TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Аналитичари: Засилено американското учество во грчко-македонскиот спор

Алсат-М - 15.05.2010

По неуспехот на европските полтичари да придонесат во решавањете на спорот со името, во процесот повторно се враќаат Американците.

Црвенковски: Без решение за името нема ЕУ интеграции

Форум - 15.05.2010

Без постигнување на решение за името со Грција нема да имаме ЕУ интеграции и доколку се пролонгира решавањето на спорот, евроатланските интеграции остануваат блокирани, порача лидерот на СДСМ „Добро ...

Црвенковски: Без решение за името нема ЕУ интеграции

Макфакс - 15.05.2010

Без постигнување на решение за името со Грција нема да имаме ЕУ интеграции и доколку се пролонгира решавањето на спорот, евроатланските интеграции остануваат блокирани, порача лидерот на СДСМ Бранко ...

Груевски и Гордон се сретнаа во Загреб

BBC - 14.05.2010

Американскиот помошник државен секретар Филип Гордон се сретна со македонскиот премиер- но не во Скопје како што првично беше планирано, туку доцна синоќа во Загреб.

Крај на обидите за поделба на Косово?

Р.С.Европа - 14.05.2010

Пред вчерашниот престој во Скопје, американскиот помошник државен секретар Филип Гордон ги посети Белград и Приштина. Според дел од српските аналитичари, тој притоа им ставил крај на обидите за ...

Гордон: Рокот за името беше вчера !?

Алсат-М - 14.05.2010

Ексклузивно интервју за телевизија АЛСАТ-М на заменикот-помошник државен секретар на САД Филип Гордон. Имам многу различни впечатоци.

САД бараат да се затвори спорот за името

Н.Македонија - 14.05.2010

Помошник-државниот секретар на САД за Европа, Филип Гордон, во Скопје побарал да се стави крај на проблемот за името, а на средбата со Црвенковски како рок се споменал ноември, кога треба да се одржи ...

Гордон: Да се искористи новата динамиката во решавање на спорот со Грција

Алсат-М - 14.05.2010

Вашингтон не наметнува конкретен датум за решавање на проблемот со името со Грција, но смета дека до компромис треба да дојде што е можно поскоро.

Средба Гордон – Груевски вечерва во Загреб

МРТ - 14.05.2010

Решавањето на проблемот со името е клучот за деблокирање на евро-атлансткиот пат на Македонија. САД ќе биде силен поддржувач на евентуалниот договор што би го постигнале со Грција, изјави Филип ...

Важно е да инвестираме во меѓуетничките односи

МРТ - 14.05.2010

Важно е да инвестираме во меѓуетничките односи со цел постабилна и помирна состојба во земјата, рече лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по денешната средба со помошник-државниот секретар на САД, Филип ...

Косово е Косово

Окно - 14.05.2010

Слоганот „Косово е Србија“ однесе премногу животи последниве стотина години за и понатаму да го прифаќаме без преиспитување. Наместо да повторуваме дека Косово е срцето, глава, колевката и сл.

САД очекуваат до октомври решение на името

А1 - 13.05.2010

Вашингтон е силно заинтересиран за одржување на пиолитичката и безбедностната стабилност на Република Македонија и за успешно интегрирање на нашата земја во НАТО и отпочнување на пристапните ...

САД: До октомври решавање на проблемот со името?

Deutsche Welle - 13.05.2010

Прашањето на името е клучно за откочување на евроатлантските интегративни процеси на Македонија и треба да се работи конструктивно за наоѓање решение, порача во Скопје помошникот- државен секретар на ...

Филип Гордон денеска ќе пристигне во Македонија

Р.С.Европа - 13.05.2010

Американскиот помошник на заменикот на државниот секретар задолжен за европски и евроазиски прашања Филип Гордон денеска ќе пристигне во Македонија.

Филип Гордон во Скопје

Р.С.Европа - 13.05.2010

Помошник државниот секретар на Соединетите Американски Држави Филип Гордон денеска е во посета на Македонија. По средбата со лидерот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковски, Гордон би требало да ...

Средба Иванов - Гордон

Р.С.Европа - 13.05.2010

Македонија го цени ангажманот на Соединетите Американски Држави за надминување на единствената пречка за интеграцијата на Република Македонија во евроатлантските структури, рекол претседателот Ѓорге ...

Филип Гордон во Македонија

Р.С.Европа - 13.05.2010

Претседателот Ѓорге Иванов се сретна со американскиот заменик на државниот потсекретар задолжен за европски и евроазиски прашања Филип Гордон, кој е во посета на Македонија.

Филип Гордон: Името е клучот за Европа

Р.С.Европа - 13.05.2010

Решавањето на спорот за името со Грција е клучот за деблокирање на македонските евроинтеграции, изјави американскиот помошник на државниот потсекретар задолжен за европски и евроазиски прашања Филип ...

