TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Укинувањето на концесиските договори ни го обели образот

Вечер Прес - 09.11.2008

Креаторите на извештајот на ЕК за Македонија посебно го истакнуваат прогресот што го направило регулаторното тело (АЕК) во носењето на впечатливи конкурентни мерки на заштита против операторите со значителна пазарна моќ". Македонија во областа на телекомуникациите во изминатава година направила значителен прогрес што се должи на донесените, од страна на Агенцијата за електронски комуникации ...

ТИ загрижен за корупцијата во земјите-кандидати за членство во ЕУ

Утрински - 07.11.2008

ТИ загрижен за корупцијата во земјите-кандидати за членство во ЕУ. Брисел/Сараево – „Транспаренси интернешенел“ (ТИ) изрази „загриженост поради вкоренетиот висок степен на корупција во сите држави-кандидати и потенцијални кандидати за членство во ЕУ“.

Транспаренси: Нема напредок против корупцијата

А1 - 06.11.2008

Голем напредок во борбата со корупцијата во Македонија и останатите балкански земји се уште нема. Реакција на „Транспаренси интернешнл“ по последниот извештај на Европската комисија за напредокот на земјите аспиранти за членство во Европската унија. Постигнат е многу ограничен напредок во сузбивањето на корупцијата, констатира „Транспаренси“.

Датум нема, за визи треба да почекаме

Време - 06.11.2008

Ана Велјановска Македонија се уште не ги исполнува политичките критериуми за влез во ЕУ, но бележи прогрес во економскиот дел, борбата против корупцијата и визната либерализација. Македонија нема да добие датум за преговори со Унијата, но постои можност идната година граѓаните да може да патуваат без визи.

Опозицијата критикува за Извештајот, власта жали

Утрински - 06.11.2008

Време е да заборавиме на фалбите и рекламите и да започнеме да работиме, оцени Шекеринска. Светлана Унковска. Недобивањето датум за преговори е уште еден црвен картон што го добива Владата на Македонија три години по ред, а Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија и овој пат е негативен, иако власта изминативе неколку месеци не' убедува дека исполнила 90 проценти од ...

ТИ загрижен за корупцијата во кандидатите за членство во ЕУ

Алсат-М - 06.11.2008

Транспаренси интернешнл (ТИ) изрази „загриженост поради вкоренетиот висок степен на корупција во сите држави кандидати и потенцијални кандидати за членство во ЕУ”. Според ТИ, ниту една од овие земји не остварила значителен напредок на полето на сузбивање на корупцијата, што е наведено и во годишните извештаи за нивниот напредок, објавени од Европската комисија.

ВЕЧЕР: Префрлање на одговорноста за лошите оценки

Нетпрес - 06.11.2008

ВЕЧЕР: Префрлање на одговорноста за лошите оценки Владејачката ВМРО-ДПМНЕ смета дека извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија во најголем дел е позитивен. Во партијата се особено задоволни од оценката особено за економскиот дел и борбата против корупцијата и организираниот криминал.

ТИ загрижен за корупцијата во кандидатите за членство во ЕУ

Макфакс - 06.11.2008

Транспаренси интернешнл (ТИ) изрази „загриженост поради вкоренетиот висок степен на корупција во сите држави кандидати и потенцијални кандидати за членство во ЕУ”. Според ТИ, ниту една од овие земји не остварила значителен напредок на полето на сузбивање на корупцијата, што е наведено и во годишните извештаи за нивниот напредок, објавени од Европската комисија.

Реакции на пратениците за извештајот на ЕК

А1 - 05.11.2008

Очекувани ставови на Европската комисија за напредокот на Македонија. Очекувани и реакции на политичките партии. За жал, велат сите нема датум за почеток на преговорите, но вината се лоцира во противничкиот табор. „Време е во Македонија да заборавиме на фалбите и на рекламите, а да почнеме да работиме онака како што треба“, изјави Радмила Шеќеринска, СДСМ.

Брисел: Европската комисија ќе го објави извештајот за Македонија

Р.С.Европа - 05.11.2008

Европската комисија денеска треба да го објави извештајот за напредокот на Република Македонија во процесот на евроинтеграција во 2008 година. Според најавите од Брисел, се очекува во извештајот да биде нотирано дека Македонија има направено прогрес особено во економскиот дел, борбата против корупцијата и визната либерализација, но се уште не ги исполнува политичките критериуми.

Економијата ќе ја вади политиката од кал

Време - 05.11.2008

Економскиот пораст и подобрената бизнис-клима, кои ја водат македонската економија поблиску во европската, ќе ја извадат Македонија со „бел образ“ во годишниот извештај на Европската комисија, што треба да биде објавен денеска во Брисел. Во извештајот за напредокот на Македонија во процесот на евроинтеграција во 2008 година се очекува да биде нотирано дека Македонија има направено прогрес, ...

