TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев има цел-догодина за Македонија датум за преговори со ЕУ

Локално - 24.06.2017

Намерата на Владата е до крајот на годината Македонија да добие препорака за почеток на преговори со ЕУ, а следната година и датум за почеток на преговорите, изјави премиерот Зоран Заев. Тој ова го кажа на средба со претставници на граѓанските ...

Тематски консултации во Владата за Итните реформски приоритети

Канал5 - 23.06.2017

Во Владата на Република Македонија денеска ќе бидат одржани тематски консултации за областите кои се битни во процесот на креирање политики согласно Итните реформски приоритети. Тематските консултации се согласно определбата на Владата за ...

Тематски консултации во Владата за Итните реформски приоритети

Телма - 23.06.2017

Во Владата во тек се тематски консултации за областите кои се битни во процесот на креирање политики согласно Итните реформски приоритети. Тематските консултации се согласно определбата на Владата за транспарентност во работата и вклучување на ...

Заев: До крајот на годинава да добиеме препорака, во наредната и датум за преговори

Фокус - 23.06.2017

Намера на Владата е до крајот на годинава Македонија да добие чиста препорака за почеток на преговори со ЕУ, а идната година и датум за почеток на преговорите за пристапување на Македонија кон Европската Унија, рече денеска премиерот Зоран Заев на ...

Заев повика на брзо спроведување на итните реформски приоритети

Алсат-М - 23.06.2017

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека Македонија ја има поддршката од Европската унија и тоа треба да го искористи за да ги спроведе итните реформи со цел до крајот на годината земјата да добие безусловна препорака, а во наредната година и датум ...

Премиерот Заев на средба со претставници на граѓанскиот сектор

Канал5 - 23.06.2017

Владата го вклучува целото општество во реформскиот процес за Eвро-атлантските интеграции, рече премиерот Зоран Заев на средбата . Јас како премиер и Владата што ја предводам сме подготвени да овозможиме услови за ангажман и вклученост на целото ...

Владата на консултации со граѓанскиот сектор

Телма - 23.06.2017

Реформа на правосудството и безбедносните служби, професионална јавна администрација, демократски избори, Собрание, независни регулаторни тела и медиуми, се петте глобални теми на кои Владата се консултира со граѓанскиот сектор.

Владата напладне ќе расправа за реформските приоритети

Фокус - 23.06.2017

Во свечената сала на Владата, денеска напладне ќе се одржи дебата за реформските приоритети. На дебатата обраќање ќе имаат премиерот Зоран Заев и заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, а ќе присуствува и ...

ПРЕД ДОАЃАЊЕТО НА ХАН: Владата подготвува реформи кои ќе бидат презентирани пред комесарот

Телеграф - 23.06.2017

Во Македонија веќе престојува и германскиот експерт, поранешен директор на Директоратот за проширување на ЕУ, Рајнхард Прибе Во Владата на Република Македонија денеска ќе бидат одржани тематски консултации за областите кои се битни во процесот на ...

Тематски консултации во Владата за Итните реформски приоритети

Сител - 23.06.2017

Во Владата на Република Македонија денеска ќе бидат одржани тематски консултации за областите кои се битни во процесот на креирање политики согласно Итните реформски приоритети. Тематските консултации се согласно определбата на Владата за ...

Напладне во владата ќе се одржи дебата за реформските приоритети

Слободен Печат - 23.06.2017

Во свечената сала на Владата, денеска, со почеток во 12 часот, ќе се одржи дебата за реформските приоритети. „Поаѓајќи од важноста на процесот на европска интеграција, а во согласност со определбата на Владата за транспарентност во работата и за ...

Заев побара поддршка за итните реформски приоритети (ВИДЕО)

Стандард - 23.06.2017

Премиерот на Македонија, Зоран Заев во обраќањето на почетокот од тематските консултации во Владата со претстваници од граѓанското општество за областите кои се битни во процесот на креирање политики согласно итните реформски приоритети, изјави дека ...

Премиерот Заев на средба со граѓанскиот сектор: Владата го вклучува целото општество во реформскиот процес за ...

А1 On - 23.06.2017

„Јас би зборувал отворено заради тоа што со граѓанското општество, овие теми коишто денеска сакаме да бидат старт на операционализација се многу јавно и транспарентно отворени и навистина општеството ни е напеналено за самиот почеток на реформскиот ...

