TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Турција уапсен Халис Ханчи - „десната рака“ на Фетула Ѓулен

Телма - 24.07.2016

Во Турција е уапсен клучниот соработник на имамот Фетула Ѓулен, кој живее во САД, и кој турските власти го обвинија за обидот за пуч, сооопшти денеска претстваник на турското претседателство.

Во Турција уапсен Халис Ханчи - „десната рака“ на Фетула Ѓулен

24 Вести - 24.07.2016

Во Турција е уапсен клучниот соработник на имамот Фетула Ѓулен, кој живее во САД, и кој турските власти го обвинија за обидот за пуч, сооопшти денеска претстваник на турското претседателство.

Уапсен најблискиот соработник на Фетула Ѓулен

Нова ТВ - 24.07.2016

Халис Ханчи, кој важи за „десната рака“ на имамот Фетула Ѓулен е уапсен во Турција. Турските власти го обвинуваат Ѓулен, кој живее во САД за обидот за пуч на 15 јули. Според турските власти, Ханчи влегол во земјата влегол два дена пред обидот за пуч.

Турција по пучот планира да вработи нови 20.000 професори

24 Вести - 24.07.2016

Турските власти соопштија дека планираат да вработат 20.000 наставници кои треба да ги заменат отпуштените од чистката, што е преземена по неуспешниот обид за пуч во оваа земја. Турскиот министер за образование, Исмет Јилмаз, изјави дека новите ...

Продолжува чистката во Турција

24 Вести - 24.07.2016

Турција нема намера да ја продолжи вонредната состојба по завршувањето на утврдениот тримесечен рок, но ќе го направи тоа доколку таквата опција биде наопходна, изјави денеска турскиот премиер Бинали Јилдирим.

Во Турција уапсен Халис Ханчи - „десната рака“ на Фетула Ѓулен

Утрински - 24.07.2016

Во Турција е уапсен клучниот соработник на имамот Фетула Ѓулен, кој живее во САД, и кој турските власти го обвинија за обидот за пуч, сооопшти денеска претстваник на турското претседателство.

Уапсен најблискиот соработник на Ѓулен

Р.С.Европа - 24.07.2016

Халис Ханчи, кој важи за „десната рака“ на имамот Фетула Ѓулен е уапсен во Турција. Турските власти го обвинуваат Ѓулен, кој живее во САД за обидот за пуч на 15 јули. Според турските власти, Ханчи влегол во земјата влегол два дена пред обидот за пуч.

Во Турција уапсен Халис Ханчи – „десната рака“ на Фетулах Ѓулен

А1 On - 24.07.2016

Во Турција е уапсен клучниот соработник на Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, и кој турските власти го обвинија за обидот за пуч, сооопшти денеска претстваник на турското претседателство. Халис Ханчи, кој важи за „десната рака“ на Ѓулен, е уапсен, ...

Турција планира да вработи 20.000 подобни професори

Либертас - 24.07.2016

Турските власти соопштија дека планираат да вработат 20.000 наставници кои треба да ги заменат отпуштените од чистката, што е преземена по неуспешниот обид за пуч во оваа земја, јави Танјуг.

Турција по пучот планира да вработи нови 20.000 професори

ТВ21 - 24.07.2016

Турските власти соопштија дека планираат да вработат 20.000 наставници кои треба да ги заменат отпуштените од чистката, што е преземена по неуспешниот обид за пуч во оваа земја, јави Танјуг.

Турција по пучот планира да вработи нови 20.000 професори

А1 On - 24.07.2016

Турските власти соопштија дека планираат да вработат 20.000 наставници кои треба да ги заменат отпуштените од чистката, што е преземена по неуспешниот обид за пуч во оваа земја, јави Танјуг.

Родителите бараат промена на името на 10-годишниот Фетхулах од Турција

+инфо - 24.07.2016

Таткото на момчето Емир Сонмез изјави дека сака да го оддели целото семејство од проповедникот Фетхулах Ѓулен. Родителите на 10-годишното момче Фетхулах од јужна Турција сакаат да му го сменат името, бидејќи нивниот син има име како исламистичкиот ...

Во Турција уапсен Халис Ханчи – „десната рака“ на Фетула Ѓулен

Либертас - 24.07.2016

Во Турција е уапсен клучниот соработник на имамот Фетула Ѓулен, кој живее во САД, и кој турските власти го обвинија за обидот за пуч, сооопшти денеска претстваник на турското претседателство.

Турција по пучот планира да вработи нови 20.000 професори...

Н.Македонија - 24.07.2016

Турските власти соопштија дека планираат да вработат нови 20.000 наставници кои треба да ги заменат отпуштените во чистката што беше преземена по неуспешниот обид за пуч во оваа земја, јави Танјуг.

Во Турција уапсен Халис Ханчи - „десната рака“ на Фетула Ѓулен

+инфо - 24.07.2016

Во Турција е уапсен клучниот соработник на имамот Фетула Ѓулен, кој живее во САД, и кој турските власти го обвинија за обидот за пуч. Во Турција е уапсен клучниот соработник на имамот Фетула Ѓулен, кој живее во САД, и кој турските власти го обвинија ...

Турција: Приведени главниот помошник на Ѓулен и вкупно над 13.000 луѓе

Кајгана - 24.07.2016

Клучниот помошник на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого Анкара го обвинува за минатонеделниот неуспешен обид за воен преврат во Турција и бара негово екстрадирање од САД каде што живее во егзил од 1999 година, е уапсен во Турција, пренесува ...

Приведени главниот помошник на Ѓулен и вкупно над 13.000 луѓе

Тера - 24.07.2016

Клучниот помошник на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого Анкара го обвинува за минатонеделниот неуспешен обид за воен преврат во Турција и бара негово екстрадирање од САД каде што живее во егзил од 1999 година, е уапсен во Турција, пренесува ...

Турција по пучот планира да вработи нови 20.000 професори

+инфо - 24.07.2016

Нововработените ќе треба да ги заменат отпуштените од чистката, што е преземена по неуспешниот обид за пуч во оваа земја, јави Танјуг. Турските власти соопштија дека планираат да вработат 20.000 наставници кои треба да ги заменат отпуштените од ...

ТУРЦИЈА: Уапсен Халис Ханчи - „десната рака“ на Фетула Ѓулен

Телеграф - 24.07.2016

Ханчи во земјата влегол два дена пред обидот за пуч Во Турција е уапсен клучниот соработник на имамот Фетула Ѓулен, кој живее во САД и кој турските власти го обвинија за обидот за пуч, соопшти денеска претставник на турското претседателство.

Турција по пучот планира да вработи нови 20.000 професори

Курир - 24.07.2016

Турските власти соопштија дека планираат да вработат 20.000 наставници кои треба да ги заменат отпуштените од чистката, што е преземена по неуспешниот обид за пуч во оваа земја, јави Танјуг.

Турција по пучот планира да вработи нови 20.000 професори

Сител - 24.07.2016

Турските власти соопштија дека планираат да вработат 20.000 наставници кои треба да ги заменат отпуштените од чистката, што е преземена по неуспешниот обид за пуч во оваа земја, јави Танјуг.

Уапсен Халис Ханчи, најблискиот соработник на Ѓулен

Канал5 - 24.07.2016

Халис Ханчи, кој важи за „десната рака“ на имамот Фетула Ѓулен е уапсен во Турција. Турските власти го обвинуваат Ѓулен, кој живее во САД за обидот за пуч на 15 јули. Според турските власти, Ханчи влегол во земјата влегол два дена пред обидот за пуч.

Во Турција уапсен Халис Ханчи - „десната рака“ на Фетула Ѓулен

Сител - 24.07.2016

Во Турција е уапсен клучниот соработник на имамот Фетула Ѓулен, кој живее во САД, и кој турските власти го обвинија за обидот за пуч, сооопшти денеска претстваник на турското претседателство.

Во Турција уапсен Халис Ханчи – „десната рака“ на Фетула Ѓулен

Локално - 24.07.2016

Во Турција е уапсен клучниот соработник на имамот Фетула Ѓулен, кој живее во САД, и кој турските власти го обвинија за обидот за пуч, сооопшти денеска претстваник на турското претседателство.

Што ги учи Ѓулен учениците на Балканот

Локално - 24.07.2016

Радио Слободна Европа – Прага Движењето Хизмет, на турскиот муслимански проповедник Фетулах Ѓулен, е една од најголемите исламски граѓански организации во светот темелени на верски убедувања и има цела мрежа на училишни институции и во државите на ...

Турција по пучот планира да вработи нови 20.000 професори

Локално - 24.07.2016

Турските власти соопштија дека планираат да вработат 20.000 наставници кои треба да ги заменат отпуштените од чистката, што е преземена по неуспешниот обид за пуч во оваа земја, јави Танјуг.

Турција: Ќе се вработат нови 20.000 професори по пучот

Нетпрес - 24.07.2016

Властите во Турција планираат да вработат нови 20.000 наставници, кои ќе бидат замена за отпуштените по чистката која беше направена по неуспешнипт обид за пуч. Турскиот министер за образование, Исмет Јилмаз, синоќа изјави дека новите наставници ќе ...

Уапсен Халис Ханџи - „десната рака" на Фетула Ѓулен

Вечер - 24.07.2016

Во Турција е уапсен клучниот соработник на имамот Фетула Ѓулен, кој живее во САД, и кој турските власти го обвинија за обидот за пуч, сооопшти денеска претставник на турското претседателство Во Турција е уапсен клучниот соработник на имамот Фетула ...

Уапсен Халис Ханчи – „десната рака“ на Фетула Ѓулен

Република - 24.07.2016

Во Турција е уапсен клучниот соработник на имамот Фетула Ѓулен, кој живее во САД, и кој турските власти го обвинија за обидот за пуч, сооопшти денеска претстваник на турското претседателство.

Инфилтрирање во општеството по секоја цена

Вечер - 24.07.2016

Движењето "Хизмет“ е параванот зад кој се крие доскорешниот сојузник на Ердоган, а сега негов најголем непријател. Колеџи, средни и основни училишта во кои се воведени строги правила, верски догми...

Најблискиот соработник на Ѓулен уапсен во Турција

Мета - 24.07.2016

Халис Ханчи, кој важи за „десната рака“ на имамот Фетула Ѓулен е уапсен во Турција. Турските власти го обвинуваат Ѓулен, кој живее во САД за обидот за пуч на 15 јули. Според турските власти, Ханчи влегол во земјата влегол два дена пред обидот за пуч.

Турција ќе вработи над 20 илјади наставници

Макфакс - 24.07.2016

Турција планира да вработи повеќе од 20.000 наставници за да ги замени оние што беа осомничени за заговор во училиштата и другите образовни институции, рече турскиот министер за образование Измет Јилмаз, пренесува AP.

