TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Прислушкување низ светот – странски служби прислушкувале во туѓи земји преку домашни инсталации и логистики

Курир - 01.03.2015

Прислушкувањето и работата на странските разузнавачки служби во туѓи земји користејќи домашни инсталации и логистики преку најсовремени технологии преставува чест пример. Норвешка, САД, Русија, Германија, Велика Британија и најсвежиот премиер, ...

Прислушкување низ светот – странски служби прислушкувале во туѓи земји преку домашни инсталации и логистики

Нетпрес - 01.03.2015

Прислушкувањето и работата на странските разузнавачки служби во туѓи земји користејќи домашни инсталации и логистики преку најсовремени технологии преставува чест пример. Норвешка, САД, Русија, Германија, Велика Британија и најсвежиот премиер, ...

Норвешка, Грција, Сад, Русија, Германија, Украина, Велика Британија - земји со афери за прислушување

Сител - 01.03.2015

Користејќи домашни инсталации, логистика и современа технологија, странските служби често посегнуваат по прислушување - вели светската пракса. Норвешка, Русија, САД, Германија и Грција се само дел од примерите каде странците со своите служби се ...

Шпионски афери го тресат светот: Ниту моќните држави не се имуни!

МРТ - 01.03.2015

Се уште е свеж примерот со аферата „Сноуден“. Едвард Сноуден како екс разузнавач во ЦИА, предизвика контраверзи во јавноста со објавувањето документи за постоење голем број тајни проекти за надгледување и следење на комуникациите.

Странски разузнавачки служби слушале во туѓи земји користејќи домашни инсталации и логистики

Пулс24 - 01.03.2015

Прислушкувањето и работата на странските разузнавачки служби во туѓи земји користејќи домашни инсталации и логистики преку најсовремени технологии преставува чест пример. Норвешка, САД, Русија, Германија, Велика Британија и најсвежиот премиер, ...

Прислушкување низ светот – странски разузнавачки служби слушале во туѓи земји користејќи домашни инсталации и логистики

Република - 01.03.2015

Прислушкувањето и работата на странските разузнавачки служби во туѓи земји користејќи домашни инсталации и логистики преку најсовремени технологии преставува чест пример. Норвешка, САД, Русија, Германија, Велика Британија и најсвежиот премиер, ...

Странски разузнавачки служби слушале во туѓи земји користејќи домашни инсталации

Денешен - 01.03.2015

Прислушкувањето и работата на странските разузнавачки служби во туѓи земји користејќи домашни инсталации и логистики преку најсовремени технологии преставува чест пример. Норвешка, САД, Русија, Германија, Велика Британија и најсвежиот премиер, ...

Странски служби прислушкувале во туѓи земји преку домашни инсталации и логистики

Вечер Прес - 01.03.2015

Ваквата напредна технолошка опрема е многу скапа и се движи од неколку стотици илјади, па до два милиони и таков вид на опрема не може легално да се продаде на приватен субјект во било која држава членка на НАТО.

Никој не е целосно заштитен од прислушување

Вечер Прес - 01.03.2015

Прислушувањето и работата на странските разузнавачки служби во туѓи земји, користејќи домашни инсталации и логистики преку најсовремени технологии, претставува чест пример. Норвешка, САД, Русија, Германија, Велика Британија и последниот пример ...

Горан Михајловски - Сакам да кажам - Нормална состојба

Вест - 28.02.2015

Пишува Горан МИХАЈЛОВСКИ - Сите спијат, а ние сме сами Од пред неколку дена сум унапреден. Сега сум и "носител на папка". Од оние папките што ги подели СДСМ на дваесетина новинари што биле прислушувани.

Прислушувње на новинари значи кршење на законските и уставните права

24 Вести - 28.02.2015

Сите што се вкулчени во скандалот со прислушување и кои посегнале по ваков механизам мора да понесат одговроност вели новинарката Катерина Блажевска, која е дел од групата на новинари што ги добија на рака материјалите за кои опозицијата тврди дека ...

Аспекти на прислушувањето

МКД - 28.02.2015

Eдна мудра мисла гласи – големите луѓе разговараат за идеи и проекти; просечните – за настани; ситните – за други луѓе. Чинам дека асоцијацијата на ова што ни се случува е доволно јасна. Во „Слободен печат“ (петок, 27 февруари) пишува – ...

Репортери без граници: Одговорните за прислушувањето новинари да бидат изведени пред лицето на правдата

А1 On - 28.02.2015

„Репортери без граници“ и „Цивил“ – Центар за слобода денеска остро го осудија нелегалното прислушување новинари во Македонија и бараат итни мерки за враќање на правдата и владеењето на правото во земјата, стои во соопштението, објавено на ...

„Репортери без граници“: Одговорните за прислушувањето новинари да бидат изведени пред лицето на правдата

Sky - 28.02.2015

„Репортери без граници“ и „Цивил“ – Центар за слобода денеска остро го осудија нелегалното прислушување новинари во Македонија и бараат итни мерки за враќање на правдата и владеењето на правото во земјата, стои во соопштението, објавено на ...

Мијатовиќ: Итна истрага за прислушувањето новинари

Sky - 28.02.2015

Претставничката за слободата на медиумите при ОБСЕ, Дуња Мијатовиќ, денеска побара итна истрага за прислушувањето новинари во Македонија, пренесе „Нова ТВ“ . – Прислушување и надзор на новинари е неприфатливо.

Репортери без граници: Одговорните за прислушувањето новинари да бидат изведени пред лицето на правдата

Локално - 28.02.2015

„Репортери без граници“ и „Цивил“ – Центар за слобода остро го осудија нелегалното прислушување новинари во Македонија и бараат итни мерки за враќање на правдата и владеењето на правото во земјата, стои во соопштението, објавено на ...

Новинарите од „Та Неа“ откриле прислушување во Атина

Канал5 - 27.02.2015

Сомнителни активности и траги од прислушување се лоцирани во областа каде се наоѓаат седиштата на „Сириза“ и „Неа демократиа“, пишува грчкиот весник „Та Неа“. Според весникот мобилните телефони биле под надзор на лажни базни станици, инцидент сличен ...

Прислушувани СИРИЗА и Нова демократија од лажни базни станици

Дневник - 27.02.2015

Сомнителни активности и прислушување биле регистрирани во центарот на Атина во јануари годинава пред изборите, блиску до седиштата на најголемите грчки политички партии Нова демократија и СИРИЗА, објави неодамна весникот „Та неа“.

Фуере: На Мијалков се гледа како на алтер-его на Груевски

Фокус - 27.02.2015

„Не треба многу фантазија да се посочи кон премиерот и кон шефот на државната безбедност Мијалков, како веројатен „ум“ кој стои зад масовното прислушување.“ -Не треба многу фантазија да се посочи кон премиерот и кон шефот на државната безбедност ...

Прислушувани новинарки потврдуваат автентичност на материјалите

Алсат-М - 27.02.2015

И покрај тоа што премиерот Никола Груевски кој на последната конференција за печат ја доведе под знак прашање точноста на содржината на прислушуваните разговори што ги објави опозицијата, новинарите кои биле следени го тврдат спротивното.

