TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Германците прашуваат: Зошто? – МИНХЕН се враќа во нормала по масакрот во петокот

Сакам да кажам - 24.07.2016

Живее ли Германија во страв, како што повеќе од цела година живее и Франција? СПЕЦИЈАЛНО ОД МИНХЕН ЗА САКАМДАКАЖАМ.МК: ДАНИЕЛА СТОЈАНОВИЌ – КАРГОВ „Не знам како ќе одиме годинава на Wiese (ливада), како што популарно се нарекува локацијата каде што ...

Нови детали за убиецот од Минхен

Канал5 - 24.07.2016

Семејството чиј стан вчера беше детално претресен со цел да се пронајдат мотивите за масакрот, не се појавува во јавноста, комшиите исто така тешко зборуваат за целата ситуација. „Го познавав, живеевме во иста зграда, беше нормално момче, тивко, ...

Нападот во Минхен бил планиран една година

Р.С.Европа - 24.07.2016

Германските власти соопштија дека осомничениот за нападот во трговски центар во Минхен во минатата година бил два месеци подоложен на болнички психијатриски третман поради социјална анксиозност и депресија.

Косово во жалост за жртвите од нападот во Минхен

Р.С.Европа - 24.07.2016

Во Косово се одржува Ден на жалост за тројцата жртви кои беа убиени за време на нападот во германскиот град Минхен на 22 јули. Знамињата во земјата се поставени на пола копје во чест на загинатите.

Познат македонски пејач ЗА ВЛАКНО го избегна хоророт во Минхен!

Пулс24 - 24.07.2016

Во живо во вестите на ТВ Нова, се јави македонскиот пејач Игор Узунов, кој во моментите на пукањето се затекнал во близина на трговскиот центар центар во Михнен. Најмалку деcет луѓе беа убиени и 27 повредени во вооружениот напад во трговскиот центар ...

Тројца косовски Албанци загинаа во нападот во Минхен

Република - 24.07.2016

Косовскиот портал „Косев инфо“ денеска објави дека тројца, од загинатите при нападот во трговскиот центар во Минхен, се државјани на Косово. Таткото на еден од жртвите од Косово на Фејсбук напиша дека неговиот 21-годишен син е убиен од страна на ...

Девет загинати и најмалку 16 ранети во Минхен, напаѓачот е мртов

Утрински - 23.07.2016

Девет лица загинаа, а 16 се повредени при нападот во трговскиот центар во Минхен, изјави шефот на полицијата во градот, Хубертус Андра. Напаѓачот е идентификуван како 18-годишен Германец со иранско потекло, кој немал криминално досие и најверојатно ...

Први реакции во светот по нападот во Минхен

Канал5 - 23.07.2016

Австрија ја зајакнува граничната контрола, Велика Британија започнува истрага, а САД ќе помогнат со се што можат. Австрија ја зајакна контролата на границата со Германија по нападот во Минхен.

При нападот во Минхен загинаа тројца Косовци

24 Вести - 23.07.2016

Косовскиот портал „Косев инфо“ денеска објави дека тројца, од загинатите при нападот во трговскиот центар во Минхен, се државјани на Косово. Таткото на еден од жртвите од Косово на Фејсбук напиша дека неговиот 21-годишен син е убиен од страна на ...

При нападот во Минхен загинаа тројца Косовци

Вест - 23.07.2016

Косовскиот портал „Косев инфо“ денеска објави дека тројца, од загинатите при нападот во трговскиот центар во Минхен, се државјани на Косово. Таткото на еден од жртвите од Косово на Фејсбук напиша дека неговиот 21-годишен син е убиен од страна на ...

МНР упати сочувство за настраданите во терористичкиот напад во Минхен

24 Вести - 23.07.2016

Министерството за надворешни работи изрази длабоко сочувство за семејствата на сите загинати и повредени во терористичкиот напад во Минхен, Сојузна Република Германија. Воедно, од Министерството за надворешни работи соопштуваат дека се во постојан ...

МНР упати сочувство за настраданите во терористичкиот напад во Минхен

Канал5 - 23.07.2016

Министерството за надворешни работи изрази длабоко сочувство за семејствата на сите загинати и повредени во терористичкиот напад во Минхен, Сојузна Република Германија. Воедно, од Министерството за надворешни работи соопштуваат дека се во постојан ...

Ден на жалост во Косово за тројцата албанци загинати во нападот во Минхен

ТВ21 - 23.07.2016

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, утрешниот ден 24 јули, го прогласи за Ден на жалост во земјата, во спомен на тројцата млади Косовци кои беа убиени во нападот во Минхен. „Одлучив утрешниот ден да го прогласам за Ден на жалост, во знак на спомен ...

Ден на жалост во Косово за тројцата Албанци загинати во нападот во Минхен

Вест - 23.07.2016

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, утрешниот ден 24 јули, го прогласи за Ден на жалост во земјата, во спомен на тројцата млади Косовци кои беа убиени во нападот во Минхен. „Одлучив утрешниот ден да го прогласам за Ден на жалост, во знак на спомен ...

Полицијата во Минхен се сомнева дека во трговскиот центар бил извршен терористички напад

Дневник - 23.07.2016

Минхенската полиција се сомнева дека во трговскиот центар Олимпија во Минхен бил извршен терористички напад. Во градот е прогласена „специјална состојба“ заради нападот. Полицијата нареди луѓето да не ги напуштаат домовите, јави ...

Полицијата смета дека најверојатно се работи за терористички напад

Дневник - 23.07.2016

Полициски извори за германски медиуми вечерва открија дека досега се евидентирани шест жртви од напад, кој најверојатно ќе биде прогласен за терористички, што се случи во ресторан на „МекДоналдс“ во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен.

Полицијата со робот го проверува телото на наводниот напаѓач

Сакам да кажам - 23.07.2016

За да го провери телото на наводниот напаѓач, полицијата користи робот, јави репортерот на минхенскиот сајт „БР24“ Деветтото тело, кое беше пронајдено на еден километар од нападот во Минхен, е со црвен ранец и полицијата се сомнева дека има бомба.

Девојка од Гостивар Меѓу настраданите во Минхен?

Сакам да кажам - 23.07.2016

Меѓу жртвите во терористичкиот напад во трговскиот центар во Минхен има и Албанец од Македонија, јавија косовските медиуми, а пренесе на Твитер косовската амбасадорка во САД Фљора Читаку. Kosovar media reporting that an Albanian from Macedonia is ...

МНР - Нема информации за настрадани македонски државјани во Минхен

Утрински - 23.07.2016

Министерството за надворешни работи (МНР) вечерва соопшти дека е во постојан контакт со надлежните институции во Германија и до овој момент нема информации за повредени или загинати македонски државјани.

(ФОТО+ОБНОВЕНО) Најмалку десетмина загинати во нападот во Минхен

Утрински - 23.07.2016

Најмалку десет луѓе загинаа, а 21 се ранети во вооружениот напад извршен вчера доцна попладне во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, јави ДПА. Како што соопшти минхенската полиција, меѓу загинатите е и напаѓачот, кој најверојатно дејствувал сам, ...

10 мртви, 21 повреден, меѓу нив и деца во пукањето во Минхен, напаѓачот бил сам

Сакам да кажам - 23.07.2016

Десет луѓе се мртви и 21 е повреден, од кои тројца во критична состојба, по синоќешното пукање во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, Германија, соопшти шефот на минхенската полиција Хубертус Андрае.

Нема потврда дали меѓу жртвите во Минхен е и девојка од Гостивар

Сакам да кажам - 23.07.2016

Нема официјална потврда дека меѓу жртвите во терористичкиот напад во трговскиот центар во Минхен има и девојка од Македонија, како што ноќеска после полноќ јавија косовските медиуми. Десет луѓе се мртви и 21 е повреден, од кои тројца во критична ...

Девет загинати во Минхен, напаѓачот е мртов

Deutsche Welle - 23.07.2016

18-годишен Германец со иранско потекло е одговорен за смртоносниот напад во Минхен, во кој загинаа девет лица. Мотивите за нападот не се познати, полицијата смета дека тој е дело на поединец. Според полицијата, нападот во Минхен е дело на поединец.

Први реакции од Берлин по нападот во Минхен

Deutsche Welle - 23.07.2016

Многумина политичари од Берлин ја искажаа својата потресеност од настаните во Минхен преку социјалните мрежи. Министерот за внатрешни работи ја прекина посетата на САД и се врати во земјата.

Десет загинати во нападот во Минхен, напаѓачот извршил самоубиство

Канал5 - 23.07.2016

Во петокот вечерта во шопинг центарот „Олимпија“ на плоштадот „Карлсплац“ во Минхен, дојде до пукотница во која беа убиени девет луѓе, а градските власти потоа прогласија вонредна состојба.

МНР: Нема информации за загинати македонски државјани во Минхен

Фокус - 23.07.2016

Министерството за надворешни работи на својата веб страница објави соопштение поврзано со вчерашниот напад во трговски центар во Минхен. -Министерството за надворешни работи изразува длабоко сочувство за семејствата на сите погинати и повредени во ...

Атентатот во Минхен не е ни исламистички, ни политички

Deutsche Welle - 23.07.2016

Убиецот немал врски со исламисти. Жртвите во атентатот во Минхен се млади луѓе, осум на возраст меѓу 14 и 20 години. Истрагата проверува дали убиецот со покана преку Фејсбук намамил поголем број луѓе во ресторанот.

Повеќето жртви во Минхен биле од 13 до 20 години, напаѓачот имал психички проблеми

Сакам да кажам - 23.07.2016

Специјално за САКАМДАКАЖАМ.МК од Минхен: Даниела Стојановиќ – Каргов Нема туристи меѓу жртвите во вчерашниот терористички напад во Минхен, соопшти баварската полиција. Според истрагата што до сега е спроведена и по претресот на станот во кој што ...

И тројца турски државјани меѓу жртвите во нападот во Минхен

Канал5 - 23.07.2016

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу соопшти дека меѓу деветте жртви на нападот во трговскиот центар во германскиот град Минхен се и тројца турски државјани. „Ројтерс“ пренесува дека Чавушоглу во интервју за турската телевизија ...

Напаѓачот во Минхен се спремал да изврши масакр во трговскиот центар

Канал5 - 23.07.2016

Ова е моментот кога напаѓачот почнува да пука во посетителите во трговскиот центар Олимпија во Минхен. Уби 9 лица, меѓу кои има и малолетни деца а 21 се ранети, од кои тројца се во критична состојба.

Ден на жалост во Косово за тројцата Албанци загинати во нападот во Минхен

24 Вести - 23.07.2016

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, утрешниот ден 24 јули, го прогласи за Ден на жалост во земјата, во спомен на тројцата млади Косовци кои беа убиени во нападот во Минхен. „Одлучив утрешниот ден да го прогласам за Ден на жалост, во знак на спомен ...

Огромна задача за германската политика

Deutsche Welle - 23.07.2016

По убиствата во Минхен кај граѓаните расте несигурноста. Политиката пред предизвик да го зачува единството во земјата, смета Кристоф Штрак. Убиството на девет луѓе ја потресе Германија, предизвикувајќи шокираност, бес и отворајќи бројни прашања.

Најмалку три жртви во напад во трговски центар во Минхен

Дневник - 23.07.2016

Баварското Министерство за внатрешни работи потврди дека три лица загинале во напад извршен попалднево во трговски центар во Минхен. Очевидци тврдат дека во моментов има престрелки во трговскиот центар Олимпија и на уште две улици во близина на ...

Најмалку девет загинати во нападот во Минхен

Телма - 23.07.2016

Најмалку десет луѓе загинаа, а 21 се ранети во вооружениот напад извршен вчера доцна попладне во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, јави ДПА. Како што соопшти минхенската полиција, меѓу загинатите е и напаѓачот, кој најверојатно дејствувал сам, ...

Реакции на нападот во Минхен

Телма - 23.07.2016

Германскиот претседател Јоахим Гаук вечерва изјави дека е „шокиран“ поради „смртоносниот напад“ во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, при кој според последните информации загинаа девет лица.

Нема информации за македонски граѓани жртви во нападот во Минхен

ТВ21 - 23.07.2016

Властите во покраината Баварија и федералните германски власти не даваат информации за идентитетот на загинатите и повредените во нападот во Минхен, но според организациите на Македонците во Германија, како што јави дописникот на МИА од Берлин, ...

Најмалку десетмина загинати во нападот во Минхен

Вест - 23.07.2016

Најмалку десет луѓе загинаа, а 21 се ранети во вооружениот напад извршен вчера доцна попладне во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, јави ДПА. Како што соопшти минхенската полиција, меѓу загинатите е и напаѓачот, кој најверојатно дејствувал сам, ...

