TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД во одбрана на размената на шпиони

Р.С.Европа - 11.07.2010

Американскиот главен обвинител Ерик Холдер денеска ја бранеше размената на шпионите меѓу Русија и САД, при што беа заменети 10 осомничени за шпионажа за Русија , а Русиај испорача 4 осудени дека ...

Свет - Руските шпиони се вратија дома

Време - 10.07.2010

Десеттемина руски агенти што беа уапсени во САД вчера беа депортирани во Виена од каде што заминаа за Москва, како дел од договорот меѓу Русија и САД за размена на шпиони.

фото на неделата-Шпионска размена

Вест - 10.07.2010

Како во класичен шионски филм од ерата на Студената војна вчера на аеродромот во Виена, САД и Русија разменија шпиони фатени на нивна територија.

Размената на шпионите, напредок во односите на двете земји

Алсат-М - 10.07.2010

Русија и САД спектакуларната размена на шпиони ја искоментираа како доказ за сериозните напори во насока за подобрување на нивните билатерални односи.

Шпионска размена како на филм

Утрински - 10.07.2010

ВАШИНГТОН – САД и Русија направија најголемата шпионска размена од студената војна. На аеродромот во Виена во еден авион беа донесени десетте руски агенти депортирани од САД по судското сослушување ...

Семејтвото на „шпионот“ Сутјагин се уште нема глас од него

Р.С.Европа - 10.07.2010

Семејството на научникот Игор Сутјагин кого Русија го обвини дека е шпион за Соединетите држави, соопштува дека се уште не слушнале ништо за него , и еден ден по ослободувањето.

Сутјагин се наоѓа во Лондон

Р.С.Европа - 10.07.2010

Научникот Игор Сутјагин кого Русија го обвини дека шпионира за интересите на САД се наоѓа во Англија. Тој се јавил на своето семејство и им кажал дека престојува во еден хотел во градче во близина на ...

Каде заминаа шпионите

Форум - 10.07.2010

Русија и САД во петокот се стави крај на шпионскиот скандал со размената во, кога четири Руси обвинети за шпионажа и помилувани од претседателот Дмитриј Медведев, беа заменети за 10 рускиот државјани ...

САД и Русија успешно ја извршија размената на шпионитe

Кирилица - 10.07.2010

10-те руски шпиони, кои беа уапсени на 27-ми јуни, се разменети за 4-те лица кои беа затворени во Русија поради шпионирање за Соединетите Држави Американското министерство за правда соопшти дека ...

САД и Русија разменија шпиони

Н.Македонија - 10.07.2010

Вашингтон и Москва на аеродромот во Виена разменија шпиони како во времето на Студената војна. Десетте руски агенти уапсени во САД беа разменети со четири лица што шпионирале во корист на ...

Размената на шпиони меѓу САД и Русија била договорена од шефовите на службите за внатрешно разузнавање на двете земји

Идивиди - 10.07.2010

Размената на шпиони која денеска беше извршена во Виена била договорена на највисоко ниво, од раководителите на руската и американската служба за внатрешно разузнавање, објави весникот „Волстрит ...

Историска размена на шпиони меѓу САД и Русија

А1 - 09.07.2010

Руско-американска приказна со среќен крај. Од САД се депортирани десетте руски шпиони. Откако признале дека работеле за руската влада, федералниот суд нареди тие итно да се протераат и да им се ...

Руско-американска „размена“ на шпиони

BBC - 09.07.2010

Двата авиона за кои се вели дека се вклучени во размената на шпиони меѓу Русија и САД слетаа во австрискиот главен град Виена.

Десетте руски шпиони депортирани од САД

Телма - 09.07.2010

Авион на Вирџин ерлајнс со депортираните од САД десет руски шпиони полетал синоќа од Њујорк во насока кон Москва, изјави анонимен американски претставник.

Десетте руски шпиони депортирани од САД

Алсат-М - 09.07.2010

Десетте руски шпиони кои признаа синоќа пред суд за своите акции, беа депортирани. Дел од западните медиуми јавија дека тие заминале за Москва, а дел дека од Њујорк ќе заминат за Виена со авион ...

САД и Русија ги разменија шпионите во Виена

Телма - 09.07.2010

Во Виена слетаа два авиона, американски и руски, во кои се наоѓаа депортираните од САД десет руски агенти и четворицата западни шпиони ослободени во Русија, Во согласност со постигнатиот договор меѓу ...

