TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Коалицијата „Сојуз на иднината“ нема да учествува на локалните избори

24 Вести - 17.02.2013

Политичките партии од коалицијата Сојуз на иднината нема да учествуваат на локалните избори. Една по една преку соопштение, партиите го потврдија својот став.

Владата жали за одлуката на опозицијата да ги бојкотира изборите

24 Вести - 17.02.2013

Владата жали и е разочарана од одлуката на опозицијата за бојкот. Го повторија ставот – одложување на изборите нема да има, ниту пак можност за нови рокови за кандидатури.

Владата жали поради опозицискиот бојкот на локалните избори

Р.С.Европа - 17.02.2013

Владата жали и е разочарана од одлуката на опозицијата за бојкот на локалните избори, рече владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.

БОЈКОТ: Македонија ќе ги бојкотира изборите!

Sky - 17.02.2013

Опозицијата на Македонија целосно ќе ги бојкотира претстојните локални избори, бидејќи според неофицијални информации од ДИК до 00 часот не била поднесена ниту една кандидатура за градоначалник на ...

БОЈКОТ: Опозицијата не оди на избори

Sky - 17.02.2013

Опозицијата на Македонија целосно ќе ги бојкотира претстојните локални избори, бидејќи според неофицијални информации од ДИК до 00 часот не била поднесена ниту една кандидатура за градоначалник на ...

По одлуката за бојкот извори од опозицијата тврдат – избори ќе нема!

Либертас - 17.02.2013

НОВИОТ БРОЈ НА ДНЕВНИОТ ВЕСНИК „ФОКУС“ ДОНЕСУВА: По одлуката за бојкот извори од опозицијата тврдат – избори ќе нема! Јакимовски влезе во трка за Карпош, СДСМ го исклучи од партијата Ордановски бара ...

Фокус: Избори ќе нема!

Sky - 17.02.2013

Новиот број на дневен „Фокус“ донесува: По одлуката за бојкот извори од опозицијата тврдат – избори ќе нема! Јакимовски влезе во трка за Карпош, СДСМ го исклучи од партијата Предизборна лустрација за ...

Што е легитимно?

Дневник - 16.02.2013

Kакви ќе бидат локалните избори без учество на најголемата опозициска партија и на нејзината коалиција Сојуз за иднината? Секако изборите ќе бидат легални, затоа што законски е предвидено локалните ...

Дозвола за убиство на опозицијата

Утрински - 16.02.2013

Ѓорѓи Спасов Професорот Шкариќ во својата извонредна анализа на настаните од 24 декември оцени дека „употребата на државна сила против опозицијата го води напаѓачот во самоубиство, односно кон ...

Владата се надева дека бојкот нема да има

24 Вести - 16.02.2013

Владата и натаму се надева дека бојкот нема да има. Ветува дека ќе преземе се за да обезбеди услови за фер и демократски локални избори.

Сите посакуваат чудо во пет минути пред полноќ

Deutsche Welle - 16.02.2013

Во ВМРО-ДПМНЕ се надеваат дека опозицијата во последен миг ќе се премисли, а во опозицијата дека власта ќе го прифати нивниот предлог. Но, никој не повлекува потег.

Петров: И дефинитивно, здружената опозиција не оди на избори

Телма - 16.02.2013

Генералниот секретар на СДСМ Андреј Петров во изјава за Телма потврди дека опозицискиот блок и дефинитивно не оди на локални избори.

Либералната партија ќе ги бојкотира локалните избори

Утрински - 16.02.2013

Либералната партија вечерва сооопшти дека Извршниот комитет на партијата донел одлука за бојкотирање на локалните избори закажани за 24 март.

Петров: СДСМ нема да учествува на локалните избори

24 Вести - 16.02.2013

Нема да учествуваме на изборите, потврди за 24 вести Генералниот секретар на СДСМ Андреј Петров. Според него, ваквата одлука ја поддржуваат општинските организации на партијата.

Либералната партија најави бојкот на изборите

А1 On - 16.02.2013

Либералната партија вечерва сооопшти дека Извршниот комитет на партијата донел одлука за бојкотирање на локалните избори закажани за 24 март.

(ВИДЕО) Петров: СДСМ нема да учествува на локалните избори

А1 On - 16.02.2013

Генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров, за Телевизијата 24 Вести, изјави дека најголемата опозициска партија нема да учествува на локалните избори.

Бојкотот на СДСМ штетен за цела држава

Курир - 16.02.2013

СДСМ вчера излезе со нови услови за да се појават на локалните избори. Владејачката партија истите ги одби, а она што таа го предложи не беше прифатливо за опозициската партија.

Бојкотот на СДСМ штетен за угледот и интеграциите

Сител - 16.02.2013

Бојкотот на Црвенковски ќе стави голема пречка на македонскиот евроатлански пат. Експерти, европратеници и високи претставници на европската унија потврдија.

Бојкотот на СДСМ штетен за цела држава

МРТ - 16.02.2013

СДСМ вчера излезе со нови услови за да се појават на локалните избори. Владејачката партија истите ги одби, а она што таа го предложи не беше прифатливо за опозициската партија.

Македонија заслужува напредок

Р.С.Европа - 16.02.2013

Јас верувам во иднината на нашата земја. Знам дека на 24-ти март Македонија ќе ја докаже својата зрелост. Ќе триумфира перспективата и иднината, пишува за Радио Слободна Европа, Диме Спасов ...

(ВИДЕО) Ангелов: Без прифаќање на условите не одиме на локални избори

А1 On - 16.02.2013

Престедателот на Достоинство кажа дека одлуката за учество на локалните избори е иста како на таа на Сојузот за иднина. Според него, доколку оди на избори, ќе оди цела коалиција, а ако не ќе ги ...