Турција ќе ги затвори сите компании поврзани со проповедникот Ѓулен

Стандард - 24.07.2016

Турција ќе ги затвори сите компании поврзани со движењето на муслиманскиот проповедник Фетхулах Ѓулен, изјави денеска турскиот министер за трговија и царина Булент Туфенкџи, цитиран од агенцијата Анадолија.

Турција по пучот планира да вработи нови 20.000 професори

Lider - 24.07.2016

Турските власти соопштија дека планираат да вработат 20.000 наставници кои треба да ги заменат отпуштените од чистката, што е преземена по неуспешниот обид за пуч во оваа земја, јави Танјуг.

Турција планира да вработи нови 20.000 професори по неуспешниот државен удар

Пулс24 - 24.07.2016

Турските власти соопштија дека планираат да вработат 20.000 наставници кои треба да ги заменат отпуштените од чистката, што е преземена по неуспешниот обид за пуч во оваа земја, јави Танјуг.

Во Турција уапсен Халис Ханчи – „десната рака“ на Фетула Ѓулен

Lider - 24.07.2016

Во Турција е уапсен клучниот соработник на имамот Фетула Ѓулен, кој живее во САД, и кој турските власти го обвинија за обидот за пуч, сооопшти денеска претстваник на турското претседателство.

Турција по чистката планира да вработи нови 20.000 професори

еМагазин - 24.07.2016

Турските власти соопштија дека планираат да вработат 20.000 наставници кои треба да ги заменат отпуштените од чистката, што е преземена по неуспешниот обид за пуч во оваа земја, јави Танјуг.

Во Турција уапсен Халис Ханчи - „десната рака“ на Фетула Ѓулен

еМагазин - 24.07.2016

Во Турција е уапсен клучниот соработник на имамот Фетула Ѓулен, кој живее во САД, и кој турските власти го обвинија за обидот за пуч, сооопшти денеска претстваник на турското претседателство.

Што ги учи Ѓулен учениците на Балканот

Lider - 24.07.2016

Радио Слободна Европа – Прага Движењето Хизмет, на турскиот муслимански проповедник Фетулах Ѓулен, е една од најголемите исламски граѓански организации во светот темелени на верски убедувања и има цела мрежа на училишни институции и во државите на ...

Ердоган затвори над 1.000 приватни училишта, над 1.200 добротворни организации, 15 универзитети…

МКД - 23.07.2016

Ердогановата чистка на поддржувачите на Ѓулен продолжи денеска со затворање стотици приватни училишта, добротворни организации и други институции, осомничени за врски со овој свештеник што живее во САД.

Родителите бараат промена на името на 10-годишниот Фетхулах од Турција

А1 On - 23.07.2016

Родителите на 10-годишното момче Фетхулах од јужна Турција сакаат да му го сменат името, бидејќи нивниот син има име како исламистичкиот проповедник Ѓулен, кој турските власти го обвинија дека стои зад обидот за воен удар.

Родителите бараат промена на името на 10-годишниот Фетхулах од Турција за да не го мешале со Ѓулен

Либертас - 23.07.2016

Родителите на 10-годишното момче Фетхулах од јужна Турција сакаат да му го сменат името, бидејќи нивниот син има име како исламистичкиот проповедник Ѓулен, кој турските власти го обвинија дека стои зад обидот за воен удар.

Ердоган затвори над 1 000 приватни училишта, 1 200 добротворни организации и 15 универзитети

Радио МОФ - 23.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган одлучи да затвори над илјада приватни училишта, добротворни организации и други институции, осомничени за врски со муслиманскиот проповедник Фетулах Ѓулен .

Родителите сакаат да му го сменат името на детето Фетхулах

Република - 23.07.2016

Родителите на 10-годишното момче Фетхулах од јужна Турција сакаат да му го сменат името, бидејќи нивниот син има име како исламистичкиот проповедник Ѓулен, кој турските власти го обвинија дека стои зад обидот за воен удар.

Турските власти уапсија внук на Ѓулен

Стандард - 23.07.2016

Турција уапси внук на проповедникот Фетхулах Ѓулен, по обидот за преврат од минатата недела, објавија државните медиуми, пренесува АФП. Тоа е прв пат кога некој од неговите роднини да биде уапсен во врска со неодамнешните настани.

Турција го уапси Халис Ханчи, десната рака на Гулен

Република - 23.07.2016

Турција го уапси клучниот соработник на имамот Фетулаха Гулен, Халис Ханчи соопшти официјално лице на турскиот претседател. Како што тврдат официјалните лица, тој влегол во Турција два дена пред обидот за пуч, пренесува „Ројтерс“.

Турција: Приведени главниот помошник на Ѓулен и вкупно над 13.000 луѓе

Макфакс - 23.07.2016

Клучниот помошник на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого Анкара го обвинува за минатонеделниот неуспешен обид за воен преврат во Турција и бара негово екстрадирање од САД каде што живее во егзил од 1999 година, е уапсен во Турција, пренесува ...

Ердоган вели дека пучистите барале од команданти да зборуваат со Ѓулен

Макфакс - 23.07.2016

Еден од учесниците на минатонеделниот неуспешен обид за воен удар во Турција му предложил на командантот на копнените војски кој бил во заложништво да разговара директно со исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, вели турскиот претседател Реџеп Тајип ...

Родителите бараат промена на името на 10-годишниот Фетхулах од Турција

Lider - 23.07.2016

Родителите на 10-годишното момче Фетхулах од јужна Турција сакаат да му го сменат името, бидејќи нивниот син има име како исламистичкиот проповедник Ѓулен, кој турските власти го обвинија дека стои зад обидот за воен удар.

САД и понудија помош на Турција за екстрадицијата на Ѓулен

24 Вести - 22.07.2016

САД на Турција и понудиле помош во врска со барањето на Анкара за екстрадиција на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, и кого Анкара го обвинува за обидот за преврат, информира весникот „Хуриет“, повикувајќи се изјава на ...

Ердоган: 15 Јјули – Ден во спомен на жртвите

24 Вести - 22.07.2016

Ердоган го прогласи 15 јули за Ден во спомен на жртвите на неуспешниот пуч и овој ден ќе се чествува секоја година посочи тој. Досега во операцијата на чистење превземена по обидот за пуч, се приведени вкупно 10.400 луѓе, од кои 4.060 лица ...

Турција: САД предложи Комисија за екстрадирање на Ѓулен

Р.С.Европа - 22.07.2016

Вашингтон предложи да се формира Комисија која ги била надлежна за можната екстрадиција на проповедникот Фетула Ѓулен кој се наоѓа во САД, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

И во Германија конфронтации „Ѓулен против Ердоган“

Deutsche Welle - 22.07.2016

Обидот за пуч во Турција предизвикува поларизација и во Германија, понекаде владее голема омраза меѓу приврзаниците на проповедникот Фетулах Ѓулен и на Ердоган. Челниците на здруженијата се трудат за деескалација.

САД и понудија помош на Турција за екстрадицијата на Ѓулен

Вест - 22.07.2016

САД на Турција и понудиле помош во врска со барањето на Анкара за екстрадиција на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, и кого Анкара го обвинува за обидот за преврат, информира весникот „Хуриет“, повикувајќи се изјава на ...

САД и понудија помош на Турција за екстрадицијата на Ѓулен ...

Н.Македонија - 22.07.2016

САД на Турција и понудиле помош во врска со барањето на Анкара за екстрадиција на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, и кого Анкара го обвинува за обидот за преврат, информира весникот „Хуриет“, повикувајќи се изјава на ...

Турција затвора над 600 училишта

Тера - 22.07.2016

Вкупно 620 образовни институции, вклучувајќи и 524 приватни школи и 102 други поврзани институции, како што се домови за студенти и центри за подготовки на испити ќе бидат затворени од страна на турското Министерство за образование.

САД ѝ понудија помош на Турција за екстрадицијата на Ѓулен

+инфо - 22.07.2016

Продолжува испитувањето на документацијата за барањето на екстрадицијата на Ѓулен, што беше испратена од Турција. САД на Турција ѝ понудиле помош во врска со барањето на Анкара за екстрадиција на исламскиот проповедник Фетула Ѓулен, кој живее во ...

Обама бара Ердоган да достави докази за вмешаност на Ѓулен во обидот за пуч

Либертас - 22.07.2016

Американскиот претседател Барак Обама побарал од турскиот шеф на државата Реџеп Таип Ердоган да достават докази дека во обидот за пуч е вмешан исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен кој се наоѓа во САД.

И во Германија конфронтации „Ѓулен против Ердоган“

Либертас - 22.07.2016

Обидот за пуч во Турција предизвикува поларизација и во Германија, понекаде владее голема омраза меѓу приврзаниците на проповедникот Фетулах Ѓулен и на Ердоган. Челниците на здруженијата се трудат за деескалација, пишува Дојче веле .

Турција затвора над 600 училишта поврзани со Фејтулах Ѓулен

Капитал - 22.07.2016

Турција почна процес со затворање на училишта и други образовни институции кои се поврзуваат со движењето на Фејтулах Ѓулен, кого властите го обвинуваат дека стои зад неодамнешниот неуспешен обид за воден удар.

САД и понудија помош на Турција за екстрадицијата на Ѓулен

ТВ21 - 22.07.2016

САД на Турција и понудиле помош во врска со барањето на Анкара за екстрадиција на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, и кого Анкара го обвинува за обидот за преврат, информира весникот „Хуриет“, повикувајќи се изјава на ...

Обама бара од Ердоган докази за вмешаност на Ѓулен во пучот

+инфо - 22.07.2016

Американскиот претседател негираше дека САД знаеле од порано дека се подготвува пуч во Турција. Американскиот претседател Барак Обама побарал од турскиот шеф на државата Реџеп Таип Ердоган да достави докази дека во обидот за пуч е вмешан исламскиот ...

САД и понудија помош на Турција за екстрадицијата на Ѓулен

Сител - 22.07.2016

САД на Турција и понудиле помош во врска со барањето на Анкара за екстрадиција на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, и кого Анкара го обвинува за обидот за преврат, информира весникот „Хуриет“, повикувајќи се изјава на ...

САД и понудија помош на Турција за екстрадицијата на Ѓулен

Точка - 22.07.2016

САД на Турција и понудиле помош во врска со барањето на Анкара за екстрадиција на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, и кого Анкара го обвинува за обидот за преврат, информира весникот "Хуриет", повикувајќи се изјава на ...

САД и понудија помош на Турција за екстрадицијата на Ѓулен

Алфа - 22.07.2016

САД на Турција и понудиле помош во врска со барањето на Анкара за екстрадиција на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, и кого Анкара го обвинува за обидот за преврат, информира весникот „Хуриет“.

