TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Отворен Турски културно-информативен центар

Вечер - 28.03.2010

Македонија и Турција ги поврзува долгогодишна богата културна интеракција и пријателство, а во тој дух овој Центар ќе ги презентира турската држава, јазик, ...

Македонија - Македонскиот модел е пример за интеграција

Време - 27.03.2010

Македонија има модел на интеграција, кој треба да претставува пример не само за регионот туку и пошироко, истакна турскиот министер за надворешни Ахмет ...

мк-Давутоглу: Успехот на Македонија е и наш успех

Вест - 27.03.2010

Успехот на Македонија е и наш успех, и секогаш ќе ја поддржуваме Македонија, изјави вчера турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу, по средбата ...

Турција гледа на Балканот со нова визија

Утрински - 27.03.2010

Сите објекти од Отоманското Царство претставуваат и дел од културното наследство на Македонија, а оваа земја демонстрира волја за толеранција кон сите што ...

Милошоски и Давитоглу нема да стигнат да гледаат „Шехерзад“

Н.Македонија - 27.03.2010

Шефот на дипломатијата Антонио Милошоски пред својот турски колега Ахмет Давитоглу откри дека ја гледа популарната турска серија „Шехерезад“ - Денес имаме ...

Турската поддршка изразена на средбата Давутоглу - Иванов

МРТ - 27.03.2010

Македонија е значајна земја не само на геополитички, туку и на геокултурен план, истакнал шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу, на средбата со ...

Средба Груевски - Давутоглу

МРТ - 27.03.2010

Претседателот на Владата, Никола Груевски, попладнево оствари средба со Министерот за надворешни работи на Турција, Ахмет Давутоглу.

Отворен турскиот културен центар „Јунуз Емре “во Скопје

МРТ - 27.03.2010

Културниот центар „Јунуз Емре“во Скопје денеска свечено беше отворен во присуство на повеќе важни личности од Македонија и Турција.

Турција секогаш ќе биде на страната на Македонија

МРТ - 27.03.2010

Турција и придава големо значење на политичката стабилност, просперитет и стабилноста на Македонија бидејќи таа е срцето на Балканот.

Милошоски: Со средбите се надминува статус-кво позицијата

А1 - 26.03.2010

Милошоски и Давитоглу ќе ја пропуштат Шехерезад. Поради набиената агенда, македонскиот и турскиот шеф на дипломатијата, вечерва нема да можат на раат да ја ...

„Турција и Македонија имаат длабоки историски врски“

А1 - 26.03.2010

Синтагмата - политичките односи се одлични но заостануваат економските може да се примени и на односите меѓу Македонија и Турција, иако тие во последно време ...

Турски културен центар „Јунус Емре“ во Скопје

Култура во РМ - 26.03.2010

(Утрнски весник, 26.03.2010) - Турски културен центар на Институтот „Јунус Емре“ денеска во 18 часот ќе биде отворен во Скопје, во близина на амбасадата на ...

„Секогаш ќе бидеме на страната на Македонија“

Deutsche Welle - 26.03.2010

За Турција е многу важна стабилноста и просперитет на Македонија бидејќи таа е срцето на Балканот.

Шефот на турската дипломатија на средби со државниот врв

Р.С.Европа - 26.03.2010

Министерот за надворешни работи на Република Турција Ахмед Давутоглу ја продолжува посетата на на Македонија со средба со неговиот домаќин, министерот за ...

Македонија - Турција нема дилеми за Македонија

Време - 26.03.2010

Турција е на страната на Република Македонија уште од денот на прогласување на независноста и го поддржува нејзиното членство во НАТО и во други институции под ...

Односите Македонија – Турција за пример

Р.С.Европа - 26.03.2010

Односите меѓу Македонија и Турција се пример дека две држави може да соработуваат, не само заради доброто на двете земји, туку и поради постигнување на ...

Средба Милошоски - Давутоглу

Р.С.Европа - 26.03.2010

Однесувањето на Турција и Македонија во балканскиот регион дава придонес некои проблеми и недоразбирања да се надминуваат во интерес на стабилноста, изјави ...

Турски културен центар „Јунус Емре“ во Скопје

Утрински - 26.03.2010

Турски културен центар на Институтот „Јунус Емре“ денеска во 18 часот ќе биде отворен во Скопје, во близина на амбасадата на Шпанија.

Давутоглу: Човекот што ја пренасочи Турција

Утрински - 26.03.2010

Западните медиуми, особено оние од САД, го прогласија за човек кој се обидува да го врати духот на Отоманската Империја еден век по пропаѓањето на царството ...