Либералите донесоа одлука да ги бојкотираат локалните избори

Макфакс - 16.02.2013

Извршниот комитет на опозициската Либерална партија во саботата попладне соопшти дека донел одлука да се бојкотираат локалните избори закажани за 24-ти март, како што велат преседан кога станува збор ...

И Либерална партија ќе ги бојкотира локалните избори

+инфо - 16.02.2013

Иако одлуката за бојкот е преседан во нејзината политичка историја, Либерална партија сепак реши поради политичката криза предизвикана од настаните на 24 декември да не учествува на локалните избори.

СДСМ :Нема избори - дефинитивно БОЈКОТ! !

Локално - 16.02.2013

Иако на полноќ завршува рокот за поднесување листи на кандидати за градоначалници и за членови на совети за претстојните локални избори.и нема да има пријави во ДИК од страна на опозиционата СДСМ.

СДСМ нема да оди на избори

Република - 16.02.2013

Оставките на пратениците од СДСМ веќе биле депонирани во партијата со датум на денот на денот на локланите избори 24 март 2013 година СДСМ дефинитивно ќе ги блокира изборите.

Либерална партија ги бојкотира Локалните избори

Sky - 16.02.2013

Согласно Одлуката на Извршниот комитет на ЛП, Либералната партија на Македонија ги бојкотира Локалните избори закажани за 24 март 2013, соопшти партијата.

И Либералната донесе одлука за бојкот на локалните

Либертас - 16.02.2013

Согласно Одлуката на Извршниот комитет на ЛП, Либералната партија на Македонија ќе ги бојкотира Локалните избори закажани за 24 март 2013.

(ВИДЕО) Петров: Без договор за излез од кризата, СДСМ нема да учествува на локалните избори

Бриф - 16.02.2013

Нема да учествуваме на изборите, потврди за 24 вести Генералниот секретар на СДСМ Андреј Петров. - Без договор за излез од политичката криза, СДСМ нема да учествува на локалните избори – изјави ...

Либералната партија прогласи бојкот на изборите

Локално - 16.02.2013

Либералната партија вечерва сооопшти дека Извршниот комитет на партијата донел одлука за бојкотирање на локалните избори закажани за 24 март.

„Демонстрации на изборниот ден“- Ја открива ли Скај стратегијата на опозицијата?

Република - 16.02.2013

Случајно или намерно, порталот близок до македонската опозиција открива дел од стратегијата на опозицијата за понатамошно делување откако одлучи да ги бојкотира локалните изборите.

Ако има бојкот, 400 илјади гласачи ќе останат дома

Утрински - 15.02.2013

Од СДСМ велат дека е речиси невозможно до сабота на полноќ да се состават советничките листи со повеќе од 1.600 кандидати и да се утврдат номинации за градоначалници Изборните рокови течат, така што ...

Неуспешна пинг-понг партија меѓу власта и опозицијатата

Deutsche Welle - 15.02.2013

По двата разменети предлози за излез од кризата, власта и опозицијата не ги приближија своите ставови, но ја придвижија земјата кон подлабока криза.

Експерти: Што по бојкотот?!

24 Вести - 15.02.2013

Како ќе се одрази евентуалниот бојкот на опозицијата на локалните избори, што ќе значат таквите избори за опозицијата, што за власта а најспосле како и ќе се одразат врз општеството.

Ако СДСМ ги бојкотира изборите, 400 илјади гласачи ќе останат дома

Inpress - 15.02.2013

Скопје, 15. февруари 2013 (ИНПРЕС) Изборните рокови течат, така што со секој изминат час се намалуваат шансите опозицијата да се премисли и во последен момент да донесе одлука за учество на локалните ...

Ако не биде прифатен овој предлог, ќе ги бојкотираме локалните избори и се повлекуваме од парламентот

Локално - 15.02.2013

Одговор на новинарски прашања прес конференција 15.02.2013 година Бранко Црвенковски, претседател на СДСМ Дали ако не биде прифатен овој предлог, ќе ги бојкотирате локалните избори?- Ако не биде ...

Фактура

Утрински - 14.02.2013

Петар Арсовски Секоја добра забава и пијанка во кафеана на крај завршува со моментот на вистината, елементарно содржан во две прашања: колкава е сметката и кој ќе ја плати? На крај, по добрата ...

СДСМ не одат на избори, спремни да ги вратат мандатите

Дневник - 14.02.2013

Од СДСМ и коалицијата „Сојуз за иднината“ се категорични дека, доколку не биде постигнат политички договор за предвремени парламантарни избори, нема да учествуваат на локалните избори, а спремни се и ...

Атанасов: Зошто Премиерот НЕ ДАВА предвремени парламентарни избори?

А1 On - 14.02.2013

Никогаш не било полесно да се направи анализа и синтеза на политичката ситуација во Република Македонија. Пред два-три месеци тоа беше исклучително тешко, затоа што Владата на Никола Груевски за пред ...

И бојкотот сит и кандидатите на број

Н.Македонија - 14.02.2013

Постои сценарио со кое на локалните избори би можеле да се појават листи и кандидати за градоначалници на помалите партии од здружената опозиција што би добиле отворена поддршка на СДСМ, дури и би ...

Георгиев - Без парламентарни, не одиме на локални избори

Утрински - 13.02.2013

„Оставките на пратениците се потпишани, депонирани се во партијата и ќе се приложат кога ние ќе одлучиме“, изјави потпретседателот на социјалдемократите „СДСМ и Сојузот за иднината нема да ...

