TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски: Нема да бидеме пречка во работата на Јанева

Утрински - 18.10.2015

Ова го истакна премиерот вечерва во интервју за националната телевизија Канал 5 Владата и ВМРО-ДПМНЕ како политичка партија нема да бидат пречка во работата на специјалната обвинителка и очекуваат што побрзо таа да почне со работа.

Катица Јанева: Веќе се пријавуваат лица за заштитени сведоци

Вест - 18.10.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева, во интервју за Балканската мрежа за истражувачко новинарство (БИРН) рече дека почнале да се пријавуваат лица што сакаат да бидат заштитени сведоци. Во интервјуто (кликнете тука за целото интервју на Јанева за ...

Втора шанса за тимот на Катица Јанева

Утрински - 18.10.2015

Дали седум или 14 обвинители во тоги ќе се појават на закажаната свечена седница пред Советот на јавни обвинители - се' уште е неизвесно Јавните обвинители од тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева денеска треба да дадат свечени изјави, со ...

Авиони, „специјалци“, „цензори“, квазидипломати и останати нормални

Дневник - 18.10.2015

Одживеавме десетина извонредно исклучителни денови исполнети со политички збиднувања, но и политиканство. Судири на специјалниот обвинител со останатите нормални (обични) обвинители (Советот на обвинителите).

Држава со специјални потреби

Дневник - 18.10.2015

А нели целта беше да нема политика, политичари и амбасадори во судството, туку тоа принципиелно да го решава проблемот со тие што се огрешиле? Нели црпнатите бараа правда од судство, со странска лиценца, кое ќе биде имуно на мешање на партии во ...

Трнлив пат на специјалното обвинителство

Дневник - 18.10.2015

Јавноста се изненади што Советот на јавните обвинители, не ~ ги изгласа во пакет сите помошници на специјалната обвинителка Kатица Јанева, опозиционата СДСМ веднаш го прогласи за мртов договорот од Пржино иако продолжи со активностите на работните ...

Аневски: Ова е невиден притисок врз Советот на обвинителите

Дневник - 18.10.2015

Бранко Ѓорѓевски Ако е точна информацијата дека четирите партии бараат од мене и од Советот на јавните обвинители да ги избереме седумте обвинители од тимот на Kатица Јанева, а кои не ги избравме минатиот пат, тогаш тоа ќе биде невиден притисок врз ...

Катица Јанева: Не сум го запознала Мијалков

Press24 - 18.10.2015

Специјалната јавна обвинителка во интервју за порталот Призма ги демантира пишувањата на соросовите портали кои тврдеа дека Јанева и екс дирекотрот на УБК се запознале во еден скопски ресторан. „Ноќното излегување не е типично за мене.

Мијалков не се среќавал со Катица. Има ли крај на лагите на новинарите на СДСМ?

Телеграф - 18.10.2015

Јанева во изјава за „Призма“ тврди дека од нејзиниот избор до денес, немала никакви притисоци, интервенции, „пријателски поздрави“ или „случајни средби“, како наводната со Сашо Мијалков Ноќното излегување не е типично за мене.

Договорена изборната регулатива, утре треба да се гласа во Собрание

МКД - 18.10.2015

По 15-часовсни преговори, работните групи на партиите потписнички на Договорот од Пржино, утринава постигнале договор за изборните закони, пишува агенцијата „Мета“. Според првичните информации од „Мета“ , договорени се изборот и начинот на гласање ...

Груевски: Нема да бидеме пречка во работата на Јанева

Нова ТВ - 18.10.2015

Мене ми е жал што уште на почеток специјалната јавна обвинителка Катица Јанева се судри со фелата, колегите јавни обвинители, вели премиерот Никола Груевски. -Тие реагираат на некои работи како, бројноста на тимот, надоместоците, и реагираат оние ...

(ВИДЕО) Груевски за Канал 5 : Нема да и пречиме во работата на Јанева

Репортер - 18.10.2015

Мене ми е жал што уште на почеток специјалната јавна обвинителка Катица Јанева се судри со фелата, колегите јавни обвинители, вели премиерот Никола Груевски во интервју за канал5 , а пренесува и новатв -Тие реагираат на некои работи како, бројноста ...

Утре е ден на политички одлуки, седници, посети, закони: Ќе бидат ли доволни 24 часа?

МКД - 18.10.2015

Безмалку сите настани што внесоа напнатост на политичката сцена изминатава недела ќе се прелеат во агендата на утрешниот ден, пишува агенцијата Мета . Посета на високиот комесар за проширување и меѓусоседска политика на ЕУ, Јоханес Хан .

Советот в понеделник да ги избере останатите седум обвинители на Јанева

Репортер - 18.10.2015

Ч етирите политички партии се договорија за преостанатите обвинители од тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева, јавуваат македонските медиуми, пишува радиослободна европа Партиите потписнички на договорот од Пржино ќе испратат писмо до ...

Што го чека Хан во Скопје ?

Репортер - 18.10.2015

Секогаш кога преговорите на политичките партии ќе отидат во ќор-сокак, еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, доаѓа да ја откочи работата, пренесува мета Тој во последните четири месеци трипати беше во Македонија – на 2 јуни, 13 јули и на 18 ...

Јанева демантира дека имала средба со Мијалков, новинарите на СДСМ повторно фатени во лага

Курир - 18.10.2015

Ноќното излегување не е типично за мене. Кој ме познава ќе го потврди тоа. Можете да ме најде во 5 часот наутро како работам или да ме сретнете да пешачам, но никогаш нема да ме видите по полноќ во угостителски објекти.

Груевски: Чекаме Јанева да почне со работа, немаме незаконски дела и сакаме тоа да се потврди

МКД - 18.10.2015

Како ВМРО-ДПМНЕ со нетрпение очекуваме што побрзо да почне со работа специјалната обвинителка Катица Јанева, затоа што знаеме дека немаме никакви незаконски дела и сакаме што побрзо да се потврди и од тој аспект наш интерес е таа што е можно побрзо ...

Аневски: Ова е невиден притисок врз Советот на обвинителите

Press24 - 18.10.2015

Ако е точна информацијата дека четирите партии бараат од мене и од Советот на јавните обвинители да ги избереме седумте обвинители од тимот на Катица Јанева, а кои не ги избравме минатиот пат, тогаш тоа ќе биде невиден притисок врз овој орган.

Груевски: Нема да бидеме пречка во работата на Јанева

Денешен - 18.10.2015

Мене ми е жал што уште на почеток специјалната јавна обвинителка Катица Јанева се судри со фелата, колегите јавни обвинители, вели премиерот Никола Груевски. -Тие реагираат на некои работи како, бројноста на тимот, надоместоците, и реагираат оние ...

Груевски ja чекал Јанева да дејствува ама таа може ќе работела незаконски?!

Локално - 18.10.2015

Владата и ВМРО-ДПМНЕ како политичка партија нема да бидат пречка во работата на специјалната обвинителка и очекуваат што побрзо таа да почне со работа, ама и да се утврдела нејзината надлежност.

Има ли разлика меѓу овие двајца?

Вечер Прес - 18.10.2015

Ваквите истовремени настапи од Јанева и од Заев не оставаат место за сомнеж, кој што ги предизвикаа и претходните поклопувања на ставовите меѓу политичката партија и специјалната јавна обвинителка, па дури и за временски периоди и конкретни датуми, ...

Јанева демантира дека имала средба со Мијалков, новинарите на СДСМ повторно фатени во лага

Вечер Прес - 18.10.2015

Според нејзиното тврдење, немало никакво пристапување од страна на Мијалков до Јанева Ноќното излегување не е типично за мене. Кој ме познава ќе го потврди тоа. Можете да ме најде во 5 часот наутро како работам или да ме сретнете да пешачам, но ...

Јанева демантира дека имала средба со Мијалков

Пулс24 - 18.10.2015

Ноќното излегување не е типично за мене. Кој ме познава ќе го потврди тоа. Можете да ме најде во 5 часот наутро како работам или да ме сретнете да пешачам, но никогаш нема да ме видите по полноќ во угостителски објекти.

Ден на политички одлуки, посети, седници, закони – ќе бидат ли доволни 24 часа?

Локално - 18.10.2015

Безмалку сите настани што внесоа напнатост на политичката сцена изминатава недела ќе се прелеат во агендата на утрешниот ден. Посета на високиот комесар за проширување и меѓусоседска политика на ЕУ, Јоханес Хан .

Груевски: Нема да бидеме пречка во работата на Јанева, очекуваме што побрзо да дејствува

Либертас - 18.10.2015

Владата и ВМРО-ДПМНЕ како политичка партија нема да бидат пречка во работата на специјалната обвинителка и очекуваат што побрзо таа да почне со работа. Ова го истакна премиерот Никола Груевски вечерва во интервју за националната телевизија Канал 5.

Што го чека Хан во Скопје?

Локално - 18.10.2015

Секогаш кога преговорите на политичките партии ќе отидат во ќор-сокак, еврокомесарот за проширување Јоханес Хан доаѓа да ја откочи работата. Тој во последните четири месеци три пати беше во Македонија – на 2 јуни, 13 јули и на 18 септември.

Власта и опозицијата сепак се договорија и за остатокот од тимот на Јанева

Локално - 18.10.2015

Ч етирите политички партии се договорија за преостанатите обвинители од тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева, јавуваат македонските медиуми. Партиите потписнички на договорот од Пржино ќе испратат писмо до Советот за јавни обвинители, кое ...

Подметнување и неразбирливи инсинуации на сметка на специјалната обвинителка

СПФМ - 18.10.2015

[Рецензија: СДСМ на иста линија со Јанева-едно им вели на колегите, друго на медиумите] Во текстот кој го рецензираме уште во насловот „СДСМ на иста линија со Јанева…“ без аргументи си дозволува подметнување на неразбирливи инсинуации на сметка на ...

(ВИДЕО) Груевски: Со нетрпение очекуваме Јанева што побрзо да почне со работа

еМагазин - 18.10.2015

Владата и ВМРО-ДПМНЕ како политичка партија нема да бидат пречка во работата на специјалната обвинителка и очекуваат што побрзо таа да почне со работа. Ова го истакна премиерот Никола Груевски вечерва во интервју за националната телевизија Канал 5.

Катица Јанева: Точно е, се пријавуваат лица за заштитени сведоци!

Призма - 17.10.2015

„Евентуалната одлука на Апелацискиот суд дека снимките не можат да бидат користени како доказен материјал, нема да влијае на мојата работа. Јас можам да постапувам по допрен глас и секој збор во тие 'бомби' ќе биде предмет на анализа“, вели ...

Политичките партии со барање до министерот за правда

Алсат-М - 17.10.2015

Сите политички партии како резултат на синоќешните средби до министерот за правда и до Уставниот суд упатија две важни барања. Нивната содржина денеска лично ни ја објасни министерот Аднан Јашари: “Денеска го добив писмото, писмо од посредникот ...

Писмо со четири потписи за Советот в понеделник да ги избере останатите обвинители

24 Вести - 17.10.2015

Падна договор во работната група за преостанатите обвинители на специајлната обвинителка Катица Јанева. Извори од преговорите за 24 вести брифираат дека партиите потписнички на договорот од Пржино ќе испратат писмо до Советот за јавни обвинители кое ...

Партиите до Јашари: Да апелира за избор на тимот на Јанева

Алсат-М - 17.10.2015

Сите политички партии во преговорите бараат избор на останатите 7 обвинители од тимот на Јанева, кои што не ги изгласа Советот за обвинители. На вчерашната средба, политичките партии потпишаа писмо до министерот за правда Аднан Јашари, од кого ...

Партиите се договориле и за неизбраните седум обвинители на Јанева

Вест - 17.10.2015

Партиите потписнички на договорот од Пржино ноќеска се договориле да испратат писмо до Советот за јавни обвинители кое ќе биде потпишано од претставниците на ВМРО ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА и ќе побарат Советот в понеделник да ги избере останатите седум ...

Партиите ќе побараат Советот на јавни обивнители во понеделник да го изгласа тимот на Јанева

Фокус - 17.10.2015

Формата што е договорена предвидува да се испрати писмо до министерот за правда, кој потоа ќе го препрати до Советот на јавни обвинители, а воедно тој ќе има задача и писмено да побара Уставниот суд да ја оцени уставноста на законот за специјален ...

Јанева: Се пријавуваат лица за заштитени сведоци

24 Вести - 17.10.2015

Специјалниот обвинител Катица Јанева, потврдува дека се точни информациите оти одредени лица се подготвени да бидат соработници на правдата, т.н. заштитени сведоци, за содржините што произлегуваат од следењето на комуникациите.

Јанева: Се пријавуваат заштитени сведоци

Алсат-М - 17.10.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева потврди дека почнале да се пријавуваат лица кои сакаат да бидат заштитени сведоци. Во интервју за Балканската мрежа за истражувачко новинарство БРИН, вели дека евентуалната одлука на судот аудио материјалите да ...

Партиите преку писмо бараат да се комплетира тимот на Јанева

Телма - 17.10.2015

Четирите партии од преговарачиката маса испратиле писмо до Министерот за правда кое тој ќе го препрати до советот за јавни обвинители. Во писмото се бара Советот в понеделник да ги избере и останатите седум обвинители од тимот на специјалната ...

Латас: Специјалното јавно обвинителство е неуставно

Курир - 17.10.2015

Специјалното јавно обвинителство треба да биде сектор, оддел во рамките на Јавното обвинителство бидејќи излегува од уставот. Тоа е неуставно, вели уредникот на Сител Драган Павловиќ Латас.

Латас: Без да ги види материјалите, Јанева дава иста изјава како СДСМ

Курир - 17.10.2015

Зоран Заев излегува и вика до крајот на декември очекуваме први кривични пријави. Катица Јанева без да ги види материјалите дава иста изјава како СДСМ, до 15 декември ќе бидат првите кривични пријави.

Партиите се договорија и за остатокот од тимот на Јанева

Р.С.Европа - 17.10.2015

Партиите потписнички на договорот од Пржино ќе испратат писмо до Советот за јавни обвинители и ќе побараат в понеделник да ги избере останатите седуммина обвинители од предлогот на Јанева, по што тие треба истиот ден да дадат заклетва.

Пртиите се договорија – Советот на јавни обвинители да го избере целиот тим на Јанева

Нетпрес - 17.10.2015

Четирите политички партии, потписнички на договорот од Пржино, се договорија да испратија писмо со кое што ќе се апелира до Советот на јавни обвинители во најкус можен рок да закаже седница на која ќе се расправа и ќе се поддржи предлогот на ...

Ванхоуте: Има договор – партиите се сложија да испратиме писмо со барање да се доизбере тимот на Јанева

Капитал - 17.10.2015

Писмо со потписи на претставници на четирите партии потписнички на Договорот од Пржино – ВМРО ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, ќе добијат Советот на јавни обвинители и Уставниот суд, соопшти олеснувачот на меѓупартиските преговори Питер Ванхоуте.

Ванхојт потврди: Има договор за тимот на Јанева, денес продолжуваат разговори за Изборниот законик

МКД - 17.10.2015

Вчера имавме продолжени разговори, пред се за прашањата околу Специјалниот обвинител, целата ситуација и предизвиците со Уставниот суд. Имаше договор вчера да испратиме писмо до двете институции со барање да се справат со овие ситуации што побргу.

Ванхоуте: Четирите партии бараат одобрување на останатиот дел од тимот на Јанева

Нова ТВ - 17.10.2015

Белгискиот олеснувач во преговорите помеѓу четирите политички партии задолжени за спроведување на Договорот во Пржино, Питер Ванхоуте потврди дека ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА се согласиле да испратат писмо до Советот на јавни обвинители за да се ...

Латас: За Заев е најважно Јанева да ги земе неговите случаи и да ги поништи

Сител - 17.10.2015

Првата точка која не е договарана, а е наметната со сила е статусот на специјално обвинителство, вели Драган Павловиќ Латас во синоќешното гостување во емисијата „Јади Бурек“. -Катица според кажувањето на Гордан Калајџиев, висок функционер во СДСМ и ...

ОБВИНИТЕЛИТЕ ИНИЦИРААТ ИЗМЕНИ НА ЗКП: Поголема заштита на правата на поединецот во жалбената постапка

Академик - 17.10.2015

„Јавните обвинители во второстепената постапка претставуваат гарант на ефикасното спроведување на правата. Со новиот Закон за кривична постапка тежиштето на јавните обвинители во второстепената постапка е зајакнато со давањето на надлежност да ...

Латас: Специјалното јавно обвинителство е неуставно

Press24 - 17.10.2015

Специјалното јавно обвинителство треба да биде сектор, оддел во рамките на Јавното обвинителство бидејќи излегува од уставот. Тоа е неуставно, вели уредникот на Сител Драган Павловиќ Латас.

ГРУЕВСКИ: Жал ми е што Јанева се судри со фелата

Телеграф - 17.10.2015

Таа ги повика обвинителите да не дадат свечена изјава иако тоа е законска процедура и со тоа ги повика да не ги почитуваат законите, изјави премиерот за Канал 5 Жал ми е што Јанева се судри со фелата, со обвинителите и сега тие реагираат .Не сакам ...

Груевски: Нема да бидеме пречка во работата на Јанева, очекуваме што побрзо да дејствува

Курир - 17.10.2015

Мене ми е жал што уште на почеток специјалната јавна обвинителка Катица Јанева се судри со фелата, колегите јавни обвинители, вели премиерот Никола Груевски. -Тие реагираат на некои работи како, бројноста на тимот, надоместоците, и реагираат оние ...

Груевски: Нема да бидеме пречка во работата на Јанева, очекуваме што побрзо да дејствува

Сител - 17.10.2015

Владата и ВМРО-ДПМНЕ како политичка партија нема да бидат пречка во работата на специјалната обвинителка и очекуваат што побрзо таа да почне со работа. Ова го истакна премиерот Никола Груевски вечерва во интервју за националната телевизија Канал 5.

Латас: Катица Јанева дава иста изјава како СДСМ без да ги види материјалите

Press24 - 17.10.2015

Зоран Заев излегува и вика до крајот на декември очекуваме први кривични пријави. Катица Јанева без да ги види материјалите дава иста изјава како СДСМ, до 15 декември ќе бидат првите кривични пријави.

Латас: Секој збор на Катица е збор на СДСМ, а не на обвинителство

Нетпрес - 17.10.2015

Зоран Заев излегува и вика до крајот на декември очекуваме први кривични пријави. Катица Јанева без да ги види материјалите дава иста изјава како СДСМ, до 15 декември ќе бидат првите кривични пријави.

Четири партиски потписи в понеделник ќе „пресудат“ за комплетниот тим на Јанева

+инфо - 17.10.2015

Партиите потписнички на договорот од Пржино ќе испратат писмо до Советот за јавни обвинители кое ќе биде потпишано од претставниците на ВМРО ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА и ќе побарат Советот в понеделник да ги избере останатите седум обвинители од ...

Груевски: Нема да бидеме пречка во работата на Јанева, очекуваме што побрзо да дејствува

Press24 - 17.10.2015

Мене ми е жал што уште на почеток специјалната јавна обвинителка Катица Јанева се судри со фелата, колегите јавни обвинители, вели премиерот Никола Груевски. -Тие реагираат на некои работи како, бројноста на тимот, надоместоците, и реагираат оние ...

Груевски: Повикот на Јанева обвинителите да не дадат заклетва е кршење на закон

Нетпрес - 17.10.2015

Мене ми е жал што уште на почеток специјалната јавна обвинителка Катица Јанева се судри со фелата, колегите јавни обвинители, вели премиерот Никола Груевски. -Тие реагираат на некои работи како, бројноста на тимот, надоместоците, и реагираат оние ...

Писмо со четири потписи за Советот в понеделник да го избере цел тим на Јанева

Нова ТВ - 17.10.2015

Падна договор во работната група за преостанатите обвинители на специјaлната обвинителка Катица Јанева. Извори од преговорите за 24 вести брифираат дека партиите потписнички на договорот од Пржино ќе испратат писмо до Советот за јавни обвинители кое ...

Партиите ќе бараат да биде избран целиот тим на Јанева

Кајгана - 17.10.2015

Претставниците на четирите политички партии доцна синоќа се договориле да побараат Советот на јавни обвинители во понеделник да го избере целиот тим на Специјалната обвинителка, откако СДСМ поради изборот на само седум обвинители од тимот на Јанева ...

Партиите се договориле – од Советот за обвинители ќе бараат уште 7 обвинители за Јанева, а од Уставниот суд изјаснување ...

МКД - 17.10.2015

Синоќа во Клубот на пратениците во Скопје, повторно длабоко во ноќта, претставниците на четирите политички партии се договориле заеднички да испратат две писма – едното до Советоот на јавни обвинители, а второто до Уставниот суд.

Катица Јанева за Призма: Има заштитени сведоци, не е точно дека сум се сретнала со Мијалков

А1 On - 17.10.2015

Во интервју за Призма, специјалната јавна обвинителка потрвдува дека одредени лица се подготвени да бидат соработници на правдата, т.н. заштитени сведоци, за содржините што произлегуваат од следењето на комуникациите „Да, точно е, но во овој момент ...

Латас: За Заев е најважно Катица Јанева да ги поништи неговите предмети

Press24 - 17.10.2015

Првата точка која не е договарана, а е наметната со сила е статусот на специјално обвинителство, вели Драган Павловиќ Латас во синоќешното гостување во емисијата „Јади Бурек“. -Катица според кажувањето на Гордан Калајџиев, висок функционер во СДСМ и ...

Катица Јанева: Точно е се пријавуваат лица за заштитени сведоци!

Репортер - 17.10.2015

„Евентуалната одлука на Апелацискиот суд дека снимките не можат да бидат користени како доказен материјал, нема да влијае на мојата работа. Јас можам да постапувам по допрен глас и секој збор во тие ‘бомби’ ќе биде предмет на анализа“, вели за ...

Партиите се договориле да бараат да биде избран целиот тим на Јанева

Макфакс - 17.10.2015

Претставниците на четирите политички партии доцна синоќа се договориле да побараат Советот на јавни обвинители во понеделник да го избере целиот тим на Специјалната обвинителка, откако СДСМ поради изборот на само седум обвинители од тимот на Јанева ...

Латас: За Заев е најважно Катица да ги земе неговите предмети и да ги поништи со нула

Нетпрес - 17.10.2015

Првата точка која не е договарана, а е наметната со сила е статусот на специјално обвинителство, вели Драган Павловиќ Латас во синоќешното гостување во емисијата „Јади Бурек“. -Катица според кажувањето на Гордан Калајџиев, висок функционер во СДСМ и ...

Јашари ќе побара Советот на обвинители да го избере тимот на Катица Јанева

А1 On - 17.10.2015

Министерот за правда Аднан Јашари ќе биде посредникот меѓу политичките партии потписници на договорот во Пржино и Советот на јавни обвинители. За да се деблокира политичкиот дијалог од Советот на обвинители ќе побара да биде избран целиот тим на ...

Латас: За Заев е најважно Јанева да ги земе неговите случаи и да ги поништи

Курир - 17.10.2015

Првата точка која не е договарана, а е наметната со сила е статусот на специјално обвинителство, вели Драган Павловиќ Латас во синоќешното гостување во емисијата „Јади Бурек“. -Катица според кажувањето на Гордан Калајџиев, висок функционер во СДСМ и ...

Јанева: Се пријавуваат лица за заштитени сведоци, нема да ми влијае на работата ако снимките не бидат доказ

МКД - 17.10.2015

„Евентуалната одлука на Апелацискиот суд дека снимките не можат да бидат користени како доказен материјал, нема да влијае на мојата работа. Јас можам да постапувам по допрен глас и секој збор во тие 'бомби' ќе биде предмет на анализа“, вели ...