Почесен конзулат на Турција во Охрид

Утрински - 26.03.2010

ОХРИД - Шефот на турската дипломатија, Ахмет Давутоглу, кој е во официјална посета на Македонија, вчера го отвори почесниот конзулат на Турција во Охрид.

Шефот на турската дипломатијата Давутоглу ќе се сретне со Груевски, Милошоски и Вељаноски

Алфа - 26.03.2010

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу кој престојува во официјалната посета на Република Македонија, денеска ќе се сретне со својот домаќин - ...

Милошоски-Давутоглу: Соработката во евроинтегративниот процес приоритет за Македонија и Турција

Алфа - 26.03.2010

Однесувањето на Турција и Македонија во балканскиот регион е такво што не создава дополнителни проблеми, туку дава придонес некои проблеми и недоразбирања да ...

Ахмет Давутоглу на средби со државниот врв

Шпиц - 26.03.2010

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу кој е во официјалната посета на Република Македонија, денеска ќе се сретне со шефот на македонската ...

Се отвора турски културен центар

Н.Македонија - 26.03.2010

Денеска во Скопје се отвора турски културен центар на институтот „Јунус Емре“. Центарот ќе го отворат министерот за надворешни работи на Турција, Ахмет ...

Охрид прераснува во конзулски град

Н.Македонија - 26.03.2010

На само две метра од Охридско Езеро, во стариот дел на Охрид, вчера беше отворен почесниот конзулат на Турција во државава.

Милошоски-Давутоглу: Соработката во ЕУ интеграцијата, приоритет за Македонија и Турција

Шпиц - 26.03.2010

Однесувањето на Турција и Македонија во балканскиот регион е такво што не создава дополнителни проблеми, туку дава придонес некои проблеми и недоразбирања да ...

Министрите немаат време за Шехерезад

Шпиц - 26.03.2010

Македонскиот и турскиот министер за надворешни работи вечерва веројатно нема да имаат шанса заеднички да проследат една епизода од популарната турска серија ...

Давутоглу: Турција секогаш, на страната на Македонија

Шпиц - 26.03.2010

Турција и придава големо значење на политичката стабилност, просперитет и стабилноста на Македонија бидејќи таа е срцето на Балканот.

Давутоглу: Турција секогаш ќе биде на страната на Македонија

Алсат-М - 26.03.2010

Турција и придава големо значење на политичката стабилност, просперитет и стабилноста на Македонија бидејќи таа е срцето на Балканот.

Давутоглу: Турција ќе го интензивира ангажманот да станете дел од НАТО

Форум - 26.03.2010

На средбата која мина во отворена и пријателска атмосфера и двете страни оценија дека билатералните односи меѓу Македонија и Турција се многу добри, нема ...

Турската поддршка изразена и на средбата Иванов - Давутоглу

Форум - 26.03.2010

Македонија е значајна земја не само на геополитички, туку и на геокултурен план, истакнал шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу, на средбата со ...

Премиерот Груевски се сретна со турскиот министер за надворешни работи Давутоглу

Форум - 26.03.2010

Соговорници заклучиле дека односите меѓу двете држави се на одлично ниво и дека треба со заеднички ангажман успешно да продолжат да се развиваат, при што ...

Отворен турскиот културен центар „Јунуз Емре “во Скопје

Форум - 26.03.2010

Културниот центар „Јунуз Емре“во Скопје денеска свечено беше отворен во присуство на повеќе видни личности од јавниот живот од Македонија и Турција Културниот ...

Давутоглу се сретна со македонsките парламентарци

Форум - 26.03.2010

Пратеничката група на Собранието на Република Македонија за соработка со Парламентот на Република Турција имаше средба со министерот за надворешни работи на ...

Турција секогаш на наша страна

Дневник - 26.03.2010

Турција им придава големо значење на политичката стабилност, просперитетот и на стабилноста на Македонија бидејќи таа е срцето на Балканот и ќе продолжи да го ...

Соработката во евроинтегративниот процес приоритет за Македонија и Турција

Сител - 26.03.2010

Однесувањето на Турција и Македонија во балканскиот регион е такво што не создава дополнителни проблеми, туку дава придонес некои проблеми и недоразбирања да ...

Давутоглу ќе се сретне со Груевски, Милошоски и Вељаноски

Кирилица - 26.03.2010

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу кој престојува во официјалната посета на Република Македонија, денеска ќе се сретне со својот домаќин - ...

