TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Македонија вкупниот број заразени со коронавирус надмина 10.000

Алсат-М - 26.07.2020

Со 152 нови случаи на заразени со коронавирус во последните 24 часа, бројот на заразени со Ковид-19 од почетокот на пандемијата во нашата земја надмина 10 илјади и сега вкупниот број на заболени достигна 10.086.

Во Украина над 900 заразени за 24 часа

Канал5 - 26.07.2020

Во последните 24 часа во Украина се регистрирани повеќе од 900 случаи заразени со коронавирус, соопшти Националниот совет за безбедност и одбрана. „Регистрирани се 920 случаи, починале 15 луѓе, а 310 се излекувале“, соопшти Советот.

Пет месеци од првиот случај, Македонија стигна до 10.000 заразени со коронавирус

Сакам да кажам - 26.07.2020

Точно пет месеци од првиот потврден случај на коронавирус, Македонија денеска стана 80. држава која ја поминала границата од 10.000 ...

Битола -лидер во Пелагонискиот регион по бројот на заболени од КОВИД 19

Телма - 26.07.2020

Од град со релативно малку заболени, Битола станува лидер во Преспаснко Пелагонискиот регион со активни случаи заразени од КОВИД-19. Од почетокот на пандемијата па се до средината на јули бројот на позитивни беше мал, а повремено во дневните ...

Четврти ден по ред Бразил регистрира повеќе од 50.000 нови случаи на Ковид-19.

Канал5 - 26.07.2020

Бразилското министерство за здравство соопшти дека во изминатите 24 часа се пријавени 51.000 нови заразени, со што вкупниот број на заболени во оваа држава сега изнесува близу 2 и пол милиони лица.

Четврти ден по ред Бразил со повеќе од 50.000 новозаразени

Фокус - 26.07.2020

Четврти ден по ред во Бразил пријавува по повеќе од 50.000 нови случаи на заразени со коронавирус. Бразилското Министерство за здравство соопшти дека во изминатите 24 часа се пријавени 51.114 нови заразени, со што вкупниот број на заболени сега ...

Четврти ден по ред Бразил со повеќе од 50.000 новозаразени

24 Вести - 26.07.2020

Четврти ден по ред во Бразил пријавува по повеќе од 50.000 нови случаи на заразени со коронавирус. Бразилското Министерство за здравство соопшти дека во изминатите 24 часа се пријавени 51.114 нови заразени, со што вкупниот број на заболени сега ...

Расте бројот на заразени со коронавирус во Франција, се воведува бесплатно тестирање

Фокус - 26.07.2020

Француските здравствени власти ќе обезбедат бесплатни тестови без упат за Ковид-19, додека внимателно го следат зголемувањето на бројот на заразени лица по укинувањето на мерките за карантин.

Дваесет новозаболени и осум оздравени од Ковид-19 во Куманово

Канал5 - 26.07.2020

Центарот за јавно здравје Куманово во последниве 24 часа евидентира 20 новозаболени лица од Ковид-19, сите од Куманово, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа. Денеска има и осум оздравени пациенти.

Тројца нови заболени од Ковид-19 во Пијанечкиот регион

Канал5 - 26.07.2020

Денешниот биланс на заболени од корона вирусот донесе зголемен број на позитивни лица на Ковид-19 во Пијанечкиот регион. По подолго време на листата се најде и Делчево со три нови случаи, за кои овдешните лекари информираат дека се работи за ...

Рекорден број новозаразени со коронавирус во Албанија

Фокус - 26.07.2020

Во Албанија забележан е нов негативен рекорд на позитивни случаи со Ковид-19 во едно деноноќие, од почетокот на пандемијата, во почетокот на месец март. Според Министерството за здравство и социјална заштита од направен 504 тестови во последното ...

Во светот од коронавирус починале 645.715 луѓе, заразени се над 16 милиони

Фокус - 26.07.2020

Во светот од коронавирус починале 645.715 луѓе, додека повеќе од 16.072.290 луѓе се заразени, е новиот биланс собран, објави денес Агенцијата Франс Прес. Од вкупниот број заразени, најмалку 9.061.300 луѓе се сметаат за излечени.

Рекорден број новозаразени со коронавирус во Албанија

Телма - 26.07.2020

Во Албанија забележан е нов негативен рекорд на позитивни случаи со Ковид-19 во едно деноноќие, од почетокот на пандемијата, во почетокот на месец март. Според Министерството за здравство и социјална заштита од направен 504 тестови во последното ...

Латинска Америка ги надмина САД и Канада по бројот на случаи на коронавирус

Фокус - 26.07.2020

Бројот на случаи на коронавирус во Латинска Америка денеска, по првпат го надмина вкупниот број на инфекции во САД и Канада, како резултат на зголемувањето на инфекциите во Бразил, Мексико, Перу, Колумбија и Аргентина, покажуваат податоците.

Во Косово заразени 220 лица со Ковид-19, починаа осум пациенти

Фокус - 26.07.2020

Во Косово починаа уште осум лица од последици од коронавирусот, а регистрирани се уште 220 нови случаи. Бројот на починати од почетокот на пандемијата изнесува 177 смртни случаи. Инстиутот за јавно здравје во Приштина соошти дека се тестирани 472 ...

Србија: Рекорден број заразени – 467, починаа осум лица

Независен - 26.07.2020

Во последните 24 часа во Србија, осум лица официјално починаа од последиците на корона вирусот, така што вкупниот број на жртви се зголеми на 534. Починаа шест мажи и две жени. Од последниот пресек на состојбата во Србија, тестирани се 10.381 лица ...

„Ел Паис“: Бројот на починати од коронавирус во Шпанија може да е 60 отсто поголем од официјалниот

Макфакс - 26.07.2020

Бројот на починати од Ковид-19 во Шпанија може да биде дури 60 проценти поголем од официјалната статистика, според која починале 28.432 лица, објави весникот „Ел Паис“. Официјалната бројка вклучува само луѓе на кои им е дијагностициран коронавирус, ...

Во Хрватска нови 65 заболени, починаа тројца

Независен - 26.07.2020

Во изминатите 24 часа забележани се 65 нови случаи на корона вирус во Хрватска, а починаа три лица, соопшти Кризниот штаб. Денеска во Хрватска има 855 активни случаи, пишува Индекс. Меѓу нив се 142 пациенти на болничко лекување, а од нив девет на ...

Рекордна бројка од 467 новозаразени во Србија

Макфакс - 26.07.2020

Во изминатите 24 часа, во Србија биле спроведени 10.381 тест за коронавирус, при што позитивни биле 467 лица – што е рекорд во однос на дневната бројка на заразени од почетокот на епидемијата во земјата.

И денеска најмногу заразени во Скопје - Чаир се уште на врвот по бројот на заболени од коронавирус

Press24 - 26.07.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1077 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-39, Куманово-20, Дебар-8, Штип-14,Прилеп-1,Тетово-9, Струга-13, Битола-5, Охрид-3, Кавадарци-5, ...

Во БиХ нови 263 случаи на зараза со коронавирусот

Нетпрес - 26.07.2020

Во Босна и Херцеговина во неделата се потврдени 263 нови случаи на зараза со новиот коронавирус, што е за педесетина помалкуи во однос на дневниот просек оваа седмица. Според податоците на ентитетските заводи за јавно здравство, во Федерацијата БиХ ...

Во Словенија 16 нови случаи на зараза од коронавирусот

Нетпрес - 26.07.2020

Во Словенија во последните 24 часа со 549 тестирања се потврдени 16 нови случаи на коронаинфекција, два повеќе од претходниот ден, потврди во неделата словенечката влада. Во болниците во моментов е згрижен 21 пациент со Covid-19, од кои четворица на ...

Пандемијата галопира: Во светот од корона вирус заразени 16,2 милиони луѓе, над 640 илјади починаа, 460 кај нас

OhridNews - 26.07.2020

Од прогласувањето на пандемијата од корона вирусот SARS COV 2, познат како Ковид 19, бројот на заразени во светот достигна 16,2 милиони, а 640 илјади луѓе починаа. И натаму на врвот по бројот на заразени и починати се САД, каде до сега се ...

Во Австралија најмногу починати од коронавирусот во еден ден

Нетпрес - 26.07.2020

Во Австралија во неделата се потврдени десет смртни исходи од заразата со новиот коронавирус, што е досега најголема смртност во еден ден од почетокот на епидемијата и нејзиниот втор бран претставува искушение за досега многу успешните напори на ...

Во Франција, расте бројот на случаи на зараза со коронавирус, се воведува бесплатно тестирање

МКД - 26.07.2020

Француските здравствени власти ќе обезбедат бесплатни тестови без упат за ковид-19, додека внимателно го следат зголемувањето на бројот на заразени лица по укинувањето на мерките за карантин.

Бразил четврти ден по ред брои по 50 000 нови случаи на ковид-19

360 степени - 26.07.2020

Четврти ден по ред Бразил регистрира по повеќе од 50 000 нови случаи на ковид-19. Бразилското Министерство за здравство соопшти дека во изминатите 24 часа се пријавени 51 114 нови заразени, со што вкупниот број на заболени сега изнесува 2,39 милиони ...

Четврти ден по ред Бразил со повеќе од 50.000 новозаразени

Независен - 26.07.2020

Бразил – Четврти ден по ред во Бразил пријавува по повеќе од 50.000 нови случаи на заразени со коронавирус. Бразилското Министерство за здравство соопшти дека во изминатите 24 часа се пријавени 51.114 нови заразени, со што вкупниот број на заболени ...

Четврти ден по ред Бразил со повеќе од 50.000 новозаразени

А1 On - 26.07.2020

Четврти ден по ред во Бразил пријавува по повеќе од 50.000 нови случаи на заразени со коронавирус. Бразилското Министерство за здравство соопшти дека во изминатите 24 часа се пријавени 51.114 нови заразени, со што вкупниот број на заболени сега ...

Во Косово заразени уште 220 лица со Ковид-19, починаа осум пациенти

Независен - 26.07.2020

Во Косовопочинаа уште осум лица од последици од корона вирусот, а регистрирани се уште 220 нови случаи. Бројот на починати од почетокот на пандемијата изнесува 177. Инстиутот за јавно здравје во Приштина сооpшти дека се тестирани 472 примероци.

Четврти ден по ред Бразил со повеќе од 50.000 новозаразени

Слободен Печат - 26.07.2020

Бразилското Министерство за здравство соопшти дека во изминатите 24 часа се пријавени 51.114 нови заразени, со што вкупниот број на заболени сега изнесува 2,39 милиона лица. Четврти ден по ред во Бразил пријавува по повеќе од 50.000 нови случаи на ...

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот: Заразени се над 16 милиони лица

Слободен Печат - 26.07.2020

Во изминатите 24 часа во Грција се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, од кои четири при направените тестови на влезните точки во земјата, а почина едно лице. Бројот на заразени се зголеми на 4.193 лица, а починаа вкупно 202 лица.

Четврти ден по ред Бразил со повеќе од 50.000 новозаразени

Сител - 26.07.2020

Четврти ден по ред во Бразил пријавува по повеќе од 50.000 нови случаи на заразени со коронавирус. Бразилското Министерство за здравство соопшти дека во изминатите 24 часа се пријавени 51.114 нови заразени, со што вкупниот број на заболени сега ...

БиХ: 263 нови случаи со Ковид-19, починаа две лица

Слободен Печат - 26.07.2020

Во последните 24 часа во Босна и Херцеговина се пријавени 263 нови случаи со Ковид-19, што е околу педесет помалку од просекот оваа недела. Според податоците на Институтот за јавно здравје, регистрирани се два смртни случаи.

Во Франција расте бројот на случаи на зараза со коронавирус

Слободен Печат - 26.07.2020

Франција пријави 30.192 смртни случаи како резултат на коронавирусот и вкупно 180.528 заразени, според податоците објавени во петокот. Француските здравствени власти ќе обезбедат бесплатни тестови без упат за коронавирус, додека внимателно го следат ...

Дваесет новозаболени и осум оздравени од Ковид-19 во Куманово

А1 On - 26.07.2020

Центарот за јавно здравје Куманово во последниве 24 часа евидентира 20 новозаболени лица од Ковид-19, сите од Куманово, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа. Денеска има и осум оздравени пациенти.

Во Хрватска 65 нови случаи на коронавирус

Макфакс - 26.07.2020

Во изминатите 24 часа во Хрватска се евидентирани 65 нови случаи на заболени од коронавирус, а бројот на активни случаи е 855. Од нив 142 пациенти се во болница, од кои девет се на респиратор. Три лица починале.

Дваесет новозаболени и осум оздравени од Ковид-19 во Куманово

Сител - 26.07.2020

Центарот за јавно здравје Куманово во последниве 24 часа евидентира 20 новозаболени лица од Ковид-19, сите од Куманово, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа. Денеска има и осум оздравени пациенти.