Груевски од Охрид: нема да има предвремени парламентарни избори

Телма - 13.02.2013

Предвремени парламентарни избори нема да има и владата тој став нема да го промени по средбите со претставниците на меѓународната заедница, како што очекува опозицiјата и доколку таa навистина сака ...

СДСМ нема да учествува на локалните избори

Утрински - 13.02.2013

Централниот одбор на партијата на синоќешниот состанок ја потврди таквата одлука Опозициската СДСМ останува на одлуката да ги бојкотира претстојните локални избори.

Груевски: Нема договор за предвремени парламентарни избори

Дневник - 13.02.2013

Нема договор за предвремени парламентарни избори, е пораката што ја упати премиерот Никола Груевски и лидер на ВМРО-ДПМНЕ по денешното потпишување на Декларацијата за заедништво, партнерство и ...

Андреј Петров: СДСМ нема да учествува на локалните избори

Канал5 - 13.02.2013

Опозициската СДСМ останува на одлуката да ги бојкотира претстојните локални избори. Централниот одбор на партијата на синоќешниот состанок ја потврдил таквата одлука.

Груевски: Нема договор за предвремени избори

Дневник - 13.02.2013

На секои два месеца опозицијата со нешто се заканува, повикува на избори, блокира улици, креира хаос, а не нуди програма, изјави премиерот Никола Груевски Нема договор за предвремени парламентарни ...

СДСМ нема да учествува на локалните избори

24 Вести - 13.02.2013

Црвенковски нема да оди на локални избори. По синоќешната координација на највисокото партиско раководство одлуката е бојкот, иако висок партиски функционер за 24 Вести вели дека се уште не е ...

СДСМ ќе оди на избори, ама не се враќа во парламентот ?!

Канал5 - 13.02.2013

Синоќа на Бихаќка на неформален состанок Црвенковски и најтесното раководство на опозициската СДСМ одлучувале дали партијата ќе излезе на локални избори или ќе ги бојкотира, пренесоа дел од медиумите.

СДСМ останува на ставот - нема локални, без парламентарни избори

Телма - 13.02.2013

Опозициската СДСМ останува на одлуката да ги бојкотира претстојните локални избори, доколку нема договор за предвремени избори.

СДСМ не оди на локални без предвремени - пратениците ги депонирале оставките во партијата

Канал5 - 13.02.2013

СДСМ нема да учествува на локалните избори без договор за предвремени парламентарни. Ова е одлуката на СДСМ на синоќешниот Централен одбор. Пратениците веќе ги депонирале своите оставки во партијата.

Никола Груевски: Опозицијата да излезе на избори

Утрински - 13.02.2013

Во ВМРО-ДПМНЕ вчера не сакаа да ја коментираат одлуката на СДСМ да ги бојкотираат локалните избори. Од партијата упатија на последната изјава на премиерот Никола Груевски, кој беше јасен дека нема ...

Груевски - Случувањата во парламентот да се решат низ дијалог

Утрински - 13.02.2013

Во ВМРО-ДПМНЕ денеска не сакаа да ја коментираат одлуката на СДСМ да ги бојкотираат локалните избори. Од партијата упатија на последната изјава на премиерот и лидер Никола Груевски, кој беше јасен ...

Грчки медиуми: Груевски не прифаќа предвремени парламентарни избори

Сител - 13.02.2013

Македонскиот премиер и лидер на владејачката ВМРО-ДПМНЕ и порача на опозицијата дека нема договор за предвремени парламентарни избори, додека Брисел го зголемува притисокот врз Владата и опозицијата ...

Што одлучи СДСМ на вчерашниот состанок на Бихаќка - опозицијата сепак на избори?

Press24 - 13.02.2013

Она што може да се добие како неофицијална и непотврдена информација е дека партијата ќе се појави на соочувањето со граѓаните во март, а ќе го продолжи бојкотот на Собранието се до одржувањето на ...

СДСМ не оди на локални избори

Р.С.Европа - 13.02.2013

СДСМ останува на одлуката да ги бојкотира локалните избори. Централниот одбор на партијата на синоќешниот состанок ја потврди ваквата одлука. „Ние немаме намера да функционираме под ултиматум.

СДСМ останува на истите позиции - нема на локални, без договор за предвремени парламентарни избори!

+инфо - 13.02.2013

Се тресеше гората, се роди - глувче. Нема ништо ново по синоќешната координација на раководството на СДСМ. Возбудата на социјалните мрежи и на некои провладини партии беше неоправдана.

СДСМ останува на истите позиции

А1 On - 13.02.2013

По синоќешната координација, раководството на СДСМ останува на старите позиции – нема да се оди на локалните избори, ако не се постигне договор за предвремени парламентарни избори, како единствен ...

Георгиев: Дефинитивно не одиме на избори

Press24 - 13.02.2013

Во врска со пратеничките мандати, Георгиев потврди дека тие се депонирани на Бихаќка и дека јавноста ќе биде дополнително информирана кога пратениците и официјално ќе ги достават до Собранието ...

СДСМ ќе ги бојкотира локалните избори

Р.С.Европа - 13.02.2013

Без политички договор за излез од кризата, кој подразбира и возобновување на легитимитетот на институциите, по бруталното кршење на Уставот од страна на оваа власт, ние на локални избори нема да ...

Грчки медиуми: Груевски не прифаќа предвремени избори

Press24 - 13.02.2013

Македонскиот премиер и лидер на владејачката ВМРО-ДПМНЕ и порача на опозицијата дека нема договор за предвремени парламентарни избори Грчките медиуми ја пренесуваат вчерашната изјава на македонскиот ...

