TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Решението е блиску- Нова средба Димитров – Коѕијас во сабота

Локално - 06.05.2018

Следната сабота, на 12 мај ќе се одржи нова средба на шефовите на македонската и на грчката дипломатија, Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц, во Атина. Никола Димитров и Никос Коѕијас, еден ден по учеството на конференцијата ...

И космосот и целиот универзум се грчки

Либертас - 06.05.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Ерол Ризаов за „Независен“: Изјавата на грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас: „И да не постои договор, ние нема да бидеме виновни, ова го знае и вселената“ предизвика шок во Македонија.

Средбата Димитров- Коѕијас во фокусот на грчките медиуми

Алсат-М - 05.05.2018

Новата трилатерална средба на 12 мај во Атина меѓу Димитров, Коѕијас и Нимиц, изјавите на шефовите на двете дипломатии и можноста Заев и Ципрас да се сретнат во Софија, се најдоа во фокусот на грчките новинари во текстовите за вчерашните активности ...

Димитров и Коѕијас се усогласуваа околу потешките прашања, средба со Нимиц на 12 мај

24 Вести - 05.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас вчера во Солун разгледуваа можни комбинации за потешките прашања во преговорите за спорот со името, а за разгледуваните комбинаторики најавија дека ќе ги информираат ...

Грчки медиуми: Ако состанокот меѓу Димитров, Коѕиас и Нимиц во Атина даде резултат, можна е средба меѓу Заев и Ципрас ...

Фокус - 05.05.2018

Новата трилатерална средба на 12 мај во Атина меѓу Никола Димитров, Никос Коѕиас и Метју Нимиц, изјавите на шефовите на двете дипломатии и можноста за средба меѓу Зоран Заев и Алексис Ципрас во Софија, беа во фокусот на грчките новинари во ...

Заев: Очекувам брзо решение за проблемот со името

Канал5 - 05.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун, изјави оти очекува дека набрзо ќе има решение за проблемот со името.

Заев: Очекувам многу брзо решение за проблемот со името

24 Вести - 05.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун, изјави оти очекува дека набрзо ќе има решение за проблемот со името.

Заев: Очекувам брзо решение за проблемот со името

Алсат-М - 05.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун, изјави оти очекува дека набрзо ќе има решение за проблемот со името.

Заев: Напредок во делот на креативноста за решение за името

Алсат-М - 05.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун, денеска оцени дека е направен напредок во разговорите за решение за проблемот ...

Заев: Напредок во делот на креативноста за решение за името

Канал5 - 05.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун, денеска оцени дека е направен напредок во разговорите за решение за проблемот ...

Димитров и Коѕијас се усогласуваа околу потешките прашања, средба со Нимиц на 12 мај

Алсат-М - 05.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас вчера во Солун разгледуваа можни комбинации за потешките прашања во преговорите за спорот со името, а за разгледуваните комбинаторики најавија дека ќе ги информираат ...

Министерскиот состанок во Солун и средбата Димитров- Коѕијас во фокусот на грчките медиуми

Канал5 - 05.05.2018

Новата трилатерална средба на 12 мај во Атина меѓу Димитров, Коѕијас и Нимиц, изјавите на шефовите на двете дипломатии и можноста Заев и Ципрас да се сретнат во Софија, се најдоа во фокусот на грчките новинари во текстовите за вчерашните активности ...

Заев очекува брзо решение на спорот за името

Фокус - 05.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска во Дојран истакна дека очекува брзо решение на спорот за името меѓу Македонија и Грција. – Штом двете страни стигнаа до оваа фаза покажуваат сериозност кон проблемот и очекувам дека ќе има брзо решение.

Заев е оптимист по средбата на министрите Димитров и Коѕиас

24 Вести - 05.05.2018

Нова средба на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас е договорена за следната сабота на 12 мај во Атина на која ќе присуствува и медијаторот во спорот за името, Метју Нимиц.

Што донесе средбата во Солун

Канал5 - 05.05.2018

Кога сме веќе стигнати на крајот, дај да ги добиеме и позитивните поени со можно решение. Навестува ли Премиерот Заев финале на преговорите за името. Прашан како ја оценува вчерашната средба меѓу Димитров и Коѕијас во Солун, тој вели дека е направен ...

Заев очекува брзо решение за проблемот со името

Нова ТВ - 05.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун, изјави оти очекува дека набрзо ќе има решение за проблемот со името.

Заев: Очекувам брзо решение за проблемот со името

Независен - 05.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун, изјави оти очекува дека набрзо ќе има решение за проблемот со името.

Заев: Очекувам брзо решение за проблемот со името

Сител - 05.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун, изјави оти очекува дека набрзо ќе има решение за проблемот со името.

Димитров и Коѕијас се усогласуваа околу потешките прашања, средба со Нимиц на 12 мај

Слободен Печат - 05.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас вчера во Солун разгледуваа можни комбинации за потешките прашања во преговорите за спорот со името, а за разгледуваните комбинаторики најавија дека ќе ги информираат ...

Средбата Димитров- Коѕијас во фокусот на грчките медиуми

Независен - 05.05.2018

Новата трилатерална средба на 12 мај во Атина меѓу Димитров, Коѕијас и Нимиц, изјавите на шефовите на двете дипломатии и можноста Заев и Ципрас да се сретнат во Софија, се најдоа во фокусот на грчките новинари во текстовите за вчерашните активности ...

Димитров и Коѕијас се усогласуваа околу потешките прашања, средба со Нимиц на 12 мај

Кајгана - 05.05.2018

Солун, 4 мај 2018 (МИА) - Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас вчера во Солун разгледуваа можни комбинации за потешките прашања во преговорите за спорот со името, а за разгледуваните комбинаторики најавија ...

Заев: Штом стигнавме до тука, очекувам брзо решение за проблемот со името

МКД - 05.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун, изјави оти очекува дека набрзо ќе има решение за проблемот со името.

Заев: Очекувам брзо решение за проблемот со името

Слободен Печат - 05.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун, изјави оти очекува дека набрзо ќе има решение за проблемот со името.

Заев: Напредок во делот на креативноста за решение за името

Кајгана - 05.05.2018

Дојран, 5 мај 2018 (МИА) - Премиерот Зоран Заев денеска во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун, денеска оцени дека е направен напредок во ...

Министерскиот состанок во Солун и средбата Димитров- Коѕијас во фокусот на грчките медиуми

Сител - 05.05.2018

Новата трилатерална средба на 12 мај во Атина меѓу Димитров, Коѕијас и Нимиц, изјавите на шефовите на двете дипломатии и можноста Заев и Ципрас да се сретнат во Софија, се најдоа во фокусот на грчките новинари во текстовите за вчерашните активности ...

Оптимизмот расте, тешките прашања остануваат, има ли напредок во спорот за името?

Сител - 05.05.2018

ремиерот Зоран Заев денеска во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун, денеска оцени дека е направен напредок во разговорите за решение за проблемот со ...

Коѕијас ќе прави забава за решение ерга омнес, Димитров се трка со времето

+инфо - 05.05.2018

Новата трилатерална средба на 12 мај во Атина меѓу Димитров, Коѕијас и Нимиц, изјавите на шефовите на двете дипломатии и можноста Заев и Ципрас да се сретнат во Софија, се најдоа во фокусот на грчките новинари во текстовите за вчерашните активности ...

Министерскиот состанок во Солун и средбата Димитров- Коѕијас во фокусот на грчките медиуми

А1 On - 05.05.2018

Новата трилатерална средба на 12 мај во Атина меѓу Димитров, Коѕијас и Нимиц, изјавите на шефовите на двете дипломатии и можноста Заев и Ципрас да се сретнат во Софија, се најдоа во фокусот на грчките новинари во текстовите за вчерашните активности ...

Грчките медиуми по средбата Димитров- Коѕијас: Тешка трка со времето

МКД - 05.05.2018

Новата трилатерална средба на 12 мај во Атина меѓу Димитров, Коѕијас и Нимиц, изјавите на шефовите на двете дипломатии и можноста Заев и Ципрас да се сретнат во Софија, се најдоа во фокусот на грчките новинари во текстовите за вчерашните активности ...

Што договорија Димитров и Коѕијас во Солун, ќе се знае во Атина

Нова ТВ - 05.05.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас вчера во Солун ги разгледувале можните комбинации за двете преостанати потешки прашања во преговорите за спорот со името.

Министерскиот состанок во Солун во фокусот на грчките медиуми

Стандард - 05.05.2018

Новата трилатерална средба на 12 мај во Атина меѓу Димитров, Коѕиас и Нимиц, изјавите на шефовите на двете дипломатии и можноста Заев и Ципрас да се сретнат во Софија, се најдоа во фокусот на грчките новинари во текстовите за вчерашните активности ...

Заев очекува брзо решение за проблемот со името: Доста граѓаните не’ критикуваат, време е да не’ пофалат

Курир - 05.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун, изјави оти очекува дека набрзо ќе има решение за проблемот со името.

Заев: Очекувам брзо решение за проблемот со името

Стандард - 05.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун, изјави оти очекува дека набрзо ќе има решение за проблемот со името.

Заев: Очекувам брзо решение на прашањето за името

Р.С.Европа - 05.05.2018

Штом двете страни стигнаа до оваа фаза покажуваат сериозност кон проблемот и очекувам дека ќе има брзо решение, изјави денеска во Дојран премиерот Зоран Заев, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и ...

Заев: Има напредок во делот на креативноста за решение за името

+инфо - 05.05.2018

Направен е напредок во делот на креативноста на изнаоѓањето на решенијата за она коешто за нас е важно да може да помине, сочувувајќи го достоинството и идентитетот, но и за грчката страна, исто така, можност да помине достоинството и идентитетот.

Заев: Направен е напредок во креативноста на изнаоѓање решенија за името

Макфакс - 05.05.2018

По последните преговори на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, во Солун, премиерот Зоран Заев вели дека има напредок во изнаоѓање решение на спорот за името. „ Вчера разговарав со министерот Димитров и направен е напредок во ...

Заев очекува брзо да се реши името

+инфо - 05.05.2018

Штом двете страни стигнаа до оваа фаза покажуваат сериозност кон проблемот и очекувам дека ќе има брзо решение. Доста граѓаните веќе не критикуваат, време е да не пофалат, рече премиерот во Дојран каде денеска присуствува во акција на чистење во ...

Заев: Очекувам брзо решение за проблемот со името

А1 On - 05.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун, изјави оти очекува дека набрзо ќе има решение за проблемот со името.

Има ли напредок во спорот за името?

Сител - 05.05.2018

Решение за проблемот со името со Грција во скоро време очекува премиерот Зоран Заев по вчерашната средба на шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун.

Заев: Напредок во делот на креативноста за решение за името

Локално - 05.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун, денеска оцени дека е направен напредок во разговорите за решение за проблемот ...

Заев: Напредок во делот на креативноста за решение за името

еМагазин - 05.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун, денеска оцени дека е направен напредок во разговорите за решение за проблемот ...

