TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јункер во посета на Македонија на средби со државниот врв

ТВ21 - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ја почнува денеска со посета на Македонија, во рамки на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

Јункер во посета на Македонија на средби со државниот врв

Алсат-М - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ја почнува денеска со посета на Македонија, во рамки на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

Јункер и Хан во посета на Македонија на средби со државниот врв

Канал5 - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ја почнува денеска со посета на Македонија, во рамки на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

Јункер денеска ја почнува балканската турнеја низ Македонија

Фокус - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ја почнува денеска со посета на Македонија, во рамки на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

Јункер во посета на Македонија на средби со државниот врв

24 Вести - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ја почнува денеска со посета на Македонија, во рамки на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

Јункер: Со некои од постигнатите реформи го зачудивте светот

Фокус - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер истакна денеска во Скопје дека во земјава не пристигнал за да соопшти точен датум за почеток на преговорите, но напомена дека Македонија е на добар пат, постигнала напредок и оти ако продолжи да ...

Јункер: Македонија на добар пат, ако продолжи така можна препорака од ЕК за неколку месеци

Телма - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер истакна денеска во Скопје дека во земјава не пристигнал за да соопшти точен датум за почеток на преговорите, но напомена дека Македонија е на добар пат, постигнала напредок и оти ако продолжи да ...

Заев: Силно сме уверени дека во јуни 2018 ќе почнеме пристапни преговори

ТВ21 - 25.02.2018

Нашата желба да бидеме членки на ЕУ е прашање на вредност. Ние веруваме во вредностите на ЕУ и сакаме тие вредности да ги практицираме и живееме овде во Македонија, изјави премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со претседателот на ...

Иванов – Јункер: Претседателот ја поздрави подготвеноста на ЕК за обновување на препораката за преговори

ТВ21 - 25.02.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер. На средбата, како што соопштија од Кабинетот на преседателот, било разговарано за актуелната политичка состојба во ...

Средба на Иванов со претседателот на ЕК, Јункер

Алсат-М - 25.02.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер. На средбата, како што соопштија од Кабинетот на преседателот, било разговарано за актуелната политичка состојба во ...

Јункер: Македонија на добар пат, ако продолжи така можна препорака од ЕК за неколку месеци

Канал5 - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер истакна денеска во Скопје дека во земјава не пристигнал за да соопшти точен датум за почеток на преговорите, но напомена дека Македонија е на добар пат, постигнала напредок и оти ако продолжи да ...

Заев: Силно сме уверени дека во јуни 2018 ќе почнеме пристапни преговори

Канал5 - 25.02.2018

Нашата желба да бидеме членки на ЕУ е прашање на вредност. Ние веруваме во вредностите на ЕУ и сакаме тие вредности да ги практицираме и живееме овде во Македонија, изјави премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со претседателот на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Му кажа ли Заев на Јункер дека во Македонија единствено има политички затвореници

Фокус - 25.02.2018

„СДСМ и Зоран Заев не можат да зборуваат за реформи, кога по 9 месеци немаат реализирано, ни 50 проценти од планот 3-6-9. Наместо посветеност на реформските процеси, власта се насочи кон креирање на штетни договори, неуставни закони и расипничко ...

Средба на Иванов со претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер

Канал5 - 25.02.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер. На средбата, како што соопштија од Кабинетот на преседателот, било разговарано за актуелната политичка состојба во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ја поздравуваме заложбата на Јункер, а Заев нека каже за политичката тортура

ТВ21 - 25.02.2018

ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува заложбата на Претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер, за интегрирање на Република Македонија во ЕУ, велат од ВМРО- ДПМНЕ. „ВМРО-ДПМНЕ останува силно посветена на европската интеграција на државата.

Јункер: Македонија на добар пат, ако продолжи така можна препорака од ЕК за неколку месеци

ТВ21 - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер истакна денеска во Скопје дека во земјава не пристигнал за да соопшти точен датум за почеток на преговорите, но напомена дека Македонија е на добар пат, постигнала напредок и оти ако продолжи да ...

Јункер: Македонија е на добар пат

Deutsche Welle - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер од Скопје денеска порача дека земјата постигнува напредок и дека за неколку месеци може да добие неусловена препорака за почеток на преговори со ЕУ Македонија е на добар пат, но мора да продолжи ...

Не дојдов со датум, историјата и географијата треба да се помират, му кажа Јункер на Заев

Сакам да кажам - 25.02.2018

Жан Клод Јункер, претседател на Европската комисија (ЕК), рече дека во Македонија не дошол да соопшти датум за почеток на преговорите, но дека Македонија е на добар пат, бидејќи имала голем напредок и ако продолжи со реформите, за неколку месеци ...

Јункер: Кога слетав на аеродромот видов позитивни промени

24 Вести - 25.02.2018

Македонија и Грција сами да го решат спорот со името за да може земјата во наредните неколку месеци да добие датумот за почнување на пристапните преговори со ЕУ порача денеска претседателот на ЕК Жан Клод Јункер на средбата со премиерот Заев.

Јункер: Не дојдовме да ви соопштиме датум, туку да ви кажеме дека сте на добар пат

Телма - 25.02.2018

Пречекот на студеното време беше топол и пријателски. Пораки со сличен интензитет ги пренесе и пред новинарите, претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер кој во Скопје пристигна заедно со надлежниот еврокомесар Јоханес Хан.

Јункер: Името договорете го заедно со Грција

Алсат-М - 25.02.2018

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, за време на неговата прва посета на Скопје, по повеќе од една деценија изјави дека последниве години Македонија направила очигледен прогрес за спроведувањето на реформите и посветеноста во ...

Јункер во Mакедонија по 15 години, очекува помирување на историјата и географијата

ТВ21 - 25.02.2018

Помирување на историјата и географијата е главната порака која во Скопје ја упати Жан Клод Јункер. Првиот човек на Европската комисија вели дека Европа тоа го стори со последните земји членки, а истото ќе се случи и со Македонија.

Македонија пред голем предизвик

Канал5 - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер е во Македонија. Од тука ја почна својата балканска турнеја во рамки на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од западен Балкан. Јункер во владата имаше заедничка прес-конференција со ...

ВМРО: СДСМ не може да зборува за реформи

Алсат-М - 25.02.2018

СДСМ и Зоран Заев не можат да зборуваат за реформи, кога по 9 месеци немаат реализирано ни 50% од планот 3-6-9, реагираа вечерва од ВМРО-ДПМНЕ по прес-конференцијата на Заев и Јункер. „Граѓаните го прашуваат Зоран Заев, дали го информирал ...

Јункер: Македонија е на добар пат, ако продолжи така можна препорака од ЕК за неколку месеци

МКД - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер истакна денеска во Скопје дека во земјава не пристигнал за да соопшти точен датум за почеток на преговорите, но напомена дека Македонија е на добар пат, постигнала напредок и оти ако продолжи да ...

Јункер: Македонија е на добар пат, можна препорака за неколку месеци

Нетпрес - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер истакна во неделата во Скопје дека во Македонија не пристигнал за да соопшти точен датум за почеток на преговорите, но напомена дека Македонија е на добар пат, постигнала напредок и оти доколку ...

Јункер: Македонија со својата историја е дел од Европа

Press24 - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер денеска изјави дека забележал сериозен напредок на Македонија на својот пат кон ЕУ. Тој порача дека Македонија е дел од ЕУ и со својата историја е дел од Европа.

(Видео) Јункер: Ако Македонија продолжи по овој пат, европската перспектива нема да биде условена

Макфакс - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер по средбата со премиерот Зоран Заев, рече дека Македонија во изминатиот период спровела реформи кои го зачудиле светот, а пак договорот со Бугарија ја зголемила репутацијата на државата во ...

Јункер: Македонија на добар пат, ако продолжи така можна препорака од ЕК за неколку месеци

Стандард - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер истакна денеска во Скопје дека во земјава не пристигнал за да соопшти точен датум за почеток на преговорите, но напомена дека Македонија е на добар пат, постигнала напредок и оти ако продолжи да ...