Фуере: Груевски од Македонија направи кошмар

Нова ТВ - 27.02.2015

Ерван Фуере Минатите седмици Македонија е бомбардирана од откритија за масовно прислушкување на граѓаните во период кој се протега низ неколку години. Операцијата на следење опфатила повеќе од 20.000 луѓе, вклучувајќи министри, судии, бизнисмени, ...

Мијатовиќ: Неприфатливо е прислушување на новинари

А1 On - 27.02.2015

Претставникот на ОБСЕ за Слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ, денеска повика на брза истрага за прислушувањето на македонските новинари. “Прислушување и следење на новинари е неприфатливо.

ОБСЕ: Прислушувањето на македонските новинари е неприфатливо, потребна е брза истрага

МКД - 27.02.2015

Претставничката на ОБСЕ за слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ, денеска повика на брза истрага за прислушувањето на македонските новинари. „Прислушувањето и следењето на новинарите е неприфатливо.

Репортери без граници и ЦИВИЛ го осудуваат масивното прислушување на новинарите

Нова ТВ - 27.02.2015

Репортери без граници и Цивил – Центар за слобода најостро го осудуваат нелегалното прислушување на новинари во Република Македонија и бараат итни мерки за враќање на правдата и владеењето на правото.

Неделниците го анализираат прислушувањето

Р.С.Европа - 27.02.2015

Фокус анализира дали има Груевски план за вонредни мерки?. Република прашува која странска служба прислушувала, а Глобус пишува за патриотите во Движењето за одбрана на татковината. Топ тема, се разбира, во неделниците е аферата со прислушувањето на ...

Мијатовиќ побара брза истрага за прислушувањето на новинарите

Р.С.Европа - 27.02.2015

Претставничката на ОБСЕ за слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ денеска побара на брза истрага за прислушувањето на македонските новинари. „Прислушувањето и следењето на новинари е неприфатливо.

Репортери без граници и ЦИВИЛ го осудуваат масовното прислушување на новинарите во Македонија

А1 On - 27.02.2015

Репортери без граници и Цивил – Центар за слобода најостро го осудуваат нелегалното прислушување на новинари во Република Македонија и бараат итни мерки за враќање на правдата и владеењето на правото.

Груевски од Македонија направи кошмар

Окно - 27.02.2015

Минатите седмици Македонија е бомбардирана од откритија за масовно прислушување на граѓаните во период кој се протега низ неколку години. Операцијата на следење опфатила повеќе од 20.000 луѓе, вклучувајќи министри, судии, бизнисмени, новинари, дури ...

За полесно прислушување гласаше и опозицијата

Телеграф - 27.02.2015

Новиот закон беше донесен со 96 гласа од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и на НСДП, со објаснување дека со тоа се усогласува нашето со законодавството на ЕУ Власта и опозицијата кон крајот на 2012 година, со двотретинско мнозинство изгласаа ...

Кристијан Мир: Одговорните за прислушување да бидат изведени пред лицето на правдата

+инфо - 27.02.2015

Репортери без граници и Цивил – Центар за слобода најостро го осудуваат нелегалното прислушување на новинари во Република Македонија и бараат итни мерки за враќање на правдата и владеењето на правото.

ЦРМ: Груевски, Јанкулоска и Мијалков веднаш да си поднесат оставки

+инфо - 27.02.2015

Центарoт за развој на медиуми (ЦРМ) инсистира на неотповиклива оставка на претседателот на Владата, Никола Груевски, на министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска и на директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо ...

Фуере: Груевски од Македонија направи кошмар

Кирилица - 27.02.2015

Минатите седмици Македонија е бомбардирана од откритија за масовно прислушкување на граѓаните во период кој се протега низ неколку години. Операцијата на следење опфатила повеќе од 20.000 луѓе, вклучувајќи министри, судии, бизнисмени, новинари, дури ...

ОБСЕ, Репортери без граници и Цивил го осудуваат масовното прислушување на новинарите

Радио МОФ - 27.02.2015

Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ , денеска повика на брза истрага за прислушувањето на македонските новинари. „Прислушување и следење на новинарите е неприфатливо.

ЦРМ: Груевски, Јанкулоска и Мијалков мора да ја преземат одговорноста за прислушувањето

А1 On - 27.02.2015

„Со нелегалното прислушување на десетици илјади граѓани и новинари во државата, целосно се погазени основните човекови права и слободи – слободата на изразување, правото на приватност, слободата на медиумите.

Мијатовиќ: Прислушкувањето на македонски новинари неприфатливо, потребна е итна истрага!

+инфо - 27.02.2015

Итно да се спроведе истрага за прислушкувањето на македонските новинари, побара денеска Дуња Мијатовиќ, претставникот на ОБСЕ за слободата на медиумите. - Прислушкувањето и следењето на новинари е неприфатливо.

Фуере: Груевски од Македонија направи кошмар

А1 On - 27.02.2015

Поренешниот евроамбасадор во Македонија, Ерван Фуере, за “ Балкан инсајд “ пишува дека во Македонија се прислушувале 20 000 граѓани, вклучувајќи и министри, судии, бизнисмени, новинари, па дури и странски дипломати.

Мијатовиќ: Прислушувањето новинари е неприфатливо

Нова ТВ - 27.02.2015

Претставничката за слободата на медиумите при ОБСЕ, Дуња Мијатовиќ денеска побара итна истрага за прислушувањето на новинари во Македонија. - Прислушување и надзор на новинари е неприфатливо.

Патот кон со прислушуваните новинарки Костова и Трајковска

Либертас - 27.02.2015

Во емисијата Патот кон на главниот уредник на Алсат М Муахамед Зекири синока гостувааа двете прислушувани новинарки Јадранка Костова и Оливера Трајковска. Мегу прислушуваните новинари е и авторот на емисијата.

ВИДЕО: „Патот кон“ со прислушуваните новинарки Јадранка Костова и Оливера Трајковска

Либертас - 27.02.2015

Во емисијата Патот кон на главниот уредник на Алсат М, Муахамед Зекири синоќа гостувааа двете прислушувани новинарки Јадранка Костова и Оливера Трајковска. Меѓу прислушуваните новинари е и авторот на емисијата.

ЦРМ: Груевски, Јанкулоска и Мијалков мора да ја преземат одговорноста за прислушувањето

Локално - 27.02.2015

„Со нелегалното прислушување на десетици илјади граѓани и новинари во државата, целосно се погазени основните човекови права и слободи – слободата на изразување, правото на приватност, слободата на медиумите.

Репортери без граници и ЦИВИЛ го осудуваат масивното прислушување на новинарите

Локално - 27.02.2015

Репортери без граници и Цивил – Центар за слобода најостро го осудуваат нелегалното прислушување на новинари во Република Македонија и бараат итни мерки за враќање на правдата и владеењето на правото.

Репортери без граници и ЦИВИЛ го осудуваат масовното прислушување на новинарите во Македонија

Либертас - 27.02.2015

Репортери без граници и Цивил – Центар за слобода најостро го осудуваат нелегалното прислушување на новинари во Република Македонија и бараат итни мерки за враќање на правдата и владеењето на правото.

