TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мирен протест против НАТО во Лисабон

Deutsche Welle - 21.11.2010

Неколку илјади лица се собраа синоќа во Лисабон, на мирен протест против НАТО, а полицијата приведе десетина активисти кои го блокираа патот кон местото на кое се одржуваше самитот на Алијансата.

„НАТО НЕ“ - протести во Лисабон

Телма - 21.11.2010

Неколку илјади лица се собраа синоќа во Лисабон, на мирен протест против НАТО, а полицијата приведе десетина активисти кои го блокираа патот кон местото на кое се одржуваше самитот на Алијансата.

Русија и НАТО со заеднички систем за противракетна одбрана

Алсат-М - 21.11.2010

Русија даде принципиелна согласност заеднички со НАТО да разработува европски систем за противракетна одбрана. Тоа е резултатот од средбата на Советот Русија - НАТО, што се одржа синоќа во ...

Русија и НАТО заеднички ќе создаваат противракетен штит над Европа

Канал5 - 21.11.2010

Русија даде принципиелна согласност заеднички со НАТО да разработува европски систем за противракетна одбрана. Тоа е резултатот од средбата на Советот Русија - НАТО, што се одржа синоќа во ...

Над 10.000 лица протестираа против НАТО, 42 приведени

Алсат-М - 21.11.2010

Неколку илјади лица се собраа синоќа во Лисабон, на мирен протест против НАТО, а полицијата приведе десетина активисти кои го блокираа патот кон местото на кое се одржуваше самитот на Алијансата.

НАТО и Русија отвораат новo поглавје

Deutsche Welle - 21.11.2010

Повеќе од дваесет години по завршувањето на Студената војна, НАТО и Русија склучија договор за потесна соработка. Во Лисабон, шефовите на држави и влади на 28 земји-членки на НАТО му понудија на ...

Завршен удар на Студената војна

Deutsche Welle - 21.11.2010

Русија прифати соработка со НАТО во ракетниот одбранбен штит, но само како рамноправен партнер. Освен тоа, на самитот на НАТО во Лисабон падна одлука за почеток на т.н.

10 000 против НАТО во Лисабон,приведени 42 демонстранти

Канал5 - 21.11.2010

42 лица се приведени од 10 000 демонстранти кои протестираа против НАТО во Лисабон.Првите десетина се приведени зашто го блокирале патот кон местото на одржување на Самитот.

Македонија не успеа да ги смени позициите кон НАТО во Лисабон

Канал5 - 21.11.2010

Освен пировата победа со користењето на фуснотата за користење на уставното име од страна на Турција на легитимациите на самитот Македонија не можеше да доживее успех на Самитот во Лисабон.

Масовни протести против НАТО

Курир - 21.11.2010

Синоќа во Лисабон се одржаа мирни протести против НАТО, при што биле приведени 42 лица. Демонстрантите го блокирале патот кон местото на кое се одржуваше самитот на Алијансата.

Тензиите меѓу НАТО и Русија се минато

Курир - 21.11.2010

Неодамнешниот период на тензии меѓу НАТО и Русија е завршен, изјави вчера рускиот претседател Дмитриј Медведев. Тој истакна дека средба НАТО - Русија поминала во „многу конструктивна атмосфера“.

Протести против НАТО во Лисабон

Р.С.Европа - 21.11.2010

Неколку илјади луѓе синоќа во Лисабон, протетстираа против НАТО. Португалската полиција сооопшти дека привела 42 демонстранти .Во рамките на обезбедувањето на Самитот во Лисабон , полицијата спречила ...

Неофицијална средба Обама-Медведев

Курир - 21.11.2010

Претседателот на САД, Барак Обама имал непланирана тет-а-тет средба со рускиот претседател Дмитриј Медведев за време на самитот на НАТО во Лисабон, соопшти претставник на Белата куќа.

Русија и НАТО заедно во изградбата на антиракетниот штит

Курир - 21.11.2010

Русија даде принципиелна согласност заеднички со НАТО да разработува европски систем за противракетна одбрана. Ова одлука била донесена на средбата на Советот Русија - НАТО, што се одржа синоќа во ...

Русија се согласи заедно со НАТО да разработува европска противракетна одбрана

Алфа - 21.11.2010

Русија даде принципиелна согласност заеднички со НАТО да разработува европски систем за противракетна одбрана. Тоа е резултатот од средбата на Советот Русија - НАТО, што се одржа синоќа во ...

Обама: Електричните возила се иднината

Макфакс - 21.11.2010

Американскиот претседател Барак Обама направил пауза во текот на вчерашниот состанок во Лисабон и се посветил на една од своите омилени активности ..

Груевски не отиде во Лисабон, но се качи на Водно

Шпиц - 21.11.2010

Премиерот Никола Груевски намерно не отиде на самитот на НАТО во Лисабон, бидејќи нема што да каже, нема со кого да се види, нема со кого да разговара и не знае на кој начин да ги одбрани интересите ...

САД немаат поблизок сојузник од Европа

Р.С.Европа - 21.11.2010

Во обидите да покажат дека САД и ЕУ немаат многу различни гледишта за состојбата со глобалната рецеција, американскиот претседател Барак Обама и лидерите на Унијата синоќа одржаа мини-самит во ...

Неофицијална средба Обама-Медведев во Лисабон

Кирилица - 21.11.2010

Претседателот на САД Барак Обама имал непланирана тет-а-тет средба со рускиот претседател Дмитриј Медведев за време на самитот на НАТО во Лисабон, соопшти претставник на Белата куќа.

Русија се согласи заедно со НАТО да разработува европска противракетна одбрана

Сител - 21.11.2010

Русија даде принципиелна согласност заеднички со НАТО да разработува европски систем за противракетна одбрана. Тоа е резултатот од средбата на Советот Русија - НАТО, што се одржа синоќа во ...

Анти НАТО демонстрации во Лисабон, приведени 42 лица

Inpress - 21.11.2010

Лисабон, 21. ноември 2010 (ИНПРЕС) Повеќе од 10.000 лица протестираа денеска против НАТО во Лисабон. Приведени се 42 протестанти откако го блокирале патот кон местото на кое се одржуваше Самитот.

Талибанците против “Авганистан 2014-та“

Оn.net - 21.11.2010

Талибанците порачаа дека не им одговара ниту миг повеќе трупите на НАТО да останат во Авганистан, истакнувајќи дека присуството на странски војници во државата до 2014-та ќе доведе до нови трагедии.

САД ќе ја притиснат Грција за Македонија

Вечер Прес - 21.11.2010

- Многу жалам што се уште не сте членка на Алијансата, сепак, ви честитатм за исклучителниот придонес во мисијата ИСАФ во Авганистан и ви благодарам за партнерството кое го негувате со САД, нагласил ...

Реконструкција на алијансата

Вечер Прес - 21.11.2010

Русикиот претседател Медведев даде принципиелна согласност заеднички со НАТО да разработува европски систем за противракетна одбрана Со усвојување на декларацијата за намалување на персоналот за 35 ...

Обама:Електричните возила се иднина

eReporter - 21.11.2010

Американскиот претседател Барак Обама направи пауза за време на вчерашните состаноци во Лисабон и се посвети на една од своите омилени активности во последно време – промовирањето на електрични ...

А1 Колумна: Самитот на НАТО клучен, за нас заклучен

А1 - 20.11.2010

Самитот на НАТО во Лисабон за светските лидери бил клучен. За нас остана заклучен. Не не ни поканија за членство. И по се изгледа уште долго, долго нема.

Договорена стратегијата на НАТО за Авганистан

А1 - 20.11.2010

НАТО ќе започне да го намалува бројот на своите војници во Авганистан наредната година и ќе му ја предаде контролата врз безбедноста на земјата на Кабул во 2014.

Македонија не е на дневен ред на Самитот во Лисабон

А1 - 20.11.2010

Македонија и натаму се смета за жртва на Грција за навлегувањето во НАТО. Иако вратите на Алијансата се отворени за нашата земја доколку се постигне компромис за името, претседателот Иванов стои на ...

Македонија ќе биде дел од формалните заклучоци на самитот во Лисабон

Канал5 - 20.11.2010

Иако не беше дел од средбата на која НАТО го усвои новиот стратегиски концепт сепак Македонија ќе биде дел од формалните заклучоци на самитот во Лисабон.

Најкомплетното партнерство во светот

Дневник - 20.11.2010

ЗАЕДНИЧКИ ВРЕДНОСТИ САД стојат до Европа денес исто како што стоеја до Европа за време на мрачните и проблематични години на Студената војна, а и потоа, поради трајните врски што ги поврзуваат ...

НАТО планира постепено повлекување од Авганистан

Deutsche Welle - 20.11.2010

НАТО на почетокот на следната година ќе започне со повлекувањето на своте трупи од Авганистан. Предавањето на одговорноста за безбедноста на авганистанските власти ќе заврши веројатно до крајот на ...

На мапата на НАТО Македонија претставена како членка на Сојузот

Канал5 - 20.11.2010

Според официјалната мапа на интернет страницата на НАТО на која се претставени земјите членки Македонија веќе е членка на Северноатлантскиот сојуз.

Обама жали што Македонија не е примена во НАТО

Канал5 - 20.11.2010

Претседателот Ѓорге Иванов во неформалниот дел од самитот оствари средба со американскиот претседател Барак Обама. За време на средбата, Обама изразил жалење што Македонија не стана членка на НАТО, ...

Средба на Иванов во Лисабон со Обама и Меркел

Deutsche Welle - 20.11.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов на самитот на НАТО во Лисабон се сретна со американскиот претседател Барак Обама. Тој изразил жалење што Македонија се‘ уште не е членка на Алијансата.

НАТО ја усвои стратегијата за повлекување од Авганистан

Deutsche Welle - 20.11.2010

НАТО на почетокот на следната година ќе започне со повлекувањето на своите трупи од Авганистан. Предавањето на одговорноста за безбедноста врз авганистанските власти ќе заврши веројатно до крајот на ...

НАТО се договори- до 2014 авганистанските сили ќе ја преземат борбата против Талибанците

Канал5 - 20.11.2010

Лидерите на НАТО се договорија – авганистанските сили до 2014 година да ја преземат челната улога во борбата со Талибанците.

