TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владата в среда ќе каже колку ќе потроши за кампањата за референдумот

Нова ТВ - 19.08.2018

На наредната владина седница, в среда, ќе се знае колку средства ќе се одделат за кампањата за претстојниот референдум за Договорот меѓу Македонија и Грција. Досега само Министерстото за одбрана објави колку средства ќе намени за претстојниот ...

Владата в среда ќе ја одреди сумата што ќе се потроши за референдумската кампања

24 Вести - 19.08.2018

Владата на седницата в среда, ќе обелодени колку средства ќе се одделат за кампањата за претстојниот референдум за договорот меѓу Македонија и Грција. Досега само Министерстото за одбрана излезе со информација колку средства ќе намени за ...

Се разжестува референдумската дебата

24 Вести - 19.08.2018

Дваесет дена по донесувањето на одлука за распишување на референдум, за Договорот со Грција, се уште не позната сумата која ќе се потроши за референдумската кампања. Целосната сума се очекува в среда да ја соопшти Владата.

Во среда ќе се знае колку пари ќе потроши Владата за референдумска кампања, министерствата се уште без утврдени суми ...

Либертас - 19.08.2018

Владата вo среда на седница ќе ја утврди сумата што ќе се потроши за референдумската кампања. Иако вчера истече рокот за министерствата да достават информации за средствата што ги имаат на располагање за кампањата, досега е познато само колку пари ...

(ВИДЕО) Стоилковски: Откако е распишан Референдумот власта тргна со партиски вработување на над 6.000 лица во ...

А1 On - 19.08.2018

„Во Изборниот закон и во Законот за спречување на корупција еден од најординарните форми на корупција се вработувањето. Особено времените вработувања „за услуги“. Откако е распишан Референдумот власта тргна во партиски вработување на 6.000 лица, ...

Единствена Македонија: Заев да каже по кој член од Уставот и законите ќе потроши преку 10 милиони евра само за владина ...

Макфакс - 19.08.2018

Премиерот Зоран Заев да каже по кој член од Уставот и законите ќе потроши преку 10 милиони евра само за владина кампања за референдумот, бараат преку соопштение од Единствена Македонија. „Владата ги задолжи сите министерства и другите органи на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Откако е распишан Референдумот власта тргна со партиски вработување на над 6.000 лица во администрацијата

Канал5 - 19.08.2018

Во Изборниот закон и во Законот за спречување на корупција еден од најординарните форми на корупција се вработувањето. Особено времените вработувања „за услуги“,рече на прес конференција портопаролот на ВМРО-ДПМНЕ , Наум Стоилковаски.

Единствена Македонија: Заев да каже по кој член од Уставот и законите ќе потроши преку 10 милиони евра за владина ...

А1 On - 19.08.2018

„Марионетската влада во Скопје ги задолжи сите министерства и другите органи на државната управа да одвојат средства за кампања за референдумот кои ќе достигнат преку десет милиони евра имајќи предвид дека само од едно министерство Шеќеринска веќе ...

Министрите молчат до владината седница во среда

Сител - 19.08.2018

Министерството за труд и социјала не открива колку средства од својот буџет ќе одвои за кампањата на Владата за референдумот. За разлика од Царовска, вчера министерката за одбрана најави дека од своето министерство на владата на располагање ќе и ...

ДИК останува на усвоениот правилник за кампањата во медиумите

Канал5 - 19.08.2018

Упатството на АВМУ или правилникот на ДИК? По кој одредби треба да се води кампањата за референдумот во медиумите. Ова дилема се отвори по различните одредби кои се содржани во двата документа.

Владата во среда ќе каже колку пари ќе потроши за кампањата за референдумот

Press24 - 19.08.2018

На седница во среда македонската Влада ќе одлучи колку средства ќе се одделат за кампањата за претстојниот референдум за договорот меѓу Македонија и Грција. Вчера само Министерството за одбрана обелодени дека ќе одвои околу 60 милиони денари.

Чаусидис: Кампањата за референдумот со буџетски пари ќе биде дамка за оваа Влада

AKO - 19.08.2018

Во полемиката за плаќањето на кампањата за референдумот во медиумите со буџетски пари, се вклучи и претседателката на ССНМ, Тамара Чаусидис. Еве го нејзиниот став на оваа тема: ,,Мислам дека на некој кој не е упатен во медиумската сфера речиси му е ...

Во среда ќе се знае колку пари ќе потроши Владата за референдумска кампања, министерствата се уште без утврдени суми ...

1tv - 19.08.2018

Владата вo среда на седница ќе ја утврди сумата што ќе се потроши за референдумската кампања. Иако вчера истече рокот за министерствата да достават информации за средствата што ги имаат на располагање за кампањата, досега е познато само колку ...

Владата вo среда ќе ја одреди сумата што ќе се потроши за референдумската кампања

Курир - 19.08.2018

На наредната владина седница, в среда, ќе се знае колку средства ќе се одделат за кампањата за претстојниот референдум за договорот меѓу Македонија и Грција. Досега само Министерстото за одбрана излезе со информација колку средства ќе намени за ...

Владата в среда ќе ја одреди сумата што ќе се потроши за референдумската кампања

Независен - 19.08.2018

На наредната владина седница, в среда, ќе се знае колку средства ќе се одделат за кампањата за претстојниот референдум за договорот меѓу Македонија и Грција. Досега само Министерството за одбрана излезе со информација колку средства ќе намени за ...

Стоилковски: Откако е распишан Референдумот власта тргна со партиски вработување на над 6.000 лица

Република - 19.08.2018

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека во Изборниот закон и во Законот за спречување на корупција еден од најординарните форми на корупција се вработувањето, особено времените вработувања „за услуги“. Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски денеска кажа дека ...

Апасиев: Владата не смее да води кампања за референдум со државни пари

Република - 19.08.2018

Владата нема право бидејќи не е овластен предлагач, но сепак го најави почетокот на кампањата за референдумот и тоа со државни пари. На таков начин го крши Законот за референдум, Пржинскиот договор како и препораките на Венецијанската комисија, ...

Владата в среда ќе ја одреди сумата што ќе се потроши за референдумската кампања

Република - 19.08.2018

Владата на седницата в среда, ќе обелодени колку средства ќе се одделат за кампањата за претстојниот референдум за договорот меѓу Македонија и Грција. Досега само Министерстото за одбрана излезе со информација колку средства ќе намени за ...

Апасиев: Не смее да се води кампања за референдум со државни пари, Владата го злоупотребува правото

Курир - 19.08.2018

Владата нема право бидејќи не е овластен предлагач, но сепак го најави почетокот на кампањата за референдумот и тоа со државни пари. На таков начин го крши Законот за референдум, Пржинскиот договор како и препораките на Венецијанската комисија, ...

И ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ќе го искористат референдумот за брзи предвремени избори

Вечер - 19.08.2018

Официјалната кампања за референдумското изјаснување доцни, велат експертите, кои без оглед на исходот, очекуваат и власта и опозицијата да го искористат референдумот за политички поени за предвремени парламентарни избори, кои ги очекуваат наскоро по ...

Стоилковски: Откако е распишан Референдумот власта тргна со партиски вработување на над 6.000 лица во администрацијата

Курир - 19.08.2018

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека во Изборниот закон и во Законот за спречување на корупција еден од најординарните форми на корупција се вработувањето, особено времените вработувања „за услуги“. Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски денеска кажа дека ...

Венецијанска комисија: Бојкотот е легитимно право

Република - 19.08.2018

Бојкотирање на референдумот е демократско право на секој граѓанин, според Венецијанската Комисија. Според нив немањето цензус на референдум е еднакво на гласање “Против” истиот. Додека во македонската јавност се пласира дека процесот околу уставните ...

Заев опозиционерот vs Заев премиерот – владиното рекламирање одеднаш стана добро

Република - 19.08.2018

Министерката Мила Царовска денеска не откри колку средства од ресорот труд и социјала ќе се скратат и пренасочат во пропагандискичкиот период пред референдумот. За разлика од нејзината колешка Радмила Шеќеринска, која вчера најави дека институцијата ...

РЕФЕРЕНДУМ: Eден милион од одбрана, колку пари за референдумот ќе дадат другите ресори?

Фактор - 19.08.2018

На наредната владина седница, в среда, ќе се знае колку средства ќе се одделат за кампањата за претстојниот референдум за договорот меѓу Македонија и Грција. Досега само Министерстото за одбрана излезе со информација колку средства ќе намени за ...

