TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ во потрага по најдоброто решение

Deutsche Welle - 04.05.2014

СДСМ издаде соопштение во кое вели дека на конгресот на 11 мај ќе го утврди најдоброто решение за партијата и во интерес на граѓаните, по одлуката за неприфаќање на мандатите на пратениците на ...

Членови на СДСМ: Иницијатива за оставка на Заев не постои

Утрински - 04.05.2014

Членовите на иницијативниот одбор на поддржувачите на Црвенковски се огласија со демант на изјавата на Наум Буревски дека овој одбор бара оставка од Заев Членовите на иницијативниот одбор на ...

Зошто Заев и Шеќеринска се грижат само за својата политичка судбина ?!

Канал5 - 04.05.2014

И Зоран Заев и Радмила Шеќеринска не се грижат за својата финансиска состојба зашто имаат милиони од имоти и бизниси, па затоа може да си подигруваат со судбината на 120 – те кандидати од нивните ...

Заев да си поднесе оставка, Црвенковски да се врати - бара дел од членството на СДСМ

Канал5 - 04.05.2014

На 11- ти мај да си поднесете неотповиклива оставка - бараат членовите на СДСМ организирани во одбор за поддршка на Бранко Црвенковски. Одборот за „Отпор“, како што се нарекуваат луѓето кои му ...

Подржувачите на Црвенковски бараат оставка од Заев

24 Вести - 04.05.2014

Одборот за поддршка на Бранко Црвенковски преку отворено писмо бара оставка од актуелниот лидер на Социјал-демократскиот сојуз, Зоран Заев. „Поднесувањето на оставката ќе значи најпаметното и ...

Се засилува притисокот за оставки на Заев и шекеринска

Телма - 04.05.2014

Одборот за поддршка на Бранко Црвенковски бара од Зоран Заев, на конгресот на 11 мај, да си поднесе неотповиклива оставка.Тоа, сметаат тие, ќе биде најпаметното и најдоброто нешто што ќе го направи ...

Реакција: изјавите на Буревски се негов личен став

Телма - 04.05.2014

Во врска со изјавите на Наум Буревски за одговорност на лидерскиот двоец на СДСМ Зоран Заев и Радмила Шекеринска, поранешни членови на Иницијативниот одбор за враќање на Бранко Црвенковски на ...

Поранешни членови тврдат: „Иницијативниот одбор за поддршка на Црвенковски“ одамна не постои

+инфо - 04.05.2014

Во врска со објавената информација на некои медиуми како и пренесената изјава на Наум Буревски, дека некаков си „иницијативен одбор“ бара оставка од претседателот на СДСМ Зоран Заев, ве известуваме ...

Поддржувачите на Црвенковски бараат оставка од Заев

Курир - 04.05.2014

Со отворено писмо до лидерот на СДСМ, одборот за поддршка на Бранко Црвенковски го повика Зоран Заев на претстојниот конгрес на 11 мај, посветен на изгласување на негова доверба, да си поднесе ...

Одборот за поддршка на Црвенковски бара оставка од Заев

+инфо - 04.05.2014

Oдборот за поддршка на Бранко Црвенковски со отворено писмо до лидерот на СДСМ, го повика Зоран Заев на конгресот кој ќе се одржи на 11 мај за изгласување на негова доверба, да си поднесе ...

Заев и Шекеринска не губат ништо, си поигруваат со членството и пратениците

Курир - 04.05.2014

Не стивнуват реакциите и критиките кон лидерот на СДСМ Зоран Заев и раководството на партијата во однос на политиката на бојкот на изборните резултати и на Собранието.

Одборот за поддршка на Црвенковски: Заев оди си

Press24 - 04.05.2014

Претседателот наинцијативниот одбор за поддршка на Бранко Црвенковски со писмо во медиумите побара лидерот на СДСМ, Зоран Заев да си поднесе оставка. „Поднесувањето на оставката ќе значи најпаметното ...

СДСМ: На Конгресот на 11 мај ќе го утврдиме најдоброто решение

Макфакс - 04.05.2014

СДСМ е одговорна политичка партија и на Конгресот на 11-ти мај ќе го утврди најдоброто решение за натамошното дејствување на партијата и во интерес на државата и во интерес на граѓаните на Република ...

СДСМ: На Конгресот ќе се утврди најдоброто решение

+инфо - 04.05.2014

Социјалдемократскиот сојуз ќе утврди кое е најдоброто решение за натамошното дејствување на партијата на Конгресот кој ќе се одржии на 11. мај, соопштуваат од СДСМ.

Поддржувачите на Црвенковски бараат Заев да поднесе оставка

Нетпрес - 04.05.2014

Со отворено писмо до лидерот на СДСМ, одборот за поддршка на Бранко Црвенковски го повика Зоран Заев на претстојниот конгрес на 11 мај, посветен на изгласување на негова доверба, да си поднесе ...

СДСМ на 11. мај на конгрес ќе гласа доверба во телата на партијата

А1 On - 04.05.2014

Социјалдемократскиот сојуз на последната седница пред неколку дена, донесе одлука за неприфаќање на мандатите на пратениците од последниот изборен процес, поддршка на раководството на СДСМ да ...

Одбор за поддршка на Црвенковски: За СДСМ најдобро ќе биде Заев да поднесе оставка

МКД - 04.05.2014

На 11 мај на конгресот на СДСМ Зоран Заев треба да поднесе оставка, побараа во отвореното писмо членовите на Oдборот за поддршка на Бранко Црвенковски.

За и против оставка на Заев

Р.С.Европа - 04.05.2014

Оставка на актуелниот лидер на СДСМ Зоран Заев, бара одборот за поддршка на Бранко Црвенковски преку отворено писмо. „Поднесувањето на оставката ќе значи најпаметното и најдоброто нешто што сте го ...

Буревски: Одамна не сме имале средба, ниту сме го прашале Црвенковски дали сака да се врати

+инфо - 04.05.2014

Наум Буревски, потписникот на отвореното писмо во кое се бара оставка од лидерот на СДСМ, вели дека тој и уште 10 членови на Иницијативниот одбор инсистираат Зоран Заев да се повлече од партијата ...

СДСМ се фати на грчкото оро – расте притисокот кон Заев за оставка

Сител - 04.05.2014

За СДСМ најдобро би било Заев да поднесе оставка на претстојниот конгрес на 11 мај, се вели во отвореното писмо на членовите на одборот за поддршка на поранешниот шеф на партијата, Бранко Црвенковски.

Одборот за поддршка на Црвенковски бара оставка од Заев

Алфа - 04.05.2014

Иницијативниот одбор за поддршка на екс лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски денеска преку отворено писмо побара неотповиклива оставка од Заев. Во писмото кое одборот му го испарти на актуелниот ...

Заев да си поднесе оставка - побара одборот за поддршка на Бранко Црвенковски

МРТ - 04.05.2014

„Поднесувањето на оставката ќе значи најпаметното и најдоброто нешто што сте го направиле за партијата, откако сте дојдени на чело на СДСМ“, пишува во писмото на кое е потпишан претседателот на ...

Заев во паника пред Конгресот - СДСМ во комплетен хаос почна да мава и по своите

Press24 - 04.05.2014

Вистински хаос и огромна поделеност владее во СДСМ по катастрофалниот двоен пораз на претседателските и парламентарните избори на 27 април. Во партијата интензивно работат две струи од кои едната ...

Иницијативата за оставка на Заев не постои

Нова ТВ - 04.05.2014

Членови на како што велат иницијативниот одбор на Поддржувачите на Црвековски се огласија со демнт на изјавата на Наум Буревски за тоа дека оваа иницијатива бара оставка од Заев.

„Нема иницијативен одбор за поддршка на Црвенковски, Буревски си соопшти личен став“

МКД - 04.05.2014

Не постои никаков иницијативен одбор за поддршка на Црвенковски, барањето за оставка на Заев е личен став на Наум Буревски. Вака вечерва реагираат поранешни членови на иницијативниот одбор по ...

Поддржувачите на Црвенковски бараат оставка од Заев

Нова ТВ - 04.05.2014

Одборот за поддршка на Бранко Црвенковски преку отворено писмо бара оставка од актуелниот лидер на Социјал-демократскиот сојуз, Зоран Заев. „Поднесувањето на оставката ќе значи најпаметното и ...

Заев и Шекеринска не губат ништо, си поигруваат со членството и пратениците

Денешен - 04.05.2014

Не стивнуват реакциите и критиките кон лидерот на СДСМ Зоран Заев и раководството на партијата во однос на политиката на бојкот на изборните резултати и на Собранието.

Заев да даде оставка, Црвенковски да се врати – бараат поддржувачите на Црвенковски

МК News - 04.05.2014

Со отворено писмо до лидерот на СДСМ, одборот за поддршка на Бранко Црвенковски го повика Зоран Заев на претстојниот конгрес на 11 мај, посветен на изгласување на негова доверба, да си поднесе ...

Кој добива, а кој губи со бојктотот на Заев и Шекеринска?

Република - 04.05.2014

Со блокадата на пратеничките мандати на СДСМ во Собранието и со катастрофалните последици по меѓународниот имиџ на земјата најголеми добитници се двоецот Заев – Шекеринска.

СДСМ: Груевски се обидува да го дефокусира вниманието од криминалниот багаж со кој формира нова Влада

Локално - 04.05.2014

Социјалдемократскиот сојуз е сериозна демократска партија којашто за 23 годишното постоење докажа дека поседува демократски капацитет за носење одлуки исклучиво во интерес на граѓаните на Република ...

