TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МОЖЕБИ ЌЕ СЕ СЛАВИ: Ако Исланд победи, Македонија е во 1/8 финале

Телеграф - 15.01.2017

Попладнево во Арена де Мец играат Исланд и Тунис. Ако победи репрезентацијата на Исланд тогаш Македонија математички обезбедува пласман во следната рунда Попладнево репрезентацијата на Исланд може да го потврди патот на Македонија кон Лил или ...

Ќе слави ли Македонија денеска, мечот Исланд- Тунис од големо значење за нас

Курир - 15.01.2017

На Светското првенство во ракомет што се игра во Франција за македонските ракометари денеска е слободен ден, но во четирите групи ќе се играат вкупно седум натпревари. Од голема важност за пласманот на Македонија во групата Б е и исходот од дуелот ...

КАКО КУЧЕ И МАЧЕ: Исланд и Тунис во исто време кон сала

Телеграф - 15.01.2017

Двата тима се сместени во ист хотел и се сретнаа во фоајето пред да тргнат кон салата. Се гледаа како куче и маче пред да заминат на пресметката која на Македонија може да и донесе 1/8 финале Исланд и Тунис ќе се борат за место во 1/8 финалето по ...

Трет пат имаме две победи на стартот

SportMedia - 15.01.2017

Македонската ракомента репрезентација е меѓу оние кои имаат перфектен старт по две кола на Мундијалот во Франција. „Црвено-жолтите“ ги победија Тунис и Ангола, а следен противник е Словенија. Дуелот се игра утре.

Германија го потопи Чиле, Шведска ја декласира Аргентина, Исланд и Тунис ремизираа

СуперСпорт - 15.01.2017

Се одиграа три натпревари на СП во Франција, два од второто коло и еден натпревар од третото коло. Ракометарите на Шведска славеа против Аргентина во натпревар од второто коло од групата Д со 17:35.

Реми меѓу Тунис и Исланд, Македонија ќе почека за виза за осминафинале

Екипа - 15.01.2017

Македонија се надеваше на триумф на Исланд на попладневниот меч против Тунис, што ќе значеше и осигурување на осминафиналниот билет за нашата национална селекција. За жал, тоа не се случи откако единствениот меч што е денеска на програмата во Мец ...

Ништо не е готово во Мец: Тунис ремизираше со Исланд

24 Ракомет - 15.01.2017

За Македонија е слободен ден во групата Б од Светското првенство, но денес дуелот меѓу Исланд и Тунис можеби ја одлучува судбината за една од двете репрезентации. По шеесет одиграни минути двете селекции имаат право да се надеваат на осминафинале ...

Македонија ќе почека за осмина-финалната потврда, Исланд и Тунис со премиерно реми на Мундијалот

SportMedia - 15.01.2017

Македонската ракометна репрезентација ќе почека со својата потврда во осмина-финалето. И покрај тоа што нашата селекција има две победи од исто толку средби, за пламан во елиминациите беше потребна и победа на Исланд, над Тунис.

Што значи нерешениот резултат меѓу Исланд и Тунис за Македонија?

Курир - 15.01.2017

Исланд и Тунис денеска одиграа нерешено 22:22, со што ја одложија промоцијата на Македонија, која со евентуална победа на Тунис ќе обезбедеше сигурен пласман во осминафиналето. Сепак, по стартните две победи, положбата на Македонија во групата е и ...

Исланд и Тунис одиграа нерешено, групата на Македонија станува поинтересна

МКД - 15.01.2017

Исланд и Тунис освоија по еден бод откако одиграа нерешено 22:22, тоа ја одложува промоцијата на Македонија во осминафиналето, но и дава поголема шанса за повисока позиција во групата. Исланд и Тунис одиграа натпревар со пресврти кој заврши ...

Тунис и Исланд одиграа нерешено и дополнително ја закомплицираа групата

Дерби - 15.01.2017

Трите натпревари кои се одиграа денеска до 14:45 часот донесоа и еден двобој меѓу две селекции од групата во која се наоѓа македонската ракометна репрезентација, а епилогот од истиот е навистина непосакуван поради тоа што сите се надевавме на победа ...

Митков: Не се занимаваме со математики, само Словенија ни е во мислите!

Gol.mk - 15.01.2017

Без многу притисок и со насмевки по почетните две победи, македонската ракометна репрезентација денес тренираше во големата арена во Мец, веднаш по завршувањето на натпреварот помеѓу Исланд и Тунис, единствен денес во Б групата.

Миркуловски: Сакам напнати натпревари, па нека биде утрешниот како некогашните Вардар – Металург!

Gol.mk - 15.01.2017

Низ историјата мечевите со Словенија секогаш буделе голем интерес, а посебно сега кога на клупите се две големи тренерски имиња како Вујовиќ и Червар. Меѓу нив нема тајни, иако тимовите кои ги водат се многу поразлични од Вардар и Металург.

Миркуловски: Ќе победи оној што ќе биде поподготвен во главата

24 Ракомет - 15.01.2017

По утрешниот натпревар од третото коло во групата на Мундијалот меѓу Македонија и Словенија многу работи ќе бидат појасни околу шансите за осминафиналето, па и за евентуалното место што би го освоила некоја од репрезентациите.

Миркуловски: Натпреварите како овој со Словенија ми се омилени

Дерби - 15.01.2017

Македонија ги оствари посакуваните две победи против Тунис и Ангола, а следен и досега најсериозен противник ни е Словенија. Филип Миркуловски како еден од најискусните репрезентативци знае дека не очекува тежок предизвик, но и според него нашата ...

Миркуловски: Против Словенија ќе биде напнато, сакам такви натпревари

МКД - 15.01.2017

Искусниот Филип Миркуловски очекува напнатост и тензија на утрешниот натпревар помеѓу Македонија и Словенија, тој вели дека ужива во таквите дуели. Утре со почеток од 17:45 часот Македонија игра против Словенија во третото коло на Светското ...

ФИЛИП МИРКУЛОВСКИ: Важно е како ние ќе одиграме

Телеграф - 15.01.2017

Еден од поискусните ракометари во селекцијата на Македонија смета дека треба да се мисли на играта, а не на резултатите од другите средби Повратникот во репрезентацијата на Македонија и еден од најголемите борци, Филип Миркуловски смета дека ...

Тунис и Исланд ремизираа, меч со две острици за Македонија

Република - 15.01.2017

Во првиот натпревар од третото коло во групата Б на Светското ракометно првенство во Франција, репрезентациите на Исланд и Тунис ги поделија бодовите играјќи само 22-22. Со овој резултат Македонија стрепи за пласман во осминафиналето бидејќи и двете ...

Ќе слави ли Македонија денеска: Mечот Исланд - Тунис од големо значење за нас

Скопје инфо - 15.01.2017

На Светското првенство во ракомет што се игра во Франција за македонските ракометари денеска е слободен ден, но во четирите групи ќе се играат вкупно седум натпревари. Од голема важност за пласманот на Македонија во групата Б е и исходот од дуелот ...

Видоа како игра Македонија и побараа помош од Господ (Фото)

Вечер Прес - 15.01.2017

Македонската ракометна репрезентација по првите две кола има максимален учинок исто како и фаворитот за освојување на првото место во групата Шпанија. Селекцијата во која настапуваат двајцата ракометари на македонскиот шампион Вардар, Алекс Душебаев ...

Исланд и Тунис ремизираа, Македонија ќе почека за осминафинале

Вечер Прес - 15.01.2017

Во првиот натпревар од третото коло во групата Б на Светското првенство во Франција, Исланд и Тунис одиграа без победник, 22:22 (11:13) пред 5.200 гледачи во Мец. Сега ситуацијата во групата е комплицирана, но Македонија останува со реални шанси за ...

Миркуловски: Сакам да играм во мечеви каде што има напнатост, нешто слично како Вардар – Металург

Република - 15.01.2017

Низ историјата мечевите со Словенија секогаш буделе голем интерес, а посебно сега кога на клупите се две големи тренерски имиња како Вујовиќ и Червар. Меѓу нив нема тајни, иако тимовите кои ги водат се многу поразлични од Вардар и Металург.

НОВА ПОБЕДНИЧКА ФОТКА: Селфи и после триумфот над Ангола (ФОТО)

Телеграф - 14.01.2017

Исто како и после победата над Тунис и сега ракометарите славеа во соблекувалната и направија фотографија за историјата Македонија слави после втората победа, а ракометарите ја продолжуваат традицијата после секоја победа да прават победничко селфи.

