TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ без промена на позициите околу уставните измени - ДУИ најавува заминување, БЕСА одбива влез во широка ...

Сител - 11.06.2023

Опозициската ВМРО ДПМНЕ бара предвремени парламентарни избори веднаш, бидејќи власта нема двотретинско мнозинство за уставни измени- Потпретседателот на партијата Александар Николовски преку објава на социјалните мрежи вели дека опозицијата никогаш ...

Ковачевски: „Не“ стана „да“ – го поздравувам прифаќањето на уставните измени од Мицкоски

360 степени - 11.06.2023

Потпретседателот на опозициската партија Александар Николоски, пак, преку социјалните мрежи денеска порача дека тие како партија понудиле државнички пристап, но СДСМ води негативна кампања и лаже дека ВМРО-ДПМНЕ прифатило нешто.

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ да се изјасни кој од двата нивни предлога изнесени на лидерската средба е прифатлив

24 Вести - 11.06.2023

И денеска, ВМРО-ДПМНЕ пред натамошни преговори, бара СДСМ да се изјасни кој од двата нивни предлога изнесени на лидерската средба е прифатлив за ...

Спасеновски: Влада без ДУИ ќе ги комплицира работите

Р.С.Европа - 11.06.2023

Во услови на сериозни политички предизвици, како евентуалниот застој на европските интеграции, сметам дека најмалку што ѝ е потребно на оваа држава е да се исклучи ДУИ од учество во власта во државата, вели професорот по уставно право и политички ...

ВМРО-ДПМНЕ се дообјасни: Одложена примена на уставните измени или предвремени избори со гаранции од ЕУ

Фокус - 11.06.2023

ВМРО-ДПМНЕ преку денешното утринско соопштение ги дообрајсни своите услови за давање поддршка на уставните измени за внесување на Бугарите во Уставот. Доколку СДСМ не прифати еден од овие услови, тогаш ВМРО-ДПМНЕ нема да преговара.

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ поставија услови за продолжување на дијалогот за уставните измени, ДУИ потврди дека е подготвена да ...

Сител - 11.06.2023

СДСМ е подготвен да го продолжи дијалогот за уставните измени со ВМРО-ДПМНЕ, но бара најголемата опозициска партија да се изјасни дали останува на ставовите изнесени на средбата на лидерите на двете партии Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со услови за продолжување на дијалогот за уставните измени, ДУИ потврди дека е подготвена да ја ...

МКД - 11.06.2023

СДСМ е подготвен да го продолжи дијалогот за уставните измени со ВМРО-ДПМНЕ, но бара најголемата опозициска партија да се изјасни дали останува на ставовите изнесени на средбата на лидерите на двете партии Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски ...

Кој прифатил уставни измени, а кој го замајува членството – партиите со нови преписки

360 степени - 11.06.2023

ВМРО-ДПМНЕ бара владејачкиот СДСМ да каже кој од двата предлози на Мицкоски е прифатлив или во спротивно само ќе го замајува членството. Социјалдемократите, пак, велат дека лидерот на опозициската партија јасно пред македонската јавност кажал дека ...

СДСМ: Мицкоски прифати уставни измени, сега дијалогот да продолжи

Фокус - 11.06.2023

Од СДСМ утринава уште еднаш повторија дека Христијан Мицкоски јавно, на прес конференција, пред целата македонска јавност, прифатил уставни измени. -Прифаќањето на уставните измени и промената на ставот на ДПМНЕ се добра основа, а сите барања на ...

Влада без ДУИ ќе ги комплицира работите, смета професорот Спасеновски

360 степени - 11.06.2023

Во однос на уставните измени, тој истакнува дека доколку се гледа технички односно внатрешниот аспект поврзан со уставниот поредок, тогаш нема никаков проблем кои било измени на Уставот и кои било амандмани да се усвојат на начин што ќе имаат ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ поставија услови за продолжување на дијалогот за уставните измени

24 Вести - 11.06.2023

СДСМ е подготвен да го продолжи дијалогот за уставните измени со ВМРО-ДПМНЕ, но бара најголемата опозициска партија да се изјасни дали останува на ставовите изнесени на средбата на лидерите на двете партии Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски.

Нов АСНОМ: Наметнати и недемократски уставни измени

МКД - 11.06.2023

Предложениот процес за уставни промени доаѓа од владина постава која не е избрана на избори за да може да ги спроведе неуствно предложените уставни измени. Од друга страна, ги анализиравме предлозите на опозицијата која го прифати Преспанскиот ...

Ковачевски: Прифаќањето на уставните измени им дојде како шок во ВМРО-ДПМНЕ, имам разбирање

Фокус - 11.06.2023

На последната средба, Христијан Мицкоски прифати уставни измени и тоа јавно го кажа на прес конференција и го повтори потоа во изјава наредниот ден. Прифаќањето на уставните измени им дојде некако како шок во ВМРО-ДПМНЕ, можеби затоа што се случи ...

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на обраќањето на Ковачевски

Канал5 - 11.06.2023

Ковачевски живее во паралелна реалност, уставни измени под бугарски диктат нема, ВМРО-ДПМНЕ понуди предлози, а тој уште не се изјаснил. Јасно е дека Ковачевски е збунет зошто се приближува времето кога ќе мора да ги стави уставните измени во ...

Ковачевски живее во паралелна реалност, реагира ВМРО-ДПМНЕ откако тој рече дека Мицкоски ги прифатил уставните измени

360 степени - 11.06.2023

На Ковачевски и сега му јасно дека нема две третини, но купува време, велат од опозициската партија Ковачевски живее во паралелна реалност, уставни измени под бугарски диктат нема, ВМРО-ДПМНЕ понуди предлози, а тој уште не се изјаснил, реагираат од ...

Ковачевски: НЕ стана ДА, прифаќањето уставни измени од Мицкоски е за поздравување

Канал5 - 11.06.2023

„НЕ стана ДА, прифаќањето на уставните измени од страна на Мицкоски и промената на ставот е за доброто на државата и го поздравувам“. Сега имаме нов момент на политичката сцена во земјата и нова реторика, целосно различна од она што досега го ...

ВМРО-ДПМНЕ се дообјаснува: Или одложена примена на уставните измени или предвремени избори со гаранции од ЕУ

Либертас - 11.06.2023

ВМРО-ДПМНЕ преку денешното утринско соопштение ги дообрајсни своите услови за давање поддршка на уставните измени за внесување на Бугарите во Уставот. Доколку СДСМ не прифати еден од овие услови, тогаш ВМРО-ДПМНЕ нема да преговара.

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ поставија услови за продолжување на дијалогот за уставните измени, ДУИ потврди дека е подготвена да ...

Алсат-М - 11.06.2023

СДСМ е подготвен да го продолжи дијалогот за уставните измени со ВМРО-ДПМНЕ, но бара најголемата опозициска партија да се изјасни дали останува на ставовите изнесени на средбата на лидерите на двете партии Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ поставија услови за продолжување на дијалогот за уставните измени, ДУИ потврди дека е подготвена да ...

Либертас - 11.06.2023

СДСМ е подготвен да го продолжи дијалогот за уставните измени со ВМРО-ДПМНЕ, но бара најголемата опозициска партија да се изјасни дали останува на ставовите изнесени на средбата на лидерите на двете партии Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ поставија услови за продолжување на дијалогот за уставните измени, ДУИ потврди дека е подготвена да ...

ТВ21 - 11.06.2023

СДСМ е подготвен да го продолжи дијалогот за уставните измени со ВМРО-ДПМНЕ, но бара најголемата опозициска партија да се изјасни дали останува на ставовите изнесени на средбата на лидерите на двете партии Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски наместо да живее во паралелна реалност, да каже кој предлог го прифаќа

Слободен Печат - 11.06.2023

Ковачевски живее во паралелна реалност, уставни измени под бугарски диктат нема, ВМРО-ДПМНЕ понуди предлози, а тој уште не се изјаснил, реагира ВМРО-ДПМНЕ на пораката на премиерот Димитар Ковачевски дека ВМРО-ДПМНЕ го сменила ставот за уставните ...

СДСМ: Мицкоски прифати уставни измени и сега дијалогот треба да продолжи

А1 On - 11.06.2023

„Мицкоски јавно, на прес конференција, пред целата македонска јавност, прифати уставни измени. Прифаќањето на уставните измени и промената на ставот на ДПМНЕ се добра основа, а сите барања на најголемата опозициска партија беа прифатени“, соопшти ...

СДСМ: Ковачевски: НЕ стана ДА, прифаќањето уставни измени од Мицкоски е за поздравување

Нова ТВ - 11.06.2023

Сега имаме нов момент на политичката сцена во земјата и нова реторика, целосно различна ...

ВЛАДА БЕЗ ДУИ ЌЕ ГИ КОМПЛИЦИРА РАБОТИТЕ Немаме капацитет да промениме политичка одлука на ЕУ

+инфо - 11.06.2023

Професорот по уставно право Александар Спасеновски, за РСЕ истакнува дека поради преземените обврски од лани, тешко може да се исполни условото на ВМРО-ДПМНЕ - сега да се усвојат уставните измени, а да почнат да важат кога земјата ќе влезе во ...

СДСМ: Мицкоски прифати уставни измени и сега дијалогот треба да продолжи

Нова ТВ - 11.06.2023

Мицкоски јавно, на прес конференција, пред целата македонска јавност, прифати уставни измени. Прифаќањето на уставните измени и промената на ставот на ДПМНЕ се добра основа, а сите барања на најголемата опозициска партија беа прифатени.

Спасеновски за РСЕ: Влада без ДУИ ќе ги комплицира работите

Либертас - 11.06.2023

Во услови на сериозни политички предизвици, како евентуалниот застој на европските интеграции, сметам дека најмалку што ѝ е потребно на оваа држава е да се исклучи ДУИ од учество во власта во државата, вели во интервју за РСЕ професорот по уставно ...

Спасеновски за предлогот на Мицкоски: Нема проблем уставните измени да имаат одложена примена, технички е возможно

Курир - 11.06.2023

Професорот по устанно право, Александар Спасеновски смета дека нема никаков проблем и постои можност да се усвојат уставните измени со одложена примена, што впрочем е предлог на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој што произлезе по ...

Реториката на СДСМ и ДУИ за Македонија во ЕУ, не ја следат конкретни чекори за компромис со ВМРО-ДПМНЕ

Алфа - 11.06.2023

Статус КВО и по претседателство на ДУИ, кога го соопштија она што веќе јавноста го знаеше – ќе излеземе од Владата ама кога ќе почне да важат уставните измени. Нешто со што опозицијата никако не се согласува, и нешто со кое власта тактизира.

Спасеновски: Влада без ДУИ најмаку ѝ е потребно на државата

Слободен Печат - 11.06.2023

Во услови на сериозни политички предизвици, како евентуалниот застој на европските интеграции, сметам дека најмалку што ѝ е потребно на оваа држава е да се исклучи ДУИ од учество во власта во државата, вели професорот по уставно право и политички ...

Ковачевски: „НЕ“ стана „ДА“, прифаќањето на уставните измени на ВМРО-ДПМНЕ ѝ дојде како шок, имам разбирање за тоа

Слободен Печат - 11.06.2023

Сега имаме нов момент на политичката сцена во земјата и нова реторика, целосно различна од она што досега го слушавме, „НЕ“ стана „ДА“, прифаќањето на уставните измени од страна на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и промената на ставот е за ...

СДСМ: Мицкоски прифати уставни измени, сега дијалогот да продолжи

Либертас - 11.06.2023

Од СДСМ утринава уште еднаш повторија дека Христијан Мицкоски јавно, на прес конференција, пред целата македонска јавност, прифатил уставни измени. -Прифаќањето на уставните измени и промената на ставот на ДПМНЕ се добра основа, а сите барања на ...

СДСМ: Мицкоски прифати уставни измени и сега дијалогот треба да продолжи

Макфакс - 11.06.2023

„Мицкоски јавно, на прес конференција, пред целата македонска јавност, прифати уставни измени. Прифаќањето на уставните измени и промената на ставот на ДПМНЕ се добра основа, а сите барања на најголемата опозициска партија беа прифатени.

Ковачевски: НЕ стана ДА, прифаќањето уставни измени од Мицкоски е за поздравување

ТВ21 - 11.06.2023

Сега имаме нов момент на политичката сцена во земјата и нова реторика, целосно различна од она што досега го слушавме, НЕ стана ДА, прифаќањето на уставните измени од страна на Мицкоски и промената на ставот е за доброто на државата и го ...

Ковачевски: НЕ стана ДА, прифаќањето уставни измени од Мицкоски е за поздравување

Либертас - 11.06.2023

Сега имаме нов момент на политичката сцена во земјата и нова реторика, целосно различна од она што досега го слушавме, НЕ стана ДА, прифаќањето на уставните измени од страна на Мицкоски и промената на ставот е за доброто на државата и го ...

ВМРО-ДПМНЕ чека Ковачевски да пресече: Или одложена примена на уставните измени или избори

Слободен Печат - 11.06.2023

СДС да каже кој од двата предлога на претседателот Мицкоски кои го штитат идентитетот и овозможуваат интеграција во ЕУ прифаќа, спротивно нема потреба од преговори, велат од ...

Спасеновски за предлогот на Мицкоски: Нема проблем уставните измени да имаат одложена примена, технички е возможно

Вечер Прес - 11.06.2023

Професорот по устанно право, Александар Спасеновски смета дека нема никаков проблем и постои можност да се усвојат уставните измени со одложена примена, што впрочем е предлог на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски .

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски живее во паралелна реалност, уставни измени под бугарски диктат нема, ВМРО-ДПМНЕ понуди ...