Заев по средбата со Јункер: Прифатливо е име со географска одредница

Кајгана - 25.02.2018

Премиерот на Република Македонија денеска имаше средба со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, во главниот град Скопје. „За Владата е прифатливо име со географска одредница, кое ќе направи јасна дистинкција помеѓу нашата држава и ...

Јункер во посета на Македонија на средби со државниот врв

Сител - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ја почнува денеска со посета на Македонија, во рамки на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

Средба на Иванов со претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер

Курир - 25.02.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер. На средбата, како што соопштија од Кабинетот на преседателот, било разговарано за актуелната политичка состојба во ...

Јункер во Македонија на средби со државниот врв

МРТ - 25.02.2018

Јункер во земјава доаѓа во придружба на комесарот за проширување Јоханес Хан. Посетата е дел од нивната турнеја во регионот по повод Стратегијата за проширување на ЕУ со земјите од Западниот Балкан.

Јункер во посета на Македонија на средби со државниот врв

Стандард - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ја почнува денеска со посета на Македонија, во рамки на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

Јункер денеска ја почнува балканската турнеја од Македонија

+инфо - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија ќе има средби со државниот врв, Јункер и Заев попладне треба да одржат и заедничка прес-конференција. Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ја почнува денеска со посета ...

Иванов до Јункер: Изјавите на некои лидери од регионот влијаат дестабилизирачки

+инфо - 25.02.2018

На средбата било разговарано за актуелната политичка состојба во Македонија и за процесот на евроатлантските интеграции. Претседателот Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер.

Средба на Иванов со претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер

А1 On - 25.02.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер. На средбата, како што соопштија од Кабинетот на преседателот, било разговарано за актуелната политичка состојба во ...

Иванов – Јункер: Деблокирањето на евроинтеграциите позитивно ќе влијае врз целата општествено-политичка состојба во ...

Стандард - 25.02.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер. На средбата, како што соопштија од Кабинетот на преседателот, било разговарано за актуелната политичка состојба во ...

Јункер: За да се решат долгогодишни проблеми, историјата и географијата мора да се помират

Слободен Печат - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев, истакна дека во земјава не пристигнал за да соопшти точен датум за почеток на преговорите, но напомена дека Македонија е на добар пат.

Заев: Прифатливо е име со географска одредница

Слободен Печат - 25.02.2018

По средбата со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, премиерот Зоран Заев денеска на заедничката прес-конференција во Владата рече дека за Македонија, прифатливо е спорот за името со Грција да се реши со ново име кое ќе вклучува ...

Јункер: Со реформи до неусловена препорака за Македонија

Р.С.Европа - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, по средбата со премиерот Зоран Заев, рече дека Македонија во изминатиот период спровела реформи со кои е на вистинскиот пат, а договорот со Бугарија ја зголемил репутацијата на државата во ...

Јункер во посета на Македонија на средби со државниот врв

Курир - 25.02.2018

– Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ја почнува денеска со посета на Македонија, во рамки на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

Јункер доаѓа во Македонија

Кајгана - 25.02.2018

Претседателот на Европската Комисија, Жан-Клод Јункер, во придружба на еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската Унија, Јоханес Хан, денеска ќе престојуваат во неколкучасовна посета на Република Македонија, како дел од нивната ...

Јункер во посета на Македонија

Р.С.Европа - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ја почнува денеска со посета на Македонија, во рамки на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

Иванов на средбата со Јункер: Европската перспектива е највисока стратешка цел

Нетпрес - 25.02.2018

Македонскиот премиер Ѓорге Иванов, оствари средба во неделата со претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер кој престојува во посета на Скопје, и притоа изразил благодарност за неговата поддршка за европската перспектива на земјата.

Средба на Иванов со претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер

Сител - 25.02.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер. На средбата, како што соопштија од Кабинетот на преседателот, било разговарано за актуелната политичка состојба во ...

Јункер и Хан доаѓаат во Скопје - средби со државниот врв

Press24 - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ја почнува денеска со посета на Македонија, во рамки на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Заев го информираше Јункер за политичката тортура која се спроведува во државата

Курир - 25.02.2018

ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува заложбата на Претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер, за интегрирање на Република Македонија во ЕУ. ВМРО-ДПМНЕ останува силно посветена на европската интеграција на државата.

Иванов: Фер пристап кон Македонија за отпочнување на преговорите со ЕУ

Нова ТВ - 25.02.2018

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, соопшти дека на денешната средба со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, се разговарало за актуелната политичка состојба во Република Македонија, за процесот на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Заев го информираше Јункер за политичката тортура која се спроведува во државата

Нетпрес - 25.02.2018

ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува заложбата на претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, за интегрирање на Република Македонија во Еверопската унија, но порачива дека владејчката партија и премиерот Зоран Заев не може да зборуваат за реформи ...

ВМРО-ДПМНЕ: Знае ли Јункер дека Македонија е единствената држава во Европа во која има политички затвореници?

Стандард - 25.02.2018

„ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува заложбата на Претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер, за интегрирање на Република Македонија во ЕУ. ВМРО-ДПМНЕ останува силно посветена на европската интеграција на државата.

Јункер во Македонија на средби со државниот врв, Могерини не доаѓа

Слободен Печат - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ја почнува денеска со посета на Македонија, во рамки на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

Иванов позитивно ја оцени Стратегијата за Западен Балкан, промовирана од страна на Јункер

МКД - 25.02.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер. Како што информираат од Кабинетот на претедателот, на средбата се разговарало за актуелната политичка состојба во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Дејствијата на власта на СДСМ и нејзината досегашна работа не се во согласност со европските вредности

А1 On - 25.02.2018

„ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува заложбата на Претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер, за интегрирање на Република Македонија во ЕУ. ВМРО-ДПМНЕ останува силно посветена на европската интеграција на државата.

Јункер доаѓа во Македонија

Макфакс - 25.02.2018

Претседателот на Европската Комисија, Жан-Клод Јункер, во придружба на еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската Унија ,Јоханес Хан денеска ќе престојуваат во неколкучасовна посета на Република Македонија, како дел од нивната ...

Јункер ја започнува балканската турнеја од Македонија

Нова ТВ - 25.02.2018

Турнејата на претседателот на Европската комисија Јункер низ шесте балкански земји што се надвор од Европската унија започнува денеска од Македонија. Тој ќе има средба со премиерот Заев, со претседателот Иванов, а потоа ќе се одржи и пленарна средба ...

Јункер во Македонија на средби со државниот врв

Нетпрес - 25.02.2018

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ја започнува во недела на февруари со посета на Македонија, во рамки на којашто до 1-ви март ќе ги посети сите шест земји од Западниот Балкан, а во недела во Скопје се ...

ЕУ и Русија во трка за влијание на нестабилниот Балкан

МКД - 25.02.2018

Русија со години работи на реализирање на влијанието во југоисточна Европа, користејќи ја Србија како столб за воспоставување „пријателски џеб на непријателскиот континент“, а Европската Унија конечно, иако „задоцнето“ возвраќа, оценува во својата ...

ВИДЕО: Започна средбата меѓу Јункер и Заев

А1 On - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер пристигна во Владата на Република Македонија каде во моментот се одржува средба со премиерот Зоран Заев. Јункер во Скопје пристигна заедно со комесарот за проширување Јоханес Хан.

(Видео) Јункер на средба со Заев, презентирани пораките од ЕК

Макфакс - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер пристигна во Владата на Република Македонија каде што во моментот се одржува средба со премиерот Зоран Заев. Jункер во Скопје пристигна заедно со еврокомесарот за соседска политика и проширување ...

Заев по средбата со Јункер: За Владата е прифатливо име со географска одредница, наша должност е да го решиме ова ...

Курир - 25.02.2018

За Владата е прифатливо име со географска одредница, кое ќе направи дистинкција помеѓу наѓата држава и регионот во Грција, рече премиерот Зоран Заев, по средбата со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер во Скопје.