Да не ви се верува: Казна за тимот на Македонија на СП Франција!

СуперСпорт - 14.01.2017

Ракометниот сојуз на Македонија е казнет поради бизарна причина. Сојузот ќе мора да плати 500 франци откако репрезентативците не излегоа по ред на паркетот против Тунис. Тие не го следеа протоколот според броевите на дресовите во текот на ...

Шпанија победи, Тунис ги освои симпатиите во Мец

24 Ракомет - 14.01.2017

Вториот натпревар од второто коло во групата Б го означија екипите на Тунис и Шпанија. Европскиот вицепрвак важеше за голем фаворит во пресрет на овој дуел, но на терен Тунис покажа дека е при врвот на светскиот ракомет.

Шпанија супериорна, Тунис останува без бодови

Екипа - 14.01.2017

Репрезентацијата на Шпанија го победи Тунис со 21-26 (10-12) во вториот натпревар од Грпата Б на СП во Франција. Шпанците со оваа победа и се придружија на Словенија со максимални четири бода, а Тунис останува без бодови по првите две кола во Мец.

Манасков: Сега ќе биде полесно, одиме понатаму…

Екипа - 14.01.2017

Дваесетина минути им беа потребни на нашите ракометари за да влезат во својот препознатлив ритам, да создадат солидна предност и да ја совладаат селекцијата на Ангола. Ваквиот развој на настаните им овозможи на „црвено-жолтите“ да сочуваат дел од ...

Миркуловски: Сега веќе нема што да загубиме!

Gol.mk - 14.01.2017

Македонија ја оствари целта, тргна со две победи на Светското првенство (СП) во Франција, а Филип Миркуловски, повратникот во националниот дрес е задоволен од прикажаното. Популарниот „Жути“ вели дека воопшто не било лесно да се победат двете ...

Втора победа, второ селфи на македонските ракометари (ФОТО)

МКД - 14.01.2017

Победничкото селфи им станува традиција на македонските ракометари, па Филип Миркуловски на својот против ја објави радоста од соблекувалната и по мечот против Ангола. Македонија убедливо со 30:21 ја победи Ангола и ја забелажа и втората победа на ...

Манасков: Повредата е минато, сега е полесно и одиме на уште победи

Република - 14.01.2017

Дваесетина минути им беа потребни на нашите ракометари за да влезат во својот препознатлив ритам, да создадат солидна предност и да ја совладаат селекцијата на Ангола. Ваквиот развој на настаните им овозможи на „црвено-жолтите“ да сочуваат дел од ...

Шпанија рутински против Тунис, Русија потклекна пред Норвешка

Република - 14.01.2017

По Словенија, селекцијата на Шпанија е втората репрезентација во нашата Б група на Мундијалот во Франција со максимален учинок. Во меч пред полни трибини и одлично навивање, Шпанија го совлада Тунис со 26-21 и потврди дека селекторот Жорди Рибера ...

Миркуловски: Целта е остварена, нема што да загубиме, може само да добиеме...

Н.Македонија - 14.01.2017

Миркуловски: Целта е остварена, нема што да загубиме, може само да добиеме Задоволен од остварената цел и втората победа во низ е и повратикот во репрезентацијата Филип Миркуловски. Популарниот „Жути“ на наредните три мечеви од групната фаза гледа ...

Червар: Сплотеноста на тимот беше клучна во победата против Тунис

24 Вести - 13.01.2017

Македонија со победа стартуваше на светското првенство во ракомет кое се одржува во Франција. Нашите ракометари беа подобри од Тунис, а еден од предводниците на нашиот национален тим, Стојанче Стоилов по мечот изјави дека натпреварот минал низ доста ...

Најинтересните моменти од победата над Тунис (видео)

Алсат-М - 13.01.2017

Македонската репрезентација со победа ја започна авантурата наречена Светско ракометно првенство Франција 2017. Совладана беше репрезентацијата на Тунис со 34:30, а најинтересните моменти можете да ги погледнете во приложеното ...

Манасков: Мислевме само на победа

Сител - 13.01.2017

Македонската репрезентација тешко стигна до победата на дуелот со Тунис на стартот од шампионатот во Франција. Левото крило Дејан Манасков дуелот го заврши со 7 голови. - Главна цел беше победа. Само тоа не интересираше - победа.

Ако сте пропуштиле: Како Македонија го „реши“ Тунис, се во 90 секунди (Видео)

24 Ракомет - 13.01.2017

Македонија уште успешен почеток на Мундијалот во Франција, откако со пресврт во второто полувреме го победиме Тунис со 34-30, и со добрите 10 минути во самата завршница ја остваривме првата цел.

(ВИДЕО) Погледнете ги најинтересните моменти од победата над Тунис

Репортер - 13.01.2017

Македонската репрезентација со победа ја започна авантурата наречена Светско ракометно првенство Франција 2017. Совладана беше репрезентацијата на Тунис со 34:30, а најинтересните моменти можете да ги погледнете во видеото. loading..

Со Алекс Душебаев и Жоан Канељас на македонски: Македонија е добро подготвена, ќе биде тешко

Екипа - 13.01.2017

За „македонските“ Шпанци, Алекс Душебаев и Жоан Канењас воопшто не е изненадување победата на Македонија против Тунис на стартот од СП во Фрација. Македонија и Шпанија се заедно во Групата Б во Мец.

ВИДЕО: Најинтересните моменти од победата над Тунис

А1 On - 13.01.2017

Македонската репрезентација со победа ја започна авантурата наречена Светско ракометно првенство Франција 2017. Совладана беше репрезентацијата на Тунис со 34:30, а најинтересните моменти можете да ги погледнете во ...

ЗА ОНИЕ КОИШТО ПРОПУШТИЈА: Последните десет пеколни минути против Тунис (ВИДЕО)

Телеграф - 13.01.2017

Репрезентацијата на Македонија стартуваше со победа на СП во Франција, а главното на првиот меч се случуваше во завршницата Ракометарите коишто ги бранат боите на Македонија стартуваа со победа на Мундијалот во Франција, а сите зборуваат за ...

Коментар: Червар „на екстерно“, играчите си ја олеснија душата

Дерби - 13.01.2017

Од Мец за „Дерби“, Александар Табаковски Тунис повторно падна под налетот на македонските репрезентативци, во тврд натпревар сличен на претходниот мондијалски дуел во Катар, а најголемата придобивка од него е залечувањето на раната од Гдањск со што ...

Пресвртот на Македонија против Тунис

Слободен Печат - 13.01.2017

Македонската ракометна репрезентација го оствари првиот триумф на светското првенство во Франција, откако на премиерниот дуел го совлада Тунис со 34:30. Противникот на половина од второто полувреме имаше водство од четири гола разлика, но до крајот ...

Победата над Тунис беше среќна 13-та на Мундијалите за Македонија

SportMedia - 13.01.2017

Македонската ракометна репрезентација ја продолжи убавата традиција да стартува со победи на Светските првенства. Во петиот настап на вакво големо натпреварување, „црвено-жолтите“ по четврти пат отворија со триумф.

За кого? За МАКЕДОНИЈА! (ФОТО)

24 Ракомет - 13.01.2017

Македонската ракометна репрезентација на Македонија со триумф го почна Мундијалот, откако го победивме Тунис со 34-30 (13-14) во првото коло од Б групата. Со овој триумф направивме сериозен чекор кон остварување на целта, пласман во осминафиналето.

ВИДЕО: 10-те минути игра на нашите ракометари за победа над Тунис

Курир - 13.01.2017

За сите оние кои можеби го пропуштија натпреварот кој вчера Македонија го одигра против Тунис во рамки на Светското првенство во ракомет кое се оджува во Франција, ви ги пренесуваме последните 10 минути од натпреварот кои беа клучни во играта на ...

Македонија со победа го започна настапот на светското ракометно првенство

Кумановски м. - 13.01.2017

Македонската ракометна репрезентација со победа го стартуваше својот настап на Светското првенство во ракомет за мажи, откако вчера ја совлада репрезентацијата на Тунис со резултат 34:30 и се доближи на чекор кон пласман од вториот круг на ...

Коментар: Червар „на екстерно“, играчите си ја олеснија душата

Точка - 13.01.2017

Тунис повторно падна под налетот на македонските репрезентативци, во тврд натпревар сличен на претходниот мондијалски дуел во Катар, а најголемата придобивка од него е залечувањето на раната од Гдањск со што нема да се дозволи оваа африканска земја ...

