TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нова лидерска - секој на своја страна

А1 - 05.10.2008

Со дијаметрално спротивставени ставови, партиите од македонскиот блок ќе заминат на утрешната лидерска средба за името, на која ќе присуствува и претседателот Црвенковски. Во клубот на пратениците, јасен ќе биде ставот само на албанските партии.

СДСМ: Лицемерниот Груевски во 2004 година го одби најдобриот предлог на медијаторот Нимиц

Нетпрес - 05.10.2008

Од СДСМ на денешната прес конференција соопштија дека од страна на Никола Груевски во 2004 година бешодбиен најдобриот предлог на медијаторот Метју Нимиц кој преставуваше модифицирана двојна формула.

ПАРТИСКИТЕ СТАВОВИ РАЗЕДИНЕТИ ПРЕД УТРЕШНАТА ЛИДЕРСКА ЗА ИМЕТО

Сител - 05.10.2008

ПАРТИСКИТЕ СТАВОВИ РАЗЕДИНЕТИ ПРЕД УТРЕШНАТА ЛИДЕРСКА ЗА ИМЕТО Во пресрет на утрешната лидерска средба на која државниот врв треба да го усогласи ставот за името, ВМРО ДПМНЕ го оцени последниот предлог на СДСМ како прогрчки.

Лидерите од „Монти пајтон“

Време - 04.10.2008

Втората лидерска средба, на која се очекуваше челниците на четирите најголеми партии да донесат решение за уставните измени и измените на Изборниот законик, слично како и првата средба, заврши со фијаско. Имено, лидерите излегоа од дневната агенда и се скараа за прашањето за името.

Милошоски: Да не се очекува премногу од лидерската средба в понеделник

Канал5 - 04.10.2008

Охрид, 4 октомври (МИА) – Од лидерската средба в понеделник не треба да се очекува премногу, таа може да биде само добар вовед за она што допрва ни претстои, изјави денеска министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, кој учествува на конференцијата „Македонија во ЕУ – Одредница за Европа“ во ...

Лидерите в понеделник ќе расправаат за името

Утрински - 04.10.2008

Лидерите в понеделник ќе расправаат за името Светлана Унковска Име со географска одредница кое ќе ја замени досегашната референца БЈРМ, а во билатералните односи другите држави да имаат право на избор кое име ќе го користат е предлогот на СДСМ за решавање на спорот со името и решението од ...

Малку светло во државниот тунел

Дневник - 04.10.2008

Премиерот предложи, претседателот прифати да се обидат уште еднаш да се обединат пред финалниот предлог на Нимиц Лидерите на најголемите политички партии в понеделник ќе усогласуваат став за прашањето за името на средбата што ја свика премиерот Никола Груевски и на која ќе учествуваат и ...

Тонот намален во клучен момент

Време - 04.10.2008

Премиерот Никола Груевски за в понеделник закажа лидерска средба на која ќе се разгледува прашањето за името, пред следната средба на македонската и грчката делегација со посредникот Метју Нимиц.

ВРЕМЕ: Тонот намален во клучен момент

Нетпрес - 04.10.2008

Премиерот Никола Груевски за в понеделник закажа лидерска средба на која ќе се разгледува прашањето за името, пред следната средба на македонската и грчката делегација со посредникот Метју Нимиц.

Охрид: Од лидерската средба в понеделник не треба да се очекива премногу, изјави Милошоски

Р.С.Европа - 04.10.2008

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска од Охрид изјави дека од лидерската средба в понеделник не треба да се очекува премногу. Таа како што рече тој може да биде само добар вовед за она што допрва претстои.

Во понеделник лидерска средба за името

Кирилица - 04.10.2008

Премиерот Никола Груевски за в понеделник, 6 октомври, свикува лидерска средба на која се поканети претседателот Бранко Црвенковски, министерот за надворешни работи Антонио Милошоски и преговарачот за името Никола Димитров.

На седми и на осми октомври Нимиц закажа средби со претставниците на Македонија и на Грција

Кирилица - 04.10.2008

Посредникот на ОН во спорот за името Метју Нимиц ќе се сретне со претставниците на Македонија и на Грција во Њујорк во вторник на 7 октомври, соопшти вечерва Канцеларијата на портпаролот на генералниот секретар на ОН.

ДА НЕ СЕ ОЧЕКУВА ПРЕМНОГУ ОД ЛИДЕРСКАТА СРЕДБА В ПОНЕДЕЛНИК

Сител - 04.10.2008

ДА НЕ СЕ ОЧЕКУВА ПРЕМНОГУ ОД ЛИДЕРСКАТА СРЕДБА В ПОНЕДЕЛНИК Од лидерската средба в понеделник не треба да се очекува премногу, таа може да биде само добар вовед за она што допрва ни претстои, изјави денеска министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, кој учествува на конференцијата ...

Државниот врв в понеделник ќе гради став за името

Н.Македонија - 04.10.2008

Претседателот Бранко Црвенковски, премиерот Никола Груевски и лидерите на СДСМ, ДУИ и на ДПА в понеделник ќе седнат на заедничка маса за да се обидат да го усогласат заеднички став на македонскиот државен врв за името пред претстојниот предлог на посредникот Метју Нимиц. Средбата ја свика Груевски.

Државниот врв ги приближува ставовите за името

А1 - 03.10.2008

Претседателот Црвенковски ја прифати поканата на премиерот Груевски да учествува на лидерската средба за името најавена за в понеделник, на која тој се надева дека ќе се изгради позитивен консензус во земјава околу забелешките и модификациите што Македонија ќе му ги предложи на медијаторот Нимиц во ...

Средба со Нимиц на 7. октомври во Њујорк

А1 - 03.10.2008

Посредникот на ОН во спорот за името Метју Нимиц, ќе се сретне со претставниците на Македонија и на Грција во Њујорк во вторник на 7. октомври, соопшти вечерва канцеларијата на портпаролот на генералниот секретар на ОН.

Црвенковски ја прифати поканата за лидерска на која ќе се разговара за името

Алсат-М - 03.10.2008

Претседателот Бранко Црвенковски ја прифати поканата на премиерот Груевски за лидерската средба во понеделник на која би се разговарало за последниот предлог на медијаторот во спорот за името Метју Нимиц.

Претседателот Црвенковски ќе учествува на лидерската средба за името

Канал5 - 03.10.2008

Скопје, 3 октомври (МИА) -  Претседателот Бранко Црвенковски писмено го извести премиерот Никола Груевски дека ќе учествува на лидерската средба в понеделник на која ќе се расправа за прашањето за името.