Чистка во турската администрација и во образовните институции

Канал5 - 22.07.2016

Турција почна процес со затворање на училишта и други образовни институции кои се поврзуваат со движењето на Фејтулах Ѓулен, кого властите го обвинуваат дека стои зад неодамнешниот неуспешен обид за воден удар.

САД и понудија помош на Турција за екстрадицијата на Ѓулен

Локално - 22.07.2016

САД на Турција и понудиле помош во врска со барањето на Анкара за екстрадиција на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, и кого Анкара го обвинува за обидот за преврат, информира весникот „Хуриет“, повикувајќи се изјава на ...

САД решија, ќе му помогнат на Ердоган за екстрадиција на Ѓулен

Република - 22.07.2016

САД ѝ понудиле на Турција помош во врска со барањето на Анкара за екстрадиција на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, и кого Анкара го обвинува за обидот за преврат, информира весникот „Хуриет“, повикувајќи се изјава на ...

САД и понудија помош на Турција за екстрадицијата на Ѓулен

Вечер - 22.07.2016

САД на Турција и понудиле помош во врска со барањето на Анкара за екстрадиција на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, и кого Анкара го обвинува за обидот за преврат Фетулах Ѓулен САД на Турција и понудиле помош во врска со ...

САД и понудија помош на Турција за екстрадицијата на Ѓулен

Нетпрес - 22.07.2016

САД на Турција и понудиле помош во врска со барањето на Анкара за екстрадиција на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, и кого Анкара го обвинува за обидот за преврат, информира весникот „Хуриет“, повикувајќи се изјава на ...

Обама бара Ердоган да достави докази за вмешаност на Ѓулен во обидот за пуч

Репортер - 22.07.2016

Американскиот претседател Барак Обама побарал од турскиот шеф на државата Реџеп Таип Ердоган да достават докази дека во обидот за пуч е вмешан исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен кој се наоѓа во САД.

Зошто Турција затвора над 600 училишта?

Фактор - 22.07.2016

Турција ги затвора училиштата и другите образовни институции кои се поврзуваат со движењето на имамот Фетулах Ѓулен. Него властите го обвинуваат дека стои зад неодамнешниот неуспешен обид за државен удар.

Обама негира вмешаност на САД во обидот за пуч во Турција

Макфакс - 22.07.2016

Американскиот претседател Барак Обама изјави во петокот дека Соединетите држави ја поддржуваат демократски избраната влада на Турција, но дека секое барање за екстрадиција на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен кој живее во Пенсилванија, обвинет за ...

САД и понудија помош на Турција за екстрадицијата на Ѓулен

Lider - 22.07.2016

САД на Турција и понудиле помош во врска со барањето на Анкара за екстрадиција на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, и кого Анкара го обвинува за обидот за преврат, информира весникот „Хуриет“, повикувајќи се изјава на ...

Обама бара Ердоган да достави докази за вмешаност на Ѓулен во обидот за пуч

Lider - 22.07.2016

Американскиот претседател Барак Обама побарал од турскиот шеф на државата Реџеп Таип Ердоган да достават докази дека во обидот за пуч е вмешан исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен кој се наоѓа во ...

Кери: Стејт департментот не одржува контакти со Ѓулен

24 Вести - 21.07.2016

Стејт департментот не одржува контакти со турскиот исламски проповедник Фетулах Ѓулен, изјави американскиот државен секретар Џон Кери. Турција тврди дека Ѓулен стои зад неуспешниот обид за преврат од минатата недела и бара негова екстрадиција од ...

Пучот го откри тивкиот идеолошки судир меѓу македонските Турци

Призма - 21.07.2016

Во Македонија нема заколнати ердоганисти и ѓуленисти, ама настаните што следеа по неуспешниот обид за пуч, открија дека и во државава има идеолошки разидувања на линија на судирот меѓу турскиот претседател и верскиот лидер со живеалиште во САД.

За една ноќ Турција се врати 20 години назад

Утрински - 21.07.2016

Државниот удар во Турција е шајка во ковчегот на демократијата и сега се движиме кон кафкијански свет, вели Елиф Шафак, позната турска пистаелка Елиф Шафак е турска писателка и есеистка, чии познати дела ги вклучуваат „Копилето на Истанбул“ и ...

Гневни поддржувачи на Ердоган влегле во книжарница и палеле книги (ВИДЕО)

МКД - 21.07.2016

Откако беше изведен неуспешниот обид за државен удар во Турција, претседателот Ердоган спроведува чистка. Покрај него, неговите поддржувачи исто така го истураат гневот кон превратниците и сите оние што ги сметаат одговорни за пучот.

Кери: Стејт департментот не одржува контакти со Ѓулен...

Н.Македонија - 21.07.2016

Стејт департментот не одржува контакти со турскиот исламски проповедник Фетулах Ѓулен, изјави американскиот државен секретар Џон Кери, јави ДПА. Турција тврди дека Ѓулен стои зад неуспешниот обид за преврат од минатата недела и бара негова ...

Стејт департментот не контактира со Ѓулен

+инфо - 21.07.2016

Турција тврди дека Ѓулен стои зад неуспешниот обид за преврат од минатата недела и бара негова екстрадиција од САД. Стејт департментот не одржува контакти со турскиот исламски проповедник Фетула Ѓулен, изјави американскиот државен секретар Џон Кери, ...

Пучот го откри тивкиот идеолошки судир меѓу македонските Турци

Либертас - 21.07.2016

Во Македонија нема заколнати ердоганисти и ѓуленисти, ама настаните што следеа по неуспешниот обид за пуч, открија дека и во државава има идеолошки разидувања на линија на судирот меѓу турскиот претседател и верскиот лидер со живеалиште во САД, ...

Турција ја очекуваат големи граѓански безредија?...

Н.Македонија - 21.07.2016

Турција се соочува со опасноста од пошироки граѓански безредија, а последиците од неуспешниот обид за воен удар би можеле да бидат долгорочни за турската надворешна политика и за регионот.

Кери: Стејт департментот не одржува контакти со Ѓулен

Алфа - 21.07.2016

Стејт департментот не одржува контакти со турскиот исламски проповедник Фетулах Ѓулен, изјави американскиот државен секретар Џон Кери. Стејт департментот не одржува контакти со турскиот исламски проповедник Фетулах Ѓулен, изјави американскиот ...

Кери: Стејт департментот не одржува контакти со Ѓулен

Сител - 21.07.2016

Стејт департментот не одржува контакти со турскиот исламски проповедник Фетулах Ѓулен, изјави американскиот државен секретар Џон Кери, јави ДПА. Турција тврди дека Ѓулен стои зад неуспешниот обид за преврат од минатата недела и бара негова ...

КЕРИ: Стејт департментот не одржува контакти со Ѓулен

Телеграф - 21.07.2016

Екстрадицијата на Фетулах Ѓулен може да биде разгледана само откако ќе се појават факти дека тој навистина бил вмешан во организацијата на пучот Стејт департментот не одржува контакти со турскиот исламски проповедник Фетулах Ѓулен, изјави ...

Кери: Стејт департментот не одржува контакти со Ѓулен

Курир - 21.07.2016

Стејт департментот не одржува контакти со турскиот исламски проповедник Фетулах Ѓулен, изјави американскиот државен секретар Џон Кери, јави ДПА. Турција тврди дека Ѓулен стои зад неуспешниот обид за преврат од минатата недела и бара негова ...

Терористи или жртвени јагниња? Кои се приврзаниците на Ѓулен и каква е нивната улога во пучот

Точка - 21.07.2016

Приврзаниците на муслиманскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого Анкара го смета за одговорен за неуспешниот пуч, повеќе се движење отколку централизирана организација, пишува агенцијата "France Presse", додавајќи дека е прашање дали приврзаниците на ...

Кери: Стејт департментот воопшто не одржува контакти со Ѓулен

Локално - 21.07.2016

Стејт департментот не одржува контакти со турскиот исламски проповедник Фетулах Ѓулен, изјави американскиот државен секретар Џон Кери, јави ДПА. Турција тврди дека Ѓулен стои зад неуспешниот обид за преврат од минатата недела и бара негова ...

Стејт департментот не одржува контакти со Ѓулен

Вечер - 21.07.2016

Екстрадицијата сепак може да биде разгледана, само откако ќе се појават факти, кои јасно укажуваат дека тој учествувал во пучот, додаде Кери Стејт департментот не одржува контакти со турскиот исламски проповедник Фетулах Ѓулен, изјави американскиот ...

Пучот го откри тивкиот идеолошки судир меѓу македонските Турци

Репортер - 21.07.2016

Македонија нема заколнати ердоганисти и ѓуленисти, ама настаните што следеа по неуспешниот обид за пуч, открија дека и во државава има идеолошки разидувања на линија на судирот меѓу турскиот претседател и верскиот лидер со живеалиште во САД, пишува ...

Кери: Стејт департментот не одржува контакти со Ѓулен

Lider - 21.07.2016

Стејт департментот не одржува контакти со турскиот исламски проповедник Фетулах Ѓулен, изјави американскиот државен секретар Џон Кери, јави ДПА. Турција тврди дека Ѓулен стои зад неуспешниот обид за преврат од минатата недела и бара негова ...

Ѓулен ги повика САД да го отфрлат секое барање на Турција за негова екстрадиција

24 Вести - 20.07.2016

Турскиот исламски проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, го повика Вашингтон да го отфрли секое барање од Турција за негово екстрадирање. - Ја повикувам американската Влада да го отрфрли секој напор да се злоупотреби процесот за екстрадиција ...

Ѓулен ги повика САД да го отфрлат секоа барање на Турција за негова екстрадиција

Телма - 20.07.2016

Турскиот исламски проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, го повика Вашингтон да го отфрли секое барање од Турција за негово екстрадирање. - Ја повикувам американската Влада да го отрфрли секој напор да се злоупотреби процесот за екстрадиција ...

Турција им забрани на универзитетските професори да патуваат во странство

Телма - 20.07.2016

Советот за високо образование на Турција на универзитетите им наредил да не испраќаат во странство универзитетски кадри, а веќе заминатите веднаш да се вратат во земјата, јави државната телевизија ТРТ.

Турција им забрани на универзитетските професори да патуваат во странство

24 Вести - 20.07.2016

Советот за високо образование на Турција на универзитетите им наредил да не испраќаат во странство универзитетски кадри, а веќе заминатите веднаш да се вратат во земјата. Забраната за патување е воведена еден ден откако Советот за високо образование ...

Ѓулен ги загуби пензијата и социјалните права во Турција

Р.С.Европа - 20.07.2016

Исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого турските власти го обвинија за инспиратор на минатонделниот обид за преврат во Турција, ги загуби пензијата и сите свои социјални права, јави агенцијата Анадолија.

На сите турски академици им е забрането да патуваат во странство

МКД - 20.07.2016

Турскиот висок образовен одбор им забрани на сите академици да патуваат во странство, соопшти локалната телевизија ТРТ. Забраната ќе биде во сила до понатамошното известување, рече државната радиотелевизија не давајќи други детали.

