TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Металург со „плус еден“ оди во Загреб

24 Вести - 18.03.2012

Нашиот ракометен шампион успеа да го совлада Загреб со 19:18 во првата средба од осминафиналето во Лигата на шампионите и да обезбеди минимална предност пред реваншот во Хрватска за шест дена.

Со гол разлика Металург триумфираше во првиот натпревар со Загреб

Канал5 - 18.03.2012

Македонскиот ракометен првак со победа од 19 – 18 на домашен терен влезе во осминафиналниот двомеч од Лигата на шампионите со Загреб.

Металург со гол предност пред реваншот во Загреб

Вест - 18.03.2012

Металург си обезбеди предност од еден гол за реваншот од осминафиналето на ракометната Лига на шампиони, откако во преполната сала „Борис Трајковски“ го совлада Загреб со 19:18.

Лш ракомет: Металург - Загреб 19:18

Телма - 18.03.2012

Лино Червар со Металург успеа да ги надмудри своите поранешни пулени, Металург го победи Загреб со 19:18 но ќе има многу тешка задача на реваншот во Хрватска да го одбрани тој гол предност.

Металург со гол предност пред реваншот во Загреб

МРТ - 18.03.2012

Ракометарите на Металург го совладаа Загреб со 19:18 (7:9) со обезбедија минимална предност пред осминафиналниот реванш во Лигата на шампиони.

Металург го совлада Загреб со 19:18

Кајгана - 18.03.2012

Ракометарите на Металург го совладаа Загреб со 19:18 (7:9) и обезбедија минимална предност пред осминафиналниот реванш во Лигата на шампиони.

Металург против Загреб во Лигата на шампиони

Макфакс - 18.03.2012

Металург и Загреб, ракометните шампиони на Македонија и Хрватска, попладнево ќе го одиграат првиот осминафинален натпревар во Лигата на шампиони.

Момент за историја за Металург и мак-ракометот

Екипа - 18.03.2012

Откако за себе и за македонскиот ракомет го запишаа најголемиот клупски успех во историјата, ракометарите на Металург вечерва од 17 часот во спортскиот центар „Борис Трајковски“ со желба сепак да ...

Червар знае како против своите, но и тие знаат како против Лино

МКД - 18.03.2012

Металург денеска од 17 часот го игра првиот од двата најважни натпревари во својата историја – осминафиналето од ракометната Лига на шампиони, против европскиот великан, хрватскиот шампион Загреб.

Металург пред историски меч

Курир - 18.03.2012

Македонскиот шампион Металург попладнево (17 часот) во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ го игра еден од најважните натпревари во историјата на македонскиот клупски ракомет.

Ќе се пишува нашата ракометна историја - вечерва Металург-Загреб

Inpress - 18.03.2012

Скопје, 18. март 2012 (ИНПРЕС) Најдобрите ракометари на Металург вечерва од 17. часот во спортскиот центар „Борис Трајковски“ ќе отворат нова страна во македонскиот ракомет.

Копљар: Металург ќе го добиеме со брзо темпо

Екипа - 18.03.2012

Десниот бек на Загреб КО, Марко Копљар, оддава дел од тактиката со која хрватскиот тим ќе се обиде да го нетрализира Металург на денешниот прв осминафинален меч од ЛШ.

Металург: Подготвени да го оставиме срцето на паркетот во „Борис Трајковски“

Екипа - 18.03.2012

Ракометарите на Металург дефинитивно се цврсто решени на нашите љубители на спортот вечерва да им пружат вистински моменти на уживање на првиот натпревар од осминафиналето во Лигата на шампионите ...

Металург бара одмазда против Загреб за 1/4-финале во ЛШ

+инфо - 18.03.2012

Македонскиот ракометен шампион Металург попладнево (17 ч.) го игра најважниот меч во својата историја, соочувајќи се со хрватскиот првак Загреб во првиот 1/8-финален меч од Лигата на шампионите.

Хрватите стравуваат од Червар и од пеколот во СЦ „Борис Трајковски“

Екипа - 18.03.2012

„Нема да има попуст за никого, па ниту за ’мојот’ Загреб во пеколната атмосфера во ’Борис Трајковски’’ – порачува стратегот на Металург Лино Червар пред денешниот натпревар од Лигата на шампионите.

