TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Анџелина Џоли повика на донации: Моето срце е со народот на Сирија и Турција!

Макфакс - 12.02.2023

Американската актерка Анџелина Џоли ги повика своите следбеници на Инстаграм да им помогнат на Турција и Сирија, кои во понеделникот беа погодени од разорниот земјотрес. „Моето срце е со народот на Сирија и Турција.

Катар донира кабини од Мундијалот за настраданите од земјотресите во Турција и Сирија

Макфакс - 12.02.2023

Разорен земјотрес во понеделникот ги погоди југоисточна Турција и Сирија. Последиците се катастрофални и бројот на жртвите веќе надмина 33.000. Помош за Турција и Сирија пристигнува од сите страни, а денеска пристигна голема материјална донација од ...

Специјалната донаторска програма на „Канал 5“-„Обединети за Турција и Сирија“

Канал5 - 12.02.2023

Пред малку заврши маратонската специјална програма на Канал 5 за донации за настраданите од земјотресите во Турција и Сирија. Во студиото е Александар Видиновски. Александар, отворената програме траеше 4 часа.

99 земји ѝ нудат помош на Турција по разорниот земјотрес

Р.С.Европа - 12.02.2023

Вкупно 99 земји нудат помош за Турција, а тимови од 68 земји се на терен, соопшти Министерството за надворешни работи на земјата. На терен има 8.850 луѓе странски персонал, а се очекува да пристигнат уште 1.295.

Да не чекаме нови земјотреси за да си ги подобриме односите, порачаа шефовите на турската и на грчката дипломатија

360 степени - 12.02.2023

Потсетувајќи на земјотресот во Турција во 1999 година, турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу рече дека и Грција доживеала земјотреси веднаш по таа катастрофа, а дека двете земји си се нашле една на друга во тие тешки моменти.

Бројот на загинати во Турција и Сирија се зголемува од час во час, се искачи на 33.179

Канал5 - 12.02.2023

Бројот на загинати во разорните земјотреси што во понеделникот ги погодија Турција и Сирија се искачи на 33.179, според најновите официјални податоци, соопштено е денеска. Во Турција загинале 29.605 лица, соопшти турската агенција за кризни ...

Над 29.000 жртви од земјотресот во Турција и Сирија

Сител - 12.02.2023

Надмината е бројката од 29.000 загинати во катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија. Обединетите нации стравуваат дека со расчистување на урнатините, овој број може и да се дуплира. Во исто време, спасувачите седми ден по ред прават очајни ...

ОН предупредуваат на недостаток на помош за Сирија

Р.С.Европа - 12.02.2023

Обединетите нации го осудија неуспехот да се добие очајно потребната помош за регионите во Сирија зафатени од војна, истовремено предупредувајќи дека бројот на жртвите од земјотресот, кој исто така ја разори Турција, може да се удвои.

Бројот на загинати по земјотресите во Турција и Сирија надмина 33.000

Макфакс - 12.02.2023

Повеќе од 33.000 луѓе загинаа во земјотресите што во понеделникот ги погодија Турција и Сирија. Зградите се урнаа како кули од карти, а некои немаа ниту темели. Според АП, во земјотресите што досега ги погодија југоисточна Турција и северна Сирија ...

Шефот на грчката дипломатија го посети турскиот регион погоден од земјотресот

Р.С.Европа - 12.02.2023

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас денеска пристигна во Турција за да им понуди поддршка на жителите погодени од разорниот земјотрес пред седум дена, соопшти грчкото Министерство.

Папата: Да им пружиме конкретна помош на Турција и Сирија

Макфакс - 12.02.2023

Папата Франциско денеска повика на „конкретна помош“ за населението погодено од разорниот земјотрес во Турција и Сирија во кој загинаа повеќе од 28.000 луѓе, нагласувајќи дека „не смееме да ги заборавиме“.

Официјален претставник на ОН: Ги изневеривме луѓето зафатени од земјотресот од Сирија

Макфакс - 12.02.2023

Главниот службеник за хуманитарна помош на Обединетите нации, Мартин Грифитс, призна дека ОН не успеале да им помогнат на луѓето во областите под контрола на опозицијата во Сирија по разорниот земјотрес во понеделникот.

„Обединети за Турција и Сирија“ – специјална програма за донации на Канал 5 до 18 часот

Канал5 - 12.02.2023

Канал 5 од 14 часот ја почна специјалната програма за донации за настраданите во земјотресите во Турција и Сирија. Во студиото е Александар Видиновски. Алексадар, програмата ќе продолжи веднаш по овие вести, што се е предвидено до 18 часот? Целиот ...

Емин за „Канал 5“: Недостига механизација за расчистување на урнатините

Канал5 - 12.02.2023

За тоа каква е ситуацијата во Турција една недела по земјотресот, за Канал 5 од Истанбул говори новинарот Јусуф Емин. Во земјотресите што ги погодија Турција и Сирија загинаа повеќе од 28.000 луѓе, а официјален претставник на Обединетите нации рече ...

Грифитс - Ги изневеривме луѓето од северозападна Сирија

Р.С.Европа - 12.02.2023

Мартин Грифитс, координаторот за вонредни ситуации на Обединетите нации, во неделата објави на Твитер дека ОН ги изневериле луѓето од северозападна Сирија. „Ги изневеривме луѓето од северозападна Сирија и тие со право се чувствуваат напуштени.

„Обединети за Турција и Сирија“ – специјална програма за донации на Канал 5

Канал5 - 12.02.2023

„Обединети за Турција и Сирија“ – специјална програма за донации на Канал 5 од 14 до 18 часот. Канал 5 од 14 часот ја почнува специјалната програма за донации за настраданите во земјотресите во Турција и ...

Нова трагедија: Млад голман загина во земјотресот во Турција

Слободен Печат - 12.02.2023

Фудбалската федерација на Турција соопшти дека младиот голман на аматерскиот клуб Дерик Спор, Мухамед Сејид Орхан загина во земјотресот што ја погоди нивната земја. Федерацијата упати сочувство до семејството на загинатиот фудбалер.

Земјотресот во Турција и Сирија – лажни вести, стари снимки и теории на заговор

Слободен Печат - 12.02.2023

Теории на заговор, како и лажни и погрешни вести и видеа, се раширија на социјалните мрежи набргу по разорниот земјотрес што ги погоди Сирија и Турција. Југоисточна Турција и северниот дел на Сирија беа погодени од разорен земјотрес на 6 февруари, ...

ОН: Ги изневеривме луѓето од северозападна Сирија

А1 On - 12.02.2023

Координаторот за вонредни состојби на ОН, Мартин Грифитс, кој моментално е на пат за Дамаск, на Твитер призна дека ОН досега ги изневерувале луѓето во делот на Сирија кој е под контрола на бунтовниците.

СЗО стравува од голема здравствена криза во Турција и Сирија по катастрофалниот земјотрес

Слободен Печат - 12.02.2023

Светската здравствена организација смета дека со земјотресите во двете земји се погодени околу 23 милиони луѓе, вклучително и пет милиони од ранливите групи. СЗО стравува од голема здравствена криза, особено поради ширењето на колерата во Сирија.

Расте бројот на загинати и повредени, повеќе од 29.000 загинати, нови земјотреси

Канал5 - 12.02.2023

Се зголемува бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес што во понеделникот ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Турскиот потпретседател Фуат Октај на прес-конференција изјави дека во таа земја загинале 24.617 лица.

Повеќе од 28.000 загинати во Турција и Сирија, спасувачите продолжуваат да бараат преживеани во урнатините

Макфакс - 12.02.2023

Повеќе од 28.000 луѓе загинаа, а десетици илјади се повредени во катастрофалниот земјотрес што во понеделникот ги погоди Турција и Сирија, објавија официјални извори на двете земји, а пренесе Си-Ен-Ен.

Уште се тресе тлото во Турција и Сирија

А1 On - 12.02.2023

Десетици земјотреси беа регистрирани и вчера во Турција и на границата меѓу Турција и Сирија. Најсилниот беше со јачина од 4,3 ...

Бројот на загинати во Турција и Сирија надмина 29.000

А1 On - 12.02.2023

Бројот на загинати во Турција се искачи на 24.617 во неделата, додека повеќе од 4.500 луѓе загинаа во Сирија. Вкупниот број на загинати во Турција и Сирија на тој начин надмина ...

Над 28.000 загинати во Турција и Сирија, спасувачите продолжуваат да бараат преживеани

24 Вести - 12.02.2023

Над 28.000 луѓе загинаа, а десетици илјади се повредени во катастрофалниот земјотрес што во понеделникот ги погоди Турција и Сирија, објавија официјални извори на двете земји, а пренесе Си-Ен-Ен.

Бројот на загинати во Турција и Сирија надмина 29.000

Сител - 12.02.2023

Бројот на загинати во Турција се искачи на 24.617 во неделата, додека повеќе од 4.500 луѓе загинаа во Сирија. Вкупниот број на загинати во Турција и Сирија на тој начин надмина ...

СЗО: Можна е голема здравствена криза во Турција и Сирија по катастрофалниот земјотрес

24 Вести - 12.02.2023

Светската здравствена организација смета дека со земјотресите во двете земји се погодени околу 23 милиони луѓе, вклучително и пет милиони од ранливите групи. СЗО стравува од голема здравствена криза, особено поради ширењето на колерата во Сирија.

Расте бројот на жртви во Турција и Сирија, можна е голема здравствена криза!

Фокус - 12.02.2023

Се зголемува бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес што ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Турскиот потпретседател Фуат Октај изјави дека во таа земја загинале 24.617 лица.

Дендиас пристигна во Турција, во знак на поддршка на земјата разорена од земјотресот

Слободен Печат - 12.02.2023

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас денеска пристигна во Турција, во знак на поддршка за оваа земја која беше погодена од разорен земјотрес, пишува „Гардијан“. Дендиас беше пречекан од турскиот министер за надворешни работи Мевлут ...

Грчкиот министер Дендиас ги посети разурнатите делови на Турција

Фокус - 12.02.2023

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас денеска пристигна во Турција за да им понуди поддршка на жителите погодени од разорниот земјотрес пред седум дена, соопшти грчкото Министерство.

Повеќе од 33.000 луѓе загинале во Турција и Сирија

Фокус - 12.02.2023

Повеќе од 33.000 луѓе загинаа во земјотресите што во понеделникот ги погодија Турција и Сирија. Според АП, во земјотресите што досега ги погодија југоисточна Турција и северна Сирија загинале 33.179 луѓе, а се очекува тој број да се зголеми бидејќи ...

Од час во час растат размерите на трагедијата: Земјотресите однесоа над 33.000 животи во Турција и Сирија

Слободен Печат - 12.02.2023

Повеќе од 33.000 луѓе, според досегашните податоци, загинале во страотните потреси кои минатата недела ги погодија Турција и Сирија. Управата за управување со катастрофи и вонредни состојби на турската влада (АФАД) денеска соопшти дека бројот на ...

Грчкиот министер Дендиас го посети турскиот регион погоден од земјотресот

Канал5 - 12.02.2023

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас денеска пристигна во Турција за да им понуди поддршка на жителите погодени од разорниот земјотрес пред седум дена, соопшти грчкото Министерство.

Над 33.000 загинати во земјотресите во Турција и Сирија

Сител - 12.02.2023

Повеќе од 33.000 луѓе загинаа во Турција и соседна Сирија по земјотресите на 6 февруари со епицентар во јужната турска област Кахраманмараш. Управата за управување со катастрофи и вонредни состојби на турската влада (АФАД) денеска соопшти дека ...

Досега 99 држави и понудиле помош на Турција

Фокус - 12.02.2023

Вкупно 99 земји нудат помош за Турција, а тимови од 68 земји се на терен, соопшти Министерството за надворешни работи на земјата. На терен има 8.850 луѓе странски персонал, а се очекува да пристигнат уште 1.295.

Ги изневеривме настраданите во земјотресот во Сирија, признаа Обединетите нации

Слободен Печат - 12.02.2023

Главниот службеник за хуманитарна помош на Обединетите нации, Мартин Грифитс , призна дека ОН не успеале да им помогнат на луѓето во областите под контрола на опозицијата во Сирија по разорниот земјотрес во понеделникот.

Бројот на загинати во Турција и Сирија надмина 29.000 луѓе

ТВ21 - 12.02.2023

Бројот на загинати во Турција се искачи на 24.617 во неделата, додека повеќе од 4.500 луѓе загинаа во Сирија. Вкупниот број на загинати во Турција и Сирија на тој начин надмина 29.000. Спасувачите веќе седми ден бараат преживеани под урнатините.

33.000 ЗАГИНАТИ И 80.000 ПОВРЕДЕНИ, ТУРЦИЈА И СИРИЈА СЕ СООЧУВААТ СО ХУМАНИТАРНА КРИЗА Донирајте на 143-400, специјална ...

+инфо - 12.02.2023

Телевизијата Канал 5 од 14 часот до 18 часот во недела (12 февруари) емитува специјалната програма за донации за настраданите во земјотресите во Турција и Сирија. Телефонот за донации е 143-400.

БРОЈКИ ОД КОИ КРВТА ЗАМРЗНУВА - дури 29.000 жртви од земјотресите во Турција и Сирија, тлото не се смирува

Фактор - 12.02.2023

Бројот на загинати во страшните земјотреси во Турција и Сирија надмина 29.000 Очајните спасувачки операции продолжуваат седми ден по ред. Властите соопштија дека околу 6.500 згради во Турција се урнале, а многу се оштетени во зоната на земјотресот, ...