Фетулах Ѓулен ги загуби пензијата и социјалните права во Турција

Либертас - 20.07.2016

Исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого турските власти го обвинија за инспиратор на минатонделниот обид за преврат во Турција, ги загуби пензијата и сите свои социјални права, јави агенцијата Анадолија.

Приведен член на Кабинетот на турскиот премиер

Либертас - 20.07.2016

Турската полиција приведе лице од Кабинетот на турскиот премиер осомничено дека дозволил истекување тајна информација, јави турската телевизија НТВ. Апсењето е извршено во рамки на истрага за обидот за пуч за кој се обвинува муслиманскиот ...

Турција им забрани на универзитетските професори да патуваат во странство, заминатите веднаш да се вратат

Либертас - 20.07.2016

Советот за високо образование на Турција на универзитетите им наредил да не испраќаат во странство универзитетски кадри, а веќе заминатите веднаш да се вратат во земјата, јави државната телевизија ТРТ.

Фетула Ѓулен ги загуби пензијата и социјалните права во Турција

+инфо - 20.07.2016

Ваква одлука донесе Службата за социјални грижи на Турција, која го зела на разгледување ова прашање по неуспешниот обид за преврат. Исламскиот проповедник Фетула Ѓулен, кого турските власти го обвинија за инспиратор на минатонделниот обид за ...

Фетулах Ѓулен ги загуби пензијата и социјалните права во Турција

ТВ21 - 20.07.2016

Исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого турските власти го обвинија за инспиратор на минатонделниот обид за преврат во Турција, ги загуби пензијата и сите свои социјални права, јави агенцијата Анадолија.

Ѓулен ги повика САД да го отфрлат секое барање за негова екстрадиција

+инфо - 20.07.2016

Претседателот на САД Барак Обама вчера телфонски разговараше со Ердоган и му предложи американска помош во истрагата на обидот за преврат. Турскиот исламски проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, го повика Вашингтон да го отфрли секое барање ...

Ердоган отпушти над 15.000 професори, декани…

Тера - 20.07.2016

Повеќе од 15.000 образовни кадри во Турција се суспендирани по минатонеделниот неуспешен државен удар, со што чистката на државните службеници уште повеќе се шири. Министерството за образование ги обвини професорите за поврзаност со Фетулах Ѓулен, ...

Приведен член на Кабинетот на турскиот премиер

+инфо - 20.07.2016

Апсењето е извршено во рамки на истрага за обидот за пуч зад кој се смета дека стојат следбеници на муслиманскиот проповедник Фетула Ѓулен. Турската полиција приведе лице од Кабинетот на турскиот премиер осомничено дека дозволилo истекување тајна ...

Турција им забрани на професорите да патуваат во странство

+инфо - 20.07.2016

Министерството за образование, од своја страна, им ја одзеде лиценцата за работа на 21.000 наставници и учители. Советот за високо образование на Турција на универзитетите им наредил да не испраќаат во странство универзитетски кадри, а веќе ...

Турција побара екстрадиција на имамот Ѓулен...

Н.Македонија - 20.07.2016

Турција и официјално побара од Вашингтон да го испорача имамот Фетулах Ѓулен, кого Анкара го обвинува дека е главен иницијатор на неуспешниот обид за воен удар. Со тоа Ѓулен, кој повеќе години живее во егзил во САД, по хаосот во Турција практично е ...

Ѓулен ги повика САД да го отфрлат секоа барање на Турција за негова екстрадиција

Алфа - 20.07.2016

Турскиот исламски проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, го повика Вашингтон да го отфрли секое барање од Турција за негово екстрадирање. Турскиот исламски проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, го повика Вашингтон да го отфрли секое ...

Фетулах Ѓулен ги загуби пензијата и социјалните права во Турција

Точка - 20.07.2016

Исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого турските власти го обвинија за инспиратор на минатонделниот обид за преврат во Турција, ги загуби пензијата и сите свои социјални права, јави агенцијата Анадолија.

ЕРДОГАН ПРОДОЛЖУВА СО ЧИСТКАТА: Турција им забрани излез на универзитетските професори

Телеграф - 20.07.2016

Забраната за патување е воведена еден ден откако Советот за високо образование ги побара оставките на 1.577-те ректори на сите универзитети на територијата на Турција Советот за високо образование на Турција на универзитетите им наредил да не ...

ЃУЛЕН: САД да отфрлат секакво барање за моја екстрадиција во Турција

Телеграф - 20.07.2016

Американски претставници изјавија дека сè уште не добиле барање за екстрадиција на Ѓулен од Турција Турскиот исламски проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, го повика Вашингтон да го отфрли секое барање од Турција за негово екстрадирање.

Турските власти отпуштаат над 20 илјади наставници

Точка - 20.07.2016

Турската влада започна процес за повлекување на лиценците на 21.000 наставници во приватните училишта, пренесува АП, повикувајќи се на локалните медиуми. Државната агенција Анадолија јави дека властите сметаат дека тие наставници се поврзани со ...

Фетулах Ѓулен ја загуби пензијата во Турција

Телеграф - 20.07.2016

Исто решение се очекува службата да донесе и во врска на останатите учесници во обидот за државен преврат од 15 јули Исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого турските власти го обвинија за инспиратор на минатонеделниот обид за преврат во Турција, ...

Ѓулен ги повикува САД да ги отфрлат барањата за негово предавање на Турција

Точка - 20.07.2016

Исламскиот проповедник Фетулах Ѓуле, кој од близок сојузник стана огорчен противник на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, ги повика САД, каде што живее од 1999 година, да ги отфрлат барањата да им биде предаден на властите во Анкара која го ...

Турската амбасада во Русија ја појасни улогата на Ѓулен во превратот

Точка - 20.07.2016

Воениот преврат во Турција од 15-ти јули се обиделе да го изведат следбеници на "религиозниот фанатик" Фетулах Ѓулен, а не националната армија, изјави аташето за односи со јавноста во амбасадата на Турција во Москва.

Ѓулен ги повика САД да го отфрлат секоа барање на Турција за негова екстрадиција

Сител - 20.07.2016

Турскиот исламски проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, го повика Вашингтон да го отфрли секое барање од Турција за негово екстрадирање. - Ја повикувам американската Влада да го отрфрли секој напор да се злоупотреби процесот за екстрадиција ...

Приведен член на Кабинетот на турскиот премиер- дал тајна информација

Курир - 20.07.2016

Турската полиција приведе лице од Кабинетот на турскиот премиер осомничено дека дозволил истекување тајна информација, јави турската телевизија НТВ. Апсењето е извршено во рамки на истрага за обидот за пуч, зад кој се смета дека стојат следбеници на ...

Фетулах Ѓулен ги загуби пензијата и социјалните права во Турција

Курир - 20.07.2016

Исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого турските власти го обвинија за инспиратор на минатонделниот обид за преврат во Турција, ги загуби пензијата и сите свои социјални права, јави агенцијата Анадолија.

Турција им забрани на професорите да патуваат во странство

Алфа - 20.07.2016

Тензичната атмосфера се уште владее по минатонеделните обиди за пуч...Насекаде полиција, се апсат луѓе или се суспендираат од работните места. Советот за високо образование на универзитетите им наредил да не испраќаат во странство универзитетски кад ...

Турција им забрани на универзитетските професори да патуваат во странство

Локално - 20.07.2016

Советот за високо образование на Турција на универзитетите им наредил да не испраќаат во странство универзитетски кадри, а веќе заминатите веднаш да се вратат во земјата, јави државната телевизија ТРТ.

Ѓулен уште еднаш ги повика САД да го отфрлат секоа барање на Турција за негова екстрадиција

Локално - 20.07.2016

Турскиот исламски проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, го повика Вашингтон да го отфрли секое барање од Турција за негово екстрадирање. – Ја повикувам американската Влада да го отрфрли секој напор да се злоупотреби процесот за екстрадиција ...

Фетулах Ѓулен ги загуби пензијата и социјалните права во Турција

МК News - 20.07.2016

Исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого турските власти го обвинија за инспиратор на минатонделниот обид за преврат во Турција, ги загуби пензијата и сите свои социјални права, јави агенцијата Анадолија.

Турција им забрани на универзитетските професори да патуваат во странство

Репортер - 20.07.2016

Советот за високо образование на Турција на универзитетите им наредил да не испраќаат во странство универзитетски кадри, а веќе заминатите веднаш да се вратат во земјата, јави државната телевизија ТРТ.

Приведен член на Кабинетот на турскиот премиер

Репортер - 20.07.2016

Турската полиција приведе лице од Кабинетот на турскиот премиер осомничено дека дозволил истекување тајна информација, јави турската телевизија НТВ. Апсењето е извршено во рамки на истрага за обидот за пуч за кој се обвинува муслиманскиот ...

Фетулах Ѓулен ги загуби пензијата и социјалните права во Турција

Нетпрес - 20.07.2016

Исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого турските власти го обвинија за инспиратор на минатонделниот обид за преврат во Турција, ги загуби пензијата и сите свои социјални права, јави агенцијата Анадолија.

Не ме екстрадирајте, Ердоган сака да ме убие!

Вечер - 20.07.2016

Ѓулен ги повика САД да го отфрлат секоа барање на Турција за негова екстрадиција оти станува збор за обид за политичка одмазда Фетулах Ѓулен Турскиот исламски проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, го повика Вашингтон да го отфрли секое барање ...

Приведен член на Кабинетот на турскиот премиер- дал тајна информација

Press24 - 20.07.2016

Турската полиција приведе лице од Кабинетот на турскиот премиер осомничено дека дозволил истекување тајна информација, јави турската телевизија НТВ. Апсењето е извршено во рамки на истрага за обидот за пуч, зад кој се смета дека стојат следбеници на ...

Професорите не смеат надвор од Турција, оние што се надвор веднаш да се вратат!

Вечер - 20.07.2016

Советот за високо образование на Турција на универзитетите им наредил да не испраќаат во странство универзитетски кадри, а веќе заминатите веднаш да се вратат во земјата Универзитетот во Истанбул Советот за високо образование на Турција на ...

Ердоган ги бара од Рама главите на ѓуленистите во Албанија

Република - 20.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган побарал од официјална Тирана да ги достави имињата на приврзаниците на Ѓулен во Албанија, кои во основа имаат свои активности во сферата на невладините организации и медиумите и се приврзаници на ...

Приведен член на Кабинетот на турскиот премиер

Република - 20.07.2016

Турската полиција приведе лице од Кабинетот на турскиот премиер осомничено дека дозволил истекување тајна информација, јави турската телевизија НТВ. Апсењето е извршено во рамки на истрага за обидот за пуч зад кој се смета дека стојат следбеници на ...

