TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Убиецот во Осло ги призна нападите, но не и вината

А1 - 24.07.2011

Мотивот на осомничениот за нападите во Осло во кои загинаа 92 лица Андерс Брејвик бил да му ја приближи револуцијата до норвешкото општество, изјави денеска неговиот адвокат.

Ослободени шестмината уапсени во Осло по терористичките напади

А1 - 24.07.2011

Норвешката полиција во неделата изврши специјална операција за откривање на можна вмешаност во терористички напад од петокот во Осло, при што беа уапсени шест лица, кои наскоро треба да бидат ...

Писмо со сочуство од премиерот Груевски до неговиот норвешки колега

Алсат-М - 24.07.2011

Премиерот Никола Груевски испрати писмо со сочувство до норвешкиот премиер Столтенберг по повод трагичните настани во Норвешка.

Норвежанецот ги призна „грозните, но неопходни“ напади

Deutsche Welle - 24.07.2011

Норвежанецот, уапсен под сомнение дека ги извршил двата напади во Норвешка, го призна делото. Андерс Беринг Брејвик нападите од петокот ги опиша како „грозни, но неопходни.

Крвникот Бреивик: Моите постапки се монструозни, но потребни

Канал5 - 24.07.2011

Норвешкиот монструм Андерс бехрин Бреивик ја даде и првата изјава за јавноста преку својот адвокат. Кажал како верува дека неговите постапки се монструозни, но во неговата глава тие биле потреба, ...

Советот за безбедност на ОН ги осуди нападите во Норвешка

Алсат-М - 24.07.2011

Советот за безбедност на ОН ги осуди нападите во Норвешка во кои загинаа најмалку 92 лица. Советот за безбедност „најостро ги осудува“ нападите и изрази „длабоко жалење и искрено сочувство до жртвите ...

Норвешка тагува по своите деца

Deutsche Welle - 24.07.2011

Норвешкото кралско семејство, премиерот Јенс Столтенберг и повеќе министри од владата денеска присуствуваа на комеморацијата за 92 жртви од петочните напади.

Норвешка во траор, полицијата трага по помагачите на монструмот

Канал5 - 24.07.2011

Норвешка ги оплакува жртвите на крвникот Бреивик кој ладнокрвно покоси 92 лица, најголем дел деца, а за исчезнати се водат уште петмина.

Писмо со сочувство од Груевски го Столтенберг

Канал5 - 24.07.2011

Длабоко ме потресе веста за големата трагедија и серијата грозоморни напади во вашата држава во кои животот го загубија голем број граѓани на Норвешка, се вели во писмото со сочувство упатено од ...

Солзите на Норвешка не пресушуваат

Deutsche Welle - 24.07.2011

Со централна комеморација Норвежаните денеска им оддадоа почит на близу 100-те жртви на двојниот напад. Уапсениот напаѓач според полицијата ги признал двете дела.

Норвешкиот двоен напаѓач ја призна вината

Алсат-М - 24.07.2011

Осомничениот 32-годишен Норвежанец за двата напади во Норвешка од петокот, во кои беа убиени над 92 лица, призна дека ги извршил нападите, за кои што го обвинуваат, изјави неговиот адвокат Геир ...

Брејвик против муслиманитеи емигрантите

Алсат-М - 24.07.2011

Норвешкиот весник “Афтенпостен“ објави неколку фотографии на убиецот Андерс Бехринг Брејвик кои кажуваат многу за неговиот профил и неговата психолошка состојба.

Норвешка тагува

Телма - 24.07.2011

Норвешка ги оплакува денеска жртвите во двата терористички напади а комеморации во нивна чест се одржуваат во целата држава.

Вкупно 93 мртви во нападите во Норвешка

+инфо - 24.07.2011

Бројот на жртвите од нападите во Норвешка се искачи на 93,откако еден човек им подлегна на повредите во болница во Осло.

Писмо со сочуство од премиерот Груевски до неговиот норвешки колега

Сител - 24.07.2011

Премиерот Никола Груевски испрати писмо со сочувство до норвешкиот премиер Столтенберг по повод трагичните настани во Норвешка.

Писмо со сочуство од премиерот Груевски до неговиот норвешки колега

МРТ - 24.07.2011

Премиерот Никола Груевски испрати писмо со сочувство до норвешкиот премиер Столтенберг по повод трагичните настани во Норвешка.

Комеморација за жртвите на нападите во Норвешка, бројот се зголеми на 93

МРТ - 24.07.2011

Над стотина луѓе присуствуваа денеска на комеморацијата во катедрала во Осло за жртвите на двата напади од петокот, во кои загинаа најмалку 93 лица, а премиерот Јенс Столтенберг порача дека дури сега ...

Советот за безбедност на ОН ги осуди нападите во Норвешка

МРТ - 24.07.2011

Советот за безбедност на ОН ги осуди нападите во Норвешка во кои загинаа најмалку 92 лица. Советот за безбедност „најостро ги осудува“ нападите и изрази „длабоко жалење и искрено сочувство до жртвите ...

Комеморација за жртвите на нападите во Норвешка

Курир - 24.07.2011

Над стотина луѓе присуствуваа денеска на комеморацијата во катедрала во Осло за жртвите на двата напади од петокот, во кои загинаа најмалку 93 лица, а премиерот Јенс Столтенберг порача дека дури сега ...

Брејвик против муслиманските емигранти

+инфо - 24.07.2011

Норвешкиот весник “Афтенпостен“ објави неколку фотографии на убиецот Андерс Бехринг Брејвик кои кажуваат многу за неговиот профил и неговата психолошка состојба.

Груевски испрати писмо со сочувство до норвешкиот колега

Курир - 24.07.2011

До норвешкиот премиер Столтенберг по повод трагичните настани во Норвешка, премиерот Никола Груевски испрати писмо со сочувство.

