TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЖРК Вардар лесно до шесттата титула во Купот

Телма - 20.05.2018

ЖРК Вардар со нова титула шестта во Куп на Македонија ја заврши сезоната и стана вториот тим во историјата на женскиот ракомет што пет пати по ред го освојувал во ова натпреварување. „Црвено црните со 10 ракометарки без интернационалките го совлада ...

ЖРК Вардар доминантната ера ја заврши со трофеј од Купот (галерија)

Макфакс - 20.05.2018

ЖРК Вардар го одигра последниот меч во својот доминантен трофеј, за сезоната да ја заврши со титула од Купот на Македонија, освоена по шести пат со 46:24 победа над Металург. Мечот не носеше никаква неизвесност, а за Вардар играа дури десет ...

Ракометарките на Вардар по шести пат до трофејот во купот

Слободен Печат - 20.05.2018

Екипата на Вардар го победи Металург со 46:24 во финалето од Купот на Македонија и сезоната ја заврши на доминантен начин. Вардар е втор тим во историјата на женскиот македонски ракомет што пет пати по ред го освојувал Купот на Македонија.

Ракометарките на Вардар по шести пат до трофејот во купот

Sport M - 20.05.2018

Екипата на Вардар го победи Металург со 46:24 во финалето од Купот на Македонија и сезоната ја заврши на доминантен начин. Вардар е втор тим во историјата на женскиот македонски ракомет што петпати по ред го освојувал Купот на Македонија.

Томовски најдобар голман, а Кузмановски и Јагањац најдобри стрелци на завршницата во Купот

РК Металург - 20.05.2018

Тројца млади ракометари ма Металург заслужено ги добија своите признанија за оствареното на фајналфорот во Купот на Македонија. Нашиот голман Мартин Томовски е прогласен за најдобар голман на фајналфорот, со 32 одбрани на две средби.

Александар Јовиќ: Му дадовме достоен отпор на Вардар

РК Металург - 20.05.2018

Тренерот на Металург Александар Јовиќ остана задоволен од играта на Металург на финалната средба со Вардар: “ Му дадовме достоен отпор на Вардар и на моменти игравме одлично во двете насоки, и во одбраната и во нападот.

После машкото финале и кај дамите Вардар и Металург играат за трофејот во Купот

24 Ракомет - 20.05.2018

Вчера во Битола, Вардар и Металург играа за трофејот од Купот на Македонија во машка конкуренција, а денеска од 13 часот во малата сала во СЦ „Јане Сандански“ ќе се одигра средбаа меѓу Вардар и Металург но кај дамите.

Последно појавување на ЖРК Вардар во овој состав на официјален натпревар

Спортклуб - 20.05.2018

Ракометарките на ЖРК Вардар и на ЖРК Металург со денешниот натпревар од финалето на Купот ќе ја „спуштат завесата“ на домашните натпревари во женска конкуренција. Финалето се игра во СЦ „Јане Сандански“ – мала сала,а почетокот е во 13 часот.

Од 16:15 часот Вардарци на „Чаир“ го играат последниот сезонски натпревар

Вардар - 20.05.2018

Денеска Вардар го игра последниот натпревар во оваа сезона. Овој шампионат 2017/2018, „црвено-црните“ го завршуваат со гостување на „Чаир“ на екипата на Шкупи. Натпреварот започнува од 16:15 часот.

Томовски бранеше на високо ниво

Спортклуб - 20.05.2018

Екипата на Металург во финалето на Купот на Македонија беше вистински ривал на европскиот и македонски шампион Вардар и претрпе тесен пораз од 26:30, а еден од најзаслужните за двата добри натпревара на тимот од Автокоманда беше голманот Мартин ...

Вардарки играат финале против Металург со седум ракометарки! (ФОТО)

Sport 1 - 20.05.2018

Ракометарките на Вардар и на Металург го почнаа финалето од женскиот Куп на Македонија, а составот на Вардар е она што остави впечаток уште пред да почне мечот. Ирина Дибирова и Роберто Гарсија Парондо ова финале го играат со седум ракометарки плус ...

Вардарки го одиграа последниот танц во „Јане Сандански“ и го освоија Купот

24 Ракомет - 20.05.2018

Ракометарките на Вардар стигнаа до петтата титула во Купот на Македонија во серија или вкупно 6. круна во натпреварувањето во историјата на Македонија откако денеска во финалето славеа над Металург со 24:46.

Крај за ЖРК Вардар со шеста титула во Купот на Македонија

Екипа - 20.05.2018

Ракометарките на Вардар очекувано славеа победа против ЖРК Металург со 46-24 и ја освоија шестата титула во Купот на Македонија, петта во серија. За вардарки ова беше официјално и последен натпревар во овој состав кој со одлука на раководството на ...

ЖРК Вардар го освои шестиот трофеј во Купот!

Sport 1 - 20.05.2018

Вардарки и со девет ракометарки лесно го победија Металург со 46-24 и го освоија Купот на Македонија. Металург имаше водство на самиот почеток, но веднаш вардарки го израмнија резултатот, по што во еден момент стигнаа до пет гола разлика (3-8), а на ...

Вардар по шести пат победник на Купот на Македонија

Вардар - 20.05.2018

Во финалето Вардар го победи Металург со 46-24 Доминацијата на Вардар во Македонија заврши сезонава со нов трофеј, во Купот, шести во клупските витрини. Вардар е втор тим во историјата на женскиот македонски ракомет што петпати по ред го освојувал ...

Сите признанија кај репрезентативките на Македонија (ФОТО)

24 Ракомет - 20.05.2018

После завршувањето на финалето во Купот на Македонија и освоената титула на Вардар беа доделени и поединечните признанија, а тие завршија за ракометарките на освојувачот на круната. Награди освоија Јована Мицевска, Теодора Керамичиева и Сара ...

Последно танго на „црвено-црните“: ЖРК Вардар го освои Купот на Македонија

Спортклуб - 20.05.2018

Европскиот вицешампион Вардар ја освои титулата во Купот на Македонија откако во финалето го совладаа Металург со 46:24. Епилогот од овој меч беше познат уште пред почетокот иако Вардар играше со само девет ракометарки.

Вардарки стигнаа до петтиот Куп трофеј во низа

SportMedia - 20.05.2018

Без никакви изнеадувања, ракометарките на Вардар го освоија Купот на Македонија во женска конкуренција. Во финалето, „црвено-црните“ дами немаа никакви проблеми и лесно со 46:24 славеа над Металург.

Толку беше од вардарки!

Екипа - 20.05.2018

Победата против Металург и новата титула во Купот на Македонија го означи карајот на ѕвездениот тим на ЖРК Вардар. „Црвено-црните“ со многу европски ѕвезди во составот во изминатите шест години беа неприкосновени во македонскиот женски ракомет и ...

Трофеј за крај: Вардар се прости од ракометните ѕвезди (ФОТО/ВИДЕО)

24 Ракомет - 20.05.2018

Женската екипа на Вардар денеска го заврши својот поход кој траеше пет години. После пет фајнл-фор турнири и две загубени финалиња ракометарките си заминуваат од Скопје како шампионки. Сите веќе имаат клубови каде ја продолжуваат кариерата, но јасно ...

Лекиќ во солзи: Ниеден збор не може да опише како се чувствуваме

Gol.mk - 20.05.2018

Една од најдобрите ракометарки во светот, Андреа Лекиќ, по пет години си заминува од Вардар, Скопје и Македонија. Со солзи во очите се прости од навивачите кои и ја даваа поддршката во изминатите години и вели дека најпрво сака да се одмори пред да ...

Вардарки со трофејот во Купот ставија крај на едно незаборавно поглавје во историјата на клубот

Дерби - 20.05.2018

Ракометарките на ЖРК Вардар имаа болно простување во Лигата на шампионите откако во големото финале повторно загубија од Ѓер во тесен натпревар, но една недела по тешкиот викенд во Будимпешта, вардарки успеаја да ја доработат задачата на домашна ...

Андреа Лекиќ за 24 Ракомет: Срцето останува засекогаш со Вардар (ВИДЕО)

24 Ракомет - 20.05.2018

Сите ракометарки кои во минатите пет години беа дел од сите учества на Ф4 турнирите на Вардар оставаат неизбришлива трага во таборот на шампионот на Македонија. Тие забележаа моменти кои ќе се паметат засекогаш, но Андреа Лекиќ е една од оние кои ...

ЖРК Вардар доминантната ера ја заврши со трофеј од Купот (галерија)

TopSport - 20.05.2018

ЖРК Вардар го одигра последниот меч во својот доминантен трофеј, за сезоната да ја заврши со титула од Купот на Македонија, освоена по шести пат со 46:24 победа над Металург. Мечот не носеше никаква неизвесност, а за Вардар играа дури десет ...

Ракометарките на Вардар по шести пат до трофејот во купот

Стандард - 20.05.2018

Екипата на Вардар го победи Металург со 46:24 во финалето од Купот на Македонија и сезоната ја заврши на доминантен начин. Вардар е втор тим во историјата на женскиот македонски ракомет што петпати по ред го освојувал Купот на Македонија.

Националниот куп за ЖРК Вардар

Сител - 20.05.2018

Доминацијата на Вардар во Македонија заврши сезонава со нов трофеј, во Купот, шести во клупските витрини. Вардар е втор тим во историјата на женскиот македонски ракомет што петпати по ред го освојувал Купот на Македонија.

Вардарки со трофеј од Купот ја завршија сезоната

МКД - 20.05.2018

Ракометарките на Вардар го победија Металург со 46:24 во финалето од Купот на Македонија и ставија крај на сезоната, но и крај на кариерите во македонскиот шампион. Вардарки играа и со најслабиот состав беа пресилни за Металург победувајќи го со 22 ...

ЖРК Вардар по шестти пат Куп победник

Спортски - 20.05.2018

ЖРК Вардар ја одбрани и втората титула. Девојките на Дибирова и Парондо по успехот и одбраната на титулата во домашното првенство, денеска со победата над Металург 46-24 (19-12), го подигнаа и шестиот Куп трофеј во својата историја.

Вардар заврши на второто место и обезбеди пласман во Лигата на Европа

Вардар - 20.05.2018

После три последователни шампионски титули во изминатите три сезони, во оваа сезона Вардар заврши како второпласиран на табелата во Првата македонска фудбалска Лига. „Црвено-црните“ во изминатите 36.

