TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Смогот се врати во Москва

Р.С.Европа - 15.08.2010

Во Москва повторно се врат облакот од отровен смог, соопштуваат властите. Концентрацијата на јагленмоноксид во воздухот е 5 пати поголема од дозволеното, соопштуваат од московската метеоролошка ...

Чад и смог повторно ја обвиткаа Москва

Телма - 15.08.2010

Московските службеници соопштија дека отровниот смог кој предизвика смрт на десет лица повторно се врати во руската престолнина.

Во Москва се врати отровниот смог

Форум - 15.08.2010

Московските службеници соопштија дека отровниот смог кој предизвика смрт на десет лица повторно се врати во руската престолнина.

Површината на пожарите во Русија се намали за 3.000 хектари за едно деноноќие

Сител - 15.08.2010

Во Русија продолжува тенденцијата за намалување на површините, опфатени со пожарите, соопшти портпаролот на руското Министерство за вонредни состојби.

Се изгасија пожарите на 3.000 хектари!

Вечер - 15.08.2010

Во Русија продолжува тенденцијата за намалување на површините, опфатени со пожарите, соопшти портпаролот на руското Министерство за вонредни состојби.

Отровниот смог се врати во Москва

eReporter - 15.08.2010

Отровниот смог, што ја предизвика смртта на стотици жители на Москва, повторно ја прекри руската престолнина, соопштија денеска локалните власти.

Во Москва се врати отровниот смог

Макфакс - 15.08.2010

Московските службеници соопштија дека отровниот смог кој предизвика смрт на десет лица повторно се врати во руската престолнина.

Во Русија плоштината на пожарите намалена за осум илјади хектари

А1 - 14.08.2010

Плоштината на пожарите во Русија е намалена за осум илјади хектари во изминатите 24 часа, изјави портпаролот на руското Министерство за вонредни ситуации Ирина Андријанова.

Свет - Лекарските дијагнози под цензура

Време - 14.08.2010

Московските лекари добиле инструкции да не дијагностицираат топлински удар како причина за смртните случаи, туку помали здравствени проблеми.

Македонија - Наши пожарникари ќе се борат со руската стихија

Време - 14.08.2010

Со испраќање два авиона за гасење пожар и целосен екипаж, Владата реши да и помогне на Русија во соочувањето со пожарите.

Русија доби помош од САД за справување со пожарите

Р.С.Европа - 14.08.2010

Помош во вода, медицински пакети, алатки и огноотпорна облека со три американски авиони била доставена денеска во Москва.

Дожд и пожари во Москва

Р.С.Европа - 14.08.2010

Во Москва врнат првите обилни дождови по подолго време, но неколку десетици пожари се уште горат во близина на руската престолнина.

Македонија подготвена за војна со пожарите

Утрински - 14.08.2010

Македонија е подготвена да се справи со евентуални шумски пожари, смета првиот човек на Дирекцијата за заштита и спасување, Шабан Салиу.

Срцевите удари „забранети“ во Москва

Дневник - 14.08.2010

За овој викенд во Москва се очекува „разладување“ од 40 на 30 степени Во неофицијалните инструкции до лекарите се препорачува наместо срцев удар, како причина за смртта да се наведе „нешто што не ...

Од Русија со оган и радијација

Дневник - 14.08.2010

ЕКОЛОШКИ КАТАСТРОФИ Сега е лошо време за посета. Москва се задушува во смогот од стотиците околни шумски пожари, а во северната престолнина е заморнина слична на онаа во Гевгелија Жителите на ...

Во Русија плоштината на пожарите намалена за осум илјади хектари

Идивиди - 14.08.2010

Москва, 14 август 2010 (МИА) - Плоштината на пожарите во Русија е намалена за осум илјади хектари во изминатите 24 часа, изјави портпаролот на руското Министерство за вонредни ситуации Ирина ...

Москва ја крие реалната бројка на починати од горештините?

Н.Македонија - 14.08.2010

Откако се удвоија смртните случаи во Москва, властите ја прикриваат вистинската бројка на умрени од топлотен удар, објавија руски медиуми Лекарите во Москва добиле наредба да не го наведуваат ...

Пожари нема, но мора да се внимава

Н.Македонија - 14.08.2010

Годинава во државава биле регистрирани 72 шумски пожари, кои, за среќа, навреме биле локализирани Конастантните високи температури и сувата трева се огромен ризик сам по себе и затоа граѓаните мораат ...

Во Русија плоштината на пожарите намалена за осум илјади хектари

Алфа - 14.08.2010

Плоштината на пожарите во Русија е намалена за осум илјади хектари во изминатите 24 часа, изјави портпаролот на руското Министерство за вонредни ситуации Ирина Андријанова.

Во Португалија беснеат 26 големи пожари

Форум - 14.08.2010

Најмалку 600 португалски пожарникари учествуваат во гаснењето на 26 големи пожари, кои поради силниот ветер се шират во три одвоени области Службата за цивилна заштита нагласи дека пожари беснеат на ...

Површините зафатени од пожари во Русија намалени за осум илјади хектари

Кирилица - 14.08.2010

Значително подобрување е забележано во околината на Москва, а во споредба со вчера денес бројот на пожарите е намален од 29 на 26 Опожарената површина во Русија е намалена за осум илјади хектари во ...

Пожарите во Русија полека се гасат

Канал5 - 14.08.2010

Се смируваат пожарите во Русија. Во 14 руски региони огнените стихии се целосно неутрализирани, а и Нуклеарниот центар во Саров е безбеден, потврди Министерството за вонредни ситуации.

Русија: Се намалува површината на запалените шуми

Нетпрес - 14.08.2010

Површината на зафатената шума од пожарите во Русија се намалува, а за последниве 24 часа се намали за 8.000 хектари и моментално изнесува 56.000 хектари, соопштува Министерство за вонредни ситуации, ...

Поројни дождови во Москва, ситуацијата со пожарите останува сериозна

А1 - 13.08.2010

Бура и поројни дождови ја „освежија“ Москва ноќеска, но се очекува температурата во градот денеска да биде над 30 степени.