Латас: Без да ги види материјалите, Јанева дава иста изјава како СДСМ

Вечер Прес - 17.10.2015

Секој нејзин нареден збор е збор на СДСМ, а не на обвинителство, вели Драган Павловиќ Латас Зоран Заев излегува и вика до крајот на декември очекуваме први кривични пријави. Катица Јанева без да ги види материјалите дава иста изјава како СДСМ, до 15 ...

Груевски: Што побрзо јавната обвинителка да започне со работа, да се потврди дека немаме никакви незаконски дела

Република - 17.10.2015

Мене ми е жал што уште на почетокот г-ѓа Јанева се судри со фелата, значи ова што го гледам изминатите седум-осум дена е судир на јанева со фелата, со обвинителите во Македонија, го коментираше премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во ...

Партиите се договориле да бараат да биде избран целиот тим на Јанева

Точка - 17.10.2015

Претставниците на четирите политички партии доцна синоќа се договориле да побараат Советот на јавни обвинители во понеделник да го избере целиот тим на Специјалната обвинителка, откако СДСМ поради изборот на само седум обвинители од тимот на Јанева ...

Партиите со писмо ќе барат од СЈО да ги избере другите членови на тимот на Јанева

еМагазин - 17.10.2015

Работните групи од 4. политички партии, задолжени за спроведување на договорот од Пржино, синоќа се договориле со писмо да побараат Советот за јавни обвинители да ги изгласа и преостанатите обвинители, дел од тимот на Специјалниот обвинител, Катица ...

Латас: Специјалното јавно обвинителство е неуставно

Вечер Прес - 17.10.2015

Сите случаи кои ќе ги земе специјалното обвинителство да ги работи од редовното ќе се вратат назад за да продолжат. Што ќе правиме со 4 милиони евра кои Катица од Гевгелија ќе ги даде по плати од 4-5.000 евра, по патувања, по скапи хотели глумејќи ...

Нема да бидеме пречка во работата на Јанева, самата си е контрадикторна

Вечер Прес - 17.10.2015

Мене ми е жал што уште на почеток специјалната јавна обвинителка Катица Јанева се судри со фелата, колегите јавни обвинители, вели премиерот Никола Груевски. -Тие реагираат на некои работи како, бројноста на тимот, надоместоците, и реагираат оние ...

Партиите се договорија и за остатокот од тимот на Јанева

Либертас - 17.10.2015

Ч етирите политички партии се договорија за преостанатите обвинители од тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева, јавуваат македонските медиуми. Партиите потписнички на договорот од Пржино ќе испратат писмо до Советот за јавни обвинители, кое ...

Катица Јанева: Точно е, се пријавуваат лица за заштитени сведоци!

Локално - 17.10.2015

„Евентуалната одлука на Апелацискиот суд дека снимките не можат да бидат користени како доказен материјал, нема да влијае на мојата работа. Јас можам да постапувам по допрен глас и секој збор во тие ‘бомби’ ќе биде предмет на анализа“, вели за ...

Потпишано – Имало сега пари, Јанева ќе го добие и остатокот на обвинителите

Локално - 17.10.2015

Расте притисокот врз партиите пред пристигнувањето на еврокомесарот Јоханес Хан, во Македонија ,во инспекција за преговорите за инплементација на договорот од Пржино По „излзетотот“ со кастрењето на списокот на обвинителство за тимот на специјалната ...

Министерот Јашари ќе биде “курирот” до Советот на јавните обвинители и Уставниот суд- тој ќе “апелира” за тимот на ...

Локално - 17.10.2015

Министерот за правда Аднан Јашари, ќе “апелира” до Советот за јавни обвинители да го изгласаат останатиот дел од тимот на Јанева, а исто така ќе апелираат и до Уставниот суд што побрзо да донесе одлука по иницијативата за разгледување на уставноста ...

Груевски: Нема да бидеме пречка во работата на Јанева, очекуваме што побрзо да дејствува

МК News - 17.10.2015

Мене ми е жал што уште на почеток специјалната јавна обвинителка Катица Јанева се судри со фелата, колегите јавни обвинители, вели премиерот Никола Груевски. -Тие реагираат на некои работи како, бројноста на тимот, надоместоците, и реагираат оние ...

Јанева за ПРИЗМА: Се пријавуваат лица за заштитени сведоци

еМагазин - 17.10.2015

Во разговор за ПРИЗМА , Специјалниот обвинител Катица Јанева, потврдува дека се точни информациите оти одредени лица се подготвени да бидат соработници на правдата, т.н. заштитени сведоци, за содржините што произлегуваат од следењето на ...

Груевски и Заев ќе го кандисуваат советот да ги избере сите обвинители на Јанева!

Фактор - 17.10.2015

Како што јавува 24 вести паднал договор во работната група за преостанатите обвинители на специајлната обвинителка Катица Јанева. Партиите потписнички на договорот од Пржино, наводно ќе испратат писмо до Советот за јавни обвинители кое ќе биде ...

24 Вести:Писмо со четири потписи за Советот в понеделник да ги избере останатите обвинители

Бриф - 17.10.2015

Падна договор во работната група за преостанатите обвинители на специајлната обвинителка Катица Јанева. Извори од преговорите за 24 вести брифираат дека партиите потписнички на договорот од Пржино ќе испратат писмо до Советот за јавни обвинители кое ...

Катица Јанева: Точно е, се пријавуваат лица за заштитени сведоци!

Либертас - 17.10.2015

Евентуалната одлука на Апелацискиот суд дека снимките не можат да бидат користени како доказен материјал, нема да влијае на мојата работа. Јас можам да постапувам по допрен глас и секој збор во тие ‘бомби’ ќе биде предмет на анализа“, вели ...

Латас: За Заев е најважно Јанева да ги земе неговите случаи и да ги поништи

Пулс24 - 17.10.2015

Првата точка која не е договарана, а е наметната со сила е статусот на специјално обвинителство, вели Драган Павловиќ Латас во синоќешното гостување во емисијата „Јади Бурек“. -Катица според кажувањето на Гордан Калајџиев, висок функционер во СДСМ и ...

Латас: Специјалното јавно обвинителство е неуставно

Пулс24 - 17.10.2015

Специјалното јавно обвинителство треба да биде сектор, оддел во рамките на Јавното обвинителство бидејќи излегува од уставот. Тоа е неуставно, вели уредникот на Сител Драган Павловиќ Латас.

Мислење подметнато како вест

СПФМ - 17.10.2015

[Рецензија: Катица очекувала да почне да владее правото – па зар не го спроведувала до вчера?] Колку и да се обидува(в)ме да го издвоиме овој новинарски текст од контекстот во кој овие денови е сместенa темата „специјалната јавна обвинителка ...

Латас: Без да ги види материјалите, Јанева дава иста изјава како СДСМ

Пулс24 - 17.10.2015

Зоран Заев излегува и вика до крајот на декември очекуваме први кривични пријави. Катица Јанева без да ги види материјалите дава иста изјава како СДСМ, до 15 декември ќе бидат првите кривични пријави.

Груевски: Нема да бидеме пречка во работата на Јанева, очекуваме што побрзо да дејствува

Lider - 17.10.2015

Мене ми е жал што уште на почеток специјалната јавна обвинителка Катица Јанева се судри со фелата, колегите јавни обвинители, вели премиерот Никола Груевски. -Тие реагираат на некои работи како, бројноста на тимот, надоместоците, и реагираат оние ...

Латас: Без да ги види материјалите, Јанева дава иста изјава како СДСМ

Вистина.мк - 17.10.2015

Зоран Заев излегува и вика до крајот на декември очекуваме први кривични пријави. Катица Јанева без да ги види материјалите дава иста изјава како СДСМ, до 15 декември ќе бидат првите кривични пријави.

Јанева ги повика избраните обвинители да не даваат свечена изјава

24 Вести - 16.10.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева ги повика седуммината избрани обвинители да не даваат свечена изјава пред Советот на јавни обвинители, на седницата закажана за в понеделник. Револтот кај неа доаѓа по одлуката на Советот да го преполови ...

Пак преговори за специјалното обвинителство

Вест - 16.10.2015

Претставници на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДПА и ДУИ и преставници на меѓународната заедница, попладнево се состанаа во Клубот на пратеници да го решат проблемот со кршењето на договорот, кој како што рече потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски, е ...

Јанева:Седумте обвинители да не даваат заклетва

Телма - 16.10.2015

Понеделник 11 часот е терминот кога преполовениот тим на Катица Јанева ќе треба да се заколне. Таа нема да присуствува. Но ги повика седуммина обвинители да не ја изневерат неа и престанатите седум кој не ја добија довербата на Советот на јавни ...

За СДСМ Договорот од Пржино не е активен

Телма - 16.10.2015

По еднодневна пауза, работните групи на четирите партии повторно се на заедничка маса. Средбата беше свикана откако СДСМ повика итно да се утврдат рокови за исполнување на законските обврски поврзани со специјалното обвинителство.

Совет на обвинители: Јанева врши непринципиелен притисок

24 Вести - 16.10.2015

Советот на обвинители преку писмено известување реагира на повикот на Јанева до избраните помошници. Оттаму велат дека информациите за јавувањето на обвинителката Јанева со барање до обвинителите да не одат на свечената изјава во советот, го сметаат ...

Специјалното обвинителство ги врати СДСМ на преговарачка маса

Утрински - 16.10.2015

Преговарачките тимови на четирите партии попладнево се вратија во Клубот на пратеници. Додека од СДСМ тврдат дека се состануваат единствено за да се реши едно прашање - да се избере комплетниот тим на специјалната обвинителка, кој вчера помина само ...

Партиите на преговори за тимот на Катица Јанева

24 Вести - 16.10.2015

Работната група на чело со Питер Ванхауте повторно на преговарачка маса, но само, како што велат преговарачите на Заев, да разговара за прекршувањето на договорот од Пржино, како и на Законот за Специјалното јавно обвинителство.

СДСМ на иста линија со Јанева - едно им вели на колегите, друго на медиумите

Канал5 - 16.10.2015

Одложувањето на договорот може да ја претвори Македонија земја во криза, роковите од Договорот од Пржино мора да се испочитуваат, порака специјалниот известувач на Европскиот парламент за Македонија, Иво Вајгал кој попаднево ја заврши посетата на ...

Во тимот на Јанева ги нема обвинителите кои веќе работеле на „бомбите“

Утрински - 16.10.2015

По изјавата на специјалната обвинителка Катица Јанева дека им препорачува на седумте колеги од нејзиниот тим в понеделник да не потпишуваат свечена изјава поради тоа што е прекршен Законот за специјалното јавно обвинителство, се јави со реакција ...

Кој дошол, добре дошол

Вест - 16.10.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева ги повика седумтемина јавни обвинители кои во средата беа избрани од Советот на јавни обвинители на РМ, додека уште толку нивни колеги беа отфрлени од листата и не поминаа во Советот, да не присуствуваат на ...

Партиите денеска на преговори за тимот на Јанева

Фокус - 16.10.2015

Според СДСМ, за ништо друго нема да се преговара додека не се избере тимот на Јанева. Работната група составена од потписниците на договорот од Пржино денеска повторно ќе се најде на преговарачка маса.

Спасовски: Секој мора да се вразуми, па дури и Груевски

Фокус - 16.10.2015

Генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, при денешната посета на радовишкиот регион, рече дека никој не смее да го опструира специјалниот јавен обвинител, а договорот од Пржино не смее да пропадне и СДСМ нема да го дозволи тоа.

Јанева: Не давајте свечена изјава

Дневник - 16.10.2015

Специјалната обвинителка Kатица Јанева им порача на избраните седуммина обвинители, нејзини помошници, да не одговорат на поканата на Советот на јавните обвинители во понеделник и да не дадат свечени изјави оти тоа би значело потврда за согласност ...

Страв од вистината

Дневник - 16.10.2015

Стравот лозје чува – вели една стара народна поговорка. Но, дефинитивно, стравот кој владее во врвот на владејачката гарнитура секојдневно ги гази плодовите на демократизација кои Република Македонија ги добива со договорот потпишан во Пржино.

Македонските поглавари во времепловот на Вашингтон и Брисел

Дневник - 16.10.2015

Kатица Јанева тврди дека со изборот само на седум наместо 14 обвинители колку што предложи таа бил прекршен Законот за специјалното обвинителство. Ајде да видиме што таму пишува. Член 9 став 2, со кирилски букви и на македонски јазик, вели вака: ...

Советот на обвинители со реакција на изјавата на Јанева

Алсат-М - 16.10.2015

Зa Советот на обвинители повикот на обвинителката Катица Јанева, седумте избрани обвинители во специјалното обвинителство да не положат заклетва овој повик е форма на непринципиелен притисок.

Јанева бара избраните помошници да не дадат свечена изјава

Фокус - 16.10.2015

Таа бара Советот на јавните обвинители да закаже седница и да го избере тимот од јавни обвинители предложен од неа, согласно Законот за специјалното обвинителство. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева бара избраните седум обвинители да не ...

СДСМ: Преговорите меѓу четирите партии нема да продолжат додека не се испочитува Законот за специјално обвинителство

24 Вести - 16.10.2015

Преговорите меѓу четирите партии за отворените прашања нема да продолжат се додека не се испочитува и спроведе Законот за Специјално јавно обвинителство, односно не се изберат предложените обвинители.

СДСМ: Нема преговoри ако не се комплетира тимот на Специјалното обвинителство

Алсат-М - 16.10.2015

Опозицискиот Социјалдемократски сојуз на Македонија (СДСМ) денеска соопшти дека преговорите меѓу четирите партии за отворените прашања нема да продолжат се додека не се испочитува и спроведе Законот за специјално јавно обвинителство, односно не се ...

СДСМ: Нема преговори додека не се спроведе законот за Специјално јавно обвинителство

Канал5 - 16.10.2015

Претпладнево опозициската СДСМ соопшти дека нема да ги продолжи преговорите се додека не се испочитува и спроведе законот за специјално јавно обвинителство, односно не се изберат обвинителите, предложени од специјалната обвинителка Катица Јанева.

Јанева бара избраните помошници да не дадат свечена изјава

24 Вести - 16.10.2015

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева бара избраните седум обвинители да не дадат свечена изјава по нивниот избор затоа што, како што вели, таквиот акт би бил само потврда на одлуката на Советот, која е спротивна со Законот за јавното ...

СДСМ: Нема преговори без комплетен тим на СО

Телма - 16.10.2015

Опозицискиот Социјалдемократски сојуз на Македонија (СДСМ) денеска соопшти дека преговорите меѓу четирите партии за отворените прашања нема да продолжат се додека не се испочитува и спроведе Законот за специјално јавно обвинителство, односно не се ...

Јанева бара избраните помошници да не дадат свечена изјава

Телма - 16.10.2015

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева бара избраните седум обвинители да не дадат свечана изјава по повод нивниот избор од причина што, како што вели, таквиот акт би бил само потврда на одлуката на Советот, која е спротивна со Законот за ...

СДСМ: Нема преговари ако не се комплетира тимот на Специјалното обвинителство

Утрински - 16.10.2015

Опозицискиот Социјалдемократски сојуз на Македонија (СДСМ) денеска соопшти дека преговорите меѓу четирите партии за отворените прашања нема да продолжат се додека не се испочитува и спроведе Законот за специјално јавно обвинителство, односно не се ...

Јанева бара избраните помошници да не дадат свечена изјава

Алсат-М - 16.10.2015

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева бара избраните седум обвинители да не дадат свечана изјава по повод нивниот избор од причина што, како што вели, таквиот акт би бил само потврда на одлуката на Советот, која е спротивна со Законот за ...

Вајгл во „инспекција“, на тест искреноста на партиите!

Deutsche Welle - 16.10.2015

Ќе мора да се преиспита дали и со какви цели некои од потписниците на Договорот мотивираат активности насочени кон негово неспроведување, велат дипломатски извори Вчерашната полициска акција, во која беа приведени соработници и логистичари поврзани ...

СДСМ останува надвор од преговорите

Вест - 16.10.2015

"Социјал - демократскиот сојуз на Македонија останува надвор од преговорите, сe додека не се испочитува и спроведе Законот за Специјалното јавно обвинителство, односно не се изберат предложените 14 обвинители", соопшти СДСМ.

Јанева ги повика 7-темина избрани обвинители да не дадат свечена заклетва

Канал5 - 16.10.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева нема да присуствува на свечената изјава на седуммината обвинители од нејзиниот тим и бара советот на обвинители да закаже нова седница и да го усвои нејзиното барање за сите 14 предложени помошници.

Јанева им порачува на седумтемина обвинители да не дадат свечена изјава

Вест - 16.10.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева вчера ги повика седумтемина јавни обвинители кои во средата беа избрани од Советот на јавни обвинители на РМ, додека уште толку нивни колеги беа отфрлени од листата и не пројдоа во Советот, да не присуствуваат ...

Јанева побара од обвинителите да не потпишуваат изјави

Утрински - 16.10.2015

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска побара од седумте обвинители избрани во нејзиниот тим да го бојкотираат потпишувањето на свечената изјава, се' додека не се изберат и преостанатите седум помошници.

Претставниците на четирите партии пак седнаа во Клубот на пратениците

МКД - 16.10.2015

Попладнево продолжија на преговорите на претставниците на четирите политички партии за спроведување на договорот од Пржино. Претставниците на СДСМ велат дека единствена тема е тимот на специјалната јавна обвинителка, а за ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе се ...

Јанева: Избор на целиот предложен тим

МРТ - 16.10.2015

Јанева им порача на избраните обвинители да не даваат свечeна изјава бидејќи, како што стои во нејзиниот допис, тоа би било потврда на одлуката на Советот, која е спротивна со Законот за јавното обвинителство...

СДСМ ги прекинуваат договорите додека не се комплетирал тимот на Јанева

Нетпрес - 16.10.2015

Преговорите помеѓу четирите партии за отворените прашања нема да продолжат се додека не се испочитува и спроведе Законот за Специјално јавно обвинителство, односно не се изберат предложените обвинители, соопштија денеска од опозициската СДСМ .

СДСМ: Не се враќаме на преговори додека не се изберат сите обвинители

Телеграф - 16.10.2015

араме итна средба на четирите партии и претставниците на меѓународната заедница за кршењето на Законот за Специјалното јавно обвинителство и утврдување на рокови за исполнување на законските обврски СДСМ конечно излезе со став дека нема да се вратат ...

Два дена, две изјави - Катица Јанева со спротивставени ставови

Алфа - 16.10.2015

Седумте избрани специјални обвинители да не положат свечена изјава. Ова е барањето на Катица Јанева бидејќи според неа, на тој начин би се потврдила одлуката на Советот. Седумте избрани специјални обвинители да не положат свечена изјава.

Совет на обвинители против Јанева: Специјалната обвинителка врши непринципиелен притисок

МКД - 16.10.2015

Катица Јанева пак врши непринципиелен притисок врз Советот, реагира Советот на јавни обвинители на повикот на специјалната обвинителка до избраните седумина помошници да не даваат свечена изјава.

Во Скопје се одржа конференцијата на јавните обвинители на земјите од регионот

Макфакс - 16.10.2015

Улогата на јавниот обвинител во второстепената постапка во мешани кривично правни системи беше тема на која дискутираа јавните обвинители од Македонија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Црна Гора, Србија и Албанија на Регионалната конференција што се ...

СЈО: Јанева врши непринципиелен притисок

Р.С.Европа - 16.10.2015

Советот на јавни обвинители преку соопштение реагира на повикот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева до избраните помошници да не одат на свечената изјава во Советот. Оттаму велат дека информациите за барањето на Јанева до обвинителите, ...

Јанева со препорака до избраните помошници да не дадат свечена изјава

Нетпрес - 16.10.2015

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева бара избраните седум обвинители да не дадат свечана изјава по повод нивниот избор од причина што, како што вели, таквиот акт би бил само потврда на одлуката на Советот, која е спротивна со Законот за ...

(ВИДЕО) „Седумтемина мускетари – обвинители да не дадат заклетва„, бара Јанева

Репортер - 16.10.2015

„Седумтемина мускетари – обвинители„ да не дадат заклетва, бара специјалната обвинителка Катица Јанева.. Нејзиниот револт од неизборот на другите предложени колеги, кои требаа да бидат дел од тимот за решавање на проблемот со прислушувањето и ...

Партиите разговараат за тимот на специјалната обвинителка

Р.С.Европа - 16.10.2015

Претставниците на политичките партии заедно со посредникот Питер Ван Хоуте попладнево во Клубот на пратениците разговараат за решавање на прекршувањето на договорот од Пржино поради одлуката на Советот на јавни обвинители да изберат само половина од ...

„Истражувачко“ новинарство со капиџик во власта

Окно - 16.10.2015

Годинешниот германски скандал околу интернет-медиумот „Нетцполитик“ ( Netzpolitik.org ) во нашата земја не наиде на соодветен интерес. Особено се очекуваше да биде привлечен како тема меѓу новинарите, бидејќи отсликуваше дел од нивниот амбиент, ...

Вајгл во “инспекциска контрола” на партиската искреност

Репортер - 16.10.2015

Ќе мора да се преиспита дали и со какви цели некои од потписниците на Договорот мотивираат активности насочени кон негово неспроведување, велат дипломатски извори, извор дојче веле Вчерашната полициска акција, во која беа приведени соработници и ...

Јанева бара седумте избрани обвинители да не даваат свечена изјава

Макфакс - 16.10.2015

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева бара избраните седум обвинители да не дадат свечена изјава пред Советот на јавни обвинители, бидејќи со тоа би се потврдила одлуката на Советот којашто, според неа, е спротивна со Законот за јавното ...

Специјалната обвинителка во фокусот на неделниот печат

Р.С.Европа - 16.10.2015

Глобус смета дека власта ја опструира специјалната обвинителка, Република дека законот за специјалнот обвинителство е оспорен пред Уставниот суд, а Фокус дека владата се плаши од обвинителката.

Jанева бара седумте избрани обвинители да не даваат свечена изјава

Кајгана - 16.10.2015

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева бара избраните седум обвинители да не дадат свечена изјава пред Советот на јавни обвинители, бидејќи со тоа би се потврдила одлуката на Советот којашто, според неа, е спротивна со Законот за јавното ...

СДСМ: нема преговори без спроведен Закон за специјално обвинителство

Р.С.Европа - 16.10.2015

Преговорите меѓу четирите партии за отворените прашања нема да продолжат се додека не се испочитува и спроведе Законот за Специјално јавно обвинителство, односно не се изберат предложените обвинители, се вели во соопштението на СДСМ.

Јанева бара избраните помошници да не дадат свечена изјава

Правдико - 16.10.2015

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева бара избраните седум обвинители да не дадат свечена изјава по нивниот избор затоа што, како што вели, таквиот акт би бил само потврда на одлуката на Советот, која е спротивна со Законот за јавното ...

СДСМ: Јанева мора да има тим од 14 обвинители или не се враќаме на преговорите

МКД - 16.10.2015

Преговорите помеѓу четирите партии за отворените прашања нема да продолжат сè додека не се испочитува и спроведе законот за специјално јавно обвинителство, односно не се изберат предложените обвинители, соопшти денеска СДСМ.

ЈАНЕВА: Избраните обвинители да не даваат свечена изјава

Академик - 16.10.2015

„Се заблагодарувам на Советот на јавните обвинители на Република Македонија на поканата да присуствувам на давањето свечена изјава на јавните обвинители, кои треба да бидат дел од тимот кој беше предложен од моја страна.

(ВИДЕО) Манчевски: Нема разговори додека не се изберат сите обвинители

Репортер - 16.10.2015

Во Клубот на пратеници денеска се состануваат претставници на четирите политички партии и преставници на меѓународната заедница да го решат проблемот со кршењето на договорот, кој како што рече потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски е настанат ...