Давитоглу на средби со државниот врв

МРТ - 26.03.2010

Шефот на турската дипломатија, Ахмет Давитоглу, денеска ќе оствари средби со македонскиот државен врв на вториот ден од неговата посета на земјава.

Шефот на турската дипломатијата Давутоглу ќе се сретне со Груевски, Милошоски и Вељаноски

МРТ - 26.03.2010

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу кој престојува во официјалната посета на Република Македонија, денеска ќе се сретне со својот домаќин - ...

Давутоглу: Успехот на Македонија е и наш успех

Кирилица - 26.03.2010

Соработката во евроинтегративниот процес е приоритет за Македонија и Турција, заклучија на денешната средба министрите за надворешни работи на Македонија и ...

Давутоглу: Турција секогаш ќе биде на страната на Македонија

Сител - 26.03.2010

Турција и` придава големо значење на политичката стабилност, просперитет и стабилноста на Македонија бидејќи таа е срцето на Балканот.

Вељаноски-Давутоглу: Македонија и Турција немаат отворени прашања

Сител - 26.03.2010

Билатералните односи меѓу Македонија и Турција се многу добри, нема отворени прашања што дава добра основа тие односи да се развиваат и продлабочуваат, било ...

Средба на Иванов со Давутоглу

Кирилица - 26.03.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов и министерот за надвореши работи на Турција Ахмет Давутоглу на денешната средба во Скопје ја истакнаа добрата соработка ...

Средба на Груевски со Давутоглу

Кирилица - 26.03.2010

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска оствари средба со министерот за надворешни работи на Република Турција Ахмет Давутоглу ...

Милошоски ја обожава Шехерезад

Кирилица - 26.03.2010

- Кога има време редовно ја гледам турската серија Шехерезад - изјави Милошоски Македонскиот шеф на дипломатијата е љубител на турски серии.

Груевски се сретна со турскиот министер за надворешни работи Давутоглу

Сител - 26.03.2010

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска оствари средба со министерот за надворешни работи на Република Турција Ахмет Давутоглу.

Милошоски и Давутоглу заедно гледаат Шехерезад и Ѓумуш

Вечер - 26.03.2010

Давутоглу порача дека за сите спорни прашања мора да постои дијалог меѓу засегнатите страни и дека без разговор не може да се надминат проблемите Македонскиот ...

Премиерот Груевски ќе оствари средба со министерот за надворешни работи на Турција Ахмет Давутоглу

Нетпрес - 26.03.2010

Претседателот на Владата на Македонија Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со министерот за надворешни работи на Турција Ахмет Давутоглу, соопштуваат од ...

Министрите немаат време за Шехерезад

eReporter - 26.03.2010

Македонскиот и турскиот министер за надворешни работи вечерва веројатно нема да имаат шанса заеднички да проследат една епизода од популарната турска серија ...

Давутоглу: Турција секогаш ќе биде на страна на Македонија

Нетпрес - 26.03.2010

Турција секогаш ќе биде на страната на Македонија и ќе и дава силна поддршка за членство во Европската Унија и НАТО.

Меѓу Македонија и турција нема отворени прашања

Нетпрес - 26.03.2010

Меѓу Република Македонија и Република Турција нема отворени прашања, билатералните односи се добри а сето ова дава добра основа тие односи да се развиваат и ...

Македонско – турска соработка пример за регионот

Нетпрес - 26.03.2010

Регионалната соработка меѓу Македонија и Турција е пример за сите држави во регионот.Турција секогаш ќе го поддржува напредокот на земјата во евроатланскиот ...

Груевски се сретна со шефот на турската дипломатија Давутоглу

Нетпрес - 26.03.2010

Премиерот Никола Груевски, денеска оствари средба со министерот за надворешни работи на Турција, Ахмет Давутоглу.

Отворање на нов културен центар „Јунус Емре“

Макфакс - 26.03.2010

Новиот културен центар на институцијата „Јунус Емре“ свечено ќе биде отворен денеска со почеток во 18 часот на улица „27 март“ 7/2 спроти Арапска куќа во ...

Давитоглу на средби со државниот врв

Макфакс - 26.03.2010

Шефот на турската дипломатија, Ахмет Давитоглу, денеска ќе оствари средби со македонскиот државен врв на вториот ден од неговата посета на земјава.

Давитоглу: Патот на Македонија кон ЕУ треба да биде отворен

Макфакс - 26.03.2010

Пораката за поддршка за интеграција на Македонија во НАТО и ЕУ, како и за добри македонско-турски односи денеска во Скопје ја пренесе шефот на турската ...