„Катимерини“: Новиот предлог на Нимиц најрано на 7 октомври, најдоцна до 4 ноември

Канал5 - 03.10.2008

Атина, 3 октомври (МИА) - Атина очекува медијаторот Метју Нимиц да даде нов предлог за решавање на спорот за името најдоцна до изборите во САД на 4 ноември, но не исклучува тоа да се случи и на претстојната средба со претставниците на Грција и на Македонија на 7 октомври во Њујорк, пишува денеска ...

Груевски свикува лидерска средба за името

Канал5 - 03.10.2008

Средба на државно-владиниот врв и на партиските лидери за името сепак ќе има. Ќе се одржи в понеделник ден пред стартот на њујоршката преговарачка рунда.

Нова лидерска средба во понеделник

Алсат-М - 03.10.2008

Премиерот Груевски за во понеделник, на 6 октомври, свикува лидерска средба на која се поканети и претседателот Црвенковски, министерот за надворешни работи Милошоски и преговарачот за името Димитров.

Груевски за в понеделник свика лидерска средба за името

Канал5 - 03.10.2008

Скопје, 3 октомври (МИА) - Премиерот Никола Груевски за в понеделник, на 6 октомври, свикува лидерска средба на која се поканети претседателот Бранко Црвенковски, министерот за надворешни работи Антонио Милошоски и преговарачот за името Никола Димитров.

Фијаско на лидерската средба

Утрински - 03.10.2008

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ спротивставени дали лидерската средба за името да е пред или по средбата со Нимиц Светлана Унковска По малку повеќе од два часа, лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, на СДСМ Зоран Заев, на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух Тачи излегоа без никаков договор ниту по предлогот на СДСМ ...

Македонија има лидери, но нема лидерство

Утрински - 03.10.2008

Катастрофален раздор во државното раководство околу идниот курс што треба да го заземе земјата Соња Крамарска Последните случувања околу името на најдиректен начин го покажаа политичкото разногласие кај македонското раководство, а војната наместо да се смирува, се разгорува.

Уставните измени во сенка на името

Дневник - 03.10.2008

Лидерите Никола Груевски, Али Ахмети, Зоран Заев и Мендух Тачи и на втората средба не постигнаа договор ниту за измените на Изборниот законик ниту за Уставот.

Македонија без став оди по конечниот предлог од Нимиц

Дневник - 03.10.2008

Македонија без став оди по конечниот предлог од Нимиц Преговарачот за името Никола Димитров и Мартин Протогер, шеф на кабинетот на премиерот Никола Груевски, в среда во Њујорк ќе ја одржат последната рунда преговори за спорот за името.

В ПОНЕДЕЛНИК ЛИДЕРСКА СРЕДБА ЗА СПОРОТ ЗА ИМЕТО

Телма - 03.10.2008

Премиерот Никола Груевски за в понеделник, на 6 октомври, свикува лидерска средба на која се поканети претседателот Бранко Црвенковски, министерот за надворешни работи Антонио Милошоски и преговарачот за името Никола Димитров.

За предлогот на Нимиц, црно на бело

Време - 03.10.2008

Дипломатскиот тим што работи со посредникот Метју Нимиц ги анализира последните негови разговори со грчката министерка Дора Бакојани и со македонскиот претседател Бранко Црвенковски и ја подготвува финалната варијанта за следниот формален предлог.

И партиите сакаат да преговараат со Грција

Време - 03.10.2008

СДСМ побара средба на лидерите на најголемите партии пред посредникот Метју Нимиц да го достави предлогот за решавање на спорот со името. Зоран Заев, в.д.

Република Македонија за цел свет, со Грција по договор

Вест - 03.10.2008

"Уште еднаш ќе го кажам мојот став за решавање на проблемот со името: Република Македонија да се користи за целосна меѓународна употреба, а за Грција, да седнеме и да се договориме како ќе не нарекува во заемната комуникација", рече вчера премиерот Никола Груевски, кого опозициониот СДСМ и ...

Црвенковски ја повика Владата да го признае Косовоза цел свет, со Грција по договор

Вест - 03.10.2008

Македонската Влада наскоро ќе ја соопшти својата одлука за признавањето на независноста на Косово, изјави вчера во Брисел македонскиот претседател Бранко Црвенковски. Црвенковски рече дека времето за анализи и последиците од прогласената независност на Косово поминало и оти дошло време за одлука.

Конечен предлог за решение на спорот со името

Вест - 03.10.2008

Премиерот Никола Груевски вчера изјави дека за следната среда во Њујорк се очекува посредникот Метју Нимиц на преговарачите Никола Димитров и Адамантиос Василакис да им го врачи можеби и конечниот предлог за решавање на спорот со името со Грција.

Нова средба со Нимиц на 7 и 8 октомври во Њујорк

Нетпрес - 03.10.2008

Посредникот околу спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц закажа нова средба со двата преговарачки тима на 7 и 8 октомври во Њујорк.

НИМИЦ ГИ ЗАКАЖА СРЕДБИТЕ НА СЕДМИ И НА ОСМИ ОКТОМВРИ

Сител - 03.10.2008

НИМИЦ ГИ ЗАКАЖА СРЕДБИТЕ НА СЕДМИ И НА ОСМИ ОКТОМВРИ Посредникот на ОН во спорот за името Метју Нимиц ќе се сретне со претставниците на Македонија и на Грција во Њујорк во вторник на 7 октомври, соопшти вечерва Канцеларијата на портпаролот на генералниот секретар на ОН.

ПРЕМИЕРОТ ГРУЕВСКИ ЗАКАЖА НОВА ЛИДЕРСКА СРЕДБА

Сител - 03.10.2008

На тркалезната маса се поканети претседателот Бранко Црвенковски, министерот за надворешни работи Антонио Милошоски и преговарачот за името Никола Димитров. СДСМ, денеска излегоа со конретни предлози за решавање на спорот со името, кои ќе ги изложат и престојната средба на лидерската четворка.

Груевски свика лидерска средба и за името

Нетпрес - 03.10.2008

Премиерот Никола Груевски свикува лидерска средба на која се поканети и претсеадтелот Бранко Црвенковски, министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски и преговарачот за името, Никола Димитров.