„Августовската криза“ во Русија

Deutsche Welle - 13.08.2010

Угледот на рускиот политички врв Медведев-Путин нема да биде нарушен со пожарите, дури и покрај тоа што природната катастрофа повторно ги изнесе на виделина недостатоците на рускиот политички систем.

Продолжуваат напорите за гаснење на пожарите во Русија

Р.С.Европа - 13.08.2010

Руските власти продолжуваат со напорите за гаснење на пожарите кои ја зафатија земјата поради топлотниот бран. Претседателот Димитриј Медведев изјави дека ¼ од житните поседи биле уништени од ...

Москва ги крие случаите на топлотен удар

Оn.net - 13.08.2010

Лекарите во Москва се советувани да не дијагностицираат топлотен удар како причина за смртните случаи, туку помалку страшни здравстевни состојби, откако заради горештините, пожарите и смогот, ...

Дожд во Москва

Р.С.Европа - 13.08.2010

За прв пат по неколку недели денеска во Москва заврна силен дожд кој донесе извесно олеснување од рекордните горештини кои предизвикаа шумски пожари во Русија.

Кој е виновен за пожарите во Русија?

Р.С.Европа - 13.08.2010

Дожд во Москва и мало олеснување од жешкото време и чадот од пожарите. Но, ситуацијата и натаму е критична. Во Русија изминатите три недели беснеат досега невидени пожари.

Свет - Шумите во Русија ќе се обноват по 300 години

Време - 13.08.2010

Шумските подрачја што се зафатени од големите пожари низ Русија ќе се обноват за 15 години, но целосно ќе се обноват дури по 300 години, објави еден руски екологист, чијашто изјава ја пренесе ...

Обама вети помош за гаснењето на пожарите во Русија

Р.С.Европа - 13.08.2010

Американскиот претседател Барак Обама му вети на неговиот руски колега Дмитри Медведев американска помош за гаснење на шумските пожари во Русија, соопшти денеска Белата Куќа.

Краток дожд го растера чадот

Утрински - 13.08.2010

МОСКВА - Краток пороен дожд во средата изутрина го растера чадот во Москва, па и загаденоста на воздухот беше во нормални граници.

Ангажирани 1.500 пожарникари

Утрински - 13.08.2010

Лисабон - Во Португалија се активни околу 30 пожари и дел од нив може да загрозат три природни паркови во северниот и централниот дел од државата.

Македонија ќе испрати два авиона во Русија

Утрински - 13.08.2010

Владата на Република Македонија на вчерашната седница одлучи да и' помогне на Руската Федерација и да и' испрати два авиона за гасење пожар од Дирекцијата за заштита и спасување.

Пожари и поплави беснеат ширум светот

Телма - 13.08.2010

Докторите во Москва добиле наредба да ни ги наведуваат горештините како причина за зголемениот број на смртни случаи во рускиот главен град, пренесуваат локалните медиуми.

Поројни дождови во Москва, ситуацијата со пожарите останува сериозна

Идивиди - 13.08.2010

Москва, 13 август 2010 (МИА) - Бура и поројни дождови ја „освежија“ Москва ноќеска, но се очекува температурата во градот денеска да биде над 30 степени.

Поројни дождови во Москва, ситуацијата со пожарите останува сериозна

Алсат-М - 13.08.2010

ура и поројни дождови ја „освежија“ Москва ноќеска, но се очекува температурата во градот денеска да биде над 30 степени.

Поројни дождови во Москва, ситуацијата со пожарите останува сериозна

Алфа - 13.08.2010

Бура и поројни дождови ја „освежија“ Москва ноќеска, но се очекува температурата во градот денеска да биде над 30 степени.

На Европа сепак не и се заканува радијација од Русија

Н.Македонија - 13.08.2010

Германски научници се согласуваат со руските власти дека нема место за паника од радијација во Европа Пожарите што горат во регионите на Русија, кои се загадени со радиоактивен отпад од нуклеарната ...

Во Португалија беснеат 50 шумски пожари

Н.Македонија - 13.08.2010

Најмалку 50 големи шумски пожари сé уште беснеат во Португалија, каде што во изминатите два дена биле регистрирани вкупно 408 огнени стихии, кои ги зафатија централниот и северниот дел на земјата.

Салиу: Македонија е подготвена да се справи со евентуални шумски пожари

Алфа - 13.08.2010

Македонија ќе учествува со два ер-трактор авиони со комплетни екипажи и 20 лица обучени за справување со огнените стихии во гасењето на пожарите во Руската Федерација.

ДЗС: Во Македонија на ниедна локација нема пожари

Форум - 13.08.2010

Активно ги следиме состојбите на шумите бидејќи не сакаме да ни се повтори 2007 година кога имавме материјална штета од 24 милиони евра причинета од пожарите“, рече Шабан Салиу, директор на ...

Македонски противпожарни авиони ќе помагаат во Русија

Алсат-М - 13.08.2010

Противпожарни екипи и два авиона од типот ер –трактор ќе учествуваат во акциите за гаснење на пожарите во Русија кои и понатаму се активни во некои делови на земјата.

Македонија ќе ја спасува Русија од пожарите

Алфа - 13.08.2010

Македонија ќе и помага на Русија во гасење на пожарите кои зедоа илјадници човечки животи и уништија стотици илјади хектари шуми.

Поројни дождови во Москва, ситуацијата со пожарите останува сериозна

Сител - 13.08.2010

Бура и поројни дождови ја „освежија“ Москва ноќеска, но се очекува температурата во градот денеска да биде над 30 степени.

Поројни дождови во Москва, ситуацијата со пожарите останува сериозна

Кирилица - 13.08.2010

Бура и поројни дождови ја „освежија“ Москва ноќеска, но се очекува температурата во градот денеска да биде над 30 степени.

Зголемен бројот на интервенции на противпожарната единица во Куманово

Кирилица - 13.08.2010

Илиевски: Сите се предизвикани од палење на стрништа и во просек имаме околу пет интервенции дневно Зголемен е бројот на пожари во кумановско овој месец.

