Виери: Италија е најдобра кога е најгусто

Утрински - 12.06.2002

Голгетерот на "Азурите" пред натпреварот со Мексико Најдобриот италијански играч во досегашниот тек на СП, Кристијан Виери, истакна дека посакувал ваква ситуација, кога само победа против Мексико им гарантира пласман во осминафиналето.

Коцкестите ги шокираа аѕурите

Дневник - 10.06.2002

ФУДБАЛ - ГРУПА Х: ИТАЛИЈА - ХРВАТСКА 1-2 (0-0) Два доцни гола за три минути постигна бронзената селекција од минатото СП, Хрватска, и направи ново големо изненадување на 17. Светско првенство, откако со 2-1 ја победи фаворизираната Италија.

Тоти: Судијата беше Англичанец во секој поглед

Утрински - 10.06.2002

Вината за шок - поразот, Италијанците ја фрлаат врз судиската тројка Трикратниот светски првак Италија, може само да жали за двата поништени голови, (и двата во второто полувреме) но останува да се памети големиот триумф на Хрватска од 2:1, со кој максимално се заплетка ситуацијата во групата Г - ...