Свет - Шпионска трампа во Англија?

Време - 09.07.2010

Федералниот суд во Њујорк и официјално поднесе обвинение за единаесеттемина уапсени руски државјани во САД дека дејствувале како тајни агенти.

Завршена размената на шпиони меѓу Русија и САД

Канал5 - 09.07.2010

Авионот со десетте руски агенти кои беа протерани од САД полета од Виена кон Москва.Четворицата обвинети за шпионажа во Русија за САД исто така одлетаа кон запад.Трансферот кој наликувал на сцените ...

Почна размената на шпиони меѓу САД и Русија

Deutsche Welle - 09.07.2010

Најголемата размена на шпиони меѓу САД и Русија по завршувањето на студената војна се чини дека заврши според планираното.

Русија 10 : САД 4

Дневник - 09.07.2010

ГОЛЕМА РАЗМЕНА НА ШПИОНИ Руските власти на своите шпиони ќе им обезбедат бесплатен стан, доживотна плата од 2.000 долари месечно и платени трошоци за посета на своите деца Русија и САД вчера ја ...

Шпионска трампа меѓу Москва и Вашингтон

Утрински - 09.07.2010

Од нашиот дописник МОСКВА - Руско американската размена на шпиони веќе започна откако,осудениот за шпионажа, рускиот научник Игор Сутјагин вчера попладне стигна во Виена.

Руските шпиони трампани за американски

Канал5 - 09.07.2010

Десетмината руски агенти обвиенти дека во САД шпионирале во полза на Русија се депортирани во Москва. Се остварија шпекулациите дека тие ќе бидат трампани за четворица уапсени во Русија и обвинети ...

Два авиона слетаа во Виена со депортираните шпиони од САД

Сител - 09.07.2010

Во Виена слетаа два авиона, американски и руски, во кои се наоѓаат депортираните од САД десет руски агенти и четворицата западни шпиони ослободени во Русија.

Руските шпиони депортирани во Русија

Макфакс - 09.07.2010

Десетте руски агенти кои ја признаа вината на суд во Њујорк во рамките на договорот за размена на шпиони меѓу САД и Русија, синоќа полетаа од аеродромот Ла Гуардиа, со авион на „Вирџин ерлајнс“, за ...

Руските шпиони депортирани во Русија

МРТ - 09.07.2010

Десетте руски агенти кои ја признаа вината на суд во Њујорк во рамките на договорот за размена на шпиони меѓу САД и Русија, синоќа полетаа од аеродромот Ла Гуардиа, со авион на „Вирџин ерлајнс“, за ...

Размена на шпиони меѓу САД и Русија

Р.С.Европа - 09.07.2010

Соединетите Држави денеска депортираа во Русија 10-мина руски шпиони во замена за 4-ца американски шпиони, осудени во Русија, што е најголема размена на шпиони по завршувањето на Студената Војна.

Анализа на СТРАТФОР: Зошто се разменуваат шпионите?

Макфакс - 09.07.2010

Сите поголеми глобални медиумски куќи Си-Ен-Ен, Еј-Би-Си и ИТАР-Тас, на 8 јули најавија размена на шпиони помеѓу САД и Русија, во која би биле вклучени и некои од 11-те осомничени руски агенти кои ...

Руските Шпиони тргнаа на пат кон Москва

Кирилица - 09.07.2010

Агенцијата „Асошиејтед Прес“, повикувајки се на неименувани извори од полицијата, јави дека десетмината обвинети за шпионажа се на пат кон Москва Американските медиуми денеска јавуваат дека ...

Голема размена на шпиони меѓу САД и Русија

Алфа - 09.07.2010

Русија и САД денеска ја вршат најголема размена на шпиони уште од времето на студената војна, објавија светските медиуми.

САД - Русија 4:10

Оn.net - 09.07.2010

видео вест На аеродром во Виена, американските и руските власти ја извршија најголемата замена на затвореници, каква се нема случено уште од времето на Студената Војна, со што конечно му ставија крај ...

Авионите на САД и Русија (со шпионите?) ја напуштија Виена.