Заев очекува брзо решение на спорот за името

Тера - 05.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун, изјави оти очекува дека набрзо ќе има решение за проблемот со името.

Заев: Направен е напредок во креативноста на изнаоѓање решенија за името

Sky - 05.05.2018

По последните преговори на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, во Солун, премиерот Зоран Заев вели дека има напредок во изнаоѓање решение на спорот за името. „Вчера разговарав со министерот Димитров и направен е напредок во ...

Министерскиот состанок во Солун и средбата Димитров- Коѕијас во фокусот на грчките медиуми

Локално - 05.05.2018

Новата трилатерална средба на 12 мај во Атина меѓу Димитров, Коѕијас и Нимиц, изјавите на шефовите на двете дипломатии и можноста Заев и Ципрас да се сретнат во Софија, се најдоа во фокусот на грчките новинари во текстовите за вчерашните активности ...

Заев: Очекувам брзо решение за проблемот со името

МК News - 05.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун, изјави оти очекува дека набрзо ќе има решение за проблемот со името.

Заев: Има напредок во изнаоѓање решение на спорот за името

Фактор - 05.05.2018

Премиерот Зоран Заев вели дека има напредок во изнаоѓање решение на спорот за името. Вели дека вчера разговарал со министерот за надворешни работи, Никола Димитров и направен е напредок во креативноста на изнаоѓање на решенијата.

Заев: Има креативен напредок за името, но тоа се само идеи на маса

Мета - 05.05.2018

Премиерот Зоран Заев во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас во Солун, оцени дека е направен напредок во однос на наоѓање решение за проблемот со името.

Министерскиот состанок во Солун и средбата Димитров- Коѕијас во фокусот на грчките медиуми

Либертас - 05.05.2018

Новата трилатерална средба на 12 мај во Атина меѓу Димитров, Коѕијас и Нимиц, изјавите на шефовите на двете дипломатии и можноста Заев и Ципрас да се сретнат во Софија, се најдоа во фокусот на грчките новинари во текстовите за вчерашните активности ...

Димитров и Коѕијас се усогласуваа околу потешките прашања, средба со Нимиц на 12 мај

Република - 05.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас вчера во Солун разгледуваа можни комбинации за потешките прашања во преговорите за спорот со името, а за разгледуваните комбинаторики најавија дека ќе ги информираат ...

КОЅИЈАС ПО СОСТАНОКОТ СО ДИМИТРОВ: Мислам дека забавата наскоро ќе почне!

Фактор - 05.05.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас на заедничката конференција после состанокот во Солун потврдија дека е постигнат напредок во некои прашања.

Што договорија Димитров и Коѕијас во Солун, ќе се знае во Атина

Тера - 05.05.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас вчера во Солун ги разгледувале можните комбинации за двете преостанати потешки прашања во преговорите за спорот со името.

Димитров и Коѕијас се усогласуваа околу потешките прашања, средба со Нимиц на 12 мај

CivilMedia - 05.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас вчера во Солун разгледуваа можни комбинации за потешките прашања во преговорите за спорот со името, а за разгледуваните комбинаторики најавија дека ќе ги информираат ...

Заев очекува брзо решение за името

Точка - 05.05.2018

Штом двете страни стигнаа до оваа фаза покажуваат сериозност кон проблемот и очекувам дека ќе има брзо решение, изјави денеска во Дојран премиерот Зоран Заев, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и ...

Зоран Заев: Очекуваме брзо да се реши името

Пулс24 - 05.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун, изјави оти очекува дека набрзо ќе има решение за проблемот со името.

Заев: Очекувам брзо решение за проблемот со името

iPortal - 05.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун, изјави оти очекува дека набрзо ќе има решение за проблемот со името.

Заев: Очекувам брзо решение за проблемот со името

Либертас - 05.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун, изјави оти очекува дека набрзо ќе има решение за проблемот со името.

Заев очекува брзо да се реши името

Република - 05.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун, изјави оти очекува дека набрзо ќе има решение за проблемот со името.

Заев: Очекувам брзо решение за проблемот со името

Локално - 05.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун, изјави оти очекува дека набрзо ќе има решение за проблемот со името.

Заев: Очекувам брзо решение за проблемот со името

Вечер Прес - 05.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун, изјави оти очекува дека набрзо ќе има решение за проблемот со името.

Заев: Доста граѓаните не критикуваат, време е да не пофалат

Фактор - 05.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска додека беше на садење млади дрвца во Дојран изјави дека очекува брзо решение за проблемот со името. „Штом двете страни стигнаа до оваа фаза покажуваат сериозност кон проблемот и очекувам дека ќе има брзо решение.

Издишува ли „балонот со оптимизам“

Н.Македонија - 05.05.2018

И по последната средба во Солун на министрите за надворешни работи на Грција и на Македонија, Никос Коѕијас и Никола Димитров, како дел од интензивните заложби на двете страни да најдат компромис за наметнатиот спор за името, по сѐ изгледа дека ...

Заев: Очекувам брзо решение за проблемот со името

Н.Македонија - 05.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун, изјави оти очекува дека набрзо ќе има решение за проблемот со името.

Димитров и Коѕијас се усогласуваа околу потешките прашања, средба со Нимиц на 12 мај

Н.Македонија - 05.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас вчера во Солун разгледуваа можни комбинации за потешките прашања во преговорите за спорот со името, а за разгледуваните комбинаторики најавија дека ќе ги информираат ...

Димитров и Коѕијас разговарале за комбинации од потешките прашања во преговорите

ТВ21 - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на маргините на денашната квадрилатерална средба во Солун истражувале опции и комбинации од потешките прашања во преговорите, кои би биле прифатливи за двете страни.

Нова средба во Солун на Коѕијас и Димитров

Канал5 - 04.05.2018

Нова средба меѓу министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Грција. Во Солун двајцата министри ги продолжуваат преговорите за спорот со името. Во пресрет на денешна средба, вчера експерти од двете земји ги споделија ...

Почна Министерскиот состанок во Солун, на пладне средба Димитров - Коѕијас

24 Вести - 04.05.2018

Во Солун денеска нова рунда преговори за името. Од министерството за надворешни работи посочуваат дека по завршувањето на првиот состанок во рамки на квадрилатералната средба која се одржува во Солун, денеска напладне можна е нова билатерална средба ...

ВИДЕО Димитров доручкуваше со Захариева, а на пладне ќе се сретне со Коѕијас

Фокус - 04.05.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денот во Солун го започна со работен доручек со неговата колешка од Бугарија, Екатерина Захариева. По ручекот следуваше министерскиот состанок на министрите за надворешни работи на четирите соседни ...

Започна средбата во Солун на министрите за надворешни работи

Телма - 04.05.2018

Започна средбата во Солун на министрите за надворешни работи на Македонија, Грција, Бугарија и Албанија. Коѕијас, Димитров, Захариева и Бушати ќе разговараат за начините за зајакнување на соработката во насока на интегрирање во Европската унија.

Во Солун Конференција за Западен балкан и нова средба Коѕијас и Димитров

Канал5 - 04.05.2018

Нова средба меѓу министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Солун.Тема на средбата е позната - спорот со името. Истовремено во Солун синоќа почна денеска продолжи третата средба на Македонија, Грција, Албанија и ...

Димитров: Главната разлика што е останата е опфатот и барањето за уставни измени

Канал5 - 04.05.2018

Во Солун во тек е средбата меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, информира Министерството за надворешни работи на својот налог на Твитер. Димитров и Коѕијас се состанаа на маргините на третиот ...

ВИДЕО Коѕијас со смеење ја опушта атмосферата пред новата средба со Димитров

Фокус - 04.05.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, ја искористи својата смисла за хумот за да го пополни времето меѓу министерскиот состанок и билатералните средби на квадтрилатералниот состанок кој се одржува денеска во Солун.

Димитров: Главната разлика е опфатот на употреба

24 Вести - 04.05.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров на состанокот на четворицата министри за надворешни работи во Солун изјави дека главната разлика е опфатот на употреба на името. Димитров вели дека целта е да се најде чесно одржливо и трајно решение, ...

Димитров: Со Коѕијас ги отворивме потешките прашања, главната разлика е барањето за промена на уставното име

Фокус - 04.05.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, по денешната средба со грчкиот колега, Никос Коѕијас, изјави дека разговарале за потешките прашања од спорот. Главната разлика, рече Димитров, не е тајна и се однесува на барањето за опфатот на ...

Со Коѕијас разговаравме за тешките прашања, Главната разлика е опфатот на употреба, кажа Димитров по средбата во Солун

Сакам да кажам - 04.05.2018

Главната разлика во спорот за името меѓу Грција и Македонија е врзана со опфатот на употреба, кажа денес во Солун министерот за надворешни работи Никола Димитров, по средбата со неговиот грчки колега Никос Коѕијас.

Средба Димитров-Коѕијас во Солун

24 Вести - 04.05.2018

Главните разлики во однос на прашањето за промена на уставот, што го бара грчката страна и прашањето за опсегот на употреба остануваат. Ова што вчера и денеска го правевме е испитување комбинации, кои едната или другата страна би можеле да ги ...

Коѕијас-Димитров, главните разлики се уставните измени и опсегот на употреба на името

Алсат-М - 04.05.2018

И денешната средба на министрите за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕијас за разликите околу името не донесе некој конкретен резултат. Грчката страна топката ја префрла кај Скопје за кое тврди дека мора да го направи потребниот чекор за ...

Димитров: Главните разлики сè уште остануваат – Коѕијас на крајот од преговорите ќе прави забава!

ТВ21 - 04.05.2018

Промената на Уставот и опфатот на употребата остануваат главна разлика меѓу Македонија и Грција во процесот на преговори за името. Двајцата министри за надворешни работи Димитров и Коѕијас, попладнево во Солун го опипувале пулсот на двете страни кои ...

Коѕијас-Димитров, главните разлики се уставните измени и ерга омнес

Телма - 04.05.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров по средбата Коѕијас рече дека се разгледувале комбинации што едната или другата страна би можела да ги прифати. Димиторв рече дека целта е да се најде решение прифатливо за двете страни кое нема да ...

Главното отворено прашање е барањето за „ерга омнес“

Канал5 - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на маргините на денашната квадрилатерална средба во Солун истражувале опции и комбинации од потешките прашања во преговорите, кои би биле прифатливи за двете страни.

Со работна вечера почна Министерскиот состанок во Солун

ТВ21 - 04.05.2018

По синоќешната работна вечера која, според грчките медиуми, поминала во топла и пријателска клима, шефовите на дипломатиите на Македонија Никола Димитров, на Грција Никос Коѕијас, на Бугарија Екатерина Захариева и на Албанија Дитмир Бушати, денеска ...

Со работна вечера почна Министерскиот состанок во Солун

Канал5 - 04.05.2018

По синоќешната работна вечера која, според грчките медиуми, поминала во топла и пријателска клима, шефовите на дипломатиите на Македонија Никола Димитров, на Грција Никос Коѕијас, на Бугарија Екатерина Захариева и на Албанија Дитмир Бушати, денеска ...