КОСОВО: Ден на жалост за тројцата Албанци загинати во нападот во Минхен

Телеграф - 23.07.2016

Утре на целата територија на Косово знамињата ќе бидат ставени на половина копје Косовскиот претседател, Хашим Тачи, утрешниот ден 24 јули, го прогласи за Ден на жалост во земјата, во спомен на тројцата млади Косовци кои беа убиени во нападот во ...

Ден на жалост во Косово за тројцата Албанци загинати во нападот во Минхен

+инфо - 23.07.2016

Во нападот во Минхен, убиени се и три млади луѓе од Косово: Дијамант Заберѓа (21), Сабина Суљај и нејзината другарка, Армела Сегаши (14). Косовскиот претседател, Хашим Тачи, утрешниот ден 24 јули, го прогласи за Ден на жалост во земјата, во спомен ...

Ден на жалост во Косово за жртвите во Минхен

Нова ТВ - 23.07.2016

Косовскиот претседател, Хашим Тачи утрешниот ден 24 јули, го прогласи за Ден на жалост во земјата, во спомен на тројцата државјани на земјата кои беа убиени во нападот во Минхен. Тој воедно на социјалната мрежа Фејсбук на семејствата на убиените им ...

Утре Ден на жалост во Косово поради жртвите во Минхен

Стандард - 23.07.2016

Косовскиот претседател, Хашим Тачи утрешниот ден 24 јули, го прогласи за Ден на жалост во земјата, во спомен на тројцата државјани на земјата кои беа убиени во нападот во Минхен. Тој воедно на социјалната мрежа Фејсбук на семејствата на убиените им ...

Ден на жалост во Косово за тројцата Албанци загинати во нападот во Минхен

Сител - 23.07.2016

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, утрешниот ден 24 јули, го прогласи за Ден на жалост во земјата, во спомен на тројцата млади Косовци кои беа убиени во нападот во Минхен. „Одлучив утрешниот ден да го прогласам за Ден на жалост, во знак на спомен ...

(ВИДЕО) Минхен во тотален хаос по нападот – Македонци сведочат за крвавиот хорор

Репортер - 23.07.2016

Вистинска паника владее во Минхен. Македонци кои живеат и работат таму сведочат за нападот. Велат дека полицијата забранила движење надвор, летаат хеликоптери и се слушаат сирени на брза помош.

МНР: Нема информации за повредени или загинати македонски државјани во Минхен

МКД - 23.07.2016

До овој момент нема информации за повредени или загинати македонски државјани во терористичкиот напад во Минхен, Сојузна Република Германија, соопшти Министерството за надворешни работи. Од министерството информираат дека се во постојан контакт со ...

Сведоштво на познат македонски пејач кој за влакно го избегнал нападот во Минхен (ВИДЕО)

Press24 - 23.07.2016

Во текот на денот во живо во вестите на ТВ Нова се јави македонскиот пејач Игор Узунов, кој во моментите на пукањето се затекнал во близина на трговскиот центар центар во Михнен. Еве како тој го доживеал ...

(ВИДЕО) СВЕДОШТВО: Македонски пејач за влакно избегнал смрт во Минхен

Репортер - 23.07.2016

Во текот на денот во живо во вестите на ТВ Нова се јави македонскиот пејач Игор Узунов, кој во моментите на пукањето се затекнал во близина на трговскиот центар центар во Михнен. Еве како тој го доживеал ...

Сведоштво на познат македонски пејач кој за влакно го избегнал нападот во Минхен

Сител - 23.07.2016

Во вестите на ТВ Нова се јави македонскиот пејач Игор Узунов, кој во моментите на пукањето се затекнал во близина на трговскиот центар центар во Михнен. Еве како тој го доживеал настанот..

Напаѓачот од Минхен се самоубил пред очите на полицијата (ФОТО)

Курир - 23.07.2016

Германецот со иранско потекло кој синоќа во Минхен уби девет, а рани 27 луѓе извршил самоубиство пред очите на полицајците, соопшти минхенската полиција. Како што се наведува, напаѓачот (18) синоќа околу 20,30 часот наишол на полициска екипа, ...

Напаѓачот од Минхен е 18-годишен Иранец

Нетпрес - 23.07.2016

Напаѓачот во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен е 18-годишен Ирaнец од Минхен, изјави утрово шефот на полицијата Хубертус Анде на прес-конференција додавајќи дека мотивите за злосторството засега не се познати.

МНР: Нема повредени македонски државјани во Минхен

А1 On - 23.07.2016

Министерството за надворешни работи изразува длабоко сочувство за семејствата на сите загинати и повредени во терористичкиот напад во Минхен, Сојузна Република Германија. „Воедно, Министерството за надворешни работи ве известува дека е во постојан ...

ФОТО: Објавена фотографија на еден од убијците во Минхен

Курир - 23.07.2016

Според последните податоци, како резултат на егзекуцијата се убиени девет лица. На Фејсбук веќе е објавена првата фотка на едниот од наводните криминалци кои стрелале луѓе во трговскиот центар во ...

МНР: Нема информации за настрадани македонски државјани во Минхен

Нова ТВ - 23.07.2016

Министерството за надворешни работи (МНР) известува дека е во постојан контакт со надлежните институции во Германија и до овој момент, нема информации за повредени и/или загинати македонски државјани.

Светот ѝ нуди помош на Германија, Австрија испрати специјалци

Макфакс - 23.07.2016

САД, Франција и Велика Британија ѝ понудија на Германија своја помош, а Австрија веќе испрати свои специјалци во Минхен, по пукањето во тамошниот трговски центар во кое се убиени најмалку осум лица, а се верува дека станува збор за терористички ...

(ВИДЕО) Минхен: Бројот се искачи на девет убиени, над десет ранети

А1 On - 23.07.2016

Најмалку девет лица настрадаа откако непознат напаѓач пукаше во трговскиот центар “Олимпија“ во Минхен, а полицијата соопшти дека се работи за терористички напад. Германските медиуми јавија дека осум лица биле убиени во трговскиот центар, а ...

Најмалку девет загинати во Минхен – заднината на нападот непозната – ИД слави

Капитал - 23.07.2016

Портпаролот на минхенската полиција, Маркус да Глориа Мартинс, соопшти дека бројот на жртвите во нападот на трговскиот центар Олимпија пораснал на осум, но, тој потенцираше дека е пронајден уште еден труп со прострелни рани за кој се истражува дали ...

Минхен: Полицијата не го потврдува идентитетот на деветтата жртва, најмалку десет ранети

Макфакс - 23.07.2016

Портпаролот на минхенската полиција, Маркус де Глорија Мартинс не ги потврдува ниту ги негира извештаите дека деветтиот загинат во пукањето во градот е еден од напаѓачите. Претходно полицијата на Минхен објави дека се пронајдени девет тела, од кои ...

Мотивите засега непознати: 18-годишен Иранец уби 8 лица и се самоуби во Минхен

Курир - 23.07.2016

Напаѓачот во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен е 18-годишен Иранец од Минхен, изјави утрово шефот на полицијата Хубертус Анде на прес-конференција додавајќи дека мотивите за злосторството засега не се познати.

Нема настрадани Македонци во Минхен

Нетпрес - 23.07.2016

Министерството за надворешни работи известува дека е во постојан контакт со надлежните институции во Германија и нема информации за повредени и/или загинати македонски државјани. Воедно, Министерството за надворешни работи изразува длабоко сочувство ...

Минхен: Полицијата најде тело на самоубиец, веројатно тој е напаѓачот и дејствувал сам

Макфакс - 23.07.2016

Минхенската полиција потврди дека нашла тело на самоубиец, со голема веројатност тоа да бил еден од напаѓачите од трговскиот центар „Олимпија“, се наведува во соопштението на градската полиција.

Мотивите засега непознати: 18-годишен Иранец уби 8 лица и се самоуби во Минхен

Сител - 23.07.2016

Напаѓачот во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен е 18-годишен Иранец од Минхен, изјави утрово шефот на полицијата Хубертус Анде на прес-конференција додавајќи дека мотивите за злосторството засега не се познати.

Минхен: Осомничен 18-годишен доселеник од Иран

Макфакс - 23.07.2016

Минхенската полиција смета дека вооружениот напаѓач во трговскиот центар „Олимпија“ бил 18-годишен доселеник од Иран со германски пасош и дејствувал сам. Полицијата на Минхен во првото соопштение откако во 2 часот по полноќ во саботата објави дека е ...

Со робот се претресува ранецот на убиецот од Минхен

Телеграф - 23.07.2016

Како што јави германското радио Бајерише Рундфук, портапролот на минхенската полиција Маркус да Глорија Мартинс соопшти дека припадници на специјалните полициски единици со помош на робот ја проверува содржината на ранецот Во близина на телото што ...

ФОТО: Овој човек сееше смрт во Минхен

Press24 - 23.07.2016

Според последните податоци, како резултат на егзекуцијата се убиени девет лица. На Фејсбук веќе е објавена првата фотка на едниот од наводните криминалци кои стрелале луѓе во трговскиот центар во ...

Крвав петок во Минхен: Истепал деца, па извршил самоубиство

Press24 - 23.07.2016

Напаѓачот во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен е 18-годишен Иранец од Минхен, изјави утрово шефот на полицијата Хубертус Анде на прес-конференција додавајќи дека мотивите за злосторството засега не се познати.

„Бајерише Рундфунк“: 20 ранети во нападот во Минхен

Сител - 23.07.2016

Портпаролот на полицијата во Минхен Петер Бек соопшти дека најмалку 10 луѓе биле хоспитализирани по вчерашниот напад во трговскиот центар „Олимпија“ во главниот град на Баварија. Но, како што јави дописникот на МИА од Берлин, наспроти тврдењето на ...

Германската полиција со робот го проверува ранецот на еден од убиените во Минхен

Сител - 23.07.2016

Во близина на телото што беше пронајдено доцна синоќа во трговскиот центар „Олимпија“, каде што вчера попладнето се случи вооружениот напад, германската полиција нашла црвен ранец, кој наликува на оној што, според очевидци, го носел напаѓачот кој ...

Обама вети поддршка за Германија по нападот во Минхен

А1 On - 23.07.2016

Американскиот претседател Барак Обама вети поддршка за Германија по нападот во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен. – Ќе обезбедиме секаква поддршка која ќе биде потребна. Сè уште не знаеме што точно се случува, но нашите срца се со оние што ...

Овој човек сееше смрт во Минхен

Сител - 23.07.2016

Според последните податоци, како резултат на егзекуцијата се убиени девет лица. На Фејсбук веќе е објавена првата фотка на едниот од наводните криминалци кои стрелале луѓе во трговскиот центар во ...

Напаѓачот во Минхен бил опседнат со масовни убиства

Р.С.Европа - 23.07.2016

Шефот на германската полиција Хубертус Андрае изјави дека осомничениот немал криминално досие и не и бил од претходно познат на полицијата. Според него, мотивот и објаснувањето за нападот не се јасни.

Минхен: При оружен напад починаа девет лица, убиецот се самоуби

Радио МОФ - 23.07.2016

Девет загинати и 16 повредени, од кои тројца се во критична состојба, е епилогот од вчерашниот оружен напад во трговскиот центар во Минхен, Германија, соопшти полицијата. Се уште не е утврден мотивот за нападот на 18-годишниот Германец со иранско ...

Напаѓачот во Минхен изврши самоубиство, се уште не се познати мотивите за нападот

А1 On - 23.07.2016

Девет жители на Минхен се убиени, а 16 се ранети во нападот во трговскиот центар, а меѓу нив неколку деца, три лице се во критична состојба. Напаѓачот е 18 годишен Германец со иранско потекло, кој нема зад себе никакво криминално досие и ...

Минхен: Девет загинати, напаѓачот мртов

Нова ТВ - 23.07.2016

Најмалку девет луѓе беа убиени и 16 други повредени во вчерашниот вооружен напад во една шопинг област во Минхен, Германија. Полицијата бараше напаѓачи, мислејќи дека има тројца и пронашла маж кој се самоубил во една уличка блиску до Олимпиа шопинг ...

Хаос во Минхен: Рацете во вис (ФОТО)

Press24 - 23.07.2016

Граѓаните во близина на трговскиот центар во Минхен каде започна пукањето вчера можеа да се движат само со кренати раце над главата, пренесе CNN. ...

Напаѓачот е Давид С., десет мртви, 21 повредени синоќа во Минхен (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 23.07.2016

Девет лица се убиени, а 21 се повредени, во вчерашниот напад во трговски центар во Минхен, кој е трет напад врз цивили во Европа за осум дена. И покрај првичните информации дека имало повеќе напаѓачи, имало само еден напаѓач, кого полицијата го ...

