TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Средношколски пленум: Бојкотирам, значи постојам!

Фокус - 05.04.2015

Средношколците од утре најавуваат бојкот на наставата Средношколците од повеќе средни училишта во Македонија, најавуваат дека од понеделник ќе ја бојкотираат наставата. „И соопштуваме на јавноста дека од неделава што следи, Средношколскиот Пленум ги ...

Средношколскиот пленум најавува бојкот

Телма - 05.04.2015

Средношколскиот пленум од утре ги радикализира мерките и активностите. Ќе го продолжи бојкотот на наставата во средните училишта со цел стопирање на лошите реформи во образованието. Решени се тој да трае се дури министерството за образование не си ...

Меѓаши: унијата и пленумот да изнајдат заедничко решение

Телма - 05.04.2015

Средношколската унија и Средношколскито пленум треба да разговараат како партнери и да изнајдат заедничко решение за излез од состојбата, смета првата детската амбасада Меѓаши откако до нив претставката достави Средношколската унија во врска со ...

СОНК против најавата за бојкот на Средношколскиот пленум

Канал5 - 05.04.2015

Иако министерството за образование и наука и Средношколската унија постигнаа договор – математиката не е задолжителен предмет за полагање на државната матура, таканаречениот средношколски пленум, организација која не е регистрирана и легална, ...

Одете на училиште, ама настава не смее да има

Дневник - 05.04.2015

Со СМС-пораки и преку интернет во текот на вчерашниот ден трескавично беа повикувани средношколците од цела Македонија од денеска да одат на часови, но заедно со наставниците да не одржуваат настава.

Средношколски пленум: Oд утре започнува бојкот на наставата

+инфо - 05.04.2015

Средношколски пленум најавува дека од утре средношколците ќе започнат со бојкот на наставата во средните училишта. Од пленумот повторно го повикаа Министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми да ги прими на средба и преговори.

Нелегитимниот Средношколски пленум ги изложува учениците на ризик- законот пропишува глоба за родителите

Нетпрес - 05.04.2015

Нелегитимниот Средношколски пленум, освен тоа што на ризик ги изложува самите родители со глоба, сериозно ги изложува и средношколците на ризик кои наместо во клупи се тераат да бидат надвор од образовниот процес, пишува Курир.

Меѓаши апелира на разговор помеѓу Средношколскиот пленум и Средношколската унија

Нова ТВ - 05.04.2015

Првата детска амбасада „Меѓаши“ смета дека е важно Средношколската унија и Средношколскиот пленум да разговораат како партнери и да изнајдат заедничко решение за излез од состојбата која доколку не се реши навреме може и да ескалира со несакани ...

Меѓаши: Средношколската унија и Пленумот треба да воспостават комуникација

Радио МОФ - 05.04.2015

Првата детска амбасада Меѓаши смета дека Средношколската унија на Македонија и Средношколскиот пленум треба да разговораат како партнери и да изнајдат заедничко решение. Ова се посочува во одговорот на „Меѓаши“ на претставката од Средношколската ...

Нелегитимниот Средношколски пленум ги изложува учениците на ризик- законот пропишува глоба за родителите

Press24 - 05.04.2015

Нелегитимниот Средношколски пленум, освен тоа што на ризик ги изложува самите родители со глоба, сериозно ги изложува и средношколците на ризик кои наместо во клупи се тераат да бидат надвор од образовниот процес.

НМСМ: Пленумите се единствени позначајни облици на здружување во средношколските заедници

Радио МОФ - 05.04.2015

Националниот младински совет на Македонија- НМСМ, излезе со реакција за последните случувањата поврзани со новите измени на правилниците за полагање на државна матура и средношколското самоорганизирање.

Меѓаши: Унијата и Пленумот да изнајдат заедничко решение

+инфо - 05.04.2015

Средношколската унија и Средношколскито пленум треба да разговараат како партнери и да изнајдат заедничко решение за излез од состојбата, смета првата детската амбасада Меѓаши откако до нив претставката достави Средношколската унија во врска со ...

[Дебата] Задолжителна математика за дел од матурантите – дискриминациска одлука или разумен компромис?

Радио МОФ - 05.04.2015

Дали последното решение за математиката е разумно или пак го крати правото на избор на одреден дел од средношколците? Кој е легитимен претставник на средношколците и зошто Министерството за образование и наука го игнорира Средношколскиот пленум? Има ...

Нелегитимниот Средношколски пленум ги изложува учениците на ризик- законот пропишува глоба за родителите

Курир - 05.04.2015

Нелегитимниот Средношколски пленум, освен тоа што на ризик ги изложува самите родители со глоба, сериозно ги изложува и средношколците на ризик кои наместо во клупи се тераат да бидат надвор од образовниот процес.

Најавите за бојкот на наставата се нелегитимни

Сител - 05.04.2015

Најавите за наводен бојкот на наставата се нелегитимни и не ја отсликуваат реалноста кај средношколците. Организатор на утрешниот бојкот е средношколскиот пленум, организација која не е регистрирана и не е легален претставник на средношколците.

Младинскиот совет ги поддржа барањата на Средношколскиот пленум

МКД - 05.04.2015

Во пресрет на најавениот бојкот на наставата на учениците од средните училишта, Националниот младински совет на Македонија апелира до институциите да ги земат предвид барањата на „пленумците" преку форма на дијалог и целосна вклученост во процесот ...

Средношколска унија - Средношколскиот пленум не постои а згора на се е и политизиран

Алфа - 05.04.2015

Средношколскиот пленум кој е најновиот во редицата пленуми, никаде легално не постои. Се работи за потполно нелегална иницијатива зад која седи обидот за манипулација на СДСМ со најмладите и нивно ставање во функција на политичка битка.

Средношколски пленум: И покрај заканите со казни, утре почнуваме со бојкот на наставата

Радио МОФ - 05.04.2015

И покрај гласините за изречување на парични казни кон родителите и професорите, нашиот бојкот на настава сепак ќе започне утре, истакнаа од Средношколскиот пленум на денешната прес конференција.

Средношколците ќе ја бојкотираат наставата од понеделник

Факултети - 05.04.2015

Средношколците не се откажуваат и како што најавија на последниот марш, ќе ги радикализираат своите мерки и активности во однос на стопирањето на лошите реформи во образованието. Почитувани, И соопштуваме на јавноста дека од неделава што следи, ...

СОНК ги осуди најавените протести

Алфа - 05.04.2015

Синдикатот за образование, наука и култура кој е децидно против најавените протести поради веќе постигнатиот договор со Средношколската унија како единствен легитимент претставник на средношколците, математика да не се полага задолжително, ги повика ...

Средношколски пленум не постои, пленумот е СДСМ

Денешен - 05.04.2015

Средношколскиот пленум кој е најновиот во редицата пленуми никаде легално не постои. Се работи за потполно нелегална иницијатива зад која седи обидот за манипулација на СДСМ со најмладите и нивно ставање во функција на политичка битка.

„Меѓаши“: Средношколската унија и пленумот да разговараат како партнери

Sky - 05.04.2015

„Средношколскиот пленум“ и Средношколската унија треба да разговараат како партнери и да изнајдат заедничко решение за излез од состојбата пред да ескалира со несакани последици, е ставот на првата детска амбасада „Меѓаши“, на преставката која до ...

Меѓаши: Средношколската унија и Средношколскиот пленум да разговораат како партнери и да изнајдат заедничко решение

Локално - 05.04.2015

Со внимание ги следиме состојбите во Република Македонија и нивното влијание врз младите, особено движењата на средношколците. Во нашата работа како организација за заштита на правата на децата секогаш кога постојат две тн.

НМСМ дава целосна поддршка на барањата на Средношколскиот пленум

Локално - 05.04.2015

„Поттикнати од најновите случувања поврзани со измените на законот за средното образование, Националниот младински совет на Македонија како најголема чадор организација во Македонија во чиј фокус се младинските прашања и политики одлучи да истапи ...

Нелегалниот средношколски пленум ги изложува учениците на ризик

Пулс24 - 05.04.2015

Нелегитимниот Средношколски пленум, освен тоа што на ризик ги изложува самите родители со глоба, сериозно ги изложува и средношколците на ризик кои наместо во клупи се тераат да бидат надвор од образовниот процес.

Бојкот на наставата?

Тера - 05.04.2015

Средношколскиот пленум од утре ги радикализира мерките и активностите. Ќе го продолжи бојкотот на наставата во средните училишта со цел стопирање на лошите реформи во образованието. Еве што стои во нивното соопштение: „И соопштуваме на јавноста дека ...

„Средношколски пленум“ започнува бојкот на наставата

Sky - 05.04.2015

„Средношколски пленум“ најави дека средношколците ќе започнат со бојкот на наставата во средните училишта. Од пленумот повторно го повикаа Министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми да ги прими на средба и преговори.

Меѓаши: Средношколската унија и Пленумот на средношколци да разговараат

Утрински - 04.04.2015

Средношколската унија на Македонија и Средношколскиот пленум да разговораат како партнери и да изнајдат заедничко решение за излез од состојбата, се вели во одговорот на Првата детска амбасада во светот Меѓаши на претставката што до нив ја достави ...

Меѓаши: Средношколската унија и Пленумот на средношколци да разговараат

Канал5 - 04.04.2015

Средношколската унија на Македонија и Средношколскиот пленум да разговораат како партнери и да изнајдат заедничко решение за излез од состојбата, се вели во одговорот на Првата детска амбасада во светот Меѓаши на претставката што до нив ја достави ...

Во понеделник средношколците ќе ја бојкотираат наставата

Фокус - 04.04.2015

Средношколците се незадоволни од игнорантскиот однос на Министерството за образование и наука Повеќе средни училишта во понеделник најавуваат бојкот на наставата. По примерот на учениците од скопските гимназии “Орце Николов” и “Кочо Рацин” кои вчера ...

Средношколците најавуваат бојкот на наставата

24 Вести - 04.04.2015

Средношколците најавуваат можен бојкот на наставата се додека раководството на министерството за образование не ги прими на средба претставниците на Средношколскиот пленум. Вчера беше бојкотирана наставата во скопските гимназии „Орце Николов” и ...

Средношколскиот пленум ќе ги радикализира активностите

Утрински - 04.04.2015

Средношколскиот пленум преку соопштение се огласи во кое најавува радикализирање на нивните мерки и активности, за како што велат, стопирање на лошите реформи во образованието. - Имено, под радикализација подразбираме отпочнување на бојкот на ...

Адеми следната недела ќе се сретне со Средношколскиот пленум

Телма - 04.04.2015

Министерот за образование Абдулаќим Адеми следната недела ќе се сретне со Средношколскиот пленум. Ваквото ветување доага откако учениците најавија дека од понеделник ке го продолжат бојкот на наставата.

Меѓаши: Средношколската унија и Пленумот на средношколци да разговараат

24 Вести - 04.04.2015

Средношколската унија на Македонија и Средношколскиот пленум да разговораат како партнери и да изнајдат заедничко решение за излез од состојбата, се вели во одговорот на Првата детска амбасада во светот Меѓаши на претставката што до нив ја достави ...

Средношколците од понеделник ќе ја бојкотираат наставата

+инфо - 04.04.2015

Ббојкот на наставата, почнувајќи од понеделник (06.04.2015), најавија поголем број училишта по примерот на учениците од скопските гимназии „Орце Николов“ и „Кочо Рацин“.Тоа, како што најавуваат, е реакција на игнорантското однесување на надлежните ...