Во Солун нов обид на Димитров и Коѕијас за приближување на ставовите за „најтешките прашања“

Канал5 - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска ќе имаат нова билатерална средба во рамките на министерскиот состанок што се одржува во Солун. Средбата е можност за продолжување на разговорите за решавање ...

Во Солун нов обид на Димитров и Коѕијас за приближување на ставовите

Алсат-М - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска ќе имаат нова билатерална средба во рамките на министерскиот состанок што се одржува во Солун. Средбата е можност за продолжување на разговорите за решавање ...

Димитров: Иако ја делиме истата судбина со ЕУ, не сме на масата

Фокус - 04.05.2018

Ја делиме истата судбина со ЕУ, но се уште не сме на масата, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на третиот квадрилатерален министерски состанок на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, кој се одржува денеска во Солун.

Димитров од Солун: Ја делиме истата судбина со ЕУ, но се уште не сме на масата

Алсат-М - 04.05.2018

Ја делиме истата судбина со ЕУ, но се уште не сме на масата, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на третиот квадрилатерален министерски состанок на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, кој се одржува денеска во Солун.

Димитров од Солун: Ја делиме истата судбина со ЕУ, но се уште не сме на масата

Телма - 04.05.2018

Ја делиме истата судбина со ЕУ, но се уште не сме на масата, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на третиот квадрилатерален министерски состанок на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, кој се одржува денеска во Солун.

Димитров од Солун: Ја делиме истата судбина со ЕУ, но се уште не сме на масата

24 Вести - 04.05.2018

Ја делиме истата судбина со ЕУ, но се уште не сме на масата, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на третиот квадрилатерален министерски состанок на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, кој се одржува денеска во Солун.

Димитров од Солун: Ја делиме истата судбина со ЕУ, но се уште не сме на масата

ТВ21 - 04.05.2018

Ја делиме истата судбина со ЕУ, но се уште не сме на масата, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на третиот квадрилатерален министерски состанок на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, кој се одржува денеска во Солун.

Во Солун средба Димитров – Коѕијас

Алсат-М - 04.05.2018

Во Солун во тек е средбата меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, информира Министерството за надворешни работи на својот налог на Твитер. Димитров и Коѕијас се состанаа на маргините на третиот ...

Димитров и Коѕијас разговарале за комбинации од потешките прашања

Алсат-М - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на маргините на денашната квадрилатерална средба во Солун истражувале опции и комбинации за потешките прашања од преговорите за името, кои би биле прифатливи за двете ...

Со работна вечера почна Министерскиот состанок во Солун

Слободен Печат - 04.05.2018

По синоќешната работна вечера која, според грчките медиуми, поминала во топла и пријателска клима, шефовите на дипломатиите на Македонија Никола Димитров, на Грција Никос Коѕијас, на Бугарија Екатерина Захариева и на Албанија Дитмир Бушати, денеска ...

Димитров од Солун: Ја делиме истата судбина со ЕУ, но се уште не сме на масата

Сител - 04.05.2018

Ја делиме истата судбина со ЕУ, но се уште не сме на масата, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на третиот квадрилатерален министерски состанок на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, кој се одржува денеска во Солун.

Димитров од Солун: Делиме истата судбина со ЕУ, но не сме на иста маса

Нова ТВ - 04.05.2018

Ја делиме истата судбина со Европската Унија (ЕУ), но се уште не сме на масата, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на третиот квадрилатерален министерски состанок на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, кој се одржува ...

Со работна вечера почна Министерскиот состанок во Солун

Сител - 04.05.2018

По синоќешната работна вечера која, според грчките медиуми, поминала во топла и пријателска клима, шефовите на дипломатиите на Македонија Никола Димитров, на Грција Никос Коѕијас, на Бугарија Екатерина Захариева и на Албанија Дитмир Бушати, денеска ...

Решението за името кружи како дождот околу Крагуевац

+инфо - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска ќе имаат нова билатерална средба во рамките на министерскиот состанок. Ја делиме истата судбина со ЕУ, но сѐ уште не сме на масата, изјави шефот на ...

Со работна вечера почна Министерскиот состанок во Солун, денеска средба Димитров-Коѕијас

МКД - 04.05.2018

По синоќешната работна вечера која, според грчките медиуми, поминала во топла и пријателска клима, шефовите на дипломатиите на Македонија Никола Димитров, на Грција Никос Коѕијас, на Бугарија Екатерина Захариева и на Албанија Дитмир Бушати, денеска ...

ВИДЕО: Во Солун средба Димитров – Коѕијас

А1 On - 04.05.2018

Во Солун во тек е средбата меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, информира Министерството за надворешни работи на својот налог на Твитер. Димитров и Коѕијас се состанаа на маргините на третиот ...

Во Солун средба Димитров – Коѕијас

Курир - 04.05.2018

Во Солун во тек е средбата меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, информира Министерството за надворешни работи на својот налог на Твитер. Димитров и Коѕијас се состанаа на маргините на третиот ...

И космосот и целиот универзум се грчки

Независен - 04.05.2018

Ерол Ризаов Изјавата на грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас: „И да не постои договор, ние нема да бидеме виновни, ова го знае и вселената“ предизвика шок во Македонија. Овие зборови искажани во најделикатната фаза на преговорите меѓу ...

Солун - нова можност за приближување на ставовите за „името“

Р.С.Европа - 04.05.2018

Министрите Коѕијас и Димитров се среќаваат во Солун заедно со нивните колеги од Бугарија и од Албанија. Последните месеци интензивно се разговара за прашањето за името, но по сè изгледа, ерга омнес останува главен проблем.

Димитров и Коѕиас разговарале за комбинации од потешките прашања во преговорите

Стандард - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас на маргините на денешната квадрилатерална средба во Солун истражувале опции и комбинации за потешките прашања од преговорите за името, кои би биле прифатливи за двете ...

Во Солун нов обид на Димитров и Коѕијас за приближување на ставовите за „најтешките прашања“

Кајгана - 04.05.2018

Солун 4 мај 2018 (МИА) - Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска ќе имаат нова билатерална средба во рамките на министерскиот состанок што се одржува во Солун.

Димитров и Коѕијас разговарале за комбинации од потешките прашања во преговорите

Курир - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на маргините на денашната квадрилатерална средба во Солун истражувале опции и комбинации за потешките прашања од преговорите за името, кои би биле прифатливи за двете ...

Димитров и Коѕијас разговарале за комбинации од потешките прашања во преговорите

А1 On - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на маргините на денашната квадрилатерална средба во Солун истражувале опции и комбинации за потешките прашања од преговорите за името, кои би биле прифатливи за двете ...

Димитров на појадок со Захариева, на пладне на средба со Коѕијас

Слободен Печат - 04.05.2018

Министерот Никола Димитров во Солун имаше работен појадок со колешката од Бугарија, Екатерина Захариева, по што следуваше министерски состанок на министрите за надворешни работи на Македонија, Грција, Бугарија и Албанија.

Во Солун нов обид за приближување на ставовите за „најтешките прашања“

Курир - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска ќе имаат нова билатерална средба во рамките на министерскиот состанок што се одржува во Солун. Средбата е можност за продолжување на разговорите за решавање ...

Димитров од Солун: Ја делиме истата судбина со ЕУ, но уште не сме на масата

Независен - 04.05.2018

Ја делиме истата судбина со ЕУ, но се уште не сме на масата, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на третиот квадрилатерален министерски состанок на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, кој се одржува денеска во Солун.

Димитров: Ја делиме судбината со ЕУ, но се уште не сме на масата

Р.С.Европа - 04.05.2018

Ја делиме истата судбина со ЕУ, но се уште не сме на масата, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на третиот министерски состанок на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија во Солун.

Нова средба на Коѕијас и Димитров во Солун

Сител - 04.05.2018

Според информациите од Министерството за надвор политика билатералната средба ќе се оддржи по средбата на министрите од 4-те држави Македонија, Бугарија, Албанија и Грција. Двата министри вешто ги избегнаа новинарските прашања кога влегуваа во ...

ВИДЕО: Средба Димитров-Коѕијас, уште еден чекор кон пријателство

Слободен Печат - 04.05.2018

Во Солун почна билатералната средба на министерите на надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕиас. По средбата е најавено дека ќе има ...

Почна средбата на Димитров и Коѕијас во Солун

Нова ТВ - 04.05.2018

Министерите за надворешни работи на Македонија и на Грција денеска во Солун одржуваат билатераана средба, што се смета за продолжение на интензивните преговори за решавање на спорот за името.

(Фото) Димитров и Коѕијас разговарале за комбинации од потешките прашања во преговорите

Независен - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на маргините на денашната квадрилатерална средба во Солун истражувале опции и комбинации за потешките прашања од преговорите за името, кои би биле прифатливи за двете ...

Димитров и Коѕијас разговарале за комбинации од потешките прашања во преговорите

Сител - 04.05.2018

- Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на маргините на денашната квадрилатерална средба во Солун истражувале опции и комбинации за потешките прашања од преговорите за името, кои би биле прифатливи за двете ...

Коѕијас од Солун: Мислам дека ќе правиме забава

Слободен Печат - 04.05.2018

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас на прес кофернецијата по денешната средба во Солун рекоа дека има напредок по одредени прашања, но на новинарско прашање дали тој напредок е значаен, грчкиот министер одговори: – Ако се ...

Димитров и Коѕијас вежбаат ментална гимнастика со варијантите за името

+инфо - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на маргините на денешната квадрилатерална средба во Солун истражувале опции и комбинации за потешките прашања од преговорите за името, кои би биле прифатливи за двете ...

Димитров: Со Коѕијас разговаравме за комбинации од потешките прашања во преговорите

МКД - 04.05.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на маргините на четирипартитната средба во Солун истражувале опции и комбинации од потешките прашања во преговорите, кои би биле прифатливи за двете страни.

Димитров и Коѕијас ќе се сретнат со Нимиц на 12 мај во Атина

МКД - 04.05.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас ќе имаат нова средба со посредникот во преговорите за името, амбасадорот Метју Нимиц на 12 мај во Атина, објави грчката државна телевизија ЕРТ .

Денеска во Солун почнува формалниот дел од Министерскиот состанок

+инфо - 04.05.2018

По синоќешната работна вечера која, според грчките медиуми, поминала во топла и пријателска клима, шефовите на дипломатиите на Македонија Никола Димитров, на Грција Никос Коѕијас, на Бугарија Екатерина Захариева и на Албанија Дитмир Бушати, денеска ...

Димитров: Истражуваме опции околу најтешките прашања

Слободен Печат - 04.05.2018

Знам дека очекувањата се големи, средбите се чести, но и рововите од кај што почнавме беа длабоки, а влогот е многу голем, рече министерот за надворешни работи Никола Димитров, по билатералната средба со неговиот грчки колега Никос Коѕијас во Солун.

Димитров: Главната разлика е опсегот на употребата на името

Р.С.Европа - 04.05.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров денеска по средбата со неговиот грчки колега Никос Коѕијас во Солун, изјави дека главната разлика во спорот за името е промената на Уставот и опфатот на употреба. „Разлики уште има.

