TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иванов оптимист за решавање на спорот со името

Канал5 - 27.06.2010

Претседателот Иванов препознава оптимизам во изјавите на странските дипломати за скоро решавање на спорот со името, оптимизам кој се темели по се почестите средби на премиерите Грција и Македонија, ...

Довербата ќе донесе решение

Дневник - 27.06.2010

Груевски и Папандреу досега остварија шест тет-а-тет средби, кои беа оценети како корисни за зголемување на довербата и за разбирањето меѓу двете страни Позитивната клима со чести средби на ...

Има надеж за решение на македонско-грчкиот спор

Вечер Прес - 27.06.2010

-Добро е што Грција конечно разбра оти нашата држава и Влада сака да дојде до решение, тоа го кажа и грчкиот премиер во обраќањето на Самитот на Процесот за соработка во Југоисточна Европа, што се ...

Груевски: Интензивна е комуникацијата со Нимиц

А1 - 26.06.2010

Дискретно се договараат модалитетите околу новиот предлог за името. Премиерот Груевски вели Владата е во интензивна комуникација со медијаторот Нимиц.

Засилен ангажманот на Нимиц

Алсат-М - 26.06.2010

Посредникот Нимиц периодов имал засилен ангажман, а Груевски и Папандреу со директните средби се обидувале да му ја олеснат работата.

Нимиц ги засили активностите и консултациите

Телма - 26.06.2010

Медијаторот Метју Нимиц ги засили активностите и консултациите со двете страни, а тоа дава надеж за решение, изјави премиерот Никола Груевски одговарајќи на новинарско прашање дали се блиску ...

Груевски: Засилените консултации на Нимиц даваат надеж за брзо решавање на спорот со името

Сител - 26.06.2010

Медијаторот Метју Нимиц ги засили активностите и консултациите со двете страни, а тоа дава надеж за решение, изјави премиерот Никола Груевски одговарајќи на новинарско прашање дали се блиску ...

Има надеж за решение на спорот со Грција

Кирилица - 26.06.2010

- Имаме редовни контакти со премиерот на Грција за да ги подобриме севкупните односи меѓу двете држави и да создадеме подобра почва да може медијаторот Нимиц да излезе некаков предлог кој би бил ...

Груевски:постои надеж за скорешно решение на името

Р.С.Европа - 26.06.2010

Медијаторот Метју Нимиц ги засили активностите и консултациите со двете страни, а тоа дава надеж за решение, изјави премиерот Никола Груевски одговарајќи на новинарско прашање дали се блиску ...

Груевски - Решението за името е на повидок

Inpress - 26.06.2010

Скопје, 26. јуни (ИНПРЕС) Засилените контакти со грчкиот Премиер Папандреу му влеваат оптимизам и на македонскиот Премиер Никола Груевски дека решението во спорот за името е на повидок.

Македонија - Владата не брза со решение за името

Време - 25.06.2010

Игор Чавески Македонија е сериозно посветена на решавање на билатералниот спор со Грција, но мораме да бидеме свесни дека станува збор за спор што трае веќе дваесет години и кој безуспешно се ...

Јорго и Никола

Утрински - 25.06.2010

Е, и така се можело. Со насмевка, со стискање на раката, со лаф-муабет, па макар и за името, премиерите на Македонија и на Грција, конечно, се спријателија на свој начин.

Има волја и смелост за решение кое нема да направи штета

МРТ - 25.06.2010

Има и политичка волја и смелост да се најде решение за прашањето за името, кое нема да направи сериозни и крупни штети ниту нам ниту на другата страна, но не очекувајте од нас да најдеме набрзина ...

За решение имам волја, а смелоста ќе ја докажам

Н.Македонија - 25.06.2010

Имам политичка волја да се изнајде решение во спорот за името со Грција, а ќе имам и смелост за тоа доколку се изнајде решение што нема да предизвика штета на двете страни Не сакаме никому ништо да ...

Во Брисел голем оптимизам за решение на спорот со Грција

А1 - 24.06.2010

Македонската влада дала цврсти уверувања пред европските и американските партнери дека спорот за името ќе се реши до септември годинава, дознава А1 од дипломатски извори во земји членки на ЕУ.

Има смелост за решавање на името но нема да се брза-Груевски одговара на пратенички прашања

Канал5 - 24.06.2010

На пратеничко прашање на Имер Селмани дали Груевски е за компромис и има ли храброст и волја да го реши спорот околу името,премиеорт одговори: -Се разбира дека има и волја и смелост да се реши спорот ...

