TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Антонио Милошоски : Бараме преговарачка рамка која носи европеизација а не бугаризација

Слободен Печат - 10.07.2022

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски во гостување во централниот дневник на Сител телевизија истакна дека Македонија не почнува преговори со ЕУ, туку таа почнува голгота со нејзиниот сосед Бугарија.

Ида Мантон за „францускиот предлог“: Подобрете го договорот за да ја спасите Европа од самата себе

еМагазин - 10.07.2022

Пренесено од Пишува: „…и веќе е премногу Ред е ред! Полека, соседи! Не можете само да влезете и да го уништувате она што не е ваше. Им реков убаво. Да не ми ги кршат багремовите дрвја, ветриштата ќе ме однесат без нив…“ – Ѓорѓе Балашевиќ, Не кршете ...

Антонио Милошоски : Бараме преговарачка рамка која носи европеизација а не бугаризација

Република - 10.07.2022

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски во гостување во централниот дневник на Сител телевизија истакна дека Македонија не почнува преговори со ЕУ, туку таа почнува голгота со нејзиниот сосед Бугарија.

Антонио Милошоски : Бараме преговарачка рамка која носи европеизација а не бугаризација

Lider - 10.07.2022

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски во гостување во централниот дневник на Сител телевизија истакна дека Македонија не почнува преговори со ЕУ, туку таа почнува голгота со нејзиниот сосед Бугарија.

Антонио Милошоски : Бараме преговарачка рамка која носи европеизација а не бугаризација

Zoom - 10.07.2022

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски во гостување во централниот дневник на Сител телевизија истакна дека Македонија не почнува преговори со ЕУ, туку таа почнува голгота со нејзиниот сосед Бугарија.

Предлог со поминат рок на траење

Слободен Печат - 09.07.2022

Со неприфаќањето на предлогот, Ковачевски може да манифестира високо чувство на разбирање на националните интереси и гласот на мнозинството од граѓаните и нема да дозволи националното понижување, а прифаќањето на францускиот предлог да биде причина ...

Подобрете го договорот за да ја спасите Европа од самата себе

МКД - 09.07.2022

Македонија не треба да страда од плитки француски дипломатски тактики, а Европа заслужува многу посистематски и посериозен пристап кон нешто што е толку важно. „...и веќе е премногу Ред е ред! Полека, соседи! Не можете само да влезете и да го ...

ЕК: Не гледаме можност за измени во преговарачката рамка

Телма - 09.07.2022

Нема можност за реотворање и измени на преговарачката рамка што ја предложи француското претседателство, брифираат дипломатски извори. Ова не е фаза каде предложениот документ може да се промени, а интервенции во преговарачката рамка би значеле ...

Извори од ЕУ: Обидот да се смени Преговарачката рамка носи голем ризик

Независен - 09.07.2022

Извори од Европската унија не гледаат можност да се менува Преговарачката рамка за Македонија, како што инсистира опозицијата, бидејќи сметаат дека постои ризик ако се отвори повторно тој процес, тоа што можеби ќе го добиеме потоа како предлог да ...

Скендербег по протокол

Сакам да кажам - 08.07.2022

1 Ниту една земја не се соочувала со нестабилност предизвикана од пристапни преговори со ЕУ. Нашата опсесија со ЕУ, еве веќе триесет години, се должи на нашата верба дека членството во таа заедница на држави ќе ни обезбеди стабилност и просперитет.

[Став] Подобрете го договорот за да ја спасите Европа од самата себе

Радио МОФ - 08.07.2022

Пишува: Ида Мантон „…и веќе е премногу Ред е ред! Полека , соседи! Не можете само да влезете и да го уништувате она што не е ваше . И м реков убаво . Да не ми ги крш ат багремовите дрвја, ветриштата ќе ме однесат без нив … “ – Ѓорѓе Балашевиќ, Не ...

Скендербег по протокол

Либертас - 08.07.2022

Ниту една земја не се соочувала со нестабилност предизвикана од пристапни преговори со ЕУ. Нашата опсесија со ЕУ, еве веќе триесет години, се должи на нашата верба дека членството во таа заедница на држави ќе ни обезбеди стабилност и просперитет.

Францускиот предлог влезе во Собрание, Мицкоски нема да поддржи уставни измени

Deutsche Welle - 07.07.2022

Собраниската седница се уште не е закажана. Опозицијата бара шест забелешки да влезат во предлогот за да се заштити македонскиот идентитет. Собранието денеска , па за него во најскоро време ќе треба да расправаат пратениците.

Милошовски: До овој момент, во Собранието нема стигнато никаква информација или документ од Владата

360 степени - 07.07.2022

Доколку СДСМ и ДУИ немаат намера ги прифатат или сериозно да ги вклопат забелешките на ВМРО-ДПМНЕ за француската преговарачка рамка , не гледаме смисла во понатамошни разговори за кои би дискутирале за козметички заклучоци за внатрешна употреба, ...

Партиите со различни ставови околу европскиот предлог, од странство пораки за носење мудри одлуки за иднината на ...

360 степени - 07.07.2022

Европскиот предлог за деблокада на нашите евроинтеграции вчера се најде маса на средбата на партиските работни групи, на која требаше да се разменат идеи околу тоа како во наредната фаза по него да постапат и Собранието и Владата.

Милошоски ги претстави шесте забелешки кои ВМРО-ДПМНЕ ги посочи како клучни кон францускиот предлог

Сител - 07.07.2022

Денешната прес конференција би сакал да ја искористам за подетално да ги претставам шесте забелешки кои што ВМРО-ДПМНЕ со аргументи ги има посочено како клучни кон францускиот предлог и сметаме дека истите доколку се прифатат од страна на Владата ...

Конструктивен дијалог околу францускиот предлог, партиите со различни ставови

Слободен Печат - 07.07.2022

Европскиот предлог за деблокада на нашите евроинтеграции вчера се најде маса на средбата на партиските работни групи, на која требаше да се разменат идеи околу тоа како во наредната фаза по него да постапат и Собранието и Владата.

Партиите со различни ставови околу европскиот предлог

Канал5 - 07.07.2022

Партиите со различни ставови околу европскиот предлог, од странство пораки за носење мудри одлуки за иднината на земјата Европскиот предлог за деблокада на нашите евроинтеграции вчера се најде маса на средбата на партиските работни групи, на која ...

Партиите со различни ставови околу предлогот, од странство пораки за носење мудри одлуки за иднината на земјата

Сител - 07.07.2022

Европскиот предлог за деблокада на нашите евроинтеграции вчера се најде маса на средбата на партиските работни групи, на која требаше да се разменат идеи околу тоа како во наредната фаза по него да постапат и Собранието и Владата.

Милошоски: Забелешките на ВМРО-ДПМНЕ на Предлогот се конкретни за македонскиот пат да биде заштитен од анахрони и ...

А1 On - 07.07.2022

„Денешната прес конференција би сакал да ја искористам за подетално да ги претставам шесте забелешки кои што ВМРО-ДПМНЕ со аргументи ги има посочено како клучни кон францускиот предлог и сметаме дека истите доколку се прифатат од страна на Владата ...

(Видео) Милошоски ги претстави шесте забелешки кои ВМРО-ДПМНЕ ги посочи како клучни кон францускиот предлог

Макфакс - 07.07.2022

Претеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски на денешната прес конференција подетално ги претстави шесте забелешки кои што ВМРО-ДПМНЕ ги има посочено како клучни кон францускиот предлог и за кои сметаат дека доколку се прифатат од страна на Владата ...

Милошоски бара да нема надгласување во Парламентот за францускиот предлог

Фокус - 07.07.2022

ВМРО-ДПМНЕ ги претстави своите 6 забелешки за кои велат доколку се прифатат може да го подобрат квалитетот на договорот и да ја заштитат Македонија од ретроградни разговори за историјата и националните херои на земјата.

Различни партиски ставови за европскиот предлог и пораки од странство за мудри одлуки за иднината на земјата

Нова ТВ - 07.07.2022

Европскиот предлог за деблокада на македонскта евроинтеграција се најде на маса на средбата на партиските работни групи на која требаше да се разменат идеи околу тоа како Владата и Собранието да постапат по него во наредната фаза.

(Видео) 6 измени ја делат ВМРО ДПМНЕ од прифаќање на францускиот предлог

Нова ТВ - 07.07.2022

Пратеникот на ВМРО ДПМНЕ Антонио Милошоски ги изнесе 6-те забелешки на неговата партија кон францускиот предлог. Во двата документи кои што досега се достапни во јавноста, едниот е општиот став на ЕУ или т.н.

Партиите со различни ставови околу европскиот предлог, од странство пораки за носење мудри одлуки за иднината на ...

OhridNews - 07.07.2022

Европскиот предлог за деблокада на нашите евроинтеграции вчера се најде маса на средбата на партиските работни групи, на која требаше да се разменат идеи околу тоа како во наредната фаза по него да постапат и Собранието и Владата.

Партиите со различни ставови околу европскиот предлог, од странство пораки за носење мудри одлуки за иднината на ...

ТВ21 - 07.07.2022

Европскиот предлог за деблокада на нашите евроинтеграции вчера се најде маса на средбата на партиските работни групи, на која требаше да се разменат идеи околу тоа како во наредната фаза по него да постапат и Собранието и Владата.

Милошоски: Забелешките на ВМРО-ДПМНЕ на Предлогот се конкретни за македонскиот пат да биде заштитен од анахрони и ...

ТВ21 - 07.07.2022

Пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски денеска на прес конференција ги претстави шесте забелешки кои што ВМРО-ДПМНЕ со аргументи ги има посочено како клучни кон францускиот предлог и сметаме дека истите доколку се прифатат од ...

Милошоски: Забелешките на ВМРО-ДПМНЕ на Предлогот се конкретни за македонскиот пат да биде заштитен од анахрони и ...

Курир - 07.07.2022

Денешната прес конференција би сакал да ја искористам за подетално да ги претставам шесте забелешки кои што ВМРО-ДПМНЕ со аргументи ги има посочено како клучни кон францускиот предлог и сметаме дека истите доколку се прифатат од страна на Владата ...

Партиите со различни ставови околу европскиот предлог, од странство пораки за носење мудри одлуки за иднината на ...

Во Центар - 07.07.2022

Европскиот предлог за деблокада на нашите евроинтеграции вчера се најде маса на средбата на партиските работни групи, на која требаше да се разменат идеи околу тоа како во наредната фаза по него да постапат и Собранието и Владата.

Забелешките на ВМРО-ДПМНЕ на Предлогот се конкретни за македонскиот пат да биде заштитен од анахрони и ретроградни ...

24Инфо - 07.07.2022

Интегрален текст од прес конференција на Антонијо Милошоски, пратеник и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Денешната прес конференција би сакал да ја искористам за подетално да ги претставам шесте забелешки кои што ВМРО-ДПМНЕ со аргументи ги има посочено како ...

Милошоски ги претстави шесте забелешки кои ВМРО-ДПМНЕ ги има за францускиот предлог

Press24 - 07.07.2022

Антонијо Милошоски, пратеник и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, ги претстави шесте забелешки кои што ВМРО-ДПМНЕ ги има посочено. „Почитувани, Денешната прес конференција би сакал да ја искористам за подетално да ги претставам шесте забелешки кои што ...

Милошоски ги претстави шесте забелешки на ВМРО-ДПМНЕ на францускиот предлог

Република - 07.07.2022

Пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски денеска на прес конференција ги претстави шесте забелешки кои што ВМРО-ДПМНЕ со аргументи ги има посочено како клучни кон францускиот предлог и сметаме дека истите доколку се прифатат од ...