Дваесет новозаболени и осум оздравени од Ковид-19 во Куманово

Press24 - 26.07.2020

Центарот за јавно здравје Куманово во последниве 24 часа евидентира 20 новозаболени лица од Ковид-19, сите од Куманово, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа. Денеска има и осум оздравени пациенти.

Чаир и натаму има најмногу заболени, најмалку во Зелениково

Независен - 26.07.2020

Фото: Б. Грданоски Министерството за здравство објави дека во главниот град, досега позитивни биле 4607 лица, од кои активни се 1935 случаи. Бројот на активни случаи по општините во Скопје денеска изгледа вака: (по завршување на епидемиолошките ...

Во Србија рекорден број новозаразени на дневно ниво,

Нетпрес - 26.07.2020

Од последниот пресек на состојбата во Србија, тестирани се 10.381 лица за корона вирус, а регистрирани се 467 нови случаи. На респиратори има 169 пациенти. Во последните 24 часа во Србија, осум лица официјално починаа од последиците на корона ...

Тројца нови заболени од Ковид-19 во Пијанечкиот регион

Слободен Печат - 26.07.2020

Денешниот биланс на заболени од корона вирусот донесе зголемен број на позитивни лица на Ковид-19 во Пијанечкиот регион. По подолго време на листата се најде и Делчево со три нови случаи, за кои овдешните лекари информираат дека се работи за ...

Во БиХ 263 нови случаи на коронавирус

Макфакс - 26.07.2020

Во Босна и Херцеговина денеска се пријавени 263 нови случаи на коронавирус, што е околу педесет помалку од просечниот просек оваа недела. Според податоците на Институтот за јавно здравје, регистрирани се два смртни случаи.

Во Косово заразени уште 220 лица со Ковид-19, починаа осум пациенти

Слободен Печат - 26.07.2020

Најмногу позитивни случаи се регистрирани во подрачјето на Приштина. Во Косово и Митохија починаа уште осум лица од последици од коронавирусот, а регистрирани се уште 220 нови случаи. Бројот на починати од почетокот на пандемијата изнесува 177 ...

Рекорден број новозаразени со коронавирус во Албанија

Нова ТВ - 26.07.2020

Во Албанија забележан е нов негативен рекорд на позитивни случаи со Ковид-19 во едно деноноќие, од почетокот на пандемијата, во почетокот на месец март. Според Министерството за здравство и социјална заштита од направен 504 тестови во последното ...

Албанија: 126 нови случаи со Ковид-19, починаа четири лица

Слободен Печат - 26.07.2020

И понатаму загрижува постојаното зголемување на пациентите на кои им е неопходно болничко лекување. Во Албанија забележан е нов негативен рекорд на позитивни случаи со Ковид-19 во едно деноноќие, од почетокот на пандемијата, во почетокот на месец ...

Нов црн рекорд во Србија - 467 заразени со коронавирус во еден ден

Кајгана - 26.07.2020

Во изминатите 24 часа во Србија се регистрирани 467 позитивни случаи на COVID-19, што е најмногу во еден ден од почетокот на епидемијата во земјата. Регистрирани се и осум починати пациенти со коронавирус.

Рекорден број новозаразени со коронавирус во Албанија

Сител - 26.07.2020

Во Албанија забележан е нов негативен рекорд на позитивни случаи со Ковид-19 во едно деноноќие, од почетокот на пандемијата, во почетокот на месец март. Според Министерството за здравство и социјална заштита од направен 504 тестови во последното ...

Хрватска: Нови 65 случаи со Ковид-19 во последните 24 часа, починаа три лица

Слободен Печат - 26.07.2020

Од 25 февруари, кога во Хрватска е регистриран првиот случај на заразата со коронавирусот, до денеска вкупно се потврдени 4.857 случаи. Во Хрватска во последните 24 часа се регистрирани 65 нови случаи со Ковид-19, додека три лица починаа како ...

Рекорден број новозаразени со коронавирус во Албанија

А1 On - 26.07.2020

Во Албанија забележан е нов негативен рекорд на позитивни случаи со Ковид-19 во едно деноноќие, од почетокот на пандемијата, во почетокот на месец март. Според Министерството за здравство и социјална заштита од направен 504 тестови во последното ...

Рекорд во Албанија: од 504 тестирани 124 новозаразени

Независен - 26.07.2020

Во Албанија забележан е нов негативен рекорд на позитивни случаи со Ковид-19 во едно деноноќие, од почетокот на пандемијата, во почетокот на месец март. Според Министерството за здравство и социјална заштита од направен 504 тестови во последното ...

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1 On - 15.08.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 21.453,097 лица. Од нив починале 765,239, а оздравеле 14.224,512 луѓе. – Во последните 24 часа во Хрватска беа потврдени 162 нови случаи на коронавирус, а две лица ...

Во Србија се регистрирани 467 нови случаи на инфекција

+инфо - 26.07.2020

Министерството за здравство на Кипар соопшти за четири нови случаи на ковид-19 од 912 направени тестови, со што вкупниот број на регистрирани случаи се зголеми на 1.057. Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени ...

Ел Паис: Вистинскиот број на починати од Ковид-19 во Шпанија веројатно е за 60 отсто поголем

Слободен Печат - 26.07.2020

Земајќи ја предвид статистиката по региони за сите случаи за кои постои сомневање или е потврдено дека починале од коронавирусот, „Ел Паис” дошле до бројка од 44.868, што може да претставува реален број на луѓе кои починале од ефектите на Ковид-19.

Латинска Америка за првпат ги надмина САД и Канада по бројот на случаи на коронавирус

Слободен Печат - 26.07.2020

Мексико, Перу и Чиле се, исто така, меѓу првите 10 земји по број на случаи на Ковид-19. Бројот на случаи на коронавирус во Латинска Америка денеска, по првпат го надмина вкупниот број на инфекции во САД и Канада, како резултат на зголемувањето на ...

Ел Паис: Вистинскиот број на починати од Ковид-19 во Шпанија веројатно е за 60 отсто поголем

Независен - 26.07.2020

Вистинскиот број на луѓе кои починале од Ковид-19 во Шпанија би можел да биде речиси 60 проценти повисок од официјалните 28.432, судејќи според истражувањето објавено во „Ел Паис“. Во Шпанија, официјалниот број на смртни случаи од Ковид-19 ги ...

Латинска Америка ги надмина САД и Канада по бројот на случаи на коронавирус

Независен - 26.07.2020

Бројот на случаи на коронавирус во Латинска Америка денеска, по првпат го надмина вкупниот број на инфекции во САД и Канада, како резултат на зголемувањето на инфекциите во Бразил, Мексико, Перу, Колумбија и Аргентина, покажуваат податоците.

Латинска Америка ги надмина САД и Канада по бројот на случаи на коронавирус

А1 On - 26.07.2020

Бројот на случаи на коронавирус во Латинска Америка денеска, по првпат го надмина вкупниот број на инфекции во САД и Канада, како резултат на зголемувањето на инфекциите во Бразил, Мексико, Перу, Колумбија и Аргентина, покажуваат податоците.

Во Хрватска 65 нови случаи на коронавирусот и тројца починати

Нетпрес - 26.07.2020

Во изминатото деноноќие во Хрватска забележани се 65 нови случаи на зараза со коронавирусот, а три лица починале, соопшти во неделата Националниот штаб за цивилна заштита. Во моментов бројот на активните случаи на зараза изнесува 855, од кои 142 ...

Ел Паис: Вистинскиот број на починати од Ковид-19 во Шпанија веројатно е за 60 отсто поголем

А1 On - 26.07.2020

Вистинскиот број на луѓе кои починале од Ковид-19 во Шпанија би можел да биде речиси 60 проценти повисок од официјалните 28.432, судејќи според истражувањето објавено во „Ел Паис“. Во Шпанија, официјалниот број на смртни случаи од Ковид-19 ги ...

Латинска Америка ги надмина САД и Канада по бројот на заболени

+инфо - 26.07.2020

Брзорастечкиот број случаи ја прави Латинска Америка регион кој е најпогоден од глобалната пандемија, со 26,83 проценти од светскиот број случаи. Бројот на случаи на коронавирус во Латинска Америка денеска, по првпат го надмина вкупниот број на ...

Рекордна бројка на заразени во Србија: 467 случаи позитивни на Ковид-19 во последните 24 часа

Слободен Печат - 26.07.2020

Во Србија, во последното деноноќе се направени 10.381 тестови за коронавирус, при што позитивни се 467 лица – што е рекорд во однос на дневната бројка на заразени од почетокот на епидемијата во земјата, пренесуваат српските меидуми.

Латинска Америка ги надмина САД и Канада по бројот на случаи на коронавирус

Сител - 26.07.2020

Бројот на случаи на коронавирус во Латинска Америка денеска, по првпат го надмина вкупниот број на инфекции во САД и Канада, како резултат на зголемувањето на инфекциите во Бразил, Мексико, Перу, Колумбија и Аргентина, покажуваат податоците.

Повеќе од 1930 активни случаи на коронавирус во Скопје: Кои општини имаат пораст во бројот на заразени?

Локално - 26.07.2020

Министерството за здравство објави дека во главниот град, досега позитивни биле 4607 лица, од кои активни се 1935 случаи. Бројот на активни случаи по општините во Скопје денеска изгледа вака: (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има ...

Дваесет новозаболени и осум оздравени од Ковид-19 во Куманово

Курир - 26.07.2020

Центарот за јавно здравје Куманово во последниве 24 часа евидентира 20 новозаболени лица од Ковид-19, сите од Куманово, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа. Денеска има и осум оздравени пациенти.

Убава вест: Нема починати од Ковид-19 во изминатото деноноќие

еМагазин - 15.06.2021

Министерство за здравство информира дека нема починати од Ковид-19 во изминатото деноноќие. Вкупната бројка на починати е 5.487. ...

Над 200 новозаразени лица во Токио шести ден по ред

Локално - 26.07.2020

Во последните 24 часа во Токио беа потврдени 239 нови случаи на коронавирус, што е шести ден по ред бројот на новозаразени да надминува 200. Главниот град на Јапонија ја крена состојбата на готовс поради коронавирусот на највисоко ниво, додека ...

Дваесет новозаболени и осум оздравени од Ковид-19 во Куманово

Frontline - 26.07.2020

Центарот за јавно здравје Куманово во последниве 24 часа евидентира 20 новозаболени лица од Ковид-19, сите од Куманово, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа. Денеска има и осум оздравени пациенти.

Дваесет новозаболени и осум оздравени од Ковид-19 во Куманово

Либертас - 26.07.2020

Центарот за јавно здравје Куманово во последниве 24 часа евидентира 20 новозаболени лица од Ковид-19, сите од Куманово, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа. Денеска има и осум оздравени пациенти.

Рекордна бројка од 467 новозаразени во Србија

Точка - 26.07.2020

Во изминатите 24 часа, во Србија биле спроведени 10.381 тест за коронавирус, при што позитивни биле 467 лица – што е рекорд во однос на дневната бројка на заразени од почетокот на епидемијата во земјата.

Србија: Рекорден број заразени – 467, починаа осум лица

Курир - 26.07.2020

Во последните 24 часа во Србија, осум лица официјално починаа од последиците на корона вирусот, така што вкупниот број на жртви се зголеми на 534. Починаа шест мажи и две жени. Од последниот пресек на состојбата во Србија, тестирани се 10.381 лица ...

ВКУПНИОТ БРОЈ НА ЗАБОЛЕНИ ВО САД И КАНАДА Е ПОМАЛ ОД ЛАТИНСКА АМЕРИКА: Таму има 4.327.160 позитивни на ковид

Фактор - 26.07.2020

Прв пат Латинска Америка денеска го надмина вкупниот број на заразени со корона вирусот во САД и Канада, бидејќи е огромен бројот на новоинфицираните во повеќе земји на јужниот континет, односно во Бразил, Мексико, Перу, Колумбија и Аргентина.

Рекордна бројка од 467 новозаразени во Србија

MTM - 26.07.2020

Во изминатите 24 часа, во Србија биле спроведени 10.381 тест за коронавирус, при што позитивни биле 467 лица - што е рекорд во однос на дневната бројка на заразени од почетокот на епидемијата во земјата.

Рекордна бројка од 467 новозаразени во Србија

24Инфо - 26.07.2020

Во изминатите 24 часа, во Србија биле спроведени 10.381 тест за коронавирус, при што позитивни биле 467 лица – што е рекорд во однос на дневната бројка на заразени од почетокот на епидемијата во земјата.

Рекордна бројка на заразени во Србија: 467 случаи позитивни на Ковид-19 во последните 24 часа

Frontline - 26.07.2020

На респиратори во српските болници, во моментов се наоѓаат 169 пациенти. Во Србија, во последното деноноќе се направени 10.381 тестови за коронавирус, при што позитивни се 467 лица – што е рекорд во однос на дневната бројка на заразени од почетокот ...