НОВИОТ ПРЕДЛОГ НА НИМИЦ НАЈРАНО НА 7 ОКТОМВРИ, НАЈДОЦНА ДО 4 НОЕМВРИ

Сител - 03.10.2008

НОВИОТ ПРЕДЛОГ НА НИМИЦ НАЈРАНО НА 7 ОКТОМВРИ, НАЈДОЦНА ДО 4 НОЕМВРИ Атина очекува медијаторот Метју Нимиц да даде нов предлог за решавање на спорот за името најдоцна до изборите во САД на 4 ноември, но не исклучува тоа да се случи и на претстојната средба со претставниците на Грција и на ...

Црвенковски ќе присуствува на лидерската средба во понеделник

Нетпрес - 03.10.2008

Претседателот Бранко Црвенковски упати писмо до премиерот Никола Груевски во кое прифаќа да присуствува на лидерската средба што премиерот ја свика за 6 овој месец.

Црвенковски – лидерската средба можност за позитивен консензус

Макфакс - 03.10.2008

Претседателот Бранко Црвенковски соопшти дека ќе учествува на лидерската средба за името и изрази надеж дека на неа ќе биде постигнат позитивен консензус за предлогот на медијаторот Метју Нимиц.

Груевски за в понеделник свика лидерска средба за името

Макфакс - 03.10.2008

Лидерска средба за разликите околу името со Грција, свика македонскиот премиер за в понеделник, во пресрет на конечниот предлог од медијаторот најавен за идната недела.

Црвенковски ја прифати поканата на Груевски

Форум - 03.10.2008

Претседателот Црвенковски ја оцени како поезна иницијативата на премиерот Груевски за средба на лидерите на најгоелмите парламентарни партии на кои ќе се споредат мислењата за името и за измените на уставните исмени во делот за ибор на претедател на државата.

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЦРВЕНКОВСКИ ЌЕ УЧЕСТВУВА НА СРЕДБАТА ЗА ИМЕТО

Сител - 03.10.2008

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЦРВЕНКОВСКИ ЌЕ УЧЕСТВУВА НА СРЕДБАТА ЗА ИМЕТО Претседателот Бранко Црвенковски писмено го извести премиерот Никола Груевски дека ќе учествува на лидерската средба в понеделник на која ќе се расправа за прашањето за името.

Во понеделник лидерска средба за имeтот и за измените

Форум - 03.10.2008

Во понеделник (6-ти октомври), премиерот Груевски закажа уште една лидерска средба на којашто треба да се дефинира ставот на македонскта страна во очекување на конечениот предлог за името од медијаторот Нимиц На средбата на претседателите на четирите најголеми партии во Република Македонија, ...

Грција резервирана околу компромис за името

Макфакс - 03.10.2008

Грција има големи резерви околу можниот напредок во разговорите за името со Македонија, поради несогласувањата меѓу државниот врв во Скопје и повторното актуелизирање на двојната формула.

Предлогот на Нимиц основа за референдумското прашање

Макфакс - 03.10.2008

Конечната верзија од предлогот на медијаторот Метју Нимиц за компромисно име, која ќе биде изнесена идната недела, ќе биде основата за референдумско гласање во Македонија.

Нимиц во вторник го дава финалниот предлог

Форум - 03.10.2008

И официјално попладнево од канцеларијата на портпаролот на Генералниот секретар на Обедиентите нации соопштија дека посредникот Метју Нимиц вечерта на 7-ми септември (вторник) ќе има поеднечни средби со преговарачите на двете држави.

Лидерската средба заглави кај името

Н.Македонија - 03.10.2008

За името на државата да се разговара пред посредникот Нимиц да го каже својот предлог в среда, како што бара СДСМ или да се разговара откако посредникот Нимиц ќе го соопшти предлогот, како што бара ВМРО-ДПМНЕ.

Атина ќе го одлага решението за името

А1 - 02.10.2008

Се помали шансите Грција да прифати било каков предлог за името, откако денеска премиерот Караманлис го информирал врвот на неговата партија дека Владата во Атина не може да опстане долго време со само 151 пратеник во Парламентот.

Нимиц со финален предлог за компромисно име

А1 - 02.10.2008

Македонскиот државно-владин врв е информиран за предлогот на медијаторот Нимиц кој веќе има изготвено компромисно име. Пред заминување за САД, Димитров синоќа имал телефонски разговор со Нимиц.

СДСМ бара лидерите да зборуваат и за името

Дневник - 02.10.2008

СДСМ бара лидерите да зборуваат и за името Опозицискиот СДСМ ќе побара на денешната лидерска средба да се зборува и за преговорите за името за да го слушне ставот за ова прашање на премиерот Никола Груевски.

Различни партиски позиции пред лидерската средба за уставните измени

Алсат-М - 02.10.2008

Лидерите на четирите најголеми партии во Македонија денеска ќе се состанат во Скопје, а главна тема според најавите ќе бидат уставните измени.

Груевски и Црвенковски да престанат со кавгите

Време - 02.10.2008

Највисоките меѓународни претставници во Скопје ги осудија расправиите меѓу претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски, кои последнава недела крајно се заострија, оценувајќи дека се штетни за земјата и дека треба да се работи на поправање на односите во државно- владиниот врв.

СДСМ бара расправа за името

Време - 02.10.2008

СДСМ вчера побара на денешната лидерска средба да се разговара и за преговорите за името во Обединетите нации, односно за решавање на разликите со Грција околу употребата на уставното име на Република Македонија.

СДСМ ќе бара разговор за името

Вест - 02.10.2008

СДСМ ќе бара на денешната лидерска средба да се вметнат како приоритетна тема преговорите за името во Обединетите нации, односно разликите со Грција околу употребата на уставното име на Република Македонија.

Прашањето за името го блокира лидерскиот дијалог

Алсат-М - 02.10.2008

Барањето на СДСМ на лидерската средба да се дискутира и за прашањето на името, доведе до тоа и прашања за уставните и измените во изборниот законик, кои беа отворени пред една недела, да не мрднат од место, иако, за нив се дебатираше повеќе од три часа.

Преговарачите на средби со Нимиц во вторник и в среда, неизвесно што ќе пренесе македонската страна

Канал5 - 02.10.2008

Нимиц планира следната преговарачка рунда во Њујорк да трае два дена – не прецизирал дали во вторник и в среда двете страни ќе ги седне на заедничка маса или со нив ќе се види на одвоени состаноци.

Премиерот Груевски очекува нов предлог од Нимиц во среда

Канал5 - 02.10.2008

- Преку преговарачот Димитров сме информирани дека Нимиц в среда најавил предлог, значи предлог а не идеи како досега, Димитров од Брисел ќе оди во Њујорк, таму во вторник ќе оди и Протоѓер, во очекување сме да го видиме предлогот на Нимиц по последните консултации што ги имаше - изјави Груевски.