Македонија ќе помага во гаснење пожари во Русија

Сител - 13.08.2010

Два ер - трактори авиони за гаснење пожари со комплетен екипаж и лица обучени за справување со огнени стихии од Македонија, утре ќе заминат за Русија да помогнат во гаснењето на пожарите.

Македонски авиони ќе гаснат пожари во Русија

Канал5 - 13.08.2010

Два авиони од типот „Ер трактор“ со копмлетен екипаж и 20 обучени специјалисти на македонската Дирекција за заштита и спасување ќе заминат викендов за Русија каде треба да помогнат во гаснењето на ...

Руски специјалци го обезбедуваат нуклеарниот центар од пожарите

Канал5 - 13.08.2010

Специјални единици на Министерството за вонредни состојби направи периметар околу атомскиот центар во градот Саров, во обид да го заштитат од пожарите кои опасно му се приближуваат.

Два ер-трактори денеска заминуваат за Русија

Вечер - 13.08.2010

Два ер-трактори авиони за гаснење пожари со комплетен екипаж и лица обучени за справување со огнени стихии од Македонија, денеска ќе заминат за Русија да помогнат во гаснењето на пожарите.

Москва молчи за жртвите во пожарите

eReporter - 13.08.2010

Руските власти им наредиле на докторите да молчат за бројот на смртни случаи предизвикани од пожарите околу Москва, сведочат дел од лекарите.

Македонија ќе помага во борбата со пожарите во Русија

eReporter - 13.08.2010

Македонија, со два авиона од типот ер-трактор и неколку противпожарни екипи, ќе се вклучи во акциите за гаснење на пожарите во Русија.

Москва ја разладија дождови, но не за долго

Макфакс - 13.08.2010

Москва синоќа ја разлaди силниот дожд, но температурата во текот на денот, сепак не се спушти под 30 степени Целзиусови, а илјадници пожарникари се уште се борат со шумските пожари што беснеат во ...

ДЗС: Во Македонија на ниедна локација нема пожари

Макфакс - 13.08.2010

Активно ги следиме состојбите на шумите бидејќи не сакаме да ни се повтори 2007 година кога имавме материјална штета од 24 милиони евра причинета од пожарите“, рече Шабан Салиу, директор на ...

Москва го крие бројот на умрени од горештините?

Макфакс - 13.08.2010

Докторите во Москва добиле наредба да ни ги наведуваат горештините како причина за зголемениот број на смртни случаи во рускиот главен град, пренесуваат локалните медиуми.

Невреме конечно ја „разлади“ Москва!

Inpress - 13.08.2010

Москва, 13. август 2010 (ИНПРЕС) Москва конечно се „разлади“ од невремето пропратено со силен дожд. Температурата во текот на денот сепак ќе се искачи на над 30.

Во Португалија беснеат 50 пожари

А1 - 12.08.2010

Португалските пожарникари и денеска ја продолжија борбаѕа со околу 50 шумски пожари кои го зафатија централниот и северниот дел на земјата во кои двајца пожарникари го загубија животот.

Пожари се ближат до зоната околу Чернобил

BBC - 12.08.2010

Еколошките групи велат дека ги набљудуваат сликите направени од НАСА на кои се гледаат големи шумски пожари стотина километри источно од Чернобил - местото на најголемата атомска катастрофа на светот.

Русите спас од пожарите бараат на турските плажи

Р.С.Европа - 12.08.2010

Турските туристички крајбрежни места се полни со руски туристи кои бараат спас од пожарите, јавуваат турски медиуми. Локалните хотели во Турција имаат зголемена побарувачка за пансиони, а билетите за ...

Свет - По смогот доаѓа радијација

Време - 12.08.2010

Шумските пожари, кои во Русија беснеат од јули, засегнале околу 4.000 хектари радиоактивни површини во западниот дел на земјата, покажуваат податоците на руската служба за набљудување на шумите.

Македонски тим ќе гасне пожари во Русија

Р.С.Европа - 12.08.2010

Македонија ќе се вклучи во акцијата за гаснење на пожарите во Русија. Попладнево Владата донесе одлука да се испратат два специјални авиони за гасење пожар со комплетни екипажи составени од четири ...

Свет - Пожарот ги зафати озрачените чернобилски шуми

Вест - 12.08.2010

Пожарите во Русија ги зафатија шумите контаминирани со радиоактивен материјал од нуклеарната катастрофа во Чернобил, но не е познато дали тој чад може да биде опасен МОСКВА, 12 август (Ројтерс) - ...

Самопромоција ? Путин со канадер гаси пожари !

Телма - 12.08.2010

Рускиот премиер Владимир Путин ја користи сегашната елементарна непогода со која се соочува земјата за лична промоција, откако сите тамошни телевизиски станици го прикажаа како пилотира со еден ...

Путин од канадер гаснеше пожар

Дневник - 12.08.2010

На снимка објавена на телевизија се гледа како премиерот го притиска копчето за да истури 24 тони вода врз шумата во пламен и како разговара со пилотот: - Добро е? - Директен погодок! Рускиот премиер ...

Билансот на загинатите во пожарите во Русија достигна 53 лица

Идивиди - 12.08.2010

Москва, 11 август 2010 (МИА) - Билансот на загинатите во пожарите во Русија се зголеми на 53 лица, соопшти денеска руското Министерство за здравство.

Пожарите во Русија може да предизвикаат радијација?

Н.Македонија - 12.08.2010

Властите признаа дека пожарите зафатиле и површини загадени со радиоактивни честици по нуклеарната катастрофа во Чернобил во 1986-та, но тврдат дека ги изгаснале и оти нема причини за паника Руските ...

Поради пожарите, руски туристи масовно на одмор во Турција

Алфа - 12.08.2010

Турските туристички крајбрежни места се преполни со руски туристи кои бараат спас од пожарите, јавуваат турски медиуми. Локалните хотели во Турција имаат зголемена побарувачка за пансиони, а билетите ...

Во Португалија беснеат 50 пожари

Алсат-М - 12.08.2010

Португалските пожарникари и денеска ја продолжија борбаѕа со околу 50 шумски пожари кои го зафатија централниот и северниот дел на земјата во кои двајца пожарникари го загубија животот.

