TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕУ и САД: Русија мора да преземе вонредни мерки за решение во Сирија

Руска реч - 25.09.2016

ЕУ и САД сметаат дека сирискиот режим треба да престане со неселективното бомбардирање. Русија треба да докаже дека е подготвена да ги преземе сите неопходни мерки за да се спаси дипломатското решение во Сирија, се вели во заедничката изјава на ЕУ, ...

Лавров: Да се спречи ситуацијата во Сирија да се претвори во катастрофа

Вест - 24.09.2016

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, изјави дека е време да се „научат лекциите“ од претходните кризи и да се спречи ситиацијата во Сирија да се претвори во катастрофа.

САД и Русија остануваат на различни позиции за Сирија

Стандард - 24.09.2016

САД и Русија не успеаја да се договорат за спроведување на договореното примирје во Сирија. Во рамките на дипломатските разговори за време на годишното заседание на Генералното собрание на ОН двете страни се согласиле дека нивните разговори треба да ...

САД и Русија остануваат на различни позиции за Сирија

Фактор - 24.09.2016

САД и Русија не успеаја да се договорат за спроведување на договореното примирје од самите нив во Сирија. Во рамките на дипломатските пресметки за време на годишната сесија на Генералното собрание на ОН двете страни се согласија дека нивните ...

Лавров: Да се спречи ситуацијата во Сирија да се претвори во катастрофа...

Н.Македонија - 24.09.2016

Лавров: Да се спречи ситуацијата во Сирија да се претвори во катастрофа Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, изјави денеска дека е време да се „научат лекциите“ од претходните кризи и да се спречи ситиацијата во Сирија да се ...

Неуспешен состанок за примирјето во Сирија

Алфа - 23.09.2016

Меѓународниот состанок на високо ниво за кризата во Сирија во Њујорк заврши синоќа без договор за тоа како ќе заживее пропаднатото примирје, кое претходно го договорија САД и Русија. Меѓународниот состанок на високо ниво за кризата во Сирија во ...

Неуспешен состанок за примирјето во Сирија

А1 On - 23.09.2016

Меѓународниот состанок на високо ниво за кризата во Сирија во Њујорк заврши синоќа без договор за тоа како ќе заживее пропаднатото примирје, кое претходно го договорија САД и Русија. Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека неговиот руски ...

Лавров: Да се спречи ситуацијата во Сирија да се претвори во катастрофа

Сител - 23.09.2016

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, изјави денеска дека е време да се „научат лекциите“ од претходните кризи и да се спречи ситиацијата во Сирија да се претвори во катастрофа.

Неуспешен обид за враќање на примирјето во Сирија

Нетпрес - 23.09.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека неговиот руски колега Сергеј Иванов не бил во можност да вети дека ќе бидат приземјени сириските бомбардери и оти ќе биде спречено бомбардирањето на сириските градови.

Неуспешен состанок за примирјето во Сирија

Сител - 23.09.2016

Меѓународниот состанок на високо ниво за кризата во Сирија во Њујорк заврши синоќа без договор за тоа како ќе заживее пропаднатото примирје, кое претходно го договорија САД и Русија. Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека неговиот руски ...

Неуспешен состанок за примирјето во Сирија

Либертас - 23.09.2016

Меѓународниот состанок на високо ниво за кризата во Сирија во Њујорк заврши синоќа без договор за тоа како ќе заживее пропаднатото примирје, кое претходно го договорија САД и Русија. Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека неговиот руски ...

Неуспешен состанок за примирјето во Сирија

Мета - 23.09.2016

Меѓународниот состанок на високо ниво за кризата во Сирија во Њујорк заврши без договор за тоа како да се заживее пропаднатото примирје што претходно го договорија Русија и САД. Американскиот државен секретар, Џон Кери, рече дека неговиот руски ...

Објавени се документите за примирјето во Сирија: За што се договориле Американците и Русите?

Точка - 23.09.2016

Деновиве протекоа детали од договорот за примирјето во Сирија кое што го постигнаа шефовите на дипломатиите на САД и Русија. Според договорот за Сирија кој после долги преговори го постигнаа Џон Кери и Сергеј Лавров, делувањето на сириското воено ...

Неуспешен состанок за примирјето во Сирија...

Н.Македонија - 23.09.2016

Неуспешен состанок за примирјето во Сирија Меѓународниот состанок на високо ниво за кризата во Сирија во Њујорк заврши синоќа без договор за тоа како ќе заживее пропаднатото примирје, кое претходно го договорија САД и Русија.