Вардарки со трофеј го завршија последното танго

Вечер Прес - 20.05.2018

Ракометарките на Вардар го освоија трофејот во Купот на Македонија, откако во финалето го совладаа Металург со 46:24. Епилогот од овој меч беше познат уште пред почетокот иако Вардар играше со само девет ракометарки.

Вардарки со трофејот во Купот ставија крај на едно незаборавно поглавје во историјата на клубот

Точка - 20.05.2018

Ракометарките на ЖРК Вардар имаа болно простување во Лигата на шампионите откако во големото финале повторно загубија од Ѓер во тесен натпревар, но една недела по тешкиот викенд во Будимпешта, вардарки успеаја да ја доработат задачата на домашна ...

Андреа Лекиќ: Срцето останува засекогаш со Вардар (Видео)

Република - 20.05.2018

Сите ракометарки кои во минатите пет години беа дел од сите учества на Ф4 турнирите на Вардар оставаат неизбришлива трага во таборот на шампионот на Македонија. Тие забележаа моменти кои ќе се паметат засекогаш, но Андреа Лекиќ е една од оние кои ...

Вардар стигна до 13. титула во Купот на Македонија

24 Вести - 19.05.2018

Ракометарите на Вардар се победници на Купот на Македонија, откако попладнево во финалето во Битола го совладаа Металург со 30:26. Вардар е првиот и единствен тим со пет триумфи по ред во националниот куп.

ЖРК Вардар му даде 58 голови на Пелистер и обезбеди финале на Купот на Македонија

24 Ракомет - 19.05.2018

Во второто полуфинале на македонскиот ракометен куп во женска конкуренција, ЖРК Вардар очекувано славеше над Пелистер со 27-58 (16-29) и го обезбеди своето шесто финале во Kупот на Македонија.

Две признанија за Металург, а МВП за Кристопанс во Битола (ФОТО)

24 Ракомет - 19.05.2018

Завршниот турнир во Купот на Македонија донесе и поединечни признија за ракометарите кои вчера и денеска играа во Битола во салата „Младост“. Две од нив завршија кај ракометарите на Вардар, додека едно, она најважното, кај вардарци.

Вардар - Металург и во женското финале, Керамичиева даде 16 гола!

Sport 1 - 19.05.2018

Вардар и Металург ќе се пресметаат и во женското финале од ракометниот Куп на Македонија, откако денеска ги решија полуфиналните задачи во сосема различен манир. Додека Вардар беше апсолутен фаворит против Пелистер, декласирајќи го со 31 разлика, ...

Вардар стигна до 13. титула во Купот на Македонија

Кајгана - 19.05.2018

Битола, 19 мај 2018 (МИА) – Ракометарите на Вардар се победници на Купот на Македонија, откако попладнево во финалето во Битола го совладаа Металург со 30:26. Вардар е првиот и единствен тим со пет триумфи по ред во националниот куп.

Уште едно крунисување: Вардарци останаа магнет за титулите (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 19.05.2018

Ракометарите на Вардар и Металург одиграа уште еден интересен натпревар во Купот на Македонија, а победникот на крајот беше очекуван. Сепак, новата титула во Купот беше освоена многу потешко од очекувањата бидејќи Металург даде силен отпор.

Јовиќ: И да се врати Червар, јас ќе останам во Металург

Gol.mk - 19.05.2018

Металург загуби со 30-26 од Вардар , но даде силен отпор во поголем дел од мечот и покажа дека може да парира на европскиот шампион. Тренерот на металурзите, Александар Јовиќ е задоволен од играта на тимот.

Вардар го одбрани трофејот во Купот на Македонија, останува уште во ЛШ

Sport M - 19.05.2018

Вардар е старо новиот шампион во ракометниот куп на Македонија. Во денешното финале, Вардар ја оправда улогата на фаворит, го совлада Металург со 30:26 и ја освои титулата во купот на Македонија.

Томовски: Мечот од плеј-офот беше лош ден, сега покажавме дека може да се носиме со Вардар

Gol.mk - 19.05.2018

Мартин Томовски беше прогласен за најдобар голман на Купот на Македонија , откако се испостави дека е клучен играч во полуфиналето против Работник , а и во финалето против Вардар покажа дека Металург и македонската репрезентација не треба да ...

Металург храбро се држеше, но Вардар дојде до 13. трофеј во Купот на Македонија

Спортклуб - 19.05.2018

Сезоната на рекорди продолжува за Вардар, откако во клупските витрини пристигна и 13-тата куп титула. „Црвено-црните” во финалето во Битола го победија Металург со 30:26. Вардар е првиот и единствен тим кој триумфирал пет пати по ред во Купот на ...

Вардарци не ги даваат титулите! (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Екипа - 19.05.2018

Вардар уште еднаш со победнички пехар, среќен 13-ти за „црвено-црните“ во Купот на Македонија. Во скопското финале среде Битола, со битолски судии и полупразни трибини во салата „Младост“, вардарци ја прославија третата титула сезонава.

Филип Кузмановски за 24 Ракомет ТВ: Игравме за душа иако знаевме дека Вардар е голем фаворит (ВИДЕО)

24 Ракомет - 19.05.2018

Капитенот на Металург, Филип Кузмановски после финалето имаше причина да биде задоволен бидејќи загубија од противник кој беше фаворит на хартија, а воедно изјави дека сите го дале максимумот на теренот.

Вардар ја одбрани титулата во Купот

TopSport - 19.05.2018

Ракометарите на Вардар ја одбранија титулата во Купот на Македонија. Завршниот турнир се играше во Битола, а Вардар во финалето го победи 30-26 (14-12). Вардар во клупските витрини ја смести 13.титула во Купот.

Керамичиева броеше до 16, Вардар убедливо го совлада Пелистер

Gol.mk - 19.05.2018

Ракометарките на Вардар славеа со убедливи 27-58 над Пелистер во второто полуфинале од Купот на Македонија и ќе се борат за трофејот и оваа сезона. Овој меч наликуваше многу на оние претходните во Женската лига, со таа разлика што вардарки сега ...

Жилав отпор на Металург во финалето на Купот на Македонија

РК Металург - 19.05.2018

Вардар очекувано го освои пехарот наменет за победникот во Купот на Македонија, но Металург се покажа како достоен противник, кој, ако игра со срце, е единствен тим во нашата земја што може реално да му се спротивстави на моќниот Вардар.

Вардар стигна до 13. титула во Купот на Македонија

Стандард - 19.05.2018

Ракометарите на Вардар се победници на Купот на Македонија, откако попладнево во финалето во Битола го совладаа Металург со 30:26. Вардар е првиот и единствен тим со пет триумфи по ред во националниот куп.

Вардар стигна до 13. титула во Купот на Македонија

Слободен Печат - 19.05.2018

Ракометарите на Вардар се победници на Купот на Македонија, откако попладнево во финалето во Битола го совладаа Металург со 30:26. Вардар е првиот и единствен тим со пет триумфи по ред во националниот куп.

Вардар стигна до 13. титула во Купот на Македонија

А1 On - 19.05.2018

Ракометарите на Вардар се победници на Купот на Македонија, откако попладнево во финалето во Битола го совладаа Металург со 30:26. Вардар е првиот и единствен тим со пет триумфи по ред во националниот куп.

Вардар стигна до 13. титула во Купот на Македонија

Независен - 19.05.2018

Ракометарите на Вардар се победници на Купот на Македонија, откако попладнево во финалето во Битола го совладаа Металург со 30:26. Вардар е првиот и единствен тим со пет триумфи по ред во националниот куп.

ИСТЕКУВААТ ДОГОВОРИТЕ: Вардар после Шкупи останува без 9 играчи!?

SportMedia - 19.05.2018

На деветмина играчи во Вардар им истекуваат договорите ова лето, а засега од таборот на „црвено-црните“ нема најави за нивно продолжување. Доколку не се продолжат, тогаш минимум деветмина играчи ќе си заминат од вице-првакот, а можеби бројката ќе се ...

Куп на Македонија: Металург и Вардар јуниор во битка за финале

24 Ракомет - 19.05.2018

Три екипи од Скопје и една од Битола денеска ќе се борат за пласман во финалето од Купот на Македонија во женска конкуренција кое утре се игра во малата сала во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје, Многу поинтересно е првото денешно полуфинале во кое ...

Скопско дерби среде Битола: Вардар - Металург за пехарот во Купот!

Sport 1 - 19.05.2018

По пауза од една година Вардар и Металург повторно играат директно за пехарот во ракометниот Куп на Македонија. Вардар е огромен фаворит за да го освои 12. трофеј од ова натпреварување, денеска, во финалето во Битола, во 16.30 часот.

Вардар брка „среќна 13-ка“ против Металург во Купот

Gol.mk - 19.05.2018

Ракометарите на Вардар и Металург ќе играат за трофејот во Купот на Македонија, откако двете скопски екипи беа подобри од битолските, Пелистер и Работник. На последниот меѓусебен дуел, Вардар победи со 19 разлика, но денес очекуваме да гледаме ...

Вардар и Металург во битолско финале за титула во Купот

Екипа - 19.05.2018

Бранителот на титулата Вардар и стариот ривал Металург по една година пауза одново ќе играат финале за титула. Денеска (16.30 ч.) во салата „Младост“ во Битола, двата скопски тима ќе се борат за пехарот во ракометниот Куп на Македонија.

Вардар против Металург во финалето на Купот

Спортски - 19.05.2018

Вардар и Металург денес со почеток од 16:30 часот ќе играат во големото финале од купот на Македонија. Вчера во полуфиналните дуели, Вардар беше подобар од Пелистер, додека Металург го победи тимот на Еурофарм Работник.

ДРАМА во полуфиналето на женскиот Куп: Металург дури по изведувањето на пенали се пласираше во финалето!

24 Ракомет - 19.05.2018

Екипата на Металург е првиот финалист на женскиот ракометен Куп на Македонија. Ракометарките од Автокоманда во првиот полуфинален натпревар славеа над екипата на Вардар Јуниор со резултат 26-25, 20-20 (7-8) и со тоа обезбедија пласман во утрешното ...

Драматично Куп-полуфинале кај жените: Металург по пенали подобар од Вардар Јуниор

Gol.mk - 19.05.2018

Ракометарките на Металург се првиот финалист во Купот на Македонија , откако во драматичен натпревар кој не беше решен во регуларниот дел, беа подобри од Вардар Јуниор со 26-25 на пенали. Во првиот дел беа постигнати вкупно 15 голови, а предноста ...