Македонија се вклучува во гасењето пожари во Русија

Форум - 12.08.2010

Одлука за доделување на помош од Република Македонија на Руската Федерација за санирање на последиците од пожарите, донесе попладнево македонската влада Притоа е одлучено да се испратат два ...

Шумски пожари изгореа делови од Албанија

SETimes - 12.08.2010

TИРАНА, Албанија -- Властите во средата (11-ти август) објавија дека шумските пожари уништија десетици хектари шума во северниот регион на Скадар.

Билансот на загинатите во пожарите во Русија достигна 53 лица

Кирилица - 12.08.2010

Билансот на загинатите во пожарите во Русија се зголеми на 53 лица, соопшти руското Министерство за здравство Од вкупно 806 лица кои побарале медицинска помош, 706 се лекувани во амбулантите, 88 се ...

Во Португалија гаснат 1.500 пожарникари

Кирилица - 12.08.2010

Во Португалија активни се околу 30 пожари и дел од нив може да загрозат три природни паркови во северниот и централниот дел од државата Според Цивилната заштита, 1.500 пожарникари се вклучени во ...

Поради пожарите, Русите масовно на одмор во Турција

Кирилица - 12.08.2010

Турските туристички крајбрежни места се преполни со руски туристи кои бараат спас од пожарите, јавуваат турски медиуми Локалните хотели во Турција имаат зголемена побарувачка за пансиони, а билетите ...

Во Португалија беснеат 50 пожари

Сител - 12.08.2010

Португалските пожарникари и денеска ја продолжија борбаѕа со околу 50 шумски пожари кои го зафатија централниот и северниот дел на земјата во кои двајца пожарникари го загубија животот.

Македонски авиони ќе и помогнат на Русија во гаснење на пожарите

Кирилица - 12.08.2010

Наскоро двата авиона со четири пилоти, двајца инженери, еден техничар и дваесетте специјално обучени лица ќе заминат за Русија На денешната седница Владата на Република Македонија одлучи да и помогне ...

Македонија ќе испрати два авиона и екипаж за гасење на пожарите во Русија

Сител - 12.08.2010

Владата на Република Македонија на денешната седница одлучи да и помогне на Руската Федерација и да и испрати два авиона за гасење пожар од Дирекцијата за заштита и спасување.

Инвазија од зачадени Руси!

Вечер - 12.08.2010

Турските туристички крајбрежни места се преполни со руски туристи кои избегаа од зачадената Москва и околните градови, за да побараат спас од пожарите, јавуваат турски медиуми.

Медиумите го нападнаа Путин за маркетинг во време на пожари

Канал 77 - 12.08.2010

Руските медиуми денеска го нападнаа премиерот Владимир Путин поради маркетинг во ситуација кога земјата се соочува со пожари.

Се намалува бројот на пожарите во Русија

eReporter - 12.08.2010

Бројот на пожари во Русија се намалува, а руските власти денеска соопштија дека не е покачено нивото на радијација во регионите каде горат шуми контаминирани од хаваријата во нуклеарната централа во ...

Македонија се вклучува во гасењето пожари во Русија

Макфакс - 12.08.2010

Одлука за доделување на помош од Република Македонија на Руската Федерација за санирање на последиците од пожарите, донесе попладнево македонската влада.

Пожарите во Русија закана за нуклеарните постројки

А1 - 11.08.2010

Шумските пожари, кои беснеат од јули, засегнале околу 4.000 хектари радиоактивно загадени површини во западниот дел на Русија, покажуваат податоците од Интернет страницата на руската служба за ...

Битката со пожарите продолжува

Deutsche Welle - 11.08.2010

Русија ја продолжува смртоносната борба, за да спречи големите пожари да ги зафатат нејзините клучни нуклеарни постројки.

Во Русија продолжува борбата со пожарите

Р.С.Европа - 11.08.2010

Руските пожарникари и екипите за итни случаи продолжуваат со напорите да го спречат ширењето на пожарите во градовите во кои има нуклеарно оружје.

Преполовени површините на кои беснеат пожари во Русија

Р.С.Европа - 11.08.2010

Руската влада соопшти дека пожарникарите ги преполовиле областите во кои беснеат пожари во централна Русија, но оти сеуште стотици пожари се надвор од контрола.

Свет - Американци ќе гаснат во Русија

Време - 11.08.2010

Група американски експерти вчера пристигнаа во Русија за да ги разгледаат можностите и да им помогнат на руските служби во гасењето на шумските пожари, соопшти Филип Кроули, портпарол на Стејт ...

Русија:Нема опасност од радиоактивно загадување

Р.С.Европа - 11.08.2010

Нема причина за загриженост и паника, и нема опасност од загадување бидејќи најголем дел од загадувањето останува длабоко во почвата, изјавил заменик директорот на рускиот центар за заштита на шуми , ...

Виновни се вотката, цигарите и скарата

Утрински - 11.08.2010

МОСКВА - Многубројните пожари и невообичаено високите температури во Русија во август направија штета од околу 15 милијарди долари.

Површината на пожарите во Русија е намалена на половина

Кајгана - 11.08.2010

Вкупната површина на пожарите во централна Русија е намалена на половина во последните 24 часа, но се уште во земјата беснеат стотици пожари, соопшти министерството за вонредни ситуации.

Пожарите во Русија можат да предизвикаат радијација

Форум - 11.08.2010

Повеќе од шестотини шумски пожари кои се уште беснеат во Русија и во соседните држави можат да навлезат во областите погодени од нуклеарната катастрофа во Чернобил и да предизвикаат ширење на штетна ...

Медиумите го нападнаа Путин за маркетинг во време на пожари

Кајгана - 11.08.2010

Руските медиуми денеска го нападнаа премиерот Владимир Путин поради маркетинг во ситуација кога земјата се соочува со пожари.

Московјани спас од чадот бараат во Црна Гора

Н.Македонија - 11.08.2010

Пожарите во Русија досега предизвикаа штети од 15 милијарди долари, тврди „Комерсант“ Сé повеќе жители на руската престолнина спас од пожарите и од густиот чад деновиве бараат на црногорското ...

