TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Косовскиот Устав стапува во сила

А1 - 15.06.2008

Точно напладне косовскиот претседател Фатмир Сејдиу официјално го објави стапувањето на сила на Уставот на Косово, кој Парламентот го усвои на почетокот на април годинава. „Ова е историски момент за Косово. Усвојувањето на Уставот на земјата е најважниот акт по прогласувањето на независноста, која ...

Новиот косовскиот устав денеска стапи на сила

Канал5 - 15.06.2008

Новиот косовскиот устав денеска стапи на сила, откако пред 4 месеци беше усвоен во косовскиот парламент. Уставот е резултат на сеопфатниот план на Марти Ахтисари, усвоен од косовски институции како основа за државното уредување. Се состои од 40 поглавја и 160 членови.

Самарџиќ: Косовскиот устав неприфатлив за Србија

А1 - 14.06.2008

Министерот за Косово и Метохија во Владата на Србија, Слободан Самарџиќ изјави дека косовскиот Устав, чие усвојување е закажано за 15 јуни, е неприфатлив за Србите и другите неалбански национални заедници во таа област, како и за Србија.

Косовската војска ќе биде мултиетничка и лесно вооружена

Дневник - 14.06.2008

Генералниот секретар на НАТО, Јап де Хоп Шефер, изјави дека новите косовски безбедносни сили (КБС), кои алијансата ќе ги обучува, ќе бидат професионални, мултиетнички и лесно вооружени, јави МИА.За само три дена уставот на Косово ќе стапи во сила и политичката реалност ќе се измени - оцени ...

Разместување на ЕУЛЕКС

Вечер Прес - 14.06.2008

Претседателството на ЕУ вчера во Брисел го поздрави извештајот и писмото на генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун за реконфигурација на УНМИК и смета дека тие документи ќе овозможат "постепено" разместување на ЕУЛЕКС ширум Косово.

ЕУ го поздрави извештајот на Бан Ки Мун за реконфигурација на УНМИК

Канал5 - 13.06.2008

Претседателството на Европската Унија го поздрави извештајот на Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун, за реконфигурација на УНМИК, оценувајќи дека тоа овозможува постепено разместување на Еулекс во Косово и преземање на дел од надлежностите од Обединетите Нации.

Тачи: ДИК е под контрола на опозицијата

А1 - 12.06.2008

Првпат по изборите на 1 јуни се огласи и лидерот на ДПА. Мендух Тачи обвини, ДИК е под контрола на опозицијата, а Врховниот суд под контрола на мафијата и старите комунисти, кои според Тачи, одлучиле да масакрираат повеќе од 60.000 гласа на ДПА.

Косово доби химна

Дневник - 12.06.2008

Косовскиот парламент вчера на свечена седница ја усвои композицијата „Европа“одМендиМендичи за химна на Косово. Откако композицијата уште еднаш беше преслушана од страна на пратениците присутни во собраниската сала, таа со акламација беше усвоена за химна на Косово.Химната „Европа“, која нема ...

Тачи: ДИК и Врховниот суд се контролирани од опозицијата

Канал5 - 12.06.2008

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, денеска од Тетово обвини дека Државната изборна комисија е во потполна контрола на опозицијата, а Врховниот суд, како што рече, „од стари мафијаши и комунисти“. Тетово, 12 јуни (МИА) - Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, денеска од Тетово обвини дека Државната изборна комисија ...

Министрите за одбрана на НАТО во Брисел ќе расправаат за Косово

Канал5 - 12.06.2008

Министрите за одбрана на 26 држави членки на НАТО денеска во Брисел ќе разговараат за мировните мисии на Косово. Брисел, 12 јуни (МИА) - Министрите за одбрана на 26 држави членки на НАТО денеска во Брисел ќе разговараат за мировните мисии на Косово.

Во ЕУ во 2010 година

Вечер Прес - 12.06.2008

Премиерот на Косово, Хашим Тачи, смета дека Косово може да се присоедини кон Европската унија во 2010 година, објави Њу Обзервер, повикувајќи се на изјава на Тачи во рускиот печат. "Сметаме дека сите услови за интегрирање ќе бидат покриени до 2010 година.

Усвоена косовската химна

А1 - 11.06.2008

Косовскиот Парламент денеска на свечена седница ја усвои композицијата „Европа“ од Менди Мендичи за химна на Косово. Откако композицијата уште еднаш беше преслушана од страна на пратениците присутни во собраниската сала, таа со акламација беше усвоена за химна на Косово.

Еулекс нема драматично ...

Вест - 11.06.2008

БРИСЕЛ, 11 јуни - Специјалниот претставник на Европската унија за Косово Питер Фејт вчера во Брисел изјави дека мисијата на Еулекс доцни со разместувањето на Косово поради потребите на договорот со ОН за реконфигурација на мисијата УНМИК, но додаде оти тоа доцнење "нема да биде драматично".

Косово очекува влез во ЕУ до 2010

Дневник - 10.06.2008

Косово има амбициозен план веќе во 2010 година да и' се приклучи на Европската Унија (ЕУ), изјави косовскиот премиер Хашим Тачи, јави Макфакс.Домашните аналитичари се поделени по изјавта на премиерот. Само чудо би го внело Косово во ЕУ до 2010 година.

Македонија ќе почека?!

Вечер Прес - 10.06.2008

Се очекува нов бран земји кои ќе го признаат независно Косово, меѓу кои може да се најде и Македонија, сметаат српските аналитичари. Се предвидува дека по 15 јуни би можел да порасне бројот од 41 земја кои досега го признаа Косово.