Прес-конференција на Заев и Јункер ВО ЖИВО

+инфо - 25.02.2018

По средбата во Владата, премиерот Зоран Заев и претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер, одржуваат заедничка прес-конференција. Преносот од заедничката прес-конференција на премиерот Зоран Заев и претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, ...

Јункер пристигна во Скопје - во моментов прес-конференција со Заев

Press24 - 25.02.2018

Претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер веќе пристигна во Скопје, од каде ја започнува својата балканска турнеја. Во моментов тој и престедателот на Владата, Зоран Заев имаат заедничка прес-конференција.

(ВИДЕО) Заев: Прифатливо е име со географска одредница

А1 On - 25.02.2018

По средбата со европскиот комесар Жан Клод Јункер, премиерот Зоран Заев вели дека за Македонија, прифатливо е спорот за името со Грција да се реши со ново име кое ќе вклучува геогравска одредница ако тоа е трајно решение за затворање на ...

Јункер во посета на Македонија на средби со државниот врв

Таратур - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ја почнува денеска со посета на Македонија, во рамки на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

Јункер: Македонија со својата историја е дел од Европа

Нова ТВ - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер денеска изјави дека забележал сериозен напредок на Македонија на својот пат кон ЕУ, којшто ја доближува земјата до Унијата. На заедничката прес конференција со премиерот Зоран Заев, Јункер истакна ...

(Видео) Заев по средбата со Јункер: Прифатливо е име со географска одредница

Макфакс - 25.02.2018

„За Владата е прифатливо име со географска одредница, кое ќе направи јасна дистинкција помеѓу нашата држава и регионот во Грција“, рече премиерот Зоран Заев, по средбата со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер во Скопје.

(ВИДЕО) Јункер: Усогласување на историјата за безусловен влез во ЕУ

А1 On - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер по средбата со премиерот Зоран Заев, рече дека Македонија во изминатиот период Република Македонија спровела реформи кои го зачудиле светот, а пак договорот со Бугарија ја зголемила репутацијата ...

Заев: Прифатливо е име со географска одредница ВИДЕО/ГАЛЕРИЈА

+инфо - 25.02.2018

Прифатливо е име кое ќе вклучува географска одредница која ќе направи дистинкција меѓу името на нашата држава и регионот во Грција, рече премиерот. По средбата со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, премиерот Зоран Заев денеска на ...

Јункер: За да се решат долгогодишни проблеми, историјата и географијата мора да се помират

+инфо - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер рече дека ЕУ тоа го направила со други земји, тоа ќе го направии со Македонија. Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев, ...

Заев: Силно сме уверени сме дека во јуни Советот ќе одлучи почеток на пристапните преговори

Press24 - 25.02.2018

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференцијата со Јункер истакна дека е благодарен што Македонија му е прва земја од турнејата на Балканот. -Со стратегија за проширување на ЕУ со земјите од регионот, ЕК ја потврдува европската иднина на ...

Јункер: Препораката за ЕУ нема да биде условена

Р.С.Европа - 25.02.2018

„Не дојдовме за да ви соопштиме датум за почеток на преговор туку да ви кажеме дека сте на добар пат и ако продложите на тој пат на реформи за неколку месеци ќе и овозможите на ЕК да му препорача на Советот на ЕУ отворање на преговорите за ...

Јункер во посета на Македонија на средби со државниот врв

А1 On - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ја почнува денеска со посета на Македонија, во рамки на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

Јункер во посета на Македонија на средби со државниот врв

Алфа - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ја почнува денеска со посета на Македонија, во рамки на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

Иванов на средба со Јункер: Стратегијата за Западен Балкан e потврдa за европската иднина на регионот

Макфакс - 25.02.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер. Како што информираат од кабинетот на претедателот, на средбата се разговарало за актуелната политичка состојба во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Јункер треба да знае дека Македонија е единствената европска држава во која има политички затвореници

Макфакс - 25.02.2018

ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува заложбата на Претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер, за интегрирање на Република Македонија во ЕУ, наведуваат во соопштение од опозициската партија, од каде што велат дека остануваат силно посветени на европската интеграција ...

Заев по средбата со Јункер: За Владата е прифатливо име со географска одредница

Нетпрес - 25.02.2018

За Владата е прифатливо име со географска одредница, кое ќе направи дистинкција помеѓу нашата држава и регионот во Грција, рече премиерот Зоран Заев, по средбата со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер во Скопје.

Јункер: Не дојдов за да ви дадам конкретен датум за преговори со ЕУ

Алфа - 25.02.2018

Претседателот на Европската Комисија Жан Клод Јункер денес порача дека во Македонија не пристигнал да соопшти датум за преговори за членство во Европската Унија туку да каже дека треба да се спроведат уште чекори во патот кон реформите.

Јункер: Македонија е на добар пат, можна е препорака за неколку месеци

Глас на Америка - 25.02.2018

Претседателот на Европската Комисија (ЕК) Жан Клод Јункер,ја почна балканската турнеја со посета на Скопје каде пристигна со еврокомесарот Јоханес Хан. Тој истакна дека не носи датум за преговори и додаде дека историјата и географијата мора да се ...

Јункер: Македонија е на добар пат до неусловена препорака за ЕУ

Таратур - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, по средбата со премиерот Зоран Заев, рече дека Македонија во изминатиот период спровела реформи со кои е на вистинскиот пат, а договорот со Бугарија ја зголемил репутацијата на државата во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Му кажа ли Заев на Јункер за политичкиот прогон?!

Нова ТВ - 25.02.2018

Коментирајќи ја посетата на претседателот на Европската Комисија во Македонија, ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение до јавноста го прашува премиерот Зоран Заев дали Жан-Клод Јункер го информирал за „политичката тортура која се спроведува во државата, ...

Јункер и Хан во посета на Македонија на средби со државниот врв

МКД - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ја почнува денеска со посета на Македонија, во рамки на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

Заев по средбата со Јункер: Прифатливо е име со географска одредница

Press24 - 25.02.2018

По средбата со европскиот комесар Жан Клод Јункер, премиерот Зоран Заев вели дека за Македонија, прифатливо е спорот за името со Грција да се реши со ново име кое ќе вклучува геогравска одредница.

Јункер: Не дојдов да соопштам датум за преговори, но Македонија е на добар пат

Press24 - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер истакна денеска во Скопје дека во земјава не пристигнал за да соопшти точен датум за почеток на преговорите, но напомена дека Македонија е на добар пат.

Јункер: Ако продолжите вака можна е препорака, стигнувајќи на аеродромот забележав дека нешто се сменило

Курир - 25.02.2018

– Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер истакна денеска во Скопје дека во земјава не пристигнал за да соопшти точен датум за почеток на преговорите, но напомена дека Македонија е на добар пат, постигнала напредок и оти ако продолжи ...

Јункер: Македонија на добар пат, ако продолжи така можна препорака од ЕК за неколку месеци

Сител - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер истакна денеска во Скопје дека во земјава не пристигнал за да соопшти точен датум за почеток на преговорите, но напомена дека Македонија е на добар пат, постигнала напредок и оти ако продолжи да ...

Заев по средбата со Јункер: За Владата е прифатливо име со географска одредница, наша должност е да го решиме ова ...

Република - 25.02.2018

За Владата е прифатливо име со географска одредница, кое ќе направи дистинкција помеѓу нашата држава и регионот во Грција, рече премиерот Зоран Заев, по средбата со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер во Скопје.

Заев – Јункер: Кон ЕУ без одлагање и само со длабоки внатрешни реформи

Мета - 25.02.2018

Премиерот Зоран Заев, денеска по средбата со претседателот на Европската Комисија, Жан-Клод Јункер, кој заедно со еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската Унија Јоханес Хан, престојуваше во посета на Република Македонија, пред ...

Јункер во посета на Македонија на средби со државниот врв

Локално - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ја почнува денеска со посета на Македонија, во рамки на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

(ВИДЕО) Заев: Прифатливо е име со географска одредница

Поглед - 25.02.2018

По средбата со европскиот комесар Жан Клод Јункер, премиерот Зоран Заев вели дека за Македонија, прифатливо е спорот за името со Грција да се реши со ново име кое ќе вклучува геогравска одредница ако тоа е трајно решение за затворање на ...