Нова лидерска средба за уставните измени

Канал5 - 02.10.2008

Скопје, 2 октомври (МИА) - Лидерите на четирите најголеми парламентарни партии денеска треба повторно да се сретнат за да ги усогласат ставовите во врска со најавените владини предлози за укинување или намалување на цензусот во вториот круг на претседателските избори, да се овозможи гласање на ...

Нимиц со нов официјален предлог во среда

Алсат-М - 02.10.2008

Медијаторот Метју Нимиц, според непотврдени информации, планира во среда во Њујорк да ги повика преговарачите и да им ги предаде неговите последни идеи во писмена форма.

СДСМ ќе бара лидерската четворка да расправа и за името

Утрински - 02.10.2008

Не се точни информациите дека предлагаме помал цензус и потпретседател Албанец, категорични се од СДСМ Светлана Унковска Немаме предлог за потпретседател Албанец, а информациите дека ќе излеземе со таков предлог на лидерската средба не се точни, категорични се од опозицискиот СДСМ, од каде што ...

Невидена кавга за невиден предлог

Дневник - 02.10.2008

Претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски и нивните партии водат рововска битка за спорот за името, без да знаат што ќе им предложи Метју Нимиц Македонската влада нема да го коментира предлогот што го очекува од посредникот во спорот за името, Метју Нимиц, додека официјалната ...

Лидерската средба заврши без резултат

Макфакс - 02.10.2008

Лидерите на четирите најголеми партии денеска не успеаа да постигнат договор за ниту едно од прашањата што беа на дневен ред на лидерската средба, туку се договорија повторно да се сретнат следната недела.

Денеска нова лидерска средба

Кирилица - 02.10.2008

Лидерите на четирите најголеми парламентарни партии денеска треба повторно да се сретнат за да ги усогласат ставовите во врска со најавените владини предлози за укинување или намалување на цензусот во вториот круг на претседателските избори, да се овозможи гласање на дијаспората и да се обезбедат ...

ДНЕВНИК: Невидена кавга за невиден предлог

Нетпрес - 02.10.2008

Македонската влада нема да го коментира предлогот што го очекува од посредникот во спорот за името, Метју Нимиц, додека официјалната понуда не биде и формално доставена.

Црвенковски – Одлуката за Косово наскоро

Макфакс - 02.10.2008

Македонската Влада наскоро ќе ја соопшти својата одлука за признавањето на независноста на Косово, изјави денеска во Брисел македонскиот претседател Бранко Црвенковски.

Брисел: Во вторник средба на преговарачите со Нимиц, соопшти Црвенковски

Р.С.Европа - 02.10.2008

Медијаторот Нимиц во вторник ке се сретне со преговарачите Димитров, Протегер и Василакис во Њујорк - соопшти денеска претседателот Црвеснковски во Брисел по средбата со еврокомесарот за проширување Оли Рен.

Скопје: Лидерите повторно се договорија само за нова лидерска средба

Р.С.Европа - 02.10.2008

Со чести паузи и координации со своите тимови, лидерите на четирите најголеми полтички партии, премиерот Груевски, лидерот на ДУИ Али Ахмети, в.д. претседателот на СДСМ Зоран Заев и на ДПА Мендух Тачи на средбата сеуште дебатираат за уставните измени и изборниот законик.

Поради името пропадна лидерската средба

Форум - 02.10.2008

Втората рунда од лидерската средба која ја закажа премиерот Никола Груевски со претседателите на ДУИ, СДСМ и ДПА, Али Ахмети, Зоран Заев и Мендух Тачи не даде никакви резултати во однос на уставните амандмани за укинување на цензусот при изборот на шефот на државата и изборниот законик,поради тоа ...

Лидерската средба заврши без конкретен став, доминирало прашањето за името

Нетпрес - 02.10.2008

Лидерите на четирите најголеми политички партии не постигнаа договор и се согласија за една недела повторно да се сретнат и да ги продолжат разговорите за прашањето на укинување на цензусот за избор на претседател на државата и измените на изборниот законик со што ќе се озвоможи гласање за ...

ПАРТИСКИТЕ ЛИДЕРИ НЕ СЕ УСОГЛАСИЈА ЗА ИЗМЕНИТЕ ВО УСТАВОТ И ИЗБОРНИОТ ЗАКОНИК, ГО ОТВОРИЈА ПРАШАЊЕТО ЗА ИМЕТО

Сител - 02.10.2008

ПАРТИСКИТЕ ЛИДЕРИ НЕ СЕ УСОГЛАСИЈА ЗА ИЗМЕНИТЕ ВО УСТАВОТ И ИЗБОРНИОТ ЗАКОНИК, ГО ОТВОРИЈА ПРАШАЊЕТО ЗА ИМЕТО Лидерите не четирите најголеми парламентрани партии ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, и на денешната средба не се договорија за можните измени во Изборниот законик и за намалувањето на цензусот ...

НОВА ЛИДЕРСКА СРЕДБА ЗА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ

Сител - 02.10.2008

ДУИ не се откажува од идејата за избор на претседател на државата во Парламентот, но остава и простор за политички договор на утрешната лидерска средба со останатите политички партии, кои нудат поразлични решенија во делот на уставните измени.

Партиски пазар за уставните измени

Форум - 02.10.2008

И покрај тоа што денешната лидерска средба помеѓу Никола Груевски, Али Ахмети, Зоран Заев и Мендух Тачи беше сконцентрирана околу прашањето за името, претседателите на најголемите партии успеаа да отворат разговор и околу укинувањето на цензусот за избор на претседател и околу изборниот законик.

И втората лидерска средба без договор

Вечер Прес - 02.10.2008

Од страна на Зоран Заев го слушнавме повторно она што е последно, а тоа е дека треба да ја свиткаме кичмата во однос на името, изјави Груевски.

Претседателот има непремостиви разлики со официјално Скопје

Н.Македонија - 02.10.2008

За природата на разликите меѓу Црвенковски и Груевски, никој досега не сакаше да проговори отворено. Тие се вградени во ставот на ФНРЈ, на кој се согласиле македонските партиски кадри, а се содржани во Резолуција на ООН од 1952 година на која се повикува Грција.

Нимиц со нов предлог во среда

А1 - 01.10.2008

Дипломатскиот тим кој работи со медијаторот Нимиц ги анализира последните негови разговори со грчката министерка Бакојани и македонскиот претседател Црвенковски и ја подготвува финалната варијанта на следниот формален предлог.