Средношколците ќе бојкотираат настава се додека МОН не прифати средба со Пленумот

Радио МОФ - 04.04.2015

Средношколците најавуваат можен бојкот на наставата се додека раководството на Министерството за образование не ги прими на средба претставниците на Средношколскиот пленум. Вчера беше бојкотирана наставата во скопските гимназии „Орце Николов” и ...

[Колумна] За денешните (не)прилики во македонскиот образовен систем

Радио МОФ - 04.04.2015

Училиштата се куќите на иднината. Таму младите се образуваат,воспитуваат,се формираат како личности но што се случува последниве неколку месеци? Училиштата ги претворивме во своедни борбени терени, во училиштата се води битка, битка против некои ...

Средношколците почнуваат радикални мерки – од понеделник бојкот на наставата

МКД - 04.04.2015

По примерот на учениците од скопските гимназии „Орце Николв“ и „Кочо Рацин“, кои вчера одбија да седнат во школските клупи, настава од понеделник нема да се одржува и во останатите средни училишта.

Кумановските средошколци во понеделник нема одат на часови

Радио МОФ - 04.04.2015

Претставници на Средношколскиот пленум -Куманово објавија бојкот на наставата во понеделник напладне, во согласност со генералниот пленум на средношколците. Преку штанд поставен во центарот на градот, тие денеска ги информираа учениците и граѓаните ...

Средношколскиот пленум на средба со Министерот за образование

Сител - 04.04.2015

Министерот за образование ќе се сретне со претставниците на Средношколскиот пленум. Адеми ветува дека ќе седне на заедничка маса со матурантите во текот на идната недела, иако смета дека голем дел од нивните барања се исполнети.

Министерот Адеми пак вети дека ќе се сретне со претставниците на Средношколскиот пленум

МКД - 04.04.2015

Министерот за образование Абдуаќим Адеми денеска пак вети дека седне на заедничка маса со матурантите наредната недела, иако смета дека голем дел од нивните барања се исполнети. Адеми вели дека веќе е решено математиката да не е задолжителен предмет ...

Средношколците од понеделник ќе ја бојкотираат наставата

Нова ТВ - 04.04.2015

Средношколците ги радикализираат протестите. По скопските гимназии „Орце Николов“ и „Кочо Рацин“ кои во петок не седнаа во училишните клупи, настава од понеделник нема да има во другите средни училишта.

„Средношколски пленум“ од утре започнува бојкот на наставата

А1 On - 04.04.2015

„Средношколски пленум“ најавува дека од утре средношколците ќе започнат со бојкот на наставата во средните училишта. Од пленумот повторно го повикаа Министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми да ги прими на средба и преговори.

„Меѓаши“: Средношколската унија и Средношколскиот пленум треба партнерски да разговараат

+инфо - 04.04.2015

Средношколската унија на Македонија и Средношколскиот пленум треба да разговораат како партнери и да изнајдат заедничко решение за излез од состојбата, се вели во одговорот на Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ на претставката што до нив ја ...

Средношколците од понеделник ќе ја бојкотираат наставата

Р.С.Европа - 04.04.2015

Почнувајќи од понеделник ,поголем број училишта, по примерот на учениците од скопските гимназии „Орце Николов“ и „Кочо Рацин“ најавија дека ќе ја бојкотираат наставата.Тоа, како што најавуваат, е реакција на игнорантското однесување на надлежните ...

Меѓаши: Средношколската унија и Пленумот на средношколци да разговараат

А1 On - 04.04.2015

Средношколската унија на Македонија и Средношколскиот пленум да разговораат како партнери и да изнајдат заедничко решение за излез од состојбата, се вели во одговорот на Првата детска амбасада во светот Меѓаши на претставката што до нив ја достави ...

Адеми идната недела ќе се сретне со Средношколскиот пленум

+инфо - 04.04.2015

По најавата на Средношколскиот пленум дека ќе ги радикализира активностите со кои ќе го изрази незадоволството, министерот за образование Абдулаќим Адеми изјави дека наредната недела ќе се сретне со нивни претставници. Средношколскиот пленум.

Претставниците на средношколците да разговараат како партнери

Телеграф - 04.04.2015

Важно е Средношколската унија на Македонија и Средношколскиот пленум да разговораат како партнери и да изнајдат заедничко решение за излез од состојбата, се вели во соопштението на Меѓаши Средношколската унија на Македонија и Средношколскиот пленум ...

Средношколците од понеделник ќе ja бојкотираат наставата

Kumanovo News - 04.04.2015

Средношколците од понеделник ќе ја бојкотираат наставата, најавија денеска од Средношколскиот пленум. Средношколците бараат надлежните од Министерството за образование и наука јавно да кажат дали ќе се полага математика на државна матура или не, и ...

Кумановски средношколци: Од понеделник одиме на целосен бојкот на настава (видео)

Кумановски м. - 04.04.2015

Кумановските средношколци и матуранти – членови на Интерен Средоношколски Пленум, денес точно напладне пред градскиот часовник во Куманово го најавија организираниот бојкот на наставата кој ќе започне во понеделник, на кој ќе приклучат и учениците ...

Се радикализираат протестите на средношколците – в понеделник бојкот на наставата!

Фактор - 04.04.2015

Повеќе средни училишта в понеделник најавуваат бојкот на наставата. По примерот на учениците од скопските гимназии “Орце Николов” и “Кочо Рацин” кои вчера не седнаа во школските клупи, настава според Средношколскиот пленум нема да има и во ...

Точно напладне – кумановските матуранти ќе објават бојкот на наставата

Кумановски м. - 04.04.2015

Средношколскиот пленум објави целосен бојкот на наставата, почнувајќи од понеделник /06.04.2015/, во сите средни училишта, како реакција на игнорантското однесување на надлежните институции кон нивните барања, стои во соопштението објавено на ...

Меѓаши: Средношколската унија и Пленумот на средношколци да разговараат

Локално - 04.04.2015

Средношколската унија на Македонија и Средношколскиот пленум да разговораат како партнери и да изнајдат заедничко решение за излез од состојбата, се вели во одговорот на Првата детска амбасада во светот Меѓаши на претставката што до нив ја достави ...

РАДИКАЛИЗАЦИЈА: Средношколците од понеделник ќе ја бојкотираат наставата

Sky - 04.04.2015

Во понеделник повеќето средношколци нема да седнат во училишните клупи. Бојкотот кој започна од неколку скопски гимназии, ќе го применат и средношколците од цела Македонија. Средношколскиот пленум ќе ја бојкотира наставата се додека МОН не закаже ...

Средношколскиот пленум утре започнува со бојкот на наставата во училиштата

Локално - 04.04.2015

Средношколскиот пленум од утре ги радикализира мерките и активностите. Ќе го продолжи бојкотот на наставата во средните училишта со цел стопирање на лошите реформи во образованието. Решени се тој да трае се додека Министерството за образование не си ...

Од понеделник бојкот на наставата во средните училишта се додека МОН не се сретне со Средношколскиот пленум

Локално - 04.04.2015

Почнувајќи од понеделник (06.04.2015) ќе има бојкот на наставата, најавија поголем број училишта, по примерот на учениците од скопските гимназии „Орце Николов“ и „Кочо Рацин“. Тоа, како што најавуваат, е реакција на игнорантското однесување на ...

Адеми следната недела ќе се сретне со Средношколскиот пленум

Локално - 04.04.2015

Министерот за образование Абдулаќим Адеми следната недела ќе се сретне со Средношколскиот пленум, објави Телма . Ваквото ветување доага откако учениците најавија дека од понеделник ке го продолжат бојкот на наставата.

Васка Бајрамовска-Мустафа: Никој не смее да го ограничи правото на протест

24 Вести - 03.04.2015

Никој не смее да го ограничи правото на протест на учениците кои на тој начин сакаат да го изразат своето незадоволство и да ги побараат своите права, вели заменик- нардоната правобранителка Васка Бајрамовска-Мустафа.

Средношколците ја бојкотираа наставата во „Орце Николов“

Фокус - 03.04.2015

Иако, денеска формално не се одржуваше настава, учениците беа во училиштетото и времето го поминаа во слободни активности. Очекуваат од понеделник и другите училишта да ја бојкотираат наставата.

Народениот правобранител против политичките манипулации со средношколците

Канал5 - 03.04.2015

Забранета е злоупотребата на децата во политички цели и нивно политичко инволвирање.Ова го налагаат меѓународните и домашните правни акти на кои денеска потсетија од Канцеларијата на Народниот правобранител.

Средношколски пленум Прилеп до Унијата: Ајде да си поправиме муабет

+инфо - 03.04.2015

Средношколскиот пленум Прилеп ја поканува Средношколската унија на јавна дебата во врска со барањата на средношколците. „Ве покануваме на јавна дебата. Кога сте толку сигурни во тоа што го зборувате, ајде да си поправиме муабет.

Средношколски пленум: Должност на Адеми е да нè ислуша

МКД - 03.04.2015

Денеска Средношколскиот пленум испрати соопштение до медиумите со своите барања, но и случувањата во Пленумот од минатото и сегашноста. Соопштението го пренесуваме во целост: Средношколскиот пленум претставува иницијатива, здружување на ...

Унија на средношколци: Средношколскиот пленум е невалидна организација формирана од политички побуди која манипулира со ...

Курир - 03.04.2015

Унијата на средношколци на Република Македонија сметаат дека се позабележително е политичкото влијание кај младите и нивната злоупотреба за остварување на политичко дејствување, кое непотребно ги изложува на опасност.

„Орце Николов“ ја бојкотира наставата, Пленумот бара нови средби со МОН и со Унијата на средношколци

МКД - 03.04.2015

Средношколците од „Орце Николов“ денеска почнаа со бојкот на наставата. Повеќето се во холот на училиштето, а професорите, иако не држат редовни часови, сепак останаа на своите работни места.

Најостра осуда за обидите за политички влијанија врз деца

МРТ - 03.04.2015

Осуда за обидите за политичкото влијание врз учениците стигна од Здружението за заштита на децата. Апелираат до сите политички структури да не ги користат учениците во сопствените политички игри.

Средношколскиот пленум е невалидна организација формирана од политички побуди која манипулира со учениците

Press24 - 03.04.2015

Унијата на средношколци на Република Македонија сметаат дека се позабележително е политичкото влијание кај младите и нивната злоупотреба за остварување на политичко дејствување, кое непотребно ги изложува на опасност.Ваквата нивна реакција дојде во ...

Средношколците ги засилуваат протестите, бојкот на наставата во „Орце Николoв“

Нова ТВ - 03.04.2015

Ниту еден клас во скопската гимназија „Орце Николов“ денеска не одржа час. Средношколците од ова училиште за НОВА велат дека ги радикализираат протестите, бидејќи надлежните ги игнорираа двата масовни средношколски маршеви против лошите образовни ...

Народниот правобранител со осуда за мешањето на децата во политика

Алфа - 03.04.2015

Народниот правобранител го осудува мешањето на децата во политиката. Од канцеларијата велат дека ќе преземат се што е потребно да се заштитат децата и да не се злоупотребуваат за протести.

ВИДЕО Средношколците од „Орце Николов“ ја бојкотираат наставата

+инфо - 03.04.2015

Ниту еден клас во скопската гимназија „Орце Николов“ денеска не одржа час, а учениците од оваа средно училиште најавуваат дека ќе ги радикализираат протестите, бидејќи надлежните ги игнорираа двата масовни средношколски маршеви против лошите ...