Курир - 11.06.2023

Ковачевски живее во паралелна реалност, уставни измени под бугарски диктат нема, ВМРО-ДПМНЕ понуди предлози, а тој уште не се изјаснил, регираат од ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на Ковачевски. Јасно е дека Ковачевски е збунет зошто се приближува времето ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски живее во паралелна реалност, понудивме предлози, а тој уште не се изјаснил

Макфакс - 11.06.2023

Ковачевски живее во паралелна реалност, уставни измени под бугарски диктат нема, ВМРО-ДПМНЕ понуди предлози, а тој уште не се изјаснил, велат од ВМРО-ДПМНЕ по денешната изјава на премиерот Ковачевски.

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски живее во паралелна реалност

А1 On - 11.06.2023

„Ковачевски живее во паралелна реалност, уставни измени под бугарски диктат нема, ВМРО-ДПМНЕ понуди предлози, а тој уште не се изјаснил“, реагира ВМРО-ДПМНЕ на обраќањето на Димитар Ковачевски .

ВЛАДА БЕЗ ДУИ: Имаме историска шанса која доколку ја пропуштиме нема да ја имаме повторно во наредните 10-20 години

Фактор - 11.06.2023

СДСМ е подготвен да го продолжи дијалогот за уставните измени со ВМРО-ДПМНЕ, но бара најголемата опозициска партија да се изјасни дали останува на ставовите изнесени на средбата на лидерите на двете партии Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски ...

Ковачевски и Мицкоски на нова лидерска ќе се дообјаснуваат кој што прифатил! ДУИ чека да излезе од Влда

Слободен Печат - 11.06.2023

СДСМ е подготвен да го продолжи дијалогот за уставните измени со ВМРО-ДПМНЕ, но бара најголемата опозициска партија да се изјасни дали останува на ставовите изнесени на средбата на лидерите на двете партии Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски ...

ВМРО-ДПМНЕ со реакција на обраќањето на Ковачевски: Живее во паралелна реалност

ТВ21 - 11.06.2023

Од ВМРО-ДПМНЕ му вратија на изјавата на премиерот Димитар Ковачевски. Според нив, тој живее во паралелна реалност, а уставни измени под бугарски диктат нема. „ВМРО-ДПМНЕ понуди предлози, а тој уште не се изјаснил.

Ковачевски: „НЕ“ стана „ДА“ – бев убеден дека ВМРО-ДПМНЕ ќе се приклучи на праведната цел за европска иднина

Вечер Прес - 11.06.2023

Сега имаме нов момент на политичката сцена во земјата и нова реторика, целосно различна од она што досега го слушавме, „НЕ“ стана „ДА“, прифаќањето на уставните измени од страна на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и промената на ставот е за ...

(ВИДЕО) Ковачевски: НЕ стана ДА, прифаќањето уставни измени од Мицкоски е за поздравување

А1 On - 11.06.2023

Сега имаме нов момент на политичката сцена во земјата и нова реторика, целосно различна од она што досега го слушавме, НЕ стана ДА, прифаќањето на уставните измени од страна на Мицкоски и промената на ставот е за доброто на државата и го ...

ВМРО-ДПМНЕ: Одложена примена на уставните измени или предвремени избори со гаранции од ЕУ

Lider - 11.06.2023

ВМРО-ДПМНЕ преку денешното утринско соопштение ги дообјасни своите услови за давање поддршка на уставните измени за внесување на Бугарите во Уставот. Доколку СДСМ не прифати еден од овие услови, тогаш ВМРО-ДПМНЕ нема да преговара.

ВМРО-ДПМНЕ бара: Одложена примена на уставните измени или предвремени избори со гаранции од ЕУ

Република - 11.06.2023

ВМРО-ДПМНЕ преку денешното утринско соопштение ги дообјасни своите услови за давање поддршка на уставните измени за внесување на Бугарите во Уставот. Доколку СДСМ не прифати еден од овие услови, тогаш ВМРО-ДПМНЕ нема да преговара.

СДСМ: Мицкоски прифати уставни измени и сега дијалогот треба да продолжи

Press24 - 11.06.2023

„Мицкоски јавно, на прес конференција, пред целата македонска јавност, прифати уставни измени. Прифаќањето на уставните измени и промената на ставот на ДПМНЕ се добра основа, а сите барања на најголемата опозициска партија беа прифатени“, велат од ...

Ковачевски: НЕ стана ДА, прифаќањето уставни измени од Мицкоски е за поздравување

24Инфо - 11.06.2023

Сега имаме нов момент на политичката сцена во земјата и нова реторика, целосно различна од она што досега го слушавме, НЕ стана ДА, прифаќањето на уставните измени од страна на Мицкоски и промената на ставот е за доброто на државата и го ...

Спасеновски за предлогот на Мицкоски: Нема проблем уставните измени да имаат одложена примена, технички е возможно

Lider - 11.06.2023

Професорот по устанно право, Александар Спасеновски смета дека нема никаков проблем и постои можност да се усвојат уставните измени со одложена примена, што впрочем е предлог на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој што произлезе по ...

Ковачевски: НЕ стана ДА, прифаќањето уставни измени од Мицкоски е за поздравување

Press24 - 11.06.2023

Сега имаме нов момент на политичката сцена во земјата и нова реторика, целосно различна од она што досега го слушавме, НЕ стана ДА, прифаќањето на уставните измени од страна на Мицкоски и промената на ставот е за доброто на државата и го ...

СДСМ: Мицкоски прифати уставни измени и сега дијалогот треба да продолжи

MTM - 11.06.2023

„Мицкоски јавно, на прес конференција, пред целата македонска јавност, прифати уставни измени. Прифаќањето на уставните измени и промената на ставот на ДПМНЕ се добра основа, а сите барања на најголемата опозициска партија беа прифатени.

СДСМ: Мицкоски прифати уставни измени и сега дијалогот треба да продолжи

Centar - 11.06.2023

„Мицкоски јавно, на прес конференција, пред целата македонска јавност, прифати уставни измени. dobivaj vesti na viber Прифаќањето на уставните измени и промената на ставот на ДПМНЕ се добра основа, а сите барања на најголемата опозициска партија беа ...

Ковачевски: „Не“ од Мицкоски за уставни измени стана „Дa“

Република - 11.06.2023

„Не“ на Мицкоски за уставни измени стана „Да“ и тоа е добро нагласи премиерот Ковачевски. СДСМ го предводи концептот за европска Македонија и работи заостварување на уште една стратешка национална и државна целпоставена уште од независноста: ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ поставија услови за продолжување на дијалогот за уставните измени, ДУИ потврди дека е подготвена да ...

Скопје инфо - 11.06.2023

СДСМ е подготвен да го продолжи дијалогот за уставните измени со ВМРО-ДПМНЕ, но бара најголемата опозициска партија да се изјасни дали останува на ставовите изнесени на средбата на лидерите на двете партии Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски ...

Ковачевски живее во паралелна реалност, уставни измени под бугарски диктат нема, ВМРО-ДПМНЕ понуди предлози, а тој уште ...

Република - 11.06.2023

Ковачевски живее во паралелна реалност, уставни измени под бугарски диктат нема, ВМРО-ДПМНЕ понуди предлози, а тој уште не се изјаснил, му предочија од опозициската партија на премиерот по неговата изјава дека „Не“ на Мицкоски станало „Да“.

СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се дообјаснуваат околу уставните измени: Како ќе продолжи процесот

Независен - 11.06.2023

СДСМ е подготвен да го продолжи дијалогот за уставните измени со ВМРО-ДПМНЕ, но бара најголемата опозициска партија да се изјасни дали останува на ставовите изнесени на средбата на лидерите на двете партии Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски живее во паралелна реалност

Press24 - 11.06.2023

Ковачевски живее во паралелна реалност, уставни измени под бугарски диктат нема, ВМРО-ДПМНЕ понуди предлози, а тој уште не се изјаснил, велат од опозициската партија во соопштение испратено до медиумите.

ВМРО-ДПМНЕ чека изјаснување кој од двата предлози е прифатлив за Ковачевски

Денешен - 11.06.2023

Ковачевски живее во паралелна реалност, уставни измени под бугарски диктат нема, ВМРО-ДПМНЕ понуди предлози, а тој уште не се изјаснил, реагира преку соопштение ВМРО-ДПМНЕ. Јасно е дека Ковачевски е збунет зошто се приближува времето кога ќе мора да ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ поставија услови за продолжување на дијалогот за уставните измени, ДУИ потврди дека е подготвена да ...

24Инфо - 11.06.2023

СДСМ е подготвен да го продолжи дијалогот за уставните измени со ВМРО-ДПМНЕ, но бара најголемата опозициска партија да се изјасни дали останува на ставовите изнесени на средбата на лидерите на двете партии Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски ...

ЗА ФОРМИРАЊЕ НОВА ВЛАДА: ВМРО-ДПМНЕ бара СДСМ да се изјасни кој од нивните два става на лидерската средба е прифатлив

Денешен - 11.06.2023

СДСМ е подготвен да го продолжи дијалогот за уставните измени со ВМРО-ДПМНЕ, но бара најголемата опозициска партија да се изјасни дали останува на ставовите изнесени на средбата на лидерите на двете партии Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски ...

ВМРО ДПМНЕ: Уставни измени под бугарски диктат нема,Ковачевски уште не се изјаснил за понудените предлози

24Инфо - 11.06.2023

Ковачевски живее во паралелна реалност, уставни измени под бугарски диктат нема, ВМРО-ДПМНЕ понуди предлози, а тој уште не се изјаснил. Јасно е дека Ковачевски е збунет зошто се приближува времето кога ќе мора да ги стави уставните измени во ...

СДСМ му порача на Мицкоски дека треба да прифати уставни измени

Lider - 11.06.2023

„Мицкоски јавно, на прес конференција, пред целата македонска јавност, прифати уставни измени. Прифаќањето на уставните измени и промената на ставот на ДПМНЕ се добра основа, а сите барања на најголемата опозициска партија беа прифатени.

Ковачевски живее во паралелна реалност, уставни измени под бугарски диктат нема, ВМРО-ДПМНЕ понуди предлози, а тој уште ...

Нетпрес - 11.06.2023

Ковачевски живее во паралелна реалност, уставни измени под бугарски диктат нема, ВМРО-ДПМНЕ понуди предлози, а тој уште не се изјаснил, регираат од ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на Ковачевски. Јасно е дека Ковачевски е збунет зошто се приближува времето ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ поставија услови за продолжување на дијалогот за уставните измени, ДУИ потврди дека е подготвена да ...

Во Центар - 11.06.2023

– СДСМ е подготвен да го продолжи дијалогот за уставните измени со ВМРО-ДПМНЕ, но бара најголемата опозициска партија да се изјасни дали останува на ставовите изнесени на средбата на лидерите на двете партии Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски живее во паралелна реалност, уставни измени под бугарски диктат нема, ВМРО-ДПМНЕ понуди ...

Lider - 11.06.2023

Ковачевски живее во паралелна реалност, уставни измени под бугарски диктат нема, ВМРО-ДПМНЕ понуди предлози, а тој уште не се изјаснил, регираат од ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на Ковачевски. Јасно е дека Ковачевски е збунет зошто се приближува времето ...

Ковачевски: „НЕ“ стана „ДА“ – бев убеден дека ВМРО-ДПМНЕ ќе се приклучи на праведната цел за европска иднина

Во Центар - 11.06.2023

Сега имаме нов момент на политичката сцена во земјата и нова реторика, целосно различна од она што досега го слушавме, „НЕ“ стана „ДА“, прифаќањето на уставните измени од страна на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и промената на ставот е за ...

Нема проблем уставните измени да имаат одложена примена, технички е возможно, вели Спасеновски за предлогот на Мицкоски

Нетпрес - 11.06.2023

Професорот по устанно право, Александар Спасеновски смета дека нема никаков проблем и постои можност да се усвојат уставните измени со одложена примена, што впрочем е предлог на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој што произлезе по ...

Како „Не“ на ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени стана „Да“ и кој живее во „паралелна реалност“

Независен - 11.06.2023

Премиерот и лидер на СДСМ Димитар Ковачевски и опозициската ВМР-ДПМНЕ денес излегоа со целосно спротивставени констатации околу уставните измени. Додека во Кавадарци, на партиската трибина Ковачевски рече дека на последната нивна средба, Христијан ...

Спасеновски: Нема проблем уставните измени да имаат одложена примена, технички е возможно

Република - 11.06.2023

Професорот по устанно право, Александар Спасеновски смета дека нема никаков проблем и постои можност да се усвојат уставните измени со одложена примена, што впрочем е предлог на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој што произлезе по ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски живее во паралелна реалност, понудивме предлози, а тој уште не се изјаснил

Centar - 11.06.2023

Ковачевски живее во паралелна реалност, уставни измени под бугарски диктат нема, ВМРО-ДПМНЕ понуди предлози, а тој уште не се изјаснил, велат од ВМРО-ДПМНЕ по денешната изјава на премиерот Ковачевски.

СДСМ: Мицкоски прифати уставни измени и сега дијалогот треба да продолжи

Frontline - 11.06.2023

Мицкоски јавно, на прес конференција, пред целата македонска јавност, прифати уставни измени. Прифаќањето на уставните измени и промената на ставот на ДПМНЕ се добра основа, а сите барања на најголемата опозициска партија беа прифатени.

Ковачевски: НЕ стана ДА, прифаќањето уставни измени од Мицкоски е за поздравување

4NEWS - 11.06.2023

Сега имаме нов момент на политичката сцена во земјата и нова реторика, целосно различна од она што досега го слушавме, НЕ стана ДА, прифаќањето на уставните измени од страна на Мицкоски и промената на ставот е за доброто на државата и го ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ поставија услови за продолжување на дијалогот, ДУИ подготвена да си оди од Влада

4NEWS - 11.06.2023

СДСМ е подготвен да го продолжи дијалогот за уставните измени со ВМРО-ДПМНЕ, но бара најголемата опозициска партија да се изјасни дали останува на ставовите изнесени на средбата на лидерите на двете партии Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски ...