Груевски: Не сакаме да си направиме штета

Deutsche Welle - 24.06.2010

Има и политичка волја и смелост за решение за името кое нема да направи сериозни штети ни нам, ниту на другата страна, но не очекувајте решение набрзина со кое ќе си направиме штета, изјави ...

Папандреу и Груевски, конечно, се согласија

Утрински - 24.06.2010

Македонскиот и грчкиот премиер, Никола Груевски и Јоргос Папандреу, вчера пак се соочија во Истанбул, но и овој пат не излегоа со детали околу средбата, освен воопштените оценки за спорот околу името.

Груевски: Не очекувајте брзо решение на спорот за името

Алсат-М - 24.06.2010

Не очекувајте брзо решение на спорот за името. Не сакаме да затвориме еден проблем и да отвориме друг и поголем. Вака одговори премиерот Никола Груевски на прашањето упатено од лидерот на Нова ...

„Груевски почесто со Папандреу отколку со сопругата“

Телма - 24.06.2010

Дали Mакедонија, заради ребалансот на буџетот, останува без амбасадори во Aтина, софија, Брисел, Љубљана и Анкара,токму во клучниот ериод за решавање на спорот за името.

Македонија - Се шири оптимизам дека ќе се реши спорот

Време - 24.06.2010

Игор Чавески Премиерите на Македонија и на Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу, вчера се сретнаа во Истанбул по шести пат, по што, судејќи од нивните изјави, но и од изјавите на европските ...

Во Истанбул средба Ердоган - Папандреу

Сител - 24.06.2010

Премиерите на Турција и на Грција, Реџеп Таип Ердоган и Јоргос Папандреу вчера имале едночасовна средба, на која присуствувал и турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу.

Иднината на Југоисточна Европа е во ЕУ

МРТ - 24.06.2010

Иднината на земјите од Југоисточна Европа е во ЕУ, изјави во Истанбул премиер от Јоргос Папандреу, и истакна дека во процесот на европските интеграции на земјите од Западен Балкан треба да се даде ...

Нови иницијативи за името

Р.С.Европа - 24.06.2010

Изјавата на грчкиот премиер Папандреу, по средбата со Груевски дека покренале нови инцијативи за решавање на спорот за името, македонските политички партии, но и експертите ја толкуваат како назнака ...

Груевски:не очекувајте решение за името набрзина

Р.С.Европа - 24.06.2010

Решение за името се бара, но не очекувајте од нас да најдеме решение набрзина со кое долгорочно ќе си направиме штета, изјавил премерот Никола Греувски денеска во Собранието на Македонија за време на ...

Во Истанбул средба Ердоган - Папандреу

Алфа - 24.06.2010

Премиерите на Турција и на Грција, Реџеп Таип Ердоган и Јоргос Папандреу вчера имале едночасовна средба, на која присуствувал и турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу.

Груевски: Не сакаме ништо да земеме, но и да не ни земат

Форум - 24.06.2010

Има волја за решение на спорот за името со Грција, а ќе има и смелост доколку се изнајде адекватно решение кое нема да предизвика штета на двете страни.

Груевски: Не сакаме ништо да одземеме, но и да не ни одземат

Макфакс - 24.06.2010

Има волја за решение на спорот за името со Грција, а ќе има и смелост доколку се изнајде адекватно решение кое нема да предизвика штета на двете страни.

Груевски: Не сакаме ништо да одземеме, но и да не ни одземат

Кајгана - 24.06.2010

Има волја за решение на спорот за името со Грција, а ќе има и смелост доколку се изнајде адекватно решение кое нема да предизвика штета на двете страни.

Продолжуваме да бараме решение кое нема да им штети и на двете страни

МРТ - 24.06.2010

Македонија и Грција со посредство на медијаторот Метју Нимиц ќе продолжат со напорите да бараат понатамошни идеи за решение на името кое не би причинило штета ниту за Македонија, ниту за Грција, како ...

Груевски: Компромис без штета

Алфа - 24.06.2010

Владата има смелост и волја да го надмине спорот со Грција. Премиерот Груевски денеска барем декларативно во Собранието, не избега од одговорноста да се реши проблемот со името.

