TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДУИ бара имплементација на договорот со ВМРО-ДПМНЕ

А1 - 15.07.2007

Вистината доцни, но не заборава. Вака, со народна изрека, лидерот на ДУИ Али Ахмети ја поздравува резолуцијата на Европскиот парламент во која, како што вели, е опфатен поголем дел од платформата на ДУИ. За Ахмети ова претставува уште еден силен и праведен доказ за издржаноста и легитимните барања ...

Договорот ВМРО-ДПМНЕ-ДУИ услов за ЕУ

Вест - 13.07.2007

ЕВРОПАРЛАМЕНТОТ ГО ИЗГЛАСА ИЗВЕШТАЈОТ ЗА МАКЕДОНИЈА Со 558 гласови за и 47 против Европскиот парламент во Стразбур вчера го изгласа Извештајот за напредокот на Македонија во 2006 година, во кој стојат повеќе критики и само неколку пофалби за развојот на земјата и нејзиниот пат кон Европската унија.

НСДП даде виза за новиот деловник

Дневник - 13.07.2007

НСДП ќе го поддржи новиот собраниски деловник. Според нивниот пратеник Горан Мисовски, поддршката на деловникот не е повразана со барање до премиерот Никола Груевски ВМРО-ДПМНЕ да гласа за законот за стечајните работници, иако тој се надева дека ќе добијат поддршка за нивниот предлог.

НСДП ќе го поддржи новиот деловник

Вечер Прес - 13.07.2007

Пратениците на владејачката НСДП ќе го поддржат собранискиот деловник, што го предложи ВМРО-ДПМНЕ, најавија вчера во партијата на Тито Петковски. Според пратеникот Горан Мисовски, поддршката не ја условуваат со прифаќање на нивниот предлог за решавање на статусот на стечајците.

СДСМ готви амандмани - ВМРО-ДПМНЕ мнозинство

Време - 12.07.2007

ДЕЛОВНИКОТ ЌЕ ГО „ЗАГЛАВИ“ СОБРАНИЕТО Околу 2.000 амандмани ќе поднесе СДСМ за да го спречи донесувањето на новиот собраниски деловник откако ВМРО-ДПМНЕ одби да го повлече предлогот за деловник со кој мнозинството партии во парламентот не се согласуваат.

ВМРО-ДПМНЕ сама стои зад деловникот

Дневник - 12.07.2007

СДСМ вчера поднесе 1.900 амандмани и процени дека за деловникот ќе се расправа половина година Можно е новиот деловник целосно да ја блокира работата на Собранието ако ВМРО-ДПМНЕ, од една страна, и ДПА и опозицијата, од друга, до понеделник не ги надминат различните ставови.

СДСМ поднесе 1.900 амандмани за собранискиот деловник

Утрински - 12.07.2007

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јани Макрадули, вчера во Собранието на Република Македонија, одговарајќи на новинарско прашање колку амандмани имаат поднесено за измените и дополнувањата на деловникот за работа на Собранието, рече дека СДСМ поднесе околу 1.900 амандмани за подобрување ...

СДСМ блокира, ДУИ бара албански на сите нивоа

Вечер Прес - 12.07.2007

Опозициската СДСМ вчера ги поднесе најавените близу 2.000 амандмани, со кои ќе се обиде да го блокира донесувањето на новиот собраниски деловник, што го предложи ВМРО-ДПМНЕ. Тие бараат широк консензус за деловникот и негово носење во две фази.

Новиот деловник ќе го блокира Собранието

А1 - 11.07.2007

По блокираните судски реформи опозицијата има стратегија како да ја натера власта да се откаже од носење на новиот собраниски деловник, со кој драстично ќе се скратат собраниските говори. Со денеска поднесените 1.800 амандмани, тие очекуваат да ја премислат власта.

На тапет употребата на албанскиот јазик и статусот на борците од ОНА

Време - 11.07.2007

ПРОДОЛЖУВА ДИЈАЛОГОТ МЕЃУ ВМРО - ДПМНЕ И ДУИ Употребата на албанскиот јазик и статусот на припадниците од поранешна ОНА биле тема на завчерашната средба на работните групи на ВМРО - ДПМНЕ и ДУИ. Средбата е по обвинувањата на ДУИ дека Груевски доцни со исполнување на договореното.

ДУИ почна со испорачување на сметките, тврди СДСМ

Утрински - 11.07.2007

Пратеничката група на СДСМ бара повлекување на Предлог-деловникот или да не се донесува во една фаза Гордана Дувњак Пратеничката група на СДСМ вчера побара повлекување на Предлог-собранискиот деловник или предлагачите да се откажат од намерата тој да биде донесен во една фаза.

СДСМ стокми 2.000 амандмани за деловникот

Дневник - 11.07.2007

Освен од опозицијата, деловникот не доби поддршка ниту од владејачките ДПА и ЛП Новиот деловник, во кој се вклучени и 46-те закони од договорот меѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, Никола Груевски и Али Ахмети, вчера не помина во матичната собраниска комисија.

Околу 2000 амандмани се поднесени за собранискиот деловник

Канал5 - 11.07.2007

Околу 2000 амандмани се поднесени за собранискиот деловник кој го предлага ВМРО-ДПМНЕ. Само СДСМ има 1800, откако ВМРО-ДПМНЕ одби да го повлече предлогот. Опозициската партија препознава противуставни решенија и предлози што се косат со досегашната пракса.