Норвешкиот напаѓач ја признал одговорноста за масакарот

Р.С.Европа - 24.07.2011

Адвокатот на човек осомничен за извршување на нападитe во Норвешка во кои загинаа најмалку 92 луѓе,соопшти дека неговиот клиент признал дека ги извршил нападите.Осомничениот Андерс Бехринг Бреивик ...

ОН ги осуди нападите во Норвешка

Курир - 24.07.2011

Нападите во Норвешка во кои загинаа најмалку 92 лица ги осуди Советот на безбедност на Обединетите Нации. Советот за безбедност „најостро ги осудува“ нападите и изрази „длабоко жалење и искрено ...

Бреjвик своите дела ги нарече гнасни но неопходни

Кајгана - 24.07.2011

Андерс Бехринг Бреjвик, кој ги изврши вчерашните напади во Осло, при што настрадаа 92 лица, рече дека неговите дела се гнасни но неопходни и дека е подготвен своите постапки да ги објасни утре пред ...

Норвешкиот двоен напаѓач ја призна вината, изјави неговиот адвокат

Сител - 24.07.2011

Осомничениот 32-годишен Норвежанец за двата напади во Норвешка од петокот, во кои беа убиени над 92 лица, призна дека ги извршил нападите, за кои што го обвинуваат, изјави неговиот адвокат Геир ...

Брејвик ги подготвувал нападите во Осло од 2009 година

Сител - 24.07.2011

Нападите кои во петокот беа извршени во Норвешка, во кои загинаа 92 лица, подготвувани се најрано од есента 2009 година, судејќи според еден електронски документ од 1.500 страници, чиј автор како што ...

Бомбата во Осло е направена од вештачко ѓубре и дизел

Нетпрес - 24.07.2011

Бомбата која е искористена во нападот на зградата на владата во норвешката престолнина во кој загинаа седум лица е направена од комбинација на вештачко ѓубре и дизел гориво.

Убиецот од Осло - ќе останам запаметен како најголем монструм!

Inpress - 24.07.2011

Осло, 24. јули 2011 (ИНПРЕС) Андерс Беринг Брејвик, човекот кој стои зад вчерашните напади во Осло, кога загинаа 92 лица, во документот поставен уште во 2009.

Норвешкиот двоен напаѓач ја призна вината, нападите ги подготвувал две години

Сител - 24.07.2011

Осомничениот 32-годишен Норвежанец за двата напади во Норвешка од петокот, во кои беа убиени над 92 лица, призна дека ги извршил нападите, за кои што го обвинуваат, изјави неговиот адвокат Геир ...

Брејвик немал соучесници, нападите ги извршил сам

Inpress - 24.07.2011

Осло, 24. јули 2011 (ИНПРЕС) Уапсениот за нападите во Осло Андерс Беринг Брејвик дејствувал сам во двата напади. Нема други осомничени за трагедијата, стои во официјално соопштение излезе и ...

Брејвик: Ќе бидам најголемиот монструм по Втората Светска војна

Курир - 24.07.2011

Триесет и две годишниот Норвежанец, Андерс Брејвик, кој е осомничен за двата напади кои се случија во петокот во Норвешка при што загинаа најмалку 92 лица, ги призна своите дела.

Норвешкиот напаѓач тврди дека дејствувал сам

Р.С.Европа - 24.07.2011

Осомничениот за нападите во Норвешка во кои загинаа 92 луѓе, признал дека дејствувал сам, соопшти полицјата. Тој признал дека ги сторил и двата напада, и бомбашкиот на владините згради во Осло и ...

Монструмот од Норвешка ги призна своите гнасни, но “неопходни“ дела

Нетпрес - 24.07.2011

Монструмот Андерс Бехринг Брејвик кој ги изврши напади во норвешката престолнина при што животот го загубија 92 лица, рече дека неговите дела се гнасни но неопходни и дека е подготвен своите постапки ...

Монструмот Брејвик ги подготвувал нападите во Осло од 2009 година

Press24 - 24.07.2011

Нападите кои во петокот беа извршени во Норвешка, во кои загинаа 92 лица, подготвувани се најрано од есента 2009 година, судејќи според еден електронски документ од 1.500 страници, чиј автор како што ...

Норвешкиот атентатор за масакрот се подготвувал во повеќе европски градови

Сител - 24.07.2011

Норвежанецот, осомничен за петочните атентати во Осло и островот Утоја во кои загинаа 92 лица, акциите ги подготвувал најмалку две години престојувајќи во повеќе европски градови меѓу кои и Прага, ...

Грозни, но неопходни напади?!

Р.С.Европа - 24.07.2011

Осомничениот за извршување на нападитe во Норвешка во кои загинаа најмалку 93 луѓе, призна дека ги извршил нападите. Осомничениот Андерс Бехринг Бреивик беше уапсен во петокот, по вториот напад на ...

Терористот од Осло нападнал со бомба од ѓубриво

Курир - 24.07.2011

Бомбата употребена во нападот во Осло наликува на бомбата користена во терористичкиот напад во Оклахома сити од 1995 година, изработена од ѓубриво и дизел гориво, изјави извор на норвешката полиција.

Норвешкиот двоен напаѓач ја призна вината, изјави неговиот адвокат

МРТ - 24.07.2011

Осомничениот 32-годишен Норвежанец за двата напади во Норвешка од петокот, во кои беа убиени над 92 лица, призна дека ги извршил нападите, за кои што го обвинуваат, изјави неговиот адвокат Геир ...