Груевски - Нема скоро решение на спорот за името

Inpress - 24.06.2010

Скопје, 24. јуни (ИНПРЕС) На спорот со Грција околу името треба да се гледа како на една целина,а не да се посматра само од една гледна точка, бидејќи решението што може да се најде не треба да и ...

Груевски барал долгорочно решение, СДСМ против средбите со Папандреу

Сител - 24.06.2010

Политичка волја за решение на спорот за името има, но брзоплетите решенија можат да придонесат само штета за македонските граѓани.

Груевски: Бараме решение кое нема да им штети и на двете страни

Кирилица - 24.06.2010

Македонија и Грција со посредство на медијаторот Метју Нимиц ќе продолжат со напорите да бараат понатамошни идеи за решение на името кое не би причинило штета ниту за Македонија, ниту за Грција, како ...

Груевски: Постои волја за решение кое нема да направи штета

Вечер Прес - 24.06.2010

Постои политичка волја и смелост да се најде решение за прашањето за името кое нема да ни направи сериозни и крупни штети ниту нам ниту на другата страна, но не очекувајте од нас набрзина да најдеме ...

Груевски се гледал со Папандреу повеќе отколку со сопругата, забележа опозицијата

Канал 77 - 24.06.2010

Подготвена ли е Владата и премиерот за компромис околу името, се интересираше пратеникот Имер Селмани на денешната редовна сесија пратенички прашања.

Груевски и Папандреу ја зачинија баклавата со благи тонови за името

Н.Македонија - 24.06.2010

Премиерот во Истанбул порача билатералните прашања да не бидат пречка за евроатлантските интеграции За само пет дена премиерот Никола Груевски имаше втор разговор со неговиот грчки колега Јоргос ...

Груевски:Ниту сакаме да наштетиме, ниту да ни наштетат

eReporter - 24.06.2010

Премиерот Никола Груевски порача денеска дека има и политичка волја и смелост за решение за името, но оти не треба да се очекува решение набрзина со кое ќе си направиме штета.

Продолжуваме да бараме решение кое нема да им штети и на двете страни

Идивиди - 24.06.2010

Истанбул, 23 јуни 2010 (МИА) – Македонија и Грција со посредство на медијаторот Метју Нимиц ќе продолжат со напорите да бараат понатамошни идеи за решение на името кое не би причинило штета ниту за ...

Средба Груевски - Папандреу во Истанбул

А1 - 23.06.2010

Краток разговор меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу остварен е денеска за време на ручекот на маргините на Самитот на шефови на држави и влади во Процесот на ...

Скопје и Атина си праќаат „комплименти“

Утрински - 23.06.2010

Премиерот Никола Груевски и Јоргос Папандреу денес пак ќе се најдат на исто место, на самитот на ЈИЕ во Истанбул, и ако им се верува на најавите од Атина, и оваа можност нема да се пропушти за ...

Папандреу: Јас и Никола сме подготвени да го најдеме решението

Канал5 - 23.06.2010

Грција е подготвена што поскоро да се реши прашањето за името со Македонија, со што би се дало позитивен сигнал не само во билатералните односи меѓу двете земји, што се добри, туку позитивен сигнал и ...

Нова средба Груевски-Папандреу во Истанбул

Алсат-М - 23.06.2010

Премиерите на Македонија и на Грција Никола Груевски и Јоргос Папандреу најверојатно ќе се сретнат денеска во Истанбул. Ова за Алсат- М го потврдија владини извори присутни на Самитот на шефови на ...

Македонија - Папандреу жали што спорот се уште не е решен

Време - 23.06.2010

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу жали што Скопје и Атина се уште не го решиле билатералниот проблем за спорот за името, со што е пропуштена шанса двете земји да ги нормализираат односите.

Куса средба Груевски - Папандреу во Истанбул

Телма - 23.06.2010

Краток разговор меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу остварен е денеска за време на ручекот на маргините на Самитот на шефови на држави и влади во Процесот на ...

Истанбул:Нова средба меѓу Груевски и Папандреу

Алсат-М - 23.06.2010

Премиерите на Македонија и на Грција Никола Груевски и Јоргос Папандреу имаа кус разговор за време на работниот ручек на Самитот на шефови на држави и влади во Процесот на соработка на земјите од ...

Груевски:Грција конечно сфати дека кај нас има волја за решение

Канал5 - 23.06.2010

Средба Груевски-Папандреу овде во Истанбул се случи, во форма на петнаесет минутен разговор како дел,од заедничкиот ручек-брифираат високи владини извори.

