TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ упати јавна благодарност до Мирјана Најческа

А1 - 09.04.2006

ВМРО-ДПМНЕ денеска упати јавна благодарност до Мирјана Најческа поради тоа што ја прифатила понудата да биде претседател на Државната изборна комисија. Во денешното соопштение на партијата се наведува дека откако владината коалиција не ја прифатила Најческа како кандидат за претседател на ДИК, ...

Петти јули е се поизвесен датум за изборите

А1 - 09.04.2006

Петти јули е се поизвесен датум за парламентарните избори. На него типува премиерот Бучковски. Тој и денеска изјави, ако се тече по планот, ДИК се конституира до петок, тогаш распишувањето на изборите е во рацете на спикерот Јордановски.

Власта и опозицијата се договорија за првиот човек на ДИК

Макфакс - 09.04.2006

Скопје Лидерот на владеачкиот СДСМ Владо Бучковски и на опозиционата ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски синоќа постигнаа договор за првиот човек на ДИК. Договорот Јован Јосифовски, државен советник во Собранието на Македонија да биде кандидат за претседател на Државната изборна комисија беше постигнат во ...

Јован Јосифовски ќе биде новиот претседател на ДИК

А1 - 08.04.2006

Заврши средбата Бучковски-Груевски. Јован Јосифовски, долгогодишен секретар на Собраниската комисија за труд и социјала, ќе биде новиот претседател на ДИК. „Ние, согласно законот и роковите што беа, вчера ја предложивме г-ѓа Мирјана Најчевска, заедно со ДПА, меѓутоа СДСМ во текот на денот, по ...

Лидерите ја продолжијанеизвесноста за шеф на ДИК

Време - 08.04.2006

СРЕДБА БУЧКОВСКИ - ГРУЕВСКИ Нема конечен договор меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за новиот претседател на ДИК. Лидерите Владо Бучковски и Никола Груевски, по вчерашната средба во Клубот на пратениците, информираа само дека во игра е непартиска личност, доктор по правни науки, ама дека тоа не е конечно ...

Груевски ја предложи Најчевска, Бучковски не се согласува

Утрински - 08.04.2006

Лидерската средба за претседателското место во ДИК заврши без договор ВМРО-ДПМНЕ останува на предлогот Најчевска да биде на чело на ДИК Бучковски и неговите коалициски партнери вчера го одбија предлогот на ВМРО-ДПМНЕ Мирјана Најчевска да биде претседател на Државната изборна комисија.

Опозицијата ја понуди Најчевска, Бучковски ја одби

Дневник - 08.04.2006

Премиерот Бучковски на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ му го пренел ставот на владината коалиција дека претседателката на Хелсиншкиот комитет е конфликтна личност и оти тоа може да предизвика проблеми на изборите Премиерот Владо Бучковски го одбил предлогот на ВМРО-ДПМНЕ и на ДПА претседателката на ...

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ДИК СЕ РЕШАВА ВО ЦАЈТНОТ, БУЧКОВСКИ И ГРУЕВСКИ ВЕЧЕРВА НА НОВА СРЕДБА

Канал5 - 08.04.2006

За еден час овде треба да започне средбата Бучковски и Груевски. Во последен момент ќе го договараат шефот на државната изборна комисија. Изминуваат и последните часови за законскиот рок за пријавување на кандидатот за ДИК. За еден час овде треба да започне средбата Бучковски и Груевски.

БУЧКОВСКИ И ГРУЕВСКИ СЕ ДОГОВРИЈА ЗА ПРВИОТ ЧОВЕК НА ДИК

Канал5 - 08.04.2006

Јован Јосифовски, државен советник во Собранието на Република Македонија е кандидатот за претседател на Државната изборна комисија (ДИК), која премиерот и лидер на СДСМ Владо Бучковски и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го договорија на вечерашната средба во Клубот на пратеници, по која ...

Рокот за ДИК истекува на полноќ

Макфакс - 08.04.2006

Скопје Власта и опозицијата денеска треба да ги продолжат разговорите за избор на претседател и потпретседател на Државната изборна комисија (ДИК) согласно законски утврденото решение дека најсилната опозициона партија го предлага претседателот, а партијата на власт потпретседателот.

Бучковски ја одби Мирјана Најчевска за шеф на ДИК?!

Вечер - 08.04.2006

Претседателот на Хелсиншкиот комитет за човекови права во Македонија, Мирјана Најчевска, е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Државната изборна комисија, што Груевски вчера му го соопштил на Бучковски, дознава "Вечер".

Бучковски и Груевски без договор за претседател на ДИК

А1 - 07.04.2006

Бучковски и Груевски се уште не можат да се договорат кој да раководи со Државната изборна комисија. Премиерот и СДСМ не гледаат позитивно на предлогот на Груевски, Мирјана Најчевска, првиот човек на Хелсиншкиот комитет, да раководи со Државната изборна комисија за претстојните избори.