Министерство за одбрана издвои еден милион евра за кампања за референдум, се чекаат останатите ресори

24 Вести - 18.08.2018

Околу еден милион евра ќе одвои Министерството за одбрана за кампањата за референдумот - ова го изјави министерката Радмила Шеќеринска на отворениот ден на АРМ. Останатите министерства кои беа повикани да одовојат дел од буџетите се уште тактизираат ...

АВМУ го донесе Упатството за медиумско претставување за време на референдумот

Либертас - 18.08.2018

Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медфиумски услуги на денешната седница, го донесе Упатството за медиумско претставување за време на референдумот, со кое се доделуваат дополнителни девет минути за платена јавна пропаганда во еден час.

Владата в среда ќе ја одреди сумата што ќе се потроши за референдумската кампања

Сител - 18.08.2018

На наредната владина седница, в среда, ќе се знае колку средства ќе се одделат за кампањата за претстојниот референдум за договорот меѓу Македонија и Грција. Досега само Министерстото за одбрана излезе со информација колку средства ќе намени за ...

Владата в среда ќе ја одреди сумата што ќе се потроши за референдумската кампања

А1 On - 18.08.2018

На наредната владина седница, в среда, ќе се знае колку средства ќе се одделат за кампањата за претстојниот референдум за договорот меѓу Македонија и Грција. Досега само Министерстото за одбрана излезе со информација колку средства ќе намени за ...

Владата во среда ќе каже колку пари ќе му даде на Собранието за кампања за референдумот

+инфо - 18.08.2018

На наредната владина седница, в среда, ќе се знае колку средства ќе се одделат за кампањата за претстојниот референдум за договорот меѓу Македонија и Грција. Досега само Министерстото за одбрана излезе со информација колку средства ќе намени за ...

Владата сака да ги запознае граѓаните со Договорот меѓу Македонија и Грција

Канал5 - 18.08.2018

Со наближување на терминот за референдум се зголемуваат активностите на Владата и оние кои повикуваат на бојкот. Премиерот и министрите допрва земаат “залет” во обид да им го објаснат на граѓаните Договорот со Грција и придобивките од членството во ...

Министерството за одбрана ќе одвои милион евра за кампањата за референдумот, кажа Шекеринска

Сакам да кажам - 18.08.2018

Министерството за одбрана ќе одвои од својот буџет околу еден милион евра за кампањата за претстојниот референдум, изјави денеска министерката за одбрана Радмила Шекеринска на отворениот ден на АРМ за граѓаните по повод Денот на Армијата – 18 Август.

Единствена Македонија: Оваа битка ќе ја добиеме иако владата ќе потроши преку 10 милиони евра во кампања за ...

А1 On - 18.08.2018

„Единствена Македонија и македонскиот народ се силно вознемирени и скандализирани од денешната одлука на министерката за одбрана Радмила Шеќеринска да потроши еден милион евра од воениот буџет за кампања за референдумот на 30 септември.

Министерството за одбрана со 1 милион евра ќе ја финансира пропагандата за референдумот

Сител - 18.08.2018

Со милион евра пари на граѓаните министерството за одбрана ќе учествува во јавната пропаганда за референдумот за името. Вицепремиерката денеска најави дека од буџетот на оваа институција за кампањските активности на располагање ќе стави сума која е ...

Спасов: Се доцни со кампањата за референдумот

Канал5 - 18.08.2018

Професорот Александар Спасов, кој зборува за референдумот, смета дека се доцни со кампањата. За професорот Спасов повикот за бојкот е агресивен и нападен. Со професорот Александар Спасов разговара Јован ...

Министерствата „недисциплинирани“ , се уште немаат суми за референдумска кампања

ТВ21 - 18.08.2018

Изминаа трите дена што Владата им ги даде како рок на министерствата да определат пари за референдумска кампања. Но освен Министерството за Одбрана, ниту едно друго засега нема соопштено прецизен износ.

Партиските вработувања, дрзок поткуп и грабеж

Н.Македонија - 18.08.2018

Со каква економија и со чии пари, Заев и Ахмети тргнале масовно да вработуваат непотребни партиски кадри пред најавениот референдум?! Ова е скандал од невидени размери. Администрацијата, за која бившата опозиција тврдеше дека е непотребно голема и ...

Владата во среда ќе одлучи за сумата што ќе се потроши за референдумската кампања

CivilMedia - 18.08.2018

На наредната владина седница, в среда, ќе се знае колку средства ќе се одделат за кампањата за претстојниот референдум за договорот меѓу Македонија и Грција. Досега само Министерстото за одбрана излезе со информација колку средства ќе намени за ...

Владата в среда ќе ја одреди сумата што ќе се потроши за референдумската кампања

Слободен Печат - 18.08.2018

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска вчера на Отворениот ден на АРМ за граѓаните рече дека МО ќе стави на располагање нешто помалку од 60 милиони денари за кампањата за претстојниот референдум.

Владата в среда ќе ја одреди сумата што ќе се потроши за референдумската кампања

Локално - 18.08.2018

На наредната владина седница, в среда, ќе се знае колку средства ќе се одделат за кампањата за претстојниот референдум за договорот меѓу Македонија и Грција. Досега само Министерстото за одбрана излезе со информација колку средства ќе намени за ...

Владата в среда ќе ја одреди сумата што ќе се потроши за референдумската кампања

1tv - 18.08.2018

На наредната владина седница, в среда, ќе се знае колку средства ќе се одделат за кампањата за претстојниот референдум за договорот меѓу Македонија и Грција. Досега само Министерстото за одбрана излезе со информација колку средства ќе намени за ...

Министерството за одбрана со 1 милион евра ќе ја финансира пропагандата за референдумот

МК News - 18.08.2018

Со милион евра пари на граѓаните министерството за одбрана ќе учествува во јавната пропаганда за референдумот за името. Вицепремиерката денеска најави дека од буџетот на оваа институција за кампањските активности на располагање ќе се стави оваа сума.

Министерствата недоследни, го прегазија рокот за определување сума за референдумска кампања

Вечер - 18.08.2018

Иако веќе изминаа трите дена што Владата им ги даде како рок на министерствата да определат пари за референдумска кампања. Но освен Министерството за Одбрана, ниту едно друго засега нема соопштено прецизен износ.

Во кампот „против“ нема кој да земе пари за кампања

Независен - 18.08.2018

Додека од владата и вчера пристигнуваа пораки да се излезе на претстојниот референдум и да се поддржи договорот со Грција за името, опозицијата и натаму тактизира. Според најавите, четврточната седница на извршниот комитет помина во расправа за ...

Владата в среда ќе ја одреди сумата што ќе се потроши за референдумската кампања

Стандард - 18.08.2018

На наредната владина седница, в среда, ќе се знае колку средства ќе се одделат за кампањата за претстојниот референдум за договорот меѓу Македонија и Грција. Досега само Министерстото за одбрана излезе со информација колку средства ќе намени за ...

Владата в среда ќе ја одреди сумата што ќе се потроши за референдумската кампања

еМагазин - 18.08.2018

На наредната владина седница, в среда, ќе се знае колку средства ќе се одделат за кампањата за претстојниот референдум за договорот меѓу Македонија и Грција. Досега само Министерстото за одбрана излезе со информација колку средства ќе намени за ...

ЈАНЕВСКИ: Владата крши два закони за референдумот и Кодексот на Венецијанската комисија

Денешен - 18.08.2018

Пишува Дарко Јаневски Законот за референдум има само една одредба која се однесува на рекламирањето во врска со референдумот. Според член 12 од Законот „овластениот предлагач може да води јавна пропаганда на свој трошок“.

АВМУ: Донесени правилата за рекламирање за референдумот

МКД - 17.08.2018

Агенцијата за медиуми (АВМУ) го усвои упатството за начинот на работа на радиодифузерите за референдумската кампања. Исто како и за избори, медиумите добиваат дополнителни 9 минути за реклами во еден час.

Како ќе се одвива рекламирањето за време на референдумот?

Фокус - 17.08.2018

Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медфиумски услуги на денешната седница, го донесе Упатството за медиумско претставување за време на референдумот, со кое се доделуваат дополнителни девет минути за платена јавна пропаганда во еден час.

ОБСЕ/ОДХР со критики и препораки за референдумот

24 Вести - 17.08.2018

Можност за вршење притсок и заплашување гласачи, можност за инволвирање на странски актери кои би го поткопале референдумскиот процес, дискутабулно референдумско прашање, ова се само дел од забелешките нотирани во првиот извештај на ОБСЕ/ОДИХР, а ...

АВМУ го донесе Упатството за медиумско претставување за време на референдумот

Нова ТВ - 17.08.2018

Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медфиумски услуги на денешната седница, го донесе Упатството за медиумско претставување за време на референдумот, со кое се доделуваат дополнителни девет минути за платена јавна пропаганда во еден час.

