TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Погрешени мерењата на радијацијата во Фукушима 1

А1 - 27.03.2011

Јапонските експерти згрешиле кога измериле дека нивото на радијација во Фукушима 1 скокнало на 10 милиони пати поголемо од нормалното, како што беше соопштено претходно денеска.

Радиоактивноста во Фукушима зголемена за 10 милиони пати

Deutsche Welle - 27.03.2011

Драматично зголемување на радиоактивноста во еден од реакторите на нуклеарката Фукушима. Сите работници кои работеа на ладење на реакторот се евакуирани.

Зголемено зрачењето во вториот реактор на јапонската нуклеарка Фукушима

Р.С.Европа - 27.03.2011

Работниците во јапонската нуклеарна централа Фукушима повторно беа евакуирани денеска поради драстично зголемување на зрачењето во објектот.

Што се случува во Фукушима, не останува во Фукушима

Оn.net - 27.03.2011

Медиумите од САД објавија дека радијацијата од јапонската нуклеарна централа стигнала и до Лас Вегас, а експертите не се изненадени и смируваат дека ситуацијата не е ...

„Фукушима“ им бега од контрола не Јапонските експерти?

Телма - 27.03.2011

Луѓето кои работат во зградта на реактор на атомската централа Фукушима - 1 беа евакуирани денеска откако се регистрирани високи дози радијација, соопшти компанијата оператор.

Високи дози на радијација во 'Фукушима', евакуирани работниците

Алсат-М - 27.03.2011

Луѓето кои работат во зградта на реактор на атомската централа Фукушима - 1 беа евакуирани денеска откако се регистрирани високи дози радијација, соопшти компанијата оператор.

Радиоактивноста од водата од јапонската нуклеарка зголемена 10 милиони пати

Форум - 27.03.2011

Нивото на радиоактивност во нуклеарната електрана Фукушима 1 во североисточниот дел на Јапонија е десет милиони пати поголемо во споредба со перидот кога електраната работеше нормално, соопшти ...

Високи дози на радијација во Фукушима -1, евакуирани работниците

Алфа - 27.03.2011

Луѓето кои работат во зградта на реактор на атомската централа Фукушима - 1 беа евакуирани денеска откако се регистрирани високи дози радијација, соопшти компанијата оператор.

Ни се заканува ли уште еден 'Чернобил' ?

Алсат-М - 27.03.2011

Се чини дека ситуацијата во Јапонија, околу нуклеарната централа ‘Фукушима-1’ почнува да станува сѐ посериозна. Иако јапонските власти избегнуваат да креваат многу прав околу тоа, повеќе странски ...

Антинуклеарни протести во Јапонија

Алфа - 27.03.2011

Стотици луѓе се придружија кон антинуклеарните протести во Јапонија, по најлошата атомска незгода во нуклеарката Фукушима по земјотресот и цунамито што ја погодија земјата.

Антинуклеарни протести во Јапонија

Форум - 27.03.2011

Стотици луѓе се придружија кон антинуклеарните протести во Јапонија, по најлошата атомска незгода во нуклеарката „Фукушима-1“ по земјотресот и цунамито што ја погодија земјата Околу 300 луѓе во ...

Јапонците незадоволни како Владата се справува со хаваријата во Фукушима

МРТ - 27.03.2011

Над половината жители на Јапонија (58 отсто) се незадоволни од акциите на Владата за справување со последиците од хаваријата во АЕЦ, Фукушима, се вели во резултати од анкета.

Радијацијата во Фукушима зголемена за 10 милиони пати

Сител - 27.03.2011

Драматично зголемување на радиоактивноста во еден од реакторите на нуклеарката Фукушима. Сите работници кои работеа на ладење на реакторот се евакуирани.

Антинуклеарни протести во Јапонија

Точка - 27.03.2011

Стотици луѓе се придружија кон антинуклеарните протести во Јапонија, по најлошата атомска незгода во нуклеарката Фукушима по земјотресот и цунамито што ја погодија земјата.

Една четвртина од храната во Јапонија е радиоактивна

Курир - 27.03.2011

Анализата е од храна од 10 јапонски региони. Зголемеа содржина на радиоактивни материи има во продукти од регионите Фукушима, Ибараки, Точига, Чима, Гума и Токио.

Водата од “Фукушима“ е 10 милиони пати порадиоактивна од вообичаеното

Нетпрес - 27.03.2011

Нивото на радиоактивност измерено во водата во оштетената нуклеарна централа “Фукушима 1“ на североистокот на Јапонија било 10 милиони пати повисоко од нормалното, соопштила денес компанијата која ...

Фукушима: Радијацијата зголемена за 10 милиони пати

eReporter - 27.03.2011

Нивото на радиоактивност во нуклеарната електрана Фукушима 1 во североисточниот дел на Јапонија е десет милиони пати поголемо во споредба со периодот кога електраната работеше нормално, поради што ...

Радијацијата во Фукушима зголемена за 10 милиони пати

Press24 - 27.03.2011

Драматично зголемување на радиоактивноста во еден од реакторите на нуклеарката Фукушима. Сите работници кои работеа на ладење на реакторот се евакуирани Нивото на радиоактивност во нуклеарната ...

Јапонците незадоволни од интервенцијата на Владата

Курир - 27.03.2011

Резултатите добиени од спроведената анкета покажуваат дека, над половината жители на Јапонија (58 отсто) се незадоволни од акциите на Владата за справување со последиците од хаваријата во АЕЦ, ...

Јапонците погрешно ја пресметале висината на радијацијата

Нетпрес - 27.03.2011

Јапонските власти признале дека информацијата дека водата во “Фукушима“ е за 10 милиони пати порадиоактивна од дозволеното е погрешна.

Погрешни мерењата на радијацијата во Фукушима 1

Press24 - 27.03.2011

Јапонските експерти згрешиле кога измериле дека нивото на радијација во Фукушима 1 скокнало на 10 милиони пати поголемо од нормалното, како што беше соопштено претходно денеска.

Радијација во водите кај Фукушима

Р.С.Европа - 26.03.2011

Во морската вода кај нуклеарната централа Фукушима во Јапонија е утврдена радијација, која е нда илјада пати поголема од нормалната, а радиоактивна вода имало и во три од 6-те реактори.

Свет - Напукна едно од јадрата во „Фукушима“

Време - 26.03.2011

Јапонските стручњаци се плашат дека јадрото на третиот реактор во нуклеарната централа „Фукушима“ е напукнато, поради што контаминацијата околу централата може драстично да се зголеми, пренесуваат ...