Гордон во скопје: крајно време е да се реши спорот со грција

Телма - 13.05.2010

Соединетите Американски Држави очекуваат есенва да се реши спорот со името за да биде деблокиран процесот за членство на Mакеоднија во HATO и Eвропската унија.

Груевски не му избега на Филип Гордон

Утрински - 13.05.2010

Премиерот Никола Груевски не успеа вчера да му избега на американскиот помошник-државен секретар Филип Гордон, кој откако виде дека македонскиот лидер ќе најде илјада причини да не се сретнат во ...

Филип Гордон во прва посета на Македонија

Алсат-М - 13.05.2010

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Филип Гордон денеска ќе престојува во прва посета на Македонија, од стапувањето на функцијата во мај 2009 година.

САД: Крајно време за надминување на проблемот со името

Алфа - 13.05.2010

САД сметаат дека е крајно време за решавање на проблемот со името, изјави лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, по денешната средба со помошник-државниот секретар на САД, Филип Гордон.

САД очекуваат проблемот со името да се реши до октомври

Шпиц - 13.05.2010

Вашингтон е силно заинтересиран за одржување на пиолитичката и безбедностната стабилност на Република Македонија и за успешно интегрирање на нашата земја во НАТО и отпочнување на пристапните ...

Средба на претседателот Иванов со Филип Гордон

Шпиц - 13.05.2010

Македонија високо го цени ангажманот на Соединетите Американски Држави за надминување на единствената пречка за интеграцијата на Република Македонија во евроатлантските структури, подвлече ...

Прашањето за името е клучно

Идивиди - 13.05.2010

Скопје, 13 мај 2010 (МИА) - Силно го поддржуваме решавањето на проблемот со името со Грција и сметаме дека тој трае предолго.

Гордон: Името, клучно за откочување на евроатланските интеграции

Шпиц - 13.05.2010

Силно го поддржуваме решавањето на проблемот со името со Грција и сметаме дека тој трае предолго. Прашањето на името е клучно за откочување на евроатлантските интегративни процеси на Македонија и ...

Средба Гордон – Груевски вечерва во Загреб

Форум - 13.05.2010

Проблемот со името е клучот за деблокирање на евро-атлансткиот пат на Македонија. САД ќе биде силен поддржувач на евентуалниот договор што би го постигнале со Грција, изјави денеска во Скопје, Филип ...

Ахмети: Важно е да инвестираме во меѓуетничките односи

Форум - 13.05.2010

„Важно е да инвестираме во меѓуетничките односи со цел постабилна и помирна состојба во земјата“, рече лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по денешната средба со помошник-државниот секретар на САД, Филип ...

Гордон: Името клуч за влез во НАТО и ЕУ

Алсат-М - 13.05.2010

Соединетите Американски Држави сметаат дека е време да се надминат пречките и да се деблокираат евро-атлантските интеграции, истакнал помошник американскиот државен секретар за Европа и Евроазија, ...

Гордон во Скопје - името итно да се реши

Алфа - 13.05.2010

Со куса, недвосмислена и прецизна порака допатува денеска во Македонија помошникот на Хилари Клинтон задолжен за европски прашања Филип Гордон - крајно време е да се реши проблемот со името, кое е ...

Гордон задоволен од реакцијата на властите во Македонија и Косово

Алсат-М - 13.05.2010

Во интервју за АЛСАТ-М заменик помошник на државниот секретар на САД Филип Гордон истакна дека Вашингтон е загрижен заради појавата на вооружени групи, но од друга страна задоволен од начинот на кој ...

Филип Гордон во прва посета на Македонија

Кирилица - 13.05.2010

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Филип Гордон денеска ќе престојува во прва посета на Македонија, од стапувањето на функцијата во мај 2009 година Според најавите од Амбасадата ...

Филип Гордон во прва посета на Македонија

Сител - 13.05.2010

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Филип Гордон денеска ќе престојува во прва посета на Македонија, од стапувањето на функцијата во мај 2009 година.

Американскиот помошник државен секретар Гордон во посета на Македонија

Канал5 - 13.05.2010

Прва посета на американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Филип Гордон на Македонија по неговото доаѓање на функција во мај 2009-тата.

Статусот на Косово е решена работа

МРТ - 13.05.2010

Прашањето на границите и статусот на Косово е решена работа и „САД не гледаат причина за било каки преговори“, изјави денеска заменик американскиот државен секретар Филип Гордон.

САД се спремни да ги олеснат разговорите меѓу Косово и Србија

МРТ - 13.05.2010

Соединетите американски држави (САД) повторно ја истакнаа нивната посветеност за суверенитетот и територијалниот интегритет на Косово.

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Филип Гордон во прва посета на Македонија

МРТ - 13.05.2010

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Филип Гордон денеска ќе престојува во прва посета на Македонија, од стапувањето на функцијата во мај 2009 година.