Неуспешен состанок за примирјето во Сирија

Lider - 23.09.2016

Меѓународниот состанок на високо ниво за кризата во Сирија во Њујорк заврши синоќа без договор за тоа како ќе заживее пропаднатото примирје, кое претходно го договорија САД и Русија. Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека неговиот руски ...

Кери и Лавров разговараа за состојбата во Сирија

ТВ21 - 22.09.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров разговараа во Њујорк за сосотјбата во Сирија, само неколку часа откако во седиштето на Обединетите нации ги изразија своите ставови за случувањата во оваа ...

Берлин бара целосна забрана за летовите над Сирија, вклучително и за авионите на САД

А1 On - 22.09.2016

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер повика на привремена забрана за сите воени летови над Сирија со цел да се одржи примирјето, прогласено минатата недела. Штајнмаер со барањето се спротивстави на барањето на ...

Москва го отфрли предлогот на Кери за приземјување на авионите на Русија и Сирија

Стандард - 22.09.2016

Рускиот заменик-министер за надворешни работи, Сергеј Рибaков денеска го отфрли предлогот на државниот секретар на САД, Џон Кери за запирање на летовите на Русија и Сирија над воените зони во Сирија како неприменлив, пренесува Ројтерс.

Кери и Лавров разговараа за состојбата во Сирија

+инфо - 22.09.2016

Лавров повика на детална и непристрасна истрага за нападот врз хуманитарниот конвој во Сирија во понеделникот. Американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров разговараа во Њујорк за сосотјбата во ...

САД и Русија разговараа за проблемите во Сирија

Нетпрес - 22.09.2016

Руското Министерство за надворешни работи на Фејсбук објави дека Кери и Лавров прво разговарале телефонски на иницијатива на американската страна, а потоа се сретнале во придружба на делегациите за да го продолжат разговорот за проблемите за ...

Кери и Лавров разговараа за состојбата во Сирија

А1 On - 22.09.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров разговараа во Њујорк за сосотјбата во Сирија, само неколку часа откако во седиштето на Обединетите нации ги изразија своите ставови за случувањата во оваа ...

Кери и Лавров разговараа за состојбата во Сирија

Алфа - 22.09.2016

Претходно, Лавров повика на детална и непристрасна истрага за нападот врз хуманитарниот конвој во Сирија во понеделникот. Американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров разговараа во Њујорк за ...

Кери и Лавров разговараа за состојбата во Сирија

Сител - 22.09.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров разговараа во Њујорк за сосотјбата во Сирија, само неколку часа откако во седиштето на Обединетите нации ги изразија своите ставови за случувањата во оваа ...

Кери и Лавров во Њујорк разговараа за Сирија

МРТ - 22.09.2016

Од Вашингтон побараа Москва да го принуди сирискиот претседател Башар Ал Асад да ги приземји воздухопловните сили... Американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров разговараа во Њујорк за состојбата во ...

Кери и Лавров разговараа за состојбата во Сирија

Либертас - 22.09.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров разговараа во Њујорк за сосотјбата во Сирија, само неколку часа откако во седиштето на Обединетите нации ги изразија своите ставови за случувањата во оваа ...

Берлин бара целосна забрана за летовите над Сирија, вклучително и за авионите на САД

Локално - 22.09.2016

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер повика на привремена забрана за сите воени летови над Сирија со цел да се одржи примирјето, прогласено минатата недела. Штајнмаер со барањето се спротивстави на барањето на ...

САД и Русија разговараа за проблемите во Сирија

Точка - 22.09.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров разговараа во Њујорк за сосотјбата во Сирија, само неколку часа откако во седиштето на Обединетите нации ги изразија своите ставови за случувањата во оваа ...

Берлин бара целосна забрана за летовите над Сирија, вклучително и за авионите на САД...

Н.Македонија - 22.09.2016

Берлин бара целосна забрана за летовите над Сирија, вклучително и за авионите на САД Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер повика на привремена забрана за сите воени летови над Сирија со цел да се одржи примирјето, ...

Кери и Лавров разговараа за состојбата во Сирија...

Н.Македонија - 22.09.2016

Кери и Лавров разговараа за состојбата во Сирија Американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров разговараа во Њујорк за сосотјбата во Сирија, само неколку часа откако во седиштето на Обединетите нации ...

Лавров инсистира на детална истрага на нападот на хуманитарниот конвој

Нетпрес - 21.09.2016

Лавров, на седницата на Советот за безбедност на ОН, посветена на Сирија, истакна дека прекинот на огнот, кој беше усогласен на 9 септември со САД, може да функционира само ако постои сеопфатен пристап и истовремени чекори кои ќе ги преземат сите ...