Металург го победи Загреб!

СуперСпорт - 18.03.2012

Во првиот дуел од 1/8 финалето во Лигата на Шампионите, Металург го совлада тимот на Загреб со 19:18 (7:9). Твдр натпревар, како што се очекуваше, со шаховска тактика и малку голови на двете страни.

Металург со предност патува во Загреб

Сител - 18.03.2012

Македонскиот ракометен шампион, Металург успеа да забележи минимална победа од 19-18 во првиот 1/8 финален дуел од ракометната лига на шампионите против хрватскиот првак Загреб.

Металург попладнево ќе се 'пресмета' со Загреб

Press24 - 18.03.2012

Македонскиот шампион Металург попладнево (17 часот) во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ го игра еден од најважните натпревари во историјата на македонскиот клупски ракомет.

Металург го оствари зацртаното, го победи Загреб

МКД - 18.03.2012

Македонскиот рекометен првак оствари минимална победа од 19-18 против хрватскиот шампион Загреб во првиот осминафинален меч во Лигата на шампионите, по вечерашниот спектакл во салата „Борис ...

ЛШ: Еден, ама вреден - Металург го победи Загреб КО (19-18) во Скопје

Екипа - 18.03.2012

Македонскиот првак Металург оствари минимална победа од 19-18 над Загреб КО во првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите, што се одигра во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје.

Миркуловски: Во Загреб можеме подобро

Екипа - 18.03.2012

Металург го совлада Загреб КО со 19-18 во првиот осминафинален меч во ЛШ, а Филип Миркуловски најавува: “Можеме уште подобро на реваншот во Загреб“ .

Обрван: Имаме предност, но знам дека Металург ќе биде незгоден на реваншот

МКД - 18.03.2012

Ивица Обрван, тренерот на Загреб соопшти дека иако резулгтатот е активен за хрватскиот претставник, ништо не е готово. „Можевме и ние да имаме поактивен резултат од минус еден.

Червар: Загреб има активен резултат, но ние немаме што да загубиме на реваншот

МКД - 18.03.2012

Тренерот на Металург, Лино Червар беше задоволен од изданието на неговите избраници и рече дека ова е голема победа над голем клуб. „И едната и другата одбрана беа важен дел од двата тима.

Металург со „плус еден“ оди во Загреб

Оn.net - 18.03.2012

Нашиот ракометен шампион успеа да го совлада Загреб со 19:18 во првата средба од осминафиналето во Лигата на шампионите и да обезбеди минимална предност пред реваншот во Хрватска за шест дена.

Металург триумфираше против Загреб!

+инфо - 18.03.2012

Македонскиот ракометен шампион Металург забележа победа од 19-18 против Загреб во првиот 1/8-финален меч од Лигата на шампионите.

Минимална предност на Металург пред реваншот во Загреб

Макфакс - 18.03.2012

Ракометарите на Металург го совладаа Загреб со 19:18 (7:9) со обезбедија минимална предност пред осминафиналниот реванш во Лигата на шампиони.

Металург против Загреб во осминафиналето во ракометната Лига на шампионите

МРТ - 18.03.2012

Македонскиот шампион Металург попладнево (17 часот) во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ го игра еден од најважните натпревари во историјата на македонскиот клупски ракомет.

Металург го победи Загреб!

Курир - 18.03.2012

Македонскиот ракометен шампион Металург вечерва во „Спортскиот центар Борис Трајковски“ во Скопје пред околу 7.000 гледачи го победи Загреб со 19:18.

Металург минимално го победи Загреб

Оff.net - 18.03.2012

Ракометниот шампион на Македонија, екипата на Металург го победи хрватскиот Загреб со 19:18 и со минимална предност ќе патува на осмина-финалниот реванш натпревар од Лигата на шампиони.

Червар: Победивме „ракометна институција“

Екипа - 18.03.2012

Во таборот на Металург владее задоволство по триумфот од 19-18 над Загреб КО во рамките од осминафиналето во ракометната Лига на шамшпиони.

Металург го победи Загреб!

Нетпрес - 18.03.2012

Македонскиот шампион “Металург“ ја победи екипата на Загреб во првиот осминафиналниот натпревар од ракометната Лига на шампиони.