АВМУ го усвои упатството за начинот на работа на радиодифузерите за референдумската кампања

24 Вести - 17.08.2018

Агенцијата за медиуми (АВМУ) го усвои упатството за начинот на работа на радиодифузерите за референдумската кампања. Исто како и за избори, медиумите добиваат дополнителни 9 минути за реклами во еден час.

Грчева: Илјадници партиски војници на ДУИ ќе бидат вработени за поддршка на референдумот

Фокус - 17.08.2018

Од партијата „Глас за Македонија“ на поранешната пратеничка Солза Грчева, тврдат дека во пресрет на референдумот се спроведуваат партиски вработувања во државната администрација за да се поткупат гласачите.

АВМУ со упатство за медиумско претсавување за време на референдумот

Телма - 17.08.2018

Агенцијата за медиуми излезе со упатство за медиумско претставување за време на референдумот. Уредниците, новинарите и водителите нема да смеат да учествуваат во јавна пропаганда, да фаворизираат заинтересирани страни, и ќе мора да обезбедат еднакви ...

Извештај на ОДИХР: Можни се лажни вести во кампањата за референдумот

Нова ТВ - 17.08.2018

ОБСЕ -ОДИХР во својот прв извештај пред референдумското изјаснување ги нотира сите отворени дилеми околу финанисирањето на кампањата и медиумското покривање пред гласањето на 30 септември.

Усвоени правилата за рекламирање за референдумот

Р.С.Европа - 17.08.2018

Агенцијата за медиуми (АВМУ) го усвои упатството за начинот на работа на радиодифузерите за референдумската кампања. Радијата и телевизииите ќе може да одвојат 9 минути за јавна пропаганда за референдумот, во еден час емитувана програма Агенцијата ...

Глас за Македонија: Партиските вработувања, дрзок поткуп и грабеж

А1 On - 17.08.2018

„Со каква економија и со чии пари, Заев и Ахмети тргнале масовно да вработуваат непотребни партиски кадри пред најавениот референдум?! Ова е скандал од невидени размери. Администрацијата, за која бившата опозиција тврдеше дека е непотребно голема и ...

Единствена Македонија: Венецијанската комисија препорачува сите да добијат буџетски пари за референдумска кампања

А1 On - 17.08.2018

„Единствена Македонија ја предупредува пучистичката влада во Скопје дека прави кривично дело со тоа што само владината кампања за референдумот ќе биде покриена со буџетски средства. Владата знае или би требало да знае дека буџетот го полнат сите ...

„Глас за Македонија“: Илјадници партиски војници на ДУИ ќе бидат вработени само за да го поддржат референдумот

Макфакс - 17.08.2018

Со каква економија и со чии пари, Заев и Ахмети тргнале масовно да вработуваат непотребни партиски кадри пред најавениот референдум, прашуваат преку соопштение од партијата „Глас за Македонија“ на Солза Грчева, од каде додаваат дека станува збор за ...

Истекува рокот за министерствата, детали за кампањата следната недела

Канал5 - 17.08.2018

Денеска истекува рокот до кога министерствата и другите државни органи треба да достават информација колку пари може да пренаменат за владината кампања за референдумот. Од Владата информираат дека веќе ги подготвуават плановите, но деталите ќе бидат ...

Владата се уште не открива колку ќе потроши за кампања

Сител - 17.08.2018

Владата се уште не открива колку пари ќе потроши за кампањата за референдумот. Иако денеска истече рокот во кој државните институции требаше да го известат министерството за финансии за средствата кои можат да ги пренаменат за кампања, од владата ...

АВМУ го усвои упатството за медиумите

Канал5 - 17.08.2018

Агенцијата за медиуми попладнево го усвои упатството за начинот на работа на електронските медиуми за референдумската кампања. Медиумите исто како и за избори, добиваат дополнителни 9 минути за реклами во еден час.

Единствена Македонија: Потребно е да се финансираат двете страни за референдумот

Макфакс - 17.08.2018

Партијата Единствена Македонија ја предупреди Владата дека прави кривично дело со тоа што само владината кампања за референдумот ќе биде покриена со буџетски средства. „Владата знае или би требало да знае дека буџетот го полнат сите граѓани и во ...

АВМУ: Половина рекламно време во кампањата „за“, половина „против“ референдумското прашање

Сител - 17.08.2018

Радијата и телевизииите ќе може да одвојат 9 минути за јавна пропаганда за референдумот, во еден час емитувана програма. Во тој период мора да бидат испочитувани начелата за еднаков пристап, без притоа да има фаворизирање ниту на една од страните ...

Прв извештај на ОБСЕ за референдумот- експертите предупредуваат на можни притисоци

Сител - 17.08.2018

ОБСЕ во првиот извештај за претстојниот референдум предупредува дека постои можност за заплашување и вршење притисок како и пасивна регситрација на гласачим, но и инволвирање на странски актери кои би го поткопале референдумскиот процес.

Донесени правилата за рекламирање за референдумот

+инфо - 17.08.2018

Исто како и за избори, медиумите добиваат дополнителни 9 минути за реклами во еден час. Агенцијата за медиуми (АВМУ) го усвои упатството за начинот на работа на радиодифузерите за референдумската кампања.

ОБСЕ го објави првиот извештај за референдумот

Канал5 - 17.08.2018

ОБСЕ го објави првиот извештај за референдумот закажан за 30 септември.. Нивните експерти не се во целост уверени дека прашањето е коректно формулирано, а главната грижа им се можни притисоци на денот на гласањето.

АВМУ го донесе Упатството за медиумско претставување за време на референдумот

А1 On - 17.08.2018

Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги на денешната седница, го донесе Упатството за медиумско претставување за време на референдумот, со кое се доделуваат дополнителни девет минути за платена јавна пропаганда во еден час.

Наместо песни и ора, на Собранискиот канал ќе ечи пропаганда за референдумот

+инфо - 17.08.2018

Информациите се дека претседателот на Собранието Талат Џафер не сака Собранието да се арчи за пропаганда. Наместо песни и ора, на Собранискиот канал ќе ечи пропаганда за референдумот. Парламентарното мнозинство размислува кампањата за референдумот ...

АВМУ го донесе Упатството за медиумско претставување за време на референдумот

Н.Македонија - 17.08.2018

Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медфиумски услуги на денешната седница, го донесе Упатството за медиумско претставување за време на референдумот, со кое се доделуваат дополнителни девет минути за платена јавна пропаганда во еден час.

Наместо песни и ора, на Собранискиот канал ќе се прикажува пропаганда за референдумот

Press24 - 17.08.2018

Наместо песни и ора, на Собраискиот канал ќе се прикажува пропаганда за референдумот, објави „ Плусинфо “ повикувајќи се на свои извори. Ова ќе значи дека пратениците од мнозинството ќе го искористат Собранискиот канал за кампања за поддршка на ...

Измени за референдумот: АВМУ го донесе Упатството за медиумско претставување

Press24 - 17.08.2018

Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медфиумски услуги на денешната седница, го донесе Упатството за медиумско претставување за време на референдумот, со кое се доделуваат дополнителни девет минути за платена јавна пропаганда во еден час.

АВМУ го донесе Упатството за медиумско претставување за време на референдумот

1tv - 17.08.2018

Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медфиумски услуги на денешната седница, го донесе Упатството за медиумско претставување за време на референдумот, со кое се доделуваат дополнителни девет минути за платена јавна пропаганда во еден час.

АВМУ го донесе Упатството за медиумско претставување за време на референдумот

Стандард - 17.08.2018

Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги на денешната седница, го донесе Упатството за медиумско претставување за време на референдумот, со кое се доделуваат дополнителни девет минути за платена јавна пропаганда во еден час.

АВМУ го донесе Упатството за медиумско претставување за време на референдумот

Слободен Печат - 17.08.2018

Според Упатството, радиодифузерите треба да создадат еднакви услови за пристап на заинтересираните страни во референдумот до облиците на платена јавна пропаганда, за која радијата и телевизиите може да одвојат вкупно девет минути на секој реален ...

Кои се правилата за рекламирање за референдумот – АВМУ донесе Упатство

МК News - 17.08.2018

Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медфиумски услуги на денешната седница, го донесе Упатството за медиумско претставување за време на референдумот, со кое се доделуваат дополнителни девет минути за платена јавна пропаганда во еден час.

АВМУ го донесе Упатството за медиумско претставување за време на референдумот

Независен - 17.08.2018

Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медфиумски услуги на денешната седница, го донесе Упатството за медиумско претставување за време на референдумот, со кое се доделуваат дополнителни девет минути за платена јавна пропаганда во еден час.