Одборот за поддршка на Црвенковски преку отворено писмо бара оставка од Заев

Република - 04.05.2014

Со отворено писмо до лидерот на СДСМ, одборот за поддршка на Бранко Црвенковски го повика Зоран Заев на претстојниот конгрес на 11 мај, посветен на изгласување на негова доверба, да си поднесе ...

ВМРО-ДПМНЕ убедува дека медиумите се слободни и функционираат нормално

Локално - 04.05.2014

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ – реакција на соопштението на СДСМ : СДСМ сака да ја убеди јавноста дека само кога тие биле на власт имало слобода и демократија во Македонија.

Сменетите пратеници-бранковисти во напад на СДСМ преку провладините медиуми

Локално - 04.05.2014

Оставка на актуелниот лидер на СДСМ Зоран Заев,бара , надгласаното крило на сменетите пратеници- бранковисти , кои се поптпишуваат како одбор за поддршка на Бранко Црвенковски и тоа преку отворено ...

СДСМ: „На Конгресот партијата ќе го утврди најдоброто решение за натамошното дејствување“

Либертас - 04.05.2014

Ви го пренесуваме соопштението на СДСМ кое е реакција на низата текстови поврзани со состојбата во партијата. „Социјалдемократскиот сојуз е сериозна демократска партија којашто за 23 годишното ...

Наум Буревски: Не сме го прашале Црвенковски дали сака да се врати

Република - 04.05.2014

Потписникот на отвореното писмо во кое се бара оставка од лидерот на СДСМ Наум Буревски, за Либертас вели дека тој и уште 10 членови на Иницијативниот одбор инсистираат на повлекување на Заев поради ...

Одборот за поддршка на Црвенковски бара оставка од Заев

Либертас - 04.05.2014

Ви го пренесуваме отвореното писмо на Одборот за поддршка на Бранко Црвенковски упатено до лидерот на СДСМ Зоран Заев. Почитуван Претседателе Зоран Заев, Република Македонија заедно со своите граѓани ...

Наум Буревски: „Не сме го прашале Црвенковски дали сака да се врати“!

Либертас - 04.05.2014

Наум Буревски – потписник на отвореното писмо во кое се бара оставка од лидерот на СДСМ во изјава за Либертас вели дека тој и уште 10 членови на Иницијативниот одбор инсистираат на повлекување на ...

СДСМ е сериозна партија

Sky - 04.05.2014

-Социјалдемократскиот сојуз е сериозна демократска партија којашто за 23 годишното постоење докажа дека поседува демократски капацитет за носење одлуки исклучиво во интерес на граѓаните на Република ...

Нема иницијатива за оставка на Заев-Буревски сам си измислил…?

Локално - 04.05.2014

Членови на како што велат иницијативниот одбор на поддржувачите на Црвековски се огласија со демант на изјавата на Наум Буревски за тоа дека оваа иницијатива бара оставка од Заев.

Иницијативата за оставка на Заев не постои

Sky - 04.05.2014

Реакција на членовите од иницијативниот одбор за поддршка на лидерот Бранко Црвенковски - интегрален текст: Во врска со објавената информација на некои медиуми како и пренесената изјава на Наум ...

Нема иницијатива за смена на Заев – Буревски солирал

Либертас - 04.05.2014

„Во врска со објавената информација на некои медиуми како и пренесената изјава на Наум Буревски, дека некаков си „иницијативен одбор“ бара оставка од претседателот на СДСМ Зоран Заев, Ве известуваме ...

„ОТПОР“ против Заев, лидерот на СДСМ спокојно го чека конгресот!

Фактор - 04.05.2014

Се засилува отпорот против Заев и Шеќеринска, или мала група на незадоволници се обидува да го врати Црвенковски на тронот. Засега, во рамки на шпекулациите остануваат тврдењата дали и колку тешка ...

Поддржувачите на Црвенковски бараат оставка од Заев

Вечер Прес - 04.05.2014

Во најголемата опозициска партија владее хаос и раскол откако актуелното раководство се одлучи на ваков деструктивен чекор и најави за вонпарламентарно дејствување Со отворено писмо до лидерот на ...

Поддржувачите на Црвенковски бараат оставка од Заев

Денешен - 04.05.2014

Со отворено писмо до лидерот на СДСМ, одборот за поддршка на Бранко Црвенковски го повика Зоран Заев на претстојниот конгрес на 11 мај, посветен на изгласување на негова доверба, да си поднесе ...

4 сценарија за излез од кризатa

МК News - 04.05.2014

Одлуката на СДСМ да не ги прифати освоените мандати на вонредните парламентарни избори ќе ги дефинира политичките случувања во државата во наредниот период.

Хибернација

Вечер Прес - 04.05.2014

СДСМ загуби и на овие избори, што беше очекувано. Не знам зошто некој се чуди на тоа. Дилемата беше дали ВМРО ќе ја помине бројката од 62 пратеници. Етничките, како што се знаеше, отидоа претежно кај ...

Дали е можен распад на најголемата опозициска партија?!

Вечер Прес - 04.05.2014

Непризнавањето на изборниот процес од страна на СДСМ е сигнал за распад на партијата. Но, тоа не е поради резултатот од изборите. Обратно е. Резултатот на изборите од двата круга е сигнал дека таа ...

СДСМ: Груевски се обидува да го дефокусира вниманието од криминалниот багаж со кој формира нова Влада

Бриф - 04.05.2014

Социјалдемократскиот сојуз е сериозна демократска партија којашто за 23 годишното постоење докажа дека поседува демократски капацитет за носење одлуки исклучиво во интерес на граѓаните на Република ...

Поддржувачите на Црвенковски бараат оставка од Заев

Вистина.мк - 04.05.2014

Со отворено писмо до лидерот на СДСМ, одборот за поддршка на Бранко Црвенковски го повика Зоран Заев на претстојниот конгрес на 11 мај, посветен на изгласување на негова доверба, да си поднесе ...

Oставка од Заев бараат поддржувачите на Црвенковски

Lider - 04.05.2014

Oдборот за поддршка на Бранко Црвенковски со отворено писмо до лидерот на СДСМ, го повика Зоран Заев на конгресот кој ќе се одржи на 11 мај за изгласување на негова доверба, да си поднесе ...

Колку политиката на Заев и помага на Грција ?

Канал5 - 03.05.2014

СДСМ сака да ја претвори Македонија во протекторат, пишуваат аналитичарите, осврнувајќи се на ставот на Заев дека нема да биде лошо доколку бојкотот на опозицијата им биде од корист на Грците.

„СДСМ со себе ја влече кон бездна цела Македонија“

Press24 - 03.05.2014

Политичка дестабилизација на Македонија и вмешување на надворешен фактор кој треба да води кон протекторат. Целта е доаѓање на власт без избори, а крајната цел е директна услуга на грчката политика.

Зоран Заев му помага на Самарас со бојкотот на Собранието

Press24 - 03.05.2014

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и лидерот на партијата Зоран Заев си бојкотот на Собранието и одлуката за вонпарламентарно дејствување директно им помагаат на Грција и Андонис Самарас, смета ...

Ивор Мицковски: Како Заев и Шекеринска лани ги признаа резултатите, а сега не ги признаваат?

Курир - 03.05.2014

Колумнистот и отворен поддржувач на политиките на СДСМ, Ивор Мицковски, во колумна објавена на okno.mk жестоко распали по актуелното раководство на социјалдемократите, порачувајќи им дека вината за ...

Заев му помага на Самарас со бојкотот на Собранието

Курир - 03.05.2014

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и лидерот на партијата Зоран Заев си бојкотот на Собранието и одлуката за вонпарламентарно дејствување директно им помагаат на Грција и Андонис Самарас, смета ...

Со бојкотот на Собранието Заев му помага на Самарас

Нетпрес - 03.05.2014

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и лидерот на партијата Зоран Заев сo бојкотот на Собранието и одлуката за вонпарламентарно дејствување директно им помагаат на Грција и Андонис Самарас, смета ...

Раководството на СДСМ ја тера партијата во бездна

Сител - 03.05.2014

Политичка дестабилизација на Македонија и вмешување на надворешен фактор кој треба да води кон протекторат. Целта е доаѓање на власт без избори, а крајната цел е директна услуга на грчката политика.

ВМРО ДПМНЕ:СДСМ е најнедемократската партија на Балканот

Нова ТВ - 03.05.2014

СДСМ сака да ја убеди јавноста дека само кога тие биле на власт имало слобода и демократија во Македонија. Сакаат да не убедат дека во време кога имало само три медиуми и тоа трите во државна ...

Експерти го критикуваат Заев дека му помага на Самарас

Алфа - 03.05.2014

Не стивнуват реакциите и критиките кон Заев и раководството на СДСМ во однос на политиката на бојкот на изборните резултати и на собранието. Со ваквата политика според дел од нив, Заев прави голема ...

Ивор Мицковски: Крокодилските солзи на опозициското дуо

Република - 03.05.2014

Од неколкуте работи што во изминатите недели ги говорев, речиси сите се покажаа точни. Но една тогашна претпоставка ми е најважна да ја потенцирам, а тоа е дека раководството на опозицијата немаше, а ...

Quo Vadis, Зоран Заев

Република - 03.05.2014

Ниту дел од неговите најблиски соработници немаат идеја зошто лидерот на најголемата Македонска опозициска партија Зоран Заев игра за грчките интереси.

