TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шест дена по земјотресот се уште доаѓаат вести за чудесни спасувања во Турција – по катастрофата милиони луѓе ќе ...

Телма - 12.02.2023

Шест дена по катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија, спасувачите кои френетично ги пребаруваат урнатините во најтешко погодените региони, се уште чудесно успеваат да извлечат преживеани лица, пркосејќи им на сите проценки и анализи.

(ВИДЕО) Гуркан Озтурк 63 часа беше под урнатините и сними сѐ

А1 On - 12.02.2023

Средношколецот Гуркан Озтурк, кој 63 часа по земјотресот беше спасен од под урната петкатница во турскиот град Хатај, со својот мобилен телефон ги снимил часовите што ги поминал под урнатините, јавува Anadolu Agency.

Осумгодишно момче е спасено откако било заглавено 155 часа под урнатините

Фокус - 12.02.2023

Осумгодишно момче е извлечено од урнатините во Газиантеп, Турција, по 155 часа по разорниот земјотрес, јавува ТРТ. Тоа веднаш било однесено во болница. Претходно медиумите информираа дека во јужната провинција Хатај, бебе и 64-годишна жена се ...

(ВИДЕО) Осумгодишно момче извлечено по 155 часа минати под урнатини во Турција

А1 On - 12.02.2023

Осумгодишно момче е извлечено од урнатините во Газиантеп 155 часа по разорниот земјотрес, јавува ТРТ. Момчето со возило на брза помош e пренесено во болница. Од урнатините на истата зграда претходно беа спасени уште шест ...

Турција: И 150 часа по земјотресот, спасувачите наоѓаат преживеани под урнатините

Канал5 - 12.02.2023

Спасувачките операции продолжуваат во областите погодени од разорниот земјотрес кој во понеделникот ја погоди Турција, а службите известуваат дека денеска пронајдени и извлечени од под урнатините се четворица преживеани, од кои три деца.

(Видео) Уште едно чудо во Турција: Спасено момче кое поминало 152 часа под урнатините

Макфакс - 12.02.2023

Спасувачките екипи постојано ги извлекуваат луѓето кои се заглавени под урнатините. Турските спасувачи успеале да го спасат и осумгодишното момче Ахмет. Ахмет поминал 152 часа под урнатините и само за чудо преживеал.

Бебе, седумгодишно момче и уште неколку луѓе се спасени по 150 часа

А1 On - 12.02.2023

Спасувачките тимови во Турција се уште трагаат по преживеани по разорните земјотреси што ги погодија Турција и Сирија во понеделникот, на седмиот ден од потрагата. Денеска спасувачите извлекоа две сестри од урнатините во провинцијата Адијаман на ...

(ВИДЕО) Девојче извлечено живо по 150 часа поминати под урнатините

360 степени - 12.02.2023

Бројни спасувачки тимови сè уште посветено пребаруваат и се обидуваат да спасат луѓе заробени во урнатините на зградите Девојче е спасено од урнатините на зграда во провинцијата Хатај, дури 150 часа по земјотресот што во понеделникот го погоди ...

(Видео) По 149 часа извлечен маж со епилепсија од под урнатините – спасувачите среќни

Макфакс - 12.02.2023

Мустафа (35) беше спасен во Хатај откако помина 149 часа под урнатините по земјотресот во Турција. Турските медиуми јавуваат за уште едно чудо на седмиот ден од потрагата по преживеани во Турција.

(ВИДЕО) Двајца се спасени речиси 150 часа по земјотресот во Турција

А1 On - 12.02.2023

Турските и романските спасувачки тимови извлекоа 35-годишен маж од урнатините во турската провинција Хатај, 149 часа по разорниот земјотрес што во понеделникот ги погоди Турција и Сирија. Од урнатините е спасено и девојче, кое 146 часа било под ...

Куче со денови чека да му го извлечат сопственикот од урнатините

А1 On - 12.02.2023

Потресни слики од Турција и Сирија го обиколуваат светот, а во земјотресот покрај илјадници луѓе настрадаа и животни. Спасувачите на теренот им помагаат и на луѓето и на животните заробени под урнатините.

(Видео) Ново чудо во Турција: Седумгодишната Исра спасена 136 часа по земјотресот

Макфакс - 12.02.2023

Седумгодишното девојче кое било под урнатините на зграда во Хатај било спасено 136 часа по разорните земјотреси што во понеделникот ги погодија јужните делови на Турција. Спасувачките тимови водат „борба“ со времето за да продолжат со потрагата и ...

Турција: Од урнатините извлечен жив маж по 149 часа

Канал5 - 12.02.2023

Триесет и пет годишен маж е спасен од урнатините на урната зграда во јужната турска провинција Хатај 149 часа по силниот земјотрес што го погоди регионот, јави турската државна новинска агенција Анадолија.

Турција: Денеска од урнатините извлечен жив маж

А1 On - 12.02.2023

Триесет и пет годишен маж е спасен од урнатините на урната зграда во јужната турска провинција Хатај 149 часа по силниот земјотрес што го погоди регионот, јави турската државна новинска агенција Анадолија.

Бебе и седумгодишно момче спасени по 150 часа од под урнатините

Фокус - 12.02.2023

Спасувачките тимови во Турција се уште трагаат по преживеани по разорните земјотреси што ги погодија Турција и Сирија во понеделникот, на седмиот ден од потрагата. Во истата провинција е спасено седумгодишно момче, јавува Анадолија.

Турција: И 150 часа по земјотресот, спасувачите наоѓаат преживеани под урнатините

Сител - 12.02.2023

Спасувачките операции продолжуваат во областите погодени од разорниот земјотрес кој во понеделникот ја погоди Турција, а службите известуваат дека денеска пронајдени и извлечени од под урнатините се четворица преживеани, од кои три деца.

И по 150 часа од земјотресот во Турција, спасувачите извлекуваат преживеани од урнатините

Слободен Печат - 12.02.2023

Спасувачките операции продолжуваат во областите погодени од разорниот земјотрес кој во понеделникот ја погоди Турција, а службите известуваат дека денеска се пронајдени и извлечени од под урнатините четворица преживеани, од кои три деца.

Две лица спасени речиси 150 часа по земјотресот во Турција

Макфакс - 12.02.2023

Турските и романските спасувачки тимови извлекоа 35-годишен маж од урнатините во турската провинција Хатај, 149 часа по разорниот земјотрес што во понеделникот ги погоди Турција и Сирија. Од урнатините е спасено и девојче, кое 146 часа било под ...

(Видео) Беше 63 часа под урнатини и сними се: Ме фати земјотрес, не сакам да умрам млад

Макфакс - 12.02.2023

Средношколецот Гуркан Озтурк, кој 63 часа по земјотресот беше спасен од под урната петкатница во турскиот град Хатај, со својот мобилен телефон го снимил своето време поминато под урнатините, јавува Anadolu Agency.

Се зголемува бројот на жртви во Турција, избледува надежта за живот, граѓаните измислуваат разни идеи за помош

ТВ21 - 12.02.2023

Се прегрнуваат и се среќни… спасувачките екипи аплаудираат за уште еден спасен живот по 7 дена поминати под урнатините. Рукије од Адијаман вкупно 153 часа под урнатините се бореше за својот живот.

СПАСЕН МАЖ ПО 149 ЧАСА ПОД УРНАТИНИ Бројот на загинати надмина 28.000

+инфо - 12.02.2023

Бројот на загинати во Туркије и во Сирија по земјотресот од понеделникот наутро достигна 28.192. Триесет и петгодишен маж е спасен од урнатините на урната зграда во јужната турска провинција Хатај 149 часа по силниот земјотрес што го погоди ...

Турција: Од урнатините извлечен жив маж по 149 часа

Либертас - 12.02.2023

Триесет и пет годишен маж е спасен од урнатините на урната зграда во јужната турска провинција Хатај 149 часа по силниот земјотрес што го погоди регионот, јави турската државна новинска агенција Анадолија.

И по 140 часа пронајдени живи луѓе под урнатините од земјотресот

Либертас - 12.02.2023

Турските медиуми јавуваат за уште едно чудо на седмиот ден од потрагата по преживеани во Турција. По 149 часа под урнатините, извлечен е маж со епилепсија. Откако бил извлечен на безбедно, бил пренесен во болница.

Поглед кој буди надеж: Двомесечно бебе спасено од урнатините 128 часа по земјотресот

ТВ21 - 12.02.2023

Спасувачите во Турција извлекоа под урнатините двомесечно бебе и постара жена, пет денови откако разорниот земјотрес однесе многу животи. И покрај големите рушевини и штети и очајни обиди, чудни приказни и натаму доаѓаат од Турција.

Турција: Пронајден е маж при скенирање на разурната шесткатница, спасен е по 149 часа!

Вечер Прес - 12.02.2023

Триесет и пет годишен маж е спасен од урнатините на урната зграда во јужната турска провинција Хатај 149 часа по силниот земјотрес што го погоди регионот, јави турската државна новинска агенција Анадолија.

Девојче спасено од урнатините 150 часа по земјотресот (ВИДЕО)

ТВ21 - 12.02.2023

Девојче е спасено од урнатините на зграда во провинцијата Хатај, дури 150 часа после земјотресот кој ја погоди Турција во понеделникот, јавува Анадолија. Турскиот министер за здравство Гахретин Коча објави во понетелникот која е жива извлечена од ...

НИ РЕЧЕ ДА ГО СПАСИМЕ ШТО ПОБРЗО, БИДЕЈЌИ ИМА КЛАУСТРОФОБИЈА - чудото од човек спасен после 149 часа под урнатините

Фактор - 12.02.2023

Шест дена по разорниот земјотрес, романските спасувачи го спасија 35-годишниот Мустафа во Хатај, кој помина 149 часа под урнатините. Речиси и нема надеж за преживеани, а во погодените подрачја пристигнува механизација за отстранување на урнатините.

Не се губи надеж: Спасувачите и 150 часа по земјотресот наоѓаат преживеани под урнатините

ТВ21 - 12.02.2023

Спасувачките операции продолжуваат во областите погодени од разорниот земјотрес кој во понеделникот ја погоди Турција, а службите известуваат дека денеска пронајдени и извлечени од под урнатините се четворица преживеани, од кои три деца.

Радост од под урнатините на земјотресот во Хатај:Спасени татко и ќерка, едно бебе и 10-годишно девојче

Вечер Прес - 12.02.2023

Татко и ќерка, бебе и 10-годишно девојче се спасени денеска од урнатините на зграда во турскиот регион Хатај, речиси една недела по разорниот земјотрес во кој загинаа најмалку 33.000 луѓе во Турција и Сирија.

Турција: И 150 часа по земјотресот, спасувачите наоѓаат преживеани под урнатините

OhridNews - 12.02.2023

Спасувачките операции продолжуваат во областите погодени од разорниот земјотрес кој во понеделникот ја погоди Турција, а службите известуваат дека денеска пронајдени и извлечени од под урнатините се четворица преживеани, од кои три деца.

Спасени четворица, од кои три деца: Не згаснува надежта дека под урнатините има преживеани

Вечер Прес - 12.02.2023

Спасувачките операции продолжуваат во областите погодени од разорниот земјотрес кој во понеделникот ја погоди Турција, а службите известуваат дека денеска пронајдени и извлечени од под урнатините се четворица преживеани, од кои три деца.

ВИДЕО: Куче со денови чека неговиот сопственик да биде извлечен од урнатините во Турција

Либертас - 12.02.2023

Иако беше извлечено од урнатините предизвикани од земјотресот пред три дена, куче во Турција не сака да се помести додека спасувачите трагаат по неговиот сопственик. Емотивната сцена е снимена во турскиот град Хатај.

Видео: Седумгодишно девојченце по 136 часа е извлечено од урнатините

Либертас - 12.02.2023

Седумгодишното девојче кое беше под урнатините на зграда во Хатај е спасено 136 часа по разорните земјотреси што во понеделникот ги погодија јужните провинции на Турција. Спасувачите откриле дека под урнатините на зграда во населбата Дефне има живо ...

И после седум дена извлечени живи луѓе од под урнатините во Турција

Нетпрес - 12.02.2023

На седмиот ден од спасувачките акција, тимовите кои напорно се трудат да извлечат што повеќе живи луѓе, сведочат за неверојатни спасувања. Мустафа Саригул, 35-годишен маж, беше спасен од урнатините на шесткатна зграда во областа Антакија во Хатај, ...

ВИДЕО: Секогаш има надеж, премрзнато девојче спасено по 150 часа под рушевините

Курир - 12.02.2023

Турскиот министер за здравство Фахретин Коџа објави видео од девојче кое е извлечено живо од урнатините во спасувачка операција со порака: „Секогаш има надеж“. Членовите на спасувачкиот тим го спасија девојчето од урнатините на зградата во Хатај, ...

Турција: Од урнатините извлечен жив маж по 149 часа

Press24 - 12.02.2023

Триесет и пет годишен маж е спасен од урнатините на урната зграда во јужната турска провинција Хатај 149 часа по силниот земјотрес што го погоди регионот, јави турската државна новинска агенција Анадолија.

Маж спасен по 149 часа, спасувачите славеле по спасувањето

Centar - 12.02.2023

35-годишниот Мустафа Саригул е извлечен од под урнатините по разорните земјотреси во Хатај на југот на Турција, дури 149 часа по првиот земјотрес. Саригул беше извлечен од под урнатините на зграда во Антакија, провинцијата Хатај, по петчасовна ...

ПО 149 ЧАСА ПОД УРНАТИНИТЕ: Спасен 35 годишен маж, извлечен е жив од срушена шесткатница во јужната турска провинција ...