Коѕијас: Сега ќе правев забава ако имавме напредок по останатите тешки прашања

МКД - 04.05.2018

Ако имаше напредок по останатите тешки прашања во процесот на преговори немаше да бидам овде на прес-конференција, туку ќе правев забава. Но, како и да е, планираме да правиме забава и ако успееме, тоа ќе биде најрадосен момент за мене, порача ...

Димитров од Солун: Испитувавме опции за двете останати потешки прашања

Нова ТВ - 04.05.2018

Разлики има, но преговорите не се во ќорсокак, изјави денеска министерот за надворешни работи Никола Димитров по денешната средба со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас во Солун.

Димитров и Коѕијас се усогласуваа околу потешките прашања, средба со Нимиц на 12 мај

А1 On - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас вчера во Солун разгледуваа можни комбинации за потешките прашања во преговорите за спорот со името, а за разгледуваните комбинаторики најавија дека ќе ги информираат ...

Димитров и Коѕијас се усогласуваа околу потешките прашања, средба со Нимиц на 12 мај

Курир - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас вчера во Солун разгледуваа можни комбинации за потешките прашања во преговорите за спорот со името, а за разгледуваните комбинаторики најавија дека ќе ги информираат ...

На 12 мај средба Димитров-Коѕијас-Нимиц во Атина

+инфо - 04.05.2018

Следната сабота, на 12 мај, според информациите на дописничката на МИА од Грција, ќе се одржи нова средба на шефовите на македонската и на грчката дипломатија, Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц, во Атина.

Уште две тешки прашања до решение за името

Р.С.Европа - 04.05.2018

По два дена состаноци министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција ќе се сретнат и идната недела. Уставните измени и опсегот на употребата се двете главни прашања што се останати во спорот за името, рече шефот на македонската ...

(Видео) Димитров и Коѕијас ги разгледале потешките прашања во преговорите

Макфакс - 04.05.2018

Важно е да изнајдеме решение што ќе продуцира пријателство, а не фрустрации, изјави министерот за надворешни работи, Никола Димитров по средбата со неговиот грчки колега, Никос Коѕијас во Солун и додаде дека двајцата денеска разговарале за можните ...

Димитров на состанок со колегите од Грција, Албанија и Бугарија во Солун

Макфакс - 04.05.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на покана на својот грчки колега, Никос Коѕијас на 3 и 4 мај во Солун учествуваше на третата по ред четирипартитна средба на министрите за надворешни работи на Република Македонија, Грција, Република ...

На 12 мај средба Димитров-Коѕијас-Нимиц во Атина

Сител - 04.05.2018

Следната сабота, на 12 мај, според информациите на дописничката на МИА од Грција, ќе се одржи нова средба на шефовите на македонската и на грчката дипломатија, Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц, во Атина.

Во Солун нов обид на Димитров и Коѕијас да ги приближат ставовите за „најтешките прашања“

Независен - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска ќе имаат нова билатерална средба во рамките на министерскиот состанок што се одржува во Солун. Средбата е можност за продолжување на разговорите за решавање ...

Димитров и Коѕијас се усогласуваа околу потешките прашања, средба со Нимиц на 12 мај

Независен - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас вчера во Солун разгледуваа можни комбинации за потешките прашања во преговорите за спорот со името, а за разгледуваните комбинаторики најавија дека ќе ги информираат ...

Димитров и Коѕиас се усогласуваа околу потешките прашањa

Стандард - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас вчера во Солун разгледуваа можни комбинации за потешките прашања во преговорите за спорот со името, а за разгледуваните комбинаторики најавија дека ќе ги информираат ...

Коѕијас: Ќе правев забава ако имавме напредок во преговорите

Макфакс - 04.05.2018

„Ако имаше напредок по останатите тешки прашања во процесот на преговори немаше да бидам овде на прес-конференција, туку ќе правев забава. Но, како и да е, планираме да правиме забава и ако успееме, тоа ќе биде најрадосен момент за мене“, изјави ...

Димитров на состанок со колегите од Грција, Албанија и Бугарија во Солун

Слободен Печат - 04.05.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на покана на својот грчки колега Никос Коѕијас на 3 и 4 мај во Солун учествуваше на третата по ред четирипартитна средба на министрите за надворешни работи на Република Македонија, Грција, Република ...

Во Солун нов обид на Димитров и Коѕијас за приближување на ставовите за „најтешките прашања“

А1 On - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска ќе имаат нова билатерална средба во рамките на министерскиот состанок што се одржува во Солун. Средбата е можност за продолжување на разговорите за решавање ...

Во Солун нов обид за приближување на ставовите за „најтешките прашања“

Сител - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска ќе имаат нова билатерална средба во рамките на министерскиот состанок што се одржува во Солун. Средбата е можност за продолжување на разговорите за решавање ...

Во Солун нов обид за приближување на ставовите меѓу Димитров и Коѕијас

+инфо - 04.05.2018

Димитров и Коѕијас повторно треба да се сретнат и следната недела на меѓународна конференција што ќе се одржи во местото Сунио, во близина на Атина. Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска ќе ...

Со работна вечера почна Министерскиот состанок во Солун

Независен - 04.05.2018

По синоќешната работна вечера која, според грчките медиуми, поминала во топла и пријателска клима, шефовите на дипломатиите на Македонија Никола Димитров, на Грција Никос Коѕијас, на Бугарија Екатерина Захариева и на Албанија Дитмир Бушати, денеска ...

Со работна вечера почна Министерскиот состанок во Солун

А1 On - 04.05.2018

По синоќешната работна вечера која, според грчките медиуми, поминала во топла и пријателска клима, шефовите на дипломатиите на Македонија Никола Димитров, на Грција Никос Коѕијас, на Бугарија Екатерина Захариева и на Албанија Дитмир Бушати, денеска ...

Димитров од Солун: Ја делиме истата судбина со ЕУ, но се уште не сме на масата

Стандард - 04.05.2018

Ја делиме истата судбина со ЕУ, но се уште не сме на масата, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на третиот квадрилатерален министерски состанок на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, кој се одржува денеска во Солун.

Димитров од Солун: Ја делиме истата судбина со ЕУ, но се уште не сме на масата

А1 On - 04.05.2018

Ја делиме истата судбина со ЕУ, но се уште не сме на масата, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на третиот квадрилатерален министерски состанок на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, кој се одржува денеска во Солун.

Денеска напладне средба Димитров – Коѕијас

Нова ТВ - 04.05.2018

По синоќешната работна вечера која, според грчките медиуми, поминала во топла и пријателска клима, шефовите на дипломатиите на Македонија Никола Димитров, на Грција Никос Коѕијас, на Бугарија Екатерина Захариева и на Албанија Дитмир Бушати, денеска ...

Димитров: Ја делиме судбината на ЕУ, но не сме навистина на масата

МКД - 04.05.2018

Ја делиме истата судбина со ЕУ, но сѐ уште не сме на масата, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на третиот четирипартитен министерски состанок на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, кој што се одржува денеска во Солун.

Со работна вечера почна Министерскиот состанок во Солун

Стандард - 04.05.2018

По синоќешната работна вечера која, според грчките медиуми, поминала во топла и пријателска клима, шефовите на дипломатиите на Македонија Никола Димитров, на Грција Никос Коѕијас, на Бугарија Екатерина Захариева и на Албанија Дитмир Бушати, денеска ...

Димитров од Солун: Ја делиме истата судбина со ЕУ, но уште не сме на масата

Слободен Печат - 04.05.2018

Ја делиме истата судбина со ЕУ, но се уште не сме на масата, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на третиот квадрилатерален министерски состанок на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, кој се одржува денеска во Солун.

Во Солун нов обид за приближување на ставовите за „најтешките прашања“

CivilMedia - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска ќе имаат нова билатерална средба во рамките на министерскиот состанок што се одржува во Солун. Средбата е можност за продолжување на разговорите за решавање ...

Димитров: Разлики има, но преговорите не се во ќорсокак

Фактор - 04.05.2018

Разлики има, но преговорите не се во ќорсокак, изјави денеска министерот за надворешни работи, Никола Димитров по средбата со грчкиот колега, Никос Коѕијас во Солун. Тој знае дека очекувањата се големи, а средбите се чести.

Димитров од Солун: Ја делиме истата судбина со ЕУ, но се уште не сме на масата

Локално - 04.05.2018

Ја делиме истата судбина со ЕУ, но се уште не сме на масата, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на третиот квадрилатерален министерски состанок на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, кој се одржува денеска во Солун.

На 12 мај средба Димитров-Коѕијас-Нимиц во Атина

Република - 04.05.2018

Следната сабота, на 12 мај, според информациите на дописничката на МИА од Грција, ќе се одржи нова средба на шефовите на македонската и на грчката дипломатија, Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц, во Атина.

Димитров и Коѕијас се усогласуваа околу потешките прашања, средба со Нимиц на 12 мај

Локално - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас вчера во Солун разгледуваа можни комбинации за потешките прашања во преговорите за спорот со името, а за разгледуваните комбинаторики најавија дека ќе ги информираат ...

Димитров: Промените во светот бараат да ја зајакнеме соработката

Фактор - 04.05.2018

Ја делиме истата судбина со ЕУ, но се уште не сме на масата, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на третиот квадрилатерален министерски состанок на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, кој се одржува денеска во Солун.

Во Солун нов обид на Димитров и Коѕијас за решавање на спорот за името

iPortal - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска ќе имаат нова билатерална средба во рамките на министерскиот состанок што се одржува во Солун. Средбата е можност за продолжување на разговорите за решавање ...

На 12 мај средба Димитров-Коѕијас-Нимиц во Атина

Либертас - 04.05.2018

Следната сабота, на 12 мај, според информациите на дописничката на МИА од Грција, ќе се одржи нова средба на шефовите на македонската и на грчката дипломатија, Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц, во Атина.

Димитров и Коѕијас ги разгледале потешките прашања во преговорите

Точка - 04.05.2018

Важно е да изнајдеме решение што ќе продуцира пријателство, а не фрустрации, изјави министерот за надворешни работи, Никола Димитров, по средбата со неговиот грчки колега Никос Коѕијас во Солун и додаде дека двајцата денеска разговарале за можните ...

Димитров на состанок со колегите од Грција, Албанија и Бугарија во Солун

Sky - 04.05.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на покана на својот грчки колега Никос Коѕијас на 3 и 4 мај во Солун учествуваше на третата по ред четирипартитна средба на министрите за надворешни работи на Република Македонија, Грција, Република ...

На 12. мај средба Димитров-Коѕијас-Нимиц во Атина

еМагазин - 04.05.2018

Следната сабота, на 12 мај, според информациите на дописничката на МИА од Грција, ќе се одржи нова средба на шефовите на македонската и на грчката дипломатија, Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц, во Атина.

Започна министерскиот состанок во Солун

Фактор - 04.05.2018

По синоќешната работна вечера која, според грчките медиуми, поминала во топла и пријателска клима, шефовите на дипломатиите на Македонија Никола Димитров, на Грција Никос Коѕијас, на Бугарија Екатерина Захариева и на Албанија Дитмир Бушати, денеска ...