Протести во Германија против нуклеарната енергија

Р.С.Европа - 26.03.2011

Десетици илјади жители на Германија денеска протестираат против користењето на нуклеарна енергија. Демонстрантите бараат германските власти да престанат со производството на нуклеарна енергија, ...

Свет - Мисијата за спречување на радијацијата назадува

Вест - 26.03.2011

ТОКИО, 26 март (АП) - Постои сомневање дека напукнало јадрото на еден од реакторите во хаварисаниот нуклеарен комплекс "Фукушима", што може да значи уште посериозно нуклеарно озрачување, а премиерот ...

Тројца работници силно озрачени во Фукушима

Утрински - 26.03.2011

ТОКИО - Јапонија вчера соопшти дека работниците што претрпеле изгореници додека се обидувале да го изгаснат оштетениот реактор биле изложени на озрачување на 10.000 пати поголемо ниво од очекуваното, ...

Радијација истекува од „Фукушима“?

Н.Македонија - 26.03.2011

Јапонските власти соопштија дека најверојатно дошло до напукнување на заштитната обвивка на јадрото на реакторот во третиот блок на нуклеарната централа „Фукушима“, поради што е можно зголемување на ...

Десетици илјади демонстранти во Германија против нуклеарната енергија

Сител - 26.03.2011

Десетици илјади лица денеска протестираа во најголемите градови во Германија против користењето на нукеларна енергија по хаваријата во јапонската нукеларка „Фукушима 1“.

Германците протестираат против нуклеарната енергија

Курир - 26.03.2011

Десетици илјади лица во најголемите градови на Германија денеска со протести го искажаа својот гнев против користењето на нуклеарна енергија, по хаваријата во јапонската нукеларка „Фукушима 1“.

СЗО - Ако нема голема експлозија во „Фукушима", нема да има опасност за Европа

Inpress - 26.03.2011

Женева, 26. март 2011 (ИНПРЕС) Има различни мислења за радијацијата во Јапонија. Истекот на радијација секогаш е емоционално прашање.

Уште двајца озрачени работници во Фукушима

А1 - 25.03.2011

Поради радијација, од Фукушима 1 во болница се однесени уште двајца работници, на кои за време на поправките во чизмите им влегла контаминирана вода.

Прекин поради вода со силна радијација

Deutsche Welle - 25.03.2011

Во Јапонија расте загриженоста за ситуацијата во атомската централа Фукушима 1. Властите не исклучуваат дека јадрото во еден од реакторите би можело да биде оштетено.

Нови предизици за светската економија

Бизнис24 - 25.03.2011

Како и во колкава мера ќе влијаат нападите на сојузничките сили врз Либија и нуклеарната хаварија во Јапонија врз американската и светската економија, е прашање за кое во САД се повеќе се изнесуваат ...

Продолжува договорот за нуклеарна соработка САД-Русија

Р.С.Европа - 25.03.2011

САД и Русија најавија дека ќе го продолжат договорот за нуклеарна соработка за седум години. Американскиот заменик-секретар за енергетика Даниел Понеман соопшти дека ќе ја прошират соработката ...

Фукушима - можни оштетувања на заштитниот појас на третиот реактор

Р.С.Европа - 25.03.2011

Управата на нуклерната централа Фукушима соопшти дека можеби има оштетување на заштитната облога околу најопасниот довод на плутониум до реакторот број 3.

ЕУ - согласност за повисока нукеларна безбедност

Р.С.Европа - 25.03.2011

Европските лидери се согласија да воспостават повисоки стандарди за нуклеарна безбедност и да воведат стрес – тестови на нуклеарките како против кризни мерки по кризата во јапонската Фукушима.

Катастрофата што не завршува никогаш

Утрински - 25.03.2011

ЧЕРНОБИЛ - Дванаесет пати месечно - максимален број смени дозволени од лекарите - Сергеј А. Красиков патува со воз во ничијата земја каде што се јавува на работа, на структурата што го опфаќа ...

Јапонскиот премиер не е оптимист во врска со „Фукушима“

Телма - 25.03.2011

Јапонскиот премиер Наото Кан изјави денеска дека ситуацијата во хаварисаната нуклеарна централа Фукушима Даичи и понатаму е „тешка и сериозна“.

Радијацијата околу „Фукушима 1“ за 24 часа е поголема отколку годишното ниво

Алфа - 25.03.2011

Двајца работници во нуклеарната централа Фукушима се хоспитализирани откако биле изложени на високо ниво на радијација. Работниците се обидувале да го поправат системот за ладење на третиот реактор ...

Напукнато јадрото во реакторот 3 во Фукушима?

Кајгана - 25.03.2011

Јапонски преставници за нуклеарна безбедност денеска изразија сомнеж дека јадрото на реакторот во Блокот 3, во нуклеарната централа „Фукушима“ е можеби напукнато.

Оптимизам за надминување на јапонската нуклеарна хаварија

Н.Македонија - 25.03.2011

Стотици работници и понатаму очајнички се обидуваат да ги изладат шесте реактори во јапонската нуклеарна централа „Фукушима“, која беше сериозно оштетена по катастрофалниот земјотрес од 11 март Некои ...

17 озрачени во Фукушима

Алфа - 25.03.2011

Бројот на работници во нуклеарната централа Фукушима кои биле изложени на радијација изнесува 17, вклучително и на тројцата работници кои беа озрачени вчера.

Напукнато јадрото во реакторот 3 во Фукушима?

Форум - 25.03.2011

Јапонски преставници за нуклеарна безбедност денеска изразија сомнеж дека јадрото на еакторот во Блокот 3, во нуклеарната централа „Фукушима-1“ е можеби напукнато До оштетувањето на јадрото на ...

МААЕ: Во Фукушима озрачени се вкупно 17 работници

Сител - 25.03.2011

Бројот на работници во нуклеарната централа Фукушима кои биле изложени на радијација изнесува 17, вклучително и на тројцата работници кои беа озрачени вчера.

Официјално-над 10 000 лица загинале во катастрофата во Јапонија

Канал5 - 25.03.2011

Две недели по разорниот земјотрес и цунами во Јапонија националната полициска агенција потврди дека загинале 10 035 лица а исчезнати се 17 443.

Кан: Ситуацијата во Фукушима се уште „тешка и сериозна“

Кирилица - 25.03.2011

Јапонскиот премиер Наото Кан изјави денеска дека ситуацијата во хаварисаната нуклеарна централа Фукушима и понатаму е „тешка и сериозна“ Во обраќање преку државната телевизија, Кан предупреди дека ...