Пеналите го спречија Вардар јуниор да игра финале

Вардар - 19.05.2018

Нашите ракометарки од Вардар јуниор беа блиску до пласман во финалето на Купот на Македонија , но дури по изведувањето на пенали беа елиминирани. Во полуфиналето ривал ни беше Металург, и на крајот од регуларниот дел на средбата беше 20-20, а потоа ...

Вардар со нова титула, Металург достоен во финалето од Купот

Екипа - 19.05.2018

Вардар ја одбрани и третата титула сезонава. По 13.пат во историјата на клубот вардарци го подигнаа победничкиот пехар во Купот на Македонија. Во финалето на завршниот турнир во Битола, Вардар го победи Металург со 30-26 и ја задржа доминацијата што ...

Скопско дерби среде Битола: Металург даде отпор, но Купот заврши кај Вардар

24 Ракомет - 19.05.2018

Вардар продолжува со доминацијата која ја има во последните години во домашните натпреварувања откако денеска го освои и петтиот Куп на Македонија во серија со што стана првиот тим на кој му успеало да стигне до вакви бројки.

Металург одигра машко финале, но Вардар ја спои двојната круна!

Sport 1 - 19.05.2018

Вардар додаде уште еден пехар во својата ризница, број 13 од ракометниот Куп на Македонија, откако во финалето го надигра Металург со 30-26. За среќа на ракометните фанови, овој натпревар личеше на дерби, Металург беше конкурентен, на моменти и ...

Кристопанс МВП, Томовски најдобар голман на завршницата во Купот на Македонија

Gol.mk - 19.05.2018

Со денешното финале помеѓу Вардар и Металург заврши 26. по ред ракометен Куп на Македонија . Очекувано, најголемиот фаворит ја освои четвртата последователна титула и ги надигра младите ракометари на Александар Јовиќ.

Криштопанс МВП, Томовски најдобар голман во Купот на Македонија

Екипа - 19.05.2018

Десниот бек на Вардар, Даинис Криштопанс го доби признанието за најдобар играч во завршницата од Купот на Македонија што се одржа во Битола, а на кој вардарци ја освоија 13.титула во својата историја.

Вардар го освои Купот, сега останува само уште ЛШ и се да биде како лани

SportMedia - 19.05.2018

Ракометарите на Вардар го освоија и третиот трофеј сезонава, откако „црвено-црните“ триумфираа во Купот на Македонија. Во финалето кое се играше во салата „Младост“ во Битола, Вардар славеше со 30:26 во дуелот со Металург.

Вардарецот Кристопанс најдобар играч во Купот, Томовски – најдобар голман

Sport 1 - 19.05.2018

Вардаровиот џин Данаис Кристопанс ја доби наградата за најдобар играч на завршницата во ракометниот Куп на Македонија, кој денеска заврши со 13-ти трофеј во историјата за црвено-црните. Кристопанс ја доби МВП-наградата во Купот, а титулата за ...

Вардар го одбрани трофејот во Купот на Македонија

Спортклуб - 19.05.2018

Пехарот во Купот на Македонија петта година по ред го освојуваат ракометарите на Вардар, кои по 13.ти пат триумфираат во ова натпреварување откако попладнево во 26.то финале на ова натпреварување го совлада Металург со 30:26 (14:12).

Вардар го надигра Металург и го подигна 13. трофеј во Купот на Македонија

Дерби - 19.05.2018

Ракометарите на Вардар се победници на 26. издание на Купот на Македонија, односно попладнево во завршниот меч на турнирот во Битола го совладаа составот на Металург со 30-26. За разлика од пресметката во домашниот шампионат оваа средба донесе ...

Металург храбро изгина, Вардар го освои купот и ја комплетираше двојната круна!

МКД - 19.05.2018

Вардар со 30:26 го победи Металург во финалето од Купот на Македонија и ја освои двојната круна во домашните натпреварувања, тимот од Автокоманда може да биде задоволен од отпорот кој му го пружи на шампионот.

Ништо ново, Вардар е старо-нов Куп шампион на Македонија

Спортски - 19.05.2018

Вардар и Металург денес го одиграа во големото финале од купот на Македонија во салата “Младост“ во Битола. Црвено-црните успеаа да го одбранат пехарот освоен лани, и да ја освојат 13-тата Куп круна во историјата.

Вардар стигна до 13. титула во Купот на Македонија

Вардар - 19.05.2018

Сезоната на рекорди продолжува за Вардар и во клупските витрини стигна и 13. Куп титула. „Црвено-црните" во финалето во Битола го победија Металург со 30-26. Вардар е првиот и единствен тим со пет триумфи по ред во Купот на Македонија, што досега ...

Вардар го освои купот

Тера - 19.05.2018

„Црвено-црните” во финалето во Битола го победија Металург со 30-26. Вардар е првиот и единствен тим со пет триумфи по ред во Купот на Македонија. Двата натпревари од Купот на Македонија беа последни средби за Вардар пред одигрувањето на Ф4 турнирот ...

Вардар стигна до 13. титула во Купот на Македонија

Република - 19.05.2018

Ракометарите на Вардар се победници на Купот на Македонија, откако попладнево во финалето во Битола го совладаа Металург со 30-26. Вардар е првиот и единствен тим со пет триумфи по ред во националниот куп.

Вардар и Металург во „војна“ за трофејот во Купот

Вечер Прес - 19.05.2018

Ракометарите на Металург ја добија 1/2 финалната пресметка против Еурофарм Работник со 28:21 и закажа дуел со Вардар во финалето од Купот на Македонија. Претходно Вардар исто така славеше над Пелистер.

Пелистер и Еурофарм загубија во полуфиналето на Купот

Тера - 19.05.2018

Двата ривали од Скопје, Вардар и Металург утре во Битола ќе се борат за титулата од Купот на Македонија. По високата победа на Вардар во дуелот со Пелистер, вечерва Металург без многу проблеми славеше над Еурофарм Работник.

Вардар го одбрани трофејот во Купот

Н.Македонија - 19.05.2018

Ракометарите на Вардар се победници на Купот на Македонија, откако попладнево го совладаа Металург со 30-26, во финалето во Битола. Вардар е првиот клуб со пет триумфи едноподруго во националниот куп.

Металург закажа финале со Вардар: Голманот Томовски го уништи Еурофарм

Телма - 18.05.2018

Металург славеше со 28-21 против Еурофарм Работник во второто полуфинале на завршниот турнир во Купот на Македонија во ракомет, што се одржува во Битола. Скопјани го диктираа резултатот и водството од почеток до крај, а можеби најзаслужен за ...

Вардар прв финалист во Купот на Македонија

Канал5 - 18.05.2018

Вардар рутински го совлада Пелистер со 27:46 во првиот полуфинален натпревар од Купот на Македонија. На завршниот турнир, кој се игра во салата „Младост“ во Битола, Пелистер не го искористи домашниот терен и претрпе огромен пораз од 19 поени разлика.

Металург ќе го предизвика Вардар во финалето на Купот на Македонија

Канал5 - 18.05.2018

Металург се пласираше во финалето на Купот на Македонија, откако го совлада Еурофарм Работник со 21: 28 во вториот полуфинален натпревар на завршниот турнир, кој се игра во салата „Младост“ во Битола.

Вардар го реши Пелистер со +19 за очекувано финале во Купот

Телма - 18.05.2018

Вардар очекувано се пласираше во финалето на Купот на Македонија, откако го прегази Пелистер со 46-27 во првото полуфинале на завршниот турнир во Битола. Домашниот тим почна добро и во два наврати имаше водство од два гола разлика, но работите си ...

Ракометна Куп завршница во Битола и во Скопје

Спортклуб - 18.05.2018

Во следните три дена ќе се одиграат завршните турнири во ракометниот куп на Македонија во двете конкуренции. Мажите денеска и утре во Битола во салата Младост ќе се борат за пехарот во ова натпреварување, додека жените натпреварите ќе ги играат во ...

Вардар со 46 гола го прегази Пелистер среде Битола и ќе ја брани Куп-титулата!

Gol.mk - 18.05.2018

Некогаш беше големо дерби на македонскиот ракомет, а сега е само лесен тренинг за екипата на Вардар . Во денешниот прв меч од Ф4 турнирот од Купот на Македонија , бранителот на титулата лесно се справи со битолски Пелистер и очекувано славеше ...

Куп на Македонија: Вардар шампионски против Пелистер за ново финале

24 Ракомет - 18.05.2018

Екипата на Вардар сосема очекувано го реши во своја корист дуелот против Пелистер со 46:27 и стана првиот финалист во Купот на Македонија. Шампионот имаше мирен почеток и сигурно продолжение во кое постојано ја зголемуваше предноста, а во ...

Вардар со тренинг-натпревар против Пелистер до ново финале во Купот

Sport 1 - 18.05.2018

Вардар се пласираше во финалето на Купот на Македонија, откако во првото полуфинале денеска на завршниот турнир во Битола го совлада Пелистер со 46-27. Фаворитот одигра онолку колку што беше потребно за да слави против битолчани и да не се заморува ...

Вардар го „здроби“ Пелистер: Прв финалист во Купот на Македонија! (ФОТО)

Екипа - 18.05.2018

Сосема очекувано Вардар е првиот финалист во Купот на Македонија кој викендов се игра во спортската сала „Младост“ во Битола. Во првата полуфинална пресметка „вардарци“ повеќе од убедливо со 46-27 (20-12) славеа против домашниот Пелистер.

Вардар го растури Пелистер и чека нова титула

SportMedia - 18.05.2018

По титулите во СЕХА Лигата и домашното првенство, ракометарите на Вардар сега на ред е да го освојат и Купот на Македонија. Апсолутните фаворити немаа никакви проблеми во дуелот против Пелистер, во полуфиналето кое се игра во Битола, победувајќи со ...

Вардар немилосрдно го среди Пелистер во полуфиналето од Купот на Македонија

Спортклуб - 18.05.2018

Без никакви проблеми, рутински, РК Вардар го победи Пелистер во полуфиналето од ракометниот куп на Македонија. Откако ги освоија титулите во СЕХА и домашното првенство, Вардар сега ита кон нова титула во Купот на Македонија.

Кога ќе истрчаат „вардарци“ не помага ниту домашниот терен: Пелистер на -19… (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Екипа - 18.05.2018

Ниту домашниот паркет во спортската сала „Младост“ во Битола не можеше да му помогне на Пелистер да избегне убедлив пораз (27-46) од Вардар во првото полуфиналето од Купот на Македонија. „Вардарци“ истрчаа на терен и рутински си ја одработија ...

