TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Први анализи и поуки

Дневник - 09.06.2011

Пресек Политички сродните ВМРО-НП, ОМ и Достоинство ако настапеа заедно, ќе имаа вкупно 54.143 гласови (4,82%), можеби и повеќе, со што ќе добиеја најмалку 7 пратеници.

ВМРО-НП го открива кртот во десницата

А1 - 07.06.2011

ВМРО-Народна партија го открива кртот во десницата, кој е виновен за нивниот изборен резултат. Партијата останува да дејствува на македонската политичка сцена.

Додовски: Според гласовите ВМРО-НП се трета партија

Телма - 07.06.2011

Она што како политичка партија го договаравме, односно да бидеме трета партија во македонскиот блок се оствари по бројот на гласови, иако по Донтовиот метод не беа доволни за пратенички места во ...

Големите ги „прегазија“ малите на изборите

Утрински - 07.06.2011

Двете коалиции на партиските голијати - ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ги прегазија малите партии, кои се решија на соло-настап на вонредните парламентарни избори.

Малите партии ги нахранија големите

Дневник - 07.06.2011

Создадената атмосфера дека изборите се референдум за опстанок или за смена на власта, неавтентична изборна понуда и високиот цензус за избор на еден пратеник се фактори кои предизвикаа помалите ...

ВМРО-НП - ВМРО-ДПМНЕ ги доби изборите со бранење на името, па затоа нека издржат во наредните 4 години

Inpress - 07.06.2011

Скопје, 7. јуни 2011 (ИНПРЕС) Со завршувањето на предвремените парламентарни избори 2011 година, и со објавувањето на резултатите како првична проценка на изборниот процес сакаме да укажеме дека она ...

ВМРО-НП: Демократијата падна

+инфо - 07.06.2011

Демократијата падна на овие предвремени парламентарни избори. Уцените заканите, притисоците со кои се служеше владејачката ВМРО-ДПМНЕ, нивните министри, началници, директори врз македонскиот народ во ...

ВМРО-НП задоволна од изборите

Курир - 07.06.2011

Она што како политичка партија го договаравме, односно да бидеме трета партија во македонскиот блок се оствари по бројот на гласови, иако по Донтовиот метод не беа доволни за пратенички места во ...

Големите ги изедоа малите

Н.Македонија - 07.06.2011

Сепак, строгата поделеност во Собранието е само привидна. Во парламентарните клупи ќе седнат и претставници на социјалистите на Љубисав Иванов-Ѕинго, на ПЕИ на Фијат Цановски, на Ромите - Самка ...

ДИК излезе со конечни резултати

А1 - 06.06.2011

ДИК ги соопшти првичните официјални резултати. 56 пратенички мандати освои коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ ќе има 42 пратеника во новиот Парламент, ДУИ 15, ДПА 8 и НДП на Руфи Османи 2 ...

Изборните резултати ги збришаа „малите“ партии

А1 - 06.06.2011

ВМРО-ДПМНЕ победи на вчерашните избори, но идентичен број на гласови однесе и опозицијата, вкупно. Сепак од неа само СДСМ добива мандати, пред се поради високиот цензус, што се должи на високата ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ 39, СДСМ 33 проценти

А1 - 06.06.2011

Државната изборна комисија (ДИК) ја заврши обработка на сите ливчиња од вчерашните избори, според прелименарни резултати, кои ВМРО-ДПМНЕ освои 437.665 гласови, што е точно 39 отсто, додека СДСМ ...

СДСМ: Направивме одличен резултат

А1 - 06.06.2011

„СДСМ и коалицијата на овие избори направи одличен резултат - освои 370.00 гласови. Што е 150.00 повеќе од изборите во 2008. година. - Влеговме со 20 пратеници, завршуваме најмалку 40 пратеници.

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ 352.336 гласови, СДСМ 290.080

А1 - 06.06.2011

„Претседателот на ДИК, Борис Кондарко, рано утрово соопшти дека oдзивот е 63,30 проценти, односно вкупно гласале 816 877 граѓани, а овој податок е добиен од вкупно обработени, 85, 86 пристигнати ...