(Видео) Димитров и Коѕијас ги разгледале потешките прашања во преговорите

Sky - 04.05.2018

Важно е да изнајдеме решение што ќе продуцира пријателство, а не фрустрации, изјави министерот за надворешни работи, Никола Димитров, по средбата со неговиот грчки колега Никос Коѕијас во Солун и додаде дека двајцата денеска разговарале за можните ...

Коѕијас: Ќе правев забава ако имавме напредок во преговорите

Sky - 04.05.2018

„Ако имаше напредок по другите тешки прашања во процесот на преговори, немаше да бидам овде на прес-конференција, туку ќе правев забава. Но, како и да е, планираме да правиме забава и ако успееме, тоа ќе биде најрадосен момент за мене“, изјави ...

Коѕиас: Смисливме многу алтернативи, но не стигнавме до одлука

iPortal - 04.05.2018

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕиас, на денешната прес конференција по министерскиот состанок во Солун, рече дека остануваат уште 1-2 централни прашања да се решат, а со неговиот македонски колега Никола Димитров разговарале за ...

Коѕијас: Ќе правев забава ако имавме напредок во преговорите

Точка - 04.05.2018

„Ако имаше напредок по другите тешки прашања во процесот на преговори, немаше да бидам овде на прес-конференција, туку ќе правев забава. Но, како и да е, планираме да правиме забава и ако успееме, тоа ќе биде најрадосен момент за мене“, изјави ...

Во Солун нов обид на Димитров и Коѕијас за приближување на ставовите за „најтешките прашања“

Локално - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска ќе имаат нова билатерална средба во рамките на министерскиот состанок што се одржува во Солун. Средбата е можност за продолжување на разговорите за решавање ...

Во Солун средба Димитров – Коѕијас

Локално - 04.05.2018

Во Солун во тек е средбата меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, информира Министерството за надворешни работи на својот налог на Твитер. Димитров и Коѕијас се состанаа на маргините на третиот ...

Во Солун средба Димитров – Коѕијас

Република - 04.05.2018

Во Солун во тек е средбата меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, информира Министерството за надворешни работи на својот налог на Твитер. Димитров и Коѕијас се состанаа на маргините на третиот ...

Во Солун средба Димитров – Коѕијас

Вечер Прес - 04.05.2018

Во Солун во тек е средбата меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, информира Министерството за надворешни работи на својот налог на Твитер. Димитров и Коѕијас се состанаа на маргините на третиот ...

Коѕиас: Денеска смисливме многу алтернативи, но не стигнавме до одлука

Мета - 04.05.2018

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕиас, на денешната прес конференција по министерскиот состанок во Солун, рече дека остануваат уште 1-2 централни прашања да се решат, а со неговиот македонски колега Никола Димитров разговарале за ...

Во Солун нов обид на Димитров и Коѕијас за приближување на ставовите за „најтешките прашања“

еМагазин - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска ќе имаат нова билатерална средба во рамките на министерскиот состанок што се одржува во Солун. Средбата е можност за продолжување на разговорите за решавање ...

Димитров и Коѕијас разговарале за комбинации од потешките прашања во преговорите

Локално - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на маргините на денашната квадрилатерална средба во Солун истражувале опции и комбинации за потешките прашања од преговорите за името, кои би биле прифатливи за двете ...

Димитров и Коѕијас разговарале за комбинации од потешките прашања во преговорите

Бриф - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на маргините на денашната квадрилатерална средба во Солун истражувале опции и комбинации за потешките прашања од преговорите за името, кои би биле прифатливи за двете ...

Димитров: Ја делиме истата судбина со ЕУ, но сè уште не сме на масата

CivilMedia - 04.05.2018

Ја делиме истата судбина со ЕУ, но се уште не сме на масата, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на третиот квадрилатерален министерски состанок на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, кој се одржува денеска во Солун.

Димитров доручкуваше со Захариева, а на пладне ќе се сретне со Коѕијас

Тера - 04.05.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денот во Солун го започна со работен доручек со неговата колешка од Бугарија, Екатерина Захариева. По ручекот следуваше министерскиот состанок на министрите за надворешни работи на четирите соседни ...

Димитров и Коѕијас разговарале за комбинации од потешките прашања

Мета - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на маргините на денашната квадрилатерална средба во Солун истражувале опции и комбинации за потешките прашања од преговорите за името, кои би биле прифатливи за двете ...

Димитров од Солун: Ја делиме истата судбина со ЕУ, но сè уште не сме на масата

Мета - 04.05.2018

Ја делиме истата судбина со ЕУ, но се уште не сме на масата, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на третиот квадрилатерален министерски состанок на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, кој се одржува денеска во Солун, ...

Димитров и Коѕијас испитувале комбинации: Многу денови и ноќи минавме за да ги разбереме чувствата

Република - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на маргините на денашната квадрилатерална средба во Солун истражувале опции и комбинации од потешките прашања во преговорите, кои би биле прифатливи за двете страни.

Димитров од Солун: Ја делиме истата судбина со ЕУ, но се уште не сме на масата

iPortal - 04.05.2018

Ја делиме истата судбина со ЕУ, но се уште не сме на масата, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на третиот квадрилатерален министерски состанок на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, кој се одржува денеска во Солун.

Димитров и Коѕијас разговарале за комбинации од потешките прашања во преговорите

Вечер Прес - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на маргините на денашната квадрилатерална средба во Солун истражувале опции и комбинации за потешките прашања од преговорите за името, кои би биле прифатливи за двете ...

Со работна вечера почна Министерскиот состанок во Солун

Локално - 04.05.2018

По синоќешната работна вечера која, според грчките медиуми, поминала во топла и пријателска клима, шефовите на дипломатиите на Македонија Никола Димитров, на Грција Никос Коѕијас, на Бугарија Екатерина Захариева и на Албанија Дитмир Бушати, денеска ...

Димитров и Коѕијас разговарале за комбинации од потешките прашања

Република - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на маргините на денашната квадрилатерална средба во Солун истражувале опции и комбинации за потешките прашања од преговорите за името, кои би биле прифатливи за двете ...

Во Солун нов обид на Димитров и Коѕијас за приближување на ставовите за „најтешките прашања“

Бриф - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска ќе имаат нова билатерална средба во рамките на министерскиот состанок што се одржува во Солун. Средбата е можност за продолжување на разговорите за решавање ...

Коѕијас по средбата со Димитров: Ќе правев забава ако имавме напредок по останатите тешки прашања

Република - 04.05.2018

Ако имаше напредок по останатите тешки прашања во процесот на преговори немаше да бидам овде на прес-конференција, туку ќе правев забава. Но, како и да е, планираме да правиме забава и ако успееме, тоа ќе биде најрадосен момент за мене, порача ...

Димитров од Солун: Ја делиме истата судбина со ЕУ, но се уште не сме на масата

Либертас - 04.05.2018

Ја делиме истата судбина со ЕУ, но се уште не сме на масата, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на третиот квадрилатерален министерски состанок на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, кој се одржува денеска во Солун.

Димитров: Испитувавме комбинации, кои едната или другата страна, би можеле да ги прифатат

Либертас - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на маргините на денашната квадрилатерална средба во Солун истражувале опции и комбинации за потешките прашања од преговорите за името, кои би биле прифатливи за двете ...

Димитров: Ја делиме судбината со ЕУ, но се уште не сме на масата

Тера - 04.05.2018

Ја делиме истата судбина со ЕУ, но се уште не сме на масата, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на третиот министерски состанок на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија во Солун.

Димитров и Коѕијас се сретнаа во Солун: Разликите остануваат

еМагазин - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на маргините на денашната квадрилатерална средба во Солун истражувале опции и комбинации од потешките прашања во преговорите, кои би биле прифатливи за двете страни.

Во Солун нов обид за приближување на ставовите меѓу Димитров и Коѕијас

Либертас - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска ќе имаат нова билатерална средба во рамките на министерскиот состанок што се одржува во Солун. Средбата е можност за продолжување на разговорите за решавање ...

Формален состанок на министерската средба во Солун

CivilMedia - 04.05.2018

По синоќешната работна вечера која, според грчките медиуми, поминала во топла и пријателска клима, шефовите на дипломатиите на Македонија Никола Димитров, на Грција Никос Коѕијас, на Бугарија Екатерина Захариева и на Албанија Дитмир Бушати, денеска ...

Димитров: Политички ние сме дел од ЕУ, географски веќе сме таму

Н.Македонија - 04.05.2018

Ја делиме истата судбина со ЕУ, но се уште не сме на масата, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на третиот квадрилатерален министерски состанок на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, кој се одржува денеска во Солун.

Димитров: Испитувавме комбинации прифатливи за двете страни

Н.Македонија - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на маргините на денашната квадрилатерална средба во Солун истражувале опции и комбинации за потешките прашања од преговорите за името, кои би биле прифатливи за двете ...

Во Солун нов обид на Димитров и Коѕијас за решавање на спорот за името

Н.Македонија - 04.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска ќе имаат нова билатерална средба во рамките на министерскиот состанок што се одржува во Солун. Средбата е можност за продолжување на разговорите за решавање ...

Димитров, Коѕијас и Нимиц ќе се сретнат во Атина на 12 мај

Н.Македонија - 04.05.2018

Следната сабота, на 12 мај, според информациите на дописничката на МИА од Грција, ќе се одржи нова средба на шефовите на македонската и на грчката дипломатија, Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц, во Атина.

Почнува квадрилатералата во Солун

Телма - 03.05.2018

Во Солун вечерва почнува третата квадриталерална средба на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, на која високи претставници на четирите земји ќе разговараат за начините за зајакнување на соработката во насока на интегрирање во Европската унија.

Почнува квадрилатералата во Солун, можност за нова средба Димитров-Коѕијас

24 Вести - 03.05.2018

Во Солун вечерва почнува третата квадриталерална средба на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, на која високи претставници на четирите земји ќе разговараат за начините за зајакнување на соработката во насока на интегрирање во Европската унија.

Димитров и Koѕијас повторно на заедничка маса

Телма - 03.05.2018

Се интензивираат средбите на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција. Денеска Димитров и Коѕијас повторно ќе седнат на заедничка маса, овој пат во друштво на нивните колеги од Бугарија и од Албанија, Екатерина Захариева и Дитмир Бушати, ...

Во Солун средба на шефовите на дипломатиите на Македонија, Бугарија, Албанија и Грција

МКД - 03.05.2018

Во Солун вечерва почнува третата квадриталерална средба на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, на која високи претставници на четирите земји ќе разговараат за начините за зајакнување на соработката во насока на интегрирање во Европската Унија.

Состанок на шефовите на дипломатиите на Македонија, Грција, Бугарија и Албанија

Р.С.Европа - 03.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска и утре ќе учествуваат на квадрилатералниот состанок, на кој ќе бидат и нивните колеги од Бугарија и Албанија, Екатерина Захариева и Дитмир Бушати.

