TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ најави интерпелација за Рафајловска

А1 - 14.10.2007

Работата на министерката за економија Рафајловска ќе се најде пред Собранието. Опозициската СДСМ ќе поднесе интерпелација. Обвинуваат дека Рафајловска ја лаже македонската јавност за случајот ТЕЦ „Неготино“, а целата Влада бега од одговорност.

СДСМ ќе поднесе интерпелација за Вера Рафајловска

Канал5 - 14.10.2007

СДСМ ќе поднесе интерпелацијата за работата на министерката за економија Вера Рафајловска. Причината како што тврди опозицијата е криминалната продажба на ТЕЦ Неготино. Бараат во Собранието најматниот настан да се реши со конкретна политичка одговорност оти Рафајловска три месеци ја лажела ...

Груевски не исклучува поништување на тендерот за ТЕЦ „Неготино“

А1 - 12.10.2007

Груевски не исклучува можност да се поништи тендерот за продажба на ТЕЦ „Неготино“ на компанијата „Хач“. По информациите дека во власта постои сериозен судир на релација Ставрески-Рафајловска, денеска Премиерот ја смируваше топката. „Продажбата треба да се реши во наредните денови.

Рафајловска крева раце од ТЕЦ „Неготино“

Дневник - 12.10.2007

Министерката за економија Вера Рафајловска крева раце од јавниот оглас за ТЕЦ „Неготино“ и порачува одговорите за продажбата да се бараат кај вицепремиерот Зоран Ставрески. Ситуацијата со ТЕЦ „Неготино“ дополнително се усложнува откако Оновниот суд Скопје 2 забрани Владата да го потпише ...

Случајот „Хач“ најматeн во септември

Утрински - 12.10.2007

Обидот на Владата да потпише договор за продажба на термоцентралата „Неготино“ со конзорциумот „Хач“ е најматен, а Индексот за перцепција на корупцијата на „Транспаренси интернешенел“ е најбистар настан во септември во Македонија.

Во судот крчка привремена мерка за продажбата за ТЕЦ „Неготино“?

Утрински - 12.10.2007

Според претседателот на Основниот суд Скопје 2, Бекир Шаини, таква мерка не е донесена Дали евентуалната привремена мерка за продажба на ТЕЦ „Неготино“ ќ е ги спаси од жешкиот потпис на договорот: Вера Рафајловска и Зоран Ставрески МИРЧЕ ЈОВАНОВСКИ Судот ставил привремена мерка со која забранил да ...

За продажбата на ТЕЦ Неготино прозборе и премиерот

Канал5 - 12.10.2007

Ретерира ли владата во ставот дека за ТЕЦ Неготино е избран најдобриот купувач – бугарско канадскиот конзорциум Хач. По уверувањата дека е направена најповолната зделка за продажба на термоцентралата, воздржани изјави вчера од министерот за финансии Славески, а денеска и од премиерот Груевски – се ...

Случајот Хач најматен

Вечер Прес - 12.10.2007

Обидот на Владата да потпише договор за продажба на термоцентралата Неготино со конзорциумот "Хач" е најматен, а Индексот за перцепција на корупцијата на "Транспаренси интернешнал" е најбистар настан во септември. Ова е оценка на главните уредници на 16 највлијателни медиуми во Македонија, во ...

Случајот „Хач“ најматно, индексот за корупција најбистро во септември

А1 - 11.10.2007

Обидот на Владата да потпише договор за продажба на термоцентралата Неготино со конзорциумот „Хач“ е најматен, а Индексот за перцепција на корупцијата на „Транспаренси интернешнал“ е најбистар настан во септември во Македонија.

ТЕЦ „Неготино“ е најматен настан во септември

А1 - 11.10.2007

Купопродажбата на ТЕЦ „Неготино“ од страна на конзорциумот „Хач“ е најматниот настан во земјава, оценија главните уредници на 16 највлијателни печатени и електронски медиуми во анкетата „Бистро-матно“. Владата дозволи продолжување на рокот за собирање на потребната документација, со што индиректно ...