Кој да ги заштити децата од политичка злоупотреба

Сител - 03.04.2015

Учениците не семее да се злоупотребуваат за оставрување на нечии политички цели. Заменик народниот правобранител вели дека преставката на Средношколската унија со која од омбудсманот бараат осуда за мешање на политиката во образованието, сеуште не е ...

Средношколскиот пленум ја повика Унијата на средношколци на јавна дебата

Нова ТВ - 03.04.2015

Средношколскиот пленум ја повика Унијата на средношколци на јавна дебата како би ги соочиле аргументите и ставовите, и да се разговара за барањата во интерес на сите средношколци. - Средношколскиот пленум е автохтоно, и автономно движење кое се ...

Унија на средношколци: Средношколскиот пленум е невалидна организација, формирана од политички побуди

Нетпрес - 03.04.2015

Унијата на средношколци на Република Македонија сметаат дека се позабележително е политичкото влијание кај младите и нивната злоупотреба за остварување на политичко дејствување, кое непотребно ги изложува на опасност.

Средношколскиот пленум со соопштение до јавноста

Факултети - 03.04.2015

Соопштението ви го пренесуваме во целост: 1. Средношколскиот пленум претставува иницијатива, здружување на средношколците(кое им е загарантирано и на граѓаните со Уставот на Република Македонија и со Конвенцијата за правата на детето) кое ...

Средношколците протестираат, Унијата на средношколци смета дека се политички мотивирани

Факултети - 03.04.2015

Во текот на вчерашниот ден се одржаа средношколски протести во Прилеп, Тетово и Виница. Овие протести го следат масовниот средношколски марш кој беше одржан во Скопје во средата . Барањата на средношколците се јасни: - Отстранување на математиката ...

Законите се јасни: Забранета е злоупотреба на деца за политички цели

Курир - 03.04.2015

Од канцеларијата на Народниот правобранител порачуваат дека никој не смее да ги користи децата во политички цели. -И во домашните закони и во Декларациите кои постојат за децата се забранува политичко инволвирање на децата или злоупотребата на ...

Законите се јасни: Забранета е злоупотреба на деца за политички цели

Денешен - 03.04.2015

Од канцеларијата на Народниот правобранител порачуваат дека никој не смее да ги користи децата во политички цели. -И во домашните закони и во Декларациите кои постојат за децата се забранува политичко инволвирање на децата или злоупотребата на ...

Средношколците од „Орце Николов“ со бојкот на наставата, Средношколскиот пленум инистира на средба со Адеми

Локално - 03.04.2015

Учениците од скопската гимназија „Орце Николов“ денеска почнаа со бојкот на наставата. Професорите, сепак останаа на своите работни места. Овој бојкот доаѓа аткако Средношколскиот пленум масовни протести во Скопје, а потоа и во Тетово, Прилеп и ...

Средношколците од „Орце Николов„ ја бојкотираа наставата

Локално - 03.04.2015

Во средното училиште „Орце Николов“ во Скопје, денеска учениците ја бојкотираа наставата поради игнорантскиот однос од страна на надлежните. Иако, тие организираа два масовни протести, никој не ги прими на средба, а Министерство за образование „се ...

10 точки – што, зошто и како: Средношколски Пленум

Фактор - 03.04.2015

1.Средношколскиот пленум претставува иницијатива, здружување на средношколците(кое им е загарантирано и на граѓаните со Уставот на Република Македонија и со Конвенцијата за правата на детето) кое функционира преку принцип на директна демократија и ...

Забранета е злоупотреба на деца за политички цели

Пулс24 - 03.04.2015

Од канцеларијата на Народниот правобранител порачуваат дека никој не смее да ги користи децата во политички цели. -И во домашните закони и во Декларациите кои постојат за децата се забранува политичко инволвирање на децата или злоупотребата на ...

„Средношколски пленум“ ја повика Средношколската унија на дебата

Sky - 03.04.2015

„Средношколски пленум“ ја повикува Средношколската унија на јавна дебата, на која ќе ги соочат нивните ставови и аргументи и на која ќе дискутираат за своите барања. „Средношколскиот пленум е автохтоно и автономно движење кое се бори и ќе се бори за ...

Студентскиот пленум на информтивна средба

Тера - 03.04.2015

Студентскиот пленум при УКЛО вчера се сретна информативно како што рекоа за да ги дефинираат следните чекори. Велат дека не застануваат тука, напротив, и понатаму на истиот начин ќе се борат за подобри услови во високото образование.

Средношколски пленум: Инсистираме да имаме средба со министерот, негова должност е да не ислуша

Бриф - 03.04.2015

ИНФОРМАЦИИ ДО ЈАВНОСТА ПОВРЗАНИ СО МИНАТИТЕ И СЕГАШНИТЕ СЛУЧУВАЊА НА СРЕДНОШКОЛСКИОТ ПЛЕНУМ 1. Средношколскиот пленум претставува иницијатива, здружување на средношколците(кое им е загарантирано и на граѓаните со Уставот на Република Македонија и со ...

Средношколскиот пленум е невалидна организација формирана од политички побуди која манипулира со учениците

Пулс24 - 03.04.2015

Унијата на средношколци на Република Македонија сметаат дека се позабележително е политичкото влијание кај младите и нивната злоупотреба за остварување на политичко дејствување, кое непотребно ги изложува на опасност.

Унијата на средношколци реагира до Народниот правобранител и до Меѓаши

Канал5 - 02.04.2015

„Унијата на средношколци на Македонија следејќи ги актуелните случувања во врска со протестите на дел од средношколците, иницирани и поттикнати од една неформална и нелегитимна организација без било каков кредибилитет, а со политичка позадина, ...

Унијата на средношколци обвини за злоупотреба на учениците, Пленумот негира

24 Вести - 02.04.2015

Унијата на средношколци обвинува дека зад вчерашниот протест на средношколците стои опозицијата и невладината СОРОС. Не сакаа да откријат што ги навело на вакви претпоставки, но уверуваат дека средношколскиот протест е со партиско-политичка позадина.

Средношколски протести и во Тетово и Прилеп

Алсат-М - 02.04.2015

Средношколскиот пленум денеска протестираше во Тетово и во Прилеп. Барањата остануваат исти - математиката да се тргне како трет задолжителен предмет во државната матура, а да се врати претходниот модел на тестирање.

Абдилаќим Адеми се крие, Kоце Трајановски ќе им дал жолт картон на директорите

Дневник - 02.04.2015

Марија Тасев Дали ќе има санкции за наставниците кои завчера ги ослободија децата од средношколската настава и ги пуштија да одат на протести, како и за наставниците кои на своевиден начин ги поттикнуваа децата да си заминат од училиштата, ...

Жолти картони за Адеми и за Трајановски

Дневник - 02.04.2015

Тенка е линијата дали протестите меѓу средношколците станаа хир или помодарство. Мотивирани од студентските протести, средношколците, исто така, решија за своето образование да преземат акција.

Унијата на средношколци ќе поднесе претставки до институции за заштита на децата

Утрински - 02.04.2015

Унијата на средношколци на Македонија не го оправдува учеството на протести од средношколци, зашто со МОН веќе постигнале договор математиката да не биде задолжителен предмет на државната матура.

Унијата на средношколци ќе поднесе претставки до институции за заштита на децата

24 Вести - 02.04.2015

Унијата на средношколци на Македонија не го оправдува учеството на протести од средношколци, зашто со МОН веќе постигнале договор математиката да не биде задолжителен предмет на државната матура.

Тетовските средношколци со црвен картон за образовните реформи

24 Вести - 02.04.2015

Со црвени картони во рацете, под мотото „Стоп за лошите реформи во образованието“, тетовските средношколци излегоа на втор протестен марш. На денешниот протест тие ги повторија барањата на Средношколскиот пленум за враќање на стариот концепт за ...

Средношколскиот пленум ја повика Средношколската унија на јавна дебата

24 Вести - 02.04.2015

Средношколскиот пленум ја повика новоформираната Средношколска унија на јавна дебата, преку која претставниците на овие две структури ќе ги соочат нивните ставови и аргументи и отворено ќе дискутираат за барањата.

Средношколци: Пленумот ја повика унијата на јавна дебата

Телма - 02.04.2015

Средношколсскиот пленум ја повика новоформираната средношколска унија на јавна дебата, преку која претставниците на овие две структури ќе ги соочат нивните ставови и аргументи и отворено ќе дискутираат за барањата.

Средношколскиот пленум ја повика Унијата на средношколци на дебата

Фокус - 02.04.2015

Тие бараат од средношколската унија, доколку навистина се смета за легитимен претставник, кој ги штити правата на средношколците, во рок од 24 часа да се изјасни по оваа покана за јавна дебата Средношколскиот пленум ја повика Унијата на средношколци ...

Унијата на средношколци ќе поднесе претставки до институции за заштита на децата

Сител - 02.04.2015

Унијата на средношколци на Македонија не го оправдува учеството на протести од средношколци, зашто со МОН веќе постигнале договор математиката да не биде задолжителен предмет на државната матура.

Унија на средношколци: Протестите се со политичка заднина

Нетпрес - 02.04.2015

Унијата на средношколци на Македонија не го оправдува учеството на протести од средношколци, зашто со МОН веќе постигнале договор математиката да не биде задолжителен предмет на државната матура.

(ФОТО) Во Виница одржан првиот средношколски марш

А1 On - 02.04.2015

Во Виница беше одржан првиот средношколски марш во присуство на неколку десетици средношколци. Со транспаренти „Стоп за ложите реформи“, „Не сме ваши марионети“,… виничките средношколци го изразија своето незадоволство за воведувањето на математика ...

[Галерија]Средношколски марш во Виница

Радио МОФ - 02.04.2015

Стотина средношколци од Виница денеска излегоа на првиот средношколски марш во овој град, соопштија од Средношколски пленум- Виница. Галеријата од маршот погледнете ја во ...

Средношколците одржаа протестен марш во Виница

+инфо - 02.04.2015

Стотина средношколци од Виница денеска излегоа на првиот средношколски марш во овој град, соопштија од Средношколски пленум- ...

Средношколскиот пленум ја повикува и Унијата на средношколците на дебата

МКД - 02.04.2015

Средношколскиот пленум ја повикува средношколската унија на јавна дебата преку која претставниците на овие две структури ќе ги соочат своите ставови и аргументи, и отворено ќе дискутираат за своите барања, соопштува пленумот на средошколците.

Унијата на средношколци препознава манипулација во средношколските протести

Сител - 02.04.2015

Политиката да ги тргне рацете од учениците и да не манипулира со нив, порачуваат од Унијата на средношколци. Според нив, вчерашнот протест на средношколците бил политички инструиран од социјалдемокартите .Токму затоа ќе побараат од народниот ...

Унијата на средношколци со претставки до Народниот правобранител и до Меѓаши

МРТ - 02.04.2015

По протестите, Унијата на средношколци со претставки до Народниот правобранител и до Меѓаши. Сметаат дека учениците се злоупотребуваат во политички цели. Загрижени се и родителите. Испратена е порака: политиката да се држи надвор од училниците...

Средношколци: Протестите беа политизирани, МОН прифати математиката да не е задолжителна

Алфа - 02.04.2015

Унијата на средношколци на Македонија не го оправдува учеството на протести од средношколци, зашто со МОН веќе постигнале договор математиката да не биде задолжителна на државната матура. Класична манипулација и злоупотреба на нашите соученици ...

Средношколскиот пленум ја повика Унијата на јавна дебата

+инфо - 02.04.2015

Средношколскиот пленум ја повикува Средношколската унија на јавна дебата, преку која претставниците на овие две структури ќе ги соочат своите ставови и аргументи, и отворено ќе дискутираат за своите барања.