Тематски консултации во Владата за Итните реформски приоритети

Press24 - 23.06.2017

Во Владата на Република Македонија денеска ќе бидат одржани тематски консултации за областите кои се битни во процесот на креирање политики согласно Итните реформски приоритети. Тематските консултации се согласно определбата на Владата за ...

Тематски консултации во Владата за Итните реформски приоритети

А1 On - 23.06.2017

Во Владата на Република Македонија денеска ќе бидат одржани тематски консултации за областите кои се битни во процесот на креирање политики согласно Итните реформски приоритети. Тематските консултации се согласно определбата на Владата за ...

Дебата за реформските приоритети: Владата ќе формира пет работни групи

МРТ - 23.06.2017

На тематската консултација во Владата посветена на спроведувањето итни реформски приоритети за членство во НАТО и во ЕУ, премиерот Заев изјавил дека до крајот на годинава очекува чиста препорака за преговори со ЕУ, а наредната, и отворање на ...

Владата изготвува акциски план со реформи за влез во ЕУ и НАТО

Нова ТВ - 23.06.2017

На инклузивна консултација Владата денеска оствари работен состанок со невладиниот сектор и медиумите, каде се предложени пет теми за работни групи кои ќе дадат свој придонес кон Итните реформски приоритети.

Британска поддршка во остварувањето на надворешно-политичките приоритети

Макфакс - 23.06.2017

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, оствари средба со британскиот амбасадор Чарлс Гарет на која се разговараше за остварувањето на надворешно-политичките приоритети на новата реформска влада, со акцент на ...

Владата подготвува акциски план за брз влез во ЕУ

Макфакс - 23.06.2017

На тематската консултација со невладиниот сектор и медиумите, посветена на спроведувањето итни реформски приоритети за членство во НАТО и во ЕУ, премиерот Зоран Заев изјави дека до крајот на годинава очекува чиста препорака за преговори со ЕУ, а ...

Димитров до Гарет: Очекуваме конкретни сигнали од нашите стратешки партнери за членство во ЕУ и НАТО

Стандард - 23.06.2017

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров оствари средба со британскиот амбасадор во Скопје, Чарлс Гарет. Теми на разговор биле остварувањето на надворешно-политичките приоритети на новата реформска влада, со акцент на ...

Заев побара општа поддршка за Итните реформски приоритети

Сител - 23.06.2017

Македонија ја има поддршката од Европската унија и ова е време кое треба да го искористи за да испорача во делот на итните реформи со цел до крајот на годината да добиеме безусловна препорака, а во наредната година и датум за почеток на преговорите ...

Заев повика на брзо спроведување на итните реформски приоритети

Р.С.Европа - 23.06.2017

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека Македонија ја има поддршката од Европската унија и тоа треба да го искористи за да ги спроведе итните реформи со цел до крајот на годината земјата да добие безусловна препорака, а во наредната година и датум ...

Заев: До крајот на годинава чиста препорака, вгодина датум за преговори

+инфо - 23.06.2017

Владата денеска одржа прва тематска консултација со граѓанските организации и медиумите. Намера на Владата е до крајот на годинава Македонија да добие чиста препорака за почеток на преговори со ЕУ, а идната година и датум за почеток на преговорите ...

Работни групи ќе работат на Итните реформски приоритети

МРТ - 23.06.2017

Владата ќе формира пет работни групи- за реформи во правосудство и тајните служби, јавната администрација, за изборен систем и за независни регулаторни тела, како и за медиуми и за граѓанско општество.

Тематски консултации во Владата за Итните реформски приоритети

МРТ - 23.06.2017

Како што соопшти владината прес- служба, тематските консултации се согласно определбата на Владата за транспарентност во работата и вклучување на граѓанското општество во процесот на креирање политики, а поаѓајќи од важноста на процесот на европска ...

Заев побара поддршка за итните реформи

Макфакс - 23.06.2017

Македонија ја има поддршката од ЕУ и тоа треба да го искористи за да испорача во делот на итните реформи со цел до крајот на годината да добиеме безусловна препорака, а во наредната година и датум за почеток на преговорите со ЕУ, рече премиерот Заев.