Бројот на жртвите од нападите во Норвешка се искачи на 93

Р.С.Европа - 24.07.2011

Бројот на жртвите од нападите во Норвешка се искачи на 93,откако еден човек им подлегна на повредите во болница во Осло.

ФОТО: Норвешка во солзи, тагува по своите деца

Нетпрес - 24.07.2011

Повеќе стотина лица присуствувале на комеморативната седница во катедрала во Осло за жртвите на двата напади од петокот во која настрадале 93 лица.

Груевски упати писмо со сочуство до неговиот норвешки колега

Р.С.Европа - 24.07.2011

Премиерот Никола Груевски испрати писмо со сочувство до норвешкиот премиер Столтенберг по повод трагичните настани во Норвешка.

Бомбата употребена во Осло слична на онаа во Оклахома сити во 1995 година

МРТ - 24.07.2011

Бомбата употребена во нападот во Осло наликува на бомбата користена во терористичкиот напад во Оклахома сити од 1995 година, изработена од ѓубриво и дизел гориво, изјави извор на норвешката полиција.

Груевски до Столтенберг: Споделена тага е помала тага

Press24 - 24.07.2011

Мандатарот Никола Груевски му испрати писмо со сочуство на својот норвешки колега Стотенберг Длабоко ме потресе веста за големата трагедија и серијата грозоморни напади во Вашата држава во кои ...

Груевски изрази сочуство до својот норвешки колега

Нетпрес - 24.07.2011

Премиерот Никола Груевски упати писмо со сочуство до неговиот норвешки колега Јенс Столтенберг за нападите во неговата земја при што животот го загубија 93 лица.

Брејвик ги подготвувал нападите во Осло од 2009 година

МРТ - 24.07.2011

Нападите кои во петокот беа извршени во Норвешка, во кои загинаа 92 лица, подготвувани се најрано од есента 2009 година, судејќи според еден електронски документ од 1.500 страници, чиј автор како што ...

Комеморација за жртвите на нападите во Норвешка

Сител - 24.07.2011

Над стотина луѓе присуствуваа денеска на комеморацијата во катедрала во Осло за жртвите на двата напади од петокот, во кои загинаа најмалку 93 лица, а премиерот Јенс Столтенберг порача дека дури сега ...

Груевски упати писмо со сочуство до Норвешка

+инфо - 24.07.2011

Старо-новиот премиер Никола Груевски испрати писмо со сочуство до својот норвешки колега Стотенберг, изразувајќи жалење за изгубените млади животи при нападите.

Брејвик: Нападите беа неопходни и требаше да се оди до крај

Press24 - 24.07.2011

Норвешкиот двоен напаѓач ја призна вината за двата напади во Осло, изјави неговиот адвокат Осомничениот 32-годишен Норвежанец за двата напади во Норвешка од петокот, во кои беа убиени над 92 лица, ...

Норвешкиот атентатор за масакрот се подготвувал во повеќе европски градови

+инфо - 24.07.2011

Норвежанецот, осомничен за петочните атентати во Осло и островот Утоја во кои загинаа 92 лица, акциите ги подготвувал најмалку две години престојувајќи во повеќе европски градови меѓу кои и Прага, ...

Брејвик сакал да нападне и со атомско оружје

Курир - 24.07.2011

Норвежанецот Андерс Беринг Брејвик кој ги изврши нападите во Осло и островот Утоја во кои загинаа 92 лица, акциите ги подготвувал најмалку две години престојувајќи во повеќе европски градови меѓу кои ...

Норвешкиот атентатор за масакрот се подготвувал во повеќе европски градови

МРТ - 24.07.2011

Норвежанецот, осомничен за петочните атентати во Осло и островот Утоја во кои загинаа 92 лица, акциите ги подготвувал најмалку две години престојувајќи во повеќе европски градови меѓу кои и Прага, ...

Монструмот од Норвешка ги призна своите гнасни, но “неопходни“ дела

Точка - 24.07.2011

Монструмот Андерс Бехринг Брејвик кој ги изврши напади во норвешката престолнина при што животот го загубија 92 лица, рече дека неговите дела се гнасни но неопходни и дека е подготвен своите постапки ...

Бомбата во Осло е направена од вештачко ѓубре и дизел

Точка - 24.07.2011

Бомбата која е искористена во нападот на зградата на владата во норвешката престолнина во кој загинаа седум лица е направена од комбинација на вештачко ѓубре и дизел гориво.

Монструмот го подготвувал масакарот две години

Вечер Прес - 24.07.2011

Мислам дека ова ќе биде мојот последен пост. Сега е петок 22 јули, 12.51. Срдечни поздрави, Ендрју Бервик, витез Јустициар, витези Темплари Европа, витези темплари Норвешка, гласи последниот пост на ...

Норвешкиот двоен напаѓач ја призна вината

Идивиди - 24.07.2011

Осло, 24 јули 2011 (МИА) - Осомничениот 32-годишен Норвежанец за двата напади во Норвешка од петокот, во кои беа убиени над 92 лица, призна дека ги извршил нападите, за кои што го обвинуваат, изјави ...

Во два напади во Норвешка - 92-ца загинати

А1 - 23.07.2011

Бројот на загинати во вчерашниот двоен напад во Норвешка се искачи на 92 човек. 85 од нив биле директно застрелани од напаѓачот, во младинскиот камп Утоеја, а седуммина загинале во експлозијата близу ...

Истрага во Норвешка, уапсен уште еден

А1 - 23.07.2011

Норвешка ги затвори границите по масакрот во Осло - полицијата не ги потврдува наводите на медиумите дека уапсеното лице е помагач на напаѓачот.

Осло - град на духови

А1 - 23.07.2011

Денеска, по масакрот на островот Утоеја и владиниот комплекс згради, норвешките знамиња се спуштени на половина копје, а земјата тагува во загинатите.