Најинтересните моменти од победата над Тунис (видео)

Lider - 13.01.2017

Македонската репрезентација со победа ја започна авантурата наречена Светско ракометно првенство Франција 2017. Совладана беше репрезентацијата на Тунис со 34:30, а најинтересните моменти можете да ги погледнете на следниов ...

Најинтересните моменти од победата над Тунис

Идивиди - 13.01.2017

Македонската репрезентација со победа ја започна авантурата наречена Светско ракометно првенство Франција 2017. Совладана беше репрезентацијата на Тунис со 34:30, а најинтересните моменти можете да ги погледнете на следнoто видео.

Не се предадовме и кога губевме со четири гола, порача Манасков по победата над Тунис

Сакам да кажам - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација го почна Светското првенство во Франција со победа од 34:30 над Тунис, а крилото Дејан Манасков беше втор стрелец со седум гола од десет обиди. Тунижаните беа подобар тим во првото полувреме и на почетокот од ...

Ракометната репрезентација го започна СП со победа над Тунис

ТВ21 - 12.01.2017

Репрезентацијата на Македонија го започна СП во Франција со победа против Тунис, ...

Тунижани, земете си ги своите џихадисти назад!

Deutsche Welle - 12.01.2017

Радикалните џихадисти се бреме за секоја држава. Но, Тунис без право одбива прифаќање на своите државјани-криминалци, смета Керстен Книп. Во суштина, Тунижаните и остатокот од светот имаат единствен став: џихадистите никој не ги сака.

Трумф на Македонија над Тунис од 34-30 на стартот на Мундијалот

Канал5 - 12.01.2017

Победнички старт на македонската ракометна репрезентација на Мундијалот во Франција. Во стартниот меч на Светското првенство нашата најдобра ракометна репрезентација со извонредна игра во сите 50 минути од мечот го совлада незгодниот Тунис со 34-30.

Македонија со победа го почна СП во ракомет - Совладан Тунис со 34:30

Вест - 12.01.2017

Репрезентацијата на Македонија го совлада тунис со 34:30, полувреме 13:14, на воведниот натпревар од ракометното СП во Франција. Капитенот Кирил Лазаров имаше маестрална партија со 12 голови и разбирливо беше избран за играч на натпреварот.

Македонија триумфираше над Тунис во првиот меч од сп во Франција

24 Вести - 12.01.2017

Ракометарите на Македонија со победа го стартуваа светското првенство во Франција. Тешкиот отпор кој го пружи селекцијата на тунис беше разбиен во последните 15-тина минути од натпреварот, со што нашите ракометари дојдоа до триумф од 34-30.

Победнички старт на македонија,триумф над Тунис од 34-30

Телма - 12.01.2017

Македонската селекција го отвори со победа своето петто учество на ракометните мундијали.Во 1.коло на шампионатот во Франција,вечерва нашиот национален тим го совлада Тунис со 34-30. Важната победа што ги отвара вратите за осминафинале е остварена ...

Македонија стартуваше со победа на ракометниот Мундијал ВИДЕО

+инфо - 12.01.2017

Македонија го совлада Тунис со 34-30 (13-14) во натпревар од првото коло од групата Б од СП кое се одржува во Франција. Македонската ракометна репрезентација со победа го почна Светското првенство во Франција, откаки денеска во Мец го совлада Тунис ...

Лазаров: Не сум задоволен, но победата е важна за остатокот од Мундијалот!

Gol.mk - 12.01.2017

Македонија го отвори Светското ракометно првенство во Франција со победа против Тунис (34-30). Нападот без голман беше и играта на пивот беа нашето главно оружје во нападот, но сепак на крај клучот за неуспешниот старт во Мец е голманската позиција.

Миркуловски: Изгинавме на терен

SportMedia - 12.01.2017

Филип Миркуловски покажа дека е „злато“ вреден за репрезентацијата. Повратникот во националниот состав постигна три гола од четири обиди. Тој вели дека ова е еден вид на мала одмазда за елиминацијата од Тунис во ланските квалификации за пласман на ...

Миркуловски: Верувавме во себе и направивме неверојатен пресврт!

Gol.mk - 12.01.2017

Еден од повратниците во македонската ракометна репрезентација, Филип Миркуловски уште еднаш „изгина“ на терен за нова победа на Македонија. Црвено-жолтите по тешка битка славеа над Туниос (33-30), а популарниот „Жути“ вели дека е задоволен што сме ...

Миркуловски: Стигна одмаздата за Тунис

Спортклуб - 12.01.2017

Филип Миркуловски, лицето кое се врати во националниот дрес непосредно пред почетокот на СП, иако претходно се збогува со репрезентацијата, одлучи да помогне на младите ракометари во успешниот настап на Мундијалот во Франција.

Манасков: Покажавме карактер како никогаш досега!

Gol.mk - 12.01.2017

Брзоногото крило Дејан Манасков одигра уште еден одличен натпревар за Македонија и беше еден од најдобрите стрелци на дуелот против Тунис (33-30). Репрезентативецот е презадоволен од победничкиот старт на Мундијалот, но потенцира дека не смее да се ...

Слатка одмазда на отварањето на СП: Македонија Тунис 34:30

Сител - 12.01.2017

Македонија со голема победа стартуваше на Светското ракометно првенство откако го совлада Тунис со 34-30. Ова беше слатка одмазда против стариот должник, кој ни го сруши олимпискиот сон минатата година во квалификациите.

ФИЛИП МИРКУЛОВСКИ: Мала одмазда за стариот должник

Телеграф - 12.01.2017

Миркуловски имаше одлична партија и уште еднаш покажа максимална борбеност во текот на сите 60 минути Повратникот во редовите на Македонија, Филип Миркуловски е задоволен од прикажаното. Тој беше дел и од квалификациите во Полска, кога Македонија ...

Македонија стратуваше со победа на ракометниот Мундијал

Репортер - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација со победа го почна Светското првенство во Франција, откаки денеска во Мец го совлада Тунис со 34-30 (13-14) во натпревар од првото коло од групата Б од СП кое се одржува во Франција.

Миркуловски: Изгинавме на терен!

Дерби - 12.01.2017

Филип Миркуловски се врати во нашата ракометна репрезентација за ова Светско првенство, па повторно беше меѓу најзаслужните за победата над Тунис која е многу важна во битката за пласманот во следната рунда.

Миркуловски: Научивме да не се опуштаме и кога губиме

Екипа - 12.01.2017

Македонија го започна Светкското првенство со победа над Тунис (34-30). До 45. минута, македонската репрезентација беше во негатива, одбраната не можеше да се консолидира, а победата беше во рацете на Тунис.

ВИДЕО: Минутите во кои Македонија „експлодираше“… Кире, Деки, Столе и Жути за голем пресврт

Екипа - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација забележа повеќе од значајна победа од 34-30 против Тунис на стартот од Светското првенство во Франција. Триумфот од четири гола разлика е уште толку поголем ако се знае дека Македонија имаше и четири гола ...

Кире и Столе ја однесоа Македонија до победата над Тунис

Макфакс - 12.01.2017

Македонската репрезентација со победа 34:30 (13:14) над Тунис стартуваше на 25-то Светско првенство. Македонија мечот го доби со пресврт во последните 19 минути, кога успеа да ја стигне предноста на противникот од четири гола.

Манасков: Оваа репрезентација има душа и срце!

Екипа - 12.01.2017

Македонските ракометари му се реваншираа на Тунис, направи пресврт, се вратија во натпреварот и на крај заслужено и се израдуваа на победата на стартот од СП во Франција. Дејан Манасков со седум погодоци беше еден од клучните играчи во победата која ...

Прва победа на Светското првенство против должникот Тунис

ЗаЗабава - 12.01.2017

Значајна прва победа на Македонската репрезентација, на стартот на Светското првенство во ракомет во Франција, патот кон успехот нашите најдобри репрезентативци го започнаа со најдобрата екипа на афричкиот континент, незгодната репрезентација на ...

Манасков: Покажавме карактер како ретко кога

МКД - 12.01.2017

Дејан Манасков е задоволен победата, македонското крило го истакнува моментот на враќање од негативата од четири разлика, до победа од плус четири. Дејан Манасков одигра одлично второ полувреме на дуелот со Тунис, мечот го заврши со седум постигнати ...

Победничкото селфи на ракометарите – За КОГО? За Македонија (ФОТО)

СуперСпорт - 12.01.2017

После победата против Тунис, ракометарите направија победничко селфи во соблекувалната. Следниот натпревар на репрезентацијата на Македонија е во сабота против ...