Јанева во координација со СДСМ повторно контрадикторна

Нетпрес - 16.10.2015

Јанева во координација со СДСМ повторно контрадикторна. Очигледна е кординираноста во ставовите на специјалната обвинителка Катица Јанева со ставовите на СДСМ, пишува порталот „ Курир “. Порталот нагласува дека веднаш по одлуката на Советот на ...

Неминовноста на стапот

Окно - 16.10.2015

Не сум политички аналитичар. Не ме бива за далекусежни политички проценки. Го пишувам и опишувам она што го гледам пред сопствениот нос. Во последниве месеци, благодарение на „бомбите“ некои работи ми станаа појасни.

Состанок на четирите партии за специјалното обвинителство

Кајгана - 16.10.2015

Состанок на четирите политички партии и меѓународната заедница, поворно се одржува во петок, во Клубот на пратеници, за решавање на проблемот со кршењето на договорот од 2 јуни/15 јули којшто настана со одлуката на Советот за јавни обвинители да не ...

СДСМ: Преговорите нема да продолжат се додека не се спроведе Законот за Специјално јавно обвинителство

А1 On - 16.10.2015

„Преговорите помеѓу четирите партии за отворените прашања нема да продолжат се додека не се испочитува и спроведе Законот за Специјално јавно обвинителство, односно не се изберат предложените обвинители.

Преговорите за излез од кризата нема да продолжат

Макфакс - 16.10.2015

Опозициската СДСМ бара итна средба на четирите партии и претставниците на меѓународната заедница за, како што сметаат, кршењето на Законот за Специјалното јавно обвинителство и утврдување на рокови за исполнување на законските обврски.

(ВИДЕО) За СДСМ Договорот од Пржино не е активен

Репортер - 16.10.2015

По еднодневна пауза, работните групи на четирите партии повторно се на заедничка маса. Средбата беше свикана откако СДСМ повика итно да се утврдат рокови за исполнување на законските обврски поврзани со специјалното обвинителство, информира Телма.

Регионална конференција на јавните обвинители од Македонија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Црна Гора, Србија и ...

Правдико - 16.10.2015

Улогата на јавниот обвинител во второстепената постапка во мешани кривично правни системи беше тема на која дискутираа јавните обвинители од Македонија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Црна Гора, Србија и Албанија на Регионалната конференција што се ...

Специјалната обвинителка бара избраните помошници да не дадат свечена изјава

Press24 - 16.10.2015

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева бара избраните седум обвинители да не дадат свечана изјава по повод нивниот избор од причина што, како што вели, таквиот акт би бил само потврда на одлуката на Советот, која е спротивна со Законот за ...

Совет на обвинители смета дека Јанева врши непринципиелен притисок

Репортер - 16.10.2015

Советот на обвинители преку писмено соопштение реагираше на повикот на Јанева до избраните помошници. “Информациите за јавувањето на обвинителката Јанева со барање до обвинителите да не одат на свечената изјава во советот, e повторен непринципиелен ...

Јанева ги повикува седумтемина нејзини помошници да не дадат свечена изјава пред Советот на обвинители

МКД - 16.10.2015

На покана на Советот на јавни обвинители денеска седумтемина обвинители на специјалното обвинителство треба да дадат свечена изјава, но нивната шефица, специјалната обвинителка Катица Јанева преку соопштение ги повикува да не го прават тоа.

ЈАНЕВА: Избраните обвинители да не даваат свечена изјава додека не биде избран целиот тим

Телеграф - 16.10.2015

Таа бара Советот на јавните обвинители на Република Македонија, да закаже седница и да го избере тимот од јавни обвинители кој е предложен од неа Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, бара избраните седум обвинители да не даваат свечена ...

СДСМ: Нема преговори ако не се испочитувa Законот за Специјално јавно обвинителство

Репортер - 16.10.2015

„Преговорите помеѓу четирите партии за отворените прашања нема да продолжат се додека не се испочитува и спроведе Законот за Специјално јавно обвинителство, односно не се изберат предложените обвинители.

Јанева бара избраните помошници да не дадат свечена изјава

МРТ - 16.10.2015

„Јавните обвинители треба да ја покажат својата професионалност, стручност и самостојност во донесувањето одлуки и дека сите предложени јавни обвинители во мојот тим имаат заслужен кредибилитет да бидат дел од него“, стои во дописот до медиумите...

Јанева апелира до именуваните од тимот да не дадат свечена изјава

Нова ТВ - 16.10.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева бара седумте обвинители да не дадат свечена изјава по нивниот избор од Советот на јавни обвинители, бидејќи според неа тоа би било само потврда на одлуката на Советот, која Јанева смета дека е спротивна со ...

ПЦЕР: Со метастазирани институции и телевизии на власта, нема напредок

+инфо - 16.10.2015

Партијата за целосна еманципација на Ромите со соопштение реагира за преговорите за имплементација на договорот од Пржино и за изборот на обвинителите за Специјалното обвинителство. „Околу преговарачкиот дел што е дел од договорот од Пржино се ...

Советот закажа свечена изјава, Јанева ги повика обвинителите да не дадат заклетва

Телеграф - 16.10.2015

На денот на изборот, но и во денешното соопштение, Јанева побара да ѝ биде комплетиран целиот тим од обвинителите што таа ги предложила и ги повика избраните обвинители да не дадат свечена заклетва додека сите не бидат избрани Советот на јавни ...

Власта уплашена од специјалната обвинителка

Р.С.Европа - 16.10.2015

Владата, преку своите инсталации и во институциите што треба да бидат независни, се труди да го саботира почетокот на работата на Специјалното обвинителство. Преговорите меѓу четирите партии за отворените прашања нема да продолжат сè додека не се ...

СДСМ: Нема преговари ако не се комплетира тимот на Специјалното обвинителство

МРТ - 16.10.2015

Од партијата бараат итна средба на четирите партии и претставниците на меѓународната заедница... Опозицискиот СДСМ соопшти дека преговорите меѓу четирите партии за отворените прашања нема да продолжат се додека не се испочитува и спроведе Законот за ...

ИВО ВАЈГЛ: Договорот од Пржино мора да се спроведе

Телеграф - 16.10.2015

Тој е загрижен во кој правец се движи земјата, особено откако преговорите на работните групи повторно се прекинати поради незадоволството на СДСМ и што специјалниот обвинител Катица Јанева остана без половина од својот тим обвинители Македонија ќе ...

Манчевски: Денеска ќе се зборува само за тимот на Јанева ВИДЕО

+инфо - 16.10.2015

За СДСМ договорот од Пржино не е активен се додека не се изгласаат сите обвинители што ги бара Специјалниот обвинител Катица Јанева. На денешната средба ќе разговараме исклучиво за тоа, рече пред малку Дамјан Манчевски.

(ВИДЕО) Манчевски: Нема разговори додека не се изберат сите обвинители на Катица Јанева

А1 On - 16.10.2015

Во Клубот на пратеници денеска се состануваат претставници на четирите политички партии и преставници на меѓународната заедница да го решат проблемот со кршењето на договорот, кој како што рече потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски е настанат ...

Манчевски: Не ги продолжуваме разговорите ако не се изгласа тимот на Јанева

Нова ТВ - 16.10.2015

Договорот од Пржино за СДСМ е неактивен се додека Советот на јавни обвинители не го избере и останатиот дел од тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева, рече денеска пред новинарите, потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски.

СДСМ: Советот има обврска да го почитува Законот за специјален обвинител

Нова ТВ - 16.10.2015

СДСМ реагира дека преговорите помеѓу четирите партии за отворените прашања нема да продолжат се додека не се испочитува и спроведе Законот за Специјално јавно обвинителство, односно не се изберат предложените обвинители од тимот на Катица Јанева.

Јанева во координација со СДСМ повторно контрадикторна: Пред два дена рече дека ќе работи со половина тим, сега се ...

Курир - 16.10.2015

Очигледна е кординираноста во ставовите на специјалната обвинителка Катица Јанева со ставовите на СДСМ. Веднаш по одлуката на Советот на јавните обвинители од СДСМ излегоа со став дека немало да дозволат Катица Јанева да работи со помал тим.

Манчевски: Разговараме исклучиво за прекршување на договорот, нема преговори ако Јанева не добие цел тим

МКД - 16.10.2015

Преговарачките тимови на четирите партии денеска се вратија во Клубот на пратеници, но Дамјан Манчевски од СДСМ тврди дека се состануваат единствено за прекршувањето на Договорот од 2 јуни и 15 јули, кое, како што рече, настанало со одлуката на ...

СДСМ: Да се изберат обвинителите, па ќе се вратиме на преговорите

+инфо - 16.10.2015

Преговорите помеѓу четирите партии за отворените прашања нема да продолжат се додека не се испочитува и спроведе Законот за Специјално јавно обвинителство, односно не се изберат предложените обвинители, порача СДСМ во соопштение.

Тимот на Јанева в понеделник ќе даде заклетва

+инфо - 16.10.2015

Советот на јавни обвинители денеска извести дека за в понеделник е закажана свечената седница на која 7 избрани соработници на специјалната обвинителка Катица Јанева ќе дадат заклетва . Токму Јанева денеска побара избраните седум обвинители - ...

Специјален гиф на денот

Оff.net - 16.10.2015

Она кога на специјалната обвинителка Катица Јанева ѝ викаат слободно да одбере кои обвинители ги ...

СЈО: Обвинителите и Јанева не се избрани да водат политика

Макфакс - 16.10.2015

По повикот на Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, седумте избрани обвинители да не дадат свечена изјава во Советот на јавни обвинители, Советот тврди дека Јанева побарал и таа да учествува на седницата и побарал официјална покана за тоа.

Движењето за реформи ДПА: Советот на обвинители да престане со партиските задачи

Нова ТВ - 16.10.2015

Централното претседателство на Движењето за реформи ДПА по одржаната редовна седница, разговарајќи за актуелните политички прашања, апелира до работните групи да продолжат со политичкиот дијалог, почитувајќи ја динамиката и роковите предвидени во ...

Јанева бара избраните помошници да не дадат свечена изјава

А1 On - 16.10.2015

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева бара избраните седум обвинители да не дадат свечана изјава по повод нивниот избор од причина што, како што вели, таквиот акт би бил само потврда на одлуката на Советот, која е спротивна со Законот за ...

Што после опструкциите врз Јанева?

Нова ТВ - 16.10.2015

Советот на обвинители кој одлучи на одобри само седум кандидати од предложените 14 на специјалната обвинителка Катица Јанева, спроведува одлуки нарачани од власта, велат поголемиот дел од аналитичарите кои ги консултираше НОВА.

Состанок на четирите партии за специјалното обвинителство

Макфакс - 16.10.2015

Состанок на четирите политички партии и меѓународната заедница, поворно се одржува во петок, во Клубот на пратеници, за решавање на проблемот со кршењето на договорот од 2 јуни/15 јули којшто настана со одлуката на Советот за јавни обвинители да не ...

СОВЕТ НА ЈАВНИ ОБВИНИТЕЛИ: Јанева врши непринципиелен притисок

Телеграф - 16.10.2015

Од Советот наведуваат дека сите избрани јавни обвинители биле известени за изборот и во телефонскиот разговор потврдиле дека ќе дадат свечена изјава во просториите на Советот на јавни обвинители закажана за в понеделник во 11.00 часот Советот на ...

СДСМ: Бараме итна седница на Советот на обвинители

Телеграф - 16.10.2015

Нема да разговараме за ниту една друга тема, сè додека не се реши овој проблем, вели Дамјан Манчевски Работните групи на четирите парти денеска се собраа во Клубот на пратениците за да разговараат за застојот во преговорите откако Советот на јавни ...

Јанева: Избраните колеги да не даваат заклетва во СЈО

+инфо - 16.10.2015

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева бара избраните седумте обвинители - нејзини помошници да не даваат свечана изјава по повод нивниот избор од причина што, како што вели, таквиот акт би бил само потврда на одлуката на Советот, која е ...

Јанева се предомисли - Ги повика обвинителите да не даваат свечена изјава

Сител - 16.10.2015

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева нема да присуствува на свечената седница на која седумината избрани нејзини сорабтници треба да дадат свечена заклетва. Чекорот на Јанева е во функција на притисок за прифаќање на целиот предложен тим од ...

Движењето за реформи на ДПА: Да престанат опструкциите на работата на Јанева

Репортер - 16.10.2015

Централното претседателство на Движењето за реформи на ДПА, по одржаната редовна седница, разговарајќи за актуелните политички прашања, апелира до работните групи да продолжат со политичкиот дијалог, почитувајќи ги динамиката и роковите предвидени ...

СДСМ: Преговорите нема да продолжат додека не се испочитува законот

Кајгана - 16.10.2015

Опозициската СДСМ бара итна средба на четирите партии и претставниците на меѓународната заедница за, како што сметаат, кршењето на Законот за Специјалното јавно обвинителство и утврдување на рокови за исполнување на законските обврски.

Јанева: Колеги не давајте свечена изјава!

Репортер - 16.10.2015

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева бара избраните седум обвинители да не дадат свечана изјава по повод нивниот избор од причина што, како што вели, таквиот акт би бил само потврда на одлуката на Советот, која е спротивна со Законот за ...

За СДСМ Договорот од Пржино ќе остане неактивен додека не биде избран целиот тим на Јанева

Капитал - 16.10.2015

„Нема да разговараме за ниту една друга тема сé додека не се реши проблемот со кршењето на Договорот од 2 јуни/15 јули што настана со одлуката на Советот за јавни обвинители да не го избере целиот предложен тим од специјалната јавна обвинителка“, ...

Јанева ги повика избраните обвинители од нејзиниот тим да не даваат заклетва

Капитал - 16.10.2015

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева им препорача на седуммината обвинители кои беа избрани од листата со четиринаесет имиња што таа му ја предложи на Советот на јавни обвинители, да постапат како неа, односно, да не одат на седницата во ...

СДСМ се огласи- Првин да се изберат обвинителите, па ќе се вратиме на преговорите

Локално - 16.10.2015

Преговорите помеѓу четирите партии за отворените прашања нема да продолжат се додека не се испочитува и спроведе Законот за Специјално јавно обвинителство, односно не се изберат предложените обвинители, порача СДСМ во соопштение.

Власта уплашена од специјалната обвинителка

Либертас - 16.10.2015

Преговорите меѓу четирите партии за отворените прашања нема да продолжат сè додека не се испочитува и спроведе Законот за Специјално јавно обвинителство, односно не се изберат предложените обвинители, соопштија денеска од СДСМ и побараа итна средба ...

СДСМ: Преговорите нема да продолжат додека не се изберат сите обвинители на Јанева

Либертас - 16.10.2015

Преговорите помеѓу четирите партии за отворените прашања нема да продолжат се додека не се испочитува и спроведе Законот за Специјално јавно обвинителство, односно не се изберат предложените обвинители, реагираа денеска од СДСМ.

СЈО со детали зошто не се избрани 7. кандидати за тимот на Јанева

МК News - 16.10.2015

Советот на Јавни обвинители на Република Македонија излезе со детали зошто не се избрани некои од кандидатите од тимот на Специјалниот обвинител, Катица Јанева и реагира на соопштението, во кое Јанева, ги повикува избраните обвинители да не дадат ...

Совет на обвинители: Јанева треба да работи по закон, а не да води политика

Бриф - 16.10.2015

авните обвинители и обвинителката Катица Јанева се избрани да ја вршат надлежноста во согласност со законот, а не да водат политика, реагираат од Советот на јавни обвинители на денешното соопштение во кое таа ги повикува обвинителите избрани во ...

Дали Катица Јанева е во координацијата со СДСМ?

Република - 16.10.2015

-Ќе продолжам и натаму да работам и со половина тим, но и постојано ќе доставувам барања за да ми се дополни тимот- е изјавата која во јавноста ја даде специјалната обвинителка Катица Јанева, откако слушна дека Советот на јавни обвинители и одобри ...

Јанева бара седумте избрани обвинители да не даваат свечена изјава

Точка - 16.10.2015

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева бара избраните седум обвинители да не дадат свечена изјава пред Советот на јавни обвинители, бидејќи со тоа би се потврдила одлуката на Советот којашто, според неа, е спротивна со Законот за јавното ...

Партиите на преговори за тимот на Катица Јанева

Бриф - 16.10.2015

Работната група на чело со Питер Ванхауте повторно на преговарачка маса, но само, како што велат преговарачите на Заев, да разговара за прекршувањето на договорот од Пржино, како и на Законот за Специјалното јавно обвинителство.

Јанева ги повика избраните обвинители да не даваат свечена изјава

Тера - 16.10.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева ги повика седуммината избрани обвинители да не даваат свечена изјава пред Советот на јавни обвинители, на седницата закажана за в понеделник. Револтот кај неа доаѓа по одлуката на Советот да го преполови ...

СДСМ: Преговорите меѓу четирите партии нема да продолжат додека не се испочитува Законот за специјално обвинителство

Канал 77 - 16.10.2015

Преговорите меѓу четирите партии за отворените прашања нема да продолжат се’ додека не се испочитува и спроведе Законот за специјално јавно обвинителство, односно не се изберат предложените обвинители.

Јанева бара бојкот од помошнците додека не и се исполнат сите желби

Вечер Прес - 16.10.2015

Советот на Обвинители засега нема закажано седница на која евентуално би се гласало за остатокот од тимот кој го предложи Специјалниот обвинител Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева побара избраните седум обвинители во понеделник да не дадат ...

(ВИДЕО) Политичките партии во Клубот на пратеници ја решаваат новата криза

Локално - 16.10.2015

Во 14 часот, во Клубот на пратеници во Скопје, почна средбата на претставниците на политичките партии со надеж дека ќе го решат застојот во преговорите за изборниот законик. Изјава даде само претставникот на СДСМ, Дамјан Манчевски, кој рече дека на ...

Советот реагира, притисокот на Јанева мора да запре!

Вечер Прес - 16.10.2015

Советот на јавни обвинители попладнево реагираше откако специјалниот обвинител Јанева најави дека в понеделник нема да присуствува на полагањето на свечена заклетва на избраните помошници обвинители и побарала од нив да го сторат истото.

Совет на обвинители: Јанева повторно ни врши притисок, треба да работи по закон, а не да води политика

Либертас - 16.10.2015

Јавните обвинители и обвинителката Катица Јанева се избрани да ја вршат надлежноста во согласност со законот, а не да водат политика, реагираат од Советот на јавни обвинители на денешното соопштение на Јанева, во кое таа ги повикува обвинителите ...

СЈО со детали зошто не се избрани 7. кандидати за тимот на Јанева

еМагазин - 16.10.2015

Советот на Јавни обвинители на Република Македонија излезе со детали зошто не се избрани некои од кандидатите од тимот на Специјалниот обвинител, Катица Јанева и реагира на соопштението, во кое Јанева, ги повикува избраните обвинители да не дадат ...

СДСМ: Да се изберат обвинителите, па ќе се вратиме на преговорите

Бриф - 16.10.2015

Преговорите помеѓу четирите партии за отворените прашања нема да продолжат се додека не се испочитува и спроведе Законот за Специјално јавно обвинителство, односно не се изберат предложените обвинители.

Јанева си го бара тимот !

Локално - 16.10.2015

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева бара избраните седум обвинители да не даваат свечана изјава по повод нивниот избор од причина што, како што вели, таквиот акт би бил само потврда на одлуката на Советот, која е спротивна со Законот за ...

Заев пак уценува: Нема преговари ако не се комплетира тимот на Катица

Вечер Прес - 16.10.2015

Од СДСМ бараат итна средба на четирите партии и претставниците на меѓународната заедница Опозицискиот Социјалдемократски сојуз на Македонија (СДСМ) денеска соопшти дека преговорите меѓу четирите партии за отворените прашања нема да продолжат се ...

Јанева: Колеги не давајте свечена изјава!

Бриф - 16.10.2015

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева бара избраните седум обвинители да не дадат свечана изјава по повод нивниот избор од причина што, како што вели, таквиот акт би бил само потврда на одлуката на Советот, која е спротивна со Законот за ...

Јанева бара избраните помошници да не дадат свечена изјава

Република - 16.10.2015

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева бара избраните седум обвинители да не дадат свечана изјава по повод нивниот избор од причина што, како што вели, таквиот акт би бил само потврда на одлуката на Советот, која е спротивна со Законот за ...

СДСМ: Нема преговари ако не се комплетира тимот на Јанева

еМагазин - 16.10.2015

Опозицискиот Социјалдемократски сојуз на Македонија (СДСМ) денеска соопшти дека преговорите меѓу четирите партии за отворените прашања нема да продолжат се додека не се испочитува и спроведе Законот за специјално јавно обвинителство, односно не се ...

Јанева ги повика избраните обвинители да не даваат свечена изјава

Либертас - 16.10.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева ги повика седуммината избрани обвинители да не даваат свечена изјава пред Советот на јавни обвинители, на седницата закажана за в понеделник. Револтот кај неа доаѓа по одлуката на Советот да го преполови ...

СДСМ: Нема преговори додека не се спроведе законот за специјално јавно обвинителство

Локално - 16.10.2015

Преговорите помеѓу четирите партии за отворените прашања нема да продолжат сè додека не се испочитува и не се спроведе законот за специјално јавно обвинителство, односно не се изберат предложените обвинители, реагираат од СДСМ.

Тимот на Јанева в понеделник ќе даде заклетва

Либертас - 16.10.2015

Советот на јавни обвинители денеска извести дека за в понеделник е закажана свечената седница на која 7 избрани соработници на специјалната обвинителка Катица Јанева ќе дадат заклетва . Токму Јанева денеска побара избраните седум обвинители – ...

СЈО: Обвинителите и Јанева не се избрани да водат политика

Точка - 16.10.2015

По повикот на Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, седумте избрани обвинители да не дадат свечена изјава во Советот на јавни обвинители, Советот тврди дека Јанева побарал и таа да учествува на седницата и побарал официјална покана за тоа.

Јанева бара избраните помошници да не дадат свечена изјава

еМагазин - 16.10.2015

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева бара избраните седум обвинители да не дадат свечана изјава по повод нивниот избор од причина што, како што вели, таквиот акт би бил само потврда на одлуката на Советот, која е спротивна со Законот за ...

Состанок на четирите партии за специјалното обвинителство

Точка - 16.10.2015

Состанок на четирите политички партии и меѓународната заедница, поворно се одржува во петок, во Клубот на пратеници, за решавање на проблемот со кршењето на договорот од 2 јуни/15 јули којшто настана со одлуката на Советот за јавни обвинители да не ...

Што ли ќе му текне на аџијата од Муртино до понеделник?

Вечер Прес - 16.10.2015

Изјави дека нема да учествува во преговорите, па побара дополнителни партиски консултации за да ја дефинира одлуката. И кога се очекуваше потврдување на ставот на најголемата опозициска партија, повторно нема конкретен став.

Преговорите за излез од кризата нема да продолжат

Точка - 16.10.2015

Опозициската СДСМ бара итна средба на четирите партии и претставниците на меѓународната заедница за, како што сметаат, кршењето на Законот за Специјалното јавно обвинителство и утврдување на роковите за исполнување на законските обврски.

Совет на обвинители смета дека Јанева врши непринципиелен притисок

Локално - 16.10.2015

Советот на обвинители преку писмено соопштение реагираше на повикот на Јанева до избраните помошници. “Информациите за јавувањето на обвинителката Јанева со барање до обвинителите да не одат на свечената изјава во советот, e повторен непринципиелен ...

Движењето за реформи на ДПА: Да престанат опструкциите на работата на Јанева

Локално - 16.10.2015

Централното претседателство на Движењето за реформи на ДПА, по одржаната редовна седница, разговарајќи за актуелните политички прашања, апелира до работните групи да продолжат со политичкиот дијалог, почитувајќи ги динамиката и роковите предвидени ...