Предлог за одржување референдум за изградба на нуклеарката „Белене“

Сител - 25.03.2011

Копретседателот на бугарската „Сина коалиција“ Иван Костов побара иднината на нуклеарната централа „Белене“ да се реши на референдум.

Референдум за Белене

Вечер - 25.03.2011

Копретседателот на бугарската "Сина коалиција", Иван Костов, побара иднината на нуклеарната централа "Белене" да се реши на референдум.

Расте опасноста од радијација во Фукушима

Вечер - 25.03.2011

Транспорт на озрачени работници од нуклеарката Јапонскиот премиер Наото Кан изјави вчера дека ситуацијата во хаварисаната нуклеарна централа Фукушима Даичи и понатаму е тешка и сериозна".

Напукнато јадрото во реакторот 3 во Фукушима?

Точка - 25.03.2011

Јапонски преставници за нуклеарна безбедност денеска изразија сомнеж дека јадрото на реакторот во Блокот 3, во нуклеарната централа „Фукушима“ е можеби напукнато.

ВИДЕО/ФОТО: Јапонија објави снимки од внатрешноста на “Фукушима 1“

Точка - 25.03.2011

Јапонија ги објави првите снимки од внатрешноста на оштетената нукеарка “Фукушима 1“, која веќе извесен период го држи во страв целиот свет.

Радијацијата во третиот реактор на “Фукушима 1“ е 10.000 пати над нормалата

Точка - 25.03.2011

Нивото на радијација во водата во турбината во третиот реактор на “Фукушима 1“ е дури 10.000 пати над нормалата, објави новинската агенција “Кијодо“, повикувајќи се на информација на компанијата која ...

ВИДЕО: Јапонија објави снимки од внатрешноста на “Фукушима 1“

Нетпрес - 25.03.2011

Јапонија ги објави првите снимки од внатрешноста на оштетената нукеарка “Фукушима 1“, која веќе извесен период го држи во страв целиот свет.

Во Фукушима 17 вработени се озрачени

Курир - 25.03.2011

Работејќи во нуклеарната централа Фукушима, седумнаесет работници се озрачени. Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), соопшти дека кај овие лица е пронајдено над 100 милисиверти ...

Радијацијата во третиот реактор на “Фукушима 1“ е 10.000 пати над нормалата

Нетпрес - 25.03.2011

Нивото на радијација во водата во турбината во третиот реактор на “Фукушима 1“ е дури 10.000 пати над нормалата, објави новинската агенција “Кијодо“, повикувајќи се на информација на компанијата која ...

Фукушима: Радијација 10.000 пати над нормалата

Press24 - 25.03.2011

Нивото на радијација во водата во турбината во третиот реактор на “Фукушима 1“ е дури 10.000 пати над нормалата, објави новинската агенција “Кијодо“, повикувајќи се на информација на компанијата која ...

Непредвидлива е ситуацијата со “Фукушима 1“, тврди јапонскиот премиер

Нетпрес - 25.03.2011

Јапонскиот премиер, Наото Кан, изјави дека ситуацијата во оштетената нукеларка “Фукушима 1“ е “целосно непредвидлива“, објави АФП, пренесува Нетпрес. “Оваа ситуација, сеуште е целосно непредвидлива.

Фукушима: Радијацијата на водата десетпати поголема од дозволеното

Курир - 25.03.2011

Нивото на радијација на водата околу првиот реактор во јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1“ ја надминува дозволената граница десетпати, соопшти компанијата оператор „Токио електрик пауер“ ...

Кан - Ситуацијата со „Фукушима 1" е непредвидлива

Inpress - 25.03.2011

Осака, 25. март 2011 (ИНПРЕС) Јапонскиот премиер Наото Кан, изјави дека ситуацијата во нуклеарната централа „Фукушима 1" во Северна Јапонија на околу 240 километри од Токио се уште е „сосема ...

Радијацијата во третиот реактор на „Фукушима 1“ е 10.000 пати над нормалата

Inpress - 25.03.2011

Токио, 25. март 2011 (ИНПРЕС) Нивото на радијација во водата во турбината во третиот реактор на „Фукушима 1“ е дури 10.000 пати над нормалата, објави новинската агенција „Кјодо“.

Белиот чад во Фукушима не запира

Deutsche Welle - 24.03.2011

Тројца работници ангажирани во санирањето на загрозената јапонска нуклеарка Фукушима 1 се пренесени во болница поради изложеност на радијација.

Фото вест: Безимените 50 самураи во битка со Фукушима

VOX - 24.03.2011

Денес беа објавени првите фотографии на оние вработени што останаа во нуклеарката Фукушима Даиичи, познати како “50мината од Фукушима“.

Битката во Фукушима продолжува

Р.С.Европа - 24.03.2011

Во нуклеарката Фукушима продолжиле напорите за поправка на системот за ладење на реакторот 3. Вчера беа прекинати работите поради појавата на црн чад од ...

Бизнис - Германија се откажува од нуклеарките

Вест - 24.03.2011

БЕРЛИН (АП) - Германија е единствена меѓу водечките индустриски развиени земји во светот која е цврсто решена засекогаш да се откаже од нуклеарната енергија, поради неминовните ризици кои таа ги носи ...

Додека чади „Фукушима“, борба да проработи разладниот систем

Телма - 24.03.2011

Техничари денеска поправија довод на струја во контролната соба на првиот реактор од нуклеарниот јапонски комплекс Фукушима, оштетен во земјотресот од 11 март иако од четирите реактори излегува бел ...

Нов земјотрес и повторно чад над Фукушима

Утрински - 24.03.2011

Јапонските медиуми јавија за нови проблеми нуклеарната централа „Фукушима“ откако бел чад повторно се појави над Четвртиот реактор.

Контаминирана водата во Токио

Дневник - 24.03.2011

Водата од градскиот водовод во Токио не треба да им се дава на бебињата бидејќи содржи ниски дози на радијација како последица на хаваријата во нуклеарната централа во Фукушима.

Контролната соба на реакторот 1 во Фукушима повторно има струја

Кајгана - 24.03.2011

Снабдувањето со електрична енергија делумно е воспоставено денеска во контролната соба на првиот реактор на нуклеарната централа Фукушима, соопшти јапонската Агенција за нуклеарна безбедност.

Фукушима:Контролната соба на реакторот 1 повторно има струја

Форум - 24.03.2011

Снабдувањето со електрична енергија делумно е воспоставено денеска во контролната соба на првиот реактор на нуклеарната централа Фукушима, соопшти јапонската Агенција за нуклеарна безбедност ...