Денешен - 12.02.2023

Триесет и пет годишен маж е спасен од урнатините на урната зграда во јужната турска провинција Хатај 149 часа по силниот земјотрес што го погоди регионот, јави турската државна новинска агенција Анадолија.

По 149 часа под урнатините е извлечен жив 35-годишен маж

Република - 12.02.2023

Триесет и пет годишен маж е спасен од урнатините на урната зграда во јужната турска провинција Хатај 149 часа по силниот земјотрес што го погоди регионот, јави турската државна новинска агенција Анадолија.

ВИДЕО: По 149 часа жив извлечен маж кој има епилепсија

Курир - 12.02.2023

Турските медиуми јавуваат за уште едно чудо на седмиот ден од потрагата по преживеани во Турција, по 149 часа под урнатините, извлечен е маж кој има епилепсија. Мустафа (35) е спасен во Хатај откако 149 часа поминал под урнатините чекајќи помош.

Татко, мајка и син спасени од рушевините по 138 часа

Курир - 12.02.2023

Мајка, татко и син, кои беа под урнатините на зграда по земјотресот во Кахраманмарас, Турција, се спасени по 138 часа. Спасувачките тимови се тркаат со времето за да продолжат со потрагата и спасувањето во регионите погодени од земјотресот и по ...

Животот победи: Жена извлечена жива од под урнатините 162 часа по земјотресот

Centar - 12.02.2023

Спасувачките тимови спасија 50-годишна жена во областа Искендерун во Хатај од под урнатините на зграда 162 часа по разорните земјотреси што ги погодија јужните региони на Турција. Два разорни земјотреси со јачина од 7,7 и 7,6 степени според ...

(Видео) По 149 часа извлечен маж со епилепсија од под урнатините – спасувачите среќни

Во Центар - 12.02.2023

Мустафа (35) беше спасен во Хатај откако помина 149 часа под урнатините по земјотресот во Турција. Турските медиуми јавуваат за уште едно чудо на седмиот ден од потрагата по преживеани во Турција.

По таткото, 159 часа по земјотресот била спасена и неговата 10-годишна ќерка

Во Центар - 12.02.2023

Спасувачките екипи извлекоа 10-годишно девојче од под урнатините на зграда 159 часа по земјотресот што ги погоди јужните региони на Турција, а само еден час претходно беше спасен и нејзиниот татко, 38-годишниот Гохан Угурлу.

(Вознемирувачко видео) Турската полиција јавно ги тепа крадците што крадат од урнатините по земјотресите

24Инфо - 12.02.2023

Вознемирувачки снимки се појавија од Турција каде се гледа како припадници на полицијата со пендреци тепаат лица кои се фатени како крадат од урнатините по стравичните земјотреси. Вонредната ситуација големиот обем на штети ги охрабри крадците кои ...

По 149 часа извлечен маж со епилепсија од под урнатините – спасувачите среќни

MTM - 12.02.2023

Мустафа (35) беше спасен во Хатај откако помина 149 часа под урнатините по земјотресот во Турција. Турските медиуми јавуваат за уште едно чудо на седмиот ден од потрагата по преживеани во Турција.

Ново чудо во Турција: Седумгодишната Исра спасена 136 часа по земјотресот

MTM - 12.02.2023

Седумгодишното девојче кое било под урнатините на зграда во Хатај било спасено 136 часа по разорните земјотреси што во понеделникот ги погодија јужните делови на Турција. Спасувачките тимови водат „борба“ со времето за да продолжат со потрагата и ...

(ВИДЕО) Чудо во Турција: Седумгодишната Исра спасена 136 часа по земјотресот

Lider - 12.02.2023

Седумгодишното девојче кое било под урнатините на зграда во Хатај било спасено 136 часа по разорните земјотреси што во понеделникот ги погодија јужните делови на Турција. Спасувачките тимови водат „борба“ со времето за да продолжат со потрагата и ...

(Видео) По 149 часа извлечен маж со епилепсија од под урнатините – спасувачите среќни

Centar - 12.02.2023

Мустафа (35) беше спасен во Хатај откако помина 149 часа под урнатините по земјотресот во Турција. Турските медиуми јавуваат за уште едно чудо на седмиот ден од потрагата по преживеани во Турција.

(Видео) Ново чудо во Турција: Седумгодишната Исра спасена 136 часа по земјотресот

Centar - 12.02.2023

Седумгодишното девојче кое било под урнатините на зграда во Хатај било спасено 136 часа по разорните земјотреси што во понеделникот ги погодија јужните делови на Турција. Спасувачките тимови водат „борба“ со времето за да продолжат со потрагата и ...

СЕ УШТЕ ИМА НАДЕЖ: Спасувачите извлекуваат живи луѓе и после седум дена од катастрофалниот земјотрес во Турција

Курир - 12.02.2023

На седмиот ден од спасувачките акција, тимовите кои напорно се трудат да извлечат што повеќе живи луѓе, сведочат за неверојатни спасувања. Мустафа Саригул, 35-годишен маж, беше спасен од урнатините на шесткатна зграда во областа Антакија во Хатај, ...

ПРЕЧЕКАНА СО АПЛАУЗ: Спасена жена од под урнатините на земјотресот во Турција дури по 122 часа

Денешен - 12.02.2023

Менексе Табак, 70-годишна жена е спасена од под урнатините на зграда во Кахраманмарас, на југот на Турција, дури 122 часа по првиот разорен земјотрес што го погоди овој регион, јавува Анадолија.

19-годишно момче снимало 63 часа под урантините: Ископав дупка за воздух, не сакам да умрам млад, ако преживеам…

Република - 14.02.2023

Средношколецот Гуркан Озтурк, кој 63 часа по земјотресот беше спасен од под урната петкатница во турскиот град Хатај, со својот мобилен телефон ги снимил часовите што ги поминал под урнатините, јавува Анадолу.

Уште едно чудо по 149 часа во Турција: Маж со епилепсија извлечен жив од урнатините, спасувачите слават

Женски магазин - 12.02.2023

Мустафа (35) е спасен во Хатај откако дури 149 часа поминал под урнатините чекајќи помош... Турските медиуми јавуваат за уште едно чудо на седмиот ден од потрагата за преживеаните во Турција.

Две лица спасени речиси 150 часа по земјотресот во Турција

Точка - 12.02.2023

Турските и романските спасувачки тимови извлекоа 35-годишен маж од урнатините во турската провинција Хатај, 149 часа по разорниот земјотрес што во понеделникот ги погоди Турција и Сирија. Од урнатините е спасено и девојче, кое 146 часа било под ...

(Видео) Ново чудо во Турција: Седумгодишната Исра спасена 136 часа по земјотресот

Точка - 12.02.2023

Седумгодишното девојче кое било под урнатините на зграда во Хатај било спасено 136 часа по разорните земјотреси што во понеделникот ги погодија јужните делови на Турција. Спасувачките тимови водат „борба“ со времето за да продолжат со потрагата и ...

Тетовeц учествуваше во спасување на десетгодишно девојче седум дена по земјотресот

Кајгана - 12.02.2023

Тетовскиот алпинист Надир Мурсели денеска од турскиот град Караманмараш ни испрати информација и фотографија за неверојатното спасување на преживеано десетгодишно девојче кое дури седум дена било под урнатитите.

(Видео) Беше 63 часа под урнатини и сними сè: Ме фати земјотрес, не сакам да умрам млад

Точка - 12.02.2023

Средношколецот Гуркан Озтурк, кој 63 часа по земјотресот беше спасен од под урната петкатница во турскиот град Хатај, со својот мобилен телефон го снимил своето време поминато под урнатините, јавува „Anadolu Agency“.

(ВИДЕО) 63 часа бил под урнатините и снимил се. „Триаголникот на животот ме спаси“

Екран - 12.02.2023

Средношколецот Гуркан Озтурк, кој 63 часа по земјотресот беше спасен од под урната петкатница во турскиот град Хатај, со својот мобилен телефон ги снимил часовите што ги поминал под урнатините, јавува Anadolu Agency.

(Видео) По 149 часа извлечен маж со епилепсија од под урнатините – спасувачите среќни

Точка - 12.02.2023

Мустафа (35) беше спасен во Хатај откако помина 149 часа под урнатините по земјотресот во Турција. Турските медиуми јавуваат за уште едно чудо на седмиот ден од потрагата по преживеани во Турција.

(Видео) Уште едно чудо во Турција: Спасено момче кое поминало 152 часа под урнатините

Точка - 12.02.2023

Спасувачките екипи постојано ги извлекуваат луѓето кои се заглавени под урнатините. Турските спасувачи успеале да го спасат и осумгодишното момче Ахмет, кој поминал 152 часа под урнатините и само за чудо преживеал.

Кога животот победува: По 149 часа маж изваден жив од урнатините во Турција

4NEWS - 12.02.2023

Триесет и пет годишен маж е спасен од урнатините на урната зграда во јужната турска провинција Хатај 149 часа по силниот земјотрес што го погоди регионот, јави турската државна новинска агенција Анадолија.

Планинските спасувачи од Банско и Разлог вклучени во спасувачките операции по земјотресите во Турција: „Ги оставивме ...

Zoom - 12.02.2023

Неколку часа откако се вратија дома, планинските спасувачи од Банско и Разлог, кои со денови трагаа по преживеани под урнатините по силните земјотреси во Турција, зборуваа за напорите, организацијата и среќата да пронајдат живи луѓе меѓу урнатините.

Две лица спасени речиси 150 часа по земјотресот во Турција

Скопје1 - 12.02.2023

Турските и романските спасувачки тимови извлекоа 35-годишен маж од урнатините во турската провинција Хатај, 149 часа по разорниот земјотрес што во понеделникот ги погоди Турција и Сирија. Од урнатините е спасено и девојче, кое 146 часа било под ...

Спасено 7-месечно бебе во Турција, поминало 140 часа под урнатините

Локално - 12.02.2023

Седуммесечно бебе е спасено во турската провинција Хатај, 140 часа по силниот земјотрес што ги погоди таа земја и Сирија. Како што додаваат „Anadolu Agency“, една бремена жена и нејзиниот брат биле спасени во провинцијата Хатај, откако биле заробени ...

Сè уште се извлекуваат преживеани од земјотресот: „Си реков дека сум мртов“

Мета - 12.02.2023

Ибрахим Закарија целосно изгубил осет за времето паѓајќи во и будејќи се од бессознание додека затрупан речиси пет дена во урнатините на својот дом по големиот земјотрес што ги погоди Турција и Сирија оваа недела, објави „ Асошиејтед прес “.

Турција: Од урнатините извлечен жив маж по 149 часа

Бизнис Вести - 12.02.2023

Триесет и пет годишен маж е спасен од урнатините на урната зграда во јужната турска провинција Хатај 149 часа по силниот земјотрес што го погоди регионот, јави турската државна новинска агенција Анадолија.

Турција: Од урнатините извлечен жив маж по 149 часа

MakPress - 12.02.2023

Триесет и пет годишен маж е спасен од урнатините на урната зграда во јужната турска провинција Хатај 149 часа по силниот земјотрес што го погоди регионот, јави турската државна новинска агенција Анадолија.

Турција: Од урнатините извлечен жив маж по 149 часа

Опсервер - 12.02.2023

– Триесет и пет годишен маж е спасен од урнатините на урната зграда во јужната турска провинција Хатај 149 часа по силниот земјотрес што го погоди регионот, јави турската државна новинска агенција Анадолија.

(ВИДЕО) По нешто повеќе од 134 часа пронајдено 5-месечно бебе живо под урнатините во Турција, господ да им помага!

Порта - 12.02.2023

Во Турската област Антакија во Хатај, било спасено живо бебе на 5 месечна возраст, по поминати нешто повеќе од 134 часа во урнатините на една зграда. Сите мисли и молитви се кон тоа што повеќе да се спасат од разорниот земјотрес која зафати дел од ...

(Видео) Куче во Турција со денови чека покрај урнатините под кои се наоѓа неговата сопственичка

4NEWS - 12.02.2023

Куче во турскиот град Хатај погоден од земјотресот сè уште чека пред урната зграда, каде што неговата сопственичка е заробена од понеделникот, кога силни земјотреси ја погодија јужна Турција.

Турција: Од урнатините извлечен жив маж по 149 часа

Zoom - 12.02.2023

Триесет и пет годишен маж е спасен од урнатините на урната зграда во јужната турска провинција Хатај 149 часа по силниот земјотрес што го погоди регионот, јави турската државна новинска агенција Анадолија.

Неверојатни снимки од урнатините: Средношколец бил затрупан 63 часа (ВИДЕО)

Локално - 12.02.2023

Средношколецот Гуркан Озтурк, кој 63 часа по земјотресот беше спасен од под урната петкатница во турскиот град Хатај, со својот мобилен телефон ги снимил часовите што ги минал под урнатините, јавува Anadolu Agency.

Турција: И 150 часа по земјотресот, спасувачите наоѓаат преживеани под урнатините

Опсервер - 12.02.2023

– Спасувачките операции продолжуваат во областите погодени од разорниот земјотрес кој во понеделникот ја погоди Турција, а службите известуваат дека денеска пронајдени и извлечени од под урнатините се четворица преживеани, од кои три деца.

Турција: И 150 часа по земјотресот, спасувачите наоѓаат преживеани под урнатините

MakPress - 12.02.2023

Спасувачките операции продолжуваат во областите погодени од разорниот земјотрес кој во понеделникот ја погоди Турција, а службите известуваат дека денеска пронајдени и извлечени од под урнатините се четворица преживеани, од кои три деца.