Заев му помага на Самарас со бојкотот на Собранието

Република - 03.05.2014

С оцијалдемократскиот сојуз на Македонија и лидерот на партијата Зоран Заев со бојкотот на Собранието и одлуката за вонпарламентарно дејствување директно им помагаат на Грција и Андонис Самарас, ...

ВМРО-ДПМНЕ убедува дека медиумите се слободни и функционираат нормално

Либертас - 03.05.2014

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ – реакција на соопштението на СДСМ : СДСМ сака да ја убеди јавноста дека само кога тие биле на власт имало слобода и демократија во Македонија.

Со бојкотот на Собранието Заев му помага на Самарас

Денешен - 03.05.2014

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и лидерот на партијата Зоран Заев си бојкотот на Собранието и одлуката за вонпарламентарно дејствување директно им помагаат на Грција и Андонис Самарас, смета ...

Анализа: Заев му помага на Самарас со бојкотот на Собранието

Lider - 03.05.2014

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и лидерот на партијата Зоран Заев си бојкотот на Собранието и одлуката за вонпарламентарно дејствување директно им помагаат на Грција и Андонис Самарас, смета ...

Заев му помага на Самарас со бојкотот на Собранието

Вистина.мк - 03.05.2014

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и лидерот на партијата Зоран Заев си бојкотот на Собранието и одлуката за вонпарламентарно дејствување директно им помагаат на Грција и Андонис Самарас, смета ...

Заев без визија за сопствените одлуки : после ќе му ја мислиме

Канал5 - 02.05.2014

После ќе му ја мислиме , одговорил лидерот на СДСМ Зоран Заев, на прашање од членовите на централниот одбор на партијата каков е неговиот план за иднина, особено по одлуката да се одбијат ...

Заев: нема раскол во СДСМ

Телма - 02.05.2014

Претседателот на СДСМ- Зоран Заев е категоричен- нема раскол во партијата. Според него, барањата за негова смена кои беа искажани на централниот одбор на партијата доаѓаат од поединци- поранешни ...

Почна ловењето гласови за и против Заев

Дневник - 02.05.2014

Лепа Ѓоргиевска Една недела пред конгресот на кој ќе се решава за останување или менување на лидерскиот двоец Зоран Заев - Радмила Шекеринска од чело на СДСМ, партијата веќе почна да се дели на две ...

За Заев, Пендаровски и за Шекеринска

Дневник - 02.05.2014

Се надевам дека не е доцна разумот да надвладее во СДСМ. Се надевам дека ќе ја задржат елементарната рационалност. И дека меѓународниот фактор ќе ја согледа оваа деструктивност на раководството на ...

Сонот на Заев

Дневник - 02.05.2014

Зоран Заев сонува како СДСМ е повторно на улица. Само не знае како да го оствари сонот. Оти луѓето не тргнуваат по неговиот ум. Дури ни тие кои гласале за СДСМ. Сепак, сонот на Заев е улицата.

Заев: Оставка не давам

Вест - 02.05.2014

"Оставка не давам. Во никој случај не размислувам за оставка, зашто на чело на партијата сум само 10 месеци", рекол пред присутните членови на Централниот одбор лидерот на СДСМ Зоран Заев, на ...

Зоран Заев : Не давам оставка!

МРТ - 02.05.2014

"Оставка не давам. Во никој случај не размислувам за оставка, зашто на чело на партијата сум само 10 месеци", рекол пред присутните членови на Централниот одбор лидерот на СДСМ Зоран Заев, на ...

Неодговорно однесување на Заев

Курир - 02.05.2014

За Заев, не е лошо ако Грција ги искористи плановите на СДСМ за бојкот на Собранието. Штетните одлуки кои изминативе денови ги донесе најголемата опозициска партија со враќањето на пратеничките ...

ЗАТИШЈЕ ПРЕД КОНГРЕС: СДСМ е пред нов потрес во своите редови

Телеграф - 02.05.2014

Лично сметам дека ќе биде голем грев ако има прегласување. Мојот став е дека ако има 550 делегати, Заев треба да добие поддршка од сите 550 или да изгуби со толку гласови, изјави Есад Рахиќ СДСМ ќе ...

Неодговорно однесување на Зоран Заев

Press24 - 02.05.2014

Штетните одлуки кои изминативе денови ги донесе најголемата опозициска партија со враќањето на пратеничките мандати и вонпарламентарното дејствување е резултат на недостаток на капацитет, визија и ...

За експертите СДСМ е партија без капацитет и визија

Сител - 02.05.2014

Во СДСМ нема никаков план. Ниту Заев ниту било кој од партиското раководство не знае како понатаму по партиската одлука да не се прифатат пратнеичките мандати освоени на парламентарните избори.

Заев: Нема раскол во СДСМ

+инфо - 02.05.2014

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, категорично тврди дека нема раскол во партијата и дека барањата за негова смена на централниот одбор на партијата доаѓале од некои поранешни високи функционери кои ...

Неодговорно однесување на Заев

Нетпрес - 02.05.2014

За Заев, не е лошо ако Грција ги искористи плановите на СДСМ за бојкот на Собранието.Штетните одлуки кои изминативе денови ги донесе најголемата опозициска партија со враќањето на пратеничките ...

„Заев ги израдува душманите на Македонија“

Press24 - 02.05.2014

Во СДСМ нема никаков план. Ниту Заев ниту било кој од партиското раководство не знае како понатаму по партиската одлука да не се прифатат пратнеичките мандати освоени на парламентарните избори.

СДСМ со вештачка криза сака да дојде на власт

Вечер Прес - 02.05.2014

Експертите коментираат дека сценариото на опозицијата е провидно и очекувано Да ја туркате сопствената држава во вештачка криза со цел да дојдете на власт и да ја негирате волјата на половина милион ...

Зоран Заев:Нема раскол во партијата

Локално - 02.05.2014

Претседателот на СДСМ- Зоран Заев тврди дека нема раскол во партијата. Според него, барањата за негова смена кои беа искажани на централниот одбор на партијата доаѓаат од поединци- поранешни високи ...

Заев тврди дека нема раскол во СДСМ

Либертас - 02.05.2014

Претседателот на СДСМ- Зоран Заев е категоричен- нема раскол во партијата. Според него, барањата за негова смена кои беа искажани на централниот одбор на партијата доаѓаат од поединци- поранешни ...

СДСМ реши да ги врати 34-те пратенички мандати

еМагазин - 02.05.2014

Опозицискиот СДСМ реши да ги врати 34-те пратенички мандати и во иднина да дејствува како вонпарламентарна партија. Во соопштение на СДСМ се потенцира дека Централниот одбор на СДСМ едногласно ја ...

ЗАЕВ: Нема раскол во СДСМ!

Sky - 02.05.2014

Претседателот на СДСМ- Зоран Заев е категоричен- нема раскол во партијата. Според него, барањата за негова смена кои беа искажани на централниот одбор на партијата доаѓаат од поединци- поранешни ...

Заев се однесува неодговорно

Денешен - 02.05.2014

За Заев, не е лошо ако Грција ги искористи плановите на СДСМ за бојкот на Собранието, пишува Курир. Штетните одлуки кои изминативе денови ги донесе најголемата опозициска партија со враќањето на ...

Заев нема план што е следен чекор на СДСМ?

Република - 02.05.2014

Не е лошо ако Грција ја искористи кризата предизвикана од СДСМ Извори во Централниот Одбор на СДСМ за Република тврдат дека на завчерашната седница се водела долга и мачна дискусија во која што ...

СДСМ ја донело одлуката за враќањето на мандатите без кворум – Заев чекал да заминат неистомислениците

Вистина.мк - 02.05.2014

Одлуката за враќање на мандатите Централниор одбор на СДСМ ја донел рано утринава околу 4 часот и 30 минути, без потребниот кворум, дознава Пресс24 од високи партиски извори.

Неодговорно однесување на Заев

Вистина.мк - 02.05.2014

За Заев, не е лошо ако Грција ги искористи плановите на СДСМ за бојкот на Собранието. Штетните одлуки кои изминативе денови ги донесе најголемата опозициска партија со враќањето на пратеничките ...

СДСМ ќе ги врати пратеничките мандати

24 Вести - 01.05.2014

Централниот Одбор на СДСМ едногласно ја потврди одлуката на Извршниот одбор на партијата за враќање на пратеничките мандати и непризнавање на изборните резултати.

СДСМ ги враќа мандатите и се враќа на политиката на „отпор“

Deutsche Welle - 01.05.2014

Со едногласната одлука да ги врати 34-те пратенички мандати, опозицискиот СДСМ се определи да биде вонпарламентарна опозиција со нови форми на дејствување, кои ќе бидат договерени на следниот Конгрес.

СДСМ не ги прифаќа освоените 34 мандати на изборите

Канал5 - 01.05.2014

И покрај повикот на Брисел и Вашингтон да не се примени политиката на бојкот, СДСМ ке дејствува како вонпарламентарна партија. Централниот одбор синока одлучил партијата да не ги прифати освоени 34 ...

СДСМ ги враќа мандатите - ќе дејствува вонинституционално

Утрински - 01.05.2014

Опозицискиот СДСМ реши да ги врати 34-те пратенички мандати и во иднина да дејствува како вонпарламентарна партија. Каков ќе биде новиот партиски курс на дејствување и дали со напуштањето на ...