Маскиран напаѓач отвори оган на остров близу Осло

Дневник - 23.07.2011

Набргу по експлозијата што се случи денеска во Осло, маж маскиран во полициска униформа отворил оган за време на собир на младинската организација на Норвешката работничка партија на премиерот Јенс ...

Војска се распоредува во центарот на Осло

Дневник - 23.07.2011

Војници на норвешката армија се распоредуваат во центарот на Осло, во близина каде денеска експлодира бомба. Според последните извештаи во експлизијата загинаа седум лица, а повеќе се повредени.

Уапсен подметнувачот на експлозивот

Телма - 23.07.2011

Полицијата во Осло го уапси Норвежанинот за кого се сомнева дека е одговорен за терористичкиот напад на островот Утоја во кој се убиени 80 лица, членови на подмладокот на владеачката партија.

Повеќе од 87 настрадани во Норвешка, познат идентитетот на приведениот

Алсат-М - 23.07.2011

Триесет и двегодишен Норвежанец е уапсен под сомнение дека е извршител на вчерашните инциденти во Норвешка. Според норвешката телевизија, името на приведеното лице е Андрес Беринг Бревик.

Најмалку 90 загинати во нападот на островот Утоја, близу Осло

Дневник - 23.07.2011

Најмалку 90 загинати и исто толку повредени е новата бројка на настрадани по вчерашниот крвав напад на островот Утоја, близу Осло.

Зад нападот најверојатно стои Норвежанец

Deutsche Welle - 23.07.2011

Триесетгодишник, непријателски расположен кон исламот, е осомничен дека е извршителот на двата напада со смртни последици вчера во Осло и околината, соопшти денеска норвешката полиција, не ...

Осло: Лажен полицаец уби најмалку 84 лица во младински камп

Канал5 - 23.07.2011

Најмалку 84 лица загинаа вчера кога вооружен напаѓач, маскиран во полицаец, отворил оган врз подмладокот на владејачката норвешка Работничка партија на островот Утоја, соопшти утринава норвешката ...

Монструмот Бреивик: Една личност со вера е посилна од 100.000 други кои имаат само интереси

Канал5 - 23.07.2011

Осомничениот за двата смртоносни напади кои се случија во Осло и на островот Утоја е непријателски расположен кон исламот, соопшти норвешката полиција, не наведувајќи ги мотивите за нападите.

Светот ги осуди нападите во Норвешка

Алсат-М - 23.07.2011

Државите ширум светот ги осудија двата одвоени напади во Норвешка во кои загина најмалку 91 лице, претежно тинејџери, со оценка дека станува збор за „кукавички чин“ и со ветување дека ќе ја зајакнат ...

Ова е Норвежанецот кој масакрира 90 луѓе крај Осло

Дневник - 23.07.2011

Триесет и две годишниот Андерш Беринг Брајвик изутрината официјално беше обвинет за двата напади, кои според полициски извор веќе се третираат како терористички акти.

Норвешка воведе гранична контрола, полицијата трага по втор напаѓач

Дневник - 23.07.2011

Норвешка времено ја обнови граничната контрола за земјите од Шенген зоната, изјави претставник на руската Амбасада во Осло.

Светот згрозен од нападите во Норвешка

Deutsche Welle - 23.07.2011

Ширум светот осудени двата одвоени напади во Норвешка во кои загина најмалку 91 лице, со оценка дека станува збор за „кукавички чин“ и со ветување за зајакнување на соработката меѓу агенциите во ...

Норвешка во шок по вчерашните напади

Deutsche Welle - 23.07.2011

По масакрот на норвешкиот остров Утоја и бомбашкиот напад во Осло во кои загинаа 91 лице, полицијата го уапси осомничен Норвежанец со врски со деснорадикалната сцена.

Монструмот од Осло веројатно имал и помагач

Канал5 - 23.07.2011

Норвешката полиција ги истражува изјавите на сведоците дека на островот Утоја, каде беше извршен масакр, имало уште еден напаѓач, а во меѓувреме се појавија и наводи дека осомничениот Бреивик е ...

Бројот на настраданите во Норвешка се искачи на 91

Алсат-М - 23.07.2011

Најмалку 91 лице загина во вчерашните напади во норвешкиот главен град Осло, Осумесет и четири лица се убиени во вчерашниот оружен напад на младинскиот собир на островот Утоја во близина на Осло, ...

Силна експлозија во Осло, двајца мртви

Дневник - 23.07.2011

Две лица загинаа, а неколкумина се повредени денеска во силна експлозија, од која се оштетени владини објекти во центарот на норвешкиот главен град Осло, вклучувајќи го и кабинетот на премиерот Јенс ...

Светот ги осуди нападите во Норвешка

Дневник - 23.07.2011

Државите ширум светот ги осудија двата одвоени напади во Норвешка во кои загина најмалку 91 лице, претежно тинејџери, со оценка дека станува збор за „кукавички чин“ и со ветување дека ќе ја зајакнат ...

Зад нападот во Норвешка стои Норвежанец

Алсат-М - 23.07.2011

Висок, русокос ерген. Ова е кусиот опис на Андерс Беринг Брејвик, Норвежанецот осомничен за масакрот на островот Утоја. Тој е христијански фундаменталист со крајно десничарски ставови.

Европол формира кризна група поради нападите во Норвешка

Дневник - 23.07.2011

Европската организација за полициска соработка, Европол формираше кризна група, која треба да им помогне на властите во Норвешка во истрагата за вчерашните напади во кои загинаа 92 лица.

Деведесет и една жртва во нападите во Норвешка

Телма - 23.07.2011

Најмалку 91 лице загина во вчерашните напади во норвешкиот главен град Осло, Осумесет и четири лица се убиени во вчерашниот оружен напад на младинскиот собир на островот Утоја во близина на Осло, ...

