TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ФОТО) Момчињата – херои на Бразил!

Екипа - 06.07.2014

Бразил денеска ги слави Тијаго Силва и Давид Луиз, стрелците на головите против Колумбија, за пласманот во полуфиналето на Мундијалот. Па, светот и преку оваа фотографија денеска се потсетува на ...

Колумбијците дочекани како народни херои

Екипа - 06.07.2014

Колумбиските фудбалери не успеаја да се пласираат во полуфиналето од СП 2014, но сепак се херои во својата земја. Доказ за тоа е и дочекот што беше организиран во нивна чест во Богота, каде преку ...

Можно ли е ФИФА да му го „укине“ жолтиот картон на Тијаго Силва?!

Екипа - 06.07.2014

Бразилската фудбалска конфедерација (ЦБФ) вложи жалба до ФИФА за одлуката за автоматска суспензија на капитенот на селекцијата на „кариоките“, Тијаго Силва, кој доби втор жолт картон на ...

Родригез останува во Кнежеството!

СуперСпорт - 06.07.2014

Најдобриот стрелец во досегашниот тек од Светското првенство потврди дека и наредната сезона ќе настапува за Монако. Хамес Родригез е фудбалер кој досега остави најголем впечток на Мундијалот во ...

Марадона: Бразилците го “тепаа” Родригез, но судијата тоа не го интересираше

СуперСпорт - 06.07.2014

Славниот Аргентинец Диего Армандо Марадона жестоко го критикуваше главниот судија на натпреварот помеѓу Бразил и Колубија, Карлос Веласко. Според мислењето на Марадона судењето на Шпанецот било едно ...

Бразил ќе се жали поради суспензијата на Тиаго Силва

Спортклуб - 06.07.2014

Тиаго СИлва со својот втор жолт картон на мундијалот, сам себе си ја затвори вратата кон полуфиналето кој што Бразил треба за 2 дена да го игра против репрезентацијата на Германија.

Тијаго Силва ќе игра против Германија?

Алфа - 06.07.2014

Бразилската фудбалска конфедерација поднесе жалба до ФИФА за суспензијата на Тијаго Силва. Портпаролката на Светската фудбалска федерација, Делија Фишер изјави дека дисциплинската комисија ја ...

Колумбискиот танц од Бразил се пресели во Богота

Дерби - 06.07.2014

Колумбијските репрезентативци денеска беа пречекани како национални херои во својата родна земја, а причина за тоа е нивната одлична претстава на Светското првенство во Бразил.

Бразил поднесе барање да се поништи казната на Тиаго Силва

Локално - 06.07.2014

Бразилската фудбалска конфедерација поднела барање за бришење на казната на капитенот на националниот тим, Тиаго Силва, која го лиши од учество во полуфиналниот натпревар од Мундијалот 2014 со ...

За Неимар - крај на Мундијалот

Вечер Прес - 06.07.2014

БРАЗИЛ СЛАВИ И ВО ШОК ПО ПОБЕДАТА НАД КОЛУМБИЈА И ПЛАСМАНОТ ВО 1/2-ФИНАЛЕ Голгетерот има фрактура на третиот лумбален пршлен и ќе мора да паузира од три до шест недели, но не е загрозена неговата ...

Желби за брзо заздравување од Меси, Балотели, Болт...

Вечер Прес - 06.07.2014

Колумбискиот дефанзивец Хуан Ѕунига, кој го повреди Неимар, по мечот изрази жалење за инцидентот и му посака брзо заздравување на Бразилецот. - Ќе се молам за него.

Неимар ја затрудни Бруна

Вечер Прес - 06.07.2014

Ѕвездата на Бразил, Неимар повторно ќе стане татко. Оваа вест ја обелоденија локалните медиуми во предвечерието на натпреварот на Бразил против Колумбија од четвртфиналето на СП 2014.

Бразил со молба за поништување на казната на Тијаго Силва

Телеграф - 06.07.2014

Главниот играч во одбраната на Бразил во исчекување на одлуката на ФИФА Капитенот на селекцијата на Бразил, Тијаго Силва доби жолт картон на средбата против Колумбија, а тоа значеше суспензија за ...

(ВИДЕО) Спектакуларен дочек за Колумбијците во Богота

Бриф - 06.07.2014

Над сто илјади навивачи се собраа во главниот град на Колумбија Богота за да ги пречекаат фудбалерите кои се вратија од Мундијалот во Бразил. Колумбија го заврши натпреварувањето по поразот во ...

ФИФА ја разгледува можноста да му „учини“ на Бразил и да го поништи картонот на Силва

Бриф - 06.07.2014

Портпаролката на Светската фудбалска федерација, Делија Фишер изјави дека дисциплинската комисија ја анализира жалбата на Бразил за вториот жолт картон на Тијаго Силва поради кој не може да настапи ...

Неимар убеден дека Бразил ќе биде светски шампион

Нетпрес - 06.07.2014

Иако видно разочаран поради тешката повреда која ја заработи за време на четвртфиналниот дуел против селекцијата на Колумбија и поради која ќе мора да мирува во следните 30 дена, најголемата ѕвезда ...

Родригез не сака ни да слушне за трансфер во Премиер Лигата

Спорт365 - 06.07.2014

Колумбиецот во едно е сигурен – англиската Премиер Лига не е за него. Џејмс Родригез, најдоброто од Светското Првенство во фудбал кое се одржува во Бразил, по фантастичните партии во дресот на ...

Барса подготвува уште една трансфер-бомба: На мета е Хуан Квадрадо!

Спорт365 - 06.07.2014

Трансферот на Луис Суарез е речиси готов, сега следи колумбиецот од Фиорентина. Управата на каталонскиот гигант далеку од очите на јавноста подготвува уште една голема соработка.

Колумбијците спектакуларно дочекани – како прваци (ВИДЕО)

SportMedia - 06.07.2014

Репрезентацијата на Колумбија беше една од селекциите која имаше импресивен настап на светското првенство во Бразил и која успеа да запише историски пласман во четвртфинале на еден Мундијал.

Колумбиските репрезентативци пречекани како херои (ВИДЕО)

Спорт365 - 06.07.2014

Селекцијата на Колумбија се врати од Мундијалот во Бразил. Селекцијата на Колумбија го оствари својот најдобар резултат на Мундијалите во својата историја и поради овој факт, тие беа пречекани како ...

Колумбијците пречекани како светски шампиони (видео)

Република - 06.07.2014

Фудбалската репрезентација на Колумбија по враќањето во својата земја откако беа елиминирани од Бразил во четвртфиналето на светското првенство беа пречекани од неколку стотици илјади сограѓани.

Бразил поднесе жалба против жолтиот картон на Тијаго Силва

SportMedia - 06.07.2014

ФИФА потврди дека Бразил поднесол жалба против жолтиот картон на капитенот Тијаго Силва, поради кој треба да го пропушти полуфиналниот дуел против Германија.

Бразил поднесе жалба: Тиаго Силва ќе игра во полуфиналето?

Спорт365 - 06.07.2014

Бразилците сакаат да го вратат дефанзивецот за дуелот со Германија. Репрезентацијата на Бразил ќе поднесе жалба на жолтиот картон кој го доби Силва во четвртфиналето против Колумбија, пренесуваат ...

Тијаго Силва ќе има шанса да игра во полуфиналето против Германија?

Република - 06.07.2014

Капитенот на бразилската фудбалска репрезентација Тијаго Силва доби суспензија за настап во полуфналето против Германија на светското првенство во фудбал поради добиениот втор жолт картон на ...

Колумбиските херои се ,,кршеа’’ пред целата нација (ВИДЕО)

Спорт365 - 06.07.2014

Интересен момент од пристигнувањето на колумбиските фудбалери. Селекцијата на Колумбија го направи својот историски резултат на Мундијалот во Бразил и стигна до 1/4 финалето каде беше елиминирана од ...

