TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЗНМ ги поддржува предлозите на Ванхојте

Алсат-М - 06.12.2015

Претседателот на Здружението на новинарите го оцени како несериозен повикот на ВМРО-ДПМНЕ упатен до медиумските здруженија и организации да поднесат свои предлози за реформи во медиумската сфера.

Утре уште една рунда од преговорите за медиумите

МКД - 06.12.2015

Работната група составена од членови на четирите политички партии за спроведување на договорот од Пржино утре, заедно со посредникот Питер Ванхојт би требало да ги продолжат преговорите за медиумите.

Дали договорот за медиумите утре ќе ја врати ВМРО-ДПМНЕ на преговарачката маса?

+инфо - 06.12.2015

По неколкудневна пауза, партиските работни група заедно со посредникот Питер Ванхаут утре би требало да ги продолжат преговорите за медиумите. Засега нема никакви сигнали дека има каков било напредок во изнаоѓање заедничко решение за регулирање на ...

Партиите ги продолжуваат разговорите за медиумите

Фокус - 06.12.2015

Преговорите прекинаа откако ВМРО-ДПМНЕ ги оцени предлозите на Ваххојте за неприфатливи и ја напушти преговарачката маса. По неколкудневниот застој на преговорите меѓу четирите најголеми политички партии за медиумите, кои прекинаа откако ВМРО-ДПМНЕ ...

Утре продолжуваат преговорите за медиумите

Локално - 06.12.2015

Здружението на новинарите и синдикатот на новинарите нема да бидат дел од подмолната игра на ВМРО – ДПМНЕ која ги повика новинарските здруженија и невладините организации да достават предлози за реформите во медиумската сфера велат првите луќе на ...

Медиумите послатки од медот

Орбис - 05.12.2015

Скоро еден месец траат преговорите помеѓу четирите најголеми политички партии во земјава на тема медиуми. Конкретните одлуки за новиот изглед на медиумската сфера во Македонија требаше да паднат до 20 ноември, но очигледно работните групи помалку ...

Медиумски реформи или надмудрувања без граници

Deutsche Welle - 04.12.2015

Барањето на ВМРО-ДПМНЕ за предлози од новинарски и граѓански асоцијации за медумската сфера, ги враќа преговорите на почеток. Опозицијата се сомнева дека тоа е обид за инсталирање статус кво Владејачката ВМРО-ДПМНЕ од вчера повторно се врати во ...

Работните групи и денеска не постигнаа договор за медиумите

24 Вести - 04.12.2015

По само неколку часа преговори, преговарачките тимови на партиите си заминаа од Клубот на пратениците, без да ги усогласат ставовите ,за реформи во медиумската сфера. На дневен ред бил законот за МРТВ, а партиите ниту денеска не успеале да постигнат ...

ССНМ го достави Нацрт-Колективниот договор до ВМРО-ДПМНЕ

Утрински - 04.12.2015

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) денеска го достави Нацрт-Колективниот договор за медиумската индустрија до координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски.

ЗНМ: Повикот на ВМРО-ДПМНЕ за нови предлози е опструкција на Ванхауте

Вест - 04.12.2015

Партиите ќе се консултираат за предлогот на посредникот Питер Ванхауте за реформи во медиумите викендов. Во петокот имаше куси разговори за МРТВ, но партиски извори велат дека нема договор за ниту една точка.

ССНМ го достави Нацрт-Колективниот договор до ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 04.12.2015

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) денеска го достави Нацрт – Колективниот договор за медиумската индустрија до координаторот на пратеничката група на ВМРО – ДПМНЕ Илија Димовски.

ОБНОВЕНО Преговорите за медиумите продолжуваат, приближување на ставовите нема

+инфо - 04.12.2015

Денеска во Клубот на пратеници продолжува средбата на работната група, на која претставниците на политичките партии се договараат за реформи во медиумите. Се очекува денеска да се дискутира за реформи во МРТ.

Предлозите од новинарите и медиумите почнаа да стигаат на адреса на ВМРО-ДПМНЕ

Алфа - 04.12.2015

Во ВМРО-ДПМНЕ пристигаат предлози за регулирање на медиумската сфера. По вчерашниот повик од партијата, одредени организации и медиуми ги ставиле на хартија решенијата и ги испратиле до партиското седиште.

ССНМ го достави Нацрт-Колективниот договор до ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 04.12.2015

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) денеска го достави Нацрт – Колективниот договор за медиумската индустрија до координаторот на пратеничката група на ВМРО - ДПМНЕ Илија Димовски.

ССНМ достави свои предлози за реформа во медиумите до ВМРО-ДПМНЕ

Телеграф - 04.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ вчера ги повика новинарските здруженија, невладините организации, организациите на локалните медиуми во наредните денови да дадат свои предлози во врска со законите за коишто се разговара на работната група за реформи во медиумите По ...

ССНМ достави предлог до ВМРО ДПМНЕ

Локално - 04.12.2015

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници ССНМ денеска го достави Нацрт – Колективниот договор за медиумската индустрија до координаторот на пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ Илија Димовски.

ССНМ го достави Нацрт-Колективниот договор до ВМРО-ДПМНЕ

Репортер - 04.12.2015

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) денеска го достави Нацрт – Колективниот договор за медиумската индустрија до координаторот на пратеничката група на ВМРО – ДПМНЕ Илија Димовски.

ССНМ достави предлог до ВМРО ДПМНЕ за медиумските реформи

Либертас - 04.12.2015

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници ССНМ денеска го достави Нацрт – Колективниот договор за медиумската индустрија до координаторот на пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ Илија Димовски.

ССНМ достави предлог за медиумите до ВМРО ДПМНЕ

Нетпрес - 04.12.2015

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници ССНМ денеска го достави Нацрт – Колективниот договор за медиумската индустрија до координаторот на пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ Илија Димовски.

Стевананџија: СДСМ постојано си создава непријатели во Македонија

Press24 - 04.12.2015

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Димитар Стевананџија на вчерашната собраниска седница каде се дискутираше за Извештајот за напредокот на Македонија од Европската Комисија, ги запраша пратениците од СДСМ за кои и какви стандарди тие се залагаат и сакаат да ...

Работните групи се уште без договор за медиумите

Либертас - 04.12.2015

По само неколку часа преговори, преговарачките тимови на партиите си заминаа од Клубот на пратениците, без да ги усогласат ставовите ,за реформи во медиумската сфера. На дневен ред бил законот за МРТВ, а партиите ниту денеска не успеале да постигнат ...

Стевананџија: СДСМ постојано си создава непријатели во Македонија

Нетпрес - 04.12.2015

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Димитар Стевананџија на вчерашната собраниска седница каде се дискутираше за Извештајот за напредокот на Македонија од Европската Комисија, ги запраша пратениците од СДСМ за кои и какви стандарди тие се залагаат и сакаат да ...

ССНМ го достави Нацрт-Колективниот договор до ВМРО-ДПМНЕ

Lider - 04.12.2015

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) денеска го достави Нацрт – Колективниот договор за медиумската индустрија до координаторот на пратеничката група на ВМРО – ДПМНЕ Илија Димовски.