Георгиев: Постигнавме одлични резултати

Утрински - 06.06.2011

Коалицијата предводена од СДСМ на денешните избори постигна одлични резултати со освоени 370.000 гласови или 150.000 повеќе од изборите во 2008 година, изјави доцна вечерва на прес-конференција ...

СДСМ: Постигнавме одлични резултати

Алсат-М - 06.06.2011

Коалицијата предводена од СДСМ на денешните избори постигна одлични резултати со освоени 370.000 гласови или 150.000 повеќе од изборите во 2008 година, изјави доцна вечерва на прес-конференција ...

ВМРО-ДПМНЕ освои 437.665 , а СДСМ 367.876 гласови

Телма - 06.06.2011

Најмногу гласови на вчерашните парламентрани избори освои коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Според добиените резултати од сите 2.976 избирачки места, што ги објави денеска Државната избирна ...

СДСМ: Борбата продолжува

Канал5 - 06.06.2011

Битката продолжува со многу поголем елан и ќе се видиме на следните избори-порача Георгиев и најави наскоро обраќање на Црвенковски и Шеќеринска. Гордан Георгиев ја одржа прес конференцијата на СДСМ.

ДИК: ВМРО ДПМНЕ освои 352 336 гласови, СДСМ 290 080 гласови

Канал5 - 06.06.2011

Мирни избори, одзив од 63,30%,гласале 916 877 гласачи.Претседателот на ДИК ги објави резултатите за сите партии што учествуваа на изборите.

ДИК: Фер, демократски и законски избори

Deutsche Welle - 06.06.2011

ВМРО-ДПМНЕ, според нецелосно обработените податоци на Државната изборна комисија, освои најмногу гласови на предвремените парламентарни избори во Македонија.

ДИК: ВМРО - ДПМНЕ 426.804 гласови, СДСМ 358,169

Канал5 - 06.06.2011

Одзив од 63,35%, гласале 1.119.889 гласачи, од кои важечки се 1.088.843 гласови. Рано утрово ДИК ги соопшти освоените гласови според 97,9 отсто од избирачките места.

ДИК: Обработени 82,60 проценти од избирачките места

Deutsche Welle - 06.06.2011

Според 82,60% од обработените податоци на Државната изборна комисија (ДИК) ВМРО-ДПМНЕ е во водство пред останатите политички партии.

ДИК-обработени сите гласачки места

Алсат-М - 06.06.2011

Најмногу гласови на вчерашните парламентрани избори освои коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Според добиените резултати од сите 2.976 избирачки места, што ги објави денеска Државната избирна ...

СДСМ: Направивме одличен резултат

Алфа - 06.06.2011

Потпретседателот на СДСМ, Гордан Георгиев објави, дека партија освоила 370.000 гласови, 150.000 повеќе од изборите во 2008 година.

Прелиминарни резултати: ВМРО-ДПМНЕ 437.665 гласови, СДСМ 367.876

МРТ - 06.06.2011

Државната изборна комисија (ДИК) ја заврши обработка на сите ливчиња од вчерашните избори, според кои ВМРО-ДПМНЕ освои 437.665 гласови, што е точно 39 отсто, додека СДСМ освоил 367.876 гласови, или ...

ДИК-обработени сите гласачки места: ВМРО-ДПМНЕ со најмногу гласови 437.665

МРТ - 06.06.2011

Најмногу гласови на вчерашните парламентрани избори освои коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Според добиените резултати од сите 2.976 избирачки места, што ги објави денеска Државната избирна ...

ДИК: Обработени 82,60 % од избирачките места, ВМРО-ДПМНЕ во предност

МРТ - 06.06.2011

Од обработените податоци од гласањето во 2.488 избирачки места, односно 82,60 проценти од вкупниот број избирачки места, според првичните неофицијални информации на Државната изборна комисија, на ...