Вардар очекувано прв финалист во Куп на Македонија

Сител - 18.05.2018

Очекувано ракометарите на Вардар се првите кои обезбедија пласман во финалето на Купот на Македонија чија завршница се одржува во битолската сала „Младост“. Топ фаворитот ја потврди својата улога и со убедливи 46-27 полувреме 20-12 го совлада ...

Вардар го преслуша Пелистер за ново финале во Купот

Дерби - 18.05.2018

Ракометарите на Вардар се први финалисти на новото издание на завршниот турнир на ракометниот Куп во машка конкуренција, на кој и ја бранат титулата освоена минатата година. Во првото полуфинале, избраниците на Раул Гонзалес го совладаа Пелистер со ...

Вардар ја наполни мрежата на Пелистер за пласман во финалето од Купот на Македонија

МКД - 18.05.2018

Вардар очекувано без проблеми го победи Пелистер во полуфиналето од Купот на Македонија, шампионот славеше со 46:27 и се пласира во финале. Започна завршниот турнир во Купот на Македонија кој се игра во салата Младост во Битола.

Вардар го прегази Пелистер и ќе го брани трофејот во купот на Македонија

Sport M - 18.05.2018

Резултатски недостижно, Вардар на полуфиналниот натпревар го совлада Пелистер со високи 46:27. Натпреварот започна одлично, Пелистер делуваше како да има сила да го победи Вардар. На почетокот на натпреварот, Битолчани имаа два гола предност во два ...

Вардар прв финалист во Купот на Македонија

Независен - 18.05.2018

Вардар рутински го совлада Пелистер со 27:46 во првиот полуфинален натпревар од Купот на Македонија. На завршниот турнир, кој се игра во салата „Младост“ во Битола, Пелистер не го искористи домашниот терен и претрпе огромен пораз од 19 поени разлика.

Мартин Поповски: Очекуваме со трофеј да завршиме и во Купот

24 Ракомет - 18.05.2018

Вардар успеа да го совлада Пелистер во Битола како што и се очекуваше и со 46:27 си обезбеди место во финалето. Шампионот имаше тешко отворање на средбата, но и лесно продолжение од дуелот во кој постојано беше во солидна предност.

Битола е ракометен град…ама само за на ТВ! (ФОТО)

24 Ракомет - 18.05.2018

Втора година по ред победникот во Купот на Македонија се решава во Битола. Првата покажа недостатоци, но домаќините се потрудија годинава настанот да биде организиран на повисоко ниво. Публиката навистина имаше забава за време на паузите, герфлор ...

Томче Петрески за 24 Ракомет: Вардар го гледам во финале во Келн (ВИДЕО)

24 Ракомет - 18.05.2018

Тренерот на Пелистер, Томче Петрески имаше можност со своите ракометари да има две пресметки со Вардар во пет дена и сосема извесно е дека тој може да биде задоволен од прикажаното бидејќи момците и на двата дуела одиграа добро во првите 15 минути, ...

Вардар прв финалист во Купот на Македонија

А1 On - 18.05.2018

Вардар рутински го совлада Пелистер со 27:46 во првиот полуфинален натпревар од Купот на Македонија. На завршниот турнир, кој се игра во салата „Младост“ во Битола, Пелистер не го искористи домашниот терен и претрпе огромен пораз од 19 поени разлика.

Васко Димитровски за 24 Ракомет: Одигравме колку што може против Вардар (ВИДЕО)

24 Ракомет - 18.05.2018

Пелистер го извлече максимумот на уште една средба против Вардар, но успеа да се избори само за 27 гола што беше премалку за да може да се обезбеди нешто повеќе против шампионот. Каков ќе биде епилогот се знаеше уште пред мечот, па непознато беше ...

Вардарци се поиграа со Пелистер за ново куп финале

TopSport - 18.05.2018

Вардар со огромни 46:27 го совлада тимот на Пелистер во полуфиналето на Купот на Македонија и сега го чека подобриот од дуелот Металург-Еурофарм Работник во борбата за титулата. Финалето на македонскиот куп се игра во „Младост“ во Битола, и ниту ...

Металург лесно го реши Еурофарм Работник за Куп финале со Вардар

Екипа - 18.05.2018

Вардар и Металург ќе играат во финалето за титулата во Купот на Македонија. „Металурзи“ му се придружија на бранителот на титулата откако славеа победа против Еурофарм Работник со 21-28 во второто полуфинале во завршницата од Купот што се игра во ...

Скопско финале во Битола – Вардар и Металург ќе се борат за титулата

Sport M - 18.05.2018

Иако се очекуваше неизвесен полуфинален натпревар помеѓу Еурофарм и Металург, предноста уште од почетокот на натпреварот беше во рацете на Металург. И двете битолски екипи денеска беа поразени, Вардар го совлада Пелистер со високи 47:26, а екипата ...

Металург преку Еурофарм Работник до финале во Купот

Sport 1 - 18.05.2018

Металург се пласираше во финалето на Купот, откако го победи Еурофарм Работник со 21-28 во второто полуфинале денеска. Во првиот дуел Вардар беше подобар од Пелистер со 46-27. Металург во седмата минута од натпреварот направи разлика од 3-6 и ...

Металург го реши Работник и обезбеди финале против Вардар

Дерби - 18.05.2018

Тимот на Металург е вториот патник во финалето од ракометниот Куп на Македонија откако со 28:21 беше поуспешен од битолски Еурофарм Работник. Избраниците на Јовиќ го контролираа резултатот од самиот старт на средбата и во ниту еден момент не ...

Скопско финале сред Битола

SportMedia - 18.05.2018

Доминација на скопските екипи во дуелите со екипите од Битола, во полуфиналните средби од ракометниот Куп. Иако завршницата се игра во салата „Младост“ во Битола, домашните клубови беа немоќни.

Скопјани се главни фраери во Битола (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Екипа - 18.05.2018

И второто скопско-битолско полуфинале во ракометниот Куп на Македонија во салата „Младост“ во Битола, заврши со победа на гостите од Скопје. Металург неочекувано лесно го совлада Еурофарм Работник (28-21) за скопско финале против Вардар во борбата ...

Металург ќе го предизвика Вардар во финалето на Купот на Македонија

А1 On - 18.05.2018

Металург се пласираше во финалето на Купот на Македонија, откако го совлада Еурофарм Работник со 21: 28 во вториот полуфинален натпревар на завршниот турнир, кој се игра во салата „Младост“ во Битола.

Кузмановски: Против Вардар ќе играме за душа

Gol.mk - 18.05.2018

Еден од најдобрите играчи на Металург , покрај голманот Мартин Томовски , беше и капитенот Филип Кузмановски. Тој постигна шест голови против Работник и го водеше неговиот тим до финале и борба за трофеј во Купот на Македонија против Вардар , „За ...

Вардар прв финалист во Купот на Македонија

Слободен Печат - 18.05.2018

Вардар рутински го совлада Пелистер со 27:46 во првиот полуфинален натпревар од Купот на Македонија. На завршниот турнир, кој се игра во салата „Младост“ во Битола, Пелистер не го искористи домашниот терен и претрпе огромен пораз од 19 поени разлика.

Металург ќе му се спротивстави на Вардар во финалето од Купот на Македонија

МКД - 18.05.2018

Металург лесно ја доби пресметката со Еурофарм Работник со 28-21 и закажа пресметка со Вардар во финалето од Купот на Македонија Двата ривали од Скопје утре во Битола ќе се борат за титулата од Купот на Македонија.

Металург го совлада Работник и ќе го предизвика Вардар во финалето од Купот

Спортклуб - 18.05.2018

Металург се пласираше во финалето до Купот на Македонија, откако го совлада Еурофарм Работник со 21:28 во вториот полуфинален натпревар на завршниот турнир, кој се одржува во салата „Младост“ во Битола.

Сосема очекувано: Металург против Вардар за Куп трофејот

TopSport - 18.05.2018

Металург го елиминираше и вториот битолски клуб во полуфиналето на Купот на Македонија, откако со 28:21 го совлада Еурофарм Работник за да обезбеди дуел со вечниот ривал Вардар во „Младост“ во Битола.

Јовиќ: Како што доликува на финале, за трофејот ќе се борат двете најдобри екипи

Gol.mk - 18.05.2018

Металург , полесно од очекувањата, славеше над Работник со 21-28 во второто полуфинале од Купот на Македонија и ќе се бори за трофејот против Вардар . Тренерот на тимот од Автокоманда, Александар Јовиќ смета дека неговиот тим заслужено се пласира во ...

Металург брзо го “смири“ амбициозниот Еурофарм Работник

РК Металург - 18.05.2018

Металург е вториот финалист во Купот на Македонија, откако вечерва го совлада тимот на Еурофарм Работник, со убедливи 28:21 (15:11). Имајќи го в предвид резултатот од првенствениот натпревар одигран меѓу овие две екипи, кој заврши со израмнети 27:27 ...

Вардарци се поиграа со Пелистер за ново куп финале

Макфакс - 18.05.2018

Вардар со огромни 46:27 го совлада тимот на Пелистер во полуфиналето на Купот на Македонија и сега го чека подобриот од дуелот Металург-Еурофарм Работник во борбата за титулата. Финалето на македонскиот куп се игра во „Младост“ во Битола, и ниту ...

Металург ќе го предизвика Вардар во финалето на Купот на Македонија

Слободен Печат - 18.05.2018

Металург се пласираше во финалето на Купот на Македонија, откако го совлада Еурофарм Работник со 21: 28 во вториот полуфинален натпревар на завршниот турнир, кој се игра во салата „Младост“ во Битола.

Металург-Вардар во финалето на Купот на Македонија

Независен - 18.05.2018

Металург се пласираше во финалето на Купот на Македонија, откако го совлада Еурофарм Работник со 21: 28 во вториот полуфинален натпревар на завршниот турнир, кој се игра во салата „Младост“ во Битола.

Мукаетов: Нека победи ракометот

+инфо - 18.05.2018

Посебна чест и задоволство ми е што денес токму во нашиот град, гостин ми претседателот на Ракометната Федерација на Македонија, Живко Мукаетов, но, тоа што особено ме радува е декаБитолае избран за градот во кој се одржува завршницата на купот на ...

Металург ќе го предизвика Вардар во финалето на Купот на Македонија

+инфо - 18.05.2018

Металург се пласираше во финалето на Купот на Македонија, откако го совлада Еурофарм Работник со 21: 28 во вториот полуфинален натпревар на завршниот турнир, кој се игра во салата „Младост“ во Битола.