ВМРО-ДПМНЕ бара писмени предлози од новинарските зруженија

Телма - 03.12.2015

Вмро Дпмне ги повика новинарските здруженија, невладините организации,верските заедници, коморите и спортските асоцијации во наредните два до три дена да достават писмени предлози за регулација на медиумската сфера.Сметаат дека политичките партии ...

Преговорите за медиумите завршија без напредок

Телма - 03.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ се врати на преговорите за медиумите. Работните групи денеска расправале како да се реформира Агенцијата надлежна за работата на електронските медиуми и за програмскиот совет на македонската радио телевизија, но денешниот состанок завршил ...

ВМРО-ДПМНЕ бара новинарските здруженија да се вклучат во преговорите

Телма - 03.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ бара од сите новинарски здруженија во земјава преку писмени предлози да се вклучат во преговорите за регулација на медиумската сфера. Предлогот на белгискиот експерт Питер Ванхауте за ВМРО-ДПМНЕ е неприфатлив и хибриден, бидејќи сметаат ...

ДПМНЕ бара став од медиумските здруженија, СДСМ реагира: задоцнета реакција

Нова ТВ - 03.12.2015

Илија Димовски во својство на преговарач од партијата ВМРО-ДПМНЕ, во пресрет на преговорите во Клубот на пратеници, денеска побара од сите здруженија на новинари, асоцијации, невладин сектор, како и регионални здруженија, од синдикатите, верските ...

ВМРО-ДПМНЕ бара предлози за медиумски реформи од еснафот – за СДСМ ова е задоцнета реакција и одолговлекување

Капитал - 03.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ денеска ги повика новинарските здруженија, невладините организации, организациите на локалните медиуми, во наредните денови да дадат свои предлози за реформи во медиумската сфера за кои се преговара во работната група од потписничките на ...

ВМРО-ДПМНЕ ги повика новинарските здруженија да дадат предлози, за СДСМ прифатливо, но задоцнето

Утрински - 03.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ денеска ги повика новинарските здруженија, невладините организации, организациите на локалните медиуми во наредните денови да дадат свои предлози во врска со законите за коишто се разговара на работната група за реформи во медиумите.

И ВМРО-ДПМНЕ бара вклучување на новинарите во преговорите

Утрински - 03.12.2015

Според СДСМ, предлогот е прифатлив, но задоцнет, бидејќи роковите за договор се пробиени ВМРО-ДПМНЕ денеска ги повика новинарските здруженија, невладините организации, организациите на локалните медиуми во наредните денови да дадат свои предлози во ...

И поповите и фудбалерите да кажат предлози за реформи во медиумите

Вест - 03.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ ги повика новинарските здруженија и асоцијации, културни друштва, верски и спортски организации да достават предлози за реформи во медиумите оти не ги прифаќа предложените решенија на меѓупартискиот посредник Питер Ванхауте.

Нема преговори за медиумите

Вест - 03.12.2015

Вчера немаше преговори за медиуми. Кабинетот на меѓупартискиот посредник Питер Ванхауте вели дека очекува работната група на ВМРО-ДПМНЕ да се врати на преговори во најбрзо време за да се договорат реформите во медиумите.

ВМРО-ДПМНЕ се врати на преговорите за медиуми

Алсат-М - 03.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ се врати на преговорите на работната група во која на дневен ред се реформите во медиумската сфера. Од оваа партија побараа од новинарските и медиумските здруженија и други невладини организации во наредните денови да достават свои ...

ВМРО-ДПМНЕ против Ванхауте, ама не кажува зошто

Р.С.Европа - 03.12.2015

Од ВМРО-ДПМНЕ се против, како што велат, експерименти со медиумите, но не кажуваат што точно им е неприфатливо од предлогот на Ванхауте. За СДСМ, пак, предлозите на посредникот се прифатливи.

Поповски: Роковите се пробиени, задоцнет е повикот на ВМРО-ДПМНЕ за новинарските здруженија

МКД - 03.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ не го прифати предлогот на СДСМ за медиумите, новинарите и еснафот да бидат присутни внатре на преговорите и директно да се информираат за она што се случува и со каква динамика се одвиваат преговорите.

Илија Димовски: И новинарските здруженија да се вклучат во преговорите

МКД - 03.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ бара од сите новинарски здруженија во земјава преку писмени предлози да се вклучат во преговорите за регулација на медиумската сфера. Илија Димовски, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ ги повика сите здруженија на новинари, медиумски асоцијации – ...

ВМРО ДПМНЕ бара предлози од новинарските асоцијации за Законот за медиуми

Фокус - 03.12.2015

Димовски: Не се согласуваме со предлозите на Ванхауте. ВМРО-ДПМНЕ ги повика ЗНМ, МАН, ССНМ, Агенцијата за медиуми и сите спортски, културни, верски и други организации што се засегнати од законот за медиуми да достават свој предлог до нив за да може ...

ВМРО-ДПМНЕ бара новинарските здруженија да достават предлози за законот за медиуми

МК News - 03.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ денеска ги повика ЗНМ, МАН, ССНМ, Агенцијата за медиуми и сите спортски, културни, верски и други организации што се засегнати од законот за медиуми да достават свој предлог до нив за да може оваа партија забелешките да ги стави на маса ...

Поповски: ВМРО ДПМНЕ само го одложува спроведувањето на договорот од Пржино

Фокус - 03.12.2015

ВМРО ДПМНЕ требаше да побара предлози од новианрите пред три седмици, не денеска. Роберт Поповски, преговарач за медиуми од СДСМ, предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за изјаснување на новинарските и другите засегнати организации е прифатлив, но смета дека тоа ...

Без напредок заврши денешната средба за медиумите

+инфо - 03.12.2015

Без напредок заврши денешниот состанок на работната група за медиумите, кој го свика белгискиот посредник Питер ван Хауте, обидувајќи се да ги продолжи преговорите за медиумите, кои ВМРО-ДПМНЕ завчера ги напушти без образложение.

Поповски: Предлогот на власта требаше да се случи многу порано

+инфо - 03.12.2015

Роберт Поповски кој е претставник на СДСМ на преговорите со власта во Клубот на пратениците денеска истакна дека предлогот на ВМРО-ДПМНЕ што го изнесоа денеска не да е прифатилив, туку тоа требаше да се случи многу порано.

Нема напредок во преговорите за медиумите

Фокус - 03.12.2015

Откако денеска ВМРО-ДПМНЕ се врати во преговорите за Законот за медиуми и за другите прашања поврзани со медиумскиот систем, на новата средба на политичките партии не беше постигнат напредок по ова прашање.

(ВИДЕО) Поповски: ВМРО-ДПМНЕ одолговлекува за да нема решение за медиумите

А1 On - 03.12.2015

„ВМРО-ДПМНЕ не го прифати предлогот на СДСМ, медиумите, новинарите и еснафот да бидат присутни внатре на преговорите и директно да се информираат за тоа што се случува и со каква динамика се одиваат преговорите.

ВМРО-ДПМНЕ ги повика новинарските здруженија да дадат предлози, за СДСМ прифатливо, но задоцнето

А1 On - 03.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ денеска ги повика новинарските здруженија, невладините организации, организациите на локалните медиуми во наредните денови да дадат свои предлози во врска со законите за коишто се разговара на работната група за реформи во медиумите.