Совет на Европа: Со прислушувањето новинари се кршат човековите права

Sky - 27.02.2015

Комесарот за човекови права на Советот на Европа, Нилс Мужниекс, во ексклузивна изјава за новинската агенција „Мета“ ја изрази својата „сериозна загриженост“ за последните случувања во Македонија и особено за прислушувањето новинари, објавено вчера ...

Ерван Фуере: Груевски од Македонија направи кошмар

Локално - 27.02.2015

Влада која спроведува операции на следење од вакви размери го има изгубено кредибилитетот, го има изгубено своето право да владее. Минатите седмици Македонија е бомбардирана од откритија за масовно прислушкување на граѓаните во период кој се протега ...

Груевски од Македонија направи кошмар

Либертас - 27.02.2015

Минатите седмици Македонија е бомбардирана од откритија за масовно прислушкување на граѓаните во период кој се протега низ неколку години. Операцијата на следење опфатила повеќе од 20.000 луѓе, вклучувајќи министри, судии, бизнисмени, новинари, дури ...

СЕММ: Прислушувањето на новинарите ја прекршува слободата во изразувањето

Sky - 27.02.2015

Советот за етика во медиумите на Македонија изразува сериозна загриженост по сознанието за прислушувањето новинари, сметајќи дека со тоа се нанесува голема штета и последици врз работата и угледот на новинарите и врз работењето на медиумите воопшто.

Дуња Мијатовиќ: Итно да се спроведе истрага за прислушкувањето на македонските новинари

Либертас - 27.02.2015

Итно да се спроведе истрага за прислушкувањето на македонските новинари, побара денеска Дуња Мијатовиќ, претставникот на ОБСЕ за слободата на медиумите. – Прислушкувањето и следењето на новинари е неприфатливо.

Мијатовиќ: Брза истрага за прислушувањето на македонските новинари

Локално - 27.02.2015

Претставникот на ОБСЕ за Слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ, денеска повика на брза истрага за прислушувањето на македонските новинари. “Прислушување и следење на новинарите е неприфатливо.

МИОДРАГ МИШОЛИЌ: Ниту еден диктатор не го надживеал својот народ!

Фактор - 27.02.2015

Трагедијата на Македонија е што мора да избира меѓу вакви два политички кампуса: без визија, а и со сомнителна добронамерност кон земјата. Медиуми те се најефикасниот инструмент за испраќање пораки до јавноста, а со тоа и за нејзино „насочување“ кон ...

Мијатовиќ: Прислушувањето на македонските новинари е неприфатливо

Н.Македонија - 27.02.2015

Претставничката на ОБСЕ за слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ, денеска повика на брза истрага за прислушувањето на македонските новинари. - Прислушувањето и следењето на новинарите е неприфатливо.

ЗНМ со осуда за власта, а МАН за СДСМ

Н.Македонија - 27.02.2015

Организациите на новинарите во Македонија излегоа со сосема различни, дури и спротивни реакции за информациите што ги изнесе СДСМ во јавноста, според кои, како што тврди партијата, се прислушувале новинари и власта ја контролирала содржината во ...

ЗНМ бара оставка од Груевски, Јанкулоска и на Мијалков

Вест - 26.02.2015

Здружението на новинарите на Македонија изразува сериозна загриженост и најостро го осудува прислушувањето на новинари, со што брутално е суспендиран правниот поредок на земјата и масовно се кршени основните човекови права и слободи.

ЕФН: Повредата на приватноста влијае врз медиумската слобода

Вест - 26.02.2015

Европската федерација на новинари (ЕФН) изразува голема загриженост за јавно изнесените наводи за масовно неовластено следење на новинарите и на граѓаните. „Ова прекршување на приватноста директно влијае врз медиумската слобода во Македонија, ...

ЗНМ: Оставки од Груевски, Мијалков и Јанкулоска

24 Вести - 26.02.2015

Оставки од премиерот Никола Груевски, министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање- Сашо Мијалков бараат од ЗНМ, по вчера објавените материјали од опозицискиот лидер Зоран Заев, во ...

Советот за етика во медиумите го осуди прислушувањето

Вест - 26.02.2015

Советот за етика во медиумите на Македонија изразува сериозна загриженост по сознанието за прислушувањето новинари, сметајќи дека со тоа се нанесува голема штета и ќе има последици врз работата и угледот на новинарите и врз работењето на медиумите ...

Реакција од Советот на етика во медиумите

Алсат-М - 26.02.2015

Советот на етика во медиумите изрази загриженост по сознанието за прислушувањето на 100 новинари кое вчера на прес-конференција го соопшти претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Оттаму потенцираат дека на овој начин се нанесува голема штета и последици ...

Мужниекс загрижен за наводите на СДСМ

24 Вести - 26.02.2015

Комесарот за човекови права на Советот на Европа, Нилс Мужниекс во изјава за новинската агенција „Мета“, ја изразува својата „сериозна загриженост“ за последните случувања во Македонија и особено прислушкувањето на новинари, објавено вчера на ...

ЗНМ згрозен од прислушувањето и следењето на новинарите

24 Вести - 26.02.2015

Премиерот Никола Груески, министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и директорот на УБК Сашо Мијалков мора да дадат оставка без разлика кој го нарачал прислушувањето, реагираа денеска од Здружението на новинари на Македонија.

ЗНМ го осуди прислушувањето на новинарите

Канал5 - 26.02.2015

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска изрази сериозна загриженост и го осуди прислушувањето на новинари, со што, сметаат, е суспендиран правниот поредок на земјата и масовно се кршени основните човекови права и слободи.

ЗНМ го осуди прислушувањето на новинарите

Утрински - 26.02.2015

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска изрази сериозна загриженост и го осуди прислушувањето на новинари, со што, сметаат, е суспендиран правниот поредок на земјата и масовно се кршени основните човекови права и слободи.

МАН: ЗНМ повторно се става во функција на СДСМ

Телма - 26.02.2015

Македонската Асоцијација на новинари во рекацијата за прислушуваните новинари, кое вчера го објави СДСМ, вели дека помала новианарсака асоцијација ЗНМ, повторно се става во функција на СДСМ како логостика за нивни партиски акции.

ЗНМ: Груевски, Јанкуловска и Мијалков да поднесат оставки за прислушувањето

Фокус - 26.02.2015

Ваквото насилство врз новинарите и врз слободата на медиумите во демократски општества не поминува неказнето. Го повикуваме Јавното обвинителство сериозно да ги разгледа објавените докази за прислушување на новинари и да покрене соодветни постапки.

Европските новинари загрижени за прислушувањето

Фокус - 26.02.2015

Европската федерација на новинари (ЕФН) и членката претставник на македонска страна – Самостојниот синдикат на новинари и медиумиски работници (ССНМ) изразуваат огомна… Европската федерација на новинари (ЕФН) и членката претставник на македонска ...

Kој ќе монтира поуспешна перцепција за реалноста?