Червар: Нема да се предадеме во Загреб

Курир - 18.03.2012

Тренерот на Металург Лино Червар, по минималниот триумф во Скопје над хрватскиот шампион Загреб истакна дека е оптимист и дека нашиот шампион нема да се предаде во „Арена“.

Червар: Нема да се предадеме лесно!

СуперСпорт - 18.03.2012

По минималната победа од 19:18 на Мелталург над големиот Загреб, Лино Червар на пресконференцијата изјави дека Металург нема да се предаде во Загреб, и ќе се обиде да се пласира понатаму.

Победата на Металург, најава за историски успех и во Гетеборг (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 18.03.2012

Македонскиот шампион Металург уште еднаш ја израдува ракометната, но и спортската јавност со новиот триумф во Лигата на шампионите, откако со 19-18 славеше над хрватскиот првак, Загреб Кроација ...

Металург минимално над Загреб 19:18

Алфа - 18.03.2012

Со пресврт во последните 15 минути ракоематрите на Металург успеаа да дојдат до победа против Загреб 19:18 во првиот осминафинален дуел во Лигата на шампиони.

Металург против Загреб во осминафиналето во ракометната ЛШ

Сител - 18.03.2012

Македонскиот шампион Металург попладнево (17 часот) во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ го игра еден од најважните натпревари во историјата на македонскиот клупски ракомет.

ФОТО: Металург на крилјата на македонската фаланга

Екипа - 18.03.2012

Металург покажа дека е тим од самиот крем на ракометна Европа, а македонските навивачи уште еднаш покажаа дека се едни од најдобрите на Стариот континент.

Курир АНАЛИЗА: Металург – Кроација Осигурање Загреб

Курир - 18.03.2012

Металург го победи Загреб во првиот дуел од осминафиналето на лигата на шампионите во Скопје пред преполни трибини, со резултат 19-18.

Металург го совлада Загреб

Точка - 18.03.2012

Македонскиот шампион успеа да го совлада Загреб, во првиот осминфинален натпревар од ракометната Лига на Шампиони. Во тежок и неизвесен натпревар, во кој гостите од Хрватска имаа водство во првиот ...

Металург со позитива од гол патува во Загреб

Н.Македонија - 18.03.2012

Македонскиот ракометен шампион со гол предност ќе патува во Загреб на реванш-осминафиналниот натпревар во Лигата на шампионите (ЛШ), откако вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ со 19-18 го совлада Загреб ...

Металург го победи Загреб во осминафиналето

Идивиди - 18.03.2012

Македонскиот ракометен шампион Металург вечерва во „Спортскиот центар Борис Трајковски“ во Скопје пред околу 7.000 гледачи го победи Загреб со 19:18.

Историски меч за Металург

Утрински - 17.03.2012

В недела во „Борис Трајковски“ (17 часот) нашиот првак го игра првиот осминафинален меч во ЛШ против Загреб Кроација Осигурување Го дочекавме и тој ден, за првпат во историјата на ракометот во ...

Металург го респектираме повеќе отколку што тој може да замисли – порака од Ивица Обрван

Канал5 - 17.03.2012

Македонскиот ракометен шампион Металург пишува нови страници во својата клупска историја. Утре од 17 часот во арената „Борис Трајковски“ во Скопје со поддршка од полните трибини „металурзите“ го ...

Во Загреб претпазливи: Металург ни ја нуди улогата фаворит, но тоа не е реално

МКД - 17.03.2012

Ракометарите на Загреб претпладнево со чартер-лет ќе пристигнат во Скопје каде што утре ќе го одиграат првиот осминафинален дуел од Лигата на шампионите со Металург, желни за надигрување, но и ...

Обрван: Го цениме Металург и повеќе од што мислат тие

Екипа - 17.03.2012

Тренерот на Загреб КО, Ивица Обрван, како што е ближи натпреварот со Металург, така се опушта со се поголеми комплименти за тимот на Лино Червар.

Червар: Не ни помислуваме на пораз!

Н.Македонија - 17.03.2012

Посакувавме да влеземе во ЛШ и успеавме, посакувавме да влеземе во фајнлфорот на РЛ и успеавме. Сега на ред е да го искористиме бонусот што ни претстои во осминафиналниот меч со Загреб, оптимистички ...