ДОГОВОРОТ НЕАКТИВЕН, СДСМ реши не се враќа на преговори додека …

Фактор - 16.10.2015

За опозицијата договорот од Пржино ќе остане неактивен додека не се најде решение за проблемот со специјалното обвинителство. Од оваа партија на денешната прес конференција рекоа дека нема да разговараат за ниту една друга тема се додека не се реши ...

Јанева бара избраните помошници да не дадат свечена изјава

Lider - 16.10.2015

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева бара избраните седум обвинители да не дадат свечана изјава по повод нивниот избор од причина што, како што вели, таквиот акт би бил само потврда на одлуката на Советот, која е спротивна со Законот за ...

Јанева бара избраните помошници да не дадат свечена изјава

Идивиди - 16.10.2015

Скопје, 16 октомври 2015 (МИА) - Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева бара избраните седум обвинители да не дадат свечана изјава по повод нивниот избор од причина што, како што вели, таквиот акт би бил само потврда на одлуката на Советот, ...

ДУИ и ДПА бараат да се почитува Законот за специјален обвинител

Утрински - 15.10.2015

Демократската унија за интеграција се надева дека Советот на јавни обвинители во соработка со Специјалниот обвинител ќе ја надмине ситуацијата која се создаде завчера и со меѓусебно разбирање ќе дејствува во согласност со Законот за специјален ...

Нишанат кон Јанева, за да го погодат Договорот!

Deutsche Welle - 15.10.2015

Опструкциите кон специјалното обвинителство се најкус пат за рушење на Договорот од Пржино, сметаат правни експерти. Обвинителката Јанева за ДВ вели дека е разочарана од одлуката на Советот на обвинители Опструкциите на работата на специјалното ...

СДСМ денеска одлучува за повлекување од преговорите

Телма - 15.10.2015

Опозициската СДСМ за денеска најави дека по дополнителнителните партиски консултации денеска ќе ја објави конечната одлука за повлекување од преговорите. Ова вчера од Израел го најави лидерот на партијата, Зоран Заев.

Амбасадата на САД загрижена по одлуката на Советот на обвинители и ја разгледува ситуацијата

Вест - 15.10.2015

Амбасадата на САД во Скопје реагираше на одлуката на Советот на јавни обвинители да одобри само седум од 14-те кандидати за помошници-обвинители на специјалната обвинителка Катица Јанева. „Загрижени сме поради одлуката на Советот на јавни обвинители ...

Која опција ќе му се понуди на Советот на јавни обвинители да избере уште седум обвинители за Јанева?

Фокус - 15.10.2015

Таа најави дека нема да се повлече, иако законот е прекршен. Таквата нејзина изјава се толкува како сигнал дека таа верува оти одново главен збор ќе имаат странците, оние кои застанаа зад Јанева и кои целосно ќе ја мониторираат нејзината работа.

ДУИ: Да се надмине ситуацијата околу изборот на тимот на Јанева

Фокус - 15.10.2015

Од таму изразија надеж дека политичкиот дијалог во рамките на работните групи помеѓу четирите политички партии ќе продолжи што е можно поскоро. ДУИ повика Советот на Јавни Обвинители, во соработка со Специјалната обвинителка Катица Јанева , да ја ...

ДУИ: Да се почитува Законот за специјален обвинител

Телма - 15.10.2015

Демократската унија за интеграција се надева дека Советот на јавни обвинители во соработка со Специјалниот обвинител ќе ја надмине ситуацијата создадена вчера и со меѓусебно разбирање ќе дејствува во согласност со Законот за специјален обвинител, ...

Реакции по преполовувањето на тимот на Јанева

Телма - 15.10.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева иако вче повика медиумите да и помигнат да го добие тимот кој го сака денес недостапна за јавноста да каже дали денес ќе поднесе нов предлог до Советот на јавни обвинители за избор на останатите седумина ...

Mеѓународната заедница изрази поддршка за Јанева

24 Вести - 15.10.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева следната недела најверојатно повторно ќе побара од Советот на јавни обвинители да ги изгласаат и останатите седум кандидати кои вчера не беа одобрени.

Орав бара да и' се исполнат барањата на Катица Јанева

Утрински - 15.10.2015

Амбасадорот на ЕУ, Аиво Орав, не ја сфаќа одлуката да не и' се даде целосна поддршка на јавната обвинителка Катица Јанева околу тимот што го предлага, со оглед на тоа дека зад законот со свои потписи застанаа сите четири партии во Собранието.

СДСМ без став дали се враќа или не на преговорите

Дневник - 15.10.2015

Се повлекува ли СДСМ од преговарачкиот процес, откако завчера го напушти последниот состанок на работната група поради одлуката на Советот на јавните обвинители, кој даде зелено светло само за 7, од предложените 14 помошници-обвинители на Kатица ...

Kај Зврлевски се подготвува инцијативата за уставноста на обвинителството на Јанева

Дневник - 15.10.2015

Јавното обвинителство на РМ под покровителство на обвинителот Марко Зврлевски или повеќемина звучни обвинители ќе бидат потпишани зад иницијативата за испитување на уставноста на Законот за специјалното обвинителство, која завчера беше најавена во ...

Едно е Јанева, друго е Изборен закон

Дневник - 15.10.2015

Тамам белгискиот експерт Питер ван Хут конечно изрази задоволство оти по маратонските преговори и многу часови поминати во Kлубот на пратениците, работните групи се договорија за Изборниот законик и гласањето на дијаспората, веќе следната минута од ...

Американска амбасада: Загрижени сме поради одлуката на Советот на јавни обвинители

24 Вести - 15.10.2015

Со реакција за одлуката на Советот на јавни обвинители да одобри само седум од 14 кандидати за помошници-обвинители излезе и американската амбасада во Скопје. Оттаму велат дека се загрижени поради одлуката на Советот.

Заев: денеска конечна одлука за преговорите

Алсат-М - 15.10.2015

СДСМ вчера соопшти дека се повлекува од преговорите на работните групи за дополнителни партиски консултации. Според претседателот на СДСМ Зоран Заев, конечната одлука ќе биде соопштена денеска.

ДУИ очекува да се реши ситуацијата со тимот на Јанева и да продолжи дијалогот

Утрински - 15.10.2015

Демократската унија за интеграција во денешното соопштение до медиумите изразува надеж дека Советот на јавни обвинители во соработка со Специјалната обвинителка ќе ја надминат настанатата ситуација со заемно разбирање и дека ќе дејствуваат во ...

ДУИ очекува да се реши ситуацијата со помошниците на Јанева и да продолжи политичкиот дијалог

24 Вести - 15.10.2015

Демократската унија за интеграција во денешното соопштение изразува надеж дека Советот на јавни обвинители во соработка со Специјалната обвинителка ќе ја надминат настанатата ситуација со заемно разбирање и дека ќе дејствуваат во согласност со ...

ДПА апелира да продолжи дијалогот на работните групи

Телма - 15.10.2015

Демократската Патија на Албанците дава целосна поддршка на договорот од 2 јуни и 15 јули, како и на дијалогот во работните групи. Од ДПА апелираат што е можно поскоро да се надминат разликите помеѓу Специјалниот обвинител и Советот на јавни ...

АПМ разочарана од Изборниот законик и одлуката на Советот на обвинители

Нова ТВ - 15.10.2015

Алијансата за позитивна Македонија е разочарана и незадоволна од постигнатиот договорот за Изборниот законик, особено поради фактот што Македонија останува поделена во 6 изборни единици, a гласањето ќе остане со „затворени листи“, распределбата на ...

ДУИ е за враќање на СДСМ на преговорите и за смирување на тензиите меѓу Jанева и Советот на обвинители

МКД - 15.10.2015

Демократската унија за Интеграција се надева дека Советот на јавни обвинители во соработка со специјалната обвинителка ќе ја надминат настанатата ситуација со взаемно разбирање и дека ќе дејствуваат во согласност со законот за специјален обвинител ...

ДУИ: Советот и специјалната обвинителка да ги надминат разликите во согласност со законот

Макфакс - 15.10.2015

Демократската унија за интеграција (ДУИ) се надева дека Советот на Јавни Обвинители во соработка со специјалната обвинителка ќе ја надминат настанатата ситуација со взаемно разбирање и ќе дејствуваат во согласност со законот за специјален обвинител, ...

ДУИ очекува да се реши ситуацијата со помошниците на Јанева и да продолжи политичкиот дијалог

Сител - 15.10.2015

Демократската унија за интеграција во денешното соопштение до медиумите изразува надеж дека Советот на јавни обвинители во соработка со Специјалната обвинителка ќе ја надминат настанатата ситуација со заемно разбирање и дека ќе дејствуваат во ...

ДУИ бара соработка меѓу Јанева и Советот за да не се крши законот

Нова ТВ - 15.10.2015

Демократската Унија за Интеграција повикува на соработка помеѓу Советот на јавни обвинители и Специјалната обвинителка за да ја надминат настанатата ситуација со взаемно разбирање и да дејствуваат во согласност со Законот за специјален обвинител кој ...

ДУИ: Бараме Советот и Јанева да најдат заеднички јазик

Телеграф - 15.10.2015

ДУИ повикува на соработка помеѓу Советот на јавни обвинители и специјалната обвинителка за да ја надминат настанатата ситуација со взаемно разбирање и да дејствуваат во согласност со Законот за Специјално обвинителство, кој беше усвоен од страна на ...

НСДП: Оваа власт нема ниту минимум капацитет да организира слободни и фер избори

А1 On - 15.10.2015

„Со вчерашната одлука на Советот на јавни обвинители за преполување на тимот на Специјалната обвинителка, Македонија наместо да направи исчекор и да излезе, влегува во подлабока политичка криза, и тоа со директно минирање на договорот од Пржино.

ДУИ: Советот на обвинители и Катица Јанева да ја надминат настанатата ситуација

Репортер - 15.10.2015

„Демократската унија за интеграција (ДУИ) се надева дека Советот на јавни обвинители во соработка со специјалната обвинителка ќе ја надминат настанатата ситуација со заемно разбирање и дека ќе дејствуваат во согласност со Законот за специјален ...

ДПА бара да се надминат разликите меѓу Јанева и Советот на обвинители

+инфо - 15.10.2015

Демократската партија на Албанците (ДПА) порача дека дава целосна поддршка на договорот од 2 јуни/15 јули, како и на дијалогот во работните групи. Истовремено, партијата упати апел што е можно поскоро да се надминат разликите помеѓу Специјалниот ...

ДПА: Политичкиот дијалог да продолжи

А1 On - 15.10.2015

Демократската патија на Албанците дава целосна поддршка на договорот од 2 јуни и 15 јули, како и на дијалогот во работните групи, соопшти денеска партиската прес-служба. – Апелираме што е можно поскоро да се надминат разликите меѓу Специјалниот ...

АПМ: Демократизацијата на Македонија e заложник на теснопартиските интерeси

МКД - 15.10.2015

Алијансата за позитивна Македонија е разочарана и незадоволна од постигнатиот договорот за Изборниот законик, особено поради фактот што Македонија останува поделена во 6 изборни единици, гласањето ќе остане со „затворени листи", распределбата на ...

АПМ незадоволна од договорот за Изборниот законик

+инфо - 15.10.2015

Алијансата за позитивна Македонија (АПМ) е незадоволна од договорот за Изборниот законик, но и од блокадата на работата на Специјалниот јавен обвинител. „Алијансата за позитивна Македонија е разочарана и незадоволна од постигнатиот договор за ...

НСДП: Власта го прекрши договорот за специјален обвинител

+инфо - 15.10.2015

Со вчерашната одлука на Советот на јавни обвинители за преполување на тимот на Специјалната обвинителка, Македонија наместо да направи исчекор и да излезе, влегува во подлабока политичка криза, и тоа со директно минирање на договорот од Пржино.

Фрчкоски: Обвинителите кои ја блокираат Јанева да и се извинат на нацијата

Нова ТВ - 15.10.2015

Проф. Љубомир Фрчкоски во интервју за НОВА говори за улогата на странците во надминување на секојдневните опструкции од власта, за обвинителката Катица Јанева и неговите очекувања кога ќе бидат објавени кривични пријави за клучните политички ...

Преполовувањето на тимот на Јанева - главна тема во весниците

Р.С.Европа - 15.10.2015

Советот на јавни обвинители го преполови тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева во ист ден кога беше постигнат договор за изборното законодавство. Преговорите се замрзнати. „Договорот од Пржино е прекршен и затоа СДСМ се повлекува од ...

Полемика за преполовениот тим на Јанева

Глас на Америка - 15.10.2015

Американскиот амбасадор Џес Бејли смета дека на специјалната обвинителка Катица Јанева треба да и` биде овозможено да ја врши работата. „Јанева веќе даде изјава и кажа дека ќе започне да ја врши нејзината важна работа и ќе продолжи да се залага за ...

НСДП: Оваа власт нема ниту минимум капацитет да организира слободни и фер избори

Репортер - 15.10.2015

„Со вчерашната одлука на Советот на јавни обвинители за преполување на тимот на Специјалната обвинителка, Македонија наместо да направи исчекор и да излезе, влегува во подлабока политичка криза, и тоа со директно минирање на договорот од Пржино.

Амбасадата на САД изрази загриженост поради одлуката на Советот на обвинители

Нова ТВ - 15.10.2015

Американската амбасада изрази загриженост поради одлуката на Советот на јавни обвинители да одобри само седум од 14 кандидати за помошници-обвинители на специјалниот обвинител. „Загрижени сме поради одлуката на Советот на јавни обвинители и ја ...

ДПА: Политичкиот дијалог да продолжи

Сител - 15.10.2015

Демократската патија на Албанците дава целосна поддршка на договорот од 2 јуни и 15 јули, како и на дијалогот во работните групи, соопшти денеска партиската прес-служба. - Апелираме што е можно поскоро да се надминат разликите меѓу Специјалниот ...

ДПА: Политичкиот дијалог да продолжи

Репортер - 15.10.2015

Демократската патија на Албанците дава целосна поддршка на договорот од 2 јуни и 15 јули, како и на дијалогот во работните групи, соопшти денеска партиската прес-служба. – Апелираме што е можно поскоро да се надминат разликите меѓу Специјалниот ...

Заев: денеска конечна одлука за преговорите

Р.С.Европа - 15.10.2015

СДСМ вчера соопшти дека се повлекува од преговорите на работните групи за дополнителни партиски консултации. Според претседателот на СДСМ Зоран Заев, конечната одлука ќе биде соопштена денеска.

Американска амбасада е загрижена поради одлуката на Советот на јавни обвинители и ја разгледува ситуацијата

МКД - 15.10.2015

Загрижени сме поради одлуката на Советот на јавни обвинители и ја разгледуваме ситуацијата, пишува во реакцијата на амбасадата на САД во Скопје по одлуката на Советот на јавни обвинители да одобри само седум од 14 кандидати за помошници-обвинители.

Амбасадата на САД е загрижена поради одлуката на Советот на јавни обвинители

А1 On - 15.10.2015

По вчерашната одлука на Советот на јавни обвинители од предложените 14 членови на тимот на специјалниот обвинител, Катица Јанева, избра само седум, со реакција се јави амбасадата на САД во Скопје.

Американска амбасада: Загрижена сме по одлуката на Советот на јавни обвинители

Нова ТВ - 15.10.2015

„Загрижени сме поради одлуката на Советот на јавни обвинители и ја разгледуваме ситуацијата“, пишува во реакцијата на Американската мабасада. Реакција за оваа одлука имаше и белгискиот олеснувач Питер ван Хојте.

СДСМ денеска ќе каже што понатаму со преговорите

+инфо - 15.10.2015

СДСМ вчера соопшти дека се повлекува од преговорите на работните групи за дополнителни партиски консултации, откако Советот на јавни обвинители избра само половината од обвинителите што ги бараше Катица Јанева.

Амбасадата на САД загрижена поради одлуката на Советот на јавни обвинители

Капитал - 15.10.2015

Амбасадата на САД во Скопје е загриженаод одлуката на Советот на јавни обвинители да одобри само седум од 14-те кандидати кои специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ги предложи за свои помошници.

Советот на јавни обвинители денеска нема седница за тимот на Јанева

+инфо - 15.10.2015

Нема денеска седница на Советот на јавни обвинители каде ќе се разгледува или ќе се одлучува за евентуалното зголемување на тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева, ниту пак има најава дека такво нешто во следните 48 часа ќе се случи, велат ...

(ВИДЕО) Јанева нема да отстапи од тимот- меѓународната заедница ја поддржува

Репортер - 15.10.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева следната недела најверојатно повторно ќе побара од Советот на јавни обвинители да ги изгласаат и останатите седум кандидати кои вчера не беа одобрени, извор 24 вести Нема да отстапи од тимот и ќе бара од ...

ПОСЕТА НА ВАЈГЛ: Известувачот на средби со лидерите и со Катица Јанева

Телеграф - 15.10.2015

Покрај со политичките партии се очекува Вајгл да оствари средба и со Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева чие Обвинителство произлезе од договорот во Пржино Известувачот во Европскиот парламент за Република Македонија Иво Вајгл денеска доаѓа ...

Експерти: Јанева ќе добие се, Советот на обвинители попусто се бламира

+инфо - 15.10.2015

Советот на јавни обвинители на Република Македонија, според Законот за специјален јавен обвинител, нема право да го намали бројот на соработници на обвинителката Катица Јанева. Не само што тоа не смееле да си го дозволат, туку не смееле и да ...

Амбасадата на САД изрази загриженост за одлуката на Советот на јавни обвинители

+инфо - 15.10.2015

Со реакција за одлуката на Советот на јавни обвинители да одобри само седум од 14 кандидати за помошници-обвинители излезе и американската амбасада во Македонија, од каде истакнаа дека се загрижени поради одлуката на Советот.

Амбасадата на САД е загрижена поради одлуката на Советот на јавни обвинители

Репортер - 15.10.2015

По вчерашната одлука на Советот на јавни обвинители од предложените 14 членови на тимот на специјалниот обвинител, Катица Јанева, избра само седум, со реакција се јави амбасадата на САД во Скопје.

ДУИ очекува да се реши ситуацијата со помошниците на Јанева и да продолжи политичкиот дијалог

А1 On - 15.10.2015

Демократската унија за интеграција во денешното соопштение до медиумите изразува надеж дека Советот на јавни обвинители во соработка со Специјалната обвинителка ќе ја надминат настанатата ситуација со заемно разбирање и дека ќе дејствуваат во ...

Јавното обвинителство на РМ - дали одовде протекуваат документи? Фото: skyscrapercity, 2012

СПФМ - 15.10.2015

Јавното обвинителство на РМ – дали одовде протекoа документите? Фото: skyscrapercity , 2012 Додека во светот новинарите се оние кои „копаат“ по службени документи за да откријат како работи државата и дали ги почитува законите, овде кај нас власта ...

СДСМ денеска одлучува за повлекување од преговорите

Либертас - 15.10.2015

Опозициската СДСМ за денеска најави дека по дополнителнителните партиски консултации денеска ќе ја објави конечната одлука за повлекување од преговорите. Ова вчера од Израел го најави лидерот на партијата, Зоран Заев.

ДУИ се надевам на взаемно разбирање меѓу Катица Јанева и Советот на јавни обвинители

Локално - 15.10.2015

Демократската Унија за Интеграција се надева дека Советот на Јавни Обвинители во соработка со Специјалната Обвинителка ќе ја надминат настанатата ситуација со взаемно разбирање и дека ќе дејствуваат во согласност со законот за Специјален Обвинител ...

Диригирана и со ништо непредизвикана хајка

Либертас - 15.10.2015

[Рецензија: Трет ден молк од специјалното обвинителство за мегаломанските барања] Сите медиуими се слободни, имат право да пишувaт за се што е од јавен интерес, но тие информации мора да бидат точни, вистинити и покриени со факти.

(ВИДЕО) Фрчкоски: Обвинителите кои ја блокираат Јанева да и се извинат на нацијата

Либертас - 15.10.2015

Професорот Љубомир Фрчкоски во интервју за НОВА говори за улогата на странците во надминување на секојдневните опструкции од власта, за обвинителката Катица Јанева и неговите очекувања кога ќе бидат објавени кривични пријави за клучните политички ...

Заев ќе пресече: Ќе се повлече ли СДСМ од преговорите?

Канал 77 - 15.10.2015

По дополнителни партиски консултации, социјалдемократите денеска ќе ја објават конечната одлука за повлекување од преговорите. Ова вчера од Изареал го најави претседателот на СДСМ, Зоран Заев.

Американска амбасада: Загрижени сме поради одлуката на Советот на јавни обвинители

Локално - 15.10.2015

Со реакција за одлуката на Советот на јавни обвинители да одобри само седум од 14 кандидати за помошници-обвинители излезе и Американската амбасада во Македонија. Од амбасадата велат дека се загрижени поради одлуката на Советот, јави Мета.

ДУИ очекува да се реши ситуацијата со помошниците на Јанева

Вечер Прес - 15.10.2015

Политичкиот дијалог во рамките на работните групи меѓу четирите политички партии треба да продолжи што е можно поскоро Демократската унија за интеграција во денешното соопштение до медиумите изразува надеж дека Советот на јавни обвинители во ...

ДУИ се надева дека СЈО ќе го почитува Законот за Специјален обвинител и Јанева ќе го добие тимот

еМагазин - 15.10.2015

Демократската унија за интеграција во денешното соопштение до медиумите изразува надеж дека Советот на јавни обвинители во соработка со Специјалната обвинителка ќе ја надминат настанатата ситуација со заемно разбирање и дека ќе дејствуваат во ...

Диригирана и со ништо непредизвикана хајка

СПФМ - 15.10.2015

[Рецензија: Трет ден молк од специјалното обвинителство за мегаломанските барања] Сите медиуими се слободни, имат право да пишувaт за се што е од јавен интерес, но тие информации мора да бидат точни, вистинити и покриени со факти.

Миниран договорот од Пржино?

Фактор - 15.10.2015

Опозициската СДСМ ги напушти преговорите за дополнително да се консултираат во партијата, по преполовениот избор на тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева од Советот на обвинители.

Обвинителите со нов предлог за специјален обвинител

Panika.be - 15.10.2015

Откако советот на јавни обвинители го оспорија половина тим на Катица Јанева, познатиот фотошопџија, Милчо Вељаноски, даде хумористичен предлог за нов специјален јавен обвинител, кого советот сигурно ќе го ...

Американска амбасада е загрижена поради одлуката на Советот на јавни обвинители

Тера - 15.10.2015

Загрижени сме поради одлуката на Советот на јавни обвинители и ја разгледуваме ситуацијата, пишува во реакцијата на амбасадата на САД во Скопје по одлуката на Советот на јавни обвинители да одобри само седум од 14 кандидати за помошници-обвинители.

НСДП: Власта го прекрши договорот за специјален обвинител

Либертас - 15.10.2015

Со вчерашната одлука на Советот на јавни обвинители за преполување на тимот на Специјалната обвинителка, Македонија наместо да направи исчекор и да излезе, влегува во подлабока политичка криза, и тоа со директно минирање на договорот од Пржино.

Нишанат кон Јанева, за да го погодат Договорот!

Либертас - 15.10.2015

Опструкциите на работата на специјалното обвинителство директно го опструираат и Договорот од Пржино, децидни се аналитичари и правни експерти со кои разговараше Дојче веле , по вчерашната одлука на Советот на обвинители да го преполови предложениот ...

СДСМ денеска одлучува за повлекување од преговорите

Тера - 15.10.2015

Опозициската СДСМ за денеска најави дека по дополнителнителните партиски консултации денеска ќе ја објави конечната одлука за повлекување од преговорите. Ова вчера од Израел го најави лидерот на партијата, Зоран Заев.

ДПА: Политичкиот дијалог да продолжи

Вечер Прес - 15.10.2015

Очекуваме со сериозна посветеност да продолжи дијалогот за меѓуетничките односи Демократската патија на Албанците дава целосна поддршка на договорот од 2 јуни и 15 јули, како и на дијалогот во работните групи, соопшти денеска партиската прес-служба.