Deutsche Welle - 26.02.2015

Новинарите на кои им беа предадени прислушкуваните разговори најауваат тужби, а аналитичарите прогнозираат жестока битка во натпреварот - кој ќе монтира поуспешна перцепција за реалноста! Жестоки и различни реакции на домашната јавност уследија по ...

ЗНМ го осуди прислушувањето на новинарите

Алсат-М - 26.02.2015

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска изрази сериозна загриженост и го осуди прислушувањето на новинари, со што, сметаат, е суспендиран правниот поредок на земјата и масовно се кршени основните човекови права и слободи.

ЗНМ: Oставки од Груевски Јанкуловска и Мијалков

Телма - 26.02.2015

-Премиерот Груевски, министерката за внатрешни Јанкуловска и директорот на УБК, Мијалков мора да дадат оставки без разлика кој го нарачал прислушувањето, бидејќи тие биле должни да го спречат масовното кршење на уставните права слободи, и зjави ...

Кој е одговорен за разорениот безбедносен систем?

Р.С.Европа - 26.02.2015

Безбедносниот систем е пробиен, велат познавачите и сугерираат дека е потребно негово реформирање. Случајот со прислушувањето на над 20 илјади луѓе потврди дека во Македонија безбедносниот систем е пробиен, велат експертите.

Чаусидис: Ова е страшна ситуација, но и шанса да не дозволиме да се повтори

+инфо - 26.02.2015

Содржината на разговорите кои ја откриваат монструзната спрега на власта и нејзината пропагандна машинерија во која новинарите и самата новинарска професија се жртви никого не може да остави рамнодушен.

Совет за етика на медиуми: Прислушувањето е недозволиво

+инфо - 26.02.2015

Загриженост по сознанието за прислушувањето на 100 новинари кое вчера на прес-конференција го соопшти претседателот на СДСМ, Зоран Заев, искажа и Советот за етика во медиумите. Советот за етика во медиумите на Македонија изразува сериозна ...

СКАНДАЛОЗНО: ЗНМ ПОДДРЖУВА ПРИСЛУШУВАЊЕ НОВИНАРИ

Сител - 26.02.2015

- СКАНДАЛОЗНО: ЗНМ ПОДДРЖУВА ПРИСЛУШУВАЊЕ НОВИНАРИ - ШОКАНТНО ТВРДЕЊЕ НА САШО ОРДАНОВСКИ - АНКЕТА ЗА РЕЈТИНГ НА ПАРТИИТЕ И ПОЛИТИЧАРИТЕ Гледајте во живо во вестите на Сител во 16:00 часот, ...

Европска федерација на новинари: Во Македонија владее клима на страв и автоцензура

МКД - 26.02.2015

Европската федерација на новинари (EFJ) и неговата македонска филијала – Синдикатот на македонските новинари и медиумски работници (ССНМ) изразува сериозна загриженост за јавно објавените обвинувања за масовно и неовластено следење на новинарите и ...

ЗНМ бара оставки од Груевски, Јанкулоска и Мијалков

Макфакс - 26.02.2015

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) изрази сериозна загриженост и го осуди прислушувањето на новинари, затоа што, сметаат, дека е суспендиран правниот поредок на земјата и масовно се кршени основните човекови права и слободи.

Чие било увото и кој му наредил да слуша?

А1 On - 26.02.2015

Премиерот Никола Груевски вчера во обраќање пред јавноста имаше обемно, жестоко и контраверзно објаснување на случувањата во аферата „Пуч“ и нејзиниот можеби главен атрибут прислушувањето на телефонски разговри.

ЗНМ бара оставки од Груевски, Јанкулоска и Мијалков

Кајгана - 26.02.2015

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) изрази сериозна загриженост и го осуди прислушувањето на новинари, затоа што, сметаат дека е суспендиран правниот поредок на земјата и масовно се кршени основните човекови права и слободи.

Советот на Европа е сериозно загрижен за состојбата во Македонија

Нова ТВ - 26.02.2015

Комесарот за човекови права на Советот на Европа, Нилс Мужниекс, во ексклузивна изјава за новинската агенција „Мета“, која во целост ја пренесува НОВА, ја изрази својата „сериозна загриженост“ за последните случувања во Македонија и особено ...

Скандалозно тврдење на претседателот на ЗНМ – Новинарите не треба да се плашат што опозицијата ги прислушува

Сител - 26.02.2015

Новинарите не треба да се плашат што опозицијата ги прислушкува. Со вакво скандалозно тврдење излезе Претседателот на ЗНМ Насер Селмани, за кого нема ништо спорно во тоа што СДСМ и Зоран Заев поседуваат и емитуваат приватни снимки од новинари.

Уреди за прислушување откриени во близина на седиштата на СИРИЗА и Неа Демократиа

Нетпрес - 26.02.2015

Сомнителни активности и траги од прислушување се лоцирани во областа каде се наоѓаат седиштата на „СИРИЗА“ и „Неа Демократиа“, пишува грчкиот весник „Та Неа“. Според весникот мобилните телефони биле под надзор на лажни базни станици, инцидент сличен ...

Европа загрижена за состојбата со човековите права во Македонија

Глас на Америка - 26.02.2015

Се огласија комесарот за човекови права на Советот на Европа и претседателот на Европската федерација на новинари. Комесарот за човекови права на Советот на Европа, Нилс Мужниекс, изрази голема загриженост за состојбите во Македонија.

ЗНМ бара оставка од Груевски за прислушувањето на новинари

Радио МОФ - 26.02.2015

Здружението на новинарите на Македонија изразува сериозна загриженост и најостро го осудува прислушувањето на новинари со што брутално е суспендиран правниот поредок на земјата и масовно се кршени основните човекови права и слободи.

ЗНМ го осуди прислушувањето на новинарите

Р.С.Европа - 26.02.2015

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска изрази сериозна загриженост и го осуди прислушувањето на новинари, со што, сметаат, е суспендиран правниот поредок на земјата и масовно се кршени основните човекови права и слободи.

Реакција на Советот за етика во медиумите за прислушувањето новинари

А1 On - 26.02.2015

Советот за етика во медиумите на Македонија изразува сериозна загриженост по сознанието за прислушувањето новинари, сметајќи дека со тоа се нанесува голема штета и последици врз работата и угледот на новинарите и врз работењето на медиумите воопшто.

Совет за етика: Прислушувањето новинари, сериозно прекршување на слободата

Нова ТВ - 26.02.2015

Советот за етика во медиумите на Македонија изразува сериозна загриженост по сознанието за прислушувањето новинари, сметајќи дека со тоа се нанесува голема штета и последици врз работата и угледот на новинарите и врз работењето на медиумите воопшто.

СОВЕТ ЗА ЕТИКА: Прислушувањето новинари ја прекршува слободата на изразување

Телеграф - 26.02.2015

Советот смета дека новинарството како професија има голема улога во заштитата на демократските вредности, а во работата на новинарите е неопходно да се создадат сите услови за информирање на јавноста на чесен, непристрасен и сеопфатен начин Советот ...