Иванов: Македонија е подготвена за решение на спорот за името

Deutsche Welle - 20.11.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов на самитот на НАТО во Лисабон во своето обраќање изјави дека верува во заемно прифатливо решение во спорот за името со Грција и Македонија е подготвена за него.

Расмусен: Русија ќе соработува со НАТО за антиракетниот штит

Алсат-М - 20.11.2010

Русија се согласува да соработува со НАТО за антиракетниот штит, изјави генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен по средбата НАТО - Русија во Лисабон .

Талибанците му порачаа на НАТО дека ќе биде поразен во Авганистан

Телма - 20.11.2010

НАТО ќе доживе пораз во Авганистан, се наведува во соопштението на талибанците објавено на исламистичка интернет-страница.

ОМД му пиша на Обама

Дневник - 20.11.2010

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) неделава испрати писмо до американскиот претседател Барак Обама со барање за јасна и силна порака до членките на НАТО дека Македонија треба да добие формална ...

НАТО договори стратегија за повлекување од Авганистан

Телма - 20.11.2010

На вториот ден од самитот на НАТО во Лисабон усвоена е стратегијата за повлекување на странските војски од Афганистан до 2014 година.

НАТО во потрага по нова стратегија

Утрински - 20.11.2010

Во Лисабон вчера почна самитот на НАТО. Шефовите на држави и на влади на земјите-членки на Алијансата се исправени пред историски одлуки - нова стратегија на НАТО, план за повлекување од Авганистан.

Иванов во Лисабон се сретна со Обама

Телма - 20.11.2010

Многу жалам што се уште не сте членка на Алијансата, сепак ви честитатм за исклучителниот придонес во мисијата ИСАФ во Авганистан и ви благодарам за партнерството кое го негувате со САД, нагласил ...

НАТО се договори за противракетниот штит

Алсат-М - 20.11.2010

Лидерите на НАТО синоќа се договорија за разработување на системот за противракетна одбрана со кој ќе биде заштитена територијата на сите европски држави-членки на Алијансата плус САД.

Претседателот Иванов во Лисабон се сретна со Барак Обама

Алсат-М - 20.11.2010

Многу жалам што се уште не сте членка на Алијансата, сепак ви честитатм за исклучителниот придонес во мисијата ИСАФ во Авганистан и ви благодарам за партнерството кое го негувате со САД, нагласил ...

За влез во НАТО треба решение за името

Алсат-М - 20.11.2010

Во завршното коминике од Самитот на НАТО што се одржува во Лисабон, на кој лидерите на 28-те земји членки меѓу другото го донесоа новиот стратешки концепт, ќе биде повторен заклучокот од Самитот во ...

Русија ќе соработува со НАТО

Телма - 20.11.2010

Русија се согласува да соработува со НАТО за антиракетниот штит, изјави генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен по средбата НАТО - Русија во Лисабон .

Во Лисабон реприза од Букурешт

Дневник - 20.11.2010

ПОЧНА САМИТОТ НА НАТО На овој самит ќе бидат закопани сите надежи дека во НАТО може да се влезе под привремената референца, кои македонското раководство ги повторува веќе одамна Самитот на 28 ...

СДСМ: Владата докажа дека е незаинтересирана за НАТО

Дневник - 20.11.2010

Според официјалните информации, Македонија и нашето членство во НАТО нема да бидат на агендата на овој самит во Лисабон.

НАТО го усвои новиот стратешки концепт

Deutsche Welle - 20.11.2010

НАТО синоќа го ратификува својот нов стратешки концепт за да може да се справи со новите закани на денешницата - терористички напади, балистички ракети, демонстрации, изјави генералниот секретар на ...

Македонија - Изолирани во чекалница

Време - 20.11.2010

Игор Чавески Додека земјите што се членки на НАТО во Лисабон расправаат за новата стратегија со која алијансата ќе функционира во следните децении, Македонија останува надвор од колективните системи ...

НАТО се прилагодува на новите закани

Deutsche Welle - 20.11.2010

НАТО на почетокот на следната година ќе започне со повлекувањето на своите трупи од Авганистан. Предавањето на одговорноста за безбедноста врз авганистанските власти ќе заврши веројатно до крајот на ...

Обама: НАТО се договори за противракетниот штит

Канал5 - 20.11.2010

Челниците на НАТО се договорија да развијат противракетен штит за заштита на територијата на сите членки на алијансата во Европа и САД, соопшти претседателот на САД Барак Обама.

Анти НАТО-активисти лежеа во Лисабон

Утрински - 20.11.2010

Aнти НАТО-активисти излегоа на протести пред и за време на самитот за да и' се спротивстават на војната и повикаа на моментно повлекување на силите на НАТО од Авганистан.

Медведев во Лисабон со предлози за соработка

Утрински - 20.11.2010

Москва - Дмитриј Медведев, прв руски претседател што присуствува на еден НАТО-самит, денес во Лисабон ќе ги изнесе предлозите на Москва за развој на односите со западната воена Алијанса, меѓу кои и ...

Почна самитот на нашите разочарувања

Утрински - 20.11.2010

Самитот, кој толку многу се употребуваше како временски рок дали Македонија ќе тргне напред или не, почна вчера во Лисабон, но шансите за позитивна одлука за нашата држава и пред да почне личеа на ...

Свет - НАТО се подготвува за повлекување од Авганистан до 2014

Вест - 20.11.2010

ЛИСАБОН, 20 ноември (Ројтерс) - НАТО е подготвен од наредната година да почне со препуштање на безбедноста на земјата во рацете на авганистанските сили, со цел до 2014 година да повлече што поголем ...

НАТО се договори за разработување на противракетниот штит

Курир - 20.11.2010

Лидерите на НАТО синоќа се договорија за разработување на системот за противракетна одбрана со кој ќе биде заштитена територијата на сите европски држави-членки на Алијансата плус САД.

Иванов: Подготвени сме да дојдеме до заемно прифатливо решение

Макфакс - 20.11.2010

„Ние, многупати досега покажавме волја да го решиме билатералниот спор. Јас верувам дека можеме да дојдеме до решение. Можам да ви потврдам дека, з..

Иванов: Подготвени сме да дојдеме до заемно прифатливо решение

Алфа - 20.11.2010

„Ние, многупати досега покажавме волја да го решиме билатералниот спор. Јас верувам дека можеме да дојдеме до решение. Можам да ви потврдам дека, за разлика од порано, сега постои позитивна клима во ...

Македонија влезе во НАТО?

Inpress - 20.11.2010

Лисабон, 20. ноември 2010 (ИНПРЕС) На картата на официјалната интернет страница на НАТО, Република Македонија е претставена како земја членка, јавува хртаваскиот портал index.hr.

Иванов: Македонските мировници остануваат во Авганистан се додека е неопходно

Сител - 20.11.2010

Македонија дава целосна поддршка на воената стратегија за справување со вооружените групи и примената на сеопфатниот пристап на ИСАФ.

Македонија подготвена за НАТО, но членка по взаемно прифатливо решение за името со Грција

Кирилица - 20.11.2010

Во завршното коминике од Самитот на НАТО што се одржува во Лисабон, на кој лидерите на 28-те земји членки меѓу другото го донесоа новиот стратешки концепт, ќе биде повторен заклучокот од Самитот во ...

Иванов: Македонските мировници остануваат во Авганистан

Курир - 20.11.2010

Македонија дава целосна поддршка на воената стратегија за справување со вооружените групи и примената на сеопфатниот пристап на ИСАФ.

Неформална средба на Иванов со Обама и Меркел

Р.С.Европа - 20.11.2010

Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов во рамките на НАТО самитот во Лисабон остварил неформална средба со американскиот претседател Барак Обама кој изразил жалење што Македнија се уште не е членка на ...

Договорена стратегијата на НАТО за Авганистан

Макфакс - 20.11.2010

НАТО ќе започне да го намалува бројот на своите војници во Авганистан наредната година и ќе му ја предаде контролата врз безбедноста на земјата на..

Медведев и НАТО лидерите ги почнаа разговорите за антиракетниот штит

Р.С.Европа - 20.11.2010

Лидерите на НАТО и рускиот претседател Дмитри Медведев денеска започнаа дискусија за соработка и развој на антиракетен штит.

Македонија земја-членка на НАТО, според картата на нивната интернет страница

Макфакс - 20.11.2010

На картата на службената интернет страна на НАТО (www.nato.int) , Република Македонија е означена како земја членска, наместо Хрватска. На ..

Средба Иванов – Обама во Лисабон

Макфакс - 20.11.2010

Американскиот претседател Барак Обама на денешната средба со неговиот македонски колега, Ѓорге Иванов изразил жалење што земјата не е дел од НАТО а..

Средба Иванов – Обама во Лисабон

Форум - 20.11.2010

Американскиот претседател Барак Обама на денешната средба со неговиот македонски колега, Ѓорге Иванов изразил жалење што земјата не е дел од НАТО алијансата, но изразил благодарност за учеството во ...

Лисабон: Повторен заклучокот за Македонија од Букурешт

Сител - 20.11.2010

И во Лисабон останавме пред вратите на НАТО, а во меѓувреме сите земји декларативно не фалат и поддржуваат. Секако освен Грција.

Силна грчка офанзива пред и за време Самитот во Лисабон

Сител - 20.11.2010

Грција ги презела сите мерки за Македонија да не се најде на НАТО масата во Лисабон. Извори од Атина откриват дека неколку месеци пред самитот, грчката дипломатија била ставена во офанзива.

Иванов - Подготвени сме за решение на спорот за името

Inpress - 20.11.2010

Лисабон, 20. ноември 2010 (ИНПРЕС) Верувам во заемно прифатливо решение во спорот за името со Грција и Македонија е подготвена за него.

Лидерите на НАТО постигнаа договор за системот за противракетна одбрана

Сител - 20.11.2010

Лидерите на НАТО синоќа се договорија за разработување на системот за противракетна одбрана со кој ќе биде заштитена територијата на сите европски држави-членки на Алијансата плус САД.