Меѓу првите кандидати ги нема партиските фаворити

Време - 07.04.2006

ПРИВРШУВА КОНКУРСОТ ЗА ДИК Четворица кандидати вчера го скршиле мразот и се пријавиле на конкурсот за членови на ДИК, но меѓу нив нема ниту еден од име од оние што се споменуваа како фаворити на најголемите партии. ВМРО-ДПМНЕ и вчера не го објави кандидатот што го планира за претседател на ДИК.

Власта и опозицијата ги поделија местата во ДИК

Утрински - 07.04.2006

ДОГОВОР Наспроти декларативните заложби за професионализација на Државната изборна комисија, власта и опозицијата, сепак, џентлменски се договорија да ги поделат местата во ова највисоко тело за спроведување на изборите во сооднос 4:3.

Најчевска и Поповски кандидати на Груевски за прв човек на ДИК?

Утрински - 07.04.2006

Утре истекуваат роковите за пријавување кандидатури за претседател, заменик и членови на Државната изборна комисија КАТИЦА ЧАНГОВА Груевски ги нуди Најчевска и Поповски како кандидати за прв човек на Државната изборна комисија.

Четворица пријавени за ДИК

Дневник - 07.04.2006

За место во највисокиот изборен орган - Државната изборна комисија вчера се пријавиле четворица кандидати, но остана енигма кого ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи за шеф на ДИК. До Комисијата за избори и именувања доставиле кандидатури судијката Нада Барјактарова од Основниот суд во Струмица, стручниот ...

Мирјана Најчевска е пикот на Груевски за претседател на Дик

Канал5 - 07.04.2006

Мирјана Најчевска актуелниот претседател на Хелсиншки комитет е предлогот на Груевски за шеф на Државната изборна комисија. Таа била единственото име што го предложил на тета тет средбата со Бучковски. Се чека на одговорт од СДСМ – стопроцентна поддршка за Најчевска нема велат изворите за Канал 5.

Предложен кандидат за претседател на ДИК - ќе биде познат по дополнителните меѓупартиски консултации

Канал5 - 07.04.2006

За претседател на Државната изборна комисија е предложена непартиска личност. Името на предложениот кандидат за прв чевек на ДИК ќе биде објавено по доплнителните консултации што ќе ги имаат политичките партии од власта и опозицијата, информираа по денешната средба премиерот и лидер на СДСМ Владо ...

Фаворитите се држат во тајност

Вечер - 07.04.2006

Нада Барјактарова, Сузана Салиу, Вјекослав Ангеловски и Славчо Тимов, се првите кандидати за членови на Државната изборна комисија. Барјактарова работи како судија во основниот суд во Струмица, а Тимов е стручен соработник во истиот суд.

Бучковски и Груевски не го објавија кандидатот за претседател ДИК

Макфакс - 07.04.2006

Скопје Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ по денешната средба одбија да ги објават кандидатите за претседател и потпретседател на Државната изборна комисија, со образложени дека треба да ги консултираат партиите. „Сакам да потврдам дека добивме непартиска личност од ВМРО-ДПМНЕ, јас морам да се ...

Се стеснува кругот на можните кандидати за претседател на ДИК

А1 - 06.04.2006

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и заменик претседателот на ДПА Мендух Тачи, по неколкуте телефонски разговори, вечерва на тет-а-тет средба ќе го прочистуваат списокот на можните кандидати, по што Груевски веќе вечерва или најдоцна утре телефонски ќе му соопшти на премиерот Бучковски листа со ...

На СДСМ му се брза да го дознае адутот на ВМРО-ДПМНЕ

Време - 06.04.2006

НЕМА ОДЅИВ НА КОНКУРСОТ ЗА ДИК Ниту еден кандидат до вчера попладне не се пријавил на конкурсот за членови на ДИК што Собранието го распиша минатиот викенд и кој ќе трае до сабота. Затоа, пак, во партиските штабови веќе се договараат кандидатите на кои би требало да им се даде предност при ...

Бучковски го кани Груевски на ТВ-дуел

Утрински - 06.04.2006

Премиерот и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ утре ќе се сретнат Владејачката партија вчера го покани лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на ТВ-дуел со премиерот Владо Бучковски на кој било медиум и во термин што тој ќе ги одбере. Во ВМРО-ДПМНЕ велат дека треба Груевски да се врати од Германија и тој да ...

Груевски на Бучковски ќе му понуди три имиња за прв човек на ДИК, меѓу нив е и Гордана Силјановска

Канал5 - 06.04.2006

Вечерва се договара претседателот на ДИК, Груевски телефонски ќе му понуди три имиња на Бучковски. Кои тројца од првичните десет влегле во тесниот избор – партиски извори велат дека професорката Гордана Силјановска е прва на листата.