Донесено Упатство за медиумско претставување за време на референдумот

Локално - 17.08.2018

Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медфиумски услуги на денешната седница, го донесе Упатството за медиумско претставување за време на референдумот, со кое се доделуваат дополнителни девет минути за платена јавна пропаганда во еден час.

Кои се правилата за рекламирање за референдумот – АВМУ донесе Упатство

Вечер - 17.08.2018

Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги на денешната седница, го донесе Упатството за медиумско претставување за време на референдумот, со кое се доделуваат дополнителни девет минути за платена јавна пропаганда во еден час.

На кого не му е јасно за референдумот, ќе гледа Собраниски канал и се ќе му се разјасни

Вечер - 17.08.2018

Собранието, како овластен предлагач на референдумот и организатор на кампањата за негово спроведување, кампањата ќе ја “тера” преку Собранискот канал, речиси за без пари. Наместо песни и ора, на Собранискиот канал ќе се прикажува пропаганда за ...

Наместо песни и ора, на Собранискиот канал ќе се прикажува пропаганда за референдумот

МК News - 17.08.2018

Наместо песни и ора, на Собраискиот канал ќе се прикажува пропаганда за референдумот, објави „Плусинфо“ повикувајќи се на свои извори. Ова ќе значи дека пратениците од мнозинството ќе го искористат Собранискиот канал за кампања за поддршка на ...

Единствена Македонија: Потребно е да се финансираат двете страни за референдумот

Вечер - 17.08.2018

Партијата Единствена Македонија ја предупреди Владата дека прави кривично дело со тоа што само владината кампања за референдумот ќе биде покриена со буџетски средства. „Владата знае или би требало да знае дека буџетот го полнат сите граѓани и во ...

ОБСЕ го објави првиот извештај за референдумот

Вечер - 17.08.2018

Пасивна регистрација на гласачи, можност за вршење притсоок и заплашување гласачи и можност за инволвирање на странски актери кои би го поткопале референдумскиот процес, ова се дел од забелешките, кои ги нотира Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР во својот ...

Наместо песни и ора, на Собранискиот канал ќе ечи пропаганда за референдумот

Слободен Печат - 17.08.2018

Информациите се дека претседателот на Собранието Талат Џафер не сака Собранието да се арчи за пропаганда. Наместо песни и ора, на Собранискиот канал ќе ечи пропаганда за референдумот. Парламентарното мнозинство размислува кампањата за референдумот ...

ОБСЕ-ОДИХР: Можни лажни вести пред референдумот

Слободен Печат - 17.08.2018

Законот за референдум укажува само дека „овластениот предлагач” на референдумот може формално да спроведе кампања. ОБСЕ-ОДИХР излегоа со својот прв извештај во пресрет на референдумот на 30 септември.

Експерти на ОБСЕ не се сигурни дека референдумското прашање е коректно формулирано

Република - 17.08.2018

Во првиот извештај за референдумот закажан за 30 септември, експерти на ОБСЕ не целосно уверени дека референдумското прашање е коректно формулирано, а главната грижа им се можни притисоци на денот на гласањето.

ДУИ вработува илјадници партиски војници за поддршка на референдумот

Курир - 17.08.2018

Илјадници вработувања на партиски кадри во администрацијата за обезбедување на максимална поддршка од албанскиот фактор за претстојниот референдум. ДУИ подготвува стратегија за масовна излезност на Албанците, преку овозможување на примамливи ...

Владата може да „брцне“ во буџетот за референдумот

Независен - 17.08.2018

Министерствата и другите органи на државната управа до денеска треба да достават информации до Министерството за финансии за средствата што би можеле да ги издвојат, односно пренаменат за кампањата за референдумот.

Брегзитот беше со законски дупки, македонскиот референдум самиот по себе е незаконски

Денешен - 17.08.2018

Не така одамна на сите камбани се зборуваше за незаконско трошење пари во јавни кампањи од страна на владата на Никола Груевски. За некои, можеби, реакциите беа и оправдани, иако секаде во светот се водат владини кампањи кои се од јавен интерес.

Се крои буџетот за референдумската кампања

24 Вести - 16.08.2018

Министерствата и другите органи на државната управа имаат уште два дена рок за да достават информации до Министерството за финансии за средствата што ги имаат на располагање, што би можеле да се пренаменат за кампањата за референдумот.

Rеферендум, Mинистерството за финансии крие од каде пари за кампањата

Алсат-М - 16.08.2018

Министерството за финансии не дава податоци колку некое од министерствата или другите државни институции до сега доставило до нив извештај колку пари имаат на располагање за референдумската кампања.

Министерствата прават проекции колку вишок пари имаат за кампања за референдумот

24 Вести - 16.08.2018

Дел од институциите кои ги задолжи Владата да достават проекции за сретства кои би можеле да се пренаменат за референдумската кампања веќе испраќаат податоци до Министерството за финансии.

ОДИХР ќе го набљудува референдумот со 270 монитори

Телма - 16.08.2018

ОДИХР ќе го следи референдумот со 270 набљудувачи. Мисијата на ОДИХР за проценка за потребата за мониторирање на референдумот за името денеска препорача набљудувачка мисија, составена од 20 долгорочни набљудувачи и 250 краткорични.

Се крои буџетот за референдумската кампања

Либертас - 16.08.2018

Министерствата и другите органи на државната управа имаат уште два дена рок за да достават информации до Министерството за финансии за средствата што ги имаат на располагање, што би можеле да се пренаменат за кампањата за референдумот.

Се крои буџетот за референдумската кампања

Канал5 - 16.08.2018

Министерствата и другите органи на државната управа имаат уште два дена рок за да достават информации до Министерството за финансии за средствата што ги имаат на располагање, што би можеле да се пренаменат за кампањата за референдумот.

Се крои буџетот за референдумската кампања

+инфо - 16.08.2018

Министерствата и другите органи на државната управа имаат уште два дена рок за да достават информации до Министерството за финансии за средствата што ги имаат на располагање, што би можеле да се пренаменат за кампањата за референдумот.

Се крои буџетот за референдумската кампања

Сител - 16.08.2018

Министерствата и другите органи на државната управа имаат уште два дена рок за да достават информации до Министерството за финансии за средствата што ги имаат на располагање, што би можеле да се пренаменат за кампањата за референдумот.

ОДИХР ќе го набљудува референдумот со 270 монитори

Либертас - 16.08.2018

ОДИХР ќе го следи референдумот со 270 набљудувачи. Мисијата на ОДИХР за проценка за потребата за мониторирање на референдумот за името денеска препорача набљудувачка мисија, составена од 20 долгорочни набљудувачи и 250 краткорични.

Се крои буџетот за владината кампања

Канал5 - 16.08.2018

​Се крои буџетот за референдумската кампања. Математиката се очекува да ја направи Министерството за финансии до кое сите ресори и државни органи во рок од три дена треба да пријават колку средства ќе можат да издвојат за владината кампања.

Медиуми - Лажни вести за референдумот и прекројување граници

Р.С.Европа - 16.08.2018

„Машината за ширење лажни вести за Трамп, ќе бревта и за референдумот“, е насловен текстот во Слободен печат во кој се наведуваат мислења на политички аналитичари, а како повод служи еден од текстовите на Руската информативна агенција „Спутник“ под ...

Се крои буџетот за референдумската кампања

Н.Македонија - 16.08.2018

Министерствата и другите органи на државната управа имаат уште два дена рок за да достават информации до Министерството за финансии за средствата што ги имаат на располагање, што би можеле да се пренаменат за кампањата за референдумот.

Министерствата имаат уште два дена - колку пари ќе се потрошат за референдумската кампања?

Press24 - 16.08.2018

Министерствата и другите органи на државната управа имаат уште два дена рок за да достават информации до Министерството за финансии за средствата што ги имаат на располагање, што би можеле да се пренаменат за кампањата за референдумот.

ОДИХР ќе го набљудува референдумот со 270 монитори

Press24 - 16.08.2018

ОДИХР ќе го следи референдумот со 270 набљудувачи, објави Телма . Мисијата на ОДИХР за потребите на референдумот денеска препорача набљудувачка мисија составена од 20 долгорочни набљудувачи и 250 краткорични.

Референдумот во хаос

Н.Македонија - 16.08.2018

Со доволна временска дистанца од донесувањето на одлуката за референдум за договорот со Грција, а заклучно со одлуката на Владата да се вклучи во кампањата за референдумот, може да се заклучи дека референдумот е во хаос.

