TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владика Тимотеј: „Јован и приврзаниците им служат на СПЦ и ГПЦ“

А1 - 18.01.2004

Поранешниот владика Јован и неговите следбеници кои до неодамна беа во редовите на МПЦ, се предавници и на народот и на Црквата, изјави портпаролот на Светиот Архиерејски Синод на МПЦ, владиката Тимотеј. „Колку да сакаме тоа да го игнорираме, тој направи едно сериозно предавство на македонскиот ...

Започна сослушувањето на сведоците од истрагата против Јован

А1 - 17.01.2004

Од вчера во Основниот суд во Битола започна сослушувањето на сведоците од истрагата која се води против Зоран Вранишковски. Први кои му дадоа изјава на истражниот судија беа неколку состанари на Вранишковски од стамбената зграда, а на 20.

И МПЦ го тужи Зоран Вранишковски

Утрински - 17.01.2004

СЛУЧАЈ ВЕЛЕС - За сторено кривично дело предизвикување расна и верска омраза, т.н. српски егзарх Зоран Вранишковски, покрај по пријавата на битолската полиција по која му е одреден притвор, тој ќе треба да одговара и по кривичната пријава која на крајот на годината е донесена од Синодот на МПЦ.

Ханџиски демантира дека ГПЦ испратила протест до амбасадата

Утрински - 17.01.2004

По најавите дека Грчката црква ќе реагира по приведувањето на расколникот Зоран Вранишковски ВЕРЧЕ ГЕОРГИЕВСКА Амбасадорот на Република Македонија во Грција, Благој Ханџиски, вчера негираше дека до нашето дипломатско претставништво во Атина е стигнато протестно писмо од Грчката православна црква, ...

Грчката црква ги брани расколниците

Дневник - 17.01.2004

ЦРКОВЕН РАСКОЛ Поглаварот на МПЦ архиепископот г.г. Стефан утре во главната битолска црква "Свети Димитрија" ќе началствува со литургијата за Водици Грчката православна црква ќе упати протестно писмо до македонските власти за ослободување од притвор на "српскиот владика Јован", бидејќи неговото ...

Спорот меѓу МПЦ и СПЦ нема да ги наруши односите меѓу двете земји

Утрински - 17.01.2004

ЦРВЕНКОВСКИ >„Убеден сум дена спорот меѓу МПЦ и СПЦ ќе нема негативно влијание врз односите меѓу Република Македонија и Србија и Црна Гора. Тоа е спор што треба да го решат црквите меѓу себе и се надевам дека ќе се реши со преговори и меѓусебно разбирање", изјавил во Подгорица македонскиот премиер, ...

Кривична пријава од МПЦ до Вранишковски

А1 - 16.01.2004

Српскиот егзарх Јован Вранишковски ќе одговара и по кривична пријава на синодот на МПЦ. Кривичната пријава е поднесена на почетокот од месец декември, а во неа наводите говорат дека тој треба да одговара за ширење расна и верска омраза.

ГПЦ протестира поради притворањето на Јован

А1 - 16.01.2004

Шефот на македонското дипломатско претставништво во Атина, Благој Ханџиски за А1 изјави дека тој нема добиено никаков допис од Грчката Православна Црква, со кој се изразува незадоволство од минатонеделното приведување на српскиот егзарх во Македонија Јован Вранишковски.

СДСМ и ЛДП понудија граѓанска декларација за поддршка на МПЦ

Утрински - 16.01.2004

Власта не се согласува со начинот на ВМРО-ДПМНЕ за заштитата на Црквата Жаклина Ѓорѓевиќ СДСМ и ЛДП предложија "граѓански концепт" на веќе понудената предлог-декларација за поддршка на МПЦ од страна на ВМРО-ДПМНЕ, која требаше да се разгледува на вчерашната собраниска седница.

Трајковски учтиво го "откачи" српскиот патријарх Павле

Дневник - 16.01.2004

СПЦ МОРА ДА РАЗГОВАРА СО МПЦ Српската православна црква треба да разговара со Македонската православна црква, низ рамноправен дијалог и заемно почитување, за да се постигне согласност за отворените прашања. Ова е клучната поента од одговорот на претседателот Борис Трајковски на неодамнешното писмо ...

