TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владиката Пимен на Фејсбук: Најнова ФБ опрема за непослушни свештеници, а може и за владици

Вест - 27.10.2013

Откако МПЦ им забрани на свештените лица и на монасите да користат Фејсбук, Eпископот на Европска епархија на МПЦ-ОА, Владиката Пимен, на Фејсбук профилот на Европска епархија напиша: "Најнова ФБ ...

Ајмо,Фејсбук-опрема за монаси, попови и владици на МПЦ-ОА

Локално - 27.10.2013

Владиката Пимен, користејќи ја, веројатно, последната шанса што му е дадена од синодот на МПЦ-ОА, чиј дел е и самиот, го искористи Фејсбук за илустративно да го прокоментира потегот на црквата да ...

Поволно! Најнова Фејсбук опрема за непослушни свештеници!

Телма - 26.10.2013

Попладнево на ФБ - профилот на Европската епархија, се огласи Владиката Пимен, во негов препознатлив стил. Објави фотографија со раквици со еден прст и напиша "Поволно! Најнова ФБ опрема за ...

Владиката Петар: Ќе го забраниме Твитер

Press24 - 26.10.2013

Откако МПЦ забрани користење на Фејсбук, Владиката Петар во интервју за Нова ТВ порача дека следна забрана ќе биде и Твитер доколку утврдат дека и таму се објавуваат непристојни содржини.

Владиката Пимен презентираше Фејсбук-опрема за монаси, попови и владици на МПЦ-ОА

+инфо - 26.10.2013

Владиката Пимен, користејќи ја, веројатно, последната шанса што му е дадена од синодот на МПЦ-ОА, чиј дел е и самиот, денеска го искористи Фејсбук за илустративно да го прокоментира потегот на ...

Пимен: Најповолна ФБ опрема

А1 On - 26.10.2013

Владиката на Европската Епархија, Пимен на својот Фејсбук профил се огласи за забраната од страна на МПЦ за користење на социјална мрежа. Тој постираше слика над која напиша – Најнова ФБ опрема за ...

Владика Петар: Џиповите нема да ги забраниме, ни требаат

Sky - 26.10.2013

Владиката Петар за НОВА порача дека можно е да се забрани Твитер, ако се заклучи дека и таму може да се најдат непристојни содржини. Во кратко интервју за порталот, тој ја образложи забраната за ФБ ...

ВИДЕО: Владиката Петар објаснува – граѓаните ќе шпионирале дали владиците користат Фејсбук

Либертас - 26.10.2013

Владиката Петар во изјава за битолската телевизија Тера објаснува зошто Синодот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија донесе одлука свештените лица да не ги користат социјалните ...

Владиката Пимен постира облека со која свештениците не ќе можат да користат Фејсбук

Република - 26.10.2013

Владиката Пименго искористи Фејсбук за илустративно да го прокоментира потегот на црквата да забрани свештениците, монасите и владиците да ги користат социјалните мрежи.

Владика Петар: Ќе го забраниме и Твитер

Република - 26.10.2013

По забраната на поповите и другите свештени лица да користат Фејсбук, Владиката Петар во интервју за Нова ТВ најави дека МПЦ може да забрани да се користи и Твитер доколку и таму се заклучи дека се ...

Пимен: Најповолна Фејсбук опрема

Н.Македонија - 26.10.2013

Владиката Пимен реагира по текстовите објавени во "Нова Македонија", дека МПЦ и официјално го забранува користењето на социјалната мрежа Фејсбук меѓу свештенството Владиката на Европската епархија ја ...

МПЦ ќе расчинува свештеници за користење Фејсбук

Н.Македонија - 26.10.2013

Голем број свештеници велат дека Господ им дал мисла, став и слободен избор, без што нема да бидат личности. Токму тоа го сметаат за оправдување во можноста да се користи Фејсбук, како и другите ...

МПЦ ќе им забрани на свештениците да користат Facebook

IT.mk - 25.10.2013

Свештениците, монасите и владиците на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) веќе нема да користат Facebook. По барање на владиката Петар, друштвената мрежа е официјално ...

МПЦ му го забрани Фејсбук на свештенството

Deutsche Welle - 25.10.2013

Синодот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија донесе одлука за забрана за користење на социјалната мрежа Фејсбук меѓу свештенството, монаштвото и владиците, објави весникот ...

Реакции: а да им забранеа на свештениците џипови и друг луксуз?

Телма - 25.10.2013

Забраната за користење „Фејсбук“ меѓу свештениците, монасите и владиците предизвика лавина реакции токму на социјалните мрежи. Граѓани, политичари и други јавни личности со низа коментари се ...

МПЦ им забрани на свештениците да користат Фејсбук

Вест - 25.10.2013

Синодот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија донесе одлука за забрана за користење на социјалната мрежа Фејсбук меѓу свештенството, монаштвото и владиците, објави „Нова ...

МПЦ забрани Фејсбук за свештениците, монасите и владиците - непослушните ќе бидат казнети

Канал5 - 25.10.2013

За секое свештено и монашко лице на МПЦ, за кое ќе се утврди дека ја користи социјалната мрежа фејсбук ќе следат санкции. Синодот на последната седница што се одржала пред околу две недели, а на ...