Од народот се црпи легитимитетот на политичките одлуки

Н.Македонија - 16.08.2018

Во фокусот на претстојниот референдум, закажан за крајот на следниот месец, но и официјалното почнување на кампањата на Владата за поддршка на спогодбата од Мала Преспа, како услов за наш влез во ЕУ и в НАТО, се уште во најголема тајност се чува ...

Се крои буџетот за референдумската кампања

Бриф - 16.08.2018

инистерствата и другите органи на државната управа имаат уште два дена рок за да достават информации до Министерството за финансии за средствата што ги имаат на располагање, што би можеле да се пренаменат за кампањата за референдумот.

Се крои буџетот за референдумската кампања

Денар - 16.08.2018

Министерствата и другите органи на државната управа имаат уште два дена рок за да достават информации до Министерството за финансии за средствата што ги имаат на располагање, што би можеле да се пренаменат за кампањата за референдумот.

Се крои буџетот за референдумската кампања

1tv - 16.08.2018

Министерствата и другите органи на државната управа имаат уште два дена рок за да достават информации до Министерството за финансии за средствата што ги имаат на располагање, што би можеле да се пренаменат за кампањата за референдумот.

Се крои буџетот за референдумската кампања

Слободен Печат - 16.08.2018

На средбата се разговарало и за важноста на претстојниот референдум и за потребата од проактивна улога на сите граѓани, вклучително и на дијаспората со цел успешен референдум, што ги отвора перспективите на Македонија и можностите за квалитетен ...

Се крои буџетот за референдумската кампања

CivilMedia - 16.08.2018

Министерствата и другите органи на државната управа имаат уште два дена рок за да достават информации до Министерството за финансии за средствата што ги имаат на располагање, што би можеле да се пренаменат за кампањата за референдумот.

Се крои буџетот за референдумската кампања, не се знае колку ќе чини

Локално - 16.08.2018

Министерствата и другите органи на државната управа имаат уште два дена рок за да достават информации до Министерството за финансии за средствата што ги имаат на располагање, што би можеле да се пренаменат за кампањата за референдумот.

ОДИХР ќе го набљудува референдумот со 270 монитори

Локално - 16.08.2018

ОДИХР ќе го следи референдумот со 270 набљудувачи. Мисијата на ОДИХР за проценка за потребата за мониторирање на референдумот за името денеска препорача набљудувачка мисија, составена од 20 долгорочни набљудувачи и 250 краткорични.

Се враќаат фантомите, на референдум ќе гласаат и умрените

Скопје инфо - 16.08.2018

Македонската дијаспора интензивно се подготвува за претстојниот референдум закажан за 30 септември. До вчера, скоро 1.000 граѓани се пријавиле за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во странство.

На новинарските прашања мора да се одговара!

Слободен Печат - 16.08.2018

На сите четириесет и кусур експерти за пи-ар, колку што има во Владата, треба да им е јасно дека на новинарските прашања мора да има одговори, во кои ќе се содржи суштината. Само така ќе нè убедат дека Владата е транспарентна и отчетна.

Се враќаат фантомите, на референдум ќе гласаат и умрените

Вечер - 16.08.2018

Македонската дијаспора интензивно се подготвува за претстојниот референдум закажан за 30 септември. До вчера, скоро 1.000 граѓани се пријавиле за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во странство.

Со премолчен договор на власта и опозицијата, кампањата за референдумот ќе се води на диво

Слободен Печат - 16.08.2018

На прашањето, дали тоа на некој начин ќе биде кампања на диво, бидејќи никој не ја регулира, Дерковски одговара дека секој треба да биде свесен дека треба да ги почитува законите во државата, бидејќи еден ден може да одговара.

Кампањата за референдумот ќе се финансира од пренамена и заштеди на буџетски средства

24 Вести - 15.08.2018

Владата на наредната седница ќе донесе конкретен план и програма за одвивање на целата кампања за референдумот, вклучително и за средствата што ќе се потрошат за таа намена. Владата ги задолжила сите министерства и другите органи на државната ...

Партијата на Македонците во Србија со поддршка за референдумот

Фокус - 15.08.2018

Партијата на Македонците во Србија (Странка Македонаца у Србији – СМС) го поддржува престојниот референдумво Македонија и ги повикува македонските државјани во Србија да се пријават до 23 август во амбасадата на Република Македонија во Белград, за ...

Партијата на Македонците во Србија го поддржува референдумот

МКД - 15.08.2018

Партијата на Македонците во Србија (Странка Македонаца у Србији – СМС) го поддржува претстојниот референдум во Македонија и ги повикува македонските државјани во Србија да се пријават до 23 август во амбасадата на Република Македонија во Белград, за ...

Владата не знае колку ќе чини кампањата за референдумот, допрва ќе донесе план

МКД - 15.08.2018

Кампањата за референдумот, според одлука на Владата, ќе се финансира од средства на министерствата, но сè уште не се знае колку пари ќе бидат потрошени. Допрва треба да се донесе план и програма за спроведување на кампањата, изјави денеска на ...

Владата ќе ја покрие кампањата за референдум со пари за репрезентации

Нова ТВ - 15.08.2018

Кампањата за референдумот ќе биде информативна и ќе ја финансираат министерствата со заштеди од своите буџети. Средствата ќе се повлечат од ставките за репрезентации на министрите и други ставки, каде што има заштеди.

Со заштеди од службени патувања и ручеци на министрите ќе се финансира кампањата за референдумот

Фокус - 15.08.2018

Кампањата за референдумот ќе биде информативна и ќе ја финансираат министерствата со заштеди од своите буџети. Средствата ќе се повлечат од ставките за репрезентации на министрите и други ставки, каде што има заштеди.

Владата не кажува колку пари ќе потроши за кампањата за референдумот

Фокус - 15.08.2018

Владата донесе одлука да води информативна кампања, но не кажува колку пари ќе се потроши за истата. Планот и програмата на кампањата ќе ги утврдуваат наредната недела, а со поинтензивни медиумски активности ќе почнат од први септември.

Владата допрва ќе се пресметува колку народни пари ќе потроши за кампања за референдумот

24 Вести - 15.08.2018

Месец и половина пред референдумот – Владата допрва ќе прави план колку пари ќе потроши за кампања и од каде ќе ги најде. Од Илинденска број 2 воздржани за тоа на кои минстерства ќе им се скрати буџетот, велат дека деновиве ќе се прават проекции, и ...

Партијата на Македонците во Србија со поддршка за референдумот

Либертас - 15.08.2018

Партијата на Македонците во Србија (Странка Македонаца у Србији – СМС) го поддржува престојниот референдумво Македонија и ги повикува македонските државјани во Србија да се пријават до 23 август во амбасадата на Република Македонија во Белград, за ...

Кампањата на Владата ќе се финансира од пренамена и заштеди на буџетски средства (видео)

Либертас - 15.08.2018

Владата на наредната седница ќе донесе конкретен план и програма за одвивање на целата кампања за референдумот, вклучително и за средствата што ќе се потрошат за таа намена, изјави денеска владиниот портпарол Муамет Хоџа.

Партијата на Македонците во Србија со поддршка за референдумот

А1 On - 15.08.2018

Партијата на Македонците во Србија (Странка Македонаца у Србији – СМС) го поддржува престојниот референдумво Македонија и ги повикува македонските државјани во Србија да се пријават до 23 август во амбасадата на Република Македонија во Белград, за ...

Правни аспекти на референдумот

Либертас - 15.08.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Мирјана Најчевска за Цивил Медиа: Според мое мислење, Одлуката за распишување на референдум бр. 08 – 4666/1 (Сл. весник на Република Македонија – 140/18 од 30 јули 2018) на кој граѓаните треба да го кажат своето ...

Владата допрва ќе решава колку ќе потроши за кампањата за референдумот, ќе се финансира од заштеди на буџетски средства ...

Либертас - 15.08.2018

Кампањата за референдумот ќе биде информативна и ќе ја финансираат министерствата со заштеди од своите буџети, информираше денеска владиниот портпарол Мухамед Хоџа. Колку пари ќе се дадат за кампањата како што информираше Хоџа не се знае бидејќи ...

(Видео) Владата не знае колку пари ќе потроши за кампањата за референдумот

Макфакс - 15.08.2018

Референдумската кампања ќе се финансира од средства на министерствата, но Владата сè уште не знае колку пари ќе бидат потрошени, вели портпаролот Мухамед Хоџа. На новинарско прашање дали референдумот е поважен од проектите на министерствата, Хоџа ...

Партијата на Македонците во Србија со поддршка за референдумот

Сител - 15.08.2018

Партијата на Македонците во Србија (Странка Македонаца у Србији - СМС) го поддржува престојниот референдумво Македонија и ги повикува македонските државјани во Србија да се пријават до 23 август во амбасадата на Република Македонија во Белград, за ...