СДСМ дефинитивно не оди на избори, ќе ги враќаат пратеничките мандати

Нетпрес - 13.02.2013

Социјалдемократскиот сојуз и кончено одлучи да не оди на локалните избори доколку не се одржат заедно со предвремени парламентарни избори.

Георгиев: Оставките се депонирани, не учествуваме на локалните избори

+инфо - 13.02.2013

СДСМ и „Сојузот на иднината“ одлучиja да не учествуваат на локалните избори, а пратеничките мандати да ги вратат, соопшти денеска потпретседателот на СДСМ Гордан Георгиев.

СДСМ не го менува ставот: ќе ги бојкотираат изборите и ќе ги вратат пратеничките мандати

МКД - 13.02.2013

СДСМ останува на ставот за бојкот на изборите, потврди Гордан Георгиев, потпретседателот на најголемата опозициска партија, денеска, на протестот пред Министерството за земјоделство.

Георгиев: Не одиме на локални, мандатите ги враќаме

Нова ТВ - 13.02.2013

Гордан Георгиев, потпретседателот на СДСМ, за НОВА со коментари за политичката криза во Македонија и посетата на директорот на Генералниот директорат за проширување на ЕУ Стефан ...

Петров: На локални избори нема да учествуваме

А1 On - 13.02.2013

Социјалдемократскиот Сојуз останува на ставот да ги бојкотира локалните избори. Централниот одбор на партијата синоќа ја потврдил одлуката која со консензус веќе е донесена пренесува Радио Слободна ...

Грчки медиуми: Груевски не прифаќа предвремени парламентарни избори

А1 On - 13.02.2013

Македонскиот премиер и лидер на владејачката ВМРО-ДПМНЕ и порача на опозицијата дека нема договор за предвремени парламентарни избори, додека Брисел го зголемува притисокот врз Владата и опозицијата ...

За СДСМ без предвремени парламентарни, пакетот мерки на ВМРО-ДПМНЕ не е ништо

Макфакс - 13.02.2013

Опозициската СДСМ во среда го отфрли понудениот пакет мерки за решавање на политичката криза во државата, од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кои според нив ништо не значат без предвремени ...

Георгиев - Ќе ги вратиме пратеничките мандати

Р.С.Европа - 13.02.2013

СДСМ и коалицијата „Сојуз за иднината“ нема да учествуваат на локалните избори и ќе ги вратат мандатите, изјави денеска потпретседателот на партијата Гордан Георгиев.

СДСМ не оди на избори, ќе ги врати мандатите

Таратур - 13.02.2013

СДСМ и коалицијата „Сојуз за иднината“ нема да учествуваат на локалните избори и ќе ги вратат мандатите, изјави денеска потпретседателот на партијата Гордан Георгиев. - Нема ништо ново.

СДСМ не оди на избори

Макфакс - 13.02.2013

СДСМ останува на одлуката да ги бојкотира локалните избори, а Централниот одбор на партијата на синоќешниот состанок ја потврди ваквата одлука. „Ние немаме намера да функционираме под ултиматум.

СДСМ не оди на избори

Кајгана - 13.02.2013

СДСМ останува на одлуката да ги бојкотира локалните избори, а Централниот одбор на партијата на синоќешниот состанок ја потврди ваквата одлука. „Ние немаме намера да функционираме под ултиматум.

Груевски: Повторувам дека предвремени избори нема да има

Нетпрес - 13.02.2013

Премиерот Никола Груевски од Охрид, на промоција на кандидатот за градоначалник на општината, уште еднаш порача дека во земјава нема да има предвремени избори.

СДСМ дефинитивно ги бојкотира локалните избори

Глас на Америка - 13.02.2013

Мандатите ќе бидат вратени бидејќи нема договор за предвремени парламентарни избори, најави потпретседателот на социјалдемократите.

Одлуката падна - СДСМ не оди на локални избори

Inpress - 13.02.2013

Скопје, 13. февруари 2013 (ИНПРЕС) СДСМ останува на одлуката да ги бојкотира локалните избори. Централниот одбор на партијата на синоќешниот состанок ја потврдила ваквата одлука.

Груевски: Договор за предвремени избори со Бранко нема да има, тој одработува за Грција

OhridNews - 13.02.2013

Предвремени парламентарни избори нема да има и владата тој став нема да го промени по средбите со претставници на меѓународната заедница, како што очекува опозицијата.

Груевски: Ни утре, ни задутре, ни во сабота - предвремени парламентарни избори нема!

+инфо - 13.02.2013

Премиерот Никола Груевски, вечерва присуствуваше на промоцијата на кандидатот за градоначалник на Охрид Никола Бакрачески.

Петров: Без политички договор нема избори

Press24 - 13.02.2013

Ние немаме намера да функционираме под ултиматум. Нашата одлука е недвосмислена. Без политички договор за излез од кризата која подразбира и обновување на легитимитетот на институциите, ние на ...

СДСМ останува на одлуката за бојкот

Курир - 13.02.2013

СДСМ останува на одлуката да ги бојкотира локалните избори, откако Централниот одбор на партијата на синоќешниот состанок ја потврди ваквата одлука. -Ние немаме намера да функционираме под ултиматум.

СДСМ сепак нема да оди само на локални

Таратур - 13.02.2013

Црвенковски нема да оди на локални избори. По синоќешната координација на највисокото партиско раководство одлуката е бојкот, иако висок партиски функционер за 24 Вести вели дека се уште не е ...