СДСМ НЕ ПОПУШТА: Опозицијата бара високи казни за своите непријатели – медиумите

Телеграф - 03.12.2015

По продолжувањето на преговорите за измени на Законот за медиуми, опозициската партија останува на ставот дека треба да се цензурира медиумскиот простор во Македонија и дека Агенцијата за медиуми треба да одлучува кои новинарски прилози се ...

СПМ: СДСМ во име на демократијата сака медуимите да ги стави под јарем

Телеграф - 03.12.2015

Според СПМ потребно да се применат препораките од ЕУ за либерализација на медиумите, а не да се врши скандалозна и невидена партизација на Агенцијата за медиуми и медиумите Социјалистичката партија на Македонија најостро се спротивставува на ...

Преговори: ВМРО-ДПМНЕ бара предлози од медиумите, СДСМ одбива

Сител - 03.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ бара вклучување на новинарските здруженија, и медиумите во преговорите за подобрување на медиумската клима. Пратеникот Илија Димовски побара здруженијата во следните 2-3 дена да достават писмени предлози со решенија.

ВМРО-ДПМНЕ се врати на преговарачката маса

Фактор - 03.12.2015

Владејачката партија денеска се врати на преговорите со предлог-решенија за медиумската сфера. Од ВМРО-ДПМНЕ ги повикаа новинарските здруженија, невладиниот сектор другите заинтересирани да достават свои предлози за медиумите.

СПМ: СДСМ го покажа своето апсолутистичко лице

Сител - 03.12.2015

Социјалистичката партија на Македонија е против предложениот Закон за изменување и дополнување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, предложен од страна на опозицискиот СДСМ, и го осудува овој, како што посочуваат од партијата, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Новинарските здруженија да достават предлози за медиумите

Канал5 - 03.12.2015

ВМРО ДПМНЕ ги повика сите здруженија на новинари, ЗНМ, МАН, асоцијациите на медиумите и останати невладини организации во следните два до три дена да дадат своите предлози за тоа како во иднина да се регулира медиумската сфера.

ВМРО ДПМНЕ ќе преговара за медиумите, бара новинарскиот еснаф да достави предлози

Локално - 03.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ се врати на преговорите на работната група во која на дневен ред се реформите во медиумската сфера. Од оваа партија побараа од новинарските и медиумските здруженија и други невладини организации во наредните денови да достават свои ...

ВМРО-ДПМНЕ бара новинарските здруженија да достават предлози за законот за медиуми

Локално - 03.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ денеска ги повика ЗНМ, МАН, ССНМ, Агенцијата за медиуми и сите спортски, културни, верски и други организации што се засегнати од Законот за медиуми да достават свој предлог до нив за да може оваа партија забелешките да ги стави на маса ...

Македонија нема да биде есперимент за медиумска регулатива

Вечер - 03.12.2015

Она што беше предложено од г. Ванхауте не може да се најде во ниту еден закон од ЕУ. Затоа владејачката партија предлага и стои на тој предлог дека најдобро решение е да се пронајде еден од тие 20 и неколку примери на држави и да се преземе за да ...

Димовски: Не се согласуваме со предлозите на Ванхауте, ги нема во ниту еден европски закон

Либертас - 03.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ денеска ги повика ЗНМ, МАН, ССНМ, Агенцијата за медиуми и сите спортски, културни, верски и други организации што се засегнати од законот за медиуми да достават свој предлог до нив за да може оваа партија забелешките да ги стави на маса ...

СПМ: СДСМ во име на демократијата сака медиумите да ги стави под јарем

Република - 03.12.2015

Социјалистичката партија на Македонија најостро се спротивставува на предложениот Закон за изменување и дополнување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, предложен од страна на опозицискиот СДСМ, и најостро го осудува овој ...

СДСМ не се откажува од високите казни за медиумите

Република - 03.12.2015

Опозиционата СДСМ не се откажува од ставот за казнување на медиумите. По продолжувањето на преговорите за измени на Законот за медиуми, опозициската партија останува на своето дека треба да се цензурира медиумскиот простор во Македонија и дека ...

(ВИДЕО) Поповски: ВМРО-ДПМНЕ одолговлекува за да нема решение за медиумите

Либертас - 03.12.2015

Прес конференција на Роберт Поповски, дел од преговарачкиот тим на СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не го прифати предлогот на СДСМ, медиумите, новинарите и еснафот да бидат присутни внатре на преговорите и директно да се информираат за тоа што се случува и со ...

ВМРО-ДПМНЕ: Новинарските здруженија да дадат предлози, СДСМ- задоцнето

Репортер - 03.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ денеска ги повика новинарските здруженија, невладините организации, организациите на локалните медиуми во наредните денови да дадат свои предлози во врска со законите за коишто се разговара на работната група за реформи во медиумите.

СДСМ не отстапува, упорно бара високи казни за своите непријатели – медиумите

Нетпрес - 03.12.2015

СДСМ не се откажува од казнување на медиумите. По продолжувањето на преговорите за измени на Законот за медиуми, опозициската партија останува на ставот дека треба да се цензурира медиумскиот простор во Македонија и дека Агенцијата за медиуми треба ...

Димовски: Нема да прифатиме никакви закони кои што ќе значат зголемување за казните на медиумите

Денешен - 03.12.2015

Во следните 2-3 дена бараме од МАН, ЗНМ, од Асоцијацијата на медиуми, од Асоцијацијата на локални и регионални медиуми и од сите здруженија на граѓани од сите претставници на цивилниот сектор, писмено да достават до нас свои предлози што е тоа што ...

Поповски:  ВМРО-ДПМНЕ го одложува договарањето

Либертас - 03.12.2015

За Роберт Поповски, преговарач за медиуми од СДСМ, предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за изјаснување на новинарските и другите засегнати организации е прифатлив, но смета дека тоа требало владејачкатта партија да го направи пред две-три недели.

Преговорите за медиумите и денеска завршија без напредок

Либертас - 03.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ се врати на преговорите за медиумите. Работните групи денеска расправале како да се реформира Агенцијата надлежна за работата на електронските медиуми и за програмскиот совет на македонската радио телевизија, но денешниот состанок завршил ...

ВМРО-ДПМНЕ се врати на преговорите за медиуми

Бриф - 03.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ се врати на преговорите на работната група во која на дневен ред се реформите во медиумската сфера. Од оваа партија побараа од новинарските и медиумските здруженија и други невладини организации во наредните денови да достават свои ...

Димовски: Здруженијата да дадат свои предлози за законот за медиуми

Нетпрес - 03.12.2015

Членот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски денеска повика сите медиумски здруженија, регионални, национални и локални претставници на медиумите, како и граѓанските здруженија, наредниве денови да поднесат писмени предлози и концепти ...

СДСМ не попушта: Опозицијата бара високи казни за своите непријатели - медиумите

Press24 - 03.12.2015

СДСМ не се откажува од казнување на медиумите. По продолжувањето на преговорите за измени на Законот за медиуми, опозициската партија останува на ставот дека треба да се цензурира медиумскиот простор во Македонија и дека Агенцијата за медиуми треба ...