ЗА ОВА ТРЕБА ЈАК ЖЕЛУДНИК - спасувачот е тука навреме за бебенцето, но еве низ каква голгота мора да се помине

Фактор - 12.02.2023

Земјотресот го погоди северниот дел на Сирија, каде што војната беснее од 2011 година. Во Сирија се потврдени 3.500 смртни случаи, а ситуацијата ја влошува и недостигот на хуманитарна помош што пристигнува во земјата.

Грчкиот министер Дендиас ги посети разурнатите делови на Турција

Либертас - 12.02.2023

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас денеска пристигна во Турција за да им понуди поддршка на жителите погодени од разорниот земјотрес пред седум дена, соопшти грчкото Министерство.

Најмалку 28.170 загинати во земјотресите во Турција и Сирија

Вечер Прес - 12.02.2023

Повеќе од 28.170 луѓе загинаа во земјотресот во Турција и Сирија, додека десетици илјади луѓе беа повредени. Помош за Турција пристигнува од целиот свет, додека сириската влада ја доби првата помош од ЕУ по земјотресот.

Над 33.000 загинати во земјотресите во Турција и Сирија

Либертас - 12.02.2023

Повеќе од 33.000 луѓе загинаа во Турција и соседна Сирија по земјотресите на 6 февруари со епицентар во јужната турска област Кахраманмараш. Управата за управување со катастрофи и вонредни состојби на турската влада (АФАД) денеска соопшти дека ...

Бројот на загинати во Турција и Сирија надмина 33.000 луѓе

ТВ21 - 12.02.2023

Повеќе од 33.000 луѓе загинаа во Турција и во Сирија во земјотресот кој го погоди југоистичниот дел на Турција. Како што пренесе „АП“, до сега е регистрирано дека 33.179 лица загинале во земјотресот кој го погоди југоистокот на Турција и северот на ...

Бројот на жртви во земјотресите во Турција и Сирија се очекува двојно да порасне!

Вечер Прес - 12.02.2023

Бројот на загинати во земјотресите во Турција и Сирија ќе надмине 40.000, изјави во Адана потсекретарот на Обединетите нации за хуманитарни прашања, Мартин Грифитс. Многу е тешко да се даде точна проценка, бидејќи урнатините допрва треба да се ...

Тлото не мирува, бројките молскавично растат: Над 29.000 загинати во земјотресите

Вечер Прес - 12.02.2023

Бројот на загинати во страшните земјотреси во Турција и Сирија надмина 29.000 Очајните спасувачки операции продолжуваат седми ден по ред. Властите соопштија дека околу 6.500 згради во Турција се урнале, а многу се оштетени во зоната на земјотресот, ...

ЦРНИОТ БИЛАНС ДОСТИГНА 33 ИЛЈАДИ - силно расте бројот на загинатите од земјотресот

Фактор - 12.02.2023

Бројот на загинатите во страшните земјотреси во Турција и Сирија надмина 33.000. Очајничките спасувачки операции продолжуваат седми ден по ред. Властите соопштија дека околу 6.500 згради во Турција се урнале, а многу се оштетени во зоната на ...

Меси упати порака за сите настрадани во земјотресите во Турција и Сирија

Спортманија - 12.02.2023

Аргентинскиот фудбалер Лионел Меси преку социјалните мрежи повика за поддршка на кампањата која ја започна УНИЦЕФ, за помош на Турција и Сирија, двете земји кои во понеделникот беа погодени од разорни земјотреси.

Млад фудбалер загина во земјотресот во Турција

СуперСпорт - 12.02.2023

Голманот на аматерскиот клуб Дерик Спорт, Мухамед Сејид Орхан го загубил животот во земјотресот во Турција. Турскиот фудбалски сојуз објави порака на социјалните мрежи и ја потврди информацијата за загубата. „Нека Бог се смилува на Орхан.

ОН: Ги изневеривме луѓето од северозападна Сирија

Во Центар - 12.02.2023

Координаторот за вонредни состојби на ОН, Мартин Грифитс, кој моментално е на пат за Дамаск, на Твитер призна дека ОН досега ги изневерувале луѓето во делот на Сирија кој е под контрола на бунтовниците.

Нова трагедија: Млад голман загина во земјотресот во Турција

Република - 12.02.2023

Фудбалската федерација на Турција соопшти дека младиот голман на аматерскиот клуб Дерик Спор, Мухамед Сејид Орхан загина во земјотресот што ја погоди нивната земја. се вели во соопштението на Фудбалската федерација на Турција.

Шефот на грчката дипломатија пристигна во Турција заради поддршка по разорниот земјотрес

Во Центар - 12.02.2023

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас денеска пристигна во Турција, во знак на поддршка за оваа земја која беше погодена од разорен земјотрес, пишува Гардијан. Дендиас беше пречекан од турскиот министер за надворешни работи Мевлут ...

Расте бројот на загинати и повредени, повеќе од 29.000 загинати, нови земјотреси

24Инфо - 12.02.2023

Турскиот потпретседател Фуат Октај на прес-конференција изјави дека во таа земја загинале 24.617 лица. Досега е потврдена смртта на 3.575 луѓе во Сирија, од кои 2.167 се во областите под контрола на бунтовниците во северозападниот дел на земјата, ...

Над 33.000 загинати во катастрофалниот земјотрес во Турција и во Сирија

Нетпрес - 12.02.2023

Бројката на загинати во земјотресот кој ги погоди Турција и Сирија се искачи на над 33.000 лица. Повеќе од 29.605 загинати се во Турција, додека 3.553 жртви се бројат во Сирија. Во турските градови погодени од земјотресите се 32.071 тимови за ...

Бројката на загинати во земјотресот кој ги погоди Турција и Сирија се искачи на над 33.000 лица

Денешен - 12.02.2023

Бројката на загинати во земјотресот кој ги погоди Турција и Сирија се искачи на над 33.000 лица. Повеќе од 29.605 загинати се во Турција, додека 3.553 жртви се бројат во Сирија. Во турските градови погодени од земјотресите се 32.071 тимови за ...

СЗО стравува од голема здравствена криза во Турција и Сирија

24Инфо - 12.02.2023

Светската здравствена организација смета дека со земјотресите во двете земји се погодени околу 23 милиони луѓе, вклучително и пет милиони од ранливите групи. СЗО стравува од голема здравствена криза, особено поради ширењето на колерата во Сирија.

ФОТО: Турскиот селектор работеше како касиер за да собере донации за жртвите од земјотресот

Курир - 12.02.2023

Селекторот на фудбалската репрезентација на Турција, Стефан Кунц, во саботата работеше како касиер за жртвите од земјотресот во Турција. Кунц работел во супермаркет во Сар, Германија, каде што касите биле отворени еден час додека работел на собирање ...

Повеќе од 28.000 загинати во Турција и Сирија, спасувачите продолжуваат да бараат преживеани во урнатините

Centar - 12.02.2023

Повеќе од 28.000 луѓе загинаа, а десетици илјади се повредени во катастрофалниот земјотрес што во понеделникот ги погоди Турција и Сирија, објавија официјални извори на двете земји, а пренесе Си-Ен-Ен.

Да не чекаме нови земјотреси за да си ги подобриме односите, порачаа шефовите на турската и грчката дипломатија

Lider - 12.02.2023

Потсетувајќи на земјотресот во Турција во 1999 година, турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу рече дека и Грција доживеала земјотреси веднаш по таа катастрофа, а дека двете земји си се нашле една на друга во тие тешки моменти.

Смртниот биланс од земјотресите во Турција и Сирија надмина 28.000, ОН стравуваат дека е можно да биде два пати поголем

Н.Македонија - 12.02.2023

Во земјотресите што ги погодија Турција и Сирија загинаа повеќе од 28.000 луѓе, а официјален претставник на Обединетите нации (ОН) рече дека конечниот биланс на катастрофата може да биде двојно поголем.

Смртниот биланс од земјотресите во Турција и Сирија надмина 28.000, ОН стравуваат дека е можно да биде два пати поголем

Во Центар - 12.02.2023

Во земјотресите што ги погодија Турција и Сирија загинаа повеќе од 28.000 луѓе, а официјален претставник на Обединетите нации (ОН) рече дека конечниот биланс на катастрофата може да биде двојно поголем.

99 земји ѝ нудат помош на Турција по разорниот земјотрес

Lider - 12.02.2023

Вкупно 99 земји нудат помош за Турција, а тимови од 68 земји се на терен, соопшти Министерството за надворешни работи на земјата. На терен има 8.850 луѓе странски персонал, а се очекува да пристигнат уште 1.295.

Над 33.000 лица загинаа во Турција и Сирија по земјотресите

еМагазин - 12.02.2023

Повеќе од 33.000 луѓе загинаа во Турција и соседна Сирија по земјотресите на 6 февруари со епицентар во јужната турска област Кахраманмараш. Управата за управување со катастрофи и вонредни состојби на турската влада (АФАД) денеска соопшти дека ...

ОН: Во земјотресите во Турција и Сирија загинаа над 28.000 луѓе, а конечниот број на жртви може да биде и двојно ...

Денешен - 12.02.2023

Во земјотресите што ги погодија Турција и Сирија загинаа повеќе од 28.000 луѓе, а официјален претставник на Обединетите нации (ОН) рече дека конечниот биланс на катастрофата може да биде двојно поголем.

Над 33.000 загинати во земјотресите во Турција и Сирија

Во Центар - 12.02.2023

Повеќе од 33.000 луѓе загинаа во Турција и соседна Сирија по земјотресите на 6 февруари со епицентар во јужната турска област Кахраманмараш. Управата за управување со катастрофи и вонредни состојби на турската влада (АФАД) денеска соопшти дека ...

Уште еден млад спортист го загуби животот во земјотресот во Турција

Курир - 12.02.2023

Земјотрес во Турција однесе многу животи, а почина и младиот голман на аматерскиот клуб Дерик Спор, Мухамед Сеџид Орхан. Фудбалскиот сојуз на Турција ја прими оваа вест со жалење. -Со длабока тага дознаваме дека во земјотресот што ја погоди нашата ...

ОН: Ги изневеривме луѓето зафатени од земјотресот од Сирија

Република - 12.02.2023

Главниот службеник за хуманитарна помош на Обединетите нации, Мартин Грифитс, призна дека ОН не успеале да им помогнат на луѓето во областите под контрола на опозицијата во Сирија по разорниот земјотрес во понеделникот. „ “, напиша Грифитс во твитот.

ОН: Ги изневеривме луѓето зафатени од земјотресот од Сирија

Денешен - 12.02.2023

Главниот службеник за хуманитарна помош на Обединетите нации, Мартин Грифитс, призна дека ОН не успеале да им помогнат на луѓето во областите под контрола на опозицијата во Сирија по разорниот земјотрес во понеделникот.

Шефот на грчката дипломатија пристигна во Турција заради поддршка по разорниот земјотрес

24Инфо - 12.02.2023

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас денеска пристигна во Турција, во знак на поддршка за оваа земја која беше погодена од разорен земјотрес, пишува Гардијан. Дендиас беше пречекан од турскиот министер за надворешни работи Мевлут ...

Катар донира кабини од Мундијалот за настраданите од земјотресите во Турција и Сирија

Денешен - 12.02.2023

Разорен земјотрес во понеделникот ги погоди југоисточна Турција и Сирија. Последиците се катастрофални и бројот на жртвите веќе надмина 33.000. Помош за Турција и Сирија пристигнува од сите страни, а денеска пристигна голема материјална донација од ...

НОВА ЦРНА СТАТИСТИКА: Загубени над 33.000 животи во Турција и Сирија

Курир - 12.02.2023

Бројката на загинати во земјотресот кој ги погоди Турција и Сирија се искачи на над 33.000 лица. Повеќе од 29.605 загинати се во Турција, додека 3.553 жртви се бројат во Сирија. Во турските градови погодени од земјотресите се 32.071 тимови за ...

Катар донира кабини од Мундијалот за настраданите од земјотресите во Турција и Сирија

Lider - 12.02.2023

Разорен земјотрес во понеделникот ги погоди југоисточна Турција и Сирија. Последиците се катастрофални и бројот на жртвите веќе надмина 33.000. Помош за Турција и Сирија пристигнува од сите страни, а денеска пристигна голема материјална донација од ...

Анџелина Џоли повика на донации: Моето срце е со народот на Сирија и Турција!

24Инфо - 12.02.2023

Американската актерка Анџелина Џоли ги повика своите следбеници на Инстаграм да им помогнат на Турција и Сирија, кои во понеделникот беа погодени од разорниот земјотрес. „Моето срце е со народот на Сирија и Турција.

Бројот на загинати во земјотресот скокна над 28.000, уапсени градежни претприемачи во Турција

Кајгана - 12.02.2023

Земјотресот од понеделникот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, со неколку силни последователни потреси низ Турција и Сирија, се рангираше како седма најсмртоносна природна катастрофа овој век.

Повеќе од 28.000 загинати во Турција и Сирија, спасувачите продолжуваат да бараат преживеани во урнатините

Точка - 12.02.2023

Повеќе од 28.000 луѓе загинаа, а десетици илјади се повредени во катастрофалниот земјотрес што во понеделникот ги погоди Турција и Сирија, објавија официјални извори на двете земји, а пренесе Си-Ен-Ен.

Официјален претставник на ОН: Ги изневеривме луѓето зафатени од земјотресот од Сирија

Точка - 12.02.2023

Главниот службеник за хуманитарна помош на Обединетите нации, Мартин Грифитс, призна дека ОН не успеале да им помогнат на луѓето во областите под контрола на опозицијата во Сирија по разорниот земјотрес во понеделникот.