Власта оптимист: Ако го прифатиме францускиот предлог и ако добро ги водиме преговорите, до крајот на деценијата можеме ...

Република - 07.07.2022

Европскиот предлог за деблокада на нашите евроинтеграции вчера се најде маса на средбата на партиските работни групи, на која требаше да се разменат идеи околу тоа како во наредната фаза по него да постапат и Собранието и Владата.

Милошоски: Забелешките на ВМРО-ДПМНЕ на Предлогот се конкретни за македонскиот пат да биде заштитен од анахрони и ...

Нетпрес - 07.07.2022

Денешната прес конференција би сакал да ја искористам за подетално да ги претставам шесте забелешки кои што ВМРО-ДПМНЕ со аргументи ги има посочено како клучни кон францускиот предлог и сметаме дека истите доколку се прифатат од страна на Владата ...

Партиите со различни ставови за францускиот предлог, од странство стигаат пораки за носење мудри одлуки

Н.Македонија - 07.07.2022

Европскиот предлог за деблокада на нашите евроинтеграции вчера се најде маса на средбата на партиските работни групи, на која требаше да се разменат идеи околу тоа како во наредната фаза по него да постапат и Собранието и Владата.

Партиите со различни ставови околу европскиот предлог, од странство пораки за носење мудри одлуки за иднината на ...

24Инфо - 07.07.2022

Европскиот предлог за деблокада на нашите евроинтеграции вчера се најде маса на средбата на партиските работни групи, на која требаше да се разменат идеи околу тоа како во наредната фаза по него да постапат и Собранието и Владата.

БУНТ ПРОТИВ БУГАРИЗАЦИЈАТА: Власта, како гавранот од басната, го слуша гласот на странците, но не и гласот на ...

Денешен - 07.07.2022

Протестот на македонскиот народ против францускиот предлог и бугаризацијата на Македонија за влез во ЕУ продолжи и вчера, ќе продолжи и денеска, а власта предводена од СДСМ и ДУИ, како во басната за гавранот со сирење во клунот и лисицата, ги слуша ...

ВМРО-ДПМНЕ има шест забелешки за Преговарачката рамка

Независен - 07.07.2022

Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ ги објави шестте забелешки кои се услов на оваа партија за да застанат зад Преговарачката рамка за преговори на ЕУ со Македонија. -Во двата документи што досега се достапни во јавноста, едниот е општиот став на ЕУ или ...

(Видео) Милошоски ги претстави шесте забелешки кои ВМРО-ДПМНЕ ги посочи како клучни кон францускиот предлог

Точка - 07.07.2022

Претеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски на денешната прес-конференција подетално ги претстави шесте забелешки коишто ВМРО-ДПМНЕ ги има посочено како клучни кон францускиот предлог и за кои сметаат дека доколку се прифатат од страна на Владата ...

ВМРО-ДПМНЕ предложи 6 забелешки за текстот на преговарачката рамка, власта засега без конкретен одговор дали ќе ги ...

MakPress - 07.07.2022

Европскиот предлог за деблокада на нашите евроинтеграции вчера се најде маса на средбата на партиските работни групи, на која требаше да се разменат идеи околу тоа како во наредната фаза по него да постапат и Собранието и Владата.

Партиите со различни ставови околу европскиот предлог, од странство пораки за носење мудри одлуки за иднината на ...

4NEWS - 07.07.2022

Европскиот предлог за деблокада на нашите евроинтеграции вчера се најде маса на средбата на партиските работни групи, на која требаше да се разменат идеи околу тоа како во наредната фаза по него да постапат и Собранието и Владата.

Милошоски: Забелешките на ВМРО-ДПМНЕ на Предлогот се конкретни за македонскиот пат да биде заштитен од анахрони и ...

MakPress - 07.07.2022

Денешната прес конференција би сакал да ја искористам за подетално да ги претставам шесте забелешки кои што ВМРО-ДПМНЕ со аргументи ги има посочено како клучни кон францускиот предлог и сметаме дека истите доколку се прифатат од страна на Владата ...

Милошоски: Забелешките на ВМРО-ДПМНЕ на Предлогот се конкретни за македонскиот пат да биде заштитен од анахрони и ...

Опсервер - 07.07.2022

Денешната прес конференција би сакал да ја искористам за подетално да ги претставам шесте забелешки кои што ВМРО-ДПМНЕ со аргументи ги има посочено како клучни кон францускиот предлог и сметаме дека истите доколку се прифатат од страна на Владата ...

ВМРО-ДПМНЕ ги претстави шесте забелешки кои ВМРО-ДПМНЕ ги има за францускиот предлог

Локално - 07.07.2022

Антонијо Милошоски, пратеник и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, ги претстави шесте забелешки кои што ВМРО-ДПМНЕ ги има посочено. За преговарачката рамка, бараат две измени во точките 3 и 5 од предлогот односно, да стои дека законодавството на ЕУ се ...

Партиите со различни ставови околу европскиот предлог, од странство пораки за носење мудри одлуки за иднината на ...

Frontline - 07.07.2022

Европскиот предлог за деблокада на нашите евроинтеграции вчера се најде маса на средбата на партиските работни групи, на која требаше да се разменат идеи околу тоа како во наредната фаза по него да постапат и Собранието и Владата.

МНР вели дека се манипулира со поглавјето 34, додава дека како земја кандидат не можеме да го отвориме пред започнување ...

MakPress - 07.07.2022

Министерството за надворешни работи вечерва соопшти дека најостро ги демантира наводите кои се споменуваат во јавноста дека македонскиот јазик „не е чист“ во француската предлог преговарачката рамка за отпочнување на преговорите на Македонија со ...

Партиите со различни ставови околу европскиот предлог, од странство пораки за носење мудри одлуки за иднината на ...

Опсервер - 07.07.2022

Европскиот предлог за деблокада на нашите евроинтеграции вчера се најде маса на средбата на партиските работни групи, на која требаше да се разменат идеи околу тоа како во наредната фаза по него да постапат и Собранието и Владата.

Милошоски: Забелешките на ВМРО-ДПМНЕ на Предлогот се конкретни за македонскиот пат да биде заштитен од анахрони и ...

4NEWS - 07.07.2022

Пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски денеска на прес конференција ги претстави шесте забелешки кои што ВМРО-ДПМНЕ со аргументи ги има посочено како клучни кон францускиот предлог и сметаме дека истите доколку се прифатат од ...

ДУИ и Алијанса за Албанците со повик до политичарите за одговорно однесување

360 степени - 06.07.2022

Суштината е дека македонскиот јазик ќе стане дел до официјалните јазици на Унијата и тоа е кристално јасно во преговарачката рамка. Ја имаме преговарачката рамка, ќе имаме и старт на преговори.

ВМРО-ДПМНЕ незадоволни од меѓупартиската средба – бараат корекција на предлогот и повикаа на протест

360 степени - 06.07.2022

-Преговарачката рамка може да се менува сè додека не се усвои од Македонија. А, тоа што СДСМ ветиле на друго место дека преговарачката рамка ќе ја прифатат таква како што е понудена, тоа е нивен проблем, кажа по денешната средба во Клубот на ...

Арбер Адеми: Македонскиот јазик е чист во преговарачката рамка

360 степени - 06.07.2022

Во Клубот на пратениците денеска попладне почна средбата на работните групи на политичките партии за разгледување на последниот француски предлог чие евентуално прифаќање би значело тргање на бугарското вето за почеток на преговори на земјата со ...

Николоски: Нашите позиции се јасни, бараме македонскиот јазик без никакви дообјаснувања...

Канал5 - 06.07.2022

„Нашите позиции се јасни, бараме македонскиот јазик без никакви дообјаснувањапочитување на Копенхашките критериуми и тргање на историските прашања од преговарачката рамка, се гледаме вечер во 19 часот пред Влада“.

Да нема отворање на Уставот, вели Николоски

Фокус - 06.07.2022

По денешните разговори меѓу партиите во Клубот на пратениците по однос на преговарачката рамка со ЕУ и францускиот предлог, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски информира дека неговата партија има забелешки.

ДУИ и Алијанса за Албанците ги повикаа политичарите да се однесуваат одговорно

МКД - 06.07.2022

„Суштината е дека македонскиот јазик ќе стане дел до официјалните јазици на Унијата и тоа е кристално јасно во преговарачката рамка. Ја имаме преговарачката рамка, ќе имаме и старт на преговори.

ДУИ и Алијанса за Албанците со повик до политичарите за одговорно однесување

Канал5 - 06.07.2022

Суштината е дека македонскиот јазик ќе стане дел до официјалните јазици на Унијата и тоа е кристално јасно во преговарачката рамка. Ја имаме преговарачката рамка, ќе имаме и старт на преговори.

Николоски: Бараме македонски јазик без никакви дообјаснувања и почеток на преговорите, без промена на Уставот

Макфакс - 06.07.2022

ВМРО-ДПМНЕ изнесе неколку идеи во однос на преговарачката рамка на средбата на партиските работни групи во Клубот на пратеници на која се разгледуваше францускиот предлог, но не и билатералниот протокол кој се уште не е дефиниран и потпишан со ...

Николовски: ВМРО-ДПМНЕ бара бришење на делови од предложената преговарачка рамка

Сител - 06.07.2022

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ Александар Николоски денеска по средбата на партиските работни групи во Клубот на пратеници ги претстави предлог забелешките на оваа партија кон Општиот став на ЕУ за преговарачката рамка и Заедничкиот став на ЕУ за ...

ВМРО-ДПМНЕ бара бришење на делови од предложената преговарачка рамка, вели Николоски

МКД - 06.07.2022

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ Александар Николоски денеска по средбата на партиските работни групи во Клубот на пратеници ги претстави предлог забелешките на оваа партија кон Општиот став на ЕУ за преговарачката рамка и Заедничкиот став на ЕУ за ...

МНР: Наводите дека македонскиот јазик „не е чист” во предлогот ја доведуваат во заблуда јавноста

МКД - 06.07.2022

Министерството за надворешни работи преку соопштение вечерва најостро ги демантираше наводите кои се споменуваат во јавноста дека македонскиот јазик „не е чист” во францускиот предлог за преговарачката рамка за отпочнување на преговорите на ...

МНР: Наводите дека во францускиот предлог македонскиот јазик „не е чист“ се неточни

Канал5 - 06.07.2022

Наводите дека во францускиот предлог македонскиот јазик „не е чист“ се неточни, опасни и им штетат на интересите на државата. Министерството за надворешни работи вечерва соопшти дека најостро ги демантира наводите кои се споменуваат во јавноста дека ...

МНР: Македонскиот јазик е неспорен и не е условен во предлог преговарачката рамка

А1 On - 06.07.2022

Министерството за надворешни работи соопшти дека најостро ги демантира наводите кои се споменуваат во јавноста дека македонскиот јазик не е чист во францускиот предлог преговарачката рамка за отпочнување на преговорите на Северна Македонија со ...

ВМРО – ДПМНЕ повика на протести по координацијата на партиските работни групи

Р.С.Европа - 06.07.2022

ВМРО ДПМНЕ излегоа незадоволни од средбата на работните групи на политичките партии за разгледување на последниот француски предлог, чие прифаќање би довело до кревање на бугарското вето за почеток на преговори на земјата со Европската Унија.

Николовски: Бараме да не се отвора Уставот пред да почнат преговорите со ЕУ

Слободен Печат - 06.07.2022

По денешните разговори меѓу партиите во Клубот на пратениците по однос на преговарачката рамка со ЕУ и францускиот предлог, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски информира дека неговата партија има забелешки ...