При нападот во Минхен загинаа тројца Косовци

А1 On - 23.07.2016

Косовскиот портал „Косев инфо“ денеска објави дека тројца, од загинатите при нападот во трговскиот центар во Минхен, се државјани на Косово. Таткото на еден од жртвите од Косово на Фејсбук напиша дека неговиот 21-годишен син е убиен од страна на ...

При нападот во Минхен загинаа тројца Косовци

Алфа - 23.07.2016

Косовскиот портал „Косев инфо“ денеска објави дека тројца, од загинатите при нападот во трговскиот центар во Минхен, се државјани на Косово. Косовскиот портал „Косев инфо“ денеска објави дека тројца, од загинатите при нападот во трговскиот центар во ...

Spiegel го објави името на осомничениот стрелец од Минхен

Макфакс - 23.07.2016

Осомничениот за пукањето во Минхен се вика Давид С., пишува електронското издание на весникот Spiegel, но не го открива изворот на информација, ниту наведува други поединости во врска со осумнаесетгодишникот.

Пукањето во Минхен не е поврзано со бегалци или со ИСИС, рече шефот на баварската полиција (ВИДЕО)

МКД - 23.07.2016

Убиецот во Минхен не е поврзан со Исламска држава или со бегалците. Тој е роден и израснат на германска почва, им рече шефот на баварската полиција на новинарите цитирајќи ги првичните резултати од пребарувањето за семејниот стан на напаѓачот.

Три жртви од нападот во Минхен се од Косово

Р.С.Европа - 23.07.2016

Тројца од загинатите при нападот во трговскиот центар во Минхен, се државјани на Косово, јави косовскиот портал „Косев инфо“. Таткото на еден од загинатите на социјалната мрежа Фејсбук напиша дека неговиот 21-годишен син е убиен од страна на ...

Напаѓачот од Минхен не е џихадист

Стандард - 23.07.2016

18-годишниот стрелец, кој уби деветмина лица во Минхен и се застрела, не е поврзан со Исламска држава. Ова стана јасно на специјална прес-конференција на полицијата и обвинителството во баварската престолнина.

При нападот во Минхен загинаа тројца Косовци

+инфо - 23.07.2016

Полицијата наведува дека се уште се нејасни мотивите за нападот. Косовскиот портал „Косев инфо“ денеска објави дека тројца, од загинатите при нападот во трговскиот центар во Минхен, се државјани на Косово.

Соседите велат дека напаѓачот од Минхен бил мирен човек

Стандард - 23.07.2016

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска го свика Советот за безбедност поради нападот во трговски центар во Минхен, во кој вооружен напаѓач уби девет лица и се самоуби. Засега мотивите на напаѓачот, кој беше идентификуван како 18-годишен Германец ...

Минхен: Осомничен 18-годишен доселеник од Иран кој беше пронајден мртов во близина

Кајгана - 23.07.2016

Минхенската полиција смета дека вооружениот напаѓач во трговскиот центар „Олимпија“ бил 18-годишен доселеник од Иран со германски пасош и дејствувал сам. Телото на младиот маж, кој најверојатно извршил самоубиство, е најдено на километар од местото ...

Тројца косовски државјани загинале во Минхен?

Стандард - 23.07.2016

Тројца косовски државјани загинале во трагедијата во Минхен, меѓу кои и две жени, јавува информативниот портал KoSSev. Диамант Заберга е трет граѓанин на Косово, кој загинал при терористичкиот напад во Минхен.

Нападот во Минхен, тероризам или чин на растроена личност?

Кајгана - 23.07.2016

Осумнаесетгодишен Иранец, кој живеел во Германија и имал двојно државјанство, почнал да пука во ресторан за брза храна во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен во петокот попладнето и убил најмалку девет луѓе, а рани 16 во третиот напад врз цивили ...

Стрелецот од Минхен бил психички нестабилен, нападот има врска со Брејвик

Стандард - 23.07.2016

Младичот кој уби 9 лица и рани 16 други во реонот на трговски центар во Минхен, имал психички проблеми, објавија од баварското обвинителство на вонреден брифинг. Обвинителите истакнаа дека нема никакви податоци дека стрелецот, кој е од иранско ...

Нема информации за македонски граѓани жртви во нападот во Минхен

Сител - 23.07.2016

Властите во покраината Баварија и федералните германски власти не даваат информации за идентитетот на загинатите и повредените во нападот во Минхен, но според организациите на Македонците во Германија, како што јави дописникот на МИА од Берлин, ...

Напаѓачот од Минхен имал поврзаност со Брејвик

Р.С.Европа - 23.07.2016

Германската полиција соопшти дека не пронашла докази за поврзаност со милитантната група Исламска држава при претресот на домот на осомничениот за нападот во Минхен. Но, според полицијата, напаѓачот имал очигледна поврзаност со норвешкиот масовен ...

Сведоштво на македонски пејач кој бил во Минхен за време на нападот, за влакно го избегнал (ВИДЕО)

Курир - 23.07.2016

Во текот на денот во живо во вестите на ТВ Нова се јави македонскиот пејач Игор Узунов, кој во моментите на пукањето се затекнал во близина на трговскиот центар центар во Михнен. Еве како тој го доживеал ...

МНР упати сочувство за настраданите во терористичкиот напад во Минхен

Press24 - 23.07.2016

Министерството за надворешни работи изрази длабоко сочувство за семејствата на сите загинати и повредени во терористичкиот напад во Минхен, Сојузна Република Германија. Воедно, од Министерството за надворешни работи соопштуваат дека се во постојан ...

Ден на жалост во Косово за жртвите во Минхен

Р.С.Европа - 23.07.2016

Косовскиот претседател, Хашим Тачи утрешниот ден 24 јули, го прогласи за Ден на жалост во земјата, во спомен на тројцата државјани на земјата кои беа убиени во нападот во Минхен. Тој воедно на социјалната мрежа Фејсбук на семејствата на убиените им ...

Игор Узунов за Алфа: Паниката помина, стравот остана по нападот во Минхен

Алфа - 23.07.2016

Порака на мобилниот телефон го спасила македонскиот пејач Игор Узунов од крвавиот настан. Во изјава за Алфа тој вели дека тргнал на прошетка во токму во трговскиот центар кој беше и цел на убиецот, но добил известување да остане каде што е бидејќи ...

МНР упати сочувство за настраданите во терористичкиот напад во Минхен

Сител - 23.07.2016

Министерството за надворешни работи изрази длабоко сочувство за семејствата на сите загинати и повредени во терористичкиот напад во Минхен, Сојузна Република Германија. Воедно, од Министерството за надворешни работи соопштуваат дека се во постојан ...

Држава потресена од несигурност

Стандард - 23.07.2016

Убиството на девет луѓе во Минхен ја потресе Германија. Граѓаните се обземени со ужас, збунетост, лутина и немоќ. Теророт ја зафати безгрижната летна идила. Градот и целата земја беа зафатени со еден ужасен кошмар.

Напаѓачот во Минхен се убил пред очите на полицајците

МКД - 23.07.2016

Германецот со иранско потекло што синоќа во Минхен уби девет луѓе, а рани 27, се самоубил пред очите на полицајците, соопшти денеска полицијата во Минхен. Како што е наведено, 18-годишниот напаѓач минатата ноќ околу 20:30 наишол на полициски тим, ...

МНР: Нема повредени македонски државјани во Минхен

+инфо - 23.07.2016

Министерството за надворешни работи изразува длабоко сочувство за семејствата на сите загинати и повредени во терористичкиот напад во Минхен. Министерството за надворешни работи изразува длабоко сочувство за семејствата на сите загинати и повредени ...

МИНХЕН, ДЕН ПОТОА: Десет мртви, напаѓачот се самоуби, градот се враќа во нормала (ВИДЕО)

Телеграф - 23.07.2016

Нападот почна во 17:52 минути во ресторан за брза храна во трговскиот центар „Олимпија“, кој се наоѓа во северниот дел на Минхен Десет лица се мртви, а уште десетина се ранети во вооружениот напад што вчера беше извршен во трговскиот центар ...

МНР со телеграма за сочуство за загинатите во Минхен

Репортер - 23.07.2016

Министерството за надворешни работи изрази длабоко сочувство за семејствата на сите загинати и повредени во терористичкиот напад во Минхен, Сојузна Република Германија. Воедно, од Министерството за надворешни работи соопштуваат дека се во постојан ...

Нема настрадани Македонци во Минхен, ова се дежурните телефони за сите информации

Курир - 23.07.2016

Министерството за надворешни работи изразува длабоко сочувство за семејствата на сите загинати и повредени во терористичкиот напад во Минхен, Сојузна Република Германија. Воедно, Министерството за надворешни работи ве известува дека е во постојан ...

Ден на жалост во Косово за тројцата Албанци загинати во нападот во Минхен

А1 On - 23.07.2016

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, утрешниот ден 24 јули, го прогласи за Ден на жалост во земјата, во спомен на тројцата млади Косовци кои беа убиени во нападот во Минхен. „Одлучив утрешниот ден да го прогласам за Ден на жалост, во знак на спомен ...

(ФОТО) СТРАВ И ПАНИКА ГО ИСПРАЗНИЈА МИНХЕН: Вака изгледаше ноќта по нападот!

Фактор - 23.07.2016

Деветмина се убиени, а 16 повредени во нападот на трговскиот центар во Минхен, изјавил шефот на полицијата на тој германски град Хубертс Андре и додал дека е наједно и телото на напаѓачот кој извршил самоубиство.

18-годишен германски Иранец е убиецот од Минхен, но делото не му било тероризам

Локално - 23.07.2016

Стрелецот имал само пиштол Напаѓачот во Минхен е 18-годишен германски државјанин од иранско потекло, откри полицијата во Минхен. Неговото име е Хубертус Андре (Hubertus Andrae). “Осомничен за кого има истрагата и податоци, е 18-годишен германски ...

Ден на жалост во Косово за тројцата Албанци загинати во нападот во Минхен

Локално - 23.07.2016

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, утрешниот ден 24 јули, го прогласи за Ден на жалост во земјата, во спомен на тројцата млади Косовци кои беа убиени во нападот во Минхен. „Одлучив утрешниот ден да го прогласам за Ден на жалост, во знак на спомен ...

МНР: Нема информации за настрадани македонски државјани во Минхен

Канал 77 - 23.07.2016

Министерството за надворешни работи (МНР) информира дека е во постојан контакт со надлежните институции во Германија и до овој момент, нема информации за повредени и/или загинати македонски државјани во нападот во Минхен, Сојузна Република Германија.

(ВИДЕО) НАПАД ВО МИНХЕН: 10 мртви, кој беше напаѓачот што се самоуби?

Фактор - 23.07.2016

Во шопинг центарот „Олимпија“ во Минхен дошло до пукање во кое се убиени девет лица, а градските власти потоа прогласија вонредна состојба. Напаѓач е 18-годишен Германец со потекло од Иран кој после нападот извршил самоубиство.

ФОТО: Објавена фотографија на еден од убијците во Минхен

МК News - 23.07.2016

На Фејсбук веќе е објавена првата фотка на едниот од наводните криминалци кои стрелале луѓе во трговскиот центар во ...

Први реакции од Берлин по нападот во Минхен

Либертас - 23.07.2016

Многумина политичари од Берлин ја искажаа својата потресеност од настаните во Минхен преку социјалните мрежи, пренесува Дојче веле . Министерот за внатрешни работи ја прекина посетата на САД и се врати во земјата.

МНР: Нема повредени македонски државјани во Минхен

Локално - 23.07.2016

Министерството за надворешни работи изразува длабоко сочувство за семејствата на сите загинати и повредени во терористичкиот напад во Минхен, Сојузна Република Германија. „Воедно, Министерството за надворешни работи ве известува дека е во постојан ...

Минхен: Осомничен 18-годишен доселеник од Иран

МК News - 23.07.2016

Минхенската полиција смета дека вооружениот напаѓач во трговскиот центар „Олимпија“ бил 18-годишен доселеник од Иран со германски пасош и дејствувал сам. Полицијата на Минхен во првото соопштение откако во 2 часот по полноќ во саботата објави дека е ...

Полицијата трага по мотив за нападот во Минхен

Локално - 23.07.2016

Сподели Полицијата трага по мотив кој може да објасни зошто 18-годишното момче со двојно германско и иранско државјанство вчера отвори оган во трговски центар во германскиот град Минхен. Во нападот се убиени девет луѓе, а 16 други се повредени, пред ...

Минхен: Полицијата најде тело на самоубиец, веројатно тој е напаѓачот и дејствувал сам

МК News - 23.07.2016

Минхенската полиција потврди дека нашла тело на самоубиец, со голема веројатност тоа да бил единствениот напаѓач од трговскиот центар „Олимпија“, се наведува во соопштението на градската полиција.