Сосема очекувано: Металург против Вардар за Куп трофејот

Макфакс - 18.05.2018

Металург го елиминираше и вториот битолски клуб во полуфиналето на Купот на Македонија, откако со 28:21 го совлада Еурофарм Работник за да обезбеди дуел со вечниот ривал Вардар во „Младост“ во Битола.

Вардар го декласира Пелистер и се пласира во финалето од Купот

Спортски - 18.05.2018

Без никакви проблеми, рутински, РК Вардар го победи Пелистер во полуфиналето од ракометниот куп на Македонија. Откако ги освоија титулите во СЕХА и домашното првенство, Вардар сега ита кон нова титула во Купот на Македонија.

Вардар прв финалист во Купот на Македонија

Курир - 13.05.2021

Ракометниот Купот на Македонија ќе добие нов сопственик, откако тимот на Металург, кој беше последен освојувач на ова натпреварување од пред две години, загуби од Вардаер 1961 во првото полуфинале со 27: 22 полувреме (14: 12 ).

Самсоненко: РК Вардар останува силен и екипиран, а ЖРК Вардар се распушти поради финансии

Скопје24 - 18.05.2018

Ракометот во изминатите години го презеде приматот спорт број еден во нашата земја. Покрај редовните успеси на репрезентацијата, атмосферата ја вжештија РК Вардар и ЖРК Вардар, кои финансирани од Сергеј Самсоненко се претворија во европски гиганти и ...

Распоред на натпреварите од 8. коло во Детската Лига

Вардар - 18.05.2018

Во сабота (19.05.2018 година), шест генерации на Вардар ќе ги играат натпреварите од 8. коло во Детските Лиги. Еве го распоредот и местото на одигрување на истите: ТРЕНИНГ КОМПЛЕКС НА ФФМ Генерација 2005 година: Вардар 1 – Шкупи 1 со почеток во ...

Телма ќе го пренесува Фајнл Фор турнирот

Sport M - 18.05.2018

Денеска Битола живее во спортски дух. Како и минатата година, така и оваа Битолчани се домаќини на големите завршни натпревар од купот на Македонија, односно Фајнл фор турнирот. Денеска на програмата се: 18.05.2018, 16:30 (Полуфинале) РК Вардар – РК ...

„Би сакал битолската публика да нè поддржи и да биде нашиот осми играч“

Gol.mk - 18.05.2018

Спортската сала „Младост“ и оваа година ќе биде домаќин на завршницата на македонскиот ракометен Куп . Во првото полуфинале ќе се сретната ривалите Вардар и Пелистер , додека вториот патник во финалето ќе биде познат по мечот меѓу Еурофарм Работник ...

Скопје против Битола во завршницата на Купот на Македонија!

Екипа - 18.05.2018

Две скопско-битолски полуфиналиња ќе се одиграат денеска во салата „Младост“ во Битола на завршниот турнир од ракометниот Куп на Македонија. Во првото полуфинале (16.30 ч.) играат бранителот на титулата, Вардар и Пелистер.

Самсоненко: Заминувањата на некои играчи се наша грешка, Панчев се обвинува неосновано

Gol.mk - 18.05.2018

Македонскиот фудбалски првак Вардар зад себе остава историска сезона со пласман во Лигата на Европа, но истовремено го загуби и тронот во мак-фудбалот, по кошмарни резултати, со многу турбуленции и дури три променети тренери.

Тренирајте ракомет во регионалните единици на Ракометната академија Вардар

Вардар - 18.05.2018

Ракометната академија Вардар со своите 22 регионални единици ве очекува на уписите за новата, четврта сезона од Вардар Јуниор лигата. Бидете дел од најголемата лига во Македонија каде ќе имате можност да се натпреварувате само со своите врсници, и ...

Ракометарите на Пелистер загубија од Вардар

Тера - 18.05.2018

Вардар го совлада Пелистер со 46:27 во првиот полуфинален натпревар од Купот на Македонија. На завршниот турнир, кој се игра во салата „Младост“ во Битола, Пелистер на домашен терен претрпе пораз од 19 поени разлика.

Пред Купот, Мукаетов на средба со Петровска

Тера - 18.05.2018

Претседателот на ракометната федерација на Македонија, Живко Мукаетов, генералниот секретар на РФМ, Филип Милошевски и директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, денес, пред почетокот на ракометниот куп на Македонија, ја посетија ...

Еурофарм Работник изгуби од Металург

Тера - 18.05.2018

Металург ја доби пресметката со Еурофарм Работник со 28-21 во Битола. По првите 30 минути скопскиот тим веќе имаше предност од четири погодоци и на пауза замина со 15:11. Во вториот дел разликата се зголемуваше и на крајот мечот заврши со конечни ...

Металург втор финалист во Купот на Македонија

Н.Македонија - 18.05.2018

Екипата на Металург вечерва го совлада од битолски Еурофарм Работник со 28:21 и обезбеди финале во ракометниот Куп на Македонија, каде што утре ќе се сретне со Вардар. Играчите на Металург го контролираа резултатот од самиот старт на средбата и во ...

Вардар се пласираше во финалето на Купот на Македонија

Н.Македонија - 18.05.2018

Вардар рутински го совлада Пелистер со 27:46 во првиот полуфинален натпревар од Купот на Македонија. На завршниот турнир, кој се игра во салата „Младост“ во Битола, Пелистер не го искористи домашниот терен и претрпе огромен пораз од 19 поени разлика.

Салата „Младост“ подмладена за ракометниот куп

Н.Македонија - 18.05.2018

Во Битола се е подготвено за завршницата од купот на Македонија во ракомет. Спортската сала „Младост“ токму за овој турнир доби речиси нов лик и е целосно „подмладена”. Над стариот паркет поставена е герфлор-подлога, која целосно го смени ликот на ...

Шеста првенствена титула за вардарки

Н.Македонија - 18.05.2018

Со победата над Металург, 49-24, во последното 28 коло од домашното првенство, ракометарките на Вардар ја одбранија титулата државен првак и шести пат во низа станаа шампионки на Македонија.

Блесна новата подлога во „Младост“, средствата од билетите од Купот во хуманитарни цели

Gol.mk - 17.05.2018

Од вчера новата подлога блесна во спортската сала „Младост“ во Битола и само часови ја делат од официјалното деби на завршниот турнир на Купот на Македонија во ракомет за мажи. Ракометната федерација на Македонија, двата битолски клуба, Пелистер и ...

Почнаа уписите за најконкурентната Вардар Јуниор лига во Македонија

Вардар - 17.05.2018

Стартуваат уписите за новата 2018/19 сезона од најконкурентната ракометна лига во Македонија за млади категории. Вардар Јуниор лигата со четвртата сезона по ред во организација на Ракометната академија Вардар, прераснува во традиција која на децата ...

ЖРК Металург заврши со натпреварите во првенствата на Македонија

Sport M - 17.05.2018

Со средбата од последното, 28. коло ЖРК Металург заврши со своите обврски во домашното првенство, во кое го освои второто место и вицешампионската титула. Во последното коло гостувавме кај европскиот вицешампион ЖРК Вардар и очекувано доживеавме ...

ФОТО: Спортската сала „Младост“ во Битола блесна во полн сјај

Sport M - 17.05.2018

Речиси се е подготвено за овогодишниот завршен турнир на ракометниот Куп на Македонија. Оваа година ракометните клубови од градот по Пелистер ќе го организираат завршниот турнир. Пелистер и Еурофарм работник се домаќини на Ф4 турнирот, а оваа година ...

Утре стартуваат натпреварите во Купот на Македонија

РК Металург - 17.05.2018

Утре во Битола, во салата Младост, почнуваат натпреварите во Купот на Македонија. Во полуфиналето ќе видиме две пресметки меѓу екипите од Скопје и од Битола: 18 мај, 16.30 часот: РК Вардар – РК Пелистер 18 мај, 19.15 часот: РК Еурофарм Работник – РК ...

Вардар деветти, а Металург четиринаесетти најпопуларен клуб на социјалните медиуми

24 Ракомет - 17.05.2018

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ја објави листата на најпопуларните ракометни клубови на социјалните мрежи , а меѓу нив се најдоа и двата македонски претставници- Вардар и Металург. Бројките на оваа листа се заклучно до 1 мај 2018 година, а во ...

Самсоненко: РК Вардар останува силен и екипиран, а ЖРК Вардар се распушти поради финансии

Gol.mk - 17.05.2018

Ракометот во изминатите години го презема приматот спорт број еден во нашата земја. Покрај редовните успеси на репрезентацијата, атмосферата ја вжештија РК Вардар и ЖРК Вардар, кои финансирани од Сергеј Самсоненко се претворија во европски гиганти и ...

Талески, Лазаров и Кузмановски биле вардарови желби: „Ги сакавме кај нас, но...“

Gol.mk - 17.05.2018

Европскиот ракометен првак и македонски гигант, Вардар , сакал во своите редови да ги донесе македонските репрезентативци Филип Талески, Филип Кузмановски, па и Кирил Лазаров, но никогаш не дошло до официјален договор меѓу клубот и играчите.

Вардарки без пораз го подигнаа шампионскиот пехар, останува уште Купот

SportMedia - 17.05.2018

Ракометарките на Вардар го добија и вториот пехар сезонава. Во последното 28. коло од шампионатот, Вардарки беа поуспешни од Металург со 49:24, и уште еднаш ја потврдија доминацијата во домашното првенство.

ВИДЕО: Навивачи на Вардар, не грижете се - и „новиот Штербик“ знае да спушта „ролетни“!

Gol.mk - 17.05.2018

Голманот во ракометот е половина тим, а Арпад Штербик сигурно е повеќе од половина Вардар. Тој ќе одигра уште пет меча за Вардар пред да си замине од Скопје, а следната сезона ќе ги брани боите на Веспрем.

Самсоненко: Нови имиња се голманот Милосављев, Горбок, меѓу новајлиите е и Дмитри Кисељев!

Спортски - 17.05.2018

Gol.mk го објави и продолжението од интервјуто со сопственикот на Вардар Сергеј Самсоненко. Самсоненко сега говори за плановите на РК Вардар во иднина, новите играчи кои веќе се потпишани, можноста Лазаров да дојдеше во Вардар, причината за ...

Самсоненко не останува должен, ги собра ракометарките за збогум

SportMedia - 17.05.2018

Сергеј Самсоненко, сопственикот на Вардар вечерва ги собра ракометарките за да им се заблагодари за целиот придонес во изминатите години во женскиот ракометен клуб. Тој ги однесе на вечера во еден ресторан во Скопје, и никому не остана должен, ...