Милошоски упатува на Црвенковски за името

А1 - 01.10.2008

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска изјави дека нема да коментира детали од последниот предлог на посредникот во спорот за името Метју Нимиц додека предлогот официјално не пристигне.

Македонија чека официјален предлог од Нимиц

А1 - 01.10.2008

Македонија наскоро го очекува официјалниот предлог на Нимиц за името. Ова го најави министерот за надворешни работи Антонио Милошоски. „Откако ќе имаме официјален предлог, тогаш ќе го имаме нашиот официјален став“, рече Милошоски.

Милошоски нема коментар за последниот предлог на Нимиц

Алсат-М - 01.10.2008

Шефот на дипломатијата, Антонио Милошоски не сакаше да коментира околу новиот предлог на посредникот Метју Нимиц со образложение дека тој сеуште официјално не е доставен.

СДСМ - ЛИДЕРСКА СРЕДБА ЗА ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ИМЕТО

Телма - 01.10.2008

СДСМ предлага на лидерската средба закажана за утре да се разговара за преговорите за името во Обединетите нации, односно за решавање на разликите со Грција околу употребата на уставното име на Република Македонија.

Нимиц сепак закажа нова преговарачка рунда идната седмица во Њујорк

Канал5 - 01.10.2008

На почетокот на идната седмица Метју Нимиц ги повикува македонските и грчките преговарачи во Њујорк– дознава Канал 5 од дипломатски извори. Медијаторот не прецизирал дали планира заедничка средба со двете страни или пак одвоени состаноци.

Груевски и Црвенковски, наместо став за името, пак се скараа

Утрински - 01.10.2008

Груевски побарал време за осмислување на ставот на Владата за името Тамара Грнчароска Претседателот и премиерот на државата, Бранко Црвенковски и Никола Груевски, обидот во понеделникот да изградат заеднички став околу прашањето за спорот со името, го престорија во уште една потврда за својата ...

Нимиц ќе даде нов предлог, па оди на крстосување

Дневник - 01.10.2008

Посредникот Метју Нимиц деновиве ќе го испрати новиот предлог за името, дознаваме од дипломатски извори. Предлогот, што најверојатно ќе биде извесна модификација на последниот комплет идеи, се очекува во текот на оваа недела да го добијат и Македонија и Грција, а потоа Нимиц на двете страни ќе им ...

Никола, зошто молчиш за името?

Вест - 01.10.2008

Наместо да дојдат до заедничка став за спорот со името, конфликтот помеѓу претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски се продлабочи.

Дијалог на глуви во државниот врв

Време - 01.10.2008

Комуникацијата меѓу претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски по нивниот состанок во саботата се спушти до ниво на кафеанска препирка, во која двајцата си поделија низа обвинувања за тоа кој работи против државните интереси во спорот за името.

СДСМ бара потпретседател-Албанец

Време - 01.10.2008

СДСМ ќе побара со уставните измени претседателот да се избира на непосредни избори, цензусот да се намали, но да не се укинува, а кандидатите задолжително да предлагаат и кандидат за потпретседател, дознаваме од партиски извори.

Милошоски: Детали за името барајте од Црвенковски

Алсат-М - 01.10.2008

Шефот на дипломатијата Антонио Милошоски не сака да коментира детали од последниот предлог на Нимиц додека тој официјално не пристигне, а упати подробности за тоа да се бараат од претседателот Црвенковски. „Додека официјалната понуда не биде формално доставена не би давале коменатри.

СДСМ бара на утрешната лидерска да се разговара и за името

Алсат-М - 01.10.2008

СДСМ предлага на лидерската средба закажана за утре да се разговара за преговорите за името во ОН, односно за решавање на разликите со Грција околу употребата на уставното име на Република Македонија.

МИЛОШОСКИ: "ЦРВЕНКОВСКИ ЗНАЕ ШТО Е ПРЕДЛОГОТ НА НИМИЦ"

Телма - 01.10.2008

Министерот за надворешни работи Антониот Милошоски не сакаше да говори каков е македонскиот став за последните предлози на медијаторот Метју Нимиц, по средбата што заедно со премиерот за тоа прашање ја имаше со претседателот Црвенковски.

ДНЕВНИК: Нимиц ќе даде нов предлог, па оди на крстосување

Нетпрес - 01.10.2008

ДНЕВНИК: Нимиц ќе даде нов предлог, па оди на крстосување Посредникот Метју Нимиц деновиве ќе го испрати новиот предлог за името, дознаваме од дипломатски извори.

Нимиц можно е да излезе со официјален предлог в среда

Макфакс - 01.10.2008

Медијаторот Метју Нимиц, според сè уште непотврдени информации, планира наредната среда в Њујорк да ги повика преговарачите во спорот за името меѓу Македонија и Грција и да им ги предаде неговите последни идеи кои овој пат ќе бидат во писмена форма.

Груевски – За името ќе одлучуваат граѓаните на референдум

Макфакс - 01.10.2008

Граѓаните да одлучуваат на референдум доколку се постигне договор за името што би го прифатила и Грција. Ова вчера на прес конференција го изјави премиерот Никола Груевски, одговарајќи на обвинувањата на претседателот Бранко Црвенковски дека тој бега од одговорност за името.

Милошоски: Црвенковски нека каже детали од предлогот на Нимиц

Кирилица - 01.10.2008

Не би можел да одговорам на прашање за тема за која не сум бил присутен, односно сум бил изоставен. Во овој случај г. Црвенковски е тој кој ги знае сите подробности што е понудено, а што е прифатено од било која страна. Прашањата кои требало да ги одговори г.

СДСМ предлага на утрешната лидерска средба да се разговара за прашањето за името

Нетпрес - 01.10.2008

СДСМ го обвинува премиерот Никола Груевски, поради тоа што упорно избегнува, од страв или незнаење, на граѓаните да им го соопшти својот став, по како што самиот вели, клучното прашање за нашите ЕУ и НАТО интеграции, а тоа се преговорите за името во Обединетите Нации.

Црвенковски ги користи државните интереси за сопственa политичкa промоција

Вечер Прес - 01.10.2008

ПРЕМИЕРОТ ГРУЕВСКИ ВОЗВРАТИ НА КЛЕВЕТИТЕ И НАВРЕДИТЕ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛОТ Црвенковски ги користи државните интереси за сопственa политичкa промоција Груевски во своето обраќање, иако на дипломатски начин и одбрани зборови потсети дека Бранко Црвенковски еднаш во 1993 година (1995) го предаде името по ...