Партиските работни групи разговараа, но не се договорија околу францускиот предлог

Глас на Америка - 06.07.2022

Дијаметрално спротивставените ставови на СДСМ и ВРМО- ДПМНЕ околу преговарачката рамка остануваат и по работната средба на претставниците на политичките партии која се одржа попладнево во Клубот на Пратеници СКОПЈЕ - Спротивставени ставови, но ...

МНР: Македонскиот јазик е неоспорен и не е условен во предлог преговарачката рамка

Макфакс - 06.07.2022

Министерството за надворешни работи соопшти дека најостро ги демантира наводите кои се споменуваат во јавноста дека македонскиот јазик не е чист во францускиот предлог преговарачката рамка за отпочнување на преговорите на Северна Македонија со ...

Арбер Адеми: Македонскиот јазик е чист во преговарачката рамка

Сител - 06.07.2022

Нема време за лажни вести. Не смее лажните вести да преовладуваат, туку вистината да преовлада. Затоа сме денеска тука да разговараме со аргументи. Нема штета од дискусија, разговори, преговори, објаснувања и дообјаснувања со сите засегнати страни, ...

(ВИДЕО) Николоски: Бараме формулација за македонски јазик без изјави и дообјаснувања

А1 On - 06.07.2022

ВМРО-ДПМНЕ изнесе неколку идеи во однос на преговарачката рамка на средбата на партиските работни групи во Клубот на пратеници на која се разгледуваше францускиот предлог, но не и билатералниот протокол кој се уште не е дефиниран и потпишан со ...

Арбер Адеми: Лажните вести не смеат да преовладуваат, македонскиот јазик е чист во преговарачката рамка

ТВ21 - 06.07.2022

Нема време за лажни вести. Не смее лажните вести да преовладуваат, туку вистината да преовлада. Затоа сме денеска тука да разговараме со аргументи. Нема штета од дискусија, разговори, преговори, објаснувања и дообјаснувања со сите засегнати страни, ...

Николоски: Нашите позиции се јасни, бараме македонскиот јазик без никакви дообјаснувања, почитување на Копенхашките ...

Курир - 06.07.2022

Денеска имавме разговори со останатите политички партии на кои што ги презентиравме забелешките на ВМРО-ДПМНЕ кон општиот став на ЕУ таканаречен преговарачка рамка, и заедничкиот став на ЕУ односно преговорите за пристапување, или поедноставно ...

ДУИ и Алијанса за Албанците со повик до политичарите за одговорно однесување

Либертас - 06.07.2022

Суштината е дека македонскиот јазик ќе стане дел до официјалните јазици на Унијата и тоа е кристално јасно во преговарачката рамка. Ја имаме преговарачката рамка, ќе имаме и старт на преговори.

ДУИ и Алијанса за Албанците со повик до политичарите за одговорно однесување

ТВ21 - 06.07.2022

Суштината е дека македонскиот јазик ќе стане дел до официјалните јазици на Унијата и тоа е кристално јасно во преговарачката рамка. Ја имаме преговарачката рамка, ќе имаме и старт на преговори.

Арбер Адеми: Лажните вести не смеат да преовладуваат, македонскиот јазик е чист во преговарачката рамка

Либертас - 06.07.2022

Нема време за лажни вести. Не смее лажните вести да преовладуваат, туку вистината да преовлада. Затоа сме денеска тука да разговараме со аргументи. Нема штета од дискусија, разговори, преговори, објаснувања и дообјаснувања со сите засегнати страни, ...

КУРИР дознава: ВМРО-ДПМНЕ со предлог забелешки за француската преговарачка рамка, овие работи според партијата МОРА да ...

Курир - 06.07.2022

КУРИР дојде до предлог забелешки на ВМРО-ДПМНЕ кон Општиот став на ЕУ (Преговарачка рамка) и Заедничкиот став на ЕУ (Преговорите за пристапување) во однос на Македонија. Во документот наречен Општ став на ЕУ, ВМРО-ДПМНЕ предлага: Во документот ...

Николовски: ВМРО-ДПМНЕ бара бришење на делови од предложената преговарачка рамка

Либертас - 06.07.2022

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ Александар Николоски денеска по средбата на партиските работни групи во Клубот на пратеници ги претстави предлог забелешките на оваа партија кон Општиот став на ЕУ за преговарачката рамка и Заедничкиот став на ЕУ за ...

Арбер Адеми: Лажните вести не смеат да преовладуваат, македонскиот јазик е чист во преговарачката рамка

Бриф - 06.07.2022

Нема време за лажни вести. Не смее лажните вести да преовладуваат, туку вистината да преовлада. Затоа сме денеска тука да разговараме со аргументи. Нема штета од дискусија, разговори, преговори, објаснувања и дообјаснувања со сите засегнати страни, ...

Николоски: Нашите позиции се јасни, бараме македонскиот јазик без никакви дообјаснувања

ТВ21 - 06.07.2022

„Денеска имавме разговори со останатите политички партии на кои што ги презентиравме забелешките на ВМРО-ДПМНЕ кон општиот став на ЕУ таканаречен преговарачка рамка, и заедничкиот став на ЕУ односно преговорите за пристапување, или поедноставно ...

Адеми: Не е време да се делиме на Македонци и Албанци, имаме заедничка иднина

Нова ТВ - 06.07.2022

„Имаме заедничко минато, заедничка иднина, сме поминале низ добри и лоши моменти. Не е време за лажни вести, за емоцинална дебата базирана на лажни вести. Македонскиот јазик е чист во преговарачката рамка без фусноти и ѕвездичка, изјави ...

Николовски: ВМРО-ДПМНЕ бара бришење на делови од предложената преговарачка рамка

Вечер Прес - 06.07.2022

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ, Александар Николоски, денеска по средбата на партиските работни групи во Клубот на пратеници ги претстави предлог забелешките на оваа партија кон Општиот став на ЕУ за преговарачката рамка и Заедничкиот став на ЕУ за ...

ДУИ и Алијанса за Албанците со повик до политичарите за одговорно однесување

Вечер Прес - 06.07.2022

Суштината е дека македонскиот јазик ќе стане дел до официјалните јазици на Унијата и тоа е кристално јасно во преговарачката рамка. Ја имаме преговарачката рамка, ќе имаме и старт на преговори.

ВМРО ДПМНЕ обелодени предлог забелешки за преговарачката рамка

Алфа - 06.07.2022

Да се избришат едностраните декларации на Бугарија и Македонија за македонскиот јазик, билатералните одговори да не бидат дел од преговарачката рамка, да не се отвора Уставот пред почетокот на преговорите, опозициската ВМРО-ДПМНЕ упати низа ...

ВМРО-ДПМНЕ ПО КОНСУЛТАЦИИТЕ ИЗЛЕЗЕ РАЗОЧАРАНА Во 19 часот се гледаме на протест

+инфо - 06.07.2022

Нашите позиции се јасни, бараме македонскиот јазик без никакви дообјаснувања, рече Николовски. Денеска имавме разговори со останатите политички партии на кои што ги презентиравме забелешките на ВМРО-ДПМНЕ кон општиот став на ЕУ таканаречен ...

МНР: Наводите дека во францускиот предлог македонскиот јазик „не е чист“ се неточни, опасни и им штетат на интересите ...

Курир - 06.07.2022

Министерството за надворешни работи вечерва соопшти дека најостро ги демантира наводите кои се споменуваат во јавноста дека македонскиот јазик „не е чист“ во француската предлог преговарачката рамка за отпочнување на преговорите на Северна ...

МНР: Наводите дека во францускиот предлог македонскиот јазик „не е чист” се неточни, опасни и им штетат на интересите ...

Либертас - 06.07.2022

Министерството за надворешни работи вечерва соопшти дека најостро ги демантира наводите кои се споменуваат во јавноста дека македонскиот јазик „не е чист” во француската предлог преговарачката рамка за отпочнување на преговорите на Северна ...

АРБР ВЕЛИ СИТУАЦИЈАТА СО ЈАЗИКОТ Е ЧИСТА Нема време за лажни вести

+инфо - 06.07.2022

Македонскиот јазик е чист во преговарачката рамка без фусноти, без ѕвездичка, без дополнителни објаснувања. Велат дека немаме старт на преговори. Ќе имаме старт на преговори, тоа вчера беше истакнато и од страна на претседателот на Европскиот совет, ...

МНР: Наводите дека во францускиот предлог македонскиот јазик „не е чист“ се неточни, опасни и им штетат на интересите ...

Бриф - 06.07.2022

Министерството за надворешни работи вечерва соопшти дека најостро ги демантира наводите кои се споменуваат во јавноста дека македонскиот јазик „не е чист“ во француската предлог преговарачката рамка за отпочнување на преговорите на Северна ...

МНР: Наводите дека во францускиот предлог македонскиот јазик „не е чист“ се неточни

Вечер Прес - 06.07.2022

Министерството за надворешни работи вечерва соопшти дека најостро ги демантира наводите кои се споменуваат во јавноста дека македонскиот јазик „не е чист“ во француската предлог преговарачката рамка за отпочнување на преговорите на Северна ...

Македонскиот – национален, официјален или само јазик за преведување во ЕУ?

Независен - 06.07.2022

Еден од аргументите против францускиот предлог за преговорите со ЕУ е дека не е точно тврдењето на Владата дека македонски јазик е гарантиран со Преговарачката рамка, бидејќи неговиот статус се утврдува на крајот, со отворање на Поглавјето 34, што ...

ВМРО-ДПМНЕ бара бришење на делови од предложената преговарачка рамка

еМагазин - 06.07.2022

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ, денеска по средбата на партиските работни групи во Клубот на пратеници ги претстави предлог забелешките на оваа партија кон Општиот став на ЕУ за преговарачката рамка и Заедничкиот став на ЕУ за преговорите за ...

Македонскиот јазик е неспорен и не е условен во предлог преговарачката рамка

24Инфо - 06.07.2022

Министерството за надворешни работи најостро ги демантира наводите кои се споменуваат во јавноста дека македонскиот јазик “не е чист” во францускиот предлог преговарачката рамка за отпочнување на преговорите на Северна Македонија со Европската Унија.

Малчески за Лидер: Потписот на Пендаровски, Ковачевски, Маричиќ, Османи е само потпис на тоалет хартија- Македонскиот ...

Lider - 06.07.2022

Бриселските бирократи бадијала вршат притисок, францускиот предлог не е во духот на ЕУ, спротивен е на вредностите и целите заради кои е основана Унијата, спротивен е на Копенхашките критериуми и е едноставно неприфатлив.

МНР: Наводите дека во францускиот предлог македонскиот јазик „не е чист“ се неточни, опасни и им штетат на интересите ...

Press24 - 06.07.2022

Министерството за надворешни работи вечерва соопшти дека најостро ги демантира наводите кои се споменуваат во јавноста дека македонскиот јазик „не е чист“ во француската предлог преговарачката рамка за отпочнување на преговорите на Северна ...

Не – во македонско име, ултиматум – не, благодарам!

Н.Македонија - 06.07.2022

Никој нема право да се откаже од македонскиот јазик во име на европската иднина, тоа е аманет од нашите предци и завет за идните генерации. За да станеме дел од ЕУ, треба да го направиме тоа достоинствено, а не понижени.

МНР: Наводите дека во францускиот предлог македонскиот јазик „не е чист“ се неточни, опасни и им штетат на интересите ...

Во Центар - 06.07.2022

Министерството за надворешни работи вечерва соопшти дека најостро ги демантира наводите кои се споменуваат во јавноста дека македонскиот јазик „не е чист“ во француската предлог преговарачката рамка за отпочнување на преговорите на Северна ...