Состанок на шефовите на дипломатиите на Македонија, Грција, Бугарија и на Албанија

Макфакс - 03.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска и утре ќе учествуваат на квадрилатерален состанок со колегите од Бугарија и Албанија, Екатерина Захариева и Дитмир Бушати.

Во Солун средба на Димитров, Коѕијас, Захариева и Бушати

Нова ТВ - 03.05.2018

Во Солун вечерва почнува третата квадриталерална средба на министрите за надворешни работи на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија. Теми на состанокот се : Интеграцијата на земјите од Западен Балкан во ЕУ, предизвиците за регионот на Југоисточна ...

Почнува квадрилатералата во Солун, можност за нова средба Димитров-Коѕијас

Пулс24 - 03.05.2018

Во Солун вечерва почнува третата квадриталерална средба на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, на која високи претставници на четирите земји ќе разговараат за начините за зајакнување на соработката во насока на интегрирање во Европската унија.

Димитров, Коѕијас, Захариева и Бушати на средба во Солун

Република - 03.05.2018

Во Солун вечерва почнува третата квадриталерална средба на министрите за надворешни работи на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија. Теми на состанокот се : Интеграцијата на земјите од Западен Балкан во ЕУ, предизвиците за регионот на Југоисточна ...

Во Солун средба на шефовите на дипломатиите на Македонија, Бугарија, Албанија и Грција

Тера - 03.05.2018

Во Солун вечерва почнува третата квадриталерална средба на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, на која високи претставници на четирите земји ќе разговараат за начините за зајакнување на соработката во насока на интегрирање во Европската Унија.

Поканата за НАТО повторно под „жигот“ од Букурешт

Локално - 03.05.2018

Грчките медиуми ги пренесуваат пораките на американскиот секретар за одбрана околу условот за покана на Македонија во НАТО – решение на спорот за името. Димитров и Коѕијас на нова средба во Солун.

Состанок на шефовите на дипломатиите на Македонија, Грција, Бугарија и Албанија

Точка - 03.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска и утре ќе учествуваат на квадрилатерален состанок со колегите од Бугарија и Албанија, Екатерина Захариева и Дитмир Бушати.

Состанок на шефовите на дипломатиите на Македонија, Грција, Бугарија и Албанија

Sky - 03.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска и утре ќе учествуваат на квадрилатерален состанок со колегите од Бугарија и Албанија, Екатерина Захариева и Дитмир Бушати.

Почнува квадрилатералната средба во Солун, можна и билатерална на Димитров и Коѕијас

Либертас - 03.05.2018

Во Солун вечерва почнува третата квадриталерална средба на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, на која високи претставници на четирите земји ќе разговараат за начините за зајакнување на соработката во насока на интегрирање во Европската унија.

Коѕијас го штити или знае каде му е местото на Заев!?

Република - 03.05.2018

– За да биде вистинско ерга омнес треба да се имплементира и во внатрешноста на земјата. Може да се склучи меѓународен договор што ќе го содржи сето ова? Може и постојат правници што веруваат во тоа.

Димитров и Коѕијас повторно заедно на квадрилатералната средба во Солун

Н.Македонија - 03.05.2018

Во Солун вечерва почнува третата квадрилетерална средба на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, на која високи претставници на четирите земји ќе разговараат за начините за зајакнување на соработката во насока на интегрирање во Европската унија.

Игра на нерви и на време

Н.Македонија - 03.05.2018

Играта топло-ладно во позициите на Атина и на Скопје во однос на наметнатиот спор околу уставното име на Македонија, а во рамките на преговорите што според медиумите се во забрзана фаза со јужниот сосед, неделава добива повторно на популарност кај ...

Вечерва квадрилатерала во Солун, можност за нова средба Димитров-Коѕијас

ТВ21 - 02.05.2018

Во Солун вечерва почнува третата квадриталерална средба на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, на која високи претставници на четирите земји ќе разговараат за начините за зајакнување на соработката во насока на интегрирање во Европската унија.

Почнува квадрилатералата во Солун, можност за нова средба Димитров-Коѕијас

Алсат-М - 02.05.2018

Во Солун вечерва почнува третата квадриталерална средба на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, на која високи претставници на четирите земји ќе разговараат за начините за зајакнување на соработката во насока на интегрирање во Европската унија.

Почнува квадрилатералата во Солун, можност за нова средба Димитров-Коѕијас

Канал5 - 02.05.2018

Во Солун вечерва почнува третата квадриталерална средба на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, на која високи претставници на четирите земји ќе разговараат за начините за зајакнување на соработката во насока на интегрирање во Европската унија.

Утре во Солун нова средба Димитров – Коѕиас

Телма - 02.05.2018

Нова средба Димитров – Коѕиас во Солун. Двајцата министри утре и в петок ќе учествуваат на квадрилатералниот форум на кој ќе бидат и нивните колеги од Бугарија и од Албанија. По последната средба Димитров – Коѕиас во Виена, медијаторот Метју Нимиц, ...

Поканата за НАТО повторно под „жигот“ од Букурешт

Deutsche Welle - 02.05.2018

Грчките медиуми ги пренесуваат пораките на американскиот секретар за одбрана околу условот за покана на Македонија во НАТО - решение на спорот за името. Димитров и Коѕијас утревечер на нова средба во Солун.

Следната влада ќе го испрати Заев во затвор ако не го смени Уставот, вели Коѕијас

Сакам да кажам - 02.05.2018

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас вели дека евентуалното решение за спорот за името треба да се имплементира за внатрешна употреба преку уставни промени, бидејќи во спротивно, следната влада ќе го испрати Заев во затвор, велејќи ...

Димитров и Коѕијас утре на средба во Солун

Фокус - 02.05.2018

Контактите меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, продолжуваа утре и задутре во Солун. Двајцата министри в четврток и петок ќе учествуваат на квадрилатералниот состанок, на кој ќе бидат и нивните ...

Преговорите за името се селат на грчка почва

Канал5 - 02.05.2018

Преговорите за името се селат на грчка почва. Во пресрет на квадрилатералниот состанок во Солун, каде утре и задутре ќе учествуваат Димитров – Коѕијас, грчкиот министер го префрла притисокот врз македонска страна.

Коѕијас: Ако нема договор нема да бидеме ние виновни, тоа го знае целиот свет

Алсат-М - 02.05.2018

Во пресрет на утрешниот состанок со својот македонски колега, Никола Димитров, грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, истакна дека грчката страна со право бара новото име да биде и уставно име на земјава.

Нова рунда преговори Скопје-Атина

24 Вести - 02.05.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас, утре и задутре во Солун се на четирипартитна средба на која ќе бидат и шефовите на дипломатиите на Бугарија и Албанија, Екатерина Захариева и Дмитри Бушати, ...

Коѕијас: Ако нема договор нема да бидеме ние виновни, тоа го знае вселената

ТВ21 - 02.05.2018

Ние правилно направивме што го отворивме прашањето за ерга омнес, можевме да раководиме со преговорите, а со тоа да бидеме блиску, за првпат толку блиску, до договор. Но, и да не постои договор, нема ние да бидеме виновни и ова го знае вселената, ...

Коѕијас: Ако нема договор нема да бидеме ние виновни, тоа го знае вселената

Канал5 - 02.05.2018

Ние правилно направивме што го отворивме прашањето за ерга омнес, можевме да раководиме со преговорите, а со тоа да бидеме блиску, за првпат толку блиску, до договор. Но, и да не постои договор, нема ние да бидеме виновни и ова го знае вселената, ...

Коѕијас: Ако нема договор нема да бидеме ние виновни, тоа го знае вселената

24 Вести - 02.05.2018

Ние правилно направивме што го отворивме прашањето за ерга омнес, можевме да раководиме со преговорите, а со тоа да бидеме блиску, за првпат толку блиску, до договор. Но, и да не постои договор, нема ние да бидеме виновни и ова го знае вселената, ...

Коѕијас: Искуството покажува дека ако се смени оваа влада, следната ќе го испрати Заев во затвор

Фокус - 02.05.2018

Ние правилно направивме што го отворивме прашањето за ерга омнес, можевме да раководиме со преговорите, а со тоа да бидеме блиску, за првпат толку блиску, до договор. Но, и да не постои договор, нема ние да бидеме виновни и ова го знае вселената, ...

Коѕијас: Ако нема договор нема да бидеме ние виновни, тоа го знае вселената

Телма - 02.05.2018

Ние правилно направивме што го отворивме прашањето за ерга омнес, можевме да раководиме со преговорите, а со тоа да бидеме блиску, за првпат толку блиску, до договор. Но, и да не постои договор, нема ние да бидеме виновни и ова го знае вселената, ...

Димитров и Коѕијас утре повторно заедно на квадрилатералната средба во Солун

24 Вести - 02.05.2018

Контактите меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, продолжуваа утре и задутре во Солун. Двајцата министри в четврток и петок ќе учествуваат на квадрилатералниот состанок, на кој ќе бидат и нивните ...

Што навистина се гледа од вселената?

+инфо - 02.05.2018

Барањето за решение ерга омнес и за домашна употреба де факто е барање за демисија на оваа влада и за една нова, за Македонија ризична авантура, која може да ни донесе само немир и нестабилност.

Почнува квадрилатералата во Солун, можност за нова средба Димитров-Коѕијас

Сител - 02.05.2018

Во Солун вечерва почнува третата квадриталерална средба на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, на која високи претставници на четирите земји ќе разговараат за начините за зајакнување на соработката во насока на интегрирање во Европската унија.

Почнува квадрилатералната средба во Солун, можна и билатерална на Димитров и Коѕијас

+инфо - 02.05.2018

Од Министерството за надворешни работи не прецизираат дали е превидена билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, на која би станало збор за спорот со името. Во Солун вечерва почнува третата квадриталерална средба на ...

Коѕијас: Нема време за решение – ние нема да бидеме виновни

Сител - 02.05.2018

Грција нема да биде виновна ако не се постигне договор за името, вели шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас во интервју за грчката телевизија Скај. Според него, клучот за решение на спорот лежи во Владата во Скопје која треба да прифати ерга ...

Почнува квадрилатералата во Солун, можност за нова средба Димитров-Коѕијас

Независен - 02.05.2018

Во Солун вечерва почнува третата квадриталерална средба на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, на која високи претставници на четирите земји ќе разговараат за начините за зајакнување на соработката во насока на интегрирање во Европската унија.

Коѕијас: Ако не постигнеме договор за името, целиот свет ќе знае дека не е наша вина

Макфакс - 02.05.2018

Ако не се постигне договор за спорот со името, Грција нема да биде виновна и тоа го знае целиот свет. Ова го изјави шефот на дипломатијата на Атина, Никос Коѕијас во интервју за грчката телевизија „Скај“.

Коѕијас: Ако нема договор нема да бидеме ние виновни, тоа го знае вселената

А1 On - 02.05.2018

Ние правилно направивме што го отворивме прашањето за ерга омнес, можевме да раководиме со преговорите, а со тоа да бидеме блиску, за првпат толку блиску, до договор. Но, и да не постои договор, нема ние да бидеме виновни и ова го знае вселената, ...