Фејсбук забранет за македонските попови!

Телма - 25.10.2013

Со забрана за користење на Фејсбук на свештениците и монасите, Владиката Петар ќе ги спасува честа и угледот на МПЦ: По негова иницијатива Синодот донел одлука свештениците да не ја користат оваа ...

Нема веќе исповед на „Фејсбук“

Утрински - 25.10.2013

Владиката Петар вели дека МПЦ ја донела ваквата одлука поради заштита од злоупотреби Владиците и свештениците ќе му кажат збогум на „Фејсбук“. Ваква одлука донесе Синодот на Македонската православна ...

МПЦ го забранила Фејсбук за свештениците!?

Р.С.Европа - 25.10.2013

Синодот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија донесе одлука за забрана за користење на социјалната мрежа Фејсбук меѓу свештенството, монаштвото и владиците, објави весникот ...

Нема Владика што би ги решил проблемите со црквите во Австралија

Press24 - 25.10.2013

Помина речиси цела година откако Синодот реши во австралиско-новозеландската епархија покрај администраторот г. Петар, за координатор за црковните општини што не ја признаваат неговата јуриздикција ...

МПЦ го забрани користењето на Фејсбук меѓу свештенството

Таратур - 25.10.2013

Синодот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија донесе одлука за забрана за користење на социјалната мрежа Фејсбук меѓу свештенството, монаштвото и владиците, објави весникот ...

МПЦ го забрани Фејсбук

Курир - 25.10.2013

Одлуката за забрана на користење на популарната социјална мрежа Фејсбук меѓу свештенството, монаштвото и владиците и официјално е изгласана од Синодот на Македонската православна црква-Охридска ...

МПЦ и официјално им забрани Фејсбук на поповите и калуѓерите

Кирилица - 25.10.2013

Синодот на Македонската православна црква (МПЦ) одлучил владиците, свештениците и монаштвото повеќе да не користат Фејсбук, а писменото решение веќе е пратено до сите епархии во државава и надвор од ...

МПЦ - за поповите нема Фејсбук

Р.С.Европа - 25.10.2013

Синодот на Македонската православна црква донесол одлука за забрана за користење на социјалната мрежа Фејсбук меѓу свештенството, монаштвото и владиците, објави весникот „Нова Македонија“.Ваквата ...

МПЦ-ОА препорача забрана на Фејсбук за свештените лица

МКД - 25.10.2013

Синодот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија донесе одлука да им препорача на свештените лица да не ги користат популарните социјални мрежи.

Владика Петар: Ќе го забраниме и Твитер ако има непристојни содржини

Нова ТВ - 25.10.2013

Владиката Петар за НОВА порача дека можно е да се забрани Твитер, ако се заклучи дека и таму може да се најдат непристојни содржини. Во кратко интервју за НОВА , тој ја образложи забраната за ФБ на ...

МПЦ им го забрани Фејсбук на поповите и калуѓерите

+инфо - 25.10.2013

Синодот на Македонската православна црква (МПЦ) одлучил владиците, свештениците и монаштвото повеќе да не користат Фејсбук, а писменото решение веќе е пратено до сите епархии во државава и надвор од ...

МПЦ го забрани Фејсбук

Економски - 25.10.2013

Македонската православна црква донесе одлука со која го забрани користењето на социјалните мрежи меѓу светшенството. Забраната важи за свештениците, монасите и владиците.

МПЦ го забрани Фејсбук за свештениците монаштвото и синодот

Press24 - 25.10.2013

Синодот на македонската православна црква одлучи дека свештениците, монаштвото и синодот не смеат да ја користат социјалната мрежа Фејсбук. Како што пренесува Нова Македонија, решението во писмена ...

Синодот на МПЦ-ОА го забрани Фејсбукот

Нова ТВ - 25.10.2013

Откако во Австралија го забрани користењето на социјалната мрежа Фесјбук кај свештенството, предлогот на владиката Петар пристигна и во Македонија. Забраната за користење на Фејсбук помина и кај ...

МПЦ го забрани користењето на Фејсбук меѓу свештенството

Алфа - 25.10.2013

Синодот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија донесе одлука за забрана за користење на социјалната мрежа Фејсбук меѓу свештенството, монаштвото и владиците, објави весникот ...

За МПЦ нема Фејсбук?!

Сител - 25.10.2013

Македонската православна црква донесе одлука со која го забрани користењето на социјалните мрежи меѓу светшенството. Забраната важи за свештениците, монасите и владиците.

Г. Петар: На Фејсбук има лажни пријатели и порно филмови

А1 On - 25.10.2013

Одлуката за забрана на користење на популарната социјална мрежа Фејсбук меѓу свештенството, монаштвото и владиците и официјално е изгласана од Синодот на МЦ-Охридска Архиепископија.

МПЦ го забрани користењето на „Фејсбук“ меѓу свештенството

Телеграф - 25.10.2013

Решението во писмена форма било доставено до великодостојниците, а на него бил наведен и рок до кога треба да се исклучат од социјалната мрежа Синодот на Македонската православна црква – Охридска ...