Трајковски: СПЦ за канонските проблеми треба да разговара со МПЦ

Утрински - 16.01.2004

Претседателот му одговари на српскиот патријарх >„Никогаш не сакам да се помирам со неправдите кои на луѓето им ги нанесуваат другите луѓе, дотолку повеќе како претседател на државата имам обврска да внимавам дали законите кои се правени од човекот за човекот, еднакво и праведно се применуваат кон ...

Трајковски и одговори на СПЦ

Канал5 - 16.01.2004

Македонскиот претседател Борис Трајковски денеска му одговори на писмото на Српскиот Патријарх Павле со порака дека за сите канонски проблеми и дилеми негови соговорници треба да бидат претставниците на Македонската православна црква.

Ало, будење...

Дневник - 16.01.2004

Колумна - Никола Груевски Свесното заобиколување на приоритетите ќе биде одговорност на Владата. Исто и како свесната намера на СДСМ парите да ги вложи во нелегалниот универзитет, додека образованието во земјата, крајно незадоволно од сегашната состојба, излегува на генерален штрајк Конечно, по ...

Црвенковски: Владата ќе ја заштити Македонската православна црква

Утрински - 16.01.2004

Премиерот за меѓуцрковниот спор со СПЦ за А1 Скопје - "Владата ќе ги искористи сите уставни и законски овластувања да ја заштити Македонската православна црква од провокативните упади на СПЦ", изјави премиерот Бранко Црвенковски.

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се скараа и за МПЦ

Вест - 16.01.2004

СОБРАНИЕ НА МАКЕДОНИЈА Опозицијата предложи декларација за заштита на МПЦ, а СДСМ ќе го менува текстот за да му даде граѓански призвук Предлог декларацијата за поддршка на Светиот архиерејски синод (САС) на Македонската православна црква (МПЦ), по повод новите напади кои доаѓаат од Српската ...

Смирете се под крепката рака Божја!

Вест - 16.01.2004

ТРАЈКОВСКИ МУ ПОРАЧА НА СРПСКИОТ ПАТРИЈАРХ ПАВЛЕ: Ваши соговорници се браќата по вера од МПЦ, а не претседателот, му напиша Трајковски на патријархот Павле во одговорот "Почитуван патријарх Павле, верувам ќе се согласите дека априорното фрлање вина врз државните органи кои треба да го спроведат ...

СПЦ обвинува дека власта во Македонија ги прогонува верниците

Утрински - 16.01.2004

ПРОВОКАЦИЈА Српската православна црква ја обвини Македонската православна црква и државата Македонија за ?незапаметен прогон на граѓаните". ?Властите во поранешната југословенска Република Македонија и расколничкиот Синод во Скопје и натаму се тркаат кој повеќе ќе придонесе за незапаметениот, за ...

Попoвска: „Верувам дека ќе излеземе со декларација за поддршка на МПЦ“

А1 - 15.01.2004

Потпретседателката Лилјана Поповска верува дека собранието ќе излезе со заедничка декларација за поддршка на синодот на МПЦ. Во меѓувреме работна група составена од пратеници на власта и опозицијата го усогласува текстот на првичната верзија на декларацијата поднесена од пратеничката група на ВМРО ...

СПЦ ја обвинува МПЦ за прогон на христијани

А1 - 15.01.2004

СПЦ и т.н. Автономна Охридска архиепископија ја обвинија МПЦ и државата Македонија, за „незапамтен прогон“ на христијани. „Властите на поранешната југословенска република Македонија и расколничкиот Синод во Скопје и натаму се тркаат кој повеќе ќе придонесе за незапамтениот и, за цивилизираниот ...

Трајковски ја објави содржината на писмото до патријарх Павле

А1 - 15.01.2004

Спорот меѓу СПЦ и МПЦ треба да биде решен во рамноправен дијалог меѓу двете цркви, му порача денеска претседателот Трајковски на српскиот патријарх Павле. Во писмото Трајковски искажува радост од можноста со лични претставници на партијархот Павле да размени мислење за меѓуцрковните односи меѓу МПЦ ...

Вчера Јован, денес Марко...