Папата: Да им пружиме конкретна помош на Турција и Сирија

Точка - 12.02.2023

Папата Франциско денеска повика на „конкретна помош“ за населението погодено од разорниот земјотрес во Турција и Сирија во кој загинаа повеќе од 28.000 луѓе, нагласувајќи дека „не смееме да ги заборавиме“.

Предвидување на шефот на хуманитарна помош на ОН: Бројот на настраданите во земјотресот во Турција и Сирија би можел да ...

Точка - 12.02.2023

Бројот на загинати во силниот земјотрес во Турција и Сирија „ќе се удвои“ во однос на моменталното ниво од околу 28.000 жртви, изјави шефот на хуманитарната помош на ОН, Мартин Грифитс. Тој предвидува дека вкупниот број на настрадани би можел да ...

(Видео) Во земјотресот во Турција и Сирија: над 28.000 загинати, спасувачите извлекоа живи две сестри

Еспресо - 12.02.2023

Според новите податоци, регистрирани се над 28.000 загинати во земјотресот во Турција и Сирија. Една среќна вест на полноќ го обиколи светот. Имено, азербејџански спасувачки тим извлече живи две сестри од урнатините на урнатата зграда во јужниот ...

Бројот на загинати по земјотресите во Турција и Сирија надмина 33.000

Точка - 12.02.2023

Повеќе од 33.000 луѓе загинаа во земјотресите што во понеделникот ги погодија Турција и Сирија. Зградите се урнаа како кули од карти, а некои немаа ниту темели. Според АП, во земјотресите што досега ги погодија југоисточна Турција и северна Сирија ...

Анџелина Џоли: Моето срце е со луѓето во Сирија и Турција (ВИДЕО)

Убавина и Здравје - 12.02.2023

Актерката и режисерка Анџелина Џоли е позната како голем хуманитарец и затоа реши да му пружи поддршка на народот во Сирија и Турција, кои трпат големи последици поради разорните земјотреси.

Над 33.000 загинати во земјотресите во Турција и Сирија

Опсервер - 12.02.2023

Повеќе од 33.000 луѓе загинаа во Турција и соседна Сирија по земјотресите на 6 февруари со епицентар во јужната турска област Кахраманмараш. Управата за управување со катастрофи и вонредни состојби на турската влада (АФАД) денеска соопшти дека ...

Над 33.000 загинати во земјотресите во Туркије и Сирија

CivilMedia - 12.02.2023

Повеќе од 33.000 луѓе загинаа во Туркије и соседна Сирија по земјотресите на 6 февруари со епицентар во јужната турска област Кахраманмараш. Управата за управување со катастрофи и вонредни состојби на турската влада (АФАД) денеска соопшти дека ...

Бројките растат, над 33.000 загинати во земјотресите во Турција и Сирија

Frontline - 12.02.2023

Повеќе од 33.000 луѓе загинаа во Турција и соседна Сирија по земјотресите на 6 февруари со епицентар во јужната турска област Кахраманмараш. Управата за управување со катастрофи и вонредни состојби на турската влада (АФАД) денеска соопшти дека ...

Анџелина Џоли: Моето срце е со луѓето во Сирија и Турција (ВИДЕО)

Локално - 12.02.2023

Актерката и режисерка Анџелина Џоли е позната како голем хуманитарец и затоа реши да им пружи поддршка на народот во Сирија и Турција, кои трпат големи последици поради разорните земјотреси.

Бројот на загинати во Турција и Сирија надмина 29.000 луѓе

4NEWS - 12.02.2023

Бројот на загинати во Турција се искачи на 24.617 во неделата, додека повеќе од 4.500 луѓе загинаа во Сирија. Вкупниот број на загинати во Турција и Сирија на тој начин надмина 29.000. Спасувачите веќе седми ден бараат преживеани под урнатините.

Над 28.000 се жртвите на земјотресите во Турција и Сирија

Локално - 12.02.2023

Немирите во јужна Турција ги попречија спасувачките напори на неколку места по смртоносниот земјотрес во понеделникот, соопштија три спасувачки групи, цитирани од Би-Би-Си. Бројот на загинати во Турција и Сирија надмина 28.000, а надежите за ...

Смртниот биланс од земјотресите во Турција и Сирија надмина 28.000, ОН стравуваат дека е можно да биде два пати поголем

Бизнис Вести - 12.02.2023

Во земјотресите што ги погодија Турција и Сирија загинаа повеќе од 28.000 луѓе, а официјален претставник на Обединетите нации (ОН) рече дека конечниот биланс на катастрофата може да биде двојно поголем.

Шефот на грчката дипломатија пристигна во Турција заради поддршка по разорниот земјотрес

Опсервер - 12.02.2023

– Грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас денеска пристигна во Турција, во знак на поддршка за оваа земја која беше погодена од разорен земјотрес, пишува Гардијан. Дендиас беше пречекан од турскиот министер за надворешни работи Мевлут ...

Шефот на грчката дипломатија пристигна во Турција заради поддршка по разорниот земјотрес

Zoom - 12.02.2023

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас денеска пристигна во Турција, во знак на поддршка за оваа земја која беше погодена од разорен земјотрес, пишува Гардијан. Дендиас беше пречекан од турскиот министер за надворешни работи Мевлут ...

ОН ветија помош од 25 милиони долари за Сирија

MakPress - 12.02.2023

ОН ветија 25 милиони долари помош за луѓето во областите погодени од земјотресот во Сирија. Износот е дополнување на донацијата од 25 милиони американски долари објавена претходно оваа недела за итни операции во Турција и Сирија.

Смртниот биланс од земјотресите во Турција и Сирија надмина 28.000, ОН стравуваат дека е можно да биде два пати поголем

MakPress - 12.02.2023

Во земјотресите што ги погодија Турција и Сирија загинаа повеќе од 28.000 луѓе, а официјален претставник на Обединетите нации (ОН) рече дека конечниот биланс на катастрофата може да биде двојно поголем.

Турскиот селектор работеше како касиер за да собере донации за жртвите од земјотресот

Пулс24 - 12.02.2023

Кунц работел во супермаркет во Сар, Германија, каде што касите биле отворени еден час додека работел на собирање донации за жртвите. Целиот приход ќе биде дониран на Турската управа за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД).

ЦРН БИЛАНС: Повеќе од 33.000 жртви на земјотресите во Турција и Сирија

Пулс24 - 12.02.2023

Речиси 30.000 луѓе загинаа во земјотресите што во понеделникот ја погодија јужна Турција, според најновите податоци на турската агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби. Како што наведува агенцијата, досега се регистрирани 29.605 ...

Во земјотресите во Турција и Сирија загинати над 33.000

4NEWS - 12.02.2023

Повеќе од 33.000 луѓе загинаа во Турција и соседна Сирија по земјотресите на 6 февруари со епицентар во јужната турска област Кахраманмараш. Управата за управување со катастрофи и вонредни состојби на турската влада (АФАД) денеска соопшти дека ...

Програма за донации „Обединети за Турција и Сирија“ на ТВ Канал 5, се вклучија и политичарите

Zoom - 12.02.2023

Голем број граѓани, меѓу кои политичари и уметници се вклучија во специјалната програма „Обединети за Турција и Сирија“ што се емитуваше попладнево на ТВ Канал 5 со телефонско јавување за донации.

99 земји ѝ нудат помош на Турција по разорниот земјотрес

4NEWS - 12.02.2023

Вкупно 99 земји нудат помош за Турција, а тимови од 68 земји се на терен, соопшти Министерството за надворешни работи на земјата. На терен има 8.850 луѓе странски персонал, а се очекува да пристигнат уште 1.295.

Смртниот биланс од земјотресите во Турција и Сирија надмина 28.000, ОН стравуваат дека е можно да биде два пати поголем

Опсервер - 12.02.2023

– Во земјотресите што ги погодија Турција и Сирија загинаа повеќе од 28.000 луѓе, а официјален претставник на Обединетите нации (ОН) рече дека конечниот биланс на катастрофата може да биде двојно поголем.

Над 33.000 загинати во земјотресите во Турција и Сирија

Zoom - 12.02.2023

Повеќе од 33.000 луѓе загинаа во Турција и соседна Сирија по земјотресите на 6 февруари со епицентар во јужната турска област Кахраманмараш. Управата за управување со катастрофи и вонредни состојби на турската влада (АФАД) денеска соопшти дека ...

Смртниот биланс од земјотресите во Турција и Сирија надмина 28.000

Frontline - 12.02.2023

Во земјотресите што ги погодија Турција и Сирија загинаа повеќе од 28.000 луѓе, а официјален претставник на Обединетите нации (ОН) рече дека конечниот биланс на катастрофата може да биде двојно поголем.

139 часа по земјотресот: Спасиле 7-месечно бебе кое преживеало без храна и вода

4NEWS - 12.02.2023

И покрај студот и 6 дена под урнатините, спасувачите продолжуваат да пронаоѓаат преживеани во Турција и Сирија по двата разорни земјотреси. Во провинцијата Хатај, 10-годишно девојче беше извлечено од под неколку бетонски плочи, цели 147 часа по ...

Програма за донации „Обединети за Турција и Сирија“ на ТВ Канал 5, се вклучија и политичарите

Опсервер - 12.02.2023

Голем број граѓани, меѓу кои политичари и уметници се вклучија во специјалната програма „Обединети за Турција и Сирија“ што се емитуваше попладнево на ТВ Канал 5 со телефонско јавување за донации.

Шефот на грчката дипломатија пристигна во Турција заради поддршка по разорниот земјотрес

MakPress - 12.02.2023

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас денеска пристигна во Турција, во знак на поддршка за оваа земја која беше погодена од разорен земјотрес, пишува Гардијан. Дендиас беше пречекан од турскиот министер за надворешни работи Мевлут ...

Смртниот биланс од земјотресите во Турција и Сирија надмина 28.000, ОН стравуваат дека е можно да биде два пати поголем

Zoom - 12.02.2023

Во земјотресите што ги погодија Турција и Сирија загинаа повеќе од 28.000 луѓе, а официјален претставник на Обединетите нации (ОН) рече дека конечниот биланс на катастрофата може да биде двојно поголем.

Смртниот биланс од земјотресите во Туркије и Сирија надмина 28.000

CivilMedia - 12.02.2023

Во земјотресите што ги погодија Туркије и Сирија загинаа повеќе од 28.000 луѓе, а официјален претставник на Обединетите нации (ОН) рече дека конечниот биланс на катастрофата може да биде двојно поголем.

Над 33.000 загинати во земјотресите во Турција и Сирија

MakPress - 12.02.2023

Повеќе од 33.000 луѓе загинаа во Турција и соседна Сирија по земјотресите на 6 февруари со епицентар во јужната турска област Кахраманмараш. Управата за управување со катастрофи и вонредни состојби на турската влада (АФАД) денеска соопшти дека ...

Сирија доби ветување за помош од 25 милиони долари

Слободен Печат - 11.02.2023

ОН ветија 25 милиони долари помош за луѓето во областите погодени од земјотресот во Сирија. Износот е дополнување на донацијата од 25 милиони американски долари објавена претходно оваа недела за итни операции во Турција и Сирија.

Земјотресот во Турција и Сирија - најголема катастрофа во последните 100 години

Р.С.Европа - 11.02.2023

Бројот на жртвите од земјотресот во Турција и Сирија надмина 24.000 луѓе. Спасувачите извлекуваат преживеани од урнатините, а милиони се останати без покрив над главата. ОН го опиша настанот како најлош во последните 100 години.

Донација од милион фунти од англиската Премиер лига за погодените подрачја од земјотресот

Канал5 - 11.02.2023

Англиската Премиер лига соопшти дека ќе донира еден милион фунти како помош за подрачјата на југоистокот на Турција и северот на Сирија кои во понеделникот беа погодени од катастрофален земјотрес.

Координатор на ОН: Бројот на жртвите во Турција и Сирија веројатно ќе се удвои

Макфакс - 11.02.2023

Бројот на жртвите од земјотресите во Турција и Сирија веројатно ќе биде „повеќе од двојно“, изјави координаторот за вонредни состојби на ОН. И зборувајќи за „Sky News“ во Адана, Турција, Мартин Грифитс рече дека очекува уште десетици илјади смртни ...

ОН ветија помош од 25 милиони долари за Сирија

Канал5 - 11.02.2023

ОН ветија 25 милиони долари помош за луѓето во областите погодени од земјотресот во Сирија. Износот е дополнување на донацијата од 25 милиони американски долари објавена претходно оваа недела за итни операции во Турција и Сирија.

ОН: Бројот на загинатите во Турција и Сирија би можел да биде двојно поголем

МКД - 11.02.2023

Координаторот на Обединетите нации за итна хуманитарна помош Мартин Грифитс, кој се наоѓа во турскиот регион Караманмараш, кажа дека бројот на загинатите по земјотресот во Турција и Сирија би можел да биде двојно поголем од моменталниот.

Се очекува бројот на жртви од земјотресот во Турција и Сирија да надмине 40.000

Слободен Печат - 11.02.2023

Многу е тешко да се даде точна проценка, бидејќи урнатините допрва треба да се расчистат, но сигурен сум дека бројот на загинатите ќе се зголеми двојно, изјави Мартин Грифитс заменик секретарот за хуманитарни прашања и координатор за итна помош во ...

Преживеани извадени од рушевини и по 115 часа од земјотресот, бројот на загинати надмина 24.000

Канал5 - 11.02.2023

Бројот на загинати како последица на катастрофалниот земјотрес со јачина од 7,8 степени по Рихтеровата скала, кој во понеделникот ги погоди Турција и Сирија, надмина 24 000. Според последниот биланс, само во Турција се пријавени 20 665 загинати, а ...