Димовски: Здруженијата да дадат свои предлози за законот за медиуми

Press24 - 03.12.2015

Во следните 2-3 дена бараме од МАН, ЗНМ, од Асоцијацијата на медиуми, од Асоцијацијата на локални и регионални медиуми и од сите здруженија на граѓани од сите претставници на цивилниот сектор, писмено да достават до нас свои предлози што е тоа што ...

Предлози за регулирање на медиумската сфера

МРТ - 03.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ со предлог – најголемите новинарски здруженија, синдикати, цивилното општество да достават свои предлози за регулирање на медиумската сфера. СДСМ го поддржува предлогот и вели дека тоа требало да се случи многу порано.

Нема да дозволиме поголеми казни за медиумите а Македонија да биде експеримент

Вечер - 03.12.2015

Пратеникот на владеачката партија, ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски кој е дел од преговарачкиот тим за точките од договорот од Пржино денеска, во име на неговата партија, побара од сите општествени чинители кои се вклучени во јавната сфера да достават ...

СДСМ прифати предлозите за медиумите да стигнат од еснафот

Дневник - 03.12.2015

Kатерина Нешкова По катастрофалната изјава на лидерот на СДСМ Зоран Заев дека „Дневник“ и четири национални телевизии: МРТ, „Сител“, „Алфа“, „Kанал 5“ се најголемите политички непријатели на опозицијата, под притисок на јавноста и меѓународни ...

Димовски: Политичките партии сами по себе не се доволни во градење на еден здрав и одредлив систем и концепт за развој ...

Пулс24 - 03.12.2015

Би сакал официјално во име на ВМРО-ДПМНЕ денска да побарам од сите здруженија на новинари, од ЗНМ, од МАН од акоцијациите на медиуми дали национални, регионални, локални од сите претставници на цивилното општество кои што имаат интерес од оваа тема ...

Соопштение-Социјалистичка партија на Македонија

Пулс24 - 03.12.2015

Социјалистичката партија на Македонија не е изненадена од развојот на настаните поврзани со таканаречените преговори во делот на пакетот кој се однесува на работата на медиумите. Социјалистичката партија на Македонија најостро се спротивставува на ...

ВМРО-ДПМНЕ ги повика новинарските здруженија да дадат предлози, за СДСМ прифатливо, но задоцнето

Lider - 03.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ денеска ги повика новинарските здруженија, невладините организации, организациите на локалните медиуми во наредните денови да дадат свои предлози во врска со законите за коишто се разговара на работната група за реформи во медиумите.

Груевски: Преговарачот е платен за да ја подобрува атмосферата, а не да ја влошува

Телма - 02.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ сака да остане во партиските преговори за медиуми, тоа наујдобро го знае преговарачот и „би апелирал до него да не ја влашува ситуацијата, туку да работи на подобрување на атмосферата во прегорачакиот процес, затоа што за тоа е платен,“ ...

Медиумите станаа „свилен гајтан“ за Договорот од Пржино

Deutsche Welle - 02.12.2015

Медиумските реформи се злоупотребени за тешка политизација и ако тоа не се запре, загрозени се и реформите и спроведувањето на Договорот од Пржино, предупредуваат експерти Главниот резултат кој треба да произлезе од преговорите е слободата на ...

Преговорите за медиумите на тенок лед

Утрински - 02.12.2015

Преговорите за регулирање на медиумската сфера се во мирување откако вчера ВМРО-ДПМНЕ ја напушти преговарачката маса. Посредникот Ванхауте изрази надеж дека нејзините претставници ќе се вратат брзо.

Денеска нема работна група за медиумите – од ВМРО-ДПМНЕ не откриваат дали ќе се вратат во преговорите

Капитал - 02.12.2015

Денеска ќе нема средба на работната група во која се преговара за медиумската реформа, иако олеснувачот Питер Ванхауте вчера изрази надеж дека ВМРО-ДПМНЕ брзо ќе се врати во преговорите. Владејачката партија на вчерашната средба ги напушти ...

Груевски: Ванхојт е платен за да ја подобрува атмосферата, а не да ја влошува

МКД - 02.12.2015

Би апелирал до преговарачот за спроведување на договорот од Пржино да не ја влашува ситуацијата, туку да работи на подобрување на атмосферата во прегорачакиот процес. За тоа е платен, одговори денеска премиерот Никола Груевски на прашањето зошто ...

ВМРО-ДПМНЕ ги напушти преговорите за медиумите

Тера - 02.12.2015

Преговарачкиот тим на ВМРО-ДПМНЕ попладнево ја напуштил средбата на работната група. Од канцеларијата на посредникот Ванхауте информираат дека преговорите денеска биле прекинати откако, претставниците на владејачката партија си заминале поради ...

Груевски: Ванхојт е платен за да ја подобрува атмосферата, а не да ја влошува

+инфо - 02.12.2015

Би апелирал до преговарачот за спроведување на договорот од Пржино да не ја влашува ситуацијата, туку да работи на подобрување на атмосферата во прегорачакиот процес. За тоа е платен, одговори денеска премиерот Никола Груевски на прашањето зошто ...

Груевски: Ванхoјте не зема пари за да го влошува преговарачкиот амбиент

Фокус - 02.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ сака да остане во преговорите за медиумската сфера, истакна премиерот. Преговарачот за спроведување на договорот од Пржино да не ја влoшува ситуацијата, туку да работи на подобрување на атмосферата во прегорачакиот процес, бидејќи за тоа ...

Селмани: Партиите сакаат да ја задржат контролата врз медиумите

Фокус - 02.12.2015

Претседателот на Здружението на новинари, Насер Селмани, денеска рече дека ЗНМ не е во војна ниту со СДСМ, ниту со некој друг и нагласи дека нивните предлози за вистински реформи на медиумскиот систем не и се допаѓаат на опозициската партија.

СДСМ: Зошто претседателот на ЗНМ веќе не бара новинарите да преговараат?

Локално - 02.12.2015

На претседателот на ЗНМ би требало да му биде јасно зошто се водат преговори за регулација на работата на медиумите. Наместо принципиелно да ги застапува интересите на новинарската заедница во преговорите, претседателот на ЗНМ си дозволува да дава ...

Латас, Богатинова, Чашуле и Ратајковси се навредиле од Заев?!

Локално - 02.12.2015

Уредниците на телевизиите кои ја поддржуваат владината политика, Канал 5, Сител, МРТ и Алфа како и на дневниот весник „Дневник“ со писмено обраќање побарале ВМРО-ДПМНЕ да ги напушти преговорите за медиумите.

DW: Медиумите станаа „свилен гајтан“ за Договорот од Пржино

Локално - 02.12.2015

Медиумските реформи се злоупотребени за тешка политизација и ако тоа не се запре, загрозени се и реформите и спроведувањето на Договорот од Пржино, предупредуваат експерти за Дојче Веле. Главниот резултат кој треба да произлезе од преговорите е ...

