TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Балујевски: Иран не е способен да произведе нуклеарно оружје

А1 - 16.04.2006

Иран не е способен да произведе нуклеарно оружје ниту во блиска, ниту во подалечна иднина - изјави синоќа началникот на генералштабот на Руската армија, генерал Јуриј Балујевски. „Можам со сигурност да кажам дека она што денес во Иран се работи, не и овозможува на таа земја ниту во блиска ниту во ...

Нешто лошо ќе се случи

Време - 15.04.2006

ФЕЉТОН (3) Советник во Пентагон ми изјави дека воздушни напади врз Иран може да не бидат многу корисни. „Иранците ја раширија својата нуклеарна програма и не знаеме каде се некои од најважните постројки. Можеби дури и не се во Иран“.

Иран спремен да соработува, но не и да ја прекине нуклеарната програма

Вест - 15.04.2006

Вашингтон, 15 април - Иран се согласи да ја зголеми соработката со тимот на нуклеарни набљудувачи на Обединетите нации, но не се обврза да ја прекине програмата на збогатување на ураниум. Ова го соопшти портпа Вашингтон, 15 април - Иран се согласи да ја зголеми соработката со тимот на нуклеарни ...

Западот не може да не спречи

Време - 15.04.2006

ИРАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ АХМЕДИНЕЏАД ТВРДИ Иранскиот претседател Махмуд Ахмединеџад изјави дека западните земји не можат да ја запрат иранската нуклеарна програма. - Денес, благодарение на Алах, иранската нација е силна и ќе преговараме со светот од позиција на сила.

Америка му се закани на Иран со казнени санкции

Утрински - 15.04.2006

Откако Техеран уште еднаш го одби барањето да ја сопре својата нуклеарна програма Соединетите Американски Држави го предупредија Иран дека мора да се соочи со последиците на својот пркос во врска со неговата нуклеарна програма.

Ел Бардеи во Иран, Кина и Русија против казнени мерки

Вест - 14.04.2006

Техеран, 14 април, - Шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Мохамед Ел Бардеи вчера во Техеран ги започна разговорите со иранските власти во надеж дека ќе ги убеди да го прекинат процесот на збогатување на ураниумот.

Ахмединеџад не преговара

Време - 14.04.2006

ИРАНСКА НУКЛЕАРНА КРИЗА Шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија на Обединетите нации Мохамед Елбарадеи вчера отпатувал во Иран за да ги убеди властите во Техеран да престанат да збогатуваат ураниум, јави АФП. - Ситуацијата целосно се смени. Нашата држава е нуклеарна.

Малку нуклеарна бомба

Време - 14.04.2006

ФЕЉТОН (2) Во изминатите неколку недели американскиот претседател Џорџ В. Буш тивко иницира повеќе разговори за плановите во врска со Иран со неколку клучни сенатори и конгресмени, меѓу кои и најмалку еден демократ. Функционер во Претставничкиот дом ми изјави дека никој што учествувал во ...

Иран блефира со атомската програма

Утрински - 14.04.2006

Руските нуклеарни стручњаци тврдат дека Иранците не можат да создадат атомска бомба Техеран нема технологија ни за правење балистички ракети Од наШиот дописник Бранко ВлаховиЌ МОСКВА - Руските атомски експерти сметаат дека најновите тврдења во Техеран дека Иран станал атомска држава се мошне ...

Нема место за уште една нуклеарна сила во регионот

Утрински - 14.04.2006

Египет сака дипломатско решение за иранската криза КАИРО - Египет соопшти вчера дека сака дипломатско решение за спорот околу нуклеарната програма на Иран и дека не би можел да прифати создавање на нова нуклеарна сила во регионот.

Бомбите може само да го зацврстат режимот во Техеран

Дневник - 14.04.2006

Пентагон веќе има повод за воена интервенција во Иран, а сега истражува какви може да бидат последиците Сејмур Херш го прекоруваат поради прекумерниот сензационализам. Меѓутоа, мора сериозно да им се пријде на сите текстови на тој американски новинар.