САД очекуваат до октомври да се реши проблемот со името

Сител - 13.05.2010

Вашингтон е силно заинтересиран за одржување на пиолитичката и безбедностната стабилност на Република Македонија и за успешно интегрирање на нашата земја во НАТО и отпочнување на пристапните ...

САД очекува до октомври да се реши проблемот со името

Кирилица - 13.05.2010

Вашингтон е силно заинтересиран за одржување на политичката и безбедностната стабилност на Република Македонија и за успешно интегрирање на нашата земја во НАТО и отпочнување на пристапните преговори ...

Крајно време е да се реши името-порачува заменикот на Клинтон

Канал5 - 13.05.2010

САД сметаат дека е крајно време да се реши името. Ова е пораката што помошникот на Хилари Клинтон, Филип Гордон ја донесе во земјава.

Средба на Иванов со Филип Гордон

Кирилица - 13.05.2010

Македонија високо го цени ангажманот на Соединетите Американски Држави за надминување на единствената пречка за интеграцијата на Република Македонија во евроатлантските структури, подвлече ...

Гордон: Прашањето за името е клучно за откочување на евроатланските интеграции

Сител - 13.05.2010

Силно го поддржуваме решавањето на проблемот со името со Грција и сметаме дека тој трае предолго. Прашањето на името е клучно за откочување на евроатлантските интегративни процеси на Македонија и ...

Средба на претседателот Иванов со Филип Гордон

Сител - 13.05.2010

Македонија високо го цени ангажманот на Соединетите Американски Држави за надминување на единствената пречка за интеграцијата на Република Македонија во евроатлантските структури, подвлече ...

Гордон му заблагодари на Ахмети за осудата на насилствата

Вечер - 13.05.2010

Лидерот на ДУИ Али Ахмети вчера доби посебен третман од помошникот-државен секретар на САД Филип Гордон. По приемот во амбасадорската резиденција на Водно, високиот американски претставник и јавно му ...

САД очекува решение за името до октомври?!

Вечер - 13.05.2010

Средбата со премиерот Никола Груевски беше презакажана за доцна вечерта во Загреб, каде што беше принудена да слета македонската делегација поради вуканската прав на враќање од официјатланта посета ...

Црвенковски: САД сметаат дека е крајно време за решение за името

Нетпрес - 13.05.2010

САД сметаат дека е крајно време да се надмине пречката, односно спорот со Грција околу името на нашата земја и на тој начин да се деблокираат евро-атлантските интеграции на Република Македонија, ...

Иванов: Македонија е подготвена за взаемно прифатливо решение

eReporter - 13.05.2010

Македонија е подготвена за взаемно прифатливо решение во рамките на Повелбата, резолуциите на Обединетите Нации и на меѓународното право, рече македонскиот претседател.

Средба Иванов - Гордон

Нетпрес - 13.05.2010

Македонија е подготвена за взаемно прифатливо решение во рамките на Повелбата, резолуциите на Обединетите Нации и на меѓународното право рекол денес претседателот на државата Ѓорге Иванов на средбата ...

Гордон: Решение за името е клуч за деблокирање на евро-атланскиот пат

Нетпрес - 13.05.2010

Решение на проблемот за името е клуч за деблокирање на евро-атлантскиот пат на Македонија, изјави денеска помошник- државниот секретар на САД Филип Гордон по средбата со претседателот на ДУИ Али ...

Гордон:Крајно време е спорот со името да се реши

Канал 77 - 13.05.2010

Крајно време е спорот со името да се реши вели помошник државниот секретар на САД,Филип Гордон,потенцирајќи дека тоа ќе ги деблокира евроатлантските интеграции на Македонија.

САД:Решение за името - клучно за Македонија

eReporter - 13.05.2010

Решение на разликите со Грција околу името е клучно за Македонија и нејзиното членство во НАТО и ЕУ, што САД силно го поддржуваат.

Филип Гордон во посета на Македонија

Макфакс - 13.05.2010

Филип Гордон, американскиот помошник-државен секретар за Европа и Евроазија, денеска ќе престојува во посета на Македонија.

САД: Крајно време за надминување на проблемот со името

Макфакс - 13.05.2010

САД сметаат дека е крајно време за решавање на проблемот со името, изјави лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, по денешната средба со помошник-државниот секретар на САД, Филип Гордон.

Средба Гордон – Груевски вечерва во Загреб

Макфакс - 13.05.2010

Решавањето на проблемот со името е клучот за деблокирање на евро-атлансткиот пат на Македонија. САД ќе биде силен поддржувач на евентуалниот договор што би го постигнале со Грција, изјави Филип ...

Ахмети: Важно е да инвестираме во меѓуетничките односи

Макфакс - 13.05.2010

Важно е да инвестираме во меѓуетничките односи со цел постабилна и помирна состојба во земјата, рече лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по денешната средба со помошник-државниот секретар на САД, Филип ...