ДУИ: Советот и специјалната обвинителка да ги надминат разликите во согласност со законот

Точка - 15.10.2015

Демократската унија за интеграција (ДУИ) се надева дека Советот на Јавни Обвинители во соработка со специјалната обвинителка ќе ја надминат настанатата ситуација со взаемно разбирање и ќе дејствуваат во согласност со законот за специјален обвинител, ...

Заев: Договорот од Пржино за нас не е повеќе активен

Призма - 14.10.2015

„Ние се повлекуваме од преговорите, на консултации во партијата. За нас, договорот од Пржино не е повеќе активен“, изјави за БИРН претседателот на СДСМ, Зоран Заев, откако Советот на јавни обвинители избра само 7 од 14-те кандидати кои ги предложи ...

Советот на обвинители прифати само седум помошници за Јанева

Фокус - 14.10.2015

По ваквата одлука, реагираше специјалната обвинителка Јанева според која прекршен е договорот од Пржино. Советот на Јавни Обвинители денеска донесе одлука да го преполови тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева , па од нејзините 14 ...

Специјалното обвинителство пред Уставен

Телма - 14.10.2015

До Уставниот суд на Република Македонија е поднесена иницијатива за оценка на уставноста на Законот за специјално обвинителство. Како што дознава репортерот на Телма, Миомир Серафиновиќ, адвокат од Свети Николе смета дека специјалната обвинителка ...

Советот на јавни обвинители одобри 7 од 14-те обвинители помошници кои ги предложи Јанева

Канал5 - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители денеска одобри само половина од тимот кој го предложи Јанева. Советот на јавни обвинители на денешната седница избра седум од 14-те кандидати предложени од специјалната обвинителка Катица Јанева за нејзини помошници.

Советот на јавни обвинители одобри само половина од тимот на Јанева

24 Вести - 14.10.2015

Наместо предложените 14, Советот на јавни обвинители одбра само 7 обвинители од тимот кој што го предложи Катица Јанева. Претседателот на советот смета дека засега тоа е доволен број на обвинители кои ќе работат по предметите кои произлегуваат од ...

СДСМ ги напушта преговорите?!

Телма - 14.10.2015

СДСМ ги напушта преговорите дознава телма од извори во партијата ?! Причина е одбивањет на Советот на ЈО да ги прифати во целост тимот што го предложи Катица Јанева. За СДСМ ова е прекшување на законот за специјален јавен обвинител и договорот од ...

Советот на обвинители го преполови тимот на Јанева

Утрински - 14.10.2015

Специјалната обвинителка изненадена од одлуката изјави дека ја доживува како кршење на законот за специјалниот обивнител Специјалната обвинителка изненадена од одлуката изјави дека ја доживува како кршење на законот за специјалниот обивнител и ...

СДСМ ги напушта преговорите?

Фокус - 14.10.2015

Се очекува за десетина минути, опозицискиот СДСМ да излезе со официјални информации, односно се очекува генералниот секретар на партијата Оливер Спасовски да ги соопшти деталите СДСМ ги напушта преговорите, неофицијално дознаваме од извори во ...

Законот за специјалната обвинителка оспорен пред Уставен суд

Утрински - 14.10.2015

Законот за специјално обвинителство е оспорен пред Уставниот суд. Иницијативата за проверка на уставноста на законот ја повел адвокат од Свети Николе кон крајот на минатиот месец, потврдуваат извори од Уставниот суд.

Советот на јавни обвинители одобри само пола тим на Јанева

Вест - 14.10.2015

Советот на Јавни Обвинители, место 14 обвинители, колку што специјалната обвинителка предложи за во нејзиниот тим, на денешната седница и` избра само седум. Специјалната обвинителка Катица Јанева беше изненадена и затечена од таквата одлука на ...

Законот за Специјалното обвинителство пред Уставен

Телма - 14.10.2015

Адвокат од Свети Николе смета дека специјалната обвинителка Катица Јанева е противуставна и побарал Уставниот суд да поднесе привремена мерка да се стопира применувањето на Законот за специјалното обвинителство се додека највисокиот Суд во државата ...

Tимот на Јанева преполовен, оспорена и уставноста

Deutsche Welle - 14.10.2015

Паралелно со блокадата во Советот на јавни обвинители, поднесена и иницијатива до Уставниот суд за блокирање на изборот на Јанева за специјален обвинител Изборот на комплетниот тим на специјалниот обвинител Катица Јанева денеска беше блокиран во ...

СДСМ: Договорот од Пржино е прекршен, се повлекуваме на консултации

Утрински - 14.10.2015

Со одлуката на Советот на јавни обвинители беше прекршен договорот од Пржино и Законот за специјалното јавно обвинителство, изјави денеска генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, пред Клубот на пратеници.

За СДСМ договорот од Пржино веќе не е активен, преговорите прекинати

Вест - 14.10.2015

Со одлуката на Советот на јавни обвинители денеска е прекршен договорот од Пржино и Законот за Специјалното јавно обвинителство, изјави генералниот секретар на СДСМ Оливер Спасовски, пред Клубот на пратеници каде што се одржува средбата на работните ...

Советот на ЈО ќе го бира тимот на Јанева

Телма - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители денеска на седница треба да се изјасни за избор на тимот помошници што ги предложи специјалната обвинителка Катица Јанева. Специјалната обвинителка предложи 14 кандидати за нејзини помошници, од кои повеќето се од Скопје, ...

Движењето за реформи во ДПА обвинува за деградација на полицајци Албанци

Алсат-М - 14.10.2015

Движењето за реформи во ДПА во Гостивар обвини за деградацијата на полицајците Албанци во полициската станица во овој град, отфрлајќи ги изјавите на заменик министерот за внатрешни работи Зимри Ќамили дека Албанците се доволно унапредени.

Јанева доби седум помошници, финансискиот план мегаломански/Обновен

Канал5 - 14.10.2015

Наместо 14 Советот на јавни обвинители на денешната седница изгласа 7 јавни обвинители кои ќе бидат дел од тимот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. - Разгледувајќи ги плановите, општиот, персоналниот и финансискиoт план, јавната ...

Зврлевски бара поголеми плати, обвинителите незадоволни од привилегиите на Специјалното обвинителство

Вест - 14.10.2015

Државниот обвинител Марко Зврлевски, од името на сите обвинители незадоволни од, како што се наведува во соопштението на Републичкото јавно обвинителство, статусот, платите и од привилегиите на сите обвинители во однос на специјалната обвинителка ...

Јанева: Ќе работам и со пола тим

Вест - 14.10.2015

Специјалниот обвинителство за гонење кривични дела кои произлегуваат од нелегалното прислушување, место со 14 обвинители, колку што побара специјалната обвинителка Катица Јанева, ќе работи само со седуммина, односно вкупно осум заедно со неа.

СДСМ се повлекува од преговорите, конечна одлука утре

Телма - 14.10.2015

СДСМ се повлекува од преговорите на дополнителни партиски консултации, а конечната одлука ќе ја соопштат утре, изјави за Телма Зоран Заев кој се враќа од Израел. Опозицијата тврди дека со одлуката на Советот на јавни обвинители да се преполови тимот ...

СДСМ утре ќе информира што по напуштањето на преговорите

Фокус - 14.10.2015

СДСМ ја демантираше и изјава на посредникот во преговорите, Питер Ванхојте, кој рече дека денеска бил постигнат договор за изборниот законик. Откако СДСМ денеска соопшти дека за нив договорот од Пржино веќе не е активен, зашто Советот на јавни ...

Јанева: Jас го сакам мојот тим, помогнете ми да го изберам

Телма - 14.10.2015

“Јас го сакам мојот тим. Ве молам да ми помогнете да го изберам мојот тим”. Овој апел Јанева го испрати до медиумите. Остро ги нападна колегите обвинители од советот, и нема намера да поднесе оставка.

Ванхојте: Не се испочитува Законот за специјален обвинител

Фокус - 14.10.2015

„Тажно е што некои луѓе мислат дека можат да го надвладеат Законот.“ Белгискиот експерт и посредник во преговорите за спроведување на договорот од Пржино, Питер Ванхојте, денеска изјави дека со одлуката на Јавното обвинителство да избере само седум ...

Отфрлени половина од имињата предложени од Јанева

Алсат-М - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители избра само половина од 14 обвинители кои ги побара Катица Јанева. Зелено светло е дадено само за Бурим Рустеми, Елизабета Јосифовска, Лејла Кадриу, Љубомир Лапе, Марија Ѓорѓиева, Стевчо Донев и Фатиме Фетахи.

Советот на обвинители утре одново ќе гласа за тимот на Јанева?

Фокус - 14.10.2015

Ако утре има гласање, тогаш сите 11 членови ќе гласаат за сите обвинители. Тоа ќе биде така оти ако има повторено гласање значи однапред се ќе биде договорено. На седницата на Советот на јавни обвинители имало предлог да се гласа за листата ...

ЈАНЕВА: Си го сакам целиот тим

Дневник - 14.10.2015

Си го барам тимот назад комплетен и се надевам Советот ќе ја коригира одлуката, изјави Јанева откако не беше избран целиот тим. Јавниот обвинител Зврлевски, пак, изјави дека седум обвинители се сосема доволни и дека обвинителството на Јанева е ...

Обвинителите се пожалија дека Јанева е привилегирана

Дневник - 14.10.2015

Обвинителите во обвинителството за организиран криминал работат на откривање сторители кои се терористи, наркодилери, членови на ИСИС, па тие немаат надоместоци за работа со ризик. Доколку некој ги добива таквите надоместоци, тогаш бараме и ние.

СДСМ ги замрзна преговорите зашто не e избран целиот тим на Јанева

Дневник - 14.10.2015

Претставниците на СДСМ во работната група во Kлубот на пратениците за усогласување на изборните реформи, вчера попладне го замрзнаа своето учество во преговорите. Образложението е дека Советот на јавните обвинители не ги избрал сите 14 обвинители ...

Советот на јавни обвинители денеска за плановите на Јанева

Алсат-М - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители на Македонија на денешната седница треба да ги потврди одлуките на специјалната обвинителка Катица Јанева за нејзиниот тим, но и за нејзиниот финансиски и работен план.

Јавните обвинители незадоволни од формирањето Специјално обвинителство

Утрински - 14.10.2015

Раководителите на Вишите и Основните јавни обвинителства по барање на поголем број јавни обвинители вчера одржаа заеднички колегиум на јавните обвинителства поради незадоволството од недоволниот број обвинители, како и формирањето Специјално јавно ...

Специјалното обвинителство на Јанева на оценка пред Уставен суд?

Фокус - 14.10.2015

Според информации на телевизијата, подносител на иницијативата за уставноста на специјалното обвинителство е адвокат од Свети Николе Уставниот суд на Македонија примил иницијатива за оценка на уставноста на Законот за т.н.

Спасовски: За СДСМ договорот од Пржино не е повеќе активен

Фокус - 14.10.2015

Од СДСМ објаснуваат дека засега се повлекуваат ид преговорите за да направат консултација во партијата Со одлуката на Советот на јавни обвинители денеска е прекршен Договорот од Пржино и Законот за специјалното јавно обвинителство, изјави ...

Спасовски: Договорот од Пржино е прекршен, СДСМ се повлекува на консултации

Канал5 - 14.10.2015

Генералниот секретар на СДСМ Оливер Спаосвски изјави дека Социјалдемократскиот Сојуз се повлекува на консултации во партијата, откако тимот на специјалниот обвинител не е избран. Ова денеска што се случи со неизборот на тимот на обвинители на ...

Поднесена иницијатива до Уставен суд за уривање на Специјалното обвинителство

24 Вести - 14.10.2015

До Уставниот суд на Република Македонија е поднесена иницијатива за оценка на уставноста на Законот за специјално обвинителство. Адвокат од Свети Николе смета дека Специјалното обвинителство на Катица Јанева е противуставно и побарал Уставниот суд ...

СДСМ: Договорот од Пржино е прекршен, за следните чекори консултации во партијата

Канал5 - 14.10.2015

Социјалдемократскиот сојуз се повлекува на консултации во партијата во однос на кршење и непочитување на Договорот од Пржино, кој веќе не е активен и не е во функција, и во тој дух ќе соопштиме понатамошни наши чекори кои ќе следуваат по ...

АМЕРИКАНСКА АМБАСАДА: Загрижени сме поради одлуката на Советот на јавни обвинители

Фокус - 14.10.2015

Загрижени сме поради одлуката на Советот на јавни обвинители и ја разгледуваме ситуацијата Со реакција за одлуката на Советот на јавни обвинители да одобри само седум од 14 кандидати за помошници-обвинители излезе Американската амбасада во ...

Советот на јавни обвинители треба да ги потврди одлуките на специјалната обвинителка

24 Вести - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители на Македонија на денешната седница треба да ги потврди одлуките на специјалната обвинителка Катица Јанева за нејзиниот тим, но и за нејзиниот финансиски и работен план.

Јавни обвинители: Новиот закон за специјално обвинителство е неуставен

Канал5 - 14.10.2015

На средбата на јавните обвинители присутните констатирале дека состојбата во која работат обвинителствата е исклучително незадоволителна, особено по однос на кадровската екипираност. Новиот закон за кривична постапка ги зголеми надлежностите на ...

Обвинителите го дигнаа гласот против специјалната обвинителка Јанева

Фокус - 14.10.2015

Обвинителите Законот за специјалното обвинителство го оценија како неуставен и повикаа на поднесување Иницијатива за оценување на неговата уставност и законитост пред Уставниот суд на Република Македонија.

Денеска „на испит“ Договорот од Пржино

Deutsche Welle - 14.10.2015

Разговорите за изборната регулатива кои продолжуваат денеска, паѓаат во сенка на седницата на Советот на јавни обвинители, на која ќе се решава за спроведување на плановите поднесени од специјалната обвинителка.

ЈО: Незадоволителна состојбата во која работат обвинителствата

24 Вести - 14.10.2015

Јавното обвинителство по барање на поголем број јавни обвинители одржа состанок на јавните обвинителства на кој присуствуваа раководителите на Вишите и Основните јавни обвинителства од земјава.

Седницата на Советот на Обвинители затворена за јавноста

Телма - 14.10.2015

Советот на Обвинители денеска заседава по предлозите на специјалната обвнителка Катица Јанева за изборот на нејзините 14 помошници. Советот заседава во полн состав, а покрај Катица Јанева, присутен е и јавниот обвинител Марко Зврлески, како и ...

Обвинителството на Катица Јанева на оценка пред Уставен Суд?

Алсат-М - 14.10.2015

Уставниот суд на Република Македонија примил иницијатива за оценка на уставноста на Законот за т.н. специјално обвинителство, дознава АЛСАТ М од неофицијални извори. Иницијатавата е стигната или денес или изминативе неколку дена.

Уставниот суд потврди дека Законот за специјално обвинителство е оспорен

Вест - 14.10.2015

Законот за специјално обвинителство е оспорен пред Уставниот суд. Иницијативата за проверка на уставноста на законот ја повел адвокат од Свети Николе кон крајот на минатиот месец, потврдија за „Вест“ од Уставниот суд.

Советот на Обвинители одобри само седум помошници за Јанева

Телма - 14.10.2015

Советот на Јавни Обвинители донесе одлука да го преполови тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева, па од нејзините 14 обвинители помошници одобрени се само седум. На денешниот состанок на финансискиот план за Специјалното јавно обвинителство ...

Вест – Јанева: ќе работам и со пола тим

Репортер - 14.10.2015

“Јас, секако, ќе работам и со пола тим, и постојано ќе барам дополнување на тимот со моите луѓе. Јас не очекував ништо мазно да оди, јас цел месец веќе работам сама. Имам еден помошник, и понатаму ќе продолжам да работам и со половина тим и ...

СДСМ се повлекува од Договорот во Пржино

Глас на Америка - 14.10.2015

Од партијата како причина наведуваат дека Советот на јавни обвинители одобрил само седуммина од 14 предложени обвинители во тимот на Специјалниот јавен обвинител Социјалдемократскиот сојуз на Македонија се повлекува од меѓупартиските преговори за ...

(ВИДЕО) Телма – Јанева: Jас го сакам мојот тим, помогнете ми да го изберам

Репортер - 14.10.2015

“Јас го сакам мојот тим. Ве молам да ми помогнете да го изберам мојот тим”. Овој апел Јанева го испрати до медиумите. Остро ги нападна колегите обвинители од советот, и нема намера да поднесе оставка.

Половина од тимот на Катица Јанева не помина во Советот на јавни обвинители

Алфа - 14.10.2015

Тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева што требаше да ги истражува наводите кои произлегуваат од незаконското прислушување не доби целосна поддршка. Советот на јавни обвинители претпладнево даде зелено светло само за половината од ...

Јавното обвинителство преку соопштение бара законски измени за платите и изборот на обвинителите

Правдико - 14.10.2015

Јавното обвинителство ја известува јавноста дека во тек на вчерашниот ден, по барање на поголем број на јавни обвинители беше одржан заеднички колегиум на јавните обвинителства на кој присуствуваа раководителите на Вишите и Основните јавни ...

Јанева контрадикторна: Очекувала да почне да владее правото, а таа до вчера го спроведуваше правото кое сега го напаѓа

Press24 - 14.10.2015

Ако не владеело правото како што самата тврди, за каква правда Јанева работела, имајќи предвид дека изминатиот период исклучиво била посветена на обвинителството. Веднаш по одлуката на Советот на јавните обвинители од СДСМ излегоа со став дека ...

По буџетот на Јанева обвинителите бараат поголеми плати

Кајгана - 14.10.2015

По донесувањето на новиот Закон за специјалната обвинителка и објавувањето на буџетот што го побара Специјалната обвинителка, јавните обвинители прв пат во јавноста ја опишаа состојбата во којашто работат и проблемите со кои се соочуваат.

Советот на јавни обвинители треба да го избере тимот на Јанева

Алфа - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители денеска на седница треба да се изјасни за избор на тимот помошници што ги предложи специјалната обвинителка Катица Јанева. Советот на јавни обвинители денеска на седница треба да се изјасни за избор на тимот помошници што ...

Советот на јавни обвинители треба да го избере тимот на Јанева

Сител - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители денеска на седница треба да се изјасни за избор на тимот помошници што ги предложи специјалната обвинителка Катица Јанева. Специјалната обвинителка предложи 14 кандидати за нејзини помошници, од кои повеќето се од Скопје, ...

Обвинителите против Јанева

А1 On - 14.10.2015

МИА денеска лиферуваше соопштение со наслов: Раководителите на Вишите и Основните јавни обвинителства по барање на поголем број јавни обвинители вчера одржаа заеднички колегиум на јавните обвинителства поради незадоволството од недоволниот број ...

Катица Јанева не се откажува, ќе работи и со 7 обвинители

МКД - 14.10.2015

Јас ќе работам и со половина тим, но постојано ќе барам дополнување на тимот со моите луѓе. Јас веќе цел месец работам сама. Ќе продолжам да работам и со половина тим, но нема да престанам да барам да се комплетира тимот што го барам“, изјави ...

СДСМ: Договорот од Пржино повеќе не е активен – прекршен е со неизборот на тимот на Јанева

Капитал - 14.10.2015

Според СДСМ прекршувањето на законот за специјалниот обвинител ги направило ирелевантни и преговорите за изборниот пакет, и со понатамошното нивно останување во процесите од Договорот од Пржино ќе им се дозволело на ВМРО-ДПМНЕ повторно да го ...

Јанева: Ќе продолжам да работам, но не се откажувам од мојот тим

Капитал - 14.10.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева ќе продолжи да работи наспроти најавите дека ако Советот на јавни обвинители оспори макар еден кандидат од листата на помошници што таа ја предложи, ќе следи нејзина оставка. „Го сакам мојот тим.

Советот на јавни обвинители ќе гласа за тимот на Јанева

Репортер - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители денеска треба да се изјасни за избор на тимот помошници што ги предложи специјалната обвинителка Катица Јанева. Таа предложи 14 кандидати за нејзини помошници. На списокот се : Лиле Стефанова, Фатиме Фетаи, Артан Ајро, ...

Јанева контрадикторна: Очекувала да почне да владее правото, а таа до вчера го спроведуваше правото кое сега го напаѓа

Курир - 14.10.2015

Ако не владеело правото како што самата тврди, за каква правда Јанева работела, имајќи предвид дека изминатиот период исклучиво била посветена на обвинителството. Веднаш по одлуката на Советот на јавните обвинители од СДСМ излегоа со став дека ...

Револтираност во редовите на ЈО- се бара одговор од Јанева како е составена листата за избор на обвинители

Курир - 14.10.2015

Раководителите на Вишите и Основните јавни обвинителства по барање на поголем број јавни обвинители вчера одржаа заеднички колегиум на јавните обвинителства поради незадоволството од недоволниот број обвинители, како и формирањето Специјално јавно ...

Советот на јавни обвинители ќе одлучува за тимот на Јанева

Курир - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители денеска на седница треба да се изјасни за избор на тимот помошници што ги предложи специјалната обвинителка Катица Јанева, пренесе МИА. Специјалната обвинителка предложи 14 кандидати за нејзини помошници, од кои повеќето ...

Револт меѓу Јавните обвинители во Македонија: По кои критериуми бираше Јанева?

Press24 - 14.10.2015

Раководителите на Вишите и Основните јавни обвинителства по барање на поголем број јавни обвинители вчера одржаа заеднички колегиум на јавните обвинителства поради незадоволството од недоволниот број обвинители, како и формирањето Специјално јавно ...

Јавните обвинители незадоволни од формирањето Специјално обвинителство

Репортер - 14.10.2015

МИА денеска лиферуваше соопштение со наслов: Раководителите на Вишите и Основните јавни обвинителства по барање на поголем број јавни обвинители вчера одржаа заеднички колегиум на јавните обвинителства поради незадоволството од недоволниот број ...

Советот на јавни обвинители денеска за плановите на Јанева

Р.С.Европа - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители на Македонија на денешната седница треба да ги потврди одлуките на специјалната обвинителка Катица Јанева за нејзиниот тим, но и за нејзиниот финансиски и работен план.

Обвинителите конечно собраа храброст - Законот за специјалниот обвинител го оценија за неуставен

Сител - 14.10.2015

Револтирани од постоечката состојба во која работат јавните обвинителства, како и последните случувања кои се последница на донесување на новиот Закон за јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на ...

ЈАВНИТЕ ОБВИНИТЕЛИ БАРААТ ИТНИ ЗАКОНСКИ ИЗМЕНИ: Избор на нови јавни обвинители и надоместоци за страв

Академик - 14.10.2015

„Барањето за одржување на заеднички состанок произлезе по револтираноста која се јави меѓу редовите на јавното обвинителство и тоа поради постоечката состојба во која работат јавните обвинителства, како и последните случувања кои се последица на ...

Обвинителите зад затвотени врати ќе одлучуваат за тимот на Јанева

Репортер - 14.10.2015

Во присуство на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, почна седницата на Советот за јавни обвинители на која треба да се гласа за планот за работа на новото јавно обвинителство како и за предложените кандидати нејзини соработници, извор ...

Седница на СЈО: Ако не и го изберат тимот, Јанева ќе си поднесе оставка

Правдико - 14.10.2015

Денеска Советот на јавни обвинители треба да одлучува за работниот и финансискиот тим на Специјалниот обвинител Катица Јанева, како и за нејзиниот предложен тим на обвинители. За секој од предложените кандидати ќе се гласа поединечно, а неодамна ...

Првите одлуки на Јанева од 15 декември до 25 март!

Репортер - 14.10.2015

П рвите одлуки, Специјалното јавно обвинителство се очекува да ги донесе во период од 15-ти декември до 25-ти март следната година, пишува во работниот план на Катица Јанева, извор радиослободна европа Според работниот план, 14-те помошници јавни ...