Интервју на Груевски за македонските новинари

Телма - 23.06.2010

По денешната средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу, Груевски смета дека Грција конечно сфатила оти од македонска страна постои желба за решавање на проблемот.

Јас и Никола имаме иницијативи

Дневник - 23.06.2010

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу ословувајќи го македонскиот колега по име во говорот во Истанбул рече дека тие двајцата имале „нови напори да се реши ова многу важно прашање“ Премиерите на ...

Папандреу: „Јас и Никола Подготвени сме за решение“

Телма - 23.06.2010

Јас и Никола (Груевски) покренавме иницијативи и нови напори да го решиме ова многу важно прашање, се разбира под покровителство на ОН.

Папандреу: нови напори со Груевски за решение на спорот со името?

Р.С.Европа - 23.06.2010

,,Подготвени сме во најкраток рок да го најдеме потребното заедничко прифатливо решение за спорот со името,,. Ова, како што јавува МИА, го изјавил грчкиот премиер Јоргос Папандреу денеска во ...

Премиерот Груевски на самит во Истанбул

Кајгана - 23.06.2010

Премиерот Никола Груевски денеска ќе учествува и ќе има свое обраќање на Самитот на шефови на држави и влади во Процесот на соработка на земјите од Југоисточна Европа, што се одржува во Истанбул, ...

Папандреу и Груевски подготвени за решение

Форум - 23.06.2010

Македонија и Грција бараат решение за спорот со името во најкраток рок, не само заради билатералните односи, туку и за да се испрати силен сигнал во регионот, порачал премиерот на Грција, Папандреу ...

Папaндреу: Подготвени сме да најдеме заедничко прифатливо решение

Нетпрес - 23.06.2010

Јас и Никола (Груевски) покренавме иницијативи и нови напори да го решиме ова многу важно прашање, се разбира под покровителство на ОН.

Папандреу: Подготвени сме за заедничко прифатливо решение во најкраток рок

Кирилица - 23.06.2010

Папандреу посочи дека нивна цел и визија е сите земји од Балканот да се приклучат кон европското семејство, како и воспоставување динамика за решавање на регионалните проблеми, што како што рече, ги ...

Папандреу: Подготвени сме за решение во најкраток можен рок

Кајгана - 23.06.2010

Подготвени сме во најкус можен рок да го најдеме потребното взаемно-прифатливо решение за името, рече грчкиот премиер Јоргос Папандреу на денешното обраќање на Самитот на Процесот за соработка во ...

Папандреу: Подготвени сме за решение во најкраток можен рок

Макфакс - 23.06.2010

Подготвени сме во најкус можен рок да го најдеме потребното взаемно-прифатливо решение за името, рече грчкиот премиер Јоргос Папандреу на денешното обраќање на Самитот на Процесот за соработка во ...

Папандреу - Јас и Никола ќе најдеме заедничко прифатливо решение

Inpress - 23.06.2010

Истанбул, 23. јуни (ИНПРЕС) -Јас и Никола покренавме иницијативи и нови напори да го решиме ова многу важно прашање, се разбира под покровителство на ОН.

Груевски и Папандреу остварија средба во Истанбул

Нетпрес - 23.06.2010

Премиерот Никола Груевски денеска попладне се сретнал со својот грчки колега Јоргос Папандреу во рамките на работниот ручек на состојанокот на шефови на држави и влади од Процесот за соработка во ...

Папандреу: Подготвени сме да најдеме заедничко прифатливо решение во најкраток рок

Сител - 23.06.2010

Јас и Никола (Груевски) покренавме иницијативи и нови напори да го решиме ова многу важно прашање, се разбира под покровителство на ОН.

Нова средба Груевски – Папандреу во Истанбул

Макфакс - 23.06.2010

Македонскиот и грчкиот премиер, Никола Груевски и Јоргос Папандреу утрово оствариja средба во Истанбул, на маргините на Самитот на процесот за соработка во Југоисточна Европа, информираат владини ...

Средба Груевски - Папандреу на маргините на Самитот во Истанбул

Алфа - 23.06.2010

Краток разговор меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу остварен е денеска за време на ручекот на маргините на Самитот на шефови на држави и влади во Процесот на ...

Средба на Груевски и Папандреу во Истанбул

Кирилица - 23.06.2010

Краток разговор меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу остварен е денеска за време на ручекот на маргините на Самитот на шефови на држави и влади во Процесот на ...