DW: Огромна задача за германската политика

Локално - 23.07.2016

По убиствата во Минхен кај граѓаните расте несигурноста. Политиката e пред предизвик да го зачува единството во земјата, смета Кристоф Штрак,чие размислување го објавува DW. Убиството на девет луѓе ја потресе Германија, предизвикувајќи шокираност, ...

Нема настрадани Македонци во Минхен

Точка - 23.07.2016

Министерството за надворешни работи известува дека е во постојан контакт со надлежните институции во Германија и нема информации за повредени и/или загинати македонски државјани. Воедно, Министерството за надворешни работи изразува длабоко сочувство ...

Нападот во Минхен, тероризам или чин на растроена личност?

Точка - 23.07.2016

18-годишен Иранец, кој живеел во Германија и имал двојно државјанство, отворил оган во ресторан за брза храна во трговскиот центар "Олимпија" во Минхен во петокот попладнето и убил најмалку девет луѓе, а рани 16 во третиот напад врз цивили во ...

Гостиварка можеби е меѓу настраданите во нападот во Минхен

Тера - 23.07.2016

Гостиварка можеби е меѓу настраданите во вчерашниот терористички напад во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, објавуваат косовските медиуми. Мајката на девојката изјавила дека нејзината ќерка била во трговскиот центар за време на нападот, ...

(Вознемирувачко видео) Сите детали: Најмалку деветмина загинати во нападот во Минхен

еМагазин - 23.07.2016

Најмалку девет луѓе загинаа, а десет други се ранети во вооружениот напад извршен вчера доцна попладне во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, објави германската полиција на својот налог на Твитер.

Македонци кои живеат во Минхен сведочат за нападот

Точка - 23.07.2016

Македонци кои живеат и работат во Минхен. каде владее вистински хаос и паника сведочат за денешниот напад. Велат дека полицијата забранила движење надвор, летаат хеликоптери и се слушаат сирени на брза помош.

МНР: Нема потврда за настрадани македонски граѓани во Минхен

еМагазин - 23.07.2016

Нема официјална потврда за повредени или загинати наши државјани во терористичкиот напад во Минхен. Ние сме во постојан контакт со Министерството за внатрешни работи на Германија и според досегашните информации нема настрадани македонски граѓани, ...

МАКЕДОНЦИ ВО МИНХЕН: Овде е хаос!

Вечер Прес - 23.07.2016

Македонци кои живеат и работат во Минхен. каде владее вистински хаос и паника сведочат за денешниот напад. Велат дека полицијата забранила движење надвор, летаат хеликоптери и се слушаат сирени на брза помош.

Фото: Напаѓачот од Минхен се самоубил пред очите на полицијата

Пулс24 - 23.07.2016

Германецот со иранско потекло кој синоќа во Минхен уби девет, а рани 27 луѓе извршил самоубиство пред очите на полицајците, соопшти минхенската полиција. Како што се наведува, напаѓачот (18) синоќа околу 20,30 часот наишол на полициска екипа, ...

Минхен: Во трговскиот центар најдени девет тела, приврзаниците на IS слават

Точка - 23.07.2016

Девет тела на убиени се најдени во трговскиот центар „Олимпија“ во северозападниот дел од Минхен, меѓу кои можеби е и еден од напаѓачите, соопшти полицијата на баварската престолнина, пренесуваат агенциите. Претходно беа потврдени шест жртви.

Девет загинати во Минхен, напаѓачот е мртов

Либертас - 23.07.2016

18-годишен Германец со иранско потекло е одговорен за смртоносниот напад во Минхен, во кој загинаа девет лица. Мотивите за нападот не се познати, полицијата смета дека тој е дело на поединец, јави Дојче веле .

ВИДЕО: Македонец во Минхен раскажува за ситуацијата вечерва по нападот

Либертас - 23.07.2016

За ситуацијата во Минхен вечерва во вестите на Канал 5 телефонски се јави Даниел Богатинов кој моментално се наоѓа таму. Поврзано: ВИДЕО: Бројката на загинати во Минхен се искачи на 9 лица – полицијата истражува дали еден од нив е дел од ...

Видео: Македонци кои живеат во Минхен сведочат за нападот

Скопје инфо - 23.07.2016

Вистинска паника владее во Минхен. Македонци кои живеат и работат таму сведочат за нападот. Велат дека полицијата забранила движење надвор, летаат хеликоптери и се слушаат сирени на брза помош.

(ВИДЕО) НАЈШОКАНТНОТО ВИДЕО ОД МИНХЕН: Напаѓачот вади оружје и пука по кој стигне

Фактор - 23.07.2016

На социјалните мрежи осамна видео од напаѓачот во трговскиот центар во Минхен како вади оружје и на улицата пука без милост по луѓето. Снимката покажува крупен маж како на улицата пресретнува група минувачи, пред самиот трговски центар на која го ...

Во нападот во Минхен загинале тројца Косовци

Либертас - 23.07.2016

Косовскиот портал „Косев инфо“ денеска објави дека тројца, од загинатите при нападот во трговскиот центар во Минхен, се државјани на Косово. Таткото на еден од жртвите од Косово на Фејсбук напиша дека неговиот 21-годишен син е убиен од страна на ...

(ВИДЕО)Македонец во Минхен раскажува за ситуацијата вечерва по нападот

Бриф - 23.07.2016

За ситуацијата во Минхен вечерва во вестите на Канал 5 телефонски се јави Даниел Богатинов кој моментално се наоѓа ...

При нападот во Минхен загинаа тројца Косовци

Локално - 23.07.2016

Косовскиот портал „Косев инфо“ денеска објави дека тројца, од загинатите при нападот во трговскиот центар во Минхен, се државјани на Косово. Таткото на еден од жртвите од Косово на Фејсбук напиша дека неговиот 21-годишен син е убиен од страна на ...

Минхен: Атентатот не е ни исламистички, ни политички – три жртви се од Косово

Канал 77 - 23.07.2016

Две момчиња и шест девојчиња на возраст меѓу 14 и 21 година се жртви во нападот кој вчера доцна попладне се случи во Минхен – јавува баварскиот медиум Bayerische Rundfunk. Четириесет и петгодишна жена е исто така меѓу загинатите.

Видео: Македонци кои живеат во Минхен сведочат за нападот

МК News - 23.07.2016

Вистинска паника владее во Минхен. Македонци кои живеат и работат таму сведочат за нападот. Велат дека полицијата забранила движење надвор, летаат хеликоптери и се слушаат сирени на брза помош.

МНР: Нема информации за настрадани македонски државјани во Минхен досега

МК News - 23.07.2016

Министерството за надворешни работи (МНР) известува дека е во постојан контакт со надлежните институции во Германија и до овој момент, нема информации за повредени и/или загинати македонски државјани.

Полицијата во Минхен најде тело на самоубиец, веројатно тој е напаѓачот и дејствувал сам: Осомничен 18-годишен ...

Точка - 23.07.2016

Минхенската полиција смета дека вооружениот напаѓач во трговскиот центар „Олимпија“ бил 18-годишен доселеник од Иран со германски пасош и дејствувал сам. Минхенската полиција потврди дека нашла тело на самоубиец, со голема веројатност тоа да бил ...

МНР: Нема информации за повредени или загинати македонски државјани во Минхен

Либертас - 23.07.2016

До овој момент, нема информации за повредени или загинати македонски државјани во терористичкиот напад во Минхен, Сојузна Република Германија, соопшти Министерството за надворешни работи. Воедно, од Министерството информираат дека се во постојан ...

Се уште непознат мотивот на 18-годишниот Ирец кој во Минхен уби 8 лица и се самоуби

Пулс24 - 23.07.2016

Напаѓачот во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен е 18-годишен Ирец од Минхен, изјави утрово шефот на полицијата Хубертус Анде на прес-конференција додавајќи дека мотивите за злосторството засега не се познати.

Убиецот од Минхен бил опседнат со Андрес Брејвик

Мета - 23.07.2016

Германската полиција соопшти дека не пронашла докази за поврзаност со милитантната група Исламска држава при претресот на домот на осомничениот за нападот во Минхен. Но, според полицијата, напаѓачот имал очигледна поврзаност со норвешкиот масовен ...

Нема настрадани Македонци во Минхен, ова се дежурните телефони за сите информации

Скопје инфо - 23.07.2016

Министерството за надворешни работи изразува длабоко сочувство за семејствата на сите загинати и повредени во терористичкиот напад во Минхен, Сојузна Република Германија. Воедно, Министерството за надворешни работи ве известува дека е во постојан ...

Германска полиција: Убиени се девет лица, најмалку 16 се ранети

Мета - 23.07.2016

Нападот во Минхен е дело на поединец, 18-годишен маж кој вчера во попладневните часови отвори оган пред еден ресторан, а потоа и во трговскиот центар Олимпија во Минхен, смета германската полиција.

ВО НАПАДОТ ВО МИНХЕН: Повредена бугарска државјанка

Фактор - 23.07.2016

За време на нападот во трговскиот центар “Олимпија” е повредена Бугарка, за која по прегледот е утврдено дека нема опасност по нејзиниот живот. Тоа го соопшти владината прес служба. Генералниот конзул на Бугарија во Минхен Антоанета Баичева го ...

ВИДЕО: Македонски пејач за малку го избегнал нападот во Минхен!

Пулс24 - 23.07.2016

Во текот на денот во живо во вестите на ТВ Нова се јави македонскиот пејач Игор Узунов, кој во моментите на пукањето се затекнал во близина на трговскиот центар центар во Михнен. Еве како тој го доживеал ...

КОСОВСКИ АЛБАНЦИ, ТУРЦИ И ГРК – Жртви на нападот во Минхен

Фактор - 23.07.2016

Меѓу деветте жртви на нападот во трговскиот центар во Минхен се тројца Турски државјани, тројца косовски Албанци и еден Грк. Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу во интервју за турска ТВ навел дека турските жртви засега се ...

Како македонскиот пејач Игор Унунов за влакно го избегнал нападот во Минхен? (видео)

Република - 23.07.2016

Во текот на денот во живо во вестите на „ТВ Нова“ се јави македонскиот пејач Игор Узунов, кој во моментите на пукањето се затекнал во близина на трговскиот центар центар во Михнен. Еве како тој го доживеал ...

Напаѓачот од Минхен се самоубил пред полицијата

Република - 23.07.2016

Германецот со иранско потекло кој синоќа во Минхен уби девет, а рани 27 луѓе извршил самоубиство пред очите на полицајците, соопшти минхенската полиција. Како што се наведува, напаѓачот (18) синоќа околу 20,30 часот наишол на полициска екипа, ...

Германија: Најмалку 10 загинати во нападот во Минхен

Бриф - 23.07.2016

Најмалку 10 лица загинаа, вклучувајќи го и можниот напаѓач и повеќе од десетина се повредени во пукотницата што се случи вчера во трговскиот центар во Минхен, јавува Агенција Анадолија. Шефот на михенската полицијата, Хубертус Андре, за новинарите ...

ГЕРМАНСКИ ВЛАСТИ: Синоќешниот напад е „чин на лудак“

Фактор - 23.07.2016

Сторителот на синоќешниот напад во трговски центар во Минхен, кој уби 9 луѓе, рани 16, а потоа се самоуби, страдал од депресија и бил на психијатриско лекување објавија на брифинг од баварското обвинителство, пренесоа светските агенции.

Минхен: Нема настрадани Македонци, ова се дежурните телефони за информации

Пулс24 - 23.07.2016

Министерството за надворешни работи изразува длабоко сочувство за семејствата на сите загинати и повредени во терористичкиот напад во Минхен, Сојузна Република Германија. Воедно, Министерството за надворешни работи ве известува дека е во постојан ...

Од Минхен нови податоци за ситуацијата во градот

Локално - 23.07.2016

Животот во Минхен се нормализира, градскиот транспорт веќе работи Идентитетот на повредените при терористичкиот акт во Минхен сеуште се прецизира, но до овој момент нема официјални податоци за настрадани македонски граѓани.

18-годишен Иранец уби 8 лица и се самоуби во Минхен: Полицијата го претресува домот, таткото одведен на сослушување

Република - 23.07.2016

Напаѓачот во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен е 18-годишен Иранец од Минхен, изјави утрово шефот на полицијата Хубертус Анде на прес-конференција додавајќи дека мотивите за злосторството засега не се познати.

Полицијата не го потврдува идентитетот на деветтата жртва, најмалку десет ранети

МК News - 23.07.2016

Портпаролот на минхенската полиција, Маркус де Глорија Мартинс не ги потврдува ниту ги негира извештаите дека деветтиот загинат во пукањето во градот е еден од напаѓачите. Претходно полицијата на Минхен објави дека се пронајдени девет тела, од кои ...

Минхен осамна со 10 трупа и 21 повреден по улиците (ПРЕГЛЕД / ВИДЕО / ФОТО )

Локално - 23.07.2016

18-годишен стрелец со иранско потекло го окрвави главниот град на Баварија и ги потопи граѓаните во ужас и тага Директорот на полицијата во Минхен Хубертус Андре соопшти дека за време на пукањето во и пред трговскиот центар на градот загинале 10 ...