СДСМ не попушта – нема враќање во Парламентот, нема одење на избори!

Капитал - 13.02.2013

СДСМ останува на својот став за бојкот и на локалните избори и на Парламентот. Ова е исходот на вчерашната итна координација на највисокото партиско раководство на опозициската партија, која траеше ...

СДСМ сепак нема да учествува на локалните избори

Кирилица - 13.02.2013

СДСМ сепак нема да учествува на локалните избори Црвенковски нема да оди на локални избори. По синоќешната координација на највисокото партиско раководство одлуката е бојкот, иако висок партиски ...

СДСМ сака предвремени избори

Тера - 13.02.2013

Протест на битолската опозција. Маршираа од партискиот штаб на СДСМ, преку фонтаната кај шеталиштето, преку Широк сокак до местото каде што го одржуваат граѓанскиот парламент.

Анализа: Избори без СДСМ не може да има

Sky - 13.02.2013

Според последните анкети СДСМ е најголема политичка опција во Македонија, и токму затоа избори без најсилниот фактор во земјава не се возможни порачала меѓународната заедница, дознава Скај.

Функционер на СДСМ: Имаме рок до 15 февруари да кажеме дали ќе одиме на избори

Република - 13.02.2013

Се уште не се знае дали опозицијата ќе оди на локални избори или ќе ги бојкотира. Членови од СДСМ за „Република“ рекоа дека останува одлуката за бојкот на изборите, но се уште не се знае дали истата ...

Георгиев: Не учествуваме на локалните избори

Sky - 13.02.2013

СДСМ и „Сојузот на иднината“ одлучиja да не учествуваат на локалните избори, а пратеничките мандати да ги вратат, изјави потпретседателот на СДСМ Гордан Георгиев.

Грчки медиуми: Груевски не прифаќа предвремени парламентарни избори

Денешен - 13.02.2013

Македонскиот премиер и лидер на владејачката ВМРО-ДПМНЕ и порача на опозицијата дека нема договор за предвремени парламентарни избори, додека Брисел го зголемува притисокот врз Владата и опозицијата ...

СДСМ не оди на избори

Тера - 13.02.2013

СДСМ останува на одлуката да ги бојкотира локалните избори, а Централниот одбор на партијата на синоќешниот состанок ја потврди ваквата одлука. „Ние немаме намера да функционираме под ултиматум.

Што му шепнале дипломатите на Бранко?

Вечер Прес - 13.02.2013

ОПОЗИЦИЈАТА ОСТАНУВА НА ОДЛУКАТА - НЕ ОДИ НА ИЗБОРИ Остануваат на ултиматумот, локални избори само заедно со парламентарни СДСМ дефинитивно останува на одлуката за бојкот, и нема да излезе на избори" ...

За СДСМ без предвремени парламентарни, пакетот мерки на ВМРО-ДПМНЕ не е ништо

Тера - 13.02.2013

Опозициската СДСМ во среда го отфрли понудениот пакет мерки за решавање на политичката криза во државата, од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кои според нив ништо не значат без предвремени ...

СДСМ не оди на избори

Канал 77 - 13.02.2013

„Ние немаме намера да функционираме под ултиматум. Нашата одлука е недвосмислена. Без политички договор за излез од кризата која подразбира и обновување на легитимитетот на институциите, ние на ...

(ВИДЕО) Георгиев: Оставките на пратениците се депонирани во партијата

Бриф - 13.02.2013

Пратениците на СДСМ ги депонирале оставките во партијата и се чека одлука за тоа кога да бидат доставени до Собранието на Република Македонија, вели потпретседателот на оваа партија Гордан Георгиев.

СДСМ нема да оди на локални избори

Либертас - 13.02.2013

СДСМ останува на одлуката да ги бојкотира локалните избори. Централниот одбор на партијата на синоќешниот состанок ја потврди ваквата одлука. - Ние немаме намера да функционираме под ултиматум.

Грчки медиуми-Груевски не прифаќа предвремени парламентарни избори

Вечер Прес - 13.02.2013

Македонскиот премиер и лидер на владејачката ВМРО-ДПМНЕ и порача на опозицијата дека нема договор за предвремени парламентарни избори, додека Брисел го зголемува притисокот врз Владата и опозицијата ...

(ВИДЕО) Георгиев: Нема да учествуваме на локалните и ќе ги вратиме мандатите

Либертас - 13.02.2013

СДСМ и „Сојузот за иднината“, останува на ставот, поради неразумноста на власта, без парламентарни избори нема да учествуваат ниту на локалните, а сета одговорност за последиците по Македонија е во ...

Нема нова одлука од „Бихаќка “ ,СДСМ останува на својот БОЈКОТ !

Локално - 13.02.2013

Црвенковски нема да оди на локални избори. По синоќешната координација на највисокото партиско раководство за одлуката всушност и не се дебатирало- таа за локално велат извори од СДСМ беше донесена ...

СДСМ оди на локални избори?

Република - 13.02.2013

Партиски извори брифираат дека голема е веројатноста партијата да излезе со одлука, да се појави на локалните избори а да не се врати во Собранието Жестока расправија вечерва се води на Бихаќка околу ...

Депонирани потписите за враќање на мандатите на СДСМ

Локално - 13.02.2013

СДСМ и коалицијата „Сојуз за иднината“ нема да учествуваат на локалните избори и ќе ги вратат мандатите, изјави денеска потпретседателот на партијата Гордан Георгиев.

Се уште нема одлука дали опозицијата ќе оди на локални избори

Канал 77 - 13.02.2013

Без конкретни заклучоци завршил синоќа состанокот на најтесното раководство на СДСМ. Требало да се донесе конечна одлука, дали партијата ќе излезе на локалните избори или ќе остане на ставот, за ...