Зголемување на бројот на заразени: Франција обезбедува бесплатни тестови без упат

Локално - 26.07.2020

Француските здравствени власти ќе обезбедат бесплатни тестови за Ковид-19, без упат, бидејќи внимателно го следат зголемувањето на бројот на заразени лица по укинувањето на мерките за карантин.

Во Хрватска нови 65 заболени, починаа тројца

24Инфо - 26.07.2020

Во изминатите 24 часа извршени се 1.489 тестирања од кои 65 се позотивни на корона вирус во Хрватска, а починаа три лица, соопшти Кризниот штаб. Денеска во Хрватска има 855 активни случаи, пишува Индекс.

Бројот на заразени во Куманово се зголемува

Република - 26.07.2020

Центарот за јавно здравје Куманово во последниве 24 часа евидентира 20 новозаболени лица од Ковид-19, сите од Куманово, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа. Денеска има и осум оздравени пациенти.

САД: Големо зголемување на смртните случаи, прогнозите се мрачни

Локално - 26.07.2020

Дневното зголемување на бројот на загинати од последиците од КОВИД-19 во Соединетите Американски држави надмина илјада четири дена по ред минатата недела, додека во земјата има дебати во врска со отворање училишта и задолжително носење маски, со ...

Чаир, Аеродром и Гази Баба со најмногу активни случаи на Ковид -19

Frontline - 26.07.2020

Во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4199, од кои најмногу во главниот град, 1935. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10086, бројката на оздравени пациенти е 5427, на ...

Поминаа 5 месеци од првиот позитивен случај - Македонија надмина 10.000 заболени од коронавирус

Точка - 26.07.2020

Поминаа точно 5 месеци од првиот потврден случај на коронавирус, Македонија денеска стана 80-та држава која ја поминала границата од 10.000 заразени. Од направените 1.077 тестирања во изминатите 24 часа, 152 дале позитивен резултат .

Бројот на заразени лица во светот надмина 16 милиони

Локално - 26.07.2020

Бројот на потврдени случаи на заразени со коронавирус во светот денес надмина 16 милиони. Според Универзитетот „Џонс Хопкинс“, САД се на прво место со 4,1 милион, а потоа следат Бразил со 2,3 милиони и Индија со 1,3 милиони.

Рекорден број новозаразени со коронавирус во Албанија

24Инфо - 26.07.2020

Во Албанија забележан е нов негативен рекорд на позитивни случаи со Ковид-19 во едно деноноќие, од почетокот на пандемијата, во почетокот на месец март. Според Министерството за здравство и социјална заштита од направени 504 тестови во последното ...

ЌЕ НАДМИНЕ ЛИ 10.000 БРОЈОТ НА ПОЗИТИВНИ НА КОВИД: Трендот на трицифрени бројки продолжува, 400 хоспитализирани, ...

Фактор - 26.07.2020

Денеска се очекува бројот на заразени од корона вирусот во Македонија да надмине 10.000 од почетокот на епдемијата. -До вчера во нашава земја имаше точно 9934 заболени, но според актуелниот тренд на секојдневни трицифрени бројки на новозаразени, ...

Рекорден број новозаразени со коронавирус во Албанија

Либертас - 26.07.2020

Во Албанија забележан е нов негативен рекорд на позитивни случаи со Ковид-19 во едно деноноќие, од почетокот на пандемијата, во почетокот на месец март. Според Министерството за здравство и социјална заштита од направен 504 тестови во последното ...

Бележат рекорди: Короната не се смирува и во Албанија

Република - 26.07.2020

Во Албанија забележан е нов негативен рекорд на позитивни случаи со Ковид-19 во едно деноноќие, од почетокот на пандемијата, во почетокот на месец март. Според Министерството за здравство и социјална заштита од направен 504 тестови во последното ...

Четврти ден по ред Бразил со повеќе од 50.000 новозаразени

Опсервер - 26.07.2020

Бразилија, 26 јули 2020 () – Четврти ден по ред во Бразил пријавува по повеќе од 50.000 нови случаи на заразени со коронавирус. Бразилското Министерство за здравство соопшти дека во изминатите 24 часа се пријавени 51.114 нови заразени, со што ...

Рекорден број новозаразени со коронавирус во Албанија

Вечер Прес - 26.07.2020

Во Албанија забележан е нов негативен рекорд на позитивни случаи со Ковид-19 во едно деноноќие, од почетокот на пандемијата, во почетокот на месец март. Според Министерството за здравство и социјална заштита од направен 504 тестови во последното ...

Во светот од коронавирус починале 645.715 луѓе

Локално - 26.07.2020

Во светот од коронавирус починале 645.715 луѓе, додека повеќе од 16 милиони и 072.290 луѓе се заразени, е новиот биланс собран до 11.00 часот (GMT), објави денес Агенцијата Франс Прес. Од вкупниот број заразени, најмалку 9.061.300 луѓе се сметаат за ...

Ел Паис: Вистинскиот број на починати од Ковид-19 во Шпанија веројатно е за 60 отсто поголем

Опсервер - 26.07.2020

Мадрид, 26 јули 2020 () – Вистинскиот број на луѓе кои починале од Ковид-19 во Шпанија би можел да биде речиси 60 проценти повисок од официјалните 28.432, судејќи според истражувањето објавено во „Ел Паис“.

Четврти ден по ред Бразил со повеќе од 50.000 новозаразени

24Инфо - 26.07.2020

Четврти ден по ред во Бразил пријавува по повеќе од 50.000 нови случаи на заразени со коронавирус. Бразилското Министерство за здравство соопшти дека во изминатите 24 часа се пријавени 51.114 нови заразени, со што вкупниот број на заболени сега ...

Тројца нови заболени од Ковид-19 во Пијанечкиот регион

Опсервер - 26.07.2020

Македонска Каменица, 26 јули 2020 () – Денешниот биланс на заболени од корона вирусот донесе зголемен број на позитивни лица на Ковид-19 во Пијанечкиот регион. По подолго време на листата се најде и Делчево со три нови случаи, за кои овдешните ...

Над 16.3 милиони заразени со Ковид-19 во светот

Frontline - 26.07.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 16.317,533 лица. Од нив починале 650.260, а оздравеле 9.981,282 лица. – Премиерот на Индија Нарендра Моди ги предупреди граѓаните да бидат „дополнително претпазливост“, ...

Повеќе од 650 илјади починале од ковид-19, сè повеќе заболени ширум светот

Република - 26.07.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 16.317,533 лица. Од нив починале 650.260, а оздравеле 9.981,282 лица. – Премиерот на Нарендра Моди ги предупреди граѓаните да бидат „дополнително претпазливост“, поради ...

Четврти ден по ред Бразил со повеќе од 50.000 новозаразени

Frontline - 26.07.2020

Четврти ден по ред во Бразил пријавува по повеќе од 50.000 нови случаи на заразени со коронавирус. Бразилското Министерство за здравство соопшти дека во изминатите 24 часа се пријавени 51.114 нови заразени, со што вкупниот број на заболени сега ...

Над 16 милиони заразени со Ковид-19 во светот

Вечер Прес - 26.07.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 16.317,533 лица. Од нив починале 650.260, а оздравеле 9.981,282 лица. – Премиерот на Индија Нарендра Моди ги предупреди граѓаните да бидат „дополнително претпазливост“, ...

Во Хрватска 65 новозаразени, тројца починаа од Ковид-19

Локално - 26.07.2020

Во изминатите 24 часа регистрирани се 65 нови случаи на заразени со вирусот САРС-КоВ-2, а починаа три лица, соопшти Кризниот штаб на земјата. Денес во Хрватска има вкупно 855 пациенти (активни случаи), пишува порталот Индекс.

Ел Паис: Вистинскиот број на починати од Ковид-19 во Шпанија веројатно е за 60 отсто поголем

Либертас - 26.07.2020

Вистинскиот број на луѓе кои починале од Ковид-19 во Шпанија би можел да биде речиси 60 проценти повисок од официјалните 28.432, судејќи според истражувањето објавено во „Ел Паис“. Во Шпанија, официјалниот број на смртни случаи од Ковид-19 ги ...

Четврти ден по ред Бразил со повеќе од 50.000 новозаразени

Либертас - 26.07.2020

Четврти ден по ред во Бразил пријавува по повеќе од 50.000 нови случаи на заразени со коронавирус. Бразилското Министерство за здравство соопшти дека во изминатите 24 часа се пријавени 51.114 нови заразени, со што вкупниот број на заболени сега ...

Латинска Америка ги надмина САД и Канада по бројот на случаи на коронавирус

Опсервер - 26.07.2020

Сантјаго, 26 јули 2020 () – Бројот на случаи на коронавирус во Латинска Америка денеска, по првпат го надмина вкупниот број на инфекции во САД и Канада, како резултат на зголемувањето на инфекциите во Бразил, Мексико, Перу, Колумбија и Аргентина, ...

Вистинскиот број на смртни случаи од коронавирус во Шпанија е 60 проценти поголем

Локално - 26.07.2020

Вистинскиот број на луѓе кои починале од КОВИД-19 во Шпанија може да биде скоро 60 проценти поголем од официјалните 28.432, според студијата објавена од „Ел Паис“. Во Шпанија, официјалниот број на смртни случаи од КОВИД-19 ги вклучува само оние ...

Ел Паис: Вистинскиот број на починати од Ковид-19 во Шпанија веројатно е за 60 отсто поголем

Frontline - 26.07.2020

Бројките презентирани од „Ел Паис“ приближно се совпаѓаат со податоците на Националниот епидемиолошки центар и Националниот центар за статистика, кој открива зголемување на стапката на смртност во споредба со бројот на смртни случаи низ целата земја ...

Над 16 милиони луѓе ширум светот се заразиле со коронавирус

MTM - 26.07.2020

Бројот на инфекции со коронавирус во светот е зголемен за еден милион од 21 јули и достигна 16.005.319, покажуваат податоците на веб-страницата „Ворлодметерс“. Во моментов има 5.570.166 активни случаи, а над 66.000 пациенти се во критична состојба.

Ел Паис: Вистинскиот број на починати од Ковид-19 во Шпанија веројатно е за 60 отсто поголем

24Инфо - 26.07.2020

Вистинскиот број на луѓе кои починале од Ковид-19 во Шпанија би можел да биде речиси 60 проценти повисок од официјалните 28.432, судејќи според истражувањето објавено во „Ел Паис”. Во Шпанија, официјалниот број на смртни случаи од Ковид-19 ги ...

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот: Латинска Америка ги надмина САД и Канада по бројот на случаи

24Инфо - 26.07.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 16.317,533 лица. Од нив починале 650.260, а оздравеле 9.981,282 лица. – Премиерот на Индија Нарендра Моди ги предупреди граѓаните да бидат „дополнително претпазливост”, ...

Латинска Америка ги надмина САД и Канада по бројот на случаи на коронавирус

Вечер Прес - 26.07.2020

Бројот на случаи на коронавирус во Латинска Америка денеска, по првпат го надмина вкупниот број на инфекции во САД и Канада, како резултат на зголемувањето на инфекциите во Бразил, Мексико, Перу, Колумбија и Аргентина, покажуваат податоците.

Ел Паис: Вистинскиот број на починати од Ковид-19 во Шпанија веројатно е за 60 отсто поголем

Вечер Прес - 26.07.2020

Вистинскиот број на луѓе кои починале од Ковид-19 во Шпанија би можел да биде речиси 60 проценти повисок од официјалните 28.432, судејќи според истражувањето објавено во „Ел Паис“. Во Шпанија, официјалниот број на смртни случаи од Ковид-19 ги ...

Осум жртви и рекорден број заразени од коронавирус во Србија

Локално - 26.07.2020

Во последните 24 часа починаа уште осум лица како резултат на Ковид-19 во Србија, додека дури 467 лица се новозаразени. Од почетокот на епидемијата починале вкупно 534 лица. На респиратори има 169 пациенти.

Дваесет новозаболени и осум оздравени од Ковид-19 во Куманово

Опсервер - 26.07.2020

Куманово, 26 јули 2020 () – Центарот за јавно здравје Куманово во последниве 24 часа евидентира 20 новозаболени лица од Ковид-19, сите од Куманово, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа. Денеска има и осум оздравени пациенти.

Рекорден број новозаразени со коронавирус во Албанија

Опсервер - 26.07.2020

Тирана, 26 јули 2020 () – Во Албанија забележан е нов негативен рекорд на позитивни случаи со Ковид-19 во едно деноноќие, од почетокот на пандемијата, во почетокот на месец март. Според Министерството за здравство и социјална заштита од направен 504 ...