Манасков: Цврста одбрана и максимална концентрација против Тунис

Курир - 12.01.2017

Дејан Манасков многу искусно го кажа рецептот за победа против Тунис и смета дека улогата на аутсајдери во групата можеби ни одговара. -Цврста одбрана, добар голман и максимална концентрација е клучот на успехот за мечот со Тунис.

Голема победа по пресврт над Тунис за старт на СП

Спортски - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација по пресврт во финишот на мечот покажа карактер и успеа да го совлада директниот конкурент за пласман во втората фаза. Македонската репрезентација со победа 34:30 (13:14) над Тунис стартуваше на 25-то Светско ...

Зуаби: Правевме глупави грешки, затоа загубивме

Екипа - 12.01.2017

На изминатите неколку меѓусебни средби, репрезентацијата на Тунис го имаше рецептот за победа против Македонија. Денес, рецептот се покажа како неуспешен, а Тунижаните изгореа на ’плус четири’ на првиот натпревар од Светското првенство.

„Фалангата“ славеше за Македонија (ВИДЕО)

SportMedia - 12.01.2017

Македонија со победа над Тунис од 34:30, го започна Мундијалот во Франција. Нашите ракометари успеаја да се надминат себе си и да дојдат до првите два поени. „Црвено-жолтиот" дел од публиката имаше големи причини за радост по триумфот на ...

Победничко селфи на македонските ракометари (ФОТО)

МКД - 12.01.2017

Радоста на македонските ракометари е голема по победата над Тунис, атмосферата во соблекувалната ја пренесе Филип Мискуловски со објава на победничко селфи на својот фејсбук профил. Македонија има причина за радост, нашите ракометари со 34:30 го ...

Манасков: Во ниеден момент не се предадовме

SportMedia - 12.01.2017

Со седум голови од десет обиди, Дејан Манасков секако дека беше еден од најдобрите. И покрај тоа што во второто полувреме имаше мала повреда, откако го свитка зглобот, манасков собра сили и се врати на теренот. Погоди во клучните моменти.

Победничко селфи од соблекувалната на МАКЕДОНИЈА

Сител - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација го почна Светското првенство (СП) според посакуваното. Избраниците на Лино Червар по тешка борба го добија борбениот Тунис, со 34 : ...

Македонија со пресврт го доби Тунис, Лазаров „испали“ 12 гола

Нова ТВ - 12.01.2017

Македонија по четврти пати бележи победнички старт на Светските ракометни првенства. Совладан е Тунис во премиерниот меч во Франција со 34:30 (13:14). Кире Лазаров беше најефикасен кај „црвено-жолтите“ со 12 гола (4/4 од линијата за седум метри) и ...

Голема победа на Македонија на СП во Франција

РК Металург - 12.01.2017

Македонија го реши Тунис. Македонската ракометна репрезентација извојува голема победа против секогаш незгодниот Тунис и го направи вистинскиот чекор кон пласманот во втората рунда на СП во Франција.

Како го видоа балканците настапот на мајсторот: Кога Кире ќе полуди! (Фото)

Спортклуб - 12.01.2017

Капитенот на ракометната репрезентација вечерва беше феноменален на отварањето на натпреварите на нашата репрезентација, и против селекцијата на Тунис тој бомбардираше дури 12 пати. Тој на овој натпревар имаше процент од 75%, што го направи МВП ...

Зубаи: Разочаран сум од резултатот

Сител - 12.01.2017

Селекторот на Тунис Нафед Зуаби беше разочаран по поразот од Македонија во Мец со 34:30, за разлика од Гдањск каде беше еуфоричен сега многу внимателен за секој даден збор на пресот. - Очекувавме тежок натпревар, често играме со Македонија третпат ...

Миркуловски: Oва е една слатка победа!

24 Ракомет - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација на Македонија со триумф го почна Мундијалот, откако го победивме Тунис со 34-30 (13-14) во првото коло од Б групата. Со овој триумф направивме сериозен чекор кон остварување на целта, пласман во осминафиналето.

НИШТО НЕ Е ИСТО: Манасков потврди дека карактерот е сменет

Телеграф - 12.01.2017

Потврда и од ракометарите дека во последните месец дена се смениле многу работи Првиот избор на лево крило во Македонија, Дејан Манасков лошо нагази во втората половина од првото полувреме и тоа на левата нога.

Миркуловски: Изгинавме на терен!

МКД - 12.01.2017

Филип Миркуловски вели дека тој и останатите репрезентативци не се откажале во ниту еден момент, сите изгинале на терен и затоа Македонија на крајот славеше над Тунис Со голем пресврт во последната третина од средбата со Тунис, Македонија се врати ...

Гол за мерак: Стоилов му ја „скрши кичмата“ на голманот на Тунис

Екипа - 12.01.2017

На почетокот од 42. минута резултатот гласеше 20-24 за Тунис, а големиот пресврт почна со извонредниот лоб на Стојанче Стоилов. Нашиот пивот се избори на позиција на линија од шест метри, а потоа маестрално „му ја скрши кичмата“ на голманот Мисауи.

Селекторот на Тунис: Македонија беше на работ, ние згрешивме!

Дерби - 12.01.2017

Шефот на стручниот штаб на Тунис, Хафед Зуаби изјави дека му е жал за нговите играчи кои ја испуштиле победата од раце, но дека мора да се соочат со вистината дека тоа се случило поради нивните грешки.

ВАКА СЕ СЛАВЕШЕ ВО МЕЦ: Македонија и одржа лекција на селекцијата на Тунис (ВИДЕО)

Телеграф - 12.01.2017

Одличната партија и феноменалниот финиш забележани од денешниот дуел на стартот од СП Македонија го совлада Тунис со 34:30, а како одеше финишот од овој меч сите оние што го пропуштија дуелот може да го проследат во краткото видео од овој меч.

Стариот познаник Тунис прв противник на Македонија на СП

Кајгана - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација, денеска ќе го одигра првиот натпревар на 25-то Светско првенство. Подмладената репрезентација на Лино Червар во првото коло за противник го има Тунис.

Капитенот си дозволи и селфи: Одлично расположение меѓу ракометарите во Мец (ФОТО)

Курир - 12.01.2017

Македонските ракометари се подготвени и одлично расположени пред денешниот меч против Тунис, на стартот од Светското првенство во Франција. Капитенот Кирил Лазаров направи утринско селфи на доручекот, најавувајќи дека ова е ден за почеток на нов ...

Почеток каков што посакувавме, Македонија во тешка битка го урна Тунис (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација во голем стил го почна Светското првенство во Франција. Во тежок меч го совладавме Тунис со 34:30 и дојдовме до многу важна победа за преостанатиот дел од шампионатот.

Еве како за 20 минути од минус 4, стигнавме до победа од 4 гола

SportMedia - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација покажа победнички менталитет и тоа на крајот беше наградено со триумф во дуелот со Тунис. По 40 минути игра, противникот водеше со 24:20, но тогаш се случи чудо.

Изјави на нашите репрезентативци по средбата со Тунис

РК Металург - 12.01.2017

Што кажаа нашите ракометари по средбата со Тунис.... Задоволни беа нашите репрезентативци по големата победа против селекцијата на Тунис, а тоа го изразија и во своите изјави по натпреварот.

Миркуловски: Со стрплива игра го свртевме резултатот

Сител - 12.01.2017

Повратникот во репрезентација Филип Миркуловски заедно со Кирил Лазаров беа речиси 60 минути на теренот, а по дуелот и победата истакна: - Беше тежок натпревар, како и секој дуел на старт на првенство. Имавме пад, лошо продолживме во вториот дел.

Одлично расположение меѓу ракометарите во Мец (ФОТО)

Нетпрес - 12.01.2017

Македонските ракометари се подготвени и одлично расположени пред денешниот меч против Тунис, на стартот од Светското првенство во Франција. Капитенот Кирил Лазаров направи утринско селфи на доручекот, најавувајќи дека ова е ден за почеток на нов ...

ВИДЕО: Најинтересните моменти од победата над Тунис

Курир - 12.01.2017

Македонската репрезентација со победа ја започна авантурата наречена Светско ракометно првенство Франција 2017. Совладана беше репрезентацијата на Тунис со 34:30, а најинтересните моменти можете да ги погледнете на следнoво ...

Душебаев: Секоја екипа може да победи секого во оваа група

24 Ракомет - 12.01.2017

Шпанија со победа го започна светскиот шампионат во Франција. Исланд немаше сили за второ полувреме па на крајот мораше да честита на подобриот. Избраниците на Рибера беа поуспешни со конечни 27-21 и веќе започнаа со подготовки за следната рунда ...