Унија на средношколци: Протестите беа со политичка позадина, МОН прифати математиката да не е задолжителен предмет

Press24 - 02.04.2015

Унијата на средношколци на Македонија, следејќи ги актуелните случувања во врска со протестите на средношколците, иницирани и поттикнати од неформална и нелегитимна организација без било каков кредибилитет, а со политичка позадина, констатира ...

УНИЈА НА СРЕДНОШКОЛЦИ: Ученици, не наседнувајте на манипулации (ВИДЕО)

Телеграф - 02.04.2015

Унијата на средношколци одлучила денеска да достави претставки до Народниот правобранител и до Првата детска амбасада „Меѓаши“, кои се грижат за правата и заштита на децата Унијата на средношколци на Македонија не го оправдува учеството на протести ...

Средношколска унија ќе го тужи Средношколски пленум кај Правобанителот и во Меѓаши

+инфо - 02.04.2015

Унија на средношколци денеска преку соопштение изврши остар напад врз Средношколскиот пленум, кој организираше низа протестни маршови во земјава во изминативе недели, обвинувајќи го дека манипулира со средношколците, дека е нелегитимно тело и дека ...

Наставничкиот пленум ја демантира информацијата на СДСМ

А1 On - 02.04.2015

Членовите на наставничкиот пленум реагираат на информацијата дека раководството на СДСМ ќе оствари средба со нивни претставници. „Веќе истакнавме дека ние сме неполитичко здружение. Доколку некој член на НП е член и во некоја партија, тоа е негово ...

„За матемацките работи“

Глас на Америка - 02.04.2015

Протест на средношколци во Скопје, најави за слични во други градови „Стоп за лошите реформи“,„Имам став, немам страв“, „Болна реформа = болна држава“, „За матемацките работи“, порачаа преку транспаренти голем број на средношколци на протестот со ...

Средношколскиот пленум упати повик за јавна дебата

Факултети - 02.04.2015

Средношколскиот пленум ја повикува средношколската унија на јавна дебата... Официјалната покана ви ја пренесуваме во целост Средношколскиот пленум ја повикува средношколската унија на јавна дебата преку која претставниците на овие две структури ќе ...

Средношколскиот пленум ја повика Средношколската унија на јавна дебата

Радио МОФ - 02.04.2015

Средношколскиот пленум преку соопштение на својата официјална Фејсбук страница ја повикува Средношколската унија на јавна дебата преку која претставниците на овие две структури би ги соочиле нивните ставови и аргументи и отворено ќе дискутираат за ...

Унија на средношколци: Протестите беа класична манипулација и злоупотреба на соученици

Нетпрес - 02.04.2015

Унијата на средношколци на Македонија, следејќи ги актуелните случувања во врска со протестите на средношколците, иницирани и поттикнати од неформална и нелегитимна организација без било каков кредибилитет, а со политичка позадина, констатира ...

Унија на средношколци: Протестите беа со политичка позадина, МОН прифати математиката да не е задолжителен предмет!

Курир - 02.04.2015

Унијата на средношколци на Македонија, следејќи ги актуелните случувања во врска со протестите на средношколците, иницирани и поттикнати од неформална и нелегитимна организација без било каков кредибилитет, а со политичка позадина, констатира ...

[Фото] Црвен картон за образовните реформи од тетовските средношколци

Радио МОФ - 02.04.2015

Со црвени картони во рацете, под мотото „Стоп за лошите реформи во образованието“, тетовските средношколци излегоа на втор протестен марш. На денешниот протест тие ги повторија барањата на Срдношколскиот пленум за враќање на стариот концепт за ...

ГАЛЕРИЈА Тетовските средношколци му покажаа црвен картон на МОН

+инфо - 02.04.2015

Стотици средношколци во Тетово денеска излегоа на протестниот марш против реформите во образованието. Маршот почна пред Домот на културата, а заврши пред подрачната единица на Министерството за образование и наука (МОН).

Средношколската унија обвинува: Зад вчерашниот протест стојат СДСМ и СОРОС

Канал 77 - 02.04.2015

Унијата на средношколци обвинува дека зад вчерашниот протест на средношколците стои опозицијата и невладината СОРОС. Не сакаа да откријат што ги навело на вакви претпоставки, но уверуваат дека средношколскиот протест е со партиско-политичка позадина.

Нашите барања беа прифатени, а протестите беа со политичка позадина

Пулс24 - 02.04.2015

Унијата на средношколци на Македонија, следејќи ги актуелните случувања во врска со протестите на средношколците, иницирани и поттикнати од неформална и нелегитимна организација без било каков кредибилитет, а со политичка позадина, констатира ...

Средношколски: Пленумци бараат дуел со унијата

Локално - 02.04.2015

Средношколскиот пленум ја повикува средношколската унија на јавна дебата преку која претставниците на овие две структури ќе ги соочат своите ставови и аргументи, и отворено ќе дискутираат за своите барања.

Унија на средношколци: Протестите беа класична манипулација со политичка позадина

Република - 02.04.2015

Класична манипулација и злоупотреба на наши пријатели и соученици заради остварување на политички цели и интереси, вака Унијата на средношколци на Македонија, ги опиша протестите на средношколците.

Унија на средношколци: Протестите беа со политичка позадина, МОН прифати математиката да не е задолжителен предмет!

Денешен - 02.04.2015

Унијата на средношколци на Македонија, следејќи ги актуелните случувања во врска со протестите на средношколците, иницирани и поттикнати од неформална и нелегитимна организација без било каков кредибилитет, а со политичка позадина, констатира ...

КОГА И МАТЕМАТИКАТА Е ПОЛИТИКА! Едни на протести, други штрајкбрехери!

Фактор - 02.04.2015

Кога училницата се сели на улица и се носат законски решенија кои се недоволно обмислени, неодмерени и со однапред непредвидени ефекти, тоа е знак дека алармот веќе одамна е вклучен и некој треба сериозно да се позанимава со решавање на ...

Наставничкиот пленум ја демантира информацијата на СДСМ

Локално - 02.04.2015

Членовите на наставничкиот пленум реагираат на информацијата дека раководството на СДСМ ќе оствари средба со нивни претставници. „Веќе истакнавме дека ние сме неполитичко здружение. Доколку некој член на НП е член и во некоја партија, тоа е негово ...

Протест на прилепскиот средношколски пленум

Канал 77 - 02.04.2015

Неколку стотини ученици од припепските средни училишта се собраа на камената бина во центарот на градот на протестот што го организира Средношколскиот пленум од Прилеп. И во оваа прилика потенцираа дека цврсто стојат на барањето за укинување на ...

Средношколски пленум бара јавна дебата со Унијата на средношколци

Фактор - 02.04.2015

После вчерашниот масовен протест на кој маршираа средношколците против новиот концепт на државната матура , Средношколскиот пленум изразува желба за соочување со средношколската унија на јавна дебата преку која претставниците на овие две структури ...

Учениците од прилепскиот средношколски пленум излегоа на улица

Локално - 02.04.2015

Неколку стотини ученици од припепските средни училишта се собраа на камената бина во центарот на градот на протестот што го организира Средношколскиот пленум од Прилеп. Потенцираа дека цврсто стојат на барањето за укинување на предметот Математика ...

Наставничкиот пленум демантира дека ќе се сретне со раководството на СДСМ

Kumanovo News - 02.04.2015

Од Наставничкиот пленум ја демантираат информацијата од вчерашната прес-конференција на СДСМ, на која беше кажано дека членови на пленумот денеска ќе се сретнат со раководството на СДСМ. “Членовите на Наставничкиот пленум остро реагираат на ...

(ФОТО) Во Виница одржан првиот средношколски марш

Локално - 02.04.2015

Во Виница беше одржан првиот средношколски марш во присуство на неколку десетици средношколци. Со транспаренти „Стоп за ложите реформи“, „Не сме ваши марионети“,… виничките средношколци го изразија своето незадоволство за воведувањето на математика ...

Средношколскиот пленум ја повикува и Унијата на средношколците на дебата

Тера - 02.04.2015

Средношколскиот пленум ја повикува средношколската унија на јавна дебата преку која претставниците на овие две структури ќе ги соочат своите ставови и аргументи, и отворено ќе дискутираат за своите барања, соопштува пленумот на средошколците.

Средношколците не се откажуваат од барањата

Н.Македонија - 02.04.2015

Последна одлука на Министерството за образование е дека нема сите да полагаат математика како задолжителен предмет, но прилепските и тетовските ученици бараат да се укине овој предмет како задолжителен од државната матура ИАКО ВЕЌЕ ИМА ДОГОВОР МЕЃУ ...

Учениците дадоа жолт картон за новините во образованието

Н.Македонија - 02.04.2015

Тие не сакаат да полагаат математика како задолжителен предмет од државната матура ниту, пак, да бидат екстерно тестирани На маршот излегоа средношколци од повеќе скопски училишта СРЕДНОШКОЛСКИ МАРШ „Последна опомена“, „Матеисти сме, не веруваме во ...

Наставниците нè пуштија да одиме на протест

Дневник - 01.04.2015

Марија Тасев Средношколци вчера фрлаа жолти картони како предупредување на Министерството за образование и бараа да бидат повикани на средба или во спротивно најавија бојкотирање на наставата.

Вашиот обид за амортизација на нашата борба нема да успее, вашите смешни постапки нè охрабруваат да продолжиме да се ...

Фокус - 01.04.2015

Почитувана Средношколска Унијо, или како и да се декларирате, нема да потенцираме кои сте и кој стои зад вашата унија, излишно е Реакција на битолскиот Средношколски Пленум, по повод средбата на Министерството за образование и наука со извесна Унија ...

Почна протестниот марш на средношколците

Алсат-М - 01.04.2015

Со симболична погребна поворка за лошите реформи во образованието, Средношколскиот пленум го почна протестниот марш пред Собранието на Република Македонија. Нивните барања се враќање на стариот концепт за полагање државна матура за сите, без разлика ...

Средношколците на протести

24 Вести - 01.04.2015

Средношколците денеска излегуваат на втор протестен марш против, како што велат, лошите образовни реформи. Од средношколскиот пленум велат дека нема да подлегнат на притисоци. Во меѓувреме, по сценарио слично како со студентите и професорите, ...

Средношколците во 12 часот на протести под маски

Фокус - 01.04.2015

Министерот за образование Абдулаќим Адеми вчера се сретна со преставници на Унијата на средношколци, но на средбата не беа повикани од Средношколскиот пленум Средношколците денеска во 12 часот по втор пат ќе маршираат против лошите реформи во ...

Средношколците масовно се собираат пред Собранието

Фокус - 01.04.2015

Дел од средношколците протестираат со маски Во голем број средношколците се собираат пред Собранието, од каде што треба да тргне нивниот марш против лошите реформи во образованието, а нивната крајна цел е Министерството за образование.

Средношколски пленум: Не им се плашиме, ние сме иднината!

Фокус - 01.04.2015

Средношколците маршираат кон Владата Од збирното место од пред Собранието, средношколците во моментот се упатија кон Владата, а потоа својот марш ќе го завршат пред зградата на Минстерството за образование и наука.

Средношколците и дадоа жолт картон на Владата

Фокус - 01.04.2015

Средношколците маршираат кон Министерството за образование и наука Средношколците и дадоа жолт картон на Владата, а во моментот се упатија кон Министерството за образование и наука, каде што ќе го завршат маршот против лошите реформи во ...