Самитот во Лисабон сепак историски

Алфа - 20.11.2010

Лидерите на НАТО на вториот ден од самитот во Лисабон ја договорија стратегијата за повлекување на војските од Авганистан до 2014. година.

Македонија продолжува да ,,виси,, пред НАТО

Алфа - 20.11.2010

Успешен самит за Алијансата, ново разочарување за Македонија – заврши собирот на врвот на НАТО во Лисабон на кој се утврди физиономијата на новиот сојуз во кој земјава се уште не може да влезе.

НАТО и Русија се договорија да соработуваат

Р.С.Европа - 20.11.2010

НАТО и Русија одлучија да соработуваат во изградба на антиракетен штит кој ќе ја штити Европа. Ова го изјави генералниот секретар на НАТО Андрес Фог Расмусен на прес конференција по средбата на ...

Претседателот Иванов во Лисабон се сретна со Барак Обама

Сител - 20.11.2010

Многу жалам што се уште не сте членка на Алијансата, сепак ви честитатм за исклучителниот придонес во мисијата ИСАФ во Авганистан и ви благодарам за партнерството кое го негувате со САД, нагласил ...

Расмусен: Русија ќе соработува со НАТО за антиракетниот штит

Кирилица - 20.11.2010

Русија се согласува да соработува со НАТО за антиракетниот штит, изјави генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен по средбата НАТО - Русија во Лисабон Тој наведе дека НАТО не е закана за ...

НАТО и Кабул со исти цели

Курир - 20.11.2010

НАТО и Кабул имаат исти стратешки цели за повлекување на странските војници од Авганистан. НАТО и Кабул имаат исти стратешки цели за повлекување на странските војници од Авганистан, но има уште многу ...

Заврши самитот на НАТО во Лисабон

Сител - 20.11.2010

Со усвојување на декларацијата за намалување на персоналот за 35 проценти, и за намалаување на бројот на агенциите и на генералштабовите на НАТО, заврши самитот на Северноатлантската алијанса во ...

Медведев: Тензиите меѓу НАТО и Русија се минато

Сител - 20.11.2010

Неодамнешниот период на тензии меѓу НАТО и Русија е завршен, изјави денеска рускиот претседател Дмитриј Медведев. Тој истакна дека денешната средба НАТО - Русија поминала во „многу конструктивна ...

Македонија стана членка на НАТО?!

Форум - 20.11.2010

На картата на службената интернет страна на НАТО, Република Македонија е означена како земја членска, наместо Хрватска На картата на светот која можеме да ја видиме кога ќе кликнеме на линкот ...

Македонија подготвена за НАТО, но ќе влезе по изнаоѓање взаемно прифатливо решение за името со Грција

Сител - 20.11.2010

Во завршното коминике од Самитот на НАТО што се одржува во Лисабон, на кој лидерите на 28-те земји членки меѓу другото го донесоа новиот стратешки концепт, ќе биде повторен заклучокот од Самитот во ...

НАТО расправа за Авганистан

Форум - 20.11.2010

Педесетина шефови на држави и влади на земјите-членки на НАТО и нивните сојузници денеска повторно се сретнаа во Лисабон, на вториот и завршен ден од самитот на Северноатлантскиот совет, да ...

Втор ден од Самитот во Лисабон, се расправа за Авганистан

Макфакс - 20.11.2010

Педесетина шефови на држави и влади на земјите-членки на НАТО и нивните сојузници денеска повторно се сретнаа во Лисабон, на вториот и завршен ден ..

Решение за името, услов Македонија да влезе во НАТО

Курир - 20.11.2010

Во завршното коминике од Самитот на НАТО што се одржува во Лисабон, на кој лидерите на 28-те земји членки меѓу другото го донесоа новиот стратешки концепт, ќе биде повторен заклучокот од Самитот во ...

Иванов: Подготвени сме да дојдеме до заемно прифатливо решение

Форум - 20.11.2010

Шефот на македонската држава во своето обраќање во Лисабон на самитот на НАТО уште еднаш го повторил ставот дека Република Македонија е подготвена што поскоро да дојде до заемно прифатливо решение за ...

Средба на Иванов со Обама во Лисабон

Кирилица - 20.11.2010

Многу жалам што се уште не сте членка на Алијансата, сепак ви честитатм за исклучителниот придонес во мисијата ИСАФ во Авганистан и ви благодарам за партнерството кое го негувате со САД, нагласил ...

Иванов: Македонија останува во Авганистан се додека е неопходно

Кирилица - 20.11.2010

Македонија дава целосна поддршка на воената стратегија за справување со вооружените групи и примената на сеопфатниот пристап на ИСАФ Целосно ја почитува заложбата на авганистанската влада за ...

Нов концепт на НАТО за 21-виот век

Р.С.Европа - 20.11.2010

Лидерите на НАТО на денешниот втор ден од самитот во Лисабон, расправаат за тајмингот на примопредавање на одговорноста за безбедноста во Авганистан, односно за излезната стратегија од таа земја.

НАТО и Кабул имаат иста цел - повлекување на странските војници до крајот на 2014 година

Сител - 20.11.2010

НАТО и Кабул имаат исти стратешки цели за повлекување на странските војници од Авганистан, но има уште многу прашања кои треба да бидат решени, изјави портпаролот и советникот на авганистанскиот ...

Претседателот Иванов учествува на самитот на НАТО

Inpress - 20.11.2010

Лисабон, 20. ноември 2010 (ИНПРЕС) Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов и министрите за одбрана и надворешни работи, Зоран Коњановски и Антонио Милошоски ќе земат учество на Самитот на ...

НАТО целосно ќе се повлече од Авганистан во 2014

Р.С.Европа - 20.11.2010

НАТО најави дека до крајот на 2014-та година во целост ќе им ја предаде одговорноста за безбедноста на авганистаските воени сили.Денеска на почетокот на вториот ден од самитот во Лисабон, генералниот ...

НАТО со нов концепт за наредните 10 години

Р.С.Европа - 20.11.2010

Лидерите на НАТО, на самитот во Лисабон, ја одобрија новата 10-годишна стратегија на Алијансата, во која се вклучени битката против тероризмот и интернет нападите.

Иванов:Македонските мировници ќе останат во Авганистан

Р.С.Европа - 20.11.2010

Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов во своето обраќање на самитот на НАТО во Лисабон изјави дека верува оти постои позитивна клима за решавање на билатералниот спор со Грција и изрази уверување ...

Обама: САД се подготвени да помогнат

Курир - 20.11.2010

Во интензивните контакти на македонската делегација на Самитот на НАТО во Лисабон , претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов оствари средба и со американскиот претседател Барак Обама.

Лисабон - Русија дел од анти-ракетниот штит?

Р.С.Европа - 20.11.2010

Лидерите на НАТО, се очекува, на денешниот втор ден од Самитот во Лисабон, да и предложат на Русија да учествува во развојот на анти-ракетниот штит.

Договорена стратегијата на НАТО за Авганистан

Форум - 20.11.2010

НАТО ќе започне да го намалува бројот на своите војници во Авганистан наредната година и ќе му ја предаде контролата врз безбедноста на земјата на Кабул во 2014 година, но нема да ја напушти земјата ...

НАТО до 2014 година ќе се повлече од Авганистан

Н.Македонија - 20.11.2010

Лидерите на Алијансата на самитот во Лисабон ќе усвојат стратегија за постепено повлекување на коалициските сили од Авганистан во наредните четири години.

Обама – Иванов:САД сакаат брзо решение за името

eReporter - 20.11.2010

Подготвеност да помогне за брзо решевање на разликите меѓу Атина и Скопје околу името, изразил денеска американскиот претседател Барак Обама на средбата со шефот на македонската држава Ѓорге Иванов.

Лидерите на НАТО постигнаа договор за системот за противракетна одбрана

Идивиди - 20.11.2010

Лисабон, 20 нноември 2010 (МИА) - Лидерите на НАТО синоќа се договорија за разработување на системот за противракетна одбрана со кој ќе биде заштитена територијата на сите европски држави-членки на ...

НАТО го одредува датумот за повлекување од Авганистан

eReporter - 20.11.2010

Одредување на датумот за почеток на повлекување на странските војници од Авганистан, е главна тема на денешниот, втор и завршен ден на самитот на педесетината лидери на земјите членки на НАТО и на ...

НАТО и Кабул имаат иста цел - повлекување на странските војници до крајот на 2014 година

Идивиди - 20.11.2010

Лисабон, 20 ноември 2010 (МИА) - НАТО и Кабул имаат исти стратешки цели за повлекување на страснките војници од Авганистан, но има уште многу прашања кои треба да бидат решени, изјави портпаролот и ...

Не треба специјален самит за Македонија да стане дел од НАТО

А1 - 19.11.2010

Наместо во Лисабон, каде што требаше да ги брани интересите, идентитетот и јазикот на Република Македонија и да биде на иста маса со светските државници, премиерот денеска одлучи да сади дрвца.

По Букурешт ништо не е сменето за Македонија

А1 - 19.11.2010

Две години по Букурешт ништо не е сменето за Македонија, освен што НАТО е побогата со две членки, односно две земји повеќе кои и повторуваат дека не може да им се придружи се додека не го реши спорот ...

Дијаспората бара прием на Македонија во НАТО

А1 - 19.11.2010

Обединетата Македонска Дијаспора со писмо адресирано до американскиот претседател, Барак Обама го повтори барањето за прием на Македонија во НАТО на самитот што денеска и утре се одржува во Лисабон.

НАТО определи рок за излез од Авганистан

BBC - 19.11.2010

Лидерите на 28-те членки на НАТО ги почнаа разговорите со претседателот на Авганистан, Хамид Карзаи, за иднината на воената кампања на алијансата во неговата земја.

Македонија не е на агендата за проширување на НАТО

А1 - 19.11.2010

Ниту Македонија, ниту проширувањето се на агендата на земјите членки на НАТО кои од денес во Лисабон започнуваат со маратонски состаноци во португалската престолнина.