Металург пишува нова клупска историја

Идивиди - 17.03.2012

Металург ги брои часовите до големата пресметка со Загреб во рамките на 1/8 финалето на Лигата на шампионите. Македонскиот тим очекува Балиќ и компанија да пружат пеколна борба, но веруваат дека ...

Мечот Металург-Загреб со директен пренос и на „Јуроспорт“

Дневник - 16.03.2012

Пресметката во спортскиот центар „Борис Трајковски“ меѓу Металург и Загреб, која ќе се одржи во недела во 17 часот е прогласена за дерби на колото во ракометната Лига на шампионите.

Стратегот на Металург в недела ќе се бори против својот некогашен клуб Загреб

Канал5 - 16.03.2012

Лино Червар беше идеологот на ракометниот клуб Загреб во најголемите успеси на хрватскиот состав. В недела, големиот стратег на своето чедо ќе му биде најголемиот непријател.

Металург отвора ново историско поглавје

Дневник - 16.03.2012

Утре (17 ч.) против Загреб во Скопје, на првиот натпревар од осмина-финалето во ЛШ, македонскиот шампион нема да го има на располагање Мите Стоилов поради повреда, а реконвалесцентите не се целосно ...

Off.net.mk доделува 10 дреса и 5 карти за Металург-Загреб

Оff.net - 16.03.2012

Во соработка со РК Металург, решивме да ги освежиме заедничките фанови и пред натпреварот со Загреб да им поклониме 10 дресови и 5 влезници за натпреварот РК Металург - Загреб КО.

Нема тајни меѓу Металург и Загреб

Екипа - 16.03.2012

Ракометарите на Металург не паѓаат под притисокот што со себе го носи историскиот осминафинален меч од Лигата на шампионите против Загреб, што ќе се одигра в недела со почеток во 17 часот.

Фан зона за натпреварот Металург-Загреб

Кирилица - 16.03.2012

Местото на следење на натпреварот е на терасата на Билјард клубот „Q“ кој се наоѓа во составот на самата С.А. “Борис Трајковски“ Фан зона за следење на ракометниот дуел помеѓу Металург и Загреб.

Фан-зона на дуелот Металург – Загреб

+инфо - 16.03.2012

Ракометниот клуб Металург за сите свои фанови кои не успеаја да обезбедат влезници за 1/8-финалниот меч со Загреб, кој ќе се одигра в недела во СЦ „Борис Трајковски“, ќе организира фан-зона со видео ...

Червар: Загреб е фаворит, но ние не се предаваме

Макфакс - 16.03.2012

Македонскиот ракометен шампион на Македонија, Металург, во недела, ќе одигра еден од најважните натпревари во својата историја.

Металург најавува жестока борба за влез во четвртфиналето од Лигата на шампионите

Press24 - 16.03.2012

Натпреварот Металург - Загреб ќе се одигра в недела со почеток од 17 часот во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје.

Димовски: Нема победа што гарантира четврт-финале

МКД - 16.03.2012

Капитенот на македонскиот ракометен првак Металург, Ванчо Димовски во пресрет на првиот осминафинален меч во Лигата на шампионите против хрватскиот шампион Загреб, истакна дека прва цел на ...

Пред се добар натпревар со Загреб, но на крај и победа

Алфа - 16.03.2012

Целта е исполнета, Металург, се најде меѓу најдобрите 16 во Европа за клубска и ракометна историја во земјава. Натпреварите од 1/8 финалето се бонус од зацртаните цели но кога веќе шансата е на ...

Металург најавува мудра и храбра битка за победа над Загреб

+инфо - 16.03.2012

Македонскиот ракометен првак Металург е подготвен за спортскиот спектакл во недела (17 часот) во спортскиот центар „Борис Трајковски“ против тимот на Загреб во првиот 1/8-финален дуел од Лигата на ...

Мудро и храбро против големиот Загреб

Оn.net - 16.03.2012

Ракометарите на Металург не планираат да застанат на историскиот успех и пласманот во Топ 16 во ракометната Лига на шампионите. Следен предизвик за нив шампионот на Хрватска.

Червар: Било каква, само да е победа против Загреб

Курир - 16.03.2012

Тренерот на македонскиот ракометен шампион, Лино Червар за мечот против Загреб вo недела очекува победа, па било тоа да е со минимална разлика.