(ВИДЕО) Селекторот на Турција работи на каса: Познатиот Германец и помага на Турција по разорниот земјотрес

А1 On - 11.02.2023

Голем број спасувачи се на терен и ги извлекуваат преживеаните од урнатините во Турција и Сирија по разорниот земјотрес што ги погоди тие две земји. Исто така, на местото на трагедијата дојдоа и голем број волонтери, познати личности и спортисти кои ...

Бројот на жртвите од земјотресот во Турција и Сирија надмина 28.000

Слободен Печат - 11.02.2023

Најмалку 24.617 луѓе загинаа, а над 80.088 други се повредени во земјотресот што во понеделникот ја погоди јужна Турција. Додека во Сирија, според последните информации починати се 3.553 лица, со што вкупниот број на починати од земјотресот е 28.170.

Над 24 000 загинати во Турција и Сирија, потрагата по преживеани продолжува и по повеќе од 120 часа од земјотресот

360 степени - 11.02.2023

Дури 122 часа по првиот разорен земјотрес, под урнатините на зграда во јужна Турција е спасена 70-годишна жена. По долгите напори на спасувачките екипи, жената е извлечена од под урнатините и пренесена в болница Над 24 000 лица загинаа како ...

Бројот на жртви од земјотресот во Сирија и Турција надмина 24.000, потрагата по преживеани продолжува

Макфакс - 11.02.2023

Бројот на загинати во разорните земјотреси што во понеделникот ги погодија Турција и Сирија достигна најмалку 24.178, соопштија властите. Во Турција, бројот на загинати се искачи на најмалку 20.665, според државното претседателство за управување со ...

Бројот на жртвите од земјотресот во Турција и Сирија надмина 24.150

Р.С.Европа - 11.02.2023

Бројот на жртвите од земјотресот во јужна Турција и северозападна Сирија надмина 24.150 луѓе. Спасувачите во Турција извлекоа две живи жени од урнатините на урнати згради, откако биле заробени 122 часа.

Бројот на загинати во катастрофалните земјотреси надмина 24 илјади

Фокус - 11.02.2023

Повеќе од 24.000 луѓе загинаа, а десетици илјади се повредени во катастрофалниот земјотрес што во понеделникот ги погоди Турција и Сирија, објавија официјални извори на двете земји. Потрагата по преживеани заврши во сите области во Сирија кои се под ...

Безмалку 24.000 загинати од земјотресите во Турција и во Сирија

Слободен Печат - 11.02.2023

Последната информација објавена од штабовите на спасувачките слижби, открива дека од последиците на серијата на силни земјотреси во Турција и во Сирија, досега се почината 23.700 лица, а десетици илјади се повредени.

ОН ветија помош од 25 милиони долари за Сирија

А1 On - 11.02.2023

ОН ветија 25 милиони долари помош за луѓето во областите погодени од земјотресот во Сирија. Сумата е како додаток на донацијата од 25 милиони американски долари објавена претходно оваа недела за итни операции во Турција и Сирија.

Над 24.000 загинати од разорниот земјотрес во Турција и Сирија

А1 On - 11.02.2023

Бројот на загинати од разорните земјотреси во понеделникот во Турција и Сирија достигна најмалку 24.178, соопштија властите. Во Турција, бројот на загинати се искачи на најмалку 20.665, објави Агенцијата за управување со катастрофи и вонредни ...

На најмалку 870.000 луѓе итно им е потребна храна во Турција и Сирија

А1 On - 11.02.2023

На најмалку 870.000 луѓе итно им е потребна храна во Турција и Сирија по земјотресот што остави 5,3 милиони луѓе без покрив над главата само во Сирија, предупредија ОН. Афтершоковите по земјотресот со јачина од 7,8 степени во понеделникот го ...

Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија речиси 24 илјади луѓе

24 Вести - 11.02.2023

Според последната информација објавена од штабовите на спасувачките служби во серијата на силни земјотреси во Турција и во Сирија, досега загинале 23.700 лица, а десетици илјади се повредени.

Бројот на загинати во земјотресите во Турција и Сирија надмина 24.000

Сител - 11.02.2023

Бројот на загинати од разорните земјотреси кои во понеделникот ги погодија Турција и Сирија достигна најмалку 24.178, соопштија властите. Во Турција, бројот на загинати се искачи на најмалку 20.665, според агенцијата за управување со катастрофи и ...

Црниот биланс расте, во Турција и во Сирија повеќе од 24.000 загинати

Слободен Печат - 11.02.2023

Бројот на загинати од разорните земјотреси кои во понеделникот ги погодија Турција и Сирија достигна најмалку 24.178, соопштија властите. Во Турција, бројот на загинати се искачи на најмалку 20.665, според агенцијата за управување со катастрофи и ...

ОН ветија помош од 25 милиони долари за Сирија

Сител - 11.02.2023

ОН ветија 25 милиони долари помош за луѓето во областите погодени од земјотресот во Сирија. Износот е дополнување на донацијата од 25 милиони американски долари објавена претходно оваа недела за итни операции во Турција и Сирија.

Тажни вести од Турција: Загинаа уште пет спортисти во земјотресот (ФОТО)

Sport 1 - 11.02.2023

Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија постојано продолжува да расте, а боречкиот сојуз на Турција соопшти дека пет борци ги загубиле животите. Во катастрофалните земјотреси загинаа над 20.000 луѓе, меѓу кои и спортисти, а во мометнов ...

Бројот на загинати во земјотресите во Турција и Сирија надмина 24.000

Бриф - 11.02.2023

Бројот на загинати од разорните земјотреси кои во понеделникот ги погодија Турција и Сирија достигна најмалку 24.178, соопштија властите. Во Турција, бројот на загинати се искачи на најмалку 20.665, според агенцијата за управување со катастрофи и ...

Бројот на загинати во земјотресите во Турција и Сирија надмина 24.000

Вечер Прес - 11.02.2023

Бројот на загинати од разорните земјотреси кои во понеделникот ги погодија Турција и Сирија достигна најмалку 24.178, соопштија властите. Во Турција, бројот на загинати се искачи на најмалку 20.665, според агенцијата за управување со катастрофи и ...

Бројот на жртвите од земјотресот во Турција и Сирија надмина 24.150

Алсат-М - 11.02.2023

Бројот на жртвите од земјотресот во јужна Турција и северозападна Сирија надмина 24.150 луѓе. Спасувачите во Турција извлекоа две живи жени од урнатините на урнати згради, откако биле заробени 122 часа.

Бројот на жртви во Турција и Сирија се искачи на 24.218

ТВ21 - 11.02.2023

Бројот на загинати во Турција и Сирија во последните неколку моменти повторно се зголеми. Сега е потврдено дека само во Турција загинале 20.665 луѓе. Уште 3.553 лица загинаа во земјотресот во Сирија.

Донација од милион фунти од англиската Премиер лига за погодените подрачја од земјотресот во Турција и Сирија

Бриф - 11.02.2023

Англиската Премиер лига соопшти дека ќе донира еден милион фунти како помош за подрачјата на југоистокот на Турција и северот на Сирија кои во понеделникот беа погодени од катастрофален земјотрес.

Бројот на загинати во земјотресите во Турција и Сирија надмина 24.000

Либертас - 11.02.2023

Бројот на загинати од разорните земјотреси кои во понеделникот ги погодија Турција и Сирија достигна најмалку 24.178, соопштија властите. Во Турција, бројот на загинати се искачи на најмалку 20.665, според агенцијата за управување со катастрофи и ...

70-годишна жена 6 дена заглавена под урнатините – ги праша спасувачките екипи: Сѐ уште ли има свет?

ТВ21 - 11.02.2023

Под урнатините од разорниот земјотрес во Турција сѐ уште се извлекуваат преживеани. Турските медиуми денеска пренесоа дека е спасена 70-годишна жена која успеала да преживее 122 часа. -Има тетко има. Дојди ајде. А од Хатај доаѓа друго чудо.

Донација од милион фунти од англиската Премиер лига за погодените подрачја од земјотресот во Турција и Сирија

OhridNews - 11.02.2023

Англиската Премиер лига соопшти дека ќе донира еден милион фунти како помош за подрачјата на југоистокот на Турција и северот на Сирија кои во понеделникот беа погодени од катастрофален земјотрес.

Донација од милион фунти од англиската Премиер лига за погодените подрачја од земјотресот во Турција и Сирија

Вечер Прес - 11.02.2023

Англиската Премиер лига соопшти дека ќе донира еден милион фунти како помош за подрачјата на југоистокот на Турција и северот на Сирија кои во понеделникот беа погодени од катастрофален земјотрес.

Официјален претставник на ОН: Бројот на загинати во Турција и Сирија би можел да биде двојно поголем

ТВ21 - 11.02.2023

КООРДИНАТОРОТ НА ОН за вонредни состојби Мартин Грифитс, кој се наоѓа во турскиот регион Кахраманмарас, рече дека бројот на загинати по земјотресот во Турција и Сирија ќе биде двојно поголем од сегашното ниво.

ОН ветија помош од 25 милиони долари за Сирија

ТВ21 - 11.02.2023

ОН ветија 25 милиони долари помош за луѓето во областите погодени од земјотресот во Сирија. Сумата е како додаток на донацијата од 25 милиони американски долари објавена претходно оваа недела за итни операции во Турција и Сирија.

Се шири фотографија од недопрена зграда среде урнатините во Турција

ТВ21 - 11.02.2023

Бројот на жртвите од земјотресот што ги погоди Турција и Сирија надмина 24.400 и може дополнително да се зголеми додека спасувачките тимови пребаруваат низ урнатините на илјадниците урнати згради.

Бројката не престанува да расте: Над 28.000 загинати во Турција и Сирија

Либертас - 11.02.2023

Се зголемува бројот на загинати лица во земјотресот во Турција и Сирија. Турскиот потпретседател Фуат Откај вечерва ги соопшти најновите податоци. -Досега во Турција загинати се 24.617 лица. Се работи нанивна идентификација и погребување.

ЗАСТРАШУВАЧКИ БИЛАНС ОД ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ТУРКИЈЕ И СИРИЈА Досега од урнатините се извлечени 28.000 жртви

+инфо - 11.02.2023

На терен се и голем број стручни лица кои ги проверуваат објектите и нивната сигурност. Во објектите кои се без оштетувања и кои се безбедни, по извршените проверки, на жителите ќе им биде дозволено да се вратат во своите домови.

Бројот на загинати во земјотресите во Турција и Сирија надмина 24.000

OhridNews - 11.02.2023

Бројот на загинати од разорните земјотреси кои во понеделникот ги погодија Турција и Сирија достигна најмалку 24.178, соопштија властите. Во Турција, бројот на загинати се искачи на најмалку 20.665, според агенцијата за управување со катастрофи и ...

Бројот на загинати во земјотресите во Турција и Сирија надмина 24.000

Република - 11.02.2023

Бројот на загинати од разорните земјотреси кои во понеделникот ги погодија Турција и Сирија достигна најмалку 24.178, соопштија властите. Во Турција, бројот на загинати се искачи на најмалку 20.665, според агенцијата за управување со катастрофи и ...

Донација од милион фунти од англиската Премиер лига за погодените подрачја од земјотресот

Во Центар - 11.02.2023

Англиската Премиер лига соопшти дека ќе донира еден милион фунти како помош за подрачјата на југоистокот на Турција и северот на Сирија кои во понеделникот беа погодени од катастрофален земјотрес.

Над 28.000 загинати во земјотресот во Турција и Сирија

24Инфо - 11.02.2023

Се зголемува бројот на загинати лица во земјотресот во Турција и Сирија. Турскиот потпретседател Фуат Откај вечерва ги соопшти најновите податоци. -Досега во Турција загинати се 24.617 лица. Се работи нанивна идентификација и погребување.

Бројот на жртви од земјотресот во Сирија и Турција надмина 24.000, потрагата по преживеани продолжува

MTM - 11.02.2023

Бројот на загинати во разорните земјотреси што во понеделникот ги погодија Турција и Сирија достигна најмалку 24.178, соопштија властите. Во Турција, бројот на загинати се искачи на најмалку 20.665, според државното претседателство за управување со ...

Потрагата по преживеани по земјотресот продолжува, бројот на загинати надмина 24.000

Lider - 11.02.2023

Бројот на загинати во разорните земјотреси што во понеделникот ги погодија Турција и Сирија достигна најмалку 24.178, соопштија властите. Во Турција, бројот на загинати се искачи на најмалку 20.665, според државното претседателство за управување со ...

Бројот на загинати во земјотресите во Турција и Сирија надмина 24.000

еМагазин - 11.02.2023

Бројот на загинати од разорните земјотреси кои во понеделникот ги погодија Турција и Сирија достигна најмалку 24.178, соопштија властите. Во Турција, бројот на загинати се искачи на најмалку 20.665, според агенцијата за управување со катастрофи и ...

ЦРНИ БРОЈКИ СТИГНУВААТ ОД ТУРЦИЈА И СИРИЈА: Бројот на загинати од земјотресот досега е 24.178 лица и натаму расте

Денешен - 11.02.2023

Бројот на загинати од разорните земјотреси кои во понеделникот ги погодија Турција и Сирија достигна најмалку 24.178, соопштија властите. Во Турција, бројот на загинати се искачи на најмалку 20.665, според агенцијата за управување со катастрофи и ...

Донација од милион фунти од англиската Премиер лига за погодените подрачја од земјотресот во Турција и Сирија

Нетпрес - 11.02.2023

Англиската Премиер лига соопшти дека ќе донира еден милион фунти како помош за подрачјата на југоистокот на Турција и северот на Сирија кои во понеделникот беа погодени од катастрофален земјотрес.