Фердинанд - Бразил ќе загуби во полуфиналето

Inpress - 06.07.2014

Лондон, 6. јули 2014 (ИНПРЕС) Поранешниот репрезентативец на Англија Рио Фердинанд изјави дека Германија ќе го елиминира Бразил во полуфиналето на Мундијалот.

СП 2014: Домаќинот Бразил во полуфиналето на Мундијалот

24 Вести - 05.07.2014

Бразил домаќинот на Светското фудбалско првенство, го исполни својот план и обезбеди пласман во полуфиналето на Мундијалот. На синоќешната средба од четвртфиналето одиграна во Форталеза, домашните ...

Стоперите го однесоа Бразил во полуфиналето

24Фудбал - 05.07.2014

Бразил ја доби јужноамериканската битка против Колумбија и сосема заслужено го продолжува својот пат на светското првенство. Бразилците го одиграа својот најдобар натпревар на Мундијалот, но во ...

Бразил со Германија, за кулминација на мундијалот

Оn.net - 05.07.2014

Селекцијата на Бразил обезбеди место во 1/2 финалето на светското првенство што се игра на нејзина почва, каде од пред неколку часа ја чека репрезентацијата на Германија.

ФОТО НА ДЕНОТ: Човечката големина на Давид Луиз

Екипа - 05.07.2014

Давид Луиз со евроголот од триесетина метри покажа дека е фудбалер од највисока класа, но што е уште поважно, со однесувањето по последниот свиреж на судијата докажа дека е човечка големина кон која ...

Пекерман: Џејмс Родригез е симболот на овој мундијал

Екипа - 05.07.2014

Колумбијците вечерва го завршија настапот на Светското првенство во Бразил, откако во четвртфиналето загубија од домашната репрезентација со 2-1. Овој пораз посебно тешко го прифати Џејмс Родригез, ...

Родригез: И мажите плачат, зарем не?!

Екипа - 05.07.2014

Еден од моментите што долго ќе се памети од овој мундијал сигурно се солзите на колумбискиот репрезентативец Џејмс Родригез по поразот од Бразил, но и знаците на утеха кои дојдоа од Бразилците Давид ...

Луиз: Браво за Колумбија, но…

Екипа - 05.07.2014

Херојот на пласманот на Бразил во полуфиналето на Мундијалот, Давид Луиз смета дека Колумбија ќе играла во полуфиналето да не налетала на неговата селекција. „Беше тоа одличен натпревар.

ФОТО НА ДЕНОТ: Лесно е да се игра пред нив…

Екипа - 05.07.2014

Нормално, на бразилските репрезентативци им е лесно да играат на Мундијалот во својата земја кога имаат поддршка од трибините која дава крилја… Така, без сомнение, беше и на четвртфиналната пресметка ...

СП 2014: Бразил преку Колумбија во полуфинале

Утрински - 05.07.2014

Бразил ќе игра против Германија во првиот полуфинален меч на Светското првенство, откако во четвртфиналето ја совлада Колумбија со 2-1. Бразилците преку Тиаго Силва во 7.минута од натпреварот дојдоа ...

БРАЗИЛ втор полуфиналист на Светското првенство

Телма - 05.07.2014

БРАЗИЛ ОБЕЗБЕДИ ПОЛУФИНАЛЕ , СОВЛАДАНА КОЛИМБИЈА 2:1 Бразил домаќинот на Светското фудбалско првенство, го исполни својот план и обезбеди пласман во полуфиналето на Мундијалот.

Давид Луиз ја откри тајната на маестралниот погодок: Роден сум со супериорни гени!

МКД - 05.07.2014

Погодокот кој Давид Луиз го постигна против Колумбија е еден од најубавите голови на Светското првенство во Бразил. Маестралниот удар кој бразилскиот дефанзивец го изведе од 30 метри го изненади ...

Домаќинот Бразил славеше победа над Колумбија

Н.Македонија - 05.07.2014

Бразил - Германија е првата полуфинална двојка на Светското фудбалско првенство во фудбал, по победата на домаќинот против Колумбија со 2:1 Бразилците преку Тиаго Силва во 7 минута од натпреварот ...

Стоперите на Бразил обезбедија пласман во полуфиналето после победата над Колумбија

СуперСпорт - 05.07.2014

Домаќинот на СП во Бразил ќе игра во полуфуналето против Германија. Селесао до 11 полуфинале во својата историја стигна до тешка победа над Колумбија со 2:1, со головите на стоперите.

Бразил обезбеди полуфинална пресметка со Германија

Дерби - 05.07.2014

Бразил ја победи Колумбија со 2:1 во второто мундијалско четвртфинале и се пласираше во следната рунда каде домаќинот на СП за противник ќе ја има Германија.

Бразил закажа полуфинале со Германија

А1 On - 05.07.2014

Репрезентацијата на домаќинот Бразил ќе игра против Германија во првиот полуфинален меч на Светското првенство, откако во четвртфиналето ја совлада Колумбија со 2:1. Бразилците преку Тиаго Силва во 7.

Крај за Колумбија, Бразил е полуфиналист

Кајгана - 05.07.2014

Бразил ќе игра против Германија во првото полуфинале на Светското првенство, откако во четвртфиналето ја совлада Колумбија со 2-1 (1-0). Бразилците до пласманот меѓу најдобрите четири селекции на ...

Стоперите на Бразил ја стопираа Колумбија

Спорт - 05.07.2014

Најуспешната репрезентација во историјата на светските првенства, Бразил се избори за место во полуфиналето на планетарниот собир на кој е домаќин. „Кариоките“ во четвртфиналето со 2:0 славеа против ...

Мундијалот во Бразил привлече 600.000 туристи

А1 On - 05.07.2014

Околу 600.000 туристи го посетиле Бразил за време на Мундијалот, што завршува следната недела, пренесе ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на соопштение на бразилското Министерство за туризам.

Мундијалот во Бразил привлече 600.000 туристи

Н.Македонија - 05.07.2014

Околу 600.000 туристи го посетиле Бразил за време на Мундијалот, што завршува следната недела, соопшти бразилското Министерство за туризам. Министерството додаде дека повеќе детали за напливот од ...

Солзи и емоции го одбележаа дуелот на Колумбија и Бразил

БркајРабота - 05.07.2014

Џејмс Родригез, заедно со својата репрезентација, селекцијата на Колумбија, го заврши својот настап на Светското Првенство во фудбал кое се одржува во Бразил.

ВИДЕО: Давид Луиз го тешеше Родригез и побара аплауз од навивачите

Кајгана - 05.07.2014

Бразил вчера ја совлада Колумбија со резултат 2:1 и си обезбеди пласман во полуфиналето. Поразот на Колумбија тешко го поднесе еден од најдобрите играчи на ова првенство Родригез, кој во солзи го ...

Домаќинот Бразил во полуфиналето на Мундијалот

Хитпортал - 05.07.2014

Б разил домаќинот на Светското фудбалско првенство, го исполни својот план и обезбеди пласман во полуфиналето на Мундијалот. На синоќешната средба од четвртфиналето одиграна во Форталеза, домашните ...

Родригез откри што Луиз му рекол по крајот на натпреварот

СуперСпорт - 05.07.2014

Давид Луиз беше еден од најдобрите Бразилци на теренот во четвртфиналето на СП против Колумбија, а постигна и прекрасен гол од 30 метри. „Беше тоа многу добар натпревар.

Бразилците поставија личен негативен рекорд на светските првенства

СуперСпорт - 05.07.2014

Репрезентацијата на Бразил е втор полуфиналист на Мундијалот кој како домаќин ја победи Колумбија со 2:1 на стадионот во Форталеза. Иако може да се каже дека заслужено победија, вечерашниот дуел го ...