Вашингтон до Анкара: Досието на Ѓулен не е барање за екстрадиција

Република - 20.07.2016

Документите кои Турција ги испрати за екстрадиција на Фетулах Ѓулен, обвинет за вмешаност во обидот за пуч, властите во САД не можеле да го сметаат како барање за негово екстрадирање. САД ги анализираат документите, но официјално барање за негово ...

Турција им забрани на своите академици да патуваат во странство

Мета - 20.07.2016

Турскиот Совет за високо образование им забрани на сите академици да патуваат надвор од земјата, јави турската државна телевизија ТРТ. Засега не се знае до кога ќе трае забраната за патување во странство, која доаѓа непосредно откако владата нареди ...

Турција им забрани на академиците да патуваат во странство

Република - 20.07.2016

Турскиот висок образовен одбор им забрани на сите академици да патуваат во странство. Забраната е на сила до понатамошното известување, соопшти државната телевизија ТРТ. Забраната доаѓа откако владата нареди ги отпушти сите универзитетски декани на ...

Турските власти отпуштаат над 20 илјади наставници

Макфакс - 20.07.2016

Турската влада започна процес за повлекување на лиценците на 21.000 наставници во приватните училишта, пренесува АП, повикувајќи се на локалните медиуми. Државната агенција Анадолија јави дека властите сметаат дека тие наставници се поврзани со ...

Ѓулен ги повикува САД да ги отфрлат барањата за негово предавање на Турција

Макфакс - 20.07.2016

Исламскиот проповедник Фетулах Ѓуле, кој од близок сојузник стана огорчен противник на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган., ги повика САД, каде што живее од 1999 година, да ги отфрлат барањата да им биде предаден на властите во Анкара која го ...

Турската амбасада во Русија ја појасни улогата на Ѓулен во превратот

Макфакс - 20.07.2016

Воениот преврат во Турција од 15-ти јули се обиделе да го изведат следбеници на „религиозниот фанатик“ Фетулах Ѓулен, а не националната армија, изјави аташето за односи со јавноста во амбасадата на Турција во Москва.

Властите во САД не комуницирале со Ѓулен, увери Кери

Стандард - 20.07.2016

САД го осудуваат обидот за преврат во Турција и го поддржуваат режимот на претседателот Реџеп Таип Ердоган во неговите активности да се соочи со последиците кои се изразени преку масовни чистки, изјави вечерва државниот секретар Џон Кери, цитиран од ...

Турција им забрани на универзитетските професори да патуваат во странство

Lider - 20.07.2016

Советот за високо образование на Турција на универзитетите им наредил да не испраќаат во странство универзитетски кадри, а веќе заминатите веднаш да се вратат во земјата, јави државната телевизија ТРТ.

Ѓулен ги повика САД да го отфрлат секоа барање на Турција за негова екстрадиција

Lider - 20.07.2016

Турскиот исламски проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, го повика Вашингтон да го отфрли секое барање од Турција за негово екстрадирање. – Ја повикувам американската Влада да го отрфрли секој напор да се злоупотреби процесот за екстрадиција ...

Јилдирим: Турција испрати докази до САД за вмешнаост на Ѓулен во пучот

24 Вести - 19.07.2016

Турскиот премиер Бинали Јилидирим денеска изјави дека неговата Влада до САД испратила докази, кои ја потврдуваат вмешаноста на муслиманскиот проповедник Фетулах Ѓулен во петочниот обид за воен удар во Турција.

Јилдирим: Турција испрати докази до САД за вмешнаост на Ѓулен во пучот

Телма - 19.07.2016

Турскиот премиер Бинали Јилидирим денеска изјави дека неговата Влада до САД испратила докази, кои ја потврдуваат вмешаноста на муслиманскиот проповедник Фетулах Ѓулен во петочниот обид за воен удар во Турција.

Продолжува чистката во Турција - отпуштени 15 000 вработени во образовниот систем

Телма - 19.07.2016

Продолжува масовната чистка во Турција, по неуспешниот обид за државен удар а на удар сега се најдоа вработените во образовниот систем. Суспендирани се повеќе од 15 000 луѓе, кои турското министерство за образование ги сомничи за поврзаност со ...

Ердоган инсистира САД да го екстрадираат Ѓулен

Утрински - 19.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави за американската телевизија Си-Ен-Ен дека за неколку минути ја избегнал смртта, пред пучистите да бомбардираат летувалиште во југоисточна Турција, каде тој бил на одмор минатиот викенд.

Ердоган инсистира САД да го екстрадираат Ѓулен

Алсат-М - 19.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави за американската телевизија Си-Ен-Ен дека за неколку минути ја избегнал смртта, пред пучистите да бомбардираат летувалиште во југоисточна Турција, каде тој бил на одмор минатиот викенд.

Ердоган инсистира САД да го екстрадираат Ѓулен

Р.С.Европа - 19.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави за американската телевизија Си-Ен-Ен дека за неколку минути ја избегнал смртта, пред пучистите да го бомбардираат летувалиштето во југоисточна Турција, каде што тој бил на одмор минатиот викенд.

Анкара испратила досиеја за екстрадиција на Ѓулен

Р.С.Европа - 19.07.2016

Турскиот премиер Бинали Јилдирим рече дека Анкара испратила досиеја до Соединетите Држави со барање за екстрадиција на проповедникот Фетула Ѓулен кој се наоѓа во САД, за неговата вмешаност во обидот за државен удар во Турција.

Турција официјално побара од САД да го екстрадираат Фетула Ѓулен, човекот што го обвинуваат за неуспешниот преврат

МКД - 19.07.2016

Турското министерство за правосудство им испрати на Соединетите Американски Држави документи за екстрадиција на муслиманскиот свештеник Фетула Ѓулен кој официјална Анкара го обвинува за неуспешниот обид за државен удар, истакнувајќи дека сите докази ...

Чистката се прошири и во образованието: Ердоган отпушти над 15.000 професори, декани...

МКД - 19.07.2016

Повеќе од 15.000 образовни кадри во Турција се суспендирани по минатонеделниот неуспешен државен удар, со што чистката на државните службеници уште повеќе се шири. Министерството за образование ги обвини професорите за поврзаност со Фетулах Ѓулен, ...

Ердоган инсистира САД да го екстрадира Ѓулен...

Н.Македонија - 19.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави за американската телевизија Си-Ен-Ен дека за неколку минути ја избегнал смртта, пред пучистите да бомбардираат летувалиште во југоисточна Турција, каде тој бил на одмор минатиот викенд.

Јилдирим: Турција испрати докази до САД за вмешнаост на Ѓулен во пучот

Либертас - 19.07.2016

Турскиот премиер Бинали Јилидирим денеска изјави дека неговата Влада до САД испратила докази, кои ја потврдуваат вмешаноста на муслиманскиот проповедник Фетулах Ѓулен во петочниот обид за воен удар во Турција.

Јилдирим: Турција испрати докази до САД за вмешнаост на Ѓулен во пучот...

Н.Македонија - 19.07.2016

Турскиот премиер Бинали Јилидирим денеска изјави дека неговата Влада до САД испратила докази, кои ја потврдуваат вмешаноста на муслиманскиот проповедник Фетулах Ѓулен во петочниот обид за воен удар во Турција.

Обама разговараше со Ердоган

Вест - 19.07.2016

Американскиот претседател Барак Обама разговараше денеска со претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган и понуди помош од САД во истрагата за обидот за пуч. Тој истовремено ја повика турската Влада да покаже воздржаност во кривичното гонење ...

Одземени лиценците на сите радија и телевизии обвинети за поврзаност со Ѓулен

Либертас - 19.07.2016

Турскиот Врховен совет за радио и телевизија денеска им ги одзеде дозволите за работа на сите радио и телевизиски станици за кои, наводно е утврдено дека се поврзани со верското движење Хизмет.

Ердоган инсистира САД да го екстрадираат Ѓулен

+инфо - 19.07.2016

Ердоган изјави дека војниците, кои го поддржале превратот, убиле двајца негови телохранители при нападот во летувалиштето. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави за американската телевизија Си-ен-ен дека за неколку минути ја избегнал смртта, ...

Ердоган инсистира САД да го екстрадираат Ѓулен

Идивиди - 19.07.2016

Истанбул, 19 јули 2016 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави за американската телевизија Си-Ен-Ен дека за неколку минути ја избегнал смртта, пред пучистите да бомбардираат летувалиште во југоисточна Турција, каде тој бил на одмор ...

Турција испрати докази до САД за вмешнаост на Ѓулен во пучот

+инфо - 19.07.2016

Турската влада до САД испратила четири документи со кои се потврдува вмешаноста на Ѓулен во обидот за преврат. Турскиот премиер Бинали Јилидирим денеска изјави дека неговата влада до САД испратила докази кои ја потврдуваат вмешаноста на ...

Одземени лиценците на медиумите поврзани со Ѓулен

+инфо - 19.07.2016

РТУК одлуката ја донесе на вонредна седница по неуспешниот обид за воен удар, што се случи на 15 јули. Турскиот Врховен совет за радио и телевизија (РТУК) денеска им ги одзеде дозволите за работа на сите радио и телевизиски станици за кои, наводно, ...

Масовна забрана на медиуми во Турција

Кајгана - 19.07.2016

Радиодифузниот совет на Турција ги укина лиценците за 24 медиуми кои наводно се поврзани со опозициониот клерик Фетулах Ѓулен. На вонредна седница на Радиодифузната агенција е донесена одлука за укинување на лиценцата и лишување на правото за ...

Ердоган ги бара од Рама „главите“ на ѓуленистите во Албанија

Кајгана - 19.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган побарал од официјална Тирана да ги достави имињата на приврзаниците на Ѓулен во Албанија, кои во основа имаат свои активности во сферата на невладините организации и медиумите и се приврзаници на ...

Обама разговараше со Ердоган...

Н.Македонија - 19.07.2016

Американскиот претседател Барак Обама разговараше денеска со претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган и понуди помош од САД во истрагата за обидот за пуч. Тој истовремено ја повика турската Влада да покаже воздржаност во кривичното гонење ...

Јилдирим: Пративме докази до САД за вмешаноста на Ѓулен во пучот

Капитал - 19.07.2016

Турскиот премиер Бинали Јилдирим денеска изјави дека Владата што ја предводи испратила до САД докзаи што ја потврдуваат вмешаноста на муслиманскиот духовник Фетулах Ѓулен во неуспешниот обид за воен удар.

Обама разговараше со Ердоган

+инфо - 19.07.2016

Тој истовремено ја повика турската Влада да покаже воздржаност во кривичното гонење одговорни за обидот за државен удар. Американскиот претседател Барак Обама разговараше денеска со претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган и понуди помош од САД ...