Ковачевски: Работните групи се вистинскиот формат за договарање на сите детали меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

MakPress - 11.06.2023

Работните групи за продолжување на разговорите за уставните измени се вистинскиот формат во кој треба да продолжи договарање на сите детали меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи секој предлог има свои специфики што треба да се имплементираат и таа ...

Понудата за влез во владата неочекувано го премисли ВМРО за уставните измени, ДУИ подготвена да се „жртвува“

Мета - 11.06.2023

Експертите и познавачите на политичките прашања ја гледаат како позитивна ненадејната промена на ставот на ВМРО-ДПМНЕ во однос на уставните измени. Подеднакво изненадувачка беше и реакцијата на ДУИ која веќе 20 години е на власт, пишува Порталб.мк ...

НЕ за Уставните Измени, НЕ за ваква ЕУ!

Опсервер - 11.06.2023

НовАсном го прати развојот на предложениот процес за уставни промени од страна на владината постава која не беше избрана на избори да ги спроведе неуствно предложените уставни измени. Од друга страна, ги анализиравме предлозите на опозицијата која ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ поставија услови за продолжување на дијалогот за уставните измени, ДУИ потврди дека е подготвена да ...

Опсервер - 11.06.2023

СДСМ е подготвен да го продолжи дијалогот за уставните измени со ВМРО-ДПМНЕ, но бара најголемата опозициска партија да се изјасни дали останува на ставовите изнесени на средбата на лидерите на двете партии Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски ...

СДСМ формира работна група за уставните измени, ВМРО-ДПМНЕ чека одговор за предлозите од лидерската средба

MakPress - 11.06.2023

Работна група на СДСМ предводена од генералниот секретар Миле Зечевиќ Вардарски, треба да ги продолжи разговорите за уставните измени со опозициската ВМРО-ДПМНЕ и останатите парламентарни партии, како продолжение на средбата на премиерот и лидер на ...

Мицкоски прифати уставни измени и сега дијалогот треба да продолжи, велат од СДСМ

Локално - 11.06.2023

„Мицкоски јавно, на прес конференција, пред целата македонска јавност, прифати уставни измени. Прифаќањето на уставните измени и промената на ставот на ДПМНЕ се добра основа, а сите барања на најголемата опозициска партија беа прифатени.

ВМРО-ДПМНЕ му врати на Ковачевски: Живееш во паралелна реалност!

4NEWS - 11.06.2023

Од ВМРО-ДПМНЕ му вратија на изјавата на премиерот Димитар Ковачевски. Според нив, тој живее во паралелна реалност, а уставни измени под бугарски диктат нема. „ВМРО-ДПМНЕ понуди предлози, а тој уште не се изјаснил.

Каевски: СДСМ е подготвена да го продолжи дијалогот за уставните измени со ВМРО-ДПМНЕ

MakPress - 11.06.2023

Воспоставениот дијалог со опозицијата е во исклучително важен момент за европската иднина на земјата. Чекорот што го направи Христијан Мицкоски со прифаќањето на уставите измени е за поздравување.

Ковачевски: „Не“ од Мицкоски за уставни измени стана „Дa“

PressingTV - 11.06.2023

„Не“ на Мицкоски за уставни измени стана „Да“ и тоа е добро нагласи премиерот Ковачевски. СДСМ го предводи концептот за европска Македонија и работи заостварување на уште една стратешка национална и државна целпоставена уште од независноста: ...

Ковачевски за уставните измени: „НЕ стана ДА, затоа што ДА е секогаш посилно од НЕ“

Локално - 11.06.2023

Сега имаме нов момент на политичката сцена во земјата и нова реторика, целосно различна од она што досега го слушавме, НЕ стана ДА, прифаќањето на уставните измени од страна на Мицкоски и промената на ставот е за доброто на државата и го ...

Ковачевски: „НЕ“ стана „ДА“ – бев убеден дека ВМРО-ДПМНЕ ќе се приклучи на праведната цел за европска иднина

Zoom - 11.06.2023

Сега имаме нов момент на политичката сцена во земјата и нова реторика, целосно различна од она што досега го слушавме, „НЕ“ стана „ДА“, прифаќањето на уставните измени од страна на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и промената на ставот е за ...

СДСМ: Мицкоски прифати уставни измени и сега дијалогот треба да продолжи

Вести плус - 11.06.2023

„Мицкоски јавно, на прес конференција, пред целата македонска јавност, прифати уставни измени. dobivaj vesti na viber Прифаќањето на уставните измени и промената на ставот на ДПМНЕ се добра основа, а сите барања на најголемата опозициска партија беа ...

Мицкоски прифати уставни измени и сега дијалогот треба да продолжи, велат од СДСМ

CivilMedia - 11.06.2023

Мицкоски јавно, на прес конференција, пред целата македонска јавност, прифати уставни измени. Прифаќањето на уставните измени и промената на ставот на ДПМНЕ се добра основа, а сите барања на најголемата опозициска партија беа прифатени.

Ковачевски: „НЕ“ стана „ДА“ – бев убеден дека ВМРО-ДПМНЕ ќе се приклучи на праведната цел за европска иднина

Опсервер - 11.06.2023

Сега имаме нов момент на политичката сцена во земјата и нова реторика, целосно различна од она што досега го слушавме, „НЕ“ стана „ДА“, прифаќањето на уставните измени од страна на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и промената на ставот е за ...

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на обраќањето на Ковачевски

Опсервер - 11.06.2023

11 јуни 2023 Ковачевски живее во паралелна реалност, уставни измени под бугарски диктат нема, ВМРО-ДПМНЕ понуди предлози, а тој уште не се изјаснил. Јасно е дека Ковачевски е збунет зошто се приближува времето кога ќе мора да ги стави уставните ...

ВМРО-ДПМНЕ чека одговор од СДСМ кој предлог го прифаќаат, ДУИ со услов за одење во опозиција

MakPress - 11.06.2023

СДСМ е подготвен да го продолжи дијалогот за уставните измени со ВМРО-ДПМНЕ, но бара најголемата опозициска партија да се изјасни дали останува на ставовите изнесени на средбата на лидерите на двете партии Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски ...

Ковачевски: Да застанеме заедно рамо до рамо, да донесеме одлука заради иднината

MakPress - 11.06.2023

Сега имаме нов момент на политичката сцена во земјата и нова реторика, целосно различна од она што досега го слушавме, „НЕ“ стана „ДА“, прифаќањето на уставните измени од страна на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и промената на ставот е за ...

СДСМ формира работна група за уставните измени, ВМРО-ДПМНЕ пред идните чекори бара одговор за предлозите од лидерската ...

Сител - 10.06.2023

Работна група на СДСМ предводена од генералниот секретар Миле Зечевиќ Вардарски, треба да ги продолжи разговорите за уставните измени со опозициската ВМРО-ДПМНЕ и останатите парламентарни партии, како продолжение на средбата на премиерот и лидер на ...

Христијан Мицкоски прифати уставни измени, велат од СДСМ

Фокус - 10.06.2023

„СДСМ нема намера да ги објаснува изјавите на Христијан Мицкоски со кои прифати уставни измени“, велат од СДСМ. „Целата македонска јавност, преку медиумите, го слушна Мицкоски и променетиот став на неговата партија.

Каевски: СДСМ е подготвен дијалогот за уставните измени да ги продолжи со ВМРО ДПМНЕ

24 Вести - 10.06.2023

СДСМ ќе формира работна група која ќе продолжи со разговорите со ВМРО-ДПМНЕ и другите политички партии за следните чекори со цел усвојување на уставните измени со кои ќе се вметнат Бугарите во преамбулата.

(ВИДЕО) Каевски: Работната група на СДСМ ќе го продолжи дијалогот со ВМРО-ДПМНЕ

360 степени - 10.06.2023

Велејќи дека дијалогот продолжува, Каевски најави дека СДСМ ќе ги интензивира активностите со цел потребните реформи да бидат донесени брзо за пристапните преговори да завршат успешно и, како што рече, веќе до 2030 година земјава да стане ...

Каевски: СДСМ е подготвена да го продолжи дијалогот за уставните измени со ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 10.06.2023

Воспоставениот дијалог со опозицијата е во исклучително важен момент за европската иднина на земјата. Чекорот што го направи Христијан Мицкоски со прифаќањето на уставите измени е за поздравување.

Каевски: Работната група на СДСМ ќе го продолжи дијалогот со ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 10.06.2023

Воспоставениот дијалог со опозицијата е во исклучително важен момент за европската иднина на земјата, а чекорот што го направи Христијан Мицкоски со прифаќањето на уставите измени е за поздравување.

Каевски: СДСМ е подготвена да го продолжи дијалогот за уставните измени со ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 10.06.2023

Воспоставениот дијалог со опозицијата е во исклучително важен момент за европската иднина на земјата. Чекорот што го направи Христијан Мицкоски со прифаќањето на уставите измени е за поздравување.

Ковачевски: Би било лошо ако Мицкоски се повлече од преземената обврска

360 степени - 10.06.2023

Премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски изјави дека ако лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски решил да се повлече од она што го кажал на прес-конференција, а тоа, според Ковачевски, е дека прифаќа уставни измени, тогаш тоа треба да ...

Ковачевски: Прифаќањето на уставните измени им дојде како шок, ВМРО-ДПМНЕ да остане во процесот

Канал5 - 10.06.2023

„Сметам дека тие треба да останат во процесот. “ -Сметам дека ВМРО-ДПМНЕ треба да останат во процесот, знаете им дојде шок, после една година скоро кога правите протести кога велите дека сте браникот, кога велите дека никогаш нема да прифатите ...

(ВИДЕО) Тоа што Мицкоски прифати уставни измени, во партијата им дојде како шок

Фокус - 10.06.2023

Премиерот Димитар Ковачевски смета дека ВМРО-ДПМНЕ треба да останат во процесот за да се договорат уставните измени. Одговарајќи на новинарски прашања, Ковачевски кажа дека прифаќањето на уставните измени од страна на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Работните групи за продолжување на разговорите за уставните измени се вистинскиот формат за договор, вели Ковачевски

МКД - 10.06.2023

Работните групи за продолжување на разговорите за уставните измени се вистинскиот формат во кој треба да продолжи договарање на сите детали меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи секој предлог има свои специфики што треба да се имплементираат и таа ...

Кога ќе продолжат разговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ?

Канал5 - 10.06.2023

По синоќешната одлука на партиското раководство на СДСМ за фомирање на работни групи за уставните измени, премиерот и претседател на СДСМ Димитар Ковачевски и денеска го повтори ставот дека Мицкоски прифатил уставни измени по лидерската.

ВМРО ДПМНЕ бара од СДСМ да се изјасни кој предлог е прифатлив пред формирање на работна група

Глас на Америка - 10.06.2023

За премиерот Ковачевски, лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски превзел обврска да учествува во носењето на уставните измени и тоа јавно го соопштил по средбата во Клубот на пратениците и тоа било шок за членството на опозициската партија СКОПЈЕ ...

Власта и опозицијата со различни “очила” за договореното на лидерската средба

24 Вести - 10.06.2023

СДСМ да одговори кој од предлозите на ВМРО ДПМНЕ го прифатиле па вчера на највисоките партиски тела носеле одлука за формирање на работни групи прашуваат денеска од најголемата опозициска партија .

ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа работни групи, СДСМ им порача да размислат малку

Телма - 10.06.2023

ВМРО-ДПМНЕ формирањето на работни групи со СДСМ за спроведување на уставните измени, ги оцени како бесцелни, се додека владеачката партија не се произнесе кој од двата услови кои опозициската партија и ги доставила е прифатлив за неа.

Од ВМРО-ДПМНЕ бараат пред да продолжат разговорите од СДСМ да кажат кој предлог е прифатлив

Канал5 - 10.06.2023

СДСМ да се изјасни кој предлог е прифатлив за нив побараа од ВМРО ДПМНЕ пред како што велат да имаат смисла работните групи за продолжување на разговорите за уставните измени. Откако Централниот одбор на СДСМ синоќа донесе одлука за формирање на ...

СДСМ формира работна група за уставните измени, ВМРО-ДПМНЕ чека одговор за предлозите од лидерската средба

МКД - 10.06.2023

Работна група на СДСМ предводена од генералниот секретар Миле Зечевиќ Вардарски, треба да ги продолжи разговорите за уставните измени со опозициската ВМРО-ДПМНЕ и останатите парламентарни партии, како продолжение на средбата на премиерот и лидер на ...

Каевски: Мицкоски се согласува да има уставни измени, a ние ги прифативме сите негови барања

Слободен Печат - 10.06.2023

Дарко Каевски кој во Општина Центар беше дел од карванот „Рамо до рамо до победа“ рече дека Христијан Мицкоски го променил ставот и сега се согласува да има уставни измени со кои дел од бугарскиот народ ќе влезе во Уставот.

Ковачевски: Работните групи се вистинскиот формат за договарање на сите детали меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

Вечер Прес - 10.06.2023

Работните групи за продолжување на разговорите за уставните измени се вистинскиот формат во кој треба да продолжи договарање на сите детали меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи секој предлог има свои специфики што треба да се имплементираат и таа ...

Каевски: Што поскоро уставните измени влезат во Собранието тоа подобро

Макфакс - 10.06.2023

Воспоставениот дијалог со опозицијата е во исклучително важен момент за европската иднина на земјата, истакна на прес-конференција, пратеник и портпарол на СДСМ, Дарко Каевски. Тој рече дека чекорот што го направил Христијан Мицкоски со прифаќањето ...

(ВИДЕО) Каевски: СДСМ е подготвена дијалогот за уставните измени да ги продолжи со ДПМНЕ

Бриф - 10.06.2023

Прес-конференција, Дарко Каевски, пратеник и портпарол на СДСМ Воспоставениот дијалог со опозицијата е во исклучително важен момент за европската иднина на земјата. Чекорот што го направи Христијан Мицкоски со прифаќањето на уставите измени е за ...