ВМРО-ДПМНЕ без предлог за прв човек на ДИК

А1 - 05.04.2006

ВМРО-ДПМНЕ и денеска без предлог до Собраниската комисија за избор и именување за претседател на ДИК. Чекаат Груевски да се врати од Германија по што ќе почнат консултациите со ДПА и СДСМ. Се очекува веќе утре Груевски и Бучковски да остварат контакт, директна средба или телефонски разговор.

Експертите бегаат од ДИК

Дневник - 05.04.2006

ВМРО-ДПМНЕ составила листа со 10 можни кандидати за претседател на ДИК, кои Груевски утре треба да му ги соопшти на премиерот Бучковски Професорите на Правниот факултет Ѓорѓи Иванов и Гордан Калајџиев не се заинтересирани за функцијата претседател на Државната изборна комисија и немаат намера да ...

Партиските војници ќе ги победат професионалците

Време - 04.04.2006

ХАОТИЧНО ПОЧНА ИЗБОРОТ НА НОВАТА ДИК Александра М. Митевска Субхи Јакупи, заменик-министер за правда од редовите на ДУИ, се споменува како кандидат на владејачките партии за заменик-претседател на ДИК. Тоа е само еден пример што навестува дека партиите повторно ќе фаворизираат свои кадри, иако ...

Бучковски го кани Груевски на кафе

Утрински - 04.04.2006

Ривалите се обидуваат да ја спуштат топката околу изборот на првиот човек на ДИК Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ја одбил поканата за вчера, но прифатил кафето да го испијат на крајот на оваа седмица по враќањето на премиерот Бучковски од официјалната посета на Чешка Премиерот Бучковски и лидерот на ...

СДСМ нема да го блокира изборот за прв човек на ДИК

Утрински - 04.04.2006

Огласот за новиот состав на Државната изборна комисија ќе биде отворен до 8 април Извесно е дека последниот филтер за виза на идниот претседател на ДИК ќе биде премиерот Владо Бучковски, кој треба да се согласи за предложениот кандидат СДСМ тврди дека нема да го блокира изборот за прв човек на ...

Бонева: Ѓорѓи Иванов е размислување на дипломатите

Утрински - 04.04.2006

ВМРО-ДПМНЕ се сомнева дека може да биде изиграна за претседател на ДИК Заменик-претседател на ДИК треба да предложи ДУИ, а за оваа функција се спомнуваат заменик-министерот за правда, Субхи Јакупи, и досегашниот член на ДИК, Хусамедин Лимани На неколкумина универзитетски професори ВМРО-ДПМНЕ веќе ...

Бучковски со нови гаранции за Груевски

Дневник - 04.04.2006

Груевски и Бучковски постигнале и џентлменски договор да не лиферуваат имиња на кандидати во јавноста додека власта и опозицијата не се согласат за некој од нив Кандидатот за претседател на Државната изборна комисија за кој ќе се договорат ВМРО-ДПМНЕ и ДПА сигурно ќе биде избран од Собранието.

Субхи Јакупи - фаворит на ДУИ за заменик-претседател на ДИК

Вечер - 04.04.2006

Актуелниот заменик-министер за правда, Субхи Јакупи, е фаворитот на ДУИ за заменик-претседател на Државната изборна комисија, неофицијално дознава "Вечер". Негов најголем опонент за ова место најверојатно ќе биде Исамедин Лимани, советник во истото министерство и актуелен член на ДИК.

Опозицијата со нови предлози за ДИК

Макфакс - 04.04.2006

Скопје Пленарната седница на Собранието со една точка од дневниот ред, избор на Државната изборна комисија(ДИК) е прекината и одново е свикана седница на Комисијата за избори и именувања, на барање на опозиционата ДПА. Координаторот на ДПА Илијаз Халими побара од претседателот на Собранието ...

Парламентот решава за ДИК – опозицијата со крупни критики

Макфакс - 04.04.2006

Скопје Собранието денеска треба да гласа за предложениот состав на Државната изборна комисија (ДИК) за кој се резервирани и имаат бројни критики опозиционите ВМРО - ДПМНЕ, ЛП и ДПА. За претседател на ДИК, според договорот меѓу власта и опозицијата, предложен е Јован Јосифовски, советник во ...

Груевски се уште тактизира со предлогот за претседател на ДИК

А1 - 03.04.2006

Груевски тактизира. Се уште не ги кажува имиња на можните кандидати за претседател на ДИК. Го предизвика и премиерот Бучковски. Тој денеска му се јавил телефонски и го прашал до каде е работата. Груевски му одговорил дека се уште контактира со оние што ги ставил на списокот.

Десетте имиња на Груевски за претседател на ДИК – до петок ќе се стесни на три

Канал5 - 03.04.2006

Груевски е во потрага по новиот претседател на државната изборна комисија. Избира од десетте имиња на списокот кандидати - на кои има професори од правен факултет, судии ,вработените во државната управа и во обвинителството Денеска е во консултации со нив.