Вооружен напад врз куќата на косовскиот премиер

Вест - 09.06.2008

ПРИШТИНА - Вооружен напад извршен во саботата вечер врз куќата на косовскиот премиер Хашим Тачи, при што никој не е повреден, но е нанесена материјална штета, пренесува косовското радио "КИМ". Нападот е извршен околу 23.15 часот во населбата Драгодан каде се наоѓа куќата на Тачи.

„Атентаторот“ на Хашим Тачи бил обичен крадец

Утрински - 09.06.2008

Уапсеното момче признало дека се обидело да влезе во куќата на Тачи Приштина - Уапсен е Фазли Сејдиу (19), еден од учесниците во нападот врз куќата на косовскиот премиер Хашим Тачи, извршен во петокот вечерта, соопшти портпаролот на косовската полицијата Ветон Елшани.

Питер Фејт не сака паралелни српски институции во Косово

Утрински - 09.06.2008

Косовска Митровица- Цивилниот администратор на Европската унија за Косово Питер Фејт ја оцени како жална најавата за формирање привремено собрание на српскиот народ на Косово. Во интервју за радиото Контакт плус од Косовска Митровица, Фејт изјави дека би било жално на Косово да биде формиран уште ...

Крадецот бил пријавен од татко му

Време - 09.06.2008

УАПСЕН ПРОВАЛНИКОТ ВО КУЌАТА НА ТАЧИ Косовската полиција вчера го уапси 19-годишниот Косовец, кој беше ранет при обидот да провали во куќата на косовскиот премиер Хашим Тачи, откако татко му самиот пријавил во полиција каде се наоѓа неговиот ранет син.

Нападот во домот на премиерот на Косово бил кражба

Дневник - 09.06.2008

Еден маж е уапсен вчера поради обид да влезе во домот на премиерот наКосовоХашим Тачи. Косовската влада го оквалификува инцидентот како „напад“, но според полицијата станува збор за обична кражба. Сметаме дека мотивот е незаконско збогатување, изјави полицискиот портпарол Ветон Елшани.

Од 15 јуни во Косово ќе постојат две меѓународни мисии - УНМИК и ЕУЛЕКС

Канал5 - 09.06.2008

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу денеска изјави дека после 15 јуни во Косово ќе постојат две меѓународни мисии - УНМИК и ЕУЛЕКС. Приштина, 9 јуни (МИА) - Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу денеска изјави дека после 15 јуни во Косово ќе постојат две меѓународни мисии - УНМИК и ЕУЛЕКС.

Демаркацијата чека, но табли има

Време - 09.06.2008

ПРОЦЕСОТ ЗА ОБЕЛЕЖУВАЊЕ СЕ УШТЕ МИРУВА Процесот за разграничување на северната македонска граница, во делот меѓу Косово и Македонија, беше во мирување до завршувањето на изборната кампања во Македонија. Последната средба меѓу двете работни групи за обележување на границата се одржа непосредно пред ...

Сејдиу: И УНМИК и ЕУЛЕКС на Косово

Макфакс - 09.06.2008

Приштина Две меѓународни мисии - УНМИК и ЕУлекс ќе постојат на Косово по 15.јуни, изјави денеска косовскиот претседател Фатмир Сејдиу. Тој, по средбата со премиерот Хашим Тачи, изјави дека двете мисии ќе имаат заеднички пристап во помагањето на косовските институции на “зачувување на ...

Косово отвора девет Амбасади

Макфакс - 09.06.2008

Приштина Косово ќе отвори девет Амбасади, а до именувањето на амбасадорите ќе бидат поставени вршители на должноста. Указот за отворање на Амбасадите вчера го потпиша косовскиот претседател Фатмир Сејдиу, а заменик премиерот на Косово Хајредин Кучи претходно најави дека до крајот на јуни ќе бидат ...

Тачи во прва посета на Тирана

Макфакс - 09.06.2008

Тирана Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска ја започнува својата тридневна прва официјална посета на Албанија, јави дописникот на Макфакс. Тачи, кој синоќа пристигна во албанскиот главен град, денеска ќе има средби со албанското државно раководство, по што се очекува тој да се сретне и со лидерите ...

Бериша-Тачи:Нема обединување меѓу Косово и Албанија

Макфакс - 09.06.2008

Тирана Нема да има обединување меѓу Албанија и Косово, изјавија премиерите на двете земји Сали Бериша и Хашим Тачи. „Албанците никогаш не биле толку блиску и стабилни како што се сега“, изјави косовскиот премиер Тачи и додаде дека тој е против промена на границите со Косово, туку дека се залага за ...

Тачи: Косово во ЕУ во 2010 година

Макфакс - 09.06.2008

Приштина Косово има амбициозен план веќе во 2010 година да и се приклучи на Европската унија (ЕУ), ја пренесува изјавата на косовскиот премиер Хашим Тачи весникот “Коха Диторе“. Одделни аналитичари, како што пренесува весникот, сепак сметаат дека тоа може да се рализира само “ако се случи некое ...

Крадци го "нападнале" Тачи

Вечер Прес - 09.06.2008

Еден маж беше уапсен вчера поради обид да влезе во домот на премиерот на Косово Хашим Тачи, во кој биле само сопругата и синот. Косовската Влада го процени инцидентот како "напад", но според полицијата станува збор за обична кражба.