(ВИДЕО) Каевски: СДСМ е подготвена дијалогот за уставните измени да ги продолжи со ДПМНЕ

А1 On - 10.06.2023

„Воспоставениот дијалог со опозицијата е во исклучително важен момент за европската иднина на земјата. Чекорот што го направи Христијан Мицкоски со прифаќањето на уставите измени е за поздравување.

Ковачевски: Братски отстапуваме пет министерства од СДСМ за ВМРО-ДПМНЕ

Вечер Прес - 10.06.2023

Премиерот и лидер на СДСМ, Димитар Ковачевски, останува на ставот дека лидeрската средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски била потребна, успешна и дека донела добри резултати. Во гостувањето во „360 степени“, Ковачевски неколкупати ...

(Видео) Тоа што Мицкоски прифати уставни измени, во партијата им дојде како шок, вели Ковачевски

Макфакс - 10.06.2023

Премиерот Димитар Ковачевски смета дека ВМРО-ДПМНЕ треба да останат во процесот за да се договорат уставните измени. Одговарајќи на новинарски прашања, Ковачевски кажа дека прифаќањето на уставните измени од страна на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Ковачевски се радува со работната група, за опозицијата е беспредметна ако не се исполнат условите

Алфа - 10.06.2023

Првиот човек на Владата верува дека работните групи се најдобриот формат преку кој ќе се договараат сите детали околу предлозите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Димитар Ковачевски не ги известил само сопартијците туку и меѓународните партнери, дека наводно ...

СДСМ формира работна група за уставните измени, ВМРО-ДПМНЕ пред идните чекори бара одговор за предлозите од лидерската ...

ТВ21 - 10.06.2023

Работна група на СДСМ предводена од генералниот секретар Миле Зечевиќ Вардарски, треба да ги продолжи разговорите за уставните измени со опозициската ВМРО-ДПМНЕ и останатите парламентарни партии, како продолжение на средбата на премиерот и лидер на ...

(ВИДЕО) Каевски: Работната група на СДСМ ќе го продолжи дијалогот со ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 10.06.2023

Воспоставениот дијалог со опозицијата е во исклучително важен момент за европската иднина на земјата, а чекорот што го направи Христијан Мицкоски со прифаќањето на уставите измени е за поздравување.

Ковачевски: Работните групи се вистинскиот формат за договарање на сите детали меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

Слободен Печат - 10.06.2023

Работните групи за продолжување на разговорите за уставните измени се вистинскиот формат во кој треба да продолжи договарање на сите детали меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи секој предлог има свои специфики што треба да се имплементираат и таа ...

Ковачевски: Доколку Мицкоски решил да се повлече од се она што го кажа на прес-конференцијата, треба да го каже тоа на ...

А1 On - 10.06.2023

Работните групи за продолжување на разговорите за уставните измени се вистинскиот формат во кој треба да продолжи договарање на сите детали меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи секој предлог има свои специфики што треба да се имплементираат и таа ...

СДСМ: Изјавите на Мицкоски со кои прифати уставни измени се јавни, немаме намера да ги дообјаснуваме

А1 On - 10.06.2023

„СДСМ нема намера да ги објаснува изјавите на Христијан Мицкоски со кои прифати уставни измени“, велат од СДСМ. „Целата македонска јавност, преку медиумите, го слушна Мицкоски и променетиот став на неговата партија.

Николовски: Далеку е за СДСМ влада со ВМРО ДПМНЕ, како што е далеку Македонија од ЕУ

Курир - 10.06.2023

Лидерската бидна. Позициите се кажаа. СДСМ веднаш удри на жестока пропаганда. Главниот акцент на нивното пропагирање е дека ВМРО ДПМНЕ влегува во Владата. Но, дали е тоа точно? Како навистина стојат работите моментно? На лидерската средба ...

ВМРО-ДПМНЕ Е ВО ШОК, ЌЕ И ДАДЕМЕ ВРЕМЕ Ковачевски вели дека Мицкоски презел обврска за уставни измени

+инфо - 10.06.2023

Тој негов јавно искажан став и преземена обврска јас ја споделив не само со централниот и извршниот одбор на СДСМ, туку и со нашите меѓународни партнери коишто исто така ја следеа таа прес-конференција на која што сите барања што ги имаше ВМРО-ДПМНЕ ...

Ковачевски: Работните групи се вистинскиот формат за договарање на сите детали меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

Бриф - 10.06.2023

Работните групи за продолжување на разговорите за уставните измени се вистинскиот формат во кој треба да продолжи договарање на сите детали меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи секој предлог има свои специфики што треба да се имплементираат и таа ...

ВМРО-ДПМНЕ потсети на условите – Ковачевски: Тие се во шок, им треба време

ТВ21 - 10.06.2023

ВМРО-ДПМНЕ е во шок бидејќи до вчера протестираа велејќи дека не ги поддржуваат уставните измени, а пред неколку дена излегоа и го изјавија спротивното, рече премиерот Димитар Ковачевски во врска со изјавите од македонската опозиција по средбата ...

Христијан Мицкоски прифати уставни измени, велат од СДСМ

Либертас - 10.06.2023

„СДСМ нема намера да ги објаснува изјавите на Христијан Мицкоски со кои прифати уставни измени“, велат од СДСМ. „Целата македонска јавност, преку медиумите, го слушна Мицкоски и променетиот став на неговата партија.

(ВИДЕО) Ковачевски: Би било лошо ако Мицкоски се повлече од преземената обврска искажана и јавно на прес конференција

Либертас - 10.06.2023

Премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски изјави дека ако лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски решил да се повлече од она што го кажал на прес-конференција, а тоа, според Ковачевски, е дека прифаќа уставни измени, тогаш тоа треба да ...

Клучното прашање на кое Ковачевски треба да одговори и без кое нема продолжување на разговорите е кој од двата предлози ...

Нетпрес - 10.06.2023

Откако Ковачевски кажа дека на лидерската средба нема договор, сега направи партиски состанок за кој разговара за предлозите на ВМРО-ДПМНЕ. Тоа што Македонија има пишман премиер и тоа што главната комуникација оди преку јавни препукувања говори за ...

Тоа што Мицкоски прифати уставни измени, во партијата им дојде како шок, вели Ковачевски

Press24 - 10.06.2023

Премиерот Димитар Ковачевски смета дека ВМРО-ДПМНЕ треба да останат во процесот за да се договорат уставните измени. Одговарајќи на новинарски прашања, Ковачевски кажа дека прифаќањето на уставните измени од страна на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Каевски: СДСМ е подготвена дијалогот за уставните измени да ги продолжи со ДПМНЕ

24Инфо - 10.06.2023

Прес-конференција, Дарко Каевски, пратеник и портпарол на СДСМ Воспоставениот дијалог со опозицијата е во исклучително важен момент за европската иднина на земјата. Чекорот што го направи Христијан Мицкоски со прифаќањето на уставите измени е за ...

(Видео) Тоа што Мицкоски прифати уставни измени, во партијата им дојде како шок, вели Ковачевски

Centar - 10.06.2023

Премиерот Димитар Ковачевски смета дека ВМРО-ДПМНЕ треба да останат во процесот за да се договорат уставните измени. Одговарајќи на новинарски прашања, Ковачевски кажа дека прифаќањето на уставните измени од страна на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Ковачевски за „360 степени”: Добро е што опозицијата поддржува уставни измени, потребно е широко обединување за ...

24Инфо - 10.06.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, во вечерашното интервју за емисијата „360 степени” на ТВ Алсат, зборуваше за исходот од средбата со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, како и за други ...

Каевски: Ги прифативме сите барања на Мицкоски

Lider - 10.06.2023

Каевски од СДСМ вели дека е добро што Христијан Мицкоски го променил ставот и сега се согласува да има уставни измени со кои дел од бугарскиот народ ќе влезе во Уставот. -Ние ги прифативме сите негови барања и тоа е добра основа за продолжување на ...

Ковачевски: Предлозите на ВМРО-ДПМНЕ се прифатени, дијалогот треба да продолжи

24Инфо - 10.06.2023

Сите предлози на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски се прифатени и сега дијалогот за процесот важен за европската иднина на државата треба да продолжи, порача претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски за Телевизија Алсат.

Ковачевски очекува Мицкоски да се држи до она што го кажа по лидерската средба

Независен - 10.06.2023

Работните групи за продолжување на разговорите за уставните измени се вистинскиот формат во кој треба да продолжи договарање на сите детали меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи секој предлог има свои специфики што треба да се имплементираат и таа ...

Николовски: Далеку е за СДСМ влада со ВМРО ДПМНЕ, како што е далеку Македонија од ЕУ

Нетпрес - 10.06.2023

Лидерската бидна. Позициите се кажаа. СДСМ веднаш удри на жестока пропаганда. Главниот акцент на нивното пропагирање е дека ВМРО ДПМНЕ влегува во Владата. Но, дали е тоа точно? Како навистина стојат работите моментно? На лидерската средба ...

СДСМ: Изјавите на Мицкоски со кои прифати уставни измени се јавни и СДСМ нема намера да ги дообјаснува

24Инфо - 10.06.2023

СДСМ нема намера да ги објаснува изјавите на Христијан Мицкоски со кои прифати уставни измени. Целата македонска јавност, преку медиумите, го слушна Мицкоски и променетиот став на неговата партија.

СДСМ побрза да формира работна група, но ВМРО-ДПМНЕ повторно побара одговор за предлозите од лидерската средба пред ...

Република - 10.06.2023

Работна група на СДСМ предводена од генералниот секретар Миле Зечевиќ Вардарски, треба да ги продолжи разговорите за уставните измени со опозициската ВМРО-ДПМНЕ и останатите парламентарни партии, како продолжение на средбата на премиерот и лидер на ...

Ковачевски: Работните групи се вистинскиот формат за договарање на сите детали меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

Н.Македонија - 10.06.2023

Работните групи за продолжување на разговорите за уставните измени се вистинскиот формат во кој треба да продолжи договарање на сите детали меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи секој предлог има свои специфики што треба да се имплементираат и таа ...

КОВАЧЕВСКИ: Се формираат работни групи за продолжување на разговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Денешен - 10.06.2023

Работните групи за продолжување на разговорите за уставните измени се вистинскиот формат во кој треба да продолжи договарање на сите детали меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи секој предлог има свои специфики што треба да се имплементираат и таа ...

Ковачевски: Работните групи се вистинскиот формат за договарање на сите детали меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

Во Центар - 10.06.2023

Работните групи за продолжување на разговорите за уставните измени се вистинскиот формат во кој треба да продолжи договарање на сите детали меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи секој предлог има свои специфики што треба да се имплементираат и таа ...

Ковачевски: Прифаќањето на уставните измени им дојде како шок, ВМРО-ДПМНЕ треба да остане во процесот

24Инфо - 10.06.2023

-Сметам дека ВМРО-ДПМНЕ треба да останат во процесот, знаете им дојде шок, после една година скоро кога правите протести кога велите дека сте браникот, кога велите дека никогаш нема да прифатите уставни промени и одеднаш на прес конференција кога ...

Николовски: Далеку е за СДСМ влада со ВМРО ДПМНЕ, како што е далеку Македонија од ЕУ

Република - 10.06.2023

Лидерската бидна. Позициите се кажаа. СДСМ веднаш удри на жестока пропаганда. Главниот акцент на нивното пропагирање е дека ВМРО ДПМНЕ влегува во Владата. Но, дали е тоа точно? Како навистина стојат работите моментно? На лидерската средба ...

Каевски: Што поскоро уставните измени влезат во Собранието тоа подобро

Press24 - 10.06.2023

Воспоставениот дијалог со опозицијата е во исклучително важен момент за европската иднина на земјата, истакна на прес-конференција, пратеник и портпарол на СДСМ, Дарко Каевски. Тој рече дека чекорот што го направил Христијан Мицкоски со прифаќањето ...

СДСМ со работна група за разговори со опозицијата за уставни измени, ВМРО-ДПМНЕ бара одговор за предлозите од ...

Н.Македонија - 10.06.2023

Работна група на СДСМ предводена од генералниот секретар Миле Зечевиќ Вардарски, треба да ги продолжи разговорите за уставните измени со опозициската ВМРО-ДПМНЕ и останатите парламентарни партии, како продолжение на средбата на премиерот и лидер на ...

(ВИДЕО) Ковачевски вели дека Мицкоски прифатил уставни измени: Тоа во партијата им дојде како шок

Lider - 10.06.2023

Тоа што Мицкоски прифати уставни измени, во партијата им дојде како шок, вели Ковачевски на денешната прес-конференција за медиумите, по вчерашните состаноци во СДСМ. Одговарајќи на новинарски прашања, Ковачевски кажа дека прифаќањето на уставните ...

Каевски: Ги прифативме сите барања на Мицкоски

Република - 10.06.2023

Игор Каевски од СДСМ вели дека е добро што Христијан Мицкоски го променил ставот и сега се согласува да има уставни измени со кои дел од бугарскиот народ ќе влезе во Уставот. -Ние ги прифативме сите негови барања и тоа е добра основа за продолжување ...

(Видео) Тоа што Мицкоски прифати уставни измени, во партијата им дојде како шок, вели Ковачевски

Точка - 10.06.2023

Премиерот Димитар Ковачевски смета дека ВМРО-ДПМНЕ треба да останат во процесот за да се договорат уставните измени. Одговарајќи на новинарски прашања, Ковачевски кажа дека прифаќањето на уставните измени од страна на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Каевски: Што поскоро уставните измени влезат во Собранието тоа подобро

Точка - 10.06.2023

Воспоставениот дијалог со опозицијата е во исклучително важен момент за европската иднина на земјата, истакна на прес-конференција, пратеник и портпарол на СДСМ, Дарко Каевски. Тој рече дека чекорот што го направил Христијан Мицкоски со прифаќањето ...

Каевски: СДСМ е подготвена да го продолжи дијалогот за уставните измени со ВМРО-ДПМНЕ

Опсервер - 10.06.2023

Воспоставениот дијалог со опозицијата е во исклучително важен момент за европската иднина на земјата. Чекорот што го направи Христијан Мицкоски со прифаќањето на уставите измени е за поздравување.

