TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ПРЕМИЕРОТ БУЧКОВСКИ НА СРЕДБИ СО ИСЕЛЕНИЦИТЕ ВО ДЕТРОИТ

Канал5 - 30.10.2005

По посетите на Вашингтон и на Њујорк каде што имаше средби со американскиот државен врв, со првите луѓе на Светска банка и ММФ и учествуваше на бизнис форум и на донаторска конференција за отворање нови работни места, премиерот Владо Бучковски денеска и утре во Детроит ќе се сретне со македонските ...

Мала улога во големиот театар

Дневник - 29.10.2005

Христо Ивановски Посетата и разговорите помеѓу американскиот претседател Џорџ Буш и македонскиот премиер Владо Бучковски во Белата куќа го потврдија стратегиското пријателство помеѓу двете земји. Тоа е добрата вест од САД, а и самиот протокол јасно говори какво значење Вашингтон и даде на ...

Бучковски очекува компромис за условна независност на Косово

Време - 29.10.2005

МАКЕДОНСКИОТ ПРЕМИЕР ВО ВАШИНГТОН Македонскиот премиер Владо Бучковски од Вашингтон порача дека е оптимист оти косовските и српските лидери во претстојните преговорите ќе постигнат компромисен договор за идниот статус на Косово.

Бучковски лобира кај бизнисмените во САД да инвестираат во земјава

Утрински - 29.10.2005

Средба на македонските и американските бизнисмени за продлабочување на економската соработка Директните американски инвестиции во Македонија се на незадоволително ниво и не соодветствуваат на добрите политички релации, истакна Бучковски Њујорк - Добрите политички односи меѓу Македонија и САД треба ...

Премиерот верува во компромисно решение за Косово

Утрински - 29.10.2005

ОЧЕКУВАЊЕ ВаШингтон - „Верувам дека на претстојните преговори српските и косовските лидери ќе постигнат компромисен договор за идниот статус на Косово”, изјави премиер Владо Бучковски на прес-конференцијата во студиото на Гласот на Америка во Вашингтон. „Очекувам тешки разговори.

Верувам во компромисно решение

Вечер Прес - 29.10.2005

Верувам дека на претстојните преговори српските и косовските лидери ќе постигнат компромисен договор за идниот статус на Косово, изјави македонскиот премиер Владо Бучковски на прес-конференцијата во вашингтонското студио на Гласот на Америка, по разговорите со американскиот претседател Џорџ Буш и ...

Бучковски: Македонија привлечна за американските инвеститори

А1 - 28.10.2005

Добрите политички односи меѓу Македонија и САД треба да бидат следени и од добра економска соработка. Македонија има економски потенцијал што може да им го понуди на американските бизнисмени и инвеститори, порача премиерот Бучковски на бизнис средбата што во организација на македонската Стопанска ...

Буш: Ви честитам за напредокот

Време - 28.10.2005

БУЧКОВСКИ СЕ СРЕТНА СО АМЕРИКАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ Односите меѓу САД и Македонија никогаш не биле подобри. Ви честитам за напредокот што го направивте, изјави американскиот претседател Џорџ Буш по средбата со македонскиот премиер Владо Бучковски.

Отворена новата македонска амбасада во САД

Дневник - 28.10.2005

НА СВЕЧЕНОСТ ВО ВАШИНГТОН По десет години од воспоставувањето на односите со САД, Македонија завчера во Вашингтон свечено ја отвори новата амбасада, која се наоѓа во елитниот кварт Калорама. Амбасадата ја отвори премиерот Владо Бучовски, а на свеченоста присуствува стотина луѓе, меѓу кои многу ...

Условна независност решение за Косово- дознал Бучковски на средбите со Буш, Рајс и Рамсфелд

Канал5 - 28.10.2005

Бучковски го знае решението за косовското прашање и е оптимист дека по тешки преговори компромисот ќе биде постигнат уште догодина. Бучковски го знае решението за косовското прашање и е оптимист дека по тешки преговори компромисот ќе биде постигнат уште догодина.

Рамсфелд не гарантира прием во НАТО до 2008 година

Утрински - 28.10.2005

Средба на премиерот Бучковски со американскиот секретар за одбрана Ниедна земја не може да дава суд за влез во НАТО. Тоа е организација која работи со консензус, вели Рамсфелд, прашан дали САД можат да гарантираат влез на РМ во НАТО Вашингтон - Македонија доби позитивна оцена за напредокот кон ...

Белата куќа побарала предвремена средба поради аферата со ЦИА

Утрински - 28.10.2005

Каква беше заднината на средбата еден ден порано Претседателот Буш си барал екстра-ангажман за да ја избегне јавноста околу скандалот со дискредитираниот таен агент Слободанка Јовановска Сите американски весници и вчера го ставија на насловните страници скандалот со откривањето на идентитетот на ...