Нов протестен марш на средношколците во Скопје

Телма - 01.04.2015

Од Собранието до владата и на крај до министерството за образование средношколците повторно на протест. Незадоволни од игноратскиот однос на надлежните бараат нов концепт на матурата и укинување на постоечкиот модел на екстерно тестирање.

ГАЛЕРИЈА: Денешниот средношколски протест

Фокус - 01.04.2015

Дел од средношколците протестираа и под маски Денешниот масовен протест на средношколците, кои маршираа против лошите образовни ...

ФОТО: Средношколците пак маршираат

Утрински - 01.04.2015

Средношколците од Скопје, во организација на нивниот пленум, се собраа масовно на протестен марш низ улиците во центарот на градот, поради новиот концепт на полагање државна матура и екстерното тестирање.

Средношколска унија: Пленумите се нелегитимни

24 Вести - 01.04.2015

Од новоформираната средношколска унија со контра порака до средношколскиот пленум. Тие го имале легитимитетот и договорот за половично полагање математика мора да се ...

Средношколците и покажаа жолт картон на владата

Телма - 01.04.2015

Жолт картон за владата и за министерството за образование. На овој начин средношколците симболично им упатија последна опомена на надлежните институции. Доста беше од лошите реформи, порачаа од средношколскиот пленум.

Втор протестен марш на средношколците

24 Вести - 01.04.2015

Средношколците по втор пат излегоа на улица, незадоволни од како што велат лошите реформи во образованието и задкулисните договори на надлежните со нелегитимната Средношколска унија. На протестниот марш кој почна од Собранието, преку Владата, па се ...

Влезе ли политиката и кај средношколците?

Канал5 - 01.04.2015

Унијата на средношколци која вчера постигна согласност со Министерството за образование за исклучување на математиката како задолжителен предмет од државната матура, му порача на средношколскиот пленум кој денеска патем одржа уште еден протестен ...

Унија на средношколци: Пленумите се нелегитимни, ние сме претставници на средношколците

Фокус - 01.04.2015

Тој додаде дека Наставничкиот пленум е еден од десетиците пленуми кои се формирале со еднократна цел и е организација без идентитет и без легитимитет. Ѕвонко Селев од Унијата на средношколци, која се активираше вчера и веднаш се договори со ...

СРЕДНОШКОЛСКИ ПЛЕНУМ: Жолт картон за Министерството за образование

Телеграф - 01.04.2015

Министерството за образование и наука, вчера, заедно со претставници на Унијата на средношколци, постигнале договор предметот математика да не биде задолжителен за сите ученици во средните училишта Со мирен марш кој почна од Собранието на Република ...

ВИДЕО: Ултиматум од 24 часа за Адеми-исполнување на барањата или бојкот на наставата

А1 On - 01.04.2015

Средношколците на министерот за образование Абдулаќим Адеми му дадоа рок од 24 часа да ги исполни нивните барања. Доколку барњата не бидат исполнети тие најавија дека ќе ја бојкотираат наставата целосно или од петок нема да одат на часови воопшто.

Средношколците со жолти картони ја дадоа својата последна опомена

Факултети - 01.04.2015

Вториот средношколски марш беше уште помасовен од првиот. Повеќе илјадници средношколци, родители, професори и граѓани, поддржани од преставници на Студентскиот пленум, маршираа од Собранието на РМ до Министерството за образование и наука, притоа ...

СДСМ ги злоупотребува средношколците

Курир - 01.04.2015

И покрај тоа што Владата вчера излезе во пресрет на барањата на средношколците и се постигна договор тие да имаат право на избор, односно математиката нема да биде задолжителна, поголем број средношколци денеска маршираа по скопските улици.

„Имам став, немам страв“ Жолт картон од средношколците за Владата и за МОН! (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 01.04.2015

Скопските средношколци придружени од своите родители, професори, студентите и повеќе граѓани повторно маршираа под мотото „Стоп за лошите реформи“, овој пат покажувајќи жолт картон - последна опомена кон Владата и Министерството за образование и ...

СДСМ ги злоупотребува средношколците

Press24 - 01.04.2015

И покрај тоа што Владата вчера излезе во пресрет на барањата на средношколците и се постигна договор тие да имаат право на избор, односно математиката нема да биде задолжителна, поголем број средношколци денеска маршираа по скопските улици.

Средношколците ѝ покажаа жолт картон на владата

Р.С.Европа - 01.04.2015

Со извици „последна опомена“, неколку илјади средношколци, организирани од Средношколскиот пленум ѝ покажаа жолт картон на владата. Тие протестираат за враќање на стариот концепт за полагање државна матура и екстерното тестирање да биде ставено во ...

[Видео] Генерален средношколски марш во Скопје

Радио МОФ - 01.04.2015

Средношколците излегоа на генерален марш во Скопје револтирани од игнорантскиот однос на МОН кон Средношколскиот пленум и нивните барања за враќање на стариот концепт на државната матура и запирање на екстерното тестирање.

УНС: Пленумот е спонтана група која политички сака да ги злоупотреби средношколците

Макфакс - 01.04.2015

Унијата на средношколци на Македонија(УНС) е единствениот легитимен претставник на средношколците во Република Македонија, соопштија во среда на прес конференција претставници на Унијата на средношколци.

Протест на Средношколскиот пленум

Нетпрес - 01.04.2015

Средношколци организирани од Средношколскиот пленум денеска протестираа против, како што велат, лошите реформи во средното образование. Протестот го започнаа пред Собранието по што се упатија кон Владата, а потоа пред Министерството за образование и ...

Ги злоупотребува ли СДСМ средношколците за партиски цели?

Нетпрес - 01.04.2015

И покрај тоа што Владата вчера излезе во пресрет на барањата на средношколците и се постигна договор тие да имаат право на избор, односно математиката нема да биде задолжителна, поголем број средношколци денеска маршираа по скопските улици.

После навредливите плакати, МОФ со упатства како средношколците да си ги заштитат правата

+инфо - 01.04.2015

По нападите врз Средношколскиот пленум од страна на контрапленумци кои наместо да ги поддржат, ги етикетираат политички своите соученици, МОФ подготви упатства за средношколците како да ги заштитат своите права.

Унија на средношколци: Пленумот е пара организација без легитимитет

Нетпрес - 01.04.2015

Унијата на средношколци на Македонија е единствениот легитимен претставник на средношколците во Република Македонија. Пленумот е пара организација без легитимитет и кредибилитет. Нема никаква правна, ниту институционална форма, односно не се ...

Унија на средношколци: Целта e постигната, Средношколскиот пленум има политичка цел да ги злупотреби средношколците

Press24 - 01.04.2015

Средношколскиот Пленум нема ниту правна ниту институционална форма, односно не се регистрирани како организација. Тоа е спонтана група која има политичка цел да ги злоупотреби средношколците и да ги направи политички инфантилни и да ги деградира, ...

Унија на средношколци: Ние сме легитимни, Пленумот е пара-организација

Радио МОФ - 01.04.2015

Веднаш по средношколскиот протест во Скопје поради лошите образовни реформи организиран од Средношколски пленум, со прес-конференција пред МОН и со контра порака се огласи Унијата на средношколците.

УНИЈА НА СРЕДНОШКОЛЦИ: Пленумот е пара-организација без легитимитет

Телеграф - 01.04.2015

Ние сме единствен легитимен претставник на средношколците во Република Македонија, изјави Ѕвонко Селев, претставник на Унијата на средношколци на Македонија Унијата на средношколци на Македонија во име на средношколците постигна договор со ...

Унија на средношколци: Целта e постигната, Средношколскиот пленум има политичка цел да ги злoупотреби средношколците

Курир - 01.04.2015

Средношколскиот Пленум нема ниту правна ниту институционална форма, односно не се регистрирани како организација. Тоа е спонтана група која има политичка цел да ги злоупотреби средношколците и да ги направи политички инфантилни и да ги деградира, ...

Средношколскиот пленум излезе на марш незадоволен од реформите

МРТ - 01.04.2015

Протестот доаѓа еден ден откако Министерството за образование и Унијата на средношколците постигнаа договор математиката да не биде задолжителен предмет во државната матура за сите ученици во средните училишта, туку само за оние што се решиле за ...

Унијата на средношколци – Ние сме единствен легитимен претставник на сите средношколци во земјава

Алфа - 01.04.2015

Политичарите да ги тргнат рацете од средношколците, затоа што ние не сме политички вандали, порачаа од Унијата на средношколци. Доказ дека маршот го поттикнале одредени политички структури, според нив е непочитувањето на нивниот вчерашен договор со ...

Средношколски пленум Прилеп: Згрозени сме од удари под појас!

+инфо - 01.04.2015

Средношколскиот пленум од Прилеп им се заблагодарува на сите кои, како што вели, денеска застанаа на браникот за подобар образовен систем во Македонија. „Со денешниот масовен марш под мотото „Стоп за лошите реформи“, средношколците од Прилеп докажаа ...

Средношколскиот пленум – Прилеп: Нема да потклекнеме пред притисоци и закани

А1 On - 01.04.2015

Средношколскиот пленум – Прилеп им се заблагодарува на сите кои денес застанаа на браникот за подобар образовен систем во Република Македонија. Со денешниот масовен марш под мотото СТОП ЗА ЛОШИТЕ РЕФОРМИ, средношколците од Прилеп докажаа дека не се ...

[Галерија] Средношколците упатија последна опомена за Владата и МОН

Радио МОФ - 01.04.2015

„Немате повеќе време. Времето ви истече тогаш кога одлучивте да манипулирате со нас. Кога дозволивте средношколци со денови да ве бараат под дрво и под камен за да би седнале и како луѓе да се реши оваа тешка ситуација. Е, доста беше.

Средношколскиот пленум денеска повторно на протести

Репортер - 01.04.2015

Со протестен марш, втор по ред за неполни две недели, денеска средношколците ќе го кажат своето „не“ за како што велат, лошите реформи во средното образование. „Драги соученици,студенти, професори, родители, граѓани, сите вие кои сте загрижени за ...

Втор средношколски марш во Скопје

Телеграф - 01.04.2015

Средношколскиот пленум се оградува од постигнатиот договор во МОН во врска со предметот математика Средношколците денеска повторно ќе излезат на протест на кој ќе го искажат незадоволството од реформите во образованието и на кој ќе побараат враќање ...

Средношколски пленум денеска повторно маршира

+инфо - 01.04.2015

Со протестен марш, втор по ред за неполни две недели, денеска средношколците ќе го кажат своето „не“ за реформите во средното образование, за кои велат дека се целосно погрешни. Маршот ќе почне во 12 часот пред Собранието на Република Македонија, а ...

Средношколски пленум: Дојдете и бидете дел од ДЕСАНТОТ на средношколската мисла

А1 On - 01.04.2015

Денеска во 12 часот, ќе се одржи вториот протестен марш на Средношколскиот пленум. Собирот ќе започне во 12 часот пред Собранието на Република Македонија, а маршот ќе заврши пред МОН. Овој ден засекогаш ќе остане врежан во историјата на ова ...

НП: Новата одлука за полагање математика е противуставна и дискриминирачка

Радио МОФ - 01.04.2015

Наставнички пленум смета дека вчерашниот договорот меѓу МОН и Унијата за средношколци, со кој математиката на матура ќе остане задолжителна за дел од матурантите е противуставна и дискриминирачка „Одлуката којашто денеска е донесена е противуставна.

Средношколците повторно на марш против лошите реформи

Макфакс - 01.04.2015

Средношколците денеска излегуваат на втор протестен марш против, според нив, лошите образовни реформи. Од средношколскиот пленум велат дека нема да подлегнат на притисоци. Непосредно пред вториот најавен марш на Средношколскиот пленум, ...