СДСМ формира работна група за уставните измени, ВМРО-ДПМНЕ бара одговор за предлозите од лидерската средба

4NEWS - 10.06.2023

Работна група на СДСМ предводена од генералниот секретар Миле Зечевиќ Вардарски, треба да ги продолжи разговорите за уставните измени со опозициската ВМРО-ДПМНЕ и останатите парламентарни партии, како продолжение на средбата на премиерот и лидер на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски да каже кој од нашите два предлога е прифатлив пред каков било друг чекор

Опсервер - 10.06.2023

Клучното прашање на кое Ковачевски треба да одговори и без кое нема продолжување на разговорите е кој од двата предлози на ВМРО-ДПМНЕ е прифатлив за СДСМ, потребен е јасен и недвосмислен одговор пред било каков друг чекор, велат од ВМРО-ДПМНЕ, по ...

СДСМ формира работна група за уставните измени, ВМРО-ДПМНЕ пред идните чекори бара одговор за предлозите од лидерската ...

Бизнис Вести - 10.06.2023

Работна група на СДСМ предводена од генералниот секретар Миле Зечевиќ Вардарски, треба да ги продолжи разговорите за уставните измени со опозициската ВМРО-ДПМНЕ и останатите парламентарни партии, како продолжение на средбата на премиерот и лидер на ...

СДСМ: Изјавите на Мицкоски со кои прифати уставни измени се јавни и СДСМ нема намера да ги дообјаснува

Скопје1 - 10.06.2023

СДСМ нема намера да ги објаснува изјавите на Христијан Мицкоски со кои прифати уставни измени. Целата македонска јавност, преку медиумите, го слушна Мицкоски и променетиот став на неговата партија, вели СДСМ „Прифаќањето на уставните измени и ...

Каевски: СДСМ е подготвена да го продолжи дијалогот за уставните измени со ВМРО-ДПМНЕ

Бизнис Вести - 10.06.2023

Воспоставениот дијалог со опозицијата е во исклучително важен момент за европската иднина на земјата. Чекорот што го направи Христијан Мицкоски со прифаќањето на уставите измени е за поздравување. .

СДСМ формира работна група за уставните измени, ВМРО-ДПМНЕ пред идните чекори бара одговор за предлозите од лидерската ...

Опсервер - 10.06.2023

Работна група на СДСМ предводена од генералниот секретар Миле Зечевиќ Вардарски, треба да ги продолжи разговорите за уставните измени со опозициската ВМРО-ДПМНЕ и останатите парламентарни партии, како продолжение на средбата на премиерот и лидер на ...

Ковачевски: Дијалогот да продолжи, предлозите на опозицијата на лидерската средба беа прифатени

Мета - 10.06.2023

Премиерот најави дека иницијативата за уставни измени ќе биде разгледана на наредните седници на Владата и веднаш потоа ќе биде испратена до Собранието, со што ќе почне процедурата за носење на уставните измени Дијалогот треба да продолжи, ...

Ковачевски: Прифаќањето на уставните измени им дојде како шок, ВМРО-ДПМНЕ треба да остане во процесот

Скопје1 - 10.06.2023

-Сметам дека ВМРО-ДПМНЕ треба да останат во процесот, знаете им дојде шок, после една година скоро кога правите протести кога велите дека сте браникот, кога велите дека никогаш нема да прифатите уставни промени и одеднаш на прес конференција кога ...

Ковачевски: Прифаќањето на измените им дојде како шок, ВМРО-ДПМНЕ да остане во процесот

Локално - 10.06.2023

Сметам дека ВМРО-ДПМНЕ треба да останат во процесот, знаете им дојде шок, после една година скоро кога правите протести кога велите дека сте браникот, кога велите дека никогаш нема да прифатите уставни промени и одеднаш на прес конференција кога ...

Каевски: СДСМ е подготвена да го продолжи дијалогот за уставните измени со ВМРО-ДПМНЕ

Zoom - 10.06.2023

„Воспоставениот дијалог со опозицијата е во исклучително важен момент за европската иднина на земјата. Чекорот што го направи Христијан Мицкоски со прифаќањето на уставите измени е за поздравување.

СДСМ е подготвена дијалогот за уставните измени да ги продолжи со ДПМНЕ, вели Каевски

Скопје1 - 10.06.2023

Воспоставениот дијалог со опозицијата е во исклучително важен момент за европската иднина на земјата, вели Дарко Каевски, пратеник и портпарол на СДСМ „Чекорот што го направи Христијан Мицкоски со прифаќањето на уставите измени е за поздравување.

Ковачевски: Работните групи се вистинскиот формат за договарање на сите детали меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

Zoom - 10.06.2023

Работните групи за продолжување на разговорите за уставните измени се вистинскиот формат во кој треба да продолжи договарање на сите детали меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи секој предлог има свои специфики што треба да се имплементираат и таа ...

Ковачевски: Сите барања кои ги имаше ВМРО-ДПМНЕ беа практично прифатени од сите политички субјекти

Локално - 10.06.2023

Работните групи за продолжување на разговорите за уставните измени се вистинскиот формат во кој треба да продолжи договарање на сите детали меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи секој предлог има свои специфики кои треба да се имплементираат и таа ...

Ковачевски: Работните групи се вистинскиот формат за договарање на сите детали меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

Бизнис Вести - 10.06.2023

Работните групи за продолжување на разговорите за уставните измени се вистинскиот формат во кој треба да продолжи договарање на сите детали меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи секој предлог има свои специфики што треба да се имплементираат и таа ...

Ковачевски: Работните групи се вистинскиот формат за договарање на сите детали меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

Опсервер - 10.06.2023

Работните групи за продолжување на разговорите за уставните измени се вистинскиот формат во кој треба да продолжи договарање на сите детали меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи секој предлог има свои специфики што треба да се имплементираат и таа ...

Каевски: Чекорот што го направи Мицкоски со прифаќањето на измените е за поздравување

Локално - 10.06.2023

Воспоставениот дијалог со опозицијата е во исклучително важен момент за европската иднина на земјата. Чекорот што го направи Христијан Мицкоски со прифаќањето на уставите измени е за поздравување.

Ковачевски: Работните групи се вистинскиот формат за договарање на сите детали меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

ММС - 10.06.2023

Работните групи за продолжување на разговорите за уставните измени се вистинскиот формат во кој треба да продолжи договарање на сите детали меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи секој предлог има свои специфики што треба да се имплементираат и таа ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски да каже кој од нашите два предлога е прифатлив пред каков било друг чекор

MakPress - 10.06.2023

Клучното прашање на кое Ковачевски треба да одговори и без кое нема продолжување на разговорите е кој од двата предлози на ВМРО-ДПМНЕ е прифатлив за СДСМ, потребен е јасен и недвосмислен одговор пред било каков друг чекор, велат од ВМРО-ДПМНЕ, по ...

На ИО и ЦО на СДСМ ќе се дискутира за начинот и продолжувањето на дискусиите и разговорите со ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 09.06.2023

Начинот и натамошниот тек на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ вечерва на Извршен и Централен одбор на Бихаќка. И денеска од партиското седиште преку пресконференција велат ова доаѓа како резултат на променетиот став на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицковски кој ...

Ковачевски: Мицкоски кажа дека прифаќа уставни измени и тоа е за поздравување

Фокус - 09.06.2023

Продолжуваме со дијалогот со цел обединување на сите во широк општествен процес за остварување на стратешката цел – членство во ЕУ до 2030 година, изјави лидерот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски пред почетокот на седниците на партиските тела.

Сибелиус не е дома

Призма - 09.06.2023

Ми се жали колега од Брисел – вели дека не можел да разбере и да пресмета колку точно предлози и/или контрапредлози (со нивни варијанти, подваријанти и дополнителни услови) биле разменети меѓу власта и опозицијата околу уставните измени? Велам, и ...

Мицкоски:Лага е дека сум прифатил уставни измени,Ковачевски наскоро си заминува, ДУИ во опозија

Канал5 - 09.06.2023

„СДСМ држи состаноци за да најде начин како да му каже на членството дека ја губат власта, порача вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, од партиската трибина во Охрид... Според него, СДСМ панично шират лага дека сум прифатил уставни ...

Ковачевски: Продолжуваме со дијалогот со цел обединување на сите со цел членство во ЕУ

Канал5 - 09.06.2023

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски вечерва изјави дека по лидерската средба одржуваме состаноци на ИО и на ЦО на кои ќе дискутираме за идните чекори откако ВМРО-ДПМНЕ веќе не се противи на носење на уставните измени.

СДСМ: Нема потреба од нервоза во ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 09.06.2023

Нема никаква потреба ВМРО-ДПМНЕ да манифестира толку голема нервоза затоа што променија став и прифатија уставни измени, како и учество во широка Влада за европска интеграција. Разбираме дека промената на ставот можеби дојде наеднаш, дека паднаа во ...

Ковачевски: Братски отстапуваме пет министерства од СДСМ за ВМРО-ДПМНЕ

360 степени - 09.06.2023

Сметав дека треба да се понуди едно широко обединување на политичката сцена бидејќи процесот на евроинтеграции е широк, за сите граѓани, и затоа понудив ВМРО-ДПМНЕ да е дел од Владата – прво да го отвориме Уставот со две третини, ВМРО-ДПМНЕ да влезе ...

(ВИДЕО) Ковачевски во 360°: Зошто ги свика Извршниот и Централниот одбор на СДСМ?

360 степени - 09.06.2023

На седниците на ИО и ЦО на СДСМ вечерва Ковачевски ќе ги презентира сите детали од лидерската со Мицкоски на која на маса беа неколку предлози, за што тој вели дека сите понуди од ВМРО-ДПМНЕ се прифатени, вклучително и влада без ДУИ Премиерот ...

СДСМ формира работна група, а ВМРО-ДПМНЕ чека одговори

Р.С.Европа - 09.06.2023

СДСМ ќе формира работна група која ќе продолжи со разговорите со ВМРО-ДПМНЕ и другите политички партии за следните чекори со цел усвојување на уставните измени со кои ќе се вметнат Бугарите во Преамбулата.

Денеска заседаваат ИО и ЦО на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ предлага датуми за предвремени избори

МКД - 09.06.2023

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите со ВМРО-ДПМНЕ, по новите околности на политичката сцена по завчерашната средба на лидерите на двете ...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Телма - 09.06.2023

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите со ВМРО-ДПМНЕ, по новите околности на политичката сцена по вчерашната средба на лидерите на двете партии ...

СДСМ: Прифаќањето на уставни измени од страна ВМРО-ДПМНЕ е основа за продолжување на дијалогот

Сител - 09.06.2023

Членството во ЕУ е стратешка цел на државата, врвен приоритет на генерации македонски граѓани и оттаму, обврска на сите политички субјекти е да се реализира таа нациоанлна и стратешка цел.

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ продолжуваат со докажувањата кој поентирал на лидерската средба

360 степени - 09.06.2023

Според потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски на лидерската средба меѓу Ковачевски и Мицкоски бил разбиен митот дека има пратеници на опозициската партија што би гласале за уставните измени под вакви околности.

Кавески: Граѓаните ги слушнаа изјавите, ВМРО-ДПМНЕ прифати уставни измени

Канал5 - 09.06.2023

ВМРО-ДПМНЕ прифати уставни измени и дијалогот треба да продолжи. СДСМ одново покажа државнички капацитет, ставајќи ги интересите на државата и на граѓаните на прво место. Во името на исполнувањето на националните цели и членство во ЕУ подадовме рака ...

СДСМ вечерва на ЦО ќе го усогласува ставот за продолжување на дијалогот со опозицијата за уставните измени

Фокус - 09.06.2023

За вечерва во 19 часот е закажана седницата на Централниот одбор на владејачката СДСМ на која се очекува да го усогласат ставот околу преговорите со ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени. За заклучоците од седницата, јавноста ќе биде информирана по ...

Ковачевски: Лидерската покажа дијаметрално променето мислење за уставните измени на ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 09.06.2023

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека Централниот и Извршниот одбор на СДСМ ги свикал за да го информира партиското раководство за она што се случувало на лидерската и дијаметрално променетото мислење за уставните измени на опозициската партија.

Ковачевски: Лидерската покажа променето мислење во ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени

Фокус - 09.06.2023

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека Централниот и Извршниот одбор на владејачката СДСМ ги свикал за да го информира партиското раководство за она што се случувало на лидерската средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Ковачевски: Имаме променет став на опозицијата за уставните измени, се отвора простор за членство во ЕУ

Телма - 09.06.2023

Претседателот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски пред состаноците на партиското раководството за исходот од лидерската средба за уставните измени порача дека има променет став на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за ова прашање и оти е најпозитивно што се ...

Мицкоски: Свесно ги оставив да го дуваат балонот, ако навистина им ги прифативме уставните измени, во средата ќе ...

360 степени - 09.06.2023

Ковачевски за брзо ќе си оди од премиерката фотелја. Дури денес свикува некои органи и тела во партијата да ги разгледа идеите на лидерската средба кои веќе еднаш ги одби. Но народот вели подобро некогаш да се сети, отколку никогаш.

Братски отстапуваме 5 министерства од СДСМ за ВМРО, вели Ковачевски

Фокус - 09.06.2023

Премиерот и лидер на СДСМ, Димитар Ковачевски, останува на ставот дека лидeрската средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски била потребна, успешна и дека донела добри резултати. Во гостувањето во „360 степени“, Ковачевски неколкупати ...

Лидерско мешање на картите и блефирање

Р.С.Европа - 09.06.2023

Њузлетер 09.06.2023 - Што по лидерската средба за уставните измени? Каков ќе биде развојот на војната во Украина по уривањето на браната на Дњепар? Предлози и контрапредлози кон решение или ќорсокак? Бидна и тоа.