Аеродром близу до 900 активни случаи на Ковид-19: Детален преглед на состојбата по скопските општини

еМагазин - 03.11.2020

Министерство за здравство информира дека денеска се регистрирани 913 нови случаи на Ковид-19, од кои 459 во Скопје. Состојбата со активните случаи по скопските општини изгледа вака: Чаир – 285 Гази Баба – 679 Аеродром – 894 Карпош – 774 Центар – 714 ...

Латинска Америка ги надмина САД и Канада по бројот на случаи на коронавирус

Денешен - 26.07.2020

Бројот на случаи на коронавирус во Латинска Америка денеска, по првпат го надмина вкупниот број на инфекции во САД и Канада, како резултат на зголемувањето на инфекциите во Бразил, Мексико, Перу, Колумбија и Аргентина, покажуваат податоците.

Ел Паис: Вистинскиот број на починати од Ковид-19 во Шпанија веројатно е за 60 отсто поголем

Денешен - 26.07.2020

Вистинскиот број на луѓе кои починале од Ковид-19 во Шпанија би можел да биде речиси 60 проценти повисок од официјалните 28.432, судејќи според истражувањето објавено во „Ел Паис“. Во Шпанија, официјалниот број на смртни случаи од Ковид-19 ги ...

Латинска Америка ги надмина САД и Канада по бројот на случаи на коронавирус

Либертас - 26.07.2020

Бројот на случаи на коронавирус во Латинска Америка денеска, по првпат го надмина вкупниот број на инфекции во САД и Канада, како резултат на зголемувањето на инфекциите во Бразил, Мексико, Перу, Колумбија и Аргентина, покажуваат податоците.

Состојба со Ковид-19 во Куманово: 20 новозаболени и 8 оздравени

Локално - 26.07.2020

Центарот за јавно здравје Куманово во последниве 24 часа евидентира 20 новозаболени лица од Ковид-19, сите од Куманово, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа. Денеска има и осум оздравени пациенти.

Во Косово заразени 220 лица со Ковид-19, починаа осум пациенти

Frontline - 26.07.2020

Инстиутот за јавно здравје во Приштина соошти дека се тестирани 472 примероци. Во Косово починаа уште осум лица од последици од коронавирусот, а регистрирани се уште 220 нови случаи. Бројот на починати од почетокот на пандемијата изнесува 177 смртни ...

Дваесет новозаболени и осум оздравени од Ковид-19 во Куманово

Граѓански збор - 26.07.2020

Центарот за јавно здравје Куманово во последниве 24 часа евидентира 20 новозаболени лица од Ковид-19, сите од Куманово, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа. Денеска има и осум оздравени пациенти.

Во Косово заразени уште 220 лица со Ковид-19, починаа осум пациенти

24Инфо - 26.07.2020

Во Косово и Митохија починаа уште осум лица од последици од коронавирусот, а регистрирани се уште 220 нови случаи. Бројот на починати од почетокот на пандемијата изнесува 177 смртни случаи.

Ковид-19 зема замав и во Шуто Оризари

Frontline - 26.07.2020

Чаир, Аеродром и Гази Баба се скопксит еопшитини со најмногу најмногу активни со Ковид-19. Меѓутоа, раст на новозаразени е забележан и во скопската населба Шуто Оризари. Активни случаи по општини Скопје денеска: • Чаир – 271 • Аеродром – 212 • Бутел ...

Латинска Америка ги надмина САД и Канада по бројот на случаи на коронавирус

4NEWS - 26.07.2020

Бројот на случаи на коронавирус во Латинска Америка денеска, по првпат го надмина вкупниот број на инфекции во САД и Канада, како резултат на зголемувањето на инфекциите во Бразил, Мексико, Перу, Колумбија и Аргентина, покажуваат податоците.

Во БиХ 263 нови случаи на коронавирус

24Инфо - 26.07.2020

Во Босна и Херцеговина денеска се пријавени 263 нови случаи на коронавирус, што е околу педесет помалку од просекот оваа недела. Според податоците на Институтот за јавно здравје, регистрирани се два смртни случаи.

БиХ: 263 нови случаи со Ковид-19, починаа две лица

Frontline - 26.07.2020

Во последните 24 часа во Босна и Херцеговина се пријавени 263 нови случаи со Ковид-19, што е околу педесет помалку од просекот оваа недела. Според податоците на Институтот за јавно здравје, регистрирани се два смртни случаи.

Рекордна бројка од 467 новозаразени во Србија

Н.Македонија - 26.07.2020

Во изминатите 24 часа, во Србија биле спроведени 10.381 тест за ковид-19, при што позитивни биле 467 лица – што е рекорд во однос на дневната бројка на заразени од почетокот на епидемијата во земјата.

Во БиХ 263 нови случаи на коронавирус

Вечер - 26.07.2020

Во Босна и Херцеговина денеска се пријавени 263 нови случаи на коронавирус, што е околу педесет помалку од просечниот просек оваа недела. Според податоците на Институтот за јавно здравје, регистрирани се два смртни случаи.

Во Хрватска 65 нови случаи на коронавирус

Вечер - 26.07.2020

Во изминатите 24 часа во Хрватска се евидентирани 65 нови случаи на заболени од коронавирус, а бројот на активни случаи е 855. Од нив 142 пациенти се во болница, од кои девет се на респиратор. Три лица починале.

Дваесет новозаболени од Ковид-19 во Куманово

Вечер - 26.07.2020

Центарот за јавно здравје Куманово во последниве 24 часа евидентира 20 новозаболени лица од Ковид-19, сите од Куманово, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа. Денеска има и осум оздравени пациенти.

„Ел Паис“: Бројот на починати од коронавирус во Шпанија може да е 60 отсто поголем од официјалниот

Вечер - 26.07.2020

Бројот на починати од Ковид-19 во Шпанија може да биде дури 60 проценти поголем од официјалната статистика, според која починале 28.432 лица, објави весникот „Ел Паис“. Официјалната бројка вклучува само луѓе на кои им е дијагностициран коронавирус, ...

Рекордна бројка од 467 новозаразени во Србија

Вечер - 26.07.2020

Во изминатите 24 часа, во Србија биле спроведени 10.381 тест за коронавирус, при што позитивни биле 467 лица – што е рекорд во однос на дневната бројка на заразени од почетокот на епидемијата во земјата.

Коронавирус во Скопје: Чаир и Аеродром со над 200 активни случаи, Гази Баба, Карпош и Кисела Вода им се приближуваат

MakPress - 26.07.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10086, бројката на оздравени пациенти е 5427, на починати е 460, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4199.

Ел Паис: Вистинскиот број на починати од Ковид-19 во Шпанија веројатно е за 60 отсто поголем

MakPress - 26.07.2020

Вистинскиот број на луѓе кои починале од Ковид-19 во Шпанија би можел да биде речиси 60 проценти повисок од официјалните 28.432, судејќи според истражувањето објавено во „Ел Паис“. Во Шпанија, официјалниот број на смртни случаи од Ковид-19 ги ...

Рекорден број новозаразени со коронавирус во Албанија

MakPress - 26.07.2020

Во Албанија забележан е нов негативен рекорд на позитивни случаи со Ковид-19 во едно деноноќие, од почетокот на пандемијата, во почетокот на месец март. Според Министерството за здравство и социјална заштита од направен 504 тестови во последното ...

Четврти ден по ред Бразил со повеќе од 50.000 новозаразени

MakPress - 26.07.2020

Четврти ден по ред во Бразил пријавува по повеќе од 50.000 нови случаи на заразени со коронавирус. Бразилското Министерство за здравство соопшти дека во изминатите 24 часа се пријавени 51.114 нови заразени, со што вкупниот број на заболени сега ...

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

MakPress - 26.07.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 16.317,533 лица. Од нив починале 650.260, а оздравеле 9.981,282 лица. – Премиерот на Индија Нарендра Моди ги предупреди граѓаните да бидат „дополнително претпазливост“, ...

Латинска Америка ги надмина САД и Канада по бројот на случаи на коронавирус

MakPress - 26.07.2020

Бројот на случаи на коронавирус во Латинска Америка денеска, по првпат го надмина вкупниот број на инфекции во САД и Канада, како резултат на зголемувањето на инфекциите во Бразил, Мексико, Перу, Колумбија и Аргентина, покажуваат податоците.

Дваесет новозаболени и осум оздравени од Ковид-19 во Куманово

MakPress - 26.07.2020

Центарот за јавно здравје Куманово во последниве 24 часа евидентира 20 новозаболени лица од Ковид-19, сите од Куманово, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа. Денеска има и осум оздравени пациенти.

Тројца нови заболени од Ковид-19 во Пијанечкиот регион

MakPress - 26.07.2020

Денешниот биланс на заболени од корона вирусот донесе зголемен број на позитивни лица на Ковид-19 во Пијанечкиот регион. По подолго време на листата се најде и Делчево со три нови случаи, за кои овдешните лекари информираат дека се работи за ...

Во период од една недела 40 земји регистрирале дневни рекорди по бројот на заразени со Ковид-19

Фокус - 25.07.2020

Во речиси 40 држави во текот на минатата недела беа евидентирани рекорден број на новозаразени во еден ден и тоа скоро двојно од седмицата претходно, што според анализата на Ројтерс покажува дека пандемијата ги зафатила сите светски региони.

Рекорден број новозаразени со коронавирус на сите континенти

Телма - 25.07.2020

Во речиси 40 држави во текот на минатата недела беа евидентирани рекорден број на новозаразени во еден ден и тоа скоро двојно од седмицата претходно, што според анализата на Ројтерс покажува дека пандемијата ги зафатила сите светски региони.

Рекорден број новозаразени со коронавирус на сите континенти

Алсат-М - 25.07.2020

Во речиси 40 држави во текот на минатата недела беа евидентирани рекорден број на новозаразени во еден ден и тоа скоро двојно од седмицата претходно, што според анализата на Ројтерс покажува дека пандемијата ги зафатила сите светски региони.

Над 16 милиони луѓе во светот досега се заразиле со коронавирусот

Фокус - 25.07.2020

Бројот на инфекции со коронавирус во светот е зголемен за еден милион од 21 јули и достигна 16.005.319, покажуваат податоците на веб-страницата „Ворлодметерс“. Во моментов има 5.570.166 активни случаи, а над 66.000 пациенти се во критична состојба.

Бројот на заразени со Ковид-19 во светот надмина 16 милиони

Канал5 - 25.07.2020

Со новиот тип на коронавирус во светот се заразиле повеќе од 16 милиони луѓе. Податоците на веб страната „Worldometer“, на која се достапни информации за епидемиолошката ситуација, покажуваат дека бројот на заразени со коронавирус денес надмина 16 ...

Рекорден број на заразени од корона вирус на сите континенти

Телма - 25.07.2020

Светот бележи нов рекорд на заболени од корона вирусот за еден ден. Вкупно 284 илјади. Во речиси 40 држави во текот на минатата недела беа евидентирани рекорден број на новозаразени во еден ден и тоа скоро двојно од седмицата претходно, што според ...

Неделава 40-тина земји регистрирале дневни рекорди по бројот на заразени со Ковид-19

Канал5 - 25.07.2020

Речиси 40 земји во светот во текот на изминатата недела пријавиле рекорден број на заразени со коронавирус на дневно ниво – покажуваат статистиките на светската здравствена организација. Зголемување не се забележува само во земјите како САД, Бразил ...

Бројот на заразени со коронавирус во Бугарија надмина 10 илјади

Сител - 25.07.2020

Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Бугарија денеска надмина 10.000, откако беа регистрирани се 270 нови пациенти во последните 24 часа. Во текот на ноќта починале осум лица, со што вкупниот број на починати сега изнесува 337.

САД предничат по бројот за заразени со корона, потоа следуваат Бразил и Индија

Слободен Печат - 25.07.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 16. 056. 133 лица. Од нив починале 644. 872, а оздравеле 9.819.403 лица. – Бројот на заразени со коорнавирусот денеска во светот надмина 16 милиони, покажуваат податоците ...

Бројот на заразени со корoнавирус во светот надмина 16 милиони

А1 On - 25.07.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 16.056. 133 лица. Од нив починале 644.872, а оздравеле 9.819.403 лица. – Бројот на заразени со корoнавирусот денеска во светот надмина 16 милиони, покажуваат податоците ...

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Нова ТВ - 29.07.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 17.007.435 лица. Од нив починале 665.714, а оздравеле 10.534.752 лица. – Бројот на потврдени случаи во Бугарија е зголемен за 250, а вкупниот број заразени во таа држава ...

За 24 часа во Хрватска потврдени нови 77 случаи на ковид-19

Слободен Печат - 25.07.2020

Во изминатите 24 часа во Хрватска се потврдени 77 нови случаи на коронавирус, а пет пациенти починале, соопшти денеска Националниот штаб за цивилна заштита. Во моментов, 881 случаи на коронавирус се активни во Хрватска, јавуваат хрватските медиуми.