Фалкао, Марадона и Пол со критики за Веласко Карбалјо

Дерби - 05.07.2014

Четвртфиналето меѓу Бразил и Колумбија се уште предизвикува дебати и реакции во фудбалскиот свет. Домаќинот на мундијалот стигна до победа, но во однос на натпреварот, најмногу се зборува за ...

Мундијалот му донесе на Бразил 600.000 туристи

Алфа - 05.07.2014

Околу 600 000 туристи го посетиле Бразил во деновите на Мундијалот, кој завршува следната недела. Министерството за туризам на оваа земја појаснува дека подетални инфрмации за посетителите на ...

Тиаго Силва жали за жолтиот картон

Алфа - 05.07.2014

Капитенот на Бразил Тиаго Силва не е 100% среќен поради победата над Колумбија бидејќи ќе ја пропушти 1/2-финалната средба против Германија. Централниот дефанзивец, кој стана првиот капитен на ...

Бразил противник на Германија во полуфиналето на Мундијалот

Канал5 - 05.07.2014

Бразил домаќинот на Светското фудбалско првенство, го исполни својот план и обезбеди пласман во полуфиналето на Мундијалот. На синоќешната средба од четвртфиналето одиграна во Форталеза, домашните ...

СП Бразил: Бразил закажа 1/2 финале со Германија

Сител - 05.07.2014

Репрезентацијата на Бразил ја совлада Колумбија со 2-1 и се пласира во полуфиналето на Мундијалот каде ќе игра против селекцијата на Германија. „Кариоките“ водеа со 2-0 со головите на Силва и Луис а ...

Мундијалот во Бразил привлече 600.000 туристи

Сител - 05.07.2014

Околу 600.000 туристи го посетиле Бразил за време на Мундијалот, што завршува следната недела, пренесе ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на соопштение на бразилското Министерство за туризам.

Хозе Пекерман: Бразил ги казни нашите грешки

Локално - 05.07.2014

Селекторот на Колумбија, Хозе Пекерман призна за супериорноста на Бразил во меѓусебниот дуел од синоќа. “Волјата и желбата едноставно не се доволни. Бразил ги казни нашите грешки и ги уништи нашите ...

Огорчениот Тиаго Силва: Жолтиот картон беше глупост!

Локално - 05.07.2014

Капитенот на Бразил, Тиаго Силва не беше пресреќан по победата над Колумбија, бидејќи ќе ја пропушти 1/2-финалната средба против Германија. Централниот дефанзивец, кој стана првиот капитен на Селесао ...

Мундијалот во Бразил привлекол 600.000 туристи

Локално - 05.07.2014

Околу 600.000 туристи го посетиле досега Бразил во деновите на Мундијалот, кој завршува следната недела, пренесе ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на соопштение на бразилското Министерство за туризам.

Пекерман: Горд сум на фудбалерите

Канал5 - 05.07.2014

Селекторот на фудбалската репрезентација на Колумбија Хозе Пекерман по вчерашниот пораз од 2-1 во четвртфиналето на Мундијалот од домаќинот Бразил изјави дека е горд на своите фудбалери.

Стоперите донесоа победа за Бразил

Телеграф - 05.07.2014

Двајцата играчи од одбраната на „кариоките“ доминираа во нападот и заслужено почестите за триумфот одат на нивна сметка Бразилците го совладаа составот на Колумбија со 2:1 и се најдоа во полуфиналето.

ФУДБАЛСКА ТРЕСКА: 600 илјади туристи во Бразил

Телеграф - 05.07.2014

Министерството за туризам појаснува дека повеќе детали за напливот од туристи во Бразил за време на Мондијалот ќе бидат дадени веќе следната недела Околу 600.000 туристи го посетиле Бразил за време ...

Мундијалот во Бразил привлече 600.000 туристи

Бриф - 05.07.2014

Околу 600.000 туристи го посетиле Бразил за време на Мундијалот, што завршува следната недела, пренесе ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на соопштение на бразилското Министерство за туризам.

За Мундијалот, Бразил го посетиле 600 илјади туристи

еМагазин - 05.07.2014

Околу 600.000 туристи го посетиле Бразил за време на Мундијалот, што завршува следната недела, пренесе ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на соопштение на бразилското Министерство за туризам.

Бразил е вториот полуфиналист

Вистина.мк - 05.07.2014

Бразил во второто четвртфинале ја доби битката со Колумбија. Домаќинот на Мундијалот во седмата минута поведе со 1-0 преку голот на Тијаго Силва и слабата интервенција на одбраната на Колумбија.

Бразил ја елиминираше Колумбија и се избори за пласман во полуфиналето (ВИДЕО)

Спорт365 - 05.07.2014

„Кариоките“ подобри од селекцијата на Колумбија. Репрезентацијата на Бразил успеа да се пласира во полуфиналето од Светското Првенство во фудбал кое се одржува токму во оваа земја, откако во ...

Давид Луиз во стилот на Жунињо – Бразил во полуфинале со Германија (видео)

Tip.com.mk - 05.07.2014

Се одигра и вториот четвртфинален натпревар на Светското првенство. Во Форталеза домаќинот Бразил славеше со 2:1 над Колумбија и во полуфиналето на 8.

Бразил е вториот полуфиналист

Република - 05.07.2014

Бразил во второто четвртфинале ја доби битката со Колумбија. Домаќинот на Мундијалот во седмата минута поведе со 1-0 преку голот на Тиаго Силва и слабата интервенција на одбраната на Колумбија.

Проектилот на Давид Луиз (ВИДЕО)

Спорт365 - 05.07.2014

Топовски удар на репрезентативецот на Бразил. Репрезентацијата на Бразил успеа да се пласира во полуфиналето од Светското Првенство во фудбал кое се одржува токму во оваа земја, откако во ...

Крај за Колумбија, Бразил е полуфиналист

NewTime - 05.07.2014

Бразил во второто четвртфинале ја доби битката со Колумбија. Домаќинот на Мундијалот во седмата минута поведе со 1-0 преку голот на Тијаго Силва и слабата интервенција на одбраната на Колумбија.

Една слика, 1000 зборови (ФОТО)

Спорт365 - 05.07.2014

Емотивен момент за се чини најдоброто нешто на Светското Првенство во Бразил. Џејмс Родригез, ги воодушеви сите на Мундијалот во Бразил, додека пак големото натпреварување го напушти со солзи во ...

Утешна награда за Родригез – најдобар стрелец на Мундијалот?

Спорт365 - 05.07.2014

Најдоброто на Светското Првенство во фудбал кое се одржува во Бразил. Џејмс Родригез, заедно со својата репрезентација, селекцијата на Колумбија, го заврши својот настап на Светското Првенство во ...

Бразил е во полуфиналето!

Курир - 05.07.2014

Селекциите на домаќинот и на Германија ја составија првата двојка која што ќе се натпреварува за место во дуелот за трофеј на Светското фудбалско првенство во Бразил.

Бразил на само еден чекор од финалната пресметка

Нетпрес - 05.07.2014

Домаќинот на јубилејното 20. Светско првенство, репрезентацијата на Бразил ќе и биде противник на Германија во првиот полуфинален дуел кој ќе се одигра на 8 јули во Бело Хоризонте со почеток во 22:00 ...

Стоперите на Бразил ја стопираа Колумбија

БезПардон - 05.07.2014

Најуспешната репрезентација во историјата на светските првенства, Бразил се избори за место во полуфиналето на планетарниот собир на кој е домаќин. „Кариоките“ во четвртфиналето со 2:0 славеа против ...

Скакулец на раката на Џејмс Родригез (ФОТО/ВИДЕО)

Спорт365 - 05.07.2014

Интересен детал уловија ТВ камерите. На синоќешниот натпревар одигран во Форталеза меѓу селекциите на Бразил и Колумбија во рамките на четвртфиналето од Мундијалот во Бразил, ТВ камерите уловија еден ...

