TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ѕвездени мигови

Утрински - 15.07.2004

Кон отворањето на „Охридско лето" Ратка Димитрова Основано од ентузијасти, вљубеници во високата уметност "Охридско лето° низ целото свое постоење остана верно на темелната идеја - на високите стандарди како програмски, така и исполнителски.

Увертирата 1812 на Чајковски како создадена за Охрид

Време - 14.07.2004

СВЕЧЕНО ОТВОРЕНО 44. „ОХРИДСКО ЛЕТО“ Ангелина Димоска Со звукот на камбаните од охридските цркви, топовски плотуни и огномет завчера во Античкиот театар беше отворено 44. издание на фестивалот „Охридско лето“. И покрај свечениот карактер и одличната организација во почетокот од фестивалот, не ...

И охридско лето жртва на децентрализацијата

Вест - 14.07.2004

НАМЕСТО ПОКРОВИТЕЛОТ БРАНКО, ФЕСТИВАЛОТ ВО ОХРИД ГО ОТВОРИ БАГЕ Кабинетот на претседателот доцна попладнето ја известил дирекцијата на Охридско лето дека претседателот не може да го отвори фестивалот поради Со биењето на камбаните на Охридските цркви и со пукањето на топовските плотуни, ...

Скапоцен камен во културниот мозаик на Македонија

Утрински - 14.07.2004

Прексиноќа свеЧено се отвори 44. издание на 'Охридско лето" Квалитетот на годинешното отворање на 'Охридско лето" секако го збогати еминентниот виолинист Шломо Минц, чиј уметнички израз преполн со емоции, со енергија и, се разбира, неговата брилијантна техника која толку лесно се слеваШе низ ...

Порака за уште еден исчекор на уметноста пред неволјите

Дневник - 14.07.2004

ОТВОРЕН ФЕСТИВАЛОТ "ОХРИДСКО ЛЕТО" Фестивалот е белег на тој културен континуитет и затоа и понатаму ќе го одржуваме како наш најголем културен белег кој ги обединува различните култури од целиот свет - рече министерот Стефановски Огнометите, биењето на камбаните, експлозиите во заднината и ...

"Охридско лето" е нашата духовна престолнина

Дневник - 14.07.2004

РИСТО АВРАМОВСКИ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА УПРАВНИОТ ОДБОР НА "ОХРИДСКО ЛЕТО" Факт е макар што знам колку нема да се сложат со констатацијата, ние го вративме сјајот на Охридско лето, и точка Тој е белег на македонскиот културен идентитет, мост кој ги обединува уметниците од Истокот и Западот речиси половина ...

Фестивалот "Охридско лето" е мост меѓу Истокот и Западот

Дневник - 13.07.2004

ШЛОМО МИНЦ, ВИОЛИНИСТ Почетокот на неговата светска кариера е во Израелската филхармонија. Виолинистот Шломо Минц е еден од најдобрите музичари на денешницата. Настапува во познати светски концертни сали, секогаш придружуван од најдобри состави.

Почнува 44-то издание на Охридско лето

А1 - 12.07.2004

Настаните кои го придружуваат фестивалот веќе започнаа изложбите, прологот кој се реализира на неколку сцени нуди контакт на гостите со уметниците преку настапи некои кои тоа ќе го изразат преку хорско пеење, други преку инструментални настапи, така што за помалку од час и половина на сцената на ...

Славниот виолинист Шломо Минц во Охрид

Вест - 12.07.2004

Со Македонската филхармонија, вечерва на отворањето на "Охридско лето", како солист ќе настапи светски познатиот виолинист Шломо Минц од Израел. Критичарите, колегите музичари и публиката го сметаат за еден од водечките виолинисти на денешницата поради неговите непогрешливи изведби, стилистката ...

Виолинистот Шломо Минц ќе го отвори фестивалот

Време - 12.07.2004

Познатиот светски виолинист од израелско потекло Шломо Минц вечерва ќе настапи како солист на изведбата на Концертот за виолина и оркестар (Свечена увертира 1812, опус 49) од Петар Илич Чајковски. Изведбата на Македонската филхармонија ќе ја диригира Рамиз Мелик Асланов од Азербејџан.

Македонската филхармонија го отвора "Охридско лето"

Вест - 12.07.2004

ОД ВЕЧЕРВА ВО ОХРИД Фестивалот за отворен ќе го прогласи претседателот на државата и негов покровител, Бранко Црвенковски, а програмата се отвора со познатиот виолински концерт на Чајковски во Античкиот театар Традиционалниот летен фестивал "Охридско лето" вечерва, по 44-ти пат, свечено ќе ги ...

Увертирата "1812" првпат ќе се изведе во својата оригинална форма

Утрински - 12.07.2004

Вечерва, со музиката на Чајковски, свечено ќе почне 44. издание на „Охридско лето" Вечерва во Античкиот театар во Охрид во 21 часот, со концертот на Македонската филхармонија под диригентство на маестро Рамиз Мелик Асланов од Азербејџан, ќе почне 44 издание на најголемата културна манифестација во ...

Познатиот Шломо Минц, камбани и топовски плотуни за почеток на фестивалот

Дневник - 12.07.2004

ВЕЧЕРВА ВО АНТИЧКИот ТЕАТАР ПОЧНУВА "ОХРИДСКО ЛЕТО" Со препознатливите ноти од "Свечена увертира 1812" и Концертот за виолина и оркестар од Чајковски, со солистичка изведба на светски познатиот виолинист Шломо Минц и Македонската филхармонија, со топовски плотуни и со биење на камбаните на ...