Повторно чад над Фукушима - нов земјотрес во Јапонија

Алфа - 24.03.2011

Јапонските медиуми јавија за нови проблеми нуклеарната централа Фукушима откако бел дим повторно се појави над Четвртиот реактор.

Бројот загинати и исчезнати во Јапонија надмина 27 илјади луѓе

Форум - 24.03.2011

Бројот загинати и исчезнати во катастрофалниот земјотрес од 11-ти март што ја погоди североисточна Јапонија и последователниот удар на цунами надмина 27 илјади луѓе, објави во четвртокот јапонската ...

Хоспитализирани тројца јапонски работници изложени на радијација

Канал5 - 24.03.2011

Тројца работници во нуклеарната централа „Фукушима 1” се хоспитализирани бидејќи биле изложени на радијација, соопшти јапонската агенција за нуклеарна безбедност.

Тешко озрачени тројца работници во “Фукушима 1“

Сител - 24.03.2011

Тројца работници во оштетената атомска електрана “Фукушима 1“ се тешко озрачени и хоспитализирани, бидејќи биле изложени на високо ниво на радијација, соопштија денеска надлежните од јапонската ...

Фукушима: Контролната соба на реакторот 1 повторно има струја

Точка - 24.03.2011

Снабдувањето со електрична енергија делумно е воспоставено денеска во контролната соба на првиот реактор на нуклеарната централа Фукушима, соопшти јапонската Агенција за нуклеарна безбедност.

Тешко озрачени тројца работници во “Фукушима 1“

Точка - 24.03.2011

Тројца работници во оштетената атомска електрана “Фукушима 1“ се тешко озрачени и хоспитализирани, бидејќи биле изложени на високо ниво на радијација, соопштија денеска надлежните од јапонската ...

Јапонија: Катастрофа на векот

Точка - 24.03.2011

Јапонија се бори да ги стави под контрола проблемите со неколкуте нуклеарни реактори оштетени од земјотресот што се случи на 10-ти март и, иако нема знаци на паника, нуклеарниот аспект на ...

Тешко озрачени тројца работници во “Фукушима 1“

Нетпрес - 24.03.2011

Тројца работници во оштетената атомска електрана “Фукушима 1“ се тешко озрачени и хоспитализирани, бидејќи биле изложени на високо ниво на радијација, соопштија денеска надлежните од јапонската ...

На Фукушима повторно црн чад

Курир - 24.03.2011

Се појавија повеќе проблеми на Фукушима нуклеарната централа, во Јапонија откако повторно беше забележан чад од сите четири реактори.

Тројца вработени во „Фукушима 1" се хоспитализирани

Inpress - 24.03.2011

Осака, 24. март 2011 (ИНПРЕС) Тројца работници од третиот реактор на јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1" се сместени во болница.

Црн чад се појави повторно во Фукушима

Македонија24 - 24.03.2011

Свет - Македониjа 24, , Црн чад се појави повторно во Фукушима, "Повторно е забележан чад од сите четири реактори на Фукушима нуклеарната централа, во Јапонија.

Повторно земјотрес во Јапонија

А1 - 23.03.2011

Земјотрес со интензитет од шест степени според Рихтеровата скала утрово повторно го потресе североисточниот дел на Јапонија, каде што јапонските власти се борат да ја стават под контрола оштетената ...

Проверка на безбедноста на нуклеарката Козлодуј

Р.С.Европа - 23.03.2011

Бугарската Влада побара безбедносна проверка на двата реактора од 1.000 мегавати на нуклеарната централа Козлодуј поради утврдување на нивната „подготвеност“ во случај на земјотрес или поплава.

Напредок во јапонската нуклеарка Фукушима

Р.С.Европа - 23.03.2011

Обновено е осветлувањето во централната соба на јапонската нуклеарна централа Фукушима чии реактори беа оштетени од земјотресот и цунамито.

Свет - Реакторите вријат, морето загадено

Време - 23.03.2011

Јапонија и натаму се обидува да ги ја поврати електричната енергија за ладење во системите за ладење на реакторите во нуклеарната централа „Фукушима“, додека во морето во близина на централата е ...

Бизнис - Токио електрик пауер ќе плаќа отштета за радијацијата

Вест - 23.03.2011

ТОКИО (Би-Би-Си) - "Токио електрик пауер ко" (Тепко) ќе мора да им плати отштета на земјоделците за загубите причинети од нуклеарната радијација од нуклеарните централи, соопшти Јапонија.

Свет - Реакторите поврзани со далноводите

Вест - 23.03.2011

ЈАПОНИЈА, 23 март (АП) - Работниците вчера успеаја да ги поврзат електричните далноводи со сите шест реактори во хаварисаната нуклеарна централа во Јапонија, соопшти операторот на централата, што ...

Евакуиран персоналот од трите блока на „Фукушима 1“

Утрински - 23.03.2011

Евакуиран е персоналот од трите енергетски блокови на јапонската АЕЦ Фукушима 1. Тоа го соопштија денеска од централата Токио електрик пауер.

Вклучена струјата во сите реактори на нуклеарката Фукушима

Кајгана - 23.03.2011

Приклучена е струјата на сите реактори во нуклеарната електрана Фукушима, соопшти компанијата ТЕПКО. Потпретседателот на оваа компанија Сакае Муто предупредува дека кризата сè уште не е завршена, но ...

Ремонтот во Вториот реактор на „Фукушима 1“ времено запрен

Алфа - 23.03.2011

Работите за ремонт во Вториот реактор на јапонската нуклеарка „Фукушима 1“, денеска беа времено запрени поради високото ниво на радијација.

Ремонтот во Вториот реактор на „Фукушима 1“ времено запрен поради високата радијација

Алсат-М - 23.03.2011

Работите за ремонт во Вториот реактор на јапонската нуклеарка „Фукушима 1“, времено беа запрени денеска поради високото ниво на радијација, соопштија властите.

Силен потрес со магнитуда од 4,7 степени ја погоди Фукушима

Mnogoo - 23.03.2011

Силен потрес со магнитуда од 4,7 степени ја погоди Фукушима: чади реакторот 3. Црн чад повторно се појави над зградата на реакторот 3 на нуклеарната централа во Фукушима, работниците се евакуирани од ...

Празни муабети

Форум - 23.03.2011

Едиторијал Наместо агресивни кампањи кои би требало да не потсетат кој што направил во минатото и кој политичар за што сноси одговорност, како за промена добро е да се слушне, каква енергетска ...

