TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонците и Србите не оделе по азил, туку по пари

Курир - 24.10.2010

Германското министерство за внатрешни работи, верува во стабилизирање на ситуацијата околу барањето на азил од страна на жителите на Србија и Македонија, пишува германскиот весник „Фокус“.

Ромите и покрај препoрките од ЕУ и понатаму ќе барале азил

Алфа - 24.10.2010

Не не снимајте, ни го земате лебот, вака денеска ја пречекаа екипата на Алфа во Шуто Оризари. Жителите се револтирани од посетата на белгискиот државен секретар за азил Мелкиор Ватле кој на Ромите во ...

Македонците и Србите не оделе по азил, туку по пари

Вечер Прес - 24.10.2010

Германското Министерство за внатрешни работи верува во стабилизирање на ситуацијата со барањето на азил од страна на жителите на Србија и Македонија, пишува германскиот весник "Фокус" Со укинувањето ...

Македонија - Владата нема план за азилантскиот бран

Време - 22.10.2010

Валентина Стојанчевска Европските претставници ги искритикуваа македонските власти дека не се доволно ангажирани преку рекламни спотови или пропагандни материјали да ги информираат граѓаните за ...

Брисел бара да си ги прибереме азилантите

Утрински - 22.10.2010

Македонските граѓани што планираат да заминат во ЕУ за да бараат економски азил подобро да не ни почнуваат со пакување. Вчерашната ургентна посета на белгискиот државен секретар за азил и миграција, ...

Јанкуловска: Не се надевајте на азил во ЕУ, извесно е дека ќе ве одбијат

Канал5 - 22.10.2010

Македонското МВР не размислува да воведе казни за граѓаните кои ја злоупотребуваат визната либерализација за да поднесат барање за економски азил во земјите на Европската Унија- вели министерката ...

Ветениот рај за азилантите е измислен!

Deutsche Welle - 22.10.2010

Да не се појави трет пат проблемот со економските азиланти од Македонија и Србија, бара белгискиот државен секретар за азил, Мелкиор Ватле, во интервју за Дојче веле.

Тинк-тенк организациите во Македонија против најавите за укинување на визната либерализација

Канал5 - 22.10.2010

Македонските Тинк-тенк организации се против евентуалното укинување на визната либерализација.Ја пренесуваме нивната реакција во целост.

На Македонија и се заканува укинување на визната либерализација

Телма - 22.10.2010

На Македонија и се заканува укинување на визната либерализација. Европската комисија испратила писмо до МВР во кое бара да се преземат мерки да се спречи бројот на азиланти во ЕУ.

Предупредување за барателите на азил

Алсат-М - 22.10.2010

На сите лица кои ќе ја злоупотребуваат визната либерализација можно е дури и да им се одземат патните исправи, мерка која своевремено ја имаше воведено Бугарија кон своите граѓани, но само доколку и ...

Три отсто од барателите со македонски пасош годинива добиле азил во Шведска

Канал5 - 22.10.2010

Шведското миграциско биро објави податоците за драстичен пораст на бројот на лица со српски и македонски патни исправи кои годинава поднеле барање за азил во Шведска.

Шопинг тура Шутка-Брисел

Дневник - 22.10.2010

Ромите од скопската населба Шуто Оризари велат дека одат во некоја европска земја ако за ништо друго тогаш да ја поминат зимата на топло Одат, многу Роми одат во Белгија, Германија, Шведска...

Јанкуловска - ЕУ нема да има проблеми со азилантите од Македонија

Inpress - 22.10.2010

Скопје, 22. октомври 2010 (ИНПРЕС) Визната либерализацијата не значи и право на престој и право на азил. Македонија е земја кандидат и нема да постои причина земјите членки на ЕУ да видат проблеми во ...

Јанкулоска: Ниту еден македонски граѓанин нема да добие азил

Кирилица - 22.10.2010

Крајот на постапка за барање азил во западноевропските земји е сосема извесен - ниту еден граѓанин нема да добие азил, а се соочуваат со неизвесно патување, ризикот да ги изгубат парите дадени за ...

Македонија ќе ја контролира злоупотребата на визната либерализација

Курир - 22.10.2010

Не се исклучува можноста, ако состојбата ескалира, да се преземат мерки слични на оние кои ги спроведоа други земји во периодот кога имаа визна либерализација, односно законски измени кои ќе ...

Азил во Шведска добиле само 3 проценти од барателите

Курир - 22.10.2010

Од сите македонски граѓани кои побарале азил во Шведка, добиле само три проценти. Шведското Миграциско биро објави податоците за драстичен пораст на бројот на лица со српски и македонски патни ...