ЗНМ: Груевски, Јанкуловска и Мијалков да дадат оставки

МКД - 26.02.2015

Премиерот Никола Груевски, министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска и директорот на УБК Сашо Мијалков мора да дадат оставка, без разлика кој го нарачал прислушувањето. Тие се должни да спречат вакво масовно кршење на уставните права и ...

МАН: ЗНМ соработува со СДСМ

+инфо - 26.02.2015

Македонската асоцијација на новинари смета дека јавното објавување туѓи приватни телефонски разговори без потврда за автентичност и согласност на учесниците посочени во разговорот е кривично дело, како и масовно кршење на човековите права.

Советот на Европа е сериозно загрижен за состојбата во Македонија

+инфо - 26.02.2015

Комесарот за човекови права на Советот на Европа, Нилс Мужниекс, во ексклузивна изјава за новинската агенција „Мета“ , ја изрази својата „сериозна загриженост“ за последните случувања во Македонија и особено прислушкувањето на новинари, за што ...

Совет на Европа: Со прислушувањето новинари се кршат човековите права

А1 On - 26.02.2015

Комесарот за човекови права на Советот на Европа, Нилс Мужниекс, во ексклузивна изјава за новинската агенција „ Мета “ ја изрази својата „сериозна загриженост“ за последните случувања во Македонија и особено прислушувањето на новинари, објавено ...

ЗНМ го повика Јавното обвинителство да ги разгледа доказите за прислушување новинари

Телеграф - 26.02.2015

Ставот на ЗНМ е дека прислушувањето новинари го компромитира медиумскиот систем во Македонија, а единствен излез е воспоставување нов медиумски систем и нови контролни механизми Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска изрази сериозна ...

ЗНМ бара оставки од Груевски, Јанкулоска и Мијалков

Кирилица - 26.02.2015

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) изрази сериозна загриженост и го осуди прислушувањето на новинари, затоа што, сметаат, дека е суспендиран правниот поредок на земјата и масовно се кршени основните човекови права и слободи.

СКАНДАЛ: ЗНМ повторно игра по наредбите на СДСМ

Курир - 26.02.2015

Кога е за потребите на СДСМ, за новинарското здружение на СОРОС и опозицијата нема проблем да се прислушуваат новинари. Претседателот на ЗНМ во оваа скандалозна изјава вели дека доколку новинарите не направиле криминал нема потреба да се грижат за ...

(ВИДЕО) ЗНМ: Мијалков, Груевски и Јанкулоска да поднесат оставки

А1 On - 26.02.2015

Здружението на новинари на Македонија побара од директорот на УБК Сашо Мијалков, премиерот Никола Груевски и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска да поднесат оставки без разлика кој го нарачал прислушувањето.

За ЗНМ не е проблем што се прислушкувале новинари, ако е за потребите на СДСМ

Нетпрес - 26.02.2015

Кога е за потребите на СДСМ, за новинарското здружение на СОРОС и опозицијата нема проблем да се прислушуваат новинари. Претседателот на ЗНМ во оваа скандалозна изјава вели дека доколку новинарите не направиле криминал нема потреба да се грижат за ...

МАН: Jавното објавување туѓи приватни телефонски разговори без потврда за автентичност е кривично дело

Нетпрес - 26.02.2015

Македонската асоцијација на новинари смета дека јавното објавување туѓи приватни телефонски разговори без потврда за автентичност и согласност на учесниците посочени во разговорот е кривично дело, како и масовно кршење на човековите права.

Бјерегард: Прислушувањето новинари разгорува страв и автоцензура

+инфо - 26.02.2015

Европската федерација на новинари (ЕФЈ) изразува сериозна загриженост за обвинувањата дека во Македонија биле масовно следени и прислушувани илјадници граѓани, меѓу кои и над 100 новинари, како што обелодени вчера опозициската партија СДСМ.

Јорданоски: Мора да се спречат можностите за злоупотреба

+инфо - 26.02.2015

Жарко Јорданоски, уредник во весникот „Слободен печат“ и еден од новинарите кои биле прислушувани, на својот профил на Фејсбук напиша дека е згрозен од сознанието дека некој ги следел и снимал неговите службени, а веројатно и приватни разговори.

ЗНМ бара оставки од Груевски, Јанкулоска и Мијалков

Нова ТВ - 26.02.2015

Премиерот Никола Груески, министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и директорот на УБК Сашо Мијалков мора да дадат оставка без разлика кој го нарачал прислушувањето, реагираше денеска Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) откако ...

ЗНМ: Груевски, Мијалков и Јанкулоска веднаш да поднесат оставки!

+инфо - 26.02.2015

Премиерот Никола Груески, министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков да си поднесат оставка без разлика кој го нарачал прислушувањето на граѓаните и новинарите, побара ...

МАН: ЗНМ работи во функција на СДСМ

МКД - 26.02.2015

Јавното објавување туѓи приватни телефонски разговори без потврда за автентичност и согласност на учесниците посочени во разговорот е кривично дело, како и масовно кршење на човековите права, на што неколку пати упати и меѓународната заедница и ...

МАН: ЗНМ се стави во функција на СДСМ

Press24 - 26.02.2015

По повод настаните поврзани со објавуавње приватни телефонски разговори од страна на СДСМ и нивниот претседател Зоран Заев, во кои се објавуваат и приватни разговори на новинари како и на други лица, МАН како најбројна новинарска организација во ...

СКАНДАЛОЗНО: ЗНМ одобрува прислушување на новинари

Press24 - 26.02.2015

Кога е за потребите на СДСМ, за новинарското здружение на СОРОС и опозицијата нема проблем да се прислушуваат новинари. Претседателот на ЗНМ во оваа скандалозна изјава вели дека доколку новинарите не направиле криминал нема потреба да се грижат за ...

Новинарите згрозени од манијачното прислушување на УБК

+инфо - 26.02.2015

Новинарите се згрозени од нелегалното прислушување, се чувствуваат разголени, со нарушена приватност и со нарушеност во професионалното извршување на работата за што бараат одговорност од премиерот Никола Груевски.

Здружението на новинари го осуди прислушувањето на над 100 новинари. Побарани оставки од надлежните

Капитал - 26.02.2015

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска изрази сериозна загриженост и го осуди прислушувањето на новинари, со што, сметаат, е суспендиран правниот поредок на земјата и масовно се кршени основните човекови права и слободи.

Европската федерација на новинари со огромна загриженост за неовластеното следење на новинари

А1 On - 26.02.2015

Европската федерација на новинари реагира на илегалното прислушување на новинарите. „Македонската влада е обвинета за прислушкување на над 20.000 граѓани, вклучително и повеќе од 100 новинари.

ЗНМ: Оставки на Груевски, Јанкулоска и Мијалков поради прислушувањето

Академик - 26.02.2015

Од ЗНМ го повикаа Јавното обвинителство сериозно да ги разгледа објавените докази за прислушување на новинари и да поведе соодветни постапки. „Се откри една јавна тајна дека власта со јавни пари ги купува највлијателните медиуми за потребите на ...