СДСМ не оди на локалните избори – потврди Централниот одбор

МК News - 13.02.2013

Опозициската СДСМ останува на одлуката да ги бојкотира претстојните локални избори. Централниот одбор на партијата на синоќешниот состанок ја потврди таквата одлука.

Бојкот ако не се договорат и предвремени парламентарни – дециден став и на здружената опозиција

Бриф - 13.02.2013

На синоќешната, како што се тврди редовна координација на партискиот врв на СДСМ според информациите на Бриф била потврдена позицијата на здружената опозиција за бојкот на локалните избори ако нема ...

Петров: СДСМ нема да оди на локaлни избори

Република - 13.02.2013

СДСМ останува на одлуката да ги бојкотира локалните избори. Централниот одбор на партијата на синоќешниот состанок ја потврди ваквата одлука „Ние немаме намера да функционираме под ултиматум.

СДСМ: Нема да оди на локални без договор за предвремени парламентарни избори!

Sky - 13.02.2013

Ништо ново по синоќешната координација на раководството на СДСМ. Неоправадана беше возбудата на некои провладини медиуми кои социјалните мрежи ги преплавија со своите нагодувања.

СДСМ може да агитира и да се рекламира без граници

Н.Македонија - 13.02.2013

Неизвесно е какви правила ќе важат за опозицијата за време на кампањата, доколу таа не учествува на изборите ИЗБОРНИТЕ ПРАВИЛА НЕ ВАЖАТ ЗА БОЈКОТ? Сѐ поизвесно е дека ќе има само локални избори и ...

СДСМ недвосмислено: Не одиме на локални избори

Н.Македонија - 13.02.2013

СДСМ останува на одлуката да ги бојкотира локалните избори. Централниот одбор на партијата на синоќешниот состанок ја потврди ваквата одлука - Ние немаме намера да функционираме под ултиматум.

Никола Груевски - Нема предвремени парламентарни избори

Н.Македонија - 13.02.2013

Нема договор за предвремени парламентарни избори Ова е пораката што ја упати премиерот Никола Груевски и лидер на ВМРО-ДПМНЕ по вчерашното потпишување на Декларацијата за заедништво, партнерство и ...

СДСМ не оди на избори, ќе ги вратиме мандатите

Идивиди - 13.02.2013

Скопје, 13 февруари 2013 (МИА) - СДСМ и коалицијата „Сојуз за иднината“ нема да учествуваат на локалните избори и ќе ги вратат мандатите, изјави денеска потпретседателот на партијата Гордан Георгиев.

СДСМ:Опозицијата нема да учествува на локалните избори

eReporter - 13.02.2013

Најголемата опозициона партија најави денеска дека опозицијата собрана околу коалицијата „ Сојуз за иднината“ нема да нема да учествуваат на локалните избори и оти нивните пратеници ќе ги вратат ...

Груевски: Нема договор за предвремени парламентарни избори

Вест - 12.02.2013

Нема договор за предвремени парламентарни избори, е пораката што ја упати премиерот Никола Груевски и лидер на ВМРО-ДПМНЕ по денешното потпишување на Декларацијата за заедништво, партнерство и ...

Груевски: Нема договор за предвремени парламентарни избори

24 Вести - 12.02.2013

Нема договор за предвремени парламентарни избори, е пораката што ја упати премиерот Никола Груевски и лидер на ВМРО-ДПМНЕ по денешното потпишување на Декларацијата со претставниците на политичките ...

Груевски: Нема договор за предвремени парламентарни избори

Канал5 - 12.02.2013

На опозицијата и предложи да ја прифати понудената рака, бидејќи договор за предвремени избори нема. Нема договор за предвремени парламентарни избори, е пораката што ја упати премиерот Никола ...

Груевски - Нема договор за парламентарни избори

Утрински - 12.02.2013

Опозицијата му порача на премиерот дека има уште три дена да се вразуми и дека не ќе може да организира избори без нив Нема договор за предвремени парламентарни избори.

Опозицијата ќе чека уште три дена Груевски да распише парламентарни избори

Канал5 - 12.02.2013

Доколку за 3 дена Груевски не распише предвремени избори, опозицијата нема да учествува на локалните. Опозицијата му дава уште три дена на премиерот да распише предвремени парламентарни избори.

Груевски го забетонира прашањето за парламентарни избори во пакет со локални

Канал5 - 12.02.2013

На три дена до крајниот рок за поднесување на кандидатските листи, Груевски му подава рака на Црвенковски за излез на локалните избори, но не и договор за предвремени парламентарни.

Груевски: нема договор за предвремени из бори

Телма - 12.02.2013

Нема договор за предвремени парламентарни избори, е пораката што ја упати премиерот Никола Груевски и лидер на ВМРО-ДПМНЕ по денешното потпишување на Декларацијата за заедништво, партнерство и ...

Груевски не прифаќа предвремени избори

Deutsche Welle - 12.02.2013

Македонскиот премиер го отфрли барањето на опозицијата за организирање предвремени парламентарни избори. Нема договор за предвремени парламентарни избори, изјави македонскиот премиер Никола Груевски, ...

Груевски дециден дека нема договор за предвремени парламентарни избори

Макфакс - 12.02.2013

Нема договор за предвремени парламентарни избори, децидно изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, при потпишувањето на Декларацијата за заедништво, партнерство и локален развој со ...

