TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ќе ги отвораат матните приватизации

А1 - 11.04.2010

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се согласија да се менува уставот за да може одново да се отворат делата за матните приватизции.

ВМРО-ДПМНЕ го прифаќа амандманот на црвенковски

Телма - 11.04.2010

ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти дека го прифаќа амандманот на СДСМ за измена на Уставот во врска со приватизацијата, оценувајќи го повторно како неприменлив и политички блеф.

СДСМ бара да се прифати амандманот за транзициската приватизација

Телма - 11.04.2010

СДСМ бара од ВМРО-ДПМНЕ да го прифати нивниот амандман за дополнување на членот 52 од Уставот на Република Македонија со што би се овозможило „да се расчистат сите обвинувања за ...

ВМРО ДПМНЕ го прифати предлогот на Црвенковски за уставни измени

Канал5 - 11.04.2010

ВМРО ДПМНЕ го прифати предложениот уставен амандман на Бранко Црвенковски за ревизија на приватизацијата. Портпаролот на ВМРО ДПМНЕ Александар Бичиклиски, денеска соопшти дека ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ без јасен став за уставните измени

Алсат-М - 11.04.2010

Денеска ни од ВМРО-ДПМНЕ, ни од СДСМ не се изјаснија дали ќе ги прифатат барањата на ДУИ и на Нова демократија за уставните измени.

ВМРО-ДПМНЕ го прифати амандманот на Црвенковски

Дневник - 11.04.2010

ВМРО-ДПМНЕ вчера соопшти дека го прифаќа предлогот на лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, за измени на Уставот, со кој ќе се оневозможи застарување на кривичната одговорност за ...

ВМРО ДПМНЕ: Никогаш не сме рекле дека не го прифаќаме предложениот амандман

Нетпрес - 11.04.2010

Ние од ВМРО-ДПМНЕ никогаш не сме рекле дека не го прифаќаме предложениот уставен амандман, рече денеска на прес конференција портпаролот на владејачката партија Александар ...

ВМРО-ДПМНЕ го прифаќа уставниот амандман на СДСМ

Сител - 11.04.2010

ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти дека го прифаќа амандманот на СДСМ за измена на Уставот во врска со приватизацијата, оценувајќи го повторно како неприменлив и политички блеф.

ВМРО-ДПМНЕ - Предложениот уставен амандман е блеф на СДСМ и го прифаќаме

Inpress - 11.04.2010

Скопје, 11. април (ИНПРЕС) ВМРО-ДПМНЕ никогаш не излезе со став дека не го прифаќа предложениот уставен амандман.

СДСМ се надева дека ВМРО-ДПМНЕ се искрени за прифаќањето на приватизацискиот амандман

Форум - 11.04.2010

„Ако за Груевски и ВМРО ДПМНЕ расчистувањето на приватизацијата на фирмите со државен и општествен капитал е ситна “политичка и партиска цел“, за мнозинството граѓани е врвен ...

СДСМ - Груевски да не манипулира со правната издржаност на амандманот

Inpress - 11.04.2010

Скопје, 11. април (ИНПРЕС) Ако за Груевски и ВМРО ДПМНЕ расчистувањето на приватизацијата на фирмите со државен и општествен капитал е ситна “политичка и партиска цел“, за ...

СДСМ: Груевски се плаши од амандманот за незастарување на одговорноста за приватизација

Нетпрес - 11.04.2010

Националната платежна картичка, фирмата “Аналтико“, продажбата на Телеком, 30 затворени фирми и други 35 илјади работници кои останале на улица, според СДСМ ова е причина поради ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да го прифати уставниот амандман за приватизацијата

Форум - 11.04.2010

Опозицискиот СДСМ бара од владејачкото мнозинство во Собранието да го прифати нивниот амандман за дополнување на чл.