ЗНМ бара оставки од Груевски, Јанкулоска и Мијалков

Р.С.Европа - 26.02.2015

Тие се должни да спречат вакво масовно кршење на уставните права и слободи на граѓаните. Нивното заминување од функцијата ќе помогне да се расчисти целиот случај, вели претседателот на ЗНМ, Насер Селмани.

Оставки од Груевски, Јанкулоска и Мијалков бараат од ЗНМ

Фактор - 26.02.2015

Откако вчера на лидерот на СДСМ Зоран Заев обелодени дека стотина новинари биле прислушувани и следени од страна на, како што вели, тајната полиција. ЗНМ побара од премиерот Никола Груески, министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и ...

Уреди за прислушување пронајдени покрај штабот на владејачката партија

Вечер Прес - 26.02.2015

Сомнителни активности и траги од прислушување се лоцирани во областа каде се наоѓаат седиштата на „СИРИЗА" и „Неа Демократиа", пишува грчкиот весник „Та Неа". Сомнителни активности и траги од прислушување се лоцирани во областа каде се наоѓаат ...

Совет на Европа: Сериозно сме загрижени за Македонија, одговорните мораат да сносат одговорност

Либертас - 26.02.2015

Комесарот за човекови права на Советот на Европа, Нилс Мужниекс, во ексклузивна изјава за новинската агенција „ Мета “ ја изрази својата „сериозна загриженост“ за последните случувања во Македонија и особено прислушувањето на новинари, објавено ...

СКАНДАЛОЗНО: ЗНМ одобрува прислушување на новинари

Вечер Прес - 26.02.2015

ЗНМ и Насер Селмани уште еднаш одработуваат за СДСМ. Бараат оставка од дел од државниот врв, ама не бараат оставка од Зоран Заев и раководството на СДСМ. Селмани бара обвинителството да ги испита прислушуваните разговори на новинарите, а не бара ...

ЗНМ: Јавното обвинителство сериозно да ги разгледа објавените докази за прислушување на новинари

еМагазин - 26.02.2015

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска изрази сериозна загриженост и го осуди прислушувањето на новинари, со што, сметаат, е суспендиран правниот поредок на земјата и масовно се кршени основните човекови права и слободи.

Јавното објавување туѓи приватни телефонски разговори без потврда за автентичност и без согласност е кривично дело

Вечер Прес - 26.02.2015

По повод настаните поврзани со објавуање приватни телефонски разговори од страна на СДСМ и нивниот претседател Зоран Заев, во кои се објавуваат и приватни разговори на новинари како и на други лица, МАН како најбројна новинарска организација во ...

Европска федерација на новинари: Прислушувањето новинари разгорува страв и автоцензура

Либертас - 26.02.2015

Европската федерација на новинари, реагира за обвинувањето кон македонската влада за прислушување на телефони на повеќе од 20.000 граѓани, вклучувајќи и повеќе од 100 новинари. Европската федерација на новинари (EFJ) и неговата македонска филијала – ...

ЗНМ: Груевски, Јанкулоска и Мијалков да поднесат оставки

Sky - 26.02.2015

„Бараме премиерот Никола Груевски, министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, и директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, да си поднесат оставки. Без оглед кој го нарачал прислушувањето, никој од надлежните ...

СЕММ: Прислушувањето новинари, сериозно прекршување на слободата

Локално - 26.02.2015

Советот за етика во медиумите на Македонија изразува сериозна загриженост по објавувањето на аферата со прислушувањето новинари, сметајќи дека со тоа се нанесува голема штета и последици врз работата и угледот на новинарите и врз работењето на ...

ЗНМ бара оставки од Груевски, Јанкулоска и Мијалков

Тера - 26.02.2015

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) изрази сериозна загриженост и го осуди прислушувањето на новинари, затоа што, сметаат, дека е суспендиран правниот поредок на земјата и масовно се кршени основните човекови права и слободи.

Европската федерација на новинари со огромна загриженост за неовластеното следење на новинари

Sky - 26.02.2015

Европската федерација на новинари реагира на илегалното прислушување на новинарите. „Македонската влада е обвинета за прислушкување на над 20.000 граѓани, вклучително и повеќе од 100 новинари.

На новинарското здружение каде членува Латас му смета тоа што Заев објавува разговори

Либертас - 26.02.2015

Македонската асоцијација на новинари каде членува и главниот уредник на Сител, Драган Павловиќ – Латас, се огласи по сознанието за масовно прислушкување новинари. Од таму даваат причини зошто се против објавувањето разговори од прислушкување, во ...

Совет за етика во медиумите: Прислушувањето е недозволиво во слободно и демократско општество

Либертас - 26.02.2015

Соопштение до јавноста на СЕММ: Советот за етика во медиумите на Македонија изразува сериозна загриженост по сознанието за прислушувањето новинари, сметајќи дека со тоа се нанесува голема штета и последици врз работата и угледот на новинарите и врз ...

Изгледа правилото не важи подеднакво за сите: ЗНМ одобрува прислушување на новинари!

Пулс24 - 26.02.2015

Кога е за потребите на СДСМ, за новинарското здружение на СОРОС и опозицијата нема проблем да се прислушуваат новинари. Претседателот на ЗНМ во оваа скандалозна изјава вели дека доколку новинарите не направиле криминал нема потреба да се грижат за ...

ЏЕЛАЛ НЕЗИРИ: Македонија  се движи кон амбисот, итно е потребна технички влада!

Фактор - 26.02.2015

Вчерашното излагање на премиерот стави до знаење дека тој нема намера ниту да се повлече, ниту пак да прогласи предвремени избори. Оттука мислам дека целата ситуација се движи кон опасен правец, чија разврска може да и нанесе голема штета на ...

МЕРИ ЈОРДАНОВСКА: Власта ги смета новинарите за државни непријатели!

Фактор - 26.02.2015

Владата новинарите кои критички ја опсервираат нивната работа ги смета за државни непријатели, смета Мери Јордановска. Новинарката на истражувачката мрежа БИРН не е изненадена што била прислушувана, бидејќи како што вели отсекогаш критички ја ...

МЛАДЕН ЧАДИКОВСКИ: Ќе имаме колективен срам како држава, но лична одговорност како луѓе и новинари!

Фактор - 26.02.2015

Младен Чадиковски, актуелен директор на неделникот Фокус, во мини интервју за Фактор вели дека е помалку изненаден од импозантната бројка на 100 тина прислушувани новинари. „ Убеден сум дека секој ја познава својата персонална линија на отпорот со ...

(ВИДЕО) ЗНМ: Груевски, Јанкулоска и Мијалков мора да дадат оставки поради прислушкувањето

Либертас - 26.02.2015

Здружението на новинарите на Македонија изразува сериозна загриженост и најостро го осудува прислушувањето на новинари со што брутално е суспендиран правниот поредок на земјата и масовно се кршени основните човекови права и слободи.

Срамота, ако не сте ме прислушкувале

Либертас - 26.02.2015

Додека тече овој срам во земјата и по светот се појавија трагични фигури на поданици на нарачателите на овие злодела да се прислушува сопствениот народ, кои прават уште еден голем грев, сакајќи да докажат дека тоа што го слушаме и гледаме со свои ...

Чие било увото и кој му наредил да слуша?