СДСМ со купишта амандмани ќе го спречи донесувањето на деловникот

Вест - 11.07.2007

Пратеникот Влатко Ѓорчев обвинува дека СДСМ сака Собранието да биде нефункционално и да не ги носи законите Опозициската СДСМ вчера ја повика ВМРО-ДПМНЕ да ја повлече од процедура најновата верзија на собранискиот деловник, зашто во спротивно неговото донесување ќе го блокираат со доставување на ...

Продолжува дијалогот меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Вечер Прес - 11.07.2007

По неуспешниот обид за проширување на дијалогот со останатите парламентарни партии, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ завчера се договориле сами да ги продолжат разговорите за агендата што ја усогласија Груевски и Ахмети. Во двете партии вчера ја потврдија средбата во Парламентот, но официјално не соопштија детали ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ отвориле две од петте прашања

А1 - 10.07.2007

Во присуство на странци синоќа во Собранието ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ отвориле две од петте прашања од договорот меѓу Груевски и Ахмети - законот за јазиците и статусот на припадниците на ОНА. Со кафе муабет биле разгледани варијанти како да се решат најбезболно.

Деловникот-првата точка од договорот на Груевски и Ахмети не помина во ресорната Собраниска комисија

Канал5 - 10.07.2007

Предлогот на нов деловник кој влезе во собраниска процедура ја има поддршката само на ВМРО-ДПМНЕ. ДПА и либералите гласаа воздржано на комисијата за деловнички и мандатно- имунитетни прашања. Предлогот на нов деловник кој влезе во собраниска процедура ја има поддршката само на ВМРО-ДПМНЕ.

Тачи го повикува Ахмети на јавна дебата

Утрински - 10.07.2007

Новиот челник на ДПА, Мендух Тачи, вчера уште еднаш го покани на средба лидерот на ДУИ, Али Ахмети, кој деновиве ја одби неговата последна понуда како несериозна. „Не сум среќен поради тоа што Ахмети ја одби мојата последна покана, бидејќи ДУИ се' уште води политика на конфронтација, која е ...

Се разминаа наместо да се сретнат

Дневник - 10.07.2007

Во Собранието не дојдоа опозициските СДСМ, ДУИ и ЛДП, а се поделија присутните од владејачката коалиција ВМРО-ДПМНЕ и ДПА Пропадна обидот на премиерот Никола Груевски да го спроведе договореното помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ и во дебатата да ги вклучи релевантните парламентарни партии.

Коалиционите партнери преговараа сами со себе

Утрински - 10.07.2007

Опозицијата го одби барањето за политички дијалог, зашто не сака да биде нем посматрач на преговорите меѓу ВМРО и ДУИ Гордана Дувњак Опозицијата вчера го бојкотираше повикот на премиерот Груевски за продолжување на политичкиот дијалог упатен на крајот на викендот, но овој пат меѓу сите поголеми ...

Работните групи на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ ги отворија јазикот и борците на ОНА

Канал5 - 10.07.2007

Договорот Груевски Ахмети за барање решенија за јазикот и борците на ОНА почна да се реализира. Откако опозицијата категорично одби да се вклучи во дијалогот ВМРО-ДПМНЕ ДУИ, вчеравечер се сретнаа работните на двете партии. Договорот Груевски Ахмети за барање решенија за јазикот и борците на ОНА ...

СДСМ и ДУИ нејќат да седнат на иста маса со власта

Вест - 10.07.2007

ПРОПАДНА ОБИДОТ ЗА ДИЈАЛОГ МЕЃУ ВЛАСТА И ОПОЗИЦИЈАТА ВО СОБРАНИЕ СДСМ тврди дека премиерот Никола Груевски прво треба да појасни дали има договор со ДУИ, а после да ја кани на разговори, а ДУИ бара ВМРО-ДПМНЕ да го почитува договорот со неа Опозицијата не дојде на вчерашната средба на ...

За танго се доволни двајца

Вечер Прес - 10.07.2007

Пропадна обидот на премиерот Никола Груевски, во договорот со ДУИ да ги вклучи и останатите парламентарни партии. На поканата за средба на работните групи во Собранието, вчера се одзваа само коалиционите партнери на ВМРО-ДПМНЕ, но и тие беа воздржани за прашањата за кои претходно се усогласија ...

Опозицијата нема да го игра тангото на Груевски и Ахмети

А1 - 09.07.2007

Опозицијата не сака да го игра тангото на Груевски и Ахмети. СДСМ му порача на Груевски, тоа што го договорил со лидерот на ДУИ сами да го реализираат и да не бара да ја споделува одговорноста со други. „На Груевски не му требаше СДСМ кога одлучи да разговара сам со Ахмети, тогаш го истурна СДСМ од ...

ДУИ: ДПА сака меѓуалбански место албанско - македонски дијалог

Време - 09.07.2007

ПО ПОКАНИТЕ НА ТАЧИ ЗА СРЕДБА СО АХМЕТИ Наместо албанско - македонски, ДПА сака меѓуалбански дијалог, се вели на партискиот сајт на ДУИ како одговор на поканите на Мендух Тачи за средба со Али Ахмети. ДУИ смета дека поканите на Тачи се само тактика за префрлање на проблемот од меѓуетнички на ...

Нема договор ни во владината коалиција

Канал5 - 09.07.2007

Не оди дијалогот и тоа не само меѓу власта и опозицијата туку и во самата владејачка коалиција. На една недела пред гласањето за новиот деловник, со кој 46 бадентерови закони договорени меѓу Груевски и Ахмети треба да станат дел од собранискиот правилник, Мендух Тачи најавува дека неговата ДПА ќе ...