Прес конференција на Металург во пресрет на дуелот со Загреб

СуперСпорт - 16.03.2012

Конгресната сала во С.А.“Борис Трајковски“ беше претесна да ги прими сите заинтересирани новинари од нашите печатени, ТВ и електронски медиуми.Точно на пладне започна пресконференцијата на Металург ...

Червар: Македонија ќе игра на ЛОИ во Лондон!

МКД - 16.03.2012

Хрватскиот тренер на ракометниот првак Металург, Лино Червар, кој со Хрватска ги освои сите можни медали од големите натпреварувања, е убеден дека ракометната репрезентација на Македонија ќе успее да ...

Лино: Ништо не прогнозираме, ќе играме

Вечер Прес - 16.03.2012

Металург утревечер во арената "Борис Трајковски" (17 ч.) во првиот осминафинален дуел игра со европскиот гигант Загреб КО, а стратегот на нашиот состав, Червар, вели дека ќе се бие битка до последен ...

Металург посаува победа со Загреб

Точка - 16.03.2012

Целта е исполнета, Металург, се најде меѓу најдобрите 16 во Европа за клубска и ракометна историја во земјава, па се понатаму е само уште еден плус повеќе за македонскиот шампион.

Металург со подобар голман, Загреб со крила

Н.Македонија - 16.03.2012

Победникот, сепак, ќе го решат бековите, смета левиот бек на металурзите Мите Стоилов, кој три години ги бранеше боите на хрватскиот шампион Победникот ќе го решат бековите: Мите Стоилов Два дена ...

Металург и Загреб со мотив до "небо"

Идивиди - 16.03.2012

ДВА ДЕНА ДО ПРВИОТ МЕЧ ОД ТОП 16 ФАЗАТА ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ, ВО СКОПЈЕ ДОАЃА ХРВАТСКИОТ ШАМПИОН Финишираат подготовките за најочекуваниот спортски настан неделава во Македонија, неделната ТОП 16 ...

Почна одбројувањето до спектаклот со Загреб

Утрински - 15.03.2012

Последна потрага по билет за неделниот меч на Металург во Лигата на шампионите Одамна во Скопје за еден спортски настан не вледеело толку големо интересирање како за натпреварот в недела меѓу ...

Балканска пресметка за европски престиж

Дневник - 15.03.2012

Тоа што првиот меЧ го играме во СкопЈе ништо нема да знаЧи. ОЧекувам да доЈдат многу Македонци и на реваншот. Вистинското допрва доаЃа.

Металург - Вардар во 5 и во 10. коло во плејофот

Н.Македонија - 15.03.2012

По извлечената ждрепка за натпреварите од завршницата од македонската Суперлига во ракомет, најголемите фаворити ќе се сретнат во 5. и во последното, 10.

Извиѓач лесна пречка за металурзите

Н.Македонија - 15.03.2012

Металург рутинирано и лесно дојде до очекуваната победа во 19. дуел во Регионалната лига (РЛ) против босанскиот претставник Извиѓач со 31-16, иако и овој пат настапи без стандардните Наум Мојсоски, ...

Червар: Четвртфиналистот во ЛШ ќе се решава во Скопје

Н.Македонија - 15.03.2012

Радува фактот што од вчера сите повредени ракометари ни се приклучија на тренинзите и се работи во мошне позитивна и оптимистичка атмосфера, вели тренерот на Металург, Лино Червар, пред неделниот ...

Три дерби за Вардар, Загреб петпати гостува

Дневник - 14.03.2012

Иако е позната четворката што ќе игра на завршниот турнирот од регионалната ракометна СЕХА-лига, неизвесен е редоследот, кој ќе ги одреди полуфиналните двојки.

Извиѓач се изгуби во Автокоманда

Утрински - 14.03.2012

И без најдобрите, Металург славеше со 31:16 во СЕХА-лигата Ракометарите на Металург му го нанесоа најтешкиот пораз на босанскиот претставник во СЕХА-лигата, Извиѓач, совладувајќи го со 31:16 и без ...

Металург убедлив против Извиѓач

+инфо - 14.03.2012

Ракометарите на Металург убедливо со 31-16 (15-6) славеа над Извиѓач во мечот од регионалната СЕХА лига. Избраниците на Лино Червар го диктираа темпото на играта од почетокот до крајот на мечот во ...