Норвешка времено воведе гранична контрола, полицијата трага по втор напаѓач

Телма - 23.07.2011

Норвешка времено ја обнови граничната контрола за земјите од Шенген зоната, изјави претставник на руската Амбасада во Осло.

Полицијата пронајде експлозив на островот близу Осло

Дневник - 23.07.2011

Норвешката полиција вечерва пронајде недетониран експлозив на островот Утоја каде маскиран напаѓач отвори оган врз тинејџери на политички собир. Според неофицијални податоци, загинале околу 30 луѓе.

Околу 30 убиени во оружениот напад на островот близу Осло

Дневник - 23.07.2011

Околу триесетина млади луѓе биле убиени во оружениот напад што денеска се случи на островот Утоја во близина на Осло, објави телевизијата „Скај њуз“ повикувајќи се на очевидци.

Напаѓачот на островот близу Осло е Норвежанец

Дневник - 23.07.2011

Норвешки државјанин е напаѓачот кој денеска доцна попладне отвори оган во младински камп на островот Утоја, близу Осло. Тој веќе се наоѓа во притвор.

Осло напад: фотографии

Дневник - 23.07.2011

Според најновите агенциски извештаи, во нападот што попладнево се случи во Осло загинаа седум лица. Дваесетина се повредени.

Седум мртви во експлозијата во Осло, нападите се поврзани

Кајгана - 23.07.2011

Во експлозијата во центарот на Осло загинале седум лица, а две се потешко ранети, потврди градската полиција која, исто така, верува дека експлозијата и нападот со огнено оружје на собирот на младите ...

Билансот на загинатите во нападите во Норвешка достигна 92 луѓе

+инфо - 23.07.2011

Билансот на загинатите во вчерашниот вооружен напад на младински собир на островот Утоја во близина на Осло достигна 85 луѓе, со што вкупниот број жртви во двата напада во Норвешка достигна 92 луѓе, ...

Норвешка: Девет или десет мртви во пукањето на островот Утоеја

Кајгана - 23.07.2011

Вооружениот напаѓач убил девет или десет луѓе при нападот на собирот на подмладокот на владејачката партија во Норвешка, потврди полицијата.

Столтенберг - Нападите во земјата се „национална трагедија"

Inpress - 23.07.2011

Осло, 23. јули 2011 (ИНПРЕС) Премиерот на Норвешка Јенс Столтенберг двојниот напад во кој загинаа најмалку 87 лица, го оцени како „национална трагедија", пренесе ББС.

Норвешка: Уапсениот напаѓач е Норвежанец

Кајгана - 23.07.2011

Мажот кој е уапсен по вооружениот напад врз собирот на норвешкиот социјалдемократски подмладок на островот Утоја е Норвежанец, соопшти норвешкиот Министер за правда, Кнут Сторбергет.

Норвешка ги затвори границите - се трага по уште едно лице

Press24 - 23.07.2011

Земјите од Шенген зоната кон крајот на минатиот месец се договорија дека обновување на граничната контрола е можно само во исклучитени случаи, односно кога се работи за „критични ситуации“.

ВИДЕО: Над 90 мртви во Норвешка

Press24 - 23.07.2011

Најмалку 91 лице загина во вчерашните напади во норвешкиот главен град ...

ФОТО: Ова е монструмот одговорен за крвопролевањето во Норвешка

Press24 - 23.07.2011

Полицијата потврди дека двата нападис е поврзани. Уапсене убиецот 32 годишниот Норвежанец Андерс Бехринг Бреивик. Полицијата тврди дека истиот човек е вмешан во двата настани со оглед на тоа што е ...

Норвешка ја врати граничната контрола, се трага по втор напаѓач

+инфо - 23.07.2011

Норвешка времено ја обнови граничната контрола за земјите од шенген-зоната, изјави претставник на руската Амбасада во Осло.

Светот ги осуди нападите во Норвешка

МРТ - 23.07.2011

Државите ширум светот ги осудија двата одвоени напади во Норвешка во кои загина најмалку 91 лице, претежно тинејџери, со оценка дека станува збор за „кукавички чин“ и со ветување дека ќе ја зајакнат ...

ФОТО: Во Норвешка убиени над 90 лица

Нетпрес - 23.07.2011

Во пукање на Норвежанец преправен во полицаец во младински камп во Осло и во експлозија на автомобил бомба во центарот на норвешката престолнина животот го загубиле најмалку 91 лице.

Најмалку 91 жртва во нападите во Норвешка

Р.С.Европа - 23.07.2011

Најмалку 91 човек загинале во двата напади во Норвешка , соопшти полицијата. Според најновите податоци, 84 луѓе биле убиени кога вооружен напаѓач, отворил оган во младински камп, организиран од ...

Медведев ги осуди нападите во Норвешка

Р.С.Европа - 23.07.2011

Рускиот претседател Дмитриј Медведев денеска ги осуди нападите во Норвешка, во кои загинаа најмалку 91 човек. Медведев во пораката со сочуство до норвешниот премиер Јенс Столтенберг, вели: „Ние ги ...

Верска нетрпеливост, мотив за нападите во Норвешка

Кајгана - 23.07.2011

Триесетгодишник осомничен дека е извршителот на двата напади со смртни последици извршени во петокот во Осло и околината, непријателски е расположен кон исламот, соопшти во саботата норвешката ...

Норвешка времено воведе гранична контрола за земјите од Шенген зоната

МРТ - 23.07.2011

Норвешка времено ја обнови граничната контрола за земјите од Шенген зоната, изјави претставник на руската Амбасада во Осло.