Јапонија: Катастрофа на векот

Форум - 23.03.2011

СТРАТФОР Јапонија се бори да ги стави под контрола проблемите со неколкуте нуклеарни реактори оштетени од земјотресот што се случи на 10-ти март и, иако нема знаци на паника, нуклеарниот аспект на ...

Ремонтот во Вториот реактор на „Фукушима 1“ времено запрен

МРТ - 23.03.2011

Работите за ремонт во Вториот реактор на јапонската нуклеарка „Фукушима 1“, времено беа запрени денеска поради високото ниво на радијација, соопштија властите.

Црн чад се издига над третиот реактор од АЕЦ „Фукушима 1“

Сител - 23.03.2011

Над третиот реактор од хаварисаната јапонска централа АЕЦ Фукушима 1 се издига црн чад. Персоналот е привремено евакуиран, јавија јапонски медиуми. Чадот е регистриран во 16.20 часот по локално време.

Црн чад се издига над „Фукушима 1“

Кирилица - 23.03.2011

Над третиот реактор од хаварисаната јапонска централа АЕЦ Фукушима 1 се издига црн чад Персоналот е привремено евакуиран, јавија јапонски медиуми. Чадот е регистриран во 16.20 часот по локално време.

Евакуиран персоналот од „Фукушима 1“

Кирилица - 23.03.2011

Евакуиран е персоналот од трите енергетски блокови на јапонската АЕЦ Фукушима 1. Тоа го соопштија денеска од централата Токио електрик пауер Над третиот реактор се уште се исфрла чад и причините ...

И Козлодуј ќе се тестира!

Вечер - 23.03.2011

Бугарската Влада донесе одлука да се изврши безбедносна проверка на двата реактори од 1.000 мегавати на нуклеарката "Козлодуј", за да се утврди нивната "подготвеност" за евентуални посилни ...

Вклучена струјата во сите реактори на нуклеарката Фукушима

Точка - 23.03.2011

Приклучена е струјата на сите реактори во нуклеарната електрана Фукушима, соопшти компанијата ТЕПКО. Потпретседателот на оваа компанија Сакае Муто предупредува дека кризата сè уште не е завршена, но ...

Повредени двајца работници во јапонската нуклеарка

Точка - 23.03.2011

Двајца работници во хаварисаната јапонска нуклеарка “Фукушима 1“ биле повредени, додека работеле на поправки на снабдувањето со електрична енергија на првиот реактор, јави новинската агенција Кјодо, ...

Зголемена радијацијата и загревањето во реакторите на “Фукушима 1“

Нетпрес - 23.03.2011

Поправките во вториот реактор во оштетената јапонска атомска централа “Фукушима 1“ привремено биле сопрени поради високо ниво на радиација, јави руската новинска агенција Итар-Тасс, повикувајќи се на ...

Повредени двајца работници во јапонската нуклеарка

Нетпрес - 23.03.2011

Двајца работници во хаварисаната јапонска нуклеарка “Фукушима 1“ биле повредени, додека работеле на поправки на снабдувањето со електрична енергија на првиот реактор, јави новинската агенција Кјодо, ...

Црн чад над третиот реактор од „Фукушима 1“

Курир - 23.03.2011

Над третиот реактор од хаварисаната јапонска централа АЕЦ Фукушима 1 се издига црн чад. Персоналот е привремено евакуиран, јавија јапонски медиуми. Чадот е регистриран во 16.20 часот по локално време.

Бугарија: Ќе се тестира издржливоста на нуклеарната централа Козлодуј

Курир - 23.03.2011

Бугарската Влада денеска побара безбедносна проверка на двата реактори од 1.000 мегавати на нуклеарната централа Козлодуј поради утврдување на нивната „подготвеност“ во случај на земјотрес или ...

Црн чад над третиот реактор од АЕЦ „Фукушима 1“

Press24 - 23.03.2011

Над третиот реактор од хаварисаната јапонска централа АЕЦ Фукушима 1 се издига црн чад. Персоналот е привремено евакуиран, јавија јапонски медиуми. Чадот е регистриран во 16.20 часот по локално време.

Бугарија ќе ги проверува реакторите на нуклеарната централа Козлодуј

Канал 77 - 23.03.2011

Бугарската Влада побара безбедносна проверка на двата реактори од 1.000 мегавати на нуклеарната централа Козлодуј поради утврдување на нивната „подготвеност” во случај на земјотрес или поплава.

Црн чад над Фукушима

еФакт - 23.03.2011

Над Третиот реактор на нуклеарната централа “Фукушима 1″ се крева црн чад, персоналот е привремено евакуиран. Чадот над реакторот е забележан околу 09.50 часот, а причините за чадот не се соопштуваат.

Црн чад над третиот реактор на „Фукушима 1"

Inpress - 23.03.2011

Токио, 23. март 2011 (ИНПРЕС) Над третиот реактор на нуклеарната централа „Фукушима 1" се крева црн чад, а персоналот е привремено евакуиран, пренесе агенцијата Киодо.

Озрачена храната во Фукушима

А1 - 22.03.2011

Јапонските власти го запреа извозот на спанаќ и млеко од подрачјето зафатено со радијација. Владата тврди дека радијацијата не ги загрозила другите продукти, но Кина, Тајланд и Јужна Кореја најавија ...

Битката за Фукушима 1 продолжува

Deutsche Welle - 22.03.2011

Инжeнерите и техничарите во атомската централа Фукушима Даичи ја продолжуваат борбата за повторно ставање во функција на системите за ладење во реакторите и покрај тоа што од два од нив повторно ...

Јапонија се обидува да ја превенира нуклеарната катастрофа

Р.С.Европа - 22.03.2011

Од нуклеарната централа Фукушима повторно излегува чад што се појави од еден од складовите за нуклеарно гориво. Додека ситуацијата во нуклеарната централа која беше оштетена во земјотресот останува ...

Свет - Повторно чад од „Фукушима“

Време - 22.03.2011

Сив облак од чад вчера изутрина се издигна над третиот блок на нуклеарната централа „Фукушима 1“, поради што привремено беа евакуирани работниците, јави „Би-Би-Си“.

Спроведени кабли до реакторите, но нема струја во Фукушима

Р.С.Европа - 22.03.2011

Јапонските инженери поврзаа струјни кабли до шестте нуклеарни реактори во централата во Фукушима денеска во најнов обид за рестартирање на системите за ладење на јадрата.

Свет - Страдате, но немојте да се предавате!

Вест - 22.03.2011

ЈАПОНИЈА, 22 март (АП) - Сив чад вчера се извиваше од два реактора, што привремено ја попречи опасната мисија за повторно поврзување на далноводите и поправка на системите за ладење со цел да се ...