Нова средба Груевски – Папандреу во Истанбул

Форум - 23.06.2010

Македонскиот и грчкиот премиер, Никола Груевски и Јоргос Папандреу утрово оствариле средба во Истанбул, на маргините на Самитот на процесот за соработка во Југоисточна Европа Македонскиот и грчкиот ...

Груевски: Статус кво не носи ништо добро

Форум - 23.06.2010

Премиерите Никола Груевски и Јоргос Папандреу, се состанаа утрово во Истанбул а од двете страни повеќе детали за содржината не се откриваат „Билатералните проблеми и недоразбирања се наметнуваат како ...

Груевски: Бараме решение што нема да штети и на двете страни

Форум - 23.06.2010

Македонскиот премиер по средбата со својот грчки колега Папандреу на маргините од Истанбулскиот самит, изјавил дека и двете страни се посветени на изнаоѓање решени кое нема да биде на штета на двете ...

Груевски: Папандреу и јас сакаме да дојде до договор

Макфакс - 23.06.2010

Мислам дека Папандреу отворено зборува дека тој и јас, нашето и нивното раководство сакаме да дојде до договор, но се уште трагаме по решение, се разбира под чадорот на мандатот на Метју Нимиц.

Груевски и Папандреу пак се видоа

Алфа - 23.06.2010

Груевски и Папандреу денеска повторно се видоа – овојпат во Истанбул на Самитот на процесот на соработка во Југоисточна Европа. Кусо зборувале за време на ручекот.

Груевски - Бараме решение прифатливо за двете страни

Inpress - 23.06.2010

Истанбул, 23. јуни (ИНПРЕС) Премиерите на Република Македонија и Грција Никола Груевски и Јоргос Папандреу сепак се состанаа утрово во Истанбул.

Груевски:двете страни бараат решение за името

Р.С.Европа - 23.06.2010

Грција конечно сфати дека од македонска страна постои желба за решение на името. Папандреу, јавно кажа во неговото обраќање дека двете страни сакаат да дојдат до решение и тоа е добар сигнал од таа ...

Подготвени сме за решение во најкраток можен рок

МРТ - 23.06.2010

Подготвени сме во најкус можен рок да го најдеме потребното взаемно-прифатливо решение за името, рече грчкиот премиер Јоргос Папандреу на денешното обраќање на Самитот на Процесот за соработка во ...

Папандреу: Иднината на Југоисточна Европа е во ЕУ

Сител - 23.06.2010

Иднината на земјите од Југоисточна Европа е во ЕУ, изјави во Истанбул грчкиот премиер Јоргос Папандреу, и истакна дека во процесот на европските интеграции на земјите од Западен Балкан треба да се ...

Нова средба Груевски – Папандреу во Истанбул

МРТ - 23.06.2010

Македонскиот и грчкиот премиер, Никола Груевски и Јоргос Папандреу утрово оствариja средба во Истанбул, на маргините на Самитот на процесот за соработка во Југоисточна Европа.

Средба Груевски - Папандреу во Истанбул

Сител - 23.06.2010

Премиерот Груевски на маргините на Самитот оствари краток разговор со грчкиот колега Јоргос Папандреу, во кој биле реафирмирани ставовите и заложбите за изнаоѓање решение на проблемот со името, како ...

Груевски во Истанбул

Алфа - 23.06.2010

Денеска во Истанбул, Турција се одржува Самитот на шефови на држави и влади во Процесот на соработка на земјите од Југоисточна Европа.

Премиерот Груевски на самит во Истанбул

Макфакс - 23.06.2010

Премиерот Никола Груевски денеска ќе учествува и ќе има свое обраќање на Самитот на шефови на држави и влади во Процесот на соработка на земјите од Југоисточна Европа, што се одржува во Истанбул, ...

Папандреу: Подготвени сме да најдеме заедничко прифатливо решение во најкраток рок

Алфа - 23.06.2010

Јас и Никола (Груевски) покренавме иницијативи и нови напори да го решиме ова многу важно прашање, се разбира под покровителство на ОН.

Груевски: Статус кво ситуацијата не е добра за никого

Вечер Прес - 23.06.2010

Премиерот Никола Груевски смета дека доколку билатералните проблеми и недоразбирања се наметнуваат како критериуми, во регионот ќе се предизвика нова ситуација која ќе предизвика огромни проблеми ...