ДИК ги преброи гласовите, ВМРО-ДПМНЕ победи со 70 илјади разлика

МРТ - 06.06.2011

Државната изборна комисија преброи1.154.371гласачки ливчиња од парламентарните избори, излезноста изнесува 63,39%. ДИК на сајтот објави дека неважечки се 31951 гласачки ливчиња.

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ победи

Press24 - 06.06.2011

На вчерашните парламентарни избори најмногу гласови освои коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Според добиените резултати од сите 2.976 избирачки места, што ги објави денеска ...

Официјални резултати на ДИК: ВМРО-ДПМНЕ 56 пратеници, СДСМ 42

Press24 - 06.06.2011

Државната изборна комисија (ДИК) излезе со првичните официјални резултати од вонредните парламентарни избори кои се одржаа вчера.

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ во предност

Курир - 06.06.2011

Од обработените податоци од гласањето во 2.488 избирачки места, односно 82,60 проценти од вкупниот број избирачки места, според првичните неофицијални информации на Државната изборна комисија, на ...

ДИК: Обработени 76,33 проценти од избирачките места, ВМРО-ДПМНЕ во предност

Алфа - 06.06.2011

Од обработените податоци од гласањето во 2.299 избирачки места, односно 76,33 проценти од вкупниот број избирачки места, според првичните неофицијални информации на Државната изборна комисија, на ...

Резултати од ДИК од 76% обработени податоци

Р.С.Европа - 06.06.2011

Според податоците што Државната изборна комисија ги објавува на нејзината интернет страница, по обработените 2278 избирачки места, односно 75,63 проценти од вкупниот број избирачки места, на ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ ја задржува предноста

МРТ - 06.06.2011

Според 87,72% од обработените податоци на Државната изборна комисија (ДИК) ВМРО-ДПМНЕ е во водство пред останатите политички партии.

Георгиев: СДСМ направи одличен резултат

Форум - 06.06.2011

Потпретседателот на СДСМ, Гордан Георгиев објави, дека партија освоила 370.000 гласови, 150.000 повеќе од изборите во 2008 година Гордан Георгиев смета дека овој резултат е одличен и дека коалицијата ...

СДСМ: Опозицијата и коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ со изедначен број на гласови

+инфо - 06.06.2011

Освоивме 150.000 гласови повеќе на овие избори во однос на оние во 2008 година. Влеговме со 23 пратеници во изборната трка, а завршуваме со најмалку 43 пратеници, изјави пред неколку минути ...

ДИК: Од обработени 86 отсто избирачки места одѕивот 63,3 отсо

МРТ - 06.06.2011

Одѕивот на гласачите на вчера одржаните предвремени парламентарни избори изнесува 63,30 отсто или 916..877 гласачи од обработени 85,86 отсто од вкупниот број избирачки места во земјата и во ...

СДСМ: Постигнавме одлични резултати

Сител - 06.06.2011

Коалицијата предводена од СДСМ на денешните избори постигна одлични резултати со освоени 370.000 гласови или 150.000 повеќе од изборите во 2008 година, изјави доцна вечерва на прес-конференција ...

Георгиев: СДСМ освои најмалку 43 пратеници

Курир - 06.06.2011

Социјалдемократскиот Сојуз има освоено 370 илјади гласови и најмалку 43 пратеници, соопшти потпаролот на изборнииот штаб на СДСМ, Гордан Георгиев.

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ во водство пред другите политички партии

Нетпрес - 06.06.2011

Според последните обработени податоци соопштени на последната прес конференција на ДИК од 85, 86 отсто од вкупниот број избирачки места, ВМРО-ДПМНЕ има освоено 352.336 или 39, 50 отсто, СДСМ 290.080 ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ со најмногу гласови 426.804, СДСМ 358.169

Алфа - 06.06.2011

Најмногу гласови на вчерашните парламентрани избори освои коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Според резултатите од обработени 97,9 отсто од избирачките места, што ги објави изутринава Државната ...