Јункер во посета на Македонија на средби со државниот врв

Република - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ја почнува денеска со посета на Македонија, во рамки на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

ЕУ и Русија во трка за Македонија и Балканот

Фактор - 25.02.2018

Европската Унија и Русија се во буквална трка за зголемување на влијанието на Балканот, а Србија е главно поле. Русија работи на остварувањето на влијанието во југоисточна Европа, користејќи ја Србија како главно упориште за воспоставување ...

Јункер во Македонија на средби со државниот врв

Тера - 25.02.2018

Турнејата на претседателот на Европската комисија Јункер низ шесте балкански земји што се надвор од Европската унија започнува денеска од Македонија. Тој ќе има средба со премиерот Заев, со претседателот Иванов, а потоа ќе се одржи и пленарна средба ...

Заев од Јункер очекува прецизирање на датумот на препораката за преговори со ЕУ

Мета - 25.02.2018

Премиерот Зоран Заев очекува од претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, денеска да добие прецизирање кога Македонија би ја добила неусловената препорака за отпочнување на преговори со ЕУ.

Јункер денеска доаѓа во Македонија

Канал 77 - 25.02.2018

Претседателот на Европската Комисија, Жан-Клод Јункер, во придружба на еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската Унија, Јоханес Хан денеска ќе престојуваат во неколкучасовна посета на Република Македонија, како дел од нивната ...

Претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер без Могерини во посета на Македонија: Што ќе му пренесе на Заев?

еМагазин - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ја почнува денеска со посета на Македонија, во рамки на која до 1. март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

Јункер во посета на Македонија на средби со државниот врв

Либертас - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ја почнува денеска со посета на Македонија, во рамки на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

(ВИДЕО) Заедничка прес-конференција на Јункер и Заев

Либертас - 25.02.2018

Видео од заедничката пресконференција на премиерот Зоран ЗАев и претседателот на Европската комисија, Жан Клод ...

Јункер: Условеноста за ЕУ ќе биде тргната за некој месец ако Македонија продолжи на овој пат

Локално - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер истакна денеска во Скопје дека во земјава не пристигнал за да соопшти точен датум за почеток на преговорите, но напомена дека Македонија е на добар пат, постигнала напредок и оти ако продолжи да ...

Јункер: Со некои од постигнатите реформи го зачудивте светот

Либертас - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер изјави дека во земјава не пристигнал за да соопшти точен датум за почеток на преговорите, но напомена дека Македонија е на добар пат, постигнала напредок и оти ако продолжи да се движи во таа ...

Јункер: Ако продолжите вака можна е препорака, стигнувајќи на аеродромот забележав дека нешто се сменило

Поглед - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер истакна денеска во Скопје дека во земјава не пристигнал за да соопшти точен датум за почеток на преговорите, но напомена дека Македонија е на добар пат, постигнала напредок и оти ако продолжи да ...

Заев по средбата со Јункер: Прифатливо е име со географска одредница

Вечер Прес - 25.02.2018

„За Владата е прифатливо име со географска одредница, кое ќе направи јасна дистинкција помеѓу нашата држава и регионот во Грција“, рече премиерот Зоран Заев, по средбата со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер во Скопје.

Јункер: Не дојдовме да ви дадеме датум туку да ви порачаме да продолжите со исполнување на обврските

Република - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер истакна денеска во Скопје дека во земјава не пристигнал за да соопшти точен датум за почеток на преговорите, но напомена дека Македонија е на добар пат, постигнала напредок и оти ако продолжи да ...

Јункер доаѓа во Македонија

Вечер Прес - 25.02.2018

Претседателот на Европската Комисија, Жан-Клод Јункер, во придружба на еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската Унија ,Јоханес Хан денеска ќе престојуваат во неколкучасовна посета на Република Македонија, како дел од нивната ...

Иванов на средба со Јункер: Стратегијата за Западен Балкан e потврдa за европската иднина на регионот

Вечер Прес - 25.02.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер. Како што информираат од кабинетот на претедателот, на средбата се разговарало за актуелната политичка состојба во ...

(ВИДЕО) Заев: Силно сме уверени дека во јуни годинава Советот ќе донесе одлука за почеток на пристапните преговори

Либертас - 25.02.2018

Премиерот Зоран Заев на денешната заедничка прес-конференција со претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер се заблагодари што Македонија е прва земја од посетата на Јункер на западен Балкан -Со стратегија за проширување на ЕУ со земјите од регионот, ЕК ...

(ГАЛЕРИЈА) Јункер за името: Треба да се помират историјата со географијата

Фактор - 25.02.2018

Жан Клод Јункер, претседател на Европската комисија денеска во Скопје изјави дека з а спорот со Грција за името не сака ништо да зборува, тоа прашање треба да се реши заедно со грчките пријатели.

ВМРО-ДПМНЕ: Јункер треба да знае дека Македонија е единствената европска држава во која има политички затвореници

Вечер Прес - 25.02.2018

ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува заложбата на Претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер, за интегрирање на Република Македонија во ЕУ, наведуваат во соопштение од опозициската партија, од каде што велат дека остануваат силно посветени на европската интеграција ...

Јункер: Има сериозен напредок на Македонија на патот кон ЕУ

Фактор - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер денеска во Скопје изјави дека забележал сериозен напредок на Македонија на својот пат кон ЕУ, којшто ја доближува земјата до Унијата. Тој рече не пристигнал за да соопшти точен датум за почеток ...

ЈУНКЕР И ХАН ВО СКОПЈЕ: Со кого ќе се сретнат и за што ќе разговараат?

Фактор - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ја почнува денеска oд Македонија. Јункер во земјава доаѓа во придружба на комесарот за проширување, Јоханес Хан.

Прес-конференција на Заев и Јункер – Заев: Прифатливо е име со географска одредница

МК News - 25.02.2018

По средбата во Владата, премиерот Зоран Заев и претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер, одржуваат заедничка прес-конференција. Јункер денеска е во неколкучасовна посета на Скопје, од каде ја почнува и балканската турнеја која на 1 март ја завршува во ...

Јункер во посета на Македонија на средби со државниот врв

Поглед - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ја почнува денеска со посета на Македонија, во рамки на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

Иванов – Јункер: Неопходен е фер и објективен пристап кон Република Македонија за започнување на преговори за членство ...

Република - 25.02.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер. На средбата, како што соопштија од Кабинетот на преседателот, било разговарано за актуелната политичка состојба во ...

Заев: Прифатливо е име со географска одредница

Тера - 25.02.2018

По средбата со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, премиерот Зоран Заев вели дека за Македонија, прифатливо е спорот за името со Грција да се реши со ново име кое ќе вклучува геогравска одредница ако тоа е трајно решение за ...

Заев од Јункер очекува прецизирање на датумот на препораката за преговори со ЕУ

Либертас - 25.02.2018

Премиерот Зоран Заев очекува од претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, денеска да добие прецизирање кога Македонија би ја добила неусловената препорака за отпочнување на преговори со ЕУ.

Јункер: Македонија на добар пат, ако продолжи така можна препорака од ЕК за неколку месеци

Бриф - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер истакна денеска во Скопје дека во земјава не пристигнал за да соопшти точен датум за почеток на преговорите, но напомена дека Македонија е на добар пат, постигнала напредок и оти ако продолжи да ...

Иванов до Јункер: Ја поздравуваме подготвеноста за обновување на препораката за старт на преговорите

Вечер Прес - 25.02.2018

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со претседателот на Европската комисија, г. Жан Клод Јункер. На средбата беше разговарано за актуелната политичка состојба во Република Македонија, за процесот на ...