Медиумите го нападнаа Путин за маркетинг во време на пожари

Алфа - 11.08.2010

Руските медиуми денеска го нападнаа премиерот Владимир Путин поради маркетинг во ситуација кога земјата се соочува со пожари.

Пожарите засегнале 4.000 хектари радиоактивно загадени површини

Алфа - 11.08.2010

Шумските пожари, кои беснеат од јули, засегнале околу 4.000 хектари радиоактивно загадени површини во западниот дел на Русија, покажуваат податоците од Интернет страницата на руската служба за ...

Русија - Големи економски штети од пожарите

Алсат-М - 11.08.2010

Вкупната површина на пожарите во централна Русија е намалена на половина во последниве 24 часа, но сè уште во земјата горат стотици пожари. Во моментов запалена е површина од 92.700 хектари.

Полека стивнува хаосот во Русија

Алфа - 11.08.2010

Бројот на пожари кои со денови беснеат во Русија се намалува, а ситуацијата со загадувањето во Москва се поправа. Утрово во Москва врнеше слаб дожд па ситуацијата со смогот во моментот е во границите ...

Ново жариште кај руската нуклеарка во Саров

Форум - 11.08.2010

Ново жариште на пожар се јавило крај руската нуклеарна централа крај Саров, 500 килоемтри источно од Москва, а агенциите јавуваат дека е стопирано повлеквуањето на пожарникарите и војниците кои ...

Пожарите во Русија зафатија околу 4.000 хектари радиоактивни површини

Кирилица - 11.08.2010

Федералната служба за заштита на шумите соопшти дека според набљудувањата за радиоактивност, правени од средината на јули, во руските региони, шумски пожари зафатиле околу 3.900 хектари земја ...

Билансот на загинатите во пожарите во Русија достигна 53 лица

Сител - 11.08.2010

Билансот на загинатите во пожарите во Русија се зголеми на 53 лица, соопшти денеска руското Министерство за здравство. Од вкупно 806 лица кои побарале медицинска помош, 706 се лекувани во ...

Пожарите го уриваат рејтингот на Медведев и Путин

Канал 77 - 11.08.2010

Популарноста на рускиот претседател Дмитриј Медведев и на премиерот Владимир Путин на крајот на јули достигна најниско ниво за последните три години, покажаа истражувањата на три угледни институти.

Пожарите ги зафатија подрачјата загадени во Чернобил

eReporter - 11.08.2010

Шумските пожари во Русија ги зафатија областите во западниот дел од земјата загадени со нуклеарни честици, особено во делот кој не е исчистен од катастрофата во Чернобил, соопшти службата за надзор ...

Површината на пожарите во Русија е намалена на половина

Макфакс - 11.08.2010

Вкупната површина на пожарите во централна Русија е намалена на половина во последните 24 часа, но се уште во земјата беснеат стотици пожари, соопшти министерството за вонредни ситуации.

Медиумите го нападнаа Путин за маркетинг во време на пожари

Макфакс - 11.08.2010

Руските медиуми денеска го нападнаа премиерот Владимир Путин поради маркетинг во ситуација кога земјата се соочува со пожари.

Пожарите во Русија можат да предизвикаат радијација

Макфакс - 11.08.2010

Ова предупредување дојде од еколошката организација „Гринпис“, а го пренесе Асошиејтед прес. Во 1986 година по експлозијата во нуклеарната централа во градот Чернобил во Украина, настана нуклеарна ...

Шумските пожари во Русија би можеле да го забрзаат глобалното затоплување

Inpress - 11.08.2010

Москва, 11. август 2010 (ИНПРЕС) Шумските пожари во Русија и исфрлањето на јаглерод диоксид во атмосферата, можат да доведат до забрзување на процесот на климатските промени, сметаат екологистите од ...

Пожарите стигнаа до радиоактивно загадените површини

Inpress - 11.08.2010

Москва, 11. август (ИНПРЕС) Според податоците од Интернет страницата на руската служба за набљудување на шумите, пожарите, кои беснеат од јули, засегнале околу 4.000 хектари радиоактивно загадени ...

Русија - Нов пожар околу нуклеарката во Саров

Inpress - 11.08.2010

Москва, 11. август 2010 (ИНПРЕС) Нов пожар се појави во близина на руската нуклеарка во Саров на околу 500. километри источно од Москва по што управата побара да се прекине повлекувањето на ...

Двојно зголемена стапката на смртност во Москва

А1 - 10.08.2010

Како последица на пожарите кои речиси две недели беснеат во Русија, топлотниот бран, дим и смог, бројот на жртви се двојно се зголемил, соопштуваат власите во Москва, пренесуваат светските агенции.

Пожарите го уриваат рејтингот на Медведев и Путин

А1 - 10.08.2010

Популарноста на рускиот претседател Дмитриј Медведев и на премиерот Владимир Путин достигна најниско ниво за последните три години, покажаа истражувањата на три угледни институти.

Климата делумна причина за руските пожари

BBC - 10.08.2010

Глобалните климатски промени се делумно одговорни за ненормално жешкото и суво време во Москва. Градот сеуште е завиткан во дебел слој чад од пожарите и покрај тоа што може да се види и дека на места ...

Пожарите во Русија носат и радиоактивна закана

Deutsche Welle - 10.08.2010

Во Русија продолжува битката со пожарите кои се закануваат да ги загрозат и нуклеарните постројки. Еколозите предупредуваат на опасноста oд нов Чернобил.

Свет - Московјаните бараат спас во клима-уредите

Време - 10.08.2010

Московскиот претставник Владимир Петросјан изјави дека московјаните ќе може да дишат малку чист воздух во 123 климатизирани простории, кои се отворени во владините згради и во болниците, пренесува ...

Македонија - Без потреба не патувајте во Русија

Време - 10.08.2010

Министерството за надворешни работи им советува на македонските граѓани да се воздржат од патување и од подолг престој во Руската Федерација поради пожарите што беснеат во повеќе области изминатиов ...

Македонија - Противпожарните авиони на готовс

Време - 10.08.2010

Валентина Стојанчевска Трите противпожарни авиони „ер трактор“ неделава, конечно, треба да добијат техничка дозвола за летање, откако дури седум месеци по набавката беа приземјени.