СДСМ одлучи - пратеничките мандати не се прифаќаат

24 Вести - 01.05.2014

Долгата ноќ на Бихаќка заврши со едногласна одлука - пратеничките мандати не се прифаќаат, информормацијата ја соопшти СДСМ преку писмено соопштение. „Едногласно, Централниот одбор на СДСМ, ...

СДСМ одлучи да ги врати мандатите

Алсат-М - 01.05.2014

Централниот одбор на СДСМ рано утринава едногласно ја прифатил одлуката на Извршниот совет да не се прифаќаат мандатите на пратениците избрани на 27 април.

Сите се виновни освен Заев

Дневник - 01.05.2014

Да не се прифаќаат сите 34 пратенички мандати што ги освои Социјалдемократскиот сојуз на овие парламентарни избори, е конечната одлука на партијата на Зоран Заев, која следуваше по најавите од СДСМ ...

СДСМ ќе ги врати пратеничките мандати, побарани оставки од Заев и од Шекеринска

Канал5 - 01.05.2014

По синоќешната неколкучасовна расправа, за време на која имало и многу тензии и лични напади, а биле побарани и оставки на првите двајца луѓе на партијата Зоран Заев и Радмила Шеќеринска, ЦО на СДСМ ...

СДСМ ќе ги врати пратеничките мандати

Deutsche Welle - 01.05.2014

Централниот одбор на опозицискиот Социјалдемократски сојуз синоќа, по долга расправа, одлучи да ги врати освоените пратенички мандати и на тој начин да го потврди непризнавњето на изборите.

СДСМ ќе ги врати пратеничките мандати

Телма - 01.05.2014

Централниот одбор на СДСМ донесе одлука пратеничките мандати да се вратат. Зоран Заев останува лидер на партијата. Одлуката е донесена едногласно, по повеќечасовна расправа, брифираат од СДСМ.

СДСМ ги враќа мандатите, Заев останува лидер

Inpress - 01.05.2014

Скопје, 1. мај 2014 (ИНПРЕС) Централниот одбор на СДСМ донесе одлука пратеничките мандати да се вратат, а Зоран Заев останува лидер на партијата. Одлуката е донесена едногласно, по повеќечасовна ...

Централниот одбор потврди- СДСМ ќе ги враќа мандатите

МРТ - 01.05.2014

Централниот одбор на СДСМ ја потврдил одлуката на извршниот одбор за непризнавање на изборните резултати и освоените 34 пратенички мандати. Одлуката била донесена во тензична атмосфера, но засега без ...

СДСМ ќе ги врати пратеничките мандати освоени на избори

Сител - 01.05.2014

Едногласно, Централниот одбор на СДСМ, вчеравечер, ја прифати одлуката на Извршниот одбор за неприфаќање на мандатите на избраните пратеници во Собранието на РМ, соопшти СДСМ.

СДСМ не ги прифаќа мандатите, се бара оставка од Заев и Шеќеринска

Inpress - 01.05.2014

Скопје, 1. мај 2014 (ИНПРЕС) Централниот одбор на СДСМ треба да ја потврди одлуката на Извршниот одбор- пратениците да не ги прифатат мандатите, но Зоран Заев и Радмила Шеќеринска барем според ...

Одлуката за враќањето на мандатите била донесена без кворум во 4 и 30 утрово

Press24 - 01.05.2014

Одлуката за враќање на мандатите Централниор одбор на СДСМ ја донел рано утринава околу 4 часот и 30 минути, без потребниот кворум, дознава Пресс24 од високи партиски извори.

ЦО на СДСМ потврди да се вратат мандатите

Кајгана - 01.05.2014

Централниот одбор (ЦО) на СДСМ доцна вечерта донел одлука пратеничките мандати да се вратат, откако претходно и Извршниот одбор на партијата излезе со таков став.

СДСМ ги враќа мандатите – партијата ќе одлучува на конгрес за следните чекори

Сител - 01.05.2014

СДСМ не собра храброст ниту овај пат да излезе и јавно да гио соопшто одлуки на ЦО. Преку писмено соопштение дури попладнево потврдија дека не ги прифаќаат мандатите на избраните пратеници.

ДВ: СДСМ ги враќа мандатите и се враќа на политиката на „отпор“!

Таратур - 01.05.2014

Со едногласната одлука да ги врати 34-те пратенички мандати, опозицискиот СДСМ се определи да биде вонпарламентарна опозиција со нови форми на дејствување, кои ќе бидат договерени на следниот ...

СДСМ ги враќа мандатите, ќе одлучува на Конгрес за следните чекори

МРТ - 01.05.2014

34 -те добиени мандати со гласовите на околу 290.000 граѓани Социјалдемократите одлучија да не ги прифатат. Одлуката на највисокото партиско тело била едногласно донесена.

СДСМ закажа конгрес за 11 мај, мандатите не се прифаќаат

Макфакс - 01.05.2014

Централниот одбор на СДСМ, вчеравечер, ја прифати одлуката на Извршниот одбор за неприфаќање на мандатите на избраните пратеници во Собранието на Република Македонија.

СДСМ: Повеќе не постојат независни институции во државата

+инфо - 01.05.2014

Изборите за претседател на државата и предвремените парламентарни избори се спроведени криминално, нефер и недемократски. Не постојат институции во државата, што можат да го констатираат тоа и да ...

СДСМ ќе ги врати пратеничките мандати, Заев останува лидер, името на Пендаровски почнува да се врти за лидерското место

МКД - 01.05.2014

По неколкучасовна расправа, за време на која имало и многу тензии и лични напади, за време на која било побарано и оставка на првите двајца луѓе на партијата Зоран Заев и Радмила Шеќеринска, ...

СДСМ: Не ги прифаќаме пратеничките мандати и го поддржуваме Заев

Нова ТВ - 01.05.2014

Едногласно, Централниот одбор на СДСМ, вчеравечер, ја прифати одлуката на Извршниот одбор за неприфаќање на мандатите на избраните пратеници во Собранието на РМ, соопштува СДСМ.

СДСМ станува вон парламентарна партија

Р.С.Европа - 01.05.2014

Централниот Одбор на СДСМ ја потврди одлуката на Извршниот одбор на партијата за враќање на 34 те пратеничките мандати и за непризнавање на изборните резултати.

Централниот одбор на СДСМ потврди - мандатите ќе се вратат

+инфо - 01.05.2014

Централниот одбор на СДСМ ноќеска едногласно донел одлука пратеничките мандати да се вратат, а Зоран Заев да остане лидер на партијата. На седницата на Централниот одбор бил утврден ставот дека која ...

СДСМ: Донесена одлука за враќање на пратеничките мандати

Нова ТВ - 01.05.2014

Централниот одбор на СДСМ донесе одлука пратеничките мандати да се вратат, како и останување на лидерскиот двоец Заев- Шеќеринска. Одлуката е донесена едногласно, по повеќечасовна расправа, со ...

ЦО на СДСМ потврди да се вратат мандатите

Макфакс - 01.05.2014

Централниот одбор (ЦО) на СДСМ во средата доцна вечерта донел одлука пратеничките мандати да се вратат, откако претходно и Извршниот одбор на партијата излезе со таков став.

СДСМ: Повеќе не постојат независни институции во државата

А1 On - 01.05.2014

Изборите за претседател на државата и предвремените парламентарни избори се спроведени криминално, нефер и недемократски. Не постојат институции во државата, што можат да го констатираат тоа и да ...

Потврдена одлуката на Извршниот одбор: СДСМ ги враќа пратеничките мандати

Либертас - 01.05.2014

По цела ноќ дискусии, Централниот Одбор на СДСМ едногласно ја потврди одлуката на Извршниот одбор на партијата за враќање на пратеничките мандати и непризнавање на изборните резултати.

СДСМ: ЦО едногласно ја прифати одлуката за неприфаќање на мандатите и непризнавање на изборниот процес

Бриф - 01.05.2014

Едногласно, Централниот одбор на СДСМ, вчеравечер, ја прифати одлуката на Извршниот одбор за неприфаќање на мандатите на избраните пратеници во Собранието на РМ.

СДСМ закажа конгрес за 11 мај, мандатите не се прифаќаат

Република - 01.05.2014

Централниот одбор на СДСМ, вчеравечер, ја прифати одлуката на Извршниот одбор за неприфаќање на мандатите на избраните пратеници во Собранието на Република Македонија, се во соопштението што денеска ...

СДСМ: ЦО едногласно ја прифати одлуката за неприфаќање на мандатите и непризнавање на изборниот процес

Либертас - 01.05.2014

Сопштение за одржаната седница на Централниот одбор на СДСМ: Едногласно, Централниот одбор на СДСМ, вчеравечер, ја прифати одлуката на Извршниот одбор за неприфаќање на мандатите на избраните ...

Еско Рахиќ до Заев: Ќе бидеш сменет на Конгресот на 11 мај

Денешен - 01.05.2014

Доколку Конгресот на СДСМ се одржи на 11 мај, ќе бидеш сменет. Ова вискиот функционер во СДСМ, Есад Рахиќ му го кажал на Заев барајќи од него Конгресот да се организира подоцна.

СДСМ ќе ги врати пратеничките мандати

Тера - 01.05.2014

По неколкучасовна расправа, за време на која имало и многу тензии и лични напади, за време на која било побарано и оставка на првите двајца луѓе на партијата Зоран Заев и Радмила Шеќеринска, ...

СДСМ: Повеќе не постојат независни институции во државата

Локално - 01.05.2014

Изборите за претседател на државата и предвремените парламентарни избори се спроведени криминално, нефер и недемократски. Не постојат институции во државата, што можат да го констатираат тоа и да ...