Според Груевски, Ванхауте ги “кавгал” партиите, a пари земал за да ги мири…

Локално - 02.12.2015

Премиерот Груевски денеска се произнесе за напуштањето на ВМРО-ДПМНЕ на преговорите за медиумите. “ВМРО-ДПМНЕ сака да остане во партиските преговори за медиуми, тоа наујдобро го знае преговарачот и „би апелирал до него да не ја влашува ситуацијата, ...

Преговорите за медиумите не продолжуваат, се чека Ванхауте да ги свика учесниците

Локално - 02.12.2015

Преговорите на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино за проблемите во медиумите денеска нема да продолжат, откако ВМРО-ДПМНЕ вчера ја напушти средбата во Клубот на пратениците во Скопје, дознава „Мета“.

Селмани: СДСМ предлага решенија што водат кон поголема партизација и политизација

Локално - 02.12.2015

Здружението на новинари на Македонија не е во војна со никого. Проблемот на СДСМ е што не им се допаѓаат предлозите на ЗНМ за вистински реформи на медиумскиот систем, вели претседателот на новинарското здружение, Насер Селмани, на прашањето дали ...

МЕДИУМИТЕ ТРН ВО ОКО НА ПОЛИТИЧАРИТЕ: Наместо решение, добивме криза во преговорите за медиумите

Репортер - 06.12.2015

По паузата за викенд на преговарачите на политичките партии за медиумите, утре се очекува разговорите за оваа проблематика да продолжат во Клубот на пратеници во Скопје. Политичките партии, пак, и минатата недела не успеаја да се договорат за ...

Медиумите станаа „свилен гајтан“ за Договорот од Пржино

Либертас - 02.12.2015

Главниот резултат кој треба да произлезе од преговорите е слободата на медиумите, порача Европската Комисија, откако владејачката ВМРО-ДПМНЕ вчера попладне ги напушти преговорите за медиумските реформи и го обвини опозицискиот СДСМ за „фашизам и ...

Ван Хут не е платен да ја влошува состојбата, туку да ја подобри

Дневник - 02.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ сака да остане во партиските преговори за медиуми, тоа најдобро го знае преговарачот. За нас е прифатливо какво било решение за медиумите, кое е содржано во европските закони. Но, не прифаќаме хибридни решенија.

ВМРО -ДПМНЕ ги напушти преговорите за медиумите

Телма - 01.12.2015

Политичките преговори за медиумите во ќор сокак. Претставниците на ВМРО ДПМНЕ попладнево, кусо време по почетокот на работниот состанок, го напуштиле Клубот на пратениците. Од тимот на посредникот Питер Ванхауте информираат дека причина за ваквиот ...

Дел од медиумите бараат прекинување на преговорите по изјавата на Заев

Нова ТВ - 01.12.2015

Телевизиите Канал 5, Сител, Алфа, МРТВ и весникот Дневник денеска побараа средба со амбасадорите кои учествуваат во преговарачкиот процес. Уредниците на медиумите побараа и прекин на преговорите за медиумите се додека раководството на СДСМ ја ...

Ванхауте за НОВА: Се надевам дека ВМРО-ДПМНЕ ќе се вратат на преговарачката маса

Нова ТВ - 01.12.2015

Набрзо по започнувањето, ВМРО-ДПМНЕ денеска ги напуштиле преговорите за регулација на работата на медиумите, коишто се одвиваат со меѓународно посредништво, соопшти Социјалдемократскиот сојуз.

ВМРО-ДПМНЕ ги напушти преговорите

24 Вести - 01.12.2015

Според последните инфромации од Клубот на пратеници, ВМРО-ДПМНЕ ги напушти преговорите. Неофицијално, ова се случило поради несогласувања со Ванхауте. Претходно, од СДСМ соопштија дека се согласуваат со дел од ...

Ванхауте: Се надевам дека ВМРО-ДПМНЕ ќе се врати на преговарачката маса

24 Вести - 01.12.2015

Се надевам дека ВМРО-ДПМНЕ ќе се врати на преговарачката маса, вели посредникот Питер Ванхауте по напуштањето на преговорите од страна на ВМРО-ДПМНЕ. - Ние веќе неколку недели се обидуваме да најдеме договор за ова прашање, но нема напредок меѓу ...

ВМРО-ДПМНЕ ги напушти преговорите за медиумите

24 Вести - 01.12.2015

Преговарачкиот тим на ВМРО-ДПМНЕ попладнево ја напуштил средбата на работната група. Од канцеларијата на посредникот Ванхауте информираат дека преговорите денеска биле прекинати откако, претставниците на владејачката партија си заминале поради ...

Канал 5, Сител, Алфа, МРТВ и Дневник бараат прекин на преговорите

Утрински - 01.12.2015

Телевизиите Канал 5, Сител, Алфа, МРТВ и весникот „Дневник“ побараа средба со амбасадорите кои учествуваат во преговарачкиот процес откако денеска лидерот на СДСМ Зоран Заев ги нарече овие медиуми најголеми политички противници.

ВМРО ДПМНЕ ги напушти преговорите за медиумите

Р.С.Европа - 01.12.2015

СДСМ соопшти денеска дека претставниците на ВМРО ДПМНЕ денеска ги напуштиле разговорите за медиумите во Клубот на пратеници. Според СДСМ, ВМРО ДПМНЕ продолжува со стратегијата на одолговлекување и непочитување на обврските превземени со Договорот од ...

Медиуми бараат прекинување на преговорите по изјавата на Заев

Р.С.Европа - 01.12.2015

Телевизиите Канал 5, Сител, Алфа, МРТВ и весникот Дневник денеска побараа средба со амбасадорите кои учествуваат во преговарачкиот процес. Уредниците на медиумите побараа и прекин на преговорите за медиумите се додека раководството на СДСМ ја ...

ВМРО-ДПМНЕ ги напушти преговорите за медиумите, Ванхојт очекува да се вратат, СДСМ смета се избегнува договореното

МКД - 01.12.2015

Набргу по почнувањето, претставниците на ВМРО-ДПМНЕ денеска ги напуштиле преговорите за реформите во медиумската сфера. Од канцеларијата на олеснувачот Питер Ванхојт информираат дека преговорите денеска биле прекинати откако, претставниците на ...

Уредниците на Сител, Алфа, Канал 5, МРТ и Дневник бараат прекин на преговорите за медиуми и средба со амбасадори

МКД - 01.12.2015

Главните и одговорни уредници на телевизиите Сител, Алфа, Канал 5, МРТ и весникот Дневник преку заедничко потпишано соопштение бараат да се сретнат со амбасадорите во преговарачкиот процес.

СДСМ: Зошто претседателот на ЗНМ не инсистира повеќе новинарите да бидат вклучени во преговорите?

Фокус - 01.12.2015

Според СДСМ, на претседателот на ЗНМ, Насер Селмани, требало да му биде јасно дека преговорите за медиумите меѓу политичките партии се водат поради катастрофалната состојба во медимите и диктатот на власта врз голем дел од нив.

ВМРО-ДПМНЕ ги напушти преговорите за медиумите

+инфо - 01.12.2015

Набрзо по започнувањето, ВМРО-ДПМНЕ денеска ги напушти преговорите за регулација на работата на медиумите, коишто се одвиваат со меѓународно посредништво, соопшти СДСМ. „ВМРО-ДПМНЕ продолжува со стратегијата на одолговлекување и непочитување на ...