Груевски: Нема договор за предвремени парламентарни избори

Кајгана - 12.02.2013

Нема договор за предвремени парламентарни избори, децидно изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, при потпишувањето на Декларацијата за заедништво, партнерство и локален развој со ...

ГАЛЕРИЈА Груевски тврд - нема предвремени парламентарни

+инфо - 12.02.2013

Нема договор за предвремени парламентарни избори, е пораката што ја упати премиерот Никола Груевски и лидер на ВМРО-ДПМНЕ по денешното потпишување на Декларацијата за заедништво, партнерство и ...

Нема договор за предвремени , Никола Груевски до СДСМ

Сител - 12.02.2013

Формирање на експертската комисија како основа за расчистување на состојбите пред и за време на 24 декември и пакет решенија со пет точки кои ги вклучуваат сите барања на опозицијата од оние кои се ...

Груевски: Нема предвремени парламентарни избори

МРТ - 12.02.2013

Нема договор за предвремени парламентарни избори.Опозицијата испорачува уцени,а со ставовите и со најавениот бојкот Црвенковски го руши угледот на државата, порача Никола Груевски.

Груевски децидно вели „не“ за предвремени избори

Нова ТВ - 12.02.2013

Груевски јасно порача дека условот на опозицијата за излегување на локалните избори, одржување и на предвремени парламентарни избори, нема да се оствари.

Груевски: Нема предвремени парламентарни избори

Кирилица - 12.02.2013

Груевски: Нема предвремени парламентарни избори Нема договор за предвремени парламентарни избори, е пораката што ја упати премиерот Никола Груевски и лидер на ВМРО-ДПМНЕ по денешното потпишување на ...

Груевски: Нема договор за предвремени парламентарни избори

Алфа - 12.02.2013

Нема да има предвремени парламентарни избори,а однесувањето на опозицијата може да биде причина Македонија во Април да добие негативна оценка од Брисел.

Нема договор за предвремени парламентарни избори

Р.С.Европа - 12.02.2013

За опозицијата ние сме биле диктатори или режим, а тие биле отпор. Немам што да кажам сериозно околу ова, освен бог да чува.

Што се случува вечерва на Бихаќка- СДСМ оди на избори?

Press24 - 12.02.2013

Партиски извори брифираат дека голема е веројатноста партијата да излезе со одлука, да се појави на локалните избори а да не се врати во Собранието Жестока расправија вечерва се води на Бихаќка околу ...

Груевски не прифаќа предвремени избори

Таратур - 12.02.2013

Македонскиот премиер го отфрли барањето на опозицијата за организирање предвремени парламентарни избори. Нема договор за предвремени парламентарни избори, изјави македонскиот премиер Никола Груевски, ...

Груевски - Нема договор за предвремени парламентарни избори

Р.С.Европа - 12.02.2013

Нема договор за предвремени парламентарни избори, рече премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по денешното потпишување на Декларацијата за заедништво, партнерство и локален развој во пресрет ...

Груевски: Нема договор за предвремени парламентарни избори

А1 On - 12.02.2013

Нема договор за предвремени парламентарни избори, е пораката што ја упати премиерот Никола Груевски и лидер на ВМРО-ДПМНЕ по денешното потпишување на Декларацијата за заедништво, партнерство и ...

Груевски: Нема договор за предвремени парламентарни избори

Сител - 12.02.2013

Нема договор за предвремени парламентарни избори, е пораката што ја упати премиерот Никола Груевски и лидер на ВМРО-ДПМНЕ по денешното потпишување на Декларацијата за заедништво, партнерство и ...

Груевски: Нема договор за предвремени парламентарни избори

Капитал - 12.02.2013

Нема договор за предвремени парламентарни избори, е пораката што ја упати премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ,Никола Груевски, по денешното потпишување на Декларацијата за заедништво, партнерство и ...

Груевски: Нема предвремени парламентарни избори

Алфа - 12.02.2013

Нема договор за предвремени парламентарни избори, е пораката што ја упати премиерот Никола Груевски и лидер на ВМРО-ДПМНЕ по денешното потпишување на Декларацијата за заедништво, партнерство и ...

Се ситнат шансите за излез од кризата

Р.С.Европа - 12.02.2013

Истекуваат деновите за договор меѓу власта и опозицијата за надминување на разликите. И едните и другите остануваат на своите ставови, но останува надеж дека ЕУ ќе допринесе за излез од кризата.

Мисовски: Никола Груевски има уште само три дена да се вразуми

+инфо - 12.02.2013

Без договор за предвремени парламентарни избори, опозицијата ќе ги бојкотира локалните избори. Ние, како опозиција, апсолутно ќе истраеме на нашите заложби, бидејќи имаме таков мандат од ...

Груевски: Нема договор за предвремени избори

Нетпрес - 12.02.2013

Нема договор за предвремени избори, рече премиерот Никола Груевски по денешното потпишување на декларацијата со коалиционите партнери. Тој ја повика опозицијата да учествува на локалните избори.

Груевски: Нема договор за предвремени избори

Курир - 12.02.2013

Нема договор за предвремени избори , секој со својата одговорност, истакна премирот Никола Груевски и ја повика опозицијата да излезе на локални избори во демократска атмосфера за да видат дали ...

Премиерот Груевски: Нема договор за предвремени избори

Press24 - 12.02.2013

Нема договор за предвремени избори истакна денес премиерот на Македонија Никола Груевски и уште еднаш ја повика опозицијата да излезе на избори -На н ародот му е потребна програма и реализација на ...

Нема договор за предвремени избори

Вечер Прес - 12.02.2013

Нема договор за предвремени избори, секој со својата одговорност, истакна премирот Никола Груевски и ја повика опозицијата да излезе на локални избори во демократска атмосфера за да видат дали ...