Најмалку 91 лице загина во нападите во Норвешка

Сител - 23.07.2011

Најмалку 91 лице загина во вчерашните напади во норвешкиот главен град Осло. Осумесет и четири лица се убиени во вчерашниот оружен напад на младинскиот собир на островот Утоја во близина на Осло, ...

Во два напади во Норвешка загина најмалку 91 лице

Кајгана - 23.07.2011

Најмалку 91 лице загина во двата одвоени напада кои во Осло и во околината на младинскиот камп на островот Утоја ги изврши ист осомничен, соопшти денеска норвешката полиција.

Најмалку 91 лице загина во нападите во Норвешка

МРТ - 23.07.2011

Најмалку 91 лице загина во вчерашните напади во норвешкиот главен град Осло. Осумесет и четири лица се убиени во вчерашниот оружен напад на младинскиот собир на островот Утоја во близина на Осло, ...

Христијански фундаменталист и масон е монструмот од Норвешка

Нетпрес - 23.07.2011

Норвежанецот кој е уапсен под сомнение дека убил најмалку 84 лица во младински камп на владејачката норвешка Работничка партија на островот Утој во близина на Осло е идентификуван како 32- годишниот ...

Во два напади во Норвешка загинаa најмалку 91 лице

Алфа - 23.07.2011

Најмалку 91 лице загинаа во двата одвоени напада кои во Осло и во околината на младинскиот камп на островот Утоја ги изврши ист осомничен, соопшти денеска норвешката полиција.

Бројот на жртвите од нападите во Осло се искачи на 91

+инфо - 23.07.2011

Осумдесет и четири луѓе се убиени во вчерашниот воооружен напад на младинскиот собир на островот Утоја во близина на Осло, соопшти норвешката полиција.

Масакр во Норвешка, бројот на загинатите се искачи на 91 лице

Inpress - 23.07.2011

Осло, 23. јули 2011 (ИНПРЕС) 91 лице настрадаа во двата напада во Норвешка. Вооружен напаѓач пукаше во млади, само неколку часа по експлозијата на бомба во центарот на Осло.

Неонацизмот зад пеколот во Норвешка?

Оn.net - 23.07.2011

Најмалку 84 лица биле застрелани од страна на маж маскиран како полицаец во младински камп на остров близу Осло, неколку часа по бомбашкиот напад на норвешкиот главен ...

Норвешка - Во истрагата за нападите вклучени и странски разузнавачи

Р.С.Европа - 23.07.2011

Премиерот на Норвешка, Јенс Столтенберг, изјави дека соработуваат со странски разузнавачки агенции за да се види дали постои меѓународна инволвираност во вчерашните напади во кои загина 91 човек.

Норвешкиот премиер под закани?

Курир - 23.07.2011

Норвешката полиција денес исткакна дека е уапсено лице во хотелот Сандволен каде се очекувало да пристигне актуелниот премиер.

Светот ги осуди нападите во Норвешка

Сител - 23.07.2011

Државите ширум светот ги осудија двата одвоени напади во Норвешка во кои загина најмалку 91 лице, претежно тинејџери, со оценка дека станува збор за „кукавички чин“ и со ветување дека ќе ја зајакнат ...

Фото: Уапсен напаѓачот кој уби најмалку 91 лица во Осло

Курир - 23.07.2011

И понатаму владее хаос што се однесува на загинатите и ранетите во нападите во Норвешка. Полицијата извести дека во Осло загинале 7 лица, а најмалку 84 за време на пукањето во кампот за млади на ...

Хорор и неверување во Норвешка

Нетпрес - 23.07.2011

Норвежаните се во шок после крвопролевањето во кое настрадаа повеќе од 90 лица кои во таа мирна скандинавска земја не паметат ваква трагедија.

Државите низ светот ги осудија нападите во Норвешка

+инфо - 23.07.2011

Светот ги осуди двата одвоени напада во Норвешка во кои загина најмалку 91 лице, претежно тинејџери, со оценка дека станува збор за „кукавички чин” и со ветување дека ќе ја зајакнат соработката меѓу ...

Во нападите во Норвешка учествувал и втор човек?

Р.С.Европа - 23.07.2011

Најмалку 92 луѓе загинале во двата напади во Норвешка , соопшти полицијата. Според најновите податоци, 85 луѓе биле убиени кога вооружен напаѓач, отворил оган во младински камп, организиран од ...

Норвешката полиција се сомнева во двајца напаѓачи

Кајгана - 23.07.2011

Норвешката полиција претпоставува дека напаѓачот кој во петокот по експлозијата во центарот на престолнината Осло нападна камп на лабуристичката младина на островот Утеија, имал најмалку еден ...

Масакр во Норвешка

Р.С.Европа - 23.07.2011

87 Жртви во двата напада во Норвешка. Вооружен напаѓач пукаше во млади, само неколку часа по експлозијата на бомба во центарот на Осло.

Државните лидери ги осудија нападите во Норвешка

Курир - 23.07.2011

Државните лидери едногласно ги осудија нападите во Норвешка во кои загинаа најмалку 91 лице, претежно тинејџери. Тие истовремено изјавија дека ќе ја зајакнат соработката меѓу разузнавачките агенции ...

Уапсен Новежанецот осомничен за бомбата и убиствата во Осло

Сител - 23.07.2011

Норвешка ја загуби својата невиност. По ова ништо нема да биде исто. Мирната Норвешка се претвори во вистински пекол. Во само еден ден убени се над 90 луѓе.

Хорор и неверување во Норвешка

Точка - 23.07.2011

Норвежаните се во шок после крвопролевањето во кое настрадаа повеќе од 90 лица кои во таа мирна скандинавска земја не паметат ваква трагедија.