Премиерот Зоран Заев оствари средба со граѓанскиот сектор

Слободен Печат - 23.06.2017

На денешната средба на премиерот Зоран Заев со граѓанскиот сектор, тој вети дека Владата ќе го вклучи целото општество во реформскиот процес за евроатланските интеграции. „Јас како премиер и Владата што ја предводам сме подготвени да овозможиме ...

Заев: Владата го вклучува целото општество во реформскиот процес за евро-атлантските интеграции

Нетпрес - 23.06.2017

Посочи дека целта на неговата влада е до крајот на годината Република Македонија да добие „чиста препорака“ за почеток на преговорите со ЕУ, а идната година да добие и датум за почеток на преговорите за пристапување на Унијата Сакам да зборувам ...

Заев побара општа поддршка за Итните реформски приоритети

А1 On - 23.06.2017

Македонија ја има поддршката од Европската унија и ова е време кое треба да го искористи за да испорача во делот на итните реформи со цел до крајот на годината да добиеме безусловна препорака, а во наредната година и датум за почеток на преговорите ...

Заев побара општа поддршка за Итните реформски приоритети

Локално - 23.06.2017

Македонија ја има поддршката од Европската унија и ова е време кое треба да го искористи за да испорача во делот на итните реформи со цел до крајот на годината да добиеме безусловна препорака, а во наредната година и датум за почеток на преговорите ...

Заев: Годинава препорака, в година датум за преговори за членство во ЕУ

Локално - 23.06.2017

Владата на консултации со граѓанскиот сектор Реформа на правосудството и безбедносните служби, професионална јавна администрација, демократски избори, Собрание, независни регулаторни тела и медиуми, се петте глобални теми на кои Владата се ...

Заев побара поддршка од граѓанскиот сектор за реализацијата на реформските приоритети

Либертас - 23.06.2017

Намерата на Владата е до крајот на годината Македонија да добие чиста препорака за почеток на преговорите со Европската Унија, а следната година и датум за почеток на преговорите за полноправно членство.

Заев: Врапчето го имаме сега на рамо

Вечер Прес - 23.06.2017

Сакам од името на целата Влада да побарам ваша поддршка. Врапчето го имаме сега на рамо. Гласноста на граѓанското општество навистина ја позиционираше ЕУ сосема спротивно од она што беше нејзина определба од пред две или три години во делот на ...

Димитров и Гарет разговарале за реформските приоритети

Мета - 23.06.2017

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денеска се сретна со британскиот амбасадор Чарлс Гарет, со кого разговарал за остварувањето на надворешно-политичките приоритети на новата реформска влада, со акцент на ...

Заев: Владата го вклучува целото општество во реформскиот процес за евро-атлантските интеграции

Точка - 23.06.2017

Сакам да зборувам отворено поради тоа што со граѓанското општество, овие теми коишто денеска сакаме да бидат старт на операционализација се многу јавно и транспарентно отворени и навистина општеството ни е напеналено за самиот почеток на реформскиот ...

Заев побара поддршка од граѓанскиот сектор за реализацијата на реформските приоритети

Бриф - 23.06.2017

Унија, а следната година и датум за почеток на преговорите за полноправно членство. Ова денеска го истакна премиерот Зоран Заев во своето обраќање на почетокот на тематските консултации што се одржаа во Владата со претставниците на граѓанското ...

Тематски консултации во Владата за Итните реформски приоритети

Локално - 23.06.2017

Во Владата на Република Македонија денеска ќе бидат одржани тематски консултации за областите кои се битни во процесот на креирање политики согласно Итните реформски приоритети. Тематските консултации се согласно определбата на Владата за ...

Заев: Вие граѓаните сте креативната сила на Владата

Фактор - 23.06.2017

Јас како премиер и Владата што ја предводам сме подготвени да овозможиме услови за ангажман и вклученост на целото општество, во сериозниот реформски процес што го поставивме пред нас. Целта е голема, стратешка и неопходна за Република Македонија и ...

Заев побара поддршка од граѓанскиот сектор за реализацијата на реформските приоритети

Мета - 23.06.2017

Намерата на Владата е до крајот на годината Македонија да добие чиста препорака за почеток на преговорите со Европската Унија, а следната година и датум за почеток на преговорите за полноправно членство.

Во Владата напладне ќе се одржи дебата за реформските приоритети

Мета - 23.06.2017

Во свечената сала на Владата, денеска, со почеток во 12 часот, ќе се одржи дебата за реформските приоритети. „Поаѓајќи од важноста на процесот на европска интеграција, а во согласност со определбата на Владата за транспарентност во работата и за ...