Претседателот Иванов на Самитот на НАТО во Лисабон

Алсат-М - 19.11.2010

Претседателот Ѓорге Иванов, заедно со министрите за надворешни работи и за одбрана Антонио Милошоски и Зоран Коњановски.

Македонија - Историски самит, но не за Македонија

Време - 19.11.2010

НАТО денеска треба да го усвои новиот стратегиски концепт, прв позначаен документ од неговото основање во 1949 година, кој, според најавите на челниците, треба да помогне успешно да се спротивстави ...

Расмусен: Лисабонскиот Самит мора да ги засили темелите на НАТО

Канал5 - 19.11.2010

Лисабонскиот Самит мора да биде суштински и да биде модел за иднината на алијансата, да ги засили темелите на кои се темели НАТО како најуспешен сојуз во историјата.Мораме да бидеме фокусирани на ...

Франција и Германија со компромис за противракетната одбрана на НАТО

Алсат-М - 19.11.2010

Франција и Герамнија пред почетокот на самитот на НАТО во Лисабон постигнаа компромис за спорот за предлогот на НАТО за антиракетниот штит.

Нови писма до Обама и канадскиот премиер Харпер за прием на Македонија во НАТО

Канал5 - 19.11.2010

Иако долго пред самитот на НАТО во Лисабон беше познато дека проширувањето не е тема на дневен ред и Македонија нема да биде примена, поради нерешениот спор со Грција, Македонците од дијаспората до ...

Лисабон за Македонија ќе биде реприза на Букурешт

Deutsche Welle - 19.11.2010

Заклучокот од Букурешт за прием на Македонија ќе биде повторен на самитот на НАТО кој се одржува во Лисабон, потврди претпладнево на прес-конференција портпаролот на Алијансата, Џејмс Апатурај-прво ...

НАТО во 2014 си оди од Авганистан

Deutsche Welle - 19.11.2010

НАТО алијансата на самитот кој денеска започнува во Лисабон се очекува да ја потврди 2014 година како цел за препуштање на контролата врз безбедноста на Авганистанците.

Апатурај: Во Лисабон ќе биде повторен заклучокот од Букурешт

Deutsche Welle - 19.11.2010

Портпаролот на НАТО, Џејмс Апатурај денеска воочи почетокот на самитот на НАТО во Лисабон истакна дека на него ќе биде повторен заклучокот од самитот во Букурешт кога станува збор за приемот на ...

СДСМ: дрвца или НАТО ?

Телма - 19.11.2010

Додека премиерот Груевски сади дрвца, во Лисабон, каде се одржува самит на НАТО, Македонија пропушта уште една шанса да биде примена како членка на Алијансата, реагира СДСМ.

За Македонија ништо ново на Самитот на НАТО

Алсат-М - 19.11.2010

За Македонија ништо ново на Самитот на НАТО во Букурешт. Портпаролот на Алијансата повтори дека се очекува во завршните заклучоци да биде повторената пораката од Букурешт, дека приемот ќе се случи ...

Алијансата во потрага по нова стратегија

Deutsche Welle - 19.11.2010

Во Лисабон денеска (19.11) почнува самитот на НАТО. Шефовите на држави и влади на земјите-членки на Алијансата се исправени пред историски одлуки-нова стратегија на НАТО, план за повлекување од ...

СДСМ - Груевски не го интересираат интеграциите

Алсат-М - 19.11.2010

Македонија достоинствено се претставува во Самитот во НАТО во Лисабон бидејќи ги поседува сите вредности како и другите земји членки на НАТО, изјави премиерот Никола Груевски додавајќи дека ...

Самит на НАТО во Лисабон

Телма - 19.11.2010

Во португалскиот главен град Лисабон денеска започнува дводневната средба на шефовите на држави или влади на членките на НАТО.

Самит на НАТО во Лисабон, Македонија надвор од агендата

Канал5 - 19.11.2010

Со шанси Македонија да влезе во НАТО кои се мерат во промили започнува историскиот Самит на алијансата во Лисабон каде главна тема е новиот стратегиски концепт во кој главни точки се Агванистан, ...

Во Лисабон почнува дводневниот Самит на НАТО

Алсат-М - 19.11.2010

Во португалскиот главен град Лисабон денеска започнува дводневната средба на шефовите на држави или влади на членките на НАТО.

Не бараме награда, туку отворена врата

Дневник - 19.11.2010

ЗОРАН КОЊАНОВСКИ, МИНИСТЕР ЗА ОДБРАНА Каде е Македонија во новиот стратегиски концепт на НАТО? - Новиот стратегиски концепт на НАТО и одбранбениот систем на Република Македонија, дефиниран со новата ...

НАТО нов, Македонија по старо

Дневник - 19.11.2010

На самитот во Лисабон проширувањето не е тема, што значи Македонија по повеќе од две години е на маргините, а во преден план се прашања за новите предизвици на алијансата, како што е сајберскиот ...

Македонска делегација на самитот на НАТО

Р.С.Европа - 19.11.2010

Македонска делегација предводена од претседателот Ѓорге Иванов и во чиј состав се министрите за надворешни работи и за одбрана Антонио Милошоски и Зоран Коњановски, денеска и утре ќе учествува на ...

Претседателот Иванов на Самитот на НАТО во Лисабон

Курир - 20.11.2010

Претседателот Ѓорге Иванов, заедно со министрите за надворешни работи и за одбрана Антонио Милошоски и Зоран Коњановски, денеска учествуваат на НАТО Самитот што се одржува во Лисабон, Португалија.

Невладини организации го повикаа НАТО да ги заштити цивилите во Авганистан

Курир - 19.11.2010

Околу 30 невладини организации, кои што работат во Авганистан, ги повикаа денеска земјите од НАТО да преземат итни мерки за поефикасна заштита на цивилите, вознемирени од злоупотребите за кои се ...

Медведев во Лисабон со иницијатива за подобра соработка со НАТО

Курир - 19.11.2010

Медведев утре на седницата на Советот Русија-НАТО во Лисабон ќе ги изнесе предлозите за подобра соработка. Рускиот претседател Дмитриј Медведев ќе ги изнесе утре на седницата на Советот Русија-НАТО ...

Медведев во Лисабон носи предлози за поголема соработка со НАТО

Кирилица - 19.11.2010

Рускиот претседател Дмитриј Медведев ќе ги изнесе утре на седницата на Советот Русија-НАТО на највисоко ниво во Лисабон предлозите на Москва за развој на односите со западната воена Алијанса, меѓу ...

Започнува самитот на НАТО

Inpress - 19.11.2010

Лисабон, 19. ноември 2010 (ИНПРЕС) Педесет шефови на држави и влади ќе земат учество на дводневниот самит на НАТО кој денеска започнува во Лисабон.

Демонстрантите „умртвеа“ на почетокот на НАТО Самитот

Курир - 19.11.2010

Демонстранти глумеа дека се мртви на улиците во Лисабон, симулирајќи ги, според нив, разорните ефекти на НАТО бомбардирањата.

Расмусен: НАТО мора да продолжи со воените операции и надвор од неговите граници

Кирилица - 19.11.2010

По повлекувањето од Авганистан, НАТО ќе мора да продолжи со воени операции и надвор од неговите граници, за да се справи со заканите како што се тероризмот и потенцијалните ракетни напади, изјави ...

Груевски: Единствената причина што Македонија не е член на НАТО е грчката блокада

Сител - 19.11.2010

Македонија е присутна во Лисабон затоа што ние ги делиме истите вредности со земјите членки на НАТО и заедно со нив учествуваме во многу мисии, а во некои сегменти дури и повеќе од некои држави ...

Обама и Харпер да се заложат за прием на Макеоднија во НАТО

Сител - 19.11.2010

Канадскиот парламентарец и потпретседател на Постојаниот комитет за национална одбрана Брајон Вилферт испрати писмо до премиерот на Канада Стивен Харпер со барање за уште посилна канадска поддршка за ...

Груевски: Македонија не е членка на НАТО заради грчката блокада

Форум - 19.11.2010

Македонија е присутна во Лисабон зашто ги делиме истите вредности со земјите членки на НАТО и заедно учествуваме во многу мисии а во некои сегменти и повеќе од некои држави членки, и од тој аспект ќе ...

Започна Лисабонскиот НАТО самит

Курир - 19.11.2010

Со едноминутно молчење во знак на почит на загинатите војници на Алијансата, во Лисабон денеска започна дводневната средба на врвот на НАТО.

Самит на НАТО во Лисабон

Нетпрес - 19.11.2010

Во Лисабон, Португалија почнува самиот на НАТО. Лидерите на 28 земји членки треба да ја одобрат стратегија за предизвиците во наредната деценија. Истиот се најавува како клучен за алијансата.

Важноста на НАТО под прашалник?

Р.С.Европа - 19.11.2010

Како што НАТО се подготвува да го открие новиот безбедносен концепт за 21 век, така се повеќе се става под сомневање важноста на Алијансата во поделената Европа.

ОМД со последен апел до Обама за прием на Македонија во НАТО во Лисабон

Алфа - 19.11.2010

Обединетата Македонска Дијаспора со писмо адресирано до американскиот претседател, Барак Обама го повтори барањето за прием на Македонија во НАТО на самитот што денеска и утре се одржува во Лисабон.

ОМД со последен апел до Обама за прием на Македонија во НАТО во Лисабон

Макфакс - 19.11.2010

Обединетата Македонска Дијаспора со писмо адресирано до американскиот претседател, Барак Обама го повтори барањето за прием на Македонија во НАТО н..

Турција бара противракетниот штит на НАТО да не е насочен кон конкретна земја

Inpress - 19.11.2010

Лисабон, 19. ноември 2010 (ИНПРЕС) Турција инсистира на проектот за противракетен штит на НАТО да не биде насочен кон конкретна држава, во случајот Иран, и се чини дека е постигнат договор по ова ...

Претседателот Иванов на Самитот на НАТО во Лисабон

Форум - 19.11.2010

Претседателот Ѓорге Иванов, со министрите за надворешни работи и за одбрана Антонио Милошоски и Зоран Коњановски, во петок и сабота ќе учествуваат на НАТО Самитот во Лисабон, на кој Македонија е ...