Бројот на заразени со корона вирус во Бугарија надмина 10 илјади

Независен - 25.07.2020

Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Бугарија денеска надмина 10.000, откако беа регистрирани се 270 нови пациенти во последните 24 часа. Во текот на ноќта починале осум лица, со што вкупниот број на починати сега изнесува 337.

Бројот на заразени во Бугарија надмина 10 илјади

Слободен Печат - 25.07.2020

Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Бугарија денеска надмина 10.000, откако беа регистрирани се 270 нови пациенти во последните 24 часа. Во текот на ноќта починале осум лица, со што вкупниот број на починати сега изнесува 337.

Вкупниот број на заразени со коронавирус во Бугарија надмина 10 илјади

А1 On - 25.07.2020

Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Бугарија денеска надмина 10.000, откако беа регистрирани се 270 нови пациенти во последните 24 часа. Во текот на ноќта починале осум лица, со што вкупниот број на починати сега изнесува 337.

Бројот на заразени со коронавирус во Бугарија надмина 10 илјади

Нетпрес - 25.07.2020

Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Бугарија денеска надмина 10.000, откако беа регистрирани се 270 нови пациенти во последните 24 часа. Во текот на ноќта починале осум лица, со што вкупниот број на починати сега изнесува 337.

Рекорден број новозаразени со коронавирус на сите континенти

Кајгана - 25.07.2020

Во речиси 40 држави во текот на минатата недела беа евидентирани рекорден број на новозаразени во еден ден и тоа скоро двојно од седмицата претходно, што според анализата на Reuters покажува дека пандемијата ги зафатила сите светски региони.

Рекорден број новозаразени со Ковид-19 на сите континенти

Сител - 25.07.2020

Во речиси 40 држави во текот на минатата недела беа евидентирани рекорден број на новозаразени во еден ден и тоа скоро двојно од седмицата претходно, што според анализата на Ројтерс покажува дека пандемијата ги зафатила сите светски региони.

Ако имате ваква промена на кожата можеби сте заразени со коронавирус

USB - 25.07.2020

Според експертите, три видови на осип се уште еден потенцијален симптом за коронавирусот. Истражувачите од „King’s College“ во Лондон велат дека осипот е четврт клучен симптом кој се појавува кај пациентите кои се заразени со Ковид-19.

Рекорден број новозаразени на сите континенти

Слободен Печат - 25.07.2020

Во речиси 40 држави во текот на минатата недела беа евидентирани рекорден број на новозаразени во еден ден и тоа скоро двојно од седмицата претходно, што според анализата на Ројтерс покажува дека пандемијата ги зафатила сите светски региони.

Рекорден број новозаразени со коронавирус на сите континенти

Независен - 25.07.2020

Фото: Б. Грданоски Англија – Во речиси 40 држави во текот на минатата недела беа евидентирани рекорден број на новозаразени во еден ден и тоа скоро двојно од седмицата претходно, што според анализата на Ројтерс покажува дека пандемијата ги зафатила ...

ЈАР на петто место во светот по бројот на заразени со Ковид-19

А1 On - 25.07.2020

Јужноафриканската република повторно регистрираше повеќе од 13,000 нови случаи на коронавирус. Вкупниот број заразени во таа земја достигна 421.996. Според податоците од веб-страницата „Ворлдметерс“, ЈАР се наоѓа на петтото место во светот по бројот ...

ЈАР на петто место во светот по бројот на заразени со Ковид-19

Независен - 25.07.2020

ЈАР– Јужноафриканската република повторно регистрираше повеќе од 13,000 нови случаи на коронавирус. Вкупниот број заразени во таа земја достигна 421.996. Според податоците од веб-страницата „Ворлдметерс“, ЈАР се наоѓа на петтото место во светот по ...

Панедмијата галопира: Каде одите, што правите и со кого се среќавате се како одлуки за живот и смрт

+инфо - 25.07.2020

Многу држави, особено оние каде властите порано го олеснија мерките на физичка дистанца, имаат втор бран откако помина повеќе од еден месец од првиот бран. Во речиси 40 држави во текот на минатата недела беа евидентирани рекорден број на ...

Рекорден број новозаразени со коронавирус на сите континенти

А1 On - 25.07.2020

Во речиси 40 држави во текот на минатата недела беа евидентирани рекорден број на новозаразени во еден ден и тоа скоро двојно од седмицата претходно, што според анализата на Ројтерс покажува дека пандемијата ги зафатила сите светски региони.

Во Италија просечната возраст на заразените со коронавирус е околу 40 години

Независен - 25.07.2020

Италија – Во Италија, каде жаришта на Ковид-19 се забележани во речиси сите региони, просечната возраст на заразените лица сега е околу 40 години, додека во најтешкиот период на епидемијата во таа земја беше над 60 години, соопшти италијанското ...

Во Италија просечната возраст на заразените е 40 години

Слободен Печат - 25.07.2020

Во Италија, каде жаришта на Ковид-19 се забележани во речиси сите региони, просечната возраст на заразените лица сега е околу 40 години, додека во најтешкиот период на епидемијата во таа земја беше над 60 години, соопшти италијанското Министерство ...

Расте бројот на заразени од коронавирус на Балканот

Р.С.Европа - 25.07.2020

Бројот на потврдени случаи на ковид-19 во Бугарија денеска надмина 10 илјади, откако беа регистрирани се 270 нови пациенти во последните 24 часа. Во текот на ноќта починале осум лица, со што вкупниот број на починати сега изнесува 337.

Во Италија просечната возраст на заразените со коронавирус е околу 40 години

А1 On - 25.07.2020

Во Италија, каде жаришта на Ковид-19 се забележани во речиси сите региони, просечната возраст на заразените лица сега е околу 40 години, додека во најтешкиот период на епидемијата во таа земја беше над 60 години, соопшти италијанското Министерство ...

Македонија повеќе не е „лидер“ на Балканот по новозаболени од ковид-19

360 степени - 25.07.2020

По неколкунеделното „водство“, земјава повеќе нема најмногу заболени од ковид-19 по глава на жител во регионот. Приматот го презедоа Црна Гора и Косово, а Босна и Херцеговина се „израмни“ Македонија Во седумте последни дена, до вчера петок 24 јули, ...

Бројот на заразени со коорнавирусот во светот надмина 16 милиони

+инфо - 25.07.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 16. 056. 133 лица. Од нив починале 644. 872, а оздравеле 9.819.403 лица. – Бројот на заразени со коорнавирусот денеска во светот надмина 16 милиони, покажуваат ...

82 новозаразени со коронавирус во Црна Гора

А1 On - 25.07.2020

Во последните 24 часа, во Црна Гора се регистрирани 82 нови случаи на коронавирус, соопшти Институот за јавно здравје. Тестирани се 561 примероци. „Нема пријавени смртни случаи поврзани со Ковид-19.

Вирусот во Битола се шири со геометриска прогресија

Независен - 25.07.2020

Короната прави кластери во текстилна фабрика, комунално претпријатие, приватни фирми, меѓу медицински лица, невработени и пензионери БИТОЛА – Со геометриска прогресија расте бројот на заразени од Ковид-19 во Битола, односно за многу кус период се ...

Петмина починати и 77 нови случаи на коронавирус во Хрватска

Нетпрес - 25.07.2020

Во изминатите 24 часа, во Хрватска се регистрирани 77 нови случаи на заболени со коронавирус, бројот на активни случаи е 881, а пет пациенти починале, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Над 16 милиони луѓе ширум светот се заразиле со коронавирус

Макфакс - 25.07.2020

Бројот на инфекции со коронавирус во светот е зголемен за еден милион од 21 јули и достигна 16.005.319, покажуваат податоците на веб-страницата „Ворлодметерс“. Во моментов има 5.570.166 активни случаи, а над 66.000 пациенти се во критична состојба.

Во Србија помалку починати но повеќе заразени од коронавирусот од ден претходно

Нетпрес - 25.07.2020

Во текот на последните 24 часа во Србија се анализирани 9.349 примероци, а на коронавирусот биле позитивни 411 лица, двојно повеќе отколку во петокот, додека починале осум лица што е за едне смртен случај помалку од претходниот ден, според ...

(Видео) Никогаш нема да се ослободиме од короната тврди американски епидемиолог

Репортер - 25.07.2020

Експертот за заразни болести Мајкл Остерхолм, директор на Центарот за истражување и политика на зарзни болести на Универзитетот во Минесота, вели дека многу е веројатно, дека светот никогаш нема да се ослободи од новиот сој на коронавирусот.

Короната во Србија не се предава: 411 новозаразени, 8 починаа

Независен - 25.07.2020

Во последните 24 часа кај нашиот северен сосед Србија, заразени се уште 411 лица, а починаа осум лица. Направени се 9.349 тестови. Според споледните податоци на Министерството за здравство на респиратори во болниците ширум земјата се 170 ...

Петмина починати и 77 нови случаи на коронавирус во Хрватска

Макфакс - 25.07.2020

Во изминатите 24 часа, во Хрватска се регистрирани 77 нови случаи на заболени со коронавирус, бројот на активни случаи е 881, а пет пациенти починале, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Од новозаразените денеска најголем број се од Скопје - Чаир, Аеродром и Бутел со најмногу активни случаи

Press24 - 25.07.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1542 тестирања, а регистрирани се 137 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-60, Куманово-13, Дебар-5, Штип-16, Прилеп-3, Тетово-7, Струга-1, Велес-3, Битола-5, Охрид-1, ...

Денеска во Хрватска регистрирани 77 нови случаи на Ковид-19, починаа петмина

Независен - 25.07.2020

Во изминатите 24 часа во Хрватска забележани се 77 нови случаи со корона вирус, а починаа петмина. Во моментот активни се 881, јави Националниот штаб за цивилна заштита. Меѓу ни се 134 пациенти во болница, а деветмина се на респиратор.

Потврдени 14 нови случаи на коронавирусот во Словенија

Слободен Печат - 25.07.2020

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 14 нови случаи на коронавирус, а направени се 918 тестови. Едно лице почина, објави словенечката влада. Бројот на новозаразени е помал во однос на претходниот ден, кога имало 19 нови случаи.

Во БиХ 304 новозаразени со коронавирусот

Нетпрес - 25.07.2020

Во Босна и Херцеговина во саботата се потврдени 304 нови случаи на зараза со коронавирусот, а во Федерацијата БиХ стапија на сила дополнителни рестриктивни мерки чијашто цел е да се спречи забрзаното ширење на инфекцијата.

Познат американски епидемиолог за коронавирусот: Ова е вирус од кој нема да се ослободиме

Press24 - 25.07.2020

Експертот за заразни болести Мајкл Остерхолм, директор на Центарот за истражување и политика на заразните болести на Универзитетот во Минесота, вели дека многу е веројатно дека светот нема никогаш да се ослободи од коронавирусот.

Во Словенија 14 нови случаи на коронавирус

Макфакс - 29.07.2020

Во Словенија, во последните 24 часа, се потврдени 14 нови случаи на коронавирус од направени 919 тестови. Не се регистрирани смртни случаи од Ковид-19, објави словенечката влада. Ова е ист број на пациенти како претходниот ден кога се регистрирани ...

Обрнете внимание – 9 знаци дека можеби сте биле заразени со коронавирус

Слободен Печат - 25.07.2020

Се чувствувате лошо и тешко дишете – дали сте биле заразени со ковид-19? Со пристигнувањето на нови предупредувања околу ширењето на коронавирусот, сигурно се прашувате дали тоа што сте се чувствувале лошо во февруари, значи дека, всушност, сте биле ...

Како да откриете дали сте асимптоматски преносител на корона вирус

ММС - 25.07.2020

Некои луѓе страдаат од коронавирус а дури и не го знаат тоа. Сега е јасно дека тие се асимптоматски носители на инфекцијата и се многу поопасни за околината затоа што воопшто не се сомневаат дека мора да ги штитат луѓето околу нив.

Јужна Кореја со најмногу новозаразени со коронавирусот од март

Нетпрес - 25.07.2020

Јужна Кореја во саботата пријави 113 нови случaи на зараза со коронавирусот, соопшти Корејскиот центар за контрола и превенција на болестите (KCDC), што е најголемиот дневен раст на бројот на коронаинфекциите во оваа земја од март.

Во Словенија 14 нови зарази и еден смртен исход

Нетпрес - 25.07.2020

Во Словенија во последните 24 часа од 918 тестирања потврдени се 14 нови случаи на зараза со коронавируст, а по подлго време забележана е уште една жртва на Covid-19, соопшти во саботата словенечката влада.

Неделава 40-тина земји регистрирале дневни рекорди по бројот на заразени со ковид-19

360 степени - 25.07.2020

Речиси 40 земи во светот во текот на изминатата недела пријавиле рекорден број на заразени со коронавирус на дневно ниво, пишува „Ројтерс“ повикувајќи се на извештаи составени од официјалните статистики за државите.