Во Русија и натаму шумски пожари

Р.С.Европа - 10.08.2010

Руските пожарникари и спасувачи ги продолжуваат напорите за спречување на шумските пожари да зафатат некои клучни нуклеарни постројки.

Петнаесет милијарди долари штета од пожарите во Русија

Р.С.Европа - 10.08.2010

Околу 15 милијарди долари изнесува досегашната проценка за штетата од пожарите во Русија. Поажарите беснеат две недлени на неколку локации ширум земјата .

Во Москва може да се дише

Оn.net - 10.08.2010

видео вест Смогот кој неколку денови по ред ја гушеше Москва почна да се расчистува а концентрацијата на јаглерод моноксид веќе е во рамките на нормалата, јавуваат руските медиуми.

Свет - 1.300 трупови во московските мртовечници

Вест - 10.08.2010

МОСКВА, 10 август (АП) - Бројот на смртни случаи во Москва двојно се зголеми на 700 луѓе дневно во просек бидејќи главниот град на Русија е завиткан во отровен смог од шумските пожари и жешкиот бран, ...

Рекорден број мртви во Москва

Утрински - 10.08.2010

МОСКВА - Поради невообичаено високите температури и густиот чад, во Москва деновиве двојно се зголеми бројот на смртни случаи.

Македонските дипломати имуни на рускиот чад

Утрински - 10.08.2010

И покрај пожарите и премногу високите температури, македонските дипломати во амбасадата во Москва остануваат таму. Иако голем дел од странските дипломати и нивните семејства се евакуирани , а некои ...

Русија - пожарите зедоа нови жртви и 15 милијарди евра штета

Телма - 10.08.2010

Двајца руски војници загинале во борба со пожарите во околината на нуклеарниот центар Саров на 500 километри источно од Москва, соопшти регионалниот центар за борба со пожарите.

Руски војник загина во гаснењето на пожарите

Кајгана - 10.08.2010

Руски војник загина за време на гаснењето на пожарите околу нуклеарната централа Саров, источно од Москва, соопшти Министерството за одбрана. „Едно запалено дрво падна на војникот.

Нова жртва на пожарите во Русија, САД испраќаат експерти на помош

Алфа - 10.08.2010

Продолжува борбата со незапамтените пожари кои во последните 24 часа однесоа уште еден живот во Русија. Руските власти посебно се загрижени за бројните нуклеарни капацитети на кои им се закануваат ...

Удвоена смртноста во Москва

Н.Македонија - 10.08.2010

Стапката на смртност во руската престолнина е двојно зголемена како резултат на високите температури и големото загадување, кое е предизвикано од шумските пожари, соопштија тамошните власти Стапката ...

Два руски војника загинаа во одбраната од пожар на нуклеарен центар

Форум - 10.08.2010

Двајца руски војници загинале во борба против пожарите околу нуклеарниот центар во Саров, околу 500 километри источно од Москва, кога врз нив паднало запалено стебло, јави руската агенција РИА ...

Русија го забрани извозот на пченица

Алсат-М - 10.08.2010

Руските власти пресметуваат дека стотиците пожари кои сè уште горат низ западните делови на земјата засега предизвикале штета од околу 15 милијарди долари.

Пожарникарот Путин

Кајгана - 10.08.2010

Рускиот премиер Владимир Путин се вклучи лично во гаснењето на пожарите што беснеат на огромна територија во европскиот дел од државата.

Путин лично гасне пожари

Форум - 10.08.2010

Рускиот премиер Владимир Путин се вклучи лично во гаснењето на пожарите што беснеат на огромна територија во европскиот дел од државата Половина час премиерот седел на местото на помошникот пилот во ...

Штетата од пожарите во Русија 15 млрд. долари

Форум - 10.08.2010

Стотината шумски пожари што пустошат низ западна Русија предизвика штета, која се проценува на 15 милијарди долари, што е еден отсто од Брутодомашниот производ, објави бизнис весникот Комерсант ...

Американски експерти ќе помагаат во гаснењето на пожарите во Русија

Сител - 10.08.2010

Група американски експерти пристигнаа во Русија за да ги разгледаат можностите за гасење на шумските пожари, соопшти портпаролот на Стејт департментот Филип Кроули.

Американски експерти во гаснењето на пожарите во Русија

Кирилица - 10.08.2010

Група американски експерти пристигнаа во Русија за да ги разгледаат можностите за гасење на шумските пожари, соопшти портпаролот на Стејт департментот Филип Кроули Испраќањето на експертите било ...

Штетите од шумските пожари во Русија се проценуваат на 15 милијарди долари

Сител - 10.08.2010

Штетите од шумските пожари во западните делови на Рсија се проценуваат на 15 милијарди долари или еден процент од БДП на земјата, пишува денеска рускиот весник „Комерсант“.

Пожарникар уапсен поради намерно предизвикување пожари на Крф

Сител - 10.08.2010

Властите на островот Крф уапсија пожарникар доброволец кој е обвинет за седум намерни предизвикувања пожари ова лето, објави весникот Етнос.

Пожарникар доброволец уапсен за намерно предизвикување пожар

Кирилица - 10.08.2010

Тој е на возраст од 38 години,се вели дека секогаш бил прв на местото на пожарот што сам го предизвикувал На Крф уапсен е пожарникар доброволец кој што се сомничи дека предизвикал седум пожари ова ...

Путин како пожарникар

Канал5 - 10.08.2010

Половина час премиерот стоел на местото на помошникот пилот во кабината на авионот Амфибија Бе-200 во Рјазанската област.

Подметнувал пожари за да стане пожарникар!

Вечер - 10.08.2010

Властите на островот Крф уапсија пожарникар-доброволец кој е обвинет за седум намерни предизвикувања пожари ова лето, објави весникот "Етнос".

Се бранат нуклеарни објекти!

Вечер - 10.08.2010

Вонредна состојба и во градот Озерск каде се наоѓа најголемиот склад за нуклеарен материјал и центар за обогатување нуклеарно гориво.Во борба со позарите загинаа двајца руски војници Секојдневната ...