СДСМ: Зошто претседателот на ЗНМ веќе не бара новинарите да преговараат?

+инфо - 01.12.2015

На претседателот на ЗНМ би требало да му биде јасно зошто се водат преговори за регулација на работата на медиумите. Наместо принципиелно да ги застапува интересите на новинарската заедница во преговорите, претседателот на ЗНМ си дозволува да дава ...

Уредниците на провладините телевизии побарале ВМРО-ДПМНЕ да ги напушти преговорите

+инфо - 01.12.2015

Уредниците на провладините телевизии Канал 5, Сител и Алфа и на дневниот весник „Дневник“ со писмено обраќање побарале ВМРО-ДПМНЕ да ги напушти преговорите за медиумите. Ево го тоа ...

Сител, Канал 5 и Алфа повикаа ВМРО-ДПМНЕ да не преговара се додека е ова раководство на СДСМ

А1 On - 01.12.2015

Уредниците на телевизиите кои ја поддржуваат владината политика, Канал 5, Сител и Алфа како и на дневниот весник „Дневник“ со писмено обраќање побарале ВМРО-ДПМНЕ да ги напушти преговорите за медиумите.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ги напушти преговорите за медиумите

А1 On - 01.12.2015

„Набрзо по започнувањето, ВМРО-ДПМНЕ денеска ги напушти преговорите за регулација на работата на медиумите, коишто се одвиваат со меѓународно посредништво. ВМРО-ДПМНЕ продолжува со стратегијата на одолговлекување и непочитување на обврските ...

ВМРО-ДПМНЕ ги напушти преговорите откако тоа го побараа уредниците на МРТ, Сител и Канал 5

Фокус - 01.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ предмалку ги напушти преговорите кои се однесуваа на Законот за медиуми, како и за други прашања поврзани со медиумските слободи. ВМРО-ДПМНЕ предмалку ги напушти преговорите кои се однесуваа на Законот за медиуми, како и за други прашања ...

СДСМ: Катастрофалната состојба со слободата на медиумите е причина за преговарачкиот процес

А1 On - 01.12.2015

„Катастрофалната состојба во медимите и диктатот на власта врз голем дел од медиумите во Македонија е причина за преговарачкиот процес за регулација на работата на медиумите, со меѓународно посредништво.

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да дозволиме фашизам во Македонија

Алфа - 01.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ доцна попладнево ги напушти преговорите во Клубот на пратеници каде деновиве се разговара за законската регулатива за медиумите ВМРО-ДПМНЕ доцна попладнево ги напушти преговорите во Клубот на пратеници каде деновиве се разговара за ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ги напушти разговорите за медиуми

Канал5 - 01.12.2015

СДСМ соопшти дека претставниците на ВМРО-ДПМНЕ денеска ги напуштила разговорите за медиумите во Клубот на пратениците. - Набрзо по започнувањето, ВМРО-ДПМНЕ денеска ги напушти преговорите за регулација на работата на медиумите, коишто се одвиваат со ...

МЕДИУМИТЕ ОДГОВОРИЈА: Прекин на преговорите додека раководството на СДСМ не се повлече

Телеграф - 01.12.2015

Телевизиите Канал 5, Сител, Алфа, МРТВ и весникот „Дневник“ побараа средба со амбасадорите кои учествуваат во преговарачкиот процес Телевизиите Канал 5, Сител, Алфа, МРТВ и весникот „Дневник“ побараа средба со амбасадорите кои учествуваат во ...

Сител, Канал5, Алфа, МРТ и Дневник побараа прекин на преговорите

За Се - 01.12.2015

Уредниците на телевизиите, Канал 5, Сител, МРТ и Алфа како и на дневниот весник „Дневник“ со писмено обраќање побарале да се прекинат преговорите за медиумите. Во обраќањето, телевизиите заземаат став дека се додека луѓето кои раководат со СДСМ се ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ги напушти преговорите за медиумите

Локално - 01.12.2015

„Набрзо по започнувањето, ВМРО-ДПМНЕ денеска ги напушти преговорите за регулација на работата на медиумите, коишто се одвиваат со меѓународно посредништво. ВМРО-ДПМНЕ продолжува со стратегијата на одолговлекување и непочитување на обврските ...

Канал 5, Сител, Алфа, МРТВ и „Дневник“ бараат прекин на преговорите за медиумите

Локално - 01.12.2015

Телевизиите Канал 5, Сител, Алфа, МРТВ и весникот „Дневник“ побараа средба со амбасадорите кои учествуваат во преговарачкиот процес откако денеска лидерот на СДСМ Зоран Заев ги нарече овие медиуми најголеми политички противници.

Стравот од Синдикатот доаѓа од неговата сила

Локално - 01.12.2015

Самостојниот синдикат на новинарите на Македонија, ги ПОВИКУВА сите медиумски работници кои се загрижени за својата иднина, стравуваат за своите работни места или од политички реваншизам и одмазда, да се зачленат во ССНМ.

ВМРО-ДПМНЕ ги напушти преговорите за медиумите, Ванхауте ги чека да се вратат

Локално - 01.12.2015

Набрзо по започнувањето, ВМРО-ДПМНЕ денеска ги напуштиле преговорите за регулација на работата на медиумите. Од информации блиски до преговарачките групи дознаваме дека партијата на власт ги напуштила преговорите, затоа што некои од работите кои ги ...

ВМРО ДПМНЕ ги напушти преговорите за регулација на медиумите

Бриф - 01.12.2015

Набрзо по започнувањето, ВМРО-ДПМНЕ денеска ги напушти преговорите за регулација на работата на медиумите, коишто се одвиваат со меѓународно посредништво, се наведува во соопштението на СДСМ.

СДСМ: Зошто претседателот на ЗНМ веќе не бара новинарите да преговараат?

Бриф - 01.12.2015

На претседателот на ЗНМ би требало да му биде јасно зошто се водат преговори за регулација на работата на медиумите. Наместо принципиелно да ги застапува интересите на новинарската заедница во преговорите, претседателот на ЗНМ си дозволува да дава ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ги напушти преговорите за медиумите

Репортер - 01.12.2015

„Набрзо по започнувањето, ВМРО-ДПМНЕ денеска ги напушти преговорите за регулација на работата на медиумите, коишто се одвиваат со меѓународно посредништво. ВМРО-ДПМНЕ продолжува со стратегијата на одолговлекување и непочитување на обврските ...

Хаос на Бихаќка: СДСМ удри и по ЗНМ - Селмани работи против новинарите

Press24 - 01.12.2015

СДСМ удри и по претседателот на ЗНМ Насер Селмани. Во првата прилика кога опизициската партија се најде под критика од здружението на новинари кое важи за блиско до неа почна со дрва и камења да фрла по неговиот претседател.

Латас, Богатинова, Чашуле и Ратајковси се навредиле од Заев?!

Либертас - 01.12.2015

Уредниците на телевизиите кои ја поддржуваат владината политика, Канал 5, Сител, МРТ и Алфа како и на дневниот весник „Дневник“ со писмено обраќање побарале ВМРО-ДПМНЕ да ги напушти преговорите за медиумите.