ЕК го објави неповолниот за Македонија извештај

Телма - 05.11.2008

Европската комисија денеска и официјално го објави извештајот за напредокот на Македонија во евроинтеграциите, со кој не препорача датум за отпочнување преговори за прием на државата во Унијата. Македонија има направено прогрес особено во економскиот дел, борбата против корупцијата и визната либерализација, но се уште не ги исполнува политичките критериуми, оценува Евопската комсија во извештајот ...

Брисел денеска со извештај за Македонија

Дневник - 05.11.2008

Брисел денеска со извештај за Македонија. Европската комисија денеска официјално ќе го објави извештајот за Македонија во кој земјата добива незадоволителна политичка и преодна економска оценка. „Дневник“ веќе ги објави најзначајните делови од овој редовен есенски извештај за нашиот напредок во исполнувањето на политичките и економски критериуми за зачленување во ЕУ, но дипломати не исклучуваат и ...

Стигна извештајот од ЕУ

Форум - 05.11.2008

Европската комисија денеска ќе го објави извештајот за напредокот на Република Македонија во процесот на евроинтеграција во 2008 година. Според најавите од Брисел, во документот ќе биде нотирано дека Македонија има направено одреден прогрес, особено во економскиот дел, борбата против корупцијата и визната либерализација, но се уште не ги исполнува политичките критериуми.

Извештај на ЕК за Македонија - Политички критериуми

Алсат-М - 05.11.2008

Македонија направи одреден прогрес во изминатата година, но се уште не ги исполнува политичките критериуми потребни за членство во ЕУ. Направени се чекори за исполнување на клучните приоритети од пристапното партнерство, но потребни се дополнителни напори, стои во Извештајот на Европската комисија за Македонија во делот за политичките критериуми.

Извештај ЕК за Македонија - Економски критериуми

Алсат-М - 05.11.2008

Економијата на Македонија зајакна во текот на изминатата година и земјата се приближи кон функционална пазарна економија. На среден рок ќе може да се носи со конкурентските притисоци на пазарот на ЕУ, се наведува во Извештајот на ЕК за Македонија во делот за исполнувањето на економските критериуми.

ЕК:Се уште не се исполнети политичките критериуми

Алсат-М - 05.11.2008

Има напредок, но недоволен за почеток на преговорите за членство во ЕУ. Македонија има направено прогрес во судските и полициските реформи, економскиот дел, борбата против корупцијата и визната либерализација, но се уште не ги исполнува политичките критериуми, оценува Евопската комсија во извештајот за напредокот на земјата во 2008.

Негативен извештајот на ЕК за Македонија

Форум - 05.11.2008

Според ноемврискиот извештај на Европската комисија, Македонија бележи прогрес во економскиот дел, визната либерализација и борбата против корупцијата, но дека и три години по добивањето на кандидатски статус не ги исполнува условите за добивање датум за преговори за членство во Европската Унија „Направен е добар прогрес, особено во судството и полициските реформи, консолидацијата на ...

Реакции на политичките партии на Извештајот од ЕУ

Форум - 05.11.2008

Негативниот извештај за Македонија, што го претстави денеска Европската Комисија, а се однесува на прогресот што државава го постигнала од октомври 2007 до сега, предизвика различни реакции кај власта и опозицијата. Петар Поп Арсов, од ВМРО-ДПМНЕ рече дека неговата парија го почитувама овој извештај, но дека жалат, затоа што не е препорачан датум за отпочнување на преговорите.

Мнозинството жали, опозицијата обвинува за извештајот на Европската Комисија

Алсат-М - 05.11.2008

Парламентарното мнозинство изразува жалење што во извештајот на ЕК не е одреден датум за започнување на преговорите за зачленување на Македонија во ЕУ. Според опозицијата извештајот покажува дека Македонија чекори назад, а не напред. Се слушнаа и меѓусебно обвинувања за одговорноста за лошите избори „Ние како ВМРО-ДПМНЕ го почитуваме овој извештај, жалиме затоа што не е препорачан датум за ...

Извештај на ЕК: Има напредок, но недоволен за почеток на преговорите за членство во ЕУ

Канал5 - 05.11.2008

Скопје, 30 октомври (МИА) - Македонија има направено прогрес особено во економскиот дел, борбата против корупцијата и визната либерализација, но се уште не ги исполнува политичките критериуми, оценува Евопската комсија во извештајот за напредокот на земјата во 2008. Во документот нема препорака за одредување датум за почеток на преговорите за членство во ЕУ.

Префрлање на одговорноста за лошите оценки

Вечер Прес - 05.11.2008

Во извештајот е нотирано и отсуството на опозицијата од Парламентот и извештајот претставува оценка за Македонија, а не за одредена политичка партија, вели Петар-Поп Арсов од ВМРО-ДПМНЕ. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ смета дека извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија во најголем дел е позитивен.

ЕК ќе го претстави извештајот за Западен Балкан

Нетпрес - 05.11.2008

Денеска Европската комисија ќе го претстави извештајот за напредокот на Западен Балкан на патот кон европската унија. се очекува документот да повика на засилување на реформите во земјите кандидат-членки за ЕУ. На Хрватска - веројатната идна членка на ЕУ, ќе и биде соопштено дека може да ги започне преговорите за присоединување кон ЕУ до крајот на идната година, а ко ги исполни сите препораки, ...