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЖРТВИ: Над 28.000 загинати во земјотресот во Турција и Сирија

Курир - 11.02.2023

Се зголемува бројот на загинати лица во земјотресот во Турција и Сирија. Турскиот потпретседател Фуат Откај вечерва ги соопшти најновите податоци. -Досега во Турција загинати се 24.617 лица. Се работи нанивна идентификација и погребување.

130 спасувачи од Армијата и ДЗС на терен во Турција

24Инфо - 11.02.2023

Спасувачите денеска извлекоа жива жена од урнатините во Турција што предизвика овации од присутните околу 110 часа откако таа беше закопана од силниот земјотрес што предизвика смрт и уништување низ целиот регион.

ХУМАНИТАРНА ПОМОШ – Турскиот селектор работел на каса во супермаркет и собирал помош за настраданите од земјотресот ...

Во Центар - 11.02.2023

Селекторот на фудбалската репрезентација Германецот Штефан Кунц (Штефан) седна на една од касите во супермаркетот и си ја одработи смената. Селекторот на фудбалската репрезентација Германецот Штефан Кунц седна на една од касите во супермаркетот и ...

СТРАВИЧНИ БРОЈКИ: Бројот на загинати во земјотресите во Турција и Сирија надмина 24.000

Курир - 11.02.2023

Бројот на загинати од разорните земјотреси кои во понеделникот ги погодија Турција и Сирија достигна најмалку 24.178, соопштија властите. Во Турција, бројот на загинати се искачи на најмалку 20.665, според агенцијата за управување со катастрофи и ...

СПАСЕН MAЖ ПО 115 ЧАСА ПОД урнатините: Тлото во Турција и Сирија се уште не стивнува, бројот на загинати е речиси ...

Во Центар - 11.02.2023

Повеќе од 23.000 луѓе загинаа во разорните земјотреси што во понеделникот ги погодија јужните делови на Турција и Сирија, објавија денеска нови официјални податоци. Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди во понеделник ...

Бројот на загинати во земјотресите во Турција и Сирија надмина 24.000

Нетпрес - 11.02.2023

Бројот на загинати од разорните земјотреси кои во понеделникот ги погодија Турција и Сирија достигна најмалку 24.178, соопштија властите. Во Турција, бројот на загинати се искачи на најмалку 20.665, според агенцијата за управување со катастрофи и ...

Бројот на жртви од земјотресот во Сирија и Турција надмина 24.000, потрагата по преживеани продолжува

Centar - 11.02.2023

Бројот на загинати во разорните земјотреси што во понеделникот ги погодија Турција и Сирија достигна најмалку 24.178, соопштија властите. Во Турција, бројот на загинати се искачи на најмалку 20.665, според државното претседателство за управување со ...

ОН ветија помош од 25 милиони долари за Сирија

Press24 - 11.02.2023

ОН ветија 25 милиони долари помош за луѓето во областите погодени од земјотресот во Сирија. Износот е дополнување на донацијата од 25 милиони американски долари објавена претходно оваа недела за итни операции во Турција и Сирија.

Бројот на жртви од земјотресот во Сирија и Турција надмина 24.000

24Инфо - 11.02.2023

Бројот на загинати во разорните земјотреси што во понеделникот ги погодија Турција и Сирија достигна најмалку 24.178, соопштија властите. Во Турција, бројот на загинати се искачи на најмалку 20.665, според државното претседателство за управување со ...

Координатор на ОН: Бројот на жртвите во разорните земјотреси во Турција и Сирија веројатно ќе се удвои

Во Центар - 11.02.2023

Бројот на жртвите од земјотресите во Турција и Сирија веројатно ќе биде „повеќе од двојно“, изјави координаторот за вонредни состојби на ОН. И зборувајќи за Sky News во Адана, Турција, Мартин Грифитс рече дека очекува уште десетици илјади смртни ...

ОН ветија помош од 25 милиони долари за Сирија

Република - 11.02.2023

ОН ветија помош од 25 милиони долари за Сирија. Износот е дополнување на донацијата од 25 милиони американски долари објавена претходно оваа недела за итни операции во Турција и Сирија. Шефот за хуманитарна помош на ОН Мартин Грифитс рече дека ...

Координатор на ОН: Бројот на жртвите во Турција и Сирија веројатно ќе се удвои

Centar - 11.02.2023

Бројот на жртвите од земјотресите во Турција и Сирија веројатно ќе биде „повеќе од двојно“, изјави координаторот за вонредни состојби на ОН. И зборувајќи за „Sky News“ во Адана, Турција, Мартин Грифитс рече дека очекува уште десетици илјади смртни ...

Координатор на ОН: Бројот на загинати во земјотресот веројатно ќе биде двојно поголем

Курир - 11.02.2023

Бројот на жртвите од земјотресите во Турција и Сирија веројатно ќе се биде „двојно поголем“, изјави координаторот за вонредни состојби на ОН. Говорејќи за Скај њуз во Адана, Мартин Грифитс истакнал дека очекува уште десетици илјади смртни случаи, ...

Координатор на ОН: Бројот на загинати во земјотресот веројатно ќе биде двојно поголем

Lider - 11.02.2023

Бројот на жртвите од земјотресите во Турција и Сирија веројатно ќе се биде „двојно поголем“, изјави координаторот за вонредни состојби на ОН. Говорејќи за Скај њуз во Адана, Мартин Грифитс истакнал дека очекува уште десетици илјади смртни случаи, ...

Донација од милион фунти од англиската Премиер лига за погодените подрачја од земјотресот во Турција и Сирија

MakPress - 11.02.2023

Англиската Премиер лига соопшти дека ќе донира еден милион фунти како помош за подрачјата на југоистокот на Турција и северот на Сирија кои во понеделникот беа погодени од катастрофален земјотрес.

Донација од милион фунти од англиската Премиер лига за погодените подрачја од земјотресот во Турција и Сирија

Zoom - 11.02.2023

Англиската Премиер лига соопшти дека ќе донира еден милион фунти како помош за подрачјата на југоистокот на Турција и северот на Сирија кои во понеделникот беа погодени од катастрофален земјотрес.

Донација од милион фунти од англиската Премиер лига за погодените подрачја од земјотресот во Турција и Сирија

Опсервер - 11.02.2023

Англиската Премиер лига соопшти дека ќе донира еден милион фунти како помош за подрачјата на југоистокот на Турција и северот на Сирија кои во понеделникот беа погодени од катастрофален земјотрес.

Бројот на жртви во Турција над 20 илјади, во Сирија над 3.500

4NEWS - 11.02.2023

Бројот на загинати во Турција и Сирија во последните неколку моменти повторно се зголеми. Сега е потврдено дека само во Турција загинале 20.665 луѓе. Уште 3.553 лица загинаа во земјотресот во Сирија.

Недопрена зграда меѓу урнатините во Туркије, сопственост на Комората на инженери

Frontline - 11.02.2023

Една од најтешко погодените области во катастрофалниот земјотрес е градот Кахраманмарас на југот на Туркије. Градот беше речиси целосно срамнет со земја. Деновиве на социјалните мрежи се шири фотографија на која се гледа како една зграда стои ...

Бројот на загинати во земјотресот во Турција се зголеми на 22.327

Скопје1 - 11.02.2023

Бројот на загинатите во силниот земјотрес што во понеделникот ја погоди Турција се зголеми на 22.327, соопшти турскиот министер за здравство Фахретин Коџа. Тој наведе дека бројот на повредени достигна 80.278, јавува Anadolu Agency.

ОН ветија помош од 25 милиони долари за Сирија

Zoom - 11.02.2023

ОН ветија 25 милиони долари помош за луѓето во областите погодени од земјотресот во Сирија. Износот е дополнување на донацијата од 25 милиони американски долари објавена претходно оваа недела за итни операции во Турција и Сирија.

ОН најавија 25 милиони долари помош за Сирија поради земјотресот

Локално - 11.02.2023

Обединетите нации (ОН) со 25 милиони долари ќе и помогнат на Сирија погодена од земјотресот. Дополнително финансирање од Централниот фонд за итни случаи на ОН (CERF) ќе помогне да се задоволат итните потреби на стотици илјади Сиријци, пишува Ројтерс.

ОН: Ќе има повеќе од 40.000 жртви од земјотресот во Турција и Сирија

Локално - 11.02.2023

Бројот на загинати во земјотресите во Турција и Сирија ќе надмине 40.000, изјави од Адана потсекретарот на Обединетите нации за хуманитарни прашања, Мартин Грифитс. -Многу е тешко да се даде точна проценка бидејќи урнатините допрва треба да се ...

Под урнатините во Турција пронајдени четворица спортисти

Кумановски м. - 11.02.2023

Последиците од катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија се несогледливи, а секојдневно стигнуваат вести за трагично повредените чии тела се наоѓаат под урнатините. Турската боречка федерација ги растажи сите со објавата дека животот го загубиле ...

ОН ветија помош од 25 милиони долари за Сирија

Опсервер - 11.02.2023

ОН ветија 25 милиони долари помош за луѓето во областите погодени од земјотресот во Сирија. Износот е дополнување на донацијата од 25 милиони американски долари објавена претходно оваа недела за итни операции во Турција и Сирија.

Бројот на жртвите од земјотресот во Турција и Сирија надмина 24.000

Локално - 11.02.2023

Бројот на жртвите од разорниот земјотрес што во понеделникот ги погоди Турција и Сирија надмина 24.000, соопштија локалните власти. Турската агенција за управување со вонредни состојби утринава соопшти дека бројот на жртвите од земјотресот во ...

ОН најавија 25 милиони долари помош за Сирија

Кумановски м. - 11.02.2023

Заменик-секретарот за хуманитарни прашања и координаторот за итна помош на Обединетите нации (ОН) Мартин Грифитс најави дека ОН ќе доделат 25 милиони долари помош за Сирија погодена од земјотресот.

ОН ветија помош од 25 милиони долари за Сирија

4NEWS - 11.02.2023

ОН ветија 25 милиони долари помош за луѓето во областите погодени од земјотресот во Сирија. Сумата е како додаток на донацијата од 25 милиони американски долари објавена претходно оваа недела за итни операции во Турција и Сирија.

Новинар од Турција: Се уште нема доволно екипи за помош на терен

Локално - 11.02.2023

Иако турската Агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАТ) и Црвената полумесечина реагираа веднаш по земјотресот во Турција во понеделникот, за жал, се уште нема доволно тимови за помош на теренот, изјави денеска за „Танјуг“ ...

(ФОТО) Сите донираат за Турција и Сирија, само Филхармонија свири за Палестина

Скопје1 - 11.02.2023

Во разорниот земјотрес што во понеделникот ги погоди јужните делови на Турција и Сирија, загинаа речиси 24.000 луѓе, а десетици илјади беа повредени. Македонската филхармонија на социјалните мрежи објави дека музичката вечер им ја посветува на ...

Светската програма за храна бара 77 милиони долари за помош на засегнатите од земјотресот во Турција и Сирија

MakPress - 11.02.2023

Светската програма за храна (WFO), една од специјализираните агенции на ОН, побара денеска 77 милиони американски долари за да обезбеди помош за 874.000 лица погодени од земјотресот во Турција и Сирија.

Бројот на загинати во земјотресите во Турција и Сирија надмина 24.000

MakPress - 11.02.2023

Бројот на загинати од разорните земјотреси кои во понеделникот ги погодија Турција и Сирија достигна најмалку 24.178, соопштија властите. Во Турција, бројот на загинати се искачи на најмалку 20.665, според агенцијата за управување со катастрофи и ...

Официјален претставник на ОН: Бројот на загинати во Турција и Сирија би можел да биде двојно поголем

4NEWS - 11.02.2023

КООРДИНАТОРОТ НА ОН за вонредни состојби Мартин Грифитс, кој се наоѓа во турскиот регион Кахраманмарас, рече дека бројот на загинати по земјотресот во Турција и Сирија ќе биде двојно поголем од сегашното ниво.

ОН одлучија да испратат 25 милиони долари помош за Сирија

Скопје1 - 11.02.2023

ОН ветија помош од 25 милиони долари за Сирија. Износот е дополнување на донацијата од 25 милиони американски долари објавена претходно оваа недела за итни операции во Турција и Сирија. Шефот за хуманитарна помош на ОН Мартин Грифитс рече дека ...

Бројот на загинати во земјотресите во Турција и Сирија надмина 24.000

Опсервер - 11.02.2023

– Бројот на загинати од разорните земјотреси кои во понеделникот ги погодија Турција и Сирија достигна најмалку 24.178, соопштија властите. Во Турција, бројот на загинати се искачи на најмалку 20.665, според агенцијата за управување со катастрофи и ...

Апсења во Турција поради објави за земјотресот на социјалните мрежи

MakPress - 11.02.2023

Турската полиција приведе 37 лица поради нивните објави на социјалните мрежи поврзани со силните земјотреси што во понеделникот опустошија области во Турција и соседна Сирија, јави ДПА. Уапсените споделувале објави „со цел да внесат страв и паника ...

Бројот на жртвите од земјотресот во Турција и Сирија надмина 24.000

Кумановски м. - 11.02.2023

Бројот на жртвите од разорниот земјотрес што во понеделникот ги погоди Турција и Сирија надмина 24.000, соопштија локалните власти. Турската агенција за управување со вонредни состојби утринава соопшти дека бројот на жртвите од земјотресот во ...