Христијански фундаменталист и масон е монструмот од Норвешка

Точка - 23.07.2011

Норвежанецот кој е уапсен под сомнение дека убил најмалку 84 лица во младински камп на владејачката норвешка Работничка партија на островот Утој во близина на Осло е идентификуван како 32- годишниот ...

ФОТО: Во Норвешка убиени над 90 лица

Точка - 23.07.2011

Во пукање на Норвежанец преправен во полицаец во младински камп во Осло и во експлозија на автомобил бомба во центарот на норвешката престолнина животот го загубиле најмалку 91 лице.

Силна експлозија го потресе Осло

Н.Македонија - 23.07.2011

Експлозијата, во која е убиено најмалку едно лице, причини голема штета на зградата на норвешката влада, а премиерот Столтенберг не е повреден во инцидентот Терористички напад ја потресе мирната ...

Најмалку 91 лице загина во нападите во Норвешка

Идивиди - 23.07.2011

Осло, 23 јули 2011 (МИА) - Најмалку 91 лице загина во вчерашните напади во норвешкиот главен град Осло. Осумесет и четири лица се убиени во вчерашниот оружен напад на младинскиот собир на островот ...

Норвешка: Над 90 убиени, осомничен за масакрот Норвешки десничарски-екстремист

eReporter - 23.07.2011

Норвешка денеска се соочува со едно од најголемите злосторства во поновата Европска историја, полицијата соопшти дека 91 луѓе се убиени во нападите во центарот на Осло и блискиот летен камп на еден ...

Експлозија во Осло пред канцелариите на премиерот – видео, слики, реакции и информации на Twitter

IT.mk - 22.07.2011

Повеќето Twitter корисници се шокирани како Осло може да биде мета на терористички напад откако експлозија ги уништи канцелариите на норвешкиот премиер и други институции.

Седум мртви во експлозијата во Осло

А1 - 22.07.2011

Седум загинати и двајца тешко повредени во силна експлозија, од која се оштетени објектите на владата во центарот на Осло, вклучувајќи го и кабинетот на премиерот Јенс Солтенберг, јавуваат светските ...

Втор напад во Норвешка

А1 - 22.07.2011

Најмалку петмина се ранети кога набргу по експлозијата пред канцелариите на норвешкиот премиер Јенс Столтенберг во престолнината Осло, маж во полициска униформа отворил оган на собир на подмладокот ...

Терористички напади во Норвешка

Телма - 22.07.2011

Неколку лица загинале и биле повредени во денешната силна експлозија во центарот на Осло, каде што се наоѓа зградата на владата на Норвешка и објекти на медиуми и канцеларии.

Пукотници на 60 км од Осло

Алсат-М - 22.07.2011

НАЈНОВО ОД НОРВЕШКА На островот Утоја на околу 60 км од главниот град на Норвешка, Ослов, непознато лице облечено во полициска униформа отвори оган кон присутните на младинска манифестација на ...

Терористички напад во Осло

Алсат-М - 22.07.2011

За Норвешка до попладнево се велеше дека е најмирната земја во светот со најмалку насилство. Но, за миг сето тоа падна во вода.

Силна експлозија во Осло, повеќе повредени

Deutsche Welle - 22.07.2011

Експлозија во близина на норвешката влада одекна попладнево во Осло. Според изјави на очевидци, има повеќе повредени, а причинета е и голема материјална штета.

Експлозија во владината зграда во Осло, осуммина повредени

Канал5 - 22.07.2011

Најмалку осум луѓе се повредени во силна експлозија во зградата на норвешката влада во Осло, каде што се наоѓа и канцеларијата на премиерот Јенс Столтенберг, кој не е повреден и е пренесен на ...

Најмалку двајца загинати во Осло

Алсат-М - 22.07.2011

Според националното радио на Норвешка најмалку две лица загинале при експлозиите во центарот на Осло. Во моментов во тек е евакуација на сите граѓани кои живеат во зградите во околината на ...

Итна вест: Бомбашки напад во Осло

Алсат-М - 22.07.2011

Најмалку две моќни експлозии пред малку го потресоа главниот град на Норвешка, Осло, јавуваат светските медиуми. Се случиле во близина на зградата на Владата.

Најмалку двајца мртви, повеќе од 15 повредени во Осло

Deutsche Welle - 22.07.2011

Најмалку две лице ги загубија животите во нападот во центарот на Осло, а повеќе од 15 луѓе се повредени. Причинета е и голема материјална штета.

Експлозија го стресе центарот на Осло

Оn.net - 22.07.2011

Голема експлозија ја оштети владината зграда во центарот на норвешката престолнина, погодена е и канцеларијата на премиерот Јенс Столтенберг а медиумите јавуваат дека има и ...

Експлозија во седиштето на владата на Норвешка во Осло

Р.С.Европа - 22.07.2011

Силна експлозија одекнала во седиштето на норвешката влада во центарот на Осло. Како што јави Ројтерс, неколку луѓе биле повредени, но не и премиерот на Норвешка, чија канцеларија е во таа зграда.

Двајца загинати во експлозија пред владината зграда во Осло

Алфа - 22.07.2011

Најмалку двајца луѓе загинаа, а над 15 се повредени во силната експлозија која го потресе центарот на главниот град на Норвешка, Осло.

Експлозија на бомба во центарот на Осло, напад врз млади во камп

Р.С.Европа - 22.07.2011

Неколку лица загинале и биле повредени во денешната силна експлозија во центарот на Осло, каде што се наоѓа зградата на владата на Норвешка и објекти на медиуми и канцеларии.

Бомба во Осло, напад врз младински капм во Норвешка

Р.С.Европа - 22.07.2011

Најмалку 7 луѓе загинале, а уште неколкумина биле повредени во денешната силна експлозија на бомба во центарот на Осло и во престрелката во еден младински камп на владејачката Лабуристичка партија во ...

