TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грција: Скопје не ја сфатило пораката

Вест - 12.04.2008

ПО ПИСМАТА ОД МИЛОШОСКИ ДО ЧЛЕНКИТЕ НА НАТО Грчката дипломатија вчера брзо реагираше на писмата кои македонскиот министер завчера им ги испрати на земјите членки на НАТО велејќи дека земјава не ги разбрала пораките од Самитот во Букурешт.

Црвенковски_ Брзањето со избори не води никаде

Утрински - 12.04.2008

Шефот на државата соопшти дека Грција посредно дала предлог Република Скопје (Македонија), но тој бил одбиен Претседателот Бранко Црвенковски завчера доцна вечерта од собраниската говорница побара разум и одговорност од лидерите на политичките партии.

Поканата за НАТО има рок-почетокот на јули

Утрински - 12.04.2008

Во Алијансата се чувствува резигнираност од однесувањето на Македонија по Самитот во Букурешт Од нашиот дописник Слободанка Јовановска Брисел - Македонија мора да го реши проблемот околу името до почетокот на јули, бидејќи потоа ќе биде предоцна, е пораката од Алијансата, каде што веќе почна ...

Во јули последниот воз за во НАТО

Дневник - 12.04.2008

Почетокот на јули е одреден за краен датум до кога НАТО очекува да се реши спорот за името, а оваа порака им била пренесена и на Црвенковски и на Груевски Почетокот на јули е крајниот датум до кој НАТО очекува спорот за името помеѓу Грција и Македонија да биде решен.

Ќе упропастиме историска шанса

Дневник - 12.04.2008

Најновата иницијатива на САД за решавање на спорот за името подразбира ангажман на преговарачи и на политички субјекти што имаат целосен легитимитет, а не распуштено Собрание и техничка влада, вели Црвенковски Шефот на државата Бранко Црвенковски е категорично против тоа земјава, токму сега,да ...

Бериша: Македонија мора брзо да се најде во НАТО

А1 - 11.04.2008

Македонија не смее да остане како изолиран и напустен остров на југот од Балканот, надвор од безбедносниот чадор на НАТО, па затоа таа мора брзо да се најде меѓу земјите-членки на Северноатланската алијанса, изјави албанскиот премиер Сали Бериша за телевизијата Би-Би-Си.

Почетокот на јули е последната шанса за НАТО

А1 - 11.04.2008

Почетокот на јули е последната шанса Македонија да го реши спорот со името, доколку сака да се приклучи на Хрватска и Албанија, изјавуваат високи дипломатски извори од НАТО. Тогаш во јули почнува процесот на ратификација, во спротивно дури и на есен ако се реши спорот, се комплицира целиот процес ...

Штабот на НАТО останува во Скопје

Време - 11.04.2008

КОНСУЛТАЦИИ ЗА ИМЕТОИ ПОКРАЈ ВЕТОТО НАТО ќе ги задржи штабовите во Скопје и во Тирана, а нивната задача ќе биде како и досега, да даваат поддршка и помош при спроведувањето на реформите, велат претставници на Алијансата во Македонија и на Генералштабот на АРМ.

Шефер непожелен во Македонија

Утрински - 11.04.2008

Генералниот секретар на НАТО се понудил да дојде во Скопје и да ја смири јавноста Од нашиот дописник Слободанка Јовановска Брисел - Генералниот секретар на НАТО, Јап де Хоп Шефер, деновиве се понудил да ја посети Македонија и да ја смири јавноста околу резултатите од Самитот во Букурешт, но ниту од ...

Ако сака приклучок со Албанија и Хрватска, Македонија треба да го реши прашањето за името до јули

Канал5 - 11.04.2008

Македонија има рок до првата декада на јули да го реши спорот со Грција ако сака да им се придружи на Хрватска и Албанија во пакетот нови земји членки на НАТО информираат високи дипломатски извори во Алијансата. НАТО нема сомнеж околу поканата за Македонија штом се реши проблемот со името, како што ...

Македонија ќе продолжи со реформите во одбраната

А1 - 10.04.2008

Македонија ќе продолжи со реформите во одбраната, и покрај недобивањето покана за членство во НАТО. Првиот човек на одбраната најави дека трансформацијата на АРМ ќе продолжи со новиот план за наредните 10 години. „Досега можеби бевме повеќе концентрирани генерално кон добивањето на поканата за НАТО.

Ветото за Македонија – исмејување на НАТО

Утрински - 10.04.2008

Париз – Македонија ги исполни критериумите да добие покана од НАТО; поставувањето други критериуми поврзани за името е исмејување на процесот на проширување на Алијансата. Ова во статија објавена во „Интернешенел хералд трибјун“ го порачуваат двајца поранешни членови на американскиот Совет за ...