Доколку се утврдат некои неправилности можно е да се коригира одлуката за продажба на ТЕЦ Неготино

Канал5 - 11.10.2007

Најдобро е до крај да се расчисти кој стои зад конзорциумот Хач бидејќи се продава стратешки државен капацитет како ТЕЦ Неготино изјави во интервју за Канал 5 министерот за финансии Трајко Славески. Најдобро е до крај да се расчисти кој стои зад конзорциумот Хач бидејќи се продава стратешки државен ...

Рафајловска: Одговорите за ТЕЦ „Неготино“ кај Ставревски

А1 - 10.10.2007

Има ли судир во владината коалиција за продажбата на ТЕЦ „Неготино“? Министерката за економија, Рафајловска, со порака - одговорите барајте ги кај вицепремиерот Ставревски. Рафајловска вели - има претседател на тендерската комисија, сите прашања за централата треба да бидат упатени кај него.

Судот и забрани на Владата го потпише купопродажниот договор за ТЕЦ Неготино

Канал5 - 10.10.2007

Судот и забрани на Владата го потпише купопродажниот договор за ТЕЦ Неготино, неофицијално тврдат за канал 5 извори од скопска двојка. Тоа практично би значело дека термоцентралата засега нема да оди во рацете на конзорциумот ХАЧ што Владата го одбра за најсериозен купувач.

Три месеци по тендерот, Владата ја крие вистината за „Хач“

Утрински - 10.10.2007

Рафајловска не потпишува, парафот на договорот веројатно ќе го стави Ставрески. „Сенкап“ по вторпат поднесе тужба до Врховниот суд Се зборува дека наместо Рафајловска, која одбива да се потпише, Владата ќе го овласти Ставрески МАЈА ТОМИЌ Со прескокнувањето на тендерскиот рок за потпишување на ...

СДСМ: Владата крие кој го купи ТЕЦ „Неготино“

А1 - 09.10.2007

Опозициската СДСМ ја обвинува владата дека крие кој го купува ТЕЦ „Неготино“, дали компанијата ХАЧ или непозната бугарска фирма. Бараат одговор, зошто конзорциумот ХАЧ без комплетна документација е избран за најповолен понудувач.

Рафајловска побара, а Владата даде нов рок ХАЧ да ги достави основните документи

Канал5 - 09.10.2007

Бугарите од ХАЧ добија нов рок да ги комплетираат основните документи што ги побара министерката Рафајловска како услов да го стави потписот на продажбата на ТЕЦ Неготино. Канал 5 дознава – Рафајловска побарала, а Владата дозволила конзорциумот ХАЧ дополнително да достави документи кои случајно или ...

Вера Рафајловска не става лесно параф за „Хач“

Утрински - 09.10.2007

Случајот со продажбата на ТЕЦ „Неготино“ на бугарскиот конзорциум станува ноќна мора за Владата МАЈА ТОМИЌ „Треба да се дозавршат уште некои работи со документите на ’Хач‘, тендерската комисија работи и таа ќе го каже својот став.

Рафајловска не потпишува евентуално штетен договор

Макфакс - 08.10.2007

Скопје Министерката за економија Вера Рафајловска нема да стави потпис на договорот за продажба на ТЕЦ Неготино на конзорциумот „Хач“ доколку не ги содржи сите елементи потребни за негово потпишување. Ова денеска на прес конференција го соопшти Новата социјалдемократска партија (НСДП) од чиј редови ...

Договорот за продажба на ТЕЦ Неготино се уште не е потпишан

Макфакс - 08.10.2007

Скопје Владата се уште не донела одлука за потпишување на договорот за продажба на термоцентралата Неготино. Прворангираниот на тендерот за ТЕЦ Неготино, конзорциумот Хач ја доставил дополнителната документација што беше побарана, потврди денеска македонскиот министер за економија Вера Рафајловска.