СДСМ: Катастрофалната состојба со слободата на медиумите е причина за преговарачкиот процес

Репортер - 01.12.2015

„Катастрофалната состојба во медимите и диктатот на власта врз голем дел од медиумите во Македонија е причина за преговарачкиот процес за регулација на работата на медиумите, со меѓународно посредништво.

Латас, Богатинова, Чашуле … бараат ВМРО-ДПМНЕ да ги напушти преговорите

Бриф - 01.12.2015

Уредниците на провладините телевизии Канал 5, Сител и Алфа и на дневниот весник „Дневник“ со писмено обраќање побарале ВМРО-ДПМНЕ да ги напушти преговорите за ...

Сител, Канал 5 и Алфа повикаа ВМРО-ДПМНЕ да не преговара се додека е ова раководство на СДСМ

Репортер - 01.12.2015

Уредниците на телевизиите кои ја поддржуваат владината политика, Канал 5, Сител и Алфа како и на дневниот весник „Дневник“ со писмено обраќање побарале ВМРО-ДПМНЕ да ги напушти преговорите за медиумите.

(ВИДЕО) Телма: Политичките преговори за медиумите во ќор сокак, ВМРО ги напушти

Репортер - 01.12.2015

Политичките преговори за медиумите во ќор сокак. Претставниците на ВМРО ДПМНЕ попладнево, кусо време по почетокот на работниот состанок, го напуштиле Клубот на пратениците. Од тимот на посредникот Питер Ванхауте информираат дека причина за ваквиот ...

Ванхауте: Ја разбирам лутината и фрустрацијата на ВМРО-ДПМНЕ, но се договоривме на прифаќање на европски стандарди

Либертас - 01.12.2015

Дека владејачката партија ја напуштила преговарачката маса потврдил за Нова и белгискиот посредник во преговорите Питер Ванхауте. Тој вели дека сите треба да ги прифатат договорените европски стандарди кои се однесуваат на медиумите.

ВМРО-ДПМНЕ ги напушти преговорите за медиумите

Вечер - 01.12.2015

Потенцираат дека за нив е неприфатливо, Македонија да биде експеримент, туку ќе инсистираат на решенија кои веќе се применуваат во Европа Преговарачкиот тим на ВМРО-ДПМНЕ попладнево ја напуштил средбата на работната група.

Медиумите кои ги прозва Заев бараат прекин на преговорите за Законот

Макфакс - 01.12.2015

Главните уредници на петте медиуми, коишто челникот на опозицискиот СДСМ Зоран Заев претходно во вторникот ги нарече „најголеми политички противници“, оценувајќи ја неговата изјава за „груб напад“ бараат веднаш да прекинат преговорите за Законот за ...

Канал 5, Сител, Алфа, МРТВ и „Дневник“ бараат прекин на преговорите за медиумите

Lider - 01.12.2015

Телевизиите Канал 5, Сител, Алфа, МРТВ и весникот „Дневник“ побараа средба со амбасадорите кои учествуваат во преговарачкиот процес откако денеска лидерот на СДСМ Зоран Заев ги нарече овие медиуми најголеми политички противници.

СДСМ ќе побара преставници на медиумите да бидат вклучени во преговорите

Телма - 30.11.2015

Преговарачкиот тим СДСМ ќе предложи претставници на медиумите и новинарските организации и здруженија да бидат дел од преговорите кои се однесуваат на прашања за медиумската сфера произлезени од договорот во Пржино.

Медиумите во вкрстен оган меѓу власта и опозицијата

Deutsche Welle - 30.11.2015

Партиите јавно не соопштија што понудиле на преговарачката маса, а дел од нивните реакции само ја дополнуваат општата конфузија по прашањето за медиумските реформи во Македонија. Работната група денеска се очекува да ги продолжи разговорите за ...

СДСМ бара новинарскиот еснаф да се вклучи во преговорите

Нова ТВ - 30.11.2015

Продолжуваат партиските препукувања за тоа кој повеќе се залага за демократизација и објективно известување на медиумите. Додека течат преговорите на работната група околу Законот за медиуми, СДСМ вели дека ќе побара новинарскиот еснаф директно, да ...

Подготвена нацрт верзија на Колективниот договор од Синдикатот на новинари и медиумски работници

24 Вести - 30.11.2015

Платите, работно време, начинот на напредување, изборот на уредници, правото на слободно и професионално работење се само дел од барањата опфатени во нацрт верзијата на Колективниот договор подготвен од Синдикатот на новинари и медиумски работници.

За новинарите почетници 320 евра плата

Утрински - 30.11.2015

Синдикатот на новинари подготви Колективен договор со кој првпат се регулираат правата на медиумските работници и на менаџментот Почетната плата за новинари и за други медиумски работници ќе биде двојно поголема од минималната плата на ниво на ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се согласија новинарите да бидат дел од разговорите, Ванхојт со свои предлози за медиумите

МКД - 30.11.2015

По минатонеделните несогласувања, од денеска и ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ наеднаш се согласија околу тоа дека и новинарските здруженија и синдикати треба учествуваат во разговрите за измените во Законот за медиуми.

(ВИДЕО) Чаусидис: Уценети новинари не можат да бидат професионални, мора да има колективен договор

А1 On - 30.11.2015

Најмалата плата за новинарите да биде колку што е државниот просек – околу 20 000 денари, да се плаќа и времето што новинарите, снимателите, фоторепортерите и другите вработени во медиумите, го работат надвор од работните часови, редакциите да се ...

(ВИДЕО) СДСМ ќе бара новинарите и невладините да присуствуваат на преговорите за да се види која партија за што се ...

А1 On - 30.11.2015

СДСМ ќе побара новинарите и невладините организации да можат да присуствуваат на преговорите за реформите во медиумската сфера. Целта е, како што велат, јавноста да се увери која партија за што се залага по шпекулациите кои веќе се шират во одредени ...

СДСМ ќе бара новинарските здруженија да учествуваат во партиските преговори за медиумите (ВИДЕО)

+инфо - 30.11.2015

СДСМ ќе побара медиумите и невладините организации да се вклучат во процесот на преговори што ги води работната група, а во моментот таа работи токму на реформи во медиумите. Како што рече претставникот на СДСМ во преговорите, Роберт Поповски, овој ...

(ВИДЕО) ВМРО ДПМНЕ без конкретен одговор дали ќе прифати новинарите да присуствуваат на преговорите за медиумите

А1 On - 30.11.2015

Илија Димовски, претставникот на ВМРО-ДПМНЕ во преговорите во Клубот на пратеници, без конкретен одговор дали неговата партија ќе го прифати предлогот на СДСМ, новинарите, невладините и новинарските здруженија да бидат дел од преговорите и го обвини ...

Казни, затворања, цензура – што им подготвува СДСМ на новинарите?

Алфа - 30.11.2015

Астрономски казни, затворање медиуми, партиска цензура - СДСМ индиректно призна што им подготвува на новинарите. Наспроти скандалозните предлози на СДСМ за казнување и затворање на медиуми, ВМРО-ДПМНЕ инсистира на либерализација, стандардизација и ...