Средношколците излегуваат на нови протести

Нова ТВ - 01.04.2015

Средношколците денеска по втор пат ќе маршираат против лошите реформи во образованието, движејќи се од Собранието до Министерството за образование. Како што претходно најавија, нивниот протест ќе се одржи под маски, во знак на Денот на шегата.

Наставнички пленум: Унијата е нелигитимен претставник на средношколците!

+инфо - 01.04.2015

Наставнички пленум смета дека вчерашниот договорот меѓу МОН и Унијата за средношколци, со кој полагањето математиката на матура ќе остане задолжително за дел од матурантите е противуставен и дискриминирачки.

[Фото] Кумановските средношколци се приклучуваат на маршот во Скопје

Радио МОФ - 01.04.2015

Средношколците во Куманово им се приклучуваат на своите соученици во Скопје, кои денеска ќе излезат на втор марш против, како што велат, лошите реформи во средното образование. Утрово тие се собраа пред гимназијата „Гоце Делчев“, по што се упатија ...

Кумановските средношколци се приклучуваат на протестите во Скопје

Репортер - 01.04.2015

Средношколците во Куманово им се приклучуваат на своите соученици во Скопје, кои денеска ќе излезат на втор марш против, како што велат, лошите реформи во средното образование. Утрово тие се собраа пред гимназијата „Гоце Делчев“, по што се упатија ...

Почна протестниот марш на средношколците

Р.С.Европа - 01.04.2015

Со симболична погребна поворка за лошите реформи во образованието, Средношколскиот пленум го почна протестниот марш пред Собранието на Република Македонија. Нивните барања се враќање на стариот концепт за полагање државна матура за сите, без разлика ...

[Фото] Средношколците ја блокираа улицата кај Собрание – започна маршот

Радио МОФ - 01.04.2015

Голем број средношколци ја блокираа улицата кај Собранието од каде тргнуваат на генерален Средношколски марш поради новиот концепт на полагање државна матура и екстерното тестирано. Тие ќе маршираат кон Владата, па се до Министерството за ...

На протест само Корчагин и Орце, другите средношколци се заклучени во училиштата! (ФОТО)

МКД - 01.04.2015

На денешните протести на средношколците пред македонското Собрание се присутни само учениците од „Раде Јовчевски Корчагин“ и „Орце Николов“. Сите други скопски средношколци се заклучени во своите училишта, а надвор не се пуштаат ни тие што рекле ...

ФОТО Со транспаренти „Математика не ни треба, слушнавме како се краде“ почна маршот на средношколците

+инфо - 01.04.2015

Речиси 2.000 средношколци ја блокираа во целост улицата 11 Октомври на потегот од семафорите кај стара Градска до Порта Македонија, свирејќи, извикувајќи пароли и носејќи транспаренти против реформите во средното образование.

Средношколски протест под маски

Нова ТВ - 01.04.2015

Масовен број на средношколци од различни училишта, во моментов пред Собранието го започнуваат Маршот против најновите реформи во средното образование, јавува репортерката на НОВА Славица Филиповска.

Наставнички пленум: Уште една подлост од господата од МОН

Нова ТВ - 01.04.2015

Наставничкиот пленум објави писмо во кое јавно ја изразува својата поддршка за Средношколскиот пленум, во кое меѓу другото им порачуваат „Заедно сме посилни“. Писмото ви го пренесуваме интегрално : Тој што не знае, а знае дека не знае, дете е – ...

Средношколскиот марш тргна кон Владата

Нова ТВ - 01.04.2015

Масовен број на средношколци од различни училишта, се упатија од Собранието на Република Македонија кон Владата, јавува репортерката на НОВА Славица Филиповска. Тие штотуку го започнаа вториот масовен марш против лошите реформи со транспаренти ...

ГАЛЕРИЈА Средношколците маршираат и порачуваат: ќе протестираме до крај!

+инфо - 01.04.2015

Не е постигнат договор и нема да биде постигнат договор со Министерството за образование и наука додека не седне Средношколски пленум на преговарачката маса, беше порачано од пред Собранието на Република Македонија, пред да тргне протестната поворка ...

Средношколски марш – Сè додека се плашиме и молчиме, тие газат!

Радио МОФ - 01.04.2015

Со жолти картони во рацете, извикувајќи „Нема да ви помине“, „Нема правда, нема мир“, средношколците маршираат кон Владата и Министерството за образование. Вчерашната средба е лага , не се исполнети сите барања, продолжуваме со борбата“, соопштија ...

ВИДЕО: Долга колона од средношколци по улиците на Скопје

А1 On - 01.04.2015

Илјадници студенти со марш кон Владата и Министерството за овбравание по дождот-да им кажат дека нема да пројдат реформите на власта. Тие порачуваат дека ако треба секој ден ќе се излегува на улици, се додека власта не попушти.

Средношколците повторно на марш против лошите реформи

Кајгана - 01.04.2015

Средношколците денеска излегуваат на втор протестен марш против, според нив, лошите образовни реформи. Од средношколскиот пленум велат дека нема да подлегнат на притисоци. Непосредно пред вториот најавен марш на Средношколскиот пленум, ...

ГАЛЕРИЈА Средношколците и дадоа жолт картон на Владата

+инфо - 01.04.2015

Повеќе од 3.000 средношколци од Скопје и од други градови, со свирежи, извици „Доста беше молк“, промаршираа пред Владата на Република Македонија пред кратко време, покажувајќи жолти картони.

ВИДЕО: Средношколците со жолти картони пред Влада

Нова ТВ - 01.04.2015

Масовен број на средношколци кои се одзваа на проетстот, се наоѓаат пред Владата со жолти картони во раце. Тие извикуваат „Последна опомена“, со цел да ги потсетат надлежните дека време е да запрат, со како што велат, лошите реформи во високото ...

Средношколците пред МОН: Нелегитимна ви е одлуката

+инфо - 01.04.2015

Селективно е тргната математиката, и тоа во договор со нелегитимна организација на средношколците. Затоа ние ќе протестираме до крај, додека не се исполнат сите наши барања, порача претставник на Средношколскиот пленум во говорот пред Министерството ...

Средношколците му дадоа жолт картон на МОН

Радио МОФ - 01.04.2015

Со фрлање жолти картони пред Министерството за образование, средношколците им дадоа последна опомена на надлежните. Велат дека ако не бидат викнати на средба во следните 24 часа, ќе ја бојкотираат наставата до исполнување на пленумските барања.

ВИДЕО: Жолт картон за Владата

А1 On - 01.04.2015

Денешниот протестен марш на средношколците кој започна пред Собранието, на својата маршута ја имаа и Владата, но средношколците таму не се задржаа долго, со свирежи, извици „Нема да ви помине“ и „Доста беше молк“ промаршираа пред Владата покажувајќи ...

Ултиматум од средношколците: Адеми да се изјасни за 24 часа или бојкот на наставата!

+инфо - 01.04.2015

Министерот за образование доби 24 часовен ултиматум од скопските средношколци да се изјасни дали ќе го поништи договорот математиката да биде составен дел од полагањето матура на државниот испит.

Наставнички пленум: Уште една подлост на господата од МОН

А1 On - 01.04.2015

Наставничкиот пленум објави писмо во кое јавно ја изразува својата поддршка за Средношколскиот пленум, во кое меѓу другото им порачуваат „Заедно сме посилни“. Го пренесуваме писмото во целост: Тој што не знае, а знае дека не знае, дете е – научете ...

МОФ: Правото на организирање на средношколците не смее да биде ограничено

Радио МОФ - 01.04.2015

Правото на организирање на средношколците не смее да биде ограничено, порачуваат од Младинскиот образовен форум (МОФ) осврувајќи се на последните случувања со Средношколскиот пленум, притисоците пред маршеви, но и Унијата на средношколци со која се ...

Последна опомена и жолт картон за Владата од средношколците

Канал 77 - 01.04.2015

„Доста беше од лошите реформи, порачаа од средношколскиот пленум. „Не сакаме да бидеме уште една тула во низата на неосмислени одлуки, но и на парадоксалната ситуација во која секојдневно се носат повеќе закони одколку што има страници во ...

Хуманитарна акција за Никола Гелов

Тера - 01.04.2015

Денеска се одржа хуманитарна акција за битолчанецот 17 годишниот Никола Гелов. Хуманитарната акција ја организира Средношколскиот Пленум од Битола . Никола Гелов е ученик во СОУ „Таки Даскало" - Битола и има 17 години.

(ВИДЕО) Средношколци „Низ шега до вистината“ – На една страна аргументи на друга силата!

Фактор - 01.04.2015

Поучени од искуството на студентите на кои Студентскиот парламент им приреди слично сценарио на таканаречен социјален дијалог со надлежните, средношколците не го прифатија вчерашниот договор на МОН со Унијата на средношколци (која за нив е тело со ...

Средношколците со ултиматум до МОН: Адеми да се изјасни за 24 часа или бојкот на наставата!

Локално - 01.04.2015

МОН доби 24 часа ултиматум од скопските средношколци да се изјасни дали ќе го поништи договорот математиката да биде составен дел од полагањето матура на државниот испит. Ако тоа не го стори, тие најавија дека од петок ќе уследи заострување на ...

Последна опомена за Владата од средношколците

Sky - 01.04.2015

Средношколците денеска вторпат се собраа на протестен марш против лошите реформи во образованието. Тие со извиците „Последна опомена“, „Доста беше молк“, „Не за математика“ го почнаа маршот пред Собранието, па се упатија кон Владата и кон ...

Средношколците се собираат во Жена парк

Бриф - 01.04.2015

Околу двесте средношколци моментално се во Жена Парк, а постојано пристигнуваат и нови демонстранти, кои денеска ќе маршираат во центарот на Скопје во знак на протест против реформите на средното образование, пренесува Либертас .

Унија на средношколци: Пленумите се нелигитимни, ние сме претставници на средношколците

Канал 77 - 01.04.2015

Ѕвонко Селев од Унијата на средношколци, која се активираше вчера и веднаш се договори со министерството за обрзование, денеска излезе со изјава дека тие се легитимни претставници на средношколците, а пленумите немале никаков легитимитет.

ВИДЕО: Средношколците и покажаа Жолт картон на Владата

Либертас - 01.04.2015

Денешниот протестен марш на средношколците кој започна пред Собранието, на својата маршута ја имаа и Владата, но средношколците таму не се задржаа долго, со свирежи, извици „Нема да ви помине“, „Доста беше молк“ и „Последна опомена“ промаршираа пред ...

Средношколски пленум: Дојдете и бидете дел од ДЕСАНТОТ на средношколската мисла

Sky - 01.04.2015

Денеска во 12 часот, ќе се одржи вториот протестен марш на Средношколскиот пленум. Собирот ќе започне во 12 часот пред Собранието на Република Македонија, а маршот ќе заврши пред МОН. Овој ден засекогаш ќе остане врежан во историјата на ова ...

Средношколците повторно на марш против лошите реформи

Тера - 01.04.2015

Средношколците денеска излегуваат на втор протестен марш против, според нив, лошите образовни реформи. Од средношколскиот пленум велат дека нема да подлегнат на притисоци. Непосредно пред вториот најавен марш на Средношколскиот пленум, ...

Опозицијата ги злоупотребува средношколците

Република - 01.04.2015

И покрај тоа што Владата вчера излезе во пресрет на барањата на средношколците и се постигна договор тие да имаат право на избор, односно математиката нема да биде задолжителна, голем број средношколци денеска маршираа по скопските улици.

