TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шампионот убедлив во Битола

Дневник - 16.09.2006

По двете победи во квалификациите за Лигата на шампионите, ракометарите на Металург стартуваа во домашното првенство со победа против Пелистер од 29-20. Домашните ракометари одржуваа резултатска рамнотежа до 15 минута (6-6), кога и се менуваше водството и за двете екипи.

На стартот - шампионски

Вест - 16.09.2006

МАШКА РАКОМЕТНА СУПЕРЛИГА - МЕТАЛУРГ УБЕДЛИВ НА ГОСТУВАЊЕТО ВО БИТОЛА ПЕЛИСТЕР-МЕТАЛУРГ 20:29 (11:13) БИТОЛА. - Сала "Младост". Гледачи: 2.000. Судии: Чавдаров (Богданци) и Дучков (Гевгелија). ПЕЛИСТЕР: Тоскоски, Митревски, Николовски 4, Пецаковски 2, Павловски 3, Јанкуловски, Петровски 6, ...

Пелистер прегазен од Металург

Време - 16.09.2006

ЗАОСТАНАТ МЕЧ ОД 1. КОЛО Ракометарите на Пелистер се поразени од Металург со 20-29 во заостанатиот натпревар од првото коло од Те-мобајл супер лигата. На битолчани не им помогна ниту домашниот терен да му се спротивстават на далеку поискусниот противник, на кого на крајот целосно му ги препуштија ...

На 30 септември и Младост ќе игра со Брага

Утрински - 15.09.2006

По натпреварот во квалификациите за пласман во групи во Лигата на шампионите меѓу Металург и португалскиот првак Брага, сега и ракометарите на Младост од Богданци, кои годинава ќе играат во ЕХФ купот, ќе ги одмерат силите со португалскиот тим.

Манасков: Металург пак ќе атакува на двојна круна

Време - 14.09.2006

ПРВАКОТ СЕ ЕКИПИРА И НА КЛУПАТА Александра Мазнева-Бундалевска По импресивната играчка кариера, неброени репрезентативни настапи, играње во странство во силни клубови, член на неколку македонски екипи, Пепи Манасков, легендата на македонскиот ракомет најде нов предизвик во животот - реши да почне ...

Пепи го прифати новиот предизвик

Вест - 14.09.2006

РАКОМЕТ - МЕТАЛУРГ ГО ПРЕТСТАВИ СВОЈОТ НОВ СТРУЧЕН ШТАБ Цели две децении беше страв и трепет за противничките мрежи, а сега ќе се обиде да изгради слична репутација и од тренерската клупа. Најдобриот македонски ракометар на сите времиња, Пепи Манасков, од вчера и официјално ја почна својата ...

Манасков и официјално тренер на Металург

Утрински - 14.09.2006

Миодраг Мицковиќ Легендата на македонскиот ракомет, поранешниот репрезентативец и интернационалец. Пепи Манасков и официјално е назначен за нов тренер на Металург по заминувањето на Јовица Цветковиќ од клубот. Тој сж уште го нема потпишано договорот со Металург, но тука веќе нема никакви дилеми, ...

Зарков ја одбра Автокоманда

Дневник - 14.09.2006

Само еден ден пред одигрувањето на дерби-мечот со Пелистер во Битола, скопски Металург се засили со битолскиот пивотмен Александар Зарков, кој, заедно со Пепи Манасков, ќе остане во клубот сезонава како засилувања за Лигата на шампионите.

Александар Зарков во Автокоманда

Вечер Прес - 14.09.2006

За што посупешен старт во престојните наптревари во Лигата на ... За што посупешен старт во престојните наптревари во Лигата на шампионите која стартува идниот месец, каде за прв пат во својата историја нашиот првак Металург ќе игра со европските гиганти како германскиот Флензбург, рускиот Чеховски ...

Пепи Манасков е нов тренер на шампионот Металург

А1 - 13.09.2006

Легендата на македонскиот ракомет Пепи Манасков е нов тренер на шампионот Металург. Нашиот најдобар ракометар на 20-от век го наследува Србинот Јовица Цветковиќ, кој го напушти кормилото пред реваншот со Брага во квалификациите за шампионската лига.