Груевски повторно повикува на референдум за името

Н.Македонија - 01.10.2008

Господинот Бранко Црвенковски може да продолжи колку сака јавно да ме напаѓа, како и да договара што сака. Но нека не заборава дека што и да се договори, ако има конечен предлог за името, за него ќе одлучи народот, реагираше вчера премиерот Никола Груевски, откако завчера претседателот Црвенковски ...

Груевски прифаќа да ја подели одговорноста за името

А1 - 30.09.2008

Премиерот Груевски ги отфрли вчерашните обвинувања на претседателот Црвенковски за опструкција на преговорите за името, оценувајќи дека со ваквите лоши политички сценарија типични за полиотрач од транзициски ков ја брука државата.

Груевски го бара предлогот од Нимиц

А1 - 30.09.2008

Македонскиот премиер Никола Груевски побарал од преговарачот за името Метју Нимиц да го врачи својот предлог за решавање на спорот со името директно на владите на двете земји.

Груевски повтори дека народот ќе реши за името

BBC - 30.09.2008

Македонскиот премиер Никола Груевски Никола Груевски денеска се согласи да ја сподели одговорноста со претседателот Бранко Црвенковски за решавањето на спорот со Грција околу името.

Закопани во внатрешните кризи

BBC - 30.09.2008

Во Македонија сега е целосно јасно дека нема единство меѓу претседателот и премиерот околу спорот со Грција за името. Во Атина, пак, владеачката Нова Демократија западна во криза со минимално парламентарно мнозинство.

Груевски: Црвенковски неосновано ме напаѓа

Алсат-М - 30.09.2008

Несфатливи се критиките од Црвенковски изречени вчера, зошто на координативната средба се договоривме ден – два во Владата да размислиме за новите идеи што тој ги предложи Вака реагираше денеска премиерот Груевски на вчерашната прес-конференција на Црвенковски со која тој го обвини дека не сака ...

Елефтеротипија: Груевски бара Нимиц да го достави новиот предлог

Алсат-М - 30.09.2008

Грчкиот весник Елфтеротипија денеска пишува дека е можно наместо во Женева, посредникот за разликите околу името, Метју Нимиц, да допатува во Скопје и Атина и да го достави новиот предлог.

ГРЧКИ МЕДИУМИ - ГРУЕВСКИ ОД НИМИЦ ГО ПОБАРАЛ ПРЕДЛОГОТ

Телма - 30.09.2008

Премиерот Никола Груевски попладнево изјави дека повод за неговата реакција се вчера изнесените навреди и клевети од страна на г. Бранко Црвенковски.

Груевски: Црвенковски избрза со јавниот настап околу името

Канал5 - 30.09.2008

Црвенковски избрза со јавниот настап околу името, Владата побара само ден да оформи став за последниот пакет на Нимиц, а тој обвинува за неконструктивност, возврати Груевски на јавниот настап на претседателот дека Владата го опструира процесот на преговори и нема став:   - По неговото вчерашно ...

Груевски: Црвенковски е политички некоректен

Форум - 30.09.2008

Синоќешните изјави на Претседателот Црвенковски, премиерот Груевски денеска го оцени како лош пример, спротивен на вредностите за кои се залага неговата влада.

“Елефтерос Tипос“: Нимиц можe да врачи директен предлог за името до двете влади

Нетпрес - 30.09.2008

Македонскиот премиер Никола Груевски побарал од преговарачот за името Метју Нимиц да го врачи својот предлог за решавање на спорот со името директно до македонската и грчката влада.

Влада: Црвенковски навредува и провоцира

Форум - 30.09.2008

Немаме намера да наседнуваме на провокации, туку имаме намера да се фокусираме на државните интереси“. Ова е првичната реакција на Владата на синоќешната прес-конференција на претседателот Бранко Црвенковски каде тој го обвини премиерот Никола Груевски дека е недоговорен во однос на ...

Според грчки весник Груевски бара директен предлог

Форум - 30.09.2008

Според грчкиот весник „Елефтерос Типос“,кој се повикува на дипломатски извори, Груевски побарал од медијаторот Метју Нимиц да врачи директен предлог за решавање на спорот со името и до македонската и до грчката влада Како што пишува весникот , Груевски ова го побарал по средбата со ...

Печат: Груевски побарал предлог до Владите

Макфакс - 30.09.2008

Македонскиот премиер Никола Груевски побарал од преговарачот за името Метју Нимиц да го врачи својот предлог за решавање на спорот со името директно на владите на двете земји.

Црвенковски и Груевски со разлики за името

Макфакс - 30.09.2008

Разликите за прашањето околу името меѓу шефот на македонската држава и македонскиот премиер, синоќа се потврдија на заедничкиот координативен состанок, по средбите на претседателот во Њујорк.

Ако Црвенковски не помага, барем нека не одмага

Вечер Прес - 30.09.2008

Зачудени сме од нервозната и штетна за државата реакција на претседателот Бранко Црвенковски, реагира Владата по изјавите на претседателот дека става крај на привидот за единство во државниот врв. "За жал од него слушнавме низа навреди, непотребни обвинувања и неточни искази.

Опасни политички игри на Црвенковски

Вечер Прес - 30.09.2008

МАКЕДОНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПОБАРА И ДОБИ СРЕДБА СО ПОСРЕДНИКОТ НИМИЦ САМ, ВО ЧЕТИРИ ОЧИ. СЕГА САКА РЕЗУЛТАТИТЕ ОД СРЕДБАТА ДА МУ ГИ НАКАЛЕМИ НА ДРУГ.

Црвенковски и Груевски без согласност за името

А1 - 29.09.2008

Претседателот и Премиерот го продлабочиле јазот во ставовите и не постигнале согласност на денешните консултации за името. Како што дознаваме, средбата не минала во конструктивна атмосфера. Засега го нема ниту редовното соопштение од ваквите состаноци. Премиерот најави изјава за медиумите.

СДСМ: Во пакет избор на претседател и потпретседател

А1 - 29.09.2008

Цензус во вториот круг за избор на претседател од 30% и избор на потпретседател Албанец. Ова е решението кое СДСМ ќе го понуди како мост меѓу ставовите на ВМРО-ДПМНЕ и партиите на етничките Албанци, дознава А1 од добро информирани партиски извори.