Дневник - 15.01.2004

КРИЗАТА ВО МПЦ НА ВИДЕЛИНА Во станот на расчинетиот владика Јован, неговиот следбеник, "српскиот епископ" Марко Дремвицки, вчера одржа литургија, на која учествуваа и две монахињи и дел од нивните приврзаници. Ритуалот го сними нашиот битолски фотограф Дарио Јанковиќ.

Одметнатите од манастирот во Јанковец ја однеле и инвентарната книга

Утрински - 15.01.2004

По одметнувањето на триесетина монаси и монахињи Гоце Каревски БИТОЛА - По приклучувањето на триесетина монаси и монахињи кон таканаречениот егзарх на Српската православна црква Зоран Вранишковски, состојбите во четирите манастири што тие се обидоа да ги присвојат веќе се нормализираат.

Демократските порази на МПЦ

Утрински - 15.01.2004

Парадокси Седум-осум дена пред одметнувањето на група монаси од МПЦ и приклучувањето кон српскиот егзарх Јован, митрополитот на Брегалничката епархија, владиката Агатангел, се нафрли, и тоа на првиот ден на Божик, врз власта во Македонија, обвинувајќи ја за предавство во однос на народот и за ...

Владиците ќе го свикаат Црковно-народниот собор

Дневник - 15.01.2004

Во последниве десет години највисокиот црковен орган бил свикан двапати, за избор на нови поглавари Македонска православна црква се подготвува годинава да одржи Црковно-народен собор, за да расправа за сопствените проблеми, дознава "Дневник".

Владата ќе ја брани МПЦ

Канал5 - 15.01.2004

Македонскиот премиер Бранко Црвенковски рече дека владата ќе ги искористи сите уставни и законски права за да ја заштити Македонската православна црква од провокациите од српската црква. „Кои ќе бидат нивните постапки воопшто не ме загрижува.

Парламентот ќе застане зад автокефалноста на МПЦ

Утрински - 15.01.2004

По зачестените напади на Српската православна црква врз нашата Црква Македонскиот парламент набрзо ќе излезе со заедничка декларација за поддршка на автокефалноста на Македонската православна црква. Всушност, станува збор за козметичко дотерување на текстот на декларацијата која ја предложи ...

Владата со силна поддршка на МПЦ

А1 - 14.01.2004

Владата на Македонија со реална и суштинска поддршка на сите постапки на МПЦ. „Она што планираме да го преземеме не е мешање во внатрешните работи на црквата туку одговор на се она што е мешање во внатрешните работи на Македонија, кое доаѓа од надвор“, изјави за А1 премиерот Бранко Црвенковски.

Одметнатите монаси се сместени во Нижо Поле

А1 - 14.01.2004

Одметнатите 3-ца монаси и 7 монахињи од МПЦ кои му се придружија на српскиот Егзарх Јован од денеска се сместени во потпелистерското село Нижо Поле. Тие пред 2 дена по сослушувањето од прекршочниот судија ја напуштија Битола за денеска да бидат сместени во овој објект што Вранишковски го нарекува ...

Расколниците ќе јуришаат на манастирите

Дневник - 14.01.2004

НОВИ ЗАКАНИ ОД СВИТАТА НА ЈОВАН Одметнатите монаси, кои и пристапија на расколничката "охридска архиепископија" на српскиот "егзарх" Јован, вчера се заканија дека ќе се обидат да ги повратат манастирите од кои ги протера Синодот на МПЦ, кој вчера заклучи дека треба да бидат расчинети.

СПЦ бара Трајковски да ги ослободи "српските владици"

Утрински - 14.01.2004

ПИСМО Српската православна црква "очекува" од македонскиот претседател да ги "ослободи владиците и монасите кои се отцепија од МПЦ и се приклонија кон српскиот егзарх Јован, "притворени само затоа што му се молеле на Бога во приватен стан", нудејќи му притоа "средба со свои епископи за решавање на ...

На Зоран Вранишковски му е определен притвор до 30 дена

Утрински - 14.01.2004

Одлука на истражниот судија во Основниот суд Битола Гоце Каревски БИТОЛА - Истражната судијка во Основниот суд во Битола, Слободанка Баковска, завчера околу 19 часот, дефинитивно, реши да го прифати барањето поднесено заедно со кривичната пријава против битолчанецот Зоран Вранишковски тој да биде ...