Турција: И 150 часа по земјотресот, спасувачите наоѓаат преживеани под урнатините

Zoom - 12.02.2023

Спасувачките операции продолжуваат во областите погодени од разорниот земјотрес кој во понеделникот ја погоди Турција, а службите известуваат дека денеска пронајдени и извлечени од под урнатините се четворица преживеани, од кои три деца.

ЧУДА ПОСТОЈАТ: Девојче извлечено живо по 150 часа под урнатините

Пулс24 - 12.02.2023

ИАКО ВЕЌЕ ПОЛЕКА ГАСНЕ НАДЕЖТА ДЕКА ЌЕ ИМА НОВИ СПАСУВАЊА СЕ СЛУЧИ ЧУДО: Девојче е спасено од урнатините на зграда во провинцијата Хатај, дури 150 часа после земјотресот кој ја погоди Турција во понеделникот, јавува Анадолија.

Жена и дете спасени по 110 часа поминати под урнатините

Слободен Печат - 11.02.2023

Три лица се спасени од урнатините на зграда во сирискиот град Џебла, околу 110 часа по смртоносниот земјотрес што го погоди регионот во понеделникот, јавија локалните медиуми. Телевизиските снимки во живо од местото на настанот покажаа сириски и ...

Тинејџер е спасен од урнатините 119 часа по земјотресот

А1 On - 11.02.2023

Шеснаесетгодишно момче е извлечено живо од урнатините на уништената зграда во турскиот град Кахраманмарас 119 часа по разорниот земјотрес што ги погоди земјата и Сирија. Во драматичните сцени прикажани во живо на филијалата на Си-Ен-Ен, Си-Ен-Ен ...

(Видео) Спасена е 70-годишна жена од урнатините во Турција

Макфакс - 11.02.2023

И 122 часа по првиот разорен земјотрес, 70-годишната Менекше Табак беше спасена на југот на Турција. Според турските медиуми, Менекше е извлечена од под урнатините на зграда во Кахраманмараш, на југот на земјата.

(ВИДЕО) Неверојатна храброст на мало девојче спасено под урнатините од земјотресот во Сирија

А1 On - 11.02.2023

„Не спиев цела ноќ. Имав болка. Моите браќа и сестри ме тераа да спијам, но јас не можев. Само едно нешто сакам од тебе. Сакам едно шише со вода“. Ова на спасувачките служби од „Белите шлемови“ им го кажува храбрата мала Шам, која здрава и жива е ...

Тинејџер спасен по 119 часа под урнатините – извлечен со насмевка на лице

Фокус - 11.02.2023

Шеснаесетгодишно момче е извлечено живо од под урнатините на уништената зграда во турскиот град Кахраманмарас, 119 часа по разорниот земјотрес. Во драматичните сцени прикажани во живо на CNN Turk, Камил Чан беше извлечен на површина со насмевка на ...

16 годишниот Камил спасен по 119 часа под урнатините

Канал5 - 11.02.2023

16-годишно момче е извлечено живо од урнатините на уништената зграда во турскиот град Кахраманмарас 119 часа по разорниот земјотрес. Во драматичните сцени прикажани во живо на CNN Turk, Камил Чан беше извлечен на површина со насмевка на лицето, во ...

Три лица се спасени од урнатините во Сирија, 110 часа по земјотресот

Канал5 - 11.02.2023

Три лица се спасени од урнатините на зграда во сирискиот град Џебла, околу 110 часа по смртоносниот земјотрес што го погоди регионот во понеделникот, јавија локалните медиуми. Телевизиските снимки во живо од местото на настанот покажаа сириски и ...

Три лица се спасени од урнатините во Сирија, 110 часа по земјотресот

Сител - 11.02.2023

Три лица се спасени од урнатините на зграда во сирискиот град Џебла, околу 110 часа по смртоносниот земјотрес што го погоди регионот во понеделникот, јавија локалните медиуми. Телевизиските снимки во живо од местото на настанот покажаа сириски и ...

Спасувачите ја извлекоа жива по 122 часа поминати под урнатините

Слободен Печат - 11.02.2023

Менексе Табак, 70-годишна жена е спасена од под урнатините на зграда во Кахраманмарас, на југот на Турција, дури 122 часа по првиот разорен земјотрес што го погоди овој регион, јавува Анадолија.

(Видео) Тинејџер е спасен од урнатините по 119 часа

Макфакс - 11.02.2023

Ново чудо во Турција, 16-годишно момче е извлечено живо од урнатините на уништената зграда во турскиот град Кахраманмарас, 119 часа по разорниот земјотрес. Во драматичните сцени прикажани во живо на CNN Turk, Камил Чан беше извлечен на површина со ...

Колку долго може да се издржи под урнатините? Рекордот изнесува 21 ден

Слободен Печат - 11.02.2023

Студ, глад ​​и очај зафатија стотици илјади луѓе кои останаа без покрив над главата по земјотресот во Турција и Сирија, најсмртоносниот во регионот во последните децении Спасувачите се тркаат со времето, но со секој изминат час се намалуваат шансите ...

Аплаузи и неверување – спасена жена дури 122 часа по земјотресот во Турција

Канал5 - 11.02.2023

Менексе Табак, 70-годишна жена е спасена од под урнатините на зграда во Кахраманмарас, на југот на Турција, дури 122 часа по првиот разорен земјотрес што го погоди овој регион, јавува Анадолија.

Колку долго луѓето можат да преживеат заробени под урнатините?

Канал5 - 11.02.2023

Студ, глад ​​и очај зафатија стотици илјади луѓе кои останаа без покрив над главата по земјотресот во Турција и Сирија, најсмртоносниот во регионот во последните децении . Индекс.хр Студ, глад ​​и очај зафатија стотици илјади луѓе кои останаа без ...

Почина жената која беше спасена во Турција по 100 часа поминати под урнатините

А1 On - 11.02.2023

Жената која беше извлечена од урнатините од тим германски спасувачи 100 часа по разорниот земјотрес во Кирхан, Турција, почина денеска како последица на повредите, соопшти германска невладина организација. „Зејнеп почина синоќа.

„Отиде кај баба и умре под урнатините“ Болни зборови на таткото кој ја држeше за рака својата почината ќерка

Макфакс - 11.02.2023

Таткото кој по страотниот земјотрес ја држеше за рака својата ќерка, која загина под урнатините во Кахраманмарас, го трогна целото општество, пренесуваат медиумите во светот, а таа фотографија стана култен симбол на земјотресот.

Таткото кој не ја пушташе раката на својата мртва ќерка: „Таа ноќта отиде да спие..“

А1 On - 11.02.2023

Една од најтрогателните фотографии создадени по страшните земјотреси во Турција и онаа која најмногу го обиколи светот е фотографијата на татко кој ја држи за рака својата ќерка која загина под урнатините во Кахраманмараш.

Видео: Седумгодишно девојченце по 136 часа е извлечено од урнатините

Канал5 - 11.02.2023

Седумгодишното девојче кое беше под урнатините на зграда во Хатај е спасено 136 часа по разорните земјотреси што во понеделникот ги погодија јужните провинции на Турција. Уште едно чудо во Хатај, Турција.

(Видео) Куче во Турција со денови чека покрај урнатините под кои се наоѓа неговата сопственичка

Макфакс - 11.02.2023

Куче во турскиот град Хатај погоден од земјотресот сè уште чека пред урната зграда, каде што неговата сопственичка е заробена од понеделникот, кога силни земјотреси ја погодија јужна Турција.

(ВИДЕО) Избегната нова трагедија во Турција: Урнатини поклопија спасувачи додека извлекуваа маж

А1 On - 11.02.2023

Екипата за пребарување и спасување од природни катастрофи (АДАК) во Турција која спасуваше маж од под урнатините од една куќа во Ајвалик, за кратко време останаа под урнатините откако врз нив се урна дел од оштетената куќа.

(ВИДЕО) Додека се обидуваа да им помогнат на други, урнатина ги поклопи турските спасувачи

360 степени - 11.02.2023

На видеото што се појави на интернет се гледаат турски спасувачи кои се обидуваат да извлечат луѓе од под урнатините, но во еден момент над нив се урна дел од веќе разурнат објект. Затрупан останал само еден член од спасувачката екипа, кој за кратко ...

(ВИДЕО) Бебе два месеци старо е спасено од под урнатините во Турција

А1 On - 11.02.2023

Бебе старо само 2 месеци минало 120 часа под урнатините во Турција. Бебето е спасено и е згрижено во болница, јавуваат турските медиуми. Вкупниот број на жртви во земјотресите што во понеделникот ги погодија Турција и Сирија се зголеми на ...

Жена во Турција почина ден откако беше извлечена од урнатините, била затрупана 104 часа

Макфакс - 11.02.2023

Жена почина денеска во болница, еден ден откако беше извлечена од урнатините на зграда во јужна Турција каде што беше заробена 104 часа под урнатините, соопштија спасувачите. Германските спасувачи во петокот ја извлекоа 40-годишната Зејнеп Кахраман ...

128 часа по катастрофалниот земјотрес се уште се пронаоѓаат преживеани – хуманитарната криза се продлабочува

Телма - 11.02.2023

128 часа по катастрофалниот земјотрес од 7,8 степени, кој срамни со земја илјадници згради во Турција и Сирија не запираат вестите за чудесни, неверојатни спасувања на преживеани под урнатините.

(ВИДЕО) Татко и ќерка пронајдени живи по 132 часа во Газиантеп: Ги молел спасувачите да ја бараат сопругата под ...

А1 On - 11.02.2023

Спасувачите во Газиантеп, Турција денеска го спасија Сезаи Карабас и неговата ќерка Шенгул Карабас по 132 часа спасувачки напори. На видеото што го објави Си-Ен-Ен Турција, може да се слушне како таткото ги моли спасувачите да ја бараат неговата ...

(ВИДЕО) Хаос во Турција: Луѓето крадат од напуштени продавници, Ердоган се заканува со „цврстата рака на државата“

А1 On - 11.02.2023

Бројот на жртвите од земјотресот што ги погоди Турција и Сирија надмина 25.000 и може дополнително да се зголеми додека спасувачките тимови пребаруваат низ урнатините на илјадниците урнати згради.

Спасувачите во Турција и Сирија во трка со времето

Сител - 11.02.2023

Борба со времето во Турција и Сирија. Пет дена по земјотресот се прават последните напори да се спасат преживеаните. Синоќа во Газиантеп по 115 часа поминати под урнатините се извлечени шест месеци трудна жена и нејзината седумгодишна ќерка.

Двегодишно бебе спасено шест дена по земјотресот во Турција

Слободен Печат - 11.02.2023

Двегодишната Алије Дагали е спасена од под урнатините од зграда во Хатај, шест дена по катастрофалниот земјотрес што ги погоди јужна Турција и Сирија, јави новинската агенција Анадолија. Спасувачите го предале бебето на медицинската екипа, кои му ...

Двегодишно девојче спасено од урнатините

Канал5 - 11.02.2023

Чудо во Хатај. Двегодишната Алије Дагли е спасена од урнатините на зграда во Хатај шест дена по разорните земјотреси што во понеделникот ги погодија јужните провинции на Турција, јавува Анадолија.

(Видео) Двомесечно бебе спасено по 128 часа од под урнатините во Турција

Макфакс - 11.02.2023

Двомесечно бебе е извлечено од под урнатините на југот на Турција, јави турската новинска агенција „Анадолија“. Бебето било веднаш однесено во болница, се додава во ...

Спасено петчлено семејство од под урнатините во Турција

А1 On - 11.02.2023

Денеска спасувачките екипи во пограничниот град Нурдаг во турската провинција Газиантеп извлекоа на безбедно петчлено семејство кое преживеа пет дена по катастрофалниот земјотрес, затрупано во урнатините на нивниот дом.

Бремена жена и нејзината мала ќерка се спасени од урнатините по 115 часа

А1 On - 11.02.2023

Пет дена по првиот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што ја погоди Турција во раните утрински часови во понеделникот, приказните за чудесни спасувања од урнатините на зградите сè уште се слеваат.

ВИДЕО: Куче со денови чека неговиот сопственик да биде извлечен од урнатините во Турција

ТВ21 - 11.02.2023

Иако беше извлечено од урнатините предизвикани од земјотресот пред три дена, куче во Турција не сака да се помести додека спасувачите трагаат по неговиот сопственик. Емотивната сцена е снимена во турскиот град Хатај.

ВИДЕО: 2-месечно бебе спасено од под урнатините!

ТВ21 - 11.02.2023

Бебе старо само 2 месеци минало 120 часа под урнатините во Турција. Бебето е спасено и е згрижено во болница, јавуваат турските ...

ЧУДA СЕПАК СЕ СЛУЧУВААТ: Двомесечно бебе спасено откако 120 часа било затрупано под урнатините/ВИДЕО

Вечер Прес - 11.02.2023

Покрај бројните трагични вести за изгубени човечки животи во разорниот земјотрес во Турција, веста за спасеното двомесечно бебе ја одржува надежта жива. Според турските медиуми, бебето било заглавено под урнатините дури 120 часа, по што било ...

Аплаузи и неверување – спасена жена дури 122 часа по земјотресот во Турција

Либертас - 11.02.2023

Менексе Табак, 70-годишна жена е спасена од под урнатините на зграда во Кахраманмарас, на југот на Турција, дури 122 часа по првиот разорен земјотрес што го погоди овој регион, јавува Анадолија.

ЧЕКАА 110 ЧАСА ЗА ДА ГИ СПАСАТ Три лица извадени од урнатините во Сирија

+инфо - 11.02.2023

Спасувач изјави дека двајца од спасените се жена и нејзиното дете. Три лица се спасени од урнатините на зграда во сирискиот град Џебла, околу 110 часа по смртоносниот земјотрес што го погоди регионот во понеделникот, јавија локалните медиуми.