По буџетот на Јанева, обвинителите бараат поголеми плати и кадровска екипираност

Макфакс - 14.10.2015

По донесувањето на новиот Закон за специјалната обвинителка и објавувањето на буџетот што го побара Специјалната обвинителка, јавните обвинители прв пат во јавноста ја опишаа состојбата во којашто работат и проблемите со кои се соочуваат.

Советот на јавни обвинители денеска ќе го усвојува планот на Јанева

Нова ТВ - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители на Македонија денеска ќе одржи седница на која треба да се потврдат одлуките на специјалната обвинителка Катица Јанева за формирање на нејзиниот тим, како и за нејзиниот финансиски и работен план.

Обвинителството на Јанева пред Уставен суд?

Репортер - 14.10.2015

Уставниот суд на Република Македонија примил иницијатива за оценка на уставноста на Законот за т.н. специјално обвинителство, дознава АЛСАТ М од неофицијални извори. Иницијатавата е стигната или денес или изминативе неколку дена.

Вест: Уставниот суд потврди дека Законот за специјално обвинителство е оспорен

+инфо - 14.10.2015

Законот за специјално обвинителство е оспорен пред Уставниот суд, јави Вест. Иницијативата за проверка на уставноста на законот ја повел адвокат од Свети Николе кон крајот на минатиот месец, потврдиле за „Вест“ од Уставниот суд.

СРЕДБА КАЈ ЗВРЛЕВСКИ: Обвинителите бараат исти услови како кај Јанева

Телеграф - 14.10.2015

Тие, како што се наведува биле револтирани од последните случувања и состојбата во која работат јавни обвинителства особено по донесувањето на законот за Специјално јавно обвинителство Од канцеларијата за односи со јавност на Јавното обвинителство ...

Советот на јавни обвинители ќе гласа за тимот на Катица Јанева

А1 On - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители денеска треба да се изјасни за избор на тимот помошници што ги предложи специјалната обвинителка Катица Јанева. Таа предложи 14 кандидати за нејзини помошници. На списокот се : Лиле Стефанова, Фатиме Фетаи, Артан Ајро, ...

Советот на јавни обвинители денеска ќе го усвојува планот и тимот на Јанева

МКД - 14.10.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева пред две недели го поднесе составот на нејзиниот тим од 14 обвинители за кои денеска ќе расправа Советот на јавни обвинители на Македонија. На дневен ред на Советот денеска се и персоналниот , работниот и ...

Советот на јавни обвинители ќе одлучува за тимот на Јанева

МРТ - 14.10.2015

Јанева пред десетина дена достави список со 14 обвинители од постојните обвинителства што треба да и помагаат при гонењето на сторителите на кривични дела... Советот на Јавни обвинители денеска ќе одржи седница, на која треба да се разгледуваат ...

Скандал: Одобрени само 7 од бараните 14 помошници на Јанева

Репортер - 14.10.2015

Скандал на седницата во Советот на јавни обвинители при одлучувањето за тимот на специјалната обвинителка, пренесува Локално . Членовите на Јанева не ѝ одобрија 14 помошници колку што таа бараше, туку само 7.

ВИДЕО: Јанева пристигна, обвинителите зад затворени врати ќе одлучуваат

А1 On - 14.10.2015

Во присуство на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, почна седницата на Советот за јавни обвинители на која треба да се гласа за планот за работа на новото јавно обвинителство како и за предложените кандидати нејзини соработници.

Обвинителствата контра Катица Јанева: Специјалното обвинителство е неуставно

Правдико - 14.10.2015

Обвинителите кои вчера присуствувале на состанокот со државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, меѓу другото, изразиле незадоволство од донесувањето на Законот за специјално обвинителство, кој го оцениле како неуставен и повикале на поднесување ...

Неопходен пристоен буџет за специјалното обвинителство

Р.С.Европа - 14.10.2015

Првите одлуки, Специјалното јавно обвинителство се очекува да ги донесе во период од 15-ти декември до 25-ти март следната година, пишува во работниот план на Катица Јанева. Според работниот план, 14-те помошници јавни обвинители ќе бидат поделени ...

ЗАТВОРЕНИ ВРАТИ: Обвинителите на само ги „чешлаат“ плановите на Јанева

Телеграф - 14.10.2015

Во јавноста се крена врева особено околу финансискиот план, а во кој стои дека за стартување на Специјалното обвинителство ќе бидат потребни околу еден милион евра во последниот квартал од оваа година Зад затворени врати членовите на Советот на ...

Советот на обвинители избра 7 од предложените 14 помошници на Јанева

Нетпрес - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители на денешната седница избра седум од 14-те кандидати предложени од специјалната обвинителка Катица Јанева за нејзини помошници, пишува МИА. Претседателот на Советот Петар Аневски по седницата изјави дека одлуката да бидат ...

Обвинителите незадоволни од формирањето на специјалното обвинителство

МРТ - 14.10.2015

Јавните обвинители незадоволни од донесувањето на Законот за јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани со незаконското следење на комуникациите. Се става под сомневање нивното стручно и објективно постапување во илјадници други ...

Избрани седум од 14 предложени помошници - Јанева се надева дека тимот ќе се прошири

Press24 - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители на денешната седница избра седум од 14-те кандидати предложени од специјалната обвинителка Катица Јанева за нејзини помошници, пренесе МИА. Претседателот на Советот Петар Аневски по седницата изјави дека одлуката да бидат ...

Законот за специјално обвинителство на проверка пред Уставниот суд

Р.С.Европа - 14.10.2015

Законот за специјално обвинителство е оспорен пред Уставниот суд, а иницијативата за проверка на уставноста на законот ја повел адвокат од Свети Николе кон крајот на минатиот месец, потврдиле од Уставниот суд за весникот Вест.

Советот на обвинители избра седум од предложените 14 помошници на Јанева

Курир - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители на денешната седница избра седум од 14-те кандидати предложени од специјалната обвинителка Катица Јанева за нејзини помошници, пренесе МИА. Претседателот на Советот Петар Аневски по седницата изјави дека одлуката да бидат ...

Преполовен тимот на Јанева

Кајгана - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители го преполови тимот што го предложи специјалната обвинителка Катица Јанева, наместо 14 јавни обвинители вклучително со неа, што беше нејзин предлог, Советот изгласа само седум, и со Јанева се вкупно осум обвинители во ...

Обвинителите со опструкција – Не го избраа целиот тим на Катица Јанева

А1 On - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители на даде зелено светло за сите обвинители кои ги предложи како свој тим, специјалната обвинителка Катица Јанева. Тие се согласија само за седум обвинители од предложените 14 обвинители кои ги предложи Јанева, која и самата ...

Телма: СДСМ ги напушта преговорите?!

+инфо - 14.10.2015

СДСМ ги напушта преговорите, дознава Телма од извори во партијата. Причина е одбивањет на Советот на ЈО да ги прифати во целост тимот што го предложи Катица Јанева. За СДСМ ова е прекшување на законот за специјален јавен обвинител и договорот од ...

Го преполовија тимот на Катица Јанева

+инфо - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители денеска одлучи да се преполови бројот на специјални обвинители кои ќе и помагаат на специјалната обвинителка Катица Јанева. Претседателот на Советот образложи дека одлуката е донесена врз база на бројот на предмети кои ...

Јанева: Прекршен е договорот од Пржино

Р.С.Европа - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители, на денешната седница, одобрил само 7 од вкупно 14-те помошници јавни обвинители, што ги предложи специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Јанева оцени дека со преполовувањето на нејзиниот тим од страна на Советот на ...

Катица Јанева ќе поднесе оставка? Советот на јавни обвинители го преполови тимот што таа го побара!

Капитал - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители донесе одлука да го преполови тимот предложен од специјалната обвинителка Катица Јанева, односно од 14 обвинители помошници што таа ги предложи, одобрени се само седум.

СОВЕТОТ ОДЛУЧИ: Преполовен тимот на обвинителката Јанева

Телеграф - 14.10.2015

Обвинителката Јанева дозна дека нејзиниот тим е преполовен во моментот кога претседателот на Советот ја даваше изјавата за медиумите. Таа потенцира дека и понатаму ќе се бори нејзиниот тим да биде комплетен Советот на јавни обвинители денеска избра ...

СДСМ ги напушта преговорите?!

Репортер - 14.10.2015

СДСМ ги напушта преговорите дознава Телма од извори во партијата ?! Причина е одбивањет на Советот на ЈО да ги прифати во целост тимот што го предложи Катица Јанева. За СДСМ ова е прекшување на законот за специјален јавен обвинител и договорот од ...

Преполовен тимот на Јанева

Макфакс - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители го преполови во средата тимот што го предложи специјалната обвинителка Катица Јанева, наместо 14 јавни обвинители вклучително со неа, што беше нејзин предлог, Советот изгласа само седум, и со Јанева се вкупно осум ...

На обвинителите им се отвори „апетитот“, ако бара Јанева, ќе барале и тие!

+инфо - 14.10.2015

Да се предложи донесување на Измени и дополнувања на Законот за Јавно обвинителство со кои ќе се овозможи избор на нови јавни обвинители покрај кандидатите од Академијата за обука на судии и јавни обвинители; Да се предложат измени и дополнувања на ...

Советот на обвинители пресече – 7, а не 14 обвинители во тимот на Јанева

МКД - 14.10.2015

На денешната седница Советот на јавни обвинители на специјалната обвинителка Катица Јанева ѝ одобри 7 обвинители во нејзиниот тим, а не 14 како што бараше таа. Со тајно гласање Советот ги прифати обвинителите Бурим Рустеми, Елизабета Јосифовска, ...

Оливер Спасовски: СДСМ се повлекува од преговорите

+инфо - 14.10.2015

За сега ги прекинуваме преговорите, а откако партиски ќе се консултираме ќе одлучиме што понатаму, изјави генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, по одлуката на Советот за јавни обвинители да изгласа само седум од предложените 14 кандидати ...

Јанева: Прекршен е договорот од Пржино

Нова ТВ - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители одлучи специјалната обвинителка Катица Јанева да добие 7 обвинители во нејзиниот тим. Според одлуката на Советот донесена со тајно гласање, во тимот на Јанева влегуваат Бурим Рустеми, Елизабета Јосифовска, Лејла Кадриу, ...

(ВИДЕО) Јанева: Не знаат да читаат закони, инсистирам на мојот тим

Репортер - 14.10.2015

Јас го сфатив ова како предизвик, се надевам верувате во мене јас верувам во Македонија дека ќе може да се справи со овие работи и дека еднаш веќе во Македонија ќе завладее правото, изјави Јанева откако Советот го прополови бројот на обвинители што ...

Јанева: Барам помош од медиумите, сакам да работам со тим од 14, а не 7 обвинители

МКД - 14.10.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева е изненадена од решението на Советот на јавните обвинители за одобрување на 7, а не на 14 обвинители како што таа бараше. Катица Јанева „Не сум задоволна од овој однос на обвинителите.

СДСМ ги напушти преговорите

А1 On - 14.10.2015

Социјалдемократскиот сојуз денеска одлучи да ги напушти преговорите по епилогот со изборот на јавните обвинители на Катица Јанева. Прес конференцијата на која ќе ги соопштат причините за денешното напуштање на преговорите и за натамошните чекори, ќе ...

Јавните обвинители револтирани од мегаломанството на Јанева, бараат повисоки плати

Нетпрес - 14.10.2015

Скандалозните побарувања на Специјалната обвинителлка, Катица Јанева, предизвкаа голем револт во редовите на јавните обвинтели, особено поради многу повисоките плати предвидени за обвинителскиот тим на Јанева и други привилегии кои воопшто не ги ...

Јанева: Се надевам дека еднаш засекогаш ќе завладее правото во Македонија

Кајгана - 14.10.2015

Специјалната обвинителка, Катица Јанева, збунето и емотивно ја дочека одлуката Советот на јавни обвинители да го преполови тимот кој го предложи за да ги истражуваат предметите поврзани со прислушуваните материјали.

Советот на јавни обвинители одобри седум од предложените помошници на Јанева

Сител - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители на денешната седница избра седум од 14-те кандидати предложени од специјалната обвинителка Катица Јанева за нејзини помошници. Претседателот на Советот Петар Аневски по седницата изјави дека одлуката да бидат избрани само ...

Шамар од правосудната фела за мегаломанството на Јанева

Press24 - 14.10.2015

Мегаломанството на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева опфатено во документите кои беше задолжена да ги изготви за да го стартува работењето на обвинителството не поминува кај правосудната фела.

Јанева: Советот го прекрши договорот од Пржино

+инфо - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители денеска донесе одлука специјалната јавна обвинителка Катица Јанева да има седум соработници - јавни обвинители. Станува збор за обвинителите Бурим Рустеми, Елизабета Јосифовска, Лејла Кадриу, Љубомир Лапе, Марија Ѓорѓева, ...

(ВИДЕО) Аневски: Го скративме тимот на Јанева затоа што обвинителствата ни се пред колапс

Репортер - 14.10.2015

Претседателот на Советот за јавни обвинители, Петар Анески, рече дека обвинителствата низ Македонија за пред колапс и дека затоа е преполовен бројот на обвинителите предложени од Катица Јанева.

Прекин на преговорите за имплементација на Договорот од Пржино

Р.С.Европа - 14.10.2015

Белгискиот експерт Питер Ванхауте изјави денеска дека партиите постигнале согласност за изборниот законик, за што изрази задоволство. Сепак тој објави дека една партија, без да прецизира која, ги напуштила преговорите поради непочитување на Законот ...

Спасовски: За СДСМ Договорот од Пржино повеќе не е активен

Нова ТВ - 14.10.2015

Со одлуката на Советот на јавни обвинители денеска е прекршен Договорот од Пржино и Законот за специјалното јавно обвинителство, изјави генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, пред Клубот на пратеници, каде досега се одржуваше средбата на ...

(ВИДЕО) Јанева: Не знаат да читаат закони, инсистирам на мојот тим

А1 On - 14.10.2015

Јас го сфатив ова како предизвик, се надевам верувате во мене јас верувам во Македонија дека ќе може да се справи со овие работи и дека еднаш веќе во Македонија ќе завладее правото, изјави Јанева откако Советот го прополови бројот на обвинители што ...

СОВЕТОТ ГО ПРЕПОЛОВИ ТИМОТ НА ЈАНЕВА: Прекршени се Законот и Договорот од Пржино, смета Јанева

Академик - 14.10.2015

Според одлуката на Советот донесена со тајно гласање, во тимот на Јанева одобрени се Претседателот на Советот, , изјави дека со оглед на фактот дека сè уште не се знае обемот на предметите со кои ќе работи обвинителката, бројот од седум обвинители е ...

(ВИДЕО) Оливер Спасовски: Договорот од Пржино повеќе не е активен

А1 On - 14.10.2015

За сега ги прекинуваме преговорите, а откако партиски ќе се консултираме ќе одлучиме што понатаму, изјави генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, по одлуката на Советот за јавни обвинители да изгласа само седум од предложените 14 кандидати ...

Се побунија обвинителите, бараат нови вработувања, поголеми плати и оценување на уставноста на Законот за специјалното ...

МКД - 14.10.2015

Јавните обвинители новиот Закон за јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите го оценија како неуставен и повикаа на поднесување иницијатива за оценување на ...

Спасовски: Договорот од Пржино не е повеќе активен

Р.С.Европа - 14.10.2015

Генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски изјави дека со денешната одлука на Советот на јавни обвинители е прекршен Договорот од Пржино и Законот за специјалното јавно обвинителство. Спсовски зборуваше пред Клубот на пратениците каде досега се ...

СДСМ се повлекува од преговорите на партиска консултација

Макфакс - 14.10.2015

Според опозициската СДСМ, со одлуката на на Советот на јавни обвинители да се преполови тимот на Катица Jанева, прекршен е Договорот од Пржино и Законот за специјалното јавно обвинителство, поради што тие се повлекуваат од преговорите на партиски ...

(ВИДЕО) Аневски: Го скративме тимот на Јанева затоа што обвинителствата ни се пред колапс

А1 On - 14.10.2015

Претседателот на Советот за јавни обвинители, Петар Анески, рече дека обвинителствата низ Македонија за пред колапс и дека затоа е преполовен бројот на обвинителите предложени од Катица Јанева.

Преполовен тимот на Јанева

Р.С.Европа - 14.10.2015

Од предложените 14, Советот на јавни обвинители избра само седум помошници обвинители на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Таа рече дека со тоа се прекршува договорот од Пржино, но оти нема да си поднесе оставка.

Спасовски: Договорот е прекршен, СДСМ се повлекува од преговорите на понатамошни консултации

МКД - 14.10.2015

Ова денеска што се случи со неизборот на тимот на обвинители на специјалниот јавен обвинител, де факто значи дека Договорот од Пржино е прекршен. Исто така, прекршен е и Законот за специјалното јавно обвинителство за којшто впрочем се договаравме ...

Советот на обвинители одобри 7 од предложените 14 помошници на Јанева

МРТ - 14.10.2015

По реакциите во јавноста и официјалниот став на Советот на обвинители дека барањата на Јанева се Нереални, Советот, очекувано, одобри седум обвинители во тимот на специјалната обвинителка, а не 14 како што предложи таа.

Советот на јавни обвинители ќе одлучува за тимот на Јанева

Press24 - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители денеска на седница треба да се изјасни за избор на тимот помошници што ги предложи специјалната обвинителка Катица Јанева, пренесе МИА. Специјалната обвинителка предложи 14 кандидати за нејзини помошници, од кои повеќето ...

ТУРБУЛЕНЦИИ ПРЕД КРАЈ: Изборниот законик „договорен“, СДСМ се повлече

Телеграф - 14.10.2015

Пред финализирање на договорот за изборните правила СДСМ ги напуштила преговорите во знак на револт што Советот на јавни обвинители го преполови тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева На преговорите кои попладнево се водеа во Клубот на ...

Јанева: Се надевам дека еднаш засекогаш ќе завладее правото во Македонија

Макфакс - 14.10.2015

Специјалната обвинителка, Катица Јанева, збунето и емотивно ја дочека одлуката Советот на јавни обвинители да го преполови тимот кој го предложи за да ги истражуваат предметите поврзани со прислушуваните материјали.

Заев од Израел посочил: Договорот од Пржино за нас не е повеќе активен

Репортер - 14.10.2015

„Ние се повлекуваме од преговорите, на консултации во партијата. За нас, договорот од Пржино не е повеќе активен“, изјави за БИРН претседателот на СДСМ, Зоран Заев, откако Советот на јавни обвинители избра само 7 од 14-те кандидати кои ги предложи ...

Шамар од правосудната фела за мегаломанството на Јанева

Курир - 14.10.2015

Мегаломанството на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева опфатено во документите кои беше задолжена да ги изготви за да го стартува работењето на обвинителството не поминува кај правосудната фела.

(ВИДЕО) Спасовски: Сите политички средства и бомбите повторно се на маса во СДСМ, Договорот од Пржино повеќе не е ...

Репортер - 14.10.2015

Сите политички средства, вклучувајќи ги и бомбите, повторно се на маса во партиското седиште на СДСМ, каде траат консултациите, по неизборот на тимот на јавни обвинители на специјалниот јавен обвинител и по прекршувањето на договорот од Пржино, кој ...

Ванхоуте: Тажно е што некои луѓе мислат дека можат да го надвладеат Законот

Нова ТВ - 14.10.2015

Олеснувачот помеѓу партиите за постигнување на договореното од Пржинот, белгискиот експерт Питер Ванхауте, реагираше за неизбирањето на тим на специјалната обвинителка Катица Јанева: Законо предвидува обвинителката да ги добие сите ресурси, ...

Обвинителите прашуваат кои се критериумите на Јанева и бараат еднакви надоместоци за ризик, страв и доверливост

Република - 14.10.2015

Во Јавното обвинителство владее голем револт, откако нивната колешка од Гевгелија, а сега Специјален јавен обвинител , Катица Јанева го достави нејзиниот финансовиот и планот за работа. Според Обвинителите, носењето на Законот е чин кој навредува ...

Советот на Јавни обвинители одбра само седум кандидати на Јанева

Република - 14.10.2015

Раководителите на Вишите и Основните јавни обвинителства по барање на поголем број јавни обвинители вчера одржале заеднички колегиум на јавните обвинителства поради незадоволството од недоволниот број обвинители, како и формирањето Специјално јавно ...

Оливер Спасовски: СДСМ засега ги прекинува преговорите

Република - 14.10.2015

Оливер Спасовски – За сега ги прекинуваме преговорите, а откако партиски ќе се консултираме ќе одлучиме што понатаму, изјави генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, по одлуката на Советот за јавни обвинители да изгласа само седум од ...

Почна гласањето за тимот и плановите на Јанева

Вечер Прес - 14.10.2015

Само што започна седницата на Советот на обвинители на која ќе се гласа за тимот обвинители кој го предложи специјалниот обвинител Катица Јанева и ќе се разгледуваат трите планови предложени од Јанева, општиот работен, финансискиот и персоналниот ...

Партиите се договорија за изборниот законик, СДСМ ги напушта преговорите

еМагазин - 14.10.2015

Европскиот посредник во преговорите меѓу партиските работни групи Питер Ванхауте изјави дека е постигнат договор за Изборниот законик. Покрај тоа, како што изјави, една партија, без да прецизира која, е разочарана и ги напуштила преговорите поради ...

Јавните обвинители незадоволни од формирањето Специјално обвинителство на Јанева

еМагазин - 14.10.2015

Раководителите на Вишите и Основните јавни обвинителства по барање на поголем број јавни обвинители вчера одржаа заеднички колегиум на јавните обвинителства поради незадоволството од недоволниот број обвинители, како и формирањето Специјално јавно ...

Алсат-М: Обвинителството на Катица Јанева на оценка пред Уставен Суд?

Фактор - 14.10.2015

Уставниот суд на Република Македонија примил иницијатива за оценка на уставноста на Законот за т.н. специјално обвинителство, пренесува Алсат-М повикувајќи се на неофицијални извори. Медиумот пренесува дека иницијатавата е стигната или денес или ...

Законот за специјален обвинител веќе е оспорен пред Уставен суд!?

Локално - 14.10.2015

Уставниот суд на Република Македонија примил иницијатива за оцена на уставноста на законот за специјално обвинителство, дознава „Алсат М“ од неофицијални извори. Иницијатавата е стигната или денеска или во претходните неколку дена.

(ВИДЕО) Почна седницата на Советот на јавни обвинители

Локално - 14.10.2015

Зад затворени врати почна седницата на на Советот за јавни обвинители на која треба да се гласа за планот за работа на специјалната обвинителка Катица Јанева како и за предложените кандидати и нејзини соработници.

Заев: Договорот од Пржино за нас не е повеќе активен

Локално - 14.10.2015

„Ние се повлекуваме од преговорите, на консултации во партијата. За нас, договорот од Пржино не е повеќе активен“, изјави за БИРН претседателот на СДСМ, Зоран Заев, откако Советот на јавни обвинители избра само 7 од 14-те кандидати кои ги предложи ...

Ќе има ли амандман на буџетот за милионот на Катица Јанева?

еМагазин - 14.10.2015

Од каде ќе се обезбедат милион евра потребни за функционирање на Специјалното јавно обвинителство предводено од Катица Јанева е прашање што се наметнува ако се земе предвид дека подготовката за буџетот за 2016 година беше во тек пред Јанева да го ...

ВО ТЕК Е СЕДНИЦА: Ќе биде ли усвоен планот на обвинителката Јанева?

Фактор - 14.10.2015

Пред пет дена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева до Советот на обвинители, Владата и Собранието ги предаде општиот работен, финансиски и персонален план за работа, за кои Советот на Јавни обвинители ќе расправа денеска и се очекува нивно ...