ВМРО-ДПМНЕ со најмногу гласови 426.804,СДСМ358.169,ДУИ108.371,ДПА59.693

МРТ - 06.06.2011

Најмногу гласови на вчерашните парламентрани избори освои коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Според резултатите од обработени 97,9 отсто од избирачките места, што ги објави изутринава Државната ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ 387.127, СДСМ 321.554 гласови

Курир - 06.06.2011

Од обработените податоци од гласањето во 2764 избирачки места, односно 91,77 проценти од вкупниот број избирачки места, според првичните неофицијални информации на Државната изборна комисија, на ...

ДИК: Од обработени 86 отсто избирачки места одѕивот 63,3 отсо

Сител - 06.06.2011

Одѕивот на гласачите на вчера одржаните предвремени парламентарни избори изнесува 63,30 отсто или 916.877 гласачи од обработени 85,86 отсто од вкупниот број избирачки места во земјата и во ...

ДИК ќе го соопшти изборниот резултат

Кајгана - 06.06.2011

Државната изборна комисија(ДИК) денеска треба да ги соопшти резултатите од предвремените парламентарни избори, по пребројувањето на гласовите од сите изборни места.

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ со најмногу гласови 426.804, СДСМ 358.169, ДУИ 108.371, ДПА 59.693

Сител - 06.06.2011

Најмногу гласови на вчерашните парламентрани избори освои коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Според резултатите од обработени 97,9 отсто од избирачките места, што ги објави изутринава Државната ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ освои 437.665 гласови, СДСМ 367.876

Нетпрес - 06.06.2011

Најмногу гласови на предвремените парламентарни избори, кои вечра се одржаа во земјава, според 100 отсто обработени податоци од Државната изборна комисија, освои владејачката ВМРО ДПМНЕ-437.665, што ...

ВМРО-ДПМНЕ со 426.804, а СДСМ со 358.169 гласови

+инфо - 06.06.2011

Државната изборна комисија утринава излезе со информација за изборните резултати од 97,9 отсто пребројани гласови. Според податоците на ДИК, коалицијата предводена од ВМРО–ДПМНЕ вчера освои 426.804 ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ 426.804, СДСМ 358.169 гласови

Кирилица - 06.06.2011

Најмногу гласови на вчерашните парламентрани избори освои коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ Според резултатите од обработени 97,9 отсто од избирачките места, што ги објави изутринава Државната ...

Прелиминарни резултати: ВМРО-ДПМНЕ 437.665 гласови, СДСМ 367.876

Форум - 06.06.2011

Државната изборна комисија (ДИК) ја заврши обработка на сите ливчиња од вчерашните избори, според кои ВМРО-ДПМНЕ освои 437.665 гласови, што е точно 39 отсто, додека СДСМ освоил 367.876 гласови, или ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ со најмногу гласови 437.665, СДСМ 367.876

Курир - 06.06.2011

Најмногу гласови на вчерашните парламентрани избори освои коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Според резултатите од обработени 97,9 отсто од избирачките места, што ги објави изутринава Државната ...

ДИК – ВМРО-ДПМНЕ освои 426 804 а СДСМ 358 169 гласови

Inpress - 06.06.2011

Скопје, 6. јуни 2011 (ИНПРЕС) Одзив од 63,35%, гласале 1.119.889 гласачи, од кои важечки се 1.088.843 гласови. Утрово Државната изборна комисија ги соопшти освоените гласови од обработените 97,9 ...

ФОТО: Славењето на победниците

Курир - 06.06.2011

Владејачката политичка гарнитура предводена од ВМРО-ДПМНЕ со 437.665 гласови наспроти 367.876 гласови на коалицијата предводена од опозициската СДСМ победи на предвремените парламентарни избори и ...

ДИК - победи ВМРО ДПМНЕ

Р.С.Европа - 06.06.2011

ДИК соопшти дека коалицијата од предводена од ВМРО ДПМНЕ освоила 39 отсто од гласoвите, колицијата предводена од СДСМ 32,7%, а ДУИ 10,2 осто.