Јанкулоска - Видерман: Ниту еден македонски граѓанин нема да добие азил

Сител - 22.10.2010

Никој не добил ниту некој ќе добие азил. Македонија е безбедна и земја кандидат за членство во ЕУ. Јанкуловска со јасна порака до граѓаните, да не си ги трошат парите за пат до западно европските ...

Најмногу барања за азил има во Германија

Нетпрес - 22.10.2010

Најголем број од барањата за азил на македонски граѓани се за Германија. 498 македонски државјани побарале азил во оваа земја, овие бројки се однесуваат за август, од кои 291 се првични барања, а ...

Македонските тинк-тенк против укинување на визната либерализација

Нетпрес - 22.10.2010

Визната либерализацијае најзначајна придобивка за Македонија и не смееме да дозволиме неинформираност да го загрози најголемиот успех на земајта и најзначајната придобивка за граѓаните, се вели во ...

Германија ја укина помошта за македонските азиланти

Макфакс - 22.10.2010

На македонските и српските државјани чии барања за азил ќе бидат одбиени и кои доброволно ќе прифатат да се вратат дома, Германија веќе нема да им исплаќа помош за враќање.

Европа се крена на нозе од македонските азиланти

Сител - 22.10.2010

Новиот бран на македонски азиланти ја крена Европа на нозе. Само овој месец неколку стотици Македонци, претежно од ромска националност побарале социјален азил во земјите од ЕУ.

Информирање, контроли, но и поригорозни мерки за злоупотребите на визната либерализација

Сител - 22.10.2010

Македонските власти ќе продолжат да ги информираат граѓаните за визната либерализација, ќе преземат оперативни мерки за контроли, со цел да се спречи нејзината злоупотреба од страна на лицата кои ја ...

МНР: Визната либерализација не е загрозена

Алфа - 22.10.2010

Зголемениот број на азиланти кои од Македонија и Србија се упатуваат кон земјите на ЕУ може да биде причина граѓаните на овие две држави повторно да патуваат со визи, вака тврди интернет страницата ...

Јанкулоска: Нема да ги казнуваме лажните азиланти

Нетпрес - 22.10.2010

Во оваа фаза се уште цениме дека нема потреба од казнување или ограничување на правото на излез од било која основа, вели министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска говорејќи за зголемениот ...

За азилантите најатрактивна Германија

Форум - 22.10.2010

Во септември, 521 македонски граѓани побарале азил во Германија, и во моментов таа е земја со најголем број на поднесени барања за азил од страна на нашите државјани, информираше на денешниот брифинг ...

За македонските азиланти најатрактивна Германија

Макфакс - 22.10.2010

Во септември, 521 македонски граѓани побарале азил во Германија, и во моментов таа е земја со најголем број на поднесени барања од страна на нашите граѓани, информираше на денешниот брифинг , ...

Јанкулоска: Се уште нема потреба од казни за азилантите

Макфакс - 22.10.2010

Во оваа фаза се уште нема потреба од казнување или ограничување на правото на излез по било која основа затоа што мислам дека целта ќе ја постигнеме преку информирање и непосредна комуникација со ...

Азилантите си тераат гости кај роднини

Н.Македонија - 22.10.2010

Гратис патување и ќар од 1.000 евра ги мотивира азилантите да ги спакуваат куферите и да бараат азил во Германија и во другите европски земји Четиристотини евра помош во кеш, 200 евра џепарлак за ...

Ниту еден македонски граѓанин нема да добие азил

Идивиди - 22.10.2010

Скопје, 22 октомври 2010 (МИА) - Крајот на постапка за барање азил во западноевропските земји е сосема извесен - ниту еден граѓанин нема да добие азил, а се соочуваат со неизвесно патување, ризикот ...

Фуере: Нема резултати без независно судство

А1 - 21.10.2010

Македонија нема да има резултати ако не покаже добра воља за независно судство. Евроамбасадорот Ерван Фуере директно, пред министерот за правда го критикуваше судството.

Ватле: Да не се злоупотребува визната либерализација

А1 - 21.10.2010

Во посета на Македонија денеска пристигнува белгискиот државен секретар за буџет, азил и миграција и семејни работи, Мелкиор Ватле, со барање да не се злоупотребува визната либерализација и да се ...