ВМРО-ДПМНЕ:Ковачевски треба да одговори кој од двата предлога е прифатлив за СДСМ

Канал5 - 09.06.2023

Откако Ковачевски кажа дека на лидерската средба нема договор, сега направи партиски состанок за кој разговара за предлозите на ВМРО-ДПМНЕ, се наведува во партиското соопштение. Тоа што Македонија има пишман премиер и тоа што главната комуникација ...

Ковачевски: Имаме променет став на опозицијата за уставните измени, се отвора простор за членство во ЕУ

Бриф - 09.06.2023

Претседателот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски пред состаноците на партиското раководството за исходот од лидерската средба за уставните измени порача дека има променет став на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за ова прашање и оти е најпозитивно што се ...

Многу тесни улички на патот до широка влада

Слободен Печат - 09.06.2023

Нереални се барањата на Мицкоски за одложена важност на уставните измени, најмногу што може да се изведе е понудата на Ковачевски – одложувањето да биде до Втората меѓувладина конференција.

Мицкоски: Ковачевски држи состанок за да им каже на членовите дека ја изгубиле власта

Либертас - 09.06.2023

Тргнете ги на страна оние еуфорични соопштенија на СДС, оние вештачки гушкања на темата уставни измени и изнасилени радости на партијата на власт која панично ја шират лагата дека ВМРО-ДПМН наводно им ги прифатила уставните измени кои се последица ...

„Клучното прашање на кое Ковачевски треба да одговори и без кое нема продолжување на разговорите е кој од двата ...

Курир - 09.06.2023

Откако Ковачевски кажа дека на лидерската средба нема договор, сега направи партиски состанок за кој разговара за предлозите на ВМРО-ДПМНЕ. Тоа што Македонија има пишман премиер и тоа што главната комуникација оди преку јавни препукувања говори за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски да одговори на клучното прашање – кој од двата наши предлога го прифаќа?

Слободен Печат - 09.06.2023

„Клучното прашање на кое Ковачевски треба да одговори и без кое нема продолжување на разговорите е кој од двата предлога на ВМРО-ДПМНЕ е прифатлив за СДСМ“м, велат од опозициската партија во вечерашното соопштение до јавноста, кое го пренесуваме во ...

Божиновски: Наративот на Ковачевски дека Мицкоски прифатил уставни измени, паѓа во вода, предлогот за уставни измени со ...

Курир - 09.06.2023

Оној наратив кој што се обиде премиерот да го наметна дека ВМРО-ДПМНЕ прифатило промена на Устав паѓа во вода, со самото тоа што имаме ситуација во која што за да се оствари она кое што го вели Ковачевски треба да биде прифатен оној предуслов кој ...

Ковачевски: Предлозите на ВМРО-ДПМНЕ се прифатени, дијалогот треба да продолжи

Бриф - 09.06.2023

Сите предлози на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски се прифатени и сега дијалогот за процесот важен за европската иднина на државата треба да продолжи, порача претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски за Телевизија Алсат.

Ковачевски: Братски отстапуваме пет министерства од СДСМ за ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 09.06.2023

Премиерот и прв човек на СДСМ, Димитар Ковачевски, останува на ставот дека лидeрската средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски била потребна, успешна и дека донела добри резултати.

БРАТСКИ ОТСТАПУВАМЕ ПОЛА МИНИСТЕРСТВА Ковачевски сфатил дека ВМРО-ДПМНЕ сака да е во владата

+инфо - 09.06.2023

Сметав дека треба да се понуди едно широко обединување на политичката сцена бидејќи процесот на евроинтеграции е широк, за сите граѓани, и затоа понудив ВМРО-ДПМНЕ да е дел од Владата – прво да го отвориме Уставот со две третини, ВМРО-ДПМНЕ да влезе ...

„За да види народот дека се работи за искрена намера“: Ковачевски „братски“ ѝ понудил на ВМРО-ДПМНЕ половина од ...

Слободен Печат - 09.06.2023

„Сите предлози на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски се прифатени и сега дијалогот за процесот важен за европската иднина на државата треба да продолжи“, рече вечерва премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски , во интервју за „360 степени“ на ...

(Видео) Ковачевски за барањата на ВМРО-ДПМНЕ: Се надевам дека секој ќе остане на својот кажан збор

Макфакс - 09.06.2023

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски изјави дека по лидерската средба одржуваат состаноци на ИО и на ЦО на кои партијата ќе дискутира за идните чекори откако ВМРО-ДПМНЕ не е против уставните измени.

СДСМ и Ковачевски добија шанса од Мицкоски да си ги поправат катастрофалните грешки

+инфо - 09.06.2023

Втор ден од лидерската средба Мицкоски – Ковачевски. Втор ден силно ехо од тој разговор се шири низ Македонија. Му напишав во колумна на премиерот, пред два дена, неколку часа пред одржувањето на неговата средба со Мицкоски, што очекува јавноста од ...

Ковачевски за „360 степени“: Добро е што опозицијата поддржува уставни измени, потребно е широко обединување за ...

Бриф - 09.06.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, во вечерашното интервју за емисијата „360 степени” на ТВ Алсат, зборуваше за исходот од средбата со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, како и за други ...

Прифаќањето на уставните измени од страна ВМРО-ДПМНЕ е основа за продолжување на дијалогот, велат од СДСМ

Макфакс - 09.06.2023

Членството во ЕУ е стратешка цел на државата, врвен приоритет на генерации македонски граѓани и оттаму, обврска на сите политички субјекти е да се реализира таа нациоанлна и стратешка цел, соопшти СДСМ.

КОЈ ВО КЛИН, КОЈ ВО ПЛОЧА – ВМРО-ДПМНЕ НУДИ „ПРЕДЛОГ ЗА СПАС“ И БАРА ОСТАВКА ОД КОВАЧЕВСКИ Во телата на СДСМ ќе се ...

+инфо - 09.06.2023

„Ковачевски не знае кај тера, свика состанок за предлозите кои на лидерска ги одби. Претседателот Христијан Мицкоски даде предлог за преодна влада без ДУИ, и уставни измени со одложено дејство, откако Македонија ќе стане членка на ЕУ.

Што се крие зад молкот на ЕУ и САД?!

Вечер Прес - 09.06.2023

Освен веќе познатиот став дека земјава мора да го промени Уставот ако сака да продолжи со евроинтеграциите, од меѓународната заедница не го коментираат понуденото решение од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, до премиерот Димитар Ковачевски ...

Ковачевски: Братска поделба на министерствата со ВМРО-ДПМНЕ

Алсат-М - 09.06.2023

Намерата е искрена, нека види народот дека ова не е борба за власт, вели во своето вечерашно гостување во емисијата „360 Степени“, премиерот Димитар Ковачевски говорејќи за разговорите и предлозите од лидерската средба со претседателот на ...

Коалициските партнери на СДСМ дават зелено светло ВМРО-ДПМНЕ да влезе во владата, ЕУ со јасна порака

Слободен Печат - 09.06.2023

Предлогот на Ковачевски до Мицкоски, ВМРО-ДПМНЕ да гласа за уставните измени и одма потоа ВМРО-ДПМНЕ да влезат во владата, отвора нови врати и дава свеж ветер во грб на патот на Македонија до членство во ЕУ, особено после спремноста на Мицкоски ВМРО ...

Како за Ковачевски, Мицкоски одеднаш стана релевантен?

Алфа - 09.06.2023

Претседателот на опозицијата не е пратеник, така да, тој е нерелевантен да зборува на тоа прашање, тој многу често ги менува своите ставови… , изјави Ковачевски на 12.04.2023 година. Вака пред нецели два месеца зборуваше првиот човек на Владата, ...

Премиерот е неконзистентен политичар: Како за Ковачевски, Мицкоски одеднаш стана релевантен?

Курир - 09.06.2023

Претседателот на опозицијата не е пратеник, така да, тој е нерелевантен да зборува на тоа прашање, тој многу често ги менува своите ставови…, изјави Ковачевски на 12.04.2023 година. Вака пред нецели два месеца зборуваше првиот човек на Владата, ...

(ВИДЕО) Ковачевски во 360°: Зошто ги свика Извршниот и Централниот одбор на СДСМ?

Либертас - 09.06.2023

Премиерот Димитар Ковачевски во интервју за „360 степени“, кое ќе се емитува вечерва од 22:15 часот на ТВ Алсат, вели дека Централниот и Извршниот одбор на СДСМ ги свикал за да го информира партиското раководство за она што се случувало на ...

СДСМ и Ковачевски добија шанса од Мицкоски да си ги поправат катастрофалните грешки

Курир - 09.06.2023

Колумна на Никола Тасев за Скопско Ехо: Втор ден од лидерската средба Мицкоски – Ковачевски. Втор ден силно ехо од тој разговор се шири низ Македонија. Му напишав во колумна на премиерот, пред два дена, неколку часа пред одржувањето на неговата ...

СДСМ со дискусија за продолжување на дијалогот – од ВМРО-ДПМНЕ сега бараат и оставка на Ковачевски

ТВ21 - 09.06.2023

СДСМ вечерва ќе го свика извршниот и централниот одбор на партијата за да разговараат за тоа како ќе продолжат преговорите со опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот на оваа партија Дарко Каевски рече дека очекуваат разговорите со партијата на Мицкоски ...

Ковачевски: Лидерската покажа дијаметрално променето мислење за уставните измени на ВМРО-ДПМНЕ

Бриф - 09.06.2023

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека Централниот и Извршниот одбор на СДСМ ги свикал за да го информира партиското раководство за она што се случувало на лидерската и дијаметрално променетото мислење за уставните измени на опозициската партија.

Состанок вечерва во СДСМ за продолжување на дијалогот со опозицијата за уставните измени

Макфакс - 09.06.2023

Централниот одбор на СДСМ вечерва во 19 часот ќе се состане со цел за да го усогласат ставот околу преговорите со ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени. За заклучоците од седницата, јавноста ќе биде информирана по нејзиното завршување.

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за исходот од лидерската средба за уставните измени и идните чекори

Курир - 09.06.2023

Во тек е седница на Извршниот одбор на СДСМ по која во 19 часот ќе заседава и Централниот одбор, за, како што најавија од партијата, начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите со опозициската ВМРО-ДПМНЕ, по новите околности на ...

Ковачевски: Лидерската покажа дијаметрално променето мислење за уставните измени на ВМРО-ДПМНЕ

Вечер Прес - 09.06.2023

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека Централниот и Извршниот одбор на СДСМ ги свикал за да го информира партиското раководство за она што се случувало на лидерската и дијаметрално променетото мислење за уставните измени на опозициската партија.

Ковачевски: Лидерската покажа дијаметрално променето мислење за уставните измени на ВМРО-ДПМНЕ

Нова ТВ - 09.06.2023

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека Централниот и Извршниот одбор на СДСМ ги свикал за да го информира партиското раководство за она што се случувало на лидерската и дијаметрално променетото мислење за уставните измени на опозициската партија.

Ковачевски: Имаме променет став на опозицијата за уставните измени, се отвора простор за членство во ЕУ

Либертас - 09.06.2023

Претседателот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски пред состаноците на партиското раководството за исходот од лидерската средба за уставните измени порача дека има променет став на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за ова прашање и оти е најпозитивно што се ...

Ковачевски: Опозицијата го промени ставот за уставните измени, се отвора патот кон членство во ЕУ

Слободен Печат - 09.06.2023

Премиерот и претседател на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски , вечерва пред состаноците на партиското раководството околу исходот од лидерската средба за уставните измени, порача дека има променет став на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за ова ...

СЕ НАДЕВАМ ДЕКА ЌЕ СЕ ОСТАНЕ НА КАЖАНИОТ ЗБОР Ковачевски на средба со партискиот врв

+инфо - 09.06.2023

Продолжуваме со дијалогот со цел обединување на сите во широк општествен процес за остварување на стратешката цел – членство во ЕУ до 2030 година, изјави лидерот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски пред почетокот на седниците на партиските тела.

Ковачевски вели дека Мицкоски прифатил уставни измени, тој вели дека тоа е лага

Фактор - 09.06.2023

Мицкоски кажа дека прифаќа уставни измени и тоа е за поздравување, вели премиерот Димитар Ковачевски. Вели дека продолжуваат со дијалогот со цел обединување на сите во широк општествен процес за остварување на стратешката цел – членство во ЕУ до ...

Мицкоски: Панично лажат дека сме прифатиле уставни измени, вистината е дека ја губат власта

А1 On - 09.06.2023

Панично ја шират лагата дека ВМРО-ДПМНЕ наводно им ги прифатила уставните измени кои се последица на бугарскиот диктат. Сосема свесно ги оставив да го дуваат балонот, затоа што веднаш зад аголот се гледа дека ја промашија работата и како меур од ...

(ВИДЕО) ЛАЖАТ ДЕКА СУМ ПРИФАТИЛ УСТАВНИ ИЗМЕНИ Мицкоски порача дека Ковачевски уште малку ќе биде премиер

+инфо - 09.06.2023

СДСМ држи состаноци за да најде начин како да му каже на членството дека ја губат власта, порача вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, од партиската трибина во Охрид, додека раковдството на владејачката партија неколку часа заседава во ...

Ковачевски: Имаме променет став на опозицијата за уставните измени, се отвора простор за членство во ЕУ

Вечер Прес - 09.06.2023

Претседателот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски пред состаноците на партиското раководството за исходот од лидерската средба за уставните измени порача дека има променет став на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за ова прашање и оти е најпозитивно што се ...

Мицкоски: Ако навистина им ги прифативме тие уставни измени како што лажат, ќе славеа и ќе ставеа точка на дневен ред ...

Курир - 09.06.2023

„Тргнете ги на страна оние еуфорични соопштенија на СДС, оние вештачки гушкања на темата уставни измени и изнасилени радости на партијата на власт која панично ја шират лагата дека ВМРО-ДПМН наводно им ги прифатила уставните измени кои се последица ...