Кери бара да се приземјат сириските воздухопловни сили

А1 On - 21.09.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери побара денеска во Њујорк, Русија да го принуди режимот на сирискиот претседател Башар Ал Асад да ги приземји своите воздухопловни сили, со цел да се обнови можноста за воспоставување на прекин на огнот.

Кери побара да не се надлетува над клучните зони во Сирија

Р.С.Европа - 21.09.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери рече дека сите авиони во северна Сирија треба да бидат приземјени за да се создаде веродостоен прекин на огнот во областа. Кери на Советот за безбедност на Обединетите нации денеска рекол дека верува дека ...

Лавров бара детална истрага за нападот врз хуманитарниот конвој во Сирија

А1 On - 21.09.2016

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров повика денеска на детална и непристрасна истрага за неодашнешниот напад врз хуманитарен конвој во Сирија. Лавров, на седницата на Советот за безбедност на ОН, посветена на Сирија, истакна дека ...

Кери: Светот не е способен да помири завојуваните страни во Сирија

Стандард - 21.09.2016

Американскиот државен секретар, Џон Кери изјави дека меѓународната заедница се покажала неспособна да ги седне завојуваните страни во Сирија на масата за преговори. Тој инсистираше Русија да запре со воздушните напади во поддршка на режимот на Асад, ...

Кери бара да се приземјат сириските воздухопловни сили

+инфо - 21.09.2016

Обраќајки се на Советот за безбедност на ОН, Кери ги повика сите земја да прекинат да поддржуваат некоја страна која пробува. Американскиот државен секретар Џон Кери побара денеска во Њујорк, Русија да го принуди режимот на сирискиот претседател ...

Кери бара да се приземјат сириските воздухопловни сили

Сител - 21.09.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери побара денеска во Њујорк, Русија да го принуди режимот на сирискиот претседател Башар Ал Асад да ги приземји своите воздухопловни сили, со цел да се обнови можноста за воспоставување на прекин на огнот.

Лавров бара детална истрага за нападот врз хуманитарниот конвој во Сирија

+инфо - 21.09.2016

Лавров ова го побара на седницата на Советот за безбедност на ОН, посветена на Сирија, Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров повика денеска на детална и непристрасна истрага за неодашнешниот напад врз хуманитарен конвој во Сирија.

Лавров бара детална истрага за нападот врз хуманитарниот конвој во Сирија

Либертас - 21.09.2016

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров повика денеска на детална и непристрасна истрага за неодашнешниот напад врз хуманитарен конвој во Сирија. Лавров, на седницата на Советот за безбедност на ОН, посветена на Сирија, истакна дека ...

Кери бара да се приземјат сириските воздухопловни сили

Локално - 21.09.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери побара денеска во Њујорк, Русија да го принуди режимот на сирискиот претседател Башар Ал Асад да ги приземји своите воздухопловни сили, со цел да се обнови можноста за воспоставување на прекин на огнот.

Лавров бара детална истрага за нападот врз хуманитарниот конвој во Сирија

Локално - 21.09.2016

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров повика денеска на детална и непристрасна истрага за неодашнешниот напад врз хуманитарен конвој во Сирија. Лавров, на седницата на Советот за безбедност на ОН, посветена на Сирија, истакна дека ...

Лавров бара детална истрага за нападот врз хуманитарниот конвој во Сирија

Lider - 21.09.2016

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров повика денеска на детална и непристрасна истрага за неодашнешниот напад врз хуманитарен конвој во Сирија. Лавров, на седницата на Советот за безбедност на ОН, посветена на Сирија, истакна дека ...

Кери бара да се приземјат сириските воздухопловни сили

Lider - 21.09.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери побара денеска во Њујорк, Русија да го принуди режимот на сирискиот претседател Башар Ал Асад да ги приземји своите воздухопловни сили, со цел да се обнови можноста за воспоставување на прекин на огнот.

ЕУ: САД и Русија да го гарантираат почитувањето на примирјето во Сирија

24 Вести - 20.09.2016

САД и Русија би требало да го гарантираат почитувањето на примирјето во Сирија, што ќе помогне во подобрувањето на хуманитарната ситуација во земјата, изјави во Њујорк високиот претставик на Европската унија за надворешна политика и безбедност ...