„Вима“: „Северна Македонија“ нов предлог на Нимиц

А1 - 29.09.2008

Во денешното издание на грчкиот весник „Вима“ пишува дека медијаторот Нимиц на почетокот на октомври ќе го претстави конечниот предлог за решавање на спорот, кој ќе го вклучува името „Северна Македонија“.

Чув се' што треба од Бранко и од Дора

Дневник - 29.09.2008

Посредникот Метју Нимиц ги сметал за доволни средбите со Бранко Црвенковски и со Дора Бакојани и ја откажал средбата со преговарачите Димитров и Василакис за неделава, по што Груевски го повика претседателот да каже што се договорил во Њујорк Чув се' што требаше од претседателот Бранко Црвенковски ...

„Вима“: Нимиц на почетокот на октомври со конечен предлог

Алсат-М - 29.09.2008

Посредникот во спорот околу името Метју Нимиц на почетокот на октомври ќе го претстави конечниот предлог за решавање на спорот, кој ќе го вклучува името „Северна Македонија“.

Влада:Не наседнуваме на провокации

Алсат-М - 29.09.2008

Владата реагираше на прес-конференцијата на претседателот Црвенковски Зачудени сме од денешната нервозна и штетна за државата реакција на господнот Црвенковски. Од наша страна во однос на сите прашања коишто ги отвораме имаме отворен, искрен и сериозен пристап.

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ И ПРЕМИЕРОТ ЗА СПОРОТ ЗА ИМЕТО

Телма - 29.09.2008

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ И ПРЕМИЕРОТ ЗА СПОРОТ ЗА ИМЕТО Претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски попладнево во Кабинетот на шефот на државата треба да одржат координативна средба во врска со прашањето за разликите околу името со Грција.

Метју Нимиц крева раце

Време - 29.09.2008

Конечниот и последен предлог на посредникот во спорот со името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, ќе биде обелоденет најдоцна за две недели, тврдат грчките медиуми, според кои можното решение ќе се базира на „пакет идеи“.

Координација за името

Алсат-М - 29.09.2008

Претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски попладнево ќе одржат координативна средба во врска со прашањето за разликите околу името со Грција. Средбата, како што е соопштено, ќе се одржи во кабинетот на Црвенковски. Во соопштението од неговиот кабинет нема други детали.

Црвенковски и Груевски на координативна средба за разговорите во Њујорк

Канал5 - 29.09.2008

Скопје, 29 септември (МИА) - Претседателот Бранко Црвенковски денеска ќе оствари координативна средба со премиерот Никола Груевски, соопшти Кабинетот на шефот на државата.

Црвенковски: Груевски се обидува да ја одбегне одговорноста

Алсат-М - 29.09.2008

Претседателот Бранко Црвенковски го повика премиерот одговорно да му пристапи на проблемот во клучниот период за решавање на спорот со името Наместо на денешната координативна средба меѓу мене и премиерот да дојде до усогласување на ставовите и до заедничка позиција за преговорите за едно од ...

ТОТАЛНА РАЗЕДИНЕТОСТ МЕЃУ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЦРВЕНКОВСКИ И ПРЕМИЕРОТ ГРУЕВСКИ

Телма - 29.09.2008

ТОТАЛНА РАЗЕДИНЕТОСТ МЕЃУ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЦРВЕНКОВСКИ И ПРЕМИЕРОТ ГРУЕВСКИ, НАМЕСТО ГРАДЕЊЕ НА ЗАЕДНИЧКИ ПОЗИЦИИ ОКОЛУ ПОСЛЕДНИТЕ ИДЕИ НА МЕДИЈАТОРОТ МЕТЈУ НИМИЦ ЗА РЕШАВАЊЕ НА СПОРОТ СО ИМЕТО.

Црвенковски и Груевски во отворен конфликт и со концепциски разлики за името

Канал5 - 29.09.2008

Наместо да ги усогласат ставовите Црвенковски и Груевски денеска ги потврдија меѓусебните разлики за прашањето за името.

„Вима“: Нимиц на почетокот на октомври ќе даде конечен предлог за решавање на спорот со името

Канал5 - 29.09.2008

Атина, 29 септември (МИА) - Посредникот во грчко-македонскиот спор околу името Метју Нимиц на почетокот на октомври ќе го претстави конечниот предлог за решавање на спорот, кој ќе го вклучува името „Северна Македонија“, пишува денеска грчкиот весник „Вима“.

КОНЕЧНИОТ ПРЕДЛОГ НА НИМИЦ СЛЕДНИОТ МЕСЕЦ

Телма - 29.09.2008

Во денешното издание на грчкиот весник „Вима“ пишува дека медијаторот Нимиц на почетокот на октомври ќе го претстави конечниот предлог за решавање на спорот, кој ќе го вклучува името „Северна Македонија“.

Груевски: Останува да видиме каков предлог ќе даде Нимиц

Алсат-М - 29.09.2008

Претседателот Бранко Црвенковски денеска ги информирал премиерот и министерот за надворешни работиза средбата со Нимиц Премиерот Груевски, во интерес на конструктивноста на процесот за спорот со името меѓу Македонија и Грција, како што рече не сакаше да изнесе детаљи од средбата.

Груевски: Останува да видиме каков предлог ќе даде Нимиц

Нетпрес - 29.09.2008

Претседателот Бранко Црвенковски денеска ги информирал премиерот Никола Груевски и министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, за неговата средба со специјалниот посредник на ООН, Метју Нимиц.

Груевски – го очекуваме предлогот на Нимиц

Макфакс - 29.09.2008

Премиерот Никола Груевски изјави денеска по координативната средба со шефот на државата Бранко Црвенковски дека е во очекување што ќе предложи медијаторот Метју Нимиц.

Црвенковски: Не постои единство меѓу клучните институции во Македонија за процесот со името

Нетпрес - 29.09.2008

Претседателот Бранко Црвенковски, својата дилема, како што рече, дали и понатаму пред јавноста да се создава привид за единствено меѓу клучните институции во државава, поточно меѓу него како претседател и Владата, односно премиерот Никола Груевски, за водење на процесот за спорот со името меѓу ...

Црвенковски: Заедно до добро решение за името

Макфакс - 29.09.2008

Претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски денеска не изградија заеднички став во врска со натамошниот тек на разговорите за името, а во очекување на новиот и веројатно конечен предлог на медијаторот Метју Нимиц.

„Пукна тиквата“ помеѓу Црвенковски и Груевски

Форум - 29.09.2008

Претседателот Бранко Црвенковски го обвини премиерот Никола Груевски дека една година го опструира процесот на преговорите за решавање на спорот за името и дека се обидува да наметне сцнеарио според кое целата одговорност за несупехот ќе падне врз него.