Состанок вечерва во СДСМ за продолжување на дијалогот со опозицијата за уставните измени

Press24 - 09.06.2023

Централниот одбор на СДСМ вечерва во 19 часот ќе се состане со цел за да го усогласат ставот околу преговорите со ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени. За заклучоците од седницата, јавноста ќе биде информирана по нејзиното завршување.

Состанок вечерва во СДСМ за продолжување на дијалогот со опозицијата за уставните измени

Centar - 09.06.2023

Централниот одбор на СДСМ, вечерва, во 19 часот, ќе се состане со цел за да го усогласат ставот за преговорите со ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени. За заклучоците од седницата јавноста ќе биде информирана по нејзиното завршување.

Мицкоски: Ако навистина ги прифатевне уставните измиени, СДСМ ќе славеше а не да одржува состаноци за да го информира ...

Нетпрес - 09.06.2023

Доколку навистина им ги прифативме тие уставни измени како што лажат, ќе славеа и ќе ставеа точка на дневен ред во Собранието за уставни измени, наместо ова тие денес држат состанок за тоа како да му кажат на членството дека ја губат власта, изјави ...

Мицкоски: Ако навистина им ги прифативме тие уставни измени како што лажат, ќе славеа и ќе ставеа точка на дневен ред ...

24Инфо - 09.06.2023

„Тргнете ги на страна оние еуфорични соопштенија на СДС, оние вештачкигушкања на темата уставни измени и изнасилени радости на партијата навласт која панично ја шират лагата дека ВМРО-ДПМН наводно им гиприфатила уставните измени кои се последица на ...

Мицкоски ќе бара САД и ЕУ да бидат гаранти за “одложено дејство“ на уставните измени

еМагазин - 09.06.2023

На лидерската средба со премиерот и лидер на СДСМ, , претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, ги понудил 24 септември, 1 октомври или 8 октомври како датуми за предвремени парламентарни избори или широка влада, како и заштитен идентитет и брза интеграција во ...

НЕМА РАЗГОВОРИ БЕЗ ОДГОВОР ОД КОВАЧЕВСКИ: Дали двата предлози на ВМРО-ДПМНЕ се прифатливи за СДСМ?

Денешен - 09.06.2023

Откако Ковачевски кажа дека на лидерската средба нема договор, сега направи партиски состанок за кој разговара за предлозите на ВМРО-ДПМНЕ, реагира ВМРО-ДПМНЕ по состанокот на ЦО на СДСМ на кој било решено да се фомрира работна група за разговори со ...

ВМРО-ДПМНЕ со прашање до СДСМ: Кој од двата наши предлози е прифатлив?

Република - 09.06.2023

Откако Ковачевски кажа дека на лидерската средба нема договор, сега направи партиски состанок за кој разговара за предлозите на ВМРО-ДПМНЕ. и тоа што главната комуникација оди преку јавни препукувања говори за тоа во каква атмосфера се носат важни ...

Премиерот е неконзистентен политичар: Како за Ковачевски, Мицкоски одеднаш стана релевантен?

Lider - 09.06.2023

Претседателот на опозицијата не е пратеник, така да, тој е нерелевантен да зборува на тоа прашање, тој многу често ги менува своите ставови…, изјави Ковачевски на 12.04.2023 година. Вака пред нецели два месеца зборуваше првиот човек на Владата, ...

МИЦКОСКИ: Ако навистина им ги прифативме тие уставни измени како што лажат, ќе славеа, наместо тоа, денес се на ...

Денешен - 09.06.2023

„Тргнете ги на страна оние еуфорични соопштенија на СДС, оние вештачки гушкања на темата уставни измени и изнасилени радости на партијата на власт која панично ја шират лагата дека ВМРО-ДПМНЕ наводно им ги прифатила уставните измени кои се последица ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски да каже кој од нашите два предлога е прифатлив пред каков било друг чекор

24Инфо - 09.06.2023

Клучното прашање на кое Ковачевски треба да одговори и без кое нема продолжување на разговорите е кој од двата предлози на ВМРО-ДПМНЕ е прифатлив за СДСМ, потребен е јасен и недвосмислен одговор пред било каков друг чекор, велат од ВМРО-ДПМНЕ, по ...

Ковачевски: Предлозите на ВМРО-ДПМНЕ се прифатени, дијалогот треба да продолжи

Press24 - 09.06.2023

Сите предлози на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски се прифатени и сега дијалогот за процесот важен за европската иднина на државата треба да продолжи, порача претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски за Телевизија Алсат.

Братски понудив да отстапиме половина од министерствата што ги има СДСМ за ВМРО-ДПМНЕ, кажа Ковачевски

Н.Македонија - 09.06.2023

Сметав дека треба да се понуди широко обединување на политичката сцена. Затоа понудив ВМРО-ДПМНЕ да е дел од Владата и 50 проценти од министерските места што ги има СДСМ да ги отстапи на ВМРО-ДПМНЕ.

Ковачевски: Братски отстапуваме пет министерства од СДСМ за ВМРО-ДПМНЕ

24Инфо - 09.06.2023

Сметав дека треба да се понуди широко обединување на политичката сцена. Затоа понудив ВМРО-ДПМНЕ да е дел од Владата и 50 проценти од министерските места што ги има СДСМ да ги отстапи на ВМРО-ДПМНЕ.

Божиновски: Паѓа во вода наративот на Ковачевски дека Мицкоски прифатил уставни измени, предлогот за уставни измени со ...

Нетпрес - 09.06.2023

Оној наратив што се обиде премиерот да го наметна дека ВМРО-ДПМНЕ прифатило промена на Устав паѓа во вода, со самото тоа што имаме ситуација во која што за да се оствари она кое што го вели Ковачевски треба да биде прифатен оној предуслов кој што го ...

Ковачевски: Лидерската покажа дијаметрално променето мислење за уставните измени на ВМРО-ДПМНЕ

Press24 - 09.06.2023

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека Централниот и Извршниот одбор на СДСМ ги свикал за да го информира партиското раководство за она што се случувало на лидерската и дијаметрално променетото мислење за уставните измени на опозициската партија.

Ковачевски: Братски отстапуваме пет министерства од СДСМ за ВМРО-ДПМНЕ

Република - 09.06.2023

Сметав дека треба да се понуди едно широко обединување на политичката сцена бидејќи процесот на евроинтеграции е широк, за сите граѓани, и затоа понудив ВМРО-ДПМНЕ да е дел од Владата – прво да го отвориме Уставот со две третини, ВМРО-ДПМНЕ да влезе ...

Каевски: Граѓаните ги слушнаа изјавите, ВМРО-ДПМНЕ прифати уставни измени и дијалогот треба да продолжи

24Инфо - 09.06.2023

Прес-конференција, Дарко Каевски, пратеник и портпарол на СДСМ СДСМ одново покажа државнички капацитет, ставајќи ги интересите на државата и на граѓаните на прво место. Во името на исполнувањето на националните цели и членство во ЕУ подадовме рака ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски да каже кој од нашите два предлога е прифатлив пред каков било друг чекор

Во Центар - 09.06.2023

Клучното прашање на кое Ковачевски треба да одговори и без кое нема продолжување на разговорите е кој од двата предлози на ВМРО-ДПМНЕ е прифатлив за СДСМ, потребен е јасен и недвосмислен одговор пред било каков друг чекор, велат од ВМРО-ДПМНЕ, по ...

Ковачевски: Предлозите на ВМРО-ДПМНЕ се прифатени, дијалогот треба да продолжи

Нетпрес - 09.06.2023

Ковачевски: Предлозите на ВМРО-ДПМНЕ се прифатени, дијалогот треба да продолжи Сите предлози на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски се прифатени и сега дијалогот за процесот важен за европската иднина на државата треба да продолжи, порача претседателот ...

Продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ тема на ИО и ЦО на СДСМ

Н.Македонија - 09.06.2023

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите со ВМРО-ДПМНЕ, по новите околности на политичката сцена по вчерашната средба на лидерите на двете партии ...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за исходот од лидерската средба за уставните измени и идните чекори

Во Центар - 09.06.2023

Во тек е седница на Извршниот одбор на СДСМ по која во 19 часот ќе заседава и Централниот одбор, за, како што најавија од партијата, начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите со опозициската ВМРО-ДПМНЕ, по новите околности на ...

Божиновски: Предлогот за уставни измени со одложено дејствие значи истите да важат откако Македонија ќе стане земја ...

Република - 09.06.2023

Оној наратив кој што се обиде премиерот да го наметна дека ВМРО-ДПМНЕ прифатило промена на Устав паѓа во вода, со самото тоа што имаме ситуација во која што за да се оствари она кое што го вели Ковачевски треба да биде прифатен оној предуслов кој ...

Божиновски: Наративот на Ковачевски дека Мицкоски прифатил уставни измени, паѓа во вода

Lider - 09.06.2023

Оној наратив кој што се обиде премиерот да го наметна дека ВМРО-ДПМНЕ прифатило промена на Устав паѓа во вода, со самото тоа што имаме ситуација во која што за да се оствари она кое што го вели Ковачевски треба да биде прифатен оној предуслов кој ...

Прифаќањето на уставни измени од страна ВМРО-ДПМНЕ е основа за продолжување на дијалогот, велат од СДСМ

MTM - 09.06.2023

Членството во ЕУ е стратешка цел на државата, врвен приоритет на генерации македонски граѓани и оттаму, обврска на сите политички субјекти е да се реализира таа нациоанлна и стратешка цел, соопшти СДСМ.

Предлогот за уставни измени со одложено дејствие значи истите да важат откако Македонија ќе стане земја членка на ЕУ

Денешен - 09.06.2023

Оној наратив кој што се обиде премиерот да го наметна дека ВМРО-ДПМНЕ прифатило промена на Устав паѓа во вода, со самото тоа што имаме ситуација во која што за да се оствари она кое што го вели Ковачевски треба да биде прифатен оној предуслов кој ...

СДСМ: Нема потреба од нервоза во ВМРО-ДПМНЕ затоа што го променија ставот за уставни измени, да го продолжиме дијалогот

24Инфо - 09.06.2023

Нема никаква потреба ВМРО-ДПМНЕ да манифестира толку голема нервоза затоа што променија став и прифатија уставни измени, како и учество во широка Влада за европска интеграција. Разбираме дека промената на ставот можеби дојде наеднаш, дека паднаа во ...

Ковачевски: Лидерската покажа дијаметрално променето мислење за уставните измени на ВМРО-ДПМНЕ

24Инфо - 09.06.2023

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека Централниот и Извршниот одбор на СДСМ ги свикал за да го информира партиското раководство за она што се случувало на лидерската и дијаметрално променетото мислење за уставните измени на опозициската партија.

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за исходот од лидерската средба за уставните измени и идните чекори

Република - 09.06.2023

Во тек е седница на Извршниот одбор на СДСМ по која во 19 часот ќе заседава и Централниот одбор, за, како што најавија од партијата, начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите со опозициската ВМРО-ДПМНЕ, по новите околности на ...

СДСМ: Прифаќањето на уставни измени од страна ВМРО-ДПМНЕ е основа за продолжување на дијалогот

Centar - 09.06.2023

Соооштение на СДСМ: Членството во ЕУ е стратешка цел на државата, врвен приоритет на генерации македонски граѓани и оттаму, обврска на сите политички субјекти е да се реализира таа нациоанлна и стратешка цел.

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за исходот од лидерската средба за уставните измени и идните чекори

Lider - 09.06.2023

Во тек е седница на Извршниот одбор на СДСМ по која во 19 часот ќе заседава и Централниот одбор, за, како што најавија од партијата, начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите со опозициската ВМРО-ДПМНЕ, по новите околности на ...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за исходот од лидерската средба за уставните измени и идните чекори

Независен - 09.06.2023

Во тек е седница на Извршниот одбор на СДСМ по која во 19 часот ќе заседава и Централниот одбор, за, како што најавија од партијата, начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите со опозициската ВМРО-ДПМНЕ, по новите околности на ...

СДСМ: Нема потреба од нервоза во ВМРО-ДПМНЕ затоа што го променија ставот за уставни измени, да го продолжиме дијалогот

Centar - 09.06.2023

СДСМ: Нема никаква потреба ВМРО-ДПМНЕ да манифестира толку голема нервоза затоа што променија став и прифатија уставни измени, како и учество во широка Влада за европска интеграција. Разбираме дека промената на ставот можеби дојде наеднаш, дека ...

Коалициските партнери на СДСМ дават зелено светло ВМРО-ДПМНЕ да влезе во владата, ЕУ со јасна порака

Centar - 09.06.2023

Предлогот на Ковачевски до Мицкоски, ВМРО-ДПМНЕ да гласа за уставните измени и одма потоа ВМРО-ДПМНЕ да влезат во владата, отвора нови врати и дава свеж ветер во грб на патот на Македонија до членство во ЕУ, особено после спремноста на Мицкоски ВМРО ...

КОВАЧЕВСКИ: Продолжуваме со дијалогот со цел обединување на сите за остварување на стратешката цел – членство во ЕУ до ...

Денешен - 09.06.2023

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски вечерва изјави дека, по лидерската средба одржуваат состаноци на ИО и на ЦО на кои ќе дискутираат за идните чекори откако, според него, ВМРО-ДПМНЕ веќе не се противи на носење на уставните измени.

Ковачевски: Имаме променет став на опозицијата за уставните измени, се отвора простор за членство во ЕУ

24Инфо - 09.06.2023

Претседателот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски пред состаноците на партиското раководството за исходот од лидерската средба за уставните измени порача дека има променет став на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за ова прашање и оти е најпозитивно што се ...

Ковачевски: Имаме променет став на опозицијата за уставните измени, се отвора простор за членство во ЕУ

Во Центар - 09.06.2023

Претседателот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски пред состаноците на партиското раководството за исходот од лидерската средба за уставните измени порача дека има променет став на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за ова прашање и оти е најпозитивно што се ...