Македонија и НАТО - НАТО во Македонија

МРТ - 19.11.2010

Скопје, 19 ноември Претседателот Ѓорге Иванов, заедно со министрите за надворешни работи и за одбрана Антонио Милошоски и Зоран Коњановски денеска и утре ќе учествуваат на НАТО Самитот што се одржува ...

Очекуваме на самитот на НАТО да биде потврдена 2014 година како рок за пренесување на контролата во

МРТ - 19.11.2010

САД очекуваат на самитот на НАТО во Лисабон да биде потврдена намерата крајот на 2014 година целата одговорност за безбедноста на Авганистан да биде префрлена на владата во Кабул, изјави портпаролот ...

Обединетата Македонска Дијаспора од Обама побара прием на Македонија во НАТО

Inpress - 19.11.2010

Вашингтон, 19. ноември 2010 (ИНПРЕС) Прием на Македонија во НАТО на самитот што се одржува денеска и утре во Лисабон, побара Обединетата Македонска Дијаспора од претседателот на САД Барак Обама.

Апел за подобра заштита на цивилите во Авганистан

Р.С.Европа - 19.11.2010

Меѓународните хуманитарни организации бараат од членките на НАТО да направт повеќе во заштитата на цивилите во Авганистан.

Расмусен: Реалистично е странските војски да се повлечат од Авганистан до крајот на 2014

Кирилица - 19.11.2010

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен повтори денеска, пред почетокот на самитот на Алијансата, дека е реалистично странските војски да се повлечат од Авганистан до крајот на 2014 година, ...

Расмунсен: Ова ќе биде еден од најважните самити на НАТО

Сител - 19.11.2010

Сојузниците од НАТО се уникатна и значајна заедница од нации, ангажирани со заеднички вредности - слобода, демократија и човекови права, обврзани од солидарноста, обединети во одлучноста да бидат ...

Груевски: Грчката блокада, единствена причина што Македонија не е член на НАТО

Курир - 19.11.2010

Македонскиот премиер, Никола Груевски денеска истакна дека Македонија е присутна во Лисабон затоа што државата ги дели истите вредности со земјите членки на НАТО и заедно со нив учествува во многу ...

Поддршка за Македонија во НАТО побарана и од канадскиот премиер Харпер

Макфакс - 19.11.2010

Потпретседателот на канадскиот Постојан комитет на национална одбрана, Брајон Вилферт преку писмо од канадскиот премиер Стивен Харпер побарал поддр..

Иванов ќе се прошета до Лисабон

Шпиц - 19.11.2010

Премиерот Груевски нема да присуствува на годинешниот самит на НАТО, кој се одржува денеска и утре во Лисабон, а веста дека нема ништо од прием на Македонија во Алијансата ќе ја прими претседателот ...

Медведев во Лисабон носи предлози за поголема соработка со НАТО

Сител - 19.11.2010

Рускиот претседател Дмитриј Медведев ќе ги изнесе утре на седницата на Советот Русија-НАТО на највисоко ниво во Лисабон предлозите на Москва за развој на односите со западната воена Алијанса, меѓу ...

Прво името, а потоа во НАТО

Inpress - 19.11.2010

Лисабон/Скопје, 19. ноември 2010 (ИНПРЕС) Шефот на македонската држава Ѓорге Иванов и министрите за одбрана и надворешни работи, Зоран Коњановски и Антонио Милошоски денеска и утре се дел од Самитот ...

Ѓул: Турција не сака ПРО да е насочен кон определена држава

Курир - 19.11.2010

Турскиот претседателот Абдула Ѓул пред да замине на учество на самитот на НАТО, изјави дека државата сака проектот против ракетен штит на НАТО да не се користи против определена држава, а посебно не ...

Претседателот Иванов на Самитот на НАТО во Лисабон

Алфа - 19.11.2010

Претседателот Ѓорге Иванов, заедно со министрите за надворешни работи и за одбрана Антонио Милошоски и Зоран Коњановски, денеска учествуваат на НАТО Самитот што се одржува во Лисабон, Португалија.

Обама очекува од НАТО посветеност во Авганистан

Р.С.Европа - 19.11.2010

Американскиот Претседател Барак Обама пристигна во Лисабон на дводеневниот самит на НАТО. Тој ги повика лидерите да останат посветени на подршката за ангажираност во Авганистан со цел да обезбедат ...

Обама се надева дека ќе биде усвоен новиот стратешки концепт на НАТО

Кирилица - 19.11.2010

Американскиот претседател Барак Обама во интервју за шпанскиот весник „Паис“ изјави дека се надева оти на денешниот самит на НАТО во Лисабон ќе биде прифатен новиот стратешки концепт на Алијансата - ...

Турција - Анти ракетниот систем да не против одредена земја

Р.С.Европа - 19.11.2010

Турција сака проектот за противракетен штит на НАТО да не биде против определена држава и посебно Иран, и изгледа дека е постигната согласност за тоа прашање, изјави денска претседателот Абдула Ѓул ...

Обама: Авганистан нема да биде напуштен

Макфакс - 19.11.2010

Американскиот претседател Барак Обама денеска вети дека Авганистан нема да биде препуштен сам на себе, кога во 2014 авганистанската војска од меѓун..

Денес почнува Самитот на НАТО во Лисабон

Кирилица - 19.11.2010

Претседателот Ѓорге Иванов, заедно со министрите за надворешни работи и за одбрана Антонио Милошоски и Зоран Коњановски, денеска и утре ќе учествуваат на НАТО Самитот што се одржува во Лисабон, ...

Расмусен: НАТО мора да продолжи со воените операции и надвор од неговите граници

Алфа - 19.11.2010

По повлекувањето од Авганистан, НАТО ќе мора да продолжи со воени операции и надвор од неговите граници, за да се справи со заканите како што се тероризмот и потенцијалните ракетни напади, изјави ...

СДСМ - Наместо да го брани идентитетот во Лисабон, Груевски сади дрвца

Inpress - 19.11.2010

Скопје, 19. ноември 2010 (ИНПРЕС) Денес почнува самитот на НАТО во Лисабон. Според официјалните информации, Македонија и нашето членство во НАТО алијансата нема да бидат на агендата на овој самит.

Расмусен: НАТО мора да се брани дома и во странство

Макфакс - 19.11.2010

Членките на НАТО Алијансата мора да се подготват да се соочат со безбедносните закани зад своите граници, изјави Генералниот секретар, Андерс Фог Р..

Романија го поддржува антиракетниот систем на НАТО-Русија

Макфакс - 19.11.2010

Претседателот на Романија, Трајан Басеску изјави дека има „апсолутно отворен и позитивен“ став кон развојот на евентуален антиракетен систем НАТО-Р..

Во Лисабон почнува дводневниот Самит на НАТО

Сител - 19.11.2010

Во португалскиот главен град Лисабон денеска започнува дводневната средба на шефовите на држави или влади на членките на НАТО.

СДСМ: Груевски наместо во Лисабон, сади дрвца

Нетпрес - 19.11.2010

Влада не е заинтересирана за влез на земјата во НАТО го покажува и фактот што денес премиерот Груевски одлучи да сади дрвца наместо да ги брани интересите, идентитетот и јазикот на РМ во Лисабон, на ...

Претседателот Иванов на Самитот на НАТО во Лисабон

Сител - 19.11.2010

Претседателот Ѓорге Иванов, заедно со министрите за надворешни работи и за одбрана Антонио Милошоски и Зоран Коњановски, денеска учествуваат на НАТО Самитот што се одржува во Лисабон, Португалија.

Обама и Харпер да се заложат за прием на Македонија во НАТО

Курир - 19.11.2010

Писмо со барање за уште посилна канадска поддршка за членство на Македонија во НАТО, испрати канадскиот парламентарец и потпретседател на Постојаниот комитет за национална одбрана, Брајон Вилферт до ...

Протести во Лисабон поради самитот на НАТО

Макфакс - 19.11.2010

Педесетина пацифисти се собраа денеска на „контра самит“ во гимназија во португалскиот главен град Лисабон во знак на протест поради одржувањето на..

Претседателот Иванов на Самитот на НАТО во Лисабон

МРТ - 19.11.2010

Претседателот Ѓорге Иванов, заедно со министрите за надворешни работи и за одбрана Антонио Милошоски и Зоран Коњановски.

Романија го поддржува антиракетниот систем на НАТО-Русија

Форум - 19.11.2010

Претседателот на Романија, Трајан Басеску изјави дека има „апсолутно отворен и позитивен“ став кон развојот на евентуален антиракетен систем НАТО-Русија, но без руски батерии во Романија Во интервју ...

Апатурај најави повторување на букурешкиот заклучок за Македонија

Макфакс - 19.11.2010

Портпаролот на НАТО, Џејмс Апатурај денеска најави дека во однос на приемот на Македонија во Алијансата на самитот во Лисабон ќе биде повторен закл..

Обама и Харпер да се заложат за прием на Макеоднија во НАТО, бараат ОМД и канадскиот пратеник Вилфер

МРТ - 19.11.2010

Канадскиот парламентарец и потпретседател на Постојаниот комитет за национална одбрана Брајон Вилферт испрати писмо до премиерот на Канада Стивен Харпер со барање за уште посилна канадска поддршка за ...

Апатурај најави повторување на заклучокот на НАТО од Букурешт

Форум - 19.11.2010

Портпаролот на НАТО во петокот најавил дека во однос на приемот на Македонија во Алијансата на самитот во Лисабон ќе биде повторен заклучокот од Букурешт Џејмс Апатурај , како што јавува Дојче Веле, ...

Груевски: Македонија не е член на НАТО само поради грчката блокада

Кирилица - 19.11.2010

Македонија е присутна во Лисабон затоа што ние ги делиме истите вредности со земјите членки на НАТО и заедно со нив учествуваме во многу мисии, а во некои сегменти дури и повеќе од некои држави ...

Груевски: Грција единствена причина што не сме во НАТО

Р.С.Европа - 19.11.2010

,,Единствената причина поради која досега не сме примени во НАТО е блокадата од Грција заради уцената за промена на нашето име и идентитет, нешто на што ние се спротивставивме и за што бараме да се ...