Обвинителството на Катица Јанева на оценка пред Уставен Суд?

Либертас - 14.10.2015

Уставниот суд на Република Македонија примил иницијатива за оценка на уставноста на Законот за т.н. специјално обвинителство, информира АЛСАТ-М повикувајќи се на неофицијални извори. Иницијатавата е стигната или денес или изминативе неколку дена.

СДСМ ќе се вратат на преговори ако се избере целиот тим на Јанева ?

Локално - 14.10.2015

Од извори од СДСМ дознаваме дека единствен начин преговорите да продолжат денеска е Советот на јавни обвинители да ги избере преостанатите јавни обвинители од тимот што го предложи специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

Советот на јавни обвинители за тимот на Јанева ќе расправа зад затворени врати

Бриф - 14.10.2015

Почна седницата на Советот на јавни обвинители на која ќе се расправа и ќе се одлучува за предлог-тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева од 14 обвинители. Втора точка на дневен ред е општиот работен, персонален и финансиски план што Јанева ...

Расте незадоволството од формирањето на Специјално обвинителство кај јавните обвинители

Пулс24 - 14.10.2015

Раководителите на Вишите и Основните јавни обвинителства по барање на поголем број јавни обвинители вчера одржаа заеднички колегиум на јавните обвинителства поради незадоволството од недоволниот број обвинители, како и формирањето Специјално јавно ...

Катица ќе работи со преполовен тим

Вечер Прес - 14.10.2015

Советот на Јавни Обвинители донесе одлука да го преполови тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева, па од нејзините 14 обвинители помошници одобрени се само седум. На денешниот состанок на финансискиот план за Специјалното јавно обвинителство ...

(ВИДЕО) Јанева: Не знаат да читаат закони, инсистирам на мојот тим

Локално - 14.10.2015

Јас го сфатив ова како предизвик, се надевам верувате во мене јас верувам во Македонија дека ќе може да се справи со овие работи и дека еднаш веќе во Македонија ќе завладее правото, изјави Јанева откако Советот го прополови бројот на обвинители што ...

ДОПОЛНЕТО: Обвинителите го преполовија тимот на Катица Јанева

Либертас - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители денеска одлучи да се преполови бројот на специјални обвинители кои ќе и помагаат на специјалната обвинителка Катица Јанева. Претседателот на Советот образложи дека одлуката е донесена врз база на бројот на предмети кои ...

Јанева: Се надевам дека еднаш засекогаш ќе завладее правото во Македонија

Точка - 14.10.2015

Специјалната обвинителка, Катица Јанева, збунето и емотивно ја дочека одлуката Советот на јавни обвинители да го преполови тимот кој го предложи за да ги истражуваат предметите поврзани со прислушуваните материјали.

Не е важно колку пари ќе потроши Катица, важно е колку ќе врати од украдените!

Либертас - 14.10.2015

Изминативе неколку денови сведоци сме на канонада од напади испалени на сметка на Специјалниот јавен обвинител, Катица Јанева, од страна на провладините трубадури. И бидејќи нема што, проблем била финансиската конструкција потребна за нормално ...

Советот на јавни обвинители ќе одлучува за тимот на Јанева

Денешен - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители денеска на седница треба да се изјасни за избор на тимот помошници што ги предложи специјалната обвинителка Катица Јанева. Специјалната обвинителка предложи 14 кандидати за нејзини помошници, од кои повеќето се од Скопје, ...

Скандал на седницата на Советот на јавни обвинители, на Јанева ѝ одобрија само 7 од бараните 14 помошници

Локално - 14.10.2015

Скандал на седницата во Советот на јавни обвинители при одлучувањето за тимот на специјалната обвинителка. Членовите на Јанева не ѝ одобрија 14 помошници колку што таа бараше, туку само 7.

Победија условите од договорот - наспроти милионските планови на Јанева

Вечер Прес - 14.10.2015

На Специјалното обвинителство му се доделени седум обвинители. Јанева најави дека ќе работи и покрај преполовениот тим и дека ќе продолжи да бара сите да бидат вклучени во Специјалното обвинителство.

Советот на јавни обвинители ќе одлучува за тимот на Јанева

Вечер Прес - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители денеска на седница треба да се изјасни за избор на тимот помошници што ги предложи специјалната обвинителка Катица Јанева. Специјалната обвинителка предложи 14 кандидати за нејзини помошници, од кои повеќето се од Скопје, ...

Американска амбасада: Загрижени сме поради одлуката на Советот на јавни обвинители

Бриф - 14.10.2015

Со реакција за одлуката на Советот на јавни обвинители да одобри само седум од 14 кандидати за помошници-обвинители излезе и Американската амбасада во Македонија. Од амбасадата велат дека се загрижени поради одлуката на Советот.

Македонија повторно исправена пред политичка криза

Фактор - 14.10.2015

Македонија повторно се соочува со политичка криза откако најголемата опозициска политичка партија – (СДСМ) се повлече од преговорите помеѓу четирите парламентарно претставени партии. Повлекувањето од учеството во преговорите беше донесено, откако ...

Советот на обвинители избра седум од предложените 14 помошници на Јанева

Република - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители на денешната седница избра седум од 14-те кандидати предложени од специјалната обвинителка Катица Јанева за нејзини помошници. Претседателот на Советот Петар Аневски по седницата изјави дека одлуката да бидат избрани само ...

Го преполовија тимот на Катица Јанева

Бриф - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители денеска одлучи да се преполови бројот на специјални обвинители кои ќе и помагаат на специјалната обвинителка Катица Јанева. Претседателот на Советот образложи дека одлуката е донесена врз база на бројот на предмети кои ...

Советот на обвинители избра седум од предложените 14 помошници на Јанева

Денешен - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители на денешната седница избра седум од 14-те кандидати предложени од специјалната обвинителка Катица Јанева за нејзини помошници. Претседателот на Советот Петар Аневски по седницата изјави дека одлуката да бидат избрани само ...

Јавните обвинители незадоволни од изборот на Специјално обвинителство

Канал 77 - 14.10.2015

Да се предложи донесување на Измени и дополнувања на Законот за Јавно обвинителство со кои ќе се овозможи избор на нови јавни обвинители покрај кандидатите од Академијата за обука на судии и јавни обвинители.

Преполовен тимот на Катица, таа вели прекршен е договорот од Пржино!

Фактор - 14.10.2015

„Прекршен е договорот“ вака обвинителката Катица Јанева ја дочека одлуката да работи со преполовен тим . Денешниот Совет на Јавни обвинители донел одлуката која падна на тајно гласање и само седум обвинители се прифатени од 14 кои ги предложи Јанева.

Откако ја избраа Катица Јанева, на обвинителите им текна дека да се побунат на лошите услови за работа

Локално - 14.10.2015

Јавното обвинителство по барање на поголем број јавни обвинители одржа состанок на јавните обвинителства на кој присуствуваа раководителите на Вишите и Основните јавни обвинителства од земјава.

Обвинителите прашуваат кои се криериумите на Јанева и бараат еднакви надоместоци за ризик, страв и доверливост

Вечер Прес - 14.10.2015

Во Јавното обвинителство владее голем револт, откако нивната колешка од Гевгелија, а сега Специјален јавен обвинител , Катица Јанева го достави нејзиниот финансовиот и планот за работа. Според Обвинителите, носењето на Законот е чин кој навредува ...

Советот на јавни обвинители денеска на седница треба да го избере тимот помошници на Јанева

Пулс24 - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители денеска на седница треба да се изјасни за избор на тимот помошници што ги предложи специјалната обвинителка Катица Јанева, пренесе МИА. Специјалната обвинителка предложи 14 кандидати за нејзини помошници, од кои повеќето ...

СДСМ ги замрзнува преговорите по неизборот на целиот тим на Јанева, утре конечна одлука

Либертас - 14.10.2015

СДСМ ги замрзнува преговорите, дознава Телма од извори во партијата. Причина е одбивањето на Советот на ЈО да ги прифати во целост тимот што го предложи Катица Јанева. За СДСМ ова е прекршување на законот за специјален јавен обвинител и договорот од ...

Американска амбасада: Загрижени сме поради одлуката на Советот на јавни обвинители

Либертас - 14.10.2015

Со реакција за одлуката на Советот на јавни обвинители да одобри само седум од 14 кандидати за помошници-обвинители излезе и Американската амбасада во Македонија. Од амбасадата велат дека се загрижени поради одлуката на Советот.

ВИДЕО: Катица Јанева пристигна, обвинителите ќе одлучуваат за работата на Специјалното јавно обвинителство

Либертас - 14.10.2015

Во присуство на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, почна седницата на Советот за јавни обвинители на која треба да се гласа за планот за работа на новото јавно обвинителство како и за предложените кандидати нејзини соработници.

Од 14. кандидати на Јанева избрани само 7

еМагазин - 14.10.2015

На денешната седница на Советот на јавни обвинители е донесена одлука да бидат избрани само 7 од предложените 14 обвинители од тимот на Специјалната обвинителка Катица Јанева. Избрани се Бурим Рустеми, Елизабета Јосифовска, Лејла Кадриу, Љубомир ...

СДСМ ги замрзнува преговорите по неизборот на целиот тим на Јанева, утре конечна одлука

Бриф - 14.10.2015

СДСМ ги замрзнува преговорите, дознава Телма од извори во партијата. Причина е одбивањето на Советот на ЈО да ги прифати во целост тимот што го предложи Катица Јанева. За СДСМ ова е прекршување на законот за специјален јавен обвинител и договорот од ...

Преполовен тимот на Јанева

Точка - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители го преполови денеска тимот што го предложи специјалната обвинителка Катица Јанева, наместо 14 јавни обвинители вклучително со неа, што беше нејзин предлог, Советот изгласа само седум, и со Јанева се вкупно осум обвинители ...

Советот на јавни обвинители денеска ќе го усвојува планот и тимот на Јанева

Тера - 14.10.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева пред две недели го поднесе составот на нејзиниот тим од 14 обвинители за кои денеска ќе расправа Советот на јавни обвинители на Македонија. На дневен ред на Советот денеска се и персоналниот , работниот и ...

Спасовски: За СДСМ Договорот од Пржино повеќе не е активен

Бриф - 14.10.2015

Со одлуката на Советот на јавни обвинители денеска е прекршен Договорот од Пржино и Законот за специјалното јавно обвинителство, изјави генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, пред Клубот на пратеници, каде досега се одржуваше средбата на ...

Советот на јавни обвинители на денешната седница избра седум од 14-те кандидати на Јанева

Пулс24 - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители на денешната седница избра седум од 14-те кандидати предложени од специјалната обвинителка Катица Јанева за нејзини помошници, пренесе МИА. Претседателот на Советот Петар Аневски по седницата изјави дека одлуката да бидат ...

(ВИДЕО) Спасовски: За СДСМ договорот од Пржино не е повеќе активен! Ќе информираме за следните чекори

Либертас - 14.10.2015

Со одлуката на Советот на јавни обвинители денеска е прекршен Договорот од Пржино и Законот за специјалното јавно обвинителство, изјави генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, пред Клубот на пратеници, каде досега се одржуваше средбата на ...

Советот на јавни обвинители ќе одлучува за тимот на Јанева

Република - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители денеска на седница треба да се изјасни за избор на тимот помошници што ги предложи специјалната обвинителка Катица Јанева. Специјалната обвинителка предложи 14 кандидати за нејзини помошници, од кои повеќето се од Скопје, ...

На обвинителите им пречеле високите плати на тимот на Катица

Либертас - 14.10.2015

Од Јавното обвинителство испратија соопштение до јавноста со кое известуваат дека поголем број на обвинители оддржале заеднички колегиум, на кој присуствувале и раководителите на Вишите и Основните јавни обвинителства од државата, а на кој се ...

По буџетот на Јанева, обвинителите бараат поголеми плати и кадровска екипираност

Точка - 14.10.2015

По донесувањето на новиот Закон за специјалната обвинителка и објавувањето на буџетот што го побара Специјалната обвинителка, јавните обвинители прв пат во јавноста ја опишаа состојбата во којашто работат и проблемите со кои се соочуваат.

СДСМ ги напушта партиските преговори- причина е “минирањето” на тимот на Катица Јанева

Локално - 14.10.2015

СДСМ дефинитивно излегува од преговори поради непочитувањето на договореното од Пржино. причината е тоа што Совртот на јавните обвинители и го преполови тимот помошници на специјалната обвинителка Катица Јанева.

(ВИДЕО) Јанева: Советот го прекрши договорот од Пржино, очекувам да се изберат и останатите обвинители

Либертас - 14.10.2015

Јас го сфатив ова како предизвик, се надевам верувате во мене јас верувам во Македонија дека ќе може да се справи со овие работи и дека еднаш веќе во Македонија ќе завладее правото, изјави Јанева откако Советот го прополови бројот на обвинители што ...

Советот на јавни обвинители одобри само пола тим на Јанева

Тера - 14.10.2015

Советот на Јавни Обвинители, место 14 обвинители, колку што специјалната обвинителка предложи за во нејзиниот тим, на денешната седница и` избра само седум. “Како и вие, и јас сега дознав дека нема да ми биде изберен целиот тим.

Обвинителите незадоволни од формирањето Специјално обвинителство

Денешен - 14.10.2015

Раководителите на Вишите и Основните јавни обвинителства по барање на поголем број јавни обвинители вчера одржаа заеднички колегиум на јавните обвинителства поради незадоволството од недоволниот број обвинители, како и формирањето Специјално јавно ...

Седница на СЈО: Ако не и го изберат тимот, Јанева ќе си поднесе оставка

еМагазин - 14.10.2015

Денеска Советот на јавни обвинители треба да одлучува за работниот и финансискиот тим на Специјалниот обвинител Катица Јанева, како и за нејзиниот предложен тим на обвинители. За секој од предложените кандидати ќе се гласа поединечно, а неодамна ...

Има договор за изборен модел, но СДСМ ги напушта преговорите?

Фактор - 14.10.2015

После маратонски преговори, работните групи на четирите големи партии успеале да постигнат договор за изборен модел И покрај постигнатиот договор, експертот Ванхојт една политичка партија ги напуштила преговорите.

СДСМ се повлекува од преговорите на партиска консултација

Точка - 14.10.2015

Според опозициската СДСМ, со одлуката на Советот на јавни обвинители да се преполови тимот на Катица Jанева, прекршен е Договорот од Пржино и Законот за специјалното јавно обвинителство, поради што тие се повлекуваат од преговорите на партиски ...

На обвинителите им пречеле високите плати на тимот на Катица

Бриф - 14.10.2015

Од Јавното обвинителство испратија соопштение до јавноста со кое известуваат дека поголем број на обвинители оддржале заеднички колегиум, на кој присуствувале и раководителите на Вишите и Основните јавни обвинителства од државата, а на кој се ...

СДСМ се повлекува од преговорите, договорот паѓа во вода!

Фактор - 14.10.2015

Пред неколку минути генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, пред Клубот на пратеници изјави дека со денешната одлука на Советот на јавни обвинители денеска е прекршен Договорот од Пржино и Законот за специјалното јавно обвинителство.

Шамар од правосудната фела за мегаломанството на Јанева

Денешен - 14.10.2015

Мегаломанството на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева опфатено во документите кои беше задолжена да ги изготви за да го стартува работењето на обвинителството не поминува кај правосудната фела.

ЈАВНО ОБВИНИТЕЛСТВО: Законот за специјално обвинителство е неуставен, а изборот на луѓе нетранспарентен!

Фактор - 14.10.2015

По вчерашниот колегиум на јавните обвинители произлезе заедничко соопштение кое Ви го пренесуваме во целост: Јавното обвинителство ја известува јавноста дека во тек на вчерашниот ден, по барање на поголем број на јавни обвинители беше одржан ...

Јанева: Не се откажувам од тимот, очекувам да бидат избрани и другите 7 кандидати

еМагазин - 14.10.2015

Специјалната обвинителка, Катица Јанева по денешната одлука на Советот на јавни обвинители да именуваат само 7 од предложените 14 обвинители за нејзиниот тим, рече дека таа не се откажува од својот тим и дека очекува наскоро да бидат избрани и ...

Јанева оспорена пред Уставен суд

еМагазин - 14.10.2015

Иницијатива за проверка на уставноста на Законот за јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите е поднесена пред Уставниот суд од адвокат од Свети Николе, објави ...

Осуда од правосудната фела за мегаломанството на Јанева

Пулс24 - 14.10.2015

Мегаломанството на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева опфатено во документите кои беше задолжена да ги изготви за да го стартува работењето на обвинителството не поминува кај правосудната фела.

Јавните обвинители незадоволни од формирањето Специјално обвинителство

Lider - 14.10.2015

Раководителите на Вишите и Основните јавни обвинителства по барање на поголем број јавни обвинители вчера одржаа заеднички колегиум на јавните обвинителства поради незадоволството од недоволниот број обвинители, како и формирањето Специјално јавно ...

Советот на јавни обвинители ќе одлучува за тимот на Јанева

Lider - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители денеска на седница треба да се изјасни за избор на тимот помошници што ги предложи специјалната обвинителка Катица Јанева. Специјалната обвинителка предложи 14 кандидати за нејзини помошници, од кои повеќето се од Скопје, ...

Договорот од Пржино е прекршен, за следните чекори консултации во партијата

Идивиди - 14.10.2015

Скопје, 14 октомври 2015 (МИА) - Социјалдемократскиот сојуз се повлекува на консултации во партијата во однос на кршење и непочитување на Договорот од Пржино, кој веќе не е активен и не е во функција, и во тој дух ќе соопштиме понатамошни наши ...

Советот на јавни обвинители треба да го избере тимот на Јанева

Идивиди - 14.10.2015

Скопје, 14 октомври 2015 (МИА) - Советот на јавни обвинители денеска на седница треба да се изјасни за избор на тимот помошници што ги предложи специјалната обвинителка Катица Јанева. Специјалната обвинителка предложи 14 кандидати за нејзини ...

Советот на обвинители избра седум од предложените 14 помошници на Јанева

Идивиди - 14.10.2015

Скопје, 14 октомври 2015 (МИА) - Советот на јавни обвинители на денешната седница избра седум од 14-те кандидати предложени од специјалната обвинителка Катица Јанева за нејзини помошници. Претседателот на Советот Петар Аневски по седницата изјави ...

Советот на обвинители избра седум од предложените 14 помошници на Јанева

Lider - 14.10.2015

Советот на јавни обвинители на денешната седница избра седум од 14-те кандидати предложени од специјалната обвинителка Катица Јанева за нејзини помошници. Претседателот на Советот Петар Аневски по седницата изјави дека одлуката да бидат избрани само ...

Експерти: Ако ја „сопнат“ специјалната обвинителка, пропаѓа целиот договор од Пржино!

24 Вести - 13.10.2015

Советот на обвинители утре ќе ја разгледува програмата на специјалната обвинителка Катица Јанева, која предизвика лавина реакции, особено кај дел од медиумите. Доколку не биде избран тимот предложен од Катица Јанева и таа си поднесе оставка, како ...

Откажан состанокот за барањето на Јанева

Алсат-М - 13.10.2015

Тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева и планот за работа со денови е во фиоките на Советот на обвинители. Средбата се одложи за утре. Во соопштение на Советот на обвинители нема објаснување за причините за одложувањето, но се дознаваат ...

САД и ЕУ му издадоа наредба на Советот на обвинителите

Дневник - 13.10.2015

Советот на јавните обвинители да го именува тимот на Kатица Јанева за да може нејзиното обвинителство да почне да ги извршува својот мандат и своите задачи независно и без да трпи каков било облик на политички притисок.

Амбасадите на САД и ЕУ подготвени да и помогнат на Јанева

24 Вести - 13.10.2015

Делегацијата на Европската Унија и амбасадата на Соединетите Американски Држави се подготвени да помогнат доколку тоа се побара од нив и да обезбедат обука и техничка помош за канцеларијата на јавниот обвинител да води истрага за прислушуваните ...

САД и ЕУ со предупредување до Советот на обвинители да ја одигра својата улога според Закон

Вест - 13.10.2015

Амбасадата на Соединетите Држави и Делегацијата на Европската Унија во Скопје го поздравуваат досега постигнатиот напредок по однос на спроведувањето на законот за јавниот обвинител за истраги за прислушуваните комуникации, што, според нивната ...

САД и ЕУ: Очекуваме советот на јавните обвинители да го изгласа тимот на Јанева

Фокус - 13.10.2015

ЕУ и САД очекуваат Советот на јавни обвинители да го избере тимот предложен од Катица Јанева Претставниците на Европската Унија и САД се огласија со барање до Советот на јавните обвинители да го изгласа предлогот на специјалната обвинителка и да го ...

САД и ЕУ: Советот на јавни обвинители да го именува тимот на Јанева

Канал5 - 13.10.2015

Амбасадата на САД и Делегацијата на Европската Унија во Скопје го поздравуваат досега постигнатиот напредок по однос на спроведувањето на Законот за јавниот обвинител за истраги за прислушуваните комуникации, што, како што наведуваат, е клучен ...

САД и ЕУ:Советот на ЈО да го именува тимот на Јанева

Телма - 13.10.2015

Амбасадата на САД и Делегацијата на Европската Унија во Скопје го поздравуваат досега постигнатиот напредок по однос на спроведувањето на Законот за јавниот обвинител за истраги за прислушуваните комуникации, што, како што наведуваат, е клучен ...

САД и ЕУ- СЈО да го именува тимот на Јанева

Алсат-М - 13.10.2015

Амбасадата на САД и Делегацијата на Европската Унија во Скопје го поздравуваат досега постигнатиот напредок по однос на спроведувањето на Законот за јавниот обвинител за истраги за прислушуваните комуникации, што, како што наведуваат, е клучен ...

САД и ЕУ: Советот на јавни обвинители да го именува тимот на Јанева

Утрински - 13.10.2015

Амбасадата на САД и Делегацијата на Европската Унија во Скопје го поздравуваат досега постигнатиот напредок по однос на спроведувањето на Законот за јавниот обвинител за истраги за прислушуваните комуникации, што, како што наведуваат, е клучен ...

САД и ЕУ бараат именување на тимот на Јанева

Deutsche Welle - 13.10.2015

САД и ЕУ во заедничко соопштение изразија задоволство од досегашното спроведување на законот за специјален јавен обвинител. Советот на јавни обвинители треба да си ја изврши законската задача и да го именува тимот на специјалната обвинителка Катица ...

Трет ден молк од специјалното обвинителство за мегаломанските барања

Сител - 13.10.2015

Трет ден молк во специјалното јавбно обвинителство по информациите за мегаломанските барања на јавната обвинителка Катица Јанева. И покрај напорите на Сител и јавниот повик од главниот и одговорен уредник, од специјаното Јавно обвинителство до ...

Предупредување од САД и ЕУ: Јанева да почне да си го извршува мандатот

МКД - 13.10.2015

Од суштинска важност е Советот на јавни обвинители да ја изврши својата улога согласно законот за водење на истраги за прислушуваните комуникации и да го именува тимот на г-ѓа Јанева, за да може нејзиното обвинителство да почне да го извршува својот ...

Утре ќе се разгледуваат плановите на Јанева и предложените обвинители

Кајгана - 13.10.2015

Советот на јавните обвинители за во среда закажа седница на којашто ќе се разгледуваат плановите на Специјалната обвинителка, Катица Јанева и листата на обвинители кои ги предложи. На седницата предвидени се две точки: разгледување на општиот ...

Советот на обвинители утре ќе ги разгледува барањата на Јанева

+инфо - 13.10.2015

Советот на јавните обвинители за утре ја закажа седницата на кој ќе ги разгледува плановите на специјалната обвинителка Катица Јанева и листата на обвинители кои ги предложи, објави А1он .