ВИДЕО: Излезе од урнатините по 132 часа и побара газиран пијалок

ТВ21 - 11.02.2023

По земјотресите во Кахраманмараш, по 132 часа е спасена и извлечена од урнатините малата Шенѓул. Имено, според турските медиуми, првото барање на 5-годишната девојка беше газиран пијалок кој го нарече „жолта ...

ВИДЕО: Господ е голем – 5-месечно бебе спасено по 134 часа под урнатини

ТВ21 - 11.02.2023

5-месечното бебе, кое беше под урнатините во областа Антакија во Хатај, беше спасено живо по 134 часа. Погледнете го неверојатниот ...

Турски спасувачи за малку ќе станеа жртви на урнатините/ВИДЕО

Вечер Прес - 11.02.2023

Турските спасувачи беа среде спасувачката акција на погодените во земјотресите, кога врз нив паднаа делови од разурната куќа. Едниот од спасувачите бил затрупан, но за среќа, беше спасен од неговите колеги, по што веднаш продолжил со спасувачката ...

ВИДЕО: Бремена жена и нејзината мала ќерка се спасени од урнатините по 115 часа

ТВ21 - 11.02.2023

ПЕТ ДЕНА по првиот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што ја погоди Турција во раните утрински часови во понеделникот, приказните за чудесни спасувања од урнатините на зградите сè уште се слеваат.

Аплауз и неверување – 70-годишната Менекше се спаси 122 часа по земјотресот (ВИДЕО)

ТВ21 - 11.02.2023

Менекше Табак, 70-годишна жена е спасена од под урнатините на зграда во Кахраманмарас, на југот на Турција, дури 122 часа по првиот разорен земјотрес што го погоди овој регион, јавува Анадолија.

Аплаузи и неверување – спасена жена дури 122 часа по земјотресот во Турција

Вечер Прес - 11.02.2023

Менексе Табак, 70-годишна жена е спасена од под урнатините на зграда во Кахраманмарас, на југот на Турција, дури 122 часа по првиот разорен земјотрес што го погоди овој регион, јавува Анадолија.

ВИДЕО: Двомесечно бебе и петчлено семејство спасени по 128 часа под урнатините

ТВ21 - 11.02.2023

Двамесечно бебе е спасено откако 128 часа било закопано под урнатините во провинцијата Хатај, јавува турската државна новинска агенција Анадолу. Бебето е извлечено од урнатините во областа Искендерун и пренесено во болница, јавува Анадолија.

Три лица се спасени од урнатините во Сирија, 110 часа по земјотресот

Вечер Прес - 11.02.2023

Три лица се спасени од урнатините на зграда во сирискиот град Џебла, околу 110 часа по смртоносниот земјотрес што го погоди регионот во понеделникот, јавија локалните медиуми. Телевизиските снимки во живо од местото на настанот покажаа сириски и ...

ЧУДО ВО ТУРЦИЈА: По 128 часа од урнатините спасено 2-месечно бебе (ВИДЕО)

ТВ21 - 11.02.2023

Во тековните напори за пребарување и спасување во Хатај, 2-месечното бебе беше спасено по 128 часа од екипи на градската општина Коџаели. Работата за пребарување и спасување беше извршена во остатоците од урнатата зграда во областа Антакија во ...

ВИДЕО: Татко и ќерка извлечени од урнатините по 132 часа

ТВ21 - 11.02.2023

4-годишно девојче и нејзиниот татко беа извлечени од урнатините на уништената зграда во квартот Ислахије во Газиантеп по 132. час. Напорите за пребарување и спасување продолжија во урнатините на уништените згради во Ислахије по земјотресите, чиј ...

Таткото кој не ја пушти раката на својата мртва ќерка: „Таа ноќта отиде да спие кај баба и“

ТВ21 - 11.02.2023

ЕДНА од најтрогателните фотографии создадени по страшните земјотреси во Турција и онаа која најмногу го обиколи светот е фотографијата на татко кој ја држи за рака својата ќерка која загина под урнатините во Кахраманмараш.

„Драг Али, никогаш нема да те заборавиме“: Трогателната приказна на спасувачите во Турција

ТВ21 - 11.02.2023

Спасувачката екипа на провинцијата Пешта од Унгарија денеска објави емотивна објава во спомен на петнаесетгодишниот Али, кој загина за време на неколкучасовната спасувачка работа. „Има нешто за што не разговаравме бидејќи тоа влијаеше и на нас.

Тинејџер спасен по 119 часа – носеше дрес на Фенербахче, клубот му испрати порака

ТВ21 - 11.02.2023

Шеснаесетгодишно момче е извлечено живо од урнатините на уништената зграда во турскиот град Кахраманмарас 119 часа по разорниот земјотрес што ги погоди земјата и Сирија. Во драматичните сцени прикажани во живо на филијалата на Си-Ен-Ен, Си-Ен-Ен ...

Три лица се спасени од урнатините во Сирија, 110 часа по земјотресот

Либертас - 11.02.2023

Три лица се спасени од урнатините на зграда во сирискиот град Џебла, околу 110 часа по смртоносниот земјотрес што го погоди регионот во понеделникот, јавија локалните медиуми. Телевизиските снимки во живо од местото на настанот покажаа сириски и ...

Три лица се спасени од урнатините во Сирија, 110 часа по земјотресот

Бриф - 11.02.2023

Три лица се спасени од урнатините на зграда во сирискиот град Џебла, околу 110 часа по смртоносниот земјотрес што го погоди регионот во понеделникот, јавија локалните медиуми. Телевизиските снимки во живо од местото на настанот покажаа сириски и ...

Три лица се спасени од урнатините во Сирија, 110 часа по земјотресот

OhridNews - 11.02.2023

Три лица се спасени од урнатините на зграда во сирискиот град Џебла, околу 110 часа по смртоносниот земјотрес што го погоди регионот во понеделникот, јавија локалните медиуми. Телевизиските снимки во живо од местото на настанот покажаа сириски и ...

Капитенот на Турција последниот меч го одигра против Македонија, а сега со малиот син и трудната жена уште ги бараат ...

Спортманија - 11.02.2023

Луѓето кои по повеќе од 100 часа поминати под урнатините на здрадите во турција, дава надеж дека чуда се случуваат, но како поминува времето, таа надеж е се помала. Многу спортски судбини донесе разорниот земјотрес, а една од тие судбини дели и ...

Три лица се спасени од урнатините во Сирија, 110 часа по земјотресот

Курир - 11.02.2023

Три лица се спасени од урнатините на зграда во сирискиот град Џебла, околу 110 часа по смртоносниот земјотрес што го погоди регионот во понеделникот, јавија локалните медиуми. Телевизиските снимки во живо од местото на настанот покажаа сириски и ...

Почина жената која беше спасена во Турција по 100 часа поминати под урнатините

Независен - 11.02.2023

Жената која беше извлечена од урнатините од тим германски спасувачи 100 часа по разорниот земјотрес во Кирхан, Турција, почина денеска како последица на повредите, соопшти германска невладина организација. „Зејнеп почина синоќа.

Австриската армија го прекина спасувањето: „Имаше судири и пукотници“

Скопје24 - 11.02.2023

Бројот на жртвите од земјотресот што ги погоди Турција и Сирија како што информираат властите денеска надмина 24.000 и може дополнително да се зголеми затоа што спасувачките тимови се уште пребаруваат низ урнатините на илјадниците срушени згради, ...

Спасена е 70-годишна жена од урнатините во Турција

Centar - 11.02.2023

И 122 часа по првиот разорен земјотрес, 70-годишната Менекше Табак беше спасена на југот на Турција. Според турските медиуми, Менекше е извлечена од под урнатините на зграда во Кахраманмараш, на југот на земјата.

(Видео) Тинејџер е спасен од урнатините по 119 часа

Centar - 11.02.2023

Ново чудо во Турција, 16-годишно момче е извлечено живо од урнатините на уништената зграда во турскиот град Кахраманмарас, 119 часа по разорниот земјотрес. Во драматичните сцени прикажани во живо на CNN Turk, Камил Чан беше извлечен на површина со ...

Татко и ќерка извлечени од урнатините по 132 часа од земјотресот

Скопје24 - 11.02.2023

Иако се поминати пет дена, денес низ медиумоте се проширија многу добри вести за пронајдени живи лица под урнатините. Една таква вест е за пронаоѓањето на 4-годишно девојче и нејзиниот татко кои беа извлечени од урнатините на уништената зграда во ...

ДЕТСКИ ГЛАСОВИ!Кога од урнатините се слуша плачот на најмалите, сите застануваат како статуи, а спасувачите почнуваат!

Во Центар - 11.02.2023

Спасувачите неуморно работат на врвот на тој куп, изгледаат како мравки на некаков рид, додека камионите веќе го одземаат прегледаниот шут Детските гласови доаѓаат од длабочините на урнатините.

Двегодишно девојче спасено од урнатините

Lider - 11.02.2023

Чудо во Хатај. Двегодишната Алије Дагли е спасена од урнатините на зграда во Хатај шест дена по разорните земјотреси што во понеделникот ги погодија јужните провинции на Турција, јавува Анадолија.

Жена во Турција почина ден откако беше извлечена од урнатините, била затрупана 104 часа

Centar - 11.02.2023

Жена почина денеска во болница, еден ден откако беше извлечена од урнатините на зграда во јужна Турција каде што беше заробена 104 часа под урнатините, соопштија спасувачите. Германските спасувачи во петокот ја извлекоа 40-годишната Зејнеп Кахраман ...

ФОТО: Ова е Ирмак, загинатата ќерка на таткото кој го трогна светот – Била кај баба и’, ја пронашле по три дена

Курир - 11.02.2023

Таткото кој по страшниот земјотрес ја држеше за рака својата ќерка, која загина под урнатините во Кахраманмарас, го трогна целиот свет, а таа фотографија стана култен симбол на земјотресот.

Спасена жена од под урнатините на земјотресот во Турција дури по 122 часа

Н.Македонија - 11.02.2023

Менексе Табак, 70-годишна жена е спасена од под урнатините на зграда во Кахраманмарас, на југот на Турција, дури 122 часа по првиот разорен земјотрес што го погоди овој регион, јавува Анадолија.

Почина жена која ја спасија по 104 часа: „Не е залудно, почина во прегратките на семејството“

Курир - 11.02.2023

Жена почина денеска во болница, еден ден откако беше извлечена од урнатините на зграда во јужна Турција каде што беше заробена 104 часа под урнатините, соопштија спасувачите. Германските спасувачи во петокот ја извлекоа 40-годишната Зејнеп Кахраман ...

Почина жената која ја спасија по 104 часа

Денешен - 11.02.2023

Жена почина денеска во болница, еден ден откако беше извлечена од урнатините на зграда во јужна Турција каде што беше заробена 104 часа под урнатините, соопштија спасувачите. Германските спасувачи во петокот ја извлекоа 40-годишната Зејнеп Кахраман ...

Се обидов да ја извлечам ќерка ми, но за жал не успеав, болката за детето е многу силна

Република - 11.02.2023

Фотографијата која стана симбол на трагичното страдање во Турција крие трагичен сплет на околности кои доведоа до тоа таткото со часови да го држи своето дете за рака во надеж дека само чудо ќе ја спаси од урнатините, а тој не може.

Се обидов да ја извлечам ќерка ми, но за жал не успеав, болката за детето е многу силна

Lider - 11.02.2023

Фотографијата која стана симбол на трагичното страдање во Турција крие трагичен сплет на околности кои доведоа до тоа таткото со часови да го држи своето дете за рака во надеж дека само чудо ќе ја спаси од урнатините, а тој не може.

Спасена 70-годишна жена 122 часа по земјотресот во Турција

24Инфо - 11.02.2023

Менексе Табак, 70-годишна жена е спасена од под урнатините на зграда во Кахраманмарас, на југот на Турција, дури 122 часа по првиот разорен земјотрес што го погоди овој регион, јавува Анадолија.

Куче во Турција со денови чека покрај урнатините под кои се наоѓа неговата сопственичка

24Инфо - 11.02.2023

Куче во турскиот град Хатај погоден од земјотресот сè уште чека пред урната зграда, каде што неговата сопственичка е заробена од понеделникот, кога силни земјотреси ја погодија јужна Турција.

Урнатина ги поклопи турските спасувачи додека се обидуваа да помогнат

24Инфо - 11.02.2023

На видеото што се појави на интернет се гледаат турски спасувачи кои се обидуваат да извлечат луѓе од под урнатините, но во еден момент над нив се урна дел од веќе разурнат објект. Затрупан останал само еден член од спасувачката екипа, кој за кратко ...

ВИДЕО: Ново чудо во Турција, седум годишно девојче спасено по 136 часа

Курир - 11.02.2023

Седумгодишното девојче кое било под урнатините на зграда во Хатај било спасено 136 часа по разорните земјотреси што во понеделникот ги погодија јужните провинции на Турција. Спасувачките тимови се тркаат со времето за да продолжат со потрагата и ...

(ВИДЕО) Бебе два месеци старо е спасено од под урнатините во Турција

Во Центар - 11.02.2023

Бебе старо само 2 месеци минало 120 часа под урнатините во Турција. Бебето е спасено и е згрижено во болница, јавуваат турските медиуми. Вкупниот број на жртви во земјотресите што во понеделникот ги погодија Турција и Сирија се зголеми на ...