Извештај на ЕУ за Македонија: Голем минус за изборите, политичкиот дијалог и за реформите во администрацијата

Нетпрес - 05.11.2008

Македонија од Европската комисија доби негативни оценки во делот на политичките критериуми како што се изборите, политичкиот дијалог и дел од спроведувањето на реформите во администрацијата. Напредок ЕК забележала во реформите во полицијата, борбата со корупцијата, судството, економијата и визната либерализација.

ЕК ќе го објави извештајот за Македонија

Макфакс - 05.11.2008

Европската комисија денеска и официјално ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија во евроинтеграциите, со кој нема да препорача преговори за прием на државата во Унијата. Главна забелешка во извештајот, според нацрт-документот е дека предвремените избори во Македонија не ги исполнија меѓународните стандарди.

Macedonia/In/EU: ЕК го објави извештајот за Македонија

Макфакс - 05.11.2008

Европската комисија денеска го објави извештајот за напредокот на Македонија, според кој земјата не ги исполни политичките критериуми за добивање на датум за почеток на преговори. Ова е насловна тема во денешното електронско издание на ревијата Macedonia/In/Eu.

ЕК – Македонија не ги исполни политичките критериуми

Макфакс - 05.11.2008

Македонија направи одреден прогрес, но не ги исполни политичките критериуми, се наведува во стратегијата за проширување што денеска ја објави Европската комисија Парламентарните избори во 2008 година не ги исполнија меѓународните стандарди, а препораките на ОБСЕ/ОДИХР треба да бидат целосно исполнети, се наведува како главна забелешка во документот на комисијата во Брисел.

Нема преговори - Европа објавува

А1 - 04.11.2008

Европската комисија утре и официјално ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија во евроинтеграциите, со кој нема да препорача преговори за прием на државата во Унијата. Главна забелешка во извештајот, според нацрт-документот е дека предвремените избори во Македонија не ги исполнија меѓународните стандарди.

Европската комисија утре ќе го објави извештајот за Македонија

Алсат-М - 04.11.2008

Европската комисија утре треба да го објави извештајот за напредокот на Република Македонија во процесот на евроинтеграција во 2008 година. Според најавите од Брисел, се очекува во извештајот да биде нотирано дека Македонија има направено прогрес особено во економскиот дел, борбата против корупцијата и визната либерализација, но се уште не ги исполнува политичките критериуми.

Извештајот на ЕК за напредокот ќе ја охрабри Србија и ќе ги критикува БиХ и Македонија

SETimes - 04.11.2008

Извештајот на ЕК за напредокот ќе ја охрабри Србија и ќе ги критикува БиХ и Македонија 31/10/2008. БРИСЕЛ, Белгија -- Првиот извештај на Европската комисија (ЕК) за напредокот на Србија -- кој се очекува на 5-ти ноември -- ќе каже дека земјата може да стане официјална кандидатка за членство во ЕУ следната година, објавија медиумите во четвртокот (30-ти октомври).

Европската комисија ќе го објави извештајот за Македонија

Сител - 05.11.2008

Европската комисија денеска ќе го објави извештајот за напредокот на Република Македонија во процесот на евроинтеграција во 2008 година. Според најавите од Брисел, во документот ќе биде нотирано дека Македонија има направено одреден прогрес, особено во економскиот дел, борбата против корупцијата и визната либерализација, но се` уште не ги исполнува политичките критериуми.

Извештај на ЕК: Има напредок, но недоволен за почеток на преговорите за членство во ЕУ

Кирилица - 05.11.2008

- Направен е добар прогрес особено во судството и полициските реформи, консолидацијата на мулиетничката демократија со имплементација на Охридскиот договор. Сепак, овие позитиви резулатите се во сенка на неисполнувањето на политичките критериуми кои се основа за старт на преговорите со ЕУ, истакна еврокомесарот Оли Рен, презентирајќи ги главните заклучоци од извештајот на прес-конференција во ...

Стига извештајот на ЕК

Вечер Прес - 04.11.2008

Стига извештајот на ЕК. Европската комисија денес официјално ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија во евроинтеграциите, со кој нема да препорача преговори за прием на државата во Унијата. Главна забелешка во извештајот, според нацрт-документот е дека предвремените избори во Македонија не ги исполнија меѓународните стандарди.

Извештајот на ЕК е библија за Македонија

Утрински - 03.11.2008

Извештајот на ЕК е библија за Македонија.„Извештајот на Европската комисија треба да се разбере како еден вид библија за земјите како вашата, кои сакаат да станат членки на Европската Унија. Тој е анализа за сето она што се случувало во изминатите 12 месеци, а во исто време и еден вид упатство кое властите мора да го следат за да ги исполнат условите што ги бара Европската унија од земјите ...