Новинар од Турција: Сѐ уште нема доволно екипи за помош на терен

Кумановски м. - 11.02.2023

Иако турската управа за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАТ) и Црвената полумесечина реагираа веднаш по земјотресот во Турција во понеделникот, за жал, на теренот сè уште нема доволно тимови да пружат помош, изјави денеска за Танјуг ...

Се шири фотографија од недопрена зграда среде урнатините во Турција – еве чива е!

4NEWS - 11.02.2023

Бројот на жртвите од земјотресот што ги погоди Турција и Сирија надмина 24.400 и може дополнително да се зголеми додека спасувачките тимови пребаруваат низ урнатините на илјадниците урнати згради.

Шефот на „Белите шлемови“: ОН мора да му се извинат на сирискиот народ

MakPress - 11.02.2023

Спасувачката група „Бели шлемови“ ги обвини Обединетите нации за неуспешната реакција во областите под контрола на бунтовниците во северозападна Сирија по земјотресот. Користејќи го долгогодишното искуство стекнато за време на долгата војна во ...

Бројот на загинати во земјотресите во Турција и Сирија се доближи до 24.000

MakPress - 11.02.2023

Најмалку 20.213 луѓе загинаа во земјотресот во Турција, информира вечерва турскиот министер за здравство Фахретин Коџа. Тој додаде дека се повредени 80.052 луѓе. Во исто време сириската група Бели Шлемови соопшти дека најмалку 2.166 лица загинаа во ...

СЕЛЕКТОРОТ НА ТУРЦИЈА РАБОТИ НА КАСА ВО СУПЕРМАРКЕТ: Познатиот Германец помага по разорниот земјотрес! (ВИДЕО)

Локално - 11.02.2023

Голем број спасувачи се на терен и меѓу урнатините во Турција и Сирија извлекуваат преживеани по разорниот земјотрес што ги погоди овие две земји. Исто така, на местото на трагедијата дојдоа и голем број волонтери, познати личности и спортисти кои ...

Над 24.000 загинати во земјотресот, потрагата по преживеани продолжува

Скопје1 - 11.02.2023

Бројот на загинати во разорните земјотреси што во понеделникот ги погодија Турција и Сирија достигна најмалку 24.178, соопштија властите. Во Турција, бројот на загинати се искачи на најмалку 20.665, според државното претседателство за управување со ...

Бројот на жртвите од земјотресот во Турција и Сирија надмина 24.150

Zoom - 11.02.2023

Бројот на жртвите од земјотресот во јужна Турција и северозападна Сирија надмина 24.150 луѓе. Спасувачите во Турција извлекоа две живи жени од урнатините на урнати згради, откако биле заробени 122 часа.

Речиси 22.000 загинати во земјотресот во Турција и Сирија, САД ги паузираат санкциите за Сирија заради доставување ...

Сакам да кажам - 10.02.2023

Бројот на загинати во силниот земјотрес во Турција и Сирија порасна на речиси 22.000, додека Обединетите нации предупредуваат дека целосните размери на катастрофата и натаму се нејасни. Спасувачите продолжуваат да ги пребаруваат урнатините во ...

Земјотресот во Турција и Сирија и (гео)политичките последици

Deutsche Welle - 10.02.2023

Тресењето на земјата честопати знае да ги изнесе на виделина и не веднаш видливите пукнатини, разголувајќи ја природата на системот, а не само стабилноста на градбите. Пишува Ивор Мицковски.

Во трка со времето: Над 100 илјади спасувачи трагаат по преживеани во земјотресот во Турција

Deutsche Welle - 10.02.2023

Продолжуваат спасувачките операции во Турција и во Сирија. Но, четири дена по земјотресот, се намалуваат шансите да бидат пронајдени преживеани лица. Според властите, бројот на потврдени жртви се искачи на над 20.000.

Земјотрес: Пристигна првиот конвој со помош на ОН во северзападна Сирија

Deutsche Welle - 10.02.2023

По силниот земјотрес, ситуацијата за луѓето во Сирија е крајно драматична. Првиот конвој со меѓународна помош сега пристигна во регионот. Меѓутоа, за оние кои се уште се затрупани, помошта веројатно доаѓа предоцна.

Бројот на загинати во земјотресите во Турција и Сирија се доближи до 24.000

Сител - 10.02.2023

Најмалку 20.213 луѓе загинаа во земјотресот во Турција, информира вечерва турскиот министер за здравство Фахретин Коџа. Тој додаде дека се повредени 80.052 луѓе. Во исто време сириската група Бели Шлемови соопшти дека најмалку 2.166 лица загинаа во ...

Нова шокантна снимка од моментот на катастрофалниот земјотрес (ВИДЕО)

Канал5 - 10.02.2023

Бројот на загинати од земјотресот што ги погоди Турција и Сирија надмина 22.500 и може дополнително да се зголеми додека спасувачките тимови пребаруваат низ урнатините на илјадниците урнати згради.

Бројот на загинати во земјотресот во Турција и во Сирија се приближи до 22.000, луѓето умираат од студ и колера

Телма - 10.02.2023

Бројот на загинати од земјотресот што ги погоди Турција и Сирија надмина 21.700, а бројот може дополнително да се зголеми додека спасувачките тимови пребаруваат низ рушевините на илјадниците урнати згради.

Повеќе од 22.000 загинати во земјотресите во Турција и Сирија

Сител - 10.02.2023

Во земјотресите во Турција и Сирија досега загинаа повеќе од 22.000 луѓе, јави ДПА. Повеќе од 7.000 хуманитарни работници од 61 земја се во Турција и помагаат во напорите за потрага и спасување по земјотресите во понеделникот, соопшти денеска ...

Фондацијата на Лионел Меси донирала 3,5 милиони евра за погодените од земјотресот

Оff.net - 10.02.2023

Фондот на најдобриот фудбалер на денешницата според многумина, Лионел Меси, одвоил 3,5 милиони евра за хуманитарна помош за подрачјата погодени во страшните земјотреси. Разорните земјотреси кои достигнаа сила од 7,8 степени се случиле после 4 часот ...

САД најавија прекин на санкциите против Сирија за да стаса хуманитарната помош

Сител - 10.02.2023

Американското Министерство за финансии објави шестмесечен прекин на санкциите воведени кон Сирија за да дозволи помош за земјата, која е тешко погодена од катастрофалните земјотреси во соседна Турција.

Шефот на „Белите шлемови“: Ниту една помош од ОН не стигна до северот на Сирија

Макфакс - 10.02.2023

Шефот на сириската група „Бели шлемови“, Раед ал-Салех денеска ги обвини Обединетите нации дека не доставуваат соодветна хуманитарна помош до областите во Сирија кои се под контрола на бунтовниците, кои беа разурнати од силниот земјотрес.

Бројот на загинати во Турција е поголем отколку по земјотресот во 1999 година

А1 On - 10.02.2023

Бројот на жртвите на земјотресот го надмина оној во 2011 година кај Фукушима во Јапонија, во кој загинаа повеќе од 18.400 луѓе, како и земјотресот во 1999 година во близина на Истанбул, кој однесе околу 18.000 животи, пренесува АП.

Ексклузвно за Глас на Америка од Турција: Градот Адијаман е разрушен

Глас на Америка - 10.02.2023

40 лица кои се дел од тимот за спасување при Дирекцијата за заштита и спасување, трет ден се наоѓаат во турскиот град, Адијаман, еден од најпогодените во катастрофалниот земјотрес кој ги зафати Турција и Сирија.

Бројот на загинати надмина 23.200

А1 On - 10.02.2023

Бројот на загинати надмина 23.200 во Турција и Сирија. Најмалку 19.875 луѓе загинаа во Турција, а 3.384 во Сирија. Од прилика вчера ова време беше објавено дека бројот на загинати надминал 20.000.

ВИДЕО: Речиси 22 илјади мртви, шансите за нови преживеани драстично се намалуваат

А1 On - 10.02.2023

Бројот на загинати во Турција се искачи на 18.342, со што вкупниот број на загинати се искачи на 21.719, што е неверојатна бројка за само пет дена, а се очекува да се зголеми. Според последните информации од Сирија, таму загинале 3.377, со што ...

Катастрофа

Р.С.Европа - 10.02.2023

Њузлетер 10.02.2023 - Катастрофален земјотрес во Турција и Сирија, катастрофални последици од некои политики во Македонија. Се иселуваат млади, бегаат лекари, никнуваат кладилници и коцкарници.

САД со 85 милиони долари итна хуманитарна помош за Турција и за Сирија

Слободен Печат - 10.02.2023

САД објавија дека ќе обезбедат итна хуманитарна помош од 85 милиони долари за Турција и Сирија, по силните земјотреси кои ги погодија тие држави каде загинаа повеќе од 21.000 луѓе. Соопштението на американската агенција за меѓународен развој (УСАИД) ...

Македонските тимови со нов спасен живот во Турција – од под урнатините во Адијаман извлекоа 38-годишна жена

Телма - 10.02.2023

Македонските тимови со нов спасен живот во мисијата во Турција. Од под урнатините во градот Адијаман, во истомената турска провинција, извлекоа 38-годишна жена која околу 100 часа беше заробена во бетонски блокови, арматура и прав по разорниот ...

Бројот на загинати надмина 20.500

А1 On - 10.02.2023

Вкупниот број на загинати во земјотресите во Турција и Сирија надмина 20.500. Во моментов таа бројка е 20.511. Овие ажурирани бројки доаѓаат откако Белите шлемови објавија дека 2.030 луѓе загинале во делови на Сирија кои се под контрола на ...

Македонските тимови на ДЗС спасија жена од под урнатините во Турција

Р.С.Европа - 10.02.2023

Македонските тимови на Дирекцијата за заштита и спасување успеале да извлечат 38-годишна жена под урнатините во Турција, соопшти попладнево ДЗС на својот Фејсбук профил. Од ДЗР објавија и видео од дел од спасувачката акција.

Речиси 22 000 загинати во земјотресите во Турција и во Сирија, САД ги паузира санкциите кон Сирија за да обезбеди помош

360 степени - 10.02.2023

Американското министерство за финансии објави дека и покрај санкциите кон Сирија кои содржат силни исклучоци за хуманитарна помош, сепак, донесена е одлука за одобрување помош за оваа земја Во меѓувреме, генералниот секретар на Обединетите нации ...

Растат бројките - над 21.000 загинати од земјотресот во Турција и Сирија

Глас на Америка - 10.02.2023

Изгледите за спасување на повеќе луѓе во Турција и Сирија заробени под урнатините на земјотресот со јачина од 7,8 степени се намалуваат, но во петокот, четири дена по потресот, неколку преживеани беа извлечени од урнатините во провинцијата Хатај на ...

Речиси 22.000 загинати во земјотресот во Турција и Сирија

24 Вести - 10.02.2023

Надежда се намалува, очајот расте. Повеќе од 100 илјади волонтери од целиот свет брзаат да извлечат преживеани од урнатините по земјотрес кој ги погоди Турција и Сирија. Пет дена по катастрофалниот потрес, бројот на загинати надмина 20 илјади.

Потресно сведоштво од Турција: Слушнав пукање, не мислев дека ќе излезам жива

Макфакс - 10.02.2023

Британскиот хуманитарен работник Лина Сахлоул пристигна во Газиантеп, Турција, ден пред земјотресот. Лина неколку дена подоцна требало да отпатува од Турција во Сирија, а земјотресот ја нашол во хотелот.

ОН бараат 77 милиони долари за да можат да јадат речиси милион луѓе во Турција и Сирија

Макфакс - 10.02.2023

Светската програма за храна, една од специјализираните агенции на Обединетите Нации, побара 77 милиони американски долари за да обезбеди помош за 874.000 лица погодени од земјотресите во Турција и Сирија.

Над 21.000 загинати, најмалку 78.124 повредени од земјотресот во Турција и во Сирија

Слободен Печат - 10.02.2023

Над 21.000 загинати и најмалку 78.124 повредени е новиот биланс на жртви од разорниот земјотрес што во понеделникот ги погодија Турција и Сирија, соопштија денеска локалните власти. Спасувачите водат битка со времето за да извлечат преживеани од ...

Над 21.000 загинати, најмалку 78.124 повредени од земјотресот во Турција и во Сирија

Сител - 10.02.2023

Над 21.000 загинати и најмалку 78.124 повредени е новиот биланс на жртви од разорниот земјотрес што во понеделникот ги погодија Турција и Сирија, соопштија денеска локалните власти. Спасувачите водат битка со времето за да извлечат преживеани од ...

САД испраќаат 85 милиони долари итна хуманитарна помош за Турција и за Сирија

А1 On - 10.02.2023

САД објавија дека ќе обезбедат итна хуманитарна помош од 85 милиони долари за Турција и Сирија, по силните земјотреси кои ги погодија тие држави каде загинаа повеќе од 21.000 луѓе. Соопштението на американската агенција за меѓународен развој (УСАИД) ...

Повеќе од 21.000 загинати, најмалку 78.124 повредени во земјотресот во Турција и Сирија

Макфакс - 10.02.2023

Над 21.000 загинати и најмалку 78.124 повредени е новиот биланс на жртви од разорните земјотреси што во понеделникот ги погодија Турција и Сирија, соопштија денеска локалните власти, а пренесува Си-Ен-Ен.

САД испраќаат 85 милиони долари итна хуманитарна помош за Турција и за Сирија

Фокус - 10.02.2023

САД објавија дека ќе обезбедат итна хуманитарна помош од 85 милиони долари за Турција и Сирија, по силните земјотреси кои ги погодија тие држави каде загинаа повеќе од 21.000 луѓе. Соопштението на американската агенција за меѓународен развој (УСАИД) ...