Алекс Душебаев: Сите во оваа група, па и Македонија, се многу добро подготвени

Gol.mk - 12.01.2017

Алекс Душебаев не постигна гол во победата на Шпанија против Исланд, а за Gol.mk по мечот говореше за причините за успехот на „црвената фурија“ против Исланд. „Не започнавме добро, ние бевме самите виновни, бидејќи промашивме три зицери против ...

ВИДЕО: Хосни грубо го фаулираше Манасков, но Македонецот се издигна и го „запечати“ Тунис!

Gol.mk - 12.01.2017

Кога Македонија го „топеше“ водството на репрезентацијата на Тунис, затреперија македонските срца при еден дуел на Дејан Манасков со тунискиот ракометар Хосни. Противничкиот ракометар некоректно се постави и можеше сериозно да го повреди нашето лево ...

Македонија триумфално го отвори Мундијалот во Франција

Алфа - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација совладувајќи го со 30:4:30 во полна мерка му возврати на Тунис за поразот од Гдањск и со денешниот триумф го направи првиот, но се чини и најкрупниот чекор кон пласман во вториот круг од Светскиот шампионат.

Кањелјас: Знаев дека Македонија може да го победи Тунис

24 Ракомет - 12.01.2017

Шпанија со победа го започна светскиот шампионат во Франција. Исланд немаше сили за второ полувреме па на крајот мораше да честита на подобриот. Избраниците на Рибера беа поуспешни со конечни 27-21 и веќе започнаа со подготовки за следната рунда ...

Манасков: Покажавме карактер како никогаш досега

Курир - 12.01.2017

Левото крило Дејан Манасков одигра уште еден одличен натпревар за Македонија и беше еден од најдобрите стрелци на дуелот против Тунис (33-30). Репрезентативецот е презадоволен од победничкиот старт на Мундијалот, но потенцира дека не смее да се ...

Македонија започна со победа над Тунис

А1 On - 12.01.2017

Репрезентацијата на Македонија го совлада Тунис со 34:30, полувреме 13:14, на воведниот натпревар од ракометното СП во Франција. Капитенот Кирил Лазаров имаше маестрална партија со 12 голови и разбирливо беше избран за играч на натпреварот.

ФОТО: Задолжителното славеничко селфи на македонските борци

Курир - 12.01.2017

На крајот од мечот со Тунис на Светското првенство во Франција, македонските репрезентативци како по традиција после секоја победа направија и селфи од соблекувалната. Да им посакаме многу вакви како денешниот и со следни победи да ја израдуваат ...

Лазаров ги поведе „црвено-жолтите“ до прва победа на СП 2017

Стандард - 12.01.2017

Репрезентацијата на Македонија го совлада тунис со 34:30 (13:14), во првиот натпревар од ракометното СП во Франција. Капитенот Кирил Лазаров имаше одличен настап и постигна со 12 голови и разбирливо беше избран за играч на натпреварот.

Македонија со победа стартуваше на Светското првенство во ракомет

Кајгана - 12.01.2017

Македонската репрезентација со победа од 34:30 (13:14) над Тунис стартуваше на 25 Светско првенство. Македонија мечот го доби со пресврт во последните 19 минути, кога успеа да ја стигне предноста на противникот од четири гола.

Лазаров: Внимателно на секој натпревар, осминафинале е главна цел

Курир - 12.01.2017

Ракометната репрезентација на Македонија вчера го одржа последниот тренинг пред натпреварот со Тунис кој се игра денес и е прв на мундијалот во Франција. Капитенот Кирил Лазаров е внимателен пред средбата со Тунис, воопшто на овој мундијал не смееме ...

ЗГОЛЕМЕНА БЕЗБЕДНОСТ И НЕДОВЕРБА: Тунижаните не сакаат да го делат катот со Македонци

Телеграф - 12.01.2017

Шефот на туниското обезбедување назначен од француската жандармерија побара од македонски новинари и членови на македонската експедиција да се преселат во нови соби Веќе објавивме дека македонската репрезентација и селекцијата на Ангола се сместени ...

Македонија е научена да победува на стартот од Мундијалите

SportMedia - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација веќе одамна го има закотвено своето место во елитата. „Црвено-жолтите“ сега имаат шанса, но и обврска да покажат зошто се меѓу најдобрите. Македонија денеска стартува на Светското првенство во Франција.

Капитенско селфи на Кире пред мечот со Тунис

SportMedia - 12.01.2017

Македонските ракометари се подготвени и одлично расположени пред денешниот меч против Тунис, на стартот од Светското првенство во Франција. Капитенот Кирил Лазаров направи утринско селфи на доручекот, најавувајќи дека ова е ден за почеток на нов ...

МИНУТИ ЗА ПАМЕТЕЊЕ: Како стигнавме до пресврт- триумфот над Тунис (ВИДЕО)

Курир - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација забележа повеќе од значајна победа од 34-30 против Тунис на стартот од Светското првенство во Франција. Триумфот од четири гола разлика е уште толку поголем ако се знае дека Македонија имаше и четири гола ...

Лазаров: Не смееме да си дозволимe да „изгориме“ во желбата за успех

Gol.mk - 12.01.2017

Македонските ракометари подготвени го дочекуваат дебито на Мундијалот о Мец против Тунис. Селекторот Лино Червар синоќа ги избра 16-те ракометари кои ќе влезат во официјалниот протокол попладнево.

Тунижаните ги протераа Македонците

SportMedia - 12.01.2017

Македонските новинари ги гледаат како потенцијална опасност за туниската репрезентација во Мец. Дел од нашите новинари се сместени во ист хотел каде што се и селекциите на Исланд и Тунис. Ако Исланѓаните воопшто немаат никаков проблем, експедицијата ...

Филип Талески: Трета среќа да заиграм на едно големо натпреварување

Екипа - 12.01.2017

ЕКИПА во Мец, Стеван Цаневски, Билјана Б.Петрушева Филип Талески е првата асоцијација кога станува збор за подмладување на сениорската репрезентација. 20-годишниот лев бек кој неодамна го официјализираше својот трансфер од Металург во Рајн Некар ...

Тунис по третпат ни доаѓа на мундијалско деби: Нека биде како во Доха пред две години

Gol.mk - 12.01.2017

Македонија по петти пат ќе игра воведен натпревар од Светско првенство, а третпат судбината сака да се сретнеме против Тунис. Пред осум години во Вараждин, Македонија на Темелковски загуби од Тунис на Тута Живковиќ, а пред две години со Обрван на ...

Стариот познаник Тунис прв противник на Македонија на СП

Макфакс - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација, во четврток, ќе го одигра својот прв натпревар на 25-то Светско првенство. Подмладената репрезентација на Лино Червар во првото коло за противник го има Тунис.

И Хасанефендиќ на помош – Македонија има искуство, Тунис сила и брзина

Екипа - 12.01.2017

ЕКИПА во Мец, Стеван Цаневски, Билјана Б.Петрушева Тунис ги користи сите ресурси и секое искуство што може да им помогне во пресрет ан вечерашниот дуел со Македонија. Така, на помош за селекторот Хафед Зуаби се и советите од поранешниот селектор на ...

Корејци ќе ни судат против Тунис

Екипа - 12.01.2017

Корејската судиска двојкка Ли Сеок и Ко Бонок се делегирани за вечерашниот натпревар меѓу Македонија и Тунис, во Мец, во првото коло од Групата Б на Светското првенство во Франција. Натпреварот Македонија –Тунис почнува во 17.45 часот во „Мец ...

Ракометарите на отворањето против Тунис

Алфа - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација вечера од 17 часот и 45 минути со дуелот против Тунис го отвора настапот на Светското првенство во Франција. Уште на самиот старт нашата селекција ќе го игра мечот кој директно решава за пласман во следната фаза ...

Зуаби: Се надевам дека ќе биде како во Полска

Екипа - 12.01.2017

ЕКИПА во Мец, Стеван Цаневски, Билјана Б.Петрушева Репрезентацијата на Тунис вчера во опуштена атмосфера го одработи вечерниот тренинг во „Мец Арена“ во пресрет на денешниот прв меч против Македонија, а селекторот, Хафед Зуаби, со насмевка прифати ...

Корејски судии ќе го водат натпреварот Македонија - Тунис

Gol.mk - 12.01.2017

Младите судии Ли Сеок и Ко Бонок од Јужна Кореја се делегирани да ја делат правдата на натпреварот помеѓу Македонија и Тунис во Мец, во првото коло од групата Б на Светското првенство во Франција.