Виновниците не можат да бидат жртви

Република - 01.05.2014

Колумнист: Ненад Мирчевски Разликата од 200.000 гласa не беше доволна да ги натера Заев и раководството на СДСМ да признаат дека нивната политика и пристапот кон граѓаните се погрешни.

СДСМ ги враќа пратеничките мандати, Заев нема да биде повикан на одговорност за изборен пораз

Фактор - 01.05.2014

Централниот одбор на опозицискиот СДСМ доцна синоќа ја потврди одлуката за враќање на пратеничките мандати што оваа партија ги освои на предвремените парламентарни избори.

И официјално: Груевски и неговите остануваат сами во парламентот!

Sky - 01.05.2014

Едногласно, Централниот одбор на СДСМ, вчеравечер, ја прифати одлуката на Извршниот одбор за неприфаќање на мандатите на избраните пратеници во Собранието на РМ.

Црвенковски сака Пендаровски да го замени Заев, засега Струмичанецот има повеќе приврзаници

Република - 01.05.2014

На вечерашниот состанок на централниот одбор на СДСМ најгласни критичари на лидерот Заев биле неколкумина пратеници од последниот состав на парламентот инаку блиски луѓе на екс претседателот ...

СДСМ ги врати мандатите, дефинитивно не ги признава изборите

МК News - 01.05.2014

По цела ноќ дискусии, Централниот Одбор на СДСМ едногласно ја потврди одлуката на Извршниот одбор на партијата за враќање на пратеничките мандати и непризнавање на изборните резултати.

СДСМ ја донело одлуката за враќањето на мандатите без кворум – Заев чекал да заминат неистомислениците

Република - 01.05.2014

Одлуката за враќање на мандатите Централниор одбор на СДСМ ја донел рано утринава околу 4 часот и 30 минути, без потребниот кворум, дознава Пресс24 од високи партиски извори.

СДСМ ги враќа мандатите, Заев ги издржа нападите од крилото на поранешните пратеници

Н.Македонија - 01.05.2014

Централниот одбор на СДСМ донесе одлука пратеничките мандати да се вратат, а Зоран Заев останува лидер на партијата Одлуката е донесена едногласно, по повеќечасовна расправа, информираат од СДСМ.

СДСМ закажа конгрес за 11 мај, мандатите не се прифаќаат

Вистина.мк - 01.05.2014

Централниот одбор на СДСМ, вчеравечер, ја прифати одлуката на Извршниот одбор за неприфаќање на мандатите на избраните пратеници во Собранието на Република Македонија, се во соопштението што денеска ...

СДСМ закажа конгрес за 11 мај, мандатите не се прифаќаат

Lider - 01.05.2014

Централниот одбор на СДСМ, вчеравечер, ја прифати одлуката на Извршниот одбор за неприфаќање на мандатите на избраните пратеници во Собранието на Република Македонија, се во соопштението што денеска ...

Груевски: одлуката на СДСМ е штетна за државата и партијата

Телма - 30.04.2014

Одлуката на СДСМ да ги врати пратеничките мандати добиени на изборите е штетна за државата и за партијата што ја носи. Ова го изјави премиерот Никола Груевски на денешната прес-конференција во ...

Груевски: Одлуката на СДСМ штетна за државата

Утрински - 30.04.2014

Одлуката на СДСМ да ги врати пратеничките мандати добиени на изборите е штетна за државата и за партијата што ја носи. Ова го истакна премиерот Никола Груевски на денешната прес-конференција во ...

СДСМ вечерва носи одлука за пратеничките мандати

Канал5 - 30.04.2014

Централниот одбор на СДСМ вечерва ќе расправа по одлуката на извршниот одбор да ги врати пратеничките мандати. Одлуката за бојкот, според политичките аналитичари, нема да го спречи конституирањето на ...

СДСМ не ги прифаќа мандатите, побарана оставка од Заев и Шекеринска

24 Вести - 30.04.2014

Централниот одбор на СДСМ најверојатно вечерва ја потврдува одлуката на Извршниот - пратениците да не ги прифатат мандатите, но Зоран Заев и Радмила Шеќеринска барем според партиски извори состанокот ...

Цо на СДСМ решава за пратеничките мандати

Телма - 30.04.2014

Вечерва Централниот одбор на СДСМ одчучува за судбината на пратеничките мандати, по одлуката да не се признаат резултатите од двојните избори која на вечерта, на денот на гласањето ја соопшти лидерот ...

Централен одбор на СДСМ: Побарана оставка од Заев

Утрински - 30.04.2014

Неколку долгогодишни пратеници на СДСМ вечерва на Централниот одбор на партијата побараа оставка од лидерот Зоран Заев. На седницата на Централниот одбор, на која сепак се очекува да се потврди ...

СДСМ одлучува за враќање на мандатите

Deutsche Welle - 30.04.2014

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и иден старо-нов премиер Никола Груевски ја смета одлуката на СДСМ за штетна за државата и за самата партија Одлуката на Социјалдемократскиот сојуз (СДСМ) да ги врати ...

Груевски: Одлуката на СДСМ штетна за државата

Канал5 - 30.04.2014

Одлуката на СДСМ да ги врати пратеничките мандати добиени на изборите е штетна за државата и за партијата што ја носи. Ова го истакна премиерот Никола Груевски на денешната прес-конференција во ...

Груевски: Одлуката на СДСМ е штетна за државата

МРТ - 30.04.2014

Одлуката на СДСМ да ги врати пратеничките мандати е одлука која е штетна за партијата, но и за цела Република Македонија, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер на Република Македонија, Никола ...

ПРЕД СДСМ ДА ПРЕСЕЧЕ ЗА БОЈКОТОТ: Од Заев ќе се бара стратегија за понатаму

Телеграф - 30.04.2014

Одлуката на СДСМ да ги врати мандатите е штетна за партијата, но и за Македонија, оцени премиерот Груевски Што ќе прави СДСМ откако ќе го бојкотира Собранието е клучното прашање на кое лидерот на ...

Груевски: Одлуката на СДСМ е штетна и за државата и за партијата

Сител - 30.04.2014

Извршниот Одбор на СДСМ застана зад позицијата на Заев- пратениците нема да ги прифатат мандатите кои ги добија на изборите на 27ми април. Одлуката била донесена едногласно а потврда се бара и на ...

СДСМ вечерва одлучува дали ќе ги враќа мандатите!

МРТ - 30.04.2014

Извршниот одбор на партијата вчера донел едногласна одлука за враќање на мандатите, одлука која вечерва ќе биде изнесена пред највисокото партиско тело.

Еско Рахиќ до Заев: Ќе бидеш сменет на Конгресот на 11 мај

Press24 - 30.04.2014

„Доколку Конгресот на СДСМ се одржи на 11 мај, ќе бидеш сменет. Ова вискиот функционер во СДСМ, Есад Рахиќ му го кажал на Заев барајќи од него Конгресот да се организира подоцна.

ЦО на СДСМ: На големо се бара оставка од Заев

Press24 - 30.04.2014

Членовите на Централниот одбор на СДСМ бараат оставка од лидерот на партијата Зоран Заев по катастрофалите резултати на двојните избори. Најгласни се членовите на ЦО кои важат за блиски до Бранко ...

ГАЛЕРИЈА ЦО на СДСМ одлучува за пратеничките мандати

+инфо - 30.04.2014

Во седиштето на СДСМ во тек е состанокот на партискиот централен одбор, кој треба да ја донесе конечната одлука: дали и како ќе се реализира најавата на лидерот Зоран Заев за непризнавање на изборите.

Грмна сиртакито за лузерско дуо Заев-Пендаровски

Курир - 30.04.2014

Биднаа и овие предвремени парламентарни избори во Македонија. ВМРО ДПМНЕ однесе една од најубедливите победи досега. Речиси 200.000 гласови разлика. СДСМ не ги признава избориве.

Груевски: Одлуката на СДСМ е штетна

Таратур - 30.04.2014

Одлуката на Социјалдеморкатскиот сојуз (СДСМ) да ги врати пратеничките мандати е штетна за партијата, но и за целата држава. Ова денес на пресконференција го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер ...

ЦЕНТРАЛЕН ОДБОР НА СДСМ: Побарана одговорност од Заев

Телеграф - 30.04.2014

На почетокот на седницата се обратил Заев кој побарал ЦЕО да го поддржи во намерата за бојкот Најмалку тројца дискутанти на вечерашнава седница на централниот одбор на СДСМ побарале одговорност од ...

СДСМ решава дали да го следи Заев или повиците на меѓународната заедница

Алфа - 30.04.2014

СДСМ е исправен пред најголемиот предизвик досега.. Дали ќе го следи Заев во непромислената одлука за враќање на мандатите или ќе му се спротистави, како што тоа го сторило веќе дел од раководтсвото..

Заев: Џабе ми барате оставка - не си одам

Press24 - 30.04.2014

Џабе ми барате оставка. На чело на СДСМ сум помалку од 11 месеци а Конгресот ми даде мандат од 4 години. Атмосферата на Бихаќка се вжештува о точка на вриење.

Се бара оставка од Заев и од Шеќеринска

МКД - 30.04.2014

На седницата на Централниот одбор на СДСМ, која се уште трае, членови на одборот побарале оставка од лидерот на партијата Зоран Заев. ЦО вечерва треба да пресече дали ќе ја прифати препораката на ...