Британска поддршка во остварувањето на надворешно-политичките приоритети

Точка - 23.06.2017

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, оствари средба со британскиот амбасадор Чарлс Гарет на која се разговараше за остварувањето на надворешно-политичките приоритети на новата реформска влада, со акцент на ...

Тематски консултации во Владата за Итните реформски приоритети

Либертас - 23.06.2017

Во Владата на Република Македонија денеска ќе бидат одржани тематски консултации за областите кои се битни во процесот на креирање политики согласно Итните реформски приоритети. Тематските консултации се согласно определбата на Владата за ...

Владата подготвува акциски план за брз влез во ЕУ

Точка - 23.06.2017

На тематската консултација со невладиниот сектор и медиумите, посветена на спроведувањето итни реформски приоритети за членство во НАТО и во ЕУ, премиерот Зоран Заев изјави дека до крајот на годинава очекува чиста препорака за преговори со ЕУ, а ...

Заев: Целиме следната година да добиеме датум за преговори во ЕУ ...

Н.Македонија - 23.06.2017

Заев: Целиме следната година да добиеме датум за преговори во ЕУ Македонија ја има поддршката од Европската унија и ова е време кое треба да го искористи за да испорача во делот на итните реформи со цел до крајот на годината да добиеме безусловна ...

Тематски консултации во Владата за Итните реформски приоритети...

Н.Македонија - 23.06.2017

Тематски консултации во Владата за Итните реформски приоритети Во Владата на Република Македонија денеска ќе бидат одржани тематски консултации за областите кои се битни во процесот на креирање политики согласно Итните реформски приоритети.

Законот за употреба на јазиците не е меѓу итните приоритети на Владата

Алсат-М - 20.06.2017

Законот за употреба на јазиците со кој меѓу другото се предвидува унапредување на употребата на албанскиот јазик нема да биде меѓу 30-те пакет-закони на новата Влада, кои се планира наскоро да се донесат.

Законот за употреба на јазиците не е меѓу итните приоритети на Владата

Локално - 20.06.2017

Законот за употреба на јазиците со кој меѓу другото се предвидува унапредување на употребата на албанскиот јазик нема да биде меѓу 30-те пакет-закони на новата Влада, кои се планира наскоро да се донесат, информира АлсатМ.

Тематска седница во Владата

ТВ21 - 19.06.2017

Дденеска, со почеток во 12:00 часот, Владата на Република Македонија ќе ја одржи тематската седница посветена на утврдување на правецот на итните реформски приоритети. По тематската седница со почеток во 13:00 часот, Владата на Република Македонија ...

Владата ќе расправа за реформските приоритети и за ЕУ и НАТО интеграцијата

24 Вести - 19.06.2017

Владата на Република Македонија денеска (12:00) ќе ја одржи тематската седница посветена на утврдување на правецот на итните реформски приоритети, соопшти владината прес-служба. По тематската седница, со почеток во 13:00 часот Владата на Република ...

Владата ќе расправа за реформските приоритети и за ЕУ и НАТО интеграцијата

Канал5 - 19.06.2017

Владата на Република Македонија денеска (12:00) ќе ја одржи тематската седница посветена на утврдување на правецот на итните реформски приоритети, соопшти владината прес-служба. По тематската седница, со почеток во 13:00 часот Владата на Република ...

Средба Заев-Тачи во владата

Канал5 - 19.06.2017

Кадровските смени тема и на денешната владина седница. По тематската седница, Владата на Република Македонија ќе ја одржи седмата седница. Согласно предложениот дневен ред, на седмата владина седница ќе бидат разгледани состојбите и напредокот во ...

Еве кои ќе бидат темите на денешните две собраниски седници

Press24 - 19.06.2017

Владата на Република Македонија денеска во 12 часот ќе ја одржи тематската седница посветена на утврдување на правецот на итните реформски приоритети, соопшти владината прес-служба. По тематската седница, со почеток во 13:00 часот Владата на ...

Владата за реформските приоритети и ЕУ и НАТО интеграцијата

Репортер - 19.06.2017

Владата на Република Македонија денеска (12:00) ќе ја одржи тематската седница посветена на утврдување на правецот на итните реформски приоритети, соопшти владината прес-служба. По тематската седница, со почеток во 13:00 часот Владата на Република ...