Коѕијас: Ако нема договор нема да бидеме ние виновни, тоа го знае вселената

Курир - 02.05.2018

Ние правилно направивме што го отворивме прашањето за ерга омнес, можевме да раководиме со преговорите, а со тоа да бидеме блиску, за првпат толку блиску, до договор. Но, и да не постои договор, нема ние да бидеме виновни и ова го знае вселената, ...

Почнува квадрилатералата во Солун, можност за нова средба Димитров-Коѕијас

Слободен Печат - 02.05.2018

Во Солун вечерва почнува третата квадриталерална средба на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, на која високи претставници на четирите земји ќе разговараат за начините за зајакнување на соработката во насока на интегрирање во Европската унија.

Коѕијас: Ако нема договор нема да бидеме ние виновни, тоа го знае вселената

Слободен Печат - 02.05.2018

Ние правилно направивме што го отворивме прашањето за ерга омнес, можевме да раководиме со преговорите, а со тоа да бидеме блиску, за првпат толку блиску, до договор. Но, и да не постои договор, нема ние да бидеме виновни и ова го знае вселената, ...

Што навистина се гледа од вселената?

Слободен Печат - 02.05.2018

Пишува: Бранко Героски Oсвен за севкупна меѓународна употреба, што ги подразбира и сите форми на меѓунардно легитимирање и комуникација на граѓаните на Македонија со светот, јас не гледам никакво здраворазумско оправдување новото компромисно име, ...

Коѕијас: И вселената знае дека ако нема договор за името, нема да бидеме ние виновни

МКД - 02.05.2018

Постапивме правилно што го отворивме прашањето за ерга омнес, можеме да раководиме со преговорите, а со тоа да бидеме блиску, за првпат толку блиску, до договор. Но, и да не постои договор, нема ние да бидеме виновни и ова го знае вселената, вели ...

Коѕијас за Скај: Ние не сме виновни ако нема договор

Нова ТВ - 02.05.2018

-Ние правилно постапивме што го отворивме прашањето за ерга омнес, можевме да раководиме со преговорите, а со тоа да бидеме блиску, за првпат толку блиску, до договор. Но, и да не постои договор, нема ние да бидеме виновни и ова го знае вселената, ...

Коѕијас: Ако нема договор нема да бидеме ние виновни, тоа го знае вселената

Сител - 02.05.2018

Ние правилно направивме што го отворивме прашањето за ерга омнес, можевме да раководиме со преговорите, а со тоа да бидеме блиску, за првпат толку блиску, до договор. Но, и да не постои договор, нема ние да бидеме виновни и ова го знае вселената, ...

Коѕијас: Ако нема договор ние нема да бидеме виновни, тоа го знае вселената

+инфо - 02.05.2018

Македонија ќе треба да одбере еден од предлозите на Нимиц, со исклучок на Република Македонија (Скопје), име веќе е отфрлено од грчката страна. Ние правилно направивме што го отворивме прашањето за ерга омнес, можевме да раководиме со преговорите, а ...

Коѕијас: Грција нема да биде виновна ако нема договор за името

Р.С.Европа - 02.05.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во интервју за телевизијата Скај изјави дека правилно направиле што го отвориле прашањето за ерга омнес, но и да не постои договор, тие нема да бидат виновни, а тоа го знае и вселената.

Почнува квадрилатералата во Солун, можност за нова средба Димитров-Коѕијас

Курир - 02.05.2018

Во Солун вечерва почнува третата квадриталерална средба на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, на која високи претставници на четирите земји ќе разговараат за начините за зајакнување на соработката во насока на интегрирање во Европската унија.

Почнува квадрилатералата во Солун, можност за нова средба Димитров-Коѕијас

А1 On - 02.05.2018

Во Солун вечерва почнува третата квадриталерална средба на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, на која високи претставници на четирите земји ќе разговараат за начините за зајакнување на соработката во насока на интегрирање во Европската унија.

Коѕиас: Ако нема договор нема да бидеме ние виновни, тоа го знае вселената

Стандард - 02.05.2018

Ние правилно направивме што го отворивме прашањето за ерга омнес, можевме да раководиме со преговорите, а со тоа да бидеме блиску, за првпат толку блиску, до договор. Но, и да не постои договор, нема ние да бидеме виновни и ова го знае вселената, ...

Димитров и Коѕијас утре пак заедно на четирипартитна средба на шефови на дипломатии во Солун

МКД - 02.05.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на покана на својот грчки колега, министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, ќе учествува на третата по ред четирипартитна средба на министрите за надворешни работи на Грција, Албанија, ...

Почнува квадрилатералата во Солун, можност за нова средба Димитров-Коѕијас

CivilMedia - 02.05.2018

Во Солун вечерва почнува третата квадриталерална средба на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, на која високи претставници на четирите земји ќе разговараат за начините за зајакнување на соработката во насока на интегрирање во Европската унија.

Коѕијас: Ако нема договор нема да бидеме ние виновни, тоа го знае вселената

Канал 77 - 02.05.2018

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас смета дека Грција направила правилно што го отворила прашањето за ерга омнес и дека доколку не се постигне договор, нема таа да биде виновна. Ова, како што вели Коѕијас, го знае и вселената.

Коѕијас: Ако нема договор нема да бидеме ние виновни, тоа го знае вселената

Локално - 02.05.2018

Ние правилно направивме што го отворивме прашањето за ерга омнес, можевме да раководиме со преговорите, а со тоа да бидеме блиску, за првпат толку блиску, до договор. Но, и да не постои договор, нема ние да бидеме виновни и ова го знае вселената, ...

Димитров и Коѕиас ќе се сретнат утре во Солун

Мета - 02.05.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕиас утре ќе се сретнат во Солун каде што и двајцата ќе учествуваат на квадрилатералниот форум на кој ќе бидат и нивните колеги од Бугарија и од Албанија.

Димитров и Коѕијас утре повторно заедно на квадрилатералната средба во Солун

Бриф - 02.05.2018

Контактите меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, продолжуваа утре и задутре во Солун. Двајцата министри в четврток и петок ќе учествуваат на квадрилатералниот состанок, на кој ќе бидат и нивните ...

Поканата за НАТО повторно под „жигот“ од Букурешт

Канал 77 - 02.05.2018

Грчките медиуми ги пренесуваат пораките на американскиот секретар за одбрана околу условот за покана на Македонија во НАТО – решение на спорот за името. Димитров и Коѕијас утревечер на нова средба во Солун.

Коѕијас: Ако нема договор нема да бидеме ние виновни, тоа го знае вселената

МК News - 02.05.2018

Ние правилно направивме што го отворивме прашањето за ерга омнес, можевме да раководиме со преговорите, а со тоа да бидеме блиску, за првпат толку блиску, до договор. Но, и да не постои договор, нема ние да бидеме виновни и ова го знае вселената, ...

Почнува квадрилатералата во Солун, можност за нова средба Димитров-Коѕијас

Вечер Прес - 02.05.2018

Во Солун вечерва почнува третата квадриталерална средба на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, на која високи претставници на четирите земји ќе разговараат за начините за зајакнување на соработката во насока на интегрирање во Европската унија.

Почнува квадрилатералата во Солун, можност за нова средба Димитров-Коѕијас

Локално - 02.05.2018

Во Солун вечерва почнува третата квадриталерална средба на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, на која високи претставници на четирите земји ќе разговараат за начините за зајакнување на соработката во насока на интегрирање во Европската унија.

Коѕијас: Ако нема договор нема да бидеме ние виновни, тоа го знае вселената

еМагазин - 02.05.2018

Ние правилно направивме што го отворивме прашањето за ерга омнес, можевме да раководиме со преговорите, а со тоа да бидеме блиску, за првпат толку блиску, до договор. Но, и да не постои договор, нема ние да бидеме виновни и ова го знае вселената, ...

Коѕиас: Ако прифати ерга омнес, а не го смени Уставот, следната влада ќе го уапси Заев

Мета - 02.05.2018

Ние правилно направивме што го отворивме прашањето за ерга омнес, можевме да раководиме со преговорите, а со тоа да бидеме блиску, за првпат толку блиску, до договор. Но, и да не постои договор, нема ние да бидеме виновни и ова го знае вселената, ...

Димитров и Коѕиас ќе се сретнат утре во Солун

Тера - 02.05.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕиас утре ќе се сретнат во Солун каде што и двајцата ќе учествуваат на квадрилатералниот форум на кој ќе бидат и нивните колеги од Бугарија и од Албанија.

Димитров и Коѕиас ќе се сретнат утре во Солун

Либертас - 02.05.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕиас утре ќе се сретнат во Солун каде што и двајцата ќе учествуваат на квадрилатералниот форум на кој ќе бидат и нивните колеги од Бугарија и од Албанија.

Коѕијас: Ако нема договор нема да бидеме ние виновни

Бриф - 02.05.2018

Ние правилно направивме што го отворивме прашањето за ерга омнес, можевме да раководиме со преговорите, а со тоа да бидеме блиску, за првпат толку блиску, до договор. Но, и да не постои договор, нема ние да бидеме виновни и ова го знае вселената, ...

Грција нема да преземе одговорност ако пропадне циклусот-преговори

Фактор - 02.05.2018

И да не постои договор, нема ние да бидеме виновни и ова го знае вселената, вели шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во интервју за емисијата „Историес“ на грчката телевизија Скај, коментирајќи за одговорноста доколку пропадне интензивниот ...

Коѕијас: Ако нема договор за името нема да бидеме ние виновни

Точка - 02.05.2018

Ние правилно направивме што го отворивме прашањето за ерга омнес, можевме да раководиме со преговорите, а со тоа да бидеме блиску, за првпат толку блиску, до договор. Но, и да не постои договор, нема ние да бидеме виновни и тоа го знае Вселената, ...

Коѕијас: Ако не постигнеме договор за името, целиот свет ќе знае дека не е наша вина

Sky - 02.05.2018

Ако не се постигне договор за спорот со името, Грција нема да биде виновна и тоа го знае целиот свет. Ова го изјави шефот на дипломатијата на Атина, Никос Коѕијас, во интервју за грчката телевизија „Скај“.

Коѕијас: Ако не постигнеме договор за името, целиот свет ќе знае дека не е наша вина

Точка - 02.05.2018

Ако не се постигне договор за спорот со името, Грција нема да биде виновна и тоа го знае целиот свет. Ова го изјави шефот на дипломатијата на Атина, Никос Коѕијас, во интервју за грчката телевизија „Скај“.

Козијас: Потребна е промена на Устав, ако нема договор нема да бидеме виновни ние, ова го знае вселената

Поглед - 02.05.2018

Ние правилно направивме што го отворивме прашањето за ерга омнес, можевме да раководиме со преговорите, а со тоа да бидеме блиску, за првпат толку блиску, до договор. Но, и да не постои договор, нема ние да бидеме виновни и ова го знае вселената, ...

Коѕијас: Aко се смени оваа влада, следната ќе го испрати Заев во затвор, велејќи дека го прекршил Уставот

Либертас - 02.05.2018

Ние правилно направивме што го отворивме прашањето за ерга омнес, можевме да раководиме со преговорите, а со тоа да бидеме блиску, за првпат толку блиску, до договор. Но, и да не постои договор, нема ние да бидеме виновни и ова го знае вселената, ...