Над 21.000 загинати, најмалку 78.124 повредени од земјотресот во Турција и во Сирија

Канал5 - 10.02.2023

Над 21.000 загинати и најмалку 78.124 повредени е новиот биланс на жртви од разорниот земјотрес што во понеделникот ги погодија Турција и Сирија, соопштија денеска локалните власти. Спасувачите водат битка со времето за да извлечат преживеани од ...

САД испраќаат 85 милиони долари итна хуманитарна помош за Турција и за Сирија

24 Вести - 10.02.2023

САД објавија дека ќе обезбедат итна хуманитарна помош од 85 милиони долари за Турција и Сирија, по силните земјотреси кои ги погодија тие држави каде загинаа повеќе од 21.000 луѓе. Соопштението на американската агенција за меѓународен развој (УСАИД) ...

Бројот на загинати во Турција и во Сирија се искачи на 22.000, луѓето умираат од студ и колера

Фокус - 10.02.2023

Бројот на загинати од земјотресот што ги погоди Турција и Сирија надмина 21.700, а бројот може дополнително да се зголеми додека спасувачките тимови пребаруваат низ рушевините на илјадниците урнати згради.

Над 21.000 загинати, најмалку 78.124 повредени од земјотресот во Турција и во Сирија

24 Вести - 10.02.2023

Над 21.000 загинати и најмалку 78.124 повредени е новиот биланс на жртви од разорниот земјотрес што во понеделникот ги погодија Турција и Сирија, соопштија денеска локалните власти. Спасувачите водат битка со времето за да извлечат преживеани од ...

Бројот на мртвите во Турција и Сирија надмина 20.000

МКД - 10.02.2023

Бројот на загинати од разорниот земјотрес што ги погоди Турција и Сирија сега е најмалку 20.451, според властите. Во Турција, бројот на загинати се искачи на најмалку 17.134 во четвртокот, а 70.347 се повредени, според турската Агенција за ...

САД испраќаат 85 милиони долари итна хуманитарна помош за Турција и за Сирија

Канал5 - 10.02.2023

САД објавија дека ќе обезбедат итна хуманитарна помош од 85 милиони долари за Турција и Сирија, по силните земјотреси кои ги погодија тие држави каде загинаа повеќе од 21.000 луѓе. Соопштението на американската агенција за меѓународен развој (УСАИД) ...

ВИДЕО: Нови трагични бројки, 22.300 мртви во Турција и Сирија

А1 On - 10.02.2023

Бројот на загинати од земјотресот што ги погоди Турција и Сирија надмина 22.300 и може дополнително да се зголеми додека спасувачките тимови пребаруваат низ урнатините на илјадниците урнати згради.

Американците им испраќаат помош на Турција и Сирија во вредност од 85 милиони долари

МКД - 10.02.2023

Соединетите Американски Држави најавија дека ќе обезбедат итна хуманитарна помош од 85 милиони долари за Турција и Сирија, по силните земјотреси кои ги погодија тие земји и загинаа повеќе од 21.000 луѓе.

САД најавија прекин на санкциите против Сирија за да стаса хуманитарната помош

Слободен Печат - 10.02.2023

Американското Министерство за финансии објави шестмесечен прекин на санкциите воведени кон Сирија за да дозволи помош за земјата, која е тешко погодена од катастрофалните земјотреси во соседна Турција.

САД ќе ги укине санкциите кон Сирија за да стигне хуманитарната помош

А1 On - 10.02.2023

Американското Министерство за финансии објави шестмесечен прекин на санкциите воведени кон Сирија за да дозволи помош за земјата, која е тешко погодена од катастрофалните земјотреси во соседна Турција.

САД најавија прекин на санкциите против Сирија за да стаса хуманитарната помош

Канал5 - 10.02.2023

Американското Министерство за финансии објави шестмесечен прекин на санкциите воведени кон Сирија за да дозволи помош за земјата, која е тешко погодена од катастрофалните земјотреси во соседна Турција.

Повеќе од 22.000 загинати во земјотресите во Турција и Сирија

Фокус - 10.02.2023

Во земјотресите во Турција и Сирија досега загинаа повеќе од 22.000 луѓе, јави ДПА. Повеќе од 7.000 хуманитарни работници од 61 земја се во Турција и помагаат во напорите за потрага и спасување по земјотресите во понеделникот, соопшти денеска ...

Турската полиција уапси 37 луѓе, на социјалните мрежи споделувале објави за земјотресот

Слободен Печат - 10.02.2023

Турската полиција приведе 37 лица поради нивните објави на социјалните мрежи поврзани со силните земјотреси што во понеделникот опустошија области во Турција и соседна Сирија, јави ДПА. Уапсените споделувале објави „со цел да внесат страв и паника ...

ОН бара 77 милиони долари за речиси милион гладни луѓе во Турција и Сирија

Канал5 - 10.02.2023

Светската програма за храна (СФО), една од специјализираните агенции на ОН, побара денеска 77 милиони американски долари за да обезбеди помош за 874.000 лица погодени од земјотресот во Турција и Сирија.

ФФМ преку фондот за солидарност на УЕФА со финансиска помош за поддршка на хуманитарните акции во Турција и во Сирија!

Екипа - 10.02.2023

Фудбалската федерација на Македонија преку Фондовите за природни катастрофи на УЕФА и нејзината Фондација за деца партиципираше со финансиска помош во вкупната првична донација на Европската куќа на фудбалот од 200.000 евра за поддршка на огромната ...

ФФМ во координација со УЕФА учествуваше во донација на средства за жртвите од катастрофалниот земјотрес во Турција и ...

Фактор - 10.02.2023

Фудбалската федерација на Македонија како партнер на УЕФА со финансиски средства учествуваше во помошта која се доделува во хуманитарни цели за жртвите од земјотресот во Турција и Сирија. УЕФА објави дека сума од вкупно 200.000 евра се доделени на ...

САД ГИ УКИНА САНКЦИИТЕ Во Сирија конечно може да пристигне хуманитарна помош по катастрофалниот земјотрес

+инфо - 10.02.2023

Санкциите наметнати од САД и Европската унија го отежнуваат извозот во Сирија, каде веќе 12 години има граѓанска војна. Американското Министерство за финансии објави шестмесечен прекин на санкциите воведени кон Сирија за да дозволи помош за земјата, ...

Повеќе од 22.000 загинати во земјотресите во Турција и Сирија, распоредени над 7.000 хуманитарни работници од 61 земја

OhridNews - 10.02.2023

Во земјотресите во Турција и Сирија досега загинаа повеќе од 22.000 луѓе, јави ДПА. Повеќе од 7.000 хуманитарни работници од 61 земја се во Турција и помагаат во напорите за потрага и спасување по земјотресите во понеделникот, соопшти денеска ...

Прв конвој со помош на ОН за северозападна Сирија

Либертас - 10.02.2023

Првиот конвој со помош на Обединетите нации по земјотресот пристигна во северозападна Сирија, подрачје кое е под контрола на бунтовниците и на Турција, соопштија од ОН. Помошта влезе на преминот Баб ал-Хава од Турција која заедно со Сирија на 6 ...

Политиката пред хуманоста: Помошта тешко стигнува во Сирија, луѓето сами ги спасуваат своите семејства и децата

Либертас - 10.02.2023

Недостигот на камиони, блокираните патишта и другите логистички пречки ги попречуваат напорите на над 100.000 спасувачки персонал кој работи во Турција за ископување жртви, закопување на мртвите и за давање помош на очајните преживеани.

Над 21.000 загинати, најмалку 78.124 повредени од земјотресот во Турција и во Сирија

OhridNews - 10.02.2023

Над 21.000 загинати и најмалку 78.124 повредени е новиот биланс на жртви од разорниот земјотрес што во понеделникот ги погодија Турција и Сирија, соопштија денеска локалните власти. Спасувачите водат битка со времето за да извлечат преживеани од ...

Повеќе од 22.000 загинати во земјотресите во Турција и Сирија, распоредени над 7.000 хуманитарни работници од 61 земја

Нова ТВ - 10.02.2023

Во земјотресите во Турција и Сирија досега загинаа повеќе од 22.000 луѓе, јави ДПА. Повеќе од 7.000 хуманитарни работници од 61 земја се во Турција и помагаат во напорите за потрага и спасување по земјотресите во понеделникот, соопшти денеска ...

САД најавија прекин на санкциите против Сирија за да стаса хуманитарната помош

Вечер Прес - 10.02.2023

Американското Министерство за финансии објави шестмесечен прекин на санкциите воведени кон Сирија за да дозволи помош за земјата, која е тешко погодена од катастрофалните земјотреси во соседна Турција.

Се шири ново видео од моментот на разорниот земјотрес – асфалтот се движи, автомобилите отскокнуваат

ТВ21 - 10.02.2023

Бројот на жртвите од земјотресот што ги погоди Турција и Сирија надмина 21.700 и може дополнително да се зголеми додека спасувачките тимови пребаруваат низ урнатините на илјадниците урнати згради.

Апсења во Турција поради објави за земјотресот на социјалните мрежи

Либертас - 10.02.2023

Турската полиција приведе 37 лица поради нивните објави на социјалните мрежи поврзани со силните земјотреси што во понеделникот опустошија области во Турција и соседна Сирија, јави ДПА. Уапсените споделувале објави „со цел да внесат страв и паника ...

Речиси 22 000 загинати во земјотресите во Турција и во Сирија

Алсат-М - 10.02.2023

Речиси 22 000 луѓе загинаа во катастрофалниот земјотрес од 7,8 степени по Рихтеровата скала што ги погоди Турција и Сирија во понеделникот на 6 февруари, иако Обединетите нации (ОН) предупредуваат дека сè уште не се знае целосниот обем на ...

Светската програма за храна бара 77 милиони долари за помош на засегнатите од земјотресот во Турција и Сирија

Вечер Прес - 10.02.2023

Светската програма за храна (WFO), една од специјализираните агенции на ОН, побара денеска 77 милиони американски долари за да обезбеди помош за 874.000 лица погодени од земјотресот во Турција и Сирија.

5 дена под урнатини, но преживеа! – Продолжува спасувачката акција во Турција

ТВ21 - 10.02.2023

„Колку дена сум тука?“, „Кој ден е денеска?“, беа прашањата на еден од преживеаните во Османије, Турција откако цели 88 часа беше заглавен под урнатините од земјотресот што се случи в понеделник.

Бројот на загинати во Турција и Сирија надмина 23.700

ТВ21 - 10.02.2023

Бројот на загинати во Турција и Сирија надмина 23.700. Само во Турција бројот на загинати надмина 20.000, сега е 20.213. Најмалку 3.553 луѓе загинаа во Сирија. Оттогаш спасувачите се тркаат со времето, но со секој час се намалуваат шансите да се ...

САД испраќаат 85 милиони долари итна хуманитарна помош за Турција и за Сирија

Вечер Прес - 10.02.2023

САД објавија дека ќе обезбедат итна хуманитарна помош од 85 милиони долари за Турција и Сирија, по силните земјотреси кои ги погодија тие држави каде загинаа повеќе од 21.000 луѓе. Соопштението на американската агенција за меѓународен развој (УСАИД) ...

Бројот на загинати во земјотресите во Турција и Сирија се доближи до 24.000

Алсат-М - 10.02.2023

Најмалку 20.213 луѓе загинаа во земјотресот во Турција, информира вечерва турскиот министер за здравство Фахретин Коџа. Тој додаде дека се повредени 80.052 луѓе. Во исто време сириската група Бели Шлемови соопшти дека најмалку 2.166 лица загинаа во ...

Бројот на загинати во земјотресите во Турција и Сирија се доближи до 24.000

Либертас - 10.02.2023

Најмалку 20.213 луѓе загинаа во земјотресот во Турција, информира вечерва турскиот министер за здравство Фахретин Коџа. Тој додаде дека се повредени 80.052 луѓе. Во исто време сириската група Бели Шлемови соопшти дека најмалку 2.166 лица загинаа во ...

Бројот на загинати во земјотресите во Турција и Сирија се доближи до 24.000

Вечер Прес - 10.02.2023

Најмалку 20.213 луѓе загинаа во земјотресот во Турција, информира вечерва турскиот министер за здравство Фахретин Коџа. Тој додаде дека се повредени 80.052 луѓе. Во исто време сириската група Бели Шлемови соопшти дека најмалку 2.166 лица загинаа во ...

Бројот на загинати во Турција и во Сирија се искачи на 22.000, луѓето умираат од студ и колера

Либертас - 10.02.2023

Бројот на загинати од земјотресот што ги погоди Турција и Сирија надмина 21.700, а бројот може дополнително да се зголеми додека спасувачките тимови пребаруваат низ рушевините на илјадниците урнати згради.

Шефот на „Белите шлемови“: ОН мора да му се извинат на сирискиот народ

Вечер Прес - 10.02.2023

Спасувачката група „Бели шлемови“ ги обвини Обединетите нации за неуспешната реакција во областите под контрола на бунтовниците во северозападна Сирија по земјотресот. Користејќи го долгогодишното искуство стекнато за време на долгата војна во ...

СТРАШНИ БРОЈКИ ОД ТУРЦИЈА: Под урнатините може да се затрупани и до 180.000 луѓе

Фактор - 10.02.2023

Списокот на жртви во невидениот земјотрес што ги погоди и целосно парализираше делови од Турција и Сирија е проширен и сега има над 20.000 имиња. Се стравува дека овие бројки ќе продолжат да растат во наредните денови.