Утре ќе се гласа за обвинителите предложени од Јанева

Репортер - 13.10.2015

Советот на јавните обвинители за утре ја закажа седницата на кој ќе ги разгледува плановите на специјалната обвинителка Катица Јанева и листата на обвинители кои ги предложи. Информацијата дека е закажана седницата, следува по соопштението што ...

ЕУ И САД: Советот на јавни обвинители треба да го именува тимот на Јанева

Телеграф - 13.10.2015

Во заедничката изјава се вели дека позитивни моменти претставуваат брзото именување на Катица на функцијата јавен обвинител за истражување на прислушуваните комуникации, фактот што таа достави навремен предлог за тим од обвинители до Советот на ...

САД и ЕУ: Советот на јавни обвинители да го именува тимот на Јанева

Нетпрес - 13.10.2015

Амбасадата на САД и Делегацијата на Европската Унија во Скопје го поздравуваат досега постигнатиот напредок по однос на спроведувањето на Законот за јавниот обвинител за истраги за прислушуваните комуникации, што, како што наведуваат, е клучен ...

САД и ЕУ: Од суштинска важност е Советот на јавни обвинители да го именува тимот на Јанева

Репортер - 13.10.2015

Амбасадата на Соединетите Американски Држави и Делегацијата на Европската унија во Скопје го поздравуваат досега постигнатиот напредок во однос на спроведувањето на законот за јавниот обвинител за истраги за прислушуваните комуникации, што е клучен ...

САД и ЕУ бараат Советот на јавни обвинители да го именува тимот на Јанева

Нова ТВ - 13.10.2015

САД и ЕУ утрово јавно се огласија со барање Советот на јавните обвинители да си ја изврши својата улога согласно за водење на истраги за прислушуваните комуникации и да го именува тимот на г-ѓа Јанева.

САД и ЕУ: Советот на јавни обвинители да го именува тимот на Јанева

А1 On - 13.10.2015

Амбасадата на САД и Делегацијата на Европската Унија во Скопје го поздравуваат досега постигнатиот напредок по однос на спроведувањето на Законот за јавниот обвинител за истраги за прислушуваните комуникации, што, како што наведуваат, е клучен ...

САД и ЕУ: Советот на јавни обвинители да го именува тимот на Јанева

Press24 - 13.10.2015

Амбасадата на САД и Делегацијата на Европската Унија во Скопје го поздравуваат досега постигнатиот напредок по однос на спроведувањето на Законот за јавниот обвинител за истраги за прислушуваните комуникации, што, како што наведуваат, е клучен ...

САД и ЕУ: Советот на јавни обвинители да го именува тимот на Јанева

Курир - 13.10.2015

Амбасадата на САД и Делегацијата на Европската Унија во Скопје го поздравуваат досега постигнатиот напредок по однос на спроведувањето на Законот за јавниот обвинител за истраги за прислушуваните комуникации, што, како што наведуваат, е клучен ...

САД и ЕУ задоволни од досегашното спроведување на законот за специјален јавен обвинител

Макфакс - 13.10.2015

Амбасадата на САД и Делегацијата на Европската Унија во Скопје го поздравуваат досега постигнатиот напредок по однос на спроведувањето на законот за јавниот обвинител за истраги за прислушуваните комуникации, што е клучен сегмент од политичкиот ...

ЕУ и САД бараат Советот да го именува тимот на Јанева

+инфо - 13.10.2015

Од суштинска важност е Советот на јавни обвинители да ја изврши својата улога согласно законот за водење на истраги за прислушуваните комуникации и да го именува тимот на Катица Јанева, за да може нејзиното обвинителство да почне да го извршува ...

Трите плана на Јанева денеска пред Советот на јавни обвинители

Капитал - 13.10.2015

Советот на јавни обвинители денеска треба да ги разгледа плановите (општ работен, персонален и финансиски) што специјалната обвинителка Катица Јанева ги достави во петокот. Продолжениов викенд во јавноста особено се коментираше финансискиот план за ...

САД и ЕУ: Советот на јавни обвинители да го именува тимот на Јанева

Сител - 13.10.2015

Амбасадата на САД и Делегацијата на Европската Унија во Скопје го поздравуваат досега постигнатиот напредок по однос на спроведувањето на Законот за јавниот обвинител за истраги за прислушуваните комуникации, што, како што наведуваат, е клучен ...

САД и ЕУ го поздравија досегашното спроведување на законот за специјалниот обвинител

Капитал - 13.10.2015

Амбасадата на САД и Делегацијата на Европската Унија во Скопје го поздравија досегашниот напредок во спроведувањето на законот за специјалното јавно обвинителство, како клучен сегмент од политичкиот договор.

Неделава ќе биде закажана седница на којашто ќе се разгледуваат плановите на Јанева

Макфакс - 13.10.2015

Од вторник натаму треба да биде закажана седницата на Советот на јавните обвинители на којашто ќе бидат разгледани плановите на Специјалната обвинителка, Катица Јанева, најавуваат од Советот за јавни обвинители.

СОВЕТ НА ЈАВНИ ОБВИНИТЕЛИ: Плановите на Јанева отидоа на разгледување

Телеграф - 13.10.2015

Јанева до Советот пред две недели достави листа од 14 обвинители, кои таа очекува да бидат дел од нејзиниот тим и со кои ќе ги преземе предметите поврзани со незаконското прислушување Финансискиот, персоналниот и организацискиот план за работа на ...

САД и ЕУ: Советот на обвинители да го именува тимот на Јанева

МРТ - 13.10.2015

Како позитивно го оценуваат брзото именување на Катица Јанева на функцијата јавен обвинител и нејзиното доставување навремен предлог за тим на обвинители до Советот на јавни обвинители, и општите планови за работа...

Специјалната обвинителка бара 28 истражители и 30 телохранители

Кајгана - 13.10.2015

Од Советот за јавни обвинители најавуваат дека од денеска натаму треба да биде закажана седницата на Советот на јавните обвинители на којашто ќе бидат разгледани плановите на Специјалната обвинителка, Катица Јанева.

В среда ќе се разгледуваат плановите на Јанева и предложените обвинители

Макфакс - 13.10.2015

Советот на јавните обвинители за во среда закажа седница на којашто ќе се разгледуваат плановите на Специјалната обвинителка, Катица Јанева и листата на обвинители кои ги предложи. На седницата предвидени се две точки: разгледување на општиот ...

СПЕЦИЈАЛНО ОБВИНИТЕЛСТВО: Плановите и обвинителите на Јанева на гласање

Телеграф - 13.10.2015

Плановите, како што посочи во соопштението, се направени врз основа на анализа на досега достапните податоци за предметите, очекувањата за прилив на нови предмети, како и реалните потреби за обезбедување на независност и автономност во работењето на ...

Плановите на Катица Јанева за предложените обвинители утре на седница

Нова ТВ - 13.10.2015

Седницата на која Советот на јавни обвинители ќе го разгледува планот на специјалната обвинителка, Катица Јанева за листата на обвинители кои ги предложи е закажана за утре. На седницата предвидени се две точки: разгледување на општиот работен, ...

Утре ќе се гласа за обвинителите предложени од Јанева

А1 On - 13.10.2015

Советот на јавните обвинители за утре ја закажа седницата на кој ќе ги разгледува плановите на специјалната обвинителка Катица Јанева и листата на обвинители кои ги предложи. Информацијата дека е закажана седницата, следува по соопштението што ...

За тимот и за плановите на Катица Јанева утре ќе заседава Советот на јавни обвинители

МКД - 13.10.2015

Утре Советот на јавните обвинители ќе одржи седница на која ќе ги разгледува списокот на обвинители предложени од специјалната обвинителка и нејзините планови - општиот, персоналниот и финансискиот план.

САД и ЕУ- СЈО да го именува тимот на Јанева

Р.С.Европа - 13.10.2015

Амбасадата на САД и Делегацијата на Европската Унија во Скопје го поздравуваат досега постигнатиот напредок по однос на спроведувањето на Законот за јавниот обвинител за истраги за прислушуваните комуникации, што, како што наведуваат, е клучен ...

САД и ЕУ: Советот на јавни обвинители да го именува тимот на Јанева

Алфа - 13.10.2015

Амбасадата на САД и Делегацијата на Европската Унија во Скопје го поздравуваат досега постигнатиот напредок по однос на спроведувањето на Законот за јавниот обвинител за истраги за прислушуваните комуникации, што, како што наведуваат, е клучен ...

САД и ЕУ задоволни од досегашното спроведување на законот за специјален јавен обвинител

Локално - 13.10.2015

Амбасадата на САД и Делегацијата на Европската Унија во Скопје го поздравуваат досега постигнатиот напредок по однос на спроведувањето на законот за јавниот обвинител за истраги за прислушуваните комуникации, што е клучен сегмент од политичкиот ...

ЕУ и САД бараат Советот да го именува тимот на Јанева

Бриф - 13.10.2015

Од суштинска важност е Советот на јавни обвинители да ја изврши својата улога согласно законот за водење на истраги за прислушуваните комуникации и да го именува тимот на Катица Јанева, за да може нејзиното обвинителство да почне да го извршува ...

Неделава ќе биде закажана седница на којашто ќе се разгледуваат плановите на Јанева

Точка - 13.10.2015

Од вторник натаму треба да биде закажана седницата на Советот на јавните обвинители на којашто ќе бидат разгледани плановите на Специјалната обвинителка, Катица Јанева, најавуваат од Советот за јавни обвинители.

САД и ЕУ: Советот на јавни обвинители да го именува тимот на Јанева

Пулс24 - 13.10.2015

Амбасадата на САД и Делегацијата на Европската Унија во Скопје го поздравуваат досега постигнатиот напредок по однос на спроведувањето на Законот за јавниот обвинител за истраги за прислушуваните комуникации, што, како што наведуваат, е клучен ...

САД и ЕУ задоволни од досегашното спроведување на законот за специјален јавен обвинител

Точка - 13.10.2015

Амбасадата на САД и Делегацијата на Европската Унија во Скопје го поздравуваат досега постигнатиот напредок по однос на спроведувањето на законот за јавниот обвинител за истраги за прислушуваните комуникации, што е клучен сегмент од политичкиот ...

САД и ЕУ: Советот на јавни обвинители да го именува тимот на Јанева

Денешен - 13.10.2015

Амбасадата на САД и Делегацијата на Европската Унија во Скопје го поздравуваат досега постигнатиот напредок по однос на спроведувањето на Законот за јавниот обвинител за истраги за прислушуваните комуникации, што, како што наведуваат, е клучен ...

Неделава ќе биде закажана седница за разгледување на плановите на Јанева

Канал 77 - 13.10.2015

Советот на јавни обвинители најавува дека оваа недела ќе ја закаже седницата на која ќе ги разгледува плановите на специјалната обвинителка, Катица Јанева. Станува збор за плановите (работен, персонален и финансиски), кои таа ги достави во петокот, ...

Во среда ќе се разгледуваат плановите на Јанева и предложените обвинители

Точка - 13.10.2015

Советот на јавните обвинители за во среда закажа седница на којашто ќе се разгледуваат плановите на Специјалната обвинителка, Катица Јанева и листата на обвинители кои ги предложи. На седницата предвидени се две точки: разгледување на општиот ...

САД и ЕУ бараат од Советот на јавни обвинители да го именува тимот на Јанева

еМагазин - 13.10.2015

„Амбасадата на Соединетите Држави и Делегацијата на Европската Унија во Скопје го поздравуваат досега постигнатиот напредок по однос на спроведувањето на законот за јавниот обвинител за истраги за прислушуванитекомуникации, што е клучен сегмент од ...

Советот на јавни обвинители денеска „ќе реши кога ќе решава“ за предлозите на Јанева

Локално - 13.10.2015

Членовите на Советот на јавни обвинители денеска ќе имаат состанок на кој ќе го прецизираат датумот на одржување на седницата за расправа и за избор на предлог-тимот што ќе ѝ помага на специјалата јавна обвинителка, Катица Јанева, во решавањето на ...

А да ја платат Американците - кога веќе работи за нив!

Вечер Прес - 13.10.2015

Американската амбасада и онаа на ЕУ се огласија за внатрешни прашања во Македонија и побараа на Катица Јанева да и се даде се што бара: 124 вработени со по 3-4 илјади евра плата и годишен буџет од 4 милиони евра - колку што има цело Министерство за ...

Јанева, непријател број еден

Либертас - 13.10.2015

Груевски мораше да ги успокои малку своите симпатизери и поддржувачи ветувајќи сигурна победа на 24 април 2016 година. Зошто таков блиц-криг настап со еден куп хартии пред него како подготовка на очекувани прашања чии одговори ги знаат и малите деца ...

САД и ЕУ: Советот на јавни обвинители да го именува тимот на Јанева

Вечер Прес - 13.10.2015

Делегацијата на ЕУ и амбасадата на САД, како што се наведува, се подготвени да помогнат доколку тоа се побара од нив и да обезбедат обука и техничка помош за канцеларијата на јавниот обвинител да води истрага за прислушуваните комуникации Амбасадата ...

Советот на обвинители утре ќе ги разгледува барањата на Јанева

Либертас - 13.10.2015

Советот на јавните обвинители за утре ја закажа седницата на кој ќе ги разгледува плановите на специјалната обвинителка Катица Јанева и листата на обвинители кои ги предложи, објави А1он .

Советот на јавни обвинители денеска за барањата на спец обвинителката Јанева

Локално - 13.10.2015

Советот на јавни обвинители на Македонија на денешната седница треба да ги потврди одлуките на специјалната обвинителка Катица Јанева за нејзиниот тим, но и за нејзиниот финансиски и работен план.

Никој неможе да го менува планот на Јанева

еМагазин - 13.10.2015

Никој не може да го менува планот за работа на специјалниот јавен обвинител кој со кој се одредува тимот, финансиите и планот за работа, објави Телма. Ова е утврдено со Законот за специјалното јавно обвинителство.

ЕУ и САД бараат Советот на јавни обвинители да го именува тимот на Јанева

Либертас - 13.10.2015

Од суштинска важност е Советот на јавни обвинители да ја изврши својата улога согласно законот за водење на истраги за прислушуваните комуникации и да го именува тимот на Катица Јанева, за да може нејзиното обвинителство да почне да го извршува ...

СДСМ: Скандалозно е власта да ги објавува документите на Јанева

Фокус - 12.10.2015

Ова се примери на директни недозволиви притисоци на Груевски врз специјалната јавна обвинителка, која треба да почне да ги работи на случаите поврзани со прислушувањето и делата што произлегуваат од него, се вели во соопштението на СДСМ.

Експерти: Оставете ја Јанева на мир да си ја работи работата!

24 Вести - 12.10.2015

На специјалната обвинителка Катица Јанева да и се дозволи да ја работи својата работа кога веќе е избрана со консензус на сите политички субјекти, бараат експертите по низата медиумски напади врз Јанева.

Амбициозни планови на Катица Јанева

Утрински - 12.10.2015

Специјалната обвинителка бара еден милион евра на секои три месеци и над стотина луѓе за да ја оствари задачата за која беше избрана - да ја истражи содржината на прислушуваните материјали .

Законски не може да се менува планот на Јанева

Телма - 12.10.2015

Никој не може да го менува планот за работа на специјалниот јавен обвинител кој со кој се одредува тимот, финансиите и планот за работа. Ова е утврдено со Законот за специјалното јавно обвинителство.

Прес 24: Какви плати ќе дели обвинителката Јанева со огромниот буџет

Канал5 - 12.10.2015

Финансискиот план на сепцијаланта обвинителка Катица Јанева, во кој таа бара неверојатни 211.000 евра месечно само за плати без придонеси, ја завре атмосферата меѓу македонските обвинители.

Аневски: За секој од 14 помошници ќе одлучуваме посебно

Дневник - 12.10.2015

Во Јавно обвинителство на РМ се вработени 448 луѓе и се процесираат стотици предмети годишно, а според планот на специјалната обвинителка, 1 милион евра за само три месеци му требаат на нејзиното обвинителство за 124 вработени и со 20-30 предмети, ...

СДСМ: Мега скандал е тоа што документите од Јанева се најдоа кај медиумите

24 Вести - 12.10.2015

СДСМ реагира дека е мега скандал е тоа што документи од специјалната јавна обвинителка, кои биле доставени до Советот на јавни обвинители, се најдоа кај медиуми под контрола на власта. Според опозициската партија, ова се примери на директни ...

Првите обвиненија од Јанева се очекува да бидат покренати во средина на декември

24 Вести - 12.10.2015

Првите обвиненија што ќе ги истражува специјалната обвинителка Катица Јанева и нејзиниот тим, се очекува да бидат покренати во периодот од 15 декември до 15 март наредната година. Јанева предвидела специјалното обвинителство да брои 124 вработени.

Латас: Заштита на Заев не е можна според закон

Курир - 12.10.2015

Уредникот и новинар Драган Павловиќ- Латас во својата најнова колумна пишува дека заштита на Заев не е можна според закон, затоа се менуваат законите и се создава неуставна институција. Се повторува истиот модел кој беше применет со СДСМ за Заев: се ...

Обвинителите шокирани – Јанева бара месечно над 200.000 евра само за плати!

Нетпрес - 12.10.2015

Неверојатни 211.000 евра месечно само заплати без придонеси побарува специјалната јавна обвинителка Катица Јанева од граѓаните на Македонија. Финансискиот план кој вчера го објави „Прес 24“ ја зовре атмосферата меѓу македонските обвинители.

(ВИДЕО) Никој не може да го менува планот за работа на специјалниот јавен обвинител

Репортер - 12.10.2015

Никој не може да го менува планот за работа на специјалниот јавен обвинител со кој се одредува тимот, финансиите и планот за работа, извор телма . Ова е утврдено со Законот за специјалното јавно обвинителство.

Латас: Заштита на Заев не е можна според закон

Сител - 12.10.2015

Уредникот и новинар Драган Павловиќ- Латас во својата најнова колумна пишува дека заштита на Заев не е можна според закон, затоа се менуваат законите и се создава неуставна институција. Се повторува истиот модел кој беше применет со СДСМ за Заев: се ...

Латас: Заштита на Заев не е можна според закон

Press24 - 12.10.2015

Уредникот и новинар Драган Павловиќ- Латас во својата најнова колумна пишува дека заштита на Заев не е можна според закон, затоа се менуваат законите и се создава неуставна институција. Се повторува истиот модел кој беше применет со СДСМ за Заев: се ...

Жерновски: Катица Јанева ја има поддршката што побргу да започне со работата

А1 On - 12.10.2015

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, напиша дека многу нешта во работата на обвинителката Катица Јанева ќе бидат поврзани со случувањата во општина Центар Затоа ја охрабрува обвинителката што побргу да започне со својата работа и да ...

Специјален обвинител: Милион евра за планираните активности

МРТ - 12.10.2015

На одредени портали веќе се појави документот, кој предизвика реакции поради некои ставки и поради тајмингот, кога ќе се обелоденуваат истражните активности... Над милион евра побарала за својот работен и финансиски план специјалната јавна ...

СКАНДАЛ: Обвинителите шокирани - колкави плати ќе дели обвинителката Јанева?!?

Press24 - 12.10.2015

Неверојатни 211.000 евра месечно само заплати без придонеси побарува специјалната јавна обвинителка Катица Јанева од граѓаните на Македонија. Финансискиот план кој вчера го објави Press24 ја зовре атмосферата меѓу македонските обвинители.

Планот што го предвидела Јанева е токму она што и недостигаше на Македонија

Репортер - 12.10.2015

Во периодот од 2008 до 2010 активно лобирав и се залагав за зајакнување на капацитетите на одделението за организиран криминал при обвинителството. Сонував за една силна и правична институција која ќе расчисти со криминалот.

Жерновски: Катица Јанева ја има поддршката што побргу да започне со работата

Репортер - 12.10.2015

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, напиша дека многу нешта во работата на обвинителката Катица Јанева ќе бидат поврзани со случувањата во Општина Центар. Затоа ја охрабрува обвинителката што побргу да започне со својата работа и да ...

Жерновски ја храбри Јанева: Што побргу почнете со работа!

+инфо - 12.10.2015

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, на својот профил на Фејсбук напиша дека дава целосна поддршка на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева од која очекува да покрене обвиненија поврзани со злоупотребите направени во оваа ...

СКАНДАЛ: Обвинителите шокирани- колкави плати ќе дели Јанева?!

Курир - 12.10.2015

Неверојатни 211.000 евра месечно само за плати без придонеси побарува специјалната јавна обвинителка Катица Јанева од граѓаните на Македонија. Финансискиот план кој вчера го објави порталот Press24 ја зовре атмосферата меѓу македонските обвинители.

Планот што го предвидела Јанева е токму она што и недостигаше на Македонија

Локално - 12.10.2015

Во периодот од 2008 до 2010 активно лобирав и се залагав за зајакнување на капацитетите на одделението за организиран криминал при обвинителството. Сонував за една силна и правична институција која ќе расчисти со криминалот.

Жерновски со поддршка за Катица Јанева

Либертас - 12.10.2015

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, напиша дека многу нешта во работата на обвинителката Катица Јанева ќе бидат поврзани со случувањата во општина Центар Затоа ја охрабрува обвинителката што побргу да започне со својата работа и да ...

Планот што го предвидела Јанева е токму она што и недостигаше на Македонија

Либертас - 12.10.2015

Во периодот од 2008 до 2010 активно лобирав и се залагав за зајакнување на капацитетите на одделението за организиран криминал при обвинителството. Сонував за една силна и правична институција која ќе расчисти со криминалот.

Јанева, Гугл, чипка и милион евра

еМагазин - 12.10.2015

Првото изненадување поврзано со Специјалната обвинителка Катица Јанева, како и многумина, го имав кога за прв пат беше соопштено нејзиното име. Непозната за јавноста, но и за дел од фелата, со искуство од работење на мали случаи.

Колку пари побара Обвинителката Јанева за работа?

Фактор - 12.10.2015

Пред три дена специјалната обвинителка Катица Јанева го објави планот според кој планира да работи. Во персоналниот план Јанева има предложено тим од 14 обвинители со кои заедно треба да работи во истражување на кривични дела поврзани со ...

Заштита на Заев не е можна според закон

Пулс24 - 12.10.2015

Уредникот и новинар Драган Павловиќ- Латас во својата најнова колумна пишува дека заштита на Заев не е можна според закон, затоа се менуваат законите и се создава неуставна институција. Се повторува истиот модел кој беше применет со СДСМ за Заев: се ...

СДСМ: Мега скандал е тоа што документите од Јанева се најдоа кај медиумите

Канал 77 - 12.10.2015

СДСМ реагира дека е мега скандал тоа што документи од специјалната јавна обвинителка, кои биле доставени до Советот на јавни обвинители, се најдоа кај дел од провладините медиуми. Според опозициската партија, ова се примери на директни недозволиви ...

Погледнете добро: Еве колкави плати планира да дели Јанева!

Пулс24 - 12.10.2015

Неверојатни 211.000 евра месечно само за плати без придонеси побарува специјалната јавна обвинителка Катица Јанева од граѓаните на Македонија. Финансискиот план ја зовре атмосферата меѓу македонските обвинители.

Обвинителите шокирани- колкави плати ќе дели Јанева?!

Денешен - 12.10.2015

Неверојатни 211.000 евра месечно само за плати без придонеси побарува специјалната јавна обвинителка Катица Јанева од граѓаните на Македонија. Финансискиот план кој вчера го објави порталот Press24 ја зовре атмосферата меѓу македонските обвинители.

Шок за обвинителите: Јанева бара 211.000 евра месечно за плати

Република - 12.10.2015

Maкедонските обвинители останаа шокирани по објавениот финансиски план на специјалната јавна обвинителка, која бара неверојатни 211.000 евра месечно само за плати без придонесиод граѓаните на Македонија.