Денеска тематска седница на Владата, ќе се дискутира за итните реформски приоритети

+инфо - 19.06.2017

По тематската седница со почеток во 13 часот, Владата ќе ја одржи својата седма седница. Владата на Република Македонија денеска од 12 часот ќе одржи тематската седница посветена на утврдување на правецот на итните реформски приоритети.

Владата ќе расправа за реформските приоритети и ЕУ и НАТО интеграцијата

МРТ - 19.06.2017

На редовната владина седница ќе бидат разгледани и кадровски решенија... Владата на Република Македонија денеска на пладне ќе ја одржи тематската седница посветена на утврдување на правецот на итните реформски приоритети, соопшти владината ...

Владата ќе расправа за реформските приоритети и за ЕУ и НАТО интеграцијата

А1 On - 19.06.2017

Владата на Република Македонија денеска (12:00) ќе ја одржи тематската седница посветена на утврдување на правецот на итните реформски приоритети, соопшти владината прес-служба. По тематската седница, со почеток во 13:00 часот Владата на Република ...

Владата ќе расправа за реформските приоритети и за ЕУ и НАТО интеграцијата

Сител - 19.06.2017

Владата на Република Македонија денеска (12:00) ќе ја одржи тематската седница посветена на утврдување на правецот на итните реформски приоритети, соопшти владината прес-служба. По тематската седница, со почеток во 13:00 часот Владата на Република ...

Седница на Влада: На дневен ред се реформските приоритети и напредокот во европската интеграција

Макфакс - 19.06.2017

Владата напладне ќе одржи тематска седница посветена на утврдување на правецот на итните реформски приоритети. Како што соопштија од владината служба за односи со јавност, по тематската седница, со почеток во 13 часот, Владата ќе ја одржи својата ...

Владата ќе расправа за реформските приоритети и ЕУ и НАТО интеграцијата

Стандард - 19.06.2017

Владата на Република Македонија денеска (12:00) ќе ја одржи тематската седница посветена на утврдување на правецот на итните реформски приоритети, соопшти владината прес­служба. По тематската седница, со почеток во 13:00 часот Владата на Република ...

Владата ќе расправа за реформските приоритети и ЕУ и НАТО интеграцијата

Либертас - 19.06.2017

Владата на Република Македонија денеска (12:00) ќе ја одржи тематската седница посветена на утврдување на правецот на итните реформски приоритети, соопшти владината прес-служба. По тематската седница, со почеток во 13:00 часот Владата на Република ...

Денеска тематска седница на Владата, ќе се дискутира за итните реформски приоритети

Бриф - 19.06.2017

Владата на Република Македонија денеска од 12 часот ќе одржи тематската седница посветена на утврдување на правецот на итните реформски приоритети. По тематската седница со почеток во 13 часот, Владата ќе ја одржи својата седма седница.

Владата на тематска седница ќе го утврдува правецот на реформските приоритети

Мета - 19.06.2017

Владата денеска ќе одржи тематска седница што ќе биде посветена на утврдувањето на правецот на реформските приоритети. Седницата, како што соопштија од Владата, е закажана за напладне, а еден час подоцна, односно во 13 часот, владиниот кабинет ќе ја ...

Владата денеска ќе одржи тематска, па редовна седница

еМагазин - 19.06.2017

Владата денеска ќе одржи тематска седница што ќе биде посветена на утврдувањето на правецот на реформските приоритети. Седницата, како што соопштија од Владата, е закажана за напладне, а еден час подоцна, односно во 13 часот, владиниот кабинет ќе ја ...

Седница на Влада: На дневен ред се реформските приоритети и напредокот во европската интеграција

Точка - 19.06.2017

Владата напладне ќе одржи тематска седница посветена на утврдување на правецот на итните реформски приоритети. Како што соопштија од владината служба за односи со јавност, по тематската седница, со почеток во 13 часот, Владата ќе ја одржи својата ...

Владата ќе расправа за реформските приоритети и за ЕУ и НАТО интеграцијата

Локално - 19.06.2017

Владата на Република Македонија денеска ќе ја одржи тематската седница посветена на утврдување на правецот на итните реформски приоритети, соопшти владината прес-служба. По тематската седница, со почеток во 13 часот Владата на Република Македонија ...