ДУИ и Алијанса за Албанците со повик до политичарите за одговорно однесување

24Инфо - 06.07.2022

Суштината е дека македонскиот јазик ќе стане дел до официјалните јазици на Унијата и тоа е кристално јасно во преговарачката рамка. Ја имаме преговарачката рамка, ќе имаме и старт на преговори.

Николоски: Нашите позиции се јасни, бараме формулација за македонскиот јазик без никакви дообјаснувања и тргање на ...

Н.Македонија - 06.07.2022

Денеска имавме разговори со останатите политички партии на кои што ги презентиравме забелешките на ВМРО-ДПМНЕ кон општиот став на ЕУ таканаречен преговарачка рамка, и заедничкиот став на ЕУ односно преговорите за пристапување, или поедноставно ...

Адеми: Македонскиот јазик е чист во преговарачката рамка

Република - 06.07.2022

Нема време за лажни вести. Не смее лажните вести да преовладуваат, туку вистината да преовлада. Затоа сме денеска тука да разговараме со аргументи. Нема штета од дискусија, разговори, преговори, објаснувања и дообјаснувања со сите засегнати страни, ...

ДУИ и Алијанса се здружија за францускиот предлог

Република - 06.07.2022

Суштината е дека македонскиот јазик ќе стане дел до официјалните јазици на Унијата и тоа е кристално јасно во преговарачката рамка. Ја имаме преговарачката рамка, ќе имаме и старт на преговори.

МНР: Наводите дека во францускиот предлог македонскиот јазик „не е чист“ се неточни, опасни и им штетат на интересите ...

Нетпрес - 06.07.2022

Министерството за надворешни работи вечерва соопшти дека најостро ги демантира наводите кои се споменуваат во јавноста дека македонскиот јазик „не е чист“ во француската предлог преговарачката рамка за отпочнување на преговорите на Северна ...

MНР убедува дека македонскиот јазик бил чист

Република - 06.07.2022

Министерството за надворешни работи вечерва соопшти дека најостро ги демантира наводите кои се споменуваат во јавноста дека македонскиот јазик „не е чист“ во француската предлог преговарачката рамка за отпочнување на преговорите на Македонија со ...

Адеми: Лажните вести за францускиот предлог не смеат да надвладеат

Независен - 06.07.2022

Нема време за лажни вести. Не смее лажните вести да преовладуваат, туку вистината да преовлада. Затоа сме денеска тука да разговараме со аргументи. Нема штета од дискусија, разговори, преговори, објаснувања и дообјаснувања со сите засегнати страни, ...

МНР: Неточни се наводите дека македонскиот јазик „не е чист“ во францускиот предлог

Н.Македонија - 06.07.2022

Министерството за надворешни работи вечерва соопшти дека најостро ги демантира наводите кои се споменуваат во јавноста дека македонскиот јазик „не е чист“ во француската предлог за преговарачката рамка за отпочнување на преговорите на Македонија со ...

ВМРО – ДПМНЕ повика на протести по координацијата на партиските работни групи, МВР претходно објави дека има информации ...

Centar - 06.07.2022

ВМРО ДПМНЕ излегоа незадоволни од средбата на работните групи на политичките партии за разгледување на последниот француски предлог, чие прифаќање би довело до кревање на бугарското вето за почеток на преговори на земјата со Европската Унија.

Арбер Адеми: Лажните вести не смеат да преовладуваат, македонскиот јазик е чист во преговарачката рамка

Press24 - 06.07.2022

Нема време за лажни вести. Не смее лажните вести да преовладуваат, туку вистината да преовлада. Затоа сме денеска тука да разговараме со аргументи. Нема штета од дискусија, разговори, преговори, објаснувања и дообјаснувања со сите засегнати страни, ...

Николоски: Бараме македонскиот јазик без никакви дообјаснувања и почитување на Копенхашките критериуми

24Инфо - 06.07.2022

Денеска имавме разговори со останатите политички партии на кои што ги презентиравме забелешките на ВМРО-ДПМНЕ кон општиот став на ЕУ таканаречен преговарачка рамка, и заедничкиот став на ЕУ односно преговорите за пристапување, или поедноставно ...

Николовски: ВМРО-ДПМНЕ бара бришење на делови од предложената преговарачка рамка

Во Центар - 06.07.2022

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ Александар Николоски денеска по средбата на партиските работни групи во Клубот на пратеници ги претстави предлог забелешките на оваа партија кон Општиот став на ЕУ за преговарачката рамка и Заедничкиот став на ЕУ за ...

НИКОЛОСКИ: Кај власта нема расположение за предлозите на ВМРО-ДПМНЕ за францускиот предлог

Денешен - 06.07.2022

Денеска имавме разговори со останатите политички партии на кои што ги презентиравме забелешките на ВМРО-ДПМНЕ кон општиот став на ЕУ таканаречен преговарачка рамка, и заедничкиот став на ЕУ односно преговорите за пристапување, или поедноставно ...

Николовски: ВМРО-ДПМНЕ бара бришење на делови од предложената преговарачка рамка

Press24 - 06.07.2022

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ Александар Николоски денеска по средбата на партиските работни групи во Клубот на пратеници ги претстави предлог забелешките на оваа партија кон Општиот став на ЕУ за преговарачката рамка и Заедничкиот став на ЕУ за ...

Николоски: Нема што Бугарија да дава мислење во однос на македонскиот јазик

Република - 06.07.2022

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ Александар Николоски денеска по средбата на партиските работни групи во Клубот на пратеници ги претстави предлог забелешките на оваа партија кон Општиот став на ЕУ за преговарачката рамка и Заедничкиот став на ЕУ за ...

ВМРО-ДПМНЕ незадоволни од средбата на работните групи, продолжувааат со протестите

Нетпрес - 06.07.2022

ВМРО ДПМНЕ излегоа незадоволни од средбата на работните групи на политичките партии за разгледување на последниот француски предлог, чие прифаќање би довело до кревање на бугарското вето за почеток на преговори на земјата со Европската Унија.

Арбер Адеми: Лажните вести не смеат да преовладуваат, македонскиот јазик е чист во преговарачката рамка

24Инфо - 06.07.2022

Нема време за лажни вести. Не смее лажните вести да преовладуваат, туку вистината да преовлада. Затоа сме денеска тука да разговараме со аргументи. Нема штета од дискусија, разговори, преговори, објаснувања и дообјаснувања со сите засегнати страни, ...

Николоски: Бараме македонскиот јазик без никакви дообјаснувања, почитување на Копенхашките критериуми и тргање на ...

Нетпрес - 06.07.2022

Денеска имавме разговори со останатите политички партии на кои што ги презентиравме забелешките на ВМРО-ДПМНЕ кон општиот став на ЕУ таканаречен преговарачка рамка, и заедничкиот став на ЕУ односно преговорите за пристапување, или поедноставно ...

Николоски: Нашите позиции се јасни, бараме македонскиот јазик без никакви дообјаснувања

Република - 06.07.2022

Денеска имавме разговори со останатите политички партии на кои што ги презентиравме забелешките на ВМРО-ДПМНЕ кон општиот став на ЕУ таканаречен преговарачка рамка, и заедничкиот став на ЕУ односно преговорите за пристапување, или поедноставно ...

(Видео) Николоски: Нашите позиции се јасни, бараме формулација за македонски јазик без изјави и дообјаснувања

Точка - 06.07.2022

ВМРО ДПМНЕ излегоа незадоволни од средбата на работните групи на политичките партии за разгледување на последниот француски предлог, чие прифаќање би довело до кревање на бугарското вето за почеток на преговори на земјата со Европската Унија.

ВМРО-ДПМНЕ бара бришење на делови од предложената преговарачка рамка, „нема што Бугарија да дава мислење во однос на ...

365 - 06.07.2022

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ – Александар Николоски, денеска по средбата на партиските работни групи во Клубот на пратеници, ги претстави предлог забелешките на партијата кон Општиот став на ЕУ за преговарачката рамка и Заедничкиот став на ЕУ за ...

ДУИ и Алијансата за Албанците на исто ниво за францускиот предлог, веќе познати ставови презентирале во работните групи

MakPress - 06.07.2022

Суштината е дека македонскиот јазик ќе стане дел до официјалните јазици на Унијата и тоа е кристално јасно во преговарачката рамка. Ја имаме преговарачката рамка, ќе имаме и старт на преговори.

МНР: Наводите дека во францускиот предлог македонскиот јазик „не е чист“ се неточни, опасни и им штетат на интересите ...

CivilMedia - 06.07.2022

Министерството за надворешни работи вечерва соопшти дека најостро ги демантира наводите кои се споменуваат во јавноста дека македонскиот јазик „не е чист“ во француската преговарачка рамка за отпочнување на преговорите на Северна Македонија со ...

Николоски: Нашите позиции се јасни, бараме македонскиот јазик без никакви дообјаснувања, почитување на Копенхашките ...

Опсервер - 06.07.2022

Денеска имавме разговори со останатите политички партии на кои што ги презентиравме забелешките на ВМРО-ДПМНЕ кон општиот став на ЕУ таканаречен преговарачка рамка, и заедничкиот став на ЕУ односно преговорите за пристапување, или поедноставно ...

Арбер Адеми: Лажните вести не смеат да преовладуваат, македонскиот јазик е чист во преговарачката рамка

Опсервер - 06.07.2022

Нема време за лажни вести. Не смее лажните вести да преовладуваат, туку вистината да преовлада. Затоа сме денеска тука да разговараме со аргументи. Нема штета од дискусија, разговори, преговори, објаснувања и дообјаснувања со сите засегнати страни, ...

Арбр Адеми: Нема време за лажни вести, македонскиот јазик е обезбеден во преговарачката рамка

Zoom - 06.07.2022

Нема време за лажни вести. Не смее лажните вести да преовладуваат, туку вистината да преовлада. Затоа сме денеска тука да разговараме со аргументи. Нема штета од дискусија, разговори, преговори, објаснувања и дообјаснувања со сите засегнати страни, ...

Николовски: ВМРО-ДПМНЕ бара бришење на делови од предложената преговарачка рамка

Zoom - 06.07.2022

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ Александар Николоски денеска по средбата на партиските работни групи во Клубот на пратеници ги претстави предлог забелешките на оваа партија кон Општиот став на ЕУ за преговарачката рамка и Заедничкиот став на ЕУ за ...

Адеми: Не е време да се делиме на Македонци и Албанци, имаме заедничка иднина

Локално - 06.07.2022

Координаторот на пратеничката група на Демократската унија за интеграција, Арбер Адеми уште еднаш истакна дека се солидаризираат со сограѓаните Македонци. -Имаме заедничко минато, заедничка иднина, сме поминале низ добри и лоши моменти.

Арбер Адеми: Лажните вести не смеат да преовладуваат, македонскиот јазик е чист во преговарачката рамка

4NEWS - 06.07.2022

Нема време за лажни вести. Не смее лажните вести да преовладуваат, туку вистината да преовлада. Затоа сме денеска тука да разговараме со аргументи. Нема штета од дискусија, разговори, преговори, објаснувања и дообјаснувања со сите засегнати страни, ...

ДУИ и Алијанса за Албанците со повик до политичарите за одговорно однесување

Zoom - 06.07.2022

Суштината е дека македонскиот јазик ќе стане дел до официјалните јазици на Унијата и тоа е кристално јасно во преговарачката рамка. Ја имаме преговарачката рамка, ќе имаме и старт на преговори.