Да имавме рок спорот ќе беше решен вчера

Н.Македонија - 23.06.2010

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу на средбата со генералниот секретар на ООН, Бан Ки-мун, завчера во Њујорк демантирал оти постои тајна дипломатија и потврдил дека преговорите напредуваат со помош на ...

Бан Ки-мун: ОН ги поддржуваат преговорите за името

eReporter - 23.06.2010

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки-Мун ја потенцираше подготвеноста на светската организација за продолжување на поддршката на преговарачкиот процес за разликите околу името меѓу ...

Подготвени сме да најдеме заедничко прифатливо решение во најкраток рок

Идивиди - 23.06.2010

Истанбул, 23 јуни 2010 (МИА) - Јас и Никола (Груевски) покренавме иницијативи и нови напори да го решиме ова многу важно прашање, се разбира под покровителство на ОН.

Груевски и Папандреу разговараа во Истанбул

eReporter - 23.06.2010

Премиерите на Македонија и на Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу имаа кус разговор за време на работниот ручек на регионалниот Самит во Истанбул.

Папандреу: Штета што досега не најдовме решение

А1 - 22.06.2010

Вистинска загуба е што досега не најдовме решение за спорот со името, порача синоќа од Њујорк грчкиот премиер Јоргос Папандреу во изјава за „Дојче Веле“.

Груевски и Папандреу повторно на исто место

Канал5 - 22.06.2010

Дали е можна нова средба меѓу Груевски и Папандреу. Оваа дилема ја отвори информацијата до која Канал 5 дојде од грчки извори, дека грчкиот премиер и алтернативниот министер за надворешни работи, ...

Папандреу негира тајни преговори

Дневник - 22.06.2010

Подготвени сме и преземаме чекори за решавање на проблемот, но тоа не се тајни, туку отворени јавни иницијативи за изнаоѓање решение во рамките на процесот во ОН, изјавил Папандреу пред новинарите во ...

Папандреу: Штета е што досега не најдовме решение

Алсат-М - 22.06.2010

Македонија и Чешка имаат традиционално добри односи, силна историска и кутурна соработка. Двете земји се заинтересирани за развој на севкупните односи, но за најважни ги сметаат економските и затоа и ...

„Штета што досега не најдовме решение за спорот со името“

Телма - 22.06.2010

Грција и Македонија ги поврзуваат многу нешта. Штета е што досега не најдовме решение. Доколку постоеше временска рамка, спорот околу името ќе беше решен одамна, изјави во Њујорк грчкиот премиер ...

Името главна тема на средбата Папандреу - Ки Мун

Утрински - 22.06.2010

Њујорк - Грчкиот премиер Јоргос Папандреу, кој присуствува на состанок на Социјалистичката интернационала во Њујорк, вчера требаше да се сретне со генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун, и да ...

Папандреу за ДВ: Штета е што досега не најдовме решение

Deutsche Welle - 22.06.2010

Грција и Македонија ги поврзуваат многу нешта, изјави во Њујорк за Дојче веле грчкиот премиер Јоргос Папандреу, додавајќи дека доколку постоела временска рамка, спорот околу името ќе бил решен одамна.

Македонија - Папандреу отиде по предлогот на Нимиц

Време - 22.06.2010

Игор Чавески Спорот за името требаше да биде главна тема на средбата меѓу грчкиот премиер Јоргос Папандреу и генералниот секретар Бан Ки-Мун, најавена за вчера попладне.

Папандреу бара временска рамка за спорот со името

Канал5 - 22.06.2010

Македонија и Грција ги поврзуваат многу нешта и штета е што до досега не сме нашле решение - смета Јоргос Папандреу. Тој рече дека доколку постоела временска рамка, спорот ќе бил решен одамна.

Папандреу: Штета што досега не најдовме решение

Макфакс - 22.06.2010

Вистинска загуба е што досега не најдовме решение за спорот со името, порача синоќа од Њујорк грчкиот премиер Јоргос Папандреу во изјава за „Дојче Веле“.

Папандреу: Не се води тајна дипломатија за спорот со името

Нетпрес - 22.06.2010

Не се води тајна дипломатија за спорот меѓу Атина и Скопје за името, уверил грчкиот премиер Јоргос Папандреу на средбата со генералниот секретар на ООН Бан Ки-мун вчера во Њујорк, објави весникот ...