Американскиот помошник државен секретар Филип Гордон денеска во Македонија

Inpress - 13.05.2010

Скопје, 13. мај (ИНПРЕС) Заменикот на американската државна секретарка Хилари Клинтон Филип Гордон денеска треба да допатува во официјална посета на Република Македонија.

Црвенкоски ќе се сретне со Филип Гордон

Inpress - 13.05.2010

Скопје, 13. мај (ИНПРЕС) Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Бранко Црвенковски денеска ќе оствари средба со американскиот помошник на заменикот на државниот секретар задолжен ...

Гордон - името Република Северна Македонија предлог на Обама

Inpress - 13.05.2010

Скопје, 13.мај (ИНПРЕС) Aмериканскиот помошник на државниот потсекретар задолжен за европски и евроазиски прашањa, Филип Гордон на денешната средба со лидерот на опозицијата, Бранко Црвенковски, ...

Гордон: САД ќе ги поддржат разговорите меѓу Приштина и Белград

Р.С.Европа - 12.05.2010

Ако претставниците на Приштина и Белград се подготвени да седнат и да почнат со решавање технички прашања, САД ќе ги поддржат и ќе го олеснат разговорот, изјави денеска во Приштина помошникот ...

Заменикот на Хилари Клинтон во Македонија

Форум - 12.05.2010

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, д-р Филип Х. Гордон, утре во посета на Македонија Ова е негова прва посета на земјата откако дојде на местото на Даниел Фрид во мај 2009 ...

Филип Гордон в четврток во Македонија

МРТ - 12.05.2010

Филип Гордон, помошник-државен секретар на САД задолжен за Европа и Евроазија, в четврток ќе престојува во Скопје, каде ќе оствари средби со македонскиот државен и политички врв, информираат од Стејт ...

Филип Гордон денес во Приштина

Нетпрес - 12.05.2010

Помошникот на американскиот државен секретар, Филип Гордон денес и утре ќе биде во Приштина. Во главниот град на Косово тој ќе се сретне со косовските власти и со претставници на меѓународните мисии.

САД подготвени да посредуваат во дијалог меѓу Белград и Приштина

eReporter - 12.05.2010

САД го поддржуваат суверенитетот и интегритетот на Косово и се подготвени да посредуваат во дијалог меѓу Белград и Приштина за решавање на техничките прашања.

Филип Гордон утре во Македонија

Нетпрес - 12.05.2010

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Х. Гордон, утре ќе ја посети Македонија. На средбите со државниот врв Гордон ќе разговара за најновите случувања на домашната и на ...

Гордон:Статусот на Косово е решена работа

Макфакс - 12.05.2010

Прашањето на границите и статусот на Косово е решена работа и „САД не гледаат причина за било каки преговори“, изјави денеска заменик американскиот државен секретар Филип Гордон.

САД се спремни да ги олеснат разговорите меѓу Косово и Србија

Макфакс - 12.05.2010

Соединетите американски држави (САД) повторно ја истакнаа нивната посветеност за суверенитетот и територијалниот интегритет на Косово.

Помошник државниот секретар на САД Гордон неделава во Македонија

Р.С.Европа - 11.05.2010

Американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски работи Филип Гордон во текот на неделава ќе престојува во Македонија на разговори за билатералните односи и за други регионални ...

Висок американски дипломат в четврток во Скопје

Р.С.Европа - 11.05.2010

Американскиот помошник на заменикот на државниот секретар задолжен за европски и евроазиски прашања Филип Гордон в четврток треба да ја посети Македонија.

Филип Гордон на балканска турнеја

Нетпрес - 11.05.2010

Помошникот на државниот секретар на САД, Филип Гордон неделава ќе ги посети Скопје, Приштина и Белград, најавил американскиот Стејт департмент.

Заменикот на Клинтон во Македонија

eReporter - 13.05.2010

Американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања Филип Гордон денеска треба да допатува во посета на Македонија.

Филип Гордон в четврток во Македонија

Макфакс - 11.05.2010

Филип Гордон, помошник-државен секретар на САД задолжен за Европа и Евроазија, в четврток ќе престојува во Скопје, каде ќе оствари средби со македонскиот државен и политички врв, информираат од Стејт ...

Спорт - Бен Гордон ќе игра против Македонија

Време - 10.05.2010

Македонската кошаркарска репрезентација патот до Литванија на Европското првенство ќе мора да го поминува и во дуели со дел од ѕвездите на НБА.

Филип Гордон доаѓа во Скопје

Дневник - 10.05.2010

Помошник-државниот секретар на САД задолжен за Европа и за Евроазија, Филип Гордон, в четврток, 13 мај, во Скопје ќе разговара со македонското политичко раководство .