Потврдено пријателството со САД

Дневник - 28.10.2005

Буш и БуЧковски на РАЗГОВОРИ ВО БЕЛАТА КУЌА Македонија доби целосна поддршка од САД за интеграцијата во НАТО и во ЕУ, благодарност за сојузништвото и пофалба за напредокот во реформите неопходни за евроатлантските структури и за имплементацијата на рамковниот договор.

Македонија ја има поддршката на САД

Утрински - 28.10.2005

Прва официјална средба на македонскиот премиер Владо Бучковски со американскиот претседател Џорџ Буш во Белата куќа "Македонија направи напредок во спроведувањето на реформите потребни за членство во НАТО и во ЕУ", изјави американскиот претседател Џорџ Буш по получасовната средба во Белата куќа со ...

Отворена новата македонска амбасада во Вашингтон

Утрински - 28.10.2005

За преадаптација и реновирање на стариот руиниран објект се инвестирани 2,2 милиона долари На свеченоста присуствуваа секретарот за одбрана на САД, Доналд Рамсфелд, и високи претставници на американската администрација Вашингтон - Премиерот Валдо Бучковски, во рамките на повеќедневната посета на ...

Патот на Македонија - реформа и помирување

Утрински - 28.10.2005

Колумна на Бучковски во "Вашингтон тајмс" Според премиерот, во Македонија има пораст на економијата, на извозот и на вработувањата "Во време кога вниманието на повеќето Американци логично е свртено кон војните во Ирак и Авганистан, извонредна успешна приказна се развива во Европа: транзиција на ...

Рамсфелд ги испаничи Бучко и Илинка

Вест - 28.10.2005

Државната делегација предводена од премиерот Владо Бучковски ја искористи турнејата во САД официјално да ја отвори македонската амбасада. Завчеравечер старата француска резиденција која стоеше руинирана долго време ги отвори вратите за јавноста и за многуте гости од Македонија и од САД кои беа ...

Македонија и САД си заблагодарија за се што правеле заедно

Вест - 28.10.2005

ПРЕМИЕРОТ БУЧКОВСКИ ВЛЕЗЕ ВО ОВАЛНАТА СОБА СО ЏОРЏ БУШ "Премиере, благодарен сум за вашето пријателство. Благодарен сум за силната поддршка што ни ја дадовте во нашите напори да победиме во војната против тероризмот. Вие бевте постојан сојузник и американскиот народ е благодарен", рече Буш пред ...

Напредок во реформите потребни за влез во НАТО и ЕУ

Вечер Прес - 28.10.2005

Македонија направи напредок во спроведувањето на реформите потребни за членство во НАТО и во ЕУ, изјави американскиот претседател Џорџ Буш по получасовната средба во Белата куќа со македонскиот премиер Владо Бучковски. "Ви честитам за прогресот што го направивте во приближувањето кон НАТО И ЕУ.

Отворена новата амбасада на Македонија во САД

Вечер Прес - 28.10.2005

Македонскиот премиер Владо Бучковски во Вашингтон ја отвори новата Амбасада на Република Македонија во САД. На свеченоста присуствуваа секретарот за одбрана на САД Доналд Рамсфелд, други високи претставници на американската администрација, шефот на македонската дипломатија Илинка Митрева, ...

Бучковски се пофали во „Вашингтон тајмс“

А1 - 27.10.2005

Бучковски објави колумна за „Вашингтон тајмс“. Во неа се пофали, постигнавме и значителни економски реформи за да привлечеме инвестиции и да го поттикнеме развојот. Нашите мерки во областа на финансиите, трудовата политика, јавната администрација и инвестициите вродуваат со плод, инфлацијата ...

Буш ја поддржува Македонија на патот кон НАТО и ЕУ

А1 - 27.10.2005

Американците го кажаа своето. Ја поддржуваат Македонија во нејзиниот пат кон ЕУ и НАТО, но не сакаат, барем јавно, да се обврзат на датуми, како што е кандидатски статус за декември за Унијата или 2008-мата година за Алијансата.

Македонското искуство пример за целиот регион

Време - 27.10.2005

БУЧКОВСКИ ВО ВАШИНГТОН Искуствата што ги стекна Македонија во безбедносната стабилизација може да се искористат и да се пренесат во целиот регион, порачал македонскиот премиер Владо Бучковски на предавањето во Херитиџ-фондацијата во Вашингтон на темата „Градење нови демократски перспективи за ...

Буш побара средба со Бучковски еден ден порано

Утрински - 27.10.2005

Белата куќа ја промени агендата Американскиот претседател Џорџ Буш побара средба со македонскиот премиер Владо Бучковски еден ден порано од планираното. Промената на терминот на средбата што првично беше закажана за в четврток е по барање на Белата куќа.