Тунис е прв ривал на СП – Време за реванш, но со ладна глава

24 Ракомет - 12.01.2017

Тунис е една од земјите во која ракометот е најпопуларен спорт, после фудбалот. Со силен шампионат, талентирани ракометари, страсна публика и високо ниво на покриеност во медиумите, Тунис е вистинска ракометна земја.

Франција 2017: Македонија со три победи на стартот на првенствата

Сител - 12.01.2017

Македонија во Франција ќе го има своето петто учество на СП во ракомет. На досегашните четири на стартните дуели Македонија има три победи и еден пораз. 1999 година СП Египет: Македонија - Саудиска Арабија 28:21 2009 година СП Хрватска: Македонија - ...

Корејска судиска двојка за мечот помеѓу Македонија и Тунис

МКД - 12.01.2017

Ли Сеок и Ко Бонок од Јужна Кореја ќе бидат судии на натпреварот од Светското првенство помеѓу Македонија и Тунис. Младата корејска судиска двојка Ли Сеок и Ко Бонок ќе ја делат правдата на воведниот натпревар на Македонија на Светското првенство ...

ДЕЈАН МАНАСКОВ ПРЕД ТУНИС: Мораме да бидеме сигурни во одбраната

Телеграф - 12.01.2017

Ракометарот кој ќе мора да биде брз во контрите го кажа своето очекување од првиот дуел на СП во Франција Левото крило на репрезентацијата на Македонија, Дејан Манасков, ги искажа своите очекувања за дуелот против Тунис, а тој смета дека денеска ...

Млади корејски судии ќе ја делат правдата на мечот против Тунис

Курир - 12.01.2017

Младите судии Ли Сеок и Ко Бонок од Јужна Кореја се делегирани да ја делат правдата на натпреварот помеѓу Македонија и Тунис во Мец, во првото коло од групата Б на Светското првенство во Франција.

Солзите од Гдањск, мотив плус за Македонија (ВИДЕО)

SportMedia - 12.01.2017

Конечно, дојде и тој ден. Напорните подготовки во Маврово и Скопје, македонската ракометна репрезентација треба да ги покаже на терен. На спротивната страна, во 17:45 часот го имаме Тунис, наш должник од пред една година.

ВИДЕО: Лекцијата од Доха нека ни биде инспирација и денес за Тунижаните

Gol.mk - 12.01.2017

Пред две години во Катар, македонската ракометна репрезентација го прегази Тунис со 33-25 во првиот меч на 24. Светско првенство. Според многумина тој натпревар е нашиот најдобар во поновата историја и еден од најкомплетните воопшто одиграни на ...

СП може и за нас да почне – Тунис ни е како судбина на стартот од мундијалите

Екипа - 12.01.2017

Чекањето заврши, Македонија попладнево со почеток во 17.45 часот ќе го игра својот премиерен натпревар од СП 2017 во Мец, а за ривал го имаме стариот добар познаник – Тунис. Со африканскиот вицепрвак сме „судбински поврзани“, со оглед на фактот дека ...

МАКЕДОНИЈА Е ПОДГОТВЕНА ЗА ГОЛЕМ ДЕН: Со интелигентна игра до успех против Тунис

Телеграф - 12.01.2017

Капитенот Кире Лазаров бара смирена игра и многу размислување за успешен ден на стартот на Мундијалот M ашката ракометна репрезентација на Македонија е во нова битка на големите натпреварувања, а Тунис е селекција која е голем должник.

МИНУС ЕДЕН НА ОДМОР: Македонија губи со 13:14 на полувреме

Телеграф - 12.01.2017

Репрезентативците имаа добар почеток и водеа во еден дел од првото полувреме, но не издржаа до крај Ракометарите од Македонија имаа солидно прво полувреме после кое имаат негатива од еден гол. Тунис води со 14:13 благодарение на грешки во одбраната.

ФОТО: Вардарците Душебаев и Канељас ја следат „војната“ меѓу Македонија и Тунис!

Gol.mk - 12.01.2017

Македонија во првото коло „гине“ на паркетот против Тунис, а на трибините е шпанското дуо од Вардар, Алекс Душебаев и Жоан Канељас. Двајцата вардарци ги гледаат наредните противници, кои водат вистинска војна на паркетот.

Тунис на колена – Македонија започна супериорно на СП во Франција

СуперСпорт - 12.01.2017

Ракометната репрезентација на Македонија го совлада Тунис со 34:30 во натпревар од првото коло од групата Б од СП кое се одржува во Франција. Одличен почеток за ракометарите на Македонија.

Прво па машко, Македонија го совлада Тунис за први бодови

Оff.net - 12.01.2017

Во првото коло од групата Б на Светското првенство во Франција, Македонија му се одмазди на Тунис (13-14) за поразот во борбата за Олимписките Игри и заслужено ги освои првите бодови. Капитенот капитенски со 14 ...

Реванш со полна мера: Тунис на колена пред македонските јунаци

Екипа - 12.01.2017

Македонија со победа го стартуваше настапот на СП во Франција, откако „црвено-жолтите“ со фантастичен настап успеаја да слават над Тунис со резултат 34-30. Избраниците на Лино Червар одиграа јуначки, искусно ги чекаа моментите на слабост на ...

Македонија му „врати“ на Тунис: Со победа почнавме на СП

24 Ракомет - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација на Македонија со триумф го почна Мундијалот, откако го победивме Тунис со 34-30 (13-14) во првото коло од Б групата. Со овој триумф направивме сериозен чекор кон остварување на целта, пласман во осминафиналето.

Стариот должник си го плати долгот: Македонија мотивирано го сруши Тунис

Спортклуб - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација попладнево во „Арена ду Метс“ го одигра првиот дуел од СП во Франција во рамки на првото коло против селекцијата на нашиот добро познат противник, Тунис.

Нашите „лавови“ го изедоа Тунис

SportMedia - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација ја оствари првата победа на Светското првенство во Франција. Нашите „лавови" во еден трилер меч го победија Тунис со 34:30. Во еден меч исполнет со падови и искачувања, на крајот успеавме да дојдеме до сигурна ...

Херојско издание на Македонија- Тунис е на колена, Мундијалот отворен со победа!

Курир - 12.01.2017

Македонските ракометари со 34:30 го победија Тунис во воведниот меч од СП во ...

Голема победа по пресврт над Тунис за старт на СП

Таратур - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација по пресврт во финишот на мечот покажа карактер и успеа да го совлада директниот конкурент за пласман во втората фаза. Македонската репрезентација со победа 34:30 (13:14) над Тунис стартуваше на 25-то Светско ...

СО СРЦЕ ЗА МАКЕДОНИЈА: Одмазда со плус четири и пеколен финиш во Мец

Телеграф - 12.01.2017

Одлично второ полувреме против Тунис за феноменален почеток на Светското првенство за Македонија Македонија тргна со голема победа од 34:30 на Светското првенство во Франција и го надигра својот противник Тунис.

Лазаров: Покажавме психичка стабилност, можеме уште многу да напредуваме

Република - 12.01.2017

Македонија го отвори Светското ракометно првенство во Франција со пораз против Тунис (14-13). Нападот без голман беше и играта на пивот беа нашето главно оружје во нападот, но сепак на крај клучот за неуспешниот старт во Мец е голманската позиција.

Најинтересните моменти од победата над Тунис (ВИДЕО)

Република - 12.01.2017

Македонската репрезентација со победа ја започна авантурата наречена Светско ракометно првенство Франција 2017. Совладана беше репрезентацијата на Тунис со 34:30, а најинтересните моменти можете да ги погледнете на следнoво ...

ФОТО: Задолжителното славеничко селфи на македонските борци

МК News - 12.01.2017

На крајот од мечот со Тунис на Светското првенство во Франција, македонските репрезентативци како по традиција после секоја победа направија и селфи од соблекувалната.Да им посакаме многу вакви како денешниот и со следни победи да ја израдуваат ...

МИНУТИ ЗА ПАМЕТЕЊЕ: Како стигнавме до пресврт- триумфот над Тунис (ВИДЕО)

МК News - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација забележа повеќе од значајна победа од 34-30 против Тунис на стартот од Светското првенство во Франција. Триумфот од четири гола разлика е уште толку поголем ако се знае дека Македонија имаше и четири гола ...

