TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Земјотрес во Турција

Дневник - 27.02.2004

КАЈ ЛЕТУВАЛИШТЕТО ФИНИКЕ Умерени земјотреси вчера изутрината ги потресоа Турција и Тајван, јави МИА. Нема информации за евентуални жртви, ниту за причинета материјална штета. Два земјотреса со умерен интензитет го потресоа јужниот дел на Турција.

Мароко уште се тресе

Време - 26.02.2004

ЕДЕН ДЕН ПО КАТАСТРОФАЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС Мароко вчера беше погоден од нов земјотрес со интензитет од 4,3 степени според Рихтеровата скала, еден ден откако катастрофален утрински потрес уби повеќе од 500 лица. Новиот потрес Мароканците го дочекале под отворено небо, каде што повеќето жители решиле да ...

Земјотресот убил 600 луѓе

Дневник - 26.02.2004

ТРАГЕДИЈА ВО МАРОКО Земјотресот што завчера го погоди северниот дел на Мароко убил околу 600 луѓе, двојно повеќе отколку што се проценуваше во вторникот, јави Ројтерс. Локалните власти објавија дека во селата околу градот Ал Хосеима се извлечени 564 мртви тела, но истакнаа дека се уште има мртви ...

Болниците не можат да ги прифатат сите повредени

Утрински - 26.02.2004

Бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес во Мароко се искачи на 600 загинати Франција испрати свои спасувачи со кучиња-трагачи и опрема со која ќе можат да ги расчистуваат урнатините РАБАТ - Бројот на загинатите од силниот земјотрес кој го погоди североисточниот дел на Мароко значително се ...

Полнењето на "Козјак" ја забрзува појавата на земјотреси

Утрински - 25.02.2004

Според Никола Поповски, м-р по технички науки ?Индуцираните земјотреси што се јавуваат по должината на акумулацијата ?Козјак" која е во фаза на полнење, се сосем нормална и очекувана појава". Ова за ?Утрински" го изјави Никола Поповски, магистер по технички науки, набрзо по земјотресот што во ...

Силен земотрес во Мароко уби 300 луѓе

Вест - 25.02.2004

РАБАТ, Мароко, 25 февруари, (АП) - Силен земјотрес завчеравечер го погоди северно Мароко во кој загинаа најмалку 300 луѓе и предизвика голема материјална штета. Најголем дел од жртвите се жени, деца и стари ли РАБАТ, Мароко, 25 февруари, (АП) - Силен земјотрес завчеравечер го погоди северно Мароко ...

Земјотрес и паника во Скопје

Дневник - 25.02.2004

СЕИЗМИЧКИ УДАР ОД 4,4 ПО РИХТЕР Нека не се шири паника, никој не може да предвиди кога и дали ќе има нов земјотрес, предупредуваат експертите Силен земјотрес со епицентар во Скопје вчера во 9.20 часот ги исплаши скопјани и предизвика мали материјални штети.

Паника во Скопје

Вест - 25.02.2004

ЗЕМЈОТРЕС ВО ГЛАВНИОТ ГРАД Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала вчера во 09.20 часот го погоди Скопје и предизвика невидена паника меѓу скопјани. Луѓе паѓаа во несвест, скокаа низ прозорци, панично се обидуваа да из Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала ...

Точното време на потресот не може да се предвиди

Утрински - 25.02.2004

Скопјани се исплашија од земјотресот, но уште повеќе ги испаничија разните шпекулации БИЛЈАНА АНГЕЛОВСКА Апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје со својата телеметриска мрежа на сеизмолошки станици во Охрид, Валандово, Битола, Штип, Крива Паланка, како ...

Земјотрес уби 300 луѓе во Мароко

Дневник - 25.02.2004

МЕДИТЕРАНОТ ВЧЕРА СЕ ТРЕСЕШЕ Најмалку 229 луѓе загинаа, а 126 се повредени во силен земјотрес што вчера рано изутрината го погоди северниот брег на Мароко, јави Ројтерс. Локалните власти предупредија дека спасувачите извлекле само 10 проценти од затрупаните луѓе и оти веројатно ќе има повеќе од 300 ...