Турската поддршка изразена на средбата Давутоглу - Иванов

Макфакс - 26.03.2010

Македонија е значајна земја не само на геополитички, туку и на геокултурен план, истакнал шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу, на средбата со ...

Средба Груевски - Давутоглу

Макфакс - 26.03.2010

Претседателот на Владата, Никола Груевски, попладнево оствари средба со Министерот за надворешни работи на Турција, Ахмет Давутоглу.

Отворен турскиот културен центар „Јунуз Емре “во Скопје

Макфакс - 26.03.2010

Културниот центар „Јунуз Емре“во Скопје денеска свечено беше отворен во присуство на повеќе важни личности од Македонија и Турција.

Давутоглу им дава тон на одличните македонско - турски односи

Inpress - 26.03.2010

Скопје, 26. март (ИНПРЕС) По вчерашниот престој во Охрид, каде го отвори почесниот конзулат на Република Турција, посетата на Битола и Тетово, како и приемот ...

Давутоглу на средби со македонските парламентарци

Inpress - 26.03.2010

Скопје, 26. март (ИНПРЕС) Mинистер за надворешни работи на Република Турција Ахмет Давутоглу, со сопругата г-ѓа Саре Давутоглу, денеска, во рамките на ...

Безрезервна турска поддршка за Македонија

Inpress - 26.03.2010

Скопје, 26. март (ИНПРЕС) Претседателот Кенан Хасипи и членовите на Пратеничката група на Собранието на Република Македонија за соработка со Парламентот на ...

Шефот на турската дипломатијата Давутоглу во Македонија

А1 - 25.03.2010

Министерот за надворешни работи на Република Турција Ахмед Давутоглу денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Република Македонија.

Турските фирми ќе инвестираат во Македонија

А1 - 25.03.2010

Почесниот конзулат на Турција во Охрид е куќа на сите охриѓани и државјани на Македонија исто како што и секое катче во Турција е на сите охриѓани и државјани ...

Шефот на турската дипломатија во Македонија

Р.С.Европа - 25.03.2010

Турскиот министер за надворешни работи Ахмед Давитоглу од денеска е во дводневна официјална посета на Македонија.

Давитоглу:Турција ја подржува Македонија

Р.С.Европа - 25.03.2010

Турскиот министер за надворешни работи Ахмед Давитоглу по денешната средба во Битола со градоначалникот Владимир Толевски, изјави дека Турција го поддржува ...

Шефот на турската дипломатијата Давутоглу во дводневна посета на Македонија

Алсат-М - 25.03.2010

Министерот за надворешни работи на Република Турција Ахмед Давутоглу денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Република Македонија.

Шефот на турската дипломатијата Давутоглу во дводневна посета на Македонија

Алфа - 25.03.2010

Министерот за надворешни работи на Република Турција Ахмед Давутоглу денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Република Македонија.

Се отвора Турски културен центар во Скопје

Форум - 25.03.2010

Поврзани вести Скопјани пијат супер квалитетна вода Утре се отвора Градски НВО центар Стејт департментот против владиниот проект за плоштадот Нов Турски ...

Во Охрид отворен почесен конзулат на Турција

Алсат-М - 25.03.2010

Република Турција денес во Охрид го отвори својот втор почесен конзулат во Македонија, по оној во Битола.

Турција отвори конзулат во Охрид

Форум - 25.03.2010

Министерот за надворешни работи на Турција, Ахмет Давутоглу денеска го отвори почесниот конзулат на Турција во Охрид, сместен во поранешните простории на ...

Министерот за надворешни работи на Турција утре пристигнува во Македонија

МРТ - 25.03.2010

Шефот на турската дипломатија, Ахмет Давитоглу утре пристигнува во посета на Македонија, информираат од Министерството за надворешни работи.

Шефот на турската дипломатија во посета на Македонија

Сител - 25.03.2010

Турскиот министер за надворешни работи, Ахмед Давутоглу денеска ќе допатува во дводневна официјална посета на Македонија.

Шефот на турската дипломатијата Давутоглу во дводневна посета на Македонија

МРТ - 25.03.2010

Министерот за надворешни работи на Република Турција Ахмед Давутоглу денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Република Македонија.

Шефот на турската дипломатијата Давутоглу во Македонија

Кирилица - 25.03.2010

Министерот за надворешни работи на Република Турција Ахмед Давутоглу денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Република Македонија Шефот на ...