Во чистката на ердоган отпуштени 21.000 наставници

Сакам да кажам - 19.07.2016

Министерство за образование на Турција денеска прогласи за работонеспособни 21.000 наставници, вработени во приватни институции. Одлуката на министерството е дел од акциите кои турската влада ги презема по неуспешниот обид за државен удар на 15 јули.

Ердоган инсистира САД да го екстрадираат Ѓулен

Алфа - 19.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави за американската телевизија Си-Ен-Ен дека за неколку минути ја избегнал смртта, пред пучистите да бомбардираат летувалиште во југоисточна Турција, каде тој бил на одмор минатиот викенд.

ЕРДОГАН ПРИЗНА: За неколку минути ја избегнав смртта (ВИДЕО)

Телеграф - 19.07.2016

Ердоган изјави дека војниците што го поддржале превратот убиле двајца негови телохранители при нападот во летувалиштето ноќта во петокот спроти саботата. „Јас останав уште 10-15 минути, во спротивно ќе бев убиен или киднапиран“, изјави Ердоган ...

Јилдирим: Турција испрати докази до САД за вмешнаост на Ѓулен во пучот

Сител - 19.07.2016

Турскиот премиер Бинали Јилидирим денеска изјави дека неговата Влада до САД испратила докази, кои ја потврдуваат вмешаноста на муслиманскиот проповедник Фетулах Ѓулен во петочниот обид за воен удар во Турција.

Ердоган инсистира САД да го екстрадираат Ѓулен

Сител - 19.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави за американската телевизија Си-Ен-Ен дека за неколку минути ја избегнал смртта, пред пучистите да бомбардираат летувалиште во југоисточна Турција, каде тој бил на одмор минатиот викенд.

РАЗГОВОР ОБАМА - ЕРДОГАН: САД понудија помош во истрагата за државниот удар

Телеграф - 19.07.2016

Американскиот претседател ја повика турската влада да покаже воздржаност во кривичното гонење на одговорни за обидот за државен удар Американскиот претседател Барак Обама разговараше денеска со претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, и понуди ...

Одземени лиценците на медиумите поврзани со Ѓулен

Сител - 19.07.2016

Турскиот Врховен совет за радио и телевизија (РТУК) денеска им ги одзеде дозволите за работа на сите радио и телевизиски станици за кои, наводно, е утврдено дека се поврзани со верското движење Хизмет.

Пилотот што го урна рускиот авион учествувал во воениот удар во Турција

Курир - 19.07.2016

Еден од учесниците на државниот удар во Турција бил и пилотот кој го собори рускиот авион Su-24, изјави градоначалникот на Анкара, Мелих Гокчек, пренесува „Спутник“. Според зборовите на градоначалникот, пилотот бил член на организацијата на ...

Турција ги испрати во САД документите за екстрадиција на Ѓулен

Точка - 19.07.2016

Турското министерство за правосудство испратило во САД документи за екстрадиција на муслиманскиот проповедник Фетулах Ѓулен кого официјална Анкара го обвинува за неуспешниот обид за воен удар од ноќта кон саботата, изјави во вторникот турскиот ...

ЈИЛДИРИМ: Турција испрати докази до САД за вмешаност на Ѓулен во пучот

Телеграф - 19.07.2016

Тој потенцира дека турската влада испратила до САД четири документи со кои се потврдува вмешаноста на Ѓулен во обидот за преврат Турскиот премиер Бинали Јилдирим денеска изјави дека Турција испратила до САД докази кои ја потврдуваат вмешаноста на ...

Одземени лиценците на сите радија и телевизии обвинети за поврзаност со Ѓулен

Локално - 19.07.2016

Турскиот Врховен совет за радио и телевизија денеска им ги одзеде дозволите за работа на сите радио и телевизиски станици за кои, наводно е утврдено дека се поврзани со верското движење Хизмет.

Ердоган инсистира САД да го екстрадираат Ѓулен

Локално - 19.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави за американската телевизија Си-Ен-Ен дека за неколку минути ја избегнал смртта, пред пучистите да бомбардираат летувалиште во југоисточна Турција, каде тој бил на одмор минатиот викенд.

Смртна казна бара народот! Зарем да ги хранам со години на државна сметка?

Вечер - 19.07.2016

Тој инсистира САД да го екстрадираат во Турција исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, поради, како што рече, неговата улога во осуетениот обид за воен удар Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави за американската телевизија Си-Ен-Ен дека за ...

Одземени лиценците на сите радија и телевизии поврзани со Ѓулен

Репортер - 19.07.2016

Турскиот Врховен совет за радио и телевизија денеска им ги одзеде дозволите за работа на сите радио и телевизиски станици за кои, наводно е утврдено дека се поврзани со верското движење Хизмет.

ПИЛОТОТ што го урна рускиот авион учествувал во водениот удар во Турција

За Се - 19.07.2016

Еден од учесниците на државниот удар во Турција бил и пилотот кој го собори рускиот авион Su-24, изјави градоначалникот на Анкара, Мелих Гокчек, пренесува „Спутник“. Според зборовите на градоначалникот, пилотот бил член на организацијата на ...

Пилотот што го урна рускиот авион учествувал во воениот удар во Турција

МК News - 19.07.2016

Еден од учесниците на државниот удар во Турција бил и пилотот кој го собори рускиот авион Su-24, изјави градоначалникот на Анкара, Мелих Гокчек, пренесува „Спутник“. Според зборовите на градоначалникот, пилотот бил член на организацијата на ...

За што разговараа Обама и Ердоган?

Република - 19.07.2016

Американскиот претседател Барак Обама разговараше денеска со претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган и понуди помош од САД во истрагата за обидот за пуч. Тој истовремено ја повика турската Влада да покаже воздржаност во кривичното гонење ...

Пилотот што го урна рускиот авион учествувал во воениот удар во Турција

Република - 19.07.2016

Еден од учесниците на државниот удар во Турција бил и пилотот кој го собори рускиот авион Su-24, изјави градоначалникот на Анкара, Мелих Гокчек, пренесува „Спутник“. Според зборовите на градоначалникот, пилотот бил член на организацијата на ...

Турција ја испратила до САД документацијата за екстрадиција на Ѓулен

Стандард - 19.07.2016

Премиерот на Турција, Бинали Јилдирим изјави дека Владата испратила до САД документацијата за екстрадиција на духовникот Фетхулах Ѓулен поради неговите можни врски со обидот за преврат во земјата, пренесува AFP.

Ѓулен не верува дека САД ќе го екстрадираат во Турција

Мета - 19.07.2016

Фетулах Ѓулен, муслиманскиот свештеник и жесток противник на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, оценува дека барањето на властите во Анкара тој да биде екстрадиран од САД поради неговата наводна вмешаност во неуспешниот обид за државен удар, е ...

Турција доставила документ до САД за екстрадиција на Ѓулен

Мета - 19.07.2016

Турскиот премиер Бинали Јилдирим денеска соопшти дека неговата влада испратила документи во САД, потребни за екстрадиција на муслиманскиот свештеник Фетулах Ѓулен, кој во доброволен егзил живее во оваа земја, поради сомнение дека е поврзан со ...

Чистката во Турција стигна и до образованието

Стандард - 19.07.2016

Турција отстрани повеќе од 15. 000 вработени во областа на образованието поради наводни врски со турскиот духовник Фетулах Ѓулен, кој беше обвинет за организирање на обидот за преврат во Турција, соопштува Би-Би-Си.

Масовна забрана на медиуми во Турција

Макфакс - 19.07.2016

Радиодифузниот совет на Турција ги укина лиценците за 24 медиуми кои наводно се поврзани со опозициониот клерик Фетулах Ѓулен. На вонредна седница на Радиодифузната агенција е донесена одлука за укинување на лиценцата и лишување на правото за ...

Во Турција се одземени лиценците на „медиумите на Ѓулен“

Стандард - 19.07.2016

Турскиот регулатор на пазарот за радио и телевизиски станици ги одзеде во вторникот лиценците на сите електронски медиуми, за кои се верува дека се поврзани со религиозното движење „Хизмет“ на Фетхулах Ѓулен, објави Ројтерс.

Ердоган ги бара од Рама ‘главите’ на ѓуленистите во Албанија

Макфакс - 19.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган побарал од официјална Тирана да ги достави имињата на приврзаниците на Ѓулен во Албанија, кои во основа имаат свои активности во сферата на невладините организации и медиумите и се приврзаници на ...

Турција ги испрати во САД документите за екстрадиција на Ѓулен

Макфакс - 19.07.2016

Турското министерство за правосудство испратило во САД документи за екстрадиција на муслиманскиот проповедник Фетулах Ѓулен кого официјална Анкара го обвинува за неуспешниот обид за воен удар од ноќта кон саботата, изјави во вторникот турскиот ...

Ердоган инсистира САД да го екстрадираат Ѓулен

Lider - 19.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави за американската телевизија Си-Ен-Ен дека за неколку минути ја избегнал смртта, пред пучистите да бомбардираат летувалиште во југоисточна Турција, каде тој бил на одмор минатиот викенд.

Јилдирим: Турција испрати докази до САД за вмешаност на Ѓулен во пучот

Lider - 19.07.2016

Турскиот премиер Бинали Јилидирим денеска изјави дека неговата Влада до САД испратила докази, кои ја потврдуваат вмешаноста на муслиманскиот проповедник Фетулах Ѓулен во петочниот обид за воен удар во Турција.

Ердоган: Не вршам репресии, тоа е клевета

еМагазин - 19.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави за американската телевизија Си-Ен-Ен дека за неколку минути ја избегнал смртта, пред пучистите да бомбардираат летувалиште во југоисточна Турција, каде тој бил на одмор минатиот викенд.

Медиумски мрак во Турција: Одземени лиценците на медиумите поврзани со Ѓулен

еМагазин - 19.07.2016

Турскиот Врховен совет за радио и телевизија (РТУК) денеска им ги одзеде дозволите за работа на сите радио и телевизиски станици за кои, наводно, е утврдено дека се поврзани со верското движење Хизмет.

Турскиот проповедник Ѓулен го обвинува Ердоган дека лично го исценирал воиниот метеж

Телма - 18.07.2016

Турскиот исламски проповедник Фетхулах Ѓулен, кого турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го обвинува за вмешаност во неуспешниот обид за државен удар, изјави синоќа дека ќе прифати евентуално решение за неговата екстрадиција од страна на ...

Ѓулен го обвинува Ердоган дека го исценирал воедниот удар

Нова ТВ - 18.07.2016

Исламскиот проповедник и прв опонент на турскиот претседател Ердоган , Фетула Ѓулен, смета дека воениот удар е дело на самиот претседател, но дека тој би ја прифатил евентуалната екстрадиција доколку Американците го испорачаат во Турција.