Расте бројот на настраданите – Над 21.000 загинати, најмалку 78.124 повредени во катастрофалниот земјотрес

Вечер Прес - 10.02.2023

Над 21.000 загинати и најмалку 78.124 повредени е новиот биланс на жртви од разорниот земјотрес што во понеделникот ги погодија Турција и Сирија, соопштија денеска локалните власти. Спасувачите водат битка со времето за да извлечат преживеани од ...

Политиката пред хуманоста: Помошта тешко стигнува во Сирија, луѓето сами ги спасуваат своите семејства и децата

Бриф - 10.02.2023

ОН дури вчера испрати хуманитарен конвој во Сирија под контрола на опозицијата, што е прв пат по силниот земјотрес што го погоди регионот пред три дена, во кој загинаа повеќе од 20.000 луѓе, а стотици илјади останаа без покрив над главата низ Сирија ...

ФФМ учествуваше во акцијата на УЕФА за помош на настраданите од земјотресот во Турција и Сирија

SportSport - 10.02.2023

УЕФА и нивниот партнер УЕФА Детската фондација донираа 200.000 евра во хуманитарната акција за помош на настраданите во разорниот земјотрес во Турција и Сирија. Поголем дел од парите се донирани на Турската фудбалска федерација, а другите на ...

Европската куќа на фудбалот испраќа Итни донации за Турција и Сирија

Sport M - 10.02.2023

УЕФА и нејзиниот партнер, Детската фондација УЕФА, направија првична донација од 200.000 евра за поддршка на голема хуманитарна операција за помош на жртвите од двата големи земјотреси во Турција и Сирија што се случија минатиот понеделник.

УЕФА и ФФМ со помош за жртвите од земјотресот во Турција и Сирија

МакФудбал - 10.02.2023

УЕФА и нејзиниот партнер, Фондацијата за деца на УЕФА, направија првична донација од 200.000 евра за поддршка на огромната хуманитарна операција за помош на жртвите од двата разорни земјотреси минатиот понеделник во Турција и Сирија.

Секоја чест: Меси донирал 3,5 милиони евра за погодените од земјотресот во Турција и Сирија!

SportSport - 10.02.2023

Фондацијата на Лео Меси, најдобриот фудбалер во светот, одвоила 3,5 милиони евра за настраданите од земјотресот во Турција и Сирија. Познато е дека пред неколку дена овие две земји беа погодени од страшен, катаклизмичен земјотрес во кој животот го ...

Бројките продолжуваат стравично да растат: 22.000 загинати во земјотресот во Турција и Сирија

Lider - 10.02.2023

Надежда се намалува, очајот расте. Повеќе од 100 илјади волонтери од целиот свет брзаат да извлечат преживеани од урнатините по земјотрес кој ги погоди Турција и Сирија. Пет дена по катастрофалниот потрес, бројот на загинати надмина 20 илјади.

Страшна снимка од земјотрес: Земјата се тресе, автомобилите отскокнуваат

Centar - 10.02.2023

На социјалните мрежи кружат видеа пред, после и за време на разорните земјотреси што ја погодија јужна Турција и северозападна Сирија. Имаше и видео од силен земјотрес со јачина од 7,7 степени според Рихтеровата скала, чиј епицентар бил во ...

Светската програма за храна бара 77 милиони долари за помош на засегнатите од земјотресот во Турција и Сирија

Во Центар - 10.02.2023

Светската програма за храна (WFO), една од специјализираните агенции на ОН, побара денеска 77 милиони американски долари за да обезбеди помош за 874.000 лица погодени од земјотресот во Турција и Сирија.

Повеќе од 21.000 загинати, најмалку 78.124 повредени во земјотресот во Турција и Сирија

Centar - 10.02.2023

Над 21.000 загинати и најмалку 78.124 повредени е новиот биланс на жртви од разорните земјотреси што во понеделникот ги погодија Турција и Сирија, соопштија денеска локалните власти, а пренесува Си-ен-ен.

ОН бараат 77 милиони долари за да можат да јадат речиси милион луѓе во Турција и Сирија

Centar - 10.02.2023

Светската програма за храна, една од специјализираните агенции на Обединетите Нации, побара 77 милиони американски долари за да обезбеди помош за 874.000 лица погодени од земјотресите во Турција и Сирија.

Потресно сведоштво од Турција: Слушнав пукање, не мислев дека ќе излезам жива

Centar - 10.02.2023

Британската хуманитарна работничка Лина Сахлоул пристигна во Газијантеп, Турција, ден пред земјотресот. Лина неколку дена подоцна требало да отпатува од Турција во Сирија, а земјотресот ја затекнал во хотелот.

Потресно сведоштво од Турција: Слушнав пукање, не мислев дека ќе излезам жива

MTM - 10.02.2023

Британскиот хуманитарен работник Лина Сахлоул пристигна во Газиантеп, Турција, ден пред земјотресот. Лина неколку дена подоцна требало да отпатува од Турција во Сирија, а земјотресот ја нашол во хотелот.

Десетици уапсени во Турција поради објави за земјотресот на социјалните мрежи

Република - 10.02.2023

Турската полиција привела 37 луѓе поради нивните објави на социјалните мрежи поврзани со силните земјотреси што во понеделникот опустошија области во Турција и соседна Сирија. информира полицијата преку објава на Твитер.

Апсења во Турција поради објави за земјотресот на социјалните мрежи

Во Центар - 10.02.2023

Турската полиција приведе 37 лица поради нивните објави на социјалните мрежи поврзани со силните земјотреси што во понеделникот опустошија области во Турција и соседна Сирија, јави ДПА. Уапсените споделувале објави „со цел да внесат страв и паника ...

Апсења во Турција поради објави за земјотресот на социјалните мрежи

24Инфо - 10.02.2023

Турската полиција приведе 37 лица поради нивните објави на социјалните мрежи поврзани со силните земјотреси што во понеделникот опустошија области во Турција и соседна Сирија, јави ДПА. Уапсените споделувале објави „со цел да внесат страв и паника ...

Потресно сведоштво од Турција: Слушнав пукање, не мислев дека ќе излезам жива

24Инфо - 10.02.2023

Британската хуманитарна работничка Лина Сахлоул пристигна во Газијантеп, Турција, ден пред земјотресот. Лина неколку дена подоцна требало да отпатува од Турција во Сирија, а земјотресот ја затекнал во хотелот.

Светската програма за храна бара 77 милиони долари за помош на засегнатите од земјотресот во Турција и Сирија

Курир - 10.02.2023

Светската програма за храна (WFO), една од специјализираните агенции на ОН, побара денеска 77 милиони американски долари за да обезбеди помош за 874.000 лица погодени од земјотресот во Турција и Сирија.

Светската програма за храна бара 77 милиони долари за помош на засегнатите од земјотресот во Турција и Сирија

Lider - 10.02.2023

Светската програма за храна (WFO), една од специјализираните агенции на ОН, побара денеска 77 милиони американски долари за да обезбеди помош за 874.000 лица погодени од земјотресот во Турција и Сирија.

Помошта тешко стигнува во Сирија, луѓето сами ги спасуваат своите семејства и децата

24Инфо - 10.02.2023

ОН дури вчера испрати хуманитарен конвој во Сирија под контрола на опозицијата, што е прв пат по силниот земјотрес што го погоди регионот пред три дена, во кој загинаа повеќе од 20.000 луѓе, а стотици илјади останаа без покрив над главата низ Сирија ...

САД испраќаат 85 милиони долари итна хуманитарна помош за Турција и за Сирија

Независен - 10.02.2023

САД- САД објавија дека ќе обезбедат итна хуманитарна помош од 85 милиони долари за Турција и Сирија, по силните земјотреси кои ги погодија тие држави каде загинаа повеќе од 21.000 луѓе. Соопштението на американската агенција за меѓународен развој ...

Бројот на загинати во земјотресот во Турција и во Сирија се приближи до 22.000, луѓето умираат од студ и колера

Република - 10.02.2023

Бројот на загинати од земјотресот што ги погоди Турција и Сирија надмина 21.700, а бројот може дополнително да се зголеми додека спасувачките тимови пребаруваат низ рушевините на илјадниците урнати згради.

Росоман ќе помогне со финансиски средства за реоните зафатени од земјотрес во Турција и Сирија

Курир - 10.02.2023

Советот на општината Росоман на седница донесе едногласна одлука да помогне во рамките на своите можности, со финансиски средства, за реоните зафатени од земјотрес во Турција и Сирија. Советниците се согласија од општинскиот буџет да се издвојат 200 ...

САД испраќаат 85 милиони долари итна хуманитарна помош за Турција и за Сирија

Курир - 10.02.2023

САД објавија дека ќе обезбедат итна хуманитарна помош од 85 милиони долари за Турција и Сирија, по силните земјотреси кои ги погодија тие држави каде загинаа повеќе од 21.000 луѓе. Соопштението на американската агенција за меѓународен развој (УСАИД) ...

Бројот на жртвите во земјотресите во Турција и Сирија се доближи до 24.000

Lider - 10.02.2023

Најмалку 20.213 луѓе загинаа во земјотресот во Турција, информира вечерва турскиот министер за здравство Фахретин Коџа. Тој додаде дека се повредени 80.052 луѓе. Во исто време сириската група Бели Шлемови соопшти дека најмалку 2.166 лица загинаа во ...

Росоман ќе помогне со финансиски средства за реоните зафатени од земјотрес во Турција и Сирија

Press24 - 10.02.2023

Советот на општината Росоман на седница донесе едногласна одлука да помогне во рамките на своите можности, со финансиски средства, за реоните зафатени од земјотрес во Турција и Сирија. Советниците се согласија од општинскиот буџет да се издвојат 200 ...

Бројот на загинати во земјотресите во Турција и Сирија се доближи до 24.000

Во Центар - 10.02.2023

– Најмалку 20.213 луѓе загинаа во земјотресот во Турција, информира вечерва турскиот министер за здравство Фахретин Коџа. Тој додаде дека се повредени 80.052 луѓе. Во исто време сириската група Бели Шлемови соопшти дека најмалку 2.166 лица загинаа ...

Македонија безрезервно за Турција и за Сирија

Н.Македонија - 10.02.2023

Македонија сплотено и заеднички се организираше во собирањето помош за погодените од земјотресот во Турција и Сирија. Речиси сите се мобилизирани, граѓаните самоиницијативно собираат помош, Црвениот крст, општините, градовите низ Македонија, ...

Бројот на загинати во земјотресите во Турција и Сирија се доближи до 24.000

Независен - 10.02.2023

Најмалку 20.213 луѓе загинаа во земјотресот во Турција, информира вечерва турскиот министер за здравство Фахретин Коџа. Тој додаде дека се повредени 80.052 луѓе. Во исто време сириската група Бели Шлемови соопшти дека најмалку 2.166 лица загинаа во ...

Бројот на загинати во земјотресите во Турција и Сирија се доближи до 24.000

Press24 - 10.02.2023

Најмалку 20.213 луѓе загинаа во земјотресот во Турција, информира вечерва турскиот министер за здравство Фахретин Коџа. Тој додаде дека се повредени 80.052 луѓе. Во исто време сириската група Бели Шлемови соопшти дека најмалку 2.166 лица загинаа во ...

Шефот на „Белите шлемови“: ОН мора да му се извинат на сирискиот народ

Во Центар - 10.02.2023

Спасувачката група „Бели шлемови“ ги обвини Обединетите нации за неуспешната реакција во областите под контрола на бунтовниците во северозападна Сирија по земјотресот. Користејќи го долгогодишното искуство стекнато за време на долгата војна во ...

Шефот на „Белите шлемови“: ОН мора да му се извинат на сирискиот народ

Курир - 10.02.2023

Спасувачката група „Бели шлемови“ ги обвини Обединетите нации за неуспешната реакција во областите под контрола на бунтовниците во северозападна Сирија по земјотресот. Користејќи го долгогодишното искуство стекнато за време на долгата војна во ...

САД испраќаат 85 милиони долари итна хуманитарна помош за Турција и за Сирија

24Инфо - 10.02.2023

САД објавија дека ќе обезбедат итна хуманитарна помош од 85 милиони долари за Турција и Сирија, по силните земјотреси кои ги погодија тие држави каде загинаа повеќе од 21.000 луѓе. Соопштението на американската агенција за меѓународен развој (УСАИД) ...

Нова шокантна снимка од моментот на катастрофалниот земјотрес (ВИДЕО)

Курир - 10.02.2023

Бројот на загинати од земјотресот што ги погоди Турција и Сирија надмина 22.500 и може дополнително да се зголеми додека спасувачките тимови пребаруваат низ урнатините на илјадниците урнати згради.

ИЗГУБИЛ 12 ЧЛЕНОВИ ОД СЕМЕЈСТВОТО ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ: Солзите на овој Сириец зборуваат погласно од СЕКОЈ ЗБОР! Шокантни ...

Во Центар - 10.02.2023

По разорниот земјотрес што ги погоди Турција и Сирија во понеделникот, спасувачите се обидуваат да извлечат што е можно повеќе преживеани од урнатините , но како што одминува времето, меѓу другото, екстремниот студ претставува смртна закана за ...

Над 21.000 загинати во Турција и Сирија, од земјотресот се проценува дека се погодени 23 милиони лица

еМагазин - 10.02.2023

Над 21.000 загинати и најмалку 78.124 повредени е новиот биланс на жртви од разорниот земјотрес што во понеделникот ги погодија Турција и Сирија, соопштија денеска локалните власти. Спасувачите водат битка со времето за да извлечат преживеани од ...

Захарова: Одбивањето на Западот да обезбеди помош за Сирија е нехумано

Нетпрес - 10.02.2023

Одбивањето на колективниот Запад да обезбеди помош за Сирија во справувањето со последиците од разорниот земјотрес е нехумано, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.