Бучковски се сретна со американски сенатори

Утрински - 27.10.2005

ПОСЕТА Премиерот Владо Бучковски завчера имаше средба со заменик-директорот на ММФ, Такатоши Като, а во американскиот Сенат разговараше со претседателот на Комисијата за надворешна политика, Ричард Лугар, со сенаторот Џон Мекејн, потенцијален претседателски кандидат на републиканците, и со ...

Буш и Бучковски се фокусираа на Косово

Дневник - 27.10.2005

РАЗГОВОРИ ВО БЕЛАТА КУЌА Македонската приказна е голем успех и на САД и благодариме за се што направија за нас. Со оваа порака премиерот Владо Бучковски вчера замина во Белата куќа за да се сретне со претседателот Џорџ Буш. Средбата наместо денеска, се одржа еден ден порано, по барање на Бушовата ...

Бучковски форсира независно Косово

Дневник - 27.10.2005

КОАЛИЦИЈА "ТРЕТИОТ ПАТ" Премиерот Владо Бучковски да не брза со давањето бланко-поддршка за независноста на Косово, туку да се вклучи во градењето на ставовите за идниот статус на протекторатот од страна на ЕУ, САД и НАТО, рече Павле Трајанов, лидер на Демократскиот сојуз.

Силна американска поддршка кон аспирациите на Македонија за ЕУ и за НАТО

Утрински - 27.10.2005

Што изјавија во Стејт департментот за разговорите меѓу Кондолиза Рајс и Владо Бучковски На редовниот брифинг за новинарите во Стејт департментот, портпаролот Адам Ерели одговараше и на прашања на грчки новинари за средбата меѓу државниот секретар Кондолиза Рајс и македонскиот премиер Владо ...

Перспективата на Македонија е во евроатлантската интеграција

Утрински - 27.10.2005

Предавање на Бучковски во Фондацијата ,,Херитиџ" во Вашингтон ВаШингтон - „Инвестирањето во македонската перспектива ќе биде од бенефит и за регионот и за меѓународната зедница", истакна премиерот Владо Бучковски на предавањето во Фондацијата ,,Херитиџ" во Вашингтон на тема „Градење нови ...

Буш - Бучковски: Средба на комплименти и пофалби, без конкретни ветувања

Канал5 - 27.10.2005

Средбата на премиерот Владо Бучковски и американскиот претседател Џорџ Буш предизвика големо внимание во САД и денеска на официјалниот сајт на Белата куќа е објавена како централна вест. Вашингтон, 27 октомври (МИА) - Средбата на премиерот Владо Бучковски и американскиот претседател Џорџ Буш ...

Со средбата со Косуми, Бучковски ја понижи државава

Дневник - 26.10.2005

ТМРО Премиерот Владо Бучковски ја понижи државава пред меѓународната заедница со барањето протекторатот Косово да изгласа декларација со која ќе се обврзе дека нема територијални претензии кон Македонија, рече Ванчо Шехтански, лидер на ТМРО.

Бучковски и Рајс не разговарале за предлогот на Нимиц

Утрински - 26.10.2005

Македонскиот премиер ја започна посетата на САД со средбата со државниот секретар Кондолиза Рајс Премиерот Владо Бучковски побара од САД да продолжат со активната поддршка на Македонија, како нејзин стратегиски партнер, во напорите за интегрирање во НАТО и во ЕУ ВаШингтон - Премиер Владо Бучковски ...

Возот за во ЕУ го фаќаме во Вашингтон?

Дневник - 26.10.2005

МАКЕДОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА ВО САД Премиерот Бучковски на средбата со државната секретарка Рајс побарал САД да го искористат влијанието кај некои членки на ЕУ и Македонија да добие кандидатски статус во декември Ќе работиме заедно за интеграцијата на Македонија во ЕУ и ќе ве поддржиме да добиете ...

Македонија очекува поддршка од САД и за НАТО и за ЕУ

Време - 26.10.2005

БУЧКОВСКИ СЕ СРЕТНА СО КОНДОЛИЗА РАЈС САД како стратегиски партнер да ја поддржат Македонија во евроатлантските интеграции и да дадат гаранции дека земјава ќе добие покана за членство во НАТО на самитот во 2008 година, побарал премиерот Владо Бучковски на средбата завчера со американската државна ...

Бучковски чека помош од Кондолиза Рајс за НАТО

Вест - 26.10.2005

Премиерот Владо Бучковски завчеравечер имаше средба со американскиот државен секретар Кондолиза Рајс, на која, како што беше соопштено, побарал САД да продолжат со активната поддршка на Македонија, како нејзин стратешки партнер.