Критично висока температурата во еден од реакторите на Фукушима

Телма - 22.03.2011

Јапонски експерти за нуклеарна безбедност соопштија дека температурата во резервоарот за складирање на обработено гориво на еден од реакторите во јапонската АЕЦ Фукушима 1 се зголемила речиси до ...

Нуклеарката „Фукушима 1“ до точка на вриење

Утрински - 22.03.2011

Јапонски експерти за нуклеарна безбедност соопштија дека температурата во резервоарот за складирање на обработено гориво на еден од реакторите во јапонската АЕЦ Фукушима 1 се зголемила речиси до ...

Консензус за енергетска иднина без нуклеарка

Дневник - 22.03.2011

(Повод: „Референдум за нуклеарка“ од Ивица Боцевски, „Дневник“, 17 март) Со внимание ја прочитав колумната на колегата Боцевски и дојдов до заклучок дека авторот, докрај, сериозно ја нема разбрано ...

Продолжува санирањето на „Фукушима 1“

Идивиди - 22.03.2011

Токио, 22 март 2011 (МИА) - Пареа се издигна утрово над блокот два во јапонската нуклеарка „Фукушима 1“, а бел чад се издигна над третиот реактор од централата.

Продолжуваат обидите за враќање на струјата во четири блока од „Фукушима 1“

Алсат-М - 22.03.2011

Пареа се издигна утрово над блокот два во јапонската нуклеарка „Фукушима 1“, а бел чад се издигна над третиот реактор од централата.

Нуклераната криза во Јапонија се стабилизира

Н.Македонија - 22.03.2011

На Јапонија и се потребни пет години за да бидат санирани штетите кои изнесуваат над 235 милијарди долари, оцени Светската банка Регулаторната комисија за нуклеарна безбедност на САД оцени дека ...

Базенот за нуклеарно гориво се доближува до точка на вриење

Кајгана - 22.03.2011

Во вториот реактор на нуклеарната централа „Фукушима 1“ дошло до загревање на базенот со искористено нуклеарно гориво, и температурата е многу блиску до точка на вриење, изјави претставникот на ...

Нови проблеми со вториот реактор во Фукушима

Алфа - 22.03.2011

Во вториот реактор на нуклеарната централа „Фукушима 1“ дошло до загревање на базенот со искористено нуклеарно гориво, и температурата е многу блиску до точка на вриење, изјави претставникот на ...

Бугарија ќе ја тестира нуклеарката Козлодуј

Кајгана - 22.03.2011

Бугарија денеска ги започна подготовките за безбедносно тестирање на својата единствена нуклеарка Козлодуј, јавува агенцијата Франс прес.

Во морето кај „Фукушима-1“ најдени високи нивоа на радијација

Кирилица - 22.03.2011

Во морската вода во близина на оштетената јапонска нуклеарна централа „Фукушима-1“ се измерени високи нивоа на радиоактивни супстанци, но здравјето на луѓето не е загрозено, соопшти денеска ...

ТЕПКО ги обнови работите за обнова на струјата во четири блока од „Фукушима 1“

МРТ - 22.03.2011

Пареа се издигна утрово над блокот два во јапонската нуклеарка „Фукушима 1“, а бел чад се издигна над третиот реактор од централата.

ТЕПКО ги обнови работите за обнова на струјата во четири блока од „Фукушима 1“

Сител - 22.03.2011

Пареа се издигна утрово над блокот два во јапонската нуклеарка „Фукушима 1“, а бел чад се издигна над третиот реактор од централата.

Нови проблеми во јапонската АЕЦ Фукушима 1

Сител - 22.03.2011

Јапонски експерти за нуклеарна безбедност соопштија дека температурата во резервоарот за складирање на обработено гориво на еден од реакторите во јапонската АЕЦ Фукушима 1 се зголемила речиси до ...

Базенот за нуклеарно гориво се доближува до точка на вриење

МРТ - 22.03.2011

Во вториот реактор на нуклеарната централа „Фукушима 1“ дошло до загревање на базенот со искористено нуклеарно гориво, и температурата е многу блиску до точка на вриење, изјави претставникот на ...

Ќе се тестира бугарската нуклеарна централа Козлодуј

Сител - 22.03.2011

Бугарската Влада денеска побара безбедносна проверка на двата реактори од 1.000 мегавати на нуклеарната централа Козлодуј поради утврдување на нивната „подготвеност“ во случај на земјотрес или ...

Базенот за нуклеарно гориво се доближува до точка на вриење

Точка - 22.03.2011

Во вториот реактор на нуклеарната централа „Фукушима 1“ дошло до загревање на базенот со искористено нуклеарно гориво, и температурата е многу блиску до точка на вриење, изјави претставникот на ...

“Фукушима 1“ обвиена во густ чад

Точка - 22.03.2011

Густ чад почнал да излегува од вториот и од третиот реактор на јапонската нуклеарка “Фукушима 1“, рано утринава, објави Би-Би-Си, пренесува Нетпрес.

“Фукушима 1“ обвиена во густ чад

Нетпрес - 22.03.2011

Густ чад почнал да излегува од вториот и од третиот реактор на јапонската нуклеарка “Фукушима 1“, рано утринава, објави Би-Би-Си, пренесува Нетпрес.

Нови проблеми во јапонската нуклеарка Фукушима 1

Press24 - 22.03.2011

Температурата во во реакторите се покачила до точка на вриеење, предупредуваат јапонските експерти за нуклеарна безбедност Јапонски експерти за нуклеарна безбедност соопштија дека температурата во ...

АЕЦ „Фукушима 1“ со нови проблеми

Курир - 22.03.2011

Температурата во резервоарот за складирање на обработено гориво на еден од реакторите во јапонската АЕЦ Фукушима 1 се зголемила речиси до точка на вриење.

Видео: Чади јапонската нуклеарна централа

Курир - 22.03.2011

И покрај големите напори за стабилизирање на сотојбата во јапонската нуклеарна централа денес повторно се појавија проблеми.

Радијацијата околу „Фукушима" е 1.600 пати над нормалата

Inpress - 22.03.2011

Токио, 22. март 2011 (ИНПРЕС) Радијацијата измерена во 20-километарската зона околу нуклеарката „Фукушима 1“, на одредени места е за 1.600 пати над нормалата, пренесе агенцијата Киодо, цитирајќи ...

Се уште чади јапонската нуклеарка

Македонија24 - 22.03.2011

Свет - Македониjа 24, , Се уште чади јапонската нуклеарка, Бел чад и пареа се крева од вториот реактор на нуклеарна централа во Фукушима Јапонија.