Турски спасувачи за малку ќе станеа жртви на урнатините (ВИДЕО)

Во Центар - 11.02.2023

Турските спасувачи беа среде спасувачката акција на погодените во земјотресите, кога врз нив паднаа делови од разурната куќа. Едниот од спасувачите бил затрупан, но за среќа, беше спасен од неговите колеги, по што веднаш продолжил со спасувачката ...

Спасена е 70-годишна жена од урнатините во Турција

MTM - 11.02.2023

И 122 часа по првиот разорен земјотрес, 70-годишната Менекше Табак беше спасена на југот на Турција. Според турските медиуми, Менекше е извлечена од под урнатините на зграда во Кахраманмараш, на југот на земјата.

Спасена жена од под урнатините на земјотресот во Турција дури по 122 часа

Република - 11.02.2023

Менексе Табак, 70-годишна жена е спасена од под урнатините на зграда во Кахраманмарас, на југот на Турција, дури 122 часа по првиот разорен земјотрес што го погоди овој регион, јавува Анадолија.

Бремена жена и нејзината мала ќерка спасени од под урнатините по 115 часа

Независен - 11.02.2023

Пет дена по првиот земјотрес со магнитуда од 7,8 степени според Рихтер кој ги погоди Турција и Сирија во раните утрински часови, уште пристигнуваат приказни за чудесни спасувања од рушевините.

Три лица се спасени од урнатините во Сирија, 110 часа по земјотресот

Република - 11.02.2023

Три лица се спасени од урнатините на зграда во сирискиот град Џебла, околу 110 часа по смртоносниот земјотрес што го погоди регионот во понеделникот, јавија локалните медиуми. Телевизиските снимки во живо од местото на настанот покажаа сириски и ...

Три лица се спасени од урнатините во Сирија по 110 часа од земјотресот

Нетпрес - 11.02.2023

Три лица се спасени од урнатините на зграда во сирискиот град Џебла, околу 110 часа по смртоносниот земјотрес што го погоди регионот во понеделникот, јавија локалните медиуми. Телевизиските снимки во живо од местото на настанот покажаа сириски и ...

Пропаднал два ката надолу, па преживеал 32 часа под урнатините со 12 маслинки

Во Центар - 11.02.2023

Разорниот земјотрес на југот на Турција во понеделникот рано наутро во Хатај го пронајде Јуксел Ергит, кој пристигна во овој град во официјална посета. Хотелот во кој престојуваше се урна, а Ергит беше спасен по 32 часа поминати под урнатините и ...

Спасена жена од под урнатините на земјотресот во Турција дури по 122 часа

Скопје24 - 11.02.2023

Менексе Табак, 70-годишна жена е спасена од под урнатините на зграда во Кахраманмарас, на југот на Турција, дури 122 часа по првиот разорен земјотрес што го погоди овој регион, јавува Анадолија.

Колку долго луѓето можат да преживеат заробени под урнатините?

Скопје24 - 11.02.2023

Студ, глад ​​и очај зафатија стотици илјади луѓе кои останаа без покрив над главата по земјотресот во Турција и Сирија, најсм ртоносниот во регионот во последните децении. Спасувачите се тркаат со времето, но со секој изминат час се намалуваат ...

Дел од куќа се урна врз спасувачите додека се обидуваа да извлечат луѓе под урнатините во Турција

Република - 11.02.2023

Дел од куќа се урна врз спасувачите додека се обидуваа да извлечат луѓе под урнатините во Турција. На видеото се гледа дека затрупан останал само еден член од спасувачката екипа, кој за кратко време бил спасен од неговите колеги.

Колку долго луѓето можат да преживеат заробени под урнатините?

Курир - 11.02.2023

Студ, глад ​​и очај зафатија стотици илјади луѓе кои останаа без покрив над главата по земјотресот во Турција и Сирија, најсмртоносниот во регионот во последните децении. Спасувачите се тркаат со времето, но со секој изминат час се намалуваат ...

Тинејџер е спасен од урнатините по 119 часа (ВИДЕО)

Скопје24 - 11.02.2023

Ново чудо во Турција, 16-годишно момче е извлечено живо од урнатините на уништената зграда во турскиот град Кахраманмарас, 119 часа по разорниот земјотрес. Во драматичните сцени прикажани во живо на CNN Turk, Камил Чан беше извлечен на површина со ...

Црногорските спасувачи во Турција осум часа копале тунел во урнатините и спасиле дете

24Инфо - 11.02.2023

Црногорскиот тим извлече четиригодишно дете од урнатините во турскиот град Хатај. Според информациите, црногорскиот тим осум часа бил во урнатините каде што копал тунел низ кој го повлекле момчето.

Бремена жена и нејзината ќерка го преживеале невозможното: 5 дена биле под урнатините (ВИДЕО)

Скопје24 - 11.02.2023

Од Турција пристигна уште еден доказ дека чудата се можни. Имено, од урнатините во градот Газиантеп, 115 часа по разорниот земјотрес во кој загинаа најмалку 24.000 луѓе, извлечена е трудница и нејзината ќерка.

Чудо во Турција: Татко, мајка и четири деца извлечени живи по 101 час под урнатините

Кајгана - 11.02.2023

Брачен пар и нивните четири деца беа спасени откако поминаа 101 час заробени под урнатините. Семејството успеало да преживее собирајќи се заедно во мал воздушен џеб под урната зграда во Искендерун, провинцијата Хатај.

(Видео) Спасена е 70-годишна жена од урнатините во Турција

Точка - 11.02.2023

И 122 часа по првиот разорен земјотрес, 70-годишната Менекше Табак беше спасена на југот на Турција. Според турските медиуми, Менекше е извлечена од под урнатините на зграда во Кахраманмараш, на југот на земјата.

(ВИДЕО) Двомесечно бебе спасено во Турција откако поминало 128 часа под урнатините

Екран - 11.02.2023

Двомесечното бебе беше спасено откако 128 часа било закопано под урнатините во провинцијата Хатај, јави турската државна новинска агенција „Анадолу“. Бебето е извлечено од урнатините во областа Искендерун и пренесено во болница.

(Видео) Ново чудо во Турција: Тинејџер е спасен од урнатините по 119 часа

Точка - 11.02.2023

Ново чудо во Турција,16-годишно момче е извлечено живо од урнатините на уништената зграда во турскиот град Кахраманмарас, 119 часа по разорниот земјотрес. Во драматичните сцени прикажани во живо на CNN Turk, Камил Чан беше извлечен на површина со ...

Жена во Турција почина ден откако беше извлечена од урнатините, била затрупана 104 часа

Точка - 11.02.2023

Жена почина денеска во болница, еден ден откако беше извлечена од урнатините на зграда во јужна Турција каде што беше заробена 104 часа под урнатините, соопштија спасувачите. Германските спасувачи во петокот ја извлекоа 40-годишната Зејнеп Кахраман ...

„Отиде кај баба ѝ и умре под урнатините“ – болни зборови на таткото кој ја држeше за рака својата почината ќерка

Денар - 11.02.2023

Таткото кој по страотниот земјотрес ја држеше за рака својата ќерка, која загина под урнатините во Кахраманмарас, го трогна целото општество, пренесуваат медиумите во светот, а таа фотографија стана култен симбол на земјотресот.

Двомесечно бебе и петчлено семејство спасени по 128 часа под урнатините

4NEWS - 11.02.2023

Двамесечно бебе е спасено откако 128 часа било закопано под урнатините во провинцијата Хатај, јавува турската државна новинска агенција Анадолу. Бебето е извлечено од урнатините во областа Искендерун и пренесено во болница, јавува Анадолија.

Заспал во дресот на омилениот клуб, се разбудил во урнатини: Тинејџер пронајде по 119 часа, сите зборуваат за ова чудо

Хаштаг - 11.02.2023

Неверојатна сцена... 16-годишното момче е извлечено живо од урнатините во турскиот град Кахраманмараш 119 часа по првиот земјотрес кој ги погоди Турција и Сирија. Драматичното видео кое го објави Си-Ен-Ен прикажува како го извлекуваат момчето со ...

(ВИДЕО) 85-годишна жена спасена од урнатините по 107 часа

Скопје1 - 11.02.2023

85-годишната Зејнеп била спасена откако поминала 107 часа во урнатините. Жената повеќе од четири дена била заробена во урнатините на станбена зграда во градот Адијаман во југоисточна Турција, пишува „Скај њуз“.

ВИДЕО: Куче со денови чека неговиот сопственик да биде извлечен од урнатините во Турција

Zoom - 11.02.2023

Иако беше извлечено од урнатините предизвикани од земјотресот пред три дена, куче во Турција не сака да се помести додека спасувачите трагаат по неговиот сопственик. Емотивната сцена е снимена во турскиот град Хатај.

Аплаузи и неверување – спасена жена дури 122 часа по земјотресот во Турција

Опсервер - 11.02.2023

– Менексе Табак, 70-годишна жена е спасена од под урнатините на зграда во Кахраманмарас, на југот на Турција, дури 122 часа по првиот разорен земјотрес што го погоди овој регион, јавува Анадолија.

Аплаузи и неверување – спасена жена дури 122 часа по земјотресот во Турција

MakPress - 11.02.2023

Менексе Табак, 70-годишна жена е спасена од под урнатините на зграда во Кахраманмарас, на југот на Турција, дури 122 часа по првиот разорен земјотрес што го погоди овој регион, јавува Анадолија.

Колку долго луѓето можат да преживеат заробени под урнатините?

ММС - 11.02.2023

Студ, глад ​​и очај зафатија стотици илјади луѓе кои останаа без покрив над главата по земјотресот во Турција и Сирија, најсмртоносниот во регионот во последните децении, пишува Индекс.хр Спасувачите се тркаат со времето, но со секој изминат час се ...

Тинејџер спасен по 119 часа – носеше дрес на Фенербахче, клубот му испрати порака

4NEWS - 11.02.2023

Шеснаесетгодишно момче е извлечено живо од урнатините на уништената зграда во турскиот град Кахраманмарас 119 часа по разорниот земјотрес што ги погоди земјата и Сирија. Во драматичните сцени прикажани во живо на филијалата на Си-Ен-Ен, Си-Ен-Ен ...

Австриската армија го прекина спасувањето: „Имаше судири и пукотници“

4NEWS - 11.02.2023

Бројот на жртвите од земјотресот што ги погоди Турција и Сирија надмина 24.000 и може дополнително да се зголеми додека спасувачките тимови пребаруваат низ урнатините на илјадниците урнати згради.

Татко и ќерка извлечени од урнатините по 132 часа од земјотресот

4NEWS - 11.02.2023

4-годишно девојче и нејзиниот татко беа извлечени од урнатините на уништената зграда во квартот Ислахије во Газиантеп по 132. час. Напорите за пребарување и спасување продолжија во урнатините на уништените згради во Ислахије по земјотресите, чиј ...

Тинејџер спасен по 119 часа – носеше дрес на Фенербахче, клубот му испрати порака

Пулс24 - 11.02.2023

Шеснаесетгодишно момче е извлечено живо од урнатините на уништената зграда во турскиот град Кахраманмарас 119 часа по разорниот земјотрес што ги погоди земјата и Сирија. Во драматичните сцени прикажани во живо на филијалата на Си-Ен-Ен, Си-Ен-Ен ...

Колку долго луѓето можат да преживеат заробени под урнатините?

Пулс24 - 11.02.2023

Спасувачите се тркаат со времето, но со секој изминат час се намалуваат шансите да се најдат преживеани под урнатините. Докторката и член на ХГСС Ивон Ланчиќ беше прашана од Index.hr колку долго луѓе можат да преживеат заробени под урнатините.

Колку долго луѓето можат да преживеат заробени под урнатините?

MakPress - 11.02.2023

Студ, глад ​​и очај зафатија стотици илјади луѓе кои останаа без покрив над главата по земјотресот во Турција и Сирија, најсмртоносниот во регионот во последните децении. Спасувачите се тркаат со времето, но со секој изминат час се намалуваат ...

Аплауз и неверување – жена се спаси 122 часа по земјотресот

4NEWS - 11.02.2023

Менексе Табак, 70-годишна жена е спасена од под урнатините на зграда во Кахраманмарас, на југот на Турција, дури 122 часа по првиот разорен земјотрес што го погоди овој регион, јавува Анадолија.

Колку долго луѓето можат да преживеат заробени под урнатините?

Опсервер - 11.02.2023

Студ, глад ​​и очај зафатија стотици илјади луѓе кои останаа без покрив над главата по земјотресот во Турција и Сирија, најсмртоносниот во регионот во последните децении Спасувачите се тркаат со времето, но со секој изминат час се намалуваат шансите ...

70-годишна жена е спасена од урнатините 122 часа по земјотресот (ВИДЕО)

Кумановски м. - 11.02.2023

122 часа по првиот разорен земјотрес, 70-годишната Менекше Табак беше спасена на југот на Турција. Според турските медиуми, Менекше била извлечена од под урнатините на зграда во Кахраманмараш, на југот на земјата.

Петчлено семејство по 129 часа е извлечено од урнатините во Турција

Скопје1 - 11.02.2023

Спасувачките тимови во пограничниот град Нурдаг во турската провинција Газиантеп денеска извлекоа на безбедно петчлено семејство кое преживеа пет дена по катастрофалниот земјотрес, затрупано во урнатините од нивниот дом.

ВИСТИНСКО ЧУДО: Татко и ќерка извлечени од урнатините по 132 часа (ВИДЕО)

Мастило - 11.02.2023

Сезаи Карабас и неговата ќерка Шенгул Карабас денеска беа извлечени од спасувачите на Газиантеп, Турција, по 132 часа поминати под урнатините. На видеото кое се споделува на социјалните мрежи се слуша како таткото ги моли спасувачите да ја бараат и ...