Катастрофален потрес во Мароко пет часа пред скопскиот

Време - 25.02.2004

Серија земјотреси завчера и вчера ја потресоа Европа, а најсилниот го погоди Мароко одвај пет часа пред земјотресот што ја погоди Македонија. Потресот во Мароко убил повеќе од 200 лица, а бил почувствуван и од другата страна на Средоземно Море во Шпанија.

Лажна вест за нов земјотрес ги држеше скопјани во страв

Утрински - 25.02.2004

ТРЕВОГА Дополнителна психоза меѓу скопјани создаде веста дека некој, најверојатно по телефон, се јавил во еден од печатените медиуми и ја лиферувал информацијата дека по 11 часот се очекува уште еден потрес. Раководејќи се од основното правило да се провери веста, па да и се соопшти на јавноста, ...

Илјадници Мароканци спиеја на отворено

Канал5 - 25.02.2004

Илјадници преживеани од вчерашниот земјотрес во северно Мароко ноќта ја поминаа под отворено небо. Мароканскиот министер за здравство рече дека околу 560 луѓе загинале а барем триста се повредени од потресот со јачина од 6,5 степени според Рихтеров Илјадници преживеани од вчерашниот земјотрес во ...

Во катастрофален земјотрес во Мароко загинаа над 200 лица

Утрински - 25.02.2004

Силен потрес вчераутро го погоди медитеранскиот пристаништен град РАБАТ - Силен земјотрес вчера изутрина го погоди северниот дел на Мароко, а околу медитеранскиот пристаништен град Ал Хочеима загинаа над 200 лица, изјавија официјални претставници.

Скопјани во паника избегаа на улица

Време - 25.02.2004

ЗЕМЈОТРЕС ВО ГЛАВНИОТ ГРАД Александра Џаџовска Катерина Нешкова Силен земјотрес го стресе Скопје вчера во 9.20 часот, а граѓаните растревожено излегоа од домовите и од претпријатијата. Неколкумина во паника и стрес побарале лекарска помош.

Земјотрес го потресе Скопје

А1 - 24.02.2004

Жителите на Скопје утринава во 9 часот и 29 минути почувствуваа земјотрес со интензитет од 6,7 степени според европската сеизмичка скала, односно 4,5 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот бил во скопската котлина, а го почувствувале жителите на Куманово и Велес.

226 загинати во земјотрес во Мароко

А1 - 24.02.2004

Најмалку 226 лица загинаа, а 120 се повредени во земјотресот со интензитет од 6,3 степени според Рихтеровата скала, што утрово го потресе мароканскиот северен брег во близина на Гибралтарскиот Проток. Епицентарот на земјотресот се наоѓал 160 километри североисточно од мароканскиот град Фес и ...

6 луѓе испаничени од земјотресот се повредија

А1 - 24.02.2004

Шест луѓе се повредени како резулатат на паниката која ги зафати граѓаните во денешниот земјотрес. Повеќето од нив се ученици кои исплашени трчајќи кон излезот се здобиле со повреди по рацете или нозете. Во градската хируршка болница донесена е и една жена која паднала по скалите и си го скршила ...

НАЈМАЛКУ 20 ЗАГИНАТИ ВО ЗЕМЈОТРЕС ВО МАРОКО

Канал5 - 24.02.2004

Најмалку 20 лица загинаа, а 40 се повредени во земјотресот со интензитет од 6,3 степени според Рихтеровата скала, кој утрово го потресе мароканскиот северен брег крај Гибралтарскиот Проток. Портпаролот на Цивилната заштита во Мароко изјави дека Најмалку 20 лица загинаа, а 40 се повредени во ...

СКОПЈАНИ ВО ПАНИКА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ

Канал5 - 24.02.2004

Силен земјотрес изутрината го потресе подрачјето на македонскиот главен град, предизвикувајќи незначителни материјални штети и паника кај Скопјани. Според првите податоци, земјотресот што се случи во 09,15 часот, потекнува од скопското епицентр Силен земјотрес изутрината го потресе подрачјето на ...