Локално - 26.02.2015

Премиерот Никола Груевски вчера во обраќање пред јавноста имаше обемно, жестоко и контраверзно објаснување на случувањата во аферата „Пуч“ и нејзиниот можеби главен атрибут прислушувањето на телефонски разговри.

Комесарот за човекови права на СЕ “сериозно загрижен за човековите права” во Македонија

Локално - 26.02.2015

Комесарот за човекови права на Советот на Европа, Нилс Мужниекс, во ексклузивна изјава за новинската агенција „Мета“ ја изрази својата „сериозна загриженост“ за последните случувања во Македонија и особено прислушувањето на новинари, објавено вчера ...

Чадиковски: Смртта на Никола Младенов нема да остане вечна мистерија

Либертас - 26.02.2015

Ви пренесуваме дел од мини интервјуто за Фактор на Младен Чадиковски, актуелен директор на неделникот Фокус: Фактор: Сопстевникот на Фокус Никола Младенов со години бил прислушуван од УБК.

(ВИДЕО) ЗНМ бара оставка од Груевски за прислушувањето на новинари

Локално - 26.02.2015

Здружението на новинарите на Македонија изразува сериозна загриженост и најостро го осудува прислушувањето на новинари со што брутално е суспендиран правниот поредок на земјата и масовно се кршени основните човекови права и слободи.

Бјерегард: Прислушувањето новинари разгорува страв и автоцензура

Локално - 26.02.2015

– Ова нарушување на приватноста директно влијае врз слободата на медиумите во Македонија, разгорувајќи клима на страв и автоцензура. Ако се потврдат обвинувањата, тогаш македонските власти очигледно го прекршиле правото на новинарите да ги заштитат ...

Дали се ова странските служби?

Panika.be - 26.02.2015

На интернет се појави фотографија која тврди дека ова се странските служби кои не прислушкуваат. Што мислите ...

Новинарската фела згрозена- стотина новинари биле прислушувани

24 Вести - 25.02.2015

Згрозена е новинарската фела од сознанијата дека повеќе од сто новинари, уредници и сопстеници на медиуми, не само што биле прислушувани, туку како што објави опозицискиот лидер Заев, нивните разговори биле дополнително обработувани од Управата за ...

Прислушуваните новинари изненадени, револтирани

Телма - 25.02.2015

Згрозени, револтирани и изненадени. Ова се реакциите на новинарите откако во седиштето на СДСМ ги добија материјалите добиени од следењето на нивните телефонските разговори со колеги, соработници, политичари или бизнисмени.Не ми е прв пат, бев ...

Оливера Трајковска: Беше јасно од каде се произведува „вистината“

Фокус - 25.02.2015

„Мислам дека најголемиот дел од нас треба да се чувствуваат поразени, бидејќи денеска требаше да дојдеме и да слушаме аудио снимки како крунскиот доказ за тоа што секој од нас го тврдеше целиот овој период, особено дека во медиумскиот простор нас ни ...

Прислушуваните новинари ќе бараат одговорност и од мобилните оператори

Алсат-М - 25.02.2015

Сашка Цветковска, Борјан Јовановски, Катерина Блажевска, Јадранка Костова, Оливера Трајковска, Мухамед Зеќири, се само дел од 100-те прислушувани новинари. Прислушуваните новинари велат дека ќе бараат одговорност и од мобилните оператори бидејќи се ...

Прислушуваните новинари ги добија папките со докази за следење од тајната служба

Фокус - 25.02.2015

СДСМ денеска ги подели папките на новинарите Повеќе од сто новинари биле следени и прислушувани од страна на македонската тајна полиција, соопшти на прес конференција лидерот на СДСМ Зоран Заев, по што на дел од следените новинари им достави папки ...

Груевски: Македонија била таргет на снимање на странска разузнавачка служба

Нова ТВ - 25.02.2015

На денешната прес-конференција премиерот Никола Груевски истакна дека шпионажата ја вршеле професионалци од висок калибар кои биле високо обучени за такви дејствија и дека Македонија била таргет на прислушкување на странска разузнавачка служба.

Прислушуваните новинари најавуваат тужби

+инфо - 25.02.2015

Дел од новинарите кои биле прислушувани најавија дека ќе покренат тужби. - Не ми е прв пат, бев прислушувана и во аферата Големото уво, но мислев дека системот досега се подобрил и дека нема да дозволи повторување на нешто слично - вели Катерина ...

Груевски: Македонија била таргет на снимање на странска разузнавачка служба

Сител - 25.02.2015

На денешната прес-конференција премиерот Никола Груевски истакна дека шпионажата ја вршеле професионалци од висок калибар кои биле високо обучени за такви дејствија и дека Македонија била таргет на прислушкување на странска разузнавачка служба.

Прес- конференцијата на премиерот Груевски (ВИДЕО)

Курир - 25.02.2015

Премиерот Никола Груевски попладнево одржа прес-конференција на која говореше за случајот „Пуч“. Како што истакна тој уште еднаш се потврди дека зад снимањето стоела странска разузнавачка служба, чиј главен соработник во Македонија било лицето З.В.

Груевски: Македонија била таргет на прислушување на странска разузнавачка служба

Нетпрес - 25.02.2015

Премиерот Никола Груевски на денешната прес-конференција меѓу другото појасни и на кој начин се вршело прислушувањето во земјата. Шпионажата ја вршеле професионалци од висок калибар кои биле високо обучени за такви дејствија.

Прислушуваните новинари добија папки со докази за следење од тајната полиција

Нова ТВ - 25.02.2015

Повеќе од сто новинари биле следени и прислушувани од страна на македонската тајна полиција, соопшти на прес конференција лидерот на СДСМ Зоран Заев по што на дел од следените новинари им достави папки со преписки од прислушуваните разговори за кои, ...

Македонија била таргет на снимање на странска разузнавачка служба, потпомогната од нивни соработници од државата

Press24 - 25.02.2015

Премиерот Никола Груевски на денешната прес-конференција истакна дека шпионажата ја вршеле професионалци од висок калибар кои биле високо обучени за такви дејствија и дека Македонија била таргет на прислушкување на странска разузнавачка служба.

Реакции на новинарите: Ќе бараме одговорност за прислушувањето

Нова ТВ - 25.02.2015

Откако лидерот на СДСМ, Зоран Заев на денешната прес-конференција ја објави четвртата „бомба“ од прислушувани разговори за кои тврди дека власта на чело со Управата за безбедност и контра разузнавање прислушувале над стотина новинари, новинарите ...

Утрешен Слободен печат: УБК прислушувала повеќе од 100 македонски новинари

+инфо - 25.02.2015

Во најновиот број на Слободен печат читајте: - Четвртата бомба го открива одоност на власта кон медиумите - УБК прислушувала повеќе од 100 македонски новинари. Снимани и провладини и опозициски новинари - Најприслушуван со години бил Никола Младенов ...

Прислушувани како непријатели на државата и народот!

МКД - 25.02.2015

По објавувањето на информацијата дека повеќе од сто новинари биле прислушувани, на дел од нив СДСМ им достави папки со транскрипти од разговорите. Во првата група новинари се тие кои добиле „специјален" третман за време на настаните од 24 декември ...