Втор напад во Норвешка: 20 мртви на собир близу Осло?

Кајгана - 22.07.2011

Најмалку пет лица се ранети, а се шпекулира и со 20 мртви, кога набргу по експлозијата пред канцелариите на норвешкиот премиер Јенс Столтенберг во престолнината Осло, маж во полициска униформа ...

Двајца загинати, а 15 луѓе повредени во експлозија пред владината зграда во Осло

+инфо - 22.07.2011

Најмалку двајца загинаа, а над 15 се повредени во силната експлозија која го потресе центарот на главниот град на Норвешка, Осло.

Центарот на Осло го стресе експлозија

Press24 - 22.07.2011

Силната експлозија која одекна во центарот на Осло ја оштети владината зграда, а ја погоди и канцеларијата на премиерот Јенс Столтенберг Како што пренесуваат странските медиуми експлозијата која се ...

Во два напади во Осло – 12 загинати

Алфа - 22.07.2011

Експлозијата во центарот на Осло, најверојатно ја предизвикал автомобил бомба, потврди норвешката полиција.Најмалку 7 луѓе загинаа во детонацијата.

Силна експлозија во близина на владината зграда во Осло, има повеќе повредени

Сител - 22.07.2011

Неколку луѓе се повредени денеска во силна експлозија, од која се оштетени владини објекти во центарот на норвешкиот главен град Осло, вклучувајќи го и кабинетот на премиерот Јенс Столтенберг, кој во ...

Нов, втор напад во Осло, околу 20 жртви

Press24 - 22.07.2011

По експлозијата на бомба пред зградата на Владата на Норвешка, се случи уште еден инцидент на околу 60 км од Осло, на собирот на подмладокот на партијата на премиерот на островот Утоеји Најмалку пет ...

Видео: Стравична експлозија пред парламентот во Осло

Курир - 22.07.2011

Во главниот град на Норвешка, Осло денеска одекна страшна експлозија. Несреќата се случи пред зградата на Парламентот, а повредени според првичните информации се осум лица.

Во два напади во Осло – 12 загинати

+инфо - 22.07.2011

Експлозијата во центарот на Осло, најверојатно ја предизвикал автомобил бомба, потврди норвешката полиција.Најмалку 7 луѓе загинаа во детонацијата.

Видео: Две експлозии во норвешката Влада

Курир - 22.07.2011

Во главниот град на Норвешка, Осло денеска одекна страшни експлозии. Несреќата се случи во владината зграда, а повредени според првичните информации се осум лица.

Силна експлозија пред зградата на норвешката влада

Кајгана - 22.07.2011

Неколку луѓе се повредени денeска во силна експлозија од која се оштетени објектите на владата во центарот на Осло, вклучувајќи го и кабинетот на премиерот Јенс Солтенберг, јавуваат светските агенции.

Евакуација на луѓето од зградите во близина на норвешката влада

Кајгана - 22.07.2011

Се евакуираат луѓето од сите згради во близина на владиниот комплекс во Осло, каде што денеска одекна силна експлозија, пренесува Итар-тасс.

Осло мета на тероризам 27 загинати

+инфо - 22.07.2011

Најмалку пет лица се ранети, а се шпекулира и со 27 мртви, кога набргу по експлозијата пред канцелариите на норвешкиот премиер Јенс Столтенберг во престолнината Осло, маж во полициска униформа ...

Експлозии во Осло, загина најмалку едно лице

Inpress - 22.07.2011

Осло, 22. јули 2011 (ИНПРЕС) Најмалку еден човек загина во моќните експлозија, која ги искрши прозорците на владини згради во центарот на норвешката престолнина Осло, соопшти локално радио.

Силна експлозија во близина на владината зграда во Осло, има жртви

МРТ - 22.07.2011

Неколку луѓе се повредени денеска во силна експлозија, од која се оштетени владини објекти во центарот на норвешкиот главен град Осло, вклучувајќи го и кабинетот на премиерот Јенс Столтенберг, кој во ...

Најмалку две жртви во терористичкиот напад во Осло

+инфо - 22.07.2011

Најмалку две лице ги загубија животите во терористичкиот напад во центарот на Осло, а најмалку 8 луѓе се повредени. Причинета е и голема материјална штета.

Фото + Видео: Две страшни експлозии во норвешката Влада

Курир - 22.07.2011

Во главниот град на Норвешка, Осло денеска одекнаа две страшни експлозии кои ги потресоа владините згради. Првата експолозија се случила близу владината зграда, каде се наоѓа канцеларијата на ...

Бомбашки напад во Осло

+инфо - 22.07.2011

Најмалку две моќни експлозии пред малку го потресоа главниот град на Норвешка, Осло, јавуваат светските медиуми. Се случиле во близина на зградата на Владата.

ВИДЕО: Двајца загинати во екпслозија на бомба во зградата на Владата во Осло

eReporter - 22.07.2011

Најмалку две лица го загубија животот, а повеќемина се повредени попладнево по силната експлозија пред зградата на норвешката влада во Осло.

Норвешка: 7 загинати во Осло, неколкумина убиени во втор напад

eReporter - 22.07.2011

Норвешката полиција уапсила еден маж на островот Утоја под сомневање дека отворил оган на собир на подмладокот на владејачката лабуристичка партија, се качи и бројот на жртвите во експлозијата во ...

Триесетина убиени во нападите во Осло

Идивиди - 22.07.2011

Во силна експлозија на бомба денеска во центарот на Осло загинаа две лица, а 15 се повредени, при што е причинета штета врз зградата на норвешката Влада, соопшти полицијата.