Николоски: Нашите позиции се јасни, бараме македонскиот јазик без никакви дообјаснувања

4NEWS - 06.07.2022

„Денеска имавме разговори со останатите политички партии на кои што ги презентиравме забелешките на ВМРО-ДПМНЕ кон општиот став на ЕУ таканаречен преговарачка рамка, и заедничкиот став на ЕУ односно преговорите за пристапување, или поедноставно ...

Николоски: Да нема отворање на Уставот, вечер повторно на протест пред Влада

Локално - 06.07.2022

По денешните разговори меѓу партиите во Клубот на пратениците по однос на преговарачката рамка со ЕУ и францускиот предлог, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски информира дека неговата партија има забелешки.

ДУИ и Алијанса за Албанците со повик до политичарите за одговорно однесување

4NEWS - 06.07.2022

Суштината е дека македонскиот јазик ќе стане дел до официјалните јазици на Унијата и тоа е кристално јасно во преговарачката рамка. Ја имаме преговарачката рамка, ќе имаме и старт на преговори.

МНР: Наводите дека во францускиот предлог македонскиот јазик „не е чист“ се неточни, опасни и им штетат на интересите ...

Опсервер - 06.07.2022

– Министерството за надворешни работи вечерва соопшти дека најостро ги демантира наводите кои се споменуваат во јавноста дека македонскиот јазик „не е чист“ во француската предлог преговарачката рамка за отпочнување на преговорите на Северна ...

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ бара бришење на делови од предложената преговарачка рамка

Опсервер - 06.07.2022

– Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ Александар Николоски денеска по средбата на партиските работни групи во Клубот на пратеници ги претстави предлог забелешките на оваа партија кон Општиот став на ЕУ за преговарачката рамка и Заедничкиот став на ЕУ за ...

МНР: Македонскиот јазик е неспорен и не е условен во предлог-преговарачката рамка

Локално - 06.07.2022

Министерството за надворешни работи најостро ги демантира наводите во јавноста дека македонскиот јазик не е чист во францускиот предлог за отпочнување на преговорите на Северна Македонија со ЕУ.

Арбер Адеми вели дека лажни вести се информациите дека протоколот е дел од Преговарачката рамка

MakPress - 06.07.2022

Нема време за лажни вести. Не смее лажните вести да преовладуваат, туку вистината да преовлада. Затоа сме денеска тука да разговараме со аргументи. Нема штета од дискусија, разговори, преговори, објаснувања и дообјаснувања со сите засегнати страни, ...

ДУИ и Алијанса за Албанците со повик до политичарите за одговорно однесување

Опсервер - 06.07.2022

Суштината е дека македонскиот јазик ќе стане дел до официјалните јазици на Унијата и тоа е кристално јасно во преговарачката рамка. Ја имаме преговарачката рамка, ќе имаме и старт на преговори.

МНР: Наводите дека во францускиот предлог македонскиот јазик „не е чист“ се неточни, опасни и им штетат на интересите ...

Zoom - 06.07.2022

Министерството за надворешни работи вечерва соопшти дека најостро ги демантира наводите кои се споменуваат во јавноста дека македонскиот јазик „не е чист“ во француската предлог преговарачката рамка за отпочнување на преговорите на Северна ...

ВМРО-ДПМНЕ има јасни позиции, бараме македонски јазик без никакви дообјаснувања и тргање на историските прашања, изјави ...

MakPress - 06.07.2022

Денеска имавме разговори со останатите политички партии на кои што ги презентиравме забелешките на ВМРО-ДПМНЕ кон општиот став на ЕУ таканаречен преговарачка рамка, и заедничкиот став на ЕУ односно преговорите за пристапување, или поедноставно ...

Николоски: Разликата во позициите за македонскиот јазик е во тоа што ние читаме документи а власта раскажува

MakPress - 06.07.2022

отпретседателот на ВМРО ДПМНЕ Александар Николоски денеска по средбата на партиските работни групи во Клубот на пратеници ги претстави предлог забелешките на оваа партија кон Општиот став на ЕУ за преговарачката рамка и Заедничкиот став на ЕУ за ...

Заев: Францускиот предлог можеби не е најдобар, но е добра основа за почеток на преговори со ЕУ

Канал5 - 05.07.2022

Верувам дека овие денови Македонија и Европската Унија прават историски чекор напред. Последниот предлог на француското претседателство е добра основа за Македонија да го почне преговарачкиот процес што за сите земји започнува со меѓувладина ...

Заев ја советува владата да го прифати францускиот предлог, како тоа што тој го направил со Ципрас

Фокус - 05.07.2022

Верувам дека овие денови Северна Македонија и Европската Унија прават историски чекор напред. Последниот предлог на француското претседателство е добра основа за Северна Македонија да го почне преговарачкиот процес што за сите земји започнува со ...

Заев: Францускиот предлог не е најдобар, но е добра основа за почеток на преговори со ЕУ

Сител - 05.07.2022

Верувам дека овие денови Северна Македонија и Европската Унија прават историски чекор напред. Последниот предлог на француското претседателство е добра основа за Северна Македонија да го почне преговарачкиот процес што за сите земји започнува со ...

Заев: Францускиот предлог можеби не е најдобар, но е добра основа за почеток на преговори со ЕУ

24 Вести - 05.07.2022

Верувам дека овие денови Северна Македонија и Европската Унија прават историски чекор напред. Последниот предлог на француското претседателство е добра основа за Северна Македонија да го почне преговарачкиот процес што за сите земји започнува со ...

Ковачевски: Со францускиот предлог, историјата, јазикот и идентитетот се заштитени

Макфакс - 05.07.2022

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека во европскиот предлог има дефинирани позиции за прифаќање на македонскиот јазик. Во предлогот, македонскиот јазик е чист, еднаков како другите јазици, без фусноти и ѕвездички.

Ковачевски: Новиот европски предлог е во целосна согласност со Резолуцијата во Собранието

Сител - 05.07.2022

Новиот европски предлог е во целосна согласност со Резолуцијата во Собранието, што покажува дека Владата, јас како премиер и надлежните институции одговорно ги застапуваме државните интереси надвор и дома, рече премиерот Димитар Ковачевски на ...

Заев од Атина: Предлогот не е најдобар, но најважните прашања за нас се во преговарачката рамка

МКД - 05.07.2022

Предлогот не е најдобриот, но ние сме Балкан, треба да го искористиме моментумот. Најважните прашања за нас, нашиот идентитет и нашиот македонски јазик се ставени во преговарачката рамка, рече Зоран Заев на конференцијата на „Економист“ во Атина.

Заев: Францускиот предлог можеби не е најдобар, но е добра основа за почеток на преговори со ЕУ

Слободен Печат - 05.07.2022

Верувам дека овие денови Северна Македонија и Европската Унија прават историски чекор напред. Последниот предлог на француското претседателство е добра основа за Северна Македонија да го почне преговарачкиот процес што за сите земји започнува со ...

Ковачевски: Новиот европски предлог е во целосна согласност со Резолуцијата во Собранието

Канал5 - 05.07.2022

Го штитиме јавниот интерес и македонскиот национален идентитет, рече Ковачевски додавајќи дека европскиот предлог што деновиве се дискутира во земјава е предлог во кој се вклучени нашите забелешки и јасно изразени ставови.

Протестите, јавноста, професорите, не го убедија Ковачевски да се одбие францускиот предлог

А1 On - 05.07.2022

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека во европскиот предлог има дефинирани позиции за прифаќање на македонскиот јазик. Во предлогот, македонскиот јазик е чист, еднаков како другите јазици, без фусноти и ѕвездички.

За францускиот предлог ќе се расправа и во Собранието, во Скопје доаѓа и Шарл Мишел

МКД - 05.07.2022

Францускиот предлог за деблокада на македонските интеграции во ЕУ, интегрално преведен на македонски јазик, од вчера е објавен на официјалната веб страница на Владата со цел транспарентно информирање на јавноста, а за него, на барање на дел од ...

За францускиот предлог дебата и во Собранието, продолжуваат реакциите за и против

Сител - 05.07.2022

Францускиот предлог за деблокада на македонските интеграции во ЕУ, интегрално преведен на македонски јазик, од вчера е објавен на официјалната веб страница на Владата со цел транспарентно информирање на јавноста, а за него, на барање на дел од ...

За францускиот предлог дебата и во Собранието, продолжуваат реакциите за и против

Канал5 - 05.07.2022

Предлогот од средината на минатата недела е достапен за јавноста и ставен на широка консултација која премиерот Димитар Ковачевски ја води со сите чинители во државата, вклучувајќи ги и опозициските партии, граѓанските организации и медиумите.

Тилев за НоваТВ: Преговарачката рамка бара посебна претпазливост и детална анализа

Нова ТВ - 05.07.2022

Среде јавна дебата за преговарачката рамка што ја усвои ЕУ за нас, која поради билатералните теми со Бугарија предизвика остри реакции од одредени политички и граѓански кругови во општеството, одлучивме да дадеме друга димензија на процесот, низ ...

Владината коалиција – за и против францускиот предлог

Вечер Прес - 05.07.2022

Францускиот предлог за деблокада на македонските интеграции во ЕУ ги подели мислењата на коалициските партнери во власта. Извршниот одбор на НСДП денеска одлучи да го прифати компромисниот „предлог на француското претседателство“ за решавање на ...

ЗАЕВ ОД АТИНА ГО ФАЛИ ПРЕДЛОГОТ Можеби не е најдобар, но ние сме Балкан

+инфо - 05.07.2022

Секако, предлогот не е најдобриот, но, ние сме Балкан. Треба да го искористиме моментумот, имајќи на ум дека најважните прашања за нас, нашиот идентитет, Македонци од Северна Македонија и нашиот македонски јазик се ставени во преговарачката рамка, ...

Заев: Предлогот не е најдобар, но ја советувам Владата да преземе лидерски одлуки како што сторивме јас и Ципрас

ТВ21 - 05.07.2022

Верувам дека овие денови Северна Македонија и Европската Унија прават историски чекор напред. Последниот предлог на француското претседателство е добра основа за Северна Македонија да го почне преговарачкиот процес што за сите земји започнува со ...

Заев: Владата да преземе лидерски одлуки

Нова ТВ - 05.07.2022

Францускиот предлог можеби не е најдобар, но е добра основа за почеток на преговори со ЕУ , порача поранешниот премиер Зоран Заев. „ Ја советувам Владата да преземе лидерски одлуки, тоа го сторивме со мојот пријател Алексис Ципрас со потпишување на ...

Заев: Францускиот предлог можеби не е најдобар, но е добра основа за почеток на преговори со ЕУ

Вечер Прес - 05.07.2022

Верувам дека овие денови Северна Македонија и Европската Унија прават историски чекор напред. Последниот предлог на француското претседателство е добра основа за Северна Македонија да го почне преговарачкиот процес што за сите земји започнува со ...

Заев: Францускиот предлог можеби не е најдобар, но е добра основа за почеток на преговори со ЕУ

Бриф - 05.07.2022

Верувам дека овие денови Северна Македонија и Европската Унија прават историски чекор напред. Последниот предлог на француското претседателство е добра основа за Северна Македонија да го почне преговарачкиот процес што за сите земји започнува со ...

ПО 10 ГОДИНИ ЌЕ ДОЗНАЕМЕ НА КАКОВ ЈАЗИК ГОВОРИМЕ Нема чиста формулација во францускиот предлог

+инфо - 05.07.2022

Владата треба да биде фер и да престане со тврдењето за јазикот. Тоа што во моментов е единствено сигурно е дека на македонски јазик ќе биде преведено европското законодавство и ништо повеќе.