Заев: Силно сме уверени дека во јуни 2018 ќе почнеме пристапни преговори

Локално - 25.02.2018

Нашата желба да бидеме членки на ЕУ е прашање на вредност. Ние веруваме во вредностите на ЕУ и сакаме тие вредности да ги практицираме и живееме овде во Македонија, изјави премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со претседателот на ...

Јункер: Ако Македонија продолжи по овој пат, европската перспектива нема да биде условена

Вечер Прес - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер по средбата со премиерот Зоран Заев, рече дека Македонија во изминатиот период спровела реформи кои го зачудиле светот, а пак договорот со Бугарија ја зголемила репутацијата на државата во ...

Иванов на средба со Јункер: Стратегијата за Западен Балкан e потврдa за европската иднина на регионот

Sky - 25.02.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер. Како што информираат од кабинетот на претедателот, на средбата се разговарало за актуелната политичка состојба во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Јункер треба да знае дека Македонија е единствената европска држава во која има политички затвореници

Sky - 25.02.2018

ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува заложбата на Претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер, за интегрирање на Република Македонија во ЕУ, наведуваат во соопштение од опозициската партија, од каде што велат дека остануваат силно посветени на европската интеграција ...

(Видео) Јункер: Ако Македонија продолжи по овој пат, европската перспектива нема да биде условена

Sky - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер по средбата со премиерот Зоран Заев, рече дека Македонија во изминатиот период спровела реформи кои го зачудиле светот, а пак договорот со Бугарија ја зголемила репутацијата на државата во ...

(Видео) Заев по средбата со Јункер: Прифатливо е име со географска одредница

Sky - 25.02.2018

„За Владата е прифатливо име со географска одредница, кое ќе направи јасна дистинкција помеѓу нашата држава и регионот во Грција“, рече премиерот Зоран Заев, по средбата со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер во Скопје.

(Видео) Еве како Заев го пречека Јункер

Sky - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер пристигна во Владата на Република Македонија каде што во моментот се одржува средба со премиерот Зоран Заев. Jункер во Скопје пристигна заедно со еврокомесарот за соседска политика и проширување ...

(Видео) Јункер на средба со Заев, презентирани пораките од ЕК

Вечер Прес - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер пристигна во Владата на Република Македонија каде што во моментот се одржува средба со премиерот Зоран Заев. Jункер во Скопје пристигна заедно со еврокомесарот за соседска политика и проширување ...

Иванов изразил благодарност за поддршката на Јункер за европската перспектива на Република Македонија

Либертас - 25.02.2018

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер. На средбата, како што соопштија од Кабинетот на претседателот, било разговарано за актуелната политичка состојба во Република Македонија, за ...

(Видео) Јункер на средба со Заев, презентирани пораките од ЕК

Либертас - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер пристигна во Владата на Република Македонија каде што во моментот се одржува средба со премиерот Зоран Заев. Jункер во Скопје пристигна заедно со еврокомесарот за соседска политика и проширување ...

(ВИДЕО) Јункер: Не дојдовме да ви соопштиме датум, туку да ви кажеме дека сте на добар пат

еМагазин - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер истакна денеска во Скопје дека во земјава не пристигнал за да соопшти точен датум за почеток на преговорите, но напомена дека Македонија е на добар пат, постигнала напредок и оти ако продолжи да ...

Заев по средбата со Јункер: Прифатливо е име со географска одредница

еМагазин - 25.02.2018

За Владата е прифатливо име со географска одредница, кое ќе направи јасна дистинкција помеѓу нашата држава и регионот во Грција, рече премиерот Зоран Заев, по средбата со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер во Скопје.

Јункер во посета на Македонија на средби со државниот врв

CivilMedia - 25.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ја почнува денеска со посета на Македонија, во рамки на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

Јункер во посета на Македонија на средби со државниот врв...

Н.Македонија - 25.02.2018

Јункер во посета на Македонија на средби со државниот врв Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ја почнува денеска со посета на Македонија, во рамки на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен ...

Јункер: Македонија на добар пат, ако продолжи така можна препорака од ЕК за неколку месеци...

Н.Македонија - 25.02.2018

Јункер: Македонија на добар пат, ако продолжи така можна препорака од ЕК за неколку месеци Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер истакна денеска во Скопје дека во земјава не пристигнал за да соопшти точен датум за почеток на ...

Заев: Прифатливо име со географска одредница заради дистинкција со географската област во Грција

AKO - 25.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска имаше средба со Претседателот на Европската Комисија на ЕУ, Жан-Клод Јункер, кој во придружба на еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската Унија, Јоханес Хан, ...

Дипломатска офанзива – европската тројка доаѓа во Македонија

24 Вести - 24.02.2018

Очите на европската јавност вперени во Македонија – европското лидерство утре пристигнуваат во земјава, пратеничката тројка од Европскиот парлманет и лидерската од Европската комисја. Претседателот на европската комисија Жан Клод Јункер во доаѓа во ...

Јункер утре во Македонија

ТВ21 - 24.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер утре ќе допатува во Скопје. Јункер и претседателот на Македонската влада, Зоран Заев, ќе одржат заедничка прес – конференција за медиумите и јавноста.

Јункер в недела во Македонија на средби со државниот врв

24 Вести - 24.02.2018

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, в недела доаѓа во официјална посета на Македонија, во придружба на високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини и комесарот за проширување Јоханес Хан.

Претседателот на ЕК Жан-Клод Јункер и еврокомесарот Хан утре во посета на Македонија

Канал5 - 24.02.2018

Претседателот на Европската комисија на Европската унија, Жан-Клод Јункер, во придружба на еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската унија Јоханес Хан утре ќе престојуваат во неколкучасовна посета на Македонија, како дел од ...

Јункер балканската турнеја ќе ја започне со посета на Македонија

Макфакс - 24.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, својата балканска турнеја ќе ја започне в недела на 25 февруари со посета на Македонија во рамките на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

Јункер балканската турнеја ќе ја започне со посета на Македонија

Кајгана - 24.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, својата балканска турнеја ќе ја започне в недела на 25 февруари со посета на Македонија во рамките на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

Јункер утре во посета на Македонија

Р.С.Европа - 24.02.2018

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, во придружба на високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини и комесарот за проширување Јоханес Хан утре доаѓаат во посета на Македонија како дел од нивната турнеја на ...

Јункер балканската турнеја ќе ја започне со посета на Македонија

Вечер Прес - 24.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, својата балканска турнеја ќе ја започне в недела на 25 февруари со посета на Македонија во рамките на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

Јункер на Балканот за да „охрабрува“

Локално - 24.02.2018

Шест земји од Западен Балкан сакаат да влезат во ЕУ. Таа ги привлекува со пари и со стабилност. Шефот на Еврокомисијата Јункер оди во посета на регионот. Тука ќе се соочи со многу проблеми и ќе препорача решенија.

Јункер утре во Македонија

Тера - 24.02.2018

Јункер, Хан и Могерини утре ќе пристигнат во Скопје. Првиот човек на Европската Комисија, Жан Клод Јункер токму од Македнонија ќе ја стартува балканската турнеја а друштво ќе му прават и еврокомесарот Јоханес Хан и високата преставничка за ...

Јункер балканската турнеја ќе ја започне со посета на Македонија

Точка - 24.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, својата балканска турнеја ќе ја започне в недела на 25 февруари со посета на Македонија во рамките на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

Јункер на Балканот за да „охрабрува“

Либертас - 24.02.2018

Шест земји од Западен Балкан сакаат да влезат во ЕУ. Таа ги привлекува со пари и со стабилност. Шефот на Еврокомисијата Јункер оди во посета на регионот. Тука ќе се соочи со многу проблеми и ќе препорача решенија.

Претседателот на ЕК Жан-Клод Јункер во посета на Република Македонија

iPortal - 24.02.2018

Претседателот на Европската Комисија на ЕУ, Жан-Клод Јункер, во придружба на еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската Унија, Јоханес Хан, во недела, на 25 февруари, ќе престојуваат во неколкучасовна посета на Република ...