Осумнаесетгодишник пукал во Минхен: Најмалку 10 жртви и 21 рането лице

Канал 77 - 23.07.2016

Најмалку десет луѓе загинаа, а 21 лице е рането – ова е билансот од вооружениот напад,кој вчера доцна попладне го изврши осумнаесетгодишник со иранско потекло во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен – јави ДПА.

Деветмина загинати во нападот во Минхен, 16 лица се ранети...

Н.Македонија - 23.07.2016

Девет лица загинаа, а 16 се повредени при нападот во трговскиот центар во Минхен, соопшти Хубертус Андере, шеф на полицијата во градот. Тој додаде дека е пронајдено и телото на напаѓачот, кој извршил самоубиство.

Напаѓачот од Минхен бил поврзан со Андерс Брејвик...

Н.Македонија - 23.07.2016

Напаѓачот кој уби девет луѓе во Минхен бил опседнат со масовни убиства и имал конекција со Андрес Брејвик, пренесува BBC, повикувајќи се на извори од германската полиција. Имено, минхенската полиција го претресла домот на 18 годишниот напаѓач, при ...

Најмалку деветмина загинати во нападот во Минхен

Lider - 23.07.2016

Најмалку девет луѓе загинаа во вооружениот напад извршен доцна попладнево во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, јави Дојче Веле. Претставник на германската полиција соопшти дека припадници на безбедносните сили во трговскиот центар пронашле ...

Нема информации за македонски граѓани жртви во нападот во Минхен

Lider - 23.07.2016

Властите во покраината Баварија и федералните германски власти не даваат информации за идентитетот на загинатите и повредените во нападот во Минхен, но според организациите на Македонците во Германија, како што јави дописникот на МИА од Берлин, ...

Деветмина загинати во нападот во Минхен

Идивиди - 23.07.2016

Минхен, 23 јули 2016 (МИА) - Најмалку девет луѓе загинаа, а 16 се ранети во извршен вчера доцна попладне во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, јави ДПА. Како што соопшти минхенската полиција, меѓу загинатите е и напаѓачот, кој најверојатно ...

„Јас сум Германец“, викал напаѓачот во Минхен

Сакам да кажам - 22.07.2016

Според видео што се појави во медиумите, еден од напаѓачите во Минхен е снимен на покрив од зграда и вика: „Јас сум Германец“, и зборува за некаков третман. Не е јасно дали станува збор за медицински третман или тој тврди дека е жртва на некаков ...

Осум мртви, деца тешко повредени во нападот во Минхен

Сакам да кажам - 22.07.2016

Осум мртви – објави минхенската полиција официјално на Твитер во нападот во трговскиот центар Олимпија. Деца тешко повредени, некои и во животна опасност се донесени во болница по нападот во Минхен, јави телевизијата „Ер-Те-Ел“.

Минхен под полициска опсада, се трага по напаѓачите кои убија најмалку 6 лица

Телма - 22.07.2016

Терор во германскиот град Минхен каде тројца напаѓачи со огнено оружје убија попладнево најмалку 6 луѓе. Покрај убиените луѓе, има и информации за поголем број ранети во нападот во трговскиот центар Олимпија, во северо-западниот регион на Минхен, од ...

Вонредна седница на германската Влада поради нападот во Минхен

Вест - 22.07.2016

Германската Влада вечерва заседава на вонредна седница во врска со нападот во трговскиот центар во Минхен, при кој според последните полициски информации загинаа најмалку шест лица. Како што јави ДПА, на седницата досега не пристигнала германската ...

Осум жртви во нападот во Минхен, напаѓачите во бегство

Deutsche Welle - 22.07.2016

Најмалку осум мртви и повеќемина повредени во напад кој се случи во трговскиот центар во северно предградие на Минхен. Тројца напаѓачи вооружени со пушки се во бегство Полицијата вели дека засега нема индиции оти се работи за напад со исламистичка ...

Нема информации за македонски граѓани жртви во нападот во Минхен

Вест - 22.07.2016

Властите во покраината Баварија и федералните германски власти не даваат информации за идентитетот на загинатите и повредените во нападот во Минхен, но според организациите на Македонците во Германија, како што јави дописникот на МИА од Берлин, ...

Неколку убиени во нападот во трговски центар во Минхен

Алсат-М - 22.07.2016

Неколку луѓе се убиени во трговски центар во Минхен. Полицијата започна голема операција откако во трговскиот центар билo пукано со огнено оружје. Затворена е голема област околу трговскиот Олимпија во јужниот дел на градот.

Најмалку деветмина загинати во нападот во Минхен

Алсат-М - 22.07.2016

Најмалку девет лица го загубија животот кога непознат напаѓач отвори оган во трговскиот центар Олимпија во Минхен. Веста ја потврдуваат од германската полиција додавајќи дека во Минхен е прогласена вонредна состојба.

Деветто тело пронајдено во Минхен, полицијата проверува дали е еден од напаѓачите

Сакам да кажам - 22.07.2016

Портпаролот на минхенската полиција Маркус Мартинс соопшти дека е пронајдено деветто тело на местото на настанот и полицијата истражува дали можеби тоа е еден од напаѓачите. „Според тоа што го знам јас, во потрага сме по тројца напаѓачи“, изјави ...

Македонци за Канал 5 сведочат за нападот во Минхен

Канал5 - 22.07.2016

Вистинска паника владее во Минхен. Македонци кои живеат и работат таму сведочат за нападот. Велат дека полицијата забранила движење надвор, летаат хеликоптери и се слушаат сирени на брза помош.

Обама ветува поддршка за Германија по нападот во Минхен

Канал5 - 22.07.2016

Веднаш по нападот во Германија се огласи американскиот претседател Барак Обама. Вети голема поддршка за Германија. Можеа ли германските власти да го спречат овој инцидент? Во вестите се јави Горан Момировски, дописник на МИА од Берлин.

Вонредна состојба во Минхен, мотивот на нападот останува нејасен

Deutsche Welle - 22.07.2016

Полицијата во Минхен и натаму трага по напаѓачите. Потврдена е смртта на деветмина. Заднината на нападите и натаму останува нејасна. Шефот на кабинетот на Меркел вели дека не може да потврди дали се работи за тероризам Видеото снимено од случаен ...

Реакции на нападот во Минхен

24 Вести - 22.07.2016

Германскиот претседател Јоахим Гаук вечерва изјави дека е „шокиран“ поради „смртоносниот напад“ во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, при кој според последните информации загинаа девет лица.

Сочувство, солидарност и осуда по нападот во Минхен

Утрински - 22.07.2016

Германскиот претседател Јоахим Гаук вечерва изјави дека е „шокиран“ поради „смртоносниот напад“ во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, при кој според последните информации загинаа девет лица.

Пукотница во трговски центар во Минхен, има жртви

Вест - 22.07.2016

Неколку луѓе се убиени откако вооружен маж отворил оган врз луѓе во трговскиот центар Олимпија во Минхен, јави ДПА. Според весникот Зидојче цајтунг, убиени се неколку луѓе, а според очевидци има и повредени.

Голем број убиени и повредени во вооружен напад во трговски центар во Минхен

Вест - 22.07.2016

Германската полиција соопшти за многу убиени и повредени луѓе во вооружен напад во трговски центар во Минхен. - Пукотницата започнала во ресоторан за брза храна и засега не е познато дали нападот го извршило едно лице или неколкумина, изјави Томас ...

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО+ОБНОВЕНО) Повеќемина загинати и ранети во напад во трговски центар во Минхен

Утрински - 22.07.2016

Баварското Министерство за внатрешни работи потврди дека три лица загинале во напад извршен попалднево во трговски центар во Минхен. Очевидци тврдат дека во моментов има престрелки во трговскиот центар Олимпија и на уште две улици во близина на ...

Граѓаните забележале тројца напаѓачи во трговскиот центар во Минхен, соопшти полицијата

Вест - 22.07.2016

Во Минхен е прогласена специјална состојбаа поради нападот извршен попладнево во трговски центар во градот. Полицијата во Минхен објави на фејсбук профилот дека очевидци пријавиле оти виделе три лица со оружје.

Полицијата ги затвори автопатиштата во околина на Минхен

Вест - 22.07.2016

Баварската телевизија Бе Ер објави дека автопатишта северно од Минхен се затворени за сообраќај по нападот во трговскиот центар Олимпија. Според медиумот, полицијата побарала од учесниците во сообраќајот да избегнуваат автопатишта кои водат кон ...

Обновено - Најмалку шестмина загинати во нападот во трговски центар во Минхен

Вест - 22.07.2016

Најмалку шест луѓе загинаа во вооружениот напад извршен доцна попладнево во трговскиот центар Олимпија во Минхен, потврди вечерва германската полицијата. Според полицијата, бројот на ранетите при нападот засега не е утврден.

Најмалку шестмина загинати во нападот во Минхен

Канал5 - 22.07.2016

Најмалку шест луѓе загинаа во вооружениот напад извршен доцна попладнево во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, потврди вечерва германската полиција. Според полицијата, бројот на ранетите при нападот засега не е утврден.

Најмалку девет мртви во Нападот во Минхен

ТВ21 - 22.07.2016

Најмалку девет мртви и повеќемина повредени во напад кој се случи во трговскиот центар во северно предградие на Минхен. Тројца напаѓачи вооружени со пушки се во бегство. Полицијата вели дека засега нема индиции оти се работи за напад со исламистичка ...

Вонредно повикан на работа медицинскиот персонал во болниците во Минхен

24 Вести - 22.07.2016

Медицинскиот персонал во болниците во Минхен е повикан вонредно на работа по наредба на локалните власти заради можноста да бидат прифатени голем број повредени од нападот во трговскиот центар Олимпија.

Нема информации за македонски граѓани жртви во нападот во Минхен

Алсат-М - 22.07.2016

Властите во покраината Баварија и федералните германски власти не даваат информации за идентитетот на загинатите и повредените во нападот во Минхен, но според организациите на Македонците во Германија, како што јави дописникот ...

Нема информации за македонски граѓани жртви во нападот во Минхен

Канал5 - 22.07.2016

Властите во покраината Баварија и федералните германски власти не даваат информации за идентитетот на загинатите и повредените во нападот во Минхен, но според организациите на Македонците во Германија, како што јави дописникот на МИА од Берлин, ...

Нема информации за македонски граѓани жртви во нападот во Минхен

24 Вести - 22.07.2016

Властите во покраината Баварија и федералните германски власти не даваат информации за идентитетот на загинатите и повредените во нападот во Минхен, но според организациите на Македонците во Германија, засега нема сознанија за македонски граѓани ...

Дојче Веле: Најмалку осумина загинати во нападот во Минхен

24 Вести - 22.07.2016

Најмалку осум луѓе загинаа во вооружениот напад извршен доцна попладнево во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, јави Дојче Веле повикувајќи се на извори во германската полицијата. Според полицијата, бројот на ранетите при нападот засега не е ...

(ФОТО+ОБНОВЕНО) Најмалку деветмина загинати и голем број ранети во нападот во Минхен

Утрински - 22.07.2016

Претставник на германската полиција вечерва соопшти дека полицајци во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, пронашле уште едно тело, со што билансот на загинати се искачи на девет. Според истиот извор, во тек е проверка со цел да се утврди дали ...

Билансот на загинати во нападот во Минхен се искачи на девет

24 Вести - 22.07.2016

Претставник на германската полиција вечерва соопшти дека полицајци во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, пронашле уште едно тело, со што билансот на загинати се искачи на девет. Според истиот извор, во тек е проверка со цел да се утврди дали ...

Пукотници во трговски центар во Минхен

24 Вести - 22.07.2016

Германската полиција блокира област околу големиот трговски центар „Олимпија“ во Минхен, каде се регистрирани истрели од огнено оружје, изјави портпаролка на полицијата. Во престрелката загинало едно лице, а десет се повредени.

Многу мртви при пукање во трговски центар во Минхен

Сакам да кажам - 22.07.2016

Во шопинг центар во Минхен се слушаат истрели од огнено оружје, а полицијата се наоѓа на лице место. Најмалку едно лице е загинато, а десетина се повредени јавува новинската агенција „Франс Прес“ повикувајќи се на извори од полицијата.

Ударна вест: пукање во шопинг центар во Минхен, Повеќе мртви

Сакам да кажам - 22.07.2016

Повеќе лице загинаа, а 10мина се повредени во престрелка во трговски центар во Минхен, објави Си Ен Ен, повкувајќи се на сестринската телевизија во Германија НТВ. Пукотниците се слушнале околу 18 часот во трговскиот центар Олимпија.