Расте стравот од радијација

Deutsche Welle - 21.03.2011

Официјалниот биланс на жртвите од земјотресот и цунамито во Јапонија се зголеми на 8.450 загинати и близу 13.000 исчезнати лица. Кошмарот во атомската централа Фукушима не е завршен.

Јапонија се бори со радиоактивноста

Deutsche Welle - 21.03.2011

Додека течат напорите за спречување на уште поголема катастрофа во атомската централа Фукушима 1, растат вредностите на радијација во непосредната околина. Најпогодено е земјоделството.

Повторно чади од Фукушима

Р.С.Европа - 21.03.2011

Од нуклеарната централа Фукушима во Јапонија, биле евакуирани работниците, откако се појавил сив чад од еден склад за нуклеарно гориво. Причината за чадот се испитува.

Свет - Девет дена под урнатини

Време - 21.03.2011

Две лица вчера се извлечени од под урнатините во јапонскиот град Ишиномаки, девет дена по катастрофалниот земјотрес и цунамито. Се работи за 80-годишна старица и за 16-годишно момче.

Преиспитување на улогата на Меѓународната агенција за атомска енергија

Р.С.Европа - 21.03.2011

Улогата на меѓународната агенција за атомска енергија треба да се преиспита, изјави денеска првиот човек на оваа организација на Обединетите нации Јукија Амано.

Чад се крева и расте притисокот во Третиот реактор на „Фукушима“

Телма - 21.03.2011

Започна да се зголемува притисокот во Третиот реактор на јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1“, кој беше најоштетиот во катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата на 11 март.

Иднина без нуклеарна енергија

Утрински - 21.03.2011

ДОМ предлага изготвување Резолуција против изградба на нуклеарна централа во Македонија, која преку пратеничката Лилјана Поповска, ќе биде доставена во Собранието.

Бел чад се издигнува над Вториот реактор

Утрински - 21.03.2011

Бел чад почна да се издигнува над Вториот реактор на јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1“, додека над Третиот реактор веќе не се забележува чад.

Се зголемува притисокот во еден од реакторите на „Фукушима 1“

Алфа - 21.03.2011

Започна да се зголемува притисокот во Третиот реактор на јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1“, кој беше најоштетиот во катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата на 11 март.

Девет дена живи под урнатините

Дневник - 21.03.2011

Жена на 80 години и момче на 16 години се пронајдени живи по девет дена од катастрофалниот земјотрес и цунамито во Јапонија, јавија локалните медиуми.

Манипулирано со извештаите за контрола на Фукушима-1

Идивиди - 21.03.2011

Осака, 21 март 2011 (МИА) - Денови пред хаваријата во АЕЦ Фукушима-1 операторот на централата-компанијата Токио електрик пауер (ТЕПКО) признале пред органите за нуклеарна безбедност дека манипулирале ...

Работниците од „Фукушима 1“ времено евакуирани

Алсат-М - 21.03.2011

Работници беа евакуирани денеска од комплексот на нуклеарката „Фукушима 1“, откако компанијата „Токио електрик пауер ко“ (ТЕПКО) соопшти дека сив чад бил забележан дека се издигнува над зградата, ...

Мариовци едногласно против нуклеарката

Н.Македонија - 21.03.2011

Нема да дозволиме македонскиот Холивуд да стане македонски Чернобил, велат мештаните Мариово, веројатно, е единственото место во државата каде што постои општ консензус за некое прашање.

Напредок во ладењето на „Фукушима“

Н.Македонија - 21.03.2011

Бројот на жртви и исчезнати надмина 20.000 Јапонија успеа да ја врати струјата во еден од реакторите на оштетената централа „Фукушима“ во обидите да спречи нуклеарна катастрофа.

Чад над третиот реактор во Фукушима

Кајгана - 21.03.2011

Сив облак од чад утринава се издигна над третиот блок на нуклеарната централа „Фукушима 1“, поради што се евакуирани работниците, додека причините за појавувањето на чадот се утврдуваат.

Јапонија - Неизвесноста околу ’Фукушима’ продолжува

Алсат-М - 21.03.2011

Нема прогрес во напорите на властите во Јапонија да ја нормализираат состојбата во нуклеарната централа ’Фукушима’, која беше оштетена од земјотресот и цунамито на 11 март.

Се зголемува притисокот во еден од реакторите на „Фукушима 1“

Сител - 21.03.2011

Започна да се зголемува притисокот во Третиот реактор на јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1“, кој беше најоштетиот во катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата на 11 март.

Контаминирани храната и водата во префектурата Фукушима

Канал5 - 21.03.2011

Меѓународната агенција за атомска енергија тврди дека има позитивни знаци во однос на ситуацијата со нуклеарната централа Фукушима, по натчовечките напори на јапонските власти да ја спасат земјата од ...

Работниците од „Фукушима 1“ евакуирани откако се појавил сив чад

Кирилица - 21.03.2011

Работници беа евакуирани денеска од комплексот на нуклеарката „Фукушима 1“, откако компанијата „Токио електрик пауер ко“ (ТЕПКО) соопшти дека сив чад бил забележан дека се издигнува над зградата, ...

Хероите од Фукушима се бездомници и странски работници?

МРТ - 21.03.2011

Нивните имиња се тајни, нивната судбина неизвесна. Веќе со денови нема новости за „50-те од Фукушима“, 50-те работници кои наводно доброволно се бореле против нуклеарната катастрофа во електраната ...

Нов биланс на загинати во Јапонија : 18.400

МРТ - 21.03.2011

Јапонската полиција утринава процени дека по двете катастрофи, земјотресот и цунамито кои ја погодија Јапонија на 11. март, билансот на жртви достигна 18.400 лица.

Компанијата оператор призна дека манипулирала со извештаи

МРТ - 21.03.2011

Токио електрик пауер (ТЕПКО) признале пред органите за нуклеарна безбедност дека манипулирале со извештаите за контрола на инсталациите.

Работниците од „Фукушима 1“ времено евакуирани

МРТ - 21.03.2011

- Работници беа евакуирани денеска од комплексот на нуклеарката „Фукушима 1“, откако компанијата „Токио електрик пауер ко“ (ТЕПКО) соопшти дека сив чад бил забележан дека се издигнува над зградата, ...

Јапонија: Дождот го отежнува спасувањето, состојбата во нуклеарките стабилна

МРТ - 21.03.2011

Дождот кој падна денеска ги отежна спасувачките акции по катастрофалниот земјотрес и цунамито. Поради радијацијата, тоа уште повеќе ги загрижи жителите, додека техничарите и понатаму се обидуваат да ...