Вардарки се старо-нови шампионки во Македонија

Спортски - 17.05.2018

Шампионската титула за вардарки беше одамна обезбедена, ама вчера со последниот триумф со 49-24 против Металург, црвено-црните дами завршија нова сезона без пораз. За Вардар ова е шести трофеј во низа, и црвено-црните се втор најтрофеен колектив по ...

Еве всушност колку пари врти Самсоненко во Вардар

Спортклуб - 17.05.2018

Спортскиот колектив Вардар секогаше е актуелна тема, а особено неговиот руски газда Сергеј Самсоненко. На неколку наврати низ интервју првиот човек на „црвено-црните“ откри грубо колку вложува пари во трите клубови, ФК, РК и ЖРК, а порталот ...

Вардар ја прекина најлошата серија на домашен терен во историјата

SportMedia - 17.05.2018

Со триумфот над Академија Пандев, вчера Вардар ја прекина најлошата серија на домашен терен, со пет натпревари без победа. Едно „реми“ и дури четири порази беше низата на „црвено-црните“ во изминатите пет меча пред своја публика.

Вардарки се старо – нови шампионки на Македонија

Република - 17.05.2018

Шампионската титула за вардарки беше одамна обезбедена, но вчера со последниот триумф со 49 – 24 против Металург, црвено-црните дами завршија нова сезона без пораз. За Вардар ова е шести трофеј во низа, и црвено-црните се втор најтрофеен колектив по ...

ЕКСКЛУЗИВНО: Колку милиони се влеваат во спортските клубови на Сергеј Самсоненко?

еМагазин - 17.05.2018

Точно 837 милиони денари или околу 13,6 милиони евра вкупни приходи имале фудбалскиот клуб Вардар и истоимениот ракометен клуб во текот на минатата година. Приходите на ракометниот клуб Вардар во 2017 година изнесувале 412 милиони денари или околу ...

Вардар 12-ти пат првак на Македонија

Н.Македонија - 17.05.2018

На едно коло до крајот на сезоната, ракометарите на Вардар ја одбранија шампионската титула во домашното првенство и во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје, го подигнаа славеничкиот пехар, по триумфот над Пролет со 38-25 во мечот од 9-то коло од ...

Перфектните Вардарки ја освоија шестата титула!

Спортклуб - 16.05.2018

Ракометарките на ЖРК Вардар славеа убедлива победа над Металург со 49:24 во последниот натпревар од женската ракометна лига на Македонија. По финалето во Лигата на шампионите, каде повторно беа поразени од Ѓер со еден гол разлика, за Вардарки ...

Заврши уште една приказна: Вардар ја спушти завесата со 6. титула (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 16.05.2018

Ракометарките на Вардар ја потврдија и 6. круна во првенството, а после овој триумф останува едно прашање. Неизвесноста е дали победата над Металург од 49:24 е последната на вардарки во првенството и дали титулата освоена денеска е последната во ...

ЖРК Вардар со убедлива победа ја потврди новата титула

Дерби - 16.05.2018

Ракометарките на ЖРК Вардар без проблеми го совладаа тимот на ЖРК Металург, а со убедливата победа изразена со резултат 49:24 и дефинитивно заокружија уште сезона во која имаа голема доминација и ја освоија шампионската титула во женското ракометно ...

Вардар со триумф над Академија Пандев во последниот домашен меч

Вардар - 16.05.2018

Интересен и возбудлив натпревар одиграа Вардар и Академија Пандев, во кој што и двата тима се сменија со водствата, за на крајот „црвено-црните“ да дојдат до погодок, и до трите бода на овој меч.

Вардар заврши уште една сезона со титула без пораз

Вардар - 16.05.2018

Вардарки го добија вториот пехар сезонава и тоа за титулата во домашното првенство. Во последното 28 коло Вардар го победи Металург со 49-24 (23-13) и без пораз уште една ја потврди доминацијата во првенството на Македонија.

Последно шампионско крунисување: И Вардарки во празна сала го славеа трофејот (ФОТО)

Sport 1 - 16.05.2018

ЖРК Вардар заминува во историјата, како проект кој по пет години постојано учество на фајнлфор турнирите за жал не успеа да ја израдува македонската јавност со европска титула, па клубот заминува во историја и денеска за последен пат беше крунисан ...

Битола подготвена за Купот: Пелистер и Вардар ja отвораат двојната битолско-скопската пресметка

24 Ракомет - 16.05.2018

Екипите кои во понеделникот ги одмерија силите во Скопје во рамки на првенството, Пелистер и Вардар в петок ќе излезат први на терен на пресметката од Купот на Македонија која ќе биде одржана в Битола.

Уште една титула без пораз за Вардар

МКД - 16.05.2018

Ракометарките на Вардар ја освоија титулата во домашното првенство откако во последното коло го совладаа Металург со 49:24. Вардар ја потврди доминацијата во женскиот ракомет на домашно тло откако и оваа сезона без пораз се прошета во шампионатот.

Вардарки ја освоија шестата шампионска титула

Сител - 16.05.2018

Ракометарките на Вардарки и официјално ја освоија нотата титула шампион на Македонија. Вардарки во последното 28 коло Вардар го победи Металург со 49-24 полувреме 23-13 и без пораз уште една ја потврди доминацијата во првенството на Македонија.

ВИДЕО: Вардар со триумф над Академија Пандев во последното коло

Sport M - 16.05.2018

Интересен и возбудлив натпревар одиграа Вардар и Академија Пандев, во кој што и двата тима се сменија со водствата, за на крајот „црвено-црните“ да дојдат до погодок, и до трите бода на овој меч.

Вардар против Академија Пандев: „Црвено-црните“ последен пат на домашен терен сезонава

Вардар - 16.05.2018

Фудбалерите на Вардар денеска го играат последниот натпревар на домашен терен оваа сезона. „Црвено-црните“ од 16:15 часот го пречекуваат составот на Академија Пандев. Се најавуваат добри временски прилики за време на мечот, со што љубителите на ...

Вардарки денеска ги крунисуваат за шампионки на Македонија

Вардар - 16.05.2018

Ракометарките на Вардар денеска го играат последниот натпревар од женската лига на Македонија за оваа сезона, а противник ни е тимот на Металург. По натпреварот нашите девојки ќе ги добијат и медалите за шампионската титула и пехарот на РФМ.

Навивачи-сега сте на тест, покажете респект: Вардарки денеска за последен пат ќе бидат крунисани како шампионки

24 Ракомет - 16.05.2018

Ракометарките на Вардар денеска за последен пат ќе бидат крунисани како шампионки на Македонија. Од самото формирање на дрим-тимот во 2012 година, ЖРК Вардар ја започна доминацијата во македонскиот и европскиот женски ракомет која за жал симболично ...

ФОТО: Во Битола за првпат ќе се игра ракомет на герфлор подлога

Gol.mk - 16.05.2018

Организаторите на овогодишниот завршен турнир на ракометниот Куп на Македонија , ги вршат последните подготовки за спектаклот кој ќе се одржи овој викенд. Битолските екипи, Пелистер и Еурофарм Работник заеднички ќе го организираат овој Ф4 турнир, а ...

ФОТО: „Младост“ се подготвува за Ф4 во Купот на Македонија

Sport M - 16.05.2018

Спортсаката сала „Младост“ во Битола деновиве се подготвува за Ф4 во Купот на Македонија во Битола. Денеска се поставува специјалната ракометна подлога „герфлор“ . Ова е прв пат во Битола да се игра ракомет на на герфлор ...

28 победи на 28 меча: Вардар доминантно до шеста титула во Женската лига

Gol.mk - 16.05.2018

Ракометарките на ЖРК Вардар го совладаа тимот на Металург со 49-24 во последниот натпревар од Женската лига. По финалето во Лигата на шампионите, за вардарки останаа уште три обврски во Македонија , една лигашка средба и две во Купот на Македонија.

„Вардарки“ само со девет ракометарки на последното крунисување

Екипа - 16.05.2018

Ракометарките на Вардар се закитија и со последниот шампионски трофеј како дел од овој мега-проект, откако доминацијата на домашната сцена ја комплетираа со убедлива победа над ЖРК Металург од 49-24.

Вардарки со перфектен биланс дојдоа до нова круна

24 Ракомет - 16.05.2018

Три дена после Ф4 турнирот во Будимпешта ракометарките на Вардар го одработија и последниот меч во првенството на кој го совладаат тимот на Металург со 49:24. На средба на која се знаеше сè уште пред почетокот неизвесноста беше кој ќе биде конечниот ...

ВИДЕО: Вардар едвај против „пандевци“, Максимов и Барсегјан донесоа пресврт

Gol.mk - 16.05.2018

Вардар ја совлада Академија Пандев со 3-2 во последниот домашен натпревар во сезоната и им се врати на победите по разочарувачкото „вечно дерби“. Јунак на триумфот беше резервистот Максимов, кој постигна два гола на додавања на најдобриот вардарец ...

Останувам во Вардар, следат новите предизвици

Вечер Прес - 16.05.2018

Многу шпекулации кружат околу името на капитенот на Вардар, но тој демантира преселба од Скопје и потенцира дека има нов договор со клубот на уште две години Ракометарите на Вардар ја одбранија титулата во македонското првенство на едно коло до ...

И покрај се’, тие се нашите хероини: Како беа пречекани „вардарки“ пред СЦ Јане Сандански (фото – видео)

Република - 16.05.2018

По разочарувањето во финалето и болниот пораз од Ѓер со само еден разлика, ракометарките на Вардар во понеделникот се вратија во Скопје каде пред салата Јане Сандански беа пречекани од група наввиачи.

,,Книга на славните“ за ракометарките на Вардар

AKO - 16.05.2018

Навивачите може да се простат од ракометарките на Вардар преку потпис во “Книгата на славните” ,,Како резултат на сите пораки на поддршка и благодарност до клубот за сите радости во изминативе пет сезони, раководството на ЖРК Вардар ќе им овозможи ...

Вардар е повторно првак на Македонија

Канал5 - 15.05.2018

Ракометарите на Вардар ја одбранија титулата во македонското првенство на едно коло до крајот на плејофот, откако со 38:25 го совладаа Пролет. За „црвено-црните“ ова е четврта титула во низа или вкупно 12-тата титула првак на Македонија.