Петнаесет милијарди долари штета од пожарите во Русија

Нетпрес - 10.08.2010

Околу 15 милијарди долари изнесува досегашната проценка за штетата од пожарите што во Русија немилосрдно изгореле голема површина на шума и полиња.

Нови жртви и 15 млрд. долари штета од пожарите во Русија

eReporter - 10.08.2010

Двајца руски војници се најновите жртви на пожарите што веќе две недели беснеат околу Москва, кои до сега предизвикаа штета од 15 милијарди долари, соопштија локалните власти.

Пожарите го уриваат рејтингот на Путин – па отиде да гаси

eReporter - 10.08.2010

Рускиот примиер Владимир Путин денеска учествуваше во гасење на шумските пожари во Рјазанската провинција на авион-амфибија за гасење пожари.

Руски војник загина во гаснењето на пожарите

Макфакс - 10.08.2010

Руски војник загина за време на гаснењето на пожарите околу нуклеарната централа Саров, источно од Москва, соопшти Министерството за одбрана. „Едно запалено дрво падна на војникот.

Вонредна состојба во близина на нуклеарката во Озерск

Макфакс - 10.08.2010

Русија прогласи вонредна состојба во градот Озерск каде што се наоѓа Мајак, најголемото складиште за нуклеарен материјал и центар за обогатување на нуклеарно гориво.

Двајца руски војници загинаа бранејќи го нуклеарниот центар Саров

Макфакс - 10.08.2010

Двајца руски војници ги загубија животите во борба против пожарите кои се распространија околу нуклеарниот центар во Саров, 500 километри источно од Москва , објавија во вторник руските гласила.

Пожарите го уриваат рејтингот на Медведев и Путин

Макфакс - 10.08.2010

Популарноста на рускиот претседател Дмитриј Медведев и на премиерот Владимир Путин на крајот на јули достигна најниско ниво за последните три години, покажаа истражувањата на три угледни институти.

Путин лично гасне пожари

Макфакс - 10.08.2010

Рускиот премиер Владимир Путин се вклучи лично во гаснењето на пожарите што беснеат на огромна територија во европскиот дел од државата.

Пожарите во Русија го забрзуваат глобалното затоплување

Макфакс - 10.08.2010

Високите емисии на јаглерод диоксид од големите шумски пожари во Русија би можеле целосно да го забрзаат процесот на глобално затоплување.

Штетата од пожарите во русија проценета на 15 млрд. долари

Макфакс - 10.08.2010

Стотината шумски пожари што пустошат низ западна Русија предизвика штета, која се проценува на 15 милијарди долари, што е еден отсто од Брутодомашниот производ, објави бизнис весникот „Комерсант“.

Топлотниот бран и смогот го удвоија бројот на смртни случаи во Москва

Inpress - 10.08.2010

Москва, 10. август 2010 (ИНПРЕС) Бројот на смртни случаи во Москва се удвои на 700 дневно, соопштија руски здравствени лица во време кога рускиот главен град трета недела по ред ги чувствува ...

Двојно зголемена смртноста во Москва

Inpress - 10.08.2010

Москва, 10. август 2010 (ИНПРЕС) Бројот на жртви во Москва е двојно зголемен како резултат на пожарите кои веќе две седмици беснеат во Русија.

Двајца руски војници загинаа бранејќи го нуклеарниот центар од пожарот

Inpress - 10.08.2010

Москва, 10. август 2010 (ИНПРЕС) Двајца војници ги загубија животите во одбраната од разбеснетиот пожар на рускиот нуклеарен центар во Саров, на околу 500 километри источно од Москва.

Пожарите во Рисија досега направија штета од преку 15 милијарди долари

Inpress - 10.08.2010

Москва, 10. август 2010 (ИНПРЕС) Руските медиуми шпекулираат за висината на штетата која ја предизвикаа досега катастрофалните пожари.

Не престануваат пожарите во Русија (ВИДЕО)

Inpress - 10.08.2010

Москва, 10. август 2010 (ИНПРЕС) Продолжуваат напорите на руските пожарникари да ги стават под контрола многубројните шумски пожари. Во скоро двонеделните пожари загинале над 50 луѓе.

Климатските промени делумна причина за руските пожари

Inpress - 10.08.2010

Москва, 10. август 2010 (ИНПРЕС) Глобалните климатски промени се делумно одговорни за ненормално жешкото и суво време во Москва.

Локализиран пожар недалеку од центарот за нуклеарни истражувања на Урал

А1 - 09.08.2010

Локализиран е пожарот недалеку од центарот за нуклеарни истражувања на Урал, 1.500 километри источно од Москва. Рускиот министер за вонредни состојби Сергеј Шојгу на состанокот со претставниците од ...

Вонредна состојба и двојно зголемена смртност

Deutsche Welle - 09.08.2010

Еколошката катастрофа во Русија продолжува. Во Москва двојно се зголеми смртноста кај граѓаните од вообичаеното. За справување со огнената стихија во Русија е испратена и меѓународна помош.

И руските нуклеарки загрозени од пожарите

Deutsche Welle - 09.08.2010

Руските власти денеска прогласија вонредна состојба во регионот на Урал поради пожарите кои се закануваат да го загрозат нормалното функционирање на нуклеарната централа Мајак.

Свет - Дипломатите ја напуштаат Москва

Време - 09.08.2010

Многу дипломати, вработени во амбасади и членови на нивните семејства од вчера ја напуштаат Москва поради неподносливиот смог предизвикан од незапаметените пожари што ја зафатија Русија оваа година, ...

Смртноста во Москва речиси двојно зголемена

Р.С.Европа - 09.08.2010

Морталитетот во Москва е двојно зголемен додека градот се бори со топлиот бран и часот од пожарите. Во нормален период смртноста изнесувала од 360 до 380 луѓе на ден, додека во ово период се движела ...

Во Русија горат 174 илјади хектари

Р.С.Европа - 09.08.2010

Во Русија денеска горат 557 пожари на површина од 174 илјади хектари, соопштуваат од министерството за вонредни ситуаци.