Протест на Средношколскиот пленум

Република - 01.04.2015

Средношколци организирани од Средношколскиот пленум денеска протестираа против, како што велат, лошите реформи во средното образование. Протестот го започнаа пред Собранието по што се упатија кон Владата, а потоа пред Министерството за образование и ...

НОВ ПРОТЕСТ: Контра пленум ќе го крши средношколскиот протест!?

Фактор - 01.04.2015

Експресно донесениот договор помеѓу Министерството за образование и Унијата на средношколци за укинување на математиката како задолжителен предмет од државна матура за гимназијалците, на еден ден пред денешниот протест е обид за манипулација и начин ...

Наставнички пленум-Полагање Математика е дискриминирачко

Локално - 01.04.2015

Наставнички пленум смета дека вчерашниот договорот меѓу МОН и Унијата за средношколци, со кој полагањето математиката на матура ќе остане задолжително за дел од матурантите е противуставен и дискриминирачки, како и дека Унијата е нелигитимен ...

ГАЛЕРИЈА: Протест на средношколците во Скопје со пароли и со маски

Sky - 01.04.2015

Со пароли и со маски, почна протестот на средношколците пред Собранието на Република Македонија. Од Собранието поворката ќе се упати кон Владата, а потоа и пред Министерството за образование.

Унија на средношколци: Средношколскиот пленум има политичка цел да ги злупотреби средношколците

Пулс24 - 01.04.2015

Средношколскиот Пленум нема ниту правна ниту институционална форма, односно не се регистрирани како организација. Тоа е спонтана група која има политичка цел да ги злоупотреби средношколците и да ги направи политички инфантилни и да ги деградира, ...

Денеска напладне срдношколски ДЕСАНТ на Парламентот и МОН

Либертас - 01.04.2015

Денеска во 12 часот, ќе се одржи вториот протестен марш на Средношколскиот пленум. Собирот ќе започне во 12 часот пред Собранието на Република Македонија, а маршот ќе заврши пред МОН. Овој ден засекогаш ќе остане врежан во историјата на ова ...

Матурантите се собраа пред Гимназија – одат на протест во Скопје

Кумановски м. - 01.04.2015

Матурантите од кумановските средни училишта се собрани пред Гимназијата ”Гоце Делчев” од каде ќе се упатат на градскиот плоштад и ќе заминат за Скопје. Кумановските средношколци со автобуси ќе заминат пред зградата на Министерството за образование, ...

СДСМ ги злоупотребува средношколците

Денешен - 01.04.2015

И покрај тоа што Владата вчера излезе во пресрет на барањата на средношколците и се постигна договор тие да имаат право на избор, односно математиката нема да биде задолжителна, поголем број средношколци денеска маршираа по скопските улици.

(ВИДЕО) Река средношколци со жолти картони за Владата

Локално - 01.04.2015

Огромен број на средношколци од различни средни училишта, се упатија од Собранието на Република Македонија кон Владата. Ова е вториот марш против лошите реформи со транспаренти „Последна опомена“, „Нашето образование не е првоаприлска шега“ и „Стоп ...

Средношколски пленум: Нов марш денеска – нема да бидеме изманипулирани и нема да дозволиме да не поделите!

Локално - 01.04.2015

Средношколскиот пленум реагираше на веста дека Министерството за образование и наука попуштило за математиката како задолжителен предмет за сите во државната матура, по средбата со Унијата на средношколци.

Протест на Средношколскиот пленум

Точка - 01.04.2015

Средношколци организирани од Средношколскиот пленум денеска протестираа против, како што велат, лошите реформи во средното образование. Протестот го започнаа пред Собранието по што се упатија кон Владата, а потоа пред Министерството за образование и ...

(Фото) По втор пат: Големи средношколски протести

еМагазин - 01.04.2015

Средношколците маршираа низ Скопје против, како што велат лошите реформи во образованието. Ова е вториот марш на средношколците, а го следат и претставници на Студентскиот пленум и мал број на наставници и родители.

Средношколците повторно на марш против лошите реформи

Точка - 01.04.2015

Средношколците денеска излегуваат на втор протестен марш против, според нив, лошите образовни реформи. Од средношколскиот пленум велат дека нема да подлегнат на притисоци. Непосредно пред вториот најавен марш на Средношколскиот пленум, ...

Писмо од Наставнички пленум за поддршка на Средношколскиот пленум

Либертас - 01.04.2015

Тој што не знае, а знае дека не знае, дете е – научете го! Тој што не знае, а не знае дека не знае, опасен е – избегнувај го! Тој што знае, а не знае дека знае, заспал – разбудете го! Тој што знае, а знае дека знае, мудар е – следете го! Конфучиј ...

ФОТО: Илјадници средношколци ја блокираа улицата кај собрание - маршот почна

Sky - 01.04.2015

Голем број средношколци ја блокираа улицата кај Собранието од каде тргнуваат на генерален Средношколски марш поради новиот концепт на полагање државна матура и екстерното тестирано. Тие ќе маршираат кон Владата, па се до Министерството за ...

Унија на средношколци: Ние сме легитимни, Пленумот е пара-организација

Локално - 01.04.2015

Веднаш по средношколскиот протест во Скопје поради лошите образовни реформи организиран од Средношколски пленум, со прес-конференција пред МОН и со контра порака се огласи Унијата на средношколците.

Средношколците се собираат во Жена парк

Либертас - 01.04.2015

Околу двесте средношколци моментално се во Жена Парк, а постојано пристигнуваат и нови демонстранти, кои денеска ќе маршираат во центарот на Скопје во знак на протест против реформите на средното образование,јави плус инфо.

Унија на средношколци: Целта e постигната, Средношколскиот пленум има политичка цел да ги злупотреби средношколците

Lider - 01.04.2015

Средношколскиот Пленум нема ниту правна ниту институционална форма, односно не се регистрирани како организација. Тоа е спонтана група која има политичка цел да ги злоупотреби средношколците и да ги направи политички инфантилни и да ги деградира, ...

СДСМ ги злоупотребува средношколците

Lider - 01.04.2015

И покрај тоа што Владата вчера излезе во пресрет на барањата на средношколците и се постигна договор тие да имаат право на избор, односно математиката нема да биде задолжителна, поголем број средношколци денеска маршираа по скопските улици.

Министерството за образование се договори со средношколска организација која постои само фиктивно

Фокус - 31.03.2015

„Ние нема да замолчиме, а особено нема сега, кога вие се обидувате да поделите, па да успеете, ние ќе се солидализираме и ќе ви покажеме дека сме многу, многу посилни отколку што сметавте.

Студентски пленум: Доста ги силувате јавните простори, на ГТЦ не му е потребна барокна фасада

Фокус - 31.03.2015

Според нив, наметнувањето на нови изгледи на јавниот простор прераснало во навика и поради тоа улиците и парковите во кои растеле веќе не се препознатливи Студентскиот пленум јавно ја поддржува иницијативата за задржување на автентичниот изглед на ...

Постигнат договор со средношколците - математиката нема да е задолжителна

24 Вести - 31.03.2015

Средношколците утре излегуваат на втор протестен марш против според нив лошите образовни реформи и игнорантскиот однос на надлежните кон нивните барања за укинување на екстерното тестирање и новиот модел на државна матура.

Студентски пленум: Доста беше силување на јавните простори!

+инфо - 31.03.2015

Студентскиот пленум ја поддржа иницијативата за задржување на автентичниот изглед на ГТЦ. „Како хоризонтално движење кое се заснова врз принципите на директна демократија ја поздравуваме одлуката на Советот на Општина Центар, за првпат во нашето ...

Студентски пленум ja поддржува борбата за задржување на автентичниот изглед на ГТЦ

Радио МОФ - 31.03.2015

Студентскиот пленум јавно ја поддржува иницијативата за задржување на автентичниот изглед на ГТЦ. Како хоризонтално движење кое се заснова врз принципите на директна демократија ја поздравуваме одлуката на Советот на Општина Центар, за првпат во ...

Средношколците на преговори во МОН

Курир - 31.03.2015

Претставници на Средношколската унија денеска се на преговори со Министерството за образование и наука во врска со нивните барања. -Унија на средношколци на Македонија во моментов на преговори во МОН, гласи статусот објавен на Фејсбук на страната на ...

Средношколците најавија нов марш во Скопје, Прилеп и во Тетово

Нетпрес - 31.03.2015

Под слоганот „Стоп за лошите реформи“, средношколците од Средношколскиот пленум утре и в четврток организираат три нови марша во Скопје, Прилеп и во Тетово. Маршот во Скопје ќе почне во 12 часот пред Собранието на Република Македонија, а ќе заврши ...

Студентскиот пленум го поддржува референдумот за ГТЦ

Нова ТВ - 31.03.2015

Студентскиот пленум јавно ја поддржува иницијативата за задржување на автентичниот изглед на ГТЦ. „Како хоризонтално движење кое се заснова врз принципите на директна демократија ја поздравуваме одлуката на Советот на Општина Центар, за првпат во ...

Средношколски пленум - Битола и Студентски пленум - УКЛО во хуманитарна акција

Факултети - 31.03.2015

Студентскиот пленум веќе докажа дека може да организира и одлични хуманитарни акции во Скопје. Нивните колеги од УКЛО заедно со Средношколскиот пленум во Битола организираат хуманитарна акција неделава.

Во два дена ќе има три средношколски марша

+инфо - 31.03.2015

Усогласени во своите барања и ставови, под слоганот „Стоп за лошите реформи“, средношколците од Средношколскиот пленум утре и в четврток организираат три нови марша во Скопје, Прилеп и во Тетово, на кои очекуваат масовно присуство.

И Студентскиот пленум со поддршка за референдумот за ГТЦ

А1 On - 31.03.2015

Студентскиот пленум јавно ја поддржува иницијативата за задржување на автентичниот изглед на ГТЦ. „Како хоризонтално движење кое се заснова врз принципите на директна демократија ја поздравуваме одлуката на Советот на Општина Центар, за првпат во ...

Средношколците денеска на преговори во МОН

Press24 - 31.03.2015

Претставници на Средношколската унија се на преговори со Министерството за образование и наука. Вака гласи статусот објавен на Фејсбук на страната на Унијата на средношколци. Се очекува на средбата да бидат разгледани нивните ...

Средношколски марш против лошите реформи во образованието во Тетово

Репортер - 31.03.2015

Средношколскиот пленум повика на втор средношколски марш во Тетово што ќе се одржи на 2 април (четврток), во 12,15 часот пред центарот за Култура „Иљо Антески – Смок”. На протестот се очекува уште еднаш да биде изразено, како што велат пленумците, ...

Студентски пленум: Даjте ни подобри услови, а не еднократни награди

Репортер - 31.03.2015

Студентскиот пленум реагира на вчерашната трибина каде премиерот Никола Груевски најави дека, иако не дала такво ветување, Владата работи на проект кој би вклучувал бесплатни таблети за студентите од семејства со пониски примања.

Интервју со Студентски пленум: Со силен мотив и академска реторика ги пробивме сите бариери и етикетирања

Репортер - 31.03.2015

Ивана Туфегџиќ е дел од Студентскиот пленум, чии активности изминатиов период поттикнуваа напредна мисла и здрав разум. Студентката на Правен факултет, постипломски студии по Уставно право, зборува за истрајноста, духот и енергијата со која ...