Вардар и тероретски e првак на Македонија

Вардар - 15.05.2018

Со триумфот над Пролет од 38-25 (16-13) Вардар ја одбрани титулата во првенството на Македонија, 12. во клупската историја. На едно коло до крај на плејофот Вардар има предност во однос Металург, и без оглед на исходот од последното коло вардарци се ...

Вардар нема конкуренција, по 12. пат е шампион на Македонија

24 Ракомет - 15.05.2018

Со одигрувањето на мечот од 9. коло од плеј-офот во Супер машката лига, екипата на Вардар ја одбрани титулата во првенството и дојде до уште еден трофеј со што одново стана шампион на Македонија, а ова е 12-круна за Вардар.

Недопирливи: „Вардарци“ прославија нова титула во Македонија

Екипа - 15.05.2018

Ракометарите на Вардар го добија денешниот натпревар против Пролет со убедливи 38-25, што беше доволно за „црвено-црните“ по девет кола од плејофот да ја одбранат шампионската титула. Фаворитската улога оваа сезона беше оправдана уште полесно од ...

Вардар е шампион на Македонија

МКД - 15.05.2018

Ракометарите на Вардар со 38:25 го победија Пролет и ја одбранија титулата во македонското првенство, вкупно 12. во нивната историја. На едно коло до крајот, пред натпреварот со Металург, Вардар ја завери шампионската титула, па последниот меч ќе ...

Со "Книга на славните" - ЖРК Вардар ќе остане вечен

SportMedia - 15.05.2018

ЖРК Вардар ги брои деновите на згаснување, се ближи крајот на ѕвездениот состав, почнува ерата на мракот во женскиот ракомет. За разлика од вчерашниот дочек на ракометарките кој беше оскуден, денеска од клубот информираат дека на нивната адреса ...

Вардар и теоретски ја потврди новата титула во македонското првенство

Дерби - 15.05.2018

Вардар наскоро ќе ја брани европската титула на турнирот во Келн, а во меѓувреме успешно ја одбрани титулата во домашното ракометно првенство. Со денешната победа со резултат 38:25 над Тинекс Пролет, избраниците на Раул Гонзалес на едно коло до ...

Пехарот број 2 е во рацете на Вардар

SportMedia - 15.05.2018

Со триумфот над Пролет од 38-25 (16-13) Вардар ја одбрани титулата во домашното првенстви и стигна 12-та во клупската историја. На едно коло до крај на плејофот „црвено-црните" имаат предност во однос Металург, и без оглед на исходот од последното ...

Вардар повторно Шампион на Македонија

Sport M - 15.05.2018

Црвено-црните со убедлива победа од 38:25 славеа против Пролет и ја одбранија титулата Шампион на Македонија. За Вардар оваа титула е вкупно 12 од домашното првенство. Во пред последното коло Вардар ја обезбеди титулата, а на последниот натпревар ...

Вардарци продолжија со жнеење на трофеи: Заокружена втора серија од четири титули (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 15.05.2018

Пред празни трибини и пред едвај педесетина навивачи ракометарите на Вардар денеска беа крунисани во старо-нови шампиони на Македонија. Навивачите ги заборавија своите миленици во последниот натпревар сезонава во СЦ „Јане Сандански“. Ова е вкупно 12.

Титула број 12 за загревање за Фајнал фор за РК Вардар (галерија)

TopSport - 15.05.2018

РК Вардар со 38:25 го совлада Пролет за и официјално да ја обезбеди 12-тата титула на шампион на Македонија на едно коло до крајот на плеј-офот. Ова е четврта титула во низа за „црвено-црните“, со што го израмнија рекордот од 2000 до 2004 година и ...

Најтажниот пехар во вардаровата историја! (ФОТО)

Sport 1 - 15.05.2018

Вардар стана шампион на Македонија, веројатно, најлесно од сите досегашни 12 случаи. Знаеме дека ривалството со Металург веќе со години е сенка на едно време, но овој пат и јавноста заборави.

Запишете ги вашите пораки: ЖРК Вардар отвора „Книга на славните“

Gol.mk - 15.05.2018

Пет години по ред ЖРК Вардар е во самиот европски врв. Трипати беше третопласиран а последниве две сезони го освојува сребрениот медал. Тоа е успех со кој ретко која екипа може да се пофали.

Вардар е повторно првак на Македонија

А1 On - 15.05.2018

Ракометарите на Вардар ја одбранија титулата во македонското првенство на едно коло до крајот на плејофот, откако со 38:25 го совладаа Пролет. За „црвено-црните“ ова е четврта титула во низа или вкупно 12-тата титула првак на Македонија.

Вардар на коло пред крајот ја завери титулата

Спортклуб - 15.05.2018

Со триумфот над Пролет од 38:25 (16:13) Вардар го одбрани тронот во првенството на Македонија, и дојде до 12-тата титула во клупската историја. На едно коло до крај на плеј-офот Вардар има предност во однос Металург, и без оглед на исходот од ...

Млада навивачка напиша прекрасна песна за ЖРК Вардар!

Sport 1 - 15.05.2018

Ракометарките на Вардар, повторно, не ги посака среќата во Лигата на шампиони против Ѓер и вторпат изгубија во големото финале, но навивачите не ги напуштија, па на социјалните мрежи можеа да се прочитаат голем број мотивациски пораки за Вардарки, ...

Вардар е повторно првак на Македонија

Независен - 15.05.2018

Ракометарите на Вардар ја одбранија титулата во македонското првенство на едно коло до крајот на плејофот, откако со 38:25 го совладаа Пролет. За „црвено-црните“ ова е четврта титула во низа или вкупно 12-тата титула првак на Македонија.

Вардар е повторно првак на Македонија

Слободен Печат - 15.05.2018

Ракометарите на Вардар ја одбранија титулата во македонското првенство на едно коло до крајот на плејофот, откако со 38:25 го совладаа Пролет. За „црвено-црните“ ова е четврта титула во низа или вкупно 12-тата титула првак на Македонија.

Вардар е повторно првак на Македонија

+инфо - 15.05.2018

Ракометарите на Вардар ја одбранија титулата во македонското првенство на едно коло до крајот на плејофот, откако со 38:25 го совладаа Пролет. За „црвено-црните“ ова е четврта титула во низа или вкупно 12-тата титула првак на Македонија.

Вардар го победи Пролет, и се промовира во старо-нов шампион на Македонија

Спортски - 15.05.2018

Со триумфот над Пролет од 38-25 (16-13) Вардар ја одбрани титулата во првенството на Македонија, 12. во клупската историја. На едно коло до крај на плејофот Вардар има предност во однос Металург, и без оглед на исходот од последното коло вардарци се ...

Самсоненко: Македонија ми е како моја земја и немам притисок, продолжувам со инвестиции во Вардар!

Скопје24 - 15.05.2018

Вардар постигна огромни успеси, за коишто спортските ентузијасти во Македонија можеа само да фантазираат и ретко кој можеше да предвиди дека ќе станат дел од нашата спортска историја. Ако пред една деценија некој ви кажеше дека во иста година РК ...

Самсоненко: Немам притисок, продолжувам со инвестиции во Вардар!

Убавина и Здравје - 15.05.2018

Рускиот бизнисмен кој речиси пет години несебично инвестира во „црвено-црното“ семејство Вардар постигна огромни успеси, за коишто спортските ентузијасти во Македонија можеа само да фантазираат и ретко кој можеше да предвиди дека ќе станат дел од ...

Титула број 12 за загревање за Фајнал фор за РК Вардар (галерија)

Макфакс - 15.05.2018

РК Вардар со 38:25 го совлада Пролет за и официјално да ја обезбеди 12-тата титула на шампион на Македонија на едно коло до крајот на плеј-офот. Ова е четврта титула во низа за „црвено-црните“, со што го израмнија рекордот од 2000 до 2004 година и ...

Вардар е повторно првак на Македонија

Кајгана - 15.05.2018

Скопје, 15 мај 2018 (МИА) - Ракометарите на Вардар ја одбранија титулата во македонското првенство на едно коло до крајот на плејофот, откако со 38:25 го совладаа Пролет. За „црвено-црните“ ова е четврта титула во низа или вкупно 12-тата титула ...

Црвено црните се шампиони: Вардаровите ракометари ја одбранија и втората титула оваа година, остануваат уште два пехари

Курир - 15.05.2018

Ракометарите на Вардар ја одбранија титулата во македонското првенство на едно коло до крајот на плејофот, откако со 38:25 го совладаа Пролет. За „црвено-црните“ ова е четврта титула во низа или вкупно 12-тата титула првак на Македонија.

„Два во еден“ – Пелистер Еурофарм: Битола создава ракометен „џин“

Екипа - 15.05.2018

Скопските клубови Металург и Вардар повеќе од десет години доминираат на македонската ракометна сцена, но тоа наскоро би можело да се промени, по се погласните најави дека во Битола ќе се создава дрим-тим, и тоа со фузија на двата актуелни ...

Пелистер и Вардар ќе ја отворат завршницата од Купот во „Младост“

Gol.mk - 15.05.2018

Пред една недела беше направена ждрепката за Купот на Македонија кој втора година по ред ќе се одржи во салата „Младост“ во Битола. Истата одлучи Пелистер да се сретне со бранителот на титулата Вардар, а вториот битолски претставник, Еурофарм ...

Самсоненко: Македонија ми е како моја земја и немам притисок, продолжувам со инвестиции во Вардар!

Gol.mk - 15.05.2018

Вардар постигна огромни успеси, за коишто спортските ентузијасти во Македонија можеа само да фантазираат и ретко кој можеше да предвиди дека ќе станат дел од нашата спортска историја. Ако пред една деценија некој ви кажеше дека во иста година РК ...

Дадете ја својата благодарност кон ЖРК Вардар преку потпис во “Книгата на славните”

24 Ракомет - 15.05.2018

Раководството на ЖРК Вардар како резултат на сите пораки на поддршка и благодарност до клубот за сите радости во изминативе пет сезони, ќе им овозможи на сите фанови во специјално направена “Книга на славните” да го искажат својата љувов и ...

Самсоненко: Буџетот на Вардар веројатно ќе биде 7-8 милиони евра

Оff.net - 15.05.2018

Парите од ЖРК Вардар нема да се одлеваат во другите два клуба, изјави газда Сергеј Самсоненко во интервју за гол.мк. Точно е дека им касни со плата, ама тврди дека не му останал должен на ниту еден ...