Падна уште еден неславен рекорд: Вчера во светот регистрирани 284.196 заразени со Ковид-19

ММС - 25.07.2020

Во светот во последните 24 часа се регистрирани 284.196 новозаразени со коронавирус, што е најмногу во еден ден од почетокот на пандемијата, соопшти синоќа Светската здравствена организација.

СЗО: Рекорден број новозаболени во еден ден

Макфакс - 25.07.2020

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека вчера е забележан рекорден пораст на бројот на заболени од коронавирус на глобално ниво. Потврдени се 284.196 нови случаи. Најголем пораст е забележан во САД, Бразил, Индија и Јужна Африка, се ...

СЗО: Рекорден број новозаболени во еден ден

Centar - 25.07.2020

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека вчера е забележан рекорден пораст на бројот на заболени од коронавирус на глобално ниво. Потврдени се 284.196 нови случаи. Најголем пораст е забележан во САД, Бразил, Индија и Јужна Африка, се ...

ЈАР на петто место во светот по бројот на заразени со Ковид-19

Либертас - 25.07.2020

Јужноафриканската република повторно регистрираше повеќе од 13,000 нови случаи на коронавирус. Вкупниот број заразени во таа земја достигна 421.996. Според податоците од веб-страницата „Ворлдметерс“, ЈАР се наоѓа на петтото место во светот по бројот ...

Во Италија просечната возраст на заразените со коронавирус е околу 40 години

Курир - 25.07.2020

Во Италија, каде жаришта на Ковид-19 се забележани во речиси сите региони, просечната возраст на заразените лица сега е околу 40 години, додека во најтешкиот период на епидемијата во таа земја беше над 60 години, соопшти италијанското Министерство ...

Рекорден број новозаразени со коронавирус на сите континенти

Опсервер - 25.07.2020

Лондон, 25 јули 2020 () – Во речиси 40 држави во текот на минатата недела беа евидентирани рекорден број на новозаразени во еден ден и тоа скоро двојно од седмицата претходно, што според анализата на Ројтерс покажува дека пандемијата ги зафатила ...

Во Словенија 14 нови случаи на коронавирус

Курир - 25.07.2020

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 14 нови случаи на коронавирус, а направени се 918 тестови. Едно лице почина, објави словенечката влада. Бројот на новозаразени е помал во однос на претходниот ден, кога имало 19 нови случаи.

Обрнете внимание – 9 знаци дека можеби сте биле заразени со коронавирус

Курир - 25.07.2020

Со пристигнувањето на нови предупредувања околу ширењето на коронавирусот, сигурно се прашувате дали тоа што сте се чувствувале лошо во февруари, значи дека, всушност, сте биле болни од новиот вирус? Еве што советуваат стручњаците да проверите ако ...

Во Италија просечната возраст на заразените со коронавирус е околу 40 години

Frontline - 25.07.2020

Во Италија, каде жаришта на Ковид-19 се забележани во речиси сите региони, просечната возраст на заразените лица сега е околу 40 години, додека во најтешкиот период на епидемијата во таа земја беше над 60 години, соопшти италијанското Министерство ...

Во Италија просечната возраст на заразените со коронавирус е околу 40 години

Вечер Прес - 25.07.2020

Во Италија, каде жаришта на Ковид-19 се забележани во речиси сите региони, просечната возраст на заразените лица сега е околу 40 години, додека во најтешкиот период на епидемијата во таа земја беше над 60 години, соопшти италијанското Министерство ...

Бројот на заразени со коронавирус во Бугарија надмина 10 илјади

Курир - 25.07.2020

Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Бугарија денеска надмина 10.000, откако беа регистрирани се 270 нови пациенти во последните 24 часа. Во текот на ноќта починале осум лица, со што вкупниот број на починати сега изнесува 337.

Во Италија просечната возраст на заразените со коронавирус е околу 40 години

24Инфо - 25.07.2020

Во Италија, каде жаришта на Ковид-19 се забележани во речиси сите региони, просечната возраст на заразените лица сега е околу 40 години, додека во најтешкиот период на епидемијата во таа земја беше над 60 години, соопшти италијанското Министерство ...

Во Грција продолжува „увозот“ на корона вирусот од туристи, регистрирани шест нови случаи од граничните премини

Скопје инфо - 25.07.2020

Во Грција во изминатите 24 часа регистрирани се 26 нови случаи на Ковид-19, од кои шест при направените тестови на влезните точки во земјата. Од почетокот на епидемијата, заразени се 4.135 лица.

Во Словенија 14 нови случаи на коронавирус

24Инфо - 29.07.2020

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 14 нови случаи на коронавирус од направени 919 тестови. Не се регистрирани смртни случаи од Ковид-19, објави словенечката влада. Ова е ист број на пациенти како претходниот ден, кога се регистрирани 14 ...

СЗО: Рекорден број новозаболени во еден ден

Точка - 25.07.2020

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека вчера е забележан рекорден пораст на бројот на заболени од коронавирус на глобално ниво. Потврдени се 284.196 нови случаи. Најголем пораст е забележан во САД, Бразил, Индија и Јужна Африка, се ...

Во Италија просечната возраст на заразените со коронавирус е околу 40 години

Либертас - 25.07.2020

– Во Италија, каде жаришта на Ковид-19 се забележани во речиси сите региони, просечната возраст на заразените лица сега е околу 40 години, додека во најтешкиот период на епидемијата во таа земја беше над 60 години, соопшти италијанското Министерство ...

Во Словенија 14 нови случаи на коронавирус

MTM - 25.07.2020

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 14 нови случаи на коронавирус, а направени се 918 тестови. Едно лице почина, објави словенечката влада. Бројот на новозаразени е помал во однос на претходниот ден, кога имало 19 нови случаи.

Во Словенија 14 нови случаи на коронавирус

Точка - 29.07.2020

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 14 нови случаи на коронавирус од направени 919 тестови. Не се регистрирани смртни случаи од Ковид-19, објави словенечката влада. Ова е ист број на пациенти како претходниот ден, кога се регистрирани 14 ...

Во Словенија 14 нови случаи на коронавирус

Centar - 25.07.2020

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 14 нови случаи на коронавирус, а направени се 918 тестови. Едно лице почина, објави словенечката влада. Бројот на новозаразени е помал во однос на претходниот ден, кога имало 19 нови случаи.

Познат американски епидемиолог за коронавирусот: Ова е вирус од кој нема да се ослободиме

Centar - 25.07.2020

Експертот за заразни болести Мајкл Остерхолм, директор на Центарот за истражување и политика на заразните болести на Универзитетот во Минесота, вели дека многу е веројатно дека светот нема никогаш да се ослободи од коронавирусот.

Петмина починати и 77 нови случаи на коронавирус во Хрватска

Курир - 25.07.2020

Во изминатите 24 часа, во Хрватска се регистрирани 77 нови случаи на заболени со коронавирус, бројот на активни случаи е 881, а пет пациенти починале, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Петмина починати и 77 нови случаи на коронавирус во Хрватска

Точка - 25.07.2020

Во изминатите 24 часа, во Хрватска се регистрирани 77 нови случаи на заболени со коронавирус, бројот на активни случаи е 881, а пет пациенти починале, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Бројот на заразени со коронавирус во Бугарија надмина 10 илјади

Либертас - 25.07.2020

– Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Бугарија денеска надмина 10.000, откако беа регистрирани се 270 нови пациенти во последните 24 часа. Во текот на ноќта починале осум лица, со што вкупниот број на починати сега изнесува 337.

Петмина починати и 77 нови случаи на коронавирус во Хрватска

24Инфо - 25.07.2020

Во изминатите 24 часа, во Хрватска се регистрирани 77 нови случаи на заболени со коронавирус, бројот на активни случаи е 881, а пет пациенти починале, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Скопје пак се доближува до 2.000 заболени, Чаир и Аеродром со над 200 активни случаи

24Инфо - 25.07.2020

Скопје пак се доближува до 2.000 активни случаи на Ковид 19, откако во изминатото деноноќие се регистрирани нови 60 заболени во главниот град од 137 новозаразени со коронавирус во земјава.

Италија: Просечната возраст на заразените со коронавирус е 40 години

Денешен - 25.07.2020

Во Италија, каде жаришта на Ковид-19 се забележани во речиси сите региони, просечната возраст на заразените лица сега е околу 40 години, додека во најтешкиот период на епидемијата во таа земја беше над 60 години, соопшти италијанското Министерство ...

Во Хрватска 77 новозаразени со корона, починаа 5 лица

Локално - 25.07.2020

Во изминатите 24 часа во Хрватска се потврдени 77 нови случаи на коронавирус, а пет пациенти починале, соопшти денеска Националниот штаб за цивилна заштита. Во моментов, 881 случаи на коронавирус се активни во Хрватска, јавуваат хрватските медиуми.

Просечната возраст на заразените во Италија е околу 40 години

Локално - 25.07.2020

Во Италија жариштата на вирусот „Ковид-19“, со различна големина, се забележани во скоро сите региони, а просечната возраст на заразени лица сега е околу 40 години, додека во најтешкиот период на епидемијата во таа земја беше над 60 години, според ...

Бројот на заразени со коронавирус во Бугарија надмина 10 илјади

Вечер Прес - 25.07.2020

Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Бугарија денеска надмина 10.000, откако беа регистрирани се 270 нови пациенти во последните 24 часа. Во текот на ноќта починале осум лица, со што вкупниот број на починати сега изнесува 337.

Бројот на заразени со коронавирус во Бугарија надмина 10 илјади

24Инфо - 25.07.2020

Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Бугарија денеска надмина 10.000, откако беа регистрирани се 270 нови пациенти во последните 24 часа. Во текот на ноќта починале осум лица, со што вкупниот број на починати сега изнесува 337.

Србија: 8 починати и 411 новозаразени со Ковид-19 во последниве 24 часа

Локално - 25.07.2020

Во последните 24 часа како резултат на коронавирусот починаа уште осум лица во Србија, додека други 411 се новозаразени Така, вкупниот број на смртни случаи од почетокот на епидемијата се искачи на 526.

Двајца починати и 13 новозаболени од коронавирус во Куманово и Липково

Kumanovo News - 25.07.2020

Во Центарот за јавно здравје во Куманово во изминатото деноноќие регистирани се 13 новозаболени од коронавирус. Од нив 11 се од Куманово и двајца од Липково. Починати се двајца пациенти на 92-годишна возраст од Куманово и 75 годишен маж од Слупчане, ...

Над 16 милиони луѓе ширум светот се заразиле со коронавирус

24Инфо - 25.07.2020

Бројот на инфекции со коронавирус во светот е зголемен за еден милион од 21 јули и достигна 16.005.319, покажуваат податоците на веб-страницата „Ворлодметерс“. Во моментов има 5.570.166 активни случаи, а над 66.000 пациенти се во критична состојба.

За четири дена 1 милион повеќе заболени- топлото време само ја влошува ситуацијата со коронавирусот во целиот свет

Курир - 25.07.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 16. 056. 133 лица. Од нив починале 644. 872, а оздравеле 9.819.403 лица. – Бројот на заразени со коорнавирусот денеска во светот надмина 16 милиони, покажуваат ...

Рекорден број новозаразени со коронавирус на сите континенти

Курир - 25.07.2020

Во речиси 40 држави во текот на минатата недела беа евидентирани рекорден број на новозаразени во еден ден и тоа скоро двојно од седмицата претходно, што според анализата на Reuters покажува дека пандемијата ги зафатила сите светски региони.

Состојба со Ковид-19 во светот: Бројот на заразени достигна 16 милиони

Frontline - 25.07.2020

Пред само четири дена, во светот имаше милион помалку заразени лица. Најзаразени се уште се САД со 4,2 милиони, Бразил со 2,3 милиона и Индија со 1,3 милиона. Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 16.056.133 ...

Расте бројот на активни случаи во Скопје: Како изгледа состојбата по општини?

Локално - 25.07.2020

Според министерството за здравство, во Скопје заразени биле вкупно 4569 лица, од кои активни се 1920 случаи. Активните случаи по општини во Скопје денеска изгледа вака (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата) • ...

Пандемијата во регионот не се смирува: 304 нови случаи во БиХ, две лица починале

Локално - 25.07.2020

Регистрирани се нови 304 случаи на коронавирус во Босна и Херцеговина. Според податоците на Федералниот институт за јавно здравје, во изминатите 24 часа во Федерацијата на БиХ биле тестирани 1.016 лица, од кои 174 биле позитивни за Ковид-19, ...

Во Италија просечната возраст на заразените со коронавирус е околу 40 години

Опсервер - 25.07.2020

Рим, 25 јули 2020 () – Во Италија, каде жаришта на Ковид-19 се забележани во речиси сите региони, просечната возраст на заразените лица сега е околу 40 години, додека во најтешкиот период на епидемијата во таа земја беше над 60 години, соопшти ...