Официјални резултати на ДИК: ВМРО-ДПМНЕ 56 пратеници, СДСМ 42

Курир - 06.06.2011

Државната изборна комисија (ДИК) излезе со првичните официјални резултати од вонредните парламентарни избори кои се одржаа вчера.

Официјални резултати на ДИК: ВМРО-ДПМНЕ 56, СДСМ 42 пратеника

Нетпрес - 06.06.2011

ДИК ги објави официјалните првични резултати според записниците од сите 84 општински изборни комисии во државата, според кои ВМРО-ДПМНЕ во новиот состав ќе имаат 53 пратеници и тројца од дијаспората, ...

ДИК: 438.135 за ВМРО-ДПМНЕ, 368.487 за СДСМ

+инфо - 06.06.2011

438.135 гласа за коалицијата „За подобра Македонија“ на чело со ВМРО-ДПМНЕ и 368.487 за опозицискиот фронт предводен од СДСМ.

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ 56 пратеници, СДСМ 42

Кајгана - 06.06.2011

Владеачката ВМРО-ДПМНЕ и коалиционите партнери освоија 53 пратенички мандати во Македонија и три од дијаспората, СДСМ 42, ДУИ 15, ДПА 8 и НДП 2.

Официјални резултати на ДИК: ВМРО-ДПМНЕ освои 438.135 гласови, СДСМ 368.487

Нетпрес - 06.06.2011

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните избори освои 438.135 гласови или 40,01 отсто од вкупниот број на гласови, а опозициската СДСМ 368.487 или 33,65 отсто, соопшти претседателот на ДИК, Борис ...

Фото: Подржувачите на ВМРО-ДПМНЕ славеа во Охрид

Курир - 06.06.2011

Симпатизерите на ВМРО ДПМНЕ на плоштадот „Св. Климент Охридски“ во Охрид, ја прославија победата на предвремените парламентарни избори.

СДСМ задоволни од изборните резултати

Кирилица - 06.06.2011

Коалицијата предводена од СДСМ на денешните избори постигна одлични резултати со освоени 370.000 гласови или 150.000 повеќе од изборите во 2008 година, изјави доцна синоќа на прес-конференција ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ 426.804 гласови, СДСМ 358.169

Кајгана - 06.06.2011

Владеачката коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ освои 426.804 гласови или 39,36 отсто, а опозициската коалиција предводена од СДСМ 358.169 гласови, што е 33,03 отсто.

ДИК: Обработени 82,60 отсто од избирачките места, ВМРО-ДПМНЕ во предност

Нетпрес - 06.06.2011

Од обработените податоци од гласањето во 2.488 избирачки места, односно 82,60 отсто од вкупниот број избирачки места, според првичните неофицијални информации на Државната изборна комисија, на ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ 426.804 гласови, СДСМ 358.169

МРТ - 06.06.2011

Владеачката коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ освои 426.804 гласови или 39,36 отсто, а опозициската коалиција предводена од СДСМ 358.169 гласови, што е 33,03 отсто.

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ 437.665 гласови, СДСМ 367.876

Алфа - 06.06.2011

Државната изборна комисија ја заврши обработка на сите ливчиња од вчерашните избори, според кои ВМРО-ДПМНЕ освои 437.665 гласови, што е точно 39 отсто, додека СДСМ освоил 367.876 гласови, или 32,78 ...

Прелиминарни резултати: ВМРО-ДПМНЕ 437.665 гласови, СДСМ 367.876

Кајгана - 06.06.2011

Државната изборна комисија (ДИК) ја заврши обработка на сите ливчиња од вчерашните избори, според кои ВМРО-ДПМНЕ освои 437.665 гласови, што е точно 39 отсто, додека СДСМ освоил 367.876 гласови, или ...