Бразил на само еден чекор од финалната пресметка

Популарно - 05.07.2014

Домаќинот на јубилејното 20. Светско првенство, репрезентацијата на Бразил ќе и биде противник на Германија во првиот полуфинален дуел кој ќе се одигра на 8 јули во Бело Хоризонте со почеток во 22:00 ...

ФОТО: Огромен инсект слета на рамото James Rodriguez по дадениот пеннал со Бразил

За Се - 05.07.2014

Сигурно го гледавте натпреварот Бразил Колумбија кој заврши 2:1 За Бразил, но овој момент сигурно не сте го забележале. По постигнувањето на пеналот против Бразил огромен инсект застана на рамото на ...

ПЕКЕРМАН: Горд сум на играчите

NewTime - 05.07.2014

Селекторот на Колумбија Хозе Пекерман изјави по поразот во четвртфиналето од Мундијалот дека е горд со своите фудбалери. Тој додаде дека ситници го одлучиле победникот на натпреварот против Бразил.

Родригез плачеше на теренот, со него и Риана... на „Twitter“! (ФОТО)

Спорт365 - 05.07.2014

Репрезентативецот на Колумбија главна ѕвезда од Мундијалот во Бразил. Репрезентацијата на Колумбија синоќа загуби од Бразил со 2-1 во рамките на четвртфиналето на Светското Првенство во фудбал кое се ...

ВИДЕО: Дефанзивците на Бразил ја решија Колумбија

Турлитава - 05.07.2014

Бразил е вториот полуфиналист на светското првенство во фудбал. Во јужноамериканското четвртфинале домаќинот Бразил ја победи Колумбија со 2-1 во мечот кој се одигра во Форталеза.

Бразил е во полуфиналето!

Орбис - 05.07.2014

Селекциите на домаќинот и на Германија ја составија првата двојка која што ќе се натпреварува за место во дуелот за трофеј на Светското фудбалско првенство во Бразил.

Колумбија оштетена: Поништен чист гол на Јепез (ВИДЕО)

Спорт365 - 05.07.2014

Селекцијата на Колумбија оштетена на дуелот со Бразил. Бразил и Колумбија го одиграа второто 1/4 финале на Мундијалот. Домаќинот славеше со 2:1 и обезбеди пласман во полуфиналето.

Луиз: Не чека едно вистинско класико со Германија

Нетпрес - 05.07.2014

Стрелецот на најубавиот погодок во вториот 1/4 финален дуел помеѓу реппрезентациите на Бразил и Колумбија, централниот дефанзивец Давид Луиз, по натпреварот изјави дека избраниците на Хозе Пекерман ...

Родригез: Не можев да ги задржам солзите

Нетпрес - 05.07.2014

Несреќната елиминација во 1/4 финалната рунда дефинитивно најмногу го погодои најдобриот фудбалер во репрезентативниот дрес на Колумбија, Џејмс Родригез кој со солзи во очите се упати кон ...

Неверојатните фанови на Хулк (ФОТО/ВИДЕО)

Спорт365 - 05.07.2014

Голема поддршка за бразилскиот фудбалер. Селекцијата на Бразил славеше над Колумбија со 2:1 и си обезбеди пласман во полуфиналето на Мундијалот кој се одржува во нивната земја.

Фалкао грми: Следниот пат викнете судија, синоќа го немаше!

SportMedia - 05.07.2014

Најдобриот фудбалер на Колумбија Радамел Фалкао, кој поради повреда не можеше да настапи на Мундијалот во Бразил, упати остри критики до Карлос Веласко, човекот кој синоќа ја делеше правдата на ...

Бразилскиот Мундијал привлече 600.000 туристи

Курир - 05.07.2014

Околу 600.000 туристи го посетиле Бразил за време на Мундијалот, што завршува следната недела, пренесе ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на соопштение на бразилското министерство за туризам.

Светското првенство му донесе на Бразил 600.000 туристи

Популарно - 05.07.2014

Околу 600.000 туристи го посетиле Бразил за време на Мундијалот, што завршува следната недела, пренесе ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на соопштение на бразилското Министерство за туризам.

Џејмс Родригез останува во Монако

Спорт365 - 05.07.2014

Ѕвездата на Мундијалот во Бразил потврди дека останува во Франција. Џејмс Родригез е прва ѕвезда на Мундијалот во Бразил и најдобар стрелец досега, а овие негови одлични партии покренаа низа ...

Џејмс Родригез не мрда од Монако!

SportMedia - 05.07.2014

Најдобриот стрелец во досегашниот тек од Мундијалот потврди дека и следната сезона ќе настапува за Монако. Џејмс Родригез е фудбалерот кој досега остави најдобар впечаток на Светското првенство во ...

Крај за Колумбија, Бразил е полуфиналист

Макфакс - 05.07.2014

Бразил ќе игра против Германија во првото полуфинале на Светското првенство, откако во четвртфиналето ја совлада Колумбија со 2-1 (1-0). Бразилците до пласманот меѓу најдобрите четири селекции на ...

Бразил во полуфиналето на Мундијалот

Lider - 05.07.2014

Репрезентацијата на Бразил се пласираше во полуфиналето на Светското првенство откако во четвртфиналето ја совлада Колумбија со 2:1, Во првиот четврфинален меч Германија ја совлада Франција со 1:0.

СП 2014: Бразил по планот – обезбеди место во полуфиналето

Lider - 05.07.2014

Бразил домаќинот на Светското фудбалско првенство, го исполни својот план и обезбеди пласман во полуфиналето на Мундијалот. На синоќешната средба од четвртфиналето одиграна во Форталеза, домашните ...

Колумбијки или Бразилки: Натпревар во сексапил!/Фото

Lider - 05.07.2014

Светското првенство во Бразил влегува во самата завршница. Која земја ќе победи доколку наместо фудбал би се одржувал натпревар во убавина? И Бразил и Колумбија покрај по добриот фудбал, познати се и ...

Мундијалот во Бразил привлече 600.000 туристи

Lider - 05.07.2014

Околу 600.000 туристи го посетиле Бразил за време на Мундијалот, што завршува следната недела, пренесе ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на соопштение на бразилското Министерство за туризам.

СП 2014: Почнува четвртфиналната рунда на Мундијалот

24 Вести - 04.07.2014

Со два натпревара денеска на Светското фудбалско првенство во Бразил почнува четврт-финалната рунда. На легендарниот стадион „Маракана“ во Рио де Жанеиро во првиот четвртфинален дуел ќе играат ...

Хумелс го реши европското дерби

Оff.net - 04.07.2014

Германската машинерија е првата селекција која обезбеди полуфинале на мундијалскиот празник во Бразил. Само еден гол беше доволен за Германците да го продолжат патот на Светското првенство каде ќе им ...

Колумбијците ја уриваат бразилската клетва

Екипа - 04.07.2014

Колумбија важи за едно од најпријатните изненадувања на досегашниот тек од шампионатот, откако оваа јужноамериканска селекција славеше на првите четири мундијалски средби и сосема заслужено се најде ...

Нејмар ќе „загинеше“ при славењето на водечкиот гол на Бразил

Екипа - 04.07.2014

Тијаго Силва го постигна водечкиот гол за Бразил на четвртфиналниот дуел со Колумбија, а потоа „кариоките“ тргнаа во славење на погодокот. Нејмар малку задоцни, во еуфоријата сакаше да стигне што ...

Тијаго Силва и Давид Луиз му донесоа полуфинале на Бразил

Екипа - 04.07.2014

Домаќинот Бразил е вториот полуфиналист на Светското првенство, откако вечерва во драматичен натпревар успеа да ја совлада Колумбија со 2-1. Ниту Нејмар, ниту Хулк, ниту Оскар, не беа херои на ...