Расмусен се загрева, ама не за Македонија

Алфа - 19.11.2010

Утринско загревање на Андерс Фог Расмусен пред Самитот на кој НАТО треба да донесе важни одлуки кои ќе го одредат изгледот на Алијансата на иднината. Македонија не е дел од тие значајни одлуки.

Турција: Штитот за ПРО да не биде насочен кон конкретна земја

Макфакс - 19.11.2010

Турција инсистира противракетниот штит на НАТО да не биде насочен кон конкретна држава, во случајот Иран, и се чини дека е постигнат договор по ова..

Невладини организации го повикаа НАТО поефикасно да ги заштити цивилите во Авганистан

МРТ - 19.11.2010

Околу 30 невладини организации, кои што работат во Авганистан, ги повикаа денеска земјите од НАТО да преземат итни мерки за поефикасна заштита на цивилите, вознемирени од злоупотребите за кои се ...

Почна самитот на НАТО во Лисабон

Р.С.Европа - 19.11.2010

Во Лисабон почна дводневниот самит на НАТО на кој се гледа како на камен темелник на новата иднина на Алијансата. Новиот стратегиски концепт, ракетната одбрана и Авганистан се на врвот на темите, но ...

Во Лисабон почнува дводневниот Самит на НАТО

МРТ - 19.11.2010

Во португалскиот главен град Лисабон денеска започнува дводневната средба на шефовите на држави или влади на членките на НАТО.

Лисабон, пресвртница и за НАТО?

Р.С.Европа - 19.11.2010

Во Лисабон почна дводневниот самит на НАТО на кој се гледа како на камен темелник на новата иднина на Алијансата. Новиот стратегиски концепт, ракетната одбрана и Авганистан се на врвот на темите, но ...

Почна НАТО самитот во Лисабон

Макфакс - 19.11.2010

Почна самитот на НАТО во Лисабон на кој лидерите на Алијансата треба да ја усвојат стратегијата за повлекување на 150.000 војници од Авганистан и да ги почнат подготовките за поставување на ...

Расмусен: Војниците на НАТО до 2014 ќе се повлечат од Авганистан

Курир - 19.11.2010

Андрес Фог Расмусен, генералниот секретар на НАТО, денес пред почетокот на самитот на алијансата, изјави дека е реално да се очекува странските војници до крајот на 2014 да се повлечат од Авганистан.

Започна средбата на врвот на НАТО во Лисабон

Сител - 19.11.2010

Во Лисабон денеска започна дводневната средба на врвот на НАТО, со едноминутно молчење во знак на почит на загинатите војници на Алијансата.

Франција и Германија постигнаа компромис за нуклеарното оружје и ПРО

Макфакс - 19.11.2010

Франција и Германија постигнаа компромис за нуклеарното разоружување и противракетниот штит. Тие го направија тоа непосредно пред отвор..

Расмусен: Ова е еден од најважните НАТО самити

Курир - 19.11.2010

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен на отворањето на самитот на Алијансата во Лисабон изјави дека сојузниците од НАТО се уникатна и значајна заедница од нации, ангажирани со заеднички ...

Обама: Нато се сложи со планот на САД за антиракетниот штит

Макфакс - 19.11.2010

Претседателот на САД, Барак Обама вечерва изјави дека НАТО се согласи со американскиот план за новиот, проширен систем на антиракетна одбрана за Ев..

НАТО го усвои новиот стратешки концепт

Макфакс - 19.11.2010

НАТО вечерва одлучи да го ратификува својот стратешки концепт за да може во овој век да се справи со новите закани - терористички напади, балистичк..

Во Лисабон почнува дводневниот Самит на НАТО

Алфа - 19.11.2010

Во португалскиот главен град Лисабон денеска започнува дводневната средба на шефовите на држави или влади на членките на НАТО.

Самит на НАТО денеска и утре во Лисабон

Макфакс - 19.11.2010

Новиот стратешки концепт, внатрешната реформа и ракетната одбрана на НАТО, како и односите со Русија ќе бидат во фокусот на Самитот на алијансата, ..

Почнува Самитот на НАТО во Лисабон

Р.С.Европа - 19.11.2010

Почнува дводневниот самит на НАТО во Лисабон. Се очекува главна тема на самитот на лидерите на 28 земји-членки на Алијансата да биде утврдувањето на рокот за намалување на бројот на странски војници ...

ОМД со последен апел до Обама за прием на Македонија во НАТО во Лисабон

Форум - 19.11.2010

Обединетата Македонска Дијаспора со писмо адресирано до американскиот претседател, Барак Обама го повтори барањето за прием на Македонија во НАТО на самитот што денеска и утре се одржува во Лисабон ...

Еднаков третман за сите учесници во мировните операции

Вечер Прес - 19.11.2010

Претседателот Ѓорге Иванов, министрите за надворешни работи и за одбрана, Антонио Милошоски и Зоран Коњановски, денеска ќе се вклучат на Самитот на НАТО во Лисабон.

НАТО ќе ја вклучи Русија?

Вечер Прес - 19.11.2010

Целта на собирот во Лисабон е да и се овозможи на Алијансата да се прилагоди на заканите на 21-от век и да го прошири бројот на своите партнери со вклучување на други големи играчи на светската ...

ДИМЕ ќе не внесе во НАТО

Н.Македонија - 19.11.2010

Ефектот ДИМЕ (дипломатија, информации, војска, економија) значи дека во активностите на НАТО не е вклучена само армијата туку и дипломатијата, информациите и економијата, а тоа не ја исклучува ...

Апатурај: Име па НАТО !

eReporter - 19.11.2010

Македонија нема да стане полноправна членка на НАТО се додека не го реши спорот за името со Грција, повотори денеска портпаролот на Алијансата.

Претседателот Иванов на Самитот на НАТО во Лисабон

Идивиди - 19.11.2010

Скопје, 20 ноември 2010 (МИА) - Претседателот Ѓорге Иванов, заедно со министрите за надворешни работи и за одбрана Антонио Милошоски и Зоран Коњановски, денеска учествуваат на НАТО Самитот што се ...

Дводневен самит на НАТО во Лисабон

А1 - 18.11.2010

Педесет шефови на држави и влади од утре ќе учествуваат на дводневниот самиот на НАТО во Лисабон. „Овој 22. самит е еден од најважните, оцени генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмусен“, ...

Македонија - Македонија итно да влезе во НАТО

Време - 18.11.2010

Итен прием на Македонија во НАТО, на самитот во Лисабон, побара Сели Мекнамара од американската конзервативна фондација „Херитиџ“, со седиште во Вашингтон.

Поради самитот на НАТО безбедносни мерки во Лисабон

Телма - 18.11.2010

Португалските власти презедоа исклучителни мерки за безбедност пред утрешната средба на врвот на НАТО, со цел да спречат остри протести како на претходниот Форум на Алијансата во Стразбур.

Нови закани за НАТО

Deutsche Welle - 18.11.2010

Главни теми на самитот на 28-те земји-членки на НАТО (18 и 19.11. 2010) во Лисабон, ќе бидат новата стратегија со која Aлијансата треба да стане пофункционална, како и потесната соработка со Русија.

НАТО, што беше тоа?

Утрински - 18.11.2010

Кога утре во Лисабон лидерите на НАТО ќе го почнат својот самит, тоа нема да биде вест на денот во Македонија. Всушност, одамна настаните поврзани со НАТО и нашето членство не се вести што ги ...

Американски сенатори бараат поддршка од Обама за Македонија

Утрински - 18.11.2010

Вашингтон - Четворица американски сенатори испратија писмо до претседателот Барак Обама во кое бараат конкретно да се ангажира кај НАТО-сојузниците Македонија да добие формална покана за членство во ...

Македонија - Сенатори бараат од Обама да лобира за Македонија во НАТО

Вест - 18.11.2010

Во низата барања до претседателот на САД Барак Обама Македонија да биде примена во НАТО вчера се придружија и четворица американски сенатори и фондацијата "Херитиџ".

Германија од 2012 година ќе го намали бројот на своите војници во Авганистан

Алсат-М - 18.11.2010

Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле изјави дека од 2012 година неговата земја ќе започне да го намалува бројот на својот контингент во Авганистан.

Западниот Балкан важен за НАТО

Р.С.Европа - 18.11.2010

Домашните експерти сметаат дека поради сеуште присутните ризици, Западниот Балкан останува сфера на интерес на Алијансата.

Бугарија бара заштита од НАТО

Курир - 18.11.2010

Бугарија на самитот во Лисабон ќе бара од НАТО целата територија да и биде под заштита на ракетниот штит. Бугарскиот министер за надворешни работи Николај Младенов изјави дека Бугарија на самитот на ...

Британија со поддршка за реформите во НАТО

Курир - 18.11.2010

Британската влада поддржува реформирање на НАТО, со намалување и измени на команданата структура на Алијансата и на бројот на нејзините бази, соопштено е денеска во Лондон.

Бугарија бара ракетниот штит да ја покрива целата територија на државата

МРТ - 18.11.2010

Бугарскиот министер за надворешни работи Николај Младенов изјави дека Бугарија на самитот на НАТО во Лисабон ќе побара системот за ПРО да ја покрива целата територија на државата.

Зајакнати безбедносни мерки во Лисабон за средата на врвот на НАТО

МРТ - 18.11.2010

Португалските власти презедоа исклучителни мерки за безбедност пред утрешната средба на врвот на НАТО, со цел да спречат остри протести како на претходниот Форум на Алијансата во Стразбур.

Власта за инает на НАТО ги повлече војниците од Авганистан

Шпиц - 18.11.2010

Владата гради армија во рамките на полицијата, предупредуваат експертите, прашувајќи се дали Македонија активно ќе учествува во меѓународните мисии на НАТО откако нема да добие покана за членство во ...

Во наредните два дена ќе се оддржи самиот на НАТО

Р.С.Европа - 18.11.2010

Лидерите на земјите членки на НАТО во наредниве два дена во Лисабон ќе разговараат за постигнатиот напредок во Авганистан, односите со Русија, иднината на Алијансата и антиракетната одбрана.