Ахмадинеџад: Иран нема да ја прекине нуклеарната програма

А1 - 13.04.2006

Иран нема да се откаже од програмата за збогатување на ураниумот, изјави денеска иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад, пред на посетата на генералниот секретар на Меѓународната агенција за атомска енергија, Мохамед Ел Барадеи на Иран. „Ситуацијата целосно се промени.

Иран може за 16 денови да направи нуклеарна бомба

А1 - 13.04.2006

Висок американски дипломат тврди, Иран може за само 16 денови да направи нуклеарна бомба. Според него, земјата има доволно центрифуги, што укажува на тоа дека таа е подготвена за кратко време да произведе атомско оружје. Дека случајот со нуклеарната програма на Иран е статус кво покажа и денешната ...

Буш верува дека спасувањето на Иран ќе му биде завет

Време - 13.04.2006

ФЕЉТОН Иако јавно промовира дипломатски решенија за да го спречи Иран да произведе нуклеарно оружје, администрацијата на американскиот претседател Џорџ В. Буш ги зачести тајните операции во Иран и ги прави планови за евентуален голем воздушен напад врз оваа исламска земја.

Иран збогати ураниум

Време - 13.04.2006

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ МАХМУД АХМАДИНЕЏАД СЕ ПОФАЛИ Иранскиот претседател Махмуд Ахмединеџад соопшти дека Иран збогатил ураниум што може да се користи како гориво за нуклеарните постројки и нагласил дека Иран набргу ќе им се придружи на клубот-земји со нуклеарна технологија, јави новинската агенција АФП.

Иран стана нуклеарна сила

Вест - 13.04.2006

ТЕХЕРАН, 13 април (Ројтерс) - Русија и Европската унија вчера им се придружија на САД во осудата на Иран кој тврди дека продолжил со збогатување на ураниум наспроти барањата на Обединетите нации, но Москва вели дека со сила нема да се реши спорот.

Иран ја одби Русија за запирање на атомските активности

Утрински - 13.04.2006

Се продлабочува кризата околу нуклеарната програма на Техеран ТЕХЕРАН - Иран вчера го отфрли рускиот повик да ги оконча активностите за збогатување на ураниум, истакнувајќи дека неговата нуклеарна програма не може да се запре.

Иран стигна на чекор до нуклеарно оружје!?

Дневник - 13.04.2006

Аналитичарите укажуваат дека соопштението на Иран во чувствително време, кога за неговата програма се расправа и во Обединетите нации и во Пентагон, не е закана за воен судир, туку почеток на период на смирување на ситуацијата Светот крена општа тревога затоа што Техеран го совлада процесот на ...

РЕАКЦИИ ПО НАЈАВИТЕ НА ИРАН ДЕКА УСПЕШНО ЗБОГАТИЛ УРАНИУМ

Канал5 - 13.04.2006

Германија, Франција и САД денеска упатија критики кон Иран поради процесот на збогатување на ураниум, со што Техеран се искачи на првото скалило кон можното производство на нуклеарно оружје. Берлин, 12 април (МИА) - Германија, Франција и САД денеска упатија критики кон Иран поради процесот на ...

Ахмадинеџад: Иран наскоро ќе влезе во клубот на нуклеарни држави

А1 - 12.04.2006

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад изјави дека „Иран наскоро ќе влезе во клубот на државите, кои имаат нуклеарна технологија“, соопшти иранската државна телевизија. Претседателот оваа изјава ја даде синоќа во североисточната провинција Хорасан Разави, каде говореше за нуклеарната програма на ...

Русија го повика Иран да престане со збогатување на ураниум

А1 - 12.04.2006

Руското Министерство за надворешни работи денеска го повика Иран да ги сопре сите активности за збогатување на ураниум, вклучувајќи ги и истражувањата во таа насока. Руското МНР изрази загриженост во врска со писмото на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад, во кое тој тврди дека Техеран за прв ...