Стартува четвртфиналето,франција и Германија први на мегдан

Телма - 04.07.2014

На СП во Бразил, денеска почнува борбата за место во полуфинале, со натпреварите Франција - Германија - Бразил и Бразил-Колумбија. Фудбалските репрезентации на Франција и на Германија, во петок, ќе ...

Навивачите на Бразил и Колумбија се пресметале во ресторан (ВИДЕО)

МКД - 04.07.2014

Бразил е фаворит во дуелот со Колумбија, на домаќинот на Светското фудбалско првеенство му се насменува полуфиналето, но предходно мора на теренот да докаже дека ја заслужува фаворитската улога.

СП: Бразил во полуфинале, Колумбија елиминирана (ВИДЕО)

МКД - 04.07.2014

Бразил ќе игра со Германија во првото полуфинале на Светското фудбалско првенство откако домаќинот на Мундијалот ја елиминираше Колумбија со 2:1 во четвртвтфиналето.

„Кариоките“ ставаат крај на колумбискиот сон

Спорт - 04.07.2014

Домаќинот и еден од главните фаворити за трофејот на Мундијалот, репрезентацијата на Бразил вечерва го очекува уште еден голем предизвик во дуел против Колумбија во четврт-финалето.

„Кариоките“ ставаат крај на колумбискиот сон

Идивиди - 04.07.2014

Домаќинот и еден од главните фаворити за трофејот на Мундијалот, репрезентацијата на Бразил вечерва го очекува уште еден голем предизвик во дуел против Колумбија во четврт-финалето.

СП 2014: Започнува четвртфиналната рунда на Мундијалот

А1 On - 04.07.2014

Со два натпревари денеска на Светското фудбалско првенство во Бразил започнува четврт-финалната рунда. На легендарниот стадион „Маракана“ во Рио де Женеиро во првиот четвртфинален дуел ќе истрчаат ...

Започнува четвртфиналната рунд на Мундијалот

Идивиди - 04.07.2014

Со два натпревари денеска на Светското фудбалско првенство во Бразил започнува четврт-финалната рунда. На легендарниот стадион „Маракана“ во Рио де Жанеиро во првиот четвртфинален дуел ќе истрчаат ...

Армеро: Целиот тим мора да им помага на играчите кои ќе го чуваат Нејмар

СуперСпорт - 04.07.2014

Левиот бек на репрезентацијата на Колумбија Пабло Армеро не се согласува со тоа дека Бразил во досегашниот дел од Мундијалот не играл добро. “Ако мене ме прашувате Бразил не е слаб.

Видео: Бразилците и Колумбијците се пресметаа надвор од теренот!

Спортски - 04.07.2014

Атмосферата пред четврт финалниот дуел на Светското првенство помеѓу Бразил и Колумбија се вжештува, па навивачите на двете репрезентации почнаа да ги одмеруваат силите надвор од теренот.

(Видео) Kолумбијците и Бразилците физички се пресметаа

Дерби - 04.07.2014

Натпреварот Колумбија и Бразил го имаше своето загревање во пресрет на вечерашниот четвртфинален натпревар. Навивачите на Колумбија кои дојдоа во Бразил да ја бодрат својата репрезентација физички се ...

(ВИДЕО) Хумелс ја однесе Германија во полуфинале

А1 On - 04.07.2014

Германија е првата селекција која обезбеди полуфинале на Светското првенство во Бразил. Еден гол беше доволен за Германците да го продолжат патот на Светското првенство каде ќе им застане победникот ...

СП 2014: Започнува четвртфиналната рунда на Мундијалот

+инфо - 04.07.2014

Со два натпревари денеска на Светското фудбалско првенство во Бразил започнува четврт-финалната рунда. На легендарниот стадион „Маракана“ во Рио де Женеиро во првиот четвртфинален дуел ќе истрчаат ...

Моментот на вистината за најголемиот фаворит на светското првенство

Локално - 04.07.2014

Бразил и Колумбија излегуваат еден против друг во четвртфиналниот натпревар на светското првенство во вториот дуел за денот, кој започнува од 22 часот.

СП: Милер против Бензема, Нејмар против Родригез

Канал5 - 04.07.2014

По два дена одмор најдобрите осум светски фудбалски репрезентации ја продолжуваат битката за мундијалскиот трон на првенството во Бразил. Фудбалскиот свет со нетрпение го очекува денешниот старт на ...

Ако фудбалот беше фер игра …

Локално - 04.07.2014

Светското првенство влегува во одлучувачката фаза. Осумте најдобри тимови (или пак осумте кои имаа најголема среќа) ќе расправаат за титулата и нивниот прв притисок ќе се случи во четвртфиналето.

ВИДЕО: Еве како колумбијците се забавуваат во хотел!

Сител - 04.07.2014

Селекцијата на Колумбија игра најубав фудбал на Светското првенство во фудбал, а вечерва против Бразил играат натпревар за историја. Во овој состав владее вистинска идила, а доказ за тоа е ова видео.

Започнува четвртфиналната рунда на Мундијалот – Франција-Германија и Бразил-Колумбија

Либертас - 04.07.2014

Со два натпревари денеска на Светското фудбалско првенство во Бразил започнува четврт-финалната рунда. На легендарниот стадион „Маракана“ во Рио де Жанеиро во првиот четвртфинален дуел ќе истрчаат ...

ВИДЕО: Бразилците и Колумбијците се испотепаа

МК News - 04.07.2014

Тепачка меѓу бразилски и колумбијски навивачи избила вчера во ресторан во Бразил. Снимката е објавена на ЈуТјуб, а бразилските медиуми пишуваат дека меѓу учесниците во тепачката бил колумбијскиот ...

ВИДЕО: Се степаа Бразилците и Колумбијците

Сител - 04.07.2014

Снимката е објавена на ЈуТјуб, а бразилските медиуми пишуваат дека меѓу учесниците во тепачката бил колумбијскиот актер Маноло Кардона, актерката и манекенка Каролина Гуера и син на истакнат новинар, ...

СП 2014: Започнува четвртфиналната рунда на Мундијалот

Бриф - 04.07.2014

Со два натпревари денеска на Светското фудбалско првенство во Бразил започнува четврт-финалната рунда. На легендарниот стадион „Маракана“ во Рио де Женеиро во првиот четвртфинален дуел ќе истрчаат ...

Колумбијки против Бразилки: Кој победува во овој натпревар за убавина?

Точка - 04.07.2014

Првиот пар во четвртфиналето од ова Светско првенство во фудбал се токму Колумбија и Бразил. Двете земји освен по исклучително добриот фудбал, познати се исто така и по прекрасните жени.

НАЈАВА НА ДЕНОТ: Обложувалниците ги навредуваат Колумбијците, борба за честа на Европа!

Вистина.мк - 04.07.2014

Стартува разврската на Светското првенство. Во првите две четвртфиналиња се состануваат Франција и Германија, односно Бразил и Колумбија. Осум репрезентации останаа во борбата за „Златната божица“! ...

ВИДЕО: Тепачка на Колумбијците и Бразилците во ресторан, синот на претседателот бил таму

Вистина.мк - 04.07.2014

Атмосферата пред четврт финалните дуели на Светското првенство помеѓу Бразил и Колумбија полека доаѓа до точка на вриење. Вечерта пред натпреварот навивачите на овие селекции се степале во еден ...

Мундијалски влезници и до 1 500 долари

Курир - 04.07.2014

Селекцијата на домаќинот на Светското фудбалско првенство, Бразил, е фаворит во дуелот против репрезентацијата на Колумбија. Фановите на Бразилците се истакнаа, како и да е, Мундијалот го одбележаа и ...

Неимар го предизвикува Џејмс Родригез

Нетпрес - 04.07.2014

Ништо помало внимание нема да предизвика вториот денешен 1/4 финален дуел, пресметката помеѓу големите ривали од Јужна Америка, репрезентациите на Бразил и Колумбија.