Р.С.Европа - 09.07.2010

Два авиона, еден американски и еден руски, за кои се верува дека ги носат размеентите шпиони, ја напуштија Виена. Претходно два авиона слетаа на виенскиот аеродром со 14 лица.

Зошто се разменуваат шпионите

МРТ - 09.07.2010

Сите поголеми глобални медиумски куќи Си-Ен-Ен, Еј-Би-Си и ИТАР-Тас, на 8 јули најавија размена на шпиони помеѓу САД и Русија, во која би биле вклучени и некои од 11-те осомничени руски агенти кои ...

Русија и САД извршија размена на шпионите на виенскиот аеродром

Нетпрес - 09.07.2010

На аеродромот во Виена, Австрија денес биле разменети десет руски агенти од САД и четворица од Русија. Како што пренесуваат агенциите размената била направена на самиот аеродром.

САД и Русија ги разменија шпионите, потврдено во Вашингтон

Р.С.Европа - 09.07.2010

Американското министерство за правда соопшти дека успешно е извршена раземата на шпиони со Русија. Портпаролот на министерството Дон Бојд изјави дека Соединетите Држави ги размениле 10-ти руски ...

Зошто се разменуваат шпионите?

Форум - 09.07.2010

Русија и САД ги разменија шпионите од двете страни, што за аналитиачрите на институтот СТРАТФОР отвора други прашања Гласините за размената започнаа кога адвокатите на затворените во Русија ја ...

Историска размена на шпиони меѓу САД и Русија

Inpress - 09.07.2010

Скопје, 9. јули (ИНПРЕС) Американски авион кој ги донел 10-темина руски агенти се паркирал веднаш до рускиот авион во кој се наоѓале четворица Руси, обвинети за шпионажа во корист на САД.

Русија ја потврди размената на шпионите

Форум - 09.07.2010

Десетте руски шпиони се разменети за четири агенти на западните земји на аеродромот во Виена, соопшти руското министерство за надворешни работи, потврдувајќи ја една од најголемите шпионски размени ...

Хронологија на размената на шпиони меѓу Русија и САД

Сител - 09.07.2010

Размената на шпиони е обична пракса, но по правило не се објавува во јавност, соопштија западните медиуми по повод денешната размена на на уапсени лица по обвинение за шпионажа меѓу Русија и САД.

Десетте руски шпиони беа депортирани од САД

МРТ - 09.07.2010

Десетте руски шпиони кои признаа синоќа пред суд за своите акции, беа депортирани. Дел од западните медиуми јавија дека тие заминале за Москва, а дел дека од Њујорк ќе заминат за Виена со авион ...

Десетте руски шпиони депортирани од САД

Кирилица - 09.07.2010

Авион на Вирџин ерлајнс со депортираните од САД десет руски шпиони полетал синоќа од Њујорк во насока кон Москва, изјави анонимен американски претставник.

Сите руски шпиони се разменети, Русија ќе ослободи четири

Форум - 09.07.2010

Десетте руски шпиони кои во четврток навечер пред судот во Њујорк ја признаа вината ќе бидат разменети и веднаш беа протерани од САД, а Русуја за возврат ќе ослободи четири затвореници осудени за ...

Руските шпиони од САД на пат кон Москва

Р.С.Европа - 09.07.2010

Американските медиуми јавија дека десетмината обвинети руски шпиони ги напуштиле Соединетите американски држави. Агенцијата „Асошиејтед Прес“, повикувајки се на неименувани извори од полицијата, јави ...

Наводните шпиони пред суд, разговорите за размена продолжуваат

Inpress - 09.07.2010

Вашингтон, 9. јули (ИНПРЕС) Десет членови на осомничениот руски шпионски прстен треба да се појават пред американски суд, додека растат индикациите оти наскоро тие може да бидат разменети за ...

Размената на шпионите меѓу САД и Русија - подобрување на односите меѓу двете земји

Нетпрес - 09.07.2010

По признавањето на вината пред Федералниот суд во Њујорк , дека во САД работеле како шпиони, десетте руски агенти се депортирани во својата матична земја, пренесуваат странските медиуми.

Руските шпиони заминаа дома (Видео)

Inpress - 09.07.2010

Њујорк. 9. јули (ИНПРЕС) Десетте руски агенти, обвинети дека шпионирале во САД во корист на Русија ги напуштија САД, откако беше прифатен предлогот на Русија да извршат размена на затвореници.