Во Грција продолжува „увозот“ на корона вирусот од туристи, регистрирани шест нови случаи од граничните премини

еМагазин - 25.07.2020

Во Грција во изминатите 24 часа регистрирани се 26 нови случаи на Ковид-19, од кои шест при направените тестови на влезните точки во земјата. Од почетокот на епидемијата, заразени се 4.135 лица.

Рекорден број новозаразени со коронавирус на сите континенти

Вечер Прес - 25.07.2020

Во речиси 40 држави во текот на минатата недела беа евидентирани рекорден број на новозаразени во еден ден и тоа скоро двојно од седмицата претходно, што според анализата на Ројтерс покажува дека пандемијата ги зафатила сите светски региони.

Јужна Кореја со најмногу новозаразени со коронавирусот од март

Курир - 25.07.2020

Јужна Кореја во саботата пријави 113 нови случaи на зараза со коронавирусот, соопшти Корејскиот центар за контрола и превенција на болестите (KCDC), што е најголемиот дневен раст на бројот на коронаинфекциите во оваа земја од март.

Бројот на заразени со коронавирус во Бугарија надмина 10 илјади

Република - 25.07.2020

Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Бугарија денеска надмина 10.000, откако беа регистрирани се 270 нови пациенти во последните 24 часа. Во текот на ноќта починале осум лица, со што вкупниот број на починати сега изнесува 337.

Нема враќање во старата нормала: Рекорден број новозаразени со коронавирус на сите континенти

Република - 25.07.2020

Во речиси 40 држави во текот на минатата недела беа евидентирани рекорден број на новозаразени во еден ден и тоа скоро двојно од седмицата претходно, што според анализата на Ројтерс покажува дека пандемијата ги зафатила сите светски региони.

Рекорден број новозаразени со коронавирус на сите континенти

Либертас - 25.07.2020

– Во речиси 40 држави во текот на минатата недела беа евидентирани рекорден број на новозаразени во еден ден и тоа скоро двојно од седмицата претходно, што според анализата на Ројтерс покажува дека пандемијата ги зафатила сите светски региони.

Како да откриете дали сте асимптоматски преносител на коронавирус

Курир - 25.07.2020

Некои луѓе страдаат од коронавирус а дури и не го знаат тоа. Сега е јасно дека тие се асимптоматски носители на инфекцијата и се многу поопасни за околината затоа што воопшто не се сомневаат дека мора да ги штитат луѓето околу нив.

СЗО: Рекорден број новозаболени во еден ден

24Инфо - 25.07.2020

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека вчера е забележан рекорден пораст на бројот на заболени од коронавирус на глобално ниво. Потврдени се 284.196 нови случаи. Најголем пораст е забележан во САД, Бразил, Индија и Јужна Африка, се ...

ЛЕКАРИТЕ ЗАЧУДЕНИ: Излечените од корона и понатаму се заразни, дури по пет тестирања се негативни на вирусот

Фактор - 25.07.2020

Загрижива фактот дека некои пациенти кои веќе го прешежале корона вирусот се уште долг период позитивни, дури и по месец дена, па и повеќе. Српските лекари, епидемиолози и инфектолози, позитивниот тест на Ковид и по прележаната зараза го објаснуваат ...

Во Скопје се помалку новозаразени, загрижува состојбата во Штип, за една недела 192 нови случаи на Ковид-19

Фактор - 25.07.2020

Во текот на изминатава недела, епидемиолошката крива на коронавирусот е во постојано опаѓање. Трендот на намалување на новозаразените е карактеристичен за главниот град. Во саботата во Скопје, на 18.јули кога беше регистриран рекорден број на ...

Излечен, а ширел вирус? Постојат две опции зошто дојде до ова

Република - 25.07.2020

Просечниот период на инкубација на коронавирусот е 5 до 6 дена од почетокот на инфицирањето, а иако се сметаше дека 14 дена е максимумот, се покажа дека болеста може да трае доста долго. Некои пациенти кои веќе го прележале ковид-19 остануваат уште ...

Бројот на заразени со коронавирус во Бугарија надмина 10 илјади

Опсервер - 25.07.2020

Софија, 25 јули 2020 () – Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Бугарија денеска надмина 10.000, откако беа регистрирани се 270 нови пациенти во последните 24 часа. Во текот на ноќта починале осум лица, со што вкупниот број на починати сега ...

ЈАР на петто место во светот по бројот на заразени со Ковид-19

Опсервер - 25.07.2020

Јоханесбург, 25 јули 2020 () – Јужноафриканската република повторно регистрираше повеќе од 13,000 нови случаи на коронавирус. Вкупниот број заразени во таа земја достигна 421.996. Според податоците од веб-страницата „Ворлдметерс“, ЈАР се наоѓа на ...

СЗО: Рекорден број новозаболени во еден ден

Н.Македонија - 25.07.2020

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека вчера е забележан рекорден пораст на бројот на заболени од коронавирус на глобално ниво. Потврдени се 284.196 нови случаи. Најголем пораст е забележан во САД, Бразил, Индија и Јужна Африка, се ...

Петмина починати и 77 нови случаи на коронавирус во Хрватска

Н.Македонија - 25.07.2020

Во изминатите 24 часа, во Хрватска се регистрирани 77 нови случаи на заболени со коронавирус, бројот на активни случаи е 881, а пет пациенти починале, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Во Словенија 14 нови случаи на коронавирус

Н.Македонија - 25.07.2020

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 14 нови случаи на коронавирус, а направени се 918 тестови. Едно лице почина, објави словенечката влада. Бројот на новозаразени е помал во однос на претходниот ден, кога имало 19 нови случаи.

Тројца новозаразени од ковид-19 во Прилеп

Н.Македонија - 30.07.2020

Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има регистрирано 3 нови случаи на коронавирус. Бројот на активни случаи изнесува 57, од кои 42 се наоѓаат на домашно, а 15 на болничко лекување.

Во Словенија 14 нови случаи на коронавирус

Вечер - 29.07.2020

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 14 нови случаи на коронавирус од направени 919 тестови. Не се регистрирани смртни случаи од Ковид-19, објави словенечката влада. Ова е ист број на пациенти како претходниот ден, кога се регистрирани 14 ...

Србија не се предава: 411 новозаразени, 8 починаа

365 - 25.07.2020

Во последните 24 часа кај нашиот северен сосед Србија, заразени се уште 411 лица, а починаа осум лица. Направени се 9.349 тестови. Според споледните податоци на Министерството за здравство на респиратори во болниците ширум земјата се 170 ...

СЗО: Рекорден број новозаболени во еден ден

Денар - 25.07.2020

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека вчера е забележан рекорден пораст на бројот на заболени од коронавирус на глобално ниво. Потврдени се 284.196 нови случаи. Најголем пораст е забележан во САД, Бразил, Индија и Јужна Африка, се ...

Во Италија просечната возраст на заболените од КОРОНА е 40 години!

Вечер - 25.07.2020

Во Италија, каде жаришта на Ковид-19 се забележани во речиси сите региони, просечната возраст на заразените лица сега е околу 40 години, додека во најтешкиот период на епидемијата во таа земја беше над 60 години, соопшти италијанското Министерство ...

Петмина починати и 77 нови случаи на коронавирус во Хрватска

Вечер - 25.07.2020

Во изминатите 24 часа, во Хрватска се регистрирани 77 нови случаи на заболени со коронавирус, бројот на активни случаи е 881, а пет пациенти починале, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

РЕКОРДЕН БРОЈ НА ЗАРАЗЕНИ, тешко дека за брзо ќе се вратиме на СТАРО!

Вечер - 25.07.2020

Во речиси 40 држави во текот на минатата недела беа евидентирани рекорден број на новозаразени во еден ден и тоа скоро двојно од седмицата претходно, што според анализата на Ројтерс покажува дека пандемијата ги зафатила сите светски региони.

Топлото време НЕ ПОМАГА, напротив само ја влошува ситуацијата со коронавирусот: НОВИ РЕКОРДНИ БРОЈКИ

Вечер - 25.07.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 16. 056. 133 лица. Од нив починале 644. 872, а оздравеле 9.819.403 лица. – Бројот на заразени со коорнавирусот денеска во светот надмина 16 милиони, покажуваат ...

Над 16 милиони луѓе ширум светот се заразиле со коронавирус

Вечер - 25.07.2020

Бројот на инфекции со коронавирус во светот е зголемен за еден милион од 21 јули и достигна 16.005.319, покажуваат податоците на веб-страницата „Ворлодметерс“. Во моментов има 5.570.166 активни случаи, а над 66.000 пациенти се во критична состојба.

СЗО: Рекорден број новозаболени во еден ден

Вечер - 25.07.2020

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека вчера е забележан рекорден пораст на бројот на заболени од коронавирус на глобално ниво. Потврдени се 284.196 нови случаи. Најголем пораст е забележан во САД, Бразил, Индија и Јужна Африка, се ...

Седум нови случаи со Ковид-19 и седум оздравени во кумановско

MakPress - 25.07.2020

Центарот за јавно здравје во Куманово во последниве 24 часа евидентира седум новозаболени лица од Ковид – 19, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа. Од нив, пет се од Куманово, а две лица се од липковските села.

Бројот на заразени со коронавирус во Бугарија надмина 10 илјади

MakPress - 25.07.2020

Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Бугарија денеска надмина 10.000, откако беа регистрирани се 270 нови пациенти во последните 24 часа. Во текот на ноќта починале осум лица, со што вкупниот број на починати сега изнесува 337.

Рекорден број новозаразени со коронавирус на сите континенти

MakPress - 25.07.2020

Во речиси 40 држави во текот на минатата недела беа евидентирани рекорден број на новозаразени во еден ден и тоа скоро двојно од седмицата претходно, што според анализата на Ројтерс покажува дека пандемијата ги зафатила сите светски региони.

Ковид-19: Белград руши рекорди, ситуацијата во Грција под контрола

MakPress - 25.07.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 15.747.227лица. Од нив починале 638.281, а оздравеле 9.599.890 луѓе. Приштина – Во Косово вчера се регистрирани 213 новозаболени од Ковид-19, со што вкупната бројка на ...

СЗО: Рекорден дневен скок на новозаразени од коронавирус – 284. 196

MakPress - 25.07.2020

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека има рекордно зголемување на бројот на заболени од коронавирус на глобално ниво, затоа што во изминатите 24 часа биле регистрирани вкупно 284.196 нови случаи.

ЈАР на петто место во светот по бројот на заразени со Ковид-19

MakPress - 25.07.2020

Јужноафриканската република повторно регистрираше повеќе од 13,000 нови случаи на коронавирус. Вкупниот број заразени во таа земја достигна 421.996. Според податоците од веб-страницата „Ворлдметерс“, ЈАР се наоѓа на петтото место во светот по бројот ...

Во Италија просечната возраст на заразените со коронавирус е околу 40 години

MakPress - 25.07.2020

Во Италија, каде жаришта на Ковид-19 се забележани во речиси сите региони, просечната возраст на заразените лица сега е околу 40 години, додека во најтешкиот период на епидемијата во таа земја беше над 60 години, соопшти италијанското Министерство ...

Тригодишно девојче починало од коронавирус во Белгија

Канал5 - 24.07.2020

Белгиските здравствени власти соопштија денес дека тригодишно девојче починало од коронавирус. Бројот на случаи заразени со коронавирус во Белгија пораснал за 89 отсто во однос на претходната седмица.

Повторно расте бројот на заболени во Италија, Ломбардија е најтешко погодена

Фокус - 24.07.2020

Во Италија повторно расте бројот на нови случаисо Ковид-19, па така според последните податоци, првпат по месец дена воземјата се идентификувани нови жаришта. Според пишувањата на италијанските медиуми, откриен е кластер во регионот Молизе, каде се ...

Бројот на заразени со коронавирусот во Русија надмина 800.000, 13.000 се починати

24 Вести - 24.07.2020

Бројот на заразени со новиот коронавирус во Русија надмина 800.000, соопшти денеска Рускиот центар за борба против вирусот. Во последните 24 часа евидентирани се 5.811 нови случаи, а стапката на раст на пациентите е 0,7 проценти, односно најниска од ...

Нови 129 заболени од Ковид – 19, починаа 6 пациенти

Алсат-М - 24.07.2020

Во последните 24 часа регистрирани се 129 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1535 тестa. Истовремено, 109 пациентi се излекувани, а починаа 6 пациенти позитивни на Ковид-19.

Седум нови случаи со Ковид-19 и седум оздравени во кумановско

Канал5 - 24.07.2020

Центарот за јавно здравје во Куманово во последниве 24 часа евидентира седум новозаболени лица од Ковид – 19, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа. Од нив, пет се од Куманово, а две лица се од липковските села.