1/4 финале Бразил-Колумбија; Удри по соседот во (пред)последното јужноамериканско дерби

Tip.com.mk - 04.07.2014

Последно јужноамериканска дерби на Мундијалот, или нова латино пресметка во финале, што ќе остане после денешната битка меѓу соседите Бразил и Колумбија кои меѓу себе имаат 1643км гранична линија.

Стартува четвртфиналето: Франција против Германија, Бразил против Колумбија

Курир - 04.07.2014

Со два натпревари денеска на Светското фудбалско првенство во Бразил започнува четврт-финалната рунда. На легендарниот стадион „Маракана“ во Рио де Жанеиро во првиот четвртфинален дуел ќе истрчаат ...

„Кариоките“ со песна се подготвуваат за Колумбија (фото)

Република - 04.07.2014

Бразилските фудбалери денеска од 22 часот играат против селекцијата на Колумбија во четврт-финалето од Светското првенство во Бразил, а во екипата на „кариоките“ очигледно владее добро расположение.

Франција и Германија ја почнуваат четврт-финалната рунда

Република - 04.07.2014

Денеска од 18 часот на легендарниот стадион Маракана во Рио, започнува првиот дуел од четврт-финалето од мундијалот во Бразил во кое силите ќе ги одмерат Германија и Франција.

СП: Европско и јужноамериканско дерби, кој оди во полуфинале?

Спорт365 - 04.07.2014

По два дена пауза, на Мундијалот во Бразил на програмата се првите два четвртфинални дуели. Во првиот, кој стартува од 18 часот, во европското дерби, кој воедно е и единствен дуел на две европски ...

ВИДЕО: Што прават Колумбијците во хотелот?

Курир - 04.07.2014

Селекцијата на Колумбија игра најубав фудбал на Светското првенство во фудбал, а вечерва против Бразил играат натпревар за историја. Во овој состав владее вистинска идила, а доказ за тоа е ова видео.

Време е за ФУДБАЛ:Започнува четвртфиналната рундa на Мундијалот

Радио Фортуна - 04.07.2014

Со два натпревари денеска на Светското фудбалско првенство во Бразил започнува четврт-финалната рунда. На легендарниот стадион „Маракана“ во Рио де Жанеиро во првиот четвртфинален дуел ќе истрчаат ...

Билет за 1/4 финалето достигна цена и до 1500 долари!

Турлитава - 04.07.2014

Фановите на Бразилците се истакнаа, а Мундијалот го одбележаа одличните колумбиски навивачи. Сите се обидуваат да стигнат до влезници за меѓусебниот натпревар, без оглед на цената.

Алкохол, брашно и пена забранети поради Мундијалот

Курир - 04.07.2014

Поради натпреварот Бразил-Колумбија на Светското првенство во фудбал, колумбијските власти забранија продажба на алкохол, брашно и пена за бричење. Властите во Богота наведуваат дека забраната е ...

СП 2014: Започнува четвртфиналната рунда на Мундијалот

БезПардон - 04.07.2014

Со два натпревари денеска на Светското фудбалско првенство во Бразил започнува четврт-финалната рунда. На легендарниот стадион „Маракана“ во Рио де Женеиро во првиот четвртфинален дуел ќе истрчаат ...

ВИДЕО: Што прават Колумбијците во хотелот?

БезПардон - 04.07.2014

Селекцијата на Колумбија игра најубав фудбал на Светското првенство во фудбал, а вечерва против Бразил играат натпревар за историја. Во овој состав владее вистинска идила, а доказ за тоа е ова видео.

ВИДЕО: Тепачка на Колумбијците и Бразилците во ресторан

NewTime - 04.07.2014

Вечерта пред пред почетокот на натпреварот навивачите на двете селекции се степале во ресторан. Сеуште не се знае кој ја започнал тепачката во ресторанот, но јасно е дека во тоаа тепачка учествувале ...

ВИДЕО: Бразилците и Колумбијците се испотепаа

Курир - 04.07.2014

Тепачка меѓу бразилски и колумбијски навивачи избила вчера во ресторан во Бразил. Снимката е објавена на ЈуТјуб, а бразилските медиуми пишуваат дека меѓу учесниците во тепачката бил колумбијскиот ...

НАЈАВА: Вечерва Франција-Германија и Бразил-Колумбија во 1/4 финалето

Турлитава - 04.07.2014

На СП во Бразил, денеска почнува борбата за место во полуфинале, со натпреварите Франција – Германија и Бразил-Колумбија. Франција и Германија денеска, ќе ја отворат четвртфиналната програма на 20-то ...

Започнува четвртфиналната рунда на Мундијалот – Франција-Германија и Бразил-Колумбија

БезПардон - 04.07.2014

Со два натпревари денеска на Светското фудбалско првенство во Бразил започнува четврт-финалната рунда. На легендарниот стадион „Маракана“ во Рио де Жанеиро во првиот четвртфинален дуел ќе истрчаат ...

Видео: Бразилците и Колумбијците се пресметаа надвор од теренот!

Таратур - 04.07.2014

Атмосферата пред четврт финалниот дуел на Светското првенство помеѓу Бразил и Колумбија се вжештува, па навивачите на двете репрезентации почнаа да ги одмеруваат силите надвор од теренот.

Видео: Бразилците и Колумбијците се пресметаа надвор од теренот

За Се - 04.07.2014

Атмосферата пред четврт финалниот дуел на Светското првенство помеѓу Бразил и Колумбија се вжештува, па навивачите на двете репрезентации почнаа да ги одмеруваат силите надвор од теренот.

Бразил или Колумбија, Нејмар или Родригез – прашање е сега!

SportMedia - 04.07.2014

Второто четврт-финале вечерва се игра во Форталеза, на стадионот Кастелао, каде домаќинот Бразил ќе ги одмери силите со Колумбија во јужноамериканското дерби на четврт-финалната фаза.

Состави: Бразил без Дани Алвес против Колумбија

SportMedia - 04.07.2014

Фудбалерите на Бразил и Колумбија го играат и второто полуфинале на Светското првенство, а ова е нивен 26-ти меѓусебен дуел. Традицијата е на страната на Бразил кој има 15 победи и само два порази, ...

Форталеза гори: Давид Луиз го постигна најдобриот гол на Мундијалот! (ВИДЕО)

SportMedia - 04.07.2014

Фудбалската репрезентација на Бразил е на прагот да обезбеди пласман во полуфиналето на Мундијалот кој се игра на нејзино тло, бидејќи по 70 минути игра води против Колумбија со 2-0.

Кога дефанзивците го „вадат“ Бразил: Тијаго Силва и Давид Луиз за полуфинале на домаќинот (ФОТО+ВИДЕО)

SportMedia - 04.07.2014

Домаќинот Бразил е вториот полуфиналист на Мундијалот, откако вечерва во Форталеза успеа да слави тешка, но многу значајна победа над јужноамериканскиот ривал од 2-1, благодарение на головите на ...

Стоперите на Бразил кобни за Колумбија

Pixel.mk - 04.07.2014

Тандемот централни дефанзивци на „кариоките“, а од ова лето и на ПСЖ, Тијаго Силва и Давид Луиз ја имаше клучната улога во триумфот од 2:1 над Колумбија кој на домаќинот на Мундијалот му ја донесе ...

СП 2014: Бразил-Колумбија кој ќе оди во полуфиналето?

Макфакс - 04.07.2014

Бразил и Колумбија, во петок од 22 часот во Форталеза, ќе ја започнат четврт финалната битка на 20-то Светско првенство. Дуелот на репрезентациите кои немаат пораз во досегашниот тек од Мундијалот, ...

Мундијалски влезници и до 1.500 долари

Денешен - 04.07.2014

Селекцијата на домаќинот на Светското фудбалско првенство, Бразил, е фаворит во дуелот против репрезентацијата на Колумбија. Фановите на Бразилците се истакнаа, како и да е, Мундијалот го одбележаа и ...