Што по Букурешт?

Утрински - 10.04.2008

Мислења Ермира Мехмети Останавме и без името и без НАТО, а сега се поставува прашањето: како ќе излеземе од оваа внатрешна криза? По Самитот на НАТО во Букурешт на кој Македонија не доби покана за полноправно членство заедно со Хрватска и Албанија, основно прашање е како да се надмине општото ...

ДПМНЕ: Без НАТО и без името

Дневник - 10.04.2008

САД, од свои причини, ќе се занимаваат со нас и со нашиот проблем на периферијата од своите интереси уште некое време. Ќе се обидат да не' поддржат со тоа што ќе не' притиснат да го смениме името на нашата земја. И толку. Потоа нема да го прават ниту тоа зашто ќе бидат оптоварени со милиони други ...

Македонија има шанси со Хрватска и Албанија да стане НАТО-членка на јубилејниот самит догодина

Канал5 - 10.04.2008

Тоа што се случи со македонската покана во Букурешт е всушност позитивен развој бидејќи стана јасно дека единствената пречка за Македонија е спорот со името, изјави портпаролот на алијансата Џејмс Апатурај. Иако се свесни дека јавноста во Македонија овој настан го доживеа на негативен начин НАТО ...

Република Македонија (Скопје) е добар предлог!

Вечер - 10.04.2008

-Генерално сум задоволен од проширувањето на НАТО, но не сум задоволен од тоа што Македонија не е таму. Остана надвор поради нешто што нема врска со НАТО, туку станува збор за билатерално прашање кое, сепак, беше доволно за вето.

Името е исмејување на процесот за проширување на Алијансата

А1 - 09.04.2008

Македонија ги исполни критериумите да добие покана од НАТО, а поставувањето други критериуми како името е исмејување на процесот на проширување на Алијансата. Ова во статија објавена во „Интернешнл Хералд Трибјун“, го порачуваат двајца поранешни членови на американскиот совет за национална ...

Тимот на НАТО без работа

Време - 09.04.2008

ПО НЕГАТИВНИОТ ОДГОВОР ОД САМИТОТ ВО БУКУРЕШТ Ирина Гелевска Се уште не е јасно што ќе работи сега советодавниот тим на НАТО во Македонија. Во ноември лани, при примопредавањето на командата на штабот на НАТО во Скопје, се очекуваше бугарскиот генерал Стојан Генков да биде последниот шеф на ...

Политички монструми

Дневник - 09.04.2008

Моравме да преживееме уште еден нокаут за да сфатиме дека мускулите се контрапродуктивни за решавање на спорот. Доста ни е од нокаути. Затоа имаме право да бараме одговорност, особено ако нашите политички „фајтери“ повторно почнат да кидаат од часови или не успеат да ги положат поправните испити за ...

Македонија и светот по грчкото вето

Макфакс - 09.04.2008

Скопје Реакциите по ветото со кое Грција го блокираше членството на Македонија во НАТО се централна тема на најновиот број на неделникот „Macedonia In Europe“. Ревијата посветена на евроатлантските интеграции ги пренесува оценките кои отворено или посредно го осудуваат ветото на Грција, како и ...

Непоканувањето на Македонија – исмејување на проширувањето на НАТО

Макфакс - 09.04.2008

Париз Македонија ги исполни критериумите да добие покана од НАТО; поставувањето други критериуми, поврзани со името е исмејување на процесот на проширување на Алијансата. Ова во статија објавена во Интернешнал хералд трибјун, го порачуваат двајца поранешни членови на американскиот Совет за ...

Не е јасно што ќе работи советодавниот тим на НАТО

А1 - 08.04.2008

Се уште не е јасно што сега ќе работи советодавниот тим на НАТО во Македонија. Во ноември мината година, при примопредавањето на командата на штабот на НАТО во Скопје, се очекуваше бугарскиот генерал Стојан Генков да биде последниот шеф на советодавниот тим на Алијансата и неговата работа да заврши ...

СДСМ бара заедничка политика за НАТО, ЕУ, и за името

Вест - 08.04.2008

ЛИДЕРСКА СРЕДБА ЗА ДЕБАКАЛОТ ВО БУКУРЕШТ Вчера премиерот Никола Груевски поединечно ги информирал лидерите на СДСМ Радмила Шеќеринска, на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух Тачи за случувањата на самитот на НАТО во Букурешт, на кој Македонија доживеа дебакл и не ја доби очекуваната покана за во ...

Дали злосторството се исплатува?