Ракометарите на Металург го победија Извиѓач во СЕХА лигата

МРТ - 14.03.2012

Нова победа постигнаа ракометарите на Металург во рамките на СЕХА лигата откако на домашен терен во „Автокоманда“ го победија тимот на Извиѓач од Љубушки со 31:16.

Ракометарите на Металург го победија Извиѓач во СЕХА лигата

Сител - 14.03.2012

Нова победа постигнаа ракометарите на Металург во рамките на СЕХА лигата откако на домашен терен во сала „Автокоманда“ го победија тимот на Извиѓач од Љубушки со 31:16.

Металург убедлив против Извиѓач

Точка - 14.03.2012

Со победата од 31:16 во дуелот против Извиѓач, ракометарите на Металург и теоретски го обезбедија местото на завршниот турнир во регионалната СЕХА лига.

Предност од четири-пет гола за помирен реванш

Н.Македонија - 14.03.2012

Повеќето од ракометарите на Металург сметаат дека предноста на домашен терен в недела во осминафиналниот дуел со Загреб во Скопје ќе мора да резултира и со поизразена гол-разлика, за да се има ...

Извиѓач следен противник на Металург во СЕХА лигатa

24 Вести - 13.03.2012

Македонскиот ракометен шампион, тимот на Металург, против Извиѓач ќе одигра нов натпревар во регионалната СЕХА лига. Почетокот на овој дуел е вечерва од 18 часот, а ќе се игра во салата „Автокоманда“ ...

Регионална тактика за европски престиж

Дневник - 13.03.2012

Воведниот натпревар за двомечот меѓу Металург и Загреб од осмина-финалето во Лигата на шампионите со резервни состави им припадна на Хрватите, но останаа скриени адутите за новите искушенија Загреб ...

Извиѓач следен противник на Металург во СЕХА лигата

Дневник - 13.03.2012

Македонскиот ракометен шампион, тимот на Металург, против Извиѓач ќе одигра нов натпревар во регионалната СЕХА лига. Почетокот на овој дуел е вечерва од 18 часот, а ќе се игра во салата „Автокоманда“ ...

Сеха лига: Металург - извиѓач 31:16

Телма - 13.03.2012

Металург рутинирано и лесно дојде до очекуваната победа иако и овојпат настапија без стандардните Наум Мојсоски, Миладин Козлина и Ацо Јоновски, кои речиси закрепнаа од претходните повреди, а не ...

Металург го преслуша Извиѓач

Оn.net - 13.03.2012

Нашиот ракометен шампион немаше многу проблеми во дуелот со Извиѓач од Љубушки, кого во рамките на СЕХА лигата на домашен терен го совлада со убедливи 31:16.

Металург со убедлива победа против Извиѓач

СуперСпорт - 13.03.2012

Ракометарите на Металург одиграа уште еден натпревар од регионалната СЕХА лига, “Металурзите“ без никакви проблеми го совладаа тимот на Извиѓач со високи 31:16.

Металург убедлив против Извиѓач

Кирилица - 13.03.2012

Најефикасни во редовите на Металург беа Никола Сточевски и Милан Левов со по шест гола, додека кај гостите Јосип Ерес и Иван Милас реализираа по три.

Металург го прегази Извиѓач

Курир - 13.03.2012

Иако настапи без дел од своите најдобри ракометари, сепак Металург без никакви проблеми стигна до нова победа во рамките на СЕХА лигата.

Металург го прегази Извиѓач

Press24 - 13.03.2012

Со новите три бодови Металург изби на второто место на табелата во ова натпреварување. Од самиот почетокот Металург имаше предност која постојано ја зголемуваше и на полувремето беше 15:6.

Скаутите лесен плен за Металург

Макфакс - 13.03.2012

Ракометарите на Мателург, успешно ја одработија генералната проба пред првиот натпревар со Загреб, во рамките на осмина финалната фаза во Лигата на шампионите.

Металург убедлив во Скопје

Алфа - 13.03.2012

Со победата од 31:16 во дуелот против Извиѓач, ракометарите на Металург и теоретски го обезбедија местото на завршниот турнир во регионалната СЕХА лига.