Започнува четвртфиналната рунда на Мундијалот

Денешен - 04.07.2014

Со два натпревари денеска на Светското фудбалско првенство во Бразил започнува четврт-финалната рунда. На легендарниот стадион „Маракана“ во Рио де Женеиро во првиот четвртфинален дуел ќе истрчаат ...

Денес започнува четвртфиналната рунда на Мундијалот во Бразил

Lider - 04.07.2014

Со два натпревари денеска на Светското фудбалско првенство во Бразил започнува четврт-финалната рунда. На легендарниот стадион „Маракана“ во Рио де Женеиро во првиот четвртфинален дуел ќе истрчаат ...

1/4 финални дуели на СП во Бразил

Inpress - 04.07.2014

Форталеза, 4. јули 2014 (ИНПРЕС) Денеска на СП во Бразил започнуваат 1/4 финалните пресметки. Натпреварот кој ќе ја отвори четвртфиналната фаза од 18:00 часот Франција - Германија, ќе го суди ...

Видео: Што прават Колумбијците во хотелот?

Денешен - 04.07.2014

Селекцијата на Колумбија игра најубав фудбал на Светското првенство во фудбал, а вечерва против Бразил играат натпревар за историја. Во овој состав владее вистинска идила, а доказ за тоа е ова видео.

Претседателот на Колумбија ќе пушта порано од работа

Оff.net - 03.07.2014

Фудбалерите на Колумбија утре го играат првото четвртфинале во историјата на Светските првенства, а за шефот на државата тоа е државен празник. Сите вработени во државната администрација добија ...

Познати се судиите за првите две четвртфинални средби

24Фудбал - 03.07.2014

Европското дерби помеѓу Франција и Германија му припадна на Аргентинецот Нестор Питана. За него ова ќе биде четврти натпревар на светското првенство, претходно ги судеше дуелите Хондурас - ...

Возел такси за да преживее, сега прави чуда со Колумбија

Оn.net - 03.07.2014

Интересна е животната судбина на Хозе Пекерман, од пропаднат фудбалер и таксист до селектор на Колумбија со која прави извонредни резултати на Светското првенство во Бразил.

Дали е ова најдоброто СП досега?

Оn.net - 03.07.2014

До крајот на светското првенство во Бразил ни преостанаа уште само осум средби. Ретко кој ќе се радува на крајот од мундијалот, но многумина со нетрпение го очекуваат новиот шампион.

Сеирџии: Колумбијците го извадија од памет Армеро

Екипа - 03.07.2014

Одлична е атмосферата во таборот на колумбиската репрезентација во пресрет на утрешниот дуел со Бразил, па главната ѕвезда Џејмс Родригез стигна дури и да му фати добар сеир на својот соиграч Пабло ...

Веласко ќе го суди мечот Бразил-Колумбија

Кајгана - 03.07.2014

Светската фудбалска федерација (ФИФА) ги одреди арбитрите кои ќе ја делат правдата на четвртфиналните натпревари на Светското првенство, кои ќе се одиграат во петок.

Колумбијците ќе гледаат фудбал со претседателски указ

Дерби - 03.07.2014

Сите колумбиски фанови ќе можат да го следат мундијалското четвртфинале во кое нивната репрезентација за противник ќе го има домаќинот Бразил. Тоа го нареди претседателот на јужноамериканската ...

Пекерман: Очекувам гол шоу на Бразил – Колумбија

Локално - 03.07.2014

Натпревар со многу голови меѓу Бразил и Колумбија предвидува националниот селектор на колумбијците, Хозе Пекерман. Последните четири натпревари меѓу двата тима завршија нерешено, а во три од нив не ...

Легендарниот Зико го избра најдобриот тим на Мундијалот!

Канал5 - 03.07.2014

Легендарниот бразилски фудбалер Зико го избра според него најдобриот тим на Мундијалот во Бразил. Официјално најдобриот и најлошиот тим на Светскиот шампионат ќе бидат избрани по 13 јули и големото ...

Колумбија го сака и бразилскиот скалп

Вечер Прес - 03.07.2014

Избраниците на Пекерман досега имаат совршен скор на Мундијалот и прикажаа одлична игра, за разлика од "кариоките" кои со многу среќа стигнаа до тука Да не играа на домашен терен и да ја немаа ...

НЕИМАР: Време е Џејмс Родригез да го пратиме дома

Вечер Прес - 03.07.2014

Ѕвездата на Бразил, Неимар, ја подгреа атмосферата пред дуелот со Колумбија со пофалби кон Џејмс Родригез, лидерот меѓу голгетерите со пет погодоци. Се очекува токму тие двајцата да ја одбележат ...

Возел такси за да преживее, а сега прави чуда на клупата на Колумбија

Вистина.мк - 03.07.2014

Интересна е животната приказна на селекторот на фудбалската репрезентација на Колумбија. Невообичаена е животната судбина на Хозе Пекерман – од „пропаднат“ фудбалер и таксист до селектор на ...

Неимар му фрли ракавица на Џејмс Родригез

Нетпрес - 03.07.2014

Репрезентативецот на Бразил, Неимар, прво го пофали најдобриот фудбалер во репрезентативниот дрес на Колумбија, Џејмс Родригез, а потоа испрати јасна порака дека сака да стави крај на неговата ...

Неимар сигурно игра против Колумбија

Нетпрес - 03.07.2014

Најверните фанови на фудбалската репрезентација на Бразил, повторно мирно дишат откако најголемата ѕвезда во тимот, Неимар, изјави дека повеќе не чуствува никаква болка во повреденото колено и дека ...

СП 2014: Распоред на четврт финалните мечеви

Хајд Парк - 03.07.2014

Репрезентациите на Франција, Германија, Бразил, Колумбија, Аргентина, Холандија, Костарика и Белгија изборија пласман во четврт финалето на 20-то Светско првенство во фудбал.

Одредени судиите на првите 1/4 финални средби на Мундијалот во Бразил

Турлитава - 03.07.2014

ФИФА ги одреди судиите кои ќе ја делат правдата на првите две четвртфинални средби на Светското првенство во Бразил. Шпанецот Карлос Веласко ќе биде главен судија на вториот четвртфинален натпревар ...

Стилот на Барса не му одговара на Неимар

Нетпрес - 03.07.2014

Легендарниот репрезентативец на Бразил, Дунга е убеден дека стилот на игра кој го форсира каталонскиот гигант Барселона не му одговара на најголемата ѕвезда во репрезентативниот дрес на Бразил, ...

Веласко ќе го суди мечот Бразил – Колумбија

NewTime - 03.07.2014

Светската фудбалска федерација (ФИФА) ги одреди арбитрите кои ќе ја делат правдата на четвртфиналните натпревари на Светското првенство, кои ќе се одиграат во петок – пишува МакФакс Натпреварот кој ...

Веласко ќе го суди мечот Бразил-Колумбија

Макфакс - 03.07.2014

Светската фудбалска федерација (ФИФА) ги одреди арбитрите кои ќе ја делат правдата на четвртфиналните натпревари на Светското првенство, кои ќе се одиграат во петок.

Сите првопласирани екипи во 1/4 финале

Оn.net - 02.07.2014

За прв пат во историјата на Светските првенства местата во четвртфиналето ги заземаа оние селекции кои го освоија првото место во групната фаза. Следат два дена пауза денес и утре, а веќе во петок и ...

СП 2014: Распоред на четвртфиналните мечеви

Кајгана - 02.07.2014

Репрезентациите на Франција, Германија, Бразил, Колумбија, Аргентина, Холандија, Костарика и Белгија изборија пласман во четвртфиналето на 20-то Светско првенство во фудбал.