ФОТО: ЦО на СДСМ одлучува за пратеничките мандати

А1 On - 30.04.2014

Во седиштето на СДСМ, на Бихаќка во моментов е во тек Централниот одбор, каде најверојатно ќе биде донесена едногласна одлука за неприфаќање на пратеничките мандати кои СДСМ ги освои на предвремените ...

НАПНАТО ВО СДСМ: Остри критики кон Заев, засега нема одлука за бојкот

Телеграф - 30.04.2014

Повеќето дискутанти му честитале на Заев за храбрата одлука за бојкот, но побарале и одговорност за, според нив, погрешните потези пред изборите Долгогодишен поранешен функционер на СДСМ ја напуштил ...

СДСМ не ги прифаќа мандатите, побарана оставка од Заев и Шекеринска

Нетпрес - 30.04.2014

Членовите на Централниот одбор (ЦО) на СДСМ најверојатно вечерва ја потврдиле одлуката на Извршниот – пратениците да не ги прифатат мандатите, а од партискиот двоец Зоран Заев и Радмила Шеќеринска ...

Груевски: Одлуката на СДСМ штетна за државата

Сител - 30.04.2014

Одлуката на СДСМ да ги врати пратеничките мандати добиени на изборите е штетна за државата и за партијата што ја носи. Ова го истакна премиерот Никола Груевски на денешната прес-конференција во ...

Груевски: СДСМ да се преиспита додека има време

Press24 - 30.04.2014

Одлуката на СДСМ да ги врати пратеничките мандати е одлука која е штетна за партијата, но и за цела Република Македонија. Ова го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер на Република Македонија, ...

Шекеринска не го поддржува Заев во одлуката за враќање на пратеничките мандати

Курир - 30.04.2014

Заменик претседателот на СДСМ, Радмила Шекеринска му го врти грбот на Заев околу одлукаа за враќање на пратеничките мандати, пишува „Утрински весник“, повикувајќи се на партиски извори.

Раскол во СДСМ: Шеќеринска му го врти грбот на Заев

Press24 - 30.04.2014

Заменик претседателот на СДСМ, РАдмила Шеќеринска му го врти грбот на Заев околу одлукаа за враќање на пратеничките мандати, пишува Утрински весник, повикувајќи се на партиски извори.

СДСМ се подготвува за враќање на мандатите, Централниот одбор ќе пресече денеска

МКД - 30.04.2014

Синоќа заседаваше Извршниот одбор на СДСМ, а денеска ќе се состане и Централниот одбор за одлуката на лидерот на партијата Зоран Заев за непризнавање на изборните резултати и неприфаќање на ...

ИО на СДСМ едногласно: Пратеничките мандати не ги прифаќаме

А1 On - 30.04.2014

Извршниот одбор на СДСМ ќе му препорачана на Централниот одбор да донесе одлука за неприфаќање на пратеничките мандати Одлуката е донесена вчера едногласно, а денеска одлуката ќе ја донесе ...

Груевски: Одлуката на СДСМ е штетна за Македонија

Курир - 30.04.2014

Одлуката на СДСМ да ги врати пратеничките мандати е одлука која е штетна за партијата, но и за цела Република Македонија. Ова го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер на Република Македонија, ...

Груевски: СДСМ да ја преиспита одлуката додека има време

А1 On - 30.04.2014

Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ Никола Груевски одговарајќи на новинарско прашање коментира дека одлуката на СДСМ да ги врати пратеничките мандати е штетна за самата партија, но и за Македонија.

Итен Конгрес на СДСМ на 11 мај?

Press24 - 30.04.2014

Итен Конгрес на СДСМ ќе биде закажан за 11 мај, дознава Пресс24 од извори во партијата. Според неофицијалните информации лидерот Зоран Заев сака ден пред крајниот рок за конституирање на парламентот ...

Груевски: Одлуката на СДСМ е штетна

Макфакс - 30.04.2014

Одлуката на Социјалдеморкатскиот сојуз (СДСМ) да ги врати пратеничките мандати е штетна за партијата, но и за целата држава. Ова во средата на пресконференција го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и ...

Груевски ја чека одлуката на СДСМ и не ги коментира заканите за дестабилизација на Ахмети

МКД - 30.04.2014

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска изјави дека евентуалната одлука на СДСМ да ги врати пратеничките мандати е штетна за самата партија, но и за Македонија.

Партискиот ЦО на СДСМ вечерва одлучува за пратеничките мандати

Република - 30.04.2014

Вечерва е во тек состанок на партскиот Централен одбор (ЦО) на опозициската СДСМ на кој треба да ја донесе конечната одлука: дали и како ќе се реализира најавата на лидерот Зоран Заев за непризнавање ...

ЦО на СДСМ одлучува за враќање на мандатите, критики за Заев и Шекеринска

Либертас - 30.04.2014

Централниот одбор на СДСМ, членови на претходниот парламентарен состав и новоизбраните пратеници неколку часа дискутираат за предлогот на Извршниот одбор на СДСМ, партијата да остане на ставот да не ...

Спротиставни ставови на старото и новото раководство во СДСМ

Локално - 30.04.2014

Се уште трае расправата на ЦО на СДСМ со клучната точка околу враќање на пратеничките мандати и непризнавање на изборните резултати. Одлуката вчера веќе помина на ИО на партијата а се очекува истото ...

СДСМ на ЦО „ќе ги крши копјата“ околу пратеничките мандати

Локално - 30.04.2014

Денеска Зоран Заев пред Централниот Одбор ќе побара неприфаќање на 34-те пратенички мандати освоени на предвремените парламентарни избори, кои СДСМ ги оспори и окарактеризира ако нефер, недемократски ...

СДСМ денеска одлучува што ќе прави со мандатите

Фактор - 30.04.2014

Централниот одбор на СДСМ денеска треба да пресече дали и како ќе се спроведе најавата на партискиот лидер Зоран Заев за непризнавање на резултатите од изборите.

Груевски: Одлуката на СДСМ е штетна и за државата и за партијата

МК News - 30.04.2014

Извршниот Одбор на СДСМ застана зад позицијата на Заев- пратениците нема да ги прифатат мандатите кои ги добија на изборите на 27ми април. За премиерот Груевски политиката на СДСМ е штетна не само за ...

Централниот одбор на СДСМ носи одлука за неприфаќање на пратеничките мандати

Либертас - 30.04.2014

Централниот одбор на СДСМ ја почна седницата на која се очекува да се донесе одлука за неприфаќање на пратеничките мандати кои кандидатите за пратеници ги освоија на предвремените парламентарни ...

Рецензија: Заев и Шекеринска во мртва трка-кој претседател на СДСМ доживеал најтежок пораз?

СПФМ - 30.04.2014

Рецензираме провиден, циничен, некоректен и одмазднички текст кој наликува на извештај од фудбалски натпревар во кој се редат поразите на тимот кој треба да испадне од лигата.

Во mоментов: во СДСМ заседава Централниот одбор

Sky - 30.04.2014

Во седиштето на СДСМ, на Бихачка во моментов е во тек Централниот одбор, каде најверојатно ќе биде донесена едногласна одлука за неприфаќање на пратеничките мандати кои СДСМ ги освои на предвремените ...

Груевски: Одлуката на СДСМ е штетна за Македонија

Денешен - 30.04.2014

Одлуката на СДСМ да ги врати пратеничките мандати е одлука која е штетна за партијата, но и за цела Република Македонија. Ова го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер на Република Македонија, ...

Заседава Централниот одбор на СДСМ

Фактор - 30.04.2014

Во седиштето на СДСМ во тек е состанокот на партискиот Централен одбор, кој треба да ја донесе конечната одлука – дали и како ќе се реализира најавата на лидерот Зоран Заев за непризнавање на ...

Извршниот одбор на СДСМ едногласно: Пратеничките мандати нема да ги прифатиме

Бриф - 30.04.2014

Извршниот одбор на СДСМ ќе му препорачана на Централниот одбор на СДСМ да донесе одлука за неприфаќање на пратеничките мандати кои кандидатите за пратеници ги освоија на овие предврмени парламентарни ...

Извршниот одбор на СДСМ: Нема да ги прифатиме пратеничките мандати

Република - 30.04.2014

Извршниот одбор на СДСМ ќе му препорачана на Централниот одбор на СДСМ да донесе одлука за неприфаќање на пратеничките мандати кои кандидатите за пратеници ги освоија на овие предврмени парламентарни ...

Долга расправа на ЦО на СДСМ за пратеничките мандати

Локално - 30.04.2014

Во седиштето на СДСМ во тек е состанокот на партискиот централен одбор, кој треба да ја донесе конечната одлука: дали и како ќе се реализира најавата на лидерот Зоран Заев за непризнавање на изборите ...

Груевски се закани: СДСМ да ја преиспита одлуката додека има време

Бриф - 30.04.2014

Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ Никола Груевски одговарајќи на новинарско прашање коментира дека одлуката на СДСМ да ги врати пратеничките мандати е штетна за самата партија, но и за Македонија.

Врие на Бихачка: Се бара оставка од Заев – еве што се случува

МК News - 30.04.2014

Во седиштето на СДСМ во тек е состанокот на партискиот централен одбор, кој треба да ја донесе конечната одлука: дали и како ќе се реализира најавата на лидерот Зоран Заев за непризнавање на изборите ...

Груевски: Одлуката на СДСМ е штетна за Македонија

Република - 30.04.2014

Одлуката на СДСМ да ги врати пратеничките мандати е одлука која е штетна за партијата, но и за цела Република Македонија. Ова го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер на Република Македонија, ...