Турскиот проповедник Ѓулен ќе прифати екстрадација во Турција

24 Вести - 18.07.2016

Турскиот исламски проповедник Фетхулах Ѓулен, кого турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го обвинува за вмешаност во неуспешниот обид за државен удар, изјави синоќа дека ќе прифати евентуално решение за неговата екстрадиција од страна на ...

Околу 8.000 полицајци во цела Турција отстранети од должноста

Телма - 18.07.2016

Околу 8.000 полицајци во текот на изминатата ноќ се отстранети од должност во цела Турција, вклучително и во Истанбул и престолнината Анкара, пред се, заради сомнежи за врски со обидот за воен удар што беше изведен во ноќта меѓу петокот и саботата, ...

Околу 8.000 полицајци во цела Турција отстранети од должноста

24 Вести - 18.07.2016

Околу 8.000 полицајци во текот на изминатата ноќ се отстранети од должност во цела Турција, вклучително и во Истанбул и престолнината Анкара, пред се, заради сомнежи за врски со обидот за воен удар што беше изведен во ноќта меѓу петокот и саботата.

Уапсени над 7.000 илјади луѓе во Турција

Телма - 18.07.2016

Со силно полициско обезбедување 27 генерали и адмирали се донесени во судот во Анкара кои треба да се соочат со обвинувањата за државен удар. Меѓу нив е поранешниот командант на возухопловните сили Акин Озтур кој се сомничи за главен во ...

Турското Министерство за финансии отпушти 1.500 вработени во целата земја

24 Вести - 18.07.2016

Турското Министерство за финансии времено отпушти 1.500 вработени во целата земја поради сомнеж дека се поврзани со мрежата на исламскиот проповедник Фетхулах Ѓулен. Официјална Анкара го обвинува Ѓулен дека ноќта во саботата организирал обид за воен ...

Во Турција уапсени над 6 илјади по обидот за пуч

Р.С.Европа - 18.07.2016

Турските власти уапсиле над 6 илјади луѓе по неуспешниот обид за воен удар, откако претседателот Реџеп Таип Ердоган вети дека ќе продолжи чистењето на државните институции. Говорејќи на погребот на една од жртвите во Истанбул, Ердоган прецизира дека ...

Ѓулен: пучот во Турција, холивудски филм

Р.С.Европа - 18.07.2016

Поддржувачи на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и синоќа излегоа во градовите за да му дадат поддршка по неуспешниот обид за државен удар во кој загинаа над 290 луѓе. Турските власти уапсиле над 6 илјади луѓе, откако Ердоган вети дека ќе ...

Турскиот проповедник Ѓулен ќе прифати екстрадација во Турција

Утрински - 18.07.2016

Турскиот исламски проповедник Фетхулах Ѓулен, кого турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го обвинува за вмешаност во неуспешниот обид за државен удар, изјави синоќа дека ќе прифати евентуално решение за неговата екстрадиција од страна на ...

Околу 8.000 полицајци во цела Турција отстранети од должноста

Утрински - 18.07.2016

Околу 8.000 полицајци во текот на изминатата ноќ се отстранети од должност во цела Турција, вклучително и во Истанбул и престолнината Анкара, пред се, заради сомнежи за врски со обидот за воен удар што беше изведен во ноќта меѓу петокот и саботата, ...

Четири прашања по обидот за воен удар во Турција

Р.С.Европа - 18.07.2016

Иако е неизбежно дека ќе има одмазда по неуспешниот државен удар во Турција предизвикот за властите е да обезбедат таа биде воздржана. Сегашните претпоставки отвораат четири непријатни прашања. Пишува Абас Џавади.

Фетула Ѓулен: опозиција на сите турски влади

Deutsche Welle - 18.07.2016

Харизматичниот Ѓулен е роден како син на имам, а и самиот станал свештеник на само 18 години. Верниците ги придобивал со вдахновени говори, а веќе со 27 години станал водечки проповедник во милионскиот град Измир Фетула Ѓулен (на горната фотографија ...

Фетула Ѓулен – турски просветител или уривач на државата?

МКД - 18.07.2016

Фетула Ѓулен е личност што угледниот американски магазин Тајм пред три години го вклучи во листата на највлијателните 100 светски интелектуалци. Тој е и човекот кого турскиот претседател Реџеп Ердоган го обвинува дека стои зад неуспешниот државен ...

Кемалистите ги наседнаа Ѓуленистите за пуч во Турција?

Сакам да кажам - 18.07.2016

Ердоган го обвини турскиот свештеник Фетулах Ѓулен, кој 15 години живее во САД, дека стои зад пучот, но Ѓулен негира и рече дека е можно самиот Ердоган да го инсценирал воениот удар, но здравиот разум диктира дека настанот отиде предалеку за да биде ...

Турскиот проповедник Ѓулен ќе прифати екстрадација во Турција

+инфо - 18.07.2016

Тој одново ги отфрли обвиненијата дека е поврзан со државниот удар и го обвини Ердоган дека лично тој го исценирал воениот метеж. Турскиот исламски проповедник Фетхулах Ѓулен, кого турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го обвинува за вмешаност во ...

Ѓулен би прифатил екстрадиција во Турција ако така одлучат САД

Капитал - 18.07.2016

Турскиот исламски духовник, Фетулах Ѓулен, и водач на движењето Хизмет, кого турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го обвинува за вмешаност во обидот за државен удар, изјави синоќа дека ќе прифати евентуално решение за негова екстрадиција од ...

Ројтерс: Ердоган отпуштил 8000 полицајци по обидот за пуч

Капитал - 18.07.2016

Турските власти отпуштиле 8000 полицајци низ земјата, вклучувајќи ги Истанбул и Анкара, тврдејќи дека се поврзани со обидот за пуч изведен ноќта меѓу петокот и саботата, изјавил за Ројтерс неименуван висок турски функционер од областа на безбедноста.

Ѓулен: Би можело да биде смислен државен удар за да се покренат судски обвиненија против сите кои се против власта

Либертас - 18.07.2016

Поддржувачи на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и синоќа излегоа во градовите за да му дадат поддршка по неуспешниот обид за државен удар во кој загинаа над 290 луѓе. Турските власти уапсиле над 6 илјади луѓе, откако Ердоган вети дека ќе ...

Околу 8.000 полицајци во Турција отстранети од должноста

+инфо - 18.07.2016

Чистката во полициските редови доаѓа откако слични мерки беа преземени и против стотици судии и обвинители. Околу 8.000 полицајци во текот на изминатата ноќ се отстранети од должност во цела Турција, вклучително и во Истанбул и престолнината Анкара, ...

Околу 8.000 полицајци во цела Турција отстранети од должноста

Вест - 18.07.2016

Околу 8.000 полицајци во текот на изминатата ноќ се отстранети од должност во цела Турција, вклучително и во Истанбул и престолнината Анкара, пред се, заради сомнежи за врски со обидот за воен удар што беше изведен во ноќта меѓу петокот и саботата, ...

Лудило...

Н.Македонија - 18.07.2016

Иако едвај измина половина од годинава се чини дека 2016-та ќе биде запаметена по тоа што светот тргнал во чудна насока во која крвавите сценарија, невините жртви и политичките кризи стануваат секојдневие.

Драматична турска ноќ обвиена со крв и мистерија ...

Н.Македонија - 18.07.2016

Илјадници уапсени, војска и тенкови по улиците, воена психоза кај населението и протести за поддршка на Владата во Анкара, ова е дел од атмосферата во Турција по викендот и неуспешниот обид за воен преврат и смена од власта на претседателот Ердоган.

Околу 8.000 полицајци во цела Турција отстранети од должноста

Либертас - 18.07.2016

Околу 8.000 полицајци во текот на изминатата ноќ се отстранети од должност во цела Турција, вклучително и во Истанбул и престолнината Анкара, пред се, заради сомнежи за врски со обидот за воен удар што беше изведен во ноќта меѓу петокот и саботата, ...

Околу 8.000 полицајци во цела Турција отстранети од должноста

Правдико - 18.07.2016

Околу 8.000 полицајци во текот на изминатата ноќ се отстранети од должност во цела Турција, вклучително и во Истанбул и престолнината Анкара, пред се, заради сомнежи за врски со обидот за воен удар што беше изведен во ноќта меѓу петокот и саботата, ...

Турското Министерство за финансии отпушти 1.500 вработени во целата земја

+инфо - 18.07.2016

Во земјата се врши голема чистка на вработени во судството, полицијата и војската, а кои се осомничени како приврзаници на Ѓулен. Турското Министерство за финансии времено отпушти 1.500 вработени во целата земја поради сомнеж дека се поврзани со ...

Масовни отпуштања и во турското министерство за финансии

Либертас - 18.07.2016

Турското Министерство за финансии времено отпушти 1.500 вработени во целата земја поради сомнеж дека се поврзани со мрежата на исламскиот проповедник Фетхулах Ѓулен. Официјална Анкара го обвинува Ѓулен дека ноќта во саботата организирал обид за воен ...

Кој е Фетула Ѓулен, кого Ердоган го обвинува за пучот?

Либертас - 18.07.2016

Харизматичниот Ѓулен е роден како син на имам, а и самиот станал свештеник на само 18 години. Верниците ги придобивал со вдахновени говори, а веќе со 27 години станал водечки проповедник во милионскиот град Измир, пишува Дојче веле .

Турскиот проповедник Ѓулен ќе прифати екстрадација во Турција

Сител - 18.07.2016

Турскиот исламски проповедник Фетхулах Ѓулен, кого турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го обвинува за вмешаност во неуспешниот обид за државен удар, изјави синоќа дека ќе прифати евентуално решение за неговата екстрадиција од страна на ...

НЕ СЕ ПЛАШИ: Фетулах Ѓулен ќе прифати екстрадиција во Турција

Телеграф - 18.07.2016

Тој одново ги отфрли обвиненијата дека е поврзан со државниот удар и го обвини Ердоган дека лично тој го инсценирал воениот метеж Турскиот исламски проповедник Фетулах Ѓулен, кого турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го обвинува за вмешаност во ...

Турскиот проповедник Ѓулен ќе прифати екстрадиција во Турција

Алфа - 18.07.2016

Тој одново ги отфрли обвиненијата дека е поврзан со државниот удар и го обвини Ердоган дека лично тој го исценирал воениот метеж. Турскиот исламски проповедник Фетхулах Ѓулен, кого турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го обвинува за вмешаност во ...

ЧИСТКА: Околу 8.000 полицајци во цела Турција отстранети од должноста

Курир - 18.07.2016

Околу 8.000 полицајци во текот на изминатата ноќ се отстранети од должност во цела Турција, вклучително и во Истанбул и престолнината Анкара, пред се, заради сомнежи за врски со обидот за воен удар што беше изведен во ноќта меѓу петокот и саботата, ...