САД ги ослободија десетте руски шпиони

Алфа - 09.07.2010

Десетте руски шпиони кои синоќа пред судот во Њујорк ја признаа својата вина, под итна постапка беа депортирани од САД во Русија.

Уапсените руски шпиони депортирани од САД

Оn.net - 09.07.2010

видео вест Десетте руски агенти се качиле во авион и ги напуштиле САД, откако американските власти го прифатиле предлогот на Русија да извршат размена на затвореници.

Десетте руски шпиони беа депортирани од САД

Сител - 09.07.2010

Десетте руски шпиони кои признаа синоќа пред суд за своите акции, беа депортирани. Дел од западните медиуми јавија дека тие заминале за Москва, а дел дека од Њујорк ќе заминат за Виена со авион ...

Русија и САД започнуваат размена на шпиони?

Кирилица - 09.07.2010

Адвокатката на Сутјагин соопштила дека се водат преговори за евентуална размена на научникот со некој од обвинетите дека шпионирале за Русија , кои беа уапсени неодамна во Соеднитетие држави и еден ...

Руските шпиони депортирани во Русија

Кајгана - 09.07.2010

Десетте руски агенти кои ја признаа вината на суд во Њујорк во рамките на договорот за размена на шпиони меѓу САД и Русија, синоќа полетаа од аеродромот Ла Гуардиа, со авион на „Вирџин ерлајнс“, за ...

Џентлменска размена на шпиони!

Вечер Прес - 09.07.2010

- Демонстриран нов дух во руско-американските односи и висок степен на меѓусебно разбирање -Никој не е оштетен во оваа трампа: Америте ослободија десетмина "пешадинци" за четворица "тешкаши" од кои ...

САД и Русија ги разменија шпионите

Идивиди - 09.07.2010

Виена, 9 јули 2010 (МИА) - Во Виена слетаа два авиона, американски и руски, во кои се наоѓаат депортираните од САД десет руски агенти и четворицата западни шпиони ослободени во Русија, Во согласност ...

САД: Руските шпиони во Виена на размена за американските

eReporter - 09.07.2010

Десеттемина руски агенти кои ја признаа вината пред судот во Њујорк во рамки на договорот за размена меѓу САД и Русија, полетаа од аеродормот во Њујорк за Виена Од руска страна за размената се ...

Десетте руски шпиони беа депортирани од САД

Идивиди - 09.07.2010

Њујорк, 9 јули 2010 (МИА) - Десетте руски шпиони кои признаа синоќа пред суд за своите акции, беа депортирани. Дел од западните медиуми јавија дека тие заминале за Москва, а дел дека од Њујорк ќе ...

САД и Русија разменија уапсени шпиони

eReporter - 09.07.2010

Десет руски тајни агенти беа депортирани од САД во замена за четири западни, кои беа уапсени во Москва, јавија денеска западните медиуми.

САД/Русија – најголема размена на шпиони по Студената војна

eReporter - 09.07.2010

Најголема размена на шпиони од крајот на Студената војна, најверијатно, е извршена денска во Виена, каде слетале руски и американски авиони за да разменат тајни агенти и да стават крај на шпионската ...

Русија и САД се договараат за размена на шпиони

А1 - 08.07.2010

Далеку од очите на јавноста, САД и Русија интензивно преговараат за размена на нивните шпиони. Американските медиуми оценуваат дека тајните состаноци во Вашингтон се увертира во една од најголемите ...

Русија и САД размислуват за размена на уапсени шпиони

Алсат-М - 08.07.2010

Москва и Вашингтон размислуваат за можна размена на групата осомничени руски шиони, уапсени во јуни во САД, во замена за неколку руски затвореницим обвинети дека шионирале за западните земји.

Сутјагин излезе од затвор и пристигна во Виена

Телма - 08.07.2010

Рускиот научник Игор Сутјагин, осуден во Русија на 15 години затвор поради шпионажа во корист на САД денеска пристигна во Виена, изјави денеска неговиот адвокат Ана Ставицка.

Шпионите се пакуваат за размена

Дневник - 08.07.2010

Игор Сутјагин, рускиот експерт што отслужува 15-годишна казна под обвинение за шпионажа во затворот „Колмогори“ во Архангелск, вчера ненадејно бил префрлен во затвор во Москва и му било дозволено да ...