Третиот пат: Расколот во МПЦ е ново Танушевци

Утрински - 14.01.2004

Прес на коалицијата на ДА, ДС и СП Негаторската и расколничка политика на Српската православна црква е насочена против македонскиот народ и држава и не е во интерес ниту на српскиот народ, бидејќи може негативно да се одрази врз односите меѓу Македонија и Србија, сметаат претставниците на ...

Расколникот Јован проневерил 2 00.000 евра

Утрински - 14.01.2004

Вранишковски водел раскошен живот ВЕЛЕС - Зоран Вранишковски, од црквите и манастирите на МПЦ, во епархиите во кои работеше, за лични потреби - купување луксузни патнички возила, раскошен живот и патување во Грција проневери повеќе од 140 милиони денари или над 200.000 евра во период од 1999 до ...

Одметнатите монаси се полакомија да станат владици

Утрински - 14.01.2004

ОДМЕТНИЦИ „Монасите се одметнаа од Македонската православна црква и се здружија со Зоран Вранишковски, водени од славољубие и гордост, гледајќи дека Српската православна црква лесно и брзо, дури и противканонски, дава епископство на македонски предавници.

Секој одметник биде казнет

Вест - 14.01.2004

СИНОДОТ НА МПЦ ГО ОСУДИ РАЗДОРОТ НА СПЦ Светиот Архиерејски Синод на Македонската православна црква на вчерашната седница оцени дека со одметнувањето на неколкуте македонски манаси и придружувањето кон Зоран Вранишковски и последните превирања на релација МПЦ - СПЦ, Српската црква продолжува да ...

СПЦ ја признава автономијата, но не и автокефалноста на МПЦ

Утрински - 14.01.2004

Бисерка Матиќ Скопје - Српската православна црква ја признава автономијата, но не ја признава автокефалноста на Македонската православна црква, кое е прилично компликувано прашање во не сакам да навлезам, затоа што се држам до принципот дека црквите се одвоени од државата, изјави амбасадорката на ...

Г. Петар: „Не овозможувањето на мешани манастири допринесе за ваквата состојба во МПЦ“

А1 - 13.01.2004

„Давид одби, односно тврдеше дека немало никаква средба и дека нема намера за некакво приклучување кон расчинетиот Јован и таа т.н Охридска архиепископија“ вели г. Петар во интервјуто за А1. Дали Вие разговаравте со нив, дали знаевте што подготвуваат? Имав најава дека игуменот Давид имал некаква ...

Г. Тимотеј: „Патријархот на СПЦ сее раздор и немир“

А1 - 13.01.2004

Давид и Максим едниот Игумен, другиот јеромонах го прекршија монашкиот завет и канонскиот ред, затоа им се забранува пристап и свештено дејство во црквите и манастирите на МПЦ, одлучи на вонредната седница светиот архиерејски синод.

Третиот пат повикува на единство околу прашањето за МПЦ

А1 - 13.01.2004

Коалицијата „Третиот пат“ го повикува македонскиот народ да се сплоти и обедини со што ќе покаже дека никој не може да го менува името на македонската црква и држава. „Коалицијата „Третиот пат“ дава целосна и безрезервна подршка на Македонската православна црква, а во тие рамки и на Светиот синод ...

Трајковски прими писмо од патријархот Павле

А1 - 13.01.2004

Трајковски утрово го примил писмото што вчера му го испрати срспкиот патријарх Павле, со кое бара ослободување на Зоран Вранишковски и монасите, но за сега нема договор на барањата на српскиот црковен поглавар. Претседателот е во Португалија на средби со високи државни преставници и нема време да ...

Вранишковски во затвор, истрагата ќе продолжи

А1 - 13.01.2004

Расколникот Јован Вранишковски денешниот ден го помина во истражниот затвор во Битола, по вчерашното четиричасовно испрашување кај истражниот судија кој донесе решение за спроведување истрага по претходно барање кај јавниот обвинител и му изрече притвор до 30 дена.