Груевски: Нема договор за предвремени избори

Вечер Прес - 12.02.2013

СДСМ ПРОДОЛЖУВА СО БОЈКОТ НА ИЗБОРИТЕ, А ТЕРА КАМПАЊА СО КАНДИДАТИТЕ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ Опозицијата предводена од СДСМ и деновиве продолжува со уличната демократија, надвор од институциите без ...

Груевски: Нема договор за предвремени парламентарни избори

Локално - 12.02.2013

Нема договор за предвремени парламентарни избори, е пораката што ја упати премиерот Никола Груевски и лидер на ВМРО-ДПМНЕ по денешното потпишување на Декларацијата за заедништво, партнерство и ...

Груевски: Нема предвремени избори

Република - 12.02.2013

Нема договор за предвремени парламентарни избори, повтори премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ по претходни анализи и дискусии, а свесни за состојбата во ...

Груевски: Нема договор за предвремени парламентарни избори

Либертас - 12.02.2013

Нема договор за предвремени парламентарни избори, е пораката што ја упати премиерот Никола Груевски и лидер на ВМРО-ДПМНЕ по денешното потпишување на Декларацијата за заедништво, партнерство и ...

Груевски: Нема договор за предвремени избори

Точка - 12.02.2013

Нема договор за предвремени избори, рече премиерот Никола Груевски по денешното потпишување на декларацијата со коалиционите партнери, објаснувајќи дека таква одлука донел Извршниот комитет на ...

Груевски да не се лаже со издувани гуми, туку да седне со опозицијата зад која се 440 000 поддржувачи

Бриф - 12.02.2013

- Никола Груевски има уште само три дена да се вразуми – повика предмалку Горан Мисовски во име на здружената опозиција.

Груевски: Нема да има предвремени избори

Бриф - 12.02.2013

Одлучно, децидно нема договор за предвремени избори. Секој со својата одговорност, изјави Груевски на потпишувањето на потпишувањето на Декларацијата за заедништво, партнерство и локален ...

Груевски не попушта: Нема договор за предвремени избори

Sky - 12.02.2013

- Нема договор за предвремени избори, секој со својата одговорност , рече премирот Никола Груевски и ја повика опозицијата да излезе на локални избори во демократска атмосфера.

Груевски: Нема договор за предвремени парламентарни избори

Денешен - 12.02.2013

Нема договор за предвремени парламентарни избори, е пораката што ја упати премиерот Никола Груевски и лидер на ВМРО-ДПМНЕ по денешното потпишување на Декларацијата за заедништво, партнерство и ...

Груевски дециден дека нема договор за предвремени парламентарни избори

Тера - 12.02.2013

Нема договор за предвремени парламентарни избори, децидно изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, при потпишувањето на Декларацијата за заедништво, партнерство и локален развој со ...

ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ - Нѐ очекува борба на гласачи против негласачи

Н.Македонија - 12.02.2013

Победа на локалните избори ќе може да прогласи онаа партија чие сценарио ќе се оствари во поголема мера. Во оваа смисла, дури и оние што ќе гласаат за други, а не за ВМРО-ДПМНЕ, ќе ѝ бидат од полза ...

Груевски: Нема договор за предвремени избори

Н.Македонија - 12.02.2013

Нема договор за предвремени парламентарни избори, е пораката што ја упати премиерот Никола Груевски и лидер на ВМРО-ДПМНЕ по денешното потпишување на Декларацијата за заедништво, партнерство и ...

Нема договор за предвремени парламентарни избори

Идивиди - 12.02.2013

Скопје, 12 февруари 2013 (МИА) - Нема договор за предвремени парламентарни избори, е пораката што ја упати премиерот Никола Груевски и лидер на ВМРО-ДПМНЕ по денешното потпишување на Декларацијата за ...

Партиска трка за одѕивот на изборите

Утрински - 11.02.2013

Колкав треба да биде одѕивот за изборите да бидат не само легални, туку и легитимни е главна дилема по најавите на СДСМ за бојкот на локалните избори Евентуалната одлука на СДСМ да ги бојкотира ...

Уличните блокади и бојкотот на СДСМ веќе го загрозуваат извештајот на ЕК за Македонија

МКД - 11.02.2013

Повеќемина европарламентарци изминатиов период предупредуваа дека политичката криза предизвикана со бојкотот на Собранието на Република Македонија од опозицијата може да биде единствениот фактор за ...

Деструктивноста на СДСМ ќе го загрози Извештајот

Курир - 11.02.2013

Во пресрет на пролетниот извештај од Европската комисија, Македонија ги пребројува успесите, реформите и постигнувањата.

Брисел предлага локални без бојкот и предвремeни парламентарни заедно со претседателски

Локално - 11.02.2013

Брисел има предлог за излез од политичката криза во која се доведе Македонија по инцидентите во парламентот и напуштањето на опозицијата на Собранието на РМ.Како што дознава lokalno.mk од диполматски ...

СДСМ со своите блокоди допринесува да добиеме негативен Извештај

Денешен - 11.02.2013

СДСМ со секојдневните улични блокади допринесува да добиеме негативен Извештај од ЕУ, анализира новинската агенција „Курир“.

СДСМ ја смени реториката- не е бојкот на локални туку кога парламентари !

Локално - 11.02.2013

пресс Отпор 11.02.2013 год. Одговори на новинарски прашања, Весна Бендевска, П1: Комесарот Филе препорача воспоставување на дијалог помеѓу власта и опозицијата до среда или во спротивно Македонија ...