Пукање во трговски центар во Минхен

24 Вести - 22.07.2016

Германската полиција блокира област околу големиот трговски центар „Олимпија“ во Минхен, каде се регистрирани истрели од огнено оружје, изјави портпаролка на полицијата. Во престрелката официјално загинале неколку лица, а десетина се повредени.

Пукотници и во метрото во Минхен, најмалку 10-15 загинати

Сакам да кажам - 22.07.2016

Повеќемина загинаа и се повредени при пукањето во трговски центар во Минхен, потврди полицијата. Германските медиуми известуваат дека има најмалку 10-15 мртви. Потврдени се извештаите дека има ново пукање во метро станицата Стахус во центарот на ...

Најмалку 15 загинати при пукање во Минхен

Фокус - 22.07.2016

Вооружен маж попладнево почнал да пука во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен. Германските медиуми објавија дека досега има најмалкуј 15 загинати, а полициската акција е во тек. „Билд“ објави дека вооружен маж трчал низ трговскиот центар и пукал ...

Тројца напаѓачи пукаат во Минхен

Сакам да кажам - 22.07.2016

Повеќемина загинаа и се повредени при пукањето во трговски центар во Минхен, потврди полицијата. Германските медиуми известуваат дека има најмалку 10-15 мртви. Полицијата вели дека според очевидци има тројца напаѓачи со оружје.

Пукањето од трговскиот во Минхен се пресели во метрото

Фокус - 22.07.2016

Откако во пукањето во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен загинаа најмалку 15 лица, пукотниците продолжија во метрото. Напаѓачот или напаѓачите од трговскиот центар избегале кон метрото, а сега и таму се слушаат пукотници.

Неколку убиени и повеќе ранети во пукотници во Минхен

Телма - 22.07.2016

Неколку луѓе се убиени во пукотници во трговски центар во Германскиот град Минхен, пренесуваат полициски извори. Во тек е голема полициска операција на припадниците на специјалните сили, при што до граѓаните се апелира да останат во своите домови и ...

Најмалку шестмина загинати во Нападот во Минхен

Сакам да кажам - 22.07.2016

Најмалку шестмина загинаа и многумина се повредени при пукањето во трговски центар во Минхен, потврди полицијата. Според очевидци има тројца напаѓачи со оружје, а соред полициски извор има двајца напаѓачи.

(ВИДЕО) Полицијата во војна со напаѓачите низ улиците на Минхен

Фокус - 22.07.2016

Полициската акција за апсење на напаѓачите кои пукаа во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, а потоа и на уште неколку локации во центарот на градот се уште трае. Полицијата ги брка напаѓачите низ улиците и возвраќа на ...

Три лица го извршиле нападот во Минхен, полицијата се сомнева во тероризам

Утрински - 22.07.2016

Во Минхен е прогласена „специјална состојба“ поради нападот извршен попладнево во трговски центар во градот. Полицијата во Минхен објави на фејсбук профилот дека очевидци пријавиле оти виделе три лица со оружје.

Бројот на жртви се искачи на девет

Дневник - 22.07.2016

Претставник на германската полиција вечерва соопшти дека полицајци во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, пронашле уште едно тело, со што билансот на загинати се искачи на девет . Напаѓачите се уште не се откриени.

Потврдени шестмина загинати во вооружениот напад во Минхен

+инфо - 22.07.2016

Германската погранична полиција се упати со хеликоптери кон Минхен, јави баварската телевизија Бе-Ер. Најмалку шест луѓе загинаа во нападот извршен денеска во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, потврди полицијата.

БОЛ И ОЧАЈ ВО МИНХЕН: Нови снимки од терористичкиот напад (ВИДЕО)

Телеграф - 22.07.2016

На многумина веќе им е јасно дека станува збор за добро испланиран терористички напад По престрелка во трговски центар во Минхен, неофицијално загинаа 15 лица, а полицијата трага по тројца напаѓачи вооружени со автоматско оружје.

Обама вети поддршка за Германија по нападот во Минхен

+инфо - 22.07.2016

Сè уште не знаеме што точно се случува, но нашите срца се со оние што настрадаа, нагласи Обама. Американскиот претседател Барак Обама вети поддршка за Германија по нападот во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен.

Во нападот во Минхен шестмина загинати, јави баварската радио-телевизија

Капитал - 22.07.2016

Градските власти во Минхен, два и пол часа после пукањето во трговскиот центар Олимпија, прогласија вонредна состојба, а баварската радио-телевизија (Bayerischer Rundfunk) наведе дека загинале шест лица.

Шестмина загинати во нападот во Минхен

Нова ТВ - 22.07.2016

Германската полиција потврди дека шест лица се убиени во нападот кој попладнево се случи во трговски центар во Минхен.Портпаролот на полицијата во изјави дека полицијата трага по тројца сторители.

Еден од напаѓачите во Минхен пука во луѓето од покривот на трговскиот

Стандард - 22.07.2016

Фотографија распространета на Твитер, покажува еден од бомбашите во Минхен како пука од покривот на паркингот во трговскиот центар. Во меѓувреме, полицијата во баварската престолнина официјално соопшти за шест жртви на нападот.

Минхен: Полицијата потврди шест жртви

Макфакс - 22.07.2016

Минхенската полиција потврди дека шест лица се убиени во пукањето во трговскиот центар „Олимпија“, но се стравува дека бројката би можела да биде поголема, но засега нема знаци дека нападот е поврзан со „исламистичкиот тероризам“.

Терористички напад во Минхен – повеќемина загинати и повредени

Алфа - 22.07.2016

Се појавија и снмики на кои се гледа како вооружено лице отвара оган пред еден ресторан на Мекдоналдс додека испаничени луѓе бегаат на сите страни. Во Минхен се блокирани сите метро станици, а затворени се и автопатите во неговата околина.

(ВИДЕО) Полицијата потврди 6 убиени во нападот во Минхен, потрагата продолжува

Репортер - 22.07.2016

Полицијата потврди дека шест лица се убиени во нападите во Минхен, а бројот на повредени се уште е непознат. Unverified footage appears to show moment shots fired in #Munich – Latest developments: https://t.co/AQSQhhNELq https://t.co/uGHOExawWg — ...

Германска полиција: Најмалку шест мртви, тројца напаѓачи

Курир - 22.07.2016

Најмалку шест луѓе загинаа во вооружениот напад извршен доцна попладнево во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, потврди вечерва германската полицијата. Според полицијата, бројот на ранетите при нападот засега не е утврден.

Амбасада на РФ во Германија: Нема настрадани Руси во Минхен

Руска реч - 22.07.2016

Амбасадата на РФ во Германија нема информации за настрадани Руси во престрелката што се случи денеска во трговски центар во Минхен. Портпаролот на руската дипломатска мисија во Берлин Сергеј Бељаев соопшти дека во моментов амбасадата на РФ во ...

ВИДЕО: Масакр во Минхен, најмалку 15 убиени

Нетпрес - 22.07.2016

Неколку лица се убиени во трговски центар во Минхен, кога вооружен маж започнал да пука. Сепак, за сега полицијата не сака да открива повеќе детали, пренесува Ројтерс. Германски Абенцајтунг пишува дека најмалку 15 лица се убиени.

Полицијата потврди: Најмалку шест мртви во нападот во Минхен, еден од напаѓачите се самоубил

Нетпрес - 22.07.2016

Германската полиција потврди дека во терористичкиот напад кој се случи попладнево во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен се убиени најмалку шестмина, додека бројот на ранетите сеуште не е утврден.

ВОНРЕДНА СЕДНИЦА: Германската Влада се состана поради нападот во Минхен

Телеграф - 22.07.2016

На седницата се очекува да пристигне и германската канцеларка Ангела Меркел Германската Влада вечерва заседава на вонредна седница во врска со нападот во трговскиот центар во Минхен, при кој според последните полициски информации загинаа најмалку ...

Минхен блокиран, пукањето почнало во ресторан за брза храна

+инфо - 22.07.2016

Запрено е движењето на возовите во метрото, трамваите и автобусите. Германската полиција соопшти за многу убиени и повредени луѓе во вооружен напад во трговскиот центар „ Олимпија “ во Минхен.

УЖАСОТ ВО МИНХЕН: Човек со разнесена глава мртов на улица (ВОЗНЕМИРУВАЧКА СОДРЖИНА)

Телеграф - 22.07.2016

Трагедијата и ужасот во Минхен доловени само во една фотографија Во Минхен, денеска се случи терористички напад, во кој тројца напаѓачи со автоматско оружје пукаа во трговскиот центар „Олимпија“.

Терористичкиот напад во Минхен започнал во ресторан за брза храна

Press24 - 22.07.2016

Германската полиција потврдила дека има многу убиени и повредени луѓе во вооружен напад во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен. Засега нема уапсени, наведува полицијата. Специјални полициски сили се распоредени во и околу трговскиот центар ...

(Вознемирувачко фото) оваа слика е симбол за трагедијата во Минхен

Репортер - 22.07.2016

Во Минхен се слушаа пукања во шопинг центарот „Олимпија“. Според првичните информации има многу повредени, а има и мртви. Најмалку 7 лица се убиени, а 10 се борат за живот“, велат од АФП. Инцидентот почнал во 17:52 во еден ресторан за брза храна во ...

(ВО ЖИВО) Погледнете што се СЛУЧУВА во Минхен во ОВОЈ МОМЕНТ

Репортер - 22.07.2016

По пукањето во трговскиот центар Олимпија, полицијата се обидува да воспостави контрола во Минхен. Целиот јавен сообраќај е во прекин, а улиците се прилично пусти, и цел град помалку личи на град на духови.

Бројот на загинати во Минхен достигна седум лица

Стандард - 22.07.2016

Бројот на загинатите при пукањето во центарот на баварската престолнина Минхен достигна седум лица. Тоа го соопшти баварската полиција, информира Die Sueddeutsche Zeitung. Германските медиуми јавуваат за тројца напаѓачи по кои се трага.

Пукање и надвор од трговскиот центар во Минхен (ВИДЕО)

Стандард - 22.07.2016

Минути по првите информации за пукањето во минхенскиот центар во агенциите се појавија информации за втор напад – во ресторан за брза храна. По непотврдени информации има три жртви. Првично се сметаше дека овој напад е поврзан со оној од трговскиот ...

Осум мртви, полицијата рече дека нападот веројатно не е поврзан со исламистички терористи (ВИДЕО)

МКД - 22.07.2016

Портпаролот на минхенската полиција Маркус де Глорија Мартинс потврди дека во нападот на непознати лица во трговскиот центар во Минхен се убиени осум лица. Тој на конференција за медиумите кажа дека може да потврди само дека се загинати осум лица, ...

Ново ВОЗНЕМИРУВАЧКО видео од НАПАДОТ во Минхен – МРТВИ и ПОВРЕДЕНИ на сите страни

Репортер - 22.07.2016

Во пукањето во трговскиот центар во Минхен загинаа 15 лица, а за тројца напаѓачи кои отворија оган и понатаму се трага.Видеото се шири на Твитер, а на него јасно може да се видат повредените и мртвите на сите страни.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: Десетици мртви во терористичкиот напад во Минхен

Нетпрес - 22.07.2016

Маж попладнево отворил оган врз луѓе во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен. Според зборовите на очевидците, маж влегол во “Олимпија центар” и неселективно пукал врз луѓето. Потоа излегол надвор и се упатил кон железничка станица.

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Минхен: Маж од пред Мекдоналдс отвори ОГАН на минувачите

Репортер - 22.07.2016

На интернет се појави снимка од нападот пред Мекдоналдс, во Минхен во склоп на шопинг центарот. На снимката се гледа маж како отвора оган на патот. Луѓето во паника почнуваат да вриштат и бегаат. Засега не се знае дали има жртви во овој напад.

Нема информации за македонски граѓани жртви во нападот во Минхен

Алфа - 22.07.2016

Властите во покраината Баварија и федералните германски власти не даваат информации за идентитетот на загинатите и повредените во нападот во Минхен, но според организациите на Македонците во Германија Властите во покраината Баварија и федералните ...

ВИДЕО Минхен блокиран, пукањето почнало во ресторан за брза храна

+инфо - 22.07.2016

Запрено е движењето на возовите во метрото, трамваите и автобусите. На виде снимка се гледа како вооружен маж пука во луѓето. Германската полиција соопшти за многу убиени и повредени луѓе во вооружен напад во трговскиот центар „ Олимпија “ во Минхен.

(ВИДЕО) Момент кога почнаа пукањата во Минхен

Репортер - 22.07.2016

Во трговскиот центар во Минхен беа испалени куршуми и можно е да има повеќе мртви, јавуваат германските медиуми, пренесува Ројтерс. Во извештаите се наведува дека е затворено големо подрачје околу трговскиот центар во квартот Moosach, a на терен се ...