Азилантите пак закана за безвизниот режим

Дневник - 21.10.2010

Ако бројот на азилантите и понатаму се зголемува, Европската Унија би можела да го разгледа укинувањето на визната либерализација, изјави баварскиот министер за внатрешни работи Јоаким Херман Нов ...

ЕК: Македонија, Србија и Црна Гора да преземат мерки за решавање на проблемот со зголемениот број барања за азил во ЕУ

Алсат-М - 21.10.2010

Европската комисија внимателно ја следи ситуацијата во врска со зголемениот број барања за азил, кои во некои земји членки на ЕУ пристигнуваат од Македонија, Србија и Црна Гора, но не се спомнува ...

ЕК бара мерки поради зголемениот број граѓани koи бараат азил во ЕУ

Телма - 21.10.2010

Европската комисија внимателно ја следи ситуацијата во врска со зголемениот број барања за азил, кои во некои земји членки на ЕУ пристигнуваат од Македонија, Србија и Црна Гора, но не се спомнува ...

Црвен аларм поради азилантите од Македонија

Утрински - 21.10.2010

Државниот секретар за азил на Белгија, Мелкиор Валте, денеска и утре ќе престојува во посета на Србија и на Македонија каде што ќе разговара со властите за новиот бран мигранти од Балканот што ја ...

Ватле: Македонските граѓани преку информативна кампања да учат дека нема азил во Европа

Канал5 - 21.10.2010

Граѓаните на Македонија да знаат дека немаат никакви шанси да добијат ниту политички, ниту економски азил. Затоа да не се злоупотребува визната либерализација и да се спречи нов бран мигранти од ...

Неканетите гости ги враќаат дома

Deutsche Welle - 21.10.2010

Државниот секретар за миграција на Белгија, Мелкиор Ватле допатува во Скопје да испрати јасна порака до сите кои тргнуваат како азиланти кон неговата земја-сите ќе бидете вратени назад.

Фуере со низа критики на македонското судство

Телма - 21.10.2010

Специјалниот претставник на ЕУ Ерван Фуере со низа критики за судството во Македонија. Законите се носат по брза постапка и затоа се неквалитетни и неприменливи на терен.

Ватле и во Шуто Оризари повтори дека Белгија не дава азил

Телма - 21.10.2010

Со агресивна кампања, Владата ќе ги убедува граѓаните да не патуваат во земјите од Европската унија за да бараат политички или економски азил.

ЕК: Некој ги лаже азилантите!

Deutsche Welle - 21.10.2010

Да не се поврзува проблемот со економските азиланти од Македонија и Србија со ромското прашање, кое ја тресе Европа, побара ЕК.

Да не се злоупотребува визната либерализација

Алсат-М - 21.10.2010

Нов бран баратели на азил во Брисел по втор пат го донесе во Македонија државниот секретар за буџет, азил и миграција во белгиската влада Меклиор Ватле.

Нов бран азиланти од Србија кон ЕУ

Дневник - 21.10.2010

Србија ќе воведе посебни контроли на граничните премини за да спречи злоупотреба на безвизниот режим при патување кон Европската Унија.

Ватле: Да не се злупотребува визната либерализација и да запре мигрантскиот бран кон Белгија

Алсат-М - 21.10.2010

Да не се злоупотребува визната либерализација и да се спречи новиот бран мигранти од Македонија во Белгија, ќе побара денеска белгискиот државен секретар за буџет, азил и миграција и семејни работи ...

Белгиецот Ватле ќе бара да не се злоупотребува визната либерализација

Нетпрес - 21.10.2010

Белгискиот државен секретар за азил и миграција Мелкиор Ватле, кој деновиве е во посет на Македонија денеска и на министерот за труд и социјална политика Џељаљ Бајрами ќе му го пренесе ставот на ...

Ватле: Да не се злупотребува визната либерализација и да запре мигрантскиот бран кон Белгија

Сител - 21.10.2010

Да не се злоупотребува визната либерализација и да се спречи новиот бран мигранти од Македонија во Белгија, ќе побара денеска белгискиот државен секретар за буџет, азил и миграција и семејни работи ...

Нов азилантски бран

Р.С.Европа - 21.10.2010

Повеќе ромски и албански семејства од Куманово побарале азил во Белгија и други западноевропски земји. Во Белгија и во земјите на Европската унија не можете да добиете ниту работа, ниту пари, ниту ...

Бајрами : Шансите за азил во Белгија и ЕУ се на нула

Макфакс - 21.10.2010

Добивме уверување дека шансите за добивање на азил на нашите граѓани во Белгија се на нула, значи немаат никакви шанси за добивање азил.