Почина жена во Турција еден ден откако беше извлечена од урнатините каде била 104 часа

4NEWS - 11.02.2023

Жена почина денеска во болница, еден ден откако беше извлечена од урнатините на зграда во јужна Турција каде што беше заробена 104 часа по разорниот земјотрес во понеделникот, соопштија спасувачите.

Двомесечно бебе спасено 128 часа по земјотресот! (ВИДЕО)

Локално - 11.02.2023

Двомесечно бебе е спасено откако 128 часа било затрупано под урнатините во провинцијата Хатај, јавува турската државна новинска агенција Анадолу. Бебето е извлечено од урнатините во областа Искендерун и однесено во болница, додаваат од Анадолија.

Бремена жена и нејзината ќерка го преживеале невозможното: 5 дена биле под урнатините (ВИДЕО)

Локално - 11.02.2023

Од Турција пристигна уште еден доказ дека чудата се можни. Имено, од урнатините во градот Газиантеп, 115 часа по разорниот земјотрес во кој загинаа најмалку 24.000 луѓе, извлечена е трудница и нејзината ќерка.

Драма во Турција: Капитен на репрезентацијата се уште под урнатините со бремената сопруга!

Локално - 11.02.2023

Последиците од катастрофалниот земјотрес во Турција се несогледливи, а секој ден има вести за трагично настрадани чии тела се наоѓаат под урнатините. Земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што го погоди Кахраманмараш, Турција, ...

Трудница и нејзината мала ќерка извлечени од урнатините по 115 часа (VIDEO)

Кумановски м. - 11.02.2023

Пет дена по првиот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што ја погоди Турција во раните утрински часови во понеделникот, приказните за чудесни спасувања од урнатините на зградите сè уште пристигнуваат.

ВИДЕО: Бремена жена и нејзината мала ќерка се спасени од урнатините по 115 часа

4NEWS - 11.02.2023

ПЕТ ДЕНА по првиот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што ја погоди Турција во раните утрински часови во понеделникот, приказните за чудесни спасувања од урнатините на зградите сè уште се слеваат.

ДОБРИ ВЕСТИ: Татко и ќерка извлечени од урнатините по 132 часа од земјотресот

Пулс24 - 11.02.2023

4-годишно девојче и нејзиниот татко беа извлечени од урнатините на уништената зграда во квартот Ислахије во Газиантеп по 132 час. Напорите за пребарување и спасување продолжија во урнатините на уништените згради во Ислахије по земјотресите, чиј ...

Колку долго луѓето можат да преживеат заробени под урнатините?

Бизнис Вести - 11.02.2023

Студ, глад ​​и очај зафатија стотици илјади луѓе кои останаа без покрив над главата по земјотресот во Турција и Сирија, најсмртоносниот во регионот во последните децении Спасувачите се тркаат со времето, но со секој изминат час се намалуваат шансите ...

Три лица се спасени од урнатините во Сирија, 110 часа по земјотресот

MakPress - 11.02.2023

Три лица се спасени од урнатините на зграда во сирискиот град Џебла, околу 110 часа по смртоносниот земјотрес што го погоди регионот во понеделникот, јавија локалните медиуми. Телевизиските снимки во живо од местото на настанот покажаа сириски и ...

Аплаузи и неверување – спасена жена дури 122 часа по земјотресот во Турција

ММС - 11.02.2023

Менексе Табак, 70-годишна жена е спасена од под урнатините на зграда во Кахраманмарас, на југот на Турција, дури 122 часа по првиот разорен земјотрес што го погоди овој регион, јавува Анадолија.

Аплаузи и неверување – спасена жена дури 122 часа по земјотресот во Турција

Zoom - 11.02.2023

Менексе Табак, 70-годишна жена е спасена од под урнатините на зграда во Кахраманмарас, на југот на Турција, дури 122 часа по првиот разорен земјотрес што го погоди овој регион, јавува Анадолија.

(ВИДЕО) 16-годишно момче спасено од урнатините по 119 часа

Скопје1 - 11.02.2023

16-годишно момче е извлечено живо од урнатините на уништената зграда во турскиот град Кахраманмарас 119 часа по разорниот земјотрес. Во драматичните сцени прикажани во живо на CNN Turk, Камил Чан беше извлечен на површина со насмевка на лицето.

Таткото кој не ја пушти раката на својата мртва ќерка: „Таа ноќта отиде да спие кај баба и“

4NEWS - 11.02.2023

ЕДНА од најтрогателните фотографии создадени по страшните земјотреси во Турција и онаа која најмногу го обиколи светот е фотографијата на татко кој ја држи за рака својата ќерка која загина под урнатините во Кахраманмараш.

Колку долго луѓето можат да преживеат заробени под урнатините?

Zoom - 11.02.2023

Студ, глад ​​и очај зафатија стотици илјади луѓе кои останаа без покрив над главата по земјотресот во Турција и Сирија, најсмртоносниот во регионот во последните децении Спасувачите се тркаат со времето, но со секој изминат час се намалуваат шансите ...

Двомесечно бебе извлечено живо по 128 часа поминати под урнатините

Скопје1 - 11.02.2023

Повеќе од 25.000 луѓе загинаа, а десетици илјади беа повредени во разорниот земјотрес што во понеделникот ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Спасувачите се во трка со времето – влева надеж дека и шестиот ден по земјотресот наоѓаат ...

ВИДЕО: Излезе од урнатините по 132 часа и веднаш побара жолта кола!

4NEWS - 11.02.2023

По земјотресите во Кахраманмараш, по 132 часа е спасена и извлечена од урнатините малата Шенѓул. Имено, според турските медиуми, првото барање на 5-годишната девојка беше газиран пијалок кој го нарече „жолта ...

ВИДЕО: Господ е голем, спасувачите повторно со насмевка – спасија 5-месечно бебе по 134 часа поминати под урнатини

4NEWS - 11.02.2023

5-месечното бебе, кое беше под урнатините во областа Антакија во Хатај, беше спасено живо по 134 ...

НАДЕЖ И ЧУДО: 120 часа под урнатини – спасено 2-месечно бебе! (ВИДЕО)

4NEWS - 11.02.2023

Бебе старо само 2 месеци минало 120 часа под урнатините во Турција. Бебето е спасено и е згрижено во болница, јавуваат турските ...

ЧУДО: 2-месечно бебе спасено по 128 часа под урнатините

4NEWS - 11.02.2023

Во тековните напори за пребарување и спасување во Хатај, 2-месечното бебе беше спасено по 128 часа од екипи на градската општина Коџаели. Работата за пребарување и спасување беше извршена во остатоците од урнатата зграда во областа Антакија во ...

Три лица се спасени од урнатините во Сирија, 110 часа по земјотресот

Опсервер - 11.02.2023

– Три лица се спасени од урнатините на зграда во сирискиот град Џебла, околу 110 часа по смртоносниот земјотрес што го погоди регионот во понеделникот, јавија локалните медиуми. Телевизиските снимки во живо од местото на настанот покажаа сириски и ...

Тинејџер спасен по 119 часа. Носеше дрес на Фенербахче, клубот му испрати порака

Кумановски м. - 11.02.2023

Шеснаесетгодишно момче е извлечено живо од урнатините на уништената зграда во турскиот град Кахраманмарас 119 часа по разорниот земјотрес што ги погоди земјата и Сирија. Во драматичните сцени прикажани во живо на филијалата на Си-Ен-Ен, Си-Ен-Ен ...

Аплаузи и неверување – спасена жена дури 122 часа по земјотресот во Турција

Бизнис Вести - 11.02.2023

Менексе Табак, 70-годишна жена е спасена од под урнатините на зграда во Кахраманмарас, на југот на Турција, дури 122 часа по првиот разорен земјотрес што го погоди овој регион, јавува Анадолија.

Почина жената која беше спасена во Турција по 100 часа поминати под урнатините

Локално - 11.02.2023

Жената која беше извлечена од урнатините од тим германски спасувачи 100 часа по разорниот земјотрес во Кирхан, Турција, почина денеска како последица на повредите, соопшти германска невладина организација. „Зејнеп почина синоќа.

Болна исповед на таткото кој ја држеше за рака својата мртва ќерка: „Таа ноќ остана кај баба и“

Скопје1 - 11.02.2023

Фотографијата која стана симбол на трагичното страдање во Турција крие трагичен сплет на околности кои доведоа до тоа таткото со часови да го држи своето дете за рака во надеж дека само чудо ќе ја спаси од урнатините, а тој не може.

Новороденче и неговата мајка спасени од урнатините во Турција 90 часа по земјотресот

Сакам да кажам - 10.02.2023

Новородено бебе и неговата мајка се спасени од урнатините во Турција, околу 90 часа по првиот силен земјотрес во понеделникот. Јагиз, момче старо само десет дена, бил извлечен од уништена зграда во тешко погодената провинција Хатај.

Десетгодишно девојче пронајдено живо под урнатините 90 часа по земјотресот во Турција

360 степени - 10.02.2023

Спасувачки тим од Анталија слушнал „звук под урнатините“ и го спасил девојчето по седум часа работа. Девојчето било пренесено во болница за укажување лекарска помош Десетгодишно девојче е пронајдено живо деведесет часа по земјотресот што во ...

Десетгодишно девојче пронајдено живо под урнатините 90 часа по земјотресот во Турција

Слободен Печат - 10.02.2023

Десетгодишно девојче е пронајдено живо деведесет часа по земјотресот што во понеделникот ја погоди Турција, соопштија спасувачки тимови. Според соопштение, првото нешто што девојчето го побарало откако било спасено било млеко.

Десетгодишно девојче пронајдено живо под урнатините 90 часа по земјотресот во Турција

Сител - 10.02.2023

Десетгодишно девојче е пронајдено живо деведесет часа по земјотресот што во понеделникот ја погоди Турција, соопштија спасувачки тимови. Според соопштение, првото нешто што девојчето го побарало откако било спасено било млеко.

Десетгодишно девојче пронајдено живо под урнатините 90 часа по земјотресот во Турција

Канал5 - 10.02.2023

Десетгодишно девојче е пронајдено живо деведесет часа по земјотресот што во понеделникот ја погоди Турција, соопштија спасувачки тимови. Според соопштение, првото нешто што девојчето го побарало откако било спасено било млеко.

ВИДЕО | Сириски волонтер: Со години ги избегнуваме бомбите, а сега сме повторно во урнатини

Слободен Печат - 10.02.2023

Стотици илјади луѓе во Сирија останаа без покрив над главата среде зима по смртоносните земјотреси што ја погодија областа во понеделникот. Низ северозападна Сирија – каде температурите се под нулата – многу луѓе престојуваат во импровизирани ...

ВИДЕО: Бебе старо 10 дена и неговата мајка спасени по 90 часа под урнатините

А1 On - 10.02.2023

Новородено бебе и неговата мајка беа спасени од урнатините во јужна Турција, околу 90 часа по првиот смртоносен земјотрес во понеделникот. 10-дневно момче по име Јагиз беше спасено од урната зграда во провинцијата Хатај.

Спасена жена по поминати 104 часа под урнатините

Макфакс - 10.02.2023

Жива жена беше спасена од урнатините во градот Кирихан, 104 часа по земјотресот во Турција, со овации и солзи радосници од сите кои беа сведоци. Германските спасувачи внимателно ја извлекоа 40-годишната Зејнеп Кахраман на носилки од скршените ...

Спасувачите од БиХ извлекоа уште две лица од урнатините, 107 часа по земјотресот

Канал5 - 10.02.2023

Уште две лица беа спасени денеска од урнатините на петкатна зграда во Искендерун, во турската провинција Хатај, дури 107 часа по разорните земјотреси што во понеделникот го погодија јужниот дел на Турција.

По 107 часа спасени уште двајца од урнатините во Турција

Слободен Печат - 10.02.2023

Уште две лица беа спасени денеска од урнатините на петкатна зграда во Искендерун, во турската провинција Хатај, дури 107 часа по разорните земјотреси што во понеделникот го погодија јужниот дел на Турција.

Спасувачите од БиХ извлекоа уште две лица од урнатините, 107 часа по земјотресот

Фокус - 10.02.2023

Уште две лица беа спасени денеска од урнатините на петкатна зграда во Искендерун, во турската провинција Хатај, дури 107 часа по разорните земјотреси што во понеделникот го погодија јужниот дел на Турција.

Новороденче и неговата мајка се спасени по 90 часа под урнатините (ВИДЕО)

Канал5 - 10.02.2023

Новородено бебе и неговата мајка се спасени од урнатините во јужна Турција, околу 90 часа по првиот смртоносен земјотрес во понеделникот. 10 дена старото момче по име Јагиз било спасено од урната зграда во провинцијата Хатај.

ВИДЕО: Три лица во Сирија беа спасени откако поминаа 110 часа под урнатините

А1 On - 10.02.2023

Три лица се спасени откако 110 часа биле заробени во урнатините на зграда во Сирија. Телевизиските снимки во крајбрежниот град Џабле покажуваат како сириски и либански спасувачки тимови извлекуваат две лица од урнатините на зградата.

Жена е спасена по 104 часа под урнатините: Сега верувам во чуда (ВИДЕО)

Канал5 - 10.02.2023

Жива жена е спасена од урнатините во градот Кирихан, 104 часа по земјотресот во Турција, со овации и солзи радосници од сите кои беа сведоци. Германските спасувачи внимателно ја извлекоа 40-годишната Зејнеп Кахраман на носилки од скршените блокови ...