Заев ја советува владата да го прифати францускиот предлог, како тоа што тој го направил со Ципрас

Либертас - 05.07.2022

Верувам дека овие денови Северна Македонија и Европската Унија прават историски чекор напред. Последниот предлог на француското претседателство е добра основа за Северна Македонија да го почне преговарачкиот процес што за сите земји започнува со ...

За францускиот предлог дебата и во Собранието, продолжуваат реакциите за и против

OhridNews - 05.07.2022

Францускиот предлог за деблокада на македонските интеграции во ЕУ, интегрално преведен на македонски јазик, од вчера е објавен на официјалната веб страница на Владата со цел транспарентно информирање на јавноста, а за него, на барање на дел од ...

За францускиот предлог дебата и во Собранието, продолжуваат реакциите за и против

ТВ21 - 05.07.2022

Францускиот предлог за деблокада на македонските интеграции во ЕУ, интегрално преведен на македонски јазик, од вчера е објавен на официјалната веб страница на Владата со цел транспарентно информирање на јавноста, а за него, на барање на дел од ...

Ковачевски: Од нас зависи одлуката за иднината на државата и граѓаните, да размислуваме мудро и одговорно

Курир - 05.07.2022

Новиот европски предлог е во целосна согласност со Резолуцијата во Собранието, што покажува дека Владата, јас како премиер и надлежните институции одговорно ги застапуваме државните интереси надвор и дома, рече премиерот Димитар Ковачевски на ...

Ковачевски: Новиот европски предлог е во целосна согласност со Резолуцијата во Собранието

ТВ21 - 05.07.2022

Новиот европски предлог е во целосна согласност со Резолуцијата во Собранието, што покажува дека Владата, јас како премиер и надлежните институции одговорно ги застапуваме државните интереси надвор и дома, рече премиерот Димитар Ковачевски на ...

Ковачевски: Новиот европски предлог е во целосна согласност со Резолуцијата во Собранието

Вечер Прес - 05.07.2022

Новиот европски предлог е во целосна согласност со Резолуцијата во Собранието, што покажува дека Владата, јас како премиер и надлежните институции одговорно ги застапуваме државните интереси надвор и дома, рече премиерот Димитар Ковачевски на ...

Ковачевски: Протоколот меѓу Северна Македонија и Бугарија не е нотиран во преговарачката рамка, тоа е билатерален ...

Либертас - 05.07.2022

Новиот европски предлог е во целосна согласност со Резолуцијата во Собранието, што покажува дека Владата, јас како премиер и надлежните институции одговорно ги застапуваме државните интереси надвор и дома, рече премиерот Димитар Ковачевски на ...

За францускиот предлог дебата и во Собранието, продолжуваат реакциите за и против

Либертас - 05.07.2022

Францускиот предлог за деблокада на македонските интеграции во ЕУ, интегрално преведен на македонски јазик, од вчера е објавен на официјалната веб страница на Владата со цел транспарентно информирање на јавноста, а за него, на барање на дел од ...

НЕ СИТЕ НЕВЛАДИНИ ГО ПРИФАТИЈА ПРЕДЛОГОТ Преговорите и договорите да станат јавни

+инфо - 05.07.2022

Документот кој дава сериозни аргументи зошто да се отфрли францускиот предлог го подготвија Институтот за демократија и Институтот за европска политика и неколку интелектуалци. Поголем број на влијетелни македонски невладини организации, како и ...

За францускиот предлог дебата и во Собранието

Курир - 05.07.2022

Францускиот предлог за деблокада на македонските интеграции во ЕУ, интегрално преведен на македонски јазик, од вчера е објавен на официјалната веб страница на Владата со цел транспарентно информирање на јавноста, а за него, на барање на дел од ...

За францускиот предлог дебата и во Собранието, продолжуваат реакциите за и против

24Инфо - 05.07.2022

Францускиот предлог за деблокада на македонските интеграции во ЕУ, интегрално преведен на македонски јазик, од вчера е објавен на официјалната веб страница на Владата со цел транспарентно информирање на јавноста, а за него, на барање на дел од ...

„Францускиот предлог“ е во целосна согласност со Резолуцијата во Собранието, тврди Ковачевски

еМагазин - 05.07.2022

Новиот европски предлог е во целосна согласност со Резолуцијата во Собранието, што покажува дека Владата, јас како премиер и надлежните институции одговорно ги застапуваме државните интереси надвор и дома, рече премиерот на заедничката ...

Ковачевски: Со францускиот предлог, историјата, јазикот и идентитетот се заштитени

MTM - 05.07.2022

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека во европскиот предлог има дефинирани позиции за прифаќање на македонскиот јазик. Во предлогот, македонскиот јазик е чист, еднаков како другите јазици, без фусноти и ѕвездички.

За францускиот предлог дебата и во Собранието – народот со јасно НЕ, власта убедува да му се даде шанса

Lider - 05.07.2022

Францускиот предлог за деблокада на македонските интеграции во ЕУ, интегрално преведен на македонски јазик, од вчера е објавен на официјалната веб страница на Владата со цел транспарентно информирање на јавноста, а за него, на барање на дел од ...

Заев: Владата треба да покаже лидерство, треба да го искористиме моментумот

Независен - 05.07.2022

Верувам дека овие денови Северна Македонија и Европската унија прават историски чекор напред. Последниот предлог на француското претседателство е добра основа за Северна Македонија да го почне преговарачкиот процес што за сите земји започнува со ...

НИЕ И ЕУ: Предлогот од Макрон во Собрание, народот на улица, денеска доаѓа и Французинот Шарл Мишел да ни каже колку ЕУ ...

Денешен - 05.07.2022

Францускиот предлог за деблокада на македонските интеграции во ЕУ, интегрално преведен на македонски јазик, од вчера е објавен на официјалната веб страница на Владата со цел транспарентно информирање на јавноста, а за него, на барање на дел од ...

За францускиот предлог дебата и во Собранието, продолжуваат реакциите за и против

Скопје инфо - 05.07.2022

Францускиот предлог за деблокада на македонските интеграции во ЕУ, интегрално преведен на македонски јазик, од вчера е објавен на официјалната веб страница на Владата со цел транспарентно информирање на јавноста, а за него, на барање на дел од ...

Заев ја советува Владата да преземе лидерски одлуки – Предлогот не е најдобриот, ама ние сме Балкан

Нетпрес - 05.07.2022

Верувам дека овие денови Македонија и Европската Унија прават историски чекор напред. Последниот предлог на француското претседателство е добра основа за Македонија да го почне преговарачкиот процес што за сите земји започнува со меѓувладина ...

Заев: Заштитен е нашиот идентитет ние сме Македонци од Северна Македонија

Press24 - 05.07.2022

Верувам дека овие денови Северна Македонија и Европската Унија прават историски чекор напред. Последниот предлог на француското претседателство е добра основа за Северна Македонија да го почне преговарачкиот процес што за сите земји започнува со ...

За францускиот предлог дебата и во Собранието, продолжуваат реакциите за и против

Независен - 05.07.2022

Францускиот предлог за деблокада на македонските интеграции во ЕУ, интегрално преведен на македонски јазик, од вчера е објавен на официјалната веб страница на Владата со цел транспарентно информирање на јавноста, а за него, на барање на дел од ...

За францускиот предлог дебата и во Собранието, продолжуваат реакциите за и против

Во Центар - 05.07.2022

Францускиот предлог за деблокада на македонските интеграции во ЕУ, интегрално преведен на македонски јазик, од вчера е објавен на официјалната веб страница на Владата со цел транспарентно информирање на јавноста, а за него, на барање на дел од ...

За францускиот предлог ќе се разговара и во Собранието

Нетпрес - 05.07.2022

Францускиот предлог за деблокада на македонските интеграции во ЕУ, интегрално преведен на македонски јазик, од вчера е објавен на официјалната веб страница на Владата со цел транспарентно информирање на јавноста, а за него, на барање на дел од ...

Историјата, јазикот и идентитетот се заштитени со францускиот предлог, тврди Ковачевски

Н.Македонија - 05.07.2022

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека во европскиот предлог има дефинирани позиции за прифаќање на македонскиот јазик. Во предлогот, македонскиот јазик е чист, еднаков како другите јазици, без фусноти и ѕвездички.

Заев: Ја советувам Владата да преземе лидерски одлуки како што сторивме јас и Ципрас

Lider - 05.07.2022

Екс премиерот Зоран Заев во врска со францускиот предлог ја посоветува Владата да преземе лидерски одлуки како што тоа го сторил тој и Алексис Ципрас со потпишување на Договорот од Преспа.

Ковачевски: Во европскиот предлог имаме дефинирани позиции за јасно и недвосмислено прифаќање на македонскиот јазик

Press24 - 05.07.2022

Новиот европски предлог е во целосна согласност со Резолуцијата во Собранието, што покажува дека Владата, јас како премиер и надлежните институции одговорно ги застапуваме државните интереси надвор и дома, рече премиерот Димитар Ковачевски на ...

За францускиот предлог ќе се разговара и во Собранието

Република - 05.07.2022

Францускиот предлог за деблокада на македонските интеграции во ЕУ, интегрално преведен на македонски јазик, од вчера е објавен на официјалната веб страница на Владата со цел транспарентно информирање на јавноста, а за него, на барање на дел од ...

Заев од Атина: Францускиот предлог можеби не е најдобар, но е добра основа за почеток на преговори со ЕУ

Република - 05.07.2022

Верувам дека овие денови Македонија и Европската Унија прават историски чекор напред. Последниот предлог на француското претседателство е добра основа за Македонија да го почне преговарачкиот процес што за сите земји започнува со меѓувладина ...

Ковачевски: Го добивме она за што со години се бориме – чиста формулација на македонскиот јазик

Нетпрес - 05.07.2022

Новиот европски предлог е во целосна согласност со Резолуцијата во Собранието, што покажува дека Владата, јас како премиер и надлежните институции одговорно ги застапуваме државните интереси надвор и дома, рече премиерот Димитар Ковачевски на ...

ЗАЕВ ОД АТИНА ГО ХРАБРИ КОВАЧЕВСКИ ЗА СОФИЈА: Предлогот не е најдобар, но Владата да донесе лидерскa одлукa како што ...

Денешен - 05.07.2022

Верувам дека овие денови С. Македонија и Европската Унија прават историски чекор напред. Последниот предлог на француското претседателство е добра основа за С. Македонија да го почне преговарачкиот процес што за сите земји започнува со меѓувладина ...

Заев од Атина: Владата да преземе лидерски одлуки, тоа го сторивме со мојот пријател Алексис Ципрас

365 - 05.07.2022

„Верувам дека овие денови Северна Македонија и Европската Унија прават историски чекор напред. Последниот предлог на француското претседателство е добра основа за Северна Македонија да го почне преговарачкиот процес што за сите земји започнува со ...

Ковачевски: Новиот европски предлог е во целосна согласност со Резолуцијата во Собранието, македонскиот народ никој ...

365 - 05.07.2022

Новиот европски предлог е во целосна согласност со Резолуцијата во Собранието, изјави премиерот Димитар Ковачевски на заедничката прес-конференција со претседателот на Советот на Европа – Шарл Мишел.

Ковачевски: Македонскиот народ никој никогаш нема да го асимилира и тоа е факт

Кајгана - 05.07.2022

Скопје, 5 јули 2022 (МИА) – Новиот европски предлог е во целосна согласност со Резолуцијата во Собранието, што покажува дека Владата, јас како премиер и надлежните институции одговорно ги застапуваме државните интереси надвор и дома, рече премиерот ...