ВМРО-ДПМНЕ: Со амандаманот СДСМ сака да се амнестира за приватизацијата

Форум - 11.04.2010

„СДСМ и со овој потег докажа дека својот политички интерес го става на прво место и дека за нив интересите на граѓаните и државата воопшто не се приоритет“, рече портпаролот на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Го прифаќаме амандманот на СДСМ за уставни измени

Макфакс - 11.04.2010

СДСМ денеска го повикаа премиерот Никола Груевски да го прифати нивниот амандман за уставни измени, а од матичната партија на Премиерот објавија дека го прифаќаат.

Груевски го прифати амандманот на Црвенковски

Алфа - 11.04.2010

ВМРО-ДПМНЕ го прифаќа амандамнот на СДСМ со кој се оневозможува застарување на кривичните дела сторени во врска со приватизацијата на општествениот капитал.

СДСМ - Груевски да собере храброст и да го прифати Уставниот амандман

Inpress - 11.04.2010

Скопје, 11. април (ИНПРЕС) Претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски, пред неколку дена предложи правно издржан и многу логичен Уставен амандман.

Ревизија на приватизацијата - храброст или политички блеф?

Утрински - 09.04.2010

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, му ја фрли ракавицата на премиерот и лидер на десницата, Никола Груевски, и јавно го повика преку уставни измени за ...

Црвенковски: Владата има одврзани раце за името

Утрински - 09.04.2010

ТЕТОВО - Лидерот на опозиционата СДСМ, Бранко Црвенковски, и за време на вчерашната посета во Тетово го повтори ставот дека актуелната Влада има одврзани раце ...

Македонија - Може да се расчисти со валканите приватизации

Време - 09.04.2010

Со уставниот амандман што го предлага СДСМ се создава уставна основа да се донесе закон со кој би се санкционирале криминалните приватизации и тоа да биде ...

Болна тема за партиски поени

Дневник - 09.04.2010

Двете најголеми партии повторно ја искачија приватизацијата на врвот од политичките топ-теми. Можеби и повеќе од самите приватизации , сомнителни се нивните мотиви за повторното ...

Груевски не го прифати предлогот на Црвенковски за преиспитување на криминалната приватизација

Кирилица - 09.04.2010

Црвенковски одбивањето на Груевски го смета како страв на ВМРО ДПМНЕ од разоткривање на криминалот од приватиацијата Премиерот Никола Груевски како политички ...

Приватизацијата стана политичка перверзија

Н.Македонија - 09.04.2010

Меѓусебно се обвинуваат, а ништо не прават. Двете најголеми политички партии очигледно немаат почит кон македонските граѓани на кои секоја политичка изјава за ...

Поради деликатниот период СДСМ ќе молчи за името

Н.Македонија - 09.04.2010

СДСМ ќе се воздржи од какви било коментари за спорот со името за Македонија да ја зачува преговарачката позиција на државата поради сериозноста и важноста на ...

Приватизацијата се’ уште ја бранува Македонија

Deutsche Welle - 08.04.2010

Денеска во Скопје ќе се одржи нова лидерска средба на парламентарните партии за измена на Уставот во делот на изборот на членови во Судскиот совет.

Со Уставот да се проветри и криминалот

Дневник - 08.04.2010

Огромната, намерно или не, оставена дупка во Кривичниот законик во средината на 90-тите години, кога најголемиот дел од претпријатијата во Македонија се ...

Црвенкоски - Катастрофална кадровска политика во МНР

Inpress - 08.04.2010

Тетово, 8. април (ИНПРЕС) Кадровската политика во Министерството за надворешни работи се води катастрофално.

Црвенковски со дијабетичарите од Тетово

Inpress - 08.04.2010

Скопје, 8. април (ИНПРЕС) Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Бранко Црвенковски, денеска ќе се сретне со претставници на Здружението на ...

Црвенковски - од што се плашат Груевски и ВМРО ДПМНЕ?

Inpress - 08.04.2010

Тетово, 8. април (ИНПРЕС) Лидерот на СДСМ Бранко Црвенкоски денеска во Тетово, го дообјасни вчерашниот предлог за уставни измени кои ќе овозможат кривичните ...