Чад над третиот реактор во Фукушима

МРТ - 21.03.2011

Сив облак на чад утринава се издигна над третиот блок на нуклеарната централа „Фукушима 1“, поради што се евакуирани работниците, додека причините за појавувањето на чадот се утврдуваат.

Чад над вториот блок на нуклеарната централа Фукушима

Канал5 - 21.03.2011

Бел чад почна да се издигнува над вториот реактор на јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1“, додека над третиот реактор веќе не се забележува чад.

Чиле не сака нуклеарна енергија- протести поради посетата на Обама

Канал5 - 21.03.2011

Стотици Чилеанци со протести на улиците на Сантијаго, денеска ќе го пречекаат американскиот претседател Барак Обама. Демонстрациите ги организира „Гринпис“ во знак на разочарување договорот за ...

Амано: Нуклеарните стандарди мора да бидат преработени

МРТ - 21.03.2011

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Јукијо Амано денеска изјави дека како последица од катастрофата во нуклеарната електрана Фукушима, Агенцијата треба да ги ...

Армија роботи влегува во нуклеарката

Вечер - 21.03.2011

"Ветеното подобрување" на ситуацијата во јапонскиот нуклеарен комплекс Фукушима ќе се случи благодарение и на армијата роботи кои се вклучуваат во операцијата "спасување на земјата од нуклеарна ...

Нов биланс на загинати во Јапонија: 18.400

Точка - 21.03.2011

Јапонската полиција утринава процени дека по двете катастрофи, земјотресот и цунамито кои ја погодија Јапонија на 11. март, билансот на жртви достигна 18.400 лица.

Хероите од Фукушима се бездомници и странски работници?

Точка - 21.03.2011

Нивните имиња се тајни, нивната судбина неизвесна. Веќе со денови нема новости за „50-те од Фукушима“, 50-те работници кои наводно доброволно се бореле против нуклеарната катастрофа во електраната ...

Јапонија: Дождот го отежнува спасувањето, состојбата во нуклеарките стабилна

Точка - 21.03.2011

Дождот кој падна денеска ги отежна спасувачките акции по катастрофалниот земјотрес и цунамито. Поради радијацијата, тоа уште повеќе ги загрижи жителите, додека техничарите и понатаму се обидуваат да ...

ФОТО: Армија роботи ги ладат реакторите во Фукушима

Точка - 21.03.2011

Надлежните во атомската централа Фукушима изјавиле дека дошло до напредок во ладењето на реакторите и во отстранувањето на кризата, благодарејќи на работата на роботите, кои биле управувани со ...

Се заканува експлозија во нуклеарката: Чад над третиот реактор во Фукушима

Точка - 21.03.2011

Сив облак на чад утринава се издигна над третиот блок на нуклеарната централа „Фукушима 1“, поради што се евакуирани работниците, додека причините за појавувањето на чадот се утврдуваат.

ФОТО: Армија роботи ги ладат реакторите во Фукушима

Нетпрес - 21.03.2011

Надлежните во атомската централа Фукушима изјавиле дека дошло до напредок во ладењето на реакторите и во отстранувањето на кризата, благодарејќи на работата на роботите, кои биле управувани со ...

Друга страна на приказната за хероите од “Фукушима"-Тоа се бездомни, странци и малолетници!?

Нетпрес - 21.03.2011

Нивните имиња се држат во најголема тајност, а нивната судбина е неизвесна. Веќе со денови нема вести за 50-та од “Фукушима 1“, работници кои наводно доброволно се пријавија да се борат против ...

Јапонија: Над 21.000 лица загинати или исчезнати

Press24 - 21.03.2011

Од земјотресот и цунамито во Јапонија досега загинале или исчезнале вкупно над 21.000 лица. Опасноста од радијација расте Официјално потврдениот број на жртвите е 8.450, додека судбината на 12.908 е ...

Поради страв од нова опасност, времено запрена работата во Фукушима 1

Канал 77 - 21.03.2011

Работници беа евакуирани денеска од комплексот на нуклеарката „Фукушима 1”, откако компанијата „Токио електрик пауер ко” (ТЕПКО) соопшти дека сив чад бил забележан дека се издигнува над зградата, ...

Фукушима - сценарио со две острици

Курир - 21.03.2011

Зборувајќи за тешката хаварија на нуклеарната електрана „Фукушима“, Томислав Бајс, директор на компанијата „Енконет“ и консултант за нуклеарна безбедност и експерт на Меѓународна агенција за атомска ...

Чад над третиот реактор во Фукушима

Press24 - 21.03.2011

Сеуште се утврдуваат причините за појавувањето на чадот што денес се издигна над третиот блок на нуклеарната централа „Фукушима 1“ Чадот се издига од базенот за складирање на употребеното нуклеарно ...

Наото Кан - Има бавен, но стабилен напредок околу кризата во „Фукушима"

Inpress - 21.03.2011

Токио, 21. март 2011 (ИНПРЕС) Јапонија забележува „бавен, но стабилен напредок" во справувањето со кризата во нуклеарната централа „Фукушима 1", изјави јапонскиот премиер Наото Кан, цитиран од ...

Нови доброволци „се подготвуваат за сигурна смрт“ во „Фукушима 1"

Inpress - 21.03.2011

Токио, 21. март 2011 (ИНПРЕС) Во обидите да се избегне нуклеарната катастрофа во нуклеарната централа „Фукушима 1" работниците доброволно се пријавуваат за работа во места каде се изложени на високи ...

Работниците ќе пуштаат бетон врз реакторите на "Фукушима 1"

Inpress - 21.03.2011

Токио, 21. март 2011 (ИНПРЕС) Јапонски работници започнаа обука за испуштање бетон на реакторите од нуклеарната централа “Фукушима 1", што е дел од напорите за справување со ослободувањето на ...

Работниците во „Фукушима“ евакуирани поради чад над реакторот број 3

Inpress - 21.03.2011

Токио, 21. март 2011 (ИНПРЕС) Дел од работниците во нуклеарката „Фукушима 1“ утрово биле евакуирани откако се појавил чад над зградата во која е сместен реакторот број 3.

Радијацијата околу „Фукушима 1" ќе трае со децении

Inpress - 21.03.2011

Токио, 21. март 2011 (ИНПРЕС) Радиолошката контаминација од оштетената јапонска нуклеарна електрична централа „Фукушима 1" ќе биде проблем кој ќе загрижува „со децении", откри француската агенција за ...