СДСМ бара новинарите да се вклучат во преговорите, ДПМНЕ сака да остане истиот формат

Фокус - 30.11.2015

За овој предлог, претставникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, не кажа точно дали тие би поддржале вклучување на новинарите во преговорите или не, но обвини дека СДСМ е дволична и едно зборува на затворените средби, а друго пред јавноста.

ССНМ: Системско решавање на проблемите, ќе се лобира за Колективен договор

Телеграф - 30.11.2015

Со Колективниот договор за новинари и медиумски работици, како што беше посочено, ССНМ влегува во процес на лобирање кај носителите на јавните политики за потребата од системско решавање на проблемите во медиумскиот сектор Синдикатот на новинарите и ...

РАБОТНИ ГРУПИ: Партиите ги кажаа своите позиции за медиумите

Телеграф - 30.11.2015

Партиите ги кажаа своите ставови поврзани со предлозите кои се однесуваат на прашањата од медиумската сфера. Попладнево на брифинг со новинарите и европскиот претставник Питер Ванхауте треба да презентира до каде е усогласувањето на ставовите во ...

ВМРО-ДПМНЕ контра предлозите на СДСМ за целосна партизација на медиумите

Сител - 30.11.2015

Со дијаметрално спротивставени ставови партиите преговараат за регулирање на медиумската сфера. СДСМ потврди дека останува на своите предлози со кои се воведува целосна партизација и тоталитаризам во медиумите.

СДСМ ќе бара преставници на медиумите да бидат вклучени во преговорите

Телеграф - 30.11.2015

Новинарите, медиумите, невладините организации и јавноста треба да се дел од преговарачкиот процес и таму да се види кој за што се залага, изјави Роберт Поповски, дел од преговарачкиот тим на СДСМ Преговарачкиот тим СДСМ ќе предложи претставници на ...

Ванхојте го презентираше предлогот за реформи во медиумската сфера

Канал5 - 30.11.2015

Посредник во преговорите меѓу четирите политички партии Питер Ванхојте презентираше предлог на меѓународната заедница за реформи во медиумската сфера. Предлогот на Ванхојтер се однесува на функционирањето на Агенцијата за медиуми, МРТВ и ...

ССНМ: На политичарите не им е грижа за новинарите, колективен договор до враќање на достоинството на професијата

Локално - 30.11.2015

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) подготви Колективен договор за системско решавање на проблемите во медиумската индустрија. Договорот предвидува регулирање на сите прашања кои произлегуваат од работата на еден медиум ...

„Телма“: Не им се е приклучивме на „Алфа“, „Канал 5“, „Сител“ и на „Алсат“ оти уште се преговара

Локално - 30.11.2015

Сметавме дека не треба да се приклучиме на протестот на националните телевизии затоа што официјално сè уште се водат преговори и се надеваме дека измените во законот ќе бидат поволни за медиумите, е одговорот на директорот и главниот и одговорен ...

СДСМ предложи, а ВМРО-ДПМНЕ нема против медиумите да учествуваат во преговорите

Локално - 30.11.2015

СДСМ предложи, а ВМРО-ДПМНЕ нема ништо против претставници на медиумите и на новинарските здруженија да учествуваат во преговорите на работните групи, кои разговараат за проблемите во медиумите.

СДСМ:Преставници на медиумите да бидат вклучени во преговорите

Локално - 30.11.2015

Преговарачкиот тим СДСМ ќе предложи претставници на медиумите и новинарските организации и здруженија да бидат дел од преговорите кои се однесуваат на прашања за медиумската сфера произлезени од договорот во Пржино.

ДИМОВСКИ: СДСМ користат методи од подземјето, но граѓаните ги гледаат спроведените проекти

Fox.mk - 30.11.2015

Овојпат се соочуваме со најголем предизвик затоа што се употребуваат најниските начини да се дојде на власт, немајќи механизими, СДСМ користат методи од подземјето, со најдолен карактер за да ја претстават ВМРО-ДПМНЕ во лошо светло.

(ВИДЕО) Чаусидис: Уценети новинари не можат да бидат професионални, мора да има колективен договор

Репортер - 30.11.2015

Најмалата плата за новинарите да биде колку што е државниот просек – околу 20 000 денари, да се плаќа и времето што новинарите, снимателите, фоторепортерите и другите вработени во медиумите, го работат надвор од работните часови, редакциите да се ...

Медиумите во вкрстен оган меѓу власта и опозицијата

Либертас - 30.11.2015

Работната група денеска се очекува да ги продолжи разговорите за медиумските реформи, кои во минатиот петок доцна вечерта беа прекинати откако СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ застанале на крајно спротивставени позиции по прашањето за функционирање на Агенцијата ...

СДСМ: Новинарите да присуствуваат на преговорите

Репортер - 30.11.2015

СДСМ ќе побара новинарите и невладините организации да можат да присуствуваат на преговорите за реформи во медиумската сфера. Целта е, како што велат од таму, јавноста да се увери која партија за што се залага по шпекулациите кои веќе се шират во ...

Ќе има ли договор за медиумите?

Вечер - 30.11.2015

Од владејачката партија со став дека треба да се зголеми бројот на членови во советите на Агенцијата за медиуми и во МРТВ. При тоа, ЗНМ и МАН наместо по еден да предлагаат по два члена во овие тела, а во креирањето на составот на советите, со по ...

(ВИДЕО) ВМРО- ДПМНЕ без одговор дали новинарите ќе бидат дел од преговорите

Репортер - 30.11.2015

Илија Димовски, претставникот на ВМРО-ДПМНЕ во преговорите во Клубот на пратеници, без конкретен одговор дали неговата партија ќе го прифати предлогот на СДСМ, новинарите, невладините и новинарските здруженија да бидат дел од преговорите и го обвини ...

ССНМ ќе лобира за Колективен договор за медиумските работници

Либертас - 30.11.2015

Синдикатот на новинарите и медиумските работници денеска во Скопје го презентираше Колективниот договор за новинари и медиумски работици. Следува убедување на работодавачите да го прифатат договорот, кој како што изјави претседателката Тамара ...

Македонскиот менталитет не бил како европскиот

Дневник - 30.11.2015

Kатерина Нешкова Kое е, всушност, можното сценарио со предлогот на СДСМ за медиумите, кој ВМРО-ДПМНЕ го квалификува како фашистички? СДСМ предлага крајно нелогични и строго партиски решенија за Агенцијата за медиумите и за МРТ.

Црна позадина за предлозите на СДСМ кои значат целосна партизација на медиумите

Lider - 30.11.2015

Најголемите телевизии во земјава, со црна позадина изразуваат протест против скандалозните предлози на СДСМ за регулација на работата на медиумите. Предлозите на СДСМ за регулација на работата на медиумите се скандалозни и ќе доведат до целосна ...

ССНМ ќе лобира за носење Колективен договор за медиумските работници

Lider - 30.11.2015

Синдикатот на новинарите и медиумските работници денеска во Скопје го презентираше Колективниот договор за новинари и медиумски работици. Следува убедување на работодавачите да го прифатат договорот, кој како што изјави претседателката Тамара ...