TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почнува жестока пресметка со корупцијата

Утрински - 12.11.2005

Европската комисија ги детектира слабостите на државните институции Корупцијата се спречува со ефикасно судство, административни реформи, деполитизирани јавни службеници КАТИЦА ЧАНГОВА Набргу во Македонија ќе почне жестока пресметка со корупцијата.

Демократските вредности во сенка на социјалните проблеми

Утрински - 12.11.2005

Дали граѓаните ќе ја вратат довербата во демократијата и во демократските институции или... Jован Kорубин Едно истражување спроведено во периодот од 2000 до 2004 година во рамките на меѓународниот проект ,,Вредносните системи на граѓаните и социјално-економските услови - предизвиците пред ...

Идеите најлесно се злоупотребуваат

Утрински - 12.11.2005

Венко Андоновски, писател, за најновите проекти, за интелектуалците, за политичките ангажмани Mасовни илузии и хипнози Јас веќе немам намера да давам интелектуални услуги никому, за потем да учествувам во производство на масовни илузии и хипнози од кои народот излегува сў посиромашен, а власта (без ...

Поткастрени крилјата на Мурињо

Утрински - 11.11.2005

По поразите од Бетис во ЛШ, од Манчестер Ј. во Премиерлигата и ремито со Чарлтон во Карлинг-купот Иако разликата е голема, Манчестер Ј. и Арсенал порачуваат дека не се откажуваат од титулата во Премиерлигата од наШиот дописник ТОМИСЛАВ ИВАНОВСКИ ЛОНДОН - Жозе Мурињо од моментот на своето доаѓање во ...

Електоратот се дистанцира од партиите, апатијата шанса за власта?

Утрински - 11.11.2005

Раситнување на политичките партии, апатија кај граѓаните, предвремени избори. Кој ќе ја искористи шансата? Кимов: Не е работата само некој да ги добие изборите, туку многу побитно е оној што ќе биде избран да има легитимитет од народот да ја води државата БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ Голема апатија кај ...

Државата нема целосно да ја отвори вратата за информации

Утрински - 11.11.2005

Законот за пристап до информации е дел од пакетот позитивни сигнали од Македонија кон ЕУ-процесите КАТИЦА ЧАНГОВА Колку пари се потрошени за изборна кампања, на кого му е дадена зделката за изградба на автопат, колку пари чинат патувањата на министрите во странство, кој го доби работното место во ...

Хрватска и Унгарија влегоа во финалето за добивање на ЕП 2012

Утрински - 10.11.2005

На состанокот на Извршниот одбор на Европската фудбалска федерација во Малта На состанокот на Извршниот одбор на УЕФА на Малта, заедничката кандидатура на Хрватска и Унгарија за добивање на европското првенство 2012 пројде во финалниот круг.

Претпазливо добредојде од ЕУ за Македонија

Утрински - 10.11.2005

Би-Би-Си БРИСЕЛ - Европската комисија ќе преземе нови чекори за прифаќање на Балканот, со препорака на Македонија да и се даде кадидатски статус за ЕУ. Македонија ќе биде третата поранешна југословенска република која ќе добие кандидатски статус.

Русите стравуваат од доселените јужњаци

Утрински - 10.11.2005

По безредијата во Франција, и Русија почна да се плаши Од наШиот дописник Бранко ВлаховиЌ МОСКВА - Најновите безредија во Франција предизвикаа големи дискусии меѓу руските политичари и интелектуалците дали може нешто слично да се случи и кај нив, бидејќи концентрацијата на емигранти доведоа до сў ...

Балканските земји на долг и трнлив пат кон ЕУ

Утрински - 10.11.2005

Извештај на Европската комисија БРИСЕЛ - Западните балкански земји се соочуваат со долг и трнлив пат кон приклучувањето во ЕУ, при што корупцијата, слабите администрации и нетранспарентните економски правила се меѓу најголемите предизвици, покажаа вчера информациите од ЕУ.

Оцената од ЕУ ќе биде позитивна, задачите огромни

Утрински - 09.11.2005

Денеска Европската комисија ќе се изјасни за македонската апликација за членство во Европската унија Европската комисија денес ќе го објави мислењето за македонското барање за членство во Европската унија, 19 месеци откако претседателот Бранко Црвенковски ја предаде апликацијата во Даблин и девет ...

Петмина војници обвинети за малтретирање на затвореници

Утрински - 09.11.2005

Нов скандал на американската армија во Ирак ВАШИНГТОН - Петмина американски војници во Ирак, кои наводно удирале со тупаници и клоцале ирачки затвореници, ги тепале со дршки од метли обвинети се за напад, соопшти во понеделникот американската армија.

Дипломатска војна меѓу Атина и Скопје за извештајот

Утрински - 09.11.2005

ПРИТИСОЦИ Мислењето на ЕК, според извештаите од Брисел, не поминало без притисоци од Грција, која преку своите претставници го испроблематизирала спомнувањето на македонскиот јазик во документот. Одговарајќи на новинарско прашање - на кој јазик зборуваат граѓаните во Македонија- еврокомесарот Рен ...

Заталкан фустан

Утрински - 08.11.2005

Изглед Дали е доволно да се облече црн фустан, колку и да е тој елегантен и стокмен? По сў изгледа, таков начин на размислување и дејствување не носи особени резултати и ефектите се непријатни сеќавања и фотографии како корпус деликти.

Положани бара законска заштита за студентите што пријавиле поткуп

Макфакс - 08.11.2005

(Утрински весник) - четврток, 03.11.2005 Иницијатива на министерот за образование Досегашните искуства со пријавувањето на корупцијата во образованието се незадоволителни "Студентите од кои нивните професори или разни посредници побарале поткуп за да го положат испитот не може да се третираат како ...

Конечно, точно време на часовниците

Утрински - 07.11.2005

Градските мерачи се вратија на старото време Градските часовници, конечно, го покажуваат точното време. Но, повторно само дел од нив, како на пример оној на Бит-пазар и кај Старата железничка станица. Другите и натаму не работат воопшто.

ЕК ќе инсистира реформите во Македонија да бидат спроведени докрај

Утрински - 07.11.2005

Интервју на досегашниот амбасадор на ЕК, Кијарини, за Радио Слободна Европа "Генералната оцена би можела да биде дека од 2001 година поголемиот дел од загубеното е вратен, постигнат е прогрес. Многу тешки политички одлуки беа донесени, безбедносната ситуација се врати во нормала, но сепак тоа е ...

Импликации на Апликацијата

Утрински - 07.11.2005

Во очекување на мислењето на Европската комисија за кандидатурата на Република Македонија за членство во ЕУ Бранко Тричковски Машините за вештачка магла се светнати и, ене ги, стојат како семафори на историските крстопати околчени со метални рози од лажни патокази.