Македонска делегација на Самитот на НАТО во Лисабон

Нетпрес - 18.11.2010

Македонска делегација предводена од претседателот Ѓорѓе Иванов ќе учествува на Самитот на НАТО што утре и задутре ќе се одржува во Лисабон, Португалија.

Македонска делегација ќе учествува на Самитот на НАТО во Лисабон

Курир - 18.11.2010

На 19 и 20 ноември, во Лисабон ќе се одржи Самитот на шефови на држави и влади на членките на НАТО, кадешто ќе учествува и македонска делегација.

Новото лице на НАТО

Курир - 18.11.2010

Северноатланската алијанса, многу попозната по нејзиниот акроним НАТО се подготвува за промена. Таа треба да се преструктуира за да одговори на новите безбедносни предизвици на 21 век.

Иднината на НАТО на дневен ред во Лисабон

Inpress - 18.11.2010

Лисабон, 18. ноември 2010 (ИНПРЕС) Лидерите на НАТО ќе го фокусираат своето внимание на новиот „стратешки концепт“ во обид за редефинирање на својата улога во ерата по Студената војна.

Германија ќе повлекува војници од Авганистан

Курир - 18.11.2010

Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле изјави дека од 2012 година неговата земја ќе започне да го намалува бројот на својот контингент во Авганистан.

Нема last minute покана за влез во НАТО!

Вечер Прес - 18.11.2010

Пропаѓаат големите надежи за Македонија и од новиот Самит на НАТО што почнува денеска во Лисабон. Грчката блокада и солидарноста на останатите членки веќе две години ја држи земјава во заложништво, ...

Сите бараат нешто за името

Н.Македонија - 18.11.2010

Многу барања ја моделираат позицијата на Македонија по последниот извештај на Европската комисија, тенденциозното бришење на македонскиот јазик од личната карта на земјата во ОН и пред претстојниот ...

Дводневен самит на НАТО во Лисабон

Идивиди - 18.11.2010

Брисел, 18 ноември 2010 (МИА) - Педесет шефови на држави и влади од утре ќе учествуваат на дводневниот самиот на НАТО во Лисабон. - Овој 22.

Итен прием во НАТО

А1 - 17.11.2010

Итен прием на Македонија во НАТО Алијансата на Самитот во Лисабон побара Сели Мекнамара од американската конзервативна фондација „Херитиџ“, со седиште во Вашингтон.

Сели Мекнамара: САД да се заложат за итен прием на Македонија во НАТО

Алсат-М - 17.11.2010

Администрацијата на Барак Обама треба да се заложи за итен прием на Македонија во Северноатлантската алијанса на Самитот во Лисабон и да бидат предводник во поддршката на проширувањето на НАТО, ...

Сенатори и “Херитиџ“ бараат Обама да притиска за прием на Македонија во НАТО

Канал5 - 17.11.2010

Четворица американски сенатори и фонцацијата “Херитиџ“ го повикуваат Барак Обама да помогне Македонија веднаш да биде примена во НАТО.

Мекнамара: САД да се заложат за итен прием на Македонија во НАТО

Кирилица - 17.11.2010

Администрацијата на Барак Обама треба да се заложи за итен прием на Македонија во Северноатлантската алијанса на Самитот во Лисабон и да бидат предводник во поддршката на проширувањето на НАТО, ...

САД да се заложат за итен прием на Македонија во НАТО

МРТ - 17.11.2010

Администрацијата на Барак Обама треба да се заложи за итен прием на Македонија во Северноатлантската алијанса на Самитот во Лисабон и да бидат предводник во поддршката на проширувањето на НАТО, ...

Сенатори од САД ја поддржуваат Македонија за влез во НАТО

Нетпрес - 17.11.2010

Четворица американски сенатори испратиле писмо до претседателот Барак Обама, од него барале тој конкретно да се ангажира кај Нато сојузниците, Македонија да добие формална покана за членство во ...

Турција ќе прифати антиракетен штит под нејзини услови

Нетпрес - 17.11.2010

Турција е подготвена да учествува во плановите на НАТО за изградба на антиракетниот штит, но,само ако Анкара има значајна улога над проектот.

Мекнамара - Адиминистрацијата на Обама да се заложи за итен прием на Македонија во НАТО

Inpress - 17.11.2010

Вашингтон, 17. ноември 2010 (ИНПРЕС) За итен прием на Македонија во Северноатлантската алијанса на Самитот во Лисабон треба да се заложи администрацијата на американскиот претседател Барак Обама, ...

Итен прием на Македонија во НАТО на самитот во Лисабон

Форум - 17.11.2010

Итен прием на Македонија во НАТО Алијансата на самитот во Лисабон побара Сели Макнамара од американската конзервативна фондација „Херитиџ“ (The Heritage Foundation), со седиште во Вашингтон Во својот ...

Мекнамара: Заложба на САД за итен прием на Македонија во НАТО

Курир - 17.11.2010

Аналитичарот на американската фондација „Херитиџ“ Сели Мекнамара, во анализата „Стратегискиот концепт на НАТО 2010: Пет индикатори за успех“ сугерира администрацијата на Барак Обама да се заложи за ...

Сели Мекнамара: САД да се заложат за итен прием на Македонија во НАТО

Сител - 17.11.2010

Администрацијата на Барак Обама треба да се заложи за итен прием на Македонија во Северноатлантската алијанса на Самитот во Лисабон и да бидат предводник во поддршката на проширувањето на НАТО, ...

Американски сенатори даваат поддршка на Македонија за членство во НАТО

Inpress - 17.11.2010

Вашингтон, 17. ноември 2010 (ИНПРЕС) Четворица американски сенатори испратија писмо до претседателот Барак Обама во кое бараат тој конкретно да се ангажира кај сојузниците на НАТО Македонија да добие ...

Во 2010 година во Авганистан загинале 648 странски војници

Курир - 17.11.2010

Бројот на странските загинати војници во Авганистан од почетокот на оваа година достигна 648. Во јужниот дел на Авганистан вчера беа убиени уште двајца војници на Нато.

Турција би можела да влезе во антиракетен штит

Курир - 17.11.2010

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција е подготвена да го прифати антиракетниот штит на НАТО, но само ако Анкара има значителна контрола над овој проект.

Фондација Херитиџ: Итен прием на Македонија во НАТО на самитот во Лисабон

Макфакс - 17.11.2010

Итен прием на Македонија во НАТО Алијансата на самитот во Лисабон побара Сели МекНамара од американската конзервативна фондација „Херитиџ“ (The Her..

Фондација Херитиџ: Итен прием на Македонија во НАТО на самитот во Лисабон

Алфа - 17.11.2010

Итен прием на Македонија во НАТО Алијансата на самитот во Лисабон побара Сели МекНамара од американската конзервативна фондација „Херитиџ“ (The Heritage Foundation), со седиште во Вашингтон.

Ракетниот штит под турска контрола

Вечер Прес - 17.11.2010

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган најави дека Турција е подготвена да учествува во плановите на НАТО за изградба на антиракетниот штит кој ќе ја опфати територијата на сите членки, но само ако ...

Македонија да влезе во НАТО

Вечер Прес - 17.11.2010

Сенаторите Марк Бегич, Ричард Лугар, Џејмс Риш и Џорџ Воинович бараат Македонија да добие формална покана за членство во НАТО на претстојниот самит во Лисабон.

Итен прием на Македонија во НАТО

Вечер Прес - 17.11.2010

Итен прием на Македонија во Алијансата НАТО на Самитот во Лисабон побара Сели Мекнамара од американската конзервативна фондација Херитиџ" со седиште во Вашингтон.

САД да се заложат за итен прием на Македонија во НАТО

Идивиди - 17.11.2010

Вашингтон, 17 ноември 2010 (МИА) - Администрацијата на Барак Обама треба да се заложи за итен прием на Македонија во Северноатлантската алијанса на Самитот во Лисабон и да бидат предводник во ...

Можни сценарија за Македонија по НАТО самитот во Лисабон

А1 - 16.11.2010

Заострена политичка борба, меѓуетнички тензии, социјални немири и економска изолација, што може да доведе до безбедносна дестабилизација, се сценарија што и се предвидуваат на Македонија по самитот ...

Македонија - По Лисабон, Македонија оставена сама на себе

Време - 16.11.2010

Што ќе се случува со Македонија по претстојниот самит на НАТО во Лисабон зависи само од неа, изјави американскиот амбасадор Филип Рикер на дебатата „Македонското членство во НАТО и лисабонскиот ...

Свет - НАТО и Русија ќе соработуваат во Авганистан

Вест - 16.11.2010

БРИСЕЛ, 16 ноември (АП) - НАТО и Русија се подготвени да потпишат серија спогодби за зголемување на соработката во војната во Авганистан, соопштија вчера шефот на НАТО и висок американски службеник.

Расмусен не' олади

Утрински - 16.11.2010

Брисел – „Не очекувам нов развој на проблемот за официјалното име на Македонија до претстојната средба на врвот на НАТО во Лисабон.

НАТО бара излез од Авганистан

Дневник - 16.11.2010

Според извори од НАТО, со планот се предвидува намалување на меѓународните трупи за 150.000 војници и изградба на силни одбранбени структури кои ќе бидат способни да се справат со талибанците Соочена ...

Нема да има чудо во Лисабон

Дневник - 16.11.2010

Сите ја исклучуваат можноста на Самитот на НАТО Македонија да биде примена под референцата, а тоа децидно го кажа и генералниот секретар Расмусен - одлуката од Букурешт не е сменета, вели тој На ...

Обама да се заложи Македонија да добие покана на НАТО самитот во Лисабон

Сител - 16.11.2010

Четворица американски сенатори испратија писмо до претседателот Барак Обама во кое бараат конкретно да се ангажира кај НАТО сојузниците Македонија да добие формална покана за членство во Алијанса на ...

Јанукович нема да присуствува на НАТО самитот во Лисабон

Курир - 16.11.2010

На самитот на НАТО, што ќе се одржува на 19 и 20 ноември во Лисабон, нема да присуствува претседателот на Украина, Виктор Јанукович.