Дипломатска офанзива утре ќе ја „тресе“ Македонија

Фактор - 24.02.2018

Јункер, Хан и Могерини утре ќе пристигнат во Скопје. Првиот човек на Европската Комисија, Жан Клод Јункер токму од Македнонија ќе ја стартува балканската турнеја а друштво ќе му прават и еврокомесарот Јоханес Хан и високата преставничка за ...

Јункер и Хан доаѓаат во посета на Македонија

AKO - 24.02.2018

Претседателот на Европската Комисија на ЕУ, Жан-Клод Јункер, во придружба на еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската Унија, Јоханес Хан, во недела, на 25 февруари, ќе престојуваат во неколкучасовна посета на Република ...

Јункер: Сите земји на ЕУ ќе мора да ги зголемат своите буџетски придонеси

Денар - 24.02.2018

Сите земји во Европската унија ќе мора да го зголемат својот придонес во буџетот на заедницата по излегувањето на Велика Британија, без исклучок. Ова го изјави претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер при пристигнувањето на вчерашната ...

Јункер, Хан и Могерини од недела в Македонија

Канал5 - 23.02.2018

Балканската турнеја на претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер ќе ја започне во недела со посета на Македонија. Јункер ќе го придружуваат високата претставничка за надворешна политика на ЕУ Федерика Могерини и комесарот за проширување ...

Дипломатска офанзива, во Македонија доаѓаат Јункер, Могерини, Хан и тројката европратеници

Фокус - 23.02.2018

Балканската турнеја на претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер ќе ја започне во недела со посета на Македонија. Јункер ќе го придружуваат високата преставничка за надворешна политика на ЕУ Федерика Могерини и комесарот за проширување ...

Јункер в недела ја старува балканската турнеја- прва е Македонија

Алфа - 23.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер в недела на стартува својата балканска турнеја, со посета на Македонија. До 1ви март ќе посети 6 земји од Западен Балкан. Претседателот Јункер ќе го придружуваат високата преставничка за ...

Јункер иронично: За Британците би било добро јас да сум им премиер

Press24 - 23.02.2018

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер иронично ја прокоментира нејасната позиција на Велика Британија за идните односи на Лондон со ЕУ, изјавувајќи дека за Велика Британија би било добро тој да и е премиер.

Јункер во недела во Македонија на средби со државниот врв

Курир - 23.02.2018

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ќе ја започне в недела на 25 февруари со посета на Македонија, во рамки на која до 1-ви март ќе ги посети сите шест земји од Западниот Балкан.

Јункер в недела во Македонија на средби со државниот врв

А1 On - 23.02.2018

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ќе ја започне в недела на 25 февруари со посета на Македонија, во рамки на која до 1-ви март ќе ги посети сите шест земји од Западниот Балкан.

Јункер утре во Скопје - од Македонија ја започнува балканската турнеја

Press24 - 23.02.2018

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ќе ја започне в недела на 25 февруари со посета на Македонија, во рамки на која до 1-ви март ќе ги посети сите шест земји од Западниот Балкан.

Јункер в недела во Македонија на средби со државниот врв

Сител - 23.02.2018

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ќе ја започне в недела на 25 февруари со посета на Македонија, во рамки на која до 1-ви март ќе ги посети сите шест земји од Западниот Балкан.

Јункер, Могерини и Хан в недела во Македонија на средби со државниот врв

МКД - 23.02.2018

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ќе ја започне в недела на 25 февруари со посета на Македонија, во рамки на која до 1-ви март ќе ги посети сите шест земји од Западниот Балкан.

Јункер во Македонија ќе се сретне со државниот врв

Слободен Печат - 23.02.2018

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ќе ја започне в недела на 25 февруари со посета на Македонија, во рамки на која до 1-ви март ќе ги посети сите шест земји од Западниот Балкан.

Европскиот врв во Скопје: Политичките „тешкаши“ во посета на Македонија

Таратур - 23.02.2018

Жан Клод Јункер ќе ја започне својата балканска политичка турнеја во недела со посета на Македонија. Јункер ќе го придружуваат високата преставничка за надворешна политика на ЕУ Федерика Могерини и комесарот за проширување Јоханес Хан.

Јункер, Могерини и Хан в недела во Македонија: Која е пораката

Нова ТВ - 23.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, в недела доаѓа во официјална посета на Македонија, во придружба на високата претставничка за надворешна политика на ЕУ Федерика Могерини и комесарот за проширување Јоханес Хан.

Јункер в недела во Македонија на средби со државниот врв

МРТ - 23.02.2018

Претседателот Јункер ќе го придружуваат високата преставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини и комесарот за проширување Јоханес Хан... Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ќе ...

Јункер, Могерини и Хан в недела во Македонија

МРТ - 23.02.2018

Засега се потврдени средбите со премиерот Зоран Заев и со претседателот Ѓорге Иванов, но не се исклучуваат дополнителни средби со други политички лидери. Јункер и Заев треба да имаат и заедничка прес- конференција, потврдуваат од Европската комисија.

Јункер иронично: За Британците би било добро јас да сум им премиер

Сител - 23.02.2018

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер иронично ја прокоментира нејасната позиција на Велика Британија за идните односи на Лондон со ЕУ, изјавувајќи дека за Велика Британија би било добро тој да и е премиер.

Јункер во недела во Македонија на средби со државниот врв

Пулс24 - 23.02.2018

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ќе ја започне в недела на 25 февруари со посета на Македонија, во рамки на која до 1-ви март ќе ги посети сите шест земји од Западниот Балкан.

Јункер балканската турнеја ќе ја започне со посета на Македонија

Либертас - 23.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, својата балканска турнеја ќе ја започне в недела на 25 февруари со посета на Македонија во рамките на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

Јункер в недела во Македонија на средби со државниот врв

Република - 23.02.2018

­ Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ќе ја започне в недела на 25 февруари со посета на Македонија, во рамки на која до 1­-ви март ќе ги посети сите шест земји од Западниот Балкан.

Јункер в недела во Македонија на средби со државниот врв

Локално - 23.02.2018

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ќе ја започне в недела на 25 февруари со посета на Македонија, во рамки на која до 1-ви март ќе ги посети сите шест земји од Западниот Балкан.

Јункер, Могерини и Хан викендов доаѓаат во Македонија

еМагазин - 23.02.2018

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ќе ја започне в недела на 25 февруари со посета на Македонија, во рамки на која до 1-ви март ќе ги посети сите шест земји од Западниот Балкан.

Јункер в недела во Македонија на средби со државниот врв

Тера - 23.02.2018

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ќе ја започне в недела на 25 февруари со посета на Македонија, во рамки на која до 1-ви март ќе ги посети сите шест земји од Западниот Балкан.

Јункер в недела во Македонија на средби со државниот врв

CivilMedia - 23.02.2018

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ќе ја започне в недела на 25 февруари со посета на Македонија, во рамки на која до 1-ви март ќе ги посети сите шест земји од Западниот Балкан.

Јункер в недела во Македонија на средби со државниот врв

Кумановски м. - 23.02.2018

loading... Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ќе ја започне в недела на 25 февруари со посета на Македонија, во рамки на која до 1-ви март ќе ги посети сите шест земји од Западниот Балкан.

Ќе бидеме Македонија и Македонци до свршетокот на светот...

Н.Македонија - 23.02.2018

Ќе бидеме Македонија и Македонци до свршетокот на светот Уважен господине Јункер, Македонија низ темните историски столетија секому му кажувала добредојде, и на добронамерните и на варварите што ја толчеле и ограбувале.

Јункер, Могерини, Хан и тројцата европратеници в недела во Македонија на средби со државниот врв ...

Н.Македонија - 23.02.2018

Јункер, Могерини, Хан и тројцата европратеници в недела во Македонија на средби со државниот врв Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ќе ја започне в недела на 25 февруари со посета на Македонија, во рамки ...

Јункер в недела во Македонија на средби со државниот врв

Идивиди - 23.02.2018

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ќе ја започне в недела на 25 февруари со посета на Македонија, во рамки на која до 1-ви март ќе ги посети сите шест земји од Западниот Балкан.