ЕУ: САД и Русија да го гарантираат почитувањето на примирјето во Сирија

Алсат-М - 20.09.2016

САД и Русија би требало да го гарантираат почитувањето на примирјето во Сирија, што ќе помогне во подобрувањето на хуманитарната ситуација во земјата, изјави вчера во Њујорк високиот претставик на Европската унија за надворешна политика и безбедност ...

Кери: Примирјето во Сирија не е мртво

А1 On - 20.09.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери по денешниот состанок на Меѓународната група за поддршка на Сирија изјави дека прекинот на огнот „не е мртов“ и покрај продолжувањето на борбите во земјата.

ЕУ: САД и Русија да го гарантираат почитувањето на примирјето во Сирија

+инфо - 20.09.2016

САД и Русија би требало да го гарантираат почитувањето на примирјето во Сирија, што ќе помогне во подобрувањето на хуманитарната ситуација во земјата. САД и Русија би требало да го гарантираат почитувањето на примирјето во Сирија, што ќе помогне во ...

Кери: Примирјето во Сирија не е мртво

Алфа - 20.09.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери по денешниот состанок на Меѓународната група за поддршка на Сирија изјави дека прекинот на огнот „не е мртов“ и покрај продолжувањето на борбите во земјата.

ЕУ: САД и Русија да го гарантираат почитувањето на примирјето во Сирија

Сител - 20.09.2016

САД и Русија би требало да го гарантираат почитувањето на примирјето во Сирија, што ќе помогне во подобрувањето на хуманитарната ситуација во земјата, изјави вчера во Њујорк високиот претставик на Европската унија за надворешна политика и безбедност ...

ЕУ: САД и Русија да го гарантираат почитувањето на примирјето во Сирија

А1 On - 20.09.2016

САД и Русија би требало да го гарантираат почитувањето на примирјето во Сирија, што ќе помогне во подобрувањето на хуманитарната ситуација во земјата, изјави вчера во Њујорк високиот претставик на Европската унија за надворешна политика и безбедност ...

САД и Русија да го гарантираат почитувањето на примирјето во Сирија

Вечер Прес - 20.09.2016

САД и Русија би требало да го гарантираат почитувањето на примирјето во Сирија, што ќе помогне во подобрувањето на хуманитарната ситуација во земјата, изјави вчера во Њујорк високиот претставик на Европската унија за надворешна политика и безбедност ...

Кери: Примирјето во Сирија не е мртво

Либертас - 20.09.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери по денешниот состанок на Меѓународната група за поддршка на Сирија изјави дека прекинот на огнот „не е мртов“ и покрај продолжувањето на борбите во земјата.

ЕУ: САД и Русија да го гарантираат почитувањето на примирјето во Сирија

Либертас - 20.09.2016

САД и Русија би требало да го гарантираат почитувањето на примирјето во Сирија, што ќе помогне во подобрувањето на хуманитарната ситуација во земјата, изјави вчера во Њујорк високата претставичка на Европската унија за надворешна политика и ...

Кери: Примирјето во Сирија не е мртво

Локално - 20.09.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери по денешниот состанок на Меѓународната група за поддршка на Сирија изјави дека прекинот на огнот „не е мртов“ и покрај продолжувањето на борбите во земјата.

ЕУ: САД и Русија да го гарантираат почитувањето на примирјето во Сирија...

Н.Македонија - 20.09.2016

ЕУ: САД и Русија да го гарантираат почитувањето на примирјето во Сирија САД и Русија би требало да го гарантираат почитувањето на примирјето во Сирија, што ќе помогне во подобрувањето на хуманитарната ситуација во земјата, изјави вчера во Њујорк ...

ЕУ: САД и Русија да го гарантираат почитувањето на примирјето во Сирија

Lider - 20.09.2016

САД и Русија би требало да го гарантираат почитувањето на примирјето во Сирија, што ќе помогне во подобрувањето на хуманитарната ситуација во земјата, изјави вчера во Њујорк високиот претставик на Европската унија за надворешна политика и безбедност ...

Примирјето во Сирија продолжено за неколку часа

ТВ21 - 19.09.2016

Примирјето во Сирија кое влезе во сила пред една недела, продолжено е до денеска во 19 часот, иако официјално истече вчера на полноќ, изјави висок сириски воен извор, пренесува БТА. – Сириската армија одлучи да ги замрзне воените дејствија до недела ...

Русија регистрирала 50 случаи на кршење на примирјето во Сирија

А1 On - 19.09.2016

Русија регистрирала 50 случаи на кршење на договорот за прекин на огнот во Сирија во последните 24 часа, соопшти руското Министерство за одбрана. Непочитување на договорот е регистрирано во сириските провинции Алепо, Дамаск, Хама, Латакија, Хомс и ...