Папандреу - Штета е што досега не најдовме решение

Inpress - 22.06.2010

Њујорк, 22. јуни (ИНПРЕС) Грција и Македонија ги поврзуваат многу нешта, изјави во Њујорк за Дојче веле грчкиот премиер Јоргос Папандреу, додавајќи дека доколку постоела временска рамка, спорот околу ...

Папандреу: Нема тајна дипломатија за спорот со името

Макфакс - 22.06.2010

Не се води тајна дипломатија за спорот меѓу Атина и Скопје за името, изјави грчкиот премиер Јоргос Папандреу за електронското издание на грчкиот весник „Навтемборики“, пренесува Фокус.

Папандреу: Штета е што досега не најдовме решение

Кирилица - 22.06.2010

Грција и Македонија ги поврзуваат многу нешта. Штета е што досега не најдовме решение. Доколку постоеше временска рамка, спорот околу името ќе беше решен одамна, изјави во Њујорк грчкиот премиер ...

Папандреу: Штета што досега не најдовме решение

Алфа - 22.06.2010

Вистинска загуба е што досега не најдовме решение за спорот со името, порача синоќа од Њујорк грчкиот премиер Јоргос Папандреу во изјава за „Дојче Веле“.

Папандреу жали што досега не е решено името

Алфа - 22.06.2010

Папандреу вели дека жали зашто досега не е решено прашањето за името. Грчкиот премиер изјавата ја даде по средбата со Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун доцна вчеравечер во Њујорк.

Папандреу: Штета што досега не најдовме решение

Форум - 22.06.2010

Вистинска загуба е што досега не најдовме решение за спорот со името, порача синоќа од Њујорк грчкиот премиер Јоргос Папандреу во изјава за „Дојче Веле“ Папандреу рече дека на средбата со генералниот ...

Можна нова средба Груевски - Папандреу во Истанбул

Сител - 22.06.2010

Само една недела по средбата во Брисел, можна е нова средба меѓу Груевски и Папандреу, овој пат во Истанбул. И двајцата премиери ќе присуствуваат на Самитот на шефови на држави и влади на југоисточна ...

Папандреу: Штета што досега не најдовме решение

Кајгана - 22.06.2010

Вистинска загуба е што досега не најдовме решение за спорот со името, порача синоќа од Њујорк грчкиот премиер Јоргос Папандреу во изјава за „Дојче Веле“.

Папандреу: Штета што досега не најдовме решение

Сител - 22.06.2010

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу во изјава за „Дојче Веле“ вели: „Вистинска загуба е што досега не најдовме решение за спорот со името“ Папандреу рече дека на средбата со генералниот секретар на ...

Папандреу: Штета е што досега не најдовме решение

Нетпрес - 22.06.2010

Грција и Македонија ги поврзуваат многу нешта, изјавил во Њујорк за Дојче веле грчкиот премиер Јоргос Папандреу, додавајќи дека доколку постоела временска рамка, спорот околу името ќе бил решен ...

Папандреу: Ако имаше временска рамка проблемот ќе го решевме вчера

Вечер Прес - 22.06.2010

Премиерот на Грција вели дека нема никаква тајна дипломатија меѓу Скопје и Атина околу спорот за името и уште еднаш го повторил грчкиот став за едно име со географска одредница за севкупна употреба ...

Папандреу и Бан Ки-мун за придвижување на преговорите за името

eReporter - 22.06.2010

Грчкиот премиер и генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун разговарале за придвижување на процесот во преговорите за изнаоѓање решение во врска со разликите за името со Македонија.

Можна нова средба Груевски- Папандреу

eReporter - 22.06.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски утре во Истанбул можно е да оствари нова средба со неговиот грчки колега Јоргос Папандреу.

Етнос: ОН вознемирени од задкулисните контакти Папандреу - Груевски

А1 - 21.06.2010

Изнаоѓањето на решение за спорот меѓу Атина и Скопје ќе биде основна тема на денешната средба меѓу грчкиот премиер Јоргос Папандреу и генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки-Мун во Њујорк, ...

САД притиска Македонија во НАТО до крајот на годината

Канал5 - 21.06.2010

Во однос на Скопје, позната е нашата позиција, сложено име со географска одредница за севкупна употреба. Преземавме иницијативи за да создадеме подобра клима, затоа што се надеваме дека разговорите ...

Името главна тема на средбата Папандреу - Ки Мун

Алсат-М - 21.06.2010

Спорот за името меѓу Атина и Скопје ќе биде главна тема на денешната средба на грчкиот премиер Јоргос Папандреу со генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун во Њујорк, најавува весникот „Етнос“.