Заев од Атина: Францускиот предлог можеби не е најдобар, но е добра основа за почеток на преговори со ЕУ

Zoom - 05.07.2022

Верувам дека овие денови Северна Македонија и Европската Унија прават историски чекор напред. Последниот предлог на француското претседателство е добра основа за Северна Македонија да го почне преговарачкиот процес што за сите земји започнува со ...

Ковачевски: Новиот европски предлог е во целосна согласност со Резолуцијата во Собранието

Frontline - 05.07.2022

Новиот европски предлог е во целосна согласност со Резолуцијата во Собранието, што покажува дека Владата, јас како премиер и надлежните институции одговорно ги застапуваме државните интереси надвор и дома, рече премиерот Димитар Ковачевски на ...

За францускиот предлог дебата и во Собранието, продолжуваат реакциите за и против

Frontline - 05.07.2022

Францускиот предлог за деблокада на македонските интеграции во ЕУ, интегрално преведен на македонски јазик, од вчера е објавен на официјалната веб страница на Владата со цел транспарентно информирање на јавноста, а за него, на барање на дел од ...

За францускиот предлог дебата и во Собранието, продолжуваат реакциите за и против

Опсервер - 05.07.2022

Францускиот предлог за деблокада на македонските интеграции во ЕУ, интегрално преведен на македонски јазик, од вчера е објавен на официјалната веб страница на Владата со цел транспарентно информирање на јавноста, а за него, на барање на дел од ...

Ковачевски: Новиот европски предлог е во целосна согласност со Резолуцијата во Собранието

4NEWS - 05.07.2022

Новиот европски предлог е во целосна согласност со Резолуцијата во Собранието, што покажува дека Владата, јас како премиер и надлежните институции одговорно ги застапуваме државните интереси надвор и дома, рече премиерот Димитар Ковачевски на ...

Заев: Денес, утре или задутре Собранието ќе треба да гласа за францускиот предлог, верувам дека ќе има мнозинство

MakPress - 05.07.2022

Верувам дека овие денови Македонија и Европската Унија прават историски чекор напред. Последниот предлог на француското претседателство е добра основа за Македонија да го почне преговарачкиот процес што за сите земји започнува со меѓувладина ...

Протести пред Владата за францускиот предлог, ДОМ, ЛДП и ДС со услови за да го прифатат, Мишел доаѓа во Скопје

MakPress - 05.07.2022

Францускиот предлог за деблокада на македонските интеграции во ЕУ, интегрално преведен на македонски јазик, од вчера е објавен на официјалната веб страница на Владата со цел транспарентно информирање на јавноста, а за него, на барање на дел од ...

Ковачевски: Новиот европски предлог е во целосна согласност со Резолуцијата во Собранието

CivilMedia - 05.07.2022

Новиот европски предлог е во целосна согласност со Резолуцијата во Собранието, што покажува дека Владата, јас како премиер и надлежните институции одговорно ги застапуваме државните интереси надвор и дома, рече премиерот Димитар Ковачевски на ...

Заев твррди дека деновиве Собранието ќе го гласа францускиот предлог

PressingTV - 05.07.2022

Верувам дека овие денови Македонија и Европската Унија прават историски чекор напред. Последниот предлог на француското претседателство е добра основа за Македонија да го почне преговарачкиот процес што за сите земји започнува со меѓувладина ...

Ковачевски: Новиот европски предлог е во целосна согласност со Резолуцијата во Собранието

Zoom - 05.07.2022

Го штитиме јавниот интерес и македонскиот национален идентитет, рече Ковачевски додавајќи дека европскиот предлог што деновиве се дискутира во земјава е предлог во кој се вклучени нашите забелешки и јасно изразени ставови.

Заев: Владата да преземе лидерски одлуки, тоа го сторивме со мојот пријател Ципрас

Локално - 05.07.2022

Францускиот предлог можеби не е најдобар, но е добра основа за почеток на преговори со ЕУ, порача поранешниот премиер Зоран Заев. -Ја советувам Владата да преземе лидерски одлуки, тоа го сторивме со мојот пријател Алексис Ципрас со потпишување на ...

Ковачевски: Новиот европски предлог е во целосна согласност со Резолуцијата во Собранието

Опсервер - 05.07.2022

Новиот европски предлог е во целосна согласност со Резолуцијата во Собранието, што покажува дека Владата, јас како премиер и надлежните институции одговорно ги застапуваме државните интереси надвор и дома, рече премиерот Димитар Ковачевски на ...

Владата го објави францускиот предлог на македонски јазик, ќе следува дебата и во Собранието

Zoom - 05.07.2022

Францускиот предлог за деблокада на македонските интеграции во ЕУ, интегрално преведен на македонски јазик, од вчера е објавен на официјалната веб страница на Владата со цел транспарентно информирање на јавноста, а за него, на барање на дел од ...

Власта продолжува со иста реторика, Ковачевски вели дека протоколот не е дел од преговарачката рамка

MakPress - 05.07.2022

Новиот европски предлог е во целосна согласност со Резолуцијата во Собранието, што покажува дека Владата, јас како премиер и надлежните институции одговорно ги застапуваме државните интереси надвор и дома, рече премиерот Димитар Ковачевски на ...

Преговорите и договорите со Бугарија не смеат да бидат тајни, Владата веднаш да го објави Протоколот, бара група ...

Сакам да кажам - 04.07.2022

Сите понатамошни чекори и документи, вклучително и Протоколот, кои што би ги презела македонската влада за решавање на македонско-бугарскиот спор, да бидат презентирани во јавноста за да се обезбеди широка општествена поддршка и Собранието не смее ...

Малите коалициски партии не му даваат поддршка на Ковачевски – И тие не го виделе протоколот

А1 On - 04.07.2022

Помалите коалициски партнери во Владата на премиерот Димитар Ковачевски не му дале бланко поддршка за францускиот предлог ниту на синоќешниот состанок. Претседателите на ДОМ, ЛДП и Демократскиот сојуз побарале од премиерот да го видат фамозниот ...

Морачанин: Ако во преговорите има прашања од историјата и образованието, францускиот предлог е неприфатлив

МКД - 04.07.2022

Доколку билатералните прашања кои реферираат на историјата и образованието се дел од преговарачкиот процес, како што личи од дефинитивниот протокол кој не сме го виделе, тогаш францускиот предлог за ДОМ е неприфатлив, изјави за МКД.мк ...

Малите партии не му дале безрезервна поддршка на Ковачевски за францускиот предлог

Фокус - 04.07.2022

Помалите партии од владината коалиција, Демократски сојуз, ДОМ и ЛДП синоќа имале средба со премиерот Димитар Ковачевски за модифицираниот француски предлог со којшто Бугарија треба да го крене ветото за да почнат преговорите на земјава со ...

Документ на експертската јавност: Преговорите и договорите со Бугарија не смеат повеќе да бидат тајни

А1 On - 04.07.2022

Институтот за демократија и Институтот за европска политика подготвија заеднички документ како одговор на францускиот предлог за преговарачката рамка и на дебатата која ја отвори Владата по добивањето на модификациите од Брисел.

Преговорите со Бугарија не смеат да бидат тајни – подготвен документ на експертската јавност

Макфакс - 04.07.2022

Институтот за демократија и Институтот за европска политика, подготвија заеднички документ како одговор на францускиот предлог за преговарачката рамка и на дебатата која ја отвори Владата по добивањето на модификациите од Брисел.

За власта францускиот предлог е прифатлив, за опозицијата е предавство, следува собраниска расправа

МКД - 04.07.2022

По Владата и претседателот на државата Стево Пендаровски вчера излезе со позитивен став во врска со европскиот предлог за симнување на бугарското вето за почеток на преговори на земјата со ЕУ.

Експертската јавност од власта бара одговори на многу прашања за францускиот предлог

МКД - 04.07.2022

Македонско - бугарските преговори и договори не смеат повеќе да бидат тајни. Решението за македонскиот јазик не е чисто. Историските теми остануваат на маса. Аргументите „сега или никогаш“ не се оправдани.

Институтот за демократија и ЕПИ: Да се отфрли актуелниот предлог и да се изгради нов консензус

Канал5 - 04.07.2022

Придонес кон тековните јавни консултации за предлог преговарачката рамка за Македонија за пристапување во ЕУ. Македонско – бугарските преговори и договори не смеат повеќе да бидат тајни. Преку отфрлањето на „францускиот предлог“ за кој првично се ...

Димитров го оцени предлогот на Пендаровски како нелогичен

Телма - 04.07.2022

Македонија на погрешно место ќе каже „не ни го чепкајте идентитетот“. Вака поранешниот шеф на дипломатијата, Никола Димитров, за Телма го коментираше предлогот на претседателот на државата, Стево Пендаровски, земјава со резолуција да се обврзе да ги ...

Група институти: Македонско – бугарските преговори и договори не смеат повеќе да бидат тајни

Радио МОФ - 04.07.2022

Македонско – бугарските преговори и договори не смеат повеќе да бидат тајни, се вели во реакцијата на Институтот за демократија „Социетас Цивилис“ Скопје (ИДСЦС) и Институтот за европска политик а, која е поддржана од повеќе организации и лица.

Државниот врв со јасно дефиниран став за европскиот предлог, опозицијата не го прифаќа

Сител - 04.07.2022

– По Владата и претседателот на државата Стево Пендаровски вчера излезе со позитивен став во врска со европскиот предлог за симнување на бугарското вето за почеток на преговори на земјата со ЕУ.

Државниот врв со јасно дефиниран став за европскиот предлог, опозицијата не го прифаќа

Канал5 - 04.07.2022

По Владата и претседателот на државата Стево Пендаровски вчера излезе со позитивен став во врска со европскиот предлог за симнување на бугарското вето за почеток на преговори на земјата со ЕУ.

АКО СЕ ПРЕГОВАРА ЗА ИСТОРИЈАТА И ЗА ОБРАЗОВАНИЕТО, ТОГАШ СМЕ ПРОТИВ Коалиционите партнери бараат предлогот да оди во ...

+инфо - 04.07.2022

Од партијата ДОМ, му посочиле на премиерот дека за нив е неприфатливо внесување на билатералните прашања во процесот на преговорите. Тие барале од Ковачевски да го видат Протоколот преведен на македонски јазик и тој да биде дебатиран и гласан во ...

Зошто пред една седмица решението за јазикот беше одбиено, а сега е прифатливо?

Вечер Прес - 04.07.2022

Придонес кон тековните јавни консултации за предлог преговарачката рамка за Македонија за пристапување во ЕУ. Македонско – бугарските преговори и договори не смеат повеќе да бидат тајни. Преку отфрлањето на „францускиот предлог“ за кој првично се ...

НЕ – во македонско име, Ултиматум – НЕ, благодарам!

Курир - 04.07.2022

КОЛУМНА на проф. м-р Перчо Божиновски: Никој нема право да се откаже од македонскиот јазик во име на европската иднина, тоа е аманет од нашите предци и завет за идните генерации. За да станеме дел од ЕУ, треба да го направиме тоа достоинствено, а не ...

ДОМ е против билатералните прашања со Бугарија да се дел од преговарачкиот процес

Нова ТВ - 04.07.2022

„ ДОМ е против, билатералните прашања со Бугарија да се дел од преговарачкиот процес. Она што ние сакаме да постигнеме во преговорите со ЕУ се стандарди според Копенхашките критериуми, како што се владеење на правото, човековите права, борбата со ...

Државниот врв со јасно дефиниран став за европскиот предлог, опозицијата не го прифаќа

Либертас - 04.07.2022

По Владата и претседателот на државата Стево Пендаровски вчера излезе со позитивен став во врска со европскиот предлог за симнување на бугарското вето за почеток на преговори на земјата со ЕУ.