Расмусен не очекува решение за името до Самитот на НАТО во Лисабон

МРТ - 16.11.2010

Не очекувам нов развој на проблемот за официјалното име на Македонија до претстојната средба на врвот на НАТО во Лисабон.

Москва подготвена за интензивирање на соработката со НАТО

МРТ - 16.11.2010

Во работата на Советот Русија-НАТО засега се уште не е ни одблизу се во ред, но Москва е подготвена на поинтензивна соработка со Алијансата, тврди шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

Русија и НАТО се договорија да ја зајакнат соработката во воените операции во Авганистан

МРТ - 16.11.2010

НАТО и Русија се подготвени да склучат серија спогодби за зајакнување на соработката во воените операции во Авганистан, изјави денеска висок американски претставник.

Зависи од Македонија што ќе се случува по Самитот во Лисабон

МРТ - 16.11.2010

Што ќе се случува по Самитот на НАТО во Лисабон зависи од Македонија, од Владата и од граѓаните, изјави денеска американскиот амбасадор Филип Рикер.

Поддршка за влез на Македонија во НАТО од унгарските Американци

Inpress - 16.11.2010

Вашингтон, 16. ноември 2010 (ИНПРЕС) Унгарско-американската коалиција која брои 1,5 милиони членови, Американци со унгарско потекло, испрати писмо до американскиот претседател Барак Обама, ...

Обама да се заложи Македонија да добие покана на НАТО самитот во Лисабон

Кирилица - 16.11.2010

Четворица американски сенатори испратија писмо до претседателот Барак Обама во кое бараат конкретно да се ангажира кај НАТО сојузниците Македонија да добие формална покана за членство во Алијанса на ...

Обама да се заложи Македонија да добие покана на НАТО самитот во Лисабон

Курир - 17.11.2010

Сенаторите Марк Бегич, Ричард Лугар, Џејмс Риш и Џорџ Воинович во писмото до Обама наведуваат дека „САД треба да стават јасно до знаење дека прашањето за името не треба да се поврзува со ...

Четворица сенатори лобираат кај Обама за Македонија во НАТО

Форум - 16.11.2010

Четворица членови на американскиот Сенат упатија писмо до претседателот Барак Обама, во кое се бара негова заложба за формален прием на Македонија во НАТО Алијансата на претстојниот самит во Лисабон ...

НАТО во Лисабон ќе ги редефинира приоритетите согласно глобалните предизвици

МРТ - 16.11.2010

Американскиот амбасадор Филип Рикер, претседателот на ДУИ Али Ахмети и почесниот претседател на институтот Охрид Андреј Лепавцов учествуваа на денешната панел дискусија под наслов „Македонското ...

Рикер: Иднината на Македонија по самитот зависи од вас

А1 - 15.11.2010

„Што ќе се случува со Македонија по престојниот Самит на НАТО во Лисабон зависи од вас самите. Ние ве поддржуваме во изнаоѓањето на решение за спорот со името и во целосните интеграции на земјата“.

Расмунсен:Не очекувам решение на името до Самитот,ниту покана за Македонија во НАТО

Канал5 - 15.11.2010

Не очекувам нов развој на проблемот за официјалното име на Македонија до претстојната средба на врвот на НАТО во Лисабон.

Коњановски: Прашање е на време кога ќе станеме членка на НАТО

Утрински - 15.11.2010

„Прашање на време е кога ќе победи принципиелноста над непринципиелноста и кога Македонија ќе биде полноправна членка на НАТО.

Рикер: Проширувањето нема да биде тема на Самитот на НАТО во Лисабон

Канал5 - 15.11.2010

Проширувањето на НАТО нема да биде приоритет на претстојниот Самит на алијансата во Лисабон. Главни теми треба да бидат ангажманот во Авганистан и редефинирањето на односите на НАТО со Русија и ...

Рикер - Без решение за името, нема влез во НАТО

Алсат-М - 15.11.2010

Без да се реши спорот со името, Македонија нема да може да стане членка на НАТО и ЕУ. Ова денеска го изјавија американскиот амбасадор Филип Рикер и претседателот на ДУИ, Али Ахмети.

Расмусен: Македонија ја пропушта шансата во Лисабон

Алсат-М - 15.11.2010

Онака како што ја загуби шансата во Букурешт во 2008 година, исто и во Стразбур во 2009 година, Македонија се очекува да ја пропушти и шансата на самитот на НАТО во Лисабон, Португалија, поради ...

Рикер: Членството на Македонија во НАТО зависи од вас

Р.С.Европа - 15.11.2010

Проширувањето на НАТО нема да биде приоритет на претстојниот Самит на алијансата во Лисабон. Главни теми ќе бидат ангажманот во Авганистан, редефинирањето на односите на НАТО со Русија и релациите на ...

Расмусен – не очекувајте прием под привременото име

Алфа - 15.11.2010

Расмусен не се надева на брзо решение за името. Генералниот секретар на НАТО - доскоро оптимист, својата песимистичка проценка ја изнесе на прес – конференција во Брисел, само 4 дена пред самитот во ...

Расмусен: Не очекувам брзо решавање на спорот со името

Р.С.Европа - 15.11.2010

Не очекувам брзо решавање на спорот со името до претстојната средба на врвот на НАТО во Лисабон. Проблемот се уште не е решен и не очекувам земјата да биде поканета за членство во Алијансата.

Расмусен не очекува решение за името до Самитот на НАТО во Лисабон

Сител - 15.11.2010

Не очекувам нов развој на проблемот за официјалното име на Македонија до претстојната средба на врвот на НАТО во Лисабон.

Унгарско-американската коалиција бара од Обама да ја поддржи Македонија за НАТО

Курир - 15.11.2010

- Македонија согласно сите стандарди е подготвена за влез во Алијансата, а прашањето за името со кое сме сите запознаени не треба да влијае на нејзиното членство во НАТО, пишува претседателот на ХАЦ ...

Лисабонскиот самит на НАТО без изненадување за Македонија

Макфакс - 15.11.2010

Македонија од пред неколку години ги исполни обврските за членство во НАТО. И како на ланскиот самит, така и на годинашниот се очекува само да не п..

Рикер: Зависи од Македонија што ќе се случува по Самитот во Лисабон

Сител - 15.11.2010

Што ќе се случува по Самитот на НАТО во Лисабон зависи од Македонија, од Владата и од граѓаните, изјави денеска американскиот амбасадор Филип Рикер.

Лисабонскиот самит на НАТО без изненадување за Македонија

Форум - 15.11.2010

Македонија од пред неколку години ги исполни обврските за членство во НАТО. И како на ланскиот самит, така и на годинашниот се очекува само да не пофалат дека сме ја завршиле домашната задача и дека ...

Јовановски: Дали владата сака да не внесе во НАТО

Форум - 15.11.2010

Потпретседателот на опозициската СДСМ, Зоран Јовановски, изрази отворено сомневање дека Владата има искрени намери да ја внесе Македонија во ЕУ и НАТО Учествувајќи во дебатата под наслов „Економските ...

Нови инциденти во Авганистан, 20-тина загинати

Р.С.Европа - 15.11.2010

9-мина припадници на безбедносните сили и 7-мина талибанци загинале во денешната престрелка во северен Авганистан. Според шефот на полицијата во провинцијата Кундуз, до престрелката дошло кога ...

Расмусен: Не очекувам развој на спорот за името до НАТО Самитот во Лисабон

Курир - 15.11.2010

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фoг Расмусен денеска изјави дека не очекува нов развој на проблемот за официјалното име на Македонија до претстојната средба на врвот на НАТО во Лисабон.

НАТО и Русија со нов договор за соработка во војната во Авганистан

Макфакс - 15.11.2010

НАТО и Русија се подготвени да склучат цела низа договори предвидени да се засили соработката во војната во Авганистан, соопшти денес висок америка..

Авганистан 2014-та

Оn.net - 15.11.2010

Еден ден откако претседателот на Авганистан побара намалување на воените операции во државата, официјални претставници од САД обелоденуваат дека веќе постои план за окончување на американската ...

Јовановски: Дали владата сака да не внесе во НАТО

Макфакс - 15.11.2010

Потпретседателот на опозициската СДСМ, Зоран Јовановски, денеска изрази отворено сомневање дека владата има искрени намери да ја внесе Македонија в..

Рикер: НАТО во Лисабон ќе ги редефинира приоритетите согласно глобалните предизвици

Кирилица - 15.11.2010

Американскиот амбасадор Филип Рикер, претседателот на ДУИ Али Ахмети и почесниот претседател на институтот Охрид Андреј Лепавцов учествуваа на денешната панел дискусија под наслов „Македонското ...

Расмусен: Не очекувам решение за името до Самитот на НАТО во Лисабон

Кирилица - 15.11.2010

Не очекувам нов развој на проблемот за официјалното име на Македонија до претстојната средба на врвот на НАТО во Лисабон.

Расмусен - Нема решение за името до Самитот на НАТО во Лисабон

Inpress - 15.11.2010

Брисел, 15. ноември 2010 (ИНПРЕС) Не очекувам нов развој на проблемот за официјалното име на Македонија до претстојната средба на врвот на НАТО во Лисабон.

Рикер: Од Македонија зависи што ќе се случува по Самитот во Лисабон

Курир - 15.11.2010

Американскиот амбасадор Филип Рикер, денес изјави дека што ќе се случува по Самитот на НАТО во Лисабон зависи од Македонија. - Ние ќе продолжиме да ве поддржуваме да се интегрирате во НАТО и во ЕУ.

НАТО не очекува брз прием на Македонија

eReporter - 15.11.2010

Првиот човек на НАТО рече денеска дека не очекува во брзо време да се реши спорот за името меѓу Атина и Скопје, што е услов Македонија да биде примена во Алијансата.

НАТО во Лисабон ќе ги редефинира приоритетите

Идивиди - 15.11.2010

Тетово, 15 ноември 2010 (МИА) - Американскиот амбасадор Филип Рикер, претседателот на ДУИ Али Ахмети и почесниот претседател на институтот Охрид Андреј Лепавцов учествуваа на денешната панел ...