Етнос: ОН вознемирени од задкулисните контакти Папандреу – Груевски

Форум - 21.06.2010

Изнаоѓањето на решение за спорот меѓу Атина и Скопје ќе биде основна тема на денешната средба меѓу грчкиот премиер Јоргос Папандреу и генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки-Мун во Њујорк, ...

Името главна тема на средбата Папандреу - Ки Мун

Сител - 21.06.2010

Спорот за името меѓу Атина и Скопје ќе биде главна тема на денешната средба на грчкиот премиер Јоргос Папандреу со генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун во Њујорк, најавува весникот „Етнос“.

Етнос: ОН вознемирени од задкулисните контакти Папандреу – Груевски

Алфа - 21.06.2010

Изнаоѓањето на решение за спорот меѓу Атина и Скопје ќе биде основна тема на денешната средба меѓу грчкиот премиер Јоргос Папандреу и генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки-Мун во Њујорк, ...

Името главна тема на средбата Папандреу - Ки Мун

МРТ - 21.06.2010

Спорот за името меѓу Атина и Скопје ќе биде главна тема на денешната средба на премиер от Јоргос Папандреу со генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун во Њујорк, најавува весникот „Етнос“.

ООН незадоволна од контактите Папандреу-Груевски

Нетпрес - 21.06.2010

Изнаоѓање на решение во спорот за името меѓу Македонија и Грција ќе биде главна тема на разговорите на днешната средба меѓу грчкиот премиер Јоргос Папандреу и генералниот секретар на ООН, Бан Ки-мун ...

Етнос: ОН вознемирени од задкулисните контакти Папандреу – Груевски

Макфакс - 21.06.2010

Изнаоѓањето на решение за спорот меѓу Атина и Скопје ќе биде основна тема на денешната средба меѓу грчкиот премиер Јоргос Папандреу и генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки-Мун во Њујорк, ...

Името главна тема на средбата Папандреу - Ки Мун

Кирилица - 21.06.2010

Спорот за името меѓу Атина и Скопје ќе биде главна тема на денешната средба на грчкиот премиер Јоргос Папандреу со генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун во Њујорк, најавува весникот „Етнос“ ...

Денеска средба Папандреу-Ки Мун, името меѓу главните теми

Inpress - 21.06.2010

Њујорк, 21. јуни (ИНПРЕС) Грчкиот премиер Јоргос Папандреу денеска во Њујорк ќе оствари средба со генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун.

Грчкиот премиер Папандреу во ОН

Р.С.Европа - 21.06.2010

Спорот со името меѓу Атина и Скопје, според грчкиот весник Етнос, ќе било главна тема на денешната средба на грчкиот премиер Јоргос Папандреу со генералниот секретар на Обединетите нации Бан ки Мун ...

Папандреу:Членството на Западен Балкан во ЕУ , ќе придонесе за мир во регионот

Р.С.Европа - 21.06.2010

Иницијативата на грчката Влада , 2014 година да се одреди како рок за членство на земјите од Западниот Балкан во Европската унија ќе ја унапреди не само економијата туку и мирот во регионот, изјави ...

И Атина и Скопје гледаат кон Њујорк?!

Алфа - 21.06.2010

,,Многу врева за ништо,, - се анализите на дипломатите за последните случувања во процесот за името и информациите пласирани од грчките медиуми дека двете страни се приближуваат до можност за решение.

ООН загрижени за спорот со името

Вечер Прес - 21.06.2010

Спорот за името меѓу Атина и Скопје според најавите главна тема на средбата на грчкиот премиер Јоргос Папандреу со генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун во Њујорк, информираа вчера грчките медиуми.

Членството на земјите од Западен Балкан во ЕУ ќе придонесе за мирот

Идивиди - 21.06.2010

Њујорк, 21 јуни 2010 (МИА) - Иницијативата на грчката Влада 2014 година да се одреди како рок за членство на земјите од Западниот Балкан во Европската унија ќе ја унапреди не само економијата туку и ...

Папандреу во Њујорк на средба со Бан Ки-мун

eReporter - 21.06.2010

Грчкиот премиер денеска во Њујорк треба да се сретне со генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки-мун На средбата ќе присуствуваат заменик министерот за надворешни работи на Грција Димитрис ...