Македонија со пресврт го победи Тунис на мундијалското деби

Тера - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација го победи Тунис со 34:30 во мечот од Б групата на Светското првенство во Мец. Нашата репрезентација одлично го почна мечот и поведе со 2:0 во играта седум против шест.

Македонија-Тунис 34:30

Тера - 12.01.2017

Македонската репрезентација со победа го стартуваше Светското првенство, Тунис разбиен во финишот од натпреварот, многу важен триумф со ...

Македонија стартуваше со победа на ракометниот Мундијал

Бриф - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација со победа го почна Светското првенство во Франција, откаки денеска во Мец го совлада Тунис со 34-30 (13-14) во натпревар од првото коло од групата Б од СП кое се одржува во Франција.

Манасков: Покажавме карактер како никогаш досега

Република - 12.01.2017

Левото крило Дејан Манасков одигра уште еден одличен натпревар за Македонија и беше еден од најдобрите стрелци на дуелот против Тунис (33-30). Репрезентативецот е презадоволен од победничкиот старт на Мундијалот, но потенцира дека не смее да се ...

Верувавме во себе и победивме

Вечер Прес - 12.01.2017

Македонскиот репрезентативец Филип Миркуловски, уште еднаш „изгина" на терен за нова победа на Македонија. „Црвено-жолтите" по тешка битка славеа над Тунис (34:30), а популарниот „Жути" вели дека е задоволен што сме почнале на Мундијалот со значајна ...

Македонија слави - соблекувалната се тресе

Скопје инфо - 12.01.2017

Веднаш по победата над Тунис, Филип Миркуловски на својот Фејсбук-профил го објави последното славје на ...

Талески: Ова е трет обид да настапам на големо натпреварување, возбудата е голема

Република - 12.01.2017

Филип Талески е ракометарот од кого можеби многу се очекува во националниот состав, занејќи дека станува збор за за талентиран играч од светски рамки. 20-годишниот лев бек кој неодамна го официјализираше својот трансфер од Металург во Рајн Некар ...

Македонските новинари непожлени во хотелот на Тунижаните

Република - 12.01.2017

Македонските новинари ги гледаат како потенцијална опасност за туниската репрезентација во Мец. Дел од нашите новинари се сместени во ист хотел каде што се и селекциите на Исланд и Тунис. Ако Исланѓаните воопшто немаат никаков проблем, експедицијата ...

Задолжителното славеничко селфи на македонските борци (фото)

Република - 12.01.2017

На крајот од мечот со Тунис на Светското првенство во Франција македонските репрезентативци како по традиција после секоја победа направија и селфи од соблекувалната. Да им посакаме многу вакви како денешниот и со следни победи да ја израдуваат ...

Миркуловски: Изгинавме на терен!

Точка - 12.01.2017

Филип Миркуловски се врати во нашата ракометна репрезентација за ова Светско првенство, па повторно беше меѓу најзаслужните за победата над Тунис која е многу важна во битката за пласманот во следната рунда.

Ракометарите на Македонија започна со победа

Локално - 12.01.2017

Репрезентацијата на Македонија го совлада тунис со 34:30, полувреме 13:14, на воведниот натпревар од ракометното СП во Франција. Капитенот Кирил Лазаров имаше маестрална партија со 12 голови и разбирливо беше избран за играч на натпреварот.

Македонските ракометари со 34:30 го совладаа Тунис на СП во Франција

Мета - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација вечерва во Мец го совлада тимот на Тунис со резултат 34 – 30 и со победа го почна настапот на Светското ракоментно првенство што се одржува во Франција.

Одлично расположение меѓу ракометарите во Мец, капитенот си дозволи и селфи

Република - 12.01.2017

Македонските ракометари се подготвени и одлично расположени пред денешниот меч против Тунис, на стартот од Светското првенство во Франција. Капитенот Кирил Лазаров направи утринско селфи на доручекот, најавувајќи дека ова е ден за почеток на нов ...

Пеколните последни десет минути во кои го скршивме отпорот на Тунис (видео)

Република - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација забележа повеќе од значајна победа од 34-30 против Тунис на стартот од Светското првенство во Франција. Триумфот од четири гола разлика е уште толку поголем ако се знае дека Македонија имаше и четири гола ...

Млади корејски судии ќе ја делат правдата на мечот против Тунис

Република - 12.01.2017

Младите судии Ли Сеок и Ко Бонок од Јужна Кореја се делегирани да ја делат правдата на натпреварот помеѓу Македонија и Тунис во Мец, во првото коло од групата Б на Светското првенство во Франција.

Корејска судиска двојка за мечот меѓу Македонија и Тунис

Вечер Прес - 12.01.2017

Ли Сеок и Ко Бонок од Јужна Кореја ќе бидат судии на натпреварот од Светското првенство помеѓу Македонија и Тунис. Младата корејска судиска двојка Ли Сеок и Ко Бонок ќе ја делат правдата на воведниот натпревар на Македонија на Светското првенство ...

Лазаров: Мора да ја искористиме секоја шанса што ќе ни се укаже

Република - 12.01.2017

Македонските ракометари подготвени го дочекуваат дебито на Мундијалот во Мец против Тунис (17.45 часот). Селекторот Лино Червар синоќа ги избра 16-те ракометари кои ќе влезат во официјалниот протокол попладнево.

Стариот познаник Тунис прв противник на Македонија на СП

Точка - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација, во четврток, ќе го одигра својот прв натпревар на 25-то Светско првенство. Подмладената репрезентација на Лино Червар во првото коло за противник го има Тунис.

Ракометарите го почнуваат мундијалот во Франција: Вечерва ќе ја бодриме Македонија

Република - 12.01.2017

Денеска во 17:45 македонските ракометари ќе го имаат својот прв настап на Светското првенство во Франција. Противници на нашите момци денеска ќе им бидат ракометарите на Тунис со кои имаме непријатно искуство откако нѐ совладаа во клучниот ...

Македонија со фуриозна игра во второто полувреме го разби Тунис...

Н.Македонија - 12.01.2017

Македонија со фуриозна игра во второто полувреме го разби Тунис Македонската машка ракометна репрезентација, предводена од селекторот Лино Червар со победа стартуваше на 25. Светско првенство (СП) во Франција, откако вечерва во градот Мец, го ...

Македонија започна победнички

Lider - 12.01.2017

Репрезентацијата на Македонија го совлада тунис со 34:30, полувреме 13:14, на воведниот натпревар од ракометното СП во Франција. Капитенот Кирил Лазаров имаше маестрална партија со 12 голови и разбирливо беше избран за играч на натпреварот.

Лазаров: Не смееме да изгориме во желбата за одмазда против Тунис

24 Вести - 11.01.2017

Трката по светскиот ракометен трон почнува вечерва во Франција, домаќинот ќе го отвори мундијалот во меч со Бразил, а македонската репрезентација ќе ужива во последната слободна вечер, пред утрешниот прв натпревар со Тунис.

Почнува ракометниот мундијал: Македонија стартува против Тунис

МРТ - 11.01.2017

Растат желбите и апетитите меѓу македонските навивачи, и меѓу некогашните репрезентативци пред утрешниот натпревар на Македонија со Тунис. Ќе биде тешко, но нашите момчиња, кои се веќе во француски Мец, се подготвени.

Митревски: Можеби е подобро што ќе играме пред повеќе туниски навивачи!

Gol.mk - 11.01.2017

Николче Митревски не настапи во Доха пред две години во нашето мундијалско соочување со Тунис, но затоа застана на голот во април минатата година во Олимписките квалификации. Нашиот најискусен голман по бројот на настапи од тројката која Червар ја ...

Митревски: Се подготвуваме како да играме против Светскиот првак

SportMedia - 11.01.2017

По финишот на последниот тренинг во Мец, пред утрешниот натпревар со Тунис, нашите ракометари одвоија време и да одговорат на неколку новинарски прашања. „Се знаеме доволно добро со Тунижаните, така да нема изненадување од нивна страна.

СТОЈАНЧЕ СТОИЛОВ Е ОПТИМИСТ: Ќе му се одмаздиме на Тунис за сите порази

Телеграф - 11.01.2017

Првиот избор на пивотменската позиција во Македонија очекува добар меч на отворањето на Мундијалот Пикерот на репрезентацијата на Македонија, Стојанче Стоилов, пред утрешниот старт на Светското првенство ги пренесе своите очекувања за натпреварите.

Стоилов: Тунижаните ни се големи должници, утре нема да разочараме

Gol.mk - 11.01.2017

Еден од оние кои најмногу го пече последниот туниски дебакл е Стојанче Стоилов, кој по априлскиот дебакл во Полска не штедеше зборови да ја означи нашата лоша партија. Денес капитенот на Вардар верува во одмазда и реванш за тој пораз.