По 107 часа под урнатините, извлечена е 85-годишна жена

Фокус - 10.02.2023

Осумдесет и пет годишната Зејнеп била спасена откако поминала 107 часа во урнатините на станбена зграда во градот Адијаман на југоистокот на Турција. Humanitarian Relief сподели видео на Твитер на кое се гледа 85-годишната жена седи завиткана во ...

„Сега верувам во чуда“ – Жена извлечена жива по 104 часа по урнатините

А1 On - 10.02.2023

Жива жена беше спасена од урнатините во градот Кирихан 104 часа по земјотресот во Турција, со овации и солзи радосници од сите кои беа сведоци. Германските спасувачи внимателно ја извлекоа 40-годишната Зејнеп Кахраман на носилки од скршените блокови ...

(Видео) Осум часа копале тунел во урнатините и спасиле дете – подвиг на црногорските спасувачи во Турција

Макфакс - 10.02.2023

Црногорскиот тим извлече четиригодишно дете од урнатините во турскиот град Хатај. Според информациите, црногорскиот тим осум часа бил во урнатините каде што копал тунел низ кој го повлекле момчето.

Спасувачите со мали надежи дека се уште има преживеани под урнатините во Турција

Р.С.Европа - 10.02.2023

Спасувањето на неколку преживеани од урнатините на зградите во Турција го подигна духот на уморните екипи за спасување, четири дена по големиот земјотрес што ја погоди земјата и соседна Сирија, при што загинаа најмалку 21.000 луѓе.

(Видео) Мајка со бебе родено пред 10 дена се спасени од урнатините

Макфакс - 10.02.2023

Десетдневно момче по име Јагиз е извлечено од урнатините во турската провинција Хатај, јавува Би-Би-Си. Како што може да се види на снимките, бебето е завиткано во термо ќебе, додека неговата мајка спасувачите ја носат на носилка.

Волонтер од Сирија: Бомби па земјотрес. Како судбината да ни е да бидеме под урнатини (ВИДЕО)

МКД - 10.02.2023

Стотици илјади луѓе во Сирија останаа без домовите среде зима по смртоносните земјотреси кои во понеделникот го погодија тој регион. Низ северозападна Сирија, каде температурите се под нулата, многу луѓе престојуваат во импровизирани засолништа, ...

Во рушевините пронајдени телата на 16 млади одбојкари

Макфакс - 10.02.2023

Страшните земјотреси во Турција и Сирија однесоа речиси 20.000 животи, а прогнозите за пораст на бројот на жртви се вознемирувачки. Во денешното обраќање до јавноста, премиерот на Северен Кипар соопшти дека во урнатините се пронајдени телата на дури ...

Земјотресот во Турција и Сирија е седмата најсмртоносна катастрофа на векот

А1 On - 10.02.2023

Спасувањето на неколку преживеани од урнатините на зградите во Турција го подигна духот на уморните тимови за потрага и спасување, четири дена по големиот земјотрес што ги погоди Турција и соседна Сирија, при што загинаа најмалку 21.000 луѓе.

(Видео) Новороденче и мајка му спасени по 90 часа под урнатините

Макфакс - 10.02.2023

Новородено бебе и мајка му беа спасени од урнатините во јужна Турција по 90 часа од првиот смртоносен земјотрес во понеделникот. Бебето, кое имало само 10 дена, по име Јагиз, беше спасено од урната зграда во провинцијата Хатај.

Спасени мајка и бебе кои биле 90 часа под урнатините

Фокус - 10.02.2023

Новороденче и неговата мајка биле спасени од под урнатините во јужна Турција, откако таму поминале околу 90 часа, по разорниот земјотрес. Бебето, како што информираат медиумите, имало само 10 дена и било спасено од урната зграда во провинцијата ...

ВИДЕО | „Нѐ слушате ли?“: Уште се слушаат крици од луѓето заробени под урнатините во Турција

Слободен Печат - 10.02.2023

Додека бројот на жртвите продолжува да расте во Турција и Сирија по смртоносните земјотреси, спасувачите водат вистинска битка со времето и студот за да најдат преживеани заробени под урнатините.

ВИДЕО: Катаклизмични слики на автопатот кој ја поврзува Турција и Сирија

Слободен Печат - 10.02.2023

На социјалната мрежа Твитер се појави видео снимка од автопат кој ја поврзува провинцијата Хатај, во Турција, со градот Алепо Сирија. Автопатот е со огромни дупки, кратери и превртени автомобили.

(Видео) 85-годишна жена спасена од урнатините по 107 часа

Макфакс - 10.02.2023

85-годишната Зејнеп била спасена откако поминала 107 часа во урнатините. Жената повеќе од четири дена била заробена во урнатините на станбена зграда во градот Адијаман во југоисточна Турција, пишува „Скај њуз“.

(Видео) Спасени три лица во Сирија по 110 часа, „Господ е голем“, извикуваа луѓето

Макфакс - 10.02.2023

Три лица се спасени откако 110 часа беа заробени во урнатините на зграда во Сирија. Телевизиските снимки во крајбрежниот град Џабле покажуваат како сириски и либански спасувачки тимови извлекуваат две лица од урнатините на зградата.

(ВИДЕО) Волонтер од Сирија испрати апел до светот: Вие сте нашата последна надеж, ве молам помогнете

А1 On - 10.02.2023

Стотици илјади луѓе во Сирија останаа без покрив над главата среде зима по смртоносните земјотреси што ја погодија областа во понеделникот. Низ северозападна Сирија – каде температурите се под нулата – многу луѓе престојуваат во импровизирани ...

Триумф на надежта: И 100 часа по земјотресот спасени неколку луѓе

Слободен Печат - 10.02.2023

Надежите за пронаоѓање на преживеани под урнатините на јужна Турција и Сирија сè уште не се целосно згаснати, добрите вести продолжуваат да доаѓаат во петтиот ден откако силните земјотреси со јачина до 7,7 степени го потресоа регионот.

Се уште се извлекуваат преживеани од под урнатините во Турција и Сирија

Канал5 - 10.02.2023

Стрелките на Саат кулата во Адијаман, еден од најразурнатите градови во Турција, петти ден се нем сведок за фаталното утро во 4,17 часот. Но, во реалноста времето немилосредно тече. Изминаа и најкритичите 104 часа, по кои шансата за преживување под ...

Спасени мајка и бебе кои биле 90 часа под урнатините

Либертас - 10.02.2023

Новороденче и неговата мајка биле спасени од под урнатините во јужна Турција, откако таму поминале околу 90 часа, по разорниот земјотрес. Бебето, како што информираат медиумите, имало само 10 дена и било спасено од урната зграда во провинцијата ...

Кога животот ја победува смртта: Мајка и новороденче старо 10 дена спасени после повеќе од 90 часа под урнатините ...

ТВ21 - 10.02.2023

Турската новинска агенција „Анадолу“ објави снимка од Кахраманмараш каде што се спасени две сестри после 100 часа под урнатините. Веднаш им е пружена медицинска нега и тие се во стабилна здравствена состојба.

МОРНИЧАВИ ВЕСТИ ОД ТУРЦИЈА - извлечени тела на млади одбојкарски тимови од Кипар, угасени 16 млади животи

Фактор - 10.02.2023

Разорните земјотреси во Турција и Сирија досега однесоа над 22 илјади животи, а несомнено билансот само ќе расте со откопувањето на урнатините. За жал, невидената трагедија не ги избегна спортистите и спортските екипи, а една од нив беше училишната ...

ВИДЕО: Благодарение на лаењето на кучето спасена жена 103 часа по земјотресот

ТВ21 - 10.02.2023

Кучето Венера и неговиот сопственик се спасени од урнатините на шесткатница во Хатај, благодарение на тоа што кучето почнало да лае кога бил повикан спасувачот, јавува Анадолија. Спасувачките тимови на здравствените работници им предале жена ...

Секој пронајден преживеан дава надеж:Мајка и две ќерки спасени од урнатините пет дена по земјотресот

Вечер Прес - 10.02.2023

Мајка и нејзините две ќерки беа спасени денеска од урнатините на градот Каранмарас во Турција, пет дена по земјотресот што во понеделникот ги погоди јужните делови на Турција и Сирија, при што загинаа повеќе од 23.000 луѓе.

Земјотресот во Турција и Сирија е седма најсмртоносна природна катастрофа на векот

ТВ21 - 10.02.2023

Спасувањето на неколку преживеани од урнатините на зградите во Турција го подигна духот на уморните тимови за потрага и спасување, четири дена по големиот земјотрес што ги погоди Турција и соседна Сирија, при што загинаа најмалку 21.000 луѓе.

СЕ СЛУЧУВААТ ЧУДА: Жена во Турција е спасена по 104 часа поминати под урнатините

Фактор - 10.02.2023

Во Турција продолжува потрагата по преживеани лица, а една жена е спасена по 104 часа поминати под урнатините в о градот Кирихан. Германските спасувачи внимателно ја извлекоа 40-годишната Зејнеп Кахраман на носилки. „Верувам во чуда сега.

ИАКО МАЛКУ, НАДЕЖ СЀ УШТЕ ИМА Спасувачите од БиХ извлекоа уште две лица од урнатините, 107 часа по земјотресот

+инфо - 10.02.2023

Откако утрово извлекле шестмина преживеани, спасувачите добиле информација дека под урнатините останале уште двајца членови на семејството и веднаш ги интензивирале напорите за да ги спасат луѓето.

Спасувачите од БиХ извлекоа уште две лица од урнатините, 107 часа по земјотресот

Вечер Прес - 10.02.2023

Уште две лица беа спасени денеска од урнатините на петкатна зграда во Искендерун, во турската провинција Хатај, дури 107 часа по разорните земјотреси што во понеделникот го погодија јужниот дел на Турција.

Десетгодишно девојче пронајдено живо под урнатините 90 часа по земјотресот во Турција

Либертас - 10.02.2023

Десетгодишно девојче е пронајдено живо деведесет часа по земјотресот што во понеделникот ја погоди Турција, соопштија спасувачки тимови. Според соопштение, првото нешто што девојчето го побарало откако било спасено било млеко.

Од под зградите досега спасени 8.000 лица

Алсат-М - 10.02.2023

По 101 час заробени под урнатините, спасени се шест членови на едно семејство кои успеале да преживеат собирајќи се заедно во мал воздушен простор под урната зграда во Искендерун. Според турската влада, повеќе од 100.000 спасувачи активно бараат под ...

„Сега верувам во чуда“: Спасена жена откако поминала 104 часа под урнатините

ТВ21 - 10.02.2023

Жива жена беше спасена од урнатините во градот Кирихан 104 часа по земјотресот во Турција, со овации и солзи радосници од сите кои беа сведоци. Германските спасувачи внимателно ја извлекоа 40-годишната Зејнеп Кахраман на носилки од скршените блокови ...

ВИДЕО: 85-годишна жена извлечена од урнатините по 107 часа

ТВ21 - 10.02.2023

85-годишната Зејнеп била спасена откако поминала 107 часа во урнатините. 85-годишната жена повеќе од четири дена била заробена во урнатините на станбена зграда во градот Адијаман на југоистокот на Турција, пишува Sky News.

ВИДЕО: Три лица во Сирија спасени по 110 часа под урнатините – меѓу нив мајка и дете

ТВ21 - 10.02.2023

Три лица се спасени откако 110 часа биле заробени во урнатините на зграда во Сирија. Телевизиските снимки во крајбрежниот град Џабле покажуваат како сириски и либански спасувачки тимови извлекуваат две лица од урнатините на зградата.

Турски репрезентативец со бремената сопруга и синот со денови лежат под урнатините!

24 Ракомет - 10.02.2023

Спасувачките екипи во турскиот град Хатај веќе петти ден трагаат по репрезентативецот на Турција, Кемал Кутахја, кој сѐ уште се наоѓа под урнатините, откако во понеделникот градот го погоди силен земјотрес.

ПОСЛЕ 4 ДЕНА – Спасувачките тимови извлекоа живи две сестри од под урнатините, едната од нив ја побарала омилената ...

Во Центар - 10.02.2023

Спасувачките тимови извлекоа живи две сестри од под урнатините во петокот, повеќе од четири дена откако силните земјотреси ја погодија јужна Туркије. 15-годишната Ајфер беше спасен во Кахраманмараш откако беше заробенa 99 часа.

10 годишно девојче пронајдено живо под урнатините 90 часа по земјотресот во Турција

Курир - 10.02.2023

Десетгодишно девојче е пронајдено живо деведесет часа по земјотресот што во понеделникот ја погоди Турција, соопштија спасувачки тимови. Според соопштение, првото нешто што девојчето го побарало откако било спасено било млеко.

Спасувачите од БиХ извлекоа уште две лица од урнатините, 107 часа по земјотресот

Во Центар - 10.02.2023

Уште две лица беа спасени денеска од урнатините на петкатна зграда во Искендерун, во турската провинција Хатај, дури 107 часа по разорните земјотреси што во понеделникот го погодија јужниот дел на Турција.

Спасувачите од БиХ извлекоа уште две лица од урнатините, 107 часа по земјотресот

Нетпрес - 10.02.2023

Уште две лица беа спасени денеска од урнатините на петкатна зграда во Искендерун, во турската провинција Хатај, дури 107 часа по разорните земјотреси што во понеделникот го погодија јужниот дел на Турција.

МИСТЕРИОЗЕН „ОБЈЕКТ“ СНИМЕН САМО 17 СЕКУНДИ ПРЕД ЗЕМЈОТРЕСОТ – турските медиуми веќе не може да премолчуваат, четири ...

Курир - 10.02.2023

Илјадници луѓе останаа без своите домови по страотниот земјотрес кој погоди 10 провинции во Турција и делови од Сирија во понеделникот рано утрото. Во потресот од 7,7 степени по Рихтеровата скала досега загинаа над 21 илјади луѓе, а спасувачките ...