Македонија бара поддршка за приемот во НАТО во 2008 година

Вечер Прес - 26.10.2005

"Република Македонија и во иднина очекува поддршка од САД како нејзин стратешки партнер, и како што минатата година го призна уставното име, да даде активна поддршка и за македонската интеграција во НАТО во 2008 година и добивањето статус - кандидат за членство во ЕУ до крајот на годинава", изјави ...

Баскет за баскет

Вечер Прес - 26.10.2005

Македонскиот премиер Владо Бучковски за време на посетата на САД, утре во Вашингтон, во Белата куќа ќе биде примен од претседателот Џорџ Буш, а за оваа пригода Бучко му подготвува изненадување. Ќе му подари баскет-топка, потпишана од тројцата премиери на Јадранската лига - на Хрватска Иво Санадер, ...

Владата бара американско лобирање за Македонија

А1 - 25.10.2005

На Македонија и се брза. Во отсуство на вистински лобист во ЕУ, македонскиот државен врв дојде во Вашингтон по помош. Меѓу другото, бара од Американците да го користат своето влијание врз Европа , Македонија најдоцна во декември да го добие статусот кандидат.

Бучковски на 5 ноември на средба во Приштина

А1 - 25.10.2005

5 ноември - ова е датумот на кој во Приштина премиерот Бучковски ќе се сретне со своите колеги од Албанија и Црна Гора за да ја потврдат нивната кооперативност во однос на евентуалната независност на Косово, потврдуваат за А1 официјални извори од Тирана и Приштина.

Македонско искуство за косовските проблеми

Дневник - 25.10.2005

СРЕДБА БУЧКОВСКИ-РАЈС ВО ВАШИНГТОН Македонија сака да стане амбасадор на меѓународната заедница во регионот и ќе се обиде да го повлече напред. Со оваа порака премиерот Владо Бучковски вчера замина на средба со американската државна секретарка Кондолиза Рајс, со што ја почна официјалната посета на ...

Колку тежат жените на Бучко и Никола?

Вест - 25.10.2005

ИМОТНИ ЛИСТОВИ Премиерот Владо Бучковски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски ги објавија имотните листи. Премиерот Владо Бучковски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски ги објавија имотните листи. Во нив нема ништо за имотот на нивните сопруги.

Средба Бучковски - Рајс за статусот на Косово

А1 - 24.10.2005

Кооперативност кон Косово, со што Македонија не би се противела на решение што води кон независност одеднаш или периодично, односно условна независност. Ова е пораката што македонската делегација предводена од премиерот Бучковски, ја очекува тука во Вашингтон од американскиот државен врв.

Бучковски ќе бара помош од Буш за името

Дневник - 24.10.2005

МАКЕДОНСКИОТ ПРЕМИЕР ВО ПОСЕТА НА САД Македонија ќе биде конструктивна во процесот на изнаоѓање решение за статусот на Косово и ќе прифати решение на меѓународната заедница што ќе го гарантира територијалниот интегритет и суверенитет на земјава.

Баскет-поздрав за Буш

Утрински - 24.10.2005

Премиерот Бучковски отпатува за САД со необичен подарок Македонскиот премиер Владо Бучковски ќе му предаде баскет-топка на американскиот претседател Џорџ Буш потпишана од Бучковски, хрватскиот премиер Иво Санадер и албанскиот Сали Бериша.

Судир на суети или судир на концепции

Време - 24.10.2005

БУЧКОВСКИ КОНТРА ЦРВЕНКОВСКИ И ОБРАТНО Александра К. Мишовска Последната порака на претседателот Бранко Црвенковски до премиерот Владо Бучковски во однос на владината политика со покраината Косово и демаркацијата на границата во тој дел по којзнае кој пат ја отвори дилемата за односите меѓу двете ...

Бучковски в четврток на средба со Буш

Време - 24.10.2005

ПРЕМИЕРОТ ОТПАТУВА ВО САД Премиерот Владо Бучковски од вчера е во САД, каде што ќе има средби со американскиот државен врв. Централен настан во агендата на Бучковски е средбата со американскиот претседател Џорџ Буш во Белата куќа на 27 октомври.

Државниот врв се сконцентрира на името

Време - 24.10.2005

КОСОВО ВО ВТОР ПЛАН НА СРЕДБАТА КАЈ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ Предлогот на посредникот Метју Нимиц за името е темата за која дискутирале претседателот Бранко Црвенковски, премиерот Владо Бучковски и шефицата на дипломатијата Илинка Митрева, на средбата во претседателскиот кабинет во петокот вечер.

Премиерот Бучковски во официјална посета на САД

Вечер Прес - 24.10.2005

Претседателот на Владата Владо Бучковски од вчера престојува во неколкудневна официјална посета на САД за време на која ќе има средби со американскиот државен врв. Централен настан во агендата на премиерот е средбата со американскиот претседател Џорџ Буш во Белата куќа на 27 октомври.