Владата уште ја крои чергата за референдумската кампања ВИДЕО

+инфо - 15.08.2018

На вчерашната владина седница помина одлуката за организирање и спроведување на кампања за референдумот, но допрва треба да се донесе план и програма за спроведување на кампањата, изјави на прес конференција Мухамед Хоџа, портпарол на Владата.

(ВИДЕО) Хоџа: Владата не знае колку пари ќе потроши за кампањата за референдумот

А1 On - 15.08.2018

Референдумската кампања ќе се финансира од средства на министерствата, но Владата сè уште не знае колку пари ќе бидат потрошени, вели портпаролот Мухамед Хоџа. На новинарско прашање дали референдумот е поважен од проектите на министерствата, Хоџа ...

Владата ќе прави промотивна и информативна кампања за референдумот

Канал5 - 15.08.2018

Вишоците парични средства од министерствата ќе одат за кампања за референдумот, кажаа од владата, бидејќи сметаат дека успешноста на референдумот е од огромно значење за иднината на земјата.

Владата уште не знае колку ќе чини кампањата за референдумот

Сакам да кажам - 15.08.2018

Кампањата за референдумот за Договорот со Грција ќе биде информативна, но од Владата сè уште не знаат колку ќе чини рекламирањето. Владиниот портпарол Муамет Хоџа на денешната прес-конференција рече дека Владата на вчерашната седница донела одлука ...

Партијата на Македонците во Србија го поддржува референдумот

+инфо - 15.08.2018

Партијата на Македонците во Србија (Странка Македонаца у Србији – СМС) го поддржува претстојниот референдум во Македонија и ги повикува македонските државјани во Србија да се пријават до 23 август во амбасадата на Република Македонија во Белград, за ...

Владата без план и утврден буџет за кампањата пред референдумот

Сител - 15.08.2018

Владата одлучи дека ќе води кампања со народни пари за референдумот која ќе била информативна, но сепак ќе се истакнуваат придобивките од Договорот со Грција. Парите ќе се обезбедуваат од министерствата кои до петок ќе треба да достават информација ...

Владата се уште без план и пари за кампањата за референдумот

Р.С.Европа - 15.08.2018

Владата ја донесе одлуката за спроведување на кампањата за референдумот, но се уште не се знаат деталите, туку само дека планот и програмата ќе бидат договорени на следната седница во наредната недела.

Владата во кампања но „без пари“, математиката ќе се знае по три дена

ТВ21 - 15.08.2018

Информативна кампања за претстојниот референдум ќе има, но се уште не се знае колку точно ќе чини. Математиката се очекува да ја направи Министерството за финансии и тоа за само три дена, колку што им е даден рок на сите ресори да пријават план за ...

Кампањата за референдумот ќе се финансира од заштедите на буџетски средства

Н.Македонија - 15.08.2018

Владата на наредната седница ќе донесе конкретен план и програма за одвивање на целата кампања за референдумот, вклучително и за средствата што ќе се потрошат за таа намена, изјави денеска владиниот портпарол Муамет Хоџа.

Владата им даде рок од три дена на Министерствата: Не се знае колку ќе чини кампањата за референдумот

Press24 - 15.08.2018

Владата им даде рок од три дена на министерствата да кажат колку пари може да издвојат за кампањата за референдумот. За ова денеска на прес-конференција информираше владиниот портпарол Мухамед Хоџа.

Партијата на Македонците во Србија со поддршка за референдумот

Точка - 15.08.2018

Партијата на Македонците во Србија (Странка Македонаца у Србији - СМС) го поддржува престојниот референдум во Македонија и ги повикува македонските државјани во Србија да се пријават до 23 август во амбасадата на Република Македонија во Белград, за ...

Владата нема право да троши буџетски пари за промоција на референдумот

Вечер - 15.08.2018

В ладата на седница во вторникот донесе одлука да води кампања за референдумот кој треба да се одржи на 30 септември, која според најавите, ќе биде информативна, и ќе има за цел да ги запознае граѓаните со придобивките од Договорот со Грција и ...

Партијата на Македонците во Србија со поддршка за референдумот

CivilMedia - 15.08.2018

Партијата на Македонците во Србија (Странка Македонаца у Србији – СМС) го поддржува престојниот референдумво Македонија и ги повикува македонските државјани во Србија да се пријават до 23 август во амбасадата на Република Македонија во Белград, за ...

Кампањата ќе се финансира од пренамена и заштеди на буџетски средства

Република - 15.08.2018

Владата на наредната седница ќе донесе конкретен план и програма за одвивање на целата кампања за референдумот, вклучително и за средствата што ќе се потрошат за таа намена, изјави денеска владиниот портпарол Муамет Хоџа.

Партијата на Македонците во Србија со поддршка за референдумот

1tv - 15.08.2018

Партијата на Македонците во Србија (Странка Македонаца у Србији – СМС) го поддржува престојниот референдумво Македонија и ги повикува македонските државјани во Србија да се пријават до 23 август во амбасадата на Република Македонија во Белград, за ...

Референдумот за самоукинување ќе го финасираат социјалните случаи и болните од рак

Република - 15.08.2018

При подготовките на планот и програмата за референдумската кампања, ќе се оди според Законот за референдум, изјави денеска владиниот портпарол Хоџа. Владата на наредната седница ќе донесе конкретен план и програма за одвивање на целата кампања за ...

Партијата на Македонците во Србија со поддршка за референдумот

Вечер - 15.08.2018

Партијата на Македонците во Србија (Странка Македонаца у Србији – СМС) го поддржува престојниот референдумво Македонија и ги повикува македонските државјани во Србија да се пријават до 23 август во амбасадата на Република Македонија во Белград, за ...

Партијата на Македонците во Србија со поддршка за референдумот

Независен - 15.08.2018

Партијата на Македонците во Србија (Странка Македонаца у Србији - СМС) го поддржува престојниот референдумво Македонија и ги повикува македонските државјани во Србија да се пријават до 23 август во амбасадата на Република Македонија во Белград, за ...

Кампањата ќе се финансира од пренамена и заштеди на буџетски средства

CivilMedia - 15.08.2018

Владата на наредната седница ќе донесе конкретен план и програма за одвивање на целата кампања за референдумот, вклучително и за средствата што ќе се потрошат за таа намена, изјави денеска владиниот портпарол Муамет Хоџа.

Кампањата ќе се финансира од пренамена и заштеди на буџетски средства

Независен - 15.08.2018

Владата на наредната седница ќе донесе конкретен план и програма за одвивање на целата кампања за референдумот, вклучително и за средствата што ќе се потрошат за таа намена, изјави денеска владиниот портпарол Муамет Хоџа.

Колку пари ќе се потрошат за кампањата за референдумот, Владата не знае

Локално - 15.08.2018

Референдумската кампања ќе се финансира од средства на министерствата, но Владата сè уште не знае колку пари ќе бидат потрошени, вели портпаролот Мухамед Хоџа. На новинарско прашање дали референдумот е поважен од проектите на министерствата, Хоџа ...

Референдум: Заев за сефте на Фејсбук фрли 100 евра!

Вечер - 15.08.2018

Владата на наредната седница ќе донесе конкретен план и програма за одвивање на целата кампања за референдумот, вклучително и за средствата што ќе се потрошат за таа намена, изјави денеска владиниот портпарол Муамет Хоџа.

(Видео) Кампањата ќе се финансира од пренамена и заштеди на буџетски средства

1tv - 15.08.2018

Владата на наредната седница ќе донесе конкретен план и програма за одвивање на целата кампања за референдумот, вклучително и за средствата што ќе се потрошат за таа намена, изјави денеска владиниот портпарол Муамет Хоџа.

Владата не знае колку пари ќе потроши за кампањата за референдумот

Точка - 15.08.2018

Референдумската кампања ќе се финансира од средства на министерствата, но Владата сè уште не знае колку пари ќе бидат потрошени, вели портпаролот Мухамед Хоџа. На новинарско прашање дали референдумот е поважен од проектите на министерствата, Хоџа ...

Со заштеди од службени патувања и ручеци на министрите ќе се финансира кампањата за референдумот

iPortal - 15.08.2018

Кампањата за референдумот ќе биде информативна и ќе ја финансираат министерствата со заштеди од своите буџети. Средствата ќе се повлечат од ставките за репрезентации на министрите и други ставки, каде што има заштеди.

Партијата на Македонците во Србија со поддршка за референдумот

Слободен Печат - 15.08.2018

Партијата на Македонците во Србија (Странка Македонаца у Србији – СМС) го поддржува престојниот референдумво Македонија и ги повикува македонските државјани во Србија да се пријават до 23 август во амбасадата на Република Македонија во Белград, за ...