Ковачевски: Имаме променет став на опозицијата за уставните измени, се отвора простор за членство во ЕУ

Република - 09.06.2023

Претседателот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски пред состаноците на партиското раководството за исходот од лидерската средба за уставните измени порача дека има променет став на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за ова прашање и оти е најпозитивно што се ...

СДСМ: Прифаќањето на уставни измени од страна ВМРО-ДПМНЕ е основа за продолжување на дијалогот

Press24 - 09.06.2023

Членството во ЕУ е стратешка цел на државата, врвен приоритет на генерации македонски граѓани и оттаму, обврска на сите политички субјекти е да се реализира таа нациоанлна и стратешка цел, соопшти СДСМ.

Имаме променет став на опозицијата за уставните измени, се отвора простор за членство во ЕУ, порача Ковачевски

Н.Македонија - 09.06.2023

Претседателот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски пред состаноците на партиското раководството за исходот од лидерската средба за уставните измени порача дека има променет став на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за ова прашање и оти е најпозитивно што се ...

Ковачевски: Средбата со Мицкоски даде резултат, ВМРО-ДПМНЕ го промени ставот и поддржува уставни измени

Press24 - 09.06.2023

Во интервју за емисијата „360 степени“ на Телевизија Алсат, претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски изрази задоволство од средбата со Мицкоски која што ја оцени и како успешна. „По средбата сите можевме да се увериме дека ВМРО-ДПМНЕ го промени ...

Планот на ВМРО-ДПМНЕ обезбедува ЕУ интеграција и заштита на национални интереси

Нетпрес - 09.06.2023

Вчера се одржа лидерска средба помеѓу претседателите на најголемите македoнски политички партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Христијан Мицкоски и Димитар Ковачевски. Сите се согласуваат дека средби од ваков тип, посебно за важни прашања, треба да бидат ...

Ковачевски за барањата на ВМРО-ДПМНЕ: Се надевам дека секој ќе остане на својот кажан збор

Press24 - 09.06.2023

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски изјави дека по лидерската средба одржуваат состаноци на ИО и на ЦО на кои партијата ќе дискутира за идните чекори откако ВМРО-ДПМНЕ не е против уставните измени.

Коалициските партнери на СДСМ даваaт зелено светло за ВМРО-ДПМНЕ да влезе во владата

Независен - 09.06.2023

Предлогот на премиерот Димитар Ковачевски до Христијан Мицкоски, ВМРО-ДПМНЕ да гласа за уставните измени и веднаш потоа да влезе во владата е прифатливо за коалициските и владини партнери на СДСМ.

СДСМ: Прифаќањето на уставни измени од страна ВМРО-ДПМНЕ е основа за продолжување на дијалогот

24Инфо - 09.06.2023

Членството во ЕУ е стратешка цел на државата, врвен приоритет на генерации македонски граѓани и оттаму, обврска на сите политички субјекти е да се реализира таа нациоанлна и стратешка цел.

Ковачевски: Предлозите на ВМРО-ДПМНЕ се прифатени, дијалогот треба да продолжи

Centar - 09.06.2023

Сите предлози на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски се прифатени и сега дијалогот за процесот важен за европската иднина на државата треба да продолжи, порача претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски за Телевизија Алсат.

(ВИДЕО) Ковачевски: Продолжуваме со дијалогот со цел обединување на сите со цел членство во ЕУ

Lider - 09.06.2023

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски вечерва изјави дека по лидерската средба одржуваме состаноци на ИО и на ЦО на кои ќе дискутираме за идните чекори откако ВМРО-ДПМНЕ веќе не се противи на носење на уставните измени.

Кавески: Граѓаните ги слушнаа изјавите, ВМРО-ДПМНЕ прифати уставни измени и дијалогот треба да продолжи

Во Центар - 09.06.2023

СДСМ одново покажа државнички капацитет, ставајќи ги интересите на државата и на граѓаните на прво место. Во името на исполнувањето на националните цели и членство во ЕУ подадовме рака кон ВМРО-ДПМНЕ и добро е што Мицкоски тоа го прифати.

Состанок вечерва во СДСМ за продолжување на дијалогот со опозицијата за уставните измени

MTM - 09.06.2023

Централниот одбор на СДСМ вечерва во 19 часот ќе се состане со цел за да го усогласат ставот околу преговорите со ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени. За заклучоците од седницата, јавноста ќе биде информирана по нејзиното завршување.

Мицкоски: Ковачевски држи состанок за да им каже на членовите дека ја изгубиле власта

Press24 - 09.06.2023

„Тргнете ги на страна оние еуфорични соопштенија на СДС, оние вештачки гушкања на темата уставни измени и изнасилени радости на партијата на власт која панично ја шират лагата дека ВМРО-ДПМН наводно им ги прифатила уставните измени кои се последица ...

Одложена примена на уставните измени – реална можност или празно фантазирање?

Centar - 09.06.2023

Еден од условите на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, со кој сака да го оправда гласањето за уставните измени и за кој наводно има разидување со премиерот Димитар Ковачевски е – од кога да важат уставните измени и да се искористат дупките ...

Мицкоски: Ако навистина им ги прифативме тие уставни измени како што лажат, ќе славеа и ќе ставеа точка на дневен ред ...

Република - 09.06.2023

Тргнете ги на страна оние еуфорични соопштенија на СДС, оние вештачкигушкања на темата уставни измени и изнасилени радости на партијата навласт која панично ја шират лагата дека ВМРО-ДПМН наводно им гиприфатила уставните измени кои се последица на ...

Ковачевски: Новиот став на ВМРО-ДПМНЕ дека се прифатливи уставни измени е за поздравување

Кајгана - 09.06.2023

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски изјави дека по лидерската средба одржуваат состаноци на ИО и на ЦО на кои партијата ќе дискутира за идните чекори откако ВМРО-ДПМНЕ не е против уставните измени.

Состанок вечерва во СДСМ за продолжување на дијалогот со опозицијата за уставните измени

Точка - 09.06.2023

Централниот одбор на СДСМ, вечерва, во 19 часот, ќе се состане со цел за да го усогласат ставот за преговорите со ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени. За заклучоците од седницата јавноста ќе биде информирана по нејзиното завршување.

ВМРО-ДПМНЕ дијаметрално го промени ставот за уставните измени, сите барања на Мицкоски се прифатени – тврди Ковачевски

365 - 09.06.2023

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека Централниот и Извршниот одбор на СДСМ ги свикал за да го информира партиското раководство за она што се случувало на лидерската и, според него, „дијаметрално променетото мислење“ за уставните измени на ...

Коалициските партнери на СДСМ дават зелено светло ВМРО-ДПМНЕ да влезе во владата, ЕУ со јасна порака

Frontline - 09.06.2023

Предлогот на Ковачевски до Мицкоски, ВМРО-ДПМНЕ да гласа за уставните измени и одма потоа ВМРО-ДПМНЕ да влезат во владата, отвора нови врати и дава свеж ветер во грб на патот на Македонија до членство во ЕУ, особено после спремноста на Мицкоски ВМРО ...

Ковачевски: Имаме променет став на опозицијата за уставните измени, се отвора простор за членство во ЕУ (ДПЛ)

Бизнис Вести - 09.06.2023

Претседателот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски пред состаноците на партиското раководството за исходот од лидерската средба за уставните измени порача дека има променет став на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за ова прашање и оти е најпозитивно што се ...

Ковачевски: Сите предлози кои ги имаше ВМРО-ДПМНЕ се прифатени, па дури и предлогот што го имаа во однос на ДУИ

Локално - 09.06.2023

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека Централниот и Извршниот одбор на СДСМ ги свикал за да го информира партиското раководство за она што се случувало на лидерската и дијаметрално променетото мислење за уставните измени на опозициската партија.

Мицкоски: Ако навистина им ги прифативме тие уставни измени како што лажат, ќе славеа и ќе ставеа точка на дневен ред ...

PressingTV - 09.06.2023

Тргнете ги на страна оние еуфорични соопштенија на СДС, оние вештачкигушкања на темата уставни измени и изнасилени радости на партијата навласт која панично ја шират лагата дека ВМРО-ДПМН наводно им гиприфатила уставните измени кои се последица на ...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за исходот од лидерската средба за уставните измени и идните чекори

Бизнис Вести - 09.06.2023

– Во тек е седница на Извршниот одбор на СДСМ по која во 19 часот ќе заседава и Централниот одбор, за, како што најавија од партијата, начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите со опозициската ВМРО-ДПМНЕ, по новите околности на ...

СДСМ: Се избришаа нотарските изјави на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ против уставните измени

Frontline - 09.06.2023

СДСМ утрово ѝ порача на опозициската ВМРО-ДПМНЕ дека „нема потреба од манифестирање голема нервоза затоа што променија став и прифатија уставни измени, како и учество во широка Влада за европска интеграција“.

Мицкоски: Ако навистина им ги прифативме тие уставни измени како што лажат, ќе славеа и ќе ги ставеа на дневен ред

MakPress - 09.06.2023

„Тргнете ги на страна оние еуфорични соопштенија на СДС, оние вештачки гушкања на темата уставни измени и изнасилени радости на партијата на власт која панично ја шират лагата дека ВМРО-ДПМН наводно им ги прифатила уставните измени кои се последица ...

Ковачевски: Се надевам дека секој ќе остане на својот кажан збор

MakPress - 09.06.2023

Претседателот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски пред состаноците на партиското раководството за исходот од лидерската средба за уставните измени порача дека има променет став на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за ова прашање и оти е најпозитивно што се ...

СДСМ: Нема потреба од нервоза во ВМРО-ДПМНЕ затоа што го променија ставот за уставни измени, да го продолжиме дијалогот

Вести плус - 09.06.2023

СДСМ: Нема никаква потреба ВМРО-ДПМНЕ да манифестира толку голема нервоза затоа што променија став и прифатија уставни измени, како и учество во широка Влада за европска интеграција. Разбираме дека промената на ставот можеби дојде наеднаш, дека ...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за исходот од лидерската средба за уставните измени и идните чекори

Опсервер - 09.06.2023

Во тек е седница на Извршниот одбор на СДСМ по која во 19 часот ќе заседава и Централниот одбор, за, како што најавија од партијата, начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите со опозициската ВМРО-ДПМНЕ, по новите околности на ...

Ковачевски: Имаме променет став на опозицијата за уставните измени, се отвора простор за членство во ЕУ

Zoom - 09.06.2023

Претседателот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски пред состаноците на партиското раководството за исходот од лидерската средба за уставните измени порача дека има променет став на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за ова прашање и оти е најпозитивно што се ...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за исходот од лидерската средба за уставните измени и идните чекори

4NEWS - 09.06.2023

Во тек е седница на Извршниот одбор на СДСМ по која во 19 часот ќе заседава и Централниот одбор, за, како што најавија од партијата, начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите со опозициската ВМРО-ДПМНЕ, по новите околности на ...

Ковачевски: Имаме променет став на опозицијата за уставните измени, се отвора простор за членство во ЕУ

PressingTV - 09.06.2023

Претседателот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски пред состаноците на партиското раководството за исходот од лидерската средба за уставните измени порача дека има променет став на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за ова прашање и оти е најпозитивно што се ...

СДСМ: Се избришаа нотарските изјави на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ против уставните измени

Локално - 09.06.2023

СДСМ утрово ѝ порача на опозициската ВМРО-ДПМНЕ дека „нема потреба од манифестирање голема нервоза затоа што променија став и прифатија уставни измени, како и учество во широка Влада за европска интеграција“.

Каевски: Граѓаните ги слушнаа изјавите, ВМРО-ДПМНЕ прифати уставни измени и дијалогот треба да продолжи

Frontline - 09.06.2023

СДСМ нема намера да ги објаснува, ниту да ги толкува изјавите на Христијан Мицкоски. Целата македонска јавност, преку медиумите, го слушна Мицкоски и променетиот став на партијата. Сега, најважно е дијалогот со ВМРО-ДПМНЕ да продолжи.

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски да каже кој од нашите два предлога е прифатлив пред каков било друг чекор

Бизнис Вести - 09.06.2023

Клучното прашање на кое Ковачевски треба да одговори и без кое нема продолжување на разговорите е кој од двата предлози на ВМРО-ДПМНЕ е прифатлив за СДСМ, потребен е јасен и недвосмислен одговор пред било каков друг чекор, велат од ВМРО-ДПМНЕ, по ...

ВМРО-ДПМНЕ го праша СДСМ: Кој од двата наши предлози е прифатлив?

PressingTV - 09.06.2023

Откако Ковачевски кажа дека на лидерската средба нема договор, сега направи партиски состанок за кој разговара за предлозите на ВМРО-ДПМНЕ. Тоа што Македонија има пишман премиер и тоа што главната комуникација оди преку јавни препукувања говори за ...

Ковачевски: Лидерската покажа дијаметрално променето мислење за уставните измени на ВМРО-ДПМНЕ

CivilMedia - 09.06.2023

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека Централниот и Извршниот одбор на СДСМ ги свикал за да го информира партиското раководство за она што се случувало на лидерската и дијаметрално променетото мислење за уставните измени на опозициската партија, ...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за исходот од лидерската средба за уставните измени и идните чекори

Zoom - 09.06.2023

Во тек е седница на Извршниот одбор на СДСМ по која во 19 часот ќе заседава и Централниот одбор, за, како што најавија од партијата, начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите со опозициската ВМРО-ДПМНЕ, по новите околности на ...

Ковачевски: Лидерската покажа дијаметрално променето мислење за уставните измени на ВМРО-ДПМНЕ

Frontline - 09.06.2023

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека Централниот и Извршниот одбор на СДСМ ги свикал за да го информира партиското раководство за она што се случувало на лидерската и дијаметрално променетото мислење за уставните измени на опозициската партија.