Чиста десетка за Металург на генералната проба пред Загреб

МКД - 13.03.2012

Македонскиот ракометен првак Металург одигра за чиста десетка на дуелот од СЕХА лигата против Извиѓач и го совлада босанскиот претставник со 31-16 (15-9) во мечот што беше генерална проба пред двата ...

Станиќ: Червар е најзаслужен за успехот на Металург

Таратур - 13.03.2012

Еден од најдобрите голмани во светот и чувар на мрежата на нашиот Металург, Дарко Станиќ во интервју за хрватските медиуми истакна дека Лино Червар е најзаслужен за историскиот успех на Металург, но ...

Металург „изгоре“ во желбата за победа

Оff.net - 13.03.2012

Ракометарите на Металург претрпеа пораз од Хамбург во последното коло од групната фаза на Лигата на шампиони. Металург за прв пат загуби на својот терен, но навивачите со аплауз ги испратија своите ...

Металург го доби посакуваниот противник

Оff.net - 13.03.2012

Во конкуренција на Загреб, Веспрем и Копенхаген, ракометарите на Металург за противник во осминафиналето од Лигата на шампиони го добија шампионот на Хрватска. Желбата на Металург се исполни.

Извиѓач следен противник на Металург во СЕХА лигата

Сител - 13.03.2012

Македонскиот ракометен шампион, тимот на Металург, против Извиѓач ќе одигра нов натпревар во регионалната СЕХА лига. Почетокот на овој дуел е вечерва од 18 часот, а ќе се игра во салата „Автокоманда“ ...

Извиѓач последен тест за Металург пред Загреб

+инфо - 13.03.2012

Македонскиот ракометен шампион Металург вечерва (18 ч.) во Автокоманда го пречекува тимот на Извиѓач од Босна и Херцеговина во дуел од регионалната СЕХА лига.

Станиќ: Червар е Господ во ракометот!

Курир - 13.03.2012

Голманот на Металург, Дарко Станиќ во интервјуто за хрватскиот „Јутарњи лист“, вели дека нивниот тренер Лино Червар во моментов е најдобриот.

Станиќ: Червар е најзаслужен за успехот на Металург

Спортски - 13.03.2012

Еден од најдобрите голмани во светот и чувар на мрежата на нашиот Металург, Дарко Станиќ во интервју за хрватските медиуми истакна дека Лино Червар е најзаслужен за историскиот успех на Металург, но ...

Извиѓач – последен испит на Металург пред дуелите со Загреб

МКД - 13.03.2012

Македонскиот ракометен првак Металург денеска против босански Извиѓач ќе ја има генералната проба пред најважните дуели сезонава за тимот од Автокоманда – осминафиналните средби од Лигата на ...

Дарко Станиќ: Има големи шанси да останам во Металург

Кирилица - 13.03.2012

Дарко Станиќ - човекот кој и донесе триумф на Србија, ја зави во црно Хрватска и и носи успеси на Македонија. Голманот на македонскиот ракометен клуб Металург и српски репрезентативец зборува за ...

СЕХА: Лекција од Металург за Извиѓач (31-16)

Екипа - 13.03.2012

Ракометарите на Металург без посебни проблеми остварија уште една убедлива победа во регионалната СЕХА лига, совладувајќи го Извиѓач со 31-16.

Извиѓач следен противник на Металург во СЕХА лигата

МРТ - 13.03.2012

Македонскиот ракометен шампион, тимот на Металург, против Извиѓач ќе одигра нов натпревар во регионалната СЕХА лига. Почетокот на овој дуел е вечерва од 18 часот, а ќе се игра во салата „Автокоманда“ ...

Станиќ: Червар е тренерско чудо

Вечер Прес - 13.03.2012

Чуварот на мрежата на македонскиот ракометен шампион Металург, Србинот Дарко Станиќ, во интервју за хрватскиот весник Јутарњи лист" упати низа комплименти на адреса на Лино Червар.

Извиѓач лесна песна за металурзите

Н.Македонија - 13.03.2012

Ракометарите на Металург ја забележаа и 14-та победа во Регионалната СЕХА-лига, откако вечерва го совладаа босанскиот претставник Извиѓач од Љубишки со 31-16(15-9) Миркуловски (со топка) во ...