Русија:вонредна состојба во подрачје на нуклеарен комплекс

Р.С.Европа - 09.08.2010

На подрачјето на нуклеарниот комплекс Мајак источно од Москва е прогласена вонредна состојба поради ширењето на пожарите во таа зона, соопштуваат властите.

свет - Руските пожарникари изгаснаа пожари во неколку региони

Вест - 09.08.2010

МОСКВА, 9 август (ДПА) - Борбата со шумските пожари што беснеат низ Русија почна да напредува и пожарникарите успеаја да ги изгаснат пожарите во неколку региони, соопштија извори од Москва.

Москва се задушува

Утрински - 09.08.2010

МОСКВА - Граѓаните на Москва викендот го минаа како под голем вршник. Густиот чад не дозволи да се појави сонцето, но затоа беше енормно спарно. Температурата и натаму е висока и се движи околу 40.

Русија - нуклеарна тревога на Урал поради пожарите

Телма - 09.08.2010

Руските власти прогласија вонредна состојба околу центарот за преработка и складирање на нуклеарни отпадоци „Мајак“, во реонот на Челјабинск, во Урал, заради ширење на пожарите, пренесоа западните ...

Атомските бомби од „Саров“заштитени од пожарите

Дневник - 09.08.2010

Амбасадите на Полска, Австрија и на Канада во Москва повлекоа службеници поради густиот чад од шумските пожари во Подмосковје Руски војници вчера копаа канал долг 8 километри за да ги спречат ...

Жештината и чадот го одложија дуелот Русија - Бугарија

Дневник - 09.08.2010

Руската фудбалска федерација беше принудена да го смени градот-домаќин за пријателскиот меч против Бугарија, кој ќе се игра в среда.

Пожарите во Русија наближуваат до нуклеарна централа

Алфа - 09.08.2010

Големиот шумски пожар кој се шири во близина на руската нуклеарна централа во Снежинск се уште не е под контрола. Рускиот министер за вонредни состојби Сергеј Шојку побара деноноќно работење на ...

Пожарите во Русија наближуваат до нуклеарна централа

Кајгана - 09.08.2010

Големиот шумски пожар кој се шири во близина на руската нуклеарна централа во Снежинск се уште не е под контрола. Рускиот министер за вонредни состојби Сергеј Шојку побара деноноќно работење на ...

Густиот чад сé посилно ја дави Москва

Н.Македонија - 09.08.2010

Облаците смог, кои настанаа од големите пожари во околината на руската престолнина, доведоа до откажување на десетици летови од московските аеродроми, а нивото на јаглероден диоксид во воздухот е за ...

Пеколни горештини во Москва, пожарите не престануваат

Алфа - 09.08.2010

Околу 270 нови пожари избувнаа во изминатите 24 часа во Русија. Според министреството за вонредни состојби, во моментов беснеат 554 пожари на површина од 190 илјади хектари.

Вонредна состојба на подрачјето на нуклераниот комплекс на Урал

Форум - 09.08.2010

Руските власти прогласија вонредна состојба на подрачјето на нуклераниот комплекс Мајак, источно од Mосква „Беше прогласена вонредна состојба во шумите и парковите на територијата на градот Озерск ...

Зголемен бројот на жртви од пожарите во Русија

Алсат-М - 09.08.2010

Двојно е зголемен бројот на жртвите од токсични чадови предвизкани од пожарите во Москва. Шефот на одделот за здравство, Андреј Селцовски, вели дека дневно во просек има 700 жртви.

Во Москва двојно повеќе починати од вообичаеното

Форум - 09.08.2010

Стапката на смртност во Москва е двојно зголемена откако градот е прекриен со смог и отровни гасови предизвикани од стотиците големи шумски пожари во Подмосковје, објави во понеделник локалната власт ...

Русија - хаосот трае...

Алфа - 09.08.2010

По пеколните горештини, незапамтената суша и огнената стихија, кои досега однесоа 52 животи, Москва ја демне нова опасност.

МНР нема информации за загрозени македонци во Москва

Алфа - 09.08.2010

МНР не знае дали меѓу загрозените од чадот од пожарите што беснеат околу Москва има македонски државјани. Според министерството во македонската амбасада во Москва досега никој не побарал помош.

Вонредна сосотојба околу нуклеарниот комплекс близу Москва

Кирилица - 09.08.2010

На 6 август беше прогласена вонредна состојба во шумите и парковите на градот Озерск, каде се наоѓа нуклеарниот комплекс, заради проширувањето на пожарите Во Русија прогласена е вонредна состојба ...

Во Русија само по потреба, деца и болни никако!

Вечер - 09.08.2010

Владата засега не планира да ги повлече вработените во македонската амбасада во Русија, како што направија неколку држави.

Удвоена смртноста во Москва, дневно умираат 700 луѓе

eReporter - 09.08.2010

Стапката на смртност во руската престолнина Москва е удвоена откако градот го прекри чад, предизвикан од големите шумски пожари што ја зафатија околината на градот, соопшти денеска Министерството за ...

Пожар околу нуклеарната централа на Урал

Нетпрес - 09.08.2010

Рускиот министер за вонредни ситуации Сергеј Шојгу побарал денес од припадниците на министерството да работат 24 часа за да го изгаснат пожарот кој изби околу нуклеарната централа Снежињск на Урал, ...

Пожарите во Русија наближуваат до нуклеарна централа

Макфакс - 09.08.2010

Големиот шумски пожар кој се шири во близина на руската нуклеарна централа во Снежинск се уште не е под контрола. Рускиот министер за вонредни состојби Сергеј Шојку побара деноноќно работење на ...

Вонредна состојба на подрачјето на Урал

Макфакс - 09.08.2010

Руските власти прогласија вонредна состојба на подрачјето на нуклераниот комплекс Мајак, источно од Москва. „Беше прогласена вонредна состојба во шумите и парковите на територијата на градот Озерск ...

Локализирани пожарите кои им се закануваа на руските нуклеарни постројки

Inpress - 09.08.2010

Москва, 9. август (ИНПРЕС) Руските надлежни службиуспеаа да ги стават под контрола пожарите кои им се закануваа на нуклеарните станици во земјата.