Франција 2017: Според Лазаров ракометарите се подготвени за дуелот со Тунис

Сител - 11.01.2017

Капитенот на нашата ракометна репрезентација Кирил Лазаров утре ќе го ига својот 25.ти натпревар на Светските првенства во своето петто учество. За дуелот со Тунис изјави: - Очекувањата на јавноста се големи, некогаш и нераеални.

Лазаров: Не смееме да си дозволиме да „изгориме“ во желбата

СуперСпорт - 11.01.2017

Денес од 14.00 часот во арената во Мец, македонските ракометари го одработија последниот официјален тренинг воочи Светското првенство. Сите ракометари тренираа максимално, а селекторот Лино Червар потврди дека вечер ќе ги избере 16-те кои ќе влезат ...

Стоилов: Тунис ни е голем должник

МКД - 11.01.2017

Пикерот на македонската ракометна репрезентација, Стојанче Стоилов сака одмазда за поразот од Тунис поради кој Македонија не учествуваше на Олимписките игри во Рио. Македонската ракометна репрезентација утре го почнува настапот на Светското ...

Лино реши: Без Митревски, Пешевски и Арнаудовски против Тунис

24 Ракомет - 11.01.2017

На првиот дуел со Тунис, на СП, селекторот Лино Червар на трибините ќе ги прати голманот Никола Митрески, пикерот Жарко Пешевски и левиот бек Ристо Арнаудовски. Тие отпаднаа од списокот и ќе чекаат некоја шанса за време на СП во Франција на некој ...

НИКОЛА МИТРЕВСКИ: Мотивирани сме како да играме против светскиот првак

Телеграф - 11.01.2017

Искусниот голман е подготвен за настап против Тунижаните и вели дека нема да има изненадување Голманот со најмногу учества на шампионатите од тројката на овој Мундијал, Никола Митревски вели дека знае добро што може да биде прикажано од селекцијата ...

КРАТЕЊЕ НА СПИСОКОТ: Отпаднаа Митревски, Пешевски и Арнаудовски

Телеграф - 11.01.2017

Познати се имињата на ракометарите коишто ќе играат на првиот меч против Тунис На првиот меч на Мундијалот во Франција во составот на Македонија нема место за голманот Никола Митревски, пикерот Жарко Пешевски и бекот Ристо Арнаудовски.

Лазаров пред пресметката со Тунис: Не смееме да „изгориме“ во желбата

Дерби - 11.01.2017

За „Дерби“ од Мец, Александар Табаковски Македонската ракометна репрезентација утре го почнува својот настап на Светското првенство во Франција, а за прв противник во Мец го имаме составот на Тунис, репрезентација која ни го сруши олимпискиот сон и ...

Тунижаните нервозни… поради македонските новинари

Екипа - 11.01.2017

ЕКИПА во Мец , Стеван Цаневски и Билјана Благоеска Петрушева Поголемиот дел од македонските новинари во Мец престојуваат во хотелот „Меркури“ во центарот на францускиот град, но од овој податок непријатно беа изненадени репрезентативците на Тунис, ...

Лазаров: Да играме смирено и интелигентно, користејќи ги шансите

Слободен Печат - 11.01.2017

Македонската ракометна репрезентација денес го одработи последниот тренинг во арената во Мец пред стартот на Светското првенство. Сите ракометари тренираа максимално, а селекторот Лино Червар потврди дека вечер ќе ги избере 16-те кои ќе влезат во ...

Манасков: Тунис има слабости кои треба да ги искористиме

Дерби - 11.01.2017

За „Дерби“ од Мец, Александар Табаковски Македонија утре го започнува настапот на Светското ракометно првенство во Франција, а првиот противник Тунис ни е стар должник. Сепак, избраниците на Лино Червар знаат дека не смеат да изгорат во желбата за ...

Манасков: Ќе „гориме“ од желба против Тунис, но да внимаваме да не „изгориме“!

Gol.mk - 11.01.2017

По едночасовната тренинг сесија, македонските ракометари говореа пред новинарите воочи утрешниот меч против Тунис од 17.45 часот. Дејан Манасков многу искусно го кажа рецептот за победа и смета дека улогата на аутсајдери во групата можеби ни ...

Што велат обложувалниците за мечот Македонија- Тунис?

Курир - 10.01.2017

Македонските ракометари во четврток го започнуваат настапот на СП во Франција. Во првиот меч, со почеток од 20:45 часот наш противник е селекцијата на Тунис. Според обложувалниците, Македонија важи за благ фавоеир во судирот со африканската ...

Селекторите во Групата Б: Червар контра Вујо, балканска класика на светската сцена

Екипа - 10.01.2017

Машката ракометна репрезентација на Македонија на Светското првенство во Франција го бележи петтиот настап на ракометните мундијали. На СП 2017 што стартува утре, Македонија ќе игра во Групата Б заедно со селекциите на Шпанија, Словенија, Исланд, ...

Тунис на два дена пред СП остана без првиот голман!

Екипа - 10.01.2017

Селекцијата на Тунис, која ќе биде наш прв противник на мундијалот во Франција, се соочува со огромен проблем откако на два дена пред дуелот со Македонија остана без својот прв голман, Маруен Магаиз.

Голема загуба: Тунис остана без играчот кој ги отпиша нашите ракометари во Гдањск!

Дерби - 10.01.2017

Македонската ракометна репрезентација ќе ги започне своите настапи на Светското првенство во Франција со дуел против стариот должник Тунис, селекција која сите добро се сеќаваме дека ни го уништи животниот сон наречен Олимписки игри.

Тунис без првиот голман на дуел со Македонија

24 Ракомет - 10.01.2017

Првиот противник на Македонија на Мундијалот во Франција, Тунис, на два дена пред натпреварот остана без еден од главните адути, голманот Маруан Магаиз. Според извештаите на туниските медиуми , тој заработил повреда на мускулот на дуелот против Црна ...

Се повреди првиот голман на Тунис

Вечер Прес - 10.01.2017

Ракометната репрезентација на Тунис, ќе биде прв противник на Македонија на Мундијалот во Франција. Но, Тунижаните остана без својот прв голман во пресрет на овој натпревар Маруен Магаиз. Искусниот чувар на мрежата, кој бранеше на дуелот со ...

Што велат обложувалниците за мечот Македонија- Тунис?

Скопје инфо - 10.01.2017

Македонските ракометари во четврток го започнуваат настапот на СП во Франција. Во првиот меч, со почеток од 20:45 часот наш противник е селекцијата на Тунис. Според обложувалниците, Македонија важи за благ фавоеир во судирот со африканската ...

Голема загуба: Тунис остана без играчот кој ги отпиша нашите ракометари во Гдањск!

Точка - 10.01.2017

Македонската ракометна репрезентација ќе ги започне своите настапи на Светското првенство во Франција со дуел против стариот должник Тунис, селекција која сите добро се сеќаваме дека ни го уништи животниот сон наречен Олимписки игри.

Миркуловски: Целта останува иста како и на секое ЕП и СП, да ја минеме групата!

Gol.mk - 09.01.2017

Свој збор пред заминувањето на СП во Франција даде и повратникот во националниот состав, Филип Миркуловски. Популарниот „жути“ вели дека треба Македонија да ја игра својата игра на СП, без притисок, особено во првиот натпревар против Тунис кој е наш ...

Миркуловски: Имаме мотив плус да почнеме добро во Франција

Дерби - 09.01.2017

Филип Миркуловски беше третиот член од македонската ракометна репрезентација кој ги соопшти своите очекувања од претстојното Светскот првенство кое ќе се игра во Франција, а покрај тоа што ја потенцираше добрата физичка подготвеност, искусниот ...

Миркуловски: Да ја играме нашата игра без притисок

Екипа - 09.01.2017

Кога на репрезентацијата и треба помош, тогаш нема откажување. Го докажа тоа уште еднаш големиот борец Филип Миркуловски, кој реши да ја одложи одлуката за повлекување и да и помогне на репрезентацијата на претстојното СП во Франција.

Миркуловски: Желбата е иста, да ја минеме прво групата

Република - 09.01.2017

Свој збор пред заминувањето на СП во Франција даде и повратникот во националниот состав, Филип Миркуловски. Популарниот „жути“ вели дека треба Македонија да ја игра својата игра на СП, без притисок, особено во првиот натпревар против Тунис кој е наш ...