Изводливо е да се смени Уставот за незастарување на делата

Форум - 08.04.2010

ВМРО-ДПМНЕ: Бесмислен е предлогот за незастарување на случаите Без договор на лидерската, нема отворање на Уставот СДСМ: Да не застаруваат делата за ...

Груевски: Приватизацијата е завршена работа

Вечер Прес - 08.04.2010

Политички блеф се предлог-уставните измени на СДСМ, со кои би се оневозможило застарување на кривичните дела поврзани со приватизацијата, оцени вчера премиерот ...

Црвенковски: Подготвен сум да се расчистат криминалните приватизации

А1 - 07.04.2010

Застарување на кривичните дела поврзани со приватизацијата во Македонија не смее да има и затоа СДСМ предлага измени во уставот со кој тоа ќе се оневозможи.

СДСМ предлага криминалната приватизација да не застарува

Телма - 07.04.2010

Пред утрешната лидерска средба, каде ќе се расправа за предлогот на Владата за уставни измени, лидерот на СДСМ Црвенковски најави дека ќе поднесе предлог за ...

И Црвенковски бара промени во уставот

Канал5 - 07.04.2010

И Црвенковски ќе бара промени во уставот – на утрешната лидерска, на Груевски ќе му предложи да се оневозможи да застарат кривичните дела поврзани со ...

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски блефира и манупулира

Кирилица - 07.04.2010

Во стилот на врвен политички манипулатор и преварант, Бранко Црвенковски уште еднаш безобразно пробува да ја излаже јавноста со овој најнов ефтин политички ...

ВМРО-ДПМНЕ: Бесмислен е предлогот за незастарување на случаите

Форум - 07.04.2010

СДСМ: Да не застаруваат делата за приватизацијата СДСМ: Груевски да даде отчет што направил во 2001 година Уште денеска, а не утре на лидерската средба, не му ...

СДСМ ќе бара криминалот со приватизацијата да не застарува

Макфакс - 07.04.2010

СДСМ на утрешната лидерска средба ќе предложи измена и дополнување на членот 52 од Уставот, со кои ќе се оневозможи застарување на кривичните дела, поврзани со ...

СДСМ на лидерската средба со уставен амандман

Сител - 07.04.2010

Измени во Уставот со кои ќе се оневозможи застарување на кривичните дела поврзани со трансформацијата на државниот и општетствен капитал, ќе побара на ...

Црвенкоски - Секој што згрешил нека одговара

Inpress - 07.04.2010

Скопје, 7. април (ИНПРЕС) Сe до овој момент Социјалдемократскиот сојуз се воздржуваше од било какви свои предлози, а сe со цел да се избегне создавање на ...

Бичиклиски - Црвенкоски сака да се амнестира себеси

Inpress - 07.04.2010

Скопје, 7. април (ИНПРЕС) Денес уште еднаш го видовме стариот Бранко Црвенковски. Тој темата приватизација ја користи за уште една манипулација и политички ...

СДСМ: Да не застаруваат делата за приватизацијата

Форум - 07.04.2010

СДСМ: Само по 50 денари месечно за лекови СДСМ бара зголемување на капитацијата за матичните лекари Состојбата на патиштата: катастрофална и одлична?! СДСМ на ...

СДСМ ќе бара криминалот со приватизацијата да не застарува

МРТ - 07.04.2010

СДСМ на утрешната лидерска средба ќе предложи измена и дополнување на членот 52 од Уставот, со кои ќе се оневозможи застарување на кривичните дела, поврзани со ...

Незаконската приватизација да биде кривично дело кое не застарува

Кирилица - 07.04.2010

- Тоа е случај и за 10-те години кога на власт беше СДСМ и за 8-те години кога на власт беше ВМРО-ДПМНЕ.

Кој за што, Бранко за приватизација

Вечер Прес - 07.04.2010

Уставни измени со кои ќе се оневозможи застарување на кривичните дела поврзани со приватизацијата.

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски е врвен политички манипулатор и преварант

eReporter - 07.04.2010

Предмет: Текст од прес конференција Говорник: г-дин Александар Бичиклиски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Датум: 07.04.2010 година Почитувани, Денес уште еднашго ...