TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Чернев ја обвини Америка за постоењето на македонска нација

А1 - 10.12.2006

Бугарскиот пратеник Павел Чернев ја обвини Америка за постоењето на македонската нација и за неможноста Македонија заедно со Егејскиот дел да се врати во Бугарија. Чернев, кој е близок со екстремната бугарска националистичка партија Атака, ја обвини и бугарската Влада дека не реагирала соодветно и ...

Стразбур будно го следи однесувањето на Софија

Утрински - 09.12.2006

Советот на Европа од бугарските власти чека план за спроведување на пресудите на Судот за човекови права Од нашиот дописник ТОНИ ГЛАМЧЕВСКИ Стразбур - Конечната одлука за случајот на ОМО „Илинден“ - ПИРИН против Бугарија, Комитетот на министрите на Советот на Европа нема да ја донесе набрзо.

Македонците во Бугарија уплашени од притисоците

Утрински - 09.12.2006

Ова што сега се случува со Македонците се споредува со времето кога беа менувани имињата на Турците Од нашиот известувач ВИКТОР ЦВЕТАНОСКИ СОФИЈА, ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ - Македонците во Бугарија се исплашени и загрижени по заканите и притисоците што ги вршат врз нив бугарската полиција за да се откажат од ...

Се бара помош од европратениците

Време - 08.12.2006

ЗА ПОДДРШКА НА ОМО ИЛИНДЕН Група пратеници деновиве испратиле 52 писма до најистакнатите членови на сите партии во Европскиот парламент во кое бараат нивен ангажман за признавање на партијата ОМО Илинден Пирин во Бугарија. Пратениците, сите членови на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, ги испратиле писмата ...

Во Софија се одобрува тортурата врз Македонците

Утрински - 08.12.2006

Во софиското обвинителство тврдат дека со проверките нема нарушувања на правата на граѓаните Од нашиот известувач ВИКТОР ЦВЕТАНОСКИ СОФИЈА - Испрашувањето на 6.000 члена на ОМО „Илинден“ - ПИРИН од страна на бугарската полиција продолжуваат, а реакциите околу тоа не стивнуваат.

Македонија не може да стои настрана околу притисокот врз малцинството во Бугарија

Утрински - 08.12.2006

Бугарија кон одлуките на Стразбур се однесува како во турско: плати арач на султанот и терај по свое, вели Фрчкоски ДИМИТАР ЧУЛЕВ Акцијата на бугарската држава преку комбинирано полициско-пописни методи да ја „провери“ бројноста на членовите и симпатизерите на ОМО „Илинден“ – ПИРИН, во најмала ...

„ОМО Илинден“ со отворено писмо против дискриминацијата на Бугарија

Макфакс - 08.12.2006

Софија Отворено писмо со барање до бугарскиот државен врв да се престане со кршењето на човековите права, објави денеска партијата на Македонците во Бугарија ОМО Илинден ПИРИН. „Се уште се надеваме дека ги знаете вашите должности и закони кон сите граѓани на Бугарија, како и дека ќе направите се за ...

Македонија очекува Бугарија да ги почитува одлуките од Стразбур

А1 - 07.12.2006

Македонија очекува бугарската Влада да ги почитува одлуките на Судот за човекови права во Стразбур, реакција на македонското МНР за постапките на властите во Софија кон членството на ОМО Илинден Пирин и одбивањето да ја регистрира партијата на македонското малцинство.

Апел за поддршка на ОМО „Илинден“- ПИРИН

Утрински - 07.12.2006

Александар Митрески, Обединета македонска дијаспора Апелирам до јавноста со намера да им помогнеме на илјадниците Македонците во Бугарија, во нивните напори да ја регистрираат ОМО „Илинден“ - ПИРИН како официјална партија во Бугарија.

Парламентот подготвува декларација за поддршка на Македонците во Бугарија

Утрински - 07.12.2006

ПОДДШКА Реакцијата на македонските парламентарци доаѓа откако медиумите жестоко го искритикуваа односот на бугарската власт ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Парламентот по иницијатива на пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска, се подготвува да донесе декларација за правата на македонското малцинство во Бугарија.