Ќе учиме од големите

Вечер Прес - 13.09.2006

Легендата на македонскиот ракомет Пепи Манасков, кој речиси 25 години... Легендата на македонскиот ракомет Пепи Манасков, кој речиси 25 години беше на спортската сцена и кој остави траен белег на домашна и на меѓународна сцена во повеќе екипи, од новата сезона е пред нов предизвик.

Металург ќе дебитира во Москва во Лигата на шампионите

Утрински - 12.09.2006

Пепи Манасков и официјално назначен за нов тренер, денес треба да каже дали екипата ќе се засили со уште некој ракометар Миодраг МицковиЌ По 11 години настапи во разните европски купови, ракометарите на Металург, за првпат во својата историја ќе играат во групата во Лигата на шампионите.Голем успех ...

Манасков останува во Металург

Дневник - 12.09.2006

Македонската ракометна легенда Пепи Манасков останува во Металург, потврдуваат од македонскиот клуб. Дали Манасков ќе прифати да биде шеф на стручниот штаб или ќе остане да биде само советник, како што беше и на мечот со Брага.

Тешка мисија - да се помрднеме од третото место

Време - 12.09.2006

ПО ПЛАСМАНОТ НА МЕТАЛУРГ ВО ГРУПИТЕ ОД ЛШ Александра Мазнева-Бундалевска Македонскиот ракометен првак Металург е четвртиот тим од нашата земја што ќе игра во фазата по групи во Лигата на шампионите (ЛШ) и има тешка задача - да се помрдне од третото место во групата, што е најголем дострел на ...

Металург скапо ќе ја продава кожата

Вест - 12.09.2006

РАКОМЕТ - ПО ВЛЕГУВАЊЕТО ВО ГРУПИТЕ ОД ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ До саботата само Брага им беше во мислите. Сега веќе зборуваат за повисокото ниво на европскиот ракомет, за Флензбург, Чеховски медведи за Загреб. Тука некаде, меѓу овие гиганти, успеа да се протне и нашиот првак Металург, дебитант во ...

Пепи на кормилото на Металург

Вечер Прес - 12.09.2006

Многумина скептици не веруваа дека македонскиот машки првак... Многумина скептици не веруваа дека македонскиот машки првак Металург лесно ќе се справи со португалскиот шампион на реваншот во Брага, и ќе успее првпат во својата историја да игра во Лигата на шампионите.

Металург ќе биде нашиот адут во елитната евро лига

А1 - 11.09.2006

По се што им се случуваше на теренот и надвор од него, само во ракометната експедиција на Металург веруваа во успешен расплет на квалификацискиот реванш во Брага. Беа испратени со песимизам а успеаја да го елиминираат португалскиот претставник и си обезбедија подолго присуство на европската елитна ...

Лигата на шампионите нов предизвик за скопјани

Дневник - 11.09.2006

Решавачката предност Металург ја направи во второто полувреме, кога со неколку реализирани контри и добра одбрана поведе со 20-26 Ракометарите на Металург ја продолжија традицијата од последниве шест сезони македонските машки екипи да играат во групите од Лигата на шампионите.

Металург се пласира во ЛШ

Време - 11.09.2006

РАКОМЕТ Македонскиот машки ракометен првак Металург направи подвиг и се пласира во натпреварите по групи во Лигата на шампионите (ЛШ), која почнува на 30 септември. Металург во саботата го победи на гостувањето португалскиот тим АБЦ Брага со 32-27 (14-13) и со вкупна предност од пет гола (во Скопје ...

Металург четврти македонски тим во групите од ЛШ

Утрински - 11.09.2006

Успешно деби на клупата на тандемот Манасков-Бошковски, кој го водеше тимот до победа од 32:27 во Брага и пласман во Д-групата Ракометарите на македонскиот првак Металург го исполнија ветувањето и со многу подобра, посодржајна и тактички помудра игра во реваншот од квалификациите го декласираа ...

Металург меѓу великаните

Вечер Прес - 11.09.2006

БРАГА.- Спортска сала. Гледачи: 2.000. Судии: Коен и Перец од Израел... БРАГА.- Спортска сала. Гледачи: 2.000. Судии: Коен и Перец од Израел. Седмерци: Брага 5 (1), Металург 2 (1). Исклучувања: Брага 10, Металург 18 мин. Црвен картон: Ѓоргоновски во 42 и Ангеловски во 53 минута.