Средношколски пленум, Битола до МОН: Нема да успее обидот за амортизација на нашата борба

А1 On - 31.03.2015

Реакција на Средношколски Пленум Битола, по повод средбата на Министерството за образование и наука со Унија на средношколци. „Убаво изиграно. Паметни дечки сте вие. Браво за брзото дејствување, навистина, доста брзо успеавте да договорите средба со ...

СП Битола: Договорот на МОН и Унијата го крати правото на избор на дел од средношколците

Радио МОФ - 31.03.2015

Средношколскиот пленум – Битола веднаш откако Министерството за образование и наука соопшти дека математиката нема да биде задолжителен за сите ученици во средните училишта, туку само за учениците од природно – математичкото подрачје , излегоа со ...

Средношколски пленум: Протестите продолжуваат, МОН се договори со непостоечка организација

+инфо - 31.03.2015

По веста дека Министерството за образование и наука (МОН) се премислило за математиката како задолжителен предмет за сите во државната матура, откако имаше средба со Унијата на средношколци, реагираше Средношколскиот пленум.

Порака на Средношколскиот пленум до МОН: Мислите се повлековме, се откажавме? Ние допрва почнуваме!

МКД - 31.03.2015

Колку повеќе бегате од проблемите, толку повеќе го распламтувате нашиот средношколски борбен дух, порачаа попладнево од Средниошколскиот пленум по денешното соопштение на Министерството за образование дека по средбата со Унијата на средношколците ...

СП: Унијата на средношколци има неактивен статус од 2013 година

Радио МОФ - 31.03.2015

Унијата на средношколци на Македонија со која Министерството за образование и наука објави дека денеска постигнало договор за полагањето математика има неактивен статус од 2013 година, соопштија од Средношколскиот пленум.

Средношколски пленум - Битола: Вашите смешни постапки не охрабруваат да продолжиме

+инфо - 31.03.2015

Вашиот обид за амортизација на нашата борба нема да успее, вашите смешни постапки нè охрабруваат да продолжиме да се бориме!, порача Средношколски пленум - Битола, после средбата на Министерството за образование и наука со Унијата на средношколци.

Пленумците непоколебливи: нема да ги затнете реките од средношколци

Репортер - 31.03.2015

„Мислите ќе успеете да не запрете? Ни на крај памет да не ви падне такво нешто! Средношколскиот дух од ден во ден станува сè посилен, сè поцврст, понеуништлив! , непоколебливо порача Средношколскиот пленум од Битола по соопштението на Министерството ...

Средношколски пленум: Вашиот обид за амортизација на нашата борба нема да успее

Факултети - 31.03.2015

Реакција на Средношколски Пленум Битола, по повод средбата на Министерството за образование и наука со извесна Унија на Средношколци. Убаво изиграно. Паметни дечки сте вие. Браво за брзото дејствување, навистина, доста брзо успеавте да договорите ...

Tри средношколски марша во среда и во четврток

Либертас - 31.03.2015

Усогласени во своите барања и ставови, под слоганот „Стоп за лошите реформи“, средношколците од Средношколскиот пленум утре и в четврток организираат три нови марша во Скопје, Прилеп и во Тетово, на кои очекуваат масовно присуство.

Средношколците преговараат во МОН

Република - 31.03.2015

Претставници на Средношколската унија денеска се на преговори со Министерството за образование и наука во врска со нивните барања. Унија на средношколци на Македонија во моментов на преговори во МОН, гласи статусот објавен на Фејсбук на страната на ...

Средношколците на преговори во МОН

Денешен - 31.03.2015

Претставници на Средношколската унија денеска се на преговори со Министерството за образование и наука во врска со нивните барања. -Унија на средношколци на Македонија во моментов на преговори во МОН, гласи статусот објавен на Фејсбук на страната на ...

Преговори со средношколците во МОН!

Пулс24 - 31.03.2015

Претставници на Средношколската унија денеска се на преговори со Министерството за образование и наука во врска со нивните барања. -Унија на средношколци на Македонија во моментов на преговори во МОН, гласи статусот објавен на Фејсбук на страната на ...

Средношколците најавија нов марш во Скопје, Прилеп и во Тетово

Точка - 31.03.2015

Под слоганот "Стоп за лошите реформи", средношколците од Средношколскиот пленум утре и в четврток организираат три нови марша во Скопје, Прилеп и во Тетово. Маршот во Скопје ќе почне во 12 часот пред Собранието на Република Македонија, а ќе заврши ...

Средношколски пленум: Нов марш утре – нема да бидеме изманипулирани и нема да дозволиме да не поделите!

Либертас - 31.03.2015

Средношколскиот пленум реагираше на веста дека Министерството за образование и наука попуштило за математиката како задолжителен предмет за сите во државната матура, по средбата со Унијата на средношколци.

Нов протестен марш на средношколците в среда

Телма - 30.03.2015

Уште еден протестен марш на средношколците на кој повторно ќе кажат Стоп за лошите реформи во образованието. Најавија дека излегуваат на улиците в среда, пред се, како што велат, игнорантскиот однос на надлежните, кои иако најавија можна средба, не ...

Средношколците на 1 април ќе протестираат маскирани пред МОН

Фокус - 30.03.2015

Тие на Денот на шегата, ќе излезат маскирани, а ќе маршираат од Собрание до МОН, каде ќе се изведе и преформанс под маски Средношколците од Скопје в среда излегуваат на втор протестен марш за укинување на екстерното тестирање и враќање на стариот ...

Средношколците в среда излегуваат на втор протестен марш

24 Вести - 30.03.2015

Средношколците в среда излегуваат на втор протестен марш против според нив лошите реформи во образованието. Револтот кај учениците е поголем поради како што велат игнорантскиот однос на надлежните кои иако најавија, не остварија средба со нив, ниту ...

Целта на Студентски пленум е да постои со генерации

Фокус - 30.03.2015

„Пред Студентскиот пленум е задачата да го обезбеди своето постоење како движење кое ќе опстојува со генерации, будно следејќи ги настаните во борба за подобра иднина.“ Во третиот број на списанието „Студентски глас“, кој излезе денеска, ...

Средношколски маршеви: Скопје и Прилеп во среда, Тетово во четврток

Радио МОФ - 30.03.2015

Средношколците продолжуваат со протестните маршеви незадоволни од новиот концепт на полагање државна матура и екстерното тестирање. Во среда, на 1 април протест најавија скопските и прилепските средношколци, додека во четврток на улица ќе излезат ...

Пленум

Окно - 30.03.2015

Пленум е секако зборот што ќе го одбележи цел овој период на своевидната македонска граѓанска ренесанса. Минатата недела, своите активности ги започна неформалната иницијатива Новинарски пленум, која веќе започна со активности во однос на состојбата ...

На 1 април средношколците маскирани на протест пред МОН

+инфо - 30.03.2015

На вториот протестен марш кој ќе го одржат во Скопје в среда, скопските средношколци ќе бидат маскирани, а пред Министерството за образование и наука, каде ќе заврши маршот, ќе се одржи перформанс под маски, јави Нова .

Власта не ги убеди и ги разочара - средношколците повторно ќе протестираат

+инфо - 30.03.2015

Средношколците в среда во организација на Средношколскиот пленум ќе одржат протестни маршеви - вторпат. Разочарани се што иако власта најави дека е можна средба со претставници на Пленумот, тоа не се случи.

Нов средношколски марш во Тетово на 2.април

Нова ТВ - 30.03.2015

Средношколскиот Пленум ги повикува средношколците, родителите, студентите и граѓаните на на Втор средношколски марш во Тетово на 2.април (четврток), во 12:15 пред Центарот за Култура „Иљо Антески - Смок“ - Тетово, на кој ќе го изразат ...

Средношколскиот пленум најави втор марш во Тетово

+инфо - 30.03.2015

Средношколците од Тетово в четврток (02 април 2015.) по втор пат ќе го изразат незадоволство од лошите реформи во средното образование, од екстерното тестирање и од измените за државната матура.

Формиран Средношколски пленум во Прилеп, в среда марш!

+инфо - 30.03.2015

Средношколците од Прилеп формираа свој пленум кој има јасно дефинирани цели, исти како и другите средношколци од земјава. Прва активност на прилепскиот средношколски пленум ќе биде марш кој ќе се одржи во среда, 1 април, со почеток во 12:45.

Средношколски пленум се формираше и во Прилеп, на 1.април прв Марш во градот

Нова ТВ - 30.03.2015

Средношколски пленум е формиран и во Прилеп а ќе дејствува по јасните цели и интереси на Пленумот дефинирани од страна на сите средношколци ширум Македонија. - Цврсто стоиме на барањето за укинување на предметот Математика како задолжителен предмет ...

[Став] Ѕвездан Георгиевски: Пленум

Радио МОФ - 30.03.2015

Пленум е секако зборот што ќе го одбележи цел овој период на своевидната македонска граѓанска ренесанса. Минатата недела, своите активности ги започна неформалната иницијатива Новинарски пленум, која веќе започна со активности во однос на состојбата ...

Средношколскиот пленум в среда продолжува со маршеви во Скопје, в четврток во Тетово

МКД - 30.03.2015

На 1 април средношколците од Скопје повторно ќе излезат на протести, а ден потоа марш ќе имаат и средношколците од Тетово. „Драги соученици,студенти, професори, родители, граѓани, сите вие кои сте загрижени за правецот во кој се движи средното ...

На 1 април средношколците маскирани одат на протест пред МОН

Нова ТВ - 30.03.2015

Средношколците од Скопје в среда излегуваат на втор марш за укинување на екстерното тестирање и враќање на стариот концепт на полагање државна матура. Од средношколскиот пленум навестуваат креативен марш на Денот на шегата.

Формиран Средношколски пленум во Прилеп, в среда марш!

Локално - 30.03.2015

Средношколците од Прилеп формираа свој пленум кој има јасно дефинирани цели, исти како и другите средношколци од земјава. Прва активност на прилепскиот средношколски пленум ќе биде марш кој ќе се одржи во среда, 1 април, со почеток во 12:45.

Средношколците повторно ќе протестираат

Канал 77 - 30.03.2015

Средношколците в среда во организација на Средношколскиот пленум ќе одржат протестни маршеви - вторпат. Разочарани се што иако власта најави дека е можна средба со претставници на Пленумот, тоа не се случи.

Средношколците в среда на втор протестен марш!

Тера - 30.03.2015

Средношколците в среда излегуваат на втор протестен марш. Тие се разочарани од според нив игнорантскиот однос на надлежните, кои иако најавија можна средба, не нашле време да се сретнат со учениците, ниту да одговорат на нивните телефонски повици ...

НАДЛЕЖНИТЕ НЕ ГИ ПОСЛУШАА! Средношколците в среда на втор протестен марш!

Фактор - 30.03.2015

Средношколците в среда излегуваат на втор протестен марш. Тие се разочарани од според нив игнорантскиот однос на надлежните, кои иако најавија можна средба, не нашле време да се сретнат со учениците, ниту да одговорат на нивните телефонски повици ...

Средношколците на 1 и 2 Април , на втор протестен марш!

Локално - 30.03.2015

Не, ова не е провоаприлска шега, почнува нов серијал на средношколски протести .Маршевите се закажуваат во сете градови нез земјава.Ќе се стартува со 1-ви април, Средношколски Пленум на марш во Скопје, ден потоа, ќе се маршира и во Тетово.

Средношколскиот пленум најави втор марш во Тетово

Локално - 30.03.2015

Средношколците од Тетово в четврток (02 април 2015.) по втор пат ќе го изразат незадоволство од лошите реформи во средното образование, од екстерното тестирање и од измените за државната матура.