Повик до Европа за регистрирање на ОМО Илинден

Вечер - 07.12.2006

Неколку парламентарци од ВМРО-ДПМНЕ доставиле писма до европските институции со кои бараат поддршка за регистрација на партијата ОМО Илинден во Бугарија. Петар Поп Арсов, Гоце Марковски, Веле Георгиевски и Влатко Ѓорчев бараат поддршка од парламентарното собрание на ОБСЕ, Советот на Европа, како и ...

Собранието застанува во одбрана на „ОМО Илинден Пирин“

А1 - 06.12.2006

Наместо владата, собранието застанува во одбрана на „ОМО Илинден Пирин“, чии што членови деновиве се под силен полициски притисок, да се откажат од членство во партијата. Четворица пратеници од владеачката ВМРО ДПМНЕ испратиле писмо до европскиот парламент, со кој од европратениците се бара да ја ...

Само Македонците пополнуваат полициски прашалници

Време - 06.12.2006

ОМО ИЛИНДЕН ПИРИН РЕАГИРА Бугарската полиција ги приведува Македонците, членови на забранетата партија ОМО Илинден Пирин и ги тера да пополнуваат прашалник во кој се бараат детални одговори за начинот на кој се зачлениле во партијата, кој гарантирал за нивното членство, дали престојувале надвор од ...

Повампирување на живковизмот во Бугарија

Утрински - 06.12.2006

ЕДИТОРИЈАЛ ВИКТОР ЦВЕТАНОСКИ На Македонците во Бугарија никогаш порано не се гледало со толку голема омраза како сега и никогаш досега не биле под така силен полициски и медиумски притисок. Дури ни пред десетина години, кога беа тепани затоа што се обидуваа да стасаат на Роженскиот манастир и да му ...

Полициски попис на Македонците

Дневник - 06.12.2006

Се сомнева ли некој воопшто дека бугарската полиција ќе го постигне она што наумила да го направи со Македонците од ОМО „Илинден“-ПИРИН? Се сомнева ли некој воопшто дека бугарската полиција ќе го постигне она што наумила да го направи со Македонците од ОМО „Илинден“-ПИРИН? Многу брзо ќе се појави ...

Бугарската полиција го пребројува ОМО „Илинден“

Дневник - 06.12.2006

Проверки на потписи, распрашувања за партиската припадност се сосема недемократски и со тоа се сака да се исплаши народот, смета Красимир Канев, претседател на бугарскиот ХК Ако лицето посочи дека е вклучено како симпатизер на ОМО „Илинден“- ПИРИН, нека каже дали пополнил соодветен формулар и знае ...

Одложено донесувањето на одлуката на Советот на Европа за ОМО Илинден Пирин

Канал5 - 06.12.2006

Советот на Европа ја одложи одлуката за ОМО Илинден Пирин. На барање на Бугарија, за нерегистрирањето на партијата на Македонците наместо вчера и денеска, комитетот на министри во Стразбур ќе се расправа за една седмица. Советот на Европа ја одложи одлуката за ОМО Илинден Пирин.

Бугарската полиција ги приведува Омовци

Вечер - 06.12.2006

Нема населено место во Пиринско во кое полицијата не ги повикува на разговор членовите на ОМО "Илинден" ПИРИН, тврди копретседателот на оваа македонска партија во Бугарија, Иван Сингартијски. "Во селото Мусомиште три дена полициски возила вршеле обиколки од куќа до куќа и барале членови на ОМО ...

Канев: Однесувањето на Бугарија кон ОМО Илинден е апсурдно

А1 - 05.12.2006

Однесувањето на бугарските власти кон членовите на ОМО Илинден Пирин е апсурдно и контрапродуктивно за земјата, вели за А1 претседателот на бугарскиот Хелсиншки комитет Красимир Канев. Повикувањето на членовите на партија во полициски станици потсетува на прогонот на Македонците од страна на ...

Бугарија сака да ни ја уништи партијата

Време - 05.12.2006

ПРОТЕСТ Бугарија ги користи сите средства „за да ја уништи партијата и да ја спречи нејзината регистрација“ соопшти вчера ОМО „Илинден“ - ПИРИН, која изразува остар протест против властите во Софија поради „засилениот полициски притисок“.