ДИК: Обработени 82,60 проценти од избирачките места, ВМРО-ДПМНЕ во предност

Сител - 06.06.2011

Од обработените податоци од гласањето во 2.488 избирачки места, односно 82,60 проценти од вкупниот број избирачки места, според првичните неофицијални информации на Државната изборна комисија, на ...

ДИК ги објави целосните резултати од изборите 2011

Р.С.Европа - 06.06.2011

Според добиените резултати од сите 2.976 избирачки места, што ги објави денеска Државната избирна комисија, владејачката коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

ДИК: Oбработени сите гласачки места, ВМРО-ДПМНЕ победи

Курир - 06.06.2011

На вчерашните парламентарни избори најмногу гласови освои коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Според добиените резултати од сите 2.976 избирачки места, што ги објави денеска ...

Ливчињата пребројани: ВМРО-ДПМНЕ со 437.665 гласови , СДСМ 367.876, ДУИ 114.870, ДПА 66.055

+инфо - 06.06.2011

Најмногу гласови на вчерашните парламентарни избори освои коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Според добиените резултати од сите 2.976 избирачки места, што ги објави денеска Државната изборна ...

ДИК: ВМРО ДПМНЕ со најмногу гласови

Канал 77 - 06.06.2011

Државната изборна комисија на Македонија ја заврши обработката на сите гласачки ливчиња од вчерашните избори, според кои ВМРО-ДПМНЕ освои 437.665 гласови, што е точно 39 отсто, додека СДСМ освоил ...

Во Пелагонија нови изборни победи за ВМРО-ДПМНЕ

Канал 77 - 06.06.2011

Како и на претходните така и на вчерашните парламентарни избори во Општините од прилепскиот дел на Пелагонија победа на ВМРО-ДПМНЕ.

ДИК ќе го соопшти изборниот резултат

Точка - 06.06.2011

Државната изборна комисија(ДИК) денеска треба да ги соопшти резултатите од предвремените парламентарни избори, по пребројувањето на гласовите од сите изборни места.

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ ја задржува предноста

Точка - 06.06.2011

Според 87,72% од обработените податоци на Државната изборна комисија (ДИК) ВМРО-ДПМНЕ е во водство пред останатите политички партии.

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ 387.127, СДСМ 321.554 гласови

Sky - 06.06.2011

Од обработените податоци од гласањето во 2764 избирачки места, односно 91,77 проценти од вкупниот број избирачки места, според првичните неофицијални информации на Државната изборна комисија, на ...

СДСМ: Направивме одличен резултат

Sky - 06.06.2011

„СДСМ и коалицијата на овие избори направи одличен резултат - освои 370.00 гласови. Што е 150.00 повеќе од изборите во 2008. година. - Влеговме со 20 пратеници, завршуваме најмалку 40 пратеници.

ДИК: Фер, демократски и законски избори

Точка - 06.06.2011

Државната изборна комисија(ДИК) денешните избори ги оцени како фер, демократски и законски. Од досега обработените 85,86 отсто на гласови, 892.001 важечки гласачки ливчиња, 24.876 се неважечки, ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ 426.804 гласови, СДСМ 358.169

Точка - 06.06.2011

Владеачката коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ освои 426.804 гласови или 39,36 отсто, а опозициската коалиција предводена од СДСМ 358.169 гласови, што е 33,03 отсто.

Прелиминарни резултати: ВМРО-ДПМНЕ 437.665 гласови, СДСМ 367.876

Точка - 06.06.2011

Државната изборна комисија (ДИК) ја заврши обработка на сите ливчиња од вчерашните избори, според кои ВМРО-ДПМНЕ освои 437.665 гласови, што е точно 39 отсто, додека СДСМ освоил 367.876 гласови, или ...

ДИК ги преброи гласовите, ВМРО-ДПМНЕ победи со 70 илјади разлика

eReporter - 06.06.2011

Државната изборна комисија ги преброи сите - 1.158.459 гласачки ливчиња на парламентарните избори, излезноста изнесува 63,36%. ДИК на сајтот објави дека неважечки се 32067 гласачки ливчиња.