СП 2014: Распоред на четвртфиналните мечеви

Хитпортал - 02.07.2014

С о одигрување на сите осминафинални дуели на светското првенство во Бразил, познати се сите репрезентации кои изборија пласман во четвртфиналето, но и распоредот на следните дуели.

Само „кафеџиите“ играат фудбал за титула

Н.Македонија - 02.07.2014

Имаме талент да го освоиме Светското првенство, а тоа ќе го сфатат сите по четврт-финалето, вели Хозе Пекерман, селекторот на Колумбија, која в петок игра со Бразил Колумбијците играат како еден ПО ...

Овие држави продолжуваат во четвртфиналето на Мундијалот

365 - 02.07.2014

Франција, Германија, Бразил, Колумбија, Аргентина, Холандија, Костарика и Белгија се земјите кои што се изборија пласман во четвртфиналето на 20-то Светско првенство во фудбал.

Сите првопласирани екипи во четвртфиналето

СуперСпорт - 02.07.2014

За прв пат во историјата на светските првенства местата во четвртфиналето им припаднаа на оние селекции кои како првопласирани излегоа од групната фаза.

Распоред на четвртфиналните мечеви

БркајРабота - 02.07.2014

Репрезентациите на Франција, Колумбија, Аргентина, Холандија, Костарика, Германија, Бразил и Белгија влегоа во четвртфиналето Светското првенство во фудбал кое се одржува во Бразил.

Познати судиите за првите две четвртфинални средби

Дерби - 02.07.2014

ФИФА денеска ги одреди судиите кои ќе ја делат правдата на првите две четвртфинални средби на Светското првенство во Бразил. Шпанецот Карлос Веласко ќе ја дели правдата на пресметката меѓу домаќинот ...

СП Бразил: Два дена пауза

Сител - 02.07.2014

Завршија 1/8 финалните пресметки на СП во Бразил. Следуваат два слободни дена а потоа возбудувањата продолжуваат со 1/4 финалните пресметки: 04.07. 18ч Франција- Германија 04.07 22ч Бразил - ...

Фернандињо: Да го запреме Родригез

Канал5 - 02.07.2014

Репрезентативецот на Бразил Фернадињо пред четврфиналето со Колумбија смета дека неговиот тим ќе биде многу блиску до триумфот и пласманот во полуфиналето ако ја запре колумбиската ѕвезда Родригез.

Првопласираните од групите во четврт-финалето

Телеграф - 02.07.2014

Познати се сите двојки за следната фаза на СП Сите репрезентации кои го освоија првото место во групите од првата фаза на Мундијалот во Бразил се пласираа во четврт-финалето откако успешно ги решија ...

Распоред на четвртфиналните мечеви на СП

Вистина.мк - 02.07.2014

По вчерашните натпревари се познати сите четврт-финалисти на 20. Светско првенство во Бразил. Покрај Белгија која беше последниот патник, пласман изборија и репрезентациите на Франција, Германија, ...

Распоред на четвртфиналните мечеви на СП

Република - 02.07.2014

По вчерашните натпревари беа познати сите четврт-финалисти на 20. Светско првенство во Бразил. Покрај Белгија која беше последниот паткник, пласман изборија и репрезентациите на Франција, Германија, ...

Првпат во историјата сите лидери од групите се пласираа во четврт-финале!

SportMedia - 02.07.2014

Сите првопласирани тимови во групите на Мундијалот во Бразил се пласираа и во четврт-финалето, што прв пат се случува во историјата на светските првенства.

Сколари: Неимар го тепаат како што го тепаа Роналдо

Нетпрес - 02.07.2014

Селекторот на Бразил, Луис Филипе Сколари откри дека најголемата ѕвезда во репрезентативниот дрес на Бразил, Неимар има ист третман од противничките дефанзивци каков што има најдобриот фудбалер на ...

Распоред на четвртфиналните мечеви на СП

NewTime - 02.07.2014

По вчерашните натпревари се познати сите четврт-финалисти на 20. Светско првенство во Бразил. Покрај Белгија која беше последниот патник, пласман изборија и репрезентациите на Франција, Германија, ...

СП 2014: Распоред на четврт финалните мечеви

Макфакс - 02.07.2014

Репрезентациите на Франција, Германија, Бразил, Колумбија, Аргентина, Холандија, Костарика и Белгија изборија пласман во четврт финалето на 20-то Светско првенство во фудбал.

Распоред на четвртфиналните натпревари на Мундијалот

Lider - 02.07.2014

Уште осум селекции останаа во борбата за најпрестижниот трофеј во фудбалот на Мундијалот во Бразил.Ова е распоредот на четвртфиналните натпревари по македонско време: 4-7-2014 Франција – Германија ...

Фред најлошиот напаѓач на Бразил во последните 40 години

Спортклуб - 01.07.2014

Фред би можел да стане најлошиот напаѓач во историјата на бразилската репрезентацијата, а статистиката покажува дека тој е најлошиот напаѓач на „кариоките“ во последните 40 години.

Колумбија: Сосема реално е да станеме светски шампиони

Локално - 01.07.2014

Репрезентацијата на Колумбија располага со потребната класа, за да стигне до финалето на Светското фудбалско првенство, а играчите не се плашат од претстојниот четвртфинален меч против домаќинот ...

Денеска на Мундијалот

Сител - 01.07.2014

Денеска се играат последните две 1/8 финални двојки по што ќе биде формирана комплетната 1/4 финална понуда. Во терминот од 18ч селекцијата на Аргентина игра против Швајцарија додека во вториот ...

Колумбија располага со квалитет за финале

Вечер Прес - 01.07.2014

Имаме се што е потребно за тоа. Не се плашиме од Бразилците, туку ги почитуваме, бидејќи тие се домаќини, а имаат и одлични фудбалери, вели халфот Санчез Националниот тим на Колумбија располага со ...

Фред е најлошиот напаѓач на Бразил во последните 40 години

SportMedia - 01.07.2014

Фред е на „добар пат“ да стане најдлошиот напаѓач во историјата на бразилската репрезентација, а статистиката вели дека е најлош во последните 40 години Првиот напаѓач на Бразил на 20-то Светско ...

Запата го обвинува Сидорф и го пофалува Пекерман

СуперСпорт - 30.06.2014

Колумбискиот фудбалер Кристијан Запата го обвинува тренерот Кларенс Сидорф поради малата минутажа во Милан во минатата сезона и му се заблагодари на селекторот Пекерман на пружената шанса во ...

Убиство по победата на Колумбија

МК News - 30.06.2014

Колумбиските власти соопштија дека по вчерашната победа на Колумбија над Уругвај со 2:0 е убиена жена, а постојат сомневања дека во прашање е намерно убиство.

Фред на копачката стави шеста мундијалска ѕвезда

Вечер Прес - 30.06.2014

Бразилците се домаќини на Мундијалот 2014 и први фаворити за освојување на шампионската титула, но се чини дека некои почнале да слават предвреме. На Твитер се појави слика на копачки, специјално ...

Познати се две четвртфинални двојки

Спорт365 - 30.06.2014

Светското Првенство во фудбал кое се одржува во Бразил премунува во четвртфиналната фаза. Комплетирани се четири осминафинални дуели на Светското Првенство во Фудбал кое се одржува во Бразил, а со ...

Копачките на Фред со ѕвезда за освоен Мундијал во Бразил (ФОТО)

Спорт365 - 30.06.2014

Бразилскиот напаѓач убеден во освојувањето на титулата. Селекцијата на Бразил е домаќин на Мундијалот и можеби е прв кандидат за негово освојување, но некои од фудбалерите започнаа прерано со ...

Марадона тажен поради успехот на Бразил

Нетпрес - 30.06.2014

Легендарниот репрезентативец на Аргентина, Диего Армандо Марадона призна дека е разочаран од пласманот на Бразил во 1/4 финалната рунда и додаде дека е импресиониран од играта на најдобриот фудбалер ...