Утрински - 08.04.2008

Европа-Балкан Иван Торов Проблемот на Македонија е „што има многу пријатели, но нема сојузници“ БЕЛГРАД - Глетката беше по малку парадоксална. Додека македонската делегација во Букурешт сите, посебно Буш, ја тешеа затоа што грчкото вето и' ја скрати поканата за членство во НАТО, многу официјални ...

Телефонски разговор на Црвенковски и Шефер

Утрински - 08.04.2008

Претседателот на државата, Бранко Црвенковски, вчера телефонски разговараше со генералниот секретар на НАТО, Јап де Хоп Шефер. Првиот човек на Алијансата во разговорот остварен на негово барање уште еднаш ги презентирал заклучоците од Самитот на НАТО во Букурешт, како и атмосферата во која тие се ...

Граѓаните ја чекаат пораката што ќе се прави понатаму

Утрински - 08.04.2008

Грција крои стратегија за името, Македонија се мисли за избори Соња Крамарска Иако поминаа шест дена од настаните во Букурешт, државниот врв се' уште не се состанал за да го анализира исходот од Самитот на НАТО, кој е крајно неповолен за Македонија и ги загрозува нејзините евроатлантски перспективи.

Шефер и Црвенковски се брифираа телефонски

Дневник - 08.04.2008

На Самитот во Букурешт е донесена одлука со која веднаш по постигнувањето договор за спорот со Грција по автоматизам ќе се активира поканата за зачленување на Македонија. Ова вчера во телефонски разговор Јаап де Хоп Шефер, генералниот секретар на НАТО му го соопштил на македонскиот претседател ...

Музичари од Македонија на прославата за приемот на Албанија во НАТО

Макфакс - 08.04.2008

Тирана Голема прослава по повод приемот на Албанија во НАТО се одржа синоќа на плоштадот Скендербег во Тирана, на која свој настап имаа и пејачи и музички групи од Македонија. Манифестацијата ја организираше албанската влада на чело со Сали Бериша кој потенцираше дека на 3 април 2008 година во ...

За нови одлуки треба ново, стабилно, мнозинство во парламентот!

Вечер - 08.04.2008

Се создава лажна дилема: Груевски го чува името, а СДСМ, Тито Петковски и Андов се пазарат по системот - име за власт. До ден-денес СДСМ не излезе со јасен став што подразбира под прифатлив компромис со Грција за народот да може да се изјасни по нивниот предлог.

Бериша: Можна нестабилност поради спорот за името

Макфакс - 08.04.2008

Тирана Спорот меѓу Грција и Македонија околу името, ако не се реши, би можел да предизвика нестабилност во регионот. Ова синоќа го изјави албанскиот премиер Сали Бериша во интервју за американската новинска агенција Асошиејтед прес.

Рогозин: Разликите меѓу Русија и НАТО остануваат

А1 - 07.04.2008

Постојаниот претставник на Москва во НАТО, Димитриј Рогозин, изјави дека разликите меѓу Русија и Алијансата во однос на прашањето за Косово, противракетната одбрана, контролата на вооружувањето и филозофијата на партнерството, не се надминати ни по минатонеделната средба на Советот Русија-НАТО што ...

Се бара рецепт по шокот од Букурешт

Време - 07.04.2008

СЕ ГРАДИ НОВАТА МАКЕДОНСКА СТРАТЕГИЈА ЗА НАТО И ЗА ИМЕТО Политичари, експерти, академци и пратеници, речиси целиот македонски интелектуален капацитет следнава недела треба со бистри глави, отрезнети од шокот во Букурешт, да ја изградат новата Македонска стратегија што да се прави по ветото за НАТО.

Решение мора да има или ќе нема преговори со ЕУ

Време - 07.04.2008

ЕВРОПРАТЕНИЦИТЕ БАРААТ СРЕДБА МЕЃУ СКОПЈЕ И АТИНА Игор Чавески Европскиот парламент в среда и в четврток ќе расправа за напредокот на Македонија за почнување преговори за членство во Европската унија. Доколку земјава ги исполни осумте забелешки што ни беа предочени од страна на Европската комисија ...

Мнозинство Грци го одобруваат ветото

Утрински - 07.04.2008

Атина - Мнозинството граѓани на Грција го одобруваат ветото дадено од премиерот Костас Караманлис на Самитот на НАТО во Букурешт против членството на Македонија во Алијансата, покажуваат резултатите на социолошкото истражување објавено во весникот „Катимерини“.

На Македонија никако да и' тргне

Утрински - 07.04.2008

Македонски состојби Манчо Митевски По преспаното разочарување, нашата политичка елита треба да се соочи со реалноста Конечно, дојде и помина денот „Д“. Се одржа толку очекуваниот самит на НАТО во Букурешт. Многу нови работи се случија, само со нас се' е по старо.