Ватле: Да не се злупотребува визната либерализација и да запре мигрантскиот бран кон Белгија

Алфа - 21.10.2010

Да не се злоупотребува визната либерализација и да се спречи новиот бран мигранти од Македонија во Белгија, ќе побара денеска белгискиот државен секретар за буџет, азил и миграција и семејни работи ...

Ватле повторно апелира- да се спречи злоупотребата на визната либерализација

Нетпрес - 21.10.2010

Белгискиот државен секретар за азил и миграција, Мелкиор Ватле денеска го пренесе ставот на Белгија на министерот за труд и социјална политика Џељаљ Бајрами дека македонските граѓани можат да ...

Фуере: Загрижувачка е злоупотребата на визната либерализација

Нетпрес - 21.10.2010

Тоа е загрижувачки тренд бидејќи демонстира дека има злоупотреба на визната либерализација и ние апелиравме до владата да направи се’ што е можно уште на почетокот на годината, вели евроамбасадорот ...

Ватле - Азилантите ќе бидат вратени

Р.С.Европа - 21.10.2010

По новиот бран азиланти во Белгија, белгискиот државен секретар за азил Мелкиор Ватле порача дека сите ќе бидат вратени.

Фуере бара мерки против злоупотреба на визната либерализација

Р.С.Европа - 21.10.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере изјави дека од македонските власти било побарано да преземат чекори за да се спречи злоупотреба на визната либерализација.

Белгискиот секретар за азил во посета на Македонија

Р.С.Европа - 21.10.2010

Делегација од Белгија предводена од белгискиот државен секретар за азил, имиграција и семејна политика Мелкиор Ватле допатува во Македонија за да ја пренесе праката на белгиската влада во врска со ...

Фуере со остри критики за судските реформи

Сител - 21.10.2010

Контроверзни реформи на законите од правосудството, незадоволителна јавна расправа, проблематичен избор на судии, Академија чии дипломци не се вработуваат - евроамбасадорот Фуере остро ги искритикува ...

Фуере: Азилантите од Македонија се загрижувачки тренд

Макфакс - 21.10.2010

Масовниот одлив на Македонците кои бараат азил во Белгија, по добивањето на визната либерализација евроамбасадорот Ерван Фуере, го оквалификува како загрижувачки тренд.

Министерот Бајрами ќе се сретне со Меклиор Ватле

Нетпрес - 21.10.2010

Министерот за труд и социјална политика, Џељаљ Бајрами, денеска во Министерството за труд и социјална политика ќе оствари работна средба со државниот секретар за буџет, азил и миграција и семејни ...

ЕК: Македонија, Србија и Црна Гора да се справат со азилот

Кирилица - 21.10.2010

Европската комисија внимателно ја следи ситуацијата во врска со зголемениот број барања за азил, кои во некои земји членки на ЕУ пристигнуваат од Македонија, Србија и Црна Гора, но не се спомнува ...

Да се спречи миграцијата од Македонија во Белгија

Курир - 21.10.2010

Белгискиот државен секретар за азил и миграција Мелкиор Ватле, на вчерашната посета на Македонија, им порача на властите да се спречи злоупотребувањето на визната либерализација и миграцијата од ...

Фуере: Азилантите од Македонија се загрижувачки тренд

Форум - 21.10.2010

Масовниот одлив на Македонците кои бараат азил во Белгија, по добивањето на визната либерализација евроамбасадорот Ерван Фуере, го оквалификува како загрижувачки тренд „Тоа е загрижувачки тренд ...

Бајрами: Нема шанси да се добие азил во Белгија и ЕУ се на нула

Форум - 21.10.2010

Добивме уверување дека шансите за добивање на азил на нашите граѓани во Белгија се на нула, значи немаат никакви шанси за добивање азил, рече министерот за труд и социјала Џељаљ Бајрами „Земјите од ...

Белгија бара од Македонија да не ја злоупотребува визната либерализација

Р.С.Европа - 21.10.2010

Да не се злоупотребува визната либерализација и да се спречи новиот бран мигранти од Македонија во Белгија. Ова, според најавите ќе го побара белгискиот државен секретар за буџет, азил, имиграција и ...

Ромите од Шутка навалија на Белгија

Алфа - 21.10.2010

Не идете во Белгија никој нема да добие азил. Ваква беше пораката до жителите на Шуто Оризари што денеска од Белгија им ја пренесе државниот секретар за азил и миграција Мелкиор Вaтле.