МПЦ ги врати манастирите, но не и мирот

Дневник - 13.01.2004

ЦРКОВЕН РАСКОЛ Вчера немало нови одметнувања на монаси или на свештени лица МПЦ прексиноќа со полициска асистенција ја презеде контролата врз четирите манастири, чии монаси и монахињи се одметнаа кај "српскиот егзарх" Јован и неговата "Охридска архиепископија".

МПЦ постави нови старешини во три манастири

Утрински - 13.01.2004

По одметнувањето на триесетина монаси и монахињи во автономната охридска архиепископија на Вранишковски ВЕРЧЕ ГЕОРГИЕВСКА Скопската епархија при Македонската православна црква вчера назначи нови старешини во манастирите ?Свети Димитриј", познат како Марков манастир и ?Свети пророк Илија" во ...

Јован со Алелуја во притвор

Вест - 13.01.2004

ПО ЗАВЧЕРАШНИОТ ИНЦИДЕНТ ВО БИТОЛА Јавниот обвинител побара притвор поради постоење основано сомневање дека Јован кој често патува во Србија и Црна Гора и Грција, може да ја напушти земјава и да стане недостапен, но и поради опасноста од пов Поради предизвикување национална, расна и верска омраза, ...

Владата и МПЦ се на исти позиции за зачувување на автокефалноста

Утрински - 13.01.2004

СТАВ "Генералниот став на Владата околу она што се случува со Македонската православна црква е дека случувањата и одбрана на нејзиното име, кое директно е поврзано со националниот идентитет на македонскиот народ и македонската држава, се стратегиски интерес на Црквата, народот и на државата, ...

Се разгорува спорот меѓу МПЦ и СПЦ

Канал5 - 13.01.2004

Разрешениот владика на МПЦ Јован, кој лани беше именуван за егзарх на српската црква во Македонија, ќе биде притворен 30 дена додека трае истрагата „за предизвикување расна, верска омраза, нетрпеливост и раздор“, потврди за БиБиСи истражната судијка во Разрешениот владика на МПЦ Јован, кој лани ...

Отворена истрага против расколникот Вранишковски

Утрински - 13.01.2004

Во Основниот суд во Битола Гоце Каревски БИТОЛА - По задржувањето 24 часа во зградата на полицијата во Битола и по извршените информативни разговори со секого одделно, расколничкиот владика Јован, односно Зоран Вранишковски и тројца негови монаси и седум монахињи вчера им беа предадени на ...

Партиите ја поддржуваат МПЦ

А1 - 12.01.2004

За старешините и монасите од четирите манастири што и откажаа послушност на МПЦ и се припоија кон таканаречената Охридска архиепископија, СДСМ допрва ќе го гради ставот. Според нив тоа е работа на црквата. „Не би сакал сега да коментирам, се уште не ни е ставот прецизно дефиниран“, вели Јани ...

Владата ја поддржува МПЦ во спорот со СПЦ

А1 - 12.01.2004

Генералниот став на Владата околу она што се случува во Македонската православна црква е дека зачувувањето и одбраната на автокефалниот статус и целовитоста на МПЦ, одбраната на најзиното име кое директно е поврзано со националниот идентитет на македонскиот народ и македонската држава, се стратешки ...

Вранишковски во притвор

А1 - 12.01.2004

Судијата Слободанка Бакоска од Основниот суд во Битола на расколникот Зоран Вранишковски му изрече мерка притвор во траење од 30 дена и отвори истрага под обвинение дека сторил кривично дело расна, верска и национална омраза, раздор и нетрпеливост казниво по член 319 од кривичниот законик.

Назначени нови старешини на Марков манастир и Св. Илија

А1 - 12.01.2004

Катанец на манастирот Свети Димитрија во Маркова Сушица кој целиот е ограден во камени ѕидови, додека пак во Свети Илија на Чардак надворешната порта е отворена, конаците и останатите простории се под клуч. Нив не ги пази ниту полицијата која вчера беше во близина.

Синодот на МПЦ утре ќе соопшти официјалниот став за одметнувањето на монасите

А1 - 12.01.2004

Синодот дури утре ќе го изнесе официјалниот став за одметнувањето на 30 монаси и монахињи од 4 манастири во Македонија. Денеска кај поглаварот на на МПЦ Г.Г. Стефан дојдоа на разговор само митрополитот Полошко-Кумановски Кирил и митрополит струмички Наум.