Г. Петар: На Фејсбукот има и порно филмови

+инфо - 25.10.2013

Свештениците стануваат достапни и комуницираат со разни луѓе, па се случуваат разни расправи и изложување на информации кои не би требало да се кажуваат јавно.

МПЦ ПРЕСЕЧЕ: Нема „Фејсбук“ за црковните лица

Телеграф - 25.10.2013

Решението во писмена форма било доставено до великодостојниците, а на него бил наведен и рок до кога треба да се исклучат од социјалната мрежа Постирања на „Фејсбук“, јавни коментирања, ставање ...

Реакции: а да им забранеа на свештениците џипови и друг луксуз?

МК News - 25.10.2013

Забраната за користење „Фејсбук“ меѓу свештениците, монасите и владиците предизвика лавина реакции токму на социјалните мрежи. Граѓани, политичари и други јавни личности со низа коментари се ...

На Фејсбук имало порно, затоа МПЦ-ОА им ја забрани социјалната мрежа на свештениците

Република - 25.10.2013

На фејсбук-профилите секој може да стави работи кои се недостојни за свештеничкиот чин и монасите, како што се разни порно-филмови, фотогрфии и слично. Вака владиката г.

Зошто црквата да не седи на Фејсбук

Тера - 25.10.2013

Синодот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија донесе одлука свештените лица да не ги користат социјалните мрежи, особено Фејсбук. Предлагач на оваа одлука е Владиката Петар.

МПЦ забрани Фејсбук за свештениците, монасите и владиците – непослушните ќе бидат казнети

МК News - 25.10.2013

За секое свештено и монашко лице на МПЦ, за кое ќе се утврди дека ја користи социјалната мрежа фејсбук ќе следат санкции. Синодот на последната седница што се одржала пред околу две недели, а на ...

Реакции: А да им забранеа на поповите џипови и друг луксуз?

Sky - 25.10.2013

Забраната за користење „Фејсбук“ меѓу свештениците, монасите и владиците предизвика лавина реакции токму на социјалните мрежи, пренесува Телма. Граѓани, политичари и други јавни личности со низа ...

МПЦ го забрани Фејсбук

Либертас - 25.10.2013

Одлуката за забрана на користење на популарната социјална мрежа Фејсбук меѓу свештенството, монаштвото и владиците и официјално е изгласана од Синодот на Македонската православна црква-Охридска ...

МПЦ и официјално го забрани Фејсбук

Локално - 25.10.2013

НА предлог на владиката Петар, е донедена одлуказа забрана на користење на популарната социјална мрежа Фејсбук меѓу свештенството, монаштвото и владиците.

МПЦ го забрани Фејсбукот

Денешен - 25.10.2013

Одлуката за забрана на користење на популарната социјална мрежа Фејсбук меѓу свештенството, монаштвото и владиците и официјално е изгласана од Синодот на Македонската православна црква-Охридска ...

Г. Петар: На Фејсбук има и порно филмови

Sky - 25.10.2013

- На социјалните мрежи се шират пријателства и не се знае кој може да ви стане пријател. Свештениците стануваат достапни и комуницираат со разни луѓе, па се случуваат разни расправи и изложување на ...

Синодот на МПЦ пресече: нема „Фејсбук“ за свештениците, монаштвото и владиците

Република - 25.10.2013

Нема користење на социјалната мрежа „Фејсбук“ за свештенството, монаштвото и владиците, одлучи Синодот на Македонската православна црква (МПЦ), пишува весникот „Нова Македонија“.

МПЦ препорача забрана на Фејсбук за свештените лица

Тера - 25.10.2013

Синодот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија донесе одлука да им препорача на свештените лица да не ги користат популарните социјални мрежи.

Г. Петар објаснува за забраната: На Фејсбук има порно филмови

Либертас - 25.10.2013

- Свештениците и монасите често разговараат со разни верници, тие им кажуваат различни информации, а истото се случува и при исповедите, оттаму свештениците знаат многу за различни луѓе и некои од ...

МПЦ му забрани Фејсбук на поповите!

Sky - 25.10.2013

Синодот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија изгласа одлука за забрана на користење на популарната социјална мрежа Фејсбук меѓу свештениците.

г Петар: На Фејсбук нема вистински пријатели има порно филмови

Локално - 25.10.2013

- Свештениците и монасите често разговараат со разни верници, тие им кажуваат различни информации, а истото се случува и при исповедите, оттаму свештениците знаат многу за различни луѓе и некои од ...

МПЦ гласаше против Фејсбук

Вечер Прес - 25.10.2013

Одлуката за забрана на користење на популарната социјална мрежа Фејсбук меѓу свештенството, монаштвото и владиците и официјално е изгласана од Синодот на Македонската православна црква-Охридска ...

МПЦ и официјално го забрани Фејсбук

Н.Македонија - 25.10.2013

Замерките на дел од свештенството и од монаштвото се дека конечната одлука не е поткрепена со конкретна причина за забрана за користење на социјалната мрежа.