Ватле: Да запре мигрантскиот бран кон Белгија

Кирилица - 21.10.2010

Да не се злоупотребува визната либерализација и да се спречи новиот бран мигранти од Македонија во Белгија, ќе побара денеска белгискиот државен секретар за буџет, азил и миграција и семејни работи ...

Да не се злупотребува визната либерализација, граѓаните да се информираат дека не можат да добијат а

МРТ - 21.10.2010

Да не се злоупотребува визната либерализација, да се спречи новиот бран мигранти од Македонија во Белгија, а македонските граѓани да се информираат оти нема никакви шанси да добијат политички или ...

Да не се злупотребува визната либерализација и да запре мигрантскиот бран кон Белгија

МРТ - 21.10.2010

Да не се злоупотребува визната либерализација и да се спречи новиот бран мигранти од Македонија во Белгија, ќе побара денеска белгискиот државен секретар за буџет, азил и миграција и семејни работи ...

Ватле - Да не се злоупотребува визната либерализација

Inpress - 21.10.2010

Скопје, 21. октомври 2010 (ИНПРЕС) Денеска во официјална посета на Република Македонија ќе пристигне белгискиот државен секретар за буџет, азил и миграција и семејни работи, Мелкиор Ватле.

Азилантите ја рушат визната либерализација

Вечер Прес - 21.10.2010

Вателе вчера ја посети и Општина Шуто Оризари, каде што се сретна и со градоначалникот Елвис Бајрам. Тој му ги пренесе истите белгиски ставови за имигрантите и додаде дека е неопходна јавна кампања ...

Нови македонски “азиланти“ на пат кон ЕУ

Канал 77 - 21.10.2010

Автобуси со македонски државјани повторно тргнуваат во потрага за азил кон Белгија. Министерот за буџет, азил, миграција и семејни работи на Кралството Белгија Меклиор Ватле веднаш допатува во посета ...

Белгија апелира Македонија да ја сопре емиграцијата

eReporter - 21.10.2010

Белгрискиот државен секретар за буџет, азил и миграција, Меклиор Ватле денеска престојува во официјална посета на државава и предвидено е да оствари работна средба со министерот за труд и социјална ...

Да се спречи злоупотребата на визната либерализација

Идивиди - 21.10.2010

Скопје, 21 октомври 2010 (МИА) - Евроамбасадорот Ерван Фуере изјави дека од македонските власти било побарано да преземат чекори за да се спречи злоупотреба на визната либерализација и манипулацијата ...

Македонија и Белгија за новиот бран имигранти

eReporter - 21.10.2010

Македонскиот министер за труд и социјална политика, Џељаљ Бајрами денеска ќе се сретне со белгискиот државен секретар за буџет, азил и миграција и семејни работи, Меклиор Ватле.

Ватле повторно дојде да потсети дека Белгија не дава економски азил

Телма - 20.10.2010

Државниот секретар за азил на Белгија Ватле повторно дојде во Македонија уште еднаш да предупреди дека не смее да се злоупотребува визната либерализација и дека неговата држава не дава економски азил.

Цветковиќ:Азилантите нема да го загрозат белиот Шенген

Макфакс - 20.10.2010

Големиот број српски граѓани што бараат азил во земјите на Европската унија(ЕУ), нема да го загрозат безвизниот режим со ЕУ, изјави денеска српскиот премиер Мирко Цветковиќ, јавува Бета.

Азилантите ја загрозуваат визната либерализација

Р.С.Европа - 20.10.2010

Бројот на барањата за азил на лица од Србија, Македонија и Црна Гора доставени до властите на германската покраина Баварија драстично се зголеми, што би можело да ја загрози визната либерализација за ...

Нема можност за азил во Белгија за македонските граѓани

Сител - 20.10.2010

Делегација од Белгија предводена од белгискиот државен секретар за азил, имиграција и семејна политика Мелкиор Ватле допатува во Македонија за да ја пренесе праката на белгиската влада во врска со ...

Македонци и Срби ја преплавија Белгија со барања за азил

Макфакс - 20.10.2010

Белгија е соочена со нов „масовен прилив“ на бегалци од Балканот, појава која белгискиот државен секретар Мелкиор Вателет ќе се обиде да ја спречи со посетите на Србија и на Македонија, пренесува ...

Повторно загрозена визната либерализација

Вечер Прес - 20.10.2010

Минатата година 59 државјани на Македонија и на Србија побарале азил во Баварија, додека до 15 октомври оваа година тоа го сториле 130 државјани на Србија и 260 од Македонија.