Спасена жена по поминати 104 часа под урнатините Кирихан

Н.Македонија - 10.02.2023

Жива жена беше спасена од урнатините во градот Кирихан, 104 часа по земјотресот во Турција, со овации и солзи радосници од сите што беа сведоци. Германските спасувачи внимателно ја извлекоа 40-годишната Зејнеп Кахраман на носилки од скршените ...

Во урнатините во Турција пронајдени телата на 16 млади одбојкари

Н.Македонија - 10.02.2023

Страшните земјотреси во Турција и Сирија однесоа речиси 20.000 животи, а прогнозите за пораст на бројот на жртви се вознемирувачки. Во денешното обраќање до јавноста, премиерот на Северен Кипар соопшти дека во урнатините се пронајдени телата на дури ...

Во рушевините пронајдени телата на 16 млади одбојкари

24Инфо - 10.02.2023

Страшните земјотреси во Турција и Сирија однесоа речиси 20.000 животи, а прогнозите за пораст на бројот на жртви се вознемирувачки. Во денешното обраќање до јавноста, премиерот на Северен Кипар соопшти дека во урнатините се пронајдени телата на дури ...

Десетгодишно девојче пронајдено живо под урнатините 90 часа по земјотресот во Турција

24Инфо - 10.02.2023

Десетгодишно девојче е пронајдено живо деведесет часа по земјотресот што во понеделникот ја погоди Турција, соопштија спасувачки тимови. Според соопштение, првото нешто што девојчето го побарало откако било спасено било млеко.

10-годишно девојче пронајдено живо под урнатините, 90 часа по земјотресот во Турција

Нетпрес - 10.02.2023

Десетгодишно девојче е пронајдено живо деведесет часа по земјотресот што во понеделникот ја погоди Турција, соопштија спасувачки тимови. Според соопштение, првото нешто што девојчето го побарало откако било спасено било млеко.

Чудо во Турција: Мајка со бебе родено пред 10 дена се спасени од урнатините

Press24 - 10.02.2023

Десетдневно момче по име Јагиз е извлечено од урнатините во турската провинција Хатај, јавува Би-Би-Си. Како што може да се види на снимките, бебето е завиткано во термо ќебе, додека неговата мајка спасувачите ја носат на носилка.

Мајка со бебе родено пред 10 дена се спасени од урнатините

24Инфо - 10.02.2023

Десетдневно момче по име Јагиз е извлечено од урнатините во турската провинција Хатај, јавува Би-Би-Си. Како што може да се види на снимките, бебето е во рацете на службите за итната помош, додека неговата мајка спасувачите ја носат на носилка.

Куче спасено од под урнатините во Турција

Република - 10.02.2023

Спасувачите во Турција пронашле и извлекле куче од под урнатините на зграда во градот Хатај, 55 часа по разорните земјотреси што во понеделникот ги погодија јужните региони на Турција. Откако било спасено од под урнатините, медицински тим го покрил ...

Куче спасено од под урнатините во Турција

Lider - 10.02.2023

Спасувачите во Турција пронашле и извлекле куче од под урнатините на зграда во градот Хатај, 55 часа по разорните земјотреси што во понеделникот ги погодија јужните региони на Турција. Откако било спасено од под урнатините, медицински тим го покрил ...

Повеќе од 21.000 загинати во Турција и Сирија, живи луѓе се извлекуваат и по 90 часа под урнатините

Нетпрес - 10.02.2023

Повеќе од 21.000 луѓе ги загубија животите во разорниот земјотрес што ги погоди јужна Турција и Сирија. Спасувачите од 65 земји веќе петти ден трагаат по преживеани. Потпретседателот на Турција Фуат Октај ги објави последните податоци за бројот на ...

Девојче пронајдено живо 90 часа по земјотресот, спасувачите слушнале звук под урнатините

Н.Македонија - 10.02.2023

Десетгодишно девојче е пронајдено живо деведесет часа по земјотресот што во понеделникот ја погоди Турција, соопштија спасувачки тимови. Според соопштение, првото нешто што девојчето го побарало откако било спасено било млеко.

(Видео) Сестри во Турција спасени од под урнатините по 100 часа

Независен - 10.02.2023

Турската новинска агенција објави снимка од спасување на две сестри од урнатини на зграда. Сестрите од југоисточната покраина Караманмарас под урнатините поминале 100 часа, но беа извлечени живи, наведува агенцијата.

Спасено бебе старо 20 дена, во раката држело прамен коса од мајката

Република - 10.02.2023

Бебе старо 20 дена е извлечено живо од урнатините на земјотресот во Турција, јавуваат светските медиуми. Спасувачите беа фотографирани како го држат бебето Керем Агиртас додека трагале по преживеани од земјотресите во кои животот го загубија над ...

Спасени три лица во Сирија по 110 часа, „Господ е голем“, извикуваа луѓето

24Инфо - 10.02.2023

Три лица се спасени откако 110 часа беа заробени во урнатините на зграда во Сирија. Телевизиските снимки во крајбрежниот град Џабле покажуваат како сириски и либански спасувачки тимови извлекуваат две лица од урнатините на зградата.

85-годишна жена спасена од урнатините по 107 часа

24Инфо - 10.02.2023

85-годишната Зејнеп била спасена откако поминала 107 часа во урнатините. Жената повеќе од четири дена била заробена во урнатините на станбена зграда во градот Адијаман во југоисточна Турција, пишува „Скај њуз“.

85-годишна жена спасена од урнатините по 107 часа (ВИДЕО)

Курир - 10.02.2023

85-годишната Зејнеп била спасена откако поминала 107 часа во урнатините. Жената повеќе од четири дена била заробена во урнатините на станбена зграда во градот Адијаман во југоисточна Турција, пишува „Скај њуз“.

85-годишна жена спасена од урнатините по 107 часа

Lider - 10.02.2023

85-годишната Зејнеп била спасена откако поминала 107 часа во урнатините. Жената повеќе од четири дена била заробена во урнатините на станбена зграда во градот Адијаман во југоисточна Турција, пишува „Скај њуз“.

Над 21.000 загинати во Турција и Сирија, живи луѓе се извлекуваат и по 90 часа под урнатините

Курир - 10.02.2023

Повеќе од 21.000 луѓе ги загубија животите во разорниот земјотрес што ги погоди јужна Турција и Сирија. Спасувачите од 65 земји веќе петти ден трагаат по преживеани. Потпретседателот на Турција Фуат Октај ги објави последните податоци за бројот на ...

СПАСУВАЧКИ АКЦИИ: Десетгодишно девојче пронајдено живо под урнатините 90 часа по земјотресот во Турција

Денешен - 10.02.2023

Десетгодишно девојче е пронајдено живо деведесет часа по земјотресот што во понеделникот ја погоди Турција, соопштија спасувачки тимови. Според соопштение, првото нешто што девојчето го побарало откако било спасено било млеко.

ФОТО: Спасено бебе старо 20 дена, во раката држело прамен коса од мајката

Курир - 10.02.2023

Бебе старо 20 дена е извлечено живо од урнатините на земјотресот во Турција, јавуваат светските медиуми. Спасувачите беа фотографирани како го држат бебето Керем Агиртас додека трагале по преживеани од земјотресите во кои животот го загубија над ...

Новороденче и неговата мајка спасени од под урнатините по 90 часа

MTM - 10.02.2023

Новородено бебе и неговата мајка беа спасени од урнатините во јужна Турција, околу 90 часа по првиот смртоносен земјотрес во понеделникот. Бебебто кое имало само 10 дена по име Јагиз беше спасено од урната зграда во провинцијата Хатај.

Шестгодишник спасен во Сирија четири дена по земјотресот

Нетпрес - 10.02.2023

Спасувачите извлекле од под урнатините во Сирија во петокот три лица, меѓу кои и шестгодишно момченце, четири дена откако разорниот земјотрес усмрти речиси 23.000 лица во Сирија и соседна Турција, пренесуваат сириските државни медиуми кои известија ...

(Видео) Новороденче и неговата мајка спасени од под урнатините по 90 часа

Centar - 10.02.2023

Новородено бебе и неговата мајка беа спасени од урнатините во јужна Турција, околу 90 часа по првиот смртоносен земјотрес во понеделникот. Бебебто кое имало само 10 дена по име Јагиз беше спасено од урната зграда во провинцијата Хатај.

ВИДЕО| По 107 часа под урнатините жива извлечена 85-годишна жена, а по 116 часа и маж

Нетпрес - 10.02.2023

Откако дури 107 часа минала под урнатините како последица од катастрофалниот земјотрес кој во понедлеикот ги погоди југоисточна Турција и соседна Сирија, била спасена 85 годишната жена по име Зејнеп, известуваат во петокот вечерта Sky News.

УЖАСНИ ВЕСТИ ОД ТУРЦИЈА: Згаснаа 16 млади животи, извлечени мртвите тела на деца од одбојкарска репрезентација

Курир - 10.02.2023

Премиерот на Северен Кипар соопшти дека во урнатините на хотелот „Исијас“ на булеварот Адијаман Ататурк се пронајдени мртви тела на вкупно 16 лица. Во седумкатниот хотел, кој се урна во земјотресот, престојуваа машките и женските одбојкарски екипи ...

ПОСЛЕ 108 ЧАСА- Уште едно лице спасено од урнатините во Туркије

Во Центар - 10.02.2023

Акцијата за спасување траела околу пет часа Уште едно лице е спасено од урнатините на зграда во Кахраманмарас, 108 часа по разорните земјотреси што во понеделникот ја погодија јужна Турција.

Згаснаа 16 млади животи во земјотресот во Турција, извлечени мртвите тела на деца од одбојкарска репрезентација

Нетпрес - 10.02.2023

Премиерот на Северен Кипар соопшти дека во урнатините на хотелот „Исијас“ на булеварот Адијаман Ататурк се пронајдени мртви тела на вкупно 16 лица. Во седумкатниот хотел, кој се урна во земјотресот, престојуваа машките и женските одбојкарски екипи ...

Спасувачите од БиХ извлекоа уште две лица од урнатините, 107 часа по земјотресот

Курир - 10.02.2023

Уште две лица беа спасени денеска од урнатините на петкатна зграда во Искендерун, во турската провинција Хатај, дури 107 часа по разорните земјотреси што во понеделникот го погодија јужниот дел на Турција.

Спасена жена по поминати 104 часа под урнатините

MTM - 10.02.2023

Жива жена беше спасена од урнатините во градот Кирихан, 104 часа по земјотресот во Турција, со овации и солзи радосници од сите што беа сведоци. Германските спасувачи внимателно ја извлекоа 40-годишната Зејнеп Кахраман на носилки од скршените ...

Спасувачите од БиХ извлекоа уште две лица од урнатините, 107 часа по земјотресот

Скопје24 - 10.02.2023

Уште две лица беа спасени денеска од урнатините на петкатна зграда во Искендерун, во турската провинција Хатај, дури 107 часа по разорните земјотреси што во понеделникот го погодија јужниот дел на Турција.

По 107 часа од земјотресот спасувачите од БиХ извлекоа уште две лица од урнатините

24Инфо - 10.02.2023

Уште две лица беа спасени денеска од урнатините на петкатна зграда во Искендерун, во турската провинција Хатај, дури 107 часа по разорните земјотреси што во понеделникот го погодија јужниот дел на Турција.

Морничави вести од Турција: Извлечени телата на младите одбојкари од Кипар, згаснаа 16 животи

Република - 10.02.2023

Премиерот на Северен Кипар соопшти дека во урнатините на хотелот „Исијас“ на булеварот Адијаман Ататурк се пронајдени мртви тела на вкупно 16 лица. Во седумкатниот хотел, кој се урна во земјотресот, престојуваа машките и женските одбојкарски екипи ...

Чудо од страшните земјотреси: Бебе старо десет дена извлечено живо од урнатините

Centar - 10.02.2023

Десетдневното момче Јагиз е извлечено од урнатините на зграда во турската провинција Хатај. Спасувачите кои го извлекле бебето веднаш го завиткале во термо ќебе. На фотографиите кои го обиколија светот може да се види и неговата расплакана мајка, ...

Десетгодишно девојче пронајдено живо под урнатините 90 часа по земјотресот во Турција

Независен - 10.02.2023

Турција- Десетгодишно девојче е пронајдено живо деведесет часа по земјотресот што во понеделникот ја погоди Турција, соопштија спасувачки тимови. Според соопштение, првото нешто што девојчето го побарало откако било спасено било млеко.

Сириецот се жртвувал за да го спаси животот на помалиот син, го заштитил со своето тело: Снимка од спасувањето од ...

Во Центар - 10.02.2023

Отпрвин спасувачите мислеле дека и второто дете е мртво, но кога го извлекле на светлина, момчето ги отворило очите . Бројот на загинати во разорните земјотреси што ги погодија Турција и Сирија надмина 20.000.

Во рушевините пронајдени телата на 16 млади одбојкари

Точка - 10.02.2023

Страшните земјотреси во Турција и Сирија однесоа речиси 20.000 животи, а прогнозите за пораст на бројот на жртви се вознемирувачки. Во денешното обраќање до јавноста, премиерот на Северен Кипар соопшти дека во урнатините се пронајдени телата на дури ...

(Видео) Мајка со бебе родено пред 10 дена се спасени од урнатините

Точка - 10.02.2023

Десетдневно момче по име Јагиз е извлечено од урнатините во турската провинција Хатај, јавува Би-Би-Си. Како што може да се види на снимките, бебето е во рацете на службите за итната помош, додека неговата мајка спасувачите ја носат на носилка.