Грчкото вето нема да предизвика радикализам

Утрински - 07.04.2008

Прашањето со името не смее да биде игри без граници, порачуваат албанските интелектуалци Светлана Унковска По пехот што го доживеа Македонија на НАТО-самитот во Букурешт со грчкото вето, сега е потребно да се смират емоциите за да може да се продолжи со студени глави, но, од друга страна, и ...

Името ќе се реши за време на Буш

Утрински - 07.04.2008

Чарлс Купчан Интервју со директорот во Советот за безбедност на поранешниот претседател Бил Клинтон Од нашиот известувач Борис Георгиевски Оклахома Сити - Чарлс Купчан е актуелен професор по меѓународни односи на Универзитетот „Џорџтаун“ и експерт за европски прашања во влијателната невладина ...

О‘Нил: Да продолжи дијалогот со Грција

Дневник - 07.04.2008

Да продолжи соработката со НАТО, дијалогот со Грција и барањето поддршка за влез во алијансата од земјите-членки, се трите клучни чекори што треба да ги преземе македонската Влада по самитот во Букурешт, смета поранешниот преговарач за името на Македонија, амбасадорот Робин О’Нил.Тој во разговорот ...

Резигната

Дневник - 07.04.2008

Мислам дека делегацијата на Македонија требаше да остане до крајот на самитот за да покаже дека нашиот интерес за НАТО останува перманентен и ако треба на секого по милион пати да му повтори дека не се повлекуваме од овој значаен процес за нас „Разочарувањето е најбрзиот, но исто така и најмоќниот ...

Албанската опозиција „За НАТО, против Бериша“

Дневник - 07.04.2008

Лидерот на албанските опозициски социјалисти Еди Рама побара оставка од премиерот Сали Бериша поради неговата неспособност и коруптивност. Задоволни сме од поканата добиена за зачленување во НАТО, но повеќе сме загрижени за иднината, поради неспособната и корумпирана влада, изјави Рама на протестот ...

ЕУ порачува Македонија да не ги заборава реформите

Дневник - 07.04.2008

Европската комисија може да препорача преговори дури и ако спорот со Грција не биде решен, но македонското барање за преговори не може биде остварено без зеленото светло на земјите-членки меѓу кои рамноправно со другите седи Грција Европската Унија со нетрпение ќе очекува да слушне од македонското ...

Грците го одобруваат ветото

Дневник - 07.04.2008

Мнозинството граѓани на Грција го одобруваат ветото дадено од премиерот Костас Караманлис на самитот на НАТО во Букурешт против членството на Македонија во алијансата, покажуваат резултатите на социолошкото истражување објавено во весникот „Катимерини“.Дури 95 отсто од анкетираните како правилен го ...

Телефонски разговор Црвенковски - Шефер

Канал5 - 07.04.2008

Претседателот Бранко Црвенковски денеска телефонски разговараше со генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер. Првиот човек на Алијансата во разговорот остварен на негово барање, уште еднаш ги презентирал заклучоците од Самитот на НАТО во Букурешт, како и атмосферата во која тие се донесени, а ...

Интервју со министерот за одбрана Лазар Еленовски

Канал5 - 07.04.2008

Одговора на прашањата за неуспехот во Букурешт, ангажманите во Авганистан, расветлување на хеликоптерската несреќа кај Блаце. - ДУИ најави дека утре ќе предложи распуштање на Собранието. Како ќе ја протолкувате ситуацијата околу предвремените избори? - Во една демократија сите опции се возможни и ...

Консултации по ветото во Букурешт

Макфакс - 07.04.2008

Скопје Премиерот Никола Груевски денеска треба да одржи поединечни средби со претседателите на ДПА, Мендух Тачи, на ДУИ, Али Ахмети и на СДСМ, Радмила Шекеринска. На средбите премиерот ќе ги информира претседателите на трите партии за учеството на македонската делегација на Самитот на НАТО во ...

Телефонски разговор Шефер – Црвенковски

Макфакс - 07.04.2008

Скопје За сите членки на НАТО и за Алијансата во целина, е неспорно успешното исполнување на сите неопходни критериуми од Македонија, како и заедничката желба и интерес таа да стане дел од Алијансата. Ова денеска на претседателот на Македонија Бранко Црвенковски му го соопшти генералниот секретар ...

Браун – Решавањето на името клучно за напредокот кон НАТО и ЕУ

Макфакс - 07.04.2008

Скопје Конструктивниот ангажман и решавањето на прашањето за името се клучни за напредокот на Македонија, а поканата за НАТО и датата за почеток на преговорите за влез во ЕУ, се остварливи во наредните месеци. Ова, во писмо до македонскиот премиер Никола Груевски, го порача британскиот премиер ...