Невиден притисок на Софија врз Македонците да се откажат од ОМО „Илинден“ - ПИРИН

Утрински - 05.12.2006

Полицијата оди од куќа во куќа, заплашувајќи го секој член на партијата ВИКТОР ЦВЕТАНОСКИ Бугарската полиција оди од куќа во куќа на членовите на ОМО „Илинден“ - ПИРИН и врши невиден притисок врз нив за да се откажат од партијата.

Полицијата чешла 6.000 члена на ОМО „Илинден“

Дневник - 05.12.2006

По налог на софиското Обвинителство, полицијата ќе ги проверува сите што се потпишаа за регистрација на партијата на Македонците Бугарските власти вчера потврдија дека се врши детална полициска проверка на членството на партијата на Македонците, ОМО „Илинден“-ПИРИН.

Бугарија се обидува да не уништи

Вечер - 05.12.2006

Бугарија со сите средства се обидува да ја уништи ОМО Илинден Пирин и да ја оневозможи нејзината регистрација, соопшти партијата со седиште во Благоевград. ОМО Илинден Пирин изразува остар протест до властите во Софија поради засилениот полициски притисок врз партиското членство.

Започна протестот за поддршка на Македонците во Бугарија

Макфакс - 05.12.2006

Скопје Протест со барање за почитување на правата на Македонците во Бугарија започна пред седиштето на Европската унија во Скопје. Протестот, на кој се присутни околу стотина граѓани, го отвори Кире Николовски од Македонската студентска унија, кој побара ЕУ да ги почитува правата на Македонците во ...

Мирен протест за поддршка на Македонците во Бугарија

Макфакс - 05.12.2006

Скопје ЕУ да ја обврзе својата идна членка Бугарија да ги почитува човековите права на Македонците, е побарано на мирен протест денеска во Скопје. Околу стотина граѓани на протестот пред седиштето на Канцеларијата на Европската унија, побараа признавање на македонското малцинство во Бугарија и ...

Стотици членови на партијата ОМО приведени од Бугарската полиција

А1 - 04.12.2006

Стотици членови на партијата „ОМО Илинден Пирин“ биле приведени и испрашувани викендов од Бугарската полиција. Веднаш откако европскиот парламент го отфрли амандманот, со кој Бугарија требаше да биде повикана да ја регистрира партијата.

Бугарија потврди дека испрашува 6000 членови на ОМО Илинден Пирин

Макфакс - 04.12.2006

Благоевград Бугарските власти потврдија денеска дека се врши детална полициска проверка врз членството на партијата на Македонците, ОМО Илинден Пирин. „Врз основа на налог издаден од софиското Обвинителство треба да бидат испрашани сите 6.000 членови кои се на списокот на ОМО Илинден Пирин“, изјави ...

ОМО Илинден Пирин - Бугарија не бира средства против регистрацијата

Макфакс - 04.12.2006

Благоевград/Скопје Бугарија со сите средства се обидува да ја уништи ОМО Илинден Пирин и да ја оневозможи нејзината регистрација, соопшти денеска партијата со седиште во Благоевград. Во соопштението, како што пренесува Макфакс, ОМО Илинден Пирин изразува остар протест до властите во Софија поради ...

Протест за почитување на правата на Македонците во Бугарија

Макфакс - 05.12.2006

Скопје Протест со барање за почитување на правата на Македонците во Бугарија е закажан за денеска пред седиштето на Канцеларијата на Европската унија во Скопје. Организатори на протестот се Светскиот македонски конгрес, Сојузот на здруженијата на Македонците од Егејска Македонија, Сојузот на ...

Сидеров: Македонизмот се поддржува од Вашингтон и Брисел

Макфакс - 04.12.2006

Софија Теоријата на македонизмот се развива, а во моментов таа доаѓа од Европската унија (ЕУ) и од Соединетите Американски Држави (САД). Ова денеска го изјави лидерот на бугарската опозициона „Атака“, Волен Сидеров“ за агенцијата Фокус, по повод утрешниот протест на Светскиот македонски конгрес, за ...