Шекеринска не го поддржува Заев во одлуката за враќање на пратеничките мандати

Република - 30.04.2014

Заменик претседателот на СДСМ, Радмила Шекеринска му го врти грбот на Заев околу одлукаа за враќање на пратеничките мандати, пишува „Утрински весник“, повикувајќи се на партиски извори.

Груевски: Одлуката на СДСМ е штетна

Тера - 30.04.2014

Одлуката на Социјалдеморкатскиот сојуз (СДСМ) да ги врати пратеничките мандати е штетна за партијата, но и за целата држава. Ова во средата на пресконференција го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и ...

ЦО на СДСМ побарал оставка од Заев и Шеќеринска?

Република - 30.04.2014

Членовите на Централниот одбор (ЦО) на СДСМ најверојатно вечерва ја потврдиле одлуката на Извршниот – пратениците да не ги прифатат мандатите, а од партискиот двоец Зоран Заев и Радмила Шеќеринска ...

Груевски „загрижен“ за СДСМ – одлуката за враќање на мандатите била штетна за партијата

Либертас - 30.04.2014

„Одлуката на СДСМ да ги врати пратеничките мандати е одлука која е штетна за партијата, но и за цела Република Македонија“ – изјави премиерот Груевски.

Груевски им се сили на СДСМ, за Ахмети ќути

Бриф - 30.04.2014

Премиерот, Никола Груевски, денеска одби да одговори на заканите кои ги упати лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во изјава за косовскиот весник „Нова ера“ кој изјави дека нема да прифати формирање на Влада ...

Груевски: Одлуката на СДСМ – штетна за државата

Фактор - 30.04.2014

Одлуката на СДСМ да не ги признава изборните резултати е штетна за државата, но и за самата партија, смета премиерот Никола Груевски. „Сметам дека тоа е штетна одлука за државата и штетна одлука за ...

Груевски: Одлуката на СДСМ штетна за државата

Lider - 30.04.2014

Одлуката на СДСМ да ги врати пратеничките мандати добиени на изборите е штетна за државата и за партијата што ја носи. Ова го истакна премиерот Никола Груевски на денешната прес-конференција во ...

Груевски: Одлуката на СДСМ е штетна за Македонија

Вистина.мк - 30.04.2014

Одлуката на СДСМ да ги врати пратеничките мандати е одлука која е штетна за партијата, но и за цела Република Македонија. Ова го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер на Република Македонија, ...

Шекеринска не го поддржува Заев во одлуката за враќање на пратеничките мандати

Вистина.мк - 30.04.2014

Заменик претседателот на СДСМ, Радмила Шекеринска му го врти грбот на Заев околу одлукаа за враќање на пратеничките мандати, пишува „Утрински весник“, повикувајќи се на партиски извори.

Пресврт во СДСМ, побарана оставка од Заев!?

Lider - 30.04.2014

Неколку долгогодишни пратеници на СДСМ вечерва на Централниот одбор на партијата побараа оставка од лидерот Зоран Заев, јавува Утрински весник. Според весникот на седницата на Централниот одбор, на ...

Бараме техничка влада и нови избори

Дневник - 29.04.2014

Лепа Ѓоргиевска Сè уште е неизвесно што најтесното раководство на Социјалдемократскиот сојуз ќе одлучи за следните чекори на партијата по најавите за бојкот на изборните резултати.

СДСМ да ги почитува своите гласачи

Дневник - 29.04.2014

Социјалдемократскиот сојуз не го признава 27 април за демократски изборен ден. Парламентарните избори за нив, односно победата на ВМРО-ДПМНЕ е далеку од фер, а реизборот на Ѓорге Иванов за шеф на ...

Пол Волерс се сретна со раководството на СДСМ

Телма - 29.04.2014

Американскиот амбасадор Пол Волерс на попладневната средба со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, заменик претседателката, Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски сакаше изворно да се ...

СДСМ носи одлуки, Волерс информиран

24 Вести - 29.04.2014

Пратениците од СДСМ да не ги прифатат пратеничките мандати. Ова е одлуката што според партиски извори се очекува Извршниот одбор на партијата да ја донесе.

Заев го информираше американскиот амбасадор за натамошните чекори на опозицијата

Макфакс - 29.04.2014

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во вторник попладне се сретна со американскиот амбасадор Пол Волерс, при што, како што е наведено во партиското соопштение, го запознал својот гостин со натамошните ...

(ФОТО) Заев и Волерс разговараа за изборите

А1 On - 29.04.2014

Американскиот амбасадор Пол Волерс на попладневната средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев, заменик претседателката, Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски сакаше изворно да ...

ГАЛЕРИЈА На средбата со Заев, Волерс се интересирал за заканите на власта

+инфо - 29.04.2014

Американскиот амбасадор Пол Волерс на попладневната средба со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, заменик претседателката, Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски сакаше изворно да се ...

Заев на средба со Волерс

Телеграф - 29.04.2014

Амбасадорот Волерс, според партиското соопштение на СДСМ, посочил дека САД одблиску ги следат случувањата во Македонија Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска имал средба со американскиот ...

Амбасадорот на САД, Волерс на средба во СДСМ

Р.С.Европа - 29.04.2014

Американскиот амбасадор Пол Волерс попладнето имаше средба со лидерите на опозиционата СДСМ за констатираните неправилности од страна на СДСМ, како и за натамошните чекори на опозицијата, по ставот ...

Средба СДСМ- Волерс: Амбасадорот запознаен детално со забелешките на опозицијата

Нова ТВ - 29.04.2014

Амбасадорот на САД во Р.Македонија, Пол Волерс на денешната средба на раководството на СДСМ бил подетално информиран за забелешките на СДСМ за изборниот процес.

Грмна сиртакито за лузерско дуо Заев-Пендаровски

Нетпрес - 29.04.2014

Биднаа и овие предвремени парламентарни избори во Македонија. ВМРО ДПМНЕ однесе една од најубедливите победи досега. Речиси 200.000 гласови разлика. СДСМ не ги признава избориве.

ИЗВРШНИОТ ОДБОР НА СДСМ ОДЛУЧИ: Ќе ги вратиме мандатите

Телеграф - 29.04.2014

Се очекува одлуката за враќање на мандатите вечерва во 18 часот да биде потврдена и од Централниот одбор на партијата, вели Шилегов Одлуката за враќање на мандатите е дефинитивна.

ВМРО-ДПМНЕ постави нов рекорд со изборниот резултат, СДСМ загуби 85.000 гласови од 2011

Сител - 29.04.2014

СДСМ во слободен пад. Опозицицијата забрзано ја губи довербата кај македонските граѓани. Од 70.000 гласа разлика, колку што беше по изборите во 2011 година, Заев во недела отиде во минус за огромни ...

Заев, Шекеринска и Спасовски се сретнаа со амбасадорот на САД Волерс

Inpress - 29.04.2014

Скопје, 29. април 2014 (ИНПРЕС) Амбасадорот на САД во РМ Пол Волерс денес оствари средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев, заменик претседателката, Радмила Шекеринска и генералниот секретар ...

Заев му реферираше на Волерс за своите видувања за изборите

Локално - 29.04.2014

Американскиот амбасадор Пол Волерс на попладневната средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев, заменик претседателката, Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски сакаше изворно да ...

Амбасадорите на средба со Заев

Бриф - 29.04.2014

Иако нема официјална потврда, според информации на порталот Либертас евроамбасадорот Аиво Орав, германската амбасадорка Штајнакер и уште неколку дипломати од земјите членки на ЕУ попладнево се на ...

Заев на средба со Волерс за забелешките за изборите

Фактор - 29.04.2014

Американскиот амбасадор Пол Волерс доцна попладнево на гости кај лидерот на СДСМ Зоран Заев. На средбата, американскиот дипломат изворно бил информиран за забелешките кои најголемата опозициона ...

САД ОДБЛИСКУ ГИ СЛЕДАТ НАСТАНИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА: Волерс заинтересиран за заканите од власта!

Sky - 29.04.2014

Соопштение - Средба на раководството на СДСМ со амбасадорот на САД во Р.Македонија, Пол Волерс - интегрален текст: Американскиот амбасадор Пол Волерс на попладневната средба со претседателот на СДСМ, ...

Волерс кај Заев

Либертас - 29.04.2014

Иако нема официјална потврда, според информации на Либертас американскиот амбасадор Пол Волерс попладнево бил на средба со лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

ВЕЧЕРВА ИЗВРШЕН ОДБОР: СДСМ одлучува за бојкотот на Собранието

МК News - 29.04.2014

Дали пратениците на СДСМ ќе ги вратат мандатите ќе се одлучува попладнево, на седница на Извршниот одбор на партијата, најавена за 18 часот. Одлуката утре треба да ја потврди и Централниот одбор, по ...

СДСМ ја потврди средбата со Волерс

Либертас - 29.04.2014

Американскиот амбасадор Пол Волерс на попладневната средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев, заменик претседателката, Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски, според париското ...

Заев се сретна со Волерс

Бриф - 29.04.2014

Американскиот амбасадор Пол Волерс на попладневната средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев, заменик претседателката, Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски сакаше изворно да ...

Заев го запознал Волерс со изборните нерегуларности

Н.Македонија - 29.04.2014

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска имал средба со американскиот амбасадор Пол Волерс на која се информирал за изборниот процес, како и за натамошните чекори на опозицијата, по ставот на СДСМ ...