Минхен: Во трговскиот центар најдени девет тела, приврзаниците на IS слават

Макфакс - 22.07.2016

Девет тела на убиени се најдени во трговскиот центар „Олимпија“ во северозападниот дел од Минхен, меѓу кои можеби е и еден од напаѓачите, соопшти полицијата на баварската престолнина, пренесуваат агенциите. Претходно беа потврдени шест жртви.

Терористичкиот напад во Минхен започнал во ресторан за брза храна: Терористот во бегство (ВИДЕО)

Курир - 22.07.2016

Германската полиција потврдила дека има многу убиени и повредени луѓе во вооружен напад во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен. Засега нема уапсени, наведува полицијата. Специјални полициски сили се распоредени во и околу трговскиот центар ...

Нема настрадани Македонци во Минхен

Press24 - 22.07.2016

Министерството за надворешни работи изразува длабоко сочувство за семејствата на сите загинати и повредени во терористичкиот напад во Минхен, Сојузна Република Германија. Воедно, Министерството за надворешни работи ве известува дека е во постојан ...

Светските лидери во шок по нападот во Германија

Стандард - 22.07.2016

Сочуство и шокираност од денешниот напад во Минхен изразија повеќе лидери од други земји. Министерот за надворешни работи на Велика Британија Борис Џонсон рече дека е силно шокиран и огорчен од тоа што се случи во Минхен. Ова го соопшти на Твитер.

МАКЕДОНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ: Нема информации за загинати наши граѓани во Минхен

Телеграф - 22.07.2016

Засега нема сознанија за македонски граѓани меѓу настраданите во терористичкиот напад Властите во покраината Баварија и федералните германски власти не даваат информации за идентитетот на загинатите и повредените во нападот во Минхен, но според ...

Десетина мртви лежат во трговскиот центар во Минхен

Сител - 22.07.2016

Повеќе лица се убиени откако вооружен маж отворил оган врз луѓе во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен. Според зборовите на очевидците, маж влегол во “Олимпија центар” и неселективно пукал врз луѓето.

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО МИНХЕН: Најмалку осуммина загинати, голем број повредени во нападот (ВИДЕО)

Телеграф - 22.07.2016

Информацијата за бројот на повредени и загинати сè уште не е потврдена од страна на полицијата. Дел од медиумите јавуваат и за деветта жртва, но според пишувањата се претпоставува дека се работи за тело на еден од напаѓачите Најмалку осум лица го ...

Расте бројот на загинати по нападот во Минхен

Нова ТВ - 22.07.2016

Полицијата во Минхен соопшти дека пронајдено е уште едно мртво тело во акцијата која се одвива во Минхен по нападот на трговски центар. Со ова бројот на загинати се искачи на девет, откако само неколку минути претходно полицијата соопшти дека досега ...

Нема информации за македонски граѓани жртви во нападот во Минхен

Press24 - 22.07.2016

Властите во покраината Баварија и федералните германски власти не даваат информации за идентитетот на загинатите и повредените во нападот во Минхен, но според организациите на Македонците во Германија, како што јави дописникот на МИА од Берлин, ...

МНР: Засега нема информации за загинати или повредени македонски државјани во Минхен

Стандард - 22.07.2016

Министерството за надворешни работи изразува длабоко сочувство за семејствата на сите загинати и повредени во терористичкиот напад во Минхен, Сојузна Република Германија. Воедно, Министерството за надворешни работи ве известува дека е во постојан ...

ВИДЕО: Македонци кои живеат во Минхен сведочат за нападот

Нетпрес - 22.07.2016

Македонци кои живеат и работат во Минхен. каде владее вистински хаос и паника сведочат за денешниот напад. Велат дека полицијата забранила движење надвор, летаат хеликоптери и се слушаат сирени на брза помош.

Бројот на жртвите во Минхен се искачи на девет

Стандард - 22.07.2016

Бројот на жртвите во Минхен се зголемува. Полицијата во баварскиот град соопшти за деветта жртва. Претходно информацијата гласеше дека бројот на жртвите е шест, а подоцна се зголеми на осум, а сега е пронајдено ново тело на загинал во трговскиот ...

Осум загинати во нападот во Минхен

Р.С.Европа - 22.07.2016

Најмалку осум луѓе се убиени во пукотници во трговски центар во Минхен, Германија. Властите се сомневаат дека станува збор за терористички напад. Полицијата трага по тројца осомничени за нападот во трговскиот центар Олимпија, по што полицијата ...

Нема информации за македонски граѓани жртви во нападот во Минхен

Курир - 22.07.2016

Властите во покраината Баварија и федералните германски власти не даваат информации за идентитетот на загинатите и повредените во нападот во Минхен, но според организациите на Македонците во Германија засега нема сознанија за македонски граѓани меѓу ...

ИМА ПОВЕЌЕ ЖРТВИ: Пукотница во трговски центар во Минхен (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 22.07.2016

Вооружен маж пукал врз луѓе во трговски центар Неколку луѓе се убиени откако вооружен маж отворил оган врз луѓе во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, јави ДПА. Schüsse in OEZ - Polizei in Schusssicheren Westen sperrt das Gebiet ab #OEZ #münchen ...

Крвта ќе ви замрзне од видеото од Минхен - терористот вади пиштол и пука каде ќе стигне

Сител - 22.07.2016

На социјалните мрежи осамна видео од еден од напаѓачите во трговскиот центар во Минхен како вади оружје и на улица пука во случајните минувачи. Снимката го прикажува крупниот маж како на улица во минувачите пред трговскиот центар вади пиштол и пука ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: Мртви тела на сите страни во трговскиот центар во Минхен

Press24 - 22.07.2016

Повеќе лица се убиени откако вооружен маж отворил оган врз луѓе во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен. Според зборовите на очевидците, маж влегол во “Олимпија центар” и неселективно пукал врз луѓето.

Македонци кои живеат во Минхен сведочат за нападот (ВИДЕО)

Курир - 22.07.2016

Вистинска паника владее во Минхен. Македонци кои живеат и работат таму сведочат за нападот. Велат дека полицијата забранила движење надвор, летаат хеликоптери и се слушаат сирени на брза помош.

Нема информации за настрадани Македонци во нападот во Минхен

Нетпрес - 22.07.2016

Властите во покраината Баварија и федералните германски власти не даваат информации за идентитетот на загинатите и повредените во нападот во Минхен, но според организациите на Македонците во Германија засега нема сознанија за македонски граѓани меѓу ...

Расте бројот на мртви: Пронајдени девет тела во Минхен

Press24 - 22.07.2016

Претставник на германската полиција вечерва соопшти дека полицајци во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, пронашле уште едно тело, со што билансот на загинати се искачи на девет. Според истиот извор, во тек е проверка со цел да се утврди дали ...

(ВИДЕО) Втор напад во Германија – Најмалку тројца цивили убиени во Минхен, напаѓачите во бегство

Репортер - 22.07.2016

Германското министерство за внтрешни работи потврди дека три лица го загубиле животот во нападот во трговскиот центар во Минхен. Полицијата објави дека потрагата за напаѓачот е во тек и упати апел граѓаните да се оддалечат од вообичаените локациите ...

(ВИДЕО) Вака започна хоророт во Минхен

Репортер - 22.07.2016

Твитер е објавено видео на кое е фатен напаѓачот од Минхен во момент кога пука во луѓето. Германската полиција потврди дека има жртви во пукотницата што денеска се случи во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, Германија.

Минхен во тотален хаос по нападот - Македонци сведочат за крвавиот хорор

Press24 - 22.07.2016

Вистинска паника владее во Минхен. Македонци кои живеат и работат таму сведочат за нападот. Велат дека полицијата забранила движење надвор, летаат хеликоптери и се слушаат сирени на брза помош.

МНР: Немаме информации за повредени или загинати македонски државјани

Телеграф - 22.07.2016

За сите прашања поврзани со безбедноста на македонските граѓани кои во моментот се наоѓаат во Германија, молиме да се обратите на дежурните телефони во Дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во Германија и во Министерството ...

Напад во Минхен: Најмалку 15 жртви во пукање во трговски центар и метро

Кајгана - 22.07.2016

До 15 луѓе се убиени во пукањето во трговскиот центар во баварската престолнина Минхен во петокот попладнето, пишува германскиот весник Muencher Abendzeitun, а портпаролката на полицијата потврдува за агенциите дека повеќе луѓе се убиени или ранети.

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО) Целиот трговски потопен во крв – Мртви тела лежат низ целиот центар

Репортер - 22.07.2016

Според зборовите на очевидците, маж влегол во “Олимпија центар” и неселективно пукал врз луѓето. Потоа излегол надвор и се упатил кон железничка станица. Првичните неофицијални информации се дека во терористичкиот напад загинале 15 ...

ФОТО: Минхен под опсада- Повеќе терористи во бегство, се бројат жртви

Press24 - 22.07.2016

Минхен е целосно под опсада а полицијата е на терен. Граѓаните се советуваат да не излегуваат од своите домови, бидејќи повеќето терористи кои го извршија нападот се во бегство и не се знае дали повторно ќе делуваат.

Пукање во трговски центар во Минхен, има загинати

+инфо - 22.07.2016

Германската полиција ја затвори пошироката област околу големиот трговски центар „Олимпија“ во Минхен, каде што се слушнале истрели, Во Минхен во моментов во тек е полициска акција откако имало пукање во трговски центар.

(Видео) во живо – пукање во шопинг центар во Минхен – паника на сите страни

Репортер - 22.07.2016

Во Минхен се слушале истрели во еден шопинг центар. Засега нема детални информации за жртвите. #München pic.twitter.com/v6MWTHI1Os — maxmstrman (@Maxmstr Shooting in #Munich shopping mall #OEZ !! People running away to seek shelter!! ...

Пукање во трговски центар во Минхен

Р.С.Европа - 22.07.2016

Германската полиција опкружила трговски центар во Минхен откако се слушнале истрели од оружје во центарот, јавуваат и полицијата и медиумите. Никој не соопштува дали има жрви и не кажува повеќе детали.

Вооружен маж пукаше во трговски центар во Минхен, има загинати

+инфо - 22.07.2016

Германската полиција ја затвори пошироката област околу големиот трговски центар „Олимпија“ во Минхен, каде што се слушнале истрели, Во Минхен во моментов во тек е полициска акција откако имало пукање во трговски центар.

Минхен: Пукањето во трговскиот центар, има мртви

+инфо - 22.07.2016

Полициска акција е во тек во еден трговски центар во Минхен од каде луѓето бегаат. Во еден трговски центар во Минхен се слушаат истрели, а полицијата многу брзо со триесетина автомобили пристигна на лице место, пренесуваат странските медиуми.

Минхен под опсада- Повеќе терористи во бегство, се бројат жртви

Сител - 22.07.2016

Минхен е целосно под опсада а полицијата е на терен. Граѓаните се советуваат да не излегуваат од своите домови, бидејќи повеќето терористи кои го извршија нападот се во бегство и не се знае дали повторно ќе делуваат.

Пукање во трговски центар во Минхен, можни се повеќе жртви

Макфакс - 22.07.2016

Во трговскиот центар во Минхен се слушале истрели и можно е да има повеќе мртви лица, јавуваат германските медиуми. Како што пренесува агенцијaта Reuters повикувајќи се на локалните медиуми, во пукањето имало 15 загинати.

Пукање во трговски центар во Минхен, има жртви и повредени

Стандард - 22.07.2016

Пукање во трговски центар во Минхен, Германија, објави Би-Би-Си. Унформациите велат дека има многу повредени, соопшти германската полиција за „Зидојче цајтунг“. Според податоците на весникот има и жртви.

Пукотници во трговски центар во Минхен, има жртви

Курир - 22.07.2016

Неколку луѓе се убиени откако вооружен маж отворил оган врз луѓе во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, јави ДПА. Според весникот „Зидојче цајтунг“, убиени се неколку луѓе, а според очевидци има и повредени.

Пукање во трговски центар во Минхен, најмалку еден загинат

Нова ТВ - 22.07.2016

Најмалку едно лице загина и непознат број се повредени во престрелка во трговски центар во германскиот град Минхен, пишува Би-Би-Си. „Во тек е голема полициска операција во трговски центар во Минхен“, напишаа на официјаниот твитер профил на ...

ВИДЕО Вооружен маж пукаше во трговски центар во Минхен, најмалку 15 загинати

+инфо - 22.07.2016

Германската полиција ја затвори пошироката област околу големиот трговски центар „Олимпија“ во Минхен, каде што се слушнале истрели. Во Минхен во моментов во тек е голема полициска акција откако имало пукање во големиот трговски центар „Олимпија“.