Коѕијас: Ако Заев го смени името, ќе оди во затвор

Република - 02.05.2018

Ние правилно направивме што го отворивме прашањето за ерга омнес, можевме да раководиме со преговорите, а со тоа да бидеме блиску, за првпат толку блиску, до договор. Но, и да не постои договор, нема ние да бидеме виновни и ова го знае вселената“, ...

Ако нема договор нема да бидеме ние виновни

Пулс24 - 02.05.2018

Ние правилно направивме што го отворивме прашањето за ерга омнес, можевме да раководиме со преговорите, а со тоа да бидеме блиску, за првпат толку блиску, до договор. Но, и да не постои договор, нема ние да бидеме виновни и ова го знае вселената, ...

Коѕијас: Ако нема договор нема да бидеме ние виновни, тоа го знае вселената

CivilMedia - 02.05.2018

„Ние правилно направивме што го отворивме прашањето за ерга омнес, можевме да раководиме со преговорите, а со тоа да бидеме блиску, за првпат толку блиску, до договор. Но, и да не постои договор, нема ние да бидеме виновни и ова го знае вселената“, ...

Коѕијас: Без „ерга омнес“ нема решение

Н.Македонија - 02.05.2018

Ние правилно направивме што го отворивме прашањето за ерга омнес, можевме да раководиме со преговорите, а со тоа да бидеме блиску, за првпат толку блиску, до договор. Но, и да не постои договор, нема ние да бидеме виновни и ова го знае вселената, ...

Димитров и Коѕијас на квадрилатерален состанок во Солун

Н.Македонија - 02.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, утре и задутре треба да учествуваат на квадрилатералниот состанок во Солун. Двајцата министри в четврток и петок ќе учествуваат на квадрилатералниот состанок, на кој ...

Димитров неделава во Солун – можна билатерална средба со Коѕијас

Нова ТВ - 01.05.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на покана на неговиот грчки колега, Никос Коѕијас, ќе учествува на третата по ред четирипартитна средба на министрите за надворешни работи на Грција, Албанија, Бугарија и Република Македонија, што ќе ...

Заев оптимист за напредок во Солун

Сител - 01.05.2018

Премиерот е оптимист пред најавената средба на Димитров и Коѕијас во четврток во Солун. Заев вели дека од секоја средба очекува напредок. Во пресрет на новата рунда преговори, името на Заев ги полни страниците на грчките весници.

Кога и каде ќе се одржи следната средба Димитров - Коѕијас?

Фактор - 01.05.2018

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, на покана на неговиот грчки колега, Никос Коѕијас, ќе учествува на третата по ред четирипартитна средба на министрите за надворешни работи на Грција, Албанија, Бугарија и Република Македонија, што ...

Неделава во Солун нова средба Димитров - Коѕијас

Канал5 - 30.04.2018

Зачестените контакти на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас, во последниот период, продолжуваат неделава во Солун. Двајцата в четврток и петок ќе учествуваат на квадрилатералниот форум на кој ќе бидат и ...

Неделава во Солун нова средба Димитров – Коѕијас

Алсат-М - 30.04.2018

Зачестените контакти на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас, во последниот период, продолжуваат неделава во Солун. Двајцата в четврток и петок ќе учествуваат на квадрилатералниот форум на кој ќе бидат и ...

Неделава во Солун нова средба Димитров - Коѕијас

24 Вести - 30.04.2018

Зачестените контакти на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас, во последниот период, продолжуваат неделава во Солун. Двајцата в четврток и петок ќе учествуваат на квадрилатералниот форум на кој ќе бидат и ...

Нова средба Димитров – Коѕијас оваа седмица во Солун

ТВ21 - 30.04.2018

Зачестените контакти на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас, во последниот период, продолжуваат неделава во Солун. Двајцата в четврток и петок ќе учествуваат на квадрилатералниот форум на кој ќе бидат и ...

Димитров во Солун на средба со Коѕијас и колегите од регионот

Канал5 - 30.04.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на покана на неговиот грчки колега, Никос Коѕијас, ќе учествува на третата по ред четирипартитна средба на министрите за надворешни работи на Грција, Албанија, Бугарија и Македонија, што ќе се одржи ...

Неделава во Солун нова средба на Димитров со Коѕијас

Фокус - 30.04.2018

Зачестените контакти на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас, во последниот период, продолжуваат неделава во Солун. Двајцата в четврток и петок ќе учествуваат на квадрилатералниот форум на кој ќе бидат и ...

Димитров на четирипартитна средба во Солун

Р.С.Европа - 30.04.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на покана на неговиот грчки колега, Никос Коѕијас, ќе учествува на третата по ред четирипартитна средба на министрите за надворешни работи на Грција, Албанија, Бугарија и Република Македонија, што ќе ...

Димитров на четирипартитна средба во Солун

Сител - 30.04.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на покана на неговиот грчки колега, Никос Коѕијас, ќе учествува на третата по ред четирипартитна средба на министрите за надворешни работи на Грција, Албанија, Бугарија и Република Македонија, што ќе ...

Неделава во Солун нова средба Димитров - Коѕијас

Независен - 30.04.2018

Зачестените контакти на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас, во последниот период, продолжуваат неделава во Солун. Двајцата в четврток и петок ќе учествуваат на квадрилатералниот форум на кој ќе бидат и ...

Неделава во Солун нова средба Димитров – Коѕијас

А1 On - 30.04.2018

Зачестените контакти на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас, во последниот период, продолжуваат неделава во Солун. Двајцата в четврток и петок ќе учествуваат на квадрилатералниот форум на кој ќе бидат и ...

Неделава во Солун нова средба Димитров – Коѕиас

Стандард - 30.04.2018

Зачестените контакти на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас, во последниот период, продолжуваат неделава во Солун. Двајцата в четврток и петок ќе учествуваат на квадрилатералниот форум на кој ќе бидат и ...

Неделава во Солун нова средба Димитров – Коѕијас

Слободен Печат - 30.04.2018

Зачестените контакти на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас, во последниот период, продолжуваат неделава во Солун. Двајцата в четврток и петок ќе учествуваат на квадрилатералниот форум на кој ќе бидат и ...

Нова средба Димитров – Коѕијас оваа недела во Солун

Курир - 30.04.2018

Зачестените контакти на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас, во последниот период, продолжуваат неделава во Солун. Двајцата в четврток и петок ќе учествуваат на квадрилатералниот форум на кој ќе бидат и ...

Димитров на четирипартитна средба во Солун

+инфо - 30.04.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на покана на неговиот грчки колега, Никос Коѕијас, ќе учествува на третата по ред четирипартитна средба на министрите за надворешни работи на Грција, Албанија, Бугарија и Република Македонија, што ќе ...

Следуваат две средби на Димитров и Коѕијас во Грција, остануваат „тешките прашања“

+инфо - 30.04.2018

По претстојната средба во Солун, Димитров и Коѕијас повторно треба да се состанат и следната недела во Сунио близу Атина каде што ќе биде одржана конференција за иднината на Европа. Остануваат „тешките прашања“ односно опсегот на употреба на името ...

Неделава во Солун нова средба Димитров - Коѕијас

Сител - 30.04.2018

Зачестените контакти на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас, во последниот период, продолжуваат неделава во Солун. Двајцата в четврток и петок ќе учествуваат на квадрилатералниот форум на кој ќе бидат и ...

Димитров на покана на Коѕијас ќе учествува на средба со министрите за надворешни работи на Грција, Албанија и Бугарија

А1 On - 30.04.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на покана на неговиот грчки колега, Никос Коѕијас, ќе учествува на третата по ред четирипартитна средба на министрите за надворешни работи на Грција, Албанија, Бугарија и Република Македонија, што ќе ...

Неделава во Солун нова средба Димитров – Коѕијас

CivilMedia - 30.04.2018

Зачестените контакти на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас, во последниот период, продолжуваат неделава во Солун. Двајцата в четврток и петок ќе учествуваат на квадрилатералниот форум на кој ќе бидат и ...

Димитров на четирипартитна средба во Солун

Локално - 30.04.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на покана на неговиот грчки колега, Никос Коѕијас, ќе учествува на третата по ред четирипартитна средба на министрите за надворешни работи на Грција, Албанија, Бугарија и Република Македонија, што ќе ...

Неделава во Солун нова средба Димитров – Коѕијас

Либертас - 30.04.2018

Зачестените контакти на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас, во последниот период, продолжуваат неделава во Солун. Двајцата в четврток и петок ќе учествуваат на квадрилатералниот форум на кој ќе бидат и ...

Црвените линии ќе го сменат Уставот?

Вечер Прес - 30.04.2018

Грчките медиуми пренесоа дека остануваат “тешките прашања#, односно опсегот на употреба на името што ќе се договори и барањето на Атина за промена на македонскиот Устав. Во однос на средбите меѓу Димитров и Коѕијас, премиерот Зоран Заев вели дека ...

Неделава во Солун нова средба Димитров – Коѕијас

iPortal - 30.04.2018

Зачестените контакти на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас, во последниот период, продолжуваат неделава во Солун. Двајцата в четврток и петок ќе учествуваат на квадрилатералниот форум на кој ќе бидат и ...

Димитров и Коѕијас повторно заедно, овој пат на квадрилатералка

Фактор - 30.04.2018

Зачестените контакти на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас, во последниот период, продолжуваат неделава во Солун. Двајцата в четврток и петок ќе учествуваат на квадрилатералниот форум на кој ќе бидат и ...

Нова средба Димитров – Коѕијас оваа недела во Солун

Пулс24 - 30.04.2018

Зачестените контакти на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас, во последниот период, продолжуваат неделава во Солун. Двајцата в четврток и петок ќе учествуваат на квадрилатералниот форум на кој ќе бидат и ...

Неделава во Солун нова средба Димитров – Коѕијас

Локално - 30.04.2018

Зачестените контакти на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас, во последниот период, продолжуваат неделава во Солун. Двајцата в четврток и петок ќе учествуваат на квадрилатералниот форум на кој ќе бидат и ...

Нови средби на Коѕијас и Димитров во мај

Локално - 30.04.2018

По интензивните разговори околу решавање на спорот со името меѓу шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија Коѕијас и Димитров се очекуваат нови средби. Иако од Министерството за надворешни работи се уште не излегуваат со конкретна агенда сепак ...

Нова средба Димитров – Коѕијас оваа недела во Солун

Република - 30.04.2018

Зачестените контакти на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас, во последниот период, продолжуваат неделава во Солун. Двајцата в четврток и петок ќе учествуваат на квадрилатералниот форум на кој ќе бидат и ...

Неделава во Солун нова средба Димитров – Коѕијас

Н.Македонија - 30.04.2018

Зачестените контакти на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас, во последниот период, продолжуваат неделава во Солун. Двајцата в четврток и петок ќе учествуваат на квадрилатералниот форум на кој ќе бидат и ...