Свет - Русија менува научник за еден од шпионите

Време - 08.07.2010

Русија сака да размени научник, кој излежува пресуда по обвинение за шпионажа во полза на Западот, за еден од осомничените руски агенти за шпионажа приведени во САД, изјави денеска адвокатката на ...

Русија планира размена на шпиони!?

Deutsche Welle - 08.07.2010

Постојат најави за размена на агенти меѓу САД и Русија. Со тоа, несогласувањата во билатералните односи, настанати по апсењето на десетмина осомничени руски шпиони од страна на ФБИ на крајот на јуни, ...

Наскоро трампа на руски со западни шпиони?

Утрински - 08.07.2010

МОСКВА - Ако може да им се верува на московските адвокати наскоро би можело да се случи размена на шпиони меѓу Москва, Лондон и Вашингтон.

Русија - САД, размена на шпиони?

Р.С.Европа - 08.07.2010

Адвокатот на рускиот научник кој е во затвор во Русија под обвинение за шпионажа за Западот изјави дека Русија сака да го размени научникот за осомничените руски агенти уапсени во САД минатиот месец.

Руските шпиони добија обвиненија

Кирилица - 08.07.2010

Федералниот суд во Њујорк обвини единаесет лица за шпионажа во корист на Русија. Против деветмина од обвинетите се поднесени и обвиненија за перење на пари Единаесетте лица беа уапсени минатата ...

Одложено судењето на тројца од руските шпиони

Кирилица - 08.07.2010

Тројцата на кои требаше да им се суди се дел од групата 11 уапсени луѓе обвинети дека шпионирале за Русија Судското рочиште за сослушување на тројца од осомничените дека се руски шпиони не се одржа ...

Федералниот суд во Њујорк обвини единаесет лица за шпионажа во корист на Русија

Сител - 08.07.2010

Федералниот суд во Њујорк обвини единаесет лица за шпионажа во корист на Русија. Против деветмина од обвинетите се поднесени и обвиненија за перење на пари.

Одложени судските процеси против осомничените руски шпиони

Кирилица - 08.07.2010

Судските процеси во американската држава Вирџинија против осомничените руски шпиони што беа закажани за вчера се одложени Во Александрија, Вирџинија судот требаше да заседава за делата на Михаил ...

Започнува размената на обвинети за шпионажа меѓу Русија и САД?

Р.С.Европа - 08.07.2010

Руските новински агенции соопштуваат дека Игор Сутјагин, научникот кого Русија го обвини дека шпионира за САД, веројатно е ослободен и е виден во Виена.

Научникот обвинет за шпионажа виден во Виена

Макфакс - 08.07.2010

Рускиот научник Игор Сутјагин, кого Русија фо обвини за шпионажа во корист на САД веројатно е ослободен и е виден во Виена, изјави неговата адвокатка Ана Ставитскаја за агенцијата Риа новости.

Федералниот суд во Њујорк обвини единаесет лица за шпионажа во корист на Русија

Алфа - 08.07.2010

Федералниот суд во Њујорк обвини единаесет лица за шпионажа во корист на Русија. Против деветмина од обвинетите се поднесени и обвиненија за перење на пари.

Осудениот американски шпион Сутјагин виден во Виена?

Форум - 08.07.2010

Рускиот научник Игор Сутјагин, кого Русија го обвини за шпионажа во полза на САД веројатно е ослободен и е виден во Виена, изјави неговата адвокатка за агенцијата РИА новости Адвокатаката Ана ...

Дали Русија и САД планираат размена на шпиони?

Inpress - 08.07.2010

Вашингтон, 8. јули (ИНПРЕС) Русија можеби се подготвува за ослободување на научникот, кој се наоѓа во затвор по обвинение за шпионирање за САД, како замена за ослободување на руските агенти кои ...

Покренати обвиненија против 11-те руски агенти

Оn.net - 08.07.2010

Њујоршкото обвинителство и официјално поднесе обвиненија против единаесетмината руски државјани осомничени дека во САД здружено работеле како тајни агенти за Руската Федерација.

Се подготвува размена на шпиони!?

Вечер Прес - 08.07.2010

Во прилог на ова, веројатно оди и информацијата дека судските рочишта за осомничените 11 руски шпиони беа откажани во последен момент, како и дека нуклеарниот физичар Игор Сутјагин, кој индиректно ...