Претседателот на ЕК Јункер в недела во Македонија

Алсат-М - 22.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер в недела на 25 февруари ќе ја посети Република Македонија како прва земја од неговата турнеја низ државите од Западен Балкан, чија цел е промоција на новата Стратегија на ЕУ за проширување.

Претседателот на ЕК Јункер в недела во Македонија

24 Вести - 22.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер в недела на 25 февруари ќе ја посети Република Македонија како прва земја од неговата турнеја низ државите од Западен Балкан, чија цел е промоција на новата Стратегија на ЕУ за проширување.

Претседателот на ЕК Јункер в недела во Македонија

Канал5 - 22.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер в недела на 25 февруари ќе ја посети Република Македонија како прва земја од неговата турнеја низ државите од Западен Балкан, чија цел е промоција на новата Стратегија на ЕУ за проширување.

Јункер: На ЕУ и се потребни неколку милијарди евра за заштита на границите

Алсат-М - 22.02.2018

Граѓаните на ЕУ како примарна задача ја дефинираат заштитата на границите, а за тоа се неопходни неколку милијарди евра во следните години, изјави претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер на средба посветена на идниот буџет на Унијата, ...

Јункер: На ЕУ и се потребни неколку милијарди евра за заштита на границите

Сител - 22.02.2018

Граѓаните на ЕУ како примарна задача ја дефинираат заштитата на границите, а за тоа се неопходни неколку милијарди евра во следните години, изјави претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер на средба посветена на идниот буџет на Унијата, ...

Јункер во недела доаѓа во Македонија

Press24 - 22.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер в недела на 25 февруари ќе ја посети Република Македонија како прва земја од неговата турнеја низ државите од Западен Балкан, чија цел е промоција на новата Стратегија на ЕУ за проширување.

Претседателот на ЕК в недела доаѓа во Македонија

+инфо - 22.02.2018

Јункер ќе ја посети Македонија како прва земја од неговата турнеја низ државите од Западен Балкан. Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер в недела на 25 февруари ќе ја посети Република Македонија како прва земја од неговата турнеја ...

Претседателот на ЕК Јункер в недела во Македонија

Алфа - 22.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер в недела на 25 февруари ќе ја посети Република Македонија како прва земја од неговата турнеја низ државите од Западен Балкан. Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер в недела на 25 ...

Јункер во недела доаѓа во Македонија

Стандард - 22.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер в недела на 25 февруари ќе ја посети Република Македонија како прва земја од неговата турнеја низ државите од Западен Балкан, чија цел е промоција на новата Стратегија на ЕУ за проширување.

Претседателот на ЕК Јункер в недела во Македонија

А1 On - 22.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер в недела на 25 февруари ќе ја посети Република Македонија како прва земја од неговата турнеја низ државите од Западен Балкан, чија цел е промоција на новата Стратегија на ЕУ за проширување.

Јункер в недела во Македонија, в понеделник доаѓа тројката европратеници

МРТ - 22.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, турнејата низ Западен Балкан ја почнува од Македонија... В недела во земјава пристигнува претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, како дел од турнејата низ Западен Балкан.

Јункер в недела во посета на Македонија

Р.С.Европа - 22.02.2018

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер в недела на 25 февруари ќе ја посети Република Македонија, како прва земја од неговата турнеја низ државите од Западен Балкан со цел е промоција на новата Стратегија на ЕУ за проширување.

Схинас: ЕК сака да внесе динамика во односите со Западен Балкан

А1 On - 22.02.2018

Цел на претстојната посета на претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер на земјите од Западен Балкан ќе биде на нивните лидери да им ја претстави Стратегијата на ЕК, но и обновата на динамиката и интересот на ЕУ за регионот, изјави ...

Јункер в недела доаѓа во Македонија

Нетпрес - 22.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер во недела на 25 февруари ќе ја посети Република Македонија како прва земја од неговата турнеја низ државите од Западен Балкан, чија цел е промоција на новата Стратегија на ЕУ за проширување.

Претседателот на ЕК Јункер в недела во Македонија

Сител - 22.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер в недела на 25 февруари ќе ја посети Република Македонија како прва земја од неговата турнеја низ државите од Западен Балкан, чија цел е промоција на новата Стратегија на ЕУ за проширување.

Претседателот на ЕК Јункер во недела во Македонија

Курир - 22.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер во недела на 25 февруари ќе ја посети Република Македонија како прва земја од неговата турнеја низ државите од Западен Балкан, чија цел е промоција на новата Стратегија на ЕУ за проширување.

Претседателот на ЕК в недела доаѓа во Македонија

Слободен Печат - 22.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер в недела на 25 февруари ќе ја посети Република Македонија како прва земја од неговата турнеја низ државите од Западен Балкан, чија цел е промоција на новата Стратегија на ЕУ за проширување.

Тринаесет нови жртви при напади врз Источна Гута

Алфа - 22.02.2018

Граѓаните на ЕУ како примарна задача ја дефинираат заштитата на границите, а за тоа се неопходни неколку милијарди евра во следните години, изјави претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер.

Претседателот на ЕК Јункер в недела во Македонија

Кумановски м. - 22.02.2018

loading... Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер в недела на 25 февруари ќе ја посети Република Македонија како прва земја од неговата турнеја низ државите од Западен Балкан, чија цел е промоција на новата Стратегија на ЕУ за ...

Претседателот на ЕК Јункер в недела во Македонија

Локално - 22.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер в недела на 25 февруари ќе ја посети Република Македонија како прва земја од неговата турнеја низ државите од Западен Балкан, чија цел е промоција на новата Стратегија на ЕУ за проширување.

Схинас: ЕК сака да внесе динамика во односите со Западен Балкан

Sky - 22.02.2018

(МИА) – Цел на претстојната посета на претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер на земјите од Западен Балкан ќе биде на нивните лидери да им ја претстави Стратегијата на ЕК, но и обновата на динамиката и интересот на ЕУ за регионот, ...

Претседателот на ЕК Јункер во недела во Македонија

Република - 22.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер во недела на 25 февруари ќе ја посети Република Македонија како прва земја од неговата турнеја низ државите од Западен Балкан, чија цел е промоција на новата Стратегија на ЕУ за проширување.

Јункер во недела доаѓа во Македонија

Точка - 22.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер во недела на 25 февруари ќе ја посети Република Македонија како прва земја од неговата турнеја низ државите од Западен Балкан, чија цел е промоција на новата Стратегија на ЕУ за проширување.

Претседателот на ЕК Јункер в недела во Македонија

Либертас - 22.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер в недела на 25 февруари ќе ја посети Република Македонија како прва земја од неговата турнеја низ државите од Западен Балкан, чија цел е промоција на новата Стратегија на ЕУ за проширување.

Претседателот на ЕК Јункер в недела во Македонија

Бриф - 22.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер в недела на 25 февруари ќе ја посети Република Македонија како прва земја од неговата турнеја низ државите од Западен Балкан, чија цел е промоција на новата Стратегија на ЕУ за проширување.

Претседателот на ЕК Јункер в недела во Македонија...

Н.Македонија - 22.02.2018

Претседателот на ЕК Јункер в недела во Македонија Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер в недела на 25 февруари ќе ја посети Република Македонија како прва земја од неговата турнеја низ државите од Западен Балкан, чија цел е ...

Јункер: На ЕУ и се потребни неколку милијарди евра за заштита на границите...

Н.Македонија - 22.02.2018

Јункер: На ЕУ и се потребни неколку милијарди евра за заштита на границите Граѓаните на ЕУ како примарна задача ја дефинираат заштитата на границите, а за тоа се неопходни неколку милијарди евра во следните години, изјави претседателот на Европската ...

Жбогар: Посетата на Јункер е порака самата по себе

Телма - 21.02.2018

Посетата на претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер на Скопје, претставува порака самата по себе. Тој ја почнува турнејата низ земјите од западен Балакан и прва негова постојка е токму Скопје.