Масакр во Минхен: Вооружен маж уби 15 лица

Сител - 22.07.2016

Ројтерс јавува дека неколку лица се убиени, во трговски центар во Минхен, кога вооружен маж започнал да пука. Сепак, за сега полицијата не сака да открива повеќе детали. Германски Абенцајтунг пишува дека најмалку 15 лица се убиени.

Масакр во Минхен: Вооружен маж уби 15 лица (ВИДЕО)

Курир - 22.07.2016

Ројтерс јавува дека неколку лица се убиени, во трговски центар во Минхен, кога вооружен маж започнал да пука. Сепак, за сега полицијата не сака да открива повеќе детали. Германски Абенцајтунг пишува дека најмалку 15 лица се убиени.

Напад во Минхен, има мртви и повредени

Press24 - 22.07.2016

Неколку луѓе се убиени откако вооружен маж отворил оган врз луѓе во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, јави ДПА. Според весникот „Зидојче цајтунг“, убиени се неколку луѓе, а според очевидци има и повредени.

Пукотници во трговски центар во Минхен, има жртви

Сител - 22.07.2016

Германската полиција потврди за жртви во пукотницата што денеска се случи во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен. Тие не прецизираа за бројот на настраданите, јави ДПА. Полицијата спроведува голема операција во близина на местото на инцидентот.

ВИДЕО + ФОТО Вооружен маж пукаше во трговски центар во Минхен, најмалку 15 загинати

+инфо - 22.07.2016

Германската полиција ја затвори пошироката област околу големиот трговски центар „Олимпија“ во Минхен, каде што се слушнале истрели. Во Минхен во моментов во тек е голема полициска акција откако имало пукање во познатиот трговски центар „Олимпија“.

Паника во Минхен: Маж пукаше во трговски центар, најмалку 15 мртви

Репортер - 22.07.2016

Најмалку 15 луѓе го изгубија животот кога непознат напаѓач отворил оган во трговскиот центар Олимпија, во Минхен, пренесеува британскиот Гардијан. Официјалните лице од полицијата во Минхен не даваат повеќе инфорамции освен дека имало пукање во ...

(ВИДЕО) Паника во Минхен: Маж пукаше во трговски центар, има мртви

А1 On - 22.07.2016

Најмалку 15 луѓе го изгубија животот кога непознат напаѓач отворил оган во трговскиот центар Олимпија, во Минхен, пренесеува британскиот Гардијан. Официјалните лице од полицијата во Минхен не даваат повеќе инфорамции освен дека имало пукање во ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: Десетина мртви лежат во трговскиот центар во Минхен

Курир - 22.07.2016

Повеќе лица се убиени откако вооружен маж отворил оган врз луѓе во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен. Според зборовите на очевидците, маж влегол во “Олимпија центар” и неселективно пукал врз луѓето.

Голем број убиени и повредени во вооружен напад во трговски центар во Минхен

Алфа - 22.07.2016

Германската полиција соопшти за многу убиени и повредени луѓе во вооружен напад во трговски центар во Минхен. Германската полиција соопшти за многу убиени и повредени луѓе во вооружен напад во трговски центар во Минхен.

Минхен во моментов: Луѓе трчаат на сите страни за да се спасат и евакуираат

Press24 - 22.07.2016

Во моментов Минхен се евакуира, а граѓаните се враќаат во своите домови бидејќи во тек е антитерористичка акција. Полицијата објави дека не знае за колку напаѓачи станува збор, но се зборува за повеќе од 1, а очевидците велат дека имало најмалку ...

Минхен: Објавена вонредна состојба, снимен еден од напаѓачите (видео)

Кајгана - 22.07.2016

Очевидец на пукањата во центарот на Минхен снимил еден од напаѓачите, станува збор за бел маж висок околу 190 сантиметри како излегува од трговскиот центар и пука врз луѓето кои бегаат во паника.

Медиуми: До 15 мртви во Минхен, можеби има повеќе напаѓачи

Макфакс - 22.07.2016

До 15 луѓе се убиени во пукањето во трговскиот центар во баварската престолнина Минхен во петокот попладнето, пишува германскиот весник Muencher Abendzeitun, а портпаролката на полицијата потврдува за агенциите дека повеќе луѓе се убиени или ранети.

Крвта ќе ви замрзне од видеото од Минхен - терористот вади пиштол и пука каде ќе стигне

Press24 - 22.07.2016

На социјалните мрежи осамна видео од еден од напаѓачите во трговскиот центар во Минхен како вади оружје и на улица пука во случајните минувачи. Снимката го прикажува крупниот маж како на улица во минувачите пред трговскиот центар вади пиштол и пука ...

Напад во трговски центар во Минхен, има мртви и ранети (ВИДЕО)

МКД - 22.07.2016

Во тек е полициска операција во трговски центар во Минхен. Се случила престрелка, а има информации за мртви и повредени, јави Дојче веле. Медиумите во Германија ја цитираат локалната полиција дека неколку лица се повредени, а некои можеби се убиени, ...

Пукање во трговски центар во Минхен, можни се повеќе жртви

Нова ТВ - 22.07.2016

Неколку лица се загинати во престрелката која се случи во трговски центар во германскиот град Минхен, јавува Би-Би-Си. Мотивите за нападот се уште се непознати, а има и повеќе повредени лица.

СЕ ТРАГА ПО ТРОЈЦА НАПАЃАЧИ: Полицијата се сомнева дека e извршен терористички напад (ВИДЕО)

Телеграф - 22.07.2016

Градските власти ги информираат граѓаните на Минхев да останат во своите домови бидејќи ситуацијата и натаму е критична Во Минхен е прогласена „специјална состојба“ поради нападот извршен попладнево во трговски центар во градот.

Снимка од масакрот во Минхен: Пука кон кого стигне (ВИДЕО)

Курир - 22.07.2016

На Твитер е објавена видеo снимка од моментот кога вооружен маж почнува да пука кон случајните ...

(ВИДЕО) Најмалку тројца цивили убиени во Минхен, напаѓачите во бегство

А1 On - 22.07.2016

Германското министерство за внтрешни работи потврди дека три лица го загубиле животот во нападот во трговскиот центар во Минхен. Полицијата објави дека потрагата за напаѓачот е во тек и упати апел граѓаните да се оддалечат од вообичаените локациите ...

ВИДЕО: Напаѓачот од Минхен пука во кого ќе стигне

Нетпрес - 22.07.2016

На Твитер е објавена видеo снимка од моментот кога вооружен маж почнува да пука кон случајните минувачи. Германската полиција потврдила дека има многу убиени и повредени луѓе во вооружен напад во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен.

ВИДЕО Паника владее во центарот на Минхен, специјалци на терен

+инфо - 22.07.2016

Нападот почнал во ресторан за брза храна околу 18 часот по локално време. Тоа е втор напад во Германија оваа недела. Баварското Министерство за внатрешни работи потврди дека најмалку три лица загинале, и голем број се повредени во напад во трговски ...

Минхен - оружен напад во трговски центар

Р.С.Европа - 22.07.2016

Неколку луѓе се убиени во трговски центар во Минхен. Полицијата започна голема операција откако во трговскиот центар билo пукано со огнено оружје. Затворена е голема област околу трговскиот Олимпија во јужниот дел на градот.

Пукање во Минхен: Луѓето бегаат среде истрели од огнено оружје, напаѓачите сè уште на слобода (ВИДЕО)

МКД - 22.07.2016

Десетици луѓе се гледа како бегаат од трговскиот центар во Минхен, каде што се верува дека неколкумина се смртно погодени. Бројот на загинатите и повредените не е познат, според локалните германски медиуми.

СНИМЕН ПОЧЕТОКОТ НА НАПАДОТ: Убиецот во Минхен пука на кого ќе стигне (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Телеграф - 22.07.2016

Полицијата потврди дека во нападот има голем број на жртви На социјалните мрежи се појави снимка за која корисниците тврдат дека е од почетокот на нападот во Минхен, кога напаѓачот почнува да пука по луѓе пред трговскиот центар „Олимпија“.

Затворени автопатиштата на Минхен

Press24 - 22.07.2016

Баварската телевизија Бе Ер објави дека автопатишта северно од Минхен се затворени за сообраќај по нападот во трговскиот центар „Олимпија“. Според медиумот, полицијата побарала од учесниците во сообраќајот да избегнуваат автопатишта кои водат кон ...

Минхен: Луѓе трчаат на сите страни за да се евакуираат

Нетпрес - 22.07.2016

Во моментов Минхен се евакуира, а граѓаните се враќаат во своите домови бидејќи во тек е антитерористичка акција. Полицијата објави дека не знае за колку напаѓачи станува збор, но се зборува за повеќе од 1, а очевидците велат дека имало најмалку ...

Полицијата ги затвори автопатиштата во околина на Минхен

Сител - 22.07.2016

Баварската телевизија Бе Ер објави дека автопатишта северно од Минхен се затворени за сообраќај по нападот во трговскиот центар „Олимпија“. Според медиумот, полицијата побарала од учесниците во сообраќајот да избегнуваат автопатишта кои водат кон ...

ВИДЕО Паника владее во центарот на Минхен, сè уште се пука

+инфо - 22.07.2016

Нападот почнал во ресторан за брза храна околу 18 часот по локално време. Тоа е втор напад во Германија оваа недела. Баварското Министерство за внатрешни работи потврди дека најмалку три лица загинале, и голем број се повредени во напад во ...

Минхен: Полицијата трага по сторителите на нападот

Нова ТВ - 22.07.2016

Сторителот (или сторителите) на нападот во трговскиот центар Олимпија во Минхен се се уште во бегство, а полицијата советува луѓето во Минхен да останат во своите домови и да ги избегнуваат јавните места.

ПАНИКА ВО МИНХЕН: Најмалку три жртви во нападот во трговски центар (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 22.07.2016

Нападот почнал околу 18 часот по локално време, во ресторан за брза храна Баварското Министерство за внатрешни работи потврди дека најмалку три лица загинале, а голем број се повредени во напад во трговски центар во Минхен.

ФОТО: Минхен под опсада- Повеќе терористи во бегство, се бројат жртви

Курир - 22.07.2016

Минхен е целосно под опсада а полицијата е на терен. Граѓаните се советуваат да не излегуваат од своите домови, бидејќи повеќето терористи кои го извршија нападот се во бегство и не се знае дали повторно ќе делуваат.

Тројца стрелци во Олимпискиот центар во Минхен, се наоѓаат некаде во градот (ВИДЕО)

Стандард - 22.07.2016

Стрелците од Олимпискиот трговски центар во Минхен се најмалку тројца и успеале да се скријат. Не е јасно дали се во трговскиот центар или некаде во градот. Полицијата ги повика луѓето во Минхен да не ги напуштаат своите домови.

Еве како започнал терористичкиот напад во Минхен: Терористот во бегство!

Репортер - 22.07.2016

Засега нема уапсени, наведува полицијата. Специјални полициски сили се распоредени во и околу трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен. ­ Пукотницата започнала во ресторан за брза храна и засега е непознато дали нападот го извршило едно лице или ...

Прогласена вонредна состојба во Минхен, се бркаат напаѓачите

А1 On - 22.07.2016

Два и пол часа по вооружениот напад во трговскиот центар во Минхен, градската власт прогласи вонредна состојба, а баварската радио телевизија објави дека погинале шест луѓе. Полицијата смета дека се работи за терористички акт и се спроведува голема ...

ПРВИ ФОТОГРАФИИ ОД УБИЕНИТЕ ВО МИНХЕН: Хаос и паника на сите страни (ВОЗНЕМИРУВАЧКО)

Телеграф - 22.07.2016

Според последните информации, полицијата трага по тројца напаѓачи Иако официјалните податоци од германската полиција засега говорат дека во нападот во Минхен загинале најмалку тројца, сепак неофицијалните податоци одат во насока на тоа дека животот ...

Вонредно повикан на работа медицинскиот персонал во болниците во Минхен

Сител - 22.07.2016

Медицинскиот персонал во болниците во Минхен е повикан вонредно на работа по наредба на локалните власти заради можноста да бидат прифатени голем број повредени од нападот во трговскиот центар Олимпија, јави ДПА.

Минхен: Објавена вонредна состојба, еден од напаѓачите снимен, еден можеби се убил.ВИДЕО

Макфакс - 22.07.2016

Очевидец на пукањата во центарот на Минхен го снимил еден од напаѓачите, бел маж висок околу 190 сантиметри како излегува од трговскиот центар и пука врз луѓето кои бегаат во паника. Градските власти објавија вонредна состојба, а медиумите јавуваат ...

ВИДЕО: Масакр во Минхен

Press24 - 22.07.2016

Ројтерс јавува дека неколку лица се убиени, во трговски центар во Минхен, кога вооружен маж започнал да пука. Сепак, за сега полицијата не сака да открива повеќе детали. Германски Абенцајтунг пишува дека најмалку 15 лица се убиени.