Извиѓач последен тест пред Загреб

Н.Македонија - 13.03.2012

Металург денеска во „Автокоманда“ (18 ч.) ќе го одигра дуелот со Извиѓач од Љубушки, во 21. коло во Регионалната СЕХА-лига, но пак некомплетен, оти ќе одмораат Н.

Металург денеска со Извиѓач, Вардар - Загреб...?

Идивиди - 13.03.2012

Екипата на Металург продолжува да игра по два натпревари неделно во пресрет на натпреварот кој в недела ќе го игра од Лигата на шампионите.

Ослабениот Металург поразен во Вараждин

Утрински - 12.03.2012

Без речиси целиот прв состав, „металурзите“ загубија од Загреб со 30:25 во СЕХА-лига Кроација осигурање Загреб го доби првиот од трите мартовски дуели со Металург, славејќи со 30:25 против ослабениот ...

Победа на Вардар Про, пораз на Металург во СЕХА лигата

Утрински - 12.03.2012

Црвено-црните дома го совладаа Извиѓач со 26:21, додека десеткуваниот Металург загуби на гости кај Загреб со 25:30 Македонските екипи претставници во СЕХА лигата на вчерашните натпревари од 20.коло ...

Победа на Вардар Про, Металург поразен од Загреб

Курир - 12.03.2012

Македонските екипи претставници во СЕХА лигата на вчерашните натпревари од 20.коло имаа половичен успех. Вардар Про на домашен терен го победи Извиѓач, додека Металург загуби на гостувањето кај ...

Победа на Вардар Про, пораз на Металург во СЕХА лигата

МРТ - 12.03.2012

Македонските екипи претставници во СЕХА лигата на натпреварите од 20.коло имаа половичен успех. Вардар Про на домашен терен го победи Извиѓач, додека Металург загуби на гостувањето кај Загреб.

Металург поразен од Загреб

Кајгана - 12.03.2012

Во рамките на регионалната СЕХА лига, ракометарите на македонскиот шампион Металург загубија од Загреб со 30:25. Натпреварот беше своевидна увертира престојниот двомеч на овие две екипи во ...

Металург сепак поразен, но тренерот на Загреб нервозен пред двомечот во ЛШ

Кирилица - 12.03.2012

Ракометарите на македонскиот шампион, Металург, загубија од Загреб во рамките на регионалната СЕХА лига со 30:25. Натпреварот беше своевидна увертира пред престојниот двомеч на овие две екипи во ...

Вардар Про ја задржа лидерската позиција во СЕХА лига

Кирилица - 12.03.2012

Ракометарите на Вардар Про остварија нова сигурна победа во регионалната СЕХА лига, совладувајќи го на домашен терен Извиѓач со 26-21.

Алушовски: Во Скопје се ќе биде поинаку

Екипа - 12.03.2012

Во таборот на Металург не владее разочарување по поразот од Вараждин од екипата на Загреб во рамките од регионалната СЕХА-лига.

Станиќ: Червар е чудо од тренер

Екипа - 12.03.2012

Голманот на Металург, Дарко Станиќ, во интервју за хрватскиот весник „Јутарњи лист“ упати низа комплименти на адреса на Лино Червар.

Преполовениот Металург загуби од Загреб

Точка - 12.03.2012

Ракометарите на Металург го доживеаја вториот пораз во Регионалната СЕХА-лига, откако вчера во Вараждин загубија од осминафиналниот ривал во Лигата на шампионите, Загреб КО, со 25-30 (14-14).

Ослабениот Металург загуби од Загреб

Н.Македонија - 12.03.2012

Кај македонскиот првак најефикасен на мечот во Загреб во Регионалната лига беше бекот Никола Стојчевски со седум гола, во мечот што Загреб го доби со 30-25 Миркуловски (темен дрес) постигна пет гола ...

Сестринскиот дуел во плејофот за Металург

Н.Македонија - 12.03.2012

Во првиот дуел во плејаутот, пак, кичевки на свој терен го совладаа Ел коритон со 23-17, во меч во кој времето беше мерено со три мобилни телефони, откако откажа семафорот Ракометарките на актуелниот ...

Победа на Вардар Про, пораз на Металург

Идивиди - 12.03.2012

Македонските екипи претставници во СЕХА лигата на натпреварите од 20.коло имаа половичен успех Вардар Про на домашен терен го победи Извиѓач, додека Металург загуби на гостувањето кај Загреб.