Бројот на заболени од Ковид-19  се поблсику до 10.000, само денеска 129 нови позитивни

Телма - 24.07.2020

451 починат. Толку човечки животи, но ист број и на семејства кои останале без своите најблиски, ја чинеше досега земјава пандемијата со Ковид-19, од кои шест во послендите 24 часа – пет лица од Скопје и едно од Струга.

Македонија лидер во регионот по новозаразени, најмногу починати во Бугарија, најмногу тестирана Србија

ТВ21 - 24.07.2020

Прогнозите не се остварија, па со почетокот на летото коронавирусот се шири повеќе од очекуваното. Направивме истражување во кои земји според бројот на жители Ковид-19 е најприсутен, а кој пак најмногу тестира.

СЗО: Рекорден дневен скок на новозаразени од коронавирус – 284. 196

ТВ21 - 24.07.2020

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека има рекордно зголемување на бројот на заболени од коронавирус на глобално ниво, затоа што во изминатите 24 часа биле регистрирани вкупно 284.196 нови случаи.

СЗО: Нов светски рекорд

Канал5 - 24.07.2020

СЗО извести дека е забележан рекорден раст на случаи на Ковид-19 на глобално ниво, затоа што во последните 24 часа биле регистрирани 284.196 нови случаи. Најголем раст е забележан во САД, Бразил, Индија и Јужна Африка, се наведува во извештајот, ...

Раст на бројот на заразени во Полска

Канал5 - 24.07.2020

Во Полска во последните 24 часа се потврдени 458 нови случаи на коронавирус, што е најголем дневен раст за повеќе од еден месец, соопшти министерството за здравство на таа земја. Растот на дневниот број на новозаразени во изминатите денови е ...

Активни 4079 случаи на заразени со Ковид-19, од почеток на епидемијата досега починаа 445 лица

Канал5 - 24.07.2020

Во моментов во земјава се активни 4079 случаи на заразени со Ковид-19. Од почетокот на епидемијата досега починаа 445, а се излекуваа 5145 лица. Вкупно се регистрирани 9669 заразени лица. Досега во земјата се направени вкупно 91015 тестирања на ...

Активни 4.079 случаи на заразени со Ковид-19, од почеток на епидемијата досега починаа 445 лица

24 Вести - 24.07.2020

Во моментов во земјава се активни 4079 случаи на заразени со Ковид-19. Од почетокот на епидемијата досега починаа 445, а се излекуваа 5145 лица. Вкупно се регистрирани 9669 заразени лица. Досега во земјата се направени вкупно 91015 тестирања на ...

Викторија: Војската ќе ги испитува заразените за нивните контакти

А1 On - 24.07.2020

Австралиската држава Викторија ќе ја ангажира војската да ги испитува лицата кои се позитивни на коронавирус, а кои не одговориле на телефонските повици, со цел да почне следење на контактите на заразените.

Бројот на смртни случаи од Ковид-19 во Индија надмина 30.000 лица

Слободен Печат - 24.07.2020

Многу експерти тврдат дека бројот на заразени може да е многу поголем од официјалните статистики. Бројот на смртни случаи од коронавирусот во Индија достигна 30.601, а за една ноќ се регистрирани околу 50.000 новозаразени, покажуваат официјални ...

Русија: Над 800.000 заразени со Ковид-19, починаа 13.000 пациенти

Слободен Печат - 24.07.2020

Бројот на заразени со новиот коронавирус во Русија надмина 800.000, соопшти денеска Рускиот центар за борба против вирусот. Во последните 24 часа евидентирани се 5.811 нови случаи, а стапката на раст на пациентите е 0,7 проценти, односно најниска од ...

Активни 4.079 случаи на заразени со Ковид-19, од почеток на епидемијата досега починаа 445 лица

Press24 - 24.07.2020

Во моментов во земјава се активни 4079 случаи на заразени со Ковид-19. Од почетокот на епидемијата досега починаа 445, а се излекуваа 5145 лица. Вкупно се регистрирани 9669 заразени лица. Досега во земјата се направени вкупно 91015 тестирања на ...

Бројот на заразени со коронавирусот во Русија надмина 800.000, 13.000 починати

Независен - 24.07.2020

Бројот на заразени со новиот коронавирус во Русија надмина 800.000, соопшти денеска Рускиот центар за борба против вирусот. Во последните 24 часа евидентирани се 5.811 нови случаи, а стапката на раст на пациентите е 0,7 проценти, односно најниска од ...

Бројот на смртни случаи од Ковид-19 во Индија надмина 30.000

А1 On - 24.07.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирусот во Индија достигна 30.601, а за една ноќ се регистрирани околу 50.000 новозаразени, покажуваат официјални податоци. Во последните 24 часа во земјата се регистрирани 740 нови смртни случаи од вирусот и 49.310 ...

Над 800.000 заразени со коронавирус во Русија, 13.000 починати

А1 On - 24.07.2020

Бројот на заразени со новиот коронавирус во Русија надмина 800.000, соопшти денеска Рускиот центар за борба против вирусот. Во последните 24 часа евидентирани се 5.811 нови случаи, а стапката на раст на пациентите е 0,7 проценти, односно најниска од ...

УЖАС ВО БЕЛГИЈА: Тригодишно дете почина од Ковид-19

Слободен Печат - 24.07.2020

Наместо најавената „петта фаза“ од напуштање на итните мерки, белгиските власти донесоа одлука за заострување на правилата и нови ограничувања. Во Белгија тригодишно девојче го загуби животот како резултат на Ковид-19, а засега не е познато дали ...

Од 129 новозаразени со коронавирусот денеска, 45 се од Скопје- по еден регистриран случај во неколку мали градови

Press24 - 24.07.2020

Во последните 24 часа регистрирани се 129 нови случаи на ковид-19 во Македонија, а по градови најмногу од новозаболените се од Скопје. Според Институтот за јавно здравје бројот на заразени по градови е следен: -Скопје 45 -Куманово 7 -Дебар 1 -Штип ...

Седум нови случаи со Ковид-19 и седум оздравени во кумановско

Слободен Печат - 24.07.2020

Куманово, 24 јули 2020 (МИА) – Центарот за јавно здравје во Куманово во последниве 24 часа евидентира седум новозаболени лица од Ковид – 19, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа.

Седум нови случаи со Ковид-19 и седум оздравени во кумановско

Press24 - 24.07.2020

Центарот за јавно здравје во Куманово во последниве 24 часа евидентира седум новозаболени лица од Ковид – 19, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа. Од нив, пет се од Куманово, а две лица се од липковските села.

Активни 4079 случаи на заразени со Ковид-19, од почеток на епидемијата досега починаа 445 лица

А1 On - 24.07.2020

Во моментов во земјава се активни 4079 случаи на заразени со Ковид-19. Од почетокот на епидемијата досега починаа 445, а се излекуваа 5145 лица. Вкупно се регистрирани 9669 заразени лица. Досега во земјата се направени вкупно 91015 тестирања на ...

Во Полска најголем дневен пораст на новозаболени со Ковид-19

Слободен Печат - 24.07.2020

Во Полска во изминатите 24 часа потврдени се 458 новозабоелни лица со Ковид-19, што е најголем дневен пораст за повеќе од еден месец, соопшти Министерството за здравство. Растот на инфицирани лица со новиот коронавирус е предизвикан од најголемото ...

Во Полска забележан најголем дневен пораст на новозаболени со Ковид-19

Нова ТВ - 24.07.2020

Во Полска во изминатите 24 часа потврдени се 458 новозабоелни лица со Ковид-19, што е најголем дневен пораст за повеќе од еден месец, соопшти Министерството за здравство. Растот на инфицирани лица со новиот коронавирус е предизвикан од најголемото ...

Во изминатите 24 часа, потврдени 81 случај на инфекција со коронавирус во Хрватска

Press24 - 24.07.2020

Во изминатите 24 часа официјално се потврдени 81 случај на инфекција со коронавирус во Хрватска, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита. Во моментот има 1.032 активни случаја, а девет лица се на респиратор.

Во Полска забележан најголем дневен пораст на новозаболени со Ковид-19

Сител - 24.07.2020

Во Полска во изминатите 24 часа потврдени се 458 новозабоелни лица со Ковид-19, што е најголем дневен пораст за повеќе од еден месец, соопшти Министерството за здравство. Растот на инфицирани лица со новиот коронавирус е предизвикан од најголемото ...

Раст на бројот на заразени во Полска

Нетпрес - 24.07.2020

Во Полска во последните 24 часа се потврдени 458 нови случаи на коронавирус, што е најголем дневен раст за повеќе од еден месец, соопшти министерството за здравство на таа земја. Растот на дневниот број на новозаразени во изминатите денови е ...

Нови 409 заразени во Србија, починаа уште 10 лица

Нетпрес - 24.07.2020

Во последните 24 часа, од тестирани 10.634 лица во Србија, на коронавирус биле позитивни 409, а десетмина починале, јави „Блиц“ повикувајќи се на информации од здравствените власти. Според најновите податоци од Министерството за здравство, на ...

Ковид-19 во светот: Расте бројот на заразени, но и на оздравени – над 9,5 милиони

Слободен Печат - 24.07.2020

. Според приштинските медиуми, во Косово има над 500 здравствени работници кои се заразени од вирусот, а околу 120 од нив се лекари. Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 15.747.227лица.

Ковид-19 во светот: Расте бројот на заразени, но и на оздравени – над 9,5 милиони

Press24 - 24.07.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 15.747.227лица. Од нив починале 638.281, а оздравеле 9.599.890 луѓе. Приштина – Во Косово вчера се регистрирани 213 новозаболени од Ковид-19, со што вкупната бројка на ...

ВИДЕО: Пандемијата не стивнува – во светот речиси 16 милиони заразени за шест месеци

А1 On - 24.07.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 15.747.227лица. Од нив починале 638.281, а оздравеле 9.599.890 луѓе. Приштина – Во Косово вчера се регистрирани 213 новозаболени од Ковид-19, со што вкупната бројка на ...

СЗО: Рекорден дневен скок на новозаразени од коронавирус - 284.196

Сител - 24.07.2020

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека има рекордно зголемување на бројот на заболени од коронавирус на глобално ниво, затоа што во изминатите 24 часа биле регистрирани вкупно 284.196 нови случаи.

Секојдневно се бележат над 100 случаи на новозаразени – Се помалку се почитуваат препораките, а бројот на заразени во ...

Слободен Печат - 24.07.2020

Во моментов во земјава се активни 4079 случаи на заразени со Ковид-19. Од почетокот на епидемијата досега починаа 445, а се излекуваа 5145 лица. Вкупно се регистрирани 9669 заразени лица. Досега во земјата се направени вкупно 91015 тестирања на ...

Само за 24 часа рекордни 284.196 новозаразени од коронавирусот во светот

+инфо - 24.07.2020

Најголемите зголемувања се забележани во САД, Бразил, Индија и Јужна Африка, се вели во извештајот на СЗО, пренесен од британските медиуми. Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека има рекордно зголемување на бројот на заболени ...

Ковид-19 во светот: Во Замбија заразени се 15 пратеници и 11 вработени во Парламентот

+инфо - 24.07.2020

Во изминатите 24 часа во Србија регистрирани се уште 409 новозаболени лица, а починаа 10, со што бројот на смртни случаи од последици од Ковид-19 изнесува 518. Во сите здравствени институции во Србија хоспитализирани се 4.575 луѓе.

СЗО: Рекорден дневен скок на новозаразени од коронавирус – 284.196

Независен - 24.07.2020

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека има рекордно зголемување на бројот на заболени од коронавирус на глобално ниво, затоа што во изминатите 24 часа биле регистрирани вкупно 284.196 нови случаи.

СЗО: Рекорден дневен скок на новозаразени од коронавирус

Нова ТВ - 24.07.2020

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека има рекордно зголемување на бројот на заболени од коронавирус на глобално ниво, затоа што во изминатите 24 часа биле регистрирани вкупно 284.196 нови случаи.

Коронавирус- како ќе се помине есента?

Р.С.Европа - 24.07.2020

Како наесен, кога се очекува зголемување на бројот на заразени од Ковид 19, е прашањето што го поставуваат властите, лекарите и граѓаните. Доктор Никола Пановски смета дека нема да биде неопходно воведување на полициски час, туку некои други мерки, ...

Нов дневен рекорд по бројот на новозаразени во светот

Нетпрес - 24.07.2020

Ново рекордно зголемување на бројот на заразени на глобално ниво има во последните 24 часа, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Регистрирани се 284 196 нови случаи. Според извештајот на СЗО, најголемите зголемувања се забележани во ...

СЗО: Нов рекорд на новозаразени

Press24 - 24.07.2020

СЗО извести дека е забележан рекорден раст на случаи на ковид-19 на глобално ниво, затоа што во последните 24 часа биле регистрирани 284.196 нови случаи. Најголем раст е забележан во САД, Бразил, Индија и Јужна Африка, се наведува во извештајот, ...