Буш негира воена операција против Иран

А1 - 11.04.2006

Американскиот претседател Џорџ Буш како „чиста шпекулација“ ги окарактеризира наводите во некои медиуми дека се подготвува воена операција против Иран. „Доктрината за превентивно дејствување се состои во тоа да се дејствува координирано во спречувањето на Иранците да направат нуклеарно оружје“, ...

Нуклеарен напад врз Иран би бил лудост

Време - 11.04.2006

БРИТАНСКИОТ СЕКРЕТАР ЈА СМИРУВА ЈАВНОСТА Иранските власти вчера оценија дека најавите за нуклеарен напад на САД врз Иран се лудост и дека се дел од психолошка војна. Техеран реагира откако угледниот американски новинар Симур Херш објави дека САД сериозно подготвуваат воздушни напади врз иранските ...

Написите за можен напад врз Иран за Техеран се психолошка војна

Вест - 11.04.2006

Лондон, 11 април - Извештаите во американските медиуми за подготовки на Пентагон за "ограничен напад" врз иранските нуклеарни постројки, за властите во Техеран претставува состојба на "психолошка војна", пишува лондонски "Дејли телеграф".

Белата куќа негира дека подготвува напад врз Иран

Утрински - 11.04.2006

По новинарските пишувања за подготовки за воздушен напад на ирански цели Висок советник на Буш изјави дека во извештајот има "погрешни информации" Соединетите Американски Држави ги отфрлија сугестиите дека најверојатно се подготвуваат да употребат нуклеарно оружје против цели во Иран.

Техеран: Извештаите за напад врз Иран се психолошка војна

А1 - 10.04.2006

Извештаите во американските медиуми за подготовки на Пентагон за „ограничен напад“ врз иранските нуклеарни постројки, за властите во Техеран претставува состојба на „психолошка војна“, пишува лондонски „Дејли телеграф“. Како што јави дописникот на МИА од Лондон, британскиот печат му посвети ...

САД планираат нуклеарен напад врз ...

Вест - 10.04.2006

СПОРЕД МАГАЗИНОТ ЊУЈОРКЕР Вашингтон, 10 април - САД подготвуваат кампања за масовно бомбардирање на Иран со можна употреба на оружје со нуклеарно полнење за уништување на постројките за наводно производство на атомско оружје, пишува магазинот Њујоркер".

САД ќе одат со нуклеарка против нуклеарка

Време - 10.04.2006

НОВИНАРОТ ХЕРШ НАЈАВУВА Легендарниот американски новинар Симур Херш тврди дека во евентуална војна против исламската република Иран, САД би можеле да употребат и нуклеарно оружје. - Администрацијата на Џорџ В. Буш смета дека иранскиот претседател Махмуд Ахмединеџад е потенцијален Хитлер - пишува ...

Стро: Идејата е безумна

Вест - 10.04.2006

Лондон, 10 април - Британскиот министер за надворешни работи Џек Стро вчера повтори дека "нема основа за воена акција" против режимот на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад во врска со нуклеарната програма. "Нека стане јасно, не можеме да бидеме сигурни за намерите на Техеран во областа на ...

Иран ги обвинува САД за "психолошка војна°

Утрински - 10.04.2006

Објавен извештај за плановите на Пентагон за можни воени напади врз ирански атомски централи Влијателниот новинар Сејмун Херш во списанието "Њујоркер" истакнува дека САД размислуваат за употреба на тактичко нуклеарно оружје за уништување на подземните објекти на Иран ТЕХЕРАН - Иран вчера ја отфрли ...

„Идејата за напад врз Иран е безумна“

Дневник - 10.04.2006

Британскиот министер за надворешни работи Џек Стро повтори дека нема основа за воена акција против режимот на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад и нуклеарната програма на Техеран, јави Макфакс. - Нека стане јасно, не можеме да бидеме сигурни за намерите на Техеран во областа на нуклеарните ...