Пендаровски ќе победел со 150.000 гласа разлика да било регуларно

Дневник - 28.04.2014

Лепа Ѓоргиевска Ќе се откаже ли најголемата опозициска партија од 34-те пратенички мандати што ги освои на парламентарните избори, со што ќе иницира повторно гласање во 6-те изборни единици или ...

Македонија пред нова криза или пред бура во чаша вода?

Deutsche Welle - 28.04.2014

Мали се можностите за политичка криза во земјата, ако СДСМ остане изолиран во непризнавањето на изборите, сметаат дел од аналитичарите. Македонија влезе во нова неизвесност со потенцијал за можна ...

Ефтов: Заев ја држи во заложништво партијата

Канал5 - 28.04.2014

СДСМ заложник на Заев. Зоран Заев ја држи во заложништво партијата само за да не ја напушти градоначалничката функција во Струмица , смета Васко ...

ПО НЕПРИЗНАВАЊЕТО НА ИЗБОРИТЕ: Молк и спротивставени мислења во СДСМ

Телеграф - 28.04.2014

Некои од социјалдемократите реагираат дека не биле информирани ниту за одлуката да не се признаат изборите, која според нив била донесена само од раководството, во тесен круг луѓе Никој во СДСМ не ...

Аналитичарите го осудија чекорот на СДСМ со кои не ги признаваат изборите

Алфа - 28.04.2014

На неколку минути по затварањето на избирачките места, Зоран Заев во име на СДСМ и здружената коалиција, излезе со став дека не го признава изборниот процес...

Од СДСМ и денеска без аргументи зошто не ги признаваат изборите

Алфа - 28.04.2014

Еден ден по изборите, а од СДСМ се уште со вистнски аргументи не ги образложија причините поради кои не го признаа изборниот процес на предвремените парламентарни избори, како и небулозоното барање ...

Дел од подржувачите се свртеа против Заев

Сител - 28.04.2014

Против одлуката на Заев за бојкот на непризнавање на изборите застанаа и личности од јавниот живот и новинари блиски до опозициската СДСМ. На синоќешното гостување во отвореното студио на јавниот ...

СДСМ е во сериозна криза и се распаѓа

Нетпрес - 28.04.2014

Дали СДСМ само фингираше изборна трка, дали се работеше за некакво однапред напишано сценарио или социјалдемократите навистина мислат дека се работи за голем изборен фалсификат, па решија целосно да ...

Ефтов: Заев го држи СДСМ во заложништво

Курир - 28.04.2014

Лица од јавниот живот кои беа силни поддржувачи на СДСМ, застанаа против одлуката на Зоран Заев не се прифаќаат резултатите од вчерашните избори. Меѓу нив е и новинарот Васко Ефтов кој обелодени и ...

Непризнавањето на изборниот резултат носи тешки последици за оној кој не го признава исходот

МРТ - 28.04.2014

Непризнавање на изборен резултат преставува сериозна политичка постапка, која може да има многу тешки последици, пред се за оној кој има направено погрешна проценка и не сака да го признае изборниот ...

Сите се свртеа против Заев

Press24 - 28.04.2014

Против одлуката на Заев за бојкот на непризнавање на изборите застанаа и личности од јавниот живот и новинари блиски до опозициската СДСМ. На синоќешното гостување во отвореното студио на јавниот ...

„СДСМ е во сериозна криза и се распаѓа“

МКД - 28.04.2014

Дали СДСМ само фингираше изборна трка, дали се работеше за некакво однапред напишано сценарио или социјалдемократите навистина мислат дека се работи за голем изборен фалсификат, па решија целосно да ...

Заев и Шекеринска во мртва трка- кој претседател на СДСМ доживеал најтежок пораз?

Курир - 28.04.2014

Мртва трка меѓу заменик претседателот на СДСМ Радмила Шекеринска и лидерот на партијата Зоран Заев за не многу ласкавата титула, кој претседател на СДСМ доживеал најтежок пораз од ВМРО-ДПМНЕ.

Груевски горд - Заев не признава

Р.С.Европа - 28.04.2014

Никола Груевски е горд на успешно спроведени избори, кои лидерот на опозицијата Зоран Заев ги нарече изборен крадеж на власта, која го контролираше својот народ.

Ќе остане ли СДСМ осамен во својата одлука за непризнавање на изборите?

МКД - 28.04.2014

Многу прашања отвори синоќешниот потег на раководството на СДСМ за непризнавање на резултатите на претседателските и на предвремените парламентарни избори.

Граѓаните се изјаснија, политичарите тактизираат – ќе има ли политичка криза

Макфакс - 28.04.2014

Изборите завршија. Некој славеше победа некој се налути. Дел од политичките партии се бореа за повеќе пратенички места во новиот парламентарен состав некои се задоволија и од добиениот мандат за еден ...

Анализа: Заев изврши смаоубиство и егзекуција на СДСМ

Алфа - 28.04.2014

Заев изврши самоубиство и егзекуција на СДСМ. Вака експертите го оценуваат чекорот на заев за непризнавање на изборните резултати. И покрај високите оценки од институциоите за изборите дека тие биле ...

Никовски: Раководството на СДСМ е во очај, сака да предизвика политичка криза

Република - 28.04.2014

Не е во прашање бојкот на изборите, туку бојкот на резултатите. Разликата од 1994 година кога ВМРО ДПМНЕ тогаш направи една стратегиска грешка, ги бојкотираше изборите, овој пат изборите не се ...

Кој претседател на СДСМ доживеал најтежок пораз?

Денешен - 28.04.2014

Мртва трка меѓу заменик претседателот на СДСМ Радмила Шекеринска и лидерот на партијата Зоран Заев за не многу ласкавата титула, кој претседател на СДСМ доживеал најтежок пораз од ВМРО-ДПМНЕ.

Дел од подржувачите се свртеа против Заев

Република - 28.04.2014

Против одлуката на Заев за бојкот на непризнавање на изборите застанаа и личности од јавниот живот и новинари блиски до опозициската СДСМ, јави телевизијата Сител .

Нит се водат, нит се тераат!

Вечер Прес - 28.04.2014

Одлука за враќање на мандатите на пратениците кои добија доверба од граѓаните, велат, ќе донесат по седниците на Централниот и на Извршниот одбор Во СДСМ засега нема одлука дали пратениците кои ...

Граѓаните се изјаснија, политичарите тактизираат – ќе има ли политичка криза

Тера - 28.04.2014

Изборите завршија. Некој славеше победа некој се налути. Дел од политичките партии се бореа за повеќе пратенички места во новиот парламентарен состав некои се задоволија и од добиениот мандат за еден ...

СДСМ го загуби и Ранковце

Република - 28.04.2014

СДСМ на парламентарните избори го загуби и Ранковце, единствената општина која ја доби во прв круг на локалните избори во 2013 година. Според досега обработените податоци од ДИК – 96,19 отсто в оваа ...

Опозицијата не ги признава изборите, СДСМ бара техничка влада и нови избори

еМагазин - 28.04.2014

Социјалдемократскиот сојуз и Здружената опозиција не го признаваат изборниот процес ниту за претседателските, ниту за парламентарните избори, бидејќи власта на чело со Никола Груевски не покажала ...

Рецензија: Заев бара да има избори во Македонија се додека СДСМ не победи?!

СПФМ - 28.04.2014

Станува збор за еден целосно необјективен напис кој просто тежи од тенденциозност уште од насловот: „Заев бара да има избори во Македонија се додека СДСМ не победи?!“ Во овој неизбалансиран и ...

Боцевски: Заев се однесува како бомбаш-самоубиец

Република - 28.04.2014

Вака ли Заев планира да управува со Македонија ако еден ден стане премиер? Заев се однесува како бомбаш самоубиец. СДСМ секогаш е извор на криза кога се наоѓа во опозиција.

Македонија пред нова криза или пред бура во чаша вода?

Идивиди - 28.04.2014

Мали се можностите за политичка криза во земјата, ако СДСМ остане изолиран во непризнавањето на изборите, сметаат дел од аналитичарите. Македонија влезе во нова неизвесност со потенцијал за можна ...

СДСМ го загуби и Ранковце

Вистина.мк - 28.04.2014

СДСМ на парламентарните избори го загуби и Ранковце, единствената општина која ја доби во прв круг на локалните избори во 2013 година. Според досега обработените податоци од ДИК – 96,19 отсто в оваа ...

Никовски: Раководството на СДСМ е во очај, сака да предизвика политичка криза

Вистина.мк - 28.04.2014

Не е во прашање бојкот на изборите, туку бојкот на резултатите. Разликата од 1994 година кога ВМРО ДПМНЕ тогаш направи една стратегиска грешка, ги бојкотираше изборите, овој пат изборите не се ...

Боцевски: Заев се однесува како бомбаш самоубиец

Вистина.мк - 28.04.2014

Вака ли Заев планира да управува со Македонија ако еден ден стане премиер? Заев се однесува како бомбаш самоубиец. СДСМ секогаш е извор на криза кога се наоѓа во опозиција.

Заев и Шекеринска во мртва трка- кој претседател на СДСМ доживеал најтежок пораз?

Вистина.мк - 28.04.2014

Мртва трка меѓу заменик претседателот на СДСМ Радмила Шекеринска и лидерот на партијата Зоран Заев за не многу ласкавата титула, кој претседател на СДСМ доживеал најтежок пораз од ВМРО-ДПМНЕ.