Русија регистрирала 50 случаи на кршење на примирјето во Сирија

Сител - 19.09.2016

Русија регистрирала 50 случаи на кршење на договорот за прекин на огнот во Сирија во последните 24 часа, соопшти руското Министерство за одбрана. Непочитување на договорот е регистрирано во сириските провинции Алепо, Дамаск, Хама, Латакија, Хомс и ...

Русија регистрирала 50 случаи на кршење на примирјето во Сирија

Алфа - 19.09.2016

Русија регистрирала 50 случаи на кршење на договорот за прекин на огнот во Сирија во последните 24 часа, соопшти руското Министерство за одбрана. Русија регистрирала 50 случаи на кршење на договорот за прекин на огнот во Сирија во последните 24 ...

Русија регистрирала 50 случаи на кршење на примирјето во Сирија

Курир - 19.09.2016

Русија регистрирала 50 случаи на кршење на договорот за прекин на огнот во Сирија во последните 24 часа, соопшти руското Министерство за одбрана. Непочитување на договорот е регистрирано во сириските провинции Алепо, Дамаск, Хама, Латакија, Хомс и ...

Науката зад примирјето, или мир не бива од прв пат

Оff.net - 19.09.2016

Самиот чин на примирје не само што влијае на ситуацијата на теренот, туку, според политиколозите, го менува начинот на кој учесниците ја ценат користа од борбите наспроти зборувањето. Убавината на секое примирје е што и да не е успешно, тоа ги ...

Примирјето во Сирија продолжено за неколку часа

А1 On - 19.09.2016

Примирјето во Сирија кое влезе во сила пред една недела, продолжено е до денеска во 19 часот, иако официјално истече вчера на полноќ, изјави висок сириски воен извор, пренесува БТА. – Сириската армија одлучи да ги замрзне воените дејствија до недела ...

МНР РФ:опасност од неуспех на договорот со САД за Сирија поради опозицијата

Руска реч - 19.09.2016

Поради непочитувањето на режимот на прекин на огнот од вооружената опозиција во Сирија може да пропадне договорот меѓу Москва и Вашингтон, соопшти МНР РФ по средбата на специјалниот претставник на претседателот на РФ за Блискиот Исток, ...

САД подготвени да го продолжат примирјето во Сирија

Руска реч - 19.09.2016

САД се подготвени да го продолжат режимот на прекин на борбените дејствија во Сирија и очекуваат од руската страна објаснувања во врска со изјавите на сириската армија за крај на примирјето, изјави портпаролот на Стејт департментот Џон Кирби.

Русија регистрирала 50 случаи на кршење на примирјето во Сирија

Либертас - 19.09.2016

Русија регистрирала 50 случаи на кршење на договорот за прекин на огнот во Сирија во последните 24 часа, соопшти руското Министерство за одбрана. Непочитување на договорот е регистрирано во сириските провинции Алепо, Дамаск, Хама, Латакија, Хомс и ...

Русија забележала 50 случаи на кршење на примирјето во Сирија

Пулс24 - 19.09.2016

Русија регистрирала 50 случаи на кршење на договорот за прекин на огнот во Сирија во последните 24 часа, соопшти руското Министерство за одбрана. Непочитување на договорот е регистрирано во сириските провинции Алепо, Дамаск, Хама, Латакија, Хомс и ...

Русија забележала 50 случаи на кршење на примирјето во Сирија

Мета - 19.09.2016

Русија забележала 50 случаи на прекршување на договорот за прекин на огнот во Сирија во последните 24 часа, соопшти руското министерство за одбрана. Прекршувањата, како што се наведува, регистрирани се во сириските провинции Алепо, Дамаск, Хама, ...

Примирјето во Сирија продолжено за неколку часа

Идивиди - 19.09.2016

Дамаск, 19 септември 2016 (МИА) - Примирјето во Сирија кое влезе во сила пред една недела, продолжено е до денеска во 19 часот, иако официјално истече вчера на полноќ, изјави висок сириски воен извор, пренесува БТА.

Русија регистрирала 50 случаи на кршење на примирјето во Сирија

Идивиди - 19.09.2016

Москва, 19 септември 2016 (МИА) - Русија регистрирала 50 случаи на кршење на договорот за прекин на огнот во Сирија во последните 24 часа, соопшти руското Министерство за одбрана. Непочитување на договорот е регистрирано во сириските провинции ...