САД и Русија ќе разменат шпиони?

Н.Македонија - 08.07.2010

Научникот Игор Сутјагин, кој во Русија издржува затворска казна за шпионажа во полза на Западот, би можел да биде разменет за еден од осомничените руски агенти, кои минатиот месец беа уапсени во САД ...

Обвинети единаесет лица за шпионажа во корист на Русија

Идивиди - 08.07.2010

Њујорк, 8 јули 2010 (МИА) - Федералниот суд во Њујорк обвини единаесет лица за шпионажа во корист на Русија. Против деветмина од обвинетите се поднесени и обвиненија за перење на пари.

Русија со понуда до САД за размена на двајца заробени шпиони

А1 - 07.07.2010

Русија со понуда до САД за размена на двајца заробени шпиони. Од Американците бараат да ослободат еден од осомничените руски агенти за шпионажа, а за возврат од рускиот затвор се понудија да го ...

Русија би разменила шпиони со САД

Дневник - 07.07.2010

Русија сака да размени научник, кој е осуден за шпионажа во полза на Западот, за еден од осомничените руски агенти приведени во САД, изјави вчера адвокатката на научникот.

Вашингтон и Москва подготвуваат размена на шпиони

Телма - 07.07.2010

Владата и Русија подготвуваат размена на шпиони. Прв на списокот, како што се тврди во Москва, е рускиот научник Игор Социјадин, кој издржува затворска казна од 15 години.

Одложени судските процеси против осомничените руски шпиони

Сител - 07.07.2010

Судските процеси во американската држава Вирџинија против осомничените руски шпиони што беа закажани за денеска се одложени.

Шпион за шпион

Оn.net - 07.07.2010

Москва бара размена на научник осуден во Русија заради шпионирање за ЦИА со еден од осомничените руски агенти притворени во САД, кои да користеа малку помодерни технологии и да не беа толкави аматери ...

Тројца од руските шпиони пред суд во САД

Р.С.Европа - 07.07.2010

Тројца од осомничените членови на рускиот шпионски синџир, денеска ќе се појават пред судот во Вирџинија. Судијата треба да реши дали ќе биде покренат процес или ќе бидат отфрлени обвинувањата.

Русија предлага размена на обвинетите за шпионажа со САД

Кирилица - 07.07.2010

Русија е подготвена да ослободи затвореник во замена за руските агентите кои неодамна беа уапсени во САД под обвинение дека се руски шпиони Адвокатот на еден научник кој се наоѓа во затвор во Русија, ...

Судењето на тројца од руските шпиони не се одржа

Р.С.Европа - 07.07.2010

Судското рочиште за сослушување на тројца од осомничените дека се руски шпиони не се одржа ни денеска. Судењето од Александрија беше преместено во Њујорк.

Русија предлага замена на обвинети за шпионажа

Р.С.Европа - 07.07.2010

Адвокатот на еден научник кој се наоѓа во затвор во Русија, кој е обвинет за шпионажа за Западот, вели дека Русија сака да го ослободи затвореникот во замена за обвинетите дека се руски шпиони кои ...

Пет руски шпиони ќе бидат префрлени во Њујорк

Форум - 07.07.2010

Петтемина осомничени руски шпиони во среда навечер ќе бидат префрлени во Њујорк, информираа американските телевизиски мрежи, пренесувајќи дека е многу веројатно Вашингтон и Москва да договориле ...

Русија сака размена на уапсените шпиони со САД

eReporter - 07.07.2010

Русија би можела да изврши размена на научник обвинет за шпионажаа во полза на Велика Британија за еден од осомничените руски шпиони притворени во САД минатиот месец.

Русија сака размена на шпиони

Идивиди - 07.07.2010

Москва, 7 јули 2010 (МИА) - Русија сака да размени научник, кој излежува пресуда по обвинение за шпионажа во полза на Западот, за еден од осомничените руски агенти за шпионажа, приведени во САД, ...

Американскиот суд не дозволи кауција за руските шпиони

Утрински - 05.07.2010

ВАШИНГТОН - Судот од Вирџинија одби да ослободи со кауција тројца осомничени руски шпиони, кои се во притвор во САД. Осомничените се вратени во затвор, откако двајца од нив признаа дека се руски ...