Правни аспекти на референдумот

iPortal - 15.08.2018

Пишува: Мирјана Најчевска Според мое мислење, Одлуката за распишување на референдум бр. 08 – 4666/1 (Сл. весник на Република Македонија – 140/18 од 30 јули 2018) на кој граѓаните треба да го кажат своето мислење во врска со склучен договор со ...

Владата не кажува колку пари ќе потроши за кампањата за референдумот

МК News - 15.08.2018

Владата допрва ќе прави план колку пари ќе потроши за кампања и од каде ќе ги најде. Од Илинденска број 2 воздржани за тоа на кои минстерства ќе им се скрати буџетот, велат дека деновиве ќе се прават проекции, и дека нема да се земаат пари кои се за ...

Влада: Министерствата за три дена да кажат колку пари ќе дадат во кампањата за референдумот

Слободен Печат - 15.08.2018

Владата им даде рок од три дена на министерствата да кажат колку пари може да издвојат за кампањата за референдумот, информираше владиниот портпарол Мухамед Хоџа. Владата на вчерашната седница донесе одлука да води кампања за престојниот референдум ...

Правни аспекти на референдумот

CivilMedia - 15.08.2018

Според мое мислење, Одлуката за распишување на референдум бр. 08 – 4666/1 (Сл. весник на Република Македонија – 140/18 од 30 јули 2018) на кој граѓаните треба да го кажат своето мислење во врска со склучен договор со Република Грција, е правно ...

Кампањата за референдумот ќе се финансира од пренамена и заштеди на буџетски средства (видео)

Стандард - 15.08.2018

Владата на наредната седница ќе донесе конкретен план и програма за одвивање на целата кампања за референдумот, вклучително и за средствата што ќе се потрошат за таа намена, изјави денеска владиниот портпарол Муамет Хоџа.

Владата допрва ќе решава колку ќе потроши за кампањата за референдумот

Мета - 15.08.2018

За три дена од денеска, министерствата и другите органи од државната управа ќе мора да му рапортираат на Министерството за финансии колку средства имаат на располагање за владината кампања за референдумот, но Владата ќе ја води кампањата ...

Владата допрва ќе решава колку ќе потроши за кампањата за референдумот, ќе се финансира од заштеди на буџетски средства ...

1tv - 15.08.2018

Кампањата за референдумот ќе биде информативна и ќе ја финансираат министерствата со заштеди од своите буџети, информираше денеска владиниот портпарол Мухамед Хоџа. Колку пари ќе се дадат за кампањата како што информираше Хоџа не се знае бидејќи ...

Kако Владата ги оправдува парите за кампањата за референдумот: Согласно законот, согласно законот…

Слободен Печат - 15.08.2018

Законик за референдум вели дека пропаганда за референдумот водат предлагачите и со сопствени средства. Прегладачи на референдумот се 69 пратениците, а не Владата. Владата на вчерашна седница донесе одлука да води кампња за референдумот кој треба да ...

Машината за ширење лажни вести за Трамп, ќе бревта и за референдумот

Слободен Печат - 15.08.2018

Во пресрет на референдумот за промена на името, Русија се обидува и во Македонија да го инсталира истиот механизам за ширење лажни вести, кој го користеше за време на претседателските избори во Америка, објаснуваат политичките аналитичари.

Ќе се крати и од сиромашните и болните за да се плати референдумот

Денешен - 15.08.2018

При подготовките на планот и програмата за референдумската кампања, ќе се оди според Законот за референдум, изјави денеска владиниот портпарол Хоџа. Владата на наредната седница ќе донесе конкретен план и програма за одвивање на целата кампања за ...

До сега се потрошени 100 евра: Владата не знае колку пари ќе потроши за кампањата за референдумот за името

еМагазин - 15.08.2018

Владата на наредната седница ќе донесе конкретен план и програма за одвивање на целата кампања за референдумот, вклучително и за средствата што ќе се потрошат за таа намена, изјави денеска владиниот портпарол Муамет Хоџа.

Колку ќе чини кампањата за референдумот?

Фактор - 15.08.2018

Владата донесе одлука да води информативна кампања, но засега не е соопштено колку пари ќе се потроши за нејзина реализација. Планот и програмата на кампањата ќе ги утврдуваат наредната недела, а со поинтензивни медиумски активности ќе почнат од ...

Анкета на ИПИС: На референдумот 43,2 % ќе гласаат „за“, „против“ ќе бидат 22 отсто, а ќе бојкотираат 22,7 % од ...

МКД - 14.08.2018

Истражувањето на јавното мислење на Институтот за политички истражувања од Скопје (ИПИС) покажува дека на претстојниот референдум 43,2 отсто од граѓаните би гласале „за" промена на името, 22 отсто „против", а 22,7 отсто од испитаниците рекле дека ќе ...

Владата расправа колку ќе чини кампањата за референдумот

Телма - 14.08.2018

На првата пост-одморска седница, Владата ги утврдува деталите за референдумската кампања. Треба да одлучи колку пари ќе издвои, како ќе ги насочи, дали ќе формира штаб и каравани кои, како за избори, ќе одат од град до град, вклучувајќи ја и ...

Владата со интензивна кампања за референдумот,опозицијата калкулира

24 Вести - 14.08.2018

Зоран Заев влегува во интензивна кампања за референдумот. Од Владата за тв 24 велат дека власта ќе ги искористи сите можности за офанзивна кампања за да ги убеди граѓаните дека треба да гласаат на 30 септември, но и дека треба да гласаат „ЗА“.

Арсовски: Очекувана е офанзивна кампања на власта

Канал5 - 14.08.2018

Владата тргнува во информативна кампања за референдумот. Во тек е владината седница, на која се очекува владата да донесе одлука за начинот како ќе ги информира граѓаните за важноста од претстојниот референдум и значењето што за иднината на земјата ...

Кампањата за референдумот, Самка ја почнува од Шутка по Курбан Бајрам

+инфо - 14.08.2018

Пратеникот и лидер на ПЦЕР, Самка Ибраимоски кампањата за референдумот ќе ја почне од Шуто Оризари, бидејќи како што вели тоа центарот на Ромите во Макеоднија. – И граѓаните бараат јас како пратеник да ја почнам кампањата од Шутка.

Многу непознати со финансирањето на кампањата за референдумот

Р.С.Европа - 14.08.2018

Од чии пари ќе се финансира јавната пропаганда што би ја воделе сите заинтересирани страни за референдумот- кампусот „за“, „против“ и за бојкот? Ова прашање се поставува откако и по официјалниот почеток на јавната пропаганда се уште не се докрај ...

Владата одлучува каква кампања ќе води за референдумот, партиите длабоко навлезени во јавната пропаганда

Сител - 14.08.2018

Иако платената кампања за референдумот се уште е на почеток, Власта и опозицијата преку изјави и меѓусебни рекации веќе длабоко се впуштија во пропагандата за граѓанското изјаснување. Едните ги истакнуваат придобивките на Договорот со Грција, ...

Кој води специјална војна пред референдумот?

Р.С.Европа - 14.08.2018

Како се приближува 30 септември, така во медиумите зачестуваат пресметките и анкетите за можниот исход на референдумот, а во јавноста се прават комбинации за излезноста, за тоа колку ќе бојкотираат, колку ќе гласаат „за“, колку „против“.

Владата расправа колку ќе чини кампањата за референдумот

Press24 - 14.08.2018

На првата владина седница после одморите, Влaдата ги утврдува деталите за референдумската кампања. На седницата ќе се одлучува за тоа колку ќе издвои, како ќе ги насочи, дали ќе формира штаб и каравани кои, како за избори, ќе одат од град до град, ...

Владата започнува со интензивна кампања за референдумот

Press24 - 14.08.2018

Владата ќе започне со интензивна кампања за референдумот, објави ТВ24 . Како што информират од телевизијата повикувајќи се на свои извори, Владата ќе ги искористи сите можности за офанзивна кампања за да ги убеди граѓаните дека треба да гласаат на ...

Анкета на ИПИС покажуваа дека 40% од граѓаните би гласале „за“ на референдумот, а само 22% против

Локално - 14.08.2018

43,2 отсто од граѓаните би гласале „за“ на претстојниот референдум, а 22 отсто „против“, покажува анкетата на Институтот за политички истражувања, каде координатор е политичкиот аналитичар Владимир Божиновски.