Францускиот предлог на брза лента влегува во Собрание!

Вечер Прес - 04.07.2022

Продолжуваат средбите на премиерот Димитар Ковачевски со партиските лидери во врска со францускиот предлог за тргање на бугарското вето и отворање на преговорите за членство на Македонија во ЕУ.

Морачанин: Ако во преговорите има прашања од историјата и образованието, францускиот предлог е неприфатлив

Вечер Прес - 04.07.2022

Доколку билатералните прашања кои реферираат на историјата и образованието се дел од преговарачкиот процес, како што личи од дефинитивниот протокол кој не сме го виделе, тогаш францускиот предлог за ДОМ е неприфатлив, изјави за МКД.м к ...

Државниот врв со јасно дефиниран став за европскиот предлог, опозицијата не го прифаќа

Вечер Прес - 04.07.2022

По Владата и претседателот на државата Стево Пендаровски вчера излезе со позитивен став во врска со европскиот предлог за симнување на бугарското вето за почеток на преговори на земјата со ЕУ.

Државниот врв со јасно дефиниран став за европскиот предлог, опозицијата не го прифаќа- ГРАЃАНИТЕ НА УЛИЦА

Курир - 04.07.2022

По Владата и претседателот на државата Стево Пендаровски вчера излезе со позитивен став во врска со европскиот предлог за симнување на бугарското вето за почеток на преговори на земјата со ЕУ.

Државниот врв кажа „ДА“ за предлогот, за опозицијата е неприфатлив

ТВ21 - 04.07.2022

По Владата и претседателот на државата Стево Пендаровски вчера излезе со позитивен став во врска со европскиот предлог за симнување на бугарското вето за почеток на преговори на земјата со ЕУ.

Морачанин: Ако во преговорите има прашања од историјата и образованието, францускиот предлог е неприфатлив

Курир - 04.07.2022

Доколку билатералните прашања кои реферираат на историјата и образованието се дел од преговарачкиот процес, како што личи од дефинитивниот протокол кој не сме го виделе, тогаш францускиот предлог за ДОМ е неприфатлив, изјави за МКД.мк ...

Преговорите со Бугарија не смеат да бидат тајни- подготвен документ на експертската јавност

24Инфо - 04.07.2022

Институтот за демократија и Институтот за европска политика подготвија заеднички документ како одговор на францускиот предлог за преговарачката рамка и на дебатата што ја отвори Владата по добивањето на модификациите од Брисел.

Морачанин: Ако во преговорите има прашања од историјата и образованието, францускиот предлог е неприфатлив

Република - 04.07.2022

Доколку билатералните прашања кои реферираат на историјата и образованието се дел од преговарачкиот процес, како што личи од дефинитивниот протокол кој не сме го виделе, тогаш францускиот предлог за ДОМ е неприфатлив, изјави за МКД.мк ...

„Не“ за брзоплети одлуки за пакетот неотпакувани комплети

Н.Македонија - 04.07.2022

Германскиот канцелар Олаф Шолц ги повикал граѓаните заедно да се соочат со економските проблеми што ја потресуваат Германија. Најголемата опасност за Германците во овој момент е инфлацијата! „Мораме да се фатиме за раце и да се држиме заедно“, ...

Власта е јасно ЗА францускиот предлог, народот е гласно ПРОТИВ

Република - 04.07.2022

По Владата и претседателот на државата Стево Пендаровски вчера излезе со позитивен став во врска со европскиот предлог за симнување на бугарското вето за почеток на преговори на земјата со ЕУ.

Морачанин: Ако во преговорите има прашања од историјата и образованието, францускиот предлог е неприфатлив

Lider - 04.07.2022

Доколку билатералните прашања кои реферираат на историјата и образованието се дел од преговарачкиот процес, како што личи од дефинитивниот протокол кој не сме го виделе, тогаш францускиот предлог за ДОМ е неприфатлив, изјави за МКД.мк ...

Државниот врв со јасно дефиниран став за европскиот предлог, опозицијата не го прифаќа

24Инфо - 04.07.2022

По Владата и претседателот на државата Стево Пендаровски вчера излезе со позитивен став во врска со европскиот предлог за симнување на бугарското вето за почеток на преговори на земјата со ЕУ.

Десетина влијателни невладини со писмо до власта: Да се отфрли „францускиот предлог“, мора да изградиме нов став со ...

Мак. Весник - 04.07.2022

Десетина македонски невладини организации сметаат дека Македонско – бугарските преговори и договори не смеат повеќе да бидат тајни и бараат НЕ за бугарските уцени. Документот кој дава сериозни аргументи зошто да се отфрли францускиот предлог го ...

ФРАНЦУСКИ ПРЕДЛОГ: Пендаровски, Ковачевски и Османи, упорно го повторуваат својот став, а не го гледаат ставот на ...

Денешен - 04.07.2022

По Владата и претседателот на државата Стево Пендаровски вчера излезе со позитивен став во врска со европскиот предлог за симнување на бугарското вето за почеток на преговори на земјата со ЕУ.

НЕ – во македонско име, Ултиматум – НЕ, благодарам!

Република - 04.07.2022

Никој нема право да се откаже од македонскиот јазик во име на европската иднина, тоа е аманет од нашите предци и завет за идните генерации.За да станеме дел од ЕУ, треба да го направиме тоа достоинствено, а не понижени.

Никола Димитров призна дека е чиста формулацијата за македонски јазик во предлогот

24Инфо - 04.07.2022

За темите од францускиот предлог околу кои се крена најмногу тензијата во јавноста – македонскиот јазик и вметнувањето на историските прашања во преговорите со ЕУ, Димитров ги објаснува стапиците во документот.

Државниот врв со јасно дефиниран став за европскиот предлог, опозицијата не го прифаќа- ГРАЃАНИТЕ НА УЛИЦА

Lider - 04.07.2022

По Владата и претседателот на државата Стево Пендаровски вчера излезе со позитивен став во врска со европскиот предлог за симнување на бугарското вето за почеток на преговори на земјата со ЕУ.

Морачанин: Предлогот е неприфатлив ако во преговорите има прашања од историјата и образованието

Мак. Весник - 04.07.2022

Доколку билатералните прашања кои реферираат на историјата и образованието се дел од преговарачкиот процес, како што личи од дефинитивниот протокол кој не сме го виделе, тогаш францускиот предлог за ДОМ е неприфатлив, изјави за МКД.мк ...

Државниот врв за европскиот предлог, опозицијата не го прифаќа- граѓаните на улица

Нетпрес - 04.07.2022

По Владата и претседателот на државата Стево Пендаровски вчера излезе со позитивен став во врска со европскиот предлог за симнување на бугарското вето за почеток на преговори на земјата со ЕУ.

За ДОМ е неприфатливо внесувањето на билатерални прашања во преговарачкиот процес

Нетпрес - 04.07.2022

Доколку билатералните прашања кои реферираат на историјата и образованието се дел од преговарачкиот процес, како што личи од дефинитивниот протокол кој не сме го виделе, тогаш францускиот предлог за ДОМ е неприфатлив, изјави за МКД.мк ...

ДОМ: Францускиот предлог е неприфатлив ако билатералните прашања за историјата и образованието се дел од преговарачкиот ...

24Инфо - 04.07.2022

Доколку билатералните прашања кои реферираат на историјата и образованието се дел од преговарачкиот процес, како што личи од дефинитивниот протокол кој не сме го виделе, тогаш францускиот предлог за ДОМ е неприфатлив, изјави за МКД.мк ...

Преговорите со Бугарија не смеат да бидат тајни – подготвен документ на експертската јавност

Точка - 04.07.2022

Институтот за демократија и Институтот за европска политика подготвија заеднички документ како одговор на францускиот предлог за преговарачката рамка и на дебатата што ја отвори Владата по добивањето на модификациите од Брисел.

Државниот врв со јасно дефиниран став за европскиот предлог, опозицијата не го прифаќа

CivilMedia - 04.07.2022

По Владата и претседателот на државата Стево Пендаровски вчера излезе со позитивен став во врска со европскиот предлог за симнување на бугарското вето за почеток на преговори на земјата со ЕУ.

Помалите партии условуваат, албанските даваат поддршка на францускиот предлог

Локално - 04.07.2022

Премиерот Ковачевски до доцна синоќа бил на консултации со малите политички партии во врска со францускиот предлог. На средбата ДОМ, ДС и ЛДП побарале сите документи, вклучувајќи го и протоколот да бидат преведени на македонски јазик и објавени и ...

Придонес кон тековните јавни консултации за предлог преговарачката рамка за Македонија за пристапување во ЕУ

Опсервер - 04.07.2022

Македонско – бугарските преговори и договори не смеат повеќе да бидат тајни. Преку отфрлањето на „францускиот предлог“ за кој првично се заложи премиерот и очигледно доминатен дел од нашето општество, мора да изградиме нов став со широк општествен ...

Државниот врв со јасно дефиниран став за европскиот предлог, опозицијата не го прифаќа

Frontline - 04.07.2022

По Владата и претседателот на државата Стево Пендаровски вчера излезе со позитивен став во врска со европскиот предлог за симнување на бугарското вето за почеток на преговори на земјата со ЕУ.

И Пендаровски ретерираше од првичниот став за францускиот предлог, опозицијата предложи три решенија, граѓаните не го ...

MakPress - 04.07.2022

По Владата и претседателот на државата Стево Пендаровски вчера излезе со позитивен став во врска со европскиот предлог за симнување на бугарското вето за почеток на преговори на земјата со ЕУ.

Продолжуваат реакциите: Дебата за францускиот предлог во Собранието

Локално - 04.07.2022

На барање на дел од коалициските партнери во власта, според најавите, ќе се разговара и во Собранието. Премиерот Ковачевски завчера бил на консултации со малите политички партии во врска со францускиот предлог.

Државниот врв со јасно дефиниран став за европскиот предлог, опозицијата не го прифаќа

Бизнис Вести - 04.07.2022

По Владата и претседателот на државата Стево Пендаровски вчера излезе со позитивен став во врска со европскиот предлог за симнување на бугарското вето за почеток на преговори на земјата со ЕУ.

Партијата на Гаши го поддржува предлогот: Повикуваме на општествена и државна кохезија

Локално - 04.07.2022

Од партијата на Африм Гаши „Алтернатива“ велат дека го поддржуваат францускиот предлог и повикуваат на општествена и државна кохезија. -Алтернатива беше вме информирани преку претседателот на партијата кој присуствуваше на средбата со Премиерот и со ...

Институтот за комуникациски студии изразува резерва кон францускиот предлог и поставува низа прашања до власта

MakPress - 04.07.2022

Македонско – бугарските преговори и договори не смеат повеќе да бидат тајни. Преку отфрлањето на „францускиот предлог“ за кој првично се заложи премиерот и очигледно доминатен дел од нашето општество, мора да изградиме нов став со широк општествен ...

Морачанин: Ако историски и образовни прашања се дел од преговарачкиот процес, тогаш предлогот е неприфатлив

Zoom - 04.07.2022

Доколку билатералните прашања кои реферираат на историјата и образованието се дел од преговарачкиот процес, како што личи од дефинитивниот протокол кој не сме го виделе, тогаш францускиот предлог за ДОМ е неприфатлив, изјави за МКД.мк ...

Државниот врв со јасно дефиниран став за европскиот предлог, опозицијата не го прифаќа

Опсервер - 04.07.2022

По Владата и претседателот на државата Стево Пендаровски вчера излезе со позитивен став во врска со европскиот предлог за симнување на бугарското вето за почеток на преговори на земјата со ЕУ.