Околу 8.000 полицајци во цела Турција отстранети од должноста

Алфа - 18.07.2016

Чистката во полициските редови доаѓа откако слични мерки беа преземени и против стотици судии и обвинители, осомничени дека се поврзани со движењето на Фетулах Ѓулен. Околу 8.000 полицајци во текот на изминатата ноќ се отстранети од должност во цела ...

ЧИСТКА ВО ТУРСКАТА ПОЛИЦИЈА: Околу 8.000 полицајци отстранети од должност

Телеграф - 18.07.2016

Чистката во полициските редови доаѓа откако слични мерки беа преземени и против стотици судии и обвинители, кои беа осомничени дека се поврзани со движењето на Фетулах Ѓулен кого турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го обвини дека стои зад ...

Турците во САД со петиција до Белата Куќа за екстрадиција на Фетулах Ѓулен

Точка - 18.07.2016

Турците што живеат во САД во неделата започнаа онлајн петиција на официјалната веб страна на Белата Куќа во која бараат претседателот на САД Барак Обама да го екстрадира Фетулах Ѓулен во Турција, јавува Анадолија.

Поради сомнение дека се поврзани со Ѓулен, отпуштени 1.500 вработени во турското Министерство за финансии

Курир - 18.07.2016

Турското Министерство за финансии времено отпушти 1.500 вработени во целата земја поради сомнеж дека се поврзани со мрежата на исламскиот проповедник Фетхулах Ѓулен. Официјална Анкара го обвинува Ѓулен дека ноќта во саботата организирал обид за воен ...

ПО НЕУСПЕШНИОТ ПУЧ: Масовни отпуштања од работа во турските министерства

Телеграф - 18.07.2016

Во земјата се врши голема чистка на вработени во судството, полицијата и војската, кои се осомничени како приврзаници на исламскиот проповедник Фетхулах Ѓулен Турското МВР отпушти речиси 9.000 вработени ширум државата во рамки на истрагата по ...

Турското Министерство за финансии отпушти 1.500 вработени во целата земја

Сител - 18.07.2016

Турското Министерство за финансии времено отпушти 1.500 вработени во целата земја поради сомнеж дека се поврзани со мрежата на исламскиот проповедник Фетхулах Ѓулен. Официјална Анкара го обвинува Ѓулен дека ноќта во саботата организирал обид за воен ...

Турскиот проповедник Ѓулен- Ердоган сам си го изрежирал воениот удар

Локално - 18.07.2016

Турскиот исламски проповедник Фетхулах Ѓулен, кого турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го обвинува за вмешаност во неуспешниот обид за државен удар, изјави синоќа дека ќе прифати евентуално решение за неговата екстрадиција од страна на ...

Во Германија судири меѓу приврзаници и противниците на Ердоган

Дневник - 18.07.2016

Приврзаници на турскиот претседател Таип Реџеп Ердгоан викендов нападнале објект на образовна институција раководена од движењето Хизмет во германскиот град Гелзенкирхен - Хасел во покраината Северна Рајна Вестфалија.

Турскиот проповедник Ѓулен ќе прифати екстрадиција во Турција

Вечер - 18.07.2016

Тој одново ги отфрли обвиненијата дека е поврзан со државниот удар и го обвини Ердоган дека лично тој го исценирал воениот метеж Фетулах Ѓулен Турскиот исламски проповедник Фетулах Ѓулен, кого турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го обвинува за ...

Каков е ризикот од конфликт меѓу Турција и САД поради Ѓулен?

Стандард - 18.07.2016

Белата куќа ризикува да влезе во состојба на конфликт со Анкара, ако турскиот проповедник Фетхулах Ѓулен, кој живее во Пенсилванија (САД), не биде екстрадиран во Турција поради обвинувањата за вмешаност во превратот, пишува весникот Волстрит журнал.

Турција отстранила 8.000 полицајци по обидот за државен удар

Стандард - 18.07.2016

Турските власти отстраниле 8.000 полицајци, вклучително и во Истанбул и Анкара, поради наводни врски со пропаднатиот обид за воен удар на 15 јули, пренесува Ројтерс, повикувајќи се на висок функционер во секторот „Безбедност“.

Или се апси, или се брка од работа

Вечер - 18.07.2016

Околу 8.000 полицајци во цела Турција отстранети од должноста за само една ноќ Околу 8.000 полицајци во текот на изминатата ноќ се отстранети од должност во цела Турција, вклучително и во Истанбул и престолнината Анкара, пред се, заради сомнежи за ...

Ѓулен: Судско обвинение против мене се крие зад намерата на државниот удар

Репортер - 18.07.2016

Поддржувачи на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и синоќа излегоа во градовите за да му дадат поддршка по неуспешниот обид за државен удар во кој загинаа над 290 луѓе. Турските власти уапсиле над 6 илјади луѓе, откако Ердоган вети дека ќе ...

Турците во САД со петиција до Белата Куќа за екстрадиција на Фетулах Ѓулен

Нетпрес - 18.07.2016

Турците што живеат во САД во неделата започнаа онлајн петиција на официјалната веб страна на Белата Куќа во која бараат претседателот на САД Барак Обама да го екстрадира Фетулах Ѓулен во Турција, јавува Анадолија.

Ердоган прави чистка: 8.000 полицајци отстранети од должноста

Република - 18.07.2016

Околу 8.000 полицајци во текот на изминатата ноќ се отстранети од должност во цела Турција, вклучително и во Истанбул и престолнината Анкара, пред се, заради сомнежи за врски со обидот за воен удар што беше изведен во ноќта меѓу петокот и саботата, ...

ЧИСТКА: Околу 8.000 полицајци во цела Турција отстранети од должноста

МК News - 18.07.2016

Околу 8.000 полицајци во текот на изминатата ноќ се отстранети од должност во цела Турција, вклучително и во Истанбул и престолнината Анкара, пред се, заради сомнежи за врски со обидот за воен удар што беше изведен во ноќта меѓу петокот и саботата, ...

(ВИДЕО) КАМЕРИТЕ ЈА СНИМИЛЕ ОПСАДАТА: Уште едно видео од нападот на хотелот во кој бил Ердоган!

Фактор - 18.07.2016

На интернет се појави видео на кое, како што се тврди, се гледа снимка од нападот на хотелот во кој престојувал турскиот претседател Реџеп Ердоган. Видеото, како што се наведува, е снимено во ноќта кога во Турција е извршен обид за државен удар.

Прашањата, кои чекаат одговор за превратот во Турција

Стандард - 18.07.2016

Во моментот билансот од неуспешниот државен удар во Турција е над 200 жртви, над 6.000 лица во притвор и сериозен удар на меѓународниот имиџ на земјата. Весникот „Хуриет“ се обидува да сумира некои од најчесто поставуваните прашања по настаните и да ...

Исклучена струјата во базата на САД Инџирлик, Ердоган бара од Обама да го уапси неговиот ривал Ѓулен

Репортер - 18.07.2016

И по 24 часа од неуспешениот обид за воен удар во Турција кој однесе 200 жртви, се уште не е јасно кој стоеше зад него и зошто тој удар се случи токму сега. Претседателот Реџеп Таип Едроган во саботата на голем митинг во Истанбул побара од САД да го ...

Отпуштени 1.500 вработени во турското Министерство за финансии

Нетпрес - 18.07.2016

Турското Министерство за финансии времено отпушти 1.500 вработени во целата земја поради сомнеж дека се поврзани со мрежата на исламскиот проповедник Фетхулах Ѓулен. Официјална Анкара го обвинува Ѓулен дека ноќта во саботата организирал обид за воен ...

Кој е Фетула Ѓулен, кого Ердоган го обвинува за пучот?

Репортер - 18.07.2016

Харизматичниот Ѓулен е роден како син на имам, а и самиот станал свештеник на само 18 години. Верниците ги придобивал со вдахновени говори, а веќе со 27 години станал водечки проповедник во милионскиот град Измир, пишува Дојче веле .

Масовни отпуштања и во турското министерство за финансии

Репортер - 18.07.2016

Турското Министерство за финансии времено отпушти 1.500 вработени во целата земја поради сомнеж дека се поврзани со мрежата на исламскиот проповедник Фетхулах Ѓулен. Официјална Анкара го обвинува Ѓулен дека ноќта во саботата организирал обид за воен ...

Зошто пучистите не пукале во Ердоган кога го пресретнале неговиот авион?

Вечер - 18.07.2016

Турските безбедносни сили продолжија со апсења низ државата кои станаа масовни и ја надминаа бројката од 6000 притворени лица Турските безбедносни сили продолжија со апсењата и рациите ширум земјата, а беше објавено и видео во кое се гледа како ...

Турскиот верски лидер Фетхулах Ѓулен ќе прифати екстрадација во Турција

еМагазин - 18.07.2016

Турскиот исламски проповедник Фетхулах Ѓулен, кого турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го обвинува за вмешаност во неуспешниот обид за државен удар, изјави синоќа дека ќе прифати евентуално решение за неговата екстрадиција од страна на ...

Турскиот проповедник Ѓулен ќе прифати екстрадиција во Турција

Lider - 18.07.2016

Турскиот исламски проповедник Фетхулах Ѓулен, кого турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го обвинува за вмешаност во неуспешниот обид за државен удар, изјави синоќа дека ќе прифати евентуално решение за неговата екстрадиција од страна на ...

ЧИСТКА: Околу 8.000 полицајци во цела Турција отстранети од должноста

Пулс24 - 18.07.2016

Околу 8.000 полицајци во текот на изминатата ноќ се отстранети од должност во цела Турција, вклучително и во Истанбул и престолнината Анкара, пред се, заради сомнежи за врски со обидот за воен удар што беше изведен во ноќта меѓу петокот и саботата, ...

Околу 8.000 полицајци во цела Турција отстранети од должноста

Lider - 18.07.2016

Околу 8.000 полицајци во текот на изминатата ноќ се отстранети од должност во цела Турција, вклучително и во Истанбул и престолнината Анкара, пред се, заради сомнежи за врски со обидот за воен удар што беше изведен во ноќта меѓу петокот и саботата, ...

По обидот за пуч, масовни отпуштања во турската администрација

еМагазин - 18.07.2016

Турското Министерство за финансии времено отпушти 1.500 вработени во целата земја поради сомнеж дека се поврзани со мрежата на исламскиот проповедник Фетхулах Ѓулен. Официјална Анкара го обвинува Ѓулен дека ноќта во саботата организирал обид за воен ...

Турското Министерство за финансии отпушти 1.500 вработени во целата земја

Lider - 18.07.2016

Турското Министерство за финансии времено отпушти 1.500 вработени во целата земја поради сомнеж дека се поврзани со мрежата на исламскиот проповедник Фетхулах Ѓулен. Официјална Анкара го обвинува Ѓулен дека ноќта во саботата организирал обид за воен ...