Вардарки ќе имаат „Книга на славните“ во која ќе можат да се потпишат навивачите

МКД - 15.05.2018

Вардар реши да направи „Книга на славните“ за своите ракометарки каде навивачите ќе можат да ги запишат своите пораки, желби, поддршка и благодарност за девојките. Иако не успеја да се искачи на највисокото место во Европа, женскиот тим на Вардар ...

Самсоненко : Ги отфрлам шпекулациите дека заминувам од Вардар !

Спортски - 15.05.2018

Околу Вардар се шират серија шпекулации за неговата иднина, се очекуваше официјално произнесување на газдата на трите клуба г-н Сергеј Самсоненко. Па така денеска Самсоненко даде интервју за gol.mk.

Вака се сака Вардар? Последен натпревар дома сезонава, а го гледаат едвај 50 луѓе!

Gol.mk - 15.05.2018

Европскиот шампион Вардар со забрзано темпо ги игра натпреварите во плеј-офот од Суперлигата и веќе по девет меча ќе може да ја одбрани титулата. Доколку слави над Пролет, Вардар ќе ја освои 12-тата титула во клупската историја.

Вардар е повторно првак на Македонија

Локално - 15.05.2018

Ракометарите на Вардар ја одбранија титулата во македонското првенство на едно коло до крајот на плејофот, откако со 38:25 го совладаа Пролет. За „црвено-црните“ ова е четврта титула во низа или вкупно 12-тата титула првак на Македонија.

Вардар е повторно првак на Македонија

Либертас - 15.05.2018

Ракометарите на Вардар ја одбранија титулата во македонското првенство на едно коло до крајот на плејофот, откако со 38:25 го совладаа Пролет. За „црвено-црните“ ова е четврта титула во низа или вкупно 12-тата титула првак на Македонија.

Самсоненко: Доцниме со плата затоа што мене ми е тешко да издржам, не сум добил никаква помош од државата

Република - 15.05.2018

Вардар постигна огромни успеси, за коишто спортските ентузијасти во Македонија можеа само да фантазираат и ретко кој можеше да предвиди дека ќе станат дел од нашата спортска историја. Ако пред една деценија некој ви кажеше дека во иста година РК ...

Романските фанови: Андреа, следната сезона Вардар и Букурешт ќе ја поделат европската титула (ФОТО)

24 Ракомет - 14.05.2018

Андреа Лекиќ и нејзините соиграчки од Вардар не можат да го скријат разочарувањето по вчерашниот пораз од Ѓер во финалето на Лигата на шампионите. Оваа година тагата е многу поголема ако се знае дека и дефинитивно дојде крајот на убавата петгодишна ...

ФОТО: Сребрените вардарки пристигнаа дома и во солзи се збогуваа со фановите

Gol.mk - 14.05.2018

Македонскиот ракометен колектив ЖРК Вардар не успеа да го освои европскиот трон за крај на авантурата. Тимот заминува во историјата како европски вицепрвак, а покрај сребро од своите минати години има и бронза.

„И покрај поразот не заборавајте што направи ЖРК Вардар за Македонија“

Gol.mk - 14.05.2018

Ракометна Македонија жали за новата пропуштена шанса на ЖРК Вардар конечно да се закити со шампионската титула од елитата на европскиот ракомет. Вардарки во синоќешното финале во Будимпешта повторно загубија од Ѓер и од „црвено-црниот“ дрес ќе се ...

СЕДМЕРЕЦ: Го „утнавме“ зицерот!

Екипа - 14.05.2018

Завршува приказната за вардарки, не баш онака како што посакувавме… Вардарки не успеаја да го остварат сонот и да се збогуваат со шампионска титула за крај на приказната. Пет години, пет фајнал-фори, две финалиња, четири продолженија…И повторно, ...

Ах.. А како ќе беше само неверојатно нејзиниот погодок да ја донесеше титулата во Скопје (ВИДЕО)

24 Ракомет - 14.05.2018

Андреа Лекиќ беше вистински лидер на “вардарки” во текот на целата сезона, а со своите настапи на последниот Ф4 во Будимпешта покажа како се бранат боите на својот клуб. Некогашната најдобра светска ракометарка постигна ревија на прекрасни погодоци ...

ЖРК Вардар ја заврши својата приказна: Каде вардарки продолжуваат во иднина?

Курир - 14.05.2018

Андреа Чанаџија не успеа да погоди зицер кој за ЖРК Вардар ќе донесеше пенали во финалето на Лигата на шампионите, тој зицер донесе пораз во второто финале по ред, пораз од истиот противник како и лани, на истиот начин, со инфаркт завршница.

Вардарки се вратија во Скопје: Публика, аплауз и песна пред „Јане Сандански“! (ВИДЕО)

Sport 1 - 14.05.2018

Вардар го заврши своето постоење како фактор во европскиот ракомет без титула. Тажно е, особено за ракометарките кои дадоа се од себе и имаа непоколеблива желба. Тие се разочараа од поразот од Ѓер во финалето, но очигледно останале хероини кај ...

Заврши приказната за шампионскиот Вардар

Слободен Печат - 14.05.2018

Пишува Срѓан Ивановиќ Целата сезона или подобро речено целата судбина на женскиот ракометен клуб Вардар, зависеше од нападот во последната секунда од финалето на Лигата на шампионките, кога Андреја Чанаџија излезе сама пред голманката на Ѓер.

Бајка која траеше кратко: До некое следно видување и ракометно радување (ФОТО+ВИДЕО)

24 Ракомет - 14.05.2018

Дојде крајот и на последниот европски настап на ЖРК Вардар. Традиционално веќе петта година, како единствен тим од Европа, македонскиот шампион сезоната ја заврши со настап на Ф4 турнирот во Будимпешта.

Вардар во 24 часа ќе одигра два меча

24 Ракомет - 14.05.2018

Ракометарите на Вардар се подготвуваат за Ф4 турнирот во Келн и за да имаат повеќе време за мирни подготовки денеска и утре ќе одиграат две средби. Првата е против Пелистер, а втората против Пролет. И двата дуела стартуваат од 17 часот.

(ФОТО) Бура од емоции: Вардарки за последен пат се поздравија со своите фанови и со „Јане Сандански“

Спортклуб - 14.05.2018

ЖРК Вардар не успеа да го оствари сонот и најавите на ракометарките за европската шампионска титула по подолго време да заврши во Скопје. Ѓер повторно се провлече за влакно во финалето, па нашите спортски хероини одново ќе ја носат титулата европски ...

(ВИДЕО) Вардарки се вратија дома, пред “Јане Сандански“ пречекани со песна и скандирање

Спортски - 14.05.2018

За голема жал на сите, ЖРК Вардар го заврши своето постоење како силен тим во европскиот ракомет без титула. Тажно, девојките овие пет години, а особено вчера дадоа се од себе. Сепак за дел од скопската публика тие останаа хероини.

И сега…заврши Вардар – не остана ништо!

Екипа - 14.05.2018

Заврши и последната европска епизода на ЖРК Вардар, идентична како и онаа ланската во која круната се покажа толку блиска, но сепак толку далечна за „црвено-црните“. Со една суштинска разлика, ако до лани се говореше „сигурно ќе биде догодина“, тоа ...

Вардарци и пелистерци се изнадаваа голови

24 Ракомет - 14.05.2018

Вардар ја забележа и осмата победа сезонава, па до крајот на шампионат има за одработување уште два меча, а веќе на следниот ќе ја потврди новата круна во првенството. Денеска беше совладан составот на Пелистер со 44:23 во игра во која постојано се ...

Вардарки се вратија во Скопје, солзите уште не престанаа да течат (ФОТО)

МКД - 14.05.2018

Ракометарките на Вардар се вратија во Скопје по вчерашниот трагичен пораз во финалето од Лигата на шампионите, многу емоции пред салата „Јане Сандански“. Вардарки пристигнаа во Скопје, не успеаја со нив да го донесат големиот трофеј од Лигата на ...

„Благодарност до сите што бевте со нас овие пет години, Македонија секогаш ќе биде мојот втор дом“

Gol.mk - 14.05.2018

Поминаа 24 часа од финалето во Будимпешта кое можеше на Македонија да и донесе нова европска титула. Но, ракометарките на ЖРК Вардар во последната сезона како колектив останаа пократки за еден гол и повторно, втора година по ред, по продолженијата ...

Кале и Бисинов станаа шампиони во Вардар Јуниор лигата

Вардар - 14.05.2018

Кале Вардар и Бисинов Вардар се шампиони на Вардар јуниор лигата сезона 2017/18 во категориите 2002/03 и 2006/07. Двата Ф4 турнири, се одиграа на 12 мај, сабота, во СЦ „Гоце Делчев" во општина Илинден, а четирите најдобри тимови од сите генерации ...

(Фото) Ракометарките на Вардар со солзи пречекани пред „Јане Сандански“

еМагазин - 14.05.2018

Ракометарките на Вардар денеска беа пречекани од нивните најверни фанови пред спортскиот центар „Јане Сандански“. „Нашите сребрени девојки имаа пречек од најверните навивачи пред СЦ „Јане Сандански“.

ЖРК Вардар ја заврши својата приказна: Каде вардарки продолжуваат во иднина?

Скопје инфо - 14.05.2018

Андреа Чанаџија не успеа да погоди зицер кој за ЖРК Вардар ќе донесеше пенали во финалето на Лигата на шампионите, тој зицер донесе пораз во второто финале по ред, пораз од истиот противник како и лани, на истиот начин, со инфаркт завршница.

ЖРК Вардар ја заврши својата приказна: Каде вардарки продолжуваат во иднина?

24Инфо - 14.05.2018

Андреа Чанаџија не успеа да погоди зицер кој за ЖРК Вардар ќе донесеше пенали во финалето на Лигата на шампионите, тој зицер донесе пораз во второто финале по ред, пораз од истиот противник како и лани, на истиот начин, со инфаркт завршница.

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Бајка која траеше кратко – до некое следно видување и ракометно радување

Либертас - 14.05.2018

Дојде крајот и на последниот европски настап на ЖРК Вардар. Традиционално веќе петта година, како единствен тим од Европа, македонскиот шампион сезоната ја заврши со настап на Ф4 турнирот во Будимпешта.

Вардар за гол поубедлив од ланското полуфинале

Н.Македонија - 14.05.2018

Со сите свои адути на терен, ракометарките на Вардар вчера излегоа на мегдан со актуелниот европски и унгарскиот првак Ѓер во големото финале во Лигата на шампионките (ЛШ) во Будимпешта, во кое единствена цел на избраничките на тренерката Ирина ...