Давутоглу: Земјите од Балканот да соработуваат на највисоко ниво

Кирилица - 25.03.2010

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу денеска во Битола се сретна со градоначалник Владимир Талески, како и со претставници на средствата за ...

Ахмет Давутоглу: Соработката на земјите од Балканот треба да биде на највисоко ниво

Сител - 25.03.2010

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу денеска во Битола се сретна со градоначалник Владимир Талески, како и со претставници на средствата за ...

Охрид доби турски конзулат

Вечер - 25.03.2010

Турскиот министер од вчера е во дводневна официјална посета на Македонија на покана на неговиот колега Антонио Милошовски.

Министерот за надворешни работи на Турција во посета на Македонија

Нетпрес - 25.03.2010

Министерот за надворешни работи на Турција, Ахмед Давутоглу денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Македонија.

Турција отвори конзулат во Охрид

Макфакс - 25.03.2010

Министерот за надворешни работи на Турција, Ахмет Давутоглу денеска го отвори почесниот конзулат на Турција во Охрид, сместен во поранешните простории на ...

Турски почесен конзулат во Охрид и Центар за културна соработка во Скопје

Inpress - 25.03.2010

Скопје, 25. март (ИНПРЕС) Шефот на турската дипломатија Ахмед Давутоглу денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Република Македонија.

Абдураман Бајрактар почесен конзул на Република Турција во Охрид

Inpress - 25.03.2010

Охрид, 25 март (ИНПРЕС) Шефот на турската дипломатија Ахмед Давутоглу утрово допатува на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ во дводневна официјална ...

Вториот почесен турски конзулат отворен во Охрид (ФОТО)

Inpress - 25.03.2010

Охрид, 25. март (ИНПРЕС) Турскиот министер за надворешни работи Ахмед Давитоглу денеска присуствуваше на отварањето на вториот почесен конзулат на Република ...

Ахмед Давитоглу - Секое катче на Турција е куќа на сите Македонци

Inpress - 25.03.2010

Охрид, 25. март (ИНПРЕС) "Почесниот конзулат ќе биде куќа на сите охриѓани и државјани на Република Македонија.

Грдото лице на Охрид (ФОТО)

Inpress - 25.03.2010

Охрид, 25. март (ИНПРЕС) Охрид, македонската туристичка и културна метропола,од денеска го заоде првиот чекор во афирмацијата и како дипломатско-конзуларно ...

Давитоглу во дводневна посета на Скопје

Р.С.Европа - 24.03.2010

Турскиот министер за надворешни работи, Ахмед Давутоглу, во наредниве два дена ќе престојува во Македонија.

Турскиот амбасадор не сака да се врати во САД

SETimes - 24.03.2010

AНКАРА, Турција -- Министерот за надворешни работи, Ахмет Давутоглу, во вторникот (23-ти март) рече дека неговата држава нема да го врати отповиканиот ...

Шефот на турската дипломатија во посета на Македонија

Шпиц - 24.03.2010

Турскиот министер за надворешни работи, Ахмед Давутоглу денеска ќе допатува во дводневна официјална посета на Македонија.

Давутоглу на средби со македонскиот државен врв

eReporter - 26.03.2010

Шефот на турската дипломатија, Ахмед Давутоглу, кој вчера допатува во дводневна официјална посета на Македонија, денеска треба да се сретне со македонскиот ...

Министерот за надворешни работи на Турција во Македонија

Макфакс - 25.03.2010

Шефот на турската дипломатија, Ахмет Давитоглу денеска ја започнува својата дводневна посета на Македонија, информираат од Министерството за надворешни работи.

Турција ќе го отвори првиот конзулат во Охрид

Inpress - 24.03.2010

Скопје, 24. март (ИНПРЕС) Утре и задутре во дводневна официјална посета на Република Македонија, ќе престојува министерот за надворешни работи на Република ...

Турција и Бугарија во стратегиско партнерство

Р.С.Европа - 22.03.2010

Турција и Бугарија ќе создадат Совет за стратегиска соработка, изјави турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу за весникот „Заман“.

Анкара најави создавање на турско-бугарски совет за стратегиска соработка на високо ниво

МРТ - 22.03.2010

Турција и Бугарија ќе создадат совет за стратегиска сиработка на високо ниво, информира турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу во изјава за ...

Анкара најави создавање на турско-бугарски совет за стратегиска соработка на високо ниво

Сител - 22.03.2010

Турција и Бугарија ќе создадат совет за стратегиска сиработка на високо ниво, информира турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу во изјава за ...