Новинарите се згрозени од прислушувањето

А1 On - 25.02.2015

Како што објави на денешната прес-конференцијата лидерот на СДСМ Зоран Заев, најприслушуван новинар во Македонија од Управата за безбедност и контраразознавање бил сопственикот и уредник на неделникот „Фокус“, Никола Младенов.

Македонија била таргет на снимање на странска разузнавачка служба, потпомогната од нивни соработници од државата

Курир - 25.02.2015

Премиерот Никола Груевски на денешната прес-конференција истакна дека шпионажата ја вршеле професионалци од висок калибар кои биле високо обучени за такви дејствија и дека Македонија била таргет на прислушкување на странска разузнавачка служба.

Прислушуваните новинари згрозени, но не и изненадени

Р.С.Европа - 25.02.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска изјави дека повеќе од 100 новинари биле прислушувани од Управата за безбедност и контраразузнавање. На дел од следените новинари, во СДСМ им беа предадени докази за нивно прислушување.

Новинарите се згрозени од прислушувањето

Sky - 25.02.2015

Како што објави на денешната прес-конференцијата лидерот на СДСМ Зоран Заев, најприслушуван новинар во Македонија од Управата за безбедност и контраразознавање бил сопственикот и уредник на неделникот „Фокус“, Никола Младенов.

Македонија била мета на снимање на странска разузнавачака служба!

Пулс24 - 25.02.2015

Премиерот Никола Груевски на денешната прес-конференција истакна дека шпионажата ја вршеле професионалци од висок калибар кои биле високо обучени за такви дејствија и дека Македонија била таргет на прислушкување на странска разузнавачка служба.

(ВИДЕО) Прислушуваните новинари најавуваат тужби

Либертас - 25.02.2015

Дел од новинарите кои биле прислушувани најавија дека ќе покренат тужби,објави Телма . – Не ми е прв пат, бев прислушувана и во аферата Големото уво, но мислев дека системот досега се подобрил и дека нема да дозволи повторување на нешто слично – ...

Познати новинарите кои биле прислушкувани

Фактор - 25.02.2015

Борјан Јовановски, Биљана Секуловска, Горан Михајловски, Катерина Блажевска, Сашка Цветковска, Мери Јордановска, Јадранка Костова, Младен Чадиковски, Оливера Трајковска, Мухамед Зекири, Снежана Лупевска, Насер Селмани, Бранко Героски, Жарко ...

Македонија била таргет на прислушкување на странска разузнавачка служба

Република - 25.02.2015

Шпионажата ја вршеле професионалци од висок калибар кои биле високо обучени за такви дејствија. Македонија била таргет на прислушкување на странска разузнавачка служба – тврди премиерот Никола Груевски.

Македонија била таргет на снимање на странска разузнавачка служба

Вечер Прес - 25.02.2015

Премиерот Никола Груевски на денешната прес-конференција истакна дека шпионажата ја вршеле професионалци од висок калибар кои биле високо обучени за такви дејствија и дека Македонија била таргет на прислушкување на странска разузнавачка служба.

Македонија била таргет на снимање на странска разузнавачка служба, потпомогната од нивни соработници од државата

Денешен - 25.02.2015

Премиерот Никола Груевски на денешната прес-конференција истакна дека шпионажата ја вршеле професионалци од висок калибар кои биле високо обучени за такви дејствија и дека Македонија била таргет на прислушкување на странска разузнавачка служба.

(ВИДЕО) Интегрално обраќање на Груевски за прислушувањето

Локално - 25.02.2015

На денешната прес-конференција премиерот Никола Груевски истакна дека шпионажата ја вршеле професионалци од висок калибар кои биле високо обучени за такви дејствија и дека Македонија била таргет на прислушкување на странска разузнавачка служба.

Прислушуваните новинари ќе бараат одговорност

Локално - 25.02.2015

Откако лидерот на СДСМ, Зоран Заев ја објави четвртата „бомба“ од прислушкувани разговори за кои тврди дека власта на чело со УБК, прислушувале над стотина новинари, новинарите добија папки со преписки од прислушуваните разговори.

Утрешен Слободен печат: УБК прислушувала повеќе од 100 македонски новинари

Либертас - 25.02.2015

Во најновиот број на Слободен печат читајте: – Четвртата бомба го открива одоност на власта кон медиумите – УБК прислушувала повеќе од 100 македонски новинари. Снимани и провладини и опозициски новинари – Најприслушуван со години бил Никола Младенов ...

Трајковска: „Нема да ја тужам државата, туку оние кои ја клонираа“

Канал 77 - 25.02.2015

Откако лидерот на СДСМ, Зоран Заев објави дека биле прислушувани над 100 новинари, својот револт го покажаа и дел од следените новинари. Една од нив е и новинарката Оливера Трајковска, која во краткиот разговор вели дека нема да ја тужи државата, ...

Реакции на новинарите: Ќе бараме одговорност за прислушувањето

Тера - 25.02.2015

Запрепастени, згрозени, но не и изненадени. Ова се коментарите на дел од новинарите кои биле прислушувани и кои денеска од СДСМ добија папки со дел од прислушуваните разговори. Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска изјави дека повеќе од 100 ...

Прислушуваните новинари најавуваат тужби

МК News - 25.02.2015

Сашка Цветковска, Борјан Јовановски, Катерина Блажевска, Јадранка Костова, Оливера Трајковска, Мухамед Зеќири, се само дел од 100-те прислушувани новинари. Прислушуваните новинари велат дека ќе бараат одговорност и од мобилните оператори бидејќи се ...

Изворот на информациите може никогаш да не биде откриен

Н.Македонија - 25.02.2015

Судот за кредибилен доказ би требало еднакво да ги цени и аудиозаписите, се разбира добиени на законски начин, и исказите на сведоци на кои може да им се верува, а кои ги направиле записите и кои можат да го пренесат она што го слушнале во текот на ...

Македонија била таргет на снимање на странска разузнавачка служба, потпомогната од нивни соработници од државата

Lider - 25.02.2015

Премиерот Никола Груевски на денешната прес-конференција истакна дека шпионажата ја вршеле професионалци од висок калибар кои биле високо обучени за такви дејствија и дека Македонија била таргет на прислушкување на странска разузнавачка служба.

Нова прислушкувачка „бомба“!

Panika.be - 24.02.2015

На сајтот „јутјуб“ се појави видео од прислушкуван разговор кој досега не беше забележан. Имено, на него според „јутјуб“ се слуша гласот на Гордана Јанкуловска и некој од уредниците на порталот „Коза ностра“.

Груевски ги следел и Јанкуловска и Ставрески, СДСМ презентираше аудио снимки од нивни разговори!

Бриф - 23.02.2015

На прес конференцијата на СДСМ се обзнани фактот дека 26 000 граѓани се следени и прислушувани. Лидери на партии, новинари, бизнисмени. Четири години бил следен и прислушуван Зоран Заев. Освен опозицијата, по налог на Никола Груевски и Сашо Мијалков ...