Втора мајка за координативна средба

Форум - 29.09.2008

Премиерот Никола Груевски првично ја прифатил поканата на претседателот Бранко Црвенковски за координативна средба во врска со позициите на државата во спорот за името со Грција. Средбата е веќе закажана за во 13.30, инфомираат од кабинетот на Црвенковски.

Координација за името

Макфакс - 29.09.2008

Претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски попладнево ќе одржат координативна средба во врска со прашањето за разликите околу името со Грција. Средбата, како што е соопштено, ќе се одржи во кабинетот на Црвенковски. Во соопштението од неговиот кабинет нема други детали.

РЕАКЦИЈА ВМРО ДПМНЕ НА ИЗЈАВАТА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЦРВЕНКОВСКИ

Сител - 29.09.2008

РЕАКЦИЈА ВМРО ДПМНЕ НА ИЗЈАВАТА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЦРВЕНКОВСКИ Зачудени сме од денешната нервозна и штетна за државата реакција на г. Црвенковски. Од наша страна во однос на сите прашања кои што ги отвораме имаме отворен, искрен и сериозен пристап.

ГРУЕВСКИ БЕГА ОД ОДГОВОРНОСТА ЗА ПРАШАЊЕТО НА ИМЕТО

Сител - 29.09.2008

Кулминираше препукувањето на релација претседател - премиер. Црвенковски на прес конференција јавно го обвини Груевски дека не се однесува како премиер и дека целосно ја одбегнува одговорноста во решавањето на прашањето на името, притоа обидувајќи се да исценира целосна вина врз Црвенковски.

Скопје: Црвенковски го повика Груевски да биде поодговорен и посериозен

Р.С.Европа - 29.09.2008

Наместо заеднички изграден став околу последните идеи на Нимиц, по координацијата на премиерот и претседателот разликите се продлабочија. Груевски и Црвенковски излегоа со одделни изјави. Премиерот одбегна да соопшти детали од средбата.

Скопје: Претседателот Бранко Црвенковски предлага координативна средба за името

Р.С.Европа - 29.09.2008

Претседателот Бранко Црвенковски му предложи на премиерот Никола Груевски денеска да остварат координативна средба посветена на разговорите за името по минатонеделните негови разговори со медијаторот Метју Нимиц во Њујорк.

ЦРВЕНКОВСКИ И ГРУЕВСКИ НА КООРДИНАТИВНА СРЕДБА ЗА РАЗГОВОРИТЕ ВО ЊУЈОРК

Сител - 29.09.2008

ЦРВЕНКОВСКИ И ГРУЕВСКИ НА КООРДИНАТИВНА СРЕДБА ЗА РАЗГОВОРИТЕ ВО ЊУЈОРК Претседателот Бранко Црвенковски денеска ќе оствари координативна средба со премиерот Никола Груевски, соопшти Кабинетот на шефот на државата.

Северна или Горна - Грција рекла да?!

Форум - 29.09.2008

Сложено име со географска одредница кое би било прифатливо за сите. Ова позицијата на Јорго Папандреу, Претседателот на грчката социјалистичка партија ПАСОК во врска со спорот за името со Македонија, кој тој им го кажал на грчките иселеници во САД, пренесува, ЕРТ.

Последен обид за решавање на спорот за името

Нетпрес - 29.09.2008

Октомври ќе биде решавачкиот месец за спорот меѓу Атина и Скопје за името, објавува грчки “Катимерини“. “Следниот месец медијаоторт на ООН, Метју Нимиц, ќе изнесе предлог кој ќе го содржи името Северна или Горна Македонија.

Катимерини:„Горна“ или „Северна“, националноста „Makedonska“

Макфакс - 29.09.2008

За името географска одредница „Горна“ или „Северна“, а за националноста „македонска“ испишана на латиница со кирилична транскрипција, ќе вклучува новиот и конечен предлог на медијаторот Метју Нимиц.

Средба Црвенковски - Груевски

Нетпрес - 29.09.2008

Претседателот Бранко Црвенковски денеска ќе оствари координативна средба со премиерот Никола Груевски. Како што соопштуваат од претседателскиот кабинет средбата ќе се одржи во кабинетот на претседателот со почеток во 13:30 часот.

Црвенковски му предложил координативна средба на Груевски

Кирилица - 29.09.2008

- Пред четири дена преку амбасадорот Никола Димитров иницирав средба за која сметав дака треба се одржи веднаш по моето враќање од Њујорк, на 26 септември 2008 година.

Почна координативна средба Груевски-Црвенковски

Форум - 29.09.2008

Со мало задоцнување почна координативната средба помеѓу премиерот Никола Груевски и претседателот Бранко Црвенковски на која претседателот ќе реферира за минатонеделните средби со медијаторот за спорот со името Метју Нимиц и со помошник генералниот секретар на САД, Даниел Фрид.

ДНЕВНИК: Чув се' што треба од Бранко и од Дора

Нетпрес - 29.09.2008

Посредникот Метју Нимиц ги сметал за доволни средбите со Бранко Црвенковски и со Дора Бакојани и ја откажал средбата со преговарачите Димитров и Василакис за неделава, по што Груевски го повика претседателот да каже што се договорил во Њујорк Чув се' што требаше од претседателот Бранко Црвенковски ...

Неконструктивна средба Црвенковски - Груевски?!

Форум - 29.09.2008

Во не многу конструктивна атмосфера и без некои поголем напредок во усогласување на позициите на Владата и Претседателот поминала средбата помеѓу премиерот Никола Груевски и Бранко Црвенковски, неофицијално дознаваме од кабинетот на претседателот.

“Етнос“: Атина прифаќа Горна или Северна Македонија

Нетпрес - 29.09.2008

Специјалниот посредник во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, на почетокот на октомври, годинава, ќе го изнесе својот последен предлог за решавање на прашањето, објавува грчкиот весник “Етнос“. Според изданието Атина рекла “да“ за прифаќање на Северна или Горна Македонија.

Груевски и Црвенковски се караат кој прв свикал средба

Н.Македонија - 29.09.2008

Премиерот Никола Груевски вчера го повика претседателот Бранко Црвенковски да организира средба на која би се прегледала содржината на разговорите на Црвенковски одговори дека изминативе денови тој го канел Груевски на средба, но не добил одговор. На крај, Црвенковски свика средба за денес.