Oтец Давид: „Синодот на МПЦ е составен од 7 духовни инвалиди“

А1 - 12.01.2004

Одметнатите монаси Давид и Максим коментирајќи ја својата постапка го обвинуваат синодот и владиците Кирил, Наум и Горазд дека не успеале да најдат решение за признавањето на МПЦ во православниот свет. Тие најавуваат нови приврзаници и негираат дека работат под диктат на СПЦ.

Група монашки братства изразија верност кон МПЦ

А1 - 12.01.2004

Група монашки братства и сестринства од повеќе манастири во рамките на Македонската православна црква денеска во писмо, потпишано од архимандритот Партениј, игумен на Бигорскиот манастир „Св. Јован Крстител“, и изразија верност на МПЦ.

СПЦ го осуди апсењето на Јован

А1 - 12.01.2004

СПЦ силно го осуди притворањето на Зоран Вранишковски кого таа го постави за Егзарх на Охридската Архиепископија. СПЦ рече дека МПЦ лаже кога вели дека со таквото однесување ја брани самостојноста на нацијата. Според соопштението на СПЦ уапсените Јован и Марко и сите монаси се изложени на брутален ...

РЕАКЦИЈА НА СПЦ ПО ПРИВЕДУВАЊЕТО НА ЗОРАН ВРАНИШКОВСКИ

Канал5 - 12.01.2004

Српската православна црква синоќа ја осуди постапката на македонските власти поради приведувањето на Зоран Вранишковски кого СПЦ го постави како владика Јован за епископ на т.н. охридска архиепископија, јави дописникот на МИА од Белград.

ХОС ја критикува СПЦ поради негаторскиот однос спрема МПЦ

Утрински - 12.01.2004

ПРОТЕСТ Белград - Хелсиншкиот комитет за човекови права во Србија (ХОС) ја критикуваше Српската православна црква (СПЦ) поради нејзиниот негаторски однос спрема Македонската православна црква (МПЦ), македонската државност и идентитетот на македонскиот народ, посочувајќи дека кај српските ...

Вранишковски „присвои" четири манастири од МПЦ

Утрински - 12.01.2004

По последната божикна провокација од страна на српскиот патријарх Павле ВЕРЧЕ ГЕОРГИЕВСКА Расколникот Зоран Вранишковски присвои четири манастири од МПЦ. Машкиот манастир ?Свети маченик Димитрија", попознат како Марков манастир и ?Свети пророк Илија" од Скопје, ?Трескавец" во Прилеп и манастирот во ...

Вранишковски приведен зашто им се заканувал на соседите со оружје

Утрински - 12.01.2004

Министерството за внатрешни работи вчера во Битола го приведе расколникот Зоран Вранишковски, кој во станот на неговиот татко вршел богослужба во придружба на неколку свештеници и монахињи. Полицијата интервенирала по анонимна пријава и го привела Вранишковски заедно со уште 12 лица, од кои 5 ...

Четири манастири од МПЦ се одметнаа кај Јован

Вест - 12.01.2004

РАСКОЛОТ ВО МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА СЕ ПРОДЛАБОЧУВА По заедничкото богослужење со Јован вчера во Битола, што во православната црква претставува заедничарење, како што дознаваме од црковни извори, отец Давид соопштил дека тој со отецот Максим и нивните 30 ...

ВО БИТОЛА ПРИВЕДЕН РАСКОЛНИКОТ ЗОРАН ВРАНИШКОВСКИ

Канал5 - 12.01.2004

Вчера игумените Максим и Давид заедно со своето братство и сестринство на монаси кои бројат околу 30-тина членови, во станот на Зоран Вранишковски во Битола одржаа заедничка литургија и се причестија со христовото тело и крв, земајќи леб и вино од рацете Вчера игумените Максим и Давид заедно со ...

Триесет монаси отидоа во СПЦ

Дневник - 12.01.2004

ДЛАБОК РАСКОЛ ВО МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА Четири манастири му изразиле лојалност на српскиот егзарх Јован Четири манастири со триесетина монаси и монахињи и откажаа послушност на Македонската православна црква и и се приклучија на српската "Охридска архиепископија" и на нејзиниот егзарх ...