Жбогар: Посета на Јункер е порака самата по себе

ТВ21 - 21.02.2018

Посетата на претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер на Скопје, претставува порака самата за себе. Тој ја почнува турнејата по земјите од западен Балакан и прва станица е токму Скопје и тоа е порака самата за себе.

Жбогар: Посетата на Јункер е порака самата по себе

Алсат-М - 21.02.2018

Посетата на претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер на Скопје, претставува порака самата за себе. Тој ја почнува турнејата по земјите од западен Балакан и прва станица е токму Скопје и тоа е порака самата за себе.

Жбогар: Посета на Јункер е порака самата по себе

А1 On - 21.02.2018

Посетата на претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер на Скопје, претставува порака самата за себе. Тој ја почнува турнејата по земјите од западен Балакан и прва станица е токму Скопје и тоа е порака самата за себе.

Јункер: Се надевам дека ќе престане трендот на смена на премиери во Романија

Стандард - 21.02.2018

Претседателот на Европска комисија, Жан-Клод Јункер на денешната средба Виорика Данчила изјави дека таа е петта романска премиерка со која се сретнува за последните четири години. – Таа е петти романски премиер од 2014 година до денеска, се надевам ...

Јункер: Се надевам дека ќе престане трендот на смена на премиери во Романија

Алфа - 21.02.2018

Претседателот на Европска комисија, Жан-Клод Јункер на денешната средба Виорика Данчила изјави дека таа е петта романска премиерка со која се сретнува за последните четири години. Претседателот на Европска комисија, Жан-Клод Јункер на денешната ...

Жбогар: Посета на Јункер е порака самата по себе

Press24 - 21.02.2018

Посетата на претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер на Скопје, претставува порака самата за себе. Тој ја почнува турнејата по земјите од западен Балакан и прва станица е токму Скопје и тоа е порака самата за себе.

Јункер: Се надевам дека ќе престане трендот на смена на премиери во Романија

А1 On - 21.02.2018

Претседателот на Европска комисија, Жан-Клод Јункер на денешната средба Виорика Данчила изјави дека таа е петта романска премиерка со која се сретнува за последните четири години. – Таа е петти романски премиер од 2014 година до денеска, се надевам ...

Жбогар: Посетата на Јункер е порака самата по себе

+инфо - 21.02.2018

Евроамбасадорот посочи дека вратите на ЕУ се отворени, а временската рамка е 2025 година до кога секоја земја може да ја стигне другата во прогресот. Посетата на претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер на Скопје, претставува порака ...

Јункер најави смени во вториот ешалон на Европската комисија

А1 On - 21.02.2018

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер денеска соопшти дека подготвува промени во вториот ешалон на институцијата. Според најавата, досегашниот генерален секретар на Еврокомисијата, Холанѓанецот Александар Италианер ќе биде заменет од ...

Жбогар: Посета на Јункер е порака самата по себе

Локално - 21.02.2018

Посетата на претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер на Скопје, претставува порака самата за себе. Тој ја почнува турнејата по земјите од западен Балакан и прва станица е токму Скопје и тоа е порака самата за себе.

Јункер: Се надевам дека ќе престане трендот на смена на премиери во Романија

Локално - 21.02.2018

Претседателот на Европска комисија, Жан-Клод Јункер на денешната средба Виорика Данчила изјави дека таа е петта романска премиерка со која се сретнува за последните четири години. – Таа е петти романски премиер од 2014 година до денеска, се надевам ...

Јункер најави смени во вториот ешалон на Европската комисија

Република - 21.02.2018

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер денеска соопшти дека подготвува промени во вториот ешалон на институцијата. Според најавата, досегашниот генерален секретар на Еврокомисијата, Холанѓанецот Александар Италианер ќе биде заменет од ...

Жбогар: Посета на Јункер е порака самата по себе

Либертас - 21.02.2018

Посетата на претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер на Скопје, претставува порака самата за себе. Тој ја почнува турнејата по земјите од западен Балкан и прва станица е токму Скопје и тоа е порака самата за себе.

Јункер најави смени во вториот ешалон на Европската комисија ...

Н.Македонија - 21.02.2018

Јункер најави смени во вториот ешалон на Европската комисија Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер денеска соопшти дека подготвува промени во вториот ешалон на институцијата.

Јункер: Се надевам дека ќе престане трендот на смена на премиери во Романија...

Н.Македонија - 21.02.2018

Јункер: Се надевам дека ќе престане трендот на смена на премиери во Романија Претседателот на Европска комисија, Жан-Клод Јункер на денешната средба со Виорика Данчила изјави дека таа е петта романска премиерка со која се сретнува за последните ...

Жбогар: Посета на Јункер е порака самата по себе...

Н.Македонија - 21.02.2018

Жбогар: Посета на Јункер е порака самата по себе Посетата на претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер на Скопје, претставува порака самата за себе. Тој ја почнува турнејата по земјите од западен Балакан и прва станица е токму Скопје и ...

Словенечки медиум: Изјавата на Јункер може да предизвика нови конфликти на Балканот

Макфакс - 20.02.2018

Инсистирањето на претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, балканските земји прво да го решат граничните спорови, за да добијат можност за членство во Заедницата, изгледа како разумен пристап.

Словенечки медиум: Изјавата на Јункер може да предизвика нови конфликти на Балканот

Вечер Прес - 20.02.2018

Инсистирањето на претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, балканските земји прво да го решат граничните спорови, за да добијат можност за членство во Заедницата, изгледа како разумен пристап.

Јункер во недела во Скопје, Коѕијас се очекува до крајот на месецов

24 Вести - 19.02.2018

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер и официјално пристигнува во недела во Скопје. Според најавената агенда Јункер во недела ќе има прес конференција за медиумите со премиерот Зоран Заев. Информацијата ја потврдија и од владата.

Јункер в недела во Македонија, малку подоцна Коѕијас ќе допатува со Нацрт-договорот

ТВ21 - 19.02.2018

Жан Клод Јункер во недела ќе допатува во Скопје. Првиот човек на Европската комисија во Македонија ќе се задржи само неколку часови, брифираат дипломатски извори за ТВ21. Сигурна е средбата со премиерот Зоран Заев, но не е потврдено дали Јункер ќе ...

Јункер во среда во Скопје, Коѕијас се очекува до крајот на месецов

24 Вести - 19.02.2018

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер и официјално пристигнува во среда во Скопје. Според најавената агенда Јункер ќе биде во Скопје неколку дена, а во недела веќе е најавена и прес конференција за медиумите со премиерот Зоран Заев.

Словенечко Дело: Поради изјавата на Јункер повторно се можни конфликти на Балканот

МКД - 19.02.2018

Во Словенија не престануваат критиките на сметка на Жан Клод Јункер поради изјавата дека услов за прием на земјите од Западен Балкан е решавањето на меѓудржавните спорови. Инсистирањето на претседателот на Европската комисија најпрвин да се решат ...

Јункер во среда пристигнува во Скопје

Press24 - 19.02.2018

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер и официјално пристигнува во среда во Скопје, пренесе 24 Вести. Според најавената агенда Јункер ќе биде во Скопје неколку дена, а во недела веќе е најавена и прес конференција за медиумите со ...

Јункер доаѓа во Скопје - со кого ќе се сретне?

Фактор - 19.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер ќе допатува в недела во Скопје. Истиот ден тој ќе има прес - конференција за медиумите со премиерот Зоран Заев. Во Скопје се очекува до крајот на месецот да допатува и шефот на грчката ...

Јункер доаѓа во Скопје - со кого ќе се сретне?

Вечер Прес - 19.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер ќе допатува в недела во Скопје. Истиот ден тој ќе има прес - конференција за медиумите со премиерот Зоран Заев. Во Скопје се очекува до крајот на месецот да допатува и шефот на грчката ...

Јункер доаѓа во Скопје

Република - 19.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер ќе допатува в недела во Скопје. Истиот ден тој ќе има прес – конференција за медиумите со премиерот Зоран Заев. Во Скопје се очекува до крајот на месецот да допатува и шефот на грчката ...