(ФОТО) 22,7% од населението ќе го бојкотираат референдумот, Еве колку се за, колку против!

iPortal - 14.08.2018

На референдумот 43,2 % ќе гласаат „за“, „против“ ќе бидат 22 отсто, а ќе бојкотираат 22,7 % Истражувањето на јавното мислење на Институтот за политички истражувања од Скопје (ИПИС) покажува дека на претстојниот референдум 43,2 отсто од граѓаните би ...

На референдумот 43,2% ќе гласаат „за“,„против“ ќе бидат 22 отсто,а ќе бојкотираат 22,7%

24Инфо - 14.08.2018

На референдумот 43,2 % ќе гласаат „за“, „против“ ќе бидат 22 отсто, а ќе бојкотираат 22,7 % Истражувањето на јавното мислење на Институтот за политички истражувања од Скопје (ИПИС) покажува дека на претстојниот референдум 43,2 отсто од граѓаните би ...

Анкета на ИПИС: „За“ на референдумот за името ќе гласат 32,4% Македонци, а 80,9%Албанци

еМагазин - 14.08.2018

Анкетата на Институтот за политички истражувања од Скопје (ИПИС) покажува дека 43,2 отсто од граѓаните би гласале „за“ на претстојниот референдум за името, а 22 отсто „против“. Според анкетата спроведена помеѓу 6-ти и 10-ти август, 22 отсто од ...

Анкета на ИПИС: Расте рејтингот на ВМРО-ДПМНЕ, паѓа на СДСМ

еМагазин - 14.08.2018

Институтот за политички истражувања од Скопје (ИПИС) спроведе две кратки истражувања во периодот помеѓу 13 и 17. јуни и помеѓу 6 и 10. август 2018 на 1.105 (јуни) и 1.110 (август) полнолетни испитаници на ниво на Република Македонија.

Заев: Референдумот ќе донесе благосостојба во Македонија

Телма - 13.08.2018

Премиерот Зоран Заев смета дека референдумот ќе донесе благосостојба во Македонија и дека државата докажала дека Грција не е непријател на нашата ...

Референдумското прашање е спротивно на европските стандарди утврдени од Венециската комисија

МКД - 13.08.2018

Прашањето е претенциозно, интенционално и суштински погрешно формулирано, не го задоволува т.н. троен тест на единство и е итро, манипулативно и сугестивно. Собраниската Одлука за распишување на референдумот за планираната и наметната промена на ...

Владата за референдум ќе прави информативна кампања, Мицкоски уште размислува и одговара „подобро никаков отколку лош ...

Телма - 13.08.2018

Информативна, а не пропаганда кампања тоа е планот на партнерите од власта како да ги информира граѓаните за содржината на договорот со Грција за кој треба да се гласа на референдум. Владата утре на седница ќе одлучува како да се одвива таа кампања.

Анкета на Владимир Божиновски покажуваа дека 40% од граѓаните би гласале „за“ на референдумот, а само 22% против

Фокус - 13.08.2018

43,2 отсто од граѓаните би гласале „за“ на претстојниот референдум, а 22 отсто „против“, покажува анкетата на Институтот за политички истражувања, каде координатор е политичкиот аналитичар Владимир Божиновски.

СДСМ и дуи заедно повикаа за поддршка на референдумот

Алсат-М - 13.08.2018

Коалициските владини партнери го искористија одбележувањето на годишнината од Охридскиот договор за кампања за референдумот. Премиерот Заев и лидерот на ДУИ Ахмети ги повикаа граѓаните да го поддржат референдумот, бидејќи според нив тој го отвора ...

Кампањата не ги предомислува оние „за“ и оние за бојкот на референдумот

Р.С.Европа - 13.08.2018

Иако официјално јавната пропаганда за референдумот е почната, таа се уште не е во полн ек. Засега е концентрирана на социјалните мрежи и на повици претежно за излегување и гласање „за“ или за бојкот.

Владата утре ќе носи одлуки како ќе ги информира граѓаните за референдумот - ВМРО-ДПМНЕ се уште вгради внатрепартиски ...

Сител - 13.08.2018

Владата утре на седница ќе одлучува каква кампања ќе води за референдумот на 30 септември и како подобро да ги информира граѓаните за содржината на Договорот со Грција. Премиерот Зоран Заев не гледа ништо спорно во тоа да има владина пропаганда за ...

Анкетата на Владимир Божиновски покажуваа дека 40% од граѓаните би гласале „за“ на референдумот, а само 22% против

Либертас - 13.08.2018

43,2 отсто од граѓаните би гласале „за“ на претстојниот референдум, а 22 отсто „против“, покажува анкетата на Институтот за политички истражувања, каде координатор е политичкиот аналитичар Владимир Божиновски.

Анкета на Божиновски: 43 отсто граѓани би гласале „за“ на референдумот, 22 отсто „против“

+инфо - 13.08.2018

Од испитаниците кои одговориле дека ќе гласаат „за“ на референдумот 32,4 отсто се етнички Македонци, а 80,9 отсто се етнички Албанци. Сепак помал е бројот на етнички Македонци кои одговориле дека ќе гласаат против, 26 отсто, а 27 отсто од нив ...

Владата да биде повнимателна со вработувања пред референдумот

Слободен Печат - 13.08.2018

Со Законот за референдум не е забрането вработувања во јавната администрација и воопшто во јавниот сектор, вклучувајќи ги и јавните претпријатија. Меѓутоа, од политичка гледна точка, Владата треба да биде повнимателна, вели аналитичарот Насер Зибери.

Владата утре ќе решава како ќе го пропагира референдумот

Слободен Печат - 13.08.2018

Владата на утрешната седница ќе треба да донесе одлука околу тоа каква информативна кампања ќе води за рефереднумот закажан за 30 септемрви, најави премиерот Зоран Заев. Владата на утрешната седница ќе треба да донесе одлука околу тоа каква ...

Никој во државата не е надлежен да каже дали Владата смее да води кампања за референдумот

Слободен Печат - 13.08.2018

Кампањата за референдумот почна со донесување на одлуката за негово распишување. Досега од Владата велат дека потрошоле само 100 евра за рекламирање на социјалните мрежи. Ниту една од државните институции не кажува дали Владата има право со пари од ...

Различни сценарија за референдумот и договорот со Грција

Независен - 13.08.2018

Договорот со Грција, кој ветува да ги отвори вратите на Македонија за евроатлантските интеграции, треба да помине уште неколку пречки во наредните месеци. Прво, тој треба да помине на референдум закажан за 30 септември, а потоа го чека ратификација ...

Апасиев: Референдумското прашање е спротивно на европските стандарди утврдени од Венециската комисија

Република - 13.08.2018

Прашањето е претенциозно, интенционално и суштински погрешно формулирано, не го задоволува т.н. троен тест на единство и е итро, манипулативно и сугестивно. Предмет на овој мој блог, кој е дел од стручниот летен серијал посветен на неотстранливите ...

Анкетата на Владимир Божиновски покажува дека 40% од граѓаните би гласале „за“ на референдумот, а само 22% против

1tv - 13.08.2018

43,2 отсто од граѓаните би гласале „за“ на претстојниот референдум, а 22 отсто „против“, покажува анкетата на Институтот за политички истражувања, каде координатор е политичкиот аналитичар Владимир Божиновски.

Анкета на Божиновски: 43,2 отсто од граѓаните ќе гласаат „за“, а 22 „против“ на референдумот за името

Независен - 13.08.2018

Институтот за политички истражувања ИПИС, каде што координатор е политичкиот аналитичар Владимир Божиновски, спроведе анкета во врска со претстојниот референдум, објави „ Фокус “. Истражувањето на јавното мислење покажало дека 43,2 отсто од ...

Референдумското прашање е спротивно на европските стандарди утврдени од Венецијанската комисија

Антропол - 13.08.2018

Собраниската Одлука за распишување на референдумот за планираната и наметната промена на уставното име на Република Македонија не е во склад со конституционалниот концепт на народен, т.е. граѓански суверенитет и дозволува неприфатливо мешање во ...

Бојкотирам(е) – втор дел

Антропол - 13.08.2018

Власта од првичните ветувања дека референдумот ќе биде согласно уставот, т.е задолжителен и обврзувачки, сепак ретерираше и преку своето мнозинство во парламентот донесе одлука истиот да биде консултативен.

Анкета на Владимир Божиновски: Над 40% ѓраѓани би гласале „за“ на референдумот

Слободен Печат - 13.08.2018

Според анкетата спроведена помеѓу 6-ти и 10-ти август, само 22 отсто од испитаниците рекле дека ќе го бојкотираат референдумот, а 12 отсто одговориле дека